COURANT •'X No. 4623 ZATERDAG 20 MEI 1916 44e JAARGANG LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. Kaam: INGEKOMEN. BeroepWoonplaats (l. b J. Wassenaar, korporaal bcUrijver, Kapperatraat 5, Cwait—Booa, ronSer, °-uor H. Zeilstra, machinist, i fi-iikoopman, xnatrooB-kok, kruidenier, matroos-torpedlat, postbeambte, marinier, Van: Amsterdam, Alkmaar, Delft, I». Veen, C Rao, P. Koning, A. E. Smit, P. A. de Boer, J. ten Kaate, Wed. A. Aanholt, 0. Borraman, scheepmaker, Wed. J. J.WillemBe, zonder, W. H. Schutto, arbeider, Anppoietrasi o, Sobagenstraat 89, Zuidetraat 69, Tischmarkt 8b, Uttgee. Ie Scbagendw.str. 2b, Leiden, Smidstraat 6, Velsen, OernellB Ditostraat 9, Utrecht, Schagenstraat 14, Amsterdam, Ankerpark 11, Amsterdam, Achtergr. W.z. 88, Groningen, Kelzorstraat 86, Hilversum, 8e Emmadw.straat 7, Koudekerk, 2e Vroonstraat 7, Haarlem, Duinwog, Anna Paulownu, Brouwerstraat 6, Enschede, Binnenhaven 80, Alkmaar, Leliestraat 31, Alkmaar, Koegras, Cellantsoog, Paul Krugerstr. 49a, Velsen, Achtergr. W.z, 74, Utrecht, v. Hogendorpstr. 43, Zwortewaal, Koningstraat 110, Oude Pekela, Binnenhaven 67, Rotterdam, Jullauadorp, Sliedrocht, VERTROKKEN. WoonplaatsNaar Wachtstraat 2, Velsen, Parlevliet, metselaar, Wachtstraat 12, 's-Hage, D. W. Kwak, officier-machinist, Keizerstraat 2c, J. Doezle, korporaal-stoker, Schagenstraat 88, W. A. J. van Beest, werkma- N.H. R.&. N.H. D.&ez. Wed. A. Kamp, J. Daalder, P. van Leeuwen, L. Meeldijk, K. Danijeje, Wed. J. J. Snor, W. Morde, E. J. Polak, J. v. d. Waal», A v. Heteren, XJ. Kuiper, timmerman, zandvormer, arbeider, sergeant-torpedem., machinist K.M bakker, bankwerker, arbeider, DE OORLOG. 0e algemeens toestand. De interessantste berichten zijn heden nog die van het Italiaansch- Ooscenryfcsche gevechtsterrein. Daar woedt, in Zuid-Tirol, met name in het vak tusschen de Etsch en de Brenta, de verwoede strijd nog voort. De Oostenrijkers zijn op dat heele stuk van het front krachtig offensief opgetreden, maar den sterksten druk hebben zij uitgeoefend op de hoog vlakte van Vielgereuth (Falgarone), ongeveer in het midden van het aangevallen deel van het front. De punten, die de Oostenrijkers in die streek als veroverd opgaven, waren feitelijk alle voorste Italiaan- sche stellingen in het gebied tus schen het Terragnolodal en de Bo- ven-Astico, zoodat de Italianen daar nu vlak aan do grens moesten staan. Inderdaad meldt het jongste Ween- scbe bericht dan ook, dat de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen den Monte Maggio hebben bezet. De top van den Monte Maggio ligt precies op de grens tusschen Oostenryk- Hongarije en Italië. Op deze plaats (rechts van het Terragnolodal) zijn de Italianen dus op de grens terug geworpen en hebben zij ruim 7 K.M. van het bergachtige terrein verloren. Doordat hier de grens is bereikt, spreekt dit feit levendiger tot de verbeelding dan hetgeen aan den anderen kant van het Terragnolodal (maar verder naar het Westen, naar de Etsch toe dus) is geschied. De Oostenrijkers melden daar de bezet ting van den Costa Bella, een van de voorgebergten van den Col Santo. Over dit gedeelte van het gevechts terrein loopt het Italiaansche bericht vluchtig heen door alleen voortgezet geschutvuur tegen de voornaamste Italiaansche weerstandslinie te mel den. Z(jn duB in deze strook de troepen der monarchie nog blijven opschieten, dit is niet het geval in Zuidelijke richting langa het dal vaD de Etsch, waar Weenen (na de bezetting van den Zugna Torta) afgeslagen tegen aanvallen der Italianen tegen die veroverde stelling opgeeft. Maar de Italianen willen van de heele verove ring van den Zugna Torta niets weten zij vermelden slechts voortge zette vruchtelooze pogiDgen van de Habsburgscbe troepen om dien berg te nemen. Voigen wij een oogeublik het Ita liaansche bericht verder langs het front ten Westen van de Etsch, dan vinden wij ook aan dien kant van die rivier in Zuid Tirol een aanval van Oosten- rljksche zijde gemeld, te weten op den Monte Pari, waarvan de Italianen de hellingen naar de zijde van bet Ledro- dal bezetten. Van dezen (overigens als mislukt geboekten) aanval maakt het Weensche bericht geen gewag. De Italianen weiden nu nogal uit over hun vooruitgang in bet Adamello gebied, alwaar zij, gelijk bekend, in het gletschergebied den Crozzon di Fargorida hebben bezet(twee kilometer van de grens) en waar zij nu nog eenige uitbreiding van deze onlangs behaalde terreinwinst melden. Op het uiterste puntje van het front aau de kust melden de Italianen de herovering van een gedeelte van de daar den loden aan den vijand ver loren loopgraven. De Oostenrijkers zeggen daarentegen, dat de poging der Italianen tot herovering der verloren stelling verijdeld werd. Bij Verdun nog geen nieuws van groot belang, maar zekere teekenen wijzen op een aanstaande verleven diging van den strijd, van grooter omvang dan de wederzljdsche kleine aanvallen, die nu nog slechts worden gemeld. („N. Rott. Ct.") Van het Westelijk front. Parijs, 10 Mei. Na drie dagen van kalmte hebben de Duitschere her haaldelijk vergeefs beproefd, om zich meester te maken van het fortje van het. bosch van Avocourt. Tegen het einde van den dag hebben zy daarna sterke afdeelingen tegen de stellingeD in het bosch van Avocourt en de hoogte 304 vooruitgebracht. Het Fran- scho afsluitingsvuur stuitte overal den stormloop en maakte aanmerke lijke leemten in de Duitsche gelede ren. De vijand leed dus weer twee bloedige tegenslagen. Aan den anderen kant heeft een geslaagde overrompeling ons in staat gesteld de stellingen ten N. vaD hoogte 287 in een verwoed gevecht uit te breiden. Wij vermeesterden een blok huis, dat de vijand op de noordelijke helling van hoogte 304 in sterken staat van tegenweer had gebracht. Londen, 18 Mei. Na een zware be schieting hoeft de vijand een door ons op de hoogte van Vimy bezette mijntrochter genomen. Berlijn, 19 Mei. Op den westelijken Maasoever zijn Fransche loopgraven aan weerszijden van den weg Hau- court—Esnes tot aan de hoogte die de zuideli) ke spits van het Camard- bosch vormt, genomen. 9 officieren en 120 man zijn gevangen genomen. Een nieuwe aanval van den vijand tegen de hoogte 304 is onder zeer aanmerkelijke verhezen voor den vijand gebrokeD. Van het Itallaansch- Oostenrijksch gevechtsterrein. Rome, 18 Mei. Iu het Adamello- gebied hebben onze troepen een rijken buit behaald aan wapens, munitie en krljgsmateriaal, door den vijand achtergelaten- in de Topete- en Far- gordia passen. Iq den loop van den 17en hebben onze Alpenjagers hun vermeestering van den Noordelijken kam van den Fargorida tot in het gebied van Mat tarott bij de bronnen van de Sarca voortgezet. In het Ledrodal heeft de vijand na hevig artillerievuur in den nacht van 16 op 17 Mei in dei. vroegen morgen onze stellingen op de hel ling van den Monte Pan aangeval len. Hij werd met verhes terugge slagen. In het Lagarinadal hervatte de vijand gisteren de zware beschieting van den Zugna Torta en Het daarop vijf aanvallen volgen, doch word teruggeslagen. In het vak van Monfalcone hebben onze troepen door een scbetterenden tegenaanval een loopgn tafgedeelte hernomen, dat in een gisvecht van 15 dezer aan den vijand wa'3 gebleven. Etn Zweadsche mijn legger gazonken. Uit Kopenhagen wordt cemeld, dat Zaterdag bij Falsterbö oen Zweedsche mijnlegger gezonken is duor op een van zijn eigen mijnen te sl ooten. Een uitkijk in den mast werd gedood en verscheidene auderen gewe nd. De be manning werd gered door een Duit- schen torpedojager. De telefonist vun Béthlno ourt. Een correspondent van de„Matin" heeft in een der hospitalen achter het front een telefonist gesproken, die t\jdena de ontruiming van Béthin- court aan het toestel zat. „Ik waB waarnemer" vertelde de man. ,'k Ben tot het laatste toe in een van de huizen in het dorp go- bleven on den volgenden ochtend heb ik het afgescheiden van eon batterij geregeld, maar toen hebben ze den muur waar ik achter stond omver- geschoten, daardoor werd de verbin ding verbroken en bovendien raakte ik mijn arm kwijt. Wat de verbinding betreft, heeft mrfn de lijn gesplitst, en voor mijn arm zal ik ook wel wat anders krijgen, 'k Heb zooveel Boches in stukken zien vliegen dat ik die armwonde niet eens de moeite waard vind om er over te spreken. In den slag bij Verdun die= nu al zoo lang aanhoudt, zijn er htiel wat telefonisten gedood zoowel langs de ljjn als in do centra. U begr Ijpt dat gedurende een bombardement van honderd uur zooals dat bij "Vaux, bij Douaumont, bij Mort-Homnie onge veer alle lijnen afgesneden worden en dan moeten de telefonist sn er na tuurlijk op uit om de schade te her stellen. Bij den aanval in het bosch van C. hebben alle telefonisten die de chas seurs vaü koloü.el Driant met le bri gade wilden verbinden er het leven bij ingeschoten. Men vond ze dood aan den dra?id, soms nog met den ontvanger in de hand. Wy hebben tegenwoordig een observatie-telel'ooa voor de linies en dan is iedere sa ctie telefonisch met den compagnie3co m- mandant die zes of acht posten hei aft verbonden. De bataillonscbef heeft veertig pos ten, de generaal honderd. Al .dio draden loopeu langs en over elkaar. Ja, we zijn zelfs met de keuken verbonden en dat heeft ons goede diensten bewezen. Gedurende sommige bombardemen ten werd het verbazend lastig de troepen van levensmiddelen te voor zien. Dan telefoneerden w!j„Stuur versch brood en blikjes sardines met de luchtpost." De luchtpost, dat wou -zeggen dat men het eten van den eenen onder stand naar den ander*) moest door geven, zoouls dat ook v/el met grana ten gebeurd. Wy hebben eens ee n kok gehad, die stuurde ons wat blikjes die heel vernuftig om den schacht van een boom gebonden waren. De men6chen denken veelal dat een telefonist in zijn centrale veilig zit, en dat is ook zoo a Is dio centrale heel diep in den grond ge giravten wordt Maar... ik heb" in hut ;ili)k aan den Yser gezeten, dat is nlles behalve veilig, 'k Heb dan ook heel wat collega's zien vallen. In elke batterij vau 76 zijn twintig tot dertig lui speciaal voor den tele foondienst aangewezen. Behalve de twee of drie mannen die in de cen trale van den generaal of den kolonel blijven, zijn de telefonisten zonder dekking. Zells tijdens een bombarde ment loopen ze voortdurend heen en weer om verbindingen tot stand te brengen. Als we bij de verschillende aanvallen goed gevuurd hebben is dat mede aan de telefonisten te danken die voor een goede verbinding met de observatieposten zorg dragen. Gemakkelijk is ons baantje niet, maar hoewel wij telefonisten in vredestijd weinig practische keucis aangaande de veldtelefoon hadden opgedaaD, slaan wo ons tot dusver vrij goed door de' moeilijkheden heen PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Oe „Batavier V". Ook naar het ongeval aan do „Ba tavier V" overkomen zal door de marine-autoriteiten een onderzoek worden ingesteld, zoodra het deel der bemanning, dat thans nog in Enge land vertoeft, hier te lande zal zijn De heer H. J. den Breeje, tijdelljk-gemeente-opzichter alhier, is als No. 1 geplaatst op de voordracht voor Directeur der Teekenschool te Dieren en gemeente-opzichter van Rheden. Het nieuwgebouwde stoomschip „Hoogland" heeft ter rede alhier ge proefstoomd en voldaan, waarna het schip naar Harlingen is vertrokken. Nationale Vareeniglng voor dan Volkszang. De pas opgerichte afdeeling blijft diligent. Zij kondigt tegen Donderdag a.s.een nieuwen propagandaavond aan, waarvoor zich de beer Oostveen nog maals beschikbaar heeft gesteld. Op dien Zangavond zullen worden uitge- noodigd alle vereenigingen, die zich bewegen op het gebied van zang en toonkunst, verder intellectueolen, (onderwijzers in de eersteplaats), notabelen, autoriteiten etc., daar men uitteraard tot een zoo uigebreid moge lijke samenwerking wil komen. Ieder een is welkom. In verband hiermede is hei wellicht niet ondienstig er de aandacht op te vesiigeD, dat reeds eenige jaren ge- even vóór de mobilisatie eene vereeniging in dezen geest werd opgericht. Deze vereeniging heeft ech ter nimmer iets kunnen ondernemen, daar onmiddellijk na hare oprichting de mobilisatie alles in de war schopte. Daar eenige heeren van het toenmalig bestuur thans zitting hebben in de afdeeling van de Nationale vereeniging is de zaak hiermede tot een bevredi gende oplossing gekomen. Komt dus allen Donderdagavond uur in Casino! Nedarl. Vereeniging „Onze Vloot". De Vereeniging „Onze Vloot" geeft 3. Zondag 28 Mei in de Marine- Cantine on Maandag 29 Mei in Casino haar 197e concert. Op deze concerten zal het Mobilisatie-trio, bestaande uit de dames Hetty ter Laag, violiste, Neily van der Gugten, pianiste en den heer Q. J. van Trigt, bariton, allen van 's Gravenhage, z(jne medewer king verleenen. Leden van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang met huDne ge- noodigden, alsmede vau „Onze Vloot", hebben vrij toegang op 29 Mei. Het Mobilisatie trio is reeds meer malen hier ter stede opgetreden, zoodat aanbeveling om deze zang avonden by te wonen, wel overbodig zal zijn. Men zie verder de advertentie. Eenjarig bestaan van Cinema Palace. De „Cinema Palace", aan de Bin nenhaven, kondigde ter gelegenheid van haar. eersten verjaardag, de ver tooning aan van de film „Salammbo", bewerkt naar Gustave Flaubert's gelyknamigen roman. En op verzoek der directie zijn wij een kijkje g3an jmen voor deze extra-film. Flaubert was een van Frankr(jk's grootste, zoo niet de grootste proza schrijvers. En als stylist èn als psycho loog is hij onovertroffen en zijn romans zijn klassiek geworden. In „Salamm bo" schetst hij de tyden van het oude Romeinsche Rijk; het verhaal speelt in het oude Cartbago; 300 jaar vóór Christus, ten tijde van de Puuische oorlogen. Het is niet wel doenlijk het verhaal in 't kort na te vertellen. En noodig is het ook nietde vertooning, die met veel piëteit en goeden smaak uit den roman is getrokken, spreekt vrijwel voor zichzelf en behoeft geene nadere toelichting. Zij vormt een aaneengesloten geheel, zónder binder Hjke hiaten, kooals men in dergelijke film-geschiedenissen wel eens ziet. Voor de ensceneering zijn waarlijk moeiten noch kosten gespaard. Ont zagwekkend is de menschenmenigte, die gefigureerd heeft voor het vyan deiyk leger. Zeer imposant was de scène als Matho, het hoofd der slaven, zijne soldaten alarmeert en tusschen de bergen duizenden en duizenden krijgers te voorschijn komen in hun .ardige kleederdracht, mot de pieken. En ook de historie was getrouw gevolgd lu de aankleeóing van de tooneelen, van de costuums, kortom, in alles. Voor Mat'ao had men een fraai gebouw den, athletiscben man uitgezocht, een koninklijke figuur, die zieh volkomen aanpaste aan zijn rol. Er ziju tal van fraaie en interessante tooneelen in de vertooningwü noemden reeds- do verzameling der krijgers, maar ook andere scènes pakken ons; de geheele handeling houdt ons den geheelen avond ge boeid. Haring, Beep en Ansjovis. Op 18 on 19 Mei werden aange voerd 1250 tal haring prijs f 7.- a f 8.50 per tal195 tal geep, prijs f 9.— f21.50; 47000 stuks ansjovis, prijs f 12.— k 1380 per 1000. De totale opbrengst over deze twee dagen is ruim f 18000. Ds „Tubantia." Den Haag, 18 Mei. Officieel. De besprekingen van den kapitein-lui tenant ter zee Canters te Berlijn be treffende de oorzaak van de ondergang van het Nedorlandsciie stoomschip Tubantia hebben niet tot een afdoend resultaat geleid. Na onderzoek van eenige metaal stukken, welke in de sloepen vau de „Tubantia" waren gevonden, heeft de Duitsche admiraliteit erkend, dat deze afkomstig waren van een Duitsche torpedo, weike tot bewapening van een Duitsche ouderzeeboot behoorde. De commandant dier boot heeft verklaard, dat deze torpedo niet up 16 Maart tegen de „Tubantia," maar reeds op 6 Maart tegen een Britsch oorlogsvaartuig is gelanceerd, doch haar doel heeft gemist. De Neder landsche regeer in g zal stappen doen om op een dieper gaand onderzoek aan te dringen, ten einde volledige klaarheid in hot gebeurde met-de „Tubantia" te brengen. In verband met bovenstaand be richt had een vertegenwoordiger van de „Telegraaf" een onderhoud met ae directie van den Kon. Holl. Lloyd. Het negatieve resultaat van de be sprekingen van kapt.-luit. t. z. Can ters was reeds 12 Mei bekend. De Nederlandsche regeering heeft echter met de publicatie gewacht tot de Nederlandsehen gezant te Berlijn, in Nederland was gekomen. Slechts in één opzicht kan de directie zich over het bericht ver heugen. Thans was afdoende aan getoond, dat er nooit sprake van ge weest was, een Duitsch schip voor „Tubantia" in de plaats te geven. Op onverklaarbare wijze is dat ge rucht op de beurs verspreid. En boewei de directie steeds met den meeston nadruk verklaarde, dat haar niets bekend was van een dergelijke oplossing van de „Tubantia" zaak, toch werden de mededeelingen daar omtrent steeds meer poBitief. Het blad merkt verder op dat men ae aandacht vestigt op de besliste verklaringen van den gezagvoerder, den 4en officier en den man op den uit kijk, betreffende het zien van de bellenbaan. Deze verklaringen werden met beslistheid afgelegd voor den Raad van de scheepvaart. En al deze goed waargenomen ver schijnselen, meegedeeld in verkla ringen, die in onderling verband vol komen kloppen en boven iedere verdenking staan, zouden veroorzaakt zijn door een drijvende torpedo! Wij hebben met stelligheid ver nomen, dat met de nieuwste Duit sche verklaring het „Tubantia"-incij dent niet gesloten is: Yooreerst zal de regeering nadere inlichtingen ver zoeken. Het „Handelsblad" schrift:- De mededeeling, dat de regeering spoedig volledig mededeeling zou doen van de resultaten van het onderzoek naar de torpedeering van de „Tuban tia", kwam klaavbiykelyk van te optimistische zijde, want volledig is het b6richt allerminst. - integendeel, het is van een bedroevende onvol ledigheid. Het blad deelt dan mede hoe, toen bekend W6rd dat de torpedo niet op 16 maar op 6 Maart zou zijn afge schoten, de technische adviseur der Ned. regeeriDg, onmiddellijk inzage gevraagd beeft van de journalen. De Duitsche regeering weigerde echter voorloopig den vertegenwoordiger ,van onze regeering in de gelegenheid te stellen, volledig zekerheid te krij gen. Die zekerheid, die onze regeering in staat zou stellen daar bij het onderzoek voor den Raad voor de Scheepvaart duidelijk gebleken is, dat de „Tubantia" door een zich door het water voortbewegende, dus oogenblikken te voren afgeschoten torpedo was getroffen de ernstige en noodzakelijke consequenties te trekken. Indien nu de mededeeling van de regeering op esnige volledigheid en duidelijkheid aanspraak zou kunnen maken, zouden wy er in moeten vinden een verklaring van het feit, dat de onderzoekingen niet „tot een afdoend resultaat" hebben geleid. Is de regeering overtuigd, dat de tor pedo niet uit een Duitsch kanon op de „Tubantia" is afgeschoten? Waar om vinden wij die mededeeling dan niet? Is de regeering daarvan niet overtuigd? Waarom deelt de regeering ons dan niet mede, wat door haar gedaan is om de Duitsche regeering te overreden een ernstig en degelijk onderzoek naar den schuldige aan de „Tubantia"-misdaad in te stellen? Trekt de regeering eenige conse quenties uit het feit, dat, terwijl de Duitsche regeering binnen 24 uur volledig en duidelijk en onomstoote- lijk onzen deskundige bad kunnen overtuigen waar en wanneer de onge lukkige torpedo was afgeschoten, de Duitsche regeering dit heeft nage laten Dat zyn enkele van de vele vragen, die by ons opkomen. Het blad haaahaaft de mededeeling over het aanbod dat gedaan zou zijn om de „Tubantia" door een ander schip te vergoeden, aangezien geble ken was dat de „Tubantia" door een Duitsche torpedo was getroffen. Iu verband hiermede stelt het blad de vraag of deze veranderde houding der Duitsche regeering soms verband zou houden 'met de inlichtingen die de Amerikaansche regeering vroeg naar aanleiding van dit bericht. Heeft de Duitsche regeering ge meend, dat ieder de consequentie zou trekkeD, dat de Duitsche" regeering dan zou erkennen, dat een Duitsch oorlogsschip ook de „Tubantia" ge torpedeerd had en men dus de goede trouw hetzij van de regeering, hetzij van de duikboot-commandanten bij bet uitbrengen van het bekende rapport zou betwijfelen? Het schijnt althans wel, dat bij den afstand van den Hamburg Amerika-liner verwacht zou worden, dat dan de vraag, welk kanon de torpedo op de „Tubautia'" heeft afgeschoten, in het midden zou worden gelaten. Er zijn nog tal van raadselen, en regeeriDg mag waarlyk wel iets meer open kaart met het Neder landsche volk spelen. De „N. Rott. Ot." schrijft onder het hoofd Een torpedo met eigen Initiatief: Men staat nog wat beduusd te kijken, an het offlcieele verslag, dat omtrent e torpadeering van de „Tubantia" los i3 gekomen. Het had zoolang op zich laten wachten, en men was voorbereid, zoo niet op een uitvoerig, dan toch zeker na de jongste, besliste mededeeling van Wolff, dat de „Tu bantia" niet als slachtoffer van eene Duitsche krygshandelinggevallenwas, op een overtuigend stuk. En nu liggen daar, eindelijk, nauwelijks vyftien re gels druks, waarvan de conclusie voor den onbevooroordeelden lezer geen andere is, dan dataan de Neder landsche regeering zelve de voorstel ling van zaken raadselachtig voor komt. Eenige wéken lang is overste Canters te Berlyn geweest een tijd, ruim genoeg toegemeten, om aan de Duitsche autoriteiten gelegenheid te geven, de zaak der „Tubantia" in alle bijzonderheden en onderdeelen te onderzoekende heer Canters heeft dat onderzoek op deD voet kunnen volgeD, en nu zal de Nederlandsche Regeering opeeu nader onderzoek aandringen. Zij vindt daartoe blijkbaar in het verslag, dat overste Canters haar van zijn verblijf te Berlyn uit gebracht heeft, grond. Hiermede is alles gezegd. Onze regeering zal op „dieper gaand" onder zoek aandringen, hetgeen wel be- teekent, dat de regeering in de wijze, waarop het onderzoek cot nu toe gevoerd is, niet voldoende vertrouwen heeft, om er zich by neer te leggen. Het geval is dan ook wel al te wonderlijk. De Duitsche autoriteiten erkennen, dat de „Tubantia" van eene Duitsche torpedo, uit eene Duitsche onderzeeboot afkomstig, het slacht offer is geworden. Alleen, tusschen het tijdstip, waarop het projectiel afgeschoten is, en dat waarop het de „Tubantia" trof, zouden niet minder dan tien dagen liggen. Daarenboven zou het zyn afgeschoten op een EogelBch oorlogsvaartuig, dat werd gemist. Dit Engelsche oorlogsschip doet onwillekeurig aan het geval van de Sussex denken, die immers ook voor een oorlogsschip aangezien was. Na dit antecedent is de oplossing dus in dit opzicht gemakkelijk. Het moet lastig zijn, door een periscoop scherp waar te nemen. Wat de tien dagen aangaat, dis tusschen afschieten en treffen ver- loopen heeten te zijn, kan het vol gende opgemerkt worden. Eene tor pedo is zoo geconstrueerd, dat zij, als zij haar doel mist, na korten tyd zinkt. Torpedo's die op eigen initia tief tien dagen laDg, met een bellen- baan achter zich aan, de zee berijden, zijn in de techniek onbekend. Er moet dus, bij de bepaling van het oogeoblik, waarop de fatale torpedo is afgeschoten, eon vergissing hebben plaats gehad, eene van die vergis singen wellicht om de jongste Duitsche nota aan Amerika te citeeron „zooals er bij geene wijze van oorlogvoeren geheel te vermijden zyo." Alleen wie aan dolle torpedo's of wonderen gelooft, kan, dunkt ons, hierover twijfelen. Op eene duikboot is zooveel mogelijk; misschien heeft men er vergeten, de almanakpapier- af te trekkeD, en ia daardoor bet verschil in data ontstaan. Moge lijk had ook de duikboot tevoren) in Turksche wateren gekruist, en Jbeeft haar kapitein daardoor nog met een anderen kalender gerekend, dan dien wy in het Westen plegen te ge bruiken. Hoe dit alles zij, het lijkt ons reeds eene heele schrede tot de oplossing van het Tubantia mysterie, dat de Duitsche autoriteiten althans als dader van het vergaan van het schip eene Duitsche torpedo, bekennen. Als men over den kop is, komt men ook over den staart, zeggen we in Holland. Nu de Duitsche afkomst van het projectiel is erkend, zal het ook nog wel komen tot erkenniDg van Duit sche schuld, waarna verontschuldi ging en schadevergoeding zullen volgen. Rijksmiddelen. Evenals de vorige maanden heeft ook April voor de schatkist bij uit stek gunstige cijfers gebracht. Blijkens maandstaat hebben de Rijksmid delen, voor zoover zij in deze opgave worden verantwoord, f 15.94 millioen ingebracht, d.i. een vooruitgang van f3.45 millioen in vergelijking met de overeenkomstige maand van 1915. In vergelijking met April 1914 blijkt dat nu ongeveer 7 ton minder Is ingekomen. Echter was het toen een reccrdperiode. Voor een oorlogs jaar is dit resyltaat dus zeer gunstig te noemen. Van de 3.6 millioen die meer opge bracht zijn dan in 1915 komt echter 1 millioen uit de vermeerdering der nieuwe inkomstenbelasting en 1.6 millioen uit een abnormaal hooge opbrengst van den Buikeraccijns. Deze is bij verleden jaar vergeleken onge veer verdubbeld. Dit staat waarschijn lijk in verband met de overweging der regeering om den uitvoer tijdelijk stop te zetten. Sindsdien is een uitvoerverbod uit gevaardigd, zoodat later een mindere, ontvangst te verwachten is. Overigens hebben alle belastingen ruim gevloeid. De grondbelasting gaf pl.m. 3 ton meer de nieuwe inkom stenbelasting 3.65 millioen. Uit de in voerreebten kwam f 169.000 meer in dan in 1915 en slechts resp. f 21.000 en f 82.000 minder dan in 1914 en 19X3, welk laatste jaar de hoogste opbrengst op dit gebied heeft gebracht. Het onbeteekenende ver schil tegenover de vroegere record cijfers bewijst wel, dat op dit gebied de toestand nog steeds zeer gunstig is. Anders staat het daarentegen met de loodsgelden, welker opbrengst hoe langer hoe bedroevender wordt: zij brachten opnieuw f30.000 minder in dan verleden jaar. Uit deze heffing is in de afgeloopen maand slechts f 68,000 in de schatkist gevloeid, d.i. verreweg het laagste bedrag sinds hot uitbreken van den oorlog en slechts ongeveer 1/5 deel van hetgeen in de laatste vredesjaren was binnen gekomen. De accijnzen op zout en geslacht leverden nieuwe recordcijfers, nl. resp. f 87,000 en f 88,000 meer dan de reeds hooge opbrengst in 1916. Eveneens vormt de opbrengst van den waarborg op gouden en zilveren voorwerpen een nieuw record. De meerdere opbrengst, vergeleken bjj verleden jaar bedroeg f 13,000 of bijna 40 De hoogste opbrengst der vredesjaren is hiermede overtroffen. De opbrengst van registratie en hypotheekrechten blijft bijzonder gun stig. Uit de registratierechten kwam f 924,000 binnen tegen f 897,000 verleden jaar. Zulk een bedrag werd in April tet dusverre zelfs niet by' benadering bereikt. Ook de opbrengst der hypotbeekeechten ad f 84,000 (v. j. f 84,000) was hooger dan ooit te voren in dezen maand. De zegelrechten gaven f 505,000, wat weliswaar f 62,000 meer, is dan verleden jaar, doch ten achteren blijft bij 1912,1918 en 1914. De mindere bedrijvigheid op emissiegebied, na den bekenden maat- in zake het inhouden van ver loven, en voorts de kleinere aanvosr vau Duitsch geregelde Russische fondsen, na hot verscherpen der for- 'ten voor de couponbetaling, verklaren dit verscbynsel. In de eerste 4 maanden van het jaar heeft de schatkist fo8.51 mil lioen gulden ontvangen, d.i. f 18.62 millioen meer dan in het vorige jaar over dezelfde periode. Bijna de helft dezer vermeerdering komt op reke ning van het verschil in opbrengst tusschen de nieuwe inkomstenbelas ting en de heffingen waarvoor deze in do plaats is gekomen. De accijns bracht 2.33 meer op. In 1916 waren de cijfers echter abnormaal laag. De iavoerrechten gaven J millioen meer, de suikeraccijn8 4J ton (afgezien van leeningsopcenteD), de accyns op bet geslacht byna 6 ton, de zegel rechten ruim 8J ton, registratie f680,000. Een noemenswaardige ver mindering tegenover de eerste vier maanden van 1915 valt slechts waar nemen by den wynaccyns, die f118,000 ten achteren ia gebleven, en by de loodsgelden, by welke de achterstand thans 1,5 ton bedraagt. Landstormlichting 1910. Do minister van Oorlog heeft den burgemeesters verzocht, het daarheen te willen leiden, dat de inschryving van de landstormlichting 1910 vóór 1 Juni a.s. haar beslag zal kunnen krygen. De keuring dezer lichting zal vermoedeiyk in Augustus a.s. plaats hebben. (Avp.) de veepryzen hoog zullen biyven. Do boeren kennen den minister, zullen het vee voorloopig in de weide houden, dat levert hun geen kosten op, want ze vertrouwen er op, dat over eenigen tyd de grenzen weer zullen opengaan om dan opnieuw hun slag te kunnen slaan. Zie ik juist, dan zullen de slagers gedwongen zyu om de hooge vleeschpryzen te handhaven. Voor de kleine slagertjes in de volksbuurten, die hun vleesch aan het abattoir van de grosBlers betrekken, ls dat een ramp. Zy hebben thans byna geen debiet meer, omdat men in de volks kringen die hooge pryzen niet kan betalen, maar ook in de groote slage ryen voelt men den .terugslag ervan. Wonder is dat niet, de prijs giDg met 30 cent per kilo omhoog en geldt thans reeds gemiddeld f 1.95 per kilo; biefstuk zelfs f2.80. Hoe meent u, dat daarin verande ring gebracht kan worden Het beste middel dat ik weet is, dat door den minister voor enkele maanden de grenzen gesloten worden gehouden, zóólang, dat het vasthouden van vee voor de boeren geen zin meer heeft. Dan zullen ze er wel toe overgaan om voldoende op de markteu aan te voeren en dan eerst zal er sprake kunnen zyn van daling van den vleeschprijs. Een duideiyke uit spraak van den minister, dat in de eerste maanden geey sprake meer zal zyn van veeuitvoer is daarvoor echter noodig. Wittsbrood op Zaterdag. De minister van landbouw, nyver- heid en handel heeft de volgende circulaire gericht aan de burgemees ters: Naar aanleiding van het verbod om wittebrood te bakken, bereiken my tal van klachten o.a. over rente verlies, bederf van de groote hoeveel heden bloem, welke by de bakkers z(in opgeslagen, enz. Ik ben beieid, by wijze van proef, op de volgende wyzs aan deze bezwaren tegemoet te komen. Met ingang van Zaterdag 27 dezer zal door uf indien u dit voor uwe gemeente wenschelyk voorkomt, htt bakken van wittebrood op Zaterdag (van Vrydagavond 12 uur af) kunnen worden toegestaan. Het op dezen dag gebakken brood zal ook uitsluitend dien dag mogen worden bezorgd en iu de winkels verkrygbaar worden gesteld. Met het oog op de Sabbathviering is het wenschelyk, dat aan de Jood- sche bakkeryen van 26 dezer af de zelfde vergunning voor den Vrydag wordt gegeven. In verband hiermede zal, ten einde clandestien bakken van wittebrood te voorkomeD, het wittebrood, dat op medisch advies moet worden ge leverd, uitsluitend op Woensdag (door de Joodsche bakkerijen op Diosdag) mogen worden rondgebracht en ver kocht. Iedere afnemer van wittebrood mag echter slechts van één bepaalden bakker brood ontvangen. De pryzen biyven al» volgt vast gesteld voor tarwebloem (gebuild lnlandach) groothandelpry» f 19.25 per 100 kilo gram, klein bendelprys fO.26 per kilo gram terwijl de maximumprijs voor witte brood (gebuild tarwe waterbrood) biyft f0.23 per kilogram; voor wittebrood (gebuild tarwe- waterbrood) gebakken onder rabbinaal toezicht f0.24 per kilogram; voor andere soorten naar evenre digheid. De hooge vleesehprljzeo. „De Telegraaf' heeft het oordeel gevraagd van een der grootste vleesch- leveranciers in ons land. Hy zeide onder meer het volgende: Ik geloof zeker, dat de boeren, nu er een eind» komt aan den uitvoer, De Nederlandsche Bond van Vee handelaren, seinde aan den Minister van Landbouw: De actie van den Slagershond la ongemotiveerd met betrekking tot de sterke verhooging van de vleesch pryzen. Op de veemarkt te Leeuwarden heden vette koeien in grooten getale aangeboden, massa vet vee onverkocht. Pryzen zyn dalende; eveneens op andere markten. Verzoeke beleefd maatregelen tegen deze actie tenemen. Ds kaasmarkt ta Alkmaar. De aanvoer was gister weer zeer groot en bedroeg ruim 250.000 K'.G. De prys was niet gedaald en bedroeg f68 per 60 K G. Blykbaar acht de „Zentrale Einkaufstelle" te Berlyn het nog niet raadzaam dm prijs te laten dalen. By de Kamer van Koophandel kwam h8t bericht in, dat des Vrydags trein 581 weder zal doorloopen naar Hoorn. De marktbezoekers van de tusschen- stations behoeven nu niet meer tot 9.82 uur te wachten, doch zullen nu, evenals met den winterdienst, om 5.32 uur kunnen vertrek keD. Hat problaam in tabakstiandel en algaranindustrie. Zooals eenige weken geleden werd bericht, had de N. O. T.-commissie die de aankomende tabak moet con troleeren hare werkzaamheden ge staakt, waardoor geen tabak kon worden afgegeven. Thans zyn de voorwaarden bekend waarop de commissie bereid is hare werkzaamheden te hervatten. Alle ontvangers zullen ten bate van de voorziening van de binnenlandscbe sigaren-industrie f 8 per 100' kilo hebben te betalen en moeten zich bovendien bereid verklaren 15 pCt. van de tabak, die zij ontvaugen tegen de marktwaarde, ter beschikking van de aankoop commissie te stellen. Dit laatste zal natuuriyk alleen gevor derd worden van die soorten welke voor de binhenlandsche sigaren indu strie noodig zyn. De prys, welken de sigarenfabrikanten voor de aldus ge- conflskeerde tabak zullen hebben te betaleD, moet nog worden vastgesteld. Het nadeelige verschil tusschen dien prijs en de door de aankoopcommissie te betalen marktwaarde wordt be streden uit de f 8 per 100 K.G. die alle ontvangers van tabak zullen hebben af te dragen. Op welke wyze de speciaal voor het binnenland bestemde tabak zal worden gedistribueerd en welke voor waarden daarby, ter voorkoming van knoeiery, in acht moeten worden ge nomen, zal nader worden uitgemaakt. Ongeluk In da Benlekazeme ta Utrecht. Men schrijft ons uit Utrecht: Op Donderdag j.1. had iD de Genie kazerne te Utrecht een ernstig ongeluk plaats. In een der loodsen op bet achterterrein van de kazerne werden door den reserve-luitenant J. Bührman met een aantal soldaten bandgranaten gemaakt volgens een uitvinding van genoemden officier. Plotseling ontdekte een der soldaten aan een der granaten een rookzuiltje, wat beteekende, dat de granaat door een of andere oorzaak was ontbrand. De luitenant Bübrman greep de gra naat onmiddelyk en wilde hem buiten de loods werpen, maar helaas te laat. Terwyl hy de granaat in de haDd hield, ontplofte deze, met het gevolg, dat hy de heele lading in de linker- zyde kreeg, terwyl de linkerarm even eens zwaar gewond werd. Hy was onmiddelyk dood. Eveneens bekwa men 4 soldaten heele lichte wondjes aan de handen. De luitenant Bührman heeft zich hier opgeofferd, want had hy de gra naat niet gegrepen, dan waren er allicht meerdere ontploft, aangezien de bewuste granaat temidden van een groot aantal stond, en dan ware de ramp nog ontzettender geweest. De oorzaak van het ontbranden van den granaat is onbekend. Ook oen middel. By een dokter in Friesland regende het aanvragen om attesten voor het verkrygen van wittebrood. By gebruik van het oorlogsbrood bad men steeds last van maagpyn, zuur en andere kwalen. De dokter vertrouwde de aan vragers niet en nam een middel te baat, dat hielp. Hy vroeg den men- schen den volgenden dag terug te komen, hy zou dan voor onderzoek voorloopig weiDig vee naar de mark- hun maag uitpompen. Geen der aan- ten zullen brengen met als gevolg, dak I vragers verscheen.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1