Laatste berichten. AGENDA. Cinema Palace. Blnnenbaven 2. Hoofd rDe laatste dageö van Pompol weg 112. Hoofdnummor: -Bioscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer: De kleine danseres. zinnige secretaire. MARINE EN LEGER. De lolt. ter zee der 2de kl. W- C. Boeit» ie In de dlreclle der marine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructlescbip Bellona. De bevolen verwisseling van de lults. ter zee der 2de kl. marine-reserve B. F. A. Fohren en .1. M. Moerdijk Is ingetrokken en wordt eerst genoemde ontheven van werkel Uken dienst, nadat de lult. ter zee der 2de kl. marine-reserve J. Hamerama zich ter zllner vervanging zal bebbeD aangemeld. De hoofdmachinist J.J.T. van Ouwerkork en de machinlBt H. J. K. Ezerman, belden thans ter bdscblkking, worden respectieveUjk 16 ü2 dezer geplaatst aan boord Hr. Ma. K< Op 18 dezer per particulier stoomschip Goen- toer in Nederland teruggekeerd: korpL-zleken- vuroleger J. Kautz, matroos-hofmeester D. van roem, matroos der le kl. C. HeUnis, marinier le kl, L. M. van der Velden. Koningin heeleri dag duurde, op oenign plnatsoiï ouze vooruitgeschoven elementen teruggedrongen; tengevolge van hun groote verliezen moesten zij daarop echter huu aanvallen staken. Van het gevechtsterrein In Mesopotemlë. St. Petersburg, 14 Mei. In de rich ting van Mosoel hebben onze troepen de streek van Revandoes bezet, waar de verslagen vijandelijke afdeelingen op hun overhaasten terugtocht, drie stukken geschut, een groote hoeveel heid munitie en het archief van een Turksch detachement in onze handen lïeteD. Fransch luchtschip vergaan Toulon, 15 Mei. By Sardinië ïseen Fransch luchtschip in zee gevallen. De bemanning, uit zes koppen be staande, is verdronken. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Grotlus, ultr-, pass. 12 dezer Flnlsterre. Koningin der Nod., ultr., pass. 12dezerFinisterre. Oranje, thnlsr., vertrok 12 dezer van Durban. Rembrandt, thuisrvertr. 18 dezer r. Las Palmas. Rlouw, v. Taltal n. Amsterdam, arrlv. 18 dozer te Kirkwall. Tlmor, ultr., vertrok 18 dezer van Suez. Batjan, thuisr., pass. 13 dezer Perim. Boeton, thuisr., arriv. 14 dezer te Falmoutb. Celebes, thuisr-, pass. 14 dezer Kaap Roca. •lava, thuisr., vertrok 16 dotter van Moraeille. Rondo, ultr., pass. 14 dezer Gibraltar. Vondei, thuisr., vertrok 16 dezer van Singaporo. Rotterdamsche Lloyd. Wllis, thutsr., pass. 12 dezer Sagres. Bandoeng, nltr., pass. 12 dezer te Flnlsterre. Besoeki. thuisr., arriv. 14 dozer te Suez. Gorontulo, thuisr., pass, 18 dezer Sagres. Jacatra, v. New-York n. Saigon, vertrok 13 dozer van Durban. Koninklijke Hollandschs Lloyd. Gaasterland, nltr., vertrok 10 dezer van Bahia. Amstelland, ultr., arriv. 18 dezer te Rlo Janeiro. Maasland, arriv. i6 dezer van B.-Ajrres te A'dao Kon. Wast-lndlsche Maildienst. Jan van Nassau, van NewportNews naar Buonos- Ayros, vertrok 4 dezer van Barbados. Prins Frederik Hendrik vertrok 12 dozer v. New- York naar West-Indlö- Prins Willem I, thuisr., vertrok 12 dezer v. Horta naar Falmouth. Oranje Nassau, uitr., bevond zich, volgens draad loos bericht, 14 dezer, 9 uur nam., met de uit gaande stoomschepen Zaanland, Posoldon, Maasdijk en Züldjjk op 7 mijlen Wee' Obrestadt Brokke. Commowync- arriv. 11 dezer van Amsterdam te Paramaribo. Java-Pacific-Lijn. Arakan, v. Java n. San Francisco, vertr. 18 dezer van Hongkong. Tjlmanoek arriv. 12 dezer van Java te Tacoma. Haven te Nleuwedlep. 18 Mei Aangekomen van Harlingen en vertrok ken naar Goole, Ned. s.s. Noordbolland. 14 Mei. Idem van Harliagen naar Lyth, Eng. Amulet. Idem van Goolo naar Harlingen, Ned. s.s. Friesland. Idem van Goole naar Harlingen, Ned. Mldsland. Idem van Delfzijl als bijlegger Ned. sleep boot Beverwijk No. 10 met Ned. bagger molen Leventaen. III Mei. Idem van Harlingen naar Goole, Ned. sa. Mtdsland. VISSCHERIJBERICHTEN. Niauwediep, 18 Mei. Door 60 korders aange bracht: 6 tot 20 stnke groote tong, per stuk 76 ct. 20 tot 100 stuks middeltong, per stuk 36 a 40 ct™ 30 tot 60 stuks kl6lne tong.p. stuk 16 ct., 10 atuks tarbot, per stuk f6.- a f3.-, 1 tot 4 mnnd stortschol, per mand fö.— a f18.—, 1 tot 6 mand kleine ecnol, per mand f8 af 6.—, 1 tot 2 mand schar, pet mand f3.— a (3.60. Door trekkers: 200 lal haring, per tal (7.60 f7 86, 70 tal geep, per tal ff).— af 16i-, 2000 stuks ansjovis, per 1000 stuks f12.16. U Mol. Door trekkers480 tal haring, per UI f7.- a f7.66, 10 tal geep, per UI (10.60 a f" #000 Btuks ansjovis, per 1000' stuks (1200. 16 Mol. Door i korders 70 stuks groote per stuk 76 ct,, 160 stuks «eiddoltong, per 35 ct., 160 stuks kleine tong, per stuk 16 mand stortschol, per mand /8.4 mand k schol, per mand f4.-. Door trekkers: 140 tal haring, per tal f7.26 f8.16, 30 tal geep, per tal f14.- a f23.60. 16 Mei, v.m. 8 uur. Door trekkers: 660 tal haring, per tal f6.75 a f8.76. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 16 Mei 1916. - YBE Aangevoerd 18 koeien en oasen f280 f A90, 11 vette kalveren (80 af 160.—.Idem p f 1.30a f 1.60, 62 nucht. Idem f8 ar22, 00 schapen f38 a f46, 400 vette varkens per pond f0,70 aƒ0.94, 8 magere varkens f27 - a f82-, Purmerend, 16 ^fel 1916. 27 stapels Fabriekskaai» por 60 K.G. f 62.60 103 Boerenkaas 60 f 62.- 2 Oommissie 60 f 69.— 3 Middelbare 60 f 66.- 0 Goudsche kaas 60 f 0.— 352 K.G. Boter per K.G. f 1020 Runderen: 170 vette per K.G. f 860-melke en gelde f 200.- f 620.- 26 Stieren f 0.- 88 Paarden f 0 32 vette Kalveren per K.G. f 1.16 572 nuchtere ld. per stuk f 0.— Slachtkalveren f li— Fokkalveren per «tuk f 16.— f 80.- 388 vette Varkens por K.G. f 0.82 per stuk f 36.— per stuk f 16.- f 27.- f - f 0.- f 18.- f 0.- f 0, 181 magere 320 Biggen 686 Schapen Overnonders 1868 Lammeren Kalkoenen Zwanen r u.— r Kipeieren per 100 stuks f 6,— f Bondeteron ,100 I 6.80 f Klovitaeleren per stuk f 0.- f mand Appelen f 0.— f mand Peren f 0.— f Handel vette-, melke- en gelde-koeleii 8 schapen matig; lammeren, ring. f 0- f 26. Burgerlijke Stand van Halder, van 13 tot en met 15 Mei '16. BEVALLEN: W. Esselman - Kób- ter, 7..; J. G. Dykstra—Van Doom, z.; A. C. Hoogscbagen—Noot, z.H. Balkema-Van der Zwaart, d.; B. M. v. d. Haagen-Frederiks, d.; G. C. Vries-Vis, z.; G. F. Smal v. Grunt, z.Chr. M. Hooikaas - Zwart, OVERLEDEN: C. Smit, 18 jaar H. de Boer, 57 jaar. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Berlijn, 15 Mei. Pogingen van deu vyand om onze pas genomen stelling by Hulluch te heroveren, zyn mislukt. In het operatiegebied van de Maas hebbeD de Franschen bjj de westelijke helling van den Mort-Homme en bij het Caillette-bosch aangevallen en z|jn zonder moeite afgeslagen. Londen, 14 Mei. Na een zeer zwaar bombardement met kanonnen van allerlei aard heeft de vijand gisteren avond b(j Ploegsteert in drie afdee lingen een aanval gedaan. Bij een van deze gelukte het hem de loop graven binnen te dringen. HU werd onmiddelijk verdreven. De andere aanvallen zyn gekeerd. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 14 Mei. In de buurt van Baiboert hebben wij overal de aanvallen der Turken afgeslagen, die groote verliezen leden. In de richting van Erzindsyan en in de streek van Asjkale zijn de Turken met aanzienlijke strijdkrach ten, die zij hadden bijeengebracht, tot het offensief overgegaan en hebben ca een hardnelrkigen strijd, die dei PLAATSELIJK NIEUWS. Verkiezing Gemeenteraad, In district I m:>eteu in do vacatu res, ontstaan door het overiyjlen van den heer A. Bommel en door het vertrek van den heer Tb. Terra twee leden worden gekozen; in district III, wegens hot aftreden van den heer G. A. Verstegen, één lid. De datum, waarop de verkiezing zal plaats hebben, is nog niet vastgesteld. Gouvernementsstoomeohip „Deneb". Het Gouvernements - stoomschip „Deneb" 'is 14 dezer te Tandjong Priok aangekomen. Hr. Ms. „Noordbrabant". Hr. Ms. „Noord Brabant" is 15 dezer van St. Helena vertrokken. Examen-commissie Zeevaartkunde, In de comnfcssie voor de akte M.O. zeevaartkunde (akte I) voor 1916, zitting houdende te 's Gravenhage benoemd onze plaatsgenoot, i héér J. van Roon leeraar aan de zee vaartschool alhier. Vrijwillige Landstorm. Dinsdag 16 Mei. Uitrukken in volledig tenue. Geen overjas. Tamboer present. Verzamelplaats Werfpoor' Orgelconcerten Nieuwe Kerk. Niet wekelyks, zooals wy in ons vorig nummer zeiden, maar op nog niet vastgestelde data worden de bedoelde orgelconcerten, waarvan de baten bestemd zijn voor de restau ratie van het orgel in de Nieuwe Kerk, gegeven. Vermoedelijk zullen ze wel iedere veertien dagen plaats hebben. N. V. Middenstands-Cradfetbank. Bovengenoemde bank hield gisteren avond hare jaarlljksche algemeene vergadering van aandeelhouders. Ver tegenwoordigd waren 27 stemmen. De notulen der vorige algemeene vergadering werden gelezen en goed gekeurd. Allereerst wordt uitgebracht verslag vaD den directeur over het afgeloopen jaar. Dit verslag is gedrukt aan de leden rondgezonden. Wij ontleenen er het volgende aan In de buitengewone tydsomslandig- heden 1914 werden in ons land po gingen aangewend om Middenstands- Credietbanken op te richten. Reeds vroeger waren in c meente door de middenstanders po gingen in het werk gesteld oml tot de oplichting te komen. Deze po gingen werden gestaakt, toen te dezer plaatse de HelderBche Bank werd opgericht. Ook hier wilden de middenstanders deelüemen, en een poging om alhier eenMiddenstands-Credietbank te stich ten, vond zoodanige instemming, dat eene vergadering werd belegd en een spreker uitgenoodigd, om de bedoe ling van deze instelling toe te lichten en het nut daarvan uiteen te zetten. Het gevolg daarvan was, dat de Bank werd opgericht. Bij de oprichting der Bank waren 97 aaDdeelen ieder groot f 100. - ge plaatst, verdeeld over 38 aandeel houders. In den loop van hot boekjaar wér den geplaatst 57 aandoelen, zoodat op uit. December geplaatst waren 154 aandeelen by 73 aandeelhouders. Op ieder aandeel is 20 pet. gestort. Er werden 64 aanvragen om crediet ingediend; hiervan kwamen in handeling 55 aanvragen tut een ge zamenlijk bedrag van f96124.82. Hiérvan werden afgewezen of in getrokken 10 aanvragen, bedragendef 11425. Toegestaan 38 aanvragen, bedragende 88488.81 Nog in behandeling 6 aan vragen, bedragende 45216.51 Totaal f95124.82 N.B. De eerste credietaanvraag had plaats 10 Februari 1915. Van de toegezegde credieten werd geheel of gedeeltel. afgelost f4410.- Door rekeningcouranthouders is ge stort f 41305.85 Voor rekeningcourant- houders is betaald 42293.30 Saldo f 987.95 Aan deposito's is ontv f 73454.60' is terugbet. 45161.06 Saldo 728293754' Door ons werd by de Amsterd. Centrale in de posito gestortt 66251.99 En teruggevraagd 56217.86 Saldo f 34.13 Aan rente werd ontv. f 1538.80 Aan rente werd betaald 1916 f810.56' Aan id. werd vooruit ontv. f 289.26' 1099.82 Blijft rentewinst f 438.98 Aan promessen in her- disconto f 7400.- Aan afgelost. 4200.- Saldo f 3200.- Door de vele kosten van aanschaf flng en bijzondere uitgaven, moeten wy, evenals vele zuster-instellingen, dit eerste boekjaar met een gering saldo-verlies afsluiten. Het saldo- verlies bedraagt f 116.75 Alvorens u een overzicht te gevon van onzen arbeid, gedurende het jaar 1915, mogen wij u zeker herinneren, hoe vóór dezen ernstig en jaren lang is overwogen don Middenstand, die in zijn meerendoel niet fioancieel- krachtig is, aan bedrijfskapitaal te helpeD. Slechts enkelen zal het ge lukken, om naast groote werkkracht, en het noodige doorzicht, één of meer personen te vinden die zooveel ver trouwen in hem stellen, dat Zij hem aan het benoodigde bedrijfskapitaal willeD helpen tegen een matige rente. De vraag, ol het niet een bewijs is van zwakte en uitputting dat de Middenstander een deel vreemd kapi taal noodig heeft voor zijn bedrijf, kunnen wy aldus beantwoordennéén, behoefte aan kapitaal bewijst geen zwakte. Wie eenigszics op de hoogte is zal erkennen, clat in den groothandel steeds, en zéér veel geleend wordt; en de uitdrukking welke ik dezer dagen las, dat men spottenderwijs de Nederlandsche bank wel eens noemde de lommerd van den groothandel, bewijst genoeg. Maar een groot ver schil is er, en dat is: dat daar gere geld de noodige onderpanden kunnen gesteld worden in den vorm van goederen en effecten. Hieribt volgt, dat hij, die de noodige onderpanden kan verstrekken, niet behoeft ver legen te zijn, temeer daar tal van instellingen gereed staan om de noo dige gelden te leveren. Natuurlijk moeten deze instellingen en pi een vergoeding ontvangen, voor hun financieele diensten, en d67.e ver goeding zal kleiner of grooter zijn naar mate er meer of minder risico bestaat. De ernstige bezwaren en moeilijk heden voor de oprichting van Midden- standsbauken kunnen veilig gezocht worden in het gebrek aan kapitaal. De staat wilde niet de gelden der Rijkspostspaarbank beschikbaar stel len, en deJNederl. bank toonde weinig genegenheid de promessen in disconto te nemen. Maar .da&rin kwam ver andering; dank zij de tusschenkomst der Algemeene en Centrale banken, welke de promessen kunnen verdis conteeren, is zeer veel bezwaar over wonnen; hierdoor kunnen de banken aan de credietnemers, onder aftrek van rente, de gelden verstrekken. Indien dus geen gelden beschikbaar zyn van kapitaal of deposito's dan kunnen de in portefeulle zijnde pro messen verdisconteerd worden. Hieruit zal u duidelijk zijn dat rentevoet der Middenstendsbank zich regelt naar het promessedisconto der Nederl. bank. Voor dit eerste jaar zijn de ver wachtingen niet teleur gesteld en wij kunnen u verzekeren, dat voor het meerendeel de deelnemers be staan uit Middenstanders, die vóór dezen, geen gebruik maakten van één der plaatselijke banken. Welnu heeren aandeelhouders, steun uwe instelling door uw collega's op te wekken om met huu zaken zich aan te sluiten, opdat wij krijgen een krachtige instelling dio op de meest solide grondslagen gebouwd, het Middens tandscrediet bevordert. Het eerste jaar is onvolledig, eerste maanden werd niets verdiend, alleen woiden kosten gemaakt. De aandeelen by do Algemeene en Centrale welke toch noodzakelijk wa ren, deden ons een verlies lijden aan rente over f 1200.-, verder moesten wij een kas houden welke u kunt begrooten op een renteverlies óver een kapitaal van minstens f 25.000. Er moesten bijzondere onkosten gemaakt worden voor velerlei aard, o. a. advertentiön, drukwerk enz. Hierbij kwam, dat om een zuiver overzicht te geven, de rento die in 1916 betaald werd, over de laatste maanden van het jaar 'moest ge splitst werden, door een deel op 1916 over to brengen. Het één en ander was oorzaak dat dit eerste jaar geen dividend mocht worden uitgekeerd. Op enkele punten geeft de heer Adriaanse nog nadere loelichtingen, om aan te toonen, dat de bank, die eerst nu normaal begint te functionee- ren, zich in gunstige omstandigheden bevindt. Dit bUjkt ook uit de balans en winst en verliesrekening, die thans uitgebracht wordt. Een klein uadeelig saldo van f 116.75 is, zooals reeds is uiteengezet, niet ontstaan door den slechten toe stand der bank, maar doordat de bank het eerste jaar nog onvolledig functioneerde. Het flnantieel verslag wordt volgens, onder dankzegging aan den heer Adriaanse, goedgekeurd. Op voorstel van h.b. commissarissen wordt besloten aan den directeur, deu heer C. Adriaanse, over 1915 een salaris te geven van f500.— eene vergoeding voor telefoon, vuur en licht van f 126.—, on een bedrag van Va °/o van de verleende credieten over 1916, nadat aan aandeelhouders minstens 8% is uitgekeerd. Van de dan overblijvende winst wordt aller eerst een divideDd uitgekeerd aan h.h. aandeelhouders, terwijl verder dit bedrag zal worden besteed aan afschrijving, reserve, etc. De heer Adriaanse, die tijdelijk vergadering verlaten had, neemt weder plaats en dankt de heeren voor het hem gegeven vertrouwen, de vërzekering gevende, dat hij zal trachten van de bank te maken wat er van te makon is. Thans is aan de orde de periodieke aftreding van 3 leden van den raad van commissarissen, n.1. de h.h. van Willigen, B. Oudkerk en M. A. Kolster, die herkiesbaar zyn. Genoem de heeren worden herkozen met 25, 20 en 27 stemmen. By de rondvraag deelt de Voor zitter mede, dat allereerst zal worden uitgezien naar eene betere lokaliteit, daar de tegenwoordige zeer onvol doende is. De heer Adriaanse sluit zich daarbij aan, spr. meent echter, dat thans wel bezwaren aan den bouw verbonden zyn, nu alles zoo duur is. De directeur, de heerC. Adriaanse Jr., geeft op dit verslag nog eonlge nadere toelichting. Hieraan wordt het volgende ontleend De heer Nypels vindt ook de loka liteit onvoldoende. Spr. dringt echter ook aan op verruiming van geld. Spr. vindt de 154 aandeelen, die op de balans vermeld zijn veel te weinig. Het is nóg niet voldoende doorge drongen tot de belanghebbenden, dat de bank zooveel mogelijk met eigen kapitaal moet kunnen werken. Hoe grooter het aandeelen kapitaal is, des beter kau de bank zich ontwik kelen. Spr. vraagt dat alle aandeel houders zooveel mogelijk inhun kring aandeelen zoeken te plaatsen. De heer Adriaanse zegt, dat het aandeelen kapitaal ten nauwste verband houdt met de te verleenen credieten. Het vijfvoudig bedrag van de aandeelen slechts mag worden uitgegeven aan credieten. Er zou dus een tijd kunnen komen, dat men, iemand die crediot kwam nemen, zou moeten verplichten eenige aan deelen te nemen. De heer Oudkerk wil meer geld in deposito hebben. De heer J. Spruit meent, dat hier voor reclamemaken het beste is. Zoo goed als andere kassiers moet ook de bank regelmatig adverteeren, of anderszins reclame maken. De heer Adriaanse licht toe, hoe ook uitbreiding der deposito's ge- wenschl is. AI'b deze mild vloeien, maakt de bank eenige winst. Ook de Centrale dringt aan op het vor men van deposito's. Naar aanleiding van een door den heer de Beurs gemaakte opmerking betreffende het vragen vaninlichtin gen aangaande de bank, dringt de heer Nypels aan op het samenstel len van een beknopte handleiding, waarin bijzonderheden omtrent de werking etc. der bank worden gege ven. Vooral in Koegras en op de eilanden is daarmede veel te doen. Besproken wordt het uitgeven van spaarboekjes. Maar de bank is nog in haar begin-stadium en in dit. opzicht is nog veel te doen. Uitvoerig wordt nog gediscussieerd over rente uitkeeriDg, en over •werkihg der bank. Staande de vergadering worden nog eenige aandeelen geplaatst, waarna de vergadering onder dankzegging gesloten wordt. „Pro Patria". De Gymnastiek- en Exercitieveree niging„Pro Patria" weet hare avonden wel gezellig te maken. Onder leiding van dén heer van Hooydonck wat hot gymastiek ge deelte betreft, was Zaterdag feestelijke avond in „Casino" georga niseerd, die diuk bezocht was, wat voorzitter, de heer de Vries, in zyn openingsrede met genoegen mocht constateeron. Het eerste nummer, stokoefeningen, door d j dainesafdeeling, waarbij mej. W. van Pelt voorwerkte, was wol mooi. pe gracieuse bewegingen, ook bij de oefeningen der meisje3klasse namen we die waar, geven een goeden iDdruk van de leiding. 'Do vrye oefeningen der jongens klasse boeiden ons door de gelijkma tigheid en de kwiekheid waarmee ze werden uitgevoerd. Zulke ensemble- oefeningen, eenvoudig in opzet, boeien door hunne afwisseling de toeschou wers altijd. Aan dubbel rek en hoogrek (heereii- afdueüng) zagen we menig krauig stuk werk. Voor afwisseling was gezorgd door velschillende voordrachten, terwijl na de pauze één aardig blijspel gegeven werd. Toen trippelden sommige voetjes reeds ongeduldig, van wege het zeer begeerde bal, waarmee de verdere uren werden doorgebracht. Haring, geep' en ansjovis. Vau Zaterdag tot hcdenmo.gen werden aangevoerd 1370 tal hariug, prijs per tal f 6.76 totr f 8.75; 110 tal geep, prys per tal f 9. - tot f 23.50 8000 stuks ansjovis, prys f 12.15 f 12.60 per 1000. De gezamenlijke opbrengst was ongeveer f 12,000. BINNENLAND. Het tlTubantia"-ondarzook. Naar aanleiding van mededeelingen over den loop van het „Tubantia"- onderzoek, kunnen wij melden, dat dit onderzoek nog niet geheel is af geloopen. Wij veraemen, dat de be doeling van de regeering is, zoo volledig mogelijk publiciteit tc geven aan wat tot nu toe met zekerheid is vast te stellenbinnen enkele dagen kan een regeeringscommuniqué worden verwacht. Do kapt.-luit. ter zee Canters tot bet houden van besprekingen uit Berlijn teruggekeerd. Ook onze gezant te Berlijn is te Amsterdam geweest hij logeerde in het Doelenhotel doch is tot het plegen van overleg met de regeering naar Den Haag vertrokken. (Hbl.). Militairs verloven. De regeling van de Militaire ver loven welke zal ingaan op 1 Juni a. s. is thans door den Minister van Ooi log vastgesteld. Aan de zeer uitvoerige omschrijving van de bepalingen, waar onder verloven worden toegestaan, ontleenen wij het volgende: Onderscheiding der verloven, De verloven van anderen aard dan grootverlof, onbepaald (klein) verlof, verlof tot herstel van gezondheid, ver lof in afwachtiDg van vrijstelling van don militiedienst of verlof in afwach ting van ontslag uit den dienst, wor den, tljdeos don verderen duur van den mobilisatietoestand onderschei den in Algemeene, Bijzondere en Uft- zonderingsverloven. Algemeene verlovön.] Algemeene verloven worden vol gens regelon door den opperbevelheb ber vanLand-enZeemacht testellen periodiek aan alle militairen verleend, behoudens het bepaalde in punt 14 dezer regeling. (Ia punt 14- wordt dan aangegeven om welke reden men van verlof wordt uitgesloten of aan welke categorién dit verlof niet wordt verleend.) Bijzondere verloven Bijzondere verleven worden slechts verleend aan niot-baroep militairen. Uitzónderingsverloven. Uitzonderingsverloven kunnen met inachtneming van de daarom trent door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht te stellen regelen door de in punt 6 genoemde militaire commandanten of hoogere chefs in dringende of ernstige ge vallen worden verleend. 'Militaire inkomsten; ve voer voor rijksrekening vergoedingen. Zij, die gebruik maken van de algemeene en de uitzonderingsverlo- en behouden tydens die verloven - voor zoover zij niét langer duren dau viur dagen het recht op trak tement, jaarwedde, soldij, mobilisatie toelage en vergoeding wegens gemis van levensmiddelen. Zij hebben, voor zooveel zij een rang bekleedon bene den dien vau officier, recht op vrij vervoer. Door hen, die gebruik, maken van bijzondere verloven worden geen militaire inkomsten genoten op de dagen, waarop'zij in het genot van verlof zijn, evenmin op de dagen van vertrek en van terugkomst. Zij heb ben geen recht op vervoer yoor Rijks rekening. Voor meerdere bijzonderheden ver- Ijzen wij belanghebbenden naar het zoer uitvoerige stuk, dat in de dag' bladen van hedenochtend is opge nomen. Mail naar Oost-indië. Op 19 Mei wordt de mail met het stoomschip „Kawi" uit Rotterdam verzonden en_ n i e t met de „Roepat" uit Amsterdam. Ook kan men corres pondentie meegeven voor Kaapstad. De „Medusa". Door het bergingsvaartuig „Stier" wérden te Terschelling aangebracht twee kanonnen van 10J cM., afkom Stig van den gestranden Engelschen torpedobootjager „Medusa". Veeultvoer naar Duftschland. Uit Rotterdam wordt dd. 18 Mei aan dé „Tel." gemeld: Wij vernemen dat heden gekeurd zijn 5000 stuks atamboekkoeien, die in 600 spöor- direct naar het Duitsche aan het Westelyk front zullen worden gezonden. Ook van andere plaatsen ;aan groote zendingen naarDuitsch- and en Belgie totaal, leveud of ge slacht, 32.000 stuks, die in circa 4000 spoorwagens worden uitgevoerd. Het jeloei der honderden koeien, op een dein stuk weiland midden in Rotter dam, bijeengedreven, trekt aller aan dacht. Een later bericht zegt dat Maandag van Rotterdam 3000 stuks runderen verzonden werden. Heden zouden uit Utrecht 1600 stuks stamboekvee afgezonden worden. Omtrent deze uitvoer schrijft de ■N. Rott. Courant".vau 15 dezer Vandaag worden er nog 8600 fun deren aan het Maasstation verwacht, die bestemd zijn voor. Duitsehland en Oostenrijk. Dag en nacht zijn in de aangekomen veewagens achtergelaten zieke kooien aangetroffen. In de stallen geen plaats meer, zoodat de dieren bij beele kudden in de weiden gedreven' worden. In verband hiermede meldt het Nederl. Corrcapondentiebureau" Iu de laatste dagen wordt veel melkvee voor uitvoer opgekocht, waaronder, naar van onderscheidene zijden wordt medegedeeld, tal van runderen, welke eigenlijk voor de slachtbank bestemd zyn, maar die, omdat zij nog een weinig melk geyen, door belanghebbenden tot het melk vee gerekend worden. Dit heeft eenige ongerustheid gewekt by de slagers, die daardoor verhooging van den slachtveeprljs verwachten en vreezen, daarom den prijs van het vleesch voor den consument reeds te moeten verhoogen. Naar ons van bevosgde zijde wordt verzekerd, behoeft daarvoor echter geen vrees te bestaan, omdat de jiistrictsveeartsen nauwkeurig contro leerden, dat geen auder din melkvee en drachtig'vee wordt uitgevoeid. Intusschen worden reeds maatre gelen overwogen om ook den uitvoer van dit vee meer te beperken. Er bestaat geen gevaar, dat zou worden toegelaten, dat onze veestapel door dien uitvoer werd uitgeput of belangrijk werd verminderd. Maandag 'zijn uit Rotterdam 1600 koeien naai- Duitsehland verzonden en Zaterdag 1900. Broodkaarten. De burgemeester van Wijk bij Duur stede heeft bepaald, dat aan hen, wier inkomen - meer dan f 1400 per jaar bedraagt, geen broodkaarten meer zullen worden verstrekt. Te 's Gravenhage is dit vastgesteld voor hen wier inkomen over 1915 f2400 of meer bedraagt. Koporan katel gestolen, Uit het kruitmagazijn te Muiden is een koperen ketel gestolen van 100 kilogram. Een kleinigheid! De paplarprijzen. De N. Rott. Ct. schrijft: Doordien de Duitsche regeering met 1 dezer den uitvoer van papier ver boden heeft en zelfs de poglDgen om doorvoer te krijgen van papiqr, dat vóór dien datum besteld en ter ver zending gereed was, geen resultaat hebben opgeleverd, is de prijs van papier in ons land weer aanmerkelijk Zoo bedraagt o.a. blijkens de zoo even ontvangen prljsnoteeringen, thans de .verhooging voor: het gewone houtvrij post- en schrijfpapier 100— 180 pet.; Hall. geschept papier 60 60 pet.; 'courantenpapier 120 pet, kunstdruk- 40 - 80 pet.couverture 100 pet,wit carton 60-70 pet.; gekleurd carton 100 pet.; stroobord 110 pet.; zijdepapier 150 pet.; vet- dicht perkamentpapier 100 pet.pak papier 100 pet.enveloppen 50 pet, het gommen van enveloppen 100 pet. Hierbij komt, dat onderscheidene -papiersoorten en enveloppen tydelljk, sommigen zeis door het ontbreken van grondstoffen, in 't geheel niet meer verkrijgbaar waren, terwijl,mede door gebrek aan bepaalde grondstoffen, noodig voor goede bereiding, dé meeste papiersoorten, die nog gefabriceerd worden, in kwaliteit verre bij vroeger achterstaan. Waar de drukkers vroeger bij af neming van groote partijen, reductie op den prijs konden bedingen, doet zich thans hot zeldzame verschijnsel voor, dat de door hen te betalen prijs hoogev wordt, naarmate 2lj meer ge lijktijdig afnemen, hetgeen hierin zijn verklaring vindt, dat de fabrikanten en grossiers overtuigd zijn, binnenkort, wegens papiernood, nog hoogere prij zen van hun voorraad te kunnen maken. Ontvluchts krijgsgevangenen. Te Broekheurne zijn Zondagavond twee Russische militairen, een onder officier én een soldaat, na 15 dagen zwervens, over de grens gekomen. Zjj zijn gevlucht uit het krijgsgevangenen kamp te Celle, by Hanover. Te Bookelo zijn Zondag twee Franscho krijgsgevangenen, uit Mün- ster ontvlucht,, aangekomen. Te Haaksbergen is Zondag een Fransch-officier óver de grens ge komen. Te Berg-op-Zoomzijn naar „de Tijd" meldt, Zaterdag twee Duitsche deser teurs, jonge mannen van ongeveer 20 jaar, aangekomen, die aan de grens te Putte hun -wapens hadden neer gelegd en in burgercostuum de grens waren overgekomen. Overboord geslagen. De haringlogger „Tma" uit Katwijk met stormschade zonder vangst naar IJmuiden teruggekeerd. De stuur- mau is overboord geslagen en ver dronken. Toch nog gered. In den vroegen ochtend zeilde de botter „U. K. 26" de Urker haven uit om bij Terschelling de kustvisschery te gaan uitoefenen. Op zee bleek aan een zeilblok iets onklaar te zijn, wat de schipper H. Romkes met een haak trachtte te verhelpon. Door een misgreep verloor R. het evenwicht, viel over boord én verdween in de diepte, voor 't oog van zijn nog jon gen zoon, die m6t een knecht aan boord was. Toen R. weer boven wa ter kwam en een hem toegestoken haak niet kon bereiken, riep hij den knecht toe, den botter „door den wind" te gooien, doeh dit lukte niet, en hoe ït. ook zwonij hfj kon den door den wind en stroom afdrij ven den botter niet naderen. Na bijna een uur in toenemend gevaar verkeerd te hebben/kwam uit de verte hulp opdagen/ De haringvisscherj Lamert Post van de- „U. K. 207", bemerkende dat ginds iets niet in orde was, kwam schielijk met zijn vlet aanroeien, juist bijtijds om den uitgeputten, reeds zinkenden Romkès vader van een groot gezin te redden c boord van „U. K. 26" terug te brengen. Een lieve dochter. Een dochter van schipper G. uit IJmuiden, die verleden week bij afwezigheid van haar vader f 700 uit diens geldkistje ontvreemde, en daarmede er van door ging, is thans door de recherche opgespoord en naar IJmuiden gebracht, alwaar zy ter beschikking van de justitie is gesteld. De jonge dam'e had zich met het geld van gouden sieraden en mooie kleeren voorzien en was gedurende een week onder een vreemden naam de gast van het eiland Vlieland ge weest, waar zij dan ook door politie werd gearresteerd. Niet alleen, dat zij al het gestolene heeft opgemaakt, doch zij had zelfs nog schuld toen zij in de val liep. Oplichter aangehouden. De politie te Zand voort heeft aldaar aangehouden en naar Rotterdam ge bracht den voortvluchtigen bank beambte C. W. D., die verdacht wordt, door middel van valschheid in ge schrifte en oplichting zich ten koste van de bybank der Amsterdamscbe Bank, in de Boompjes te Rotterdam, met f2500 te hebben verrykt. Hij logeerde in een hotel te Zand- voort en was bij zijn aanhouding in hot bezit van nog f761. De rest van het geld heeft hij in hoofdzaak te Amsterdam, met een paar vrouwen verteerd. zou Verdun worden gered. Dit besluit bracht ontzaglijke moeilijkheden met zichgeneraal Pétain werd aange wezen om het ten uitvoer te brengen. De eerste daad, welke van grooten invloed zou zijn op den gang van zaken, was het gebruik maken van vrachtauto's voor het transport van troepen en munitie. De aansluitende legers moesten in het geheel 4700 vrachtauto's afstaan en deze réden dag en nacht op en neer tusschen Bar-le-Duc en Verdun. Dank zy dit snel vervoer (onafhankelijk van de spoorlijn) kon het twintigste leger korps uit het kamp van Maüly per as vervoerd naar Bar-leDuc, in twaalf uur van hier naar het Douaumont- plateau worden gebracht. Den24Febr. 7 uur vertrok het legerkorps den volgenden morgen om tien uur werd het ingezet. Dezelfde vracht auto's hebben gedurende de volgende dagen het gebeele leger-Pétain ver voerd, terwyl zij gedurende de ruim twee en een halve maand, dat de worsteling duurt, voortdurend levens middelen, schietvoorraad en nieuwe troepen hebben aangevoerd, eii ge wonden enz. hebben afgevoerd. Deze verandering in de orders door generaal de Castelnou op eigen ini tiatief bevolen, had in den beginne tengevolge dat de strijd bij Verdun een vrij verward aanzien had. Het is ons niet mogelijk, zoo eindigt de schrijver, wegens gemakkelijk te be grijpen redenen, om de tegenslagen^ uiteen te zetten, welke van dezen" stand van zaken het gevolg waren. Hoe de strijd om Verdun begon, In de „Matin" geeft een combat tant eenige belangwekkende bijzon derheden over bet voorspel en het begin der geweldige worsteling om Verdun. Hij herinnert allereerst aan een dagorder van generaal Pétain, waarin gesproken werd van eei „situation délicate" en vraagt dan In hoeverre was de positie „délicate" De schrijver gaat dan na hoe in de maand Februari de Duitschers over het gebeele front van de zee tot de Vogezen plaatselijke aan vallen deden, met uitzondering echter van den sector van Verdun. Blijk baar had dit de bedoeling de Fran schen te beletten reserves naar een eventueel bedreigd front te zenden. Het leger van generaal Pétain, dat door het opperbével de eer was toe gedacht om als zoodanig op te treden, bevond zich dan ook inderdaad niét in de omgeving van Verduuhet kon slechts erheen gebracht worden toen de strijd reeds eenige dagen duurde. Verschillende generaals lieten zich echter door de krijgslist niet vangen, Op grond van berichten omtrent samentrekking van troepen enartil lerie waren zy van meening dat juist op Verdun do, Duitsche aanval gericht zou zijn. Anderen waren van meening dat dit niet waarschyulljk was. Toondertijd waren de stellingen bij VerduD bezet door territorialen en Afrikaansche troepen. Generaal Herz, die 'Verdun en de voorgelegen ver sterkingen ondèr zijn bevel had, vroeg versterkingen. Men gaf hem de be schikking over het 20ate legercorps dat in bet kamp van Mailly had uitgerust. De troepen echter zond men niet. Onder die omstandigheden begon de Duitsche aanval op 21 Februari. Gedurende 36 uur, zag men den ernst van den toestand nog niet in. Eerst toen het terug gaan Franschen, die met drie divisies tegen 5 legercorpsen moesten vechten, al gemeen werd', trad de juiste toestand aan het licht. Het scheen onmogelijk een voldoend sterke dam op te werpen om de Duitsche vloedgolf tegen te houden. Daarbij moet men in rekening bren gen dat slechts een spoorlijn beschik baar was om de vesting van hot noodige te voorzien. Het verkeer over de bruggen van de Maas.werd ge vaarlijk, daar de vyand die onder vuur had. Men meende reeds dat do voor zichtigheid gebood den geheelen rechter Maasoever te ontruimen. De troepen in de voorste linie hadden reeds de opbracht die terug tocht verborgen te houden. Het gros zou, met het materiaal op den linker- Maasoever overgaan. De bevelen hiertoe waren reeds ge geven, toen generaal de Castelnou te Verdun kwam. Hij overzag den toe stand en greep op eigen gezag in hij besloot juist het tegenovergestelde te doen als waartoe bevel was ge geven en ten koste van alles den vyand het hoofd te bieden op het plateau van Douaumont. Op dio wyze Van het Westelijke front. Parijs, 15 Mei. Ten zuiden van de 1 Somme zijn de Franschen er bij Vermandovillers door een overrom peling in geslaagd een loopgraaf van de eerste linie der Duitschers van vijanden te zuiveren. Van een inval in een Duitsch veld werk ten westen van Mout Fétu heeft een Franscho afdeeliug 15 ge vangenen meegebracht. Bij Verdun beschieting in de streek van het bosch van Avocourt en van heuvel 804. Van het Itallaansch-Oosten- rljksche gevechtsterrein. Weenen, 15 Mei. Ten Westen van San Martino heeft onze infanterie den vijand uit zijn voorste loopgraven ge worpen en verscheidene tegenaan vallen afgeslagen. Aanvallen der Italianen ten noor den van den Monte San Michele hebben wij verijdeld. De stad Görz is gisteravond door den vijand beschoten. Ten noorden van het bruggehooifi van Tolmein zyn onze troepen op verscheidene punten de vijandelijke loopgraven binnengedrongen. Van het gevechtsterrein in Mesopotamlë. St. Petersburg, 15 Mei. Officieel. In de richting van Mosoel hebben onze troepen een inval in de stad Revan does gedaan en zich van de munitie- magazijnen meester gemaakt. De vijand heeft een overhaasten terug tocht aanvaard, met achterlating van convóoien en oorlogsmateriaal. Oüb paardenvolk zit den vyand op do hielen. Luchtaanval op Walona en Saseno. Weenen, 15 Mei. Eergisteren heeft een eskadron O.-H. watervliegtuigen de militaire inrichtingen te Walona en op het eilandje Saseno doeltreffend met bommen bestookt. Alle vlieg- tuigen zijn ondanks zeer hevige be schieting behouden teruggekeerd. Sir Roger Casemsnt voor den rechter. De behandeling van het geding tegen C-asement is Maandag voor den politie-rechter in Bow-street te Londen begonnen. Eveneens was ter zitting aanwezig een Iersch soldaat, Baiiey genaamd. De procureur-generaal gaf een toe lichting tot de aanklacht en schetste Casement's loopbaan in consulairen dienst. Hij gewaagde van Casement's po gingen om de lersche krijgsgevan genen over te halen zich aan te sluiten bij een Ierscho brigade, die hij verklaarde in Duitsehland te willen vormen ter bestrijding van de En gelschen. De lersche gevangenen, die wei gerden Casement's voorstellen te aanvaarden, werden gestraft met vermindering van rantsoen. Deenke len die zich liéten overhalen, kregen voorrechten en werden voorzien'van groene uniformen, met een harp als onderscheidingsteeken. Beklaagde Bailey was een van dezen. In de getuigenbanken zaten een aantal soldaten, die in Duitsehland krijgsgevangen zijn geweest. De procureursgeneraal deelde mede dat dezen het' bewijs van Casement's ver raad zouden leveren. Bailey trad tot CasemeDts brigade toe, ten einde op döze wjjzp te trach ten uit Duitsehland weg te komen, Hij werd naar Wilhelmshafen ge bracht, vanwaar hij en Casementop een duikboot'naar de lersche kust werden overgevoerd. Aan boord van de duikboot had Bailey vernomen dat een klein vaar tuig 20,000 geweren, eenige milli- oenen patronen, 10 machinegeweren en een hoeveelheid bommen bevatte. Dit alles werd naar een plaats dicht by Tralce gebracht. De procureur- generaal verhaalde hoe dit vaartuig, dat den naam Aude opgaf, door een patroeljeboot werd gepraaid, die het last gaf baar naar Queenstown te volgen. Kort daarna heesch de Aude de Duitsche vlag, blies zich op en zonk, terwyl de bemanning zich redde in de sloepen. Duikers hebben sindsdien bevonden dat de Aude ge laden was met Russische geweren, model 1905. Alsnu werden de getuigen gehoord die verhaalden van Casement's po gingen om Ieren voor zyn lersche brigade te werven. Een der getuigen verklaarde dat ongeveer 60 krijgsge vangenen toetraden. De zitting werd verdaagd.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2