HELDERSCHE COURANT r No. 4621 DINSDAG 16 MEI 1916 44e JAARGANG VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 9Q ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 5Zf„ „0.85 Modeblad 75 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling 100 .„1.25 Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbat.) 30 oent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededealingen van 1 tot 4 regels 76 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewazan plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groots letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2i cent Op pagina 4j[vairdlt blad is opgenomen 1. Uit de omtrek. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Os officieels iegerberlctiten van 12, 13 en 14 Mei. Van het W e s t e 1 y k front. De Pransche berichten van den 13en maken melding van een her vatting van den strijd by Verdun. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de Duitschers tever geefs beproefd de door dePranschen hernomen stukken loopgraaf tusschen den Mort-Homme en heuvel 304 te veroveren. Een tweetal aanvallen bij het Caillette-bosch zijn.eveneena mis lukt. Bij heuvel 287 maakten de Fran- schen eenige vorderingen. Volgens het bericht van den 13en hebben de Duitschers op den rechter Maasoever hunne aanvallen op' de Pransche stellingen ten Z.O. van fort Douaumont hervat. Ondanks de hevige voorafgaande beschieting wer den de Duitschers met gevoelige ver liezen teruggeslagen. Eveneens mis lukten de aanvallen op de Pransche stellingen bij Thiaumont. Op den linkeroever van de Maas verflauwde de beschieting. Een aan- i val op heuvel 304 werd afgeslagen. Hetzelfde lot trof een'onverhoedschen aanval der Duitschers ten N.O. van den Mort-Homme. Naar het bericht van den 14en meldt, werd een aanval der Duit schers ten Z. van Roye afgeslagen. In de streek van Verdun niets anders dan een hevige beschieting van de streek van den Mort-Homme. Het Engelsche bericht van den 18en.meldt dat de Duitschers inden nacht van den 12en tusschen de Som men en Maricourt,- drie aanvallen deden, die voorafgegaan werden door een hevige beschieting. Bjj een dier aanvallen slaagden zij erin vasten voet te krygen in een loopgraaf; een tegenaanval dreef hen er evenwel weder uit. Naar het Duitsche legerbericht van den lSen mededeelt, deden de Pran- schen b|j Verdun verschillende aan vallen, o.a. in de bosschen van Avo- court en Malincourt en by den Mort- Homme, die evenwel geen resultaat hadden. By een aanval op den W. Maasoever, by het Ablain-bosch leden de Pranschen zware verliezen. In het bericht van den 13en wordt nog gemeld, dat een aanval der Fran- scben op hoogte 364 (op den W. Maasoever) afgeslagen werd. Verder artillerie-gevechten. Van het Oostelijk front. Het Russische bericht van den 13en meldt dat de Duitschers na een hevige Ingezonden Mededeellng. De wil te genezen. Een groot wysgeer heeft gezegd: „De wil bezit zelfs een geneeskracht. Door zyn wil, kan de mensch zelfs zyn lichaamstoestand wyzigen". Hebt dus den wil te genezen. Indien gij slechte dagen beleefd, hoe ontstemd gy dan ook zyn moogt, wanhoopt niet. Men geneest heden ten dage de cholera, d& pest, de diphteritus, de tetanos, de moeraskoorts, die vroeger voor onge- neeslyk werden gehouden. Uw eigen ziekte, zeker minder ernstig, is even- min zonder middel, het komt er voor u maar op aan te kiezen, h«t goede middel te nemen en te willen genezen. Wat de keus van het middel aangaat, volgt gy dan den besten weg door, als in alles, party te trekken van voor beelden en van de ondervinding van anderen. De bloedarmen, de bleekzuchtige jonge meisjes, de verzwakten, kunnen die een geneesmiddel vinden dat alle dagen zoovele bewyzen van krachtda digheid heeft gegeven en voortgaat te geven als de Pink Pillen? Neen. Het gezonde verstand wil dus dat zy de Pink Pillen nemen en er is geen reden dat zy zich er niet even wel by zullen bevinden als mej. Marie Louise Soubiran, te Talence (Prank- ryk), die ons onlangs het volgende schreef. .Zooals by veis jonge meisjes, is m|jn groeityd heel moeilyk geweest. Ik heb veel geleden en was in den ergsten graad bloedarm gebleven. Ik was altyd bleek en zwak en ik gaf my zoo goed rekenschap van den slech ten staat myner gezondheid, dat ik er heel treurig om was. Ik heb dan ook vele middellen gebruikt om myne krachten weer te krygen, maar zonder verbetering te ondervinden, wat veel had bygedragen om my neerslachtig te' maken. Eindelijk heb ik uwe Pink Pillen genomen en van af bet begin deden zy my zoo goed dat ik begreep er door genezen te zullen worden. Inderdaad hebben de Pink Pillen myne genezing bewerkt, zoodat er geen enkel spoor van de vele maanden myner slechte gezondheid overbiyft." De Pink Pillen zyn verkrygbaar f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken by At.r. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63- te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. RUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. beschieting in de streek van Jacob stadt tot het offensief overgingen. De eerste aanval mislukte. Na een her nieuwde beschieting gingen zy nog maals tot den aanval over. Ten Z. van het Medmoesmeer hadden hun aanvallen geen resultaat. Ten O. van Kolki en bij Nowo Alexinets werden pogingn van den vyand om tot den aanval over te gaan, verijdeld. Naar van Duitsche zijde gemeld wordt, hebben de Russen getracht de door deDuitschers ten N. van het station Selburg veroverde loopgraven te hernemen. De aanvallen werden reeds in het begin door het artille- vuur der Duitschers tegengehouden. Meer dan 100 man werden gevangen genomen. Overigens is de toestand onver anderd Van het 11ali a a n s cli-Oosten- r y k s c h e front. Het Oostenryksche communiqué van den 13en deelt mede dat aanval len der Italianen op den Monte San Michele met zware verliezen afge slagen werden. In een bericht van den 14en wordt melding gemaakt van aanvallen der Italianen op de hoogvlakte van Doberdo. Ten W. van San Martino werden zy na een hevig gevecht teruggeslagen. De Italiaansche berichten spreken alleen over artillerie-gevechten op verschillende deelen van het front. Op den Balkan. Een bericht uit Korfoe, dd. 13 dezer meldt dat uit luchtverkenningen gebleken is, dat de Oostenry'kers aan- merkeiyke troepenmasaa's, die voor de belegering van het door de Italianen bezette Walona bestemd waren, aan het front heeft onttrokken, ten einde ze op andere plaatsen te gebruiken. Tan het; Russisch-Turksche front. Een Turksch bericht van den 13en meldt dat de Russen, die aan den Tsjoroch teruggeslagen waren, hun terugtocht 6 tot 8 K.M. ten O. van huilde oude stellingen tot staan brachten. Een tegenaanval werd met groote verliezen afgeslagen. Een ander Turksch bericht deelt mede dat de Russen in den sector van Kope, nadat zy uit het centrum verjaagd wareD, het offensief her namen, en een reeks hevige aanvallen deden om de verloren stellingen te herwinnen. Door tegenaanvallen der Turken werden deze aanvallen afge- sn. De Russen leden hierby zware verliezen. 100 man werden gevangen genomen. De Russische mededeeling van den 12en zegt dat in de streek van Asjkale eenige vorderingen werden gemaakt. In tegenstelling met de Turksche berichten maken de Russische com- muniqué's geregeld melding van suc cessen. Zoo wordt dd. 13 dezer gemeld In de richting van Erzindzjanhebben onze troependoor eenforschen nachte- ïyken aanval een hooge borgstelling, die het goheele aangrenzende terrein beheerscht en krachtig versterkt was vermeesterd. Wij hebben daarbij 30 officieren en 365 soldaten gevangen genomen. Onze voorhoeden hebben eenvyan- >l|jken aanval in de streek van Mamabatoen met gemak afgeslagen. Op den linkervleugel van ons leger heefteen onzer kolonnes,nade Turken in een tweedaagschen slag te hebben verslagen, gevangenen gemaakt, een bruikbaar kanon, meer dan 2000 ge weren, verscheidene tienduizenden >atronen en een groote hoeveelheid eruit en oorlogstuig buit gemaakt. In de richting van Bagdad werd een poging der Turken om tot het offensief over te gaan verydeld. In en om Kasri Sjirin werd een kanon en veel munitie buitgemaakt. In Duitsch-Oost-Afrika. Zooals reeds werd medegedeeld, verwachtte generaal Smuts een po ging der Duitschers. om Kondoa rangi aan te vallen en te hernemen. Dit vermoeden is bewaarheid. De vorige week Woensdag hebben de Duitschers na een hevige beschieting, waarby zij gebruik maakten van kanonnen die zy badden weten te bergen van den vernietigden kruiser Königsberg", een aanval gedaan op de stellingen der Engelschen. Deze aanval werd eenige malen herhaald, doch steeds afgeslagen. De Belgische troepen hebben Kigali, de hoofdplaats van de provincie Rae- anda in Duitsch-Oost-Afrika, bezet. De duikboot- en mijnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Eretria" (3464 toD) is in deh grond geboord. In een bericht van de Engelsche admiraliteit wordt medegedeeld, dat het Engelsche zeilschip „Galgate" den 6en Mei door een Duitschen onderzeeër in den grond is geboord op 160 myl afstand van Ushant. Twaalf leden der bemanning zyn in een boot te Brest geland. Van een andere boot, waarin zich 13 opvarenden bevonden, werd nog niets vernomen. Bij Verdun. Do „Daily Express" bevat een, op een in de loopgraven voor Verdun gevangen genomen Duitschen officier gevonden brief, dien hy nog niet verzonden had. De officier heeft dezen aan zijn familie geschreven en zegt, dat hy reeds een groot deel van den oorlog hóeft medegemaakt, doch dat hy nooit iels zoo onbeschryfeiyk ont zettends heeft gezien als de stryd bij Verdun: „Nacht en dag zyn wy aan eer verschrikkelyk granaatvuur blootge steld. De Pranschen bieden buiten gewoon hardnekkig weerstand. Na een voortdurend bombardement, dat twaalf men lang werd voortgezet, vielen wy de Pransche positie aan, maar .de vyandeiyke mitrailleurs werkten met zooveel resultaat, dat de eerste linie infanterie zoodra zy uit de loopgraven kwam werd neer- gemaald. Bovendien onderhield de Pransche artillerie een zoo ontzet tend vuur, dat het onmogeiyk was een tweeden, aanval te ondernemen. Wij /liggen nu in de vooruitge schoven loopgraven, slechts 120 meter van die der Franschen af. Het weder is ellendig, koud en voortdurende regens. Schoenen, jas, broek, alles is met een centimeter dikke modder laag bedekt. De Fransche artillerie heeft alle wegen onder een voort durend vuur genomen, zoodat wij onze dooden niot kunnen "begraven. Wy moeten ons voedsel van de veldkeukens halen, die drie kilometor achter, het front staan. Er zyn er veel die uitgezonden zijn om het te halen gedood of gewond, zoodat de mannen liever hongerlijden dan voed sel gaan halen. Bijna de geheele compagnie is ziek". Duitschland en do Vereenigde Staten. Minister Lansing heeft aan Gerard, den Amerikaanschen gezant te Ber iyn, opgedragen zich te vergewissen van den aard van de straf opgelegd aan den gezagvoerder van de duik boot die de „Sussex" getorpedeerd heeft. Yan gezaghebbende zyde verneemt de „Ass. Preas" uit WashiDgton, dat de Duitscho nota de toestand inge wikkelder heeft gemaakt, daar bet nu byna onmogelijk is voor de Ver eenigde Staten met kracht hun eischen by de bondgenooten door te zetten, zonder den schyn té wekken zulks op aandrang van Beriyn te doeu. Bygevolg is het onzeker wanneer het antwoord op de laatste Engelsche nota verzonden zal worden. Van Duitsche zyde wordt deeld, dat in de maand April 96 vy- andeiy'ke handelsschepen, metende rond 225,000 br. registerton, door Duitsche en Oostenrijkach-Hongaar- sche onderzeeérs in den grond ge boord of verloren zyn gegaan door op mynen te stooten. Uit Ierland. Naar Tennant, de onder-minister van oorlog, Donderdag in het Lager huis mededeelde, waren er in Ierland 14 rebellen terechtgesteld, 2 ter dood veroordeeld maar niet terechtgesteld, 79 tot gevangenisstraf veroordeeld en 1706 gedeporteerd. Tot 2 Mei, zoo zei Asquith, was er aangifte gedaan, dat 180 burgers waren gedood en 614 gewond. Da dienstplicht in Engeland. Het mljnwerkersverbond in Enge land heeft zich met 603.000 tegen 135,000 stemmen opnieuw tegen dienstplicht uitgesproken en besloten nauwlettend toe te zien op elke uit breiding van de wet op den militairen dienst. Verder heeft het verbond zich verklaard tegen de iniy ving van „jon gens van 18 jaar" in het leger. Een verklaring van Minister Qrey. De .Engelsche minister Sir Edward Grey heeft in den loop van een onder houd met een vertegenwoordiger van de Daily News gezegdPruisische tyrannie over West-Europa met inbe grip van deze eilanden zal ons volk niet dulden. De belofte van Asquith om Belgis en Serviö te herstellen zal gehouden worden. Wy zullen vasthouden aan de overeenkomst, die wy geteekend hebben, om slechts vrede te maken in overeenstemming met onze bondgenooten. Wy bondge nooten strijden voor een vrij Europa, dat niet slechts bevrijd zal zijn van overheersching van de eene natie door de andere, maar van tirannieke diplomatie en oorlogsgevaar, van aan houdend gekletter van het zwaard in de schede, van het aanhoudende gepraat over schitterende wapenrus tingen en veldheeren. Gevraagd of het ook niet ging.om de vernietiging van het Pruisische militarisme, antwoordde Grey: Wat Pruisen wil is de heerschappy van Pruisen. Het, wil een Europa, gekneed naar en geregeerd door Pruisen. Het wil beschikken over de vrijheden van zyn buren en van ons allen. Wy zeggen, dat het loven onder die voorwaarde onduldbaar is. En dat is ook wat Frankryk, Italië en Rus land zeggen. Wy vechten ook tegen het Duitsche denkbeeld van de gezondheid, bijna de wenschelykheid van een telkens terugkeerenden oorlog. Wy wenschen een gevestigden vrede van Europa, een die gewaarborgd zal zijn tegen aanvalsoorlogen. Grey wees er verder op dat de geschillen tusschen de volkeren op andere wyze beslecht moeten worden dan door den oorlog. Is de ramp van de oorlogsmethode ten slotte niet aaqgetoond? Industrie en handel zyn ontwricht; de lasten des levens zyn zwaar toegenomen, millioenen man nen gedoodeen blinde internationale haat is sterker geworden. Het werk der beschaving wordt bedreigd. Een conferentie, die wy voorstelden, of die de Tsaar voorstelde in den Haag te hóuden, zou het geschil in o veer een week beslecht hebben en al deze rampen zouden vermeden zijn. Op de vraag of de centralen in staat zouden zijn den weg naar den vrede te banen, antwoordde Grey, dat de bondgenooten geen vrede kunnen dulden die het begane onrecht van dezen oorlog onhersteld laat. Vredes- vergaderingen die zuiver abstract te werk gaan en geen poging doen om onderscheid te maken tusschen recht en onrecht, zyn doelloos en ongepast. Grey herinnerde er aan hoe in den beginne de Duitsche Rijkskanselier beloofde het tegenover Belgié ge pleegde qnrecht te herstellen. Later is die opvatting zoodanig gewijzigd, dat do onafhankelykheid van Belgiö zoowel als die van Servie verloren zou zijn, als do bondgenooten die niet herstelden. Naar aanleiding van Duitschland's bewering, dat alleen Engeland het eigenlyke beletsel voor don vrede was, zeide Grey. „Niemand heeft den vrede meer noodig dan wy, maar wij hebben een vrede noodig, die recht doet en den eerbied voor de wereld wetten herstelt. Frankryk, Rusland en Italië behoeven niet aangespoord te worden om oorlog te biy'ven voeren. Zij weten waarom zij in oorlog zyn, n.1. om alles te beschermen wat voor eon natie kostbaar is. Dit besef maakt hen vastbesloten en onwrikbaar." De correspondent merkte nog op, 'hoe volgens den Rykskansolier Enge land het vrije Duitschland wilde ver nietigen. Het antwoord van Grey luidde: Wy zljmnooit. zoo krankzinnig geweest. Wy willen niets van dien aard. En von Bethmann Hollweg weet dat. Wij zouden biy zijn, als wy het Duitsche volk vry zagen, gelyk wij zelf vry willen zyn en wij de andere volken van Europa vrij willen zien. Wij gelooven, dat het Duitsche volk, wanneer eens de droomen van een wereldrijk vervlogen zijn, er op zal staan, dat het zijn regeering zal leiden. En daarin ligt de hoop om de vrijheid en de onaf hankelykheid van de naties fn Europa te verwerven. Want de Duitsche democratie zal niet op oorlog komplot- teeren, gelyk hot Pruisische mili tarisme heeft gedaan om oorlog te maken, op het tydstip, dat het daartoe zou kiezen. Als de menschheid niet uit dezen .oorlog leert om voortaan oorlogen ta vermijden, is de worsteling vergeefs geweest. Bovendien komt hèt my voor, dat dan de bedreiging van ver nietiging over de menschheid zal Volgens minister Grey hadden de Duitschers de /deur geopend voor eiken vorm van aanval op hetmon- schelijk leven, de vergiftige gassen, Zeppelin-aanvallen, het gebruik van de duikbooten, enz. Al hun weten schappelijke gaven zyn toegepast op het wegvagen van' menschenlevens. Zij hebben gemaakt dat die dingen, in den oorlog algemeen gebruikt moesten worden. Indien de menschheid zich niet tegen den oorlog kan vereenigeD, indien de oorlog moet doorgaan, dan kunnen de volken zich voortaan slechts verdadigeq door alle vernie lende middelen te gebruiken die zij maar kunnen uitvinden, tot de hulp bronnen en de uitvindingen van de wetenschap eindigen met.de mensch heid te vernielen, die zy moest dienen. De Duitschers beweren dat hun beschaving zoo buitengewoon supe rieur is, dat zij hun een .natuuriyk recht geeft haar de wereld met ge weld op te leggen. Zal de voornaamste uiting van de Kultur, geiy'k zy in dezen oorlog openbaar is geworden, een dusdanige voortreffelijkheid in het slachten van menschen zyn, dat zy tot algeheele uitdelging leidt? De Pruisische autoriteiten hebbeD blykbaar slechts éen opvatting van den vrede, een Ijzeren vrede, andere volken door Duitschlands oppermacht opgelegd. Zy begrijpen niet, dat vrije mannen en vrye volken liever zullen sterven dan zich onderwerpen aan zoo'u berzütbt, en dat er-geen einde aan don oorlog kan zijn tot zy is ver slagen en verloochend. Een varklaring van prasident Poincaró. Nancy, 14 Mei. President Poincaré, overhandigde hedenochtend de ver sierselen van het Legioen van Eer aan den Burgemeester van Nancy, als belooning voor burgeiyken moed en hield daarby een redevoering, die aldus eindigde: „OostenrijkenDuitsch- land, gekweld door wroeging en ver schrikt van de verontwaardiging en den haat, dien zij by de medhehheïd hebben gewekt, beweren, dat het alleen de schuld der geallieerden is, dat de oorlog wordt, gerekt. Dat is oen lompe ironie, door welke zich echter niemand om den tuin laat leiden. De Duitschers en Gostenrykers bieden ons noch indirect noch direct vrede aan, wij willen ook niet dat zy ons vrede aanbieden. Wy willen, dat zy er om vragen. Wij willen van hen geen voorwaarden ontvangen, wy .willen hun de onze opleggen. Wij willen geen vrede, waarby eeu wige bedreiging op Europa blyft drukken, wy willen een vrede, by "welken het hersteld recht ernstige waarborgen voor evenwicht en sta biliteit geeft. Zoolang tfülk een vrede niet verzekerd zal zyn, zoolang onze vijanden niet zullen erkennen over wonnen te zyn, zullen wy denstryd niet De levensmiddalenvoorzienlng in Polen. De Engelsche blokkatfe heeft tot gevolg dat niet alleen in Duitschland, maar vooral ook in de door Duitschers bezette gebieden gebrek heerscht. Voor Belgie is tot leniging van den nood al spoedig een regeling getroffen. Viyor Polen 6venwel bleef deze nog steeds uit, daar Engeland vreesde, dat een deel der in te voeren levens middelen ten bate van Duitschland zouden aangewend worden. Intusschen nam de ellende hand over hand toe, en thans heerscht er hongersnood. Nu is echter tusschen heide regee ringen overeenstemming verkregen, zoodat de Amerikaansche commissie ook de hulpverschaffing aau Polen ter hand kan nemen. Er is een zeker rantsoen vastgesteld, 40.000 ton per maand, en de Duitsche regeering heeft zich verbonden, hiervan niets te zullen requireereD. Wat enkele voedingsmiddelen betreft, zooals b.v. aardappelen, scbijDt er in Polen nog van- eenig overschot sprake te zijn en Engeland heeft nu toegestemd, dat uitvoer van aardappelen naar Duitschlatid toelaatbaar is, indien althans de neutrale hülpcommissie, die de contröle der levensmiddelen- voorziening op zich zal nemen, van oordeel is, dat er in Polen zelf voor de bevolking voldoende hoeveelheden overblyven. Daartegenover zouden dan echter Duitschland en Oostenrijk moeteu op zich nemen ook voor de voeding te zorgen van de gebrekiydende bevol kingen van Serviö, Montenegro en Albaniö. Een merkwaardig pupt, in deze régeling is zeker nog de bepaling, dat de Duitsche regeeriug de noodige scheepsruimtezal moeten beschikbaar stellen voor het vervoer van de voedingsmiddelen voor Polen, voor welke Dantzig, zooals Rotterdam vóór Belgiö, hIb haven van distributie zal dienen. De Duitsche rijksminister van binnenlandschr' zaken afgetreden. Dr. Delbrück, de staatsseertarjs van binnenlaQdsche zaken, heeft zich wegens zyn gezondheidstoestand go noodzaakt gezien een verzoek om ontslag in te dienen. De minister lijdt aan furunculose (vorming van boed- zweren) ten gevolge van een lichte suikerziekte en moet, op geneeskun digen raad, een langdurige behande ling ondergaan. Over don persoon van zyn opvolger is met het oog op de hangende organisatie-vraagstukken de beslissing pas over eenigen tijd te verwachten. Een boete van 13 millioen mark. De fabrikant Ernst Boetticher, te Eitorf, tegen wien in December een beschuldiging ingesteld werd wegens het te weinig betalen van brande- wljnoelasting, is thans tot een boete van 13 millioen mark en anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. BINNENLAND. Minister Gort van der Linden. Zaterdag vierde rar. Cort van der Linden zyn 70sten verjaardag. By die gelegenheid heeft de Konin gin hem op het Huis ten Bosch ontvaugen, en den Minister haar portret, gevat in prachtige lyst aan geboden. In een zaal van het Departement van Justitie werd dén Minister, in tegenwoordigheid van zyce eentge- noote en zoon, en in het bijzijn van alle ministers met hunne echtgenooten en mej. Pleyte, als vertegenwoordig ster van haar vader, die in het buitenland vertoefd, een -schilderij aangeboden van Van Soeat., voorstel lende een winterlandschap, sterk beschenen door de zon. Een verklaring van onzen gezant te Berlijn. Beriyn, 13 Mei. Het „8 Uhr Aben- blatt" meldt, dat de Nederland sche gezant te Beriyn aau een der mede werkers van het blad mededeelde, dat hy naar Den Haag zou vertrekken. De gezant verklaarde voorts: Myn reis heeft volstrekt geen politiek doelik ben niet één keer door myn regeering tot een mondelinge be spreking van den staat van zaken uit- genoodigd. Er is trouwens niets aan de orde, dat een onmiddeliyk onderhoud tusschen den minister van Buitenland- sche Zaken en my zou kunnen ver- eischeu. ik heb in Den Haag alleen eenreeksparticuliereaangelegenheden te behandelen en machtig u, in mijn naam te verklaren, dat de betrekkingen van myne regeering tot de Keizeriyke Duitsche regeering zich volkomen kenmerken doorvertrouwep en vriend schap, en zelfs van hartoiyken aard zyn. Ook de stemming van het Neder- landsche volk is na de laatste berichten gunstig voor Duitschland; de stem-- ming ten aanzien van Duitschland werd in den laatsten Wijd beter. Ik ontken beslist, dat do publicatie van het Wolff-telegram, dat meldde, dat Duitschland een schadevergoeding voor de vernietiging van de „Tuban- tia" weigerde te geven (omdat de Duitsche marine daaraan onschuldig is) in Holland opwinding teweeg heeft gebracht. Hot is niet waar, dat tusschen de Duitsche regeering en de myne in verband met het „Tubantia"- vraagatuk eenig meen in ga verschil bestaat. Onderzoek „Tubantia"' De kapitein-luitenant, ter zee G. J. Canters, chef van het torpedo-atelier der marine te Amsterdam, die te Beriyn vertoefde in verband met het onderzoek betreffende de Tubantia, is hier te lande teruggekeerd. Hy vertoefde Zaterdag te 's Graven- hage en wéïd ontvangen door den Minister van Marine, den Minister van Buitenlandsohe Zaken en den chef van den Marinestaf, achout-by- nacht Smit. De Mail. De post uit Nederland naar Nad. Iudië zal, ingaande 19 Mei e. k., des Vrijdags om de 8 weken beurtelings worden verzonden met de om de Kaap de Goede Hoop varende stoomschepen van do Maatschap pijen „Nederland" en „Rottefdamsche Lloyd", t. w. 19 Mei e.k. per „Rotterdamsche Lloyd", 9 Juni e.k. per Maatschappij „Neder land", enz. De gemeentebegroting van Zaandam. Gedeputeerde Staten hebben op nieuw hun goedkeuring aan de Ge- meentebegrooting van Zaandam ont houden, omdat de Raad, naar het oordeel van bedoeld college, niet ge acht kan worden de noodige middelen tot dekking der uitgaven te hebben aangewezen. Bij de oorspronkeiyke vaststelling der Gemeentebegrooting werd tot dekking van het geraamde tekort, een post van f65.000 op de begroo ting gebracht, als bydrage- van het Ryk in h8t tekort. Gedeputeerde Staten gaven toen in overweging, dit tekort te dekken door middel van een leening op korten termyn. De Raad verwierp echter dit denkbeeld en verhoogde den post hoofdelijken omslag met het bedrag, zouder echter het vermenig- vuldigingscyfer gelykmatig te ver- hoogen. Het gevolg is geweest, dat thans opnieuw de begrooting niet goedge keurd is teruggezonden. Een drama. Vrydag werd een soldaat te Bigge- kerke op het compagnies-bureau ge roepen, waar hem werd medegedeeld dat een sergeant een rapport togen i had opgemaakt. Daar de soldaat dit rapport geheel ongerechtvaardigd achtte, ontstak hy in woede en gaf den sergeant een kla,p in hetaangezich t, waarop hy werd gearresteerd. Later wist hij te ontkomen en met zyn eer gewapend ging hy naar het compagniesbureau, schoot door ruiten op den sergeant, maar raakte ongelukkig den sergeant ma joor, die onmiddeliyk een ïyk was. De sergeant-majoor was gehuwd en woonde te Bergen-op-Zoom. De dader is uit Dordrecht afkomstig en even eens gehuwd. Hy werd naar Vliaain- gen overgebracht. Smokkeiaarstruc. t Gebeurde in een der Achter- hoekschu grensplaatsen. Eeu gezel schap smokkelaars, onder wie iemand met een houten been, werd aange houden en ongebracht. Nadat de waren veilig geborgen waren, worden de daders ook aan deu iyve onderzocht. De be ur t kwam ook aan den éénbeenige. Hy legde vol moed zijn kunstbeen af, dat een der beambten toch wel wat zwaar voorkwam. By onderzoek bleek, dat in het bolle gedeelte 7 pond worst geborgen Voetbal. H.F.C.—West-Frisia 1-0. Evenals het vorige seizoen is het ook nu op een 1 —0 overwinning van H.P.C. üitgoloopen. Een zuinig resul taat van IJ uur schoppeu, vooral als men weet dat West-Frisia wel drie kwart van den tijd in de minderheid is geweest. Ten deele dankt zij deze kleine nederlaag aan haar stevige verdediging, waarin de spil door zyn kalm, doortastend spel uitblonk. Maar voor 't grootste deel is 't slechte schieten der H.F.C.-voorhoede daar- de oorzaak, 't Was werkeiyk voor Dito om wanhopig ie worden. Vóór de rust zagen we hem tot vier maal toe den bal Groote voor de voeten leggen en evenveel keeren joeg deze met een ontzettend hard schot het leder hftizen hoog over 't doel heen. Zoodoende gingen de mooists kansen om te doelpunten verloren. West- Frisia wint den toss en verkiest eerst tegen den schuin over 't veld staan- den wind in te spelen. H.F.C., dat zon der Aardweg en Tlessen speelde, nam direct 't spel in handen en wist 't eerste kwartier de zwatt-groenen ge heel in -te sluiten. Dat zoo'n taktiek geen doelpunten op kan leveren is al genoegzaam bewezen en ook dezen keer vreesden wij dan ook de eerste helft van 't spel doelpuntloos te zien voorbygaan. De sporadische uitvallen van West-Frisia, meestal geleid door den vluggen links buiten, bleken vr|j ongevaarlijk, zoodat ook van dieh kant geen punten dreigden. Kort voor de rust echter krijgt Groote den bal dicht by de uitiyn te pakken. Hy zet óiooi voor doel waar Rooi mek op zyn poBt staat om met een hard schot den keeper voor de eerste en eenige maal te passeeren. Bij de hervatting schijnt 't eerst dat West-Frisia zal ophalen. Persoon krygt hot ten minste vry wat drukker, vooral door de vlugge aanvallen van den spil die nu de mid-voor plaats inneemt. Langzamerhand herstel zich H.P.C. echter en 't beleg van 't dool der bezoekers wordt voortgezet. Keer op keer schieten Roolvinck of Groote op 't doel, zelfs Bak propeert 't met .een harden kogel, die van de lat in 't veld terug springt. Niets mag baten. Telkens' voorkomt een der zwart groene spelers op 't allerlaatste oogen- blik een doelpunt. Eens is Grootede geheele verdediging voorbijgedreven en met alleen den keeper nog voor zich schiet hij op een Meter afstand precies tegen dezen aan. Zoo verstrijkt ondertusschen de tyd zonder dat er verandering in den stand komt en als de scheidsrechter die dezsn tam- men wedstryd uitstekend leidde, tyd fluit heeft H.F.O._haar laatsten bonds wedstrijd van dit seizoen gewonnen. Wat spelers betreft »zoo vermelden we by W.-Frisia backs, mid-balf en links-buiten. By H.P.C. was Kikkert de beste speler. De invaller Van Vliet bleek wel kijk op 't spel te hebben. Hy plaatste b.v. heel goed maar zyn meesterschap over den bal is nog niet groot. Wil het elftal a.s. Zondag tegen Quick een eonigszins drageiyk figuur maken dan dient er yeel beter en steviger te worden aangepakt. Tevens geven we de elftal-commissie den raad Bak in de volgende wed- Btryden weer op zyn oude plaats te laten spelen. Als spil is hy stukken beter dan als rechts half. Daar gisteren eveneens de wed stryd Purmersteyn-H.P.C. voorden N.H.V.B.-beker gespeeld moest wor den, kon het bestuur slechts een combinatie van 't 2e en 3e elftal naar Purmerend sturen. De reserves hiel den zich kranig en verloren met slechts 0—2. Was 't eerste elftal disponibel ge weest, dan zou H.P.C. ook in deze bekerwedstrijden een even goed figuur gemaakt hebben als in die van den N.V.B. De sleehte regeling dier wed- stryden kan dan ook niet genoeg gehekeld worden. Waarom b.T. onze plastsgenooten niet de vorige week laten spelen, toen zy een vry en Zondag hadden Purmersteyn is toch eiken Zondag vr|j. 't Bestuur van den N.H.V.B. heeft hier weer eens een mooie gelegenheid om zich populair te maken laten voorby gaan En dan nog wat 1 Wanneer beginnen de pro- motie-wedstryden voor H.P.C. II voor een plaats in de eerste klasse? De reserves hebben getoond daar recht op te hebben.-Als het bestuur ze nu maar in de gelegenheid stelt dat recht verwerven. We wachten af! Militaire Sportfossten. De eportfeesten in de stelling van Den Helder, te houden op 29, 80 en 81 Mei a.s., zullen begaan uit de na volgende wedstrijden: A. Hardloopen over 100 M„ hard- loopen over 400 M., hardloopen over 1500 M., verspringen, hoogspringen, polpstok-ver- en hoogspringen, kogel- stooten, discuswerpen, speerwerpen en handgranaten werpen. B. Korfbal, slingerbal en vuistbal. Ingezonden Mededeeljng. Waterzucht geen>ziekte. Waterzucht dient niet beschouwd te worden als een ziekte, maar ala een ziekteverschijnsel. De ziekte zelf zetelt gewooDlyk in de nieren. Trage nieren onttrekken nameiyk niet voldoende water aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wyze. En de onnatuuriyke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzuch tige zwellingen onder de oogen, in 1 imaien en het» lichaam. kenmerkend verscbyósel van waterzucht is, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat men er met den vinger op gedrukt heeft. Als de nieren de oorzaak zyn, treden gswoonlyk ook urine-stoornis- sen, rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwyfeld het verschynael, maar genezen het niet. Er is geen betere behandeling in zulke gevallen clan met Poster's Rugpyn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaamheid heelen en versterken, en het urinezuur en de andere belemme rende onzuiverheden uit de urineka- nalen verwyderen. Z|j verschaffen een vryen uitweg aan' het opgehoopte water en de waterzuchtige zwellingen vérdwynen langzamerhand. Een ge regelde- leefwijze, voldoende rust, warme baden en frissche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zyn bevorderlyk voor uwe genezing. Foster's Rugpyn Nieren Pillen hielpen zelfs, in gevorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voort vloeiende kwalen als waturzucht, nier- gruis, rheumatiek, rugpyn, ischias, niersteen, spit enz., hoewel natuurlijk de beste resultaten verkregen worden by tydige behandeling en gebruik bij het optreden der eerste verachynsolen van nieraandoening. Te Den Helder verkrygbaar bi) Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Eiacht de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (61)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1