Het derde Gebod DE KROEG EERSTE HELOERSCHE BIOSCOOP Het derde Gebod. WITTE BLOUSES Advertentiën. Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Vanaf VRIJDAG 2 JUNI tot en met DONDERDAG 8 llllil De bekende Amerikaansche filmkomiek. I. GRUNWALD uur: ZONDAG 4 «JUNI - Het Hollandsch Tooneeigezelschap. PRIJZEN: Stalles f 0.60 - Ie Rang f 0.40 - 2e tang f 0.2S NA AFLOOP BAL. BINNENLAND. Een nieuwe kruiser. Op de werf De Schelde te Vlissiugen ia Woensdag de kiel gelegd voor een kruiser, te bouwen voor de Neder- landBChe marine. Mail naar West-IndlB. De eerstvolgende verzending van de post uit Nederland naar West-Indie, langs den rdchtstreekschen zeeweg, zal plaats vinden met het op 9 Juni a.s. van Amsterdam naar Paramaribo ver trekkende stoomschip. („St. Cl.") Oe zaak Schröder. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag arrest gewezen in de zaken tegen den heer J.C. Schröder, redacteur van „De Telegraaf'. Hot Hof deed eerst uitspraak in de zaak betreffende het artikel „De Piirscamarjlla" te Amsterdam. Het Hof bevestigde ten deele het vrijsprekende vonnis (n.1. dat van 28 Maart 1.1.). doch vernietigde het voor het overige; het verklaarde wettig on overtuigend bewezen wat aan be klaagde is ten laste gelegd, doch ont sloeg hem van al de rechtsvervolging te dier zake. Vervolgens word uitspraak gedaan in de zaak betreffende hot door bekl. geschreven Onderschrift, onder een in gezonden stuk, opgenomen in „De Telegraaf" van 16 Juni 1915 en in welk onderschrift o.m. wordt gezegd „In het'centrum van Europa be vindt zich een groep gewetenlooze schurken, die dezen oorlog veroorzaakt hebben", enz. In dit geval achtte het Hof het ten laste gelegde niet wettig en over tuigend bewezon en sprak beklaagde vrij. In het arrest betreffende doze laatste zaak wordt overwogen; dat de onzijdig heid van een .Staat naar de beginselen van het. 'volkenrecht niet medebrengt eenige beperking van de vrijheid der-, genen die zich binnen ztjn gebied bevinden, in het uiten van hunnegevoe- lens en meeningen, ook door middel van de drukpers dat derhalve de Nederlandsche Re geering door een oorlogvoerende partij niet terecht ter verantwoording kan worden geroepen ter zake van den inhoud van een dagblad artikel, ook al mocht daarin over een der oorlog voerende partijen op. oene niet waar dige wljze .de staf worden ge' dat mitsdien niet wettig en over tuigend is bewezen hetgeen aan be klaagde bij inleidende dagvaarding is ten laste gelegd, en hij daarvan terecht is vrijgesproken. De bijkotnende straffen opgeheven. De bijkomende straffen, opgelegd aan alle militairen, welke zich met het Paaschfeest zonder verlof van hun korps hebben verwijderd, doch zich daarna behoorlijk hebben ge dragen, z\jn geheel opgeheven. (Avp.) De nieuwe uniform. Omtrent de weder in te voeren blauwe uniform voor officieren en onderofficieren, verneemt de „A.pst.", dat deze zal bestaan uit een blauwe broek (oud model) doch in stede van een korte jas met twee rijen knoopen, een jas met één rij knoopen, over eenkomende met de blauwe tuniek, doch met lange panden, terwijl een blauwe pet zal moeten worden dragen van het model als thans de grijze pet. Het geheel moet veel overeenkomen met de Duitsche uniform. De veeultvoer geheel verboden. Naar aanleiding van de oploopende veemarkten wordt aan het Departe ment van Landbouw geen enkel consent voor uitvoer van vee meer afgegeven, dus óók niet voor drachtig vee of jonge stieren. Prijsverhooglng couranten. Wegens het stijgen van de grond stoffen, in de eerste plaats van het courantenpapier, tot ongeveer 250 procent, zullen de gezamenlijke in ötls land verschijnende dagbladen, aange sloten bjj de vereeniglng „de Perio dieke pers" de abonnementsprijzen met 30 cent per kwartaal en de ad vertentieprijzen met. 10 h. 20 procent verhoogen. Deze verhoogingen dekken echter nog volstrekt niet de bovenbe doelde stijging der papierprijzen en grondstoffen. De toestanden in Waterland. Men schrijft aan de „Tel." Thans is de werkelijke omvang dei- doorbraken in Waterland eerst recht duidelijk te overzien. Tusschen Uit- dam en Zuiderwoude strekken zich vijf doorbraken uit, met daarachter evenzoovele binnendijksche meren. Eéa daarvan is een gat vap ruim 850 meter lengte, 450 meter breedte en 10 meter diepte. Volgens een deskun dige, zouden deze binnendijksche diepten „wielen", het best van de zee uit door baggermachines, met slib kunnen worden gedicht, evenals dit thans geschiedt bij de ophooging der terreinen aan de overzijde van het IJ, „den Hampolder". De ontzaglijke groote grondmassa's (honderdduizenden kubieke meters veen), uit deze geslagen diepten, benevens brokstukken van den Wa- terlandschen zeedijk, zijn daarachter terechtgekomon en hebben sloten en vaarten (o.a. het Zwet) geheel ge dempt. Drinkwater is er dan ook voor het weinige teruggevoerde vee niet te krijgen. Honderden reusachtig hooge klompen veen liggen over de landerijen verspreid, waardoor het geheel als tot een wildernis is ge maakt. Dringende hulp is bier dan ook wel noodig. Ds aanrijding van de auto van Prins Hendrik. Nader wordt hieromtrent nog' ge meld Dinsdagnamiddag wilde de heer Joh. Zandleven, uit Leeuwarden, met zijn auto een voor hem uitrijdende automobiel onder Goutuin passeeren. De heer Zandleven gaf daartoe sig nalen, naar hij mededeelde, en de' andere auto haalde eenigazins rechts uit. Bij die manoeuvre moet deze auto die later bleek de wagen van den Prins te zijn, op zijn tocht naar Leeuwarden op het door den regen drassig geworden ruiterpad zijn ge slipt, waarbij h(j eerst meffeen boom, daarna met do auto van den hter Zandleven en later met een volgenden boom in-aanraking kwam. Hierdoor is de bovenrand van de carosserie ernstig beschadigd, word de gereed schapskist, welke op de rechter tree plank stond, vernield en werden ook de rechter spatborden eenigszins be schadigd. Met hoeveel kracht de auto van den Prins langs de boomen schuurde, bewijzen de ontvellingen aan die boomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Noordbrabant." Blijkens bjj het departement van marine ontvangen bericht zal het verblijf van Hr. Ms. „Noordbrabant'' te Kaapstad, waar die bodem thans vertoefr, met twee dagen worden ver lengd. Muntgas. Door de heeren A. W. Michels en C. A. de Zwart is bij den Raad een nader voorstel ingediend, om, nu de gasprljs verhooging is aangenomen, het mimmun-verbruik voor muntgas van 300 op 200 m1 terug te brengen, daardoor althans de muntgasver- bruifeers, die alleen evenveel opbren gen dan de verbruikers van particu lier licht-, kook- en industriegas samen, eenigszins te ontlasten. Daar deze natuurlijk op allerlei wljzcnzul- len bezuinigen op dit gas. is het bil lijk, >'at het bestaande minimum terug gebracht worde op 200 (het gemiddel de-verbruik per hoofd is 500 M.) Ten vorigen jare is dit door B. en W. zelf voorgesteld, doch aangezien de gasprijsverhooging toen afgestemd werd, kwam het vanzelf van (je baan. „De Kroeg". Morgen, Zondagavond, zal in Casino een voorstelling worden gegeven van het beroemde werk van EmileZola ,,De Kroeg". Dit spannendedrama mot de vele aangrijpende-en roerende tooneelen, wordt opgevoerd d,oor hot „Hollandsch Tooneeigezelschap" van Amsterdam, directie Joh. Langenaken, welk gezelschap hier reeds eenige malen mot zeer veel succes optrad. De hoofdrol Jean Couoeau, de lood gieter, wordt vertolkt door don héér Joh. Langenaken zolf en die van Gervaise door mevr. Langenaken verdere rol verdeel ing vindt men in de advertentie. Voor velen, die dit werk vanZola reeds gelezen hebben is dit een prachtgeïegenheid om dit drama ^op het tooneel te zien spelen. „Samenwerking". DeHeldersche Verhuuiders vereeni- ging „Samenwerking" hield Woens dagavond in „De Pool" haar $e jaar vergadering. De voorzitter, de heer D. C. Boerma, heette do aanwezigen welkom en verklaarde, dat de vereeniging nog steeds goed werkt. De toestanden van thans, vergeleken met die bij de oprichting, zijn al heel wat verbeterd, 't Bestuur werkt met ijver aan zyn taak in goede verstandhouding. Daar voor getuigde zeker ook wel de tegenwoordigheid van het bestuurslid don heer Wallast, die uit Baarn voor deze vergadering was overgekomen, Eokele tegenstrevers bezorgden der vereenigiDg wel eenige moeite. Spr. vond dit jammer, waarde vereeniging toch werkt iu 't belang van ver huurders en huurders. Goede huurders hebben er beslist baat bij. De eige naars van huizen worden wel aange vallen in 't publiek, in de krant doch die beschouwingen raken ons niet, zegt spr. Hij spoort de leden aan, op den ingeslagen weg voort te gaan. De secretaris, 'de heer Th. Kroon- stuiver, leest de notulen, die worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van denzelfden heer als administrateur teekenen wij aan, dat de vereeniging op 1 Mei 1915 telde 178 leden met 1338 aanj. perceelen, en op 1 Mei 1916185 leden met 1375 perceelen alzoo een vooruitgang. In het bestuur kwam geen verandering. Velé malen werd het bestuur om advies, gevraagd en enkele malen moest worden opge treden langs gerechtelijken weg tegen onwillige huurderB. Velen informeer den vooraf paar de aanstaande huur ders. Spr. raadde aan daarvan druk gebruik te maken en ook inlichtingen zelf te verstrekken. Op die manier kan men elkaar helpen. Waar parti culieren zich opwerpen als voorlich ters, ook in de krant, moeten de eigenaren zich aaneensluiten. Voor do annonce laatst in de krant hoeft men niet bevreesd t,e zynde steller is een leek en onbevoegd. De gezond heidscommissie en de woningcommis- sic zijn wel in staat om te beóor doelen of een woning voldoet aan de eischen. In verband hiermede wees spr. erop, dat de nieuwere eischen de exploitatie duurder maken. Spr. is ook voor goede yvoningen, doch men vergeet, dat men ook boogere huur mag vragen. Nu alom woningbouwverenigingen wor den gesticht en men niet zal rusten vóór het procent leegstaande wonin gen in den eisch gesteld, bereikt is, meent spr. dat daarin ligt een deloyale concurrentie van overheidswege en dient uien ook te bedenken, dat van uwe woningen een zeker procent moet leegstaan, 't Exploiteeren van woningon moet blijven, als ieder ander, een loonend bedrijf. Daartoe is organisatie van verhuurders noodig. Dat die iets goeds kan uitwerken, toonde spr. met een voorbeeld aan. Toen het bestuur van de Maatsch. tot Nut van 't. Algemeen indertyd een aanschrijving richtte tot hypotheek houders, dat de hypotheekrente moest worden verhoogd, is het bestuur der verèeniging tusschenbeide gekomen; aan het besluit is tot hiertoe geen uitvoering gegeven. De schade, die de huiseigenaren zouden hebben ge leden, had niet op de buur verhaald kunnen wordenhier is dus een voordeel behaald, ook voor eigenaars, die buiten de organisatie staan. t Voorzitter breDgt rapporteur dank voor zijn verslag. De penningmeester, de h.eer A. Meyers, bracht zijn jaarverslag uit. Vorig saldo f54.90. Gezamenlijke ontvangsten saldo inbegrepen f 406.34. Uitgaven f277.02'. Alzoo een batig saldo op 1 Mei 1916 van f 129.31». De heer Selders brengt rapport uit over de nageziene rekeningen. Alles is in de best9 orde bevonden. Eenige inlichtingen worden gevraagd en ge geven en den penningmeester dank gezegd voor zijn juist beheer. Als bestuursleden worden herkozen de heeren A. Krljnen en P: Schagen als administrateur herkozen de heer Th. Kroonstuiver. Als leden voor de commissie tot het nazien der rekeningen worden aangewezen de heeren Maalsteed on H. van Pelt. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt. Op een des betreffende vraag werd door den pen ningmeester geantwoord dat de gel den belegd zijn op de Nutsspaarbank. Het waterverbruik werd besproken. Daarna sloot de voorzitter onder dankzegging aan de aanwezigen. Raadsoverzicht. Inderdaad, de gulzigheid, waarmede de Raad het hem toegeworpen voed sel verslond, hield geen gelijken tred met de slik-capaciteiten van ons Jrieuwstelsel. "Want nog waren wij niet bekomen van het lange wachten in de antichambre van hot huis der gemeente, of reeds w2s een nieuwe zitting met spoed aangekondigd. Ds: zitting, een vervolg en slot van de in geheimen raad gehouden bespre kingen, bracht aan het daglicht het resultaat van de vooraf gevoerde debatten en bezorgde de gemeente vrij aanzienlijk terrein, waar mede de gasfabriek voor afzien baren tijd geholpen is. Wij zullen op dezen grond aankoop thans niet meer terugkomen. De Raad had terrejn noodig, kon indertijd van den heer Spruit grond koopen, maar wilde daar voor den prijs, dio ge noemde heer vroeg, niet aan, en thans, door het R.-K. kerkbestuur voor. de keus gesteld om binnen een paar dagen al of niet te koopen, moest in spoedvergadering worden beslist over don aankoojw En de Raad hooft, wijselijk, de aaugoboden terreinen gekocht, volgens sommigen ietwat duur. Maar uit de toelichting, die de heer Krljnen van dj geschiedenis gaf, bleek wol, dat het R.-K. kerkbestuur niet de blaam verdiende, die er door don heer Bier steker op. geworpen werd. De heer Michels, die zeide, dat de gemeente- de mindere was gebleken van ecu ietwat materialistisch aangelegd lichaam, sloeg met deze geestig op merking den spijker beter op den kop. En zoo kun een yvij van deze handelszaak, die de gemeente welis waar een paai- duizend gulden kostte, maar haar de Iflschikking geeft over een 'aanzienlijk gebouwen complex en een groot terrein, gevoegHjkafttiipptn, en overgaan tot <Je eigenlijke agenda, die' Dinsdagavond tor tafel kwam. Met uitzondering van een t we dal nummers, was zij nog niet zee-r 'ba langrljk, maar toch zou blijken, dat de Raad, wiens spysverterings-orga nen nog niet in alle opzichten func tioneerden, zich een indigestie zou oten, ja, zelfs een der gerechten een zware meelkost zou laten staan. Zooals de lezer heeft gezien, was door B. en W. een gasprijs-verhooging voorgestold van een cent per M. voor alle categorieën van verbruikers licht, kook-, industrie- en muntgas. B. en W. wilden hierdoor ontkomen aan de verliezen, tengevolge van de steeds stijgende kolenprijzenontstaan, Behalve dit kon ook hot licht-, kook- en industrie-gas alleen verhoogd wor den met 2 cent, en de prijs van het muntgas' gehandhaafd blljve'n, maar ■het College liet iu zijne toelichting deze laatste mogelijkheid buiten be schouwing, zonder nochtans daarvoor gronden op te geven. De heer Over de Linden had Tm dit door B. en W. niet overwogen geval overgenomen, en kwam met een nieuw voorstelwaardoor dus de lasten zouden worden afgewenteld van de muntgasverbruikers. Het debat liep nu grootendepls over de vraag of er hier sprake was van verlies al dan niet. De Directeur dei- Gasfabriek en B. en W. namen uitteraard dit standpunt over - cijferde een verlies op de exploitatie. De kostprijs van het gas, zoo betoogde deze heer, bedraagt thans meer dan de verkoopprijs, nl. 7.7 cent, er is dus verlies, dat gedekt moet worden door prijsverhooging. Maar de heer Michels zette reeds in ons blad, en nogmaals in den Raad uiteen, hoe hier nóg geen sprake was van verlies. Elke particuliere fabrikant, aldus de heer Michels, zqu een dergelijke be rekening volgen, zou, op grond van de verhoogde grondstoffen, zljnkost prijs- en dus ook zijn verkoopprijs moeten verhoogen. Maar waar hier juist niet het principe van winst maken op don voorgrond stond, waar integen deel een gemeente zoo goedkoop mo gelijk moet leveren, liefst zonder eenige winst (behalve dan de noodige reserve), daar, aldus betoogde de heer Michels, moet zij ook rekening houden met de nog tot heden betaalde prijzen. En daar het jaar vijf maanden oud is, zyn er gedurende vijf maanden kolen verstookt die goedkooper zijn dan de kolen, die na 1 Juni worden verstookt, en daardoor wordt de kost prijs van het gaf over 1916 (en wij hebben met hel góheele jaar te makeD) ook goedkooper dan de heer Rijkes becijferde, blijft die zelfs nog onder den opbrengst-prijs, zoodat van verlies in commercieelen zin geen sprake is. Dit standpunt is o.i. zuiverder dan dat van den Directeur en het College het is ruimer van opvatting, daar het in de eerste plaats rekening houdt met de belangen van de inge zetenen en pas in de*tweede plaats die van het bedrijf iu aanmerking doet komen. Maar het is helaas het socialistische en dus a-vrljzinnige standpunt. Het is de quintessens van de sociaal democratie, die een sociali seering beoogt van do productie middelen van don staat. En daarom begrijpen wij, dat tegen óver dit standpunt van de sociaal democraten het andere, vrijzinnige, kwam te staan (juister is: niet socialistische), dat langs zuiver com mercieelen weg een kostprijs bere kende, zooals een particulier fabrieks directeur, wien het om winst in de eerste plaats te doen is, zou rekenen. Eu het was jammer, dat Diemand van de vrijzinnigen erin slaagde even helder en logisch als de heer Michels het onjuiste in diens redeneering aan te toonen. Nog meer was het te be treuren, dat de heer Biersteker zich, in het vuur zijner rede, de woorden liet ontvallen, dat de heer Michels niet zakelijk zou zijn geweest en van zijn rede een verkiezingsspeech gemaakt had. Terwijl juist de heer Michels zyn uitsluitend zakelijk be toog had beëindigd en aantoonde dat, indien het geschatte winstcijfer, waar aan de heer Biersteker ook zy n stem had gegeven, juist was, de begroo- ting foutief was opgezet. Dan is alles ook niets anders geweest dan een nare komedie, beioogde de heer Michels, om aan belasting-verhooging to ontkomen. Inderdaad, als er één rede zakelijk en logisch was, was het die van don heer Michels, en geen der raads leden slaagden erin haar afdoende te weerleggen. De heer Biersteker, die ten vorigen jare gezegd had, toen ook het vraagstuk der gasprijsverhooging ter sprake kwam: „Ik vind het een gruwelijke onbillijke verdeellng, om deze -winstderving want het is geen verlies - alleen te gaan verhalen op de gasverbruikers, terwijl het andere deel van de gemeer.tenaren daar vrij van blijft", - die opmerkte, dat „de gasprljzea hier i£de gemeente steeds belangrijk hoog zijn geweest, tengevolge waarvan do gemeente gedurende al de jaren, dat zij de gasfabriek ^voor eigen rekening htcft geëxploiteerd, ruime winsten voor de gemeentelijke huishouding (heeft) ontvangen, on daarmee ontlast ook weer dat deel van de burgerij, dat anders oea zooveel hoogeren Hoofd. Omslag te betalen had gehad", de heer Biersteker, die ten vorigen jare vond, dat „uu op een.gegeven moment dat bedrijf eens geen winst zal opleveren, nu komt daar het voorstel niet om nu de geheele burgery naar haar vermogen te doen bijdragen tot dekking van dat tekort, nu wil mou dat tekort van de gas verbruikers alleen halen", - diezelf de heer Biersteker durfde thans te z g gen Alles wordt in dezen tijd duurder, waarom dus ook het gas niet?' Nu- zijn de omstandigheden eenigszins' anders als verloden jaa1-, zeide de heer Biersteker. Zeker, ze zijn anders, maar de quintessens van 't geval is,' dat hier de gasverbruikers betalen moeten wat feitelijk door den belas tingbetalerbehoort to worden opge bracht. „Laat de heer Michels, inplaats van kritiek te oefenen, liever aantoonen dat en waarom de exploitatie ver-, keerd- zou zijn", was een ander tegen argument van den heer Biersteker- Wij herinneren aan de begrootings. debatten, speciaal aan wat door den heer Michels in tweede instantie hierover is gezegd. (Vergadering van 24 November 1915). Do hoer Biersteker wasechter ont stemd," en wal over het feit, dat do heer Michels het onderstaan had, zelfs vóór do zaak tn openbare zit ting besproken 'werd, in het „Vlie gend Blaa" pardon, de „Helder- sche Cöu'ant." daarover to schrijven e:i den heer Biersteker (en Spruit) op hun vestje te gewen. Zooiets-moest, niet maggeu. E aangezien de heer Biersteker eu de zijnen het vermoede lijk iu de clubvergadering oens warea geworden over hunne houding in dezen, kwam hun dit logische eu duidelijke betoog ietwat ongelegen. Je kan daar zoo moeilijk op terug geven, en aan den anderen kant moet jo toch ook solidair blijven en vóór; stemmen... Ja, ja, het.loven is dik wijls zwaar. De heer Q;üiwald had oene poging gedaan om de zaak te verdagen. Vergeefs: zij moest en zou worden afgehandeld. Daarentegen werd de duurte toeslag (voorstel van de h.h. Michels en De Zwart) onmiddellijk verdaagddè&r was zoo'n haast immers niet by Nu geven wij onmiddellijk toe, dat de stukken die op belangrijke zaken betrekking hebben, veel te kort ter visie liggen over het algemeen. Vooral over dit punt is een lijvig dossier verschenen, dat veel studie vereischt. B. en W. hebben in een zeer uitvoerig, te uitvoerig, betoog het voorstel van den duurte-toeslag bestreden. Zij zijn er, door de veel heid der woorden, niet steeds in ge slaagd overtuigend te zijn. Trouwens, een' betoog tegen een duurte toeslag is apriori reeds een gezocht betoog men kan een van huis uit goede kwestie niet met zooveel woorden wegredeneeren, tenzij mon zich op een onzuiver, dus onjuist standpunt plaatst. Wij zullen afwachten, Officieel verslag van den Raad, 25 Maart 1915, bladz. 2/8. INGEZONDEN. Gasprijsverhooging MosterdAca den maaltijd, zal de lezer misschien zeggen en helaas is dit dan ook zoo. Maar dit is daarom dan nog volstrektgeen reden, den gang van zaken niet nog eens nader onder het oog te zien. Ik verzocht op den dag derüaadsvergadering 1.1. Dinsdag een stuk over b.g. onderwerp te plaatsen, doch aangezien er reeds twee stukken geplaatst zouden wor den, was mijn stuk betrekkelijk toen overbodig. Terzake: Alzoo duurder gas. Was dat noodzakelijk? Volgens mijn meeuing, absoluut neen! Ik hoor de 9 voor-stemmers al zeggen, ja uw meening, is ja misschien zegt de beer Biersteker wel, een poli tieke me en ing. Dit alles laat mij koud. Een geluk is het nog, in ons vry Nederland, dat door vrijheid van pers en niet minder door de gastvrijheid in deze, door onze plaatselijke pers, men aft out-sider zljoo meening eens 'kan uiten. De f 19,000 welke door ver hooging der steenkolen noodig zijn, dienen gedekt te worden, doch dat zulks nu direct geschieden moet, door de gemeenschap, waarvan het gros toch al zoo zwaar wordt gedrukt is minder democratisch en geeft bewys van minder economisch beleid, in onze plaatselijke huishouding. Want als het waar is, dat die gemeen schap haar verbruik individueel moet dragen, dan is het niet minder waar, dat ook die zelfde gemeenschap, straks bij normale tijden, de winst opeischt, die zy maakt. Bergen moeten verzet worden, wanneer cr gevraagd woedt, des winters de cokes 5 ct. goed kooper af te staan, aan hen, voor wie het lev&h ondragelijk wordt ge maakt, door allerlei indirecte belas tingen. Doch denkt niet, mijne heeren, dat het volk met blindheid geslagen is en dat men het een oogenblik ernstig opneemt, daar waar de, heer Bier steker het z a k e lij k betoog, van den heer Michels een politiek speecbje durft noemen. Het zal den gasverbruiker ten slott9 om het even zijn, of men zijn gas niet verhoogt,, door een politiek of fanatiek speechje. Hij heeft het recht van' u te eischen, zijn economisch leven zoo dragelijk mogelijk te maken. En dan valt er nog wel iets te ieeten 'uit 's heeren Michels' betoog. Jaren lang heette het al, dat wij goedkooper gas zouden krijgen, 'dpor uitbreiding dei- fabriek. Mon blijft aan het uitbreiden en van goedkoop gas is geen sprake. Ja, zal men mij toevoegen, 't is nu een abnormale tijd. Zeker, zuiks valt niet te ontkennen natuurlijk, maar die abnormale tijd, wdfpt ook hier plaatselijk, extra winsten af, z.g. oorlogswinsten. Begin dus eeistdeze zwaarder te belasten en daarbij de directe belasting, dat ware de weg geweest. Was het nu zoo bezwaarlijk geweest b.v. i/g doel- te halen u:t directe belasting en bezuinigd op iets minder noodzakelijk^ dit jaar. Waar een wil is, is een weg, al behoeft deze niet altyd met lozen belegd te zijn. Met rozen wordt hy misschien belegd in onze eerstvol gende Raadsvergadering, als de duur tetoeslag ter tafel komt. Of het waar is? Ik vrees, met een gróote vrees, tiet geldt immers dan weer het minder bedeelde volksdeel, helaas thanö nog alleen rijp om to offeren, 't Werd terecht opgemerkt doordoe heer Over de Linden, wat het zeggen wil in dezen tijd met f 14 p r weck rond te komen, 'l Was niet kwaad, dat b.v. elk, alvorens hij tot zegging schap de bevoegdheid kreeg, eoist. eens de proef kreeg te doorstaan, mot f 14 rond te komen. Wat zouden er weinig voor te vinden zyn't Slot iswij' hebben duurder gas, maar krijgen voor, hou, dio het vragen een... duurtot,of-slag dio klinkt wis een klok Help maar eens kijken ii^de eerst volgende Raadsvergadering. Achtend, J. J. SCHOEKFELEi^BBBGKR. Een flinke Jongen tor opleiding gevraagd, ter Stoom Boek en Steen drukkerij HET NOORDEN", Nieuw straat 3, Voor direct gevraagd een flinke Loopjongen, uoed kunnende fietsen, bij. OUDKERK VAN PRAAG, -Spoorgracht. Gevraagd tegen 1 Juli gemeubileerde Kamers met kookgelegenheid. Brieven met prijsopgave onder No. 532, aan het Bureau van dit blad. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 31 Moi. 5.-Je Klasse 11e lijst. Nos. 5398 5511 5555 7597 11945 16367 18-251 elk f1000. No. 17134 f400. Nos. 6526 7226 13706 elk f200. Nos. 743 4653 7729 8608 13052 16012 18299 elk f 100. Evangelisatiegsbouw in de PALMSTRAAT. ZONDAG 4 JUNI, voorm. 10 uur geen dienst, wegens optreden van Ds. C. J. WARNERS in de Wesferkerk om half elf. Nam. 572 uur, Or. F. VAN 8HEEL QILOEMEESTER, van Den Haag. De Heer en Mevrouw L. A. VAN DER STOK-BIJLEVELO, zullen gaarne Zon- dag4 Juni a.s. ontvangen van 3 tot 5 u. Binnenhaven 78. Verloren Zondag 28 Mei, op het strand, een nikkelen Heeren horloge met Ketting. Tegen belooning terug te bezorgen Hoofdgracht 1. Terstond gevraagd een nette Dienstbode bij Mevr. NYPELS Verlegh, Spoorstraat 134. Gevraagd een flinke Dienstbode. Loon f3.—. Adres: Hoofdgracht 70. Nette Juffrouw zag zich gaarne ge plaatst in winkel en tot bijhouden van boeken. Onverschillig welke branche. Brieven onder No. 530, aan het Bureau van dit blad. Er biedt zich aan een Naaister, uitsluitend voor ondergoed eu verstel werk. Adres; Basstraat 78. Gevraagd een Huishoudster van middelbaren leeftijd of een bejaarde vrouw bij een alleenwonend persoon, Adres: Bureau van dit blad. Een nette LOOPJONGEN gevraagd. AdresPettenfabriek TROOST, Spoorstraat 60-6' Ter overname aangeboden 10 witte Pakken voor Indté, kleine maat, ook geschikt voor Jongen v/d. Pakêet- Maatschappij of Maatschappij Neder land, Adres: Eimnastraat 32. _Te koop aangeboden een Salon- Pianino, kruissnarig, mooi van toon. Prils 170 gulden. Te bevragen: Spoorstraat 134. To koop solied Duivenhok met 5 Duiven. Aar e?: Koningdwarsstraat 44. '1'e kcop een sterk HEERENRIJWIEL mot freewheel on rem. Adres: Wilhelminastraat no. 18. Kanaalweg 112. Telefoon 195. HOOFDNUMMER: „Gij zult geen valsche getuigenis afleggen" In 3 acten. PROGRAMMA: 1. Heldersche Courant. 2. Kijkjes in den Dierentuin. (Natuur). 3. De gevolgen der ijdelheid. (Komedie). 4. 5. 6. 7. Polidor doet een goed huwelijk. Extra olidor doet een goed huwelijk. Extra HELDER CONFECTIE-AFDEELING „DE ZON" Loopjongen gevraagd. AdresPa. S. A. KANNEWASSER, Kanaalweg 148. gcggggggggcgggggggggggggccggccgggoggccggccgggcgggoo ,CASINO"-GEBOUW DÉN HELDER. Directie: JOH. LANGENAKEN - Amsterdam. 1'Assommoir. Drama in 8 tafereelen van EMILE ZOLA. Ie Tafereel: Verlaten. - 2e Tafereel: Het Waschhuis. - 3e Tafereel: De Smid. - 4e Tafereel: De bruiloft. - 5e TafereelDe val van den steiger. - 8e Taf.: De kleine Nana. - 7a Taf.: Ds Kroeg. - 8e Taf.: De dood van Coupeau (delirium tremens). HOOFDROLLEN: Jean Coupeau, loodgieter Gervaise Lantler, hoedenmaker Virginie Madame Boche Joh. Langenaken Anna Langenaken Jan Lemaire Lena Kemper Anna Lemaire Gaujet, smid Nana Mes-Bottes Blbi Bruiloftsgasten, Herm. Bouber Anni Langenaken Is. Monnikendam Jan Nooy enz1 enz. verhoogd met 5 pCt. Stedelijke Belasting en Auteursrecht. Plaatsbespreking op den dag der Voorstelling van 3-4 uur. KAARTEN verkrijgbaar in het Sigarenmagazijn van A. K. KOKELAAR en aan het loket.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2