Passage bespreking HERMAN NYPELS, a 10 cents THEE L Brandsma. ONMISBAAR Ingebruikname niCUW Orgel, op Woensdag 17 Mei a.s., des avonds 8 uur. Vereeniging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken". Algemeene Vergadering op WOENSDAG 17 MEI a.s., „O. S. W." Nutsspaarbank Agent P. B. Kampmeijer, Thee —-I is Verkooplokaal a. i Loodsgracht. Publieke Verkooping VOOR KLEIN HANDELSDRUKWERK ZOMERBLOEMEN. Bij VAN LEIJEN 3 nieuwe BILJARTEN. Keizerstraat 90. f 1.25,1.75,2.50,3.00 f 2.50,3.50,4.50 n, zwart en gekleurd, f 3.00, f 4.50 fngelsche Sportpettenf 0.80,1.25,1.75,2.25 P. VAN DEN BRUL, Amsterdam, W. BIERENBROODSPOT, Spoorstraat 87-89 Illllllllllllllllllllllllllllll DIENSTREGELINGEN De Heldersche Bank Mijn officieele Vrouw. in de Geref. Kerk (Spoorstraat), Voor zoovar de ruimte toelaat, kan aan niet-Leden der Kerk, welke bij de ingebruikname tegenwoordig willen zijn, daartoe gelegenheid worden gegeven, tegen een entróe van f 0.20 per persoon (voor toegangsbewijs en programma), welke ver krijgbaar zijn gesteld bij den Heer R. JONBKEES, Paarden straat,'of bij den ingang der Kerk. HET ORGEL-COMITÉ. des avonds 8 uur, in de school. De wnd. Secretaris, R. KASTELIJN. Ned. Nat. Wsrklisdsn-Verseniging Algemeene Vergadering op DINSDAG 16 MEI, 'savonds 8 uur ia de Bovenzaal. Agenda Herziening Algemeen Reglement. Getrouwe opkomst beleefd verzocht. HET BESTUUR. Polderweg. GEOPEND: alleen voor pensioenen iéderen Woensdag, n.m. van 7 tot 8% uur, en iederen Zaterdag, n.m. van 7 tot O uur, voor het Inbrengen en afhalen van gelden. voor MU- Nederland, Rotterdamsche Lloyd en Amerika-Lijn. Hoofdgracht 37. onovertroffen van kwaliteit en zeer waterhoüdepd, 80, '90 en 110 cent per pondf Pakjes van 1 - 21/» ons. In het oude Victualiehuls. R. MAALSTEED, DgkiM 22. Nh. Woderverkoopers provisie. SPECIALITEIT van het MAGAZIJN,DE 5TER" op Woensdag 17 Mei 1916, voorm. 10 uur, van": Meubilaire- en Inboedel-goederen, w.o.een salon-ameublement, diverse soorten tafels, stoelen, spiegels, schil deren, mah. kasten, étageres, lampen, keukenbenoodigdheden, enz. VOORTS: veeren- en kapokken bedden, dekens, waacbtafels, tapis Beige kleeden, enz. enz. Te bezichtigen daags te voren. Deurw. W. BIERSTEKER. ZOOALS LABELS, BRIEFKAARTEN, ENVE LOPPEN, TROUW-, ROUW- EN VISITE KAARTEN, BEVEELT ZICH BELEEFD AAN BOEK- EN STEENDRUKKERIJ „HET NOORDEN31, NIEUWSTRAAT 3 - HELDER. Ondergeteekende biedt zich beleefd aan tot het verrichten van alle voorkomende METSEL- en WITWERK. C. DE WIJN, 3e Emmadwar6Straat11, Helder. 3 perceelen BOUWTERREIN te koop, ook zeer geschikt voor Hotel, vlak tegenover het Station. AdreB: Aanuemer WIJKER. Franco door geheel Nederland zenden wij 25 prachtige BOLBIGONIAS met potklult, die direct op perken, serre of balcons kunnen worden uit- geplant. Dit pakket slechts f 1.25>/s pakket f 0.75. Ieder besteller 10 wit bloeiende Leliën gratis. Noord-Naderlandsche Bloembollenkweekerlj en Zaadhsndsl „Qroningia", Sohesmda. m Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. a OVERHEMDEN met piqué borst f 2.85, prima kwaliteit. In- en Verkoop van Te koop en te zien: des morgens w;n 10 tot 12 eu des avonds van 6 tot 8 uur. Telefoon 140. HELDER. De nieuwste modellen. Heerenkleeding naar Maat geven door deze kennis, dat voor hunne afdeellng Hee renkleeding naar Maat een onzer Coupeurs steeds iederen Donderdag van 12 tot 4 uur met een prachtige collectie stalen der nieuwste Stotfen en modelboeken aanwezig zal zijn bij den Heer Confectie voor Heeron, Jongeheeren en Kinderen wordt op aanvrage op zicht gezonden. Aanbevalend, N.ll. Kleedermagazijnen P. IIAN DEN BRUL, Amsterdam. bevattende de op de Holl. Spoor, Tram, Booten, Beurtveeren, Post en Telegraafkantoor is verschenen en verkrijgbaar bij de Boek handelaren alhier, alsmede aan de Drukkerij v. d. blad. VOOR KANTOOR EN WINKEL Wij belasten ons met den aan- en verkoop van effecten en het verzilveren van coupons. - -: Duizenden drinken ze dagelijks. UIT DEN OMTREK. Texel, 15 Mei. De heer S. de Vries, onderwijzer aan de school M. U. L. O. te Den Burg, is benoemd te Gouda. Vergadering van „Texels Eigen Stoomboot-Onderneming (T.E.S.0.) op 13 Mei, gehouden in café „Den Burg". Aanwezig 40 aandeelhouders. Bij de opening riep de voorzitter, de heer A. Wagemaker, den aanwe zigen het welkom toe. Hoewel men de opkomst grooter had mogen ver wachten, deed het toch heugenis, dat alle deelen van de Gemeente verte genwoordigd waren. T.E.S.O. houdt nauw verband met Texel en zijné bewoners; toch ziet men er geen groote belangstelling voor, daar behalve de pers slechts 3 aandeelhouders de rekening en balans, die 8 dagen ter inzage lagen, hebben ingezien. Moge dat in de toekomst beter worden I De Directeur is steeds bereid, de gevraagde inlichtingen te geven. Met den wenscb, dat de vergade ring een opbouwend karakter zou mogen hebben, werd ze voor geopend verklaard. De secretaris, de heer P. Dros Albz. las de notulen, die met dank van den Voorzitter onveranderd goedgekeurd werden. Ze werden, volgens art. 19 der J3tatuten, geteekend door den Voorzitter en een der gewone aan deelhouders. Hierna werden de balans en de winBt- en verliesrekening overgelegd, waarvan we de cijfers reeds hebben gegeven in het nummer van .Zater dag j.l. De heer Stömpff, directeur, lichtte enkele posten toe na voorlezing van het geheel. Vervolgons las de Voorzitter het verslag voor ozer het jaar 1915. Hier bij werd op den voortdurenden oor logstoestand gewezen, die evenwel aan T.E.S.O. geen schade heeft ge daan tot heden. Er is winst gemaakt, niettegenstaande alleen bij dag ge varen werd met het oog op het mijnengevaar. „De Dageraad" was zoo weinig mogelijk uit de vaart geweest, alleen voor dokken en schoonmaken en dan wanneer de Texelscbe haven mond te veel zeegras bevatte, of wanneer door het groote werk aan den steiger uitgeoefend de vaart be lemmerd was. Verder had deze stoom boot 5 dagen dienst gedaan voor Visscherlj onderzoek en 2 dagen, om Daar Terschelling te varen. Ijsgang was er heelemaal niet geweest. Me dedeling geschiedde van de miftaties bij het personeel, terwijl aan de loonen fl.- per week als duurtetoeslag Was toegekend aar gaande subsidie eo af schrijvingen. De steenkolenrekening was beneden de begrooting gebleven, daar men nogal voordeelig had kun nen inkoopen, eerst voor f 11.90, latei- voor f 16.- per ton. Verder werd aangegeven, wat aan booten en*gebouwen was gedaan. Het personen- en rij wielen ver voer heeft f'4061.20 meer opgebracht dan in 1914, door het meerder vreemde lingenverkeer en door het vervoeren i van militairen. Vervoerd werden' 71,323 passagiers (alleen in Augustus 10,834) en-17,821 rijwielen. Met applaus werd het jaar vei slag goedgekeurd. Nadat besloten was van de winst ad f 3615.84J, voor buitengewone afschi ij vingen te bestemmen, werden balans en winst- en verliesrekening met algemeene stemmen vastgesteld. Voor al den arbeid en voor de administratie, zoo netjes in orde, werd dank gebracht aan den directeur, den heer Stömpff. Decharcheering volgde. Thans kwam aan de orde de ver kiezing van een commissaris wegens altreding van den heer A. "Wagema ker. Met 34 stemmen werd de aftre dende herkozen3 stemmen waren uitgebracht op den heer Am. Lange- veld en 3 in blanco. Op de vraag van den vice-voorzltter, den heer Keesom, of de heer Wage maker de benoemiDg aanneemt, ant woordt deze, dat hij dit gaarne doet en opnieuw zijn beste krachten aan de zaak wil blijven wijden. (Applaus). Het volgende punt der agende was .uitloting obligaties". Het bestuur stelde voor weer f 2000 uit te loteD, n.1. 1 obligatie van f 500, van f 250 en 10 van f 100. Enkelen waren de meening toege daan, dat men wel meer zou kunnen uitloten, daar de rekening een bezit ting aanwees van f 10,100 aan effecten. Het bestuur was evenwel van meening, dat men zich niet van veel contanten moest ontdoen. Vooral zou men in hooge kolen-rekeningen komen té vervallen. Ook gaat het niet aan, de boot minder te laten varen. Voor de post fs men verplicht des winters drie- en des zomers viermaal te varen. De middelste dienst is geen verplichte postdienst, doch deze is zoo wenschelljk voor het publiek, dat men ook dien niet missen kan. Hierna had de uitloting plaats. 1 obligatie van f 500, No. 6; 2 obligaties van f 250, Nos. 51 en 61 10 obligaties van f 100, Nos. 220, 106, 85, 120, 162, 184, 214, 110, 183 en 154, betaalbaar op 1 Juli a.s. De Voorzitter wijst er op, dat velen niet tevreden waren met de dienst regeling van den verloopen winter. Ook het Bestuur was niet tevreden, doch men kon niet anders, het mijnen gevaar was niet denkbeeldig; het was force majeure. Sterk gegispt werden twee niet onderteekende in gezonden stukken, die waren geplaatst in de „Tex. Courant". Beter is het met eventueele klachten te komen bij het Bestuur, dat alles in het werk wil stellen, om het publiek terwille te zijn. Er is een klachtenboek, daarin behoort men te klagen, doch niet anoniem in de couranten. Het laatste werd als min gekwalificeerd. Hierna volgde de rondvraag. gevraagd werd naar de loonen van het' bootpersoneelopgave van loonen en werktijden volgde. Een der aanwezigen meende, dat de rekening vooraf behoorde onder zocht te worden, doch geantwoord werd, dat zulks geschiedt door de Commissarissen. Men heeft hier te doen met een Naamlooze Vennootschap en niet met een Coöp. vereeniging. Wanneer nu ook de Commissarissen weer ge controleerd moeten worden, waar blijft dan de grens? Bovendien zou den dan ook eerst de Statuten ge wijzigd moeten worden. Wel zou het, volgens een deriaan- deelhouders afgesproken kunnen wor den, om met eenige personen de rekening, die ter visie ligt, na te zien, maar dat hoeft niet besk te worden; zulkB is een teeht voor iedereen. Evenwel zou het getuigen van belangstelling. Gevraagd wordt of er bij leveranties en arbeid aan booten en gebouwen niet wat meer aan Texelaars gedacht kan worden. De Voorzitter antwoordde, dat hier aan wel gedacht werd, doch dat grootere werken, als het dokken en schilderen der booten op Texel niet gemakkelijk of in het geheel niet uitgevoerd kunnen worden. Willen de Texelaars er voor zorgen, dat het wel kan, dan gaarne. Nog wórdt ge vraagd, of de Commissarissen vrijen overtocht hebben met de boot, wat bevestigend wordt beantwoord- Even wei hoeft het Bestuur het zelf niet gewild, doch het is, als het'ware, Hierover werd nogal langdurig ge sproken en voorgesteld werd, om aan iederen Commissaris een aantal vrljbiljetten te verschaffen. Dit zal op de volgende vergadering aan de orde gesteld worden. Tenslotte krijgt de heer J. deJongh het woord, die zegt, dat hy weldra Texel zal verlaten, hij wenscht af scheid te nemen met deze motie: „De Vergadering van aandeelhou ders van T.E.S.O., er van overtuigd, dat, ondanks de ongunstige tijdsom standigheden de zaak uitstekend marcheert; er mede van overtuigd, dat die vooruitgang te danken is aan de algebeele toewijding van H. H. Commissarissen, 'blijft in het bestuur het volle vertrouwen stellen eng over tot de orde van den dag". Applaus en dank volgden. Hierna werd de vergadering ge sloten met dank voor opkomst en het gesprokene. Bezichtigd konden nog worden keurige graphischo voorstellingen omtrent vervoer van personen en zaken, ontworpen door den heer J. A. G. Stömpff, directeur van T.E.S.O. Het hiel thuiabehoorende vissefters vaartuig T. X. 93, dat gezonken was bij Vlieland, is leeggepompt en door „De Sperwer" ie Terschelling binnen gebracht. De bemanning was op Ter schelling aangebracht. De schade aan vaartuig en inhoud is vrij groot; een hoeveelheid visch is verloren gegaan. Breezand. Vergadering van den Nederlandsche Bond van Arbeidersin het Landbouw Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, afdeeling Anna Paulowna, op Zaterdag 13 Mei in café Borst. De heer B. Looy, voor zitter der afdeellng, opende _met een woord van welkom de vergadering. Na de gebeurtenissen, in den loop van dit jaar alhier voorgevallen, is het afdeelingsleven eenigszins ver flauwd. Doch nii de velden weer droog zjjn en de meeste bewoners hun ge havende woningen weer hebben be trokken, nu meende het bestuur, dat de t(jd weer daar was, een bijeenkomst te houden ten einde te trachten, de levensgeesten weer op te wekken. Pl.m. 20 personen hadden aan dezen oproep gehoor gegeven. Als inleider tot deze bijeenkomst trad op de heer -W. v. d. Vall. van Leeuwarden met onderwerp: Het heden en de toekomst. De spreker schetate kort den toe stand in den Anna Paulownapolder. Zoo oppervlakkig gekeken, lijkt de toestand voor den arbeidersstand guu- stig. Buitengewoon hooge loonen wor den thans betaald. Niét tegenstaande dat wees hij er toch de arbeiders klasse op, dal> zij op haar hoede moest zijn, en den band van ver» eenigingsleven niet gaan verbreken. De koopkracht is nu, in verband met den oorlog, «iet als voorheen. Onge twijfeld is er een crisis te verwachten maar wanneer? Mannen als o.a. Dr. Bos, hebben beweerd, dat na den oorlog de oorlogsdruk komt op de arbeiders. En daaraan dient weerstand gebo den te worden. Door den Bond wordt hard gewerkt. Het aantal leden is geklommen van 4700 tot 6500. Vol gens spreker's meening is niet te verwachten een verlaging der pacht, sommen, maar wel een vermindering der loonen, die thans 15 °/0 hooger zijn dan voor den oorlog. Als men echter in aanmerking neemt, dat bij de levensmiddelen een prijsstijging valt te constateeren van 40%, dan ziet men dat de arbeiders achter uit,' in plaats van vooruit gegaan zijn. Ondervoeding is hiervan een noodza kelijk gevolg. Met eenige staaltjes, hem bekend, zette spreker dit nader uiteen. Om dergelijke wantoestanden tegen te gaan, ligt slechts èón weg open vak vereeniging. In samenwer king schuilt de groote kracht, die den arbeider helpen kan om het loou te verkrijgen dat hem toekomt. Hij sprak den wensch uit, dat de afdeeling AnDa Paulowna weer dezelfde strijdkracht zou toonen, zooals men dat voorheen van haar gewoon was, dat alles weer spoedig op pooten zou staan. De heer Looy dankte den spreker voor de inleidende woorden. Hierop ging de vergadering over tot het bespreken van huishoudelijke zaken. Later werd ons nog meegedeeld, dat enkele personen zich als lid op gaven. Het bestuur werd opnieuw samengesteld als volgt: B. Looy, voorzitter; J. Kouseband, penningmeester J. Jonker, secretaris; J. Crum en K. Looy, commis. De vroegere leden, die niet aanwezig waren, zullen worden opgezocht door de bestuursleden. Toegestaan werd, dat de achterstallige contributie niet aangezuiverd behoefde te worden. Het Watersnood-comité te Anna Paulowna is thans met het vaststellen der schade van de ingekomeD lijsten, wat den Wsstpolder betreft, gereed. Eerstdaags zullen de lijsten worden opgestuurd naar den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, die ze later voor bet coutroleeren en het vaststellen van het uit te keeren bedrag, weer doorzendt aan den Inspecteur van het Algemeen Waters nood-comité te Amsterdam. Naar wij vernemen, verzoekt de heer C. Smit Sz., candidaat bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, den kie zers, hun stem niet op hem uit te brengen, daar hij voor lid van den Raad beslist zal bedanken. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van RICHARD HENRY SA VAGE. 21) Doch ik verzette my, hier tegen, ik handelde uit nood; en ik lachte bü mij zelf, toen ik den lakei hoorde aanmelden„Kolonel en mevrouw Lenox", en wü naar den grooten salon gebracht werden. Hier begroette ons de geheele familie, Constantine, waarvan de een page aan het hof en de ander keizerlijk cadet was, benevens een aardig meisje van negen jaar, vormde de familie kring. Het lieve kind, Sophie genaamd, was onder de hoede eener gou vernante, een mooie, jonge Frangaite, die een net, slank figuurtje had, vrij gedécol leteerd was, en door onze gastvrouw W6rd voorgesteld als Mademoiselle Eugénie de Launay. Al pratend met den gastheer, be speurde ik toch, dat Hélène zich ongemerkt meester maakte van de genegenheid van bijnaalleaanwezigen, vooral van die der jongeren. De page aan het hof was voor dien avond haar page en de cadet spreidde voor haar zyn beste militaire manleren ten toon; kleine Sophie zat op haar schoot en noemde haar, zeer tot haar verdriet: grootlama „Zij Is uw grootmama niet", zeide Olga lachend. „Zij is de grootmama van mijn neefle, en z(j moet de mijne ook wezen," riep het kind„mijn groot mama de toovergodin Zoo noemt Sacha haarSacha Zij werd door-de kussen van mijn vrouw, die daardoor tevens, zooals het mij voor kwam, een blosje en een kleine ver legenheid wilde verbergen. B(j de woorden van het onschuldige kind heerschte er een oogenblik een verlegen stilzwijgen, dat slechts werd verbroken door Sacha's lachen, en ik ving een dreigende blik op uit de oogen der jonge Franijaise die bestemd was voor mijn tijdelijke echtgenoote. „Stil, kind 1" zeide mevrouw Weiets- ky; „uw tongetje is te lang voor uw leeftijd." „Maar het is de waarheidriep jongejuffrouw Sophie „zy ziet er uit als een toovergodin 1" En zij sloeg haar bruine oogen vol bewondering op Hélène, die er, in haar licht, golvend kleedje, een schepping van Worth of Pingat, uitzag zooals de kleine meid zeide, en zelfs nog fraaier. „Pas op, of gij zult de japon van de toovergodin bederven,"lachte Olga, want het kind kroop tegen Hélène aan, zonder te letten op het fraaie toilet, dat zij verkreukelde. „Mij dunkt, gij moest nu maar heengaan." „Tot na het diner,mama? Mag ik bij het dessert niet binnenkomen?" vleide het kind, toen Mademqiselle de Launay haar meenam. Aan het eifid der zaal zag ik hoe de jonge Frantjaise zich omkeerde. Sacha boog zich over Hélène, met een Tartaar- schen' liefdegloed in zyn oogen. Op dit gezicht begon het hart der gouver nante te kloppen en ik zag een uit drukking bp haar gelaat, die ik niet juist kon verklarenhet scheen een mengeling van angst en wanhoop te zijn. „Ahadacht ik, vriend Sacha heeft hier ook al zyn rol gespeeld 1" En ik lachte in mijn vuistje, toen ik op eens bedacht, dat mijn militaire vriond 'nu druk bezig was, op mijn gebied te stroopen. Het gesprek werd algemeen. Ik wandelde door de oude zalen, met Boris, die mij de schilderijen aan de wanden verklaarde. Dit was een krijgsman, die in de oude Tartaarsche oorlogen had medegevochten;- hier was een vertegenwoordiger der familie, die de gevaarlijke eer had genoten, kamerheer te i(jn by de groote Katha- rina de Tweede. Voortwandelende kwamen wij bij de ramen, die uitzagen op de vroolijk daarheen stroomende rivier, met vaartuigen van alle natiën bedekt, vervroolykt door varende stoomsche pen, roeibootjes en vrachtschuitjes, die in het- maanlicht voortgleden. „Dit zal wel spoedig gedaan zijn, het is al laat in den tyd," zeide Boris, met zijn zeemansblik. „Wy krijgen spoedig winterde Newa wordt rus tig, en over het ijs bewegen zich "aden in plaats van schepen." Over den zilveren stroom die voor ons lag, ontwaarde ik op den andoren oever een groot granieten gebouw. Ik ontstelde; ik had in myn gids gelezeD, dat, wat ik voor mij zag, de verschrikkelijke gevangenis was, waar zooveel levens zijn weggeteerd in de vochtige holen onder de rivier. „Het fort van Peter en Paul," sprak Boris, die mijn blik gevolg had. „Ach! de gevangenis voor staat kundige veroordeelden „Ja," zeide hij, en te gelijk voelde ik een zachten adem op mijn wangen en hoorde ik een flauwe zucht aan myn oor. Het was Hélène, die zeide „Er wordt op u gewacht, om me vrouw Weletsky naar de eetzaal te geleiden, geloof ik, Arthur." „En gij zyt de buit van het hoofd des huizesdoch ik zit aan uw andere hand," fluisterde Sacha, die naar haar toekwa'm. TerwljL wij naar de groote eetzaal gingen, konden zelfs Olga Weletsky's vroolyk gezichten hartelijke manieren my nauwelijks in myn gewone opge ruimde stemming brengen. Het ge zicht van dat groote fort, in welks onderaardsche kerkers zooveel staat kundige gevangenen zijn omgekomen; waar, naar men verhaalt, de dochter van de schoone Elizabeth in wanhoop haar geboeide handen heeft gewron gen, toen de wassende rivier haar verzwolgde plaats, waar nu degenen gekerkerd worden,idie Rusland's czar beleedigen de plaats waar ik mis schien mijn verdere levensdagen zou moeten slijten: dat gezicht had plotseling mijn geestigheid gedoofd en mijn vroolijkheid gebluacht. Doch weldra wekten de schitterend ver lichte eetzaal en de fraaie met bloemen bedekte tafel, waarvoor de Russen roekeloos hun zoogenaamde winter tuinen of broeikassen plunderen, aan genamer gedachten in mij op. Reeds hadden wij, volgens Moscovitisch gebruik ons beat gedaan aan de sacuska van gezouten visch, kaviaar en andere spijzen, die den eetlust moeten prik kelen; wy hadden eenige gerechten van den eigenlijken maaltijd gebruikt en daarbij goed wijn gedronken, zoo dat mijn opgeruimdheid geheel terug gekeerd was. Constantine, die aan het hoofd der tafel zat, was de gastvrijheid zelf en Sacha, aan den anderen kant van Hélèna, Bcheen bijzonder in zijn schik te z(jnhet gesprek werd licht, luchtig en gezellig, eu tegeahet eind van het diner zaten alléïi te schateren om eenige anecdoten uit mijn krijgsmans leven in de prarieën, die ik zoo geestig mogelijk vertelde. Hierop liet ik myn pièse de rési8tance volgen, myn be roemd verhaal, hoe korporaal Flaherty gevangen werd genomen door vijf Sioux op het oorlogspad. Deze wilden hadden zich, met hun gevangene, een Hinken roes gedronkenaan de whiskey, dié de dappere korporaal altijd in plaats van water in zijn veldflesch haden den volgenden morgen was korporaal Flaherty op de inspectie verschenen, nog altijd dronken, maar met vijf scalpen aan zijn gordel, die hij gedurende de feestelijkheden van den vorigen nacht, zyn makkers, den roodhuiden, ontnomen had. „Eerst heb ik hen gescalpeerd en toen wakher gemaakt," deelde hij den commandeerenden officier mede. Deze geschiedenis, op mijn onna volgbare wijze verteld, verwekte al gemeen geschaterwant als ik wil, kan ik buitengewoon humoristisch vertellendat zeide my zelfs de Prins van Wales. Doch ik dwaal af. Hélène lachte zoo dol mee, dat ik bang was. dat zij het op de zenuwen zou krijgen. „Kyk 1" zeide Sacha, toen zij wat bedaard was, „zijn vrouw lacht by zijn aardigste geschiedenis, en zij moet het wel honderdmaal gehoord heb ben." „Wel duizendmaal, beste neef," fluisterde Hélèna, schouderophalend. „Ja," sprak mevrouw Weletsky, „Mag&retha heeft het my verteld, en zeide, dat gij altijd stil werd, als papa er mee begon." „O I als wij onder ons zyn," zeide Hélène, een gezichtje trekkend; „in gezelschap bewys ik aan de verhalen van mijn echtgenoot altyd de ver schuldigde beleefdheid. Niet waar Arthur?" zeide zijschalks glimlachend tot my. Mevrouw Weletsky gaf het teeken en de dames vèrlieten de eetzaal, terwijl de heeren samen onder wijn en sigaren bleven praten. Boris, die begreep, dat Constantine en ik iets te bespreken hadden, en Sacha, die ongetwijfeld" verlangde; weer bij mijn „officieele vrouw" te zijn, (wat my inwendig deed knarsetanden) stonden weldra op en gingen de d ken. Toen het hoofd der familie Weletsky en ik alleen'waren, kwam het gesprek weldra op de zaak, die mij naar Rusland gevoerd had - dat is, het vaststellen van wat de echtgenoot van mijn dochter haar bij testament vermaakt had. Zeer spoedig bemerkte ik, dat er geen tegenwerking was dat de Weletsky's Margaretba alles wilden laten, wat het testament haar schonk meer zelfsdat mijn ge heele taak was, voor den vorm als beschermer v3n de belangen mijner dochter op te treden, zoodat niemand eenige verdenking zou kunnen koeste ren omtrent de schikkingen, door Margaretha's vriendelijke, Russische bloedverwanten gemaakt voor haar toekomstigen rijkdom, haar bezit tingen en haar positie. Ik vertelde hem, dat ik, zoodra de voorloopige zaken afgehandeld waren, naar Parijs terug moest, doch dat ik wat latei- in het seizoen zou wederkomen voor de geheele afdoening. Constatine had hier, tot myn verwondering niets tegen in te brengenhy merkte alleen op, dat wij altijd welkom zouden zijn in St. Petersburg. „Dat weet gij, mijn •waarde Lenox," zeide hij, „èn om M&rgaretha èn om u zelf." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4