HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dank uw nieren. No. 4624 DINSDAG 23 MEI 1816 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 05 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52$,, „0.85 Modeblad 75 100 1-25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hoogsr berekend. Groote letters en clichó's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplasr 2} cent 0p pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Sfr Robert Baden-Powell." 2. Naar Amerika In 24 uren. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De legerberlchten van 19, 20 en 21 Mei. Yau het Westelijk front. De Fransche berichten van den 19en inaken melding van voortdurende, hevige artilleriegevechten in de streek van Verdun, en wel voornamelijk bij Avocourt, heuvel 804 en den Mort Homme. Donderdag tegen 'het vallen van den avond hebben twee Duitsche divisies opnieuw een aanval gedaan op de Fransche stellingen over een twee kilometer lang front, dat zich uitstrekte van het reduit in het bosch van Avocourt tot aan de noorder hellingen van heuvel 304. De aanval droeg een hevig en hardnekkig karakter en kostte den tegeD3tander bloedige opofferingen. De heldhaftig heid der verdedigers bood het hoofd aan de hardnekkigheid der aanvallers, die slechts in een klein veldwerk by heuvel 287 konden binnendringen, waaruit ze niet verder konden komen onder het vuur der kanonnen en machinegeweren. Pogingen -van de Duitschers om de sehaDS op de hellingen van heuvel 304 te hernemen waren eveneensvergeefsch.Hethevige bombardement is in den nacht van Donderdag op Vrijdag en den dag van Vrijdag hervat in den geheelen sector van het bosch van Avocourt en den Mort Homme. Het bericht van den 20en meldt, dat in de streek van Verdun geen infanterie actie plaats vond. In de Vogezen mislukte een poging der Duitschers om een Fransche post te overrompelen. In Belgiö, tusschen Steenstraete en het Sas, hebben de Duitschers getracht over het Yserkanaal te komen. Zij werden evenwel door de artillerie tegengehouden. Het bericht maakt melding van het neerschieten van vijf .Duitsche vlieg tuigen en van een 'aanval van vij andelijke vliegers op Duinkerken en Bergnes. Er werden een groot aantal bommen geworpen. Te Duinkerken is een vrouw gedood en zijn 27 menschen gewond, te Bergues zijn 5 menschen gedood en 2 gewond. Terstond ia een Fransch luchteskader weerwraak gaan nemen en heeft de vijandelijke legerkampen bij Vijf wegen, Zarren en Handzaine ge bombardeerd, terwijl een Belgisch eskader het vliegkamp bij Ghistelles is gaan bombardeeren. De meeste bommen hebban doel getroffen. Volgens het avondbericht van den 20sten hebben de Duitschers na een buitengewoon hevige artillerie-voor bereiding een aanval gedaan op het gebe8le frofit van den Mort-Homme. Ten O. van dien heuvel drongen zij in de eerste linies 'der Franschen door, doch werden er door een tegen aanval weder uit verdreven. Zij leden hierbij zware verliezen. Op de W. en N. helling van den Mort-Homme bezetten de Duitschers eenigedeelen van een vooruitgeschoven loopgraaf. Dit gebeurde echter eerst na een reeks van vruchtelooze aanvallen die steeds met zware verliezen voor den vijand gekoerd werden. Enkele af- deelingen die tot de tweede linie der Franschen doordrongen werden door de artillerie gedecimeerd. In Champagne slaagden de Fran schen erin door een verrassenden aanval de Duitsche linies ten N.W. van Ville sur Tourbe te nemen. De bezetting werd gedood of gevangen genomen. In het communiqué van den 21sten wordt gemeld, dat de gevechten bij Verdun met verdubbelde hevigheid voortduren. Aan den linkeroever van de Maas zetten de Duitschers gedurende den nacht hunne aanvallen op de Fran sche stellingen op den Mort-Homme 'voort. Zij werden aan de oostzijde opnieuw teruggeslagen door spervuur, dat al hunne aanvallen verijdelde. De Duitschers slaagden erin om een Fran sche loopgraaf in de eerste linie op de westelijke hellingen van den Mort- Homme te bezetten. Ten ooBten van de Maas zeer levendig artillerie-gevecht in de streek van het fort Vaux. Geen infanterie- actie. In Lotharingen gelukte het Duitschers door een aanval, volg op eenhevige beschieting, een Fran sche loopgraaf ten westen van Cazelle binnen te dringen. Door artillerie-en mitrailleur-vuur werden zij echter kort daarop genoodzaakt, met ach terlating van dooden en gewonden in de ontruimde stelling, terug te trekken naar hunne linies. Ook aan het Engelsche front Jieerschtpenige bedrijvigheid. Volgens een bericht van den 20aten deden de Duitschers Vrijdagnacht na een hevige beschieting, een aanval op de Engel sche linie ten zuidwesten van Loos en drong de voorste loopgraaf binnen, maar werden er onmiddellijk weder uit verdreven. Zij trachtten ook een post ten noordwesten van Wieltje te over rompelen, maar werd teruggeslagen. Op verschillende punten van het Engelsche front heerschte groote artillerie-activiteit, vooral in de streek van Souchez en ten noord-oosten van Pranquissart. Het Duitsche legerbericht van den 20sten meldt dat de Fniuscheti bij den weg Haucourt-Esnes herhaaldelijk aanvallen deden om de verloren stel lingen te heroveren, doch dat zij steed3 met zware verliezen terugge slagen werden. J [Omtrent de gevechten bij Verdun deelt het bericht van den 21aten medeOp de Zuidelijke §n de Zuid westelijke helling van don Dooden Man (Mort Homme) zijn, na een handige voorbereiding door de artille rie, onze linies vooruitgebracht. Een den-dertig officieren en 1315 man zijn als gevangenen ingeleverd. Zestien machinegeweren en acht kanonnen "J i, buiten ander materiaal, buit ge maakt. Tamelijk zwakke vijandelijke tegenaanvallen bleven zonder succes. Rechts van de Maas is, Daar ach teraf is gemeld, inden nacht, vooraf- aan den 20sten Mei, in het Caillettebosch een aanval van Franschen met handgranaten afge slagen. hadden hier geen infan- terie-gevechten plaats, maar het vuur vau de wederzydsche artillerie bereikte van tijd tot tijd groote hevigheid. Kleine ondernemingen, ten Westen van Baumont en ten Zuiden van Gondrexon, hebben ons voordeel opgeleverd. Verder' wordt nog gemeld dat een aantal vliegtuigen een aanval deden op Zeebrugge. Er werden een zeer groot aantal bommen geworpen. Een vlieg tuig werd by 03tende geraakt en viel in zee. Van het Oostelijk front. Van Russische zijde wordt mede gedeeld, dat de Duitschers by Barano- witschi een aanval trachtten te onder nemen. Zij werden zonder veel moeite door de Russische artillerie verdreven. Overigens geen bijzonders. Van het Italiaan sch-0 os ten- rij k s c h e front. Het offensief der Oostenrijkers in Tirol duurt nog onafgebroken voort. Het Oostenrijksche bericht van den 20sten deelt medeOp het front in Zuid-Tlrol hebben onze aan vallen den vijand verder teruggedreven. In het Sugana-dal zijn onze troepen Rundschein Rincegno binnengedron gen. Op den Armenterra bergrug heb ben wij den Sommo Alto bemachtigd. Ten.oosten van de veroverde ver- dedingswerken van Campemolen heb ben wij de Fonezza troepen Passo della Vena en Moate Meliguene bezet. Hier hebben de Italianen metylings samengeraapte strijdkrachten pen tegenaanval ondernomen, dien wij dadelijk nebben afgeslagen. Ook van den Col Santo is de vijand verdreven. Sedert het begin van het offeDBief hebben onze troepen 257 officieren en meer dan 12,900 man gevangen ge nomen, 107 kanonnen (waaronder 12 houwitters van 28 cM.) en 88 ma chinegeweren buitgemaakt. Het communiqué van den Sisten meldt dat de gevechten in Tirol een nog omvangrijker werden, daar ook de troepen, die het Lavarone-plateau bezet hielden, tot den aanval zijn overgegaan. Da kom van den Armen terra bergrug ia door de Oostenrijkers bezet. Op de hoogvlakte van Lafraun zyn onze troepen de eerste, hardnekkig verdedigde stellingen van den vijand binnengedrongen. De vechttroepen van aartshertog Karei FranB Jozef, bestaande uit Tiroolsche Keizerlijke jagers en een infanteriedivisie uit Linz, hebben hun cces uitgebreid. De Cima dei Laghi en ten Noord oosten van dezen top de Cima di Mesole zijn genomen. De vijand is uit den Borcolapas geworpen. Ten Zuiden van dien pas zijn drie 28 cM. houwitsers in onze handen gevallen. Van den Col Santo dringen onze troepen tegen den Pasubio op. In het Branddal (Brentadal, Val Sugana) hebben wij Langeben (Ang- belleni) bezet. Gedurende den dag van- den 20aten hebben wij ruim 3000 Italianen, waar onder 84 officieren, gevangen geno men, 25 kanonnen en 8 machine geweren buitgemaakt. Een bericht uit het O. H. oorlogs- perskwartier meldt over het met groote kracht ondernomen offensief nog het volgende: De Oostenrljksch-Hongaarsche troe pen winnen voortdurend terrein en hebben in Zuid-Tirol nieuwe, belang rijke voordeelen behaald. De aan vals- troep, die de hoogvlakte van Vielge- reuth van Italianen zuiverde, de permanente Italiaansche forten Campo Molon en Toraro veroverde en de Tönezza-toppen bezette, heeft thans den vijand genoodzaakt, de Cima dei Laghi en de Cima di Mesole te ontruimen. Het. gebied tusscben de Astico en Terragnola is thans in Oostenrljksch bezit en do weg naar de\ Italiaansche hoofdstelling Asiero ligt open. Tegelijkertijd zijn de Italiaanache stellingen op de hoogvlakte van Lavarone aangevallen on is de vijand in het geheele gebied tusschen Ter ragnola en Vall'Arsa-dal teruggedre ven. Van den Col Santo uit wordt de vijand in de richting van den Pasu bio vervolgd. In het Vall'Arsrdal is Angbebeni bezet. De terugtocht van den vijand is daardoor ernstig in gevaar gebracht, daar de Borcola-pas en de dalweg naar de tweede grensovergang de Piano della Fugazze in Oostenrijksch- Hongaarsch bezit is. Het Italiaansche bericht van den 19en erkende de outruiming van de stellingen op den Zugna Torta, welke door een driedaagsch bombardement in elkaar geschoten waren. Aanvallen tegen de zuidelijker gelegen stellingen werden met groote verliezen voor de Oostenrijkers afgeslagen. Er werden een aantal gevangenen gemaakt en machinegeweren vermeesterd. De Italiaansche liDie van den Monte Maglio tot aan den Soglio Aspio werd met zwaar geschut onophoudelijk beschoten.'Ten einde onnoodige ver liezen te voorkomen, werd deze linie (een der hoofdstellingen) ontruimd. In dit berjcht wordt verder gemeld, dat do Italianen in het Adamello- gebiea den kop van het dal der boven- Scara en de aangrenzende hoogten bezetten. Een rijken buit aan oorlogs tuig en levensmiddelen werd door de Oostenrijkers achtergelaten. In het Sugana-dal, heeft de vyand, na een hevig artillerievuur, dat den hcolen nacht van 17 op 18 Mei duurde, bij het aanbreken van den dag de stellingen van het Maggio dal tot den Monte Collo aangevallen, doch is overal afgeslagen. Het Italiaansche communiqué van den 21sten luidt: In het Lagarina dal hoeft'de vijand gisteren den heelen dag onzé stel lingen qp den Coni Zugna, ten zuiden van de ZugnaTorta, gebombardeerd. Laat op den avond liej: hij groote maasa's infanterie - tot den aanval overgaan, die pa een hardnekkig, gevecht met groote verliezen werden teruggeworpen. Tegen onze linies van den Pasubio (ten zuiden van den Col Santo) tot aan het Terragnolo-da! krachtige werkzaamheid van de. vijandelijke artillerie, beantwoord door ons eigen geschut. Tusschen het Terragnolo-d ;1 en de boveu-Astico gematigde werkzaam heid van de woderzijdsche artillerie, terwijl wij voortgaan onze terugge trokken linio ie versterken ën de Ijand de stellingen tusschen Monte Maggio tot de Tonezza versterkt. In Mesopotamie. Uit St. Petersburg wordt dd. 20 Mei gemeld, dat de Russen na de bezet ting van de stad Sakkyz (in Koerdi- stan) opgerukt zljo tot het dorp Ban. Volgens een Engelsche modedeeling van den 21sten hebben de Turken 19en de vooruitgeschoven stel lingen by Bethaipssa, op den rechter- Tigrisoever ontruimd. Generaal Gorringe, die den vijand vervolgde, heeft de Dnjailah-redoute aangevallenen vermeesterd. De vyand houdt nog stand in de SanDaiyat- stelling op den linker oever. Een troep Russische ruiterij höeft zich na een vermetelen, avontuur lijken rit, bU Gorringe aangesloten. Luchtaanval op de Engelsche kust. Uit Londen wordt dd. 20 dezer gemeld, dat een eskader van minstens drie watervliegtuigen Zaterdagoch tend een aanval deed op de Oost kust van Kent. Een dozijn ontplof bare bommen werd geworpen op het eiland Thanet. Er werd niemand ge troffen; ook werd geen 3Chade aan gericht. Twee andere watervlieg tuigen hebben ongeveer 25 bommen geworpen in het Zuidoosten van Kent, waardoor een soldaat werd gedood en een vrouw en een zeeman gewond. Verscheidene huizen zijn beschadigd. Een watervliegtuig werd door een patroeljeboot neergeschoten bij de Belgische kust. Volgens het Duitsche bericht wer den door de vliegtuigen, die aan de Vlaamsehe kust waren opgestegen, de havens en verdedigingswerken van Dover, Deal, Ramsgate, Broadstairs en Margate, overvloedig met bommen bestookt. Alle vliegtuigen keerden behouden terug. Luchtaanval op Caïro. Caïro, 21 Mei. Twee vijandelijke vliegtuigen hebben 16 bommen op de stad geworpen. De meeste waren op de Arabische wjjk gericht. Twee burgers zijn gedood, dertien gewond, vijf soldaten gewond. De vliegers maakten van zoeklichten gebruik alvorens hun bommen te werpen. Afweergeschut heeft hen spoedig ver dreven. Ontmoetingen van een Duitsche duikboot. Berlijn, 21 Mei. De „Nieuwe Rotter- damscbe Courant" van den 25sten April heeft gemeld, dat het Neder- landsche stoomschip „Soerakarta" tusschen Ierland en de Shetland- éilanden getuige is geweest van de vernietiging van een Duitscheduikboot door een Engelschen atoomtreiler. Van bevoegde zijde wordt daarover het volgende medegedeeld Den 15den April des avonds werd het Nederlandsche stoomschip „Soera karta" ten Westen van Ierland door een Duitsche duikboot door vlagsig- nalen aangehouden. In zyn nabijheid bevond zich een ander stoomschip onder Zwoedsche vlag, aan hetwelk de duikboot hetzelfde signaal gaf. Toen daar geen gevolg aan werd gegeVen, sc'nootde duikbootmetscherp voor de boeg langs. Op hetzelfde oogenblik opende het onder Zweedsche vlag varende schip uit een kanon, dat by den schoorsteen stond opge steld, snelvuur op de Duitsche duik boot. I Ofschoon deze zich door het ont- Ingezonden Mededeeling. wikkelen van een rookwolk trachtte to beschermen, werd zij door een schampschot "getroffen De schade, daardoor veroorzaakt, was echter zoo gering, dat het vermogen om te manoevreeren niet werd verminderd en(de duikboot zyn onderneming]; kon voortzetten. Het stoomschip heeft gedurende het vuren de Zweedsche vlag blijven voeren en, zoolang het van de duik boot af kon worden gezien, deze vlag uiet naar beneden gehaald. Toen de duikboot was ondergedoken hoorde men aan boord twee krachtige ontploffingen, vermoedelijk veroor zaakt door bommen, door het stoom schip met de Zweedsche vlag gewor pen, ter plaatse, waar zij was gedoken. aze zelfde duikboot, beleefde vier dagen later aan den ingang van het Kanaal een avontuur, dat zeer op het bovenstaande geleek. Er was daar een stoomschip van ongeveer 3000 ton, zonder vlag of teeken. Nadat de duikboot zonder succes een stopsignaal had gegeven en waarschuwingsschoten had gelost, begon het stoomschip evenwel (blijkbaar uit list) op een afstand van 4 K.M. reddingsbooten neer te laten. Onmiddellijk daarop echter heesch het de Engelsche haudelsvlag en opende hot uit een verdekt opgesteld kanon vuur op de duikboot. Ook in dit geval gelukte het de duikboot zich aan het vuur te onttrekken.. Zij is behouden in Duitsc'nland teruggekeerd. Een nieuw vliegtuig. Aan het front bij Riga is een nieuw, groot, zwart goschüderdDuitsch vlieg tuig verschenen van nog onbekend model. Het ontwikkelt een ontzaglijke snolheid, gemiddeld 112 mijlen per uur. Bij alle weer en wind beweegt het zich in de lucht. Met Paschen heeft men het 't eerst gezien. Toen nam het deel aan het bombardement van een dorp bij Riga. Men zag het nog niet lager vliegen dan op onge veer 11,000 voet. Het voedlngsvraagstuk in Dultschland. Berlijn, 20 Mei. Het „Berliner Tageblatt" meldtNaar wij uit bond- raaefskringen vernemen, is de nieuwe regeling van alle volksvoedingsvraag stukken gisteren in ontwerp by den bondsraad iDgediehd, die het ver moedelijk reeds Maandag zal afdoen. Het ontwerp vormt slechts een zeer korte z.g. machtigingswet, welke den 1 rijkskanselier de bevoegdheid verleent om alle levensmiddelen en voevoeder mitsgaders de daarvoor vereisebte grondstoffen in beslag te nemen, to onteigenen, te verdeelen en de prijzen daarvan te regelen. Alle bestuurs- autoriteiteu in het Rijk hebben aan daarop betrekking hebbende op drachten van den rijkskanselier ge volg te geven. Tegelijkertijd 'wordt de rijkskanse lier gemachtigd al deze bevoegdheden aan een nieuwen dienst over te dragen, welks inrichting en samenstelling weer alleen bli den rijkskanselier berust. De „Vossische Ztg." meldt nog, dat in de te stichten levensmiddel centrale hef legerbestuur door generaal Gröner, den chef van het spoorwegwezen, vertegenwoordigd zal zyn. Hij zal de in het belang van het rijk noodig zijnde voorschriften aan de general-» kommando's hebben te geven. Te Bonn beeft de politie by 40 winkeliers 8000 pond boter in beslag genomen, welke met voorbijgaan van de Centrale Einkaufsgesellschaft wa ren ingekocht. Deze boter werd als „Hollandsch spijsvet" voor den prijs van 4.50 Mark per pond verkocht. gevolgen van den oorfog. In eene redevoering voor de Royal Statistical Soniety te Londen, over oorlog en nationale bevolkingsstati stiek, zeide J. W. Nixon dat de na tuur de verliezen aan mannen niet goedmaakt, door meer jongens dan meisjes te latenjgeboren worden, zoo als men wel eens aanneemt. Er komen altijd in alle Europeesche landen, ook als er geen oorlog is, meer jongens dan meisjes ter wereld. Het is nu nog te vroeg om de ge volgen van den huldigen oorlog na te gaan, maar het eerste, resultaat is geweest, dat het geboortecijfer in Engeland lager is dan ooit te voren geboekstaafd werd en in Frankrijk en Duitscbland doet zich hetzelfde verschijnsel voor. In Januari 1916 verminderde de bevolking van Berlijn met gemiddeld 800 zielen per week. De cijfers voor Parijs zijn nog niet bekend^ maar zullen waarschijnlijk nog slechter zijn. Onmiddellijk na den oorlog zal het sterftecijfer natuurlijk het eerst dén invloed van den vrede ondervinden en het hooge huwelykencijfer zal dat voor de geboorten belangrijk doen sttjgen. China en Japan Volgens de „Kölnische Zeitung" ontvangen' Russische* bladen uit Tokio bericht van een nieuw ernstig geBChll, dat tusschen China en Japan dreigt te rijzen. De Japansche regeering maakt bekend dat Chineesche troepen re Weitsjang op een Japansche mili taire post bobben geschoten en de Japansche telegraaflijn vernietigd. Zij overweegt daarom versterking van de Japansche troepen in Kwantoeng, ten einde de heele KwantoeDg spoor lijn te beschermen. BINNENLAND. De „Tubantla". De „Berl. Lokalanzeiger" teekont bet volgende aan b(j het communiqué van het Nederlandsche departement van marine over den ondergang van de „Tubantla" Na dit resultaat van het te Berlijn gevoerde onderzoek, mag men de nu van andere zijde te voeren onder zoekingen met spanning afwachten. Dat de Duitsche regeering niet aar zelt een vergissing van haar strijd krachten. te land of tor zee toe te geven, heeft zy in het geval van do „Sussex'V bewezen. Tegenover Neder land heeft zij alles gedaan wat in haar vermogen stond, om den onder gang van de „Tubaut.ia" op te hel deren. Maar een torpedo, die 6 Maart togen een Engelsch oorlogsschip werd afgevuurd en helaas zijn doel miste, kan natuurlijk niet nogmaals 16 Maart tegen een Nederlandsch passagiersschip gebruikt zijn. Aller lei vermoedens, hoe ondanks dit alles deze torpedo zoo noodlottig voor de „Tubantia" zou worden, zijn natuur lijk mogelijk. Naar wij hopen, zal de Haagsche regeering in staat zyn het raadsel op te lossen, zoodat geen twijfel meer mogelijk is. Hiertegenover sta .it de meening van een deskündige, die in de„N.Rott.Crt." z{jn opinie uiteenzet. Hy zegt: „Uit het officieele regeeringscommu niqué lezeif we dat door de Duitsche regeering èrkeDd wordt, dat de ge lanceerde torpedo die de „Tubantia" heeft getroffen, een Duitsche torpedo was." Over het onderzoek is de schrijver echter niet tevreden. Gebleken is dat de torpedo afgeschoten werd door een te Zeebrugge gestationneerde duik boot. Het journaal werd echter aan on zen zeeofficier niet ter inzage gegeven, en ook heeft men hem niet veroorloofd zelf naar Zeebrugge to gaan. Een Duitsch officier werd er heen gezonden on deze bracht de verklaring mee. Dit is naar het inzien van den schrijver een zeer zwak punt in de Duitsche bewijsvoering. Echter acht by het Duitsche bericht niet onwaar. Dat de torpedo tien dagen onopgemerkt is blyven drijven, i3 niet waarschijnlijk, maar toch niet onmogelijk, maar dat een stilligende, drijvende vischtorpedo, een Dagenoeg stilliggend schip in het midden raakt (hetgeen dus zou moe- geschieden onder een hoek van gr.—90 gr.), is praktisch vrijwel onmogelijk en al is die mogelijkheid niet geheel uitgesloten, dan zou z. i. de uitwerking toch niet zóó zijn geweest, dat een schip als de „Tu bantia" in zoo korten tijd moest zinken. Deze mogelljkhfid wordt echter to niet gedaan door de zeer positieve verklaringen van een tweetal wacht hebbende opvarenden, die duidelijk de bellenbaan. hebben gezien.' De torpedo is dus wel gelanceerd op 16 Maart. Omtrent de insinuatie dat de torpedo door een Eugelsch schip zou z(jn afgeschoten merkt de schrijver op, dat men deze mogelijkheid, afgezien nog van de moreele minderwaardig heid ervaD, op technische gronden niet aannemelijk kan achten. De diameter van de torpedo, alsmede de inwerkingstelling van het mechanis me, maken dit vrijwel mogelijk, on zelfs gevaarlijk. De schrijver acht de Eogelschman te practisch om zich tor wille van een duivélachtige bedoeling van een vreemde torpedo" te bedienen. Een andere oplossing ligt z.i. echter meer voor de hand. „Duitscbland heeft door de groote uitbreiding van zijn onderzeevloot natuurlijk groote behoefte aan torpe do's. Wat is natuurlijker, dan to trachten geen enkel torpedo verlóren te doen gaan, d.w.z. te trachten om torpedo die" gemist heeft weer opnieuw te lanceeron? Hiervoor is slechts noodig dat de zinkinrichting- Diet te werk wordt gesteld, waardoor verkregen wordt dat de torpedo na het afloopen van zijn baan blJjft dry ven, in plaats-van te zinken (even als in vredestijd.) Dit is welinstryd met de internationale bepalingen doch dit is niet de eenige afspraak die in dezen oorlog te niet gedaan is. De torpedo kan dus weer worden opge pikt en opnieuw gebruikt. Daar dé duikboot (wij zullen nu maar aan nemen dat het een duikboot geweest is) natuurlijk heeft geconstateerd dat het doel gemist werd den 6den Maart, is deze hetzij onder, hetzij boven water in de nabijheid gebleven en heeft zij van een gunstige gelegenheid gebruik gemaakt de torpedo op te zoeken en weer aan boord te nemen. Daar slechts de voorkant van een vischtorpedo gevaarlijk is, is dit zeer goed uitvoerbaar en we mogen ge rust aannemen, dat de groote Duit sche onderzeebooten hiervoor zijn in gericht. Het is zeer waar» schljnlyk dat de torpedo ten tweede male is gelan ceerd door een Duitsche boot. Ook het oppikken van de tor pedo moet in het scheepsjournaal ver meld staan, en hierin zou misschien de reden kunnen liggen, dat men dit niet wilde vertoonen, daar alsdan na tuurlijk de volle waarheid aan het licht zou komen Door het erkennen Yao de lanceeriDg op 6 Maart wordt niet aan de waarheid te kort gedaan, maar slechts volledige inzage van het scheepsjournaal ingeschreven 6 Maart en volgende dagen en misschien ook nog van de journalen van andere in de nabijheid zijnde booten, kan aan- toonen of de torpedo weder aan boord is genomen, terwijl de journalen van alle te Zeebrugge gestationneerde on der zeebooten (of torpedobooten ,)aan - wijzing moeten kuunen geven of de torpedo met het bekende nummer dien dag al dan niet gelanceerd is. Is de Duitsche regeering niet be reid, deze punten te onderzoeken en hiervan aan onze regeering mede- deeliDg te doen, dan blijft de dader van de „Tubantia"-misdaad op het kerkhof, maar is het niettemin vry duidelijk, wdAr het kerkhof te zoeken is. Vesultvoer. Men schrijft uit Friesland aan de „N. Ct." Het blijkt dat bij de rage voor runderaankoop voor uitvoer in het begin van de afgeloopen week reus achtige winsten in Friesland gemaakt zijn. Eén veehandelaar verkocht in vier dagen tyds 100 koeien met f 100 winst per stuk. Tal van koeien werden gekocht zonder dat de kooper ze had gezien. Een meevaller.* Naar het Hdbl. verneemt wordt door de H. IJ. S. M. aan haar per soneel een uitkeering yoor ambtenaren van 7/30 eener maand, voor beambten zeven dagen en voor werklieden 60 maal het uurloon verleend. Uitge sloten van deze uitkeering zijn zij, die een bezoldiging van f1500 of meer per jaar hebben, en zij, die in militairen dienst zijn. Qebrek aan gummi. Zaterdagavond is de bandenfabriek ..Hevea'' te Hoogezand, met een per soneel van 270 man, wegens gebrek aan gummi stopgezet. SPORT. Voetbal. H.F.C.—Quick l-l. Zooals wel te voorzien was, heeft H.F.C. de 5e bekerronde niet over leefd. Door een stevige 6—1 over winning hebben de Haneburgers zich in de depai- finale geplaatst en heb ben nu een prachtkans den beker zelf te winnen. Dat Quick de over winning niet cadeau heeft gekregen, maar er integendeel hard voor heeft moeten werken, zal ieder bezoeker van den wedstrijd moeten erkennen. Uit de samenstelling van hun elftal bleek reeds dat do gasten op krach- tigen tegenstand voorbereid waren. Immers, toen de heer Bos om even na 2 uur'taanvangs-signaal gaf, zien we Quick zich als volgt opstellen Van Haftan 1.. B«Mchait W. Bouehart Voerman Bouwmeaoter Oioaaeratd. Heim Llasauir r. Rlomadljk PlnoPoit j om tan Slechts 3 invallers dus, waarvan Lissauer reeds meermalen voor 't eerste elftal uitkwam. Hiertegenover stelde H.F.C. bet reeds Zaterdag ge publiceerde elftal. Dito begon al niet erg gelukkig door den toss te .verliezen, waarop L. Bosschart H.F.C. tegen den krach- tigeii wind en met de felle zon in 't gezicht liet aftrappen. Geen minuut daarna zwermde het vlugge blauw witte vijftal reeds voor PersooD, die met een forschen trap het leder ver naar voren plaatst, waar Dito den bal bemachtigt. De beide Bosscharts zijn veel te ver opgedrongen en kun nen Dito niet meer achterbalen, die zijn ren met een prachtschot besluit, daarmee 't eerste punt voor H.F.C. makende. Natuurlijk wordt dit onverwachte succes met groot gejuich begroet, terwijl het den spelers 't noodige zelfvertrouwen schenkt. Quick ia door dezen tegenslag lang niet ont moedigd en valt direct vinnig aan om den achterstand in te hi Vooral de snelle Joosten op den lin kervleugel is zeer gevaarlijk en voor Bak niet te houden. Prachtig zet hy telkens voor doel doch Van Arnhem en Persoon zyn op hun hoede en bezweren voorloopig alle gevaar. Aan den rechtervleugel wordt Heim veel te veel vry spel gelaten, waarvan hy weldra profiteert door met lagen schuiver den gelykmaker in't net te jagen. Dito trapt weer af en plaatst direct flink naar voren, waar Groote den bal om Bosscbart Sr. heeDspeelt en byna voor 't 2e Heldersche doelpunt zorgt. Op 't allerlaatst redt de keeper, waarop Voerman voor verdere weg werking van 't leder zorgt. In 't nu volgende kwartier is H.F.C. vrywel volkomen ingesloten en Persoon wordt herhaaldelijk met vinnige schoten bestookt. Hy is echter in uitsteken den vorm en weet het eerste half uur den stand op 1—1 te houden, totdat ten slotte Lissauer er in slaagt met een onverwachts schot te doei» punten. Direct daarop volgt een vlug opbreDgen van v.d. Aard weg die 'ttegen Groeneveld best af kan, hy zet keurig voor doel doch èn Groote èn Corthala missen jammeriyk en weer ia een mooie kans om te doelpunten ver keken. By de Hagenaars, die onver moeid aanvallen, is 't werk van Joos ten buitengewoon. Zijn groote snel heid wekt ieders verbazing en dat by ook schieten kan bewyst hy wel dra door met een prachtig bard schot Persoon toot 'do Se maal te passee- ren. Toch was dit doelpunt stellig, voorkomen, als Tiéssen niet op 'c laatBte oogenblik den bal een andere richting had gegeven, waardoor hy voor Persoon niet meer te'bereiken was. Met dezen stand ging de rust in. Na de hervatting kreeg-H.F.C. wind en zon mee, maar nu eerst bleek dat de gasten volkomen ver trouwd waren met deze factoren. De H.F.C.-verdediging, d(e zich al zoo sterk bad moeten inspannen, kreeg het dan ook nog kwader te verant- den. Byna doorloopend zyn do Quick- menschen op de H.F.C.-helft van 't veld geweest, en hun keeper behoefde na dc rust haast niet meer hande lend op te treden. Heel anders ver ging 't Persoon, die met den moed der wanhoop zyn doel stond te ver dedigen. Inderdaad heeft hy zich schitterend gehouden en slechts één fout hebben we hem zien maken, toen hy een schot van Van Riemsdijk uit de handen liet vallen en achter de doelly n opraapte. Toen wast 't 1 4. Nog even krygt H.F.C.-'s linker vleugel een helder oogenblik en slaagt Corthalserin den jongsten Bosschart te verschalken. Zyn voorzet wordt echter niet benut. Kort daarop trapt de oudere internationaal den bal corner, maar herstelt dje fout terstond door den prachtig door v. d. Aardweg voor doel geplaatsten bal 't veld ïh t.e koppen. De rechtervleugel van Quick is nu vooral zeer actief. Toch verdedigt Kikkert bier hardnekkig, wat het groote aalital hoekschoppen bewyst, die Heim te nemen krygt. Eén daarvan wordt door Lissauer keihard ingekogeld. Na nog eenmaal Persoon het nakyken te hebben ge geven, fluit ten slotte de heer Bos het einde van deze door veel publiek bygewoonden wedstryd, juist als Dito een aanval zal opzetten. Wat de spelers betreft, vielen by Quick de beide achterspelers het meest op. Vooral Bosschart Sr. gaf spel te zien zooals ft Heldersche pu bliek nog niet aanschouwd had. In de middenlinie was Bouwmeester de man. Toen hy later met Lissauer van plaat» verwisselde, viel by min- der in 't oog. In de voorhoede was Pino Post de minste, heel wat kansen zyn er door slecht Bchieten verknoeid, vooral vóór de rust. By H.F.C. heeft de verdediging gedaan wat ze kon. Persoon was hier 't groote struikelblok. Van de backs was Van Arnhem de beste. In 't midden werd veel te veel vry spel aan de vleugelspelers gelaten; speci aal Tieasen ondervond, dat jo met laDgz&amheid tegen de Haagsche heeren niet ver komt. De voorhoede was 't minste deel van 't elftal. Ds gebroeders Bosschart hleldèn 't rood witte quintet volkomen In bedwang. Roolvink heeft vrywel niets gepres teerd. De wedstryd zelf is in de beste verstandhouding gespeeld. Slechts één vrye Bchop kreeg H.F.C. te nemen toen Bouwmeester geheel onwille keurig Dito in den rug duwde. Des te scherper steekt daartegenover de houding van eenige militaire kwa jongens af, die op geen betere manier hun gebrek aan fatsoen wisten te demonatreeren dan door de spelers uit to jouwen. Korfbal. Excelsior—Militair 12-tal 4—0.- Ingezonden mededeeling. Dank uw nieren vóór uw goede gezondheid. Zy zijn do vcilrgheida- kleppen, die het bloed flltreeren en de vergiften eruit verwyderen. Op wekkende dranken als bier, alcohol, thee en koffie verzwaren het regel matig flltreerende werk der nieten. Evenzoo te veel eten, voornameiyk van vleesch. En ook overspanning, zorgen en gebrek aan lichaamsoefe ning. Als de nieren verzwakken, kom baar dan onmiddeliyk te hulp. Rugpijn, waterstoornissen, duizelig heid, zenuwachtigheid of verlies aan gewicht toonen, dat urinaire vergiften zich ophoopen en dat gy rust moet nemen en de nieren verzorgen, anders loopt gy gevaar rheumatiek, nier steen, waterzucht of misschien chro nische nierontsteking te krijgen. Verminder-zoo mogeiyk uw werk. Neem dageiyks eenvoudige lichaams oefening (wandeling), gebruik minder zwaar voedsel of geestryke dranken, rust en slaap meer, en versterk de nieren met FoBter's Rugpyn Nieren Pillen. Urinaire en nierstoornissen zyn een bepaalde jziekte en behandeling dient bepaaldelijk op deze organen gericht te zyn. Foster's Rugpyn Nieren Pillen dienen alleen voor de nieren en urine wegen, en voor niets anders. Wanneer met dit geneesmiddel wordt begonnen voor de nieren ernstig aangetast zyn, zullen goede resultaten volgen, maar het is niet verstandig om uw nieren lang te verwaarloozen. Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.—. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is 'van nevenstaand handelsmerk. (52)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1