ëLDERSCHE COURANT J naaister. Marquisen en Zonneschermen, Angsl ia! u niet teler meien. No. 4632 ZATERDAG 10 JUNI 1916 44e JAARGANG Op- an ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Hmin Zon Juni. op: onder: op: onder:Tjn.:njn. Zondag 11 a.4.6 m. LSi 4.42 9.17 4.- Maandag 12 6.29 1.60 4.41 9.18 6.10 6.20 Dinsdag 18 6.67 2.12 4.41 9.19 6.16 6.26 Woonad. 14 8,22 9.48 4.40 9.20 7.10 7.80 Dondord. 16 9.88 180 4.40 9.20 8.6 8.25 VrUdag 16 10,27 4.86 4.40 9.21 8.66 9.26 Zuterdag 17 1L6 6.69 4.89 9.23 9.60 10,20 DE WEEK. 6 Juni. Wanneer den lezer mag ik m(j misschien vleien, dat er ook lezeressen van mijn week-babbeltjes zijn? - dit geschrijf onder de oogen krijgt, be vindt minister Posthuma zich in de landelijke streek bij Ruurlo om daar volledig herstel van krachten te zoeken. De jongste tijdingen omtrent den overwerkten bewindsman luiden gelukkig zeer gunstig. Intusschen nadert het „oeconomisch debat" des Parlements met rassche schreden, enhet departement van Land bouw, Nijverheid en Handel levert ons „surprises"! Het bericht is uit gekomen, dat voor de eerstkomende maanden rund- noch slachtvee, geen enkel soort veo, zal mogen worden uitgevoerd. Fiksch-radicale maatregel, die in breeden kring met ingenomen heid zal worden begroet. In de jongste dagen hebben wy uit het debat van meer dan ééne bijeenkomst van be langhebbenden kunnen vernemen, hoe zwaar de duurdere prijzen vooral op den „kleinen Middenstander" (het begrip, de term vertegenwoordigt eene groote reeks van schakeeringen I) drukt. De „eisch" van het Spoor weg- en Trampersoneel, gesteld op hot jongste Buitengewone Congres (f8.— in plaats van f2.— toeslag voor alle salarissen beneden de f2500) moge van de maatschappijen een aanzienlijk offer-vragenbegrijpelijk cn te verdedigen is die ongetwijfeld. Een tweede „surprise" bracht het departement aan de Haagsche Prin- cessegracht door de aankondiging, dat. van 24 Juni a.s. af het witbrood weêr door ieder zal mogen gegeten worden. Van 19 dezer af mag gebuilde tarwe worden gebakken. De bruin- brood- eterlj behoorde tusschen haakjes opgemerkt waarlijk niet tot de „ergste plagen" van dezen tijd. Maar zij heeft ons sommige men- schen van een eigenaardigen kant leeren kennen Zoo heb ik zeer kort geleden een echten lekkerbek, geboren-epicurist, die op z'n verjaar dag een echt, onvervalschtwit- broodje cadeau kreeg, met kinderlijk welbehagen van de „délicatesse" zien genieten, 't Wks voor hem een heer lijke „lekkernij" I Vóórdat er sprake was van een tyd, waarin de Overheid ons zou kunnen verbieden een be paalde soort van brood te eten, trok meneer den neus op voor een luxe broodje, dat niet fijn, niet „croquant" genoeg was. Aldus wordt de waarheid weêr eens bewezen, dat „onthouden tot genieten leidt" I Maar: in vollen ernst, 't Lijkt er naar, of nu aan Landbouw, Nijverheid en Handel een gansch-nieuwe koers werd gekozen. En 't is ongetwijfeld een zeer interessante vraag, in boever de tydeiyk-afwezige minister, van wien immers gemeld werd, dat hij toch „contact zou behouden" met zijn daarbij eea rol van Ingezonden mededeellng. Mejuffrouw Germaine Henry, naai ster wonende te Parijs, rue Roqué- pine, verheugt zich over de genezing die zij door de Pink Pillen heeft ver kregen en hoeft ons gemachtigd haar getuigonis te publiceren, opdat die, zooals zij zeide, tot voorbeeld kan die nen aan de talrijke lijders aan bloed armoede, die overal in het algemeen voorkomen, en in het bijzonder in het naaistersbedrijf. „Ik verklaar, schreef Mej. Henry, dat ik zeer tevreden over de behan deling met de Pink Pillen ben geweest. Ik heb de Pink Pillen genomen in de hoop mij te verlossen van mijn bloedarmoede en hoofdpijnen die aan verscheidene andere geneeswijzen hadden weerstand geboden en mij gedurende vele maanden deden lijden. Ik ben nu volkomen hersteld". Wij wenden ons nu tot allen die aan bloedarmoede en zenuwzwakte lijden en steods op hunne genezing wachten, en zeggen hen: „Gelooft gij dat de Pink Pillen een voorkeur hebben en dat zij wat zij voor den een deden, niet bij machte zijn voor allen te doen?" Dat kunt gij niet denken. Gij denkt te recht dat het doosje Pink Pillen dat gij by uwen apotheker koopt, volmaakt dezelfde samenstelling heeft als dat welks pillen Mej. Germaine Henry zoo goed hebben genezen. Doet dus als 7.y en gij zult er u spoedig over te verheu gen hebben. Het zou overdreven zijn van de Pink Pillen te zeggen dat het een middel Is tegen alle kwalen. Zy zijn uitsluitend gemaakt om bloed te geven en het zenuwstelsel te ver sterken. Hunne uitstekende en onna volgbare samenstelling doet hen aan bevelen tegen vele ziekten die in schijn verschillend zyn, maar welker oorsprong in verbinding staat met deze bepaalde uitgangspuntenslapte van het bloed, zwakte der zenuwen. De'Pink Pillen zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpynen, zenuwpijnen, rheuma- tiscbe pijnen, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 03; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. RUIS, en verder by vorschllleude Apothekers en goede Drogisten. beteekenis vervult? Zai Exc. Posthuma in staat zyn om het ontwerp der 22 millioen, met al wat daaraan vastzit, in de Tweede Kamer te verdedigen, wan neer de diverse dingen, op hel drie- takkig departement betrekking heb bend, aan de orde komen na 14 Juni het einde van het recès? Of zal de taak des miuisters by die gelegenheid - o.a. ter beant woording van de komende kritiek van den heer Hugenhotz, die voor de bestudeering van het voedings- vraagstuk een poosje in Engeland heeft vertoefd en thans in Den Haag terug ls door een zyner ambtgenoo ten moeten worden waargenomen Daaromtrent schynt nog niets vast te staan. Dat men een uitgebreid, diepgaand debat mag tegemoet-zien, 't is zeker. De scherpe kritiek, door sommige geoefend op de maatregelen, van de Princessegracht uitgegaan met betrekking tot den nieuwen aard appel-oogst, vonden onmiddeliyk in ruimen kring byval. Nogmaals ge zegd: de verdediging van het beleid in zijn geheel, gelyk dat door L., H. en N. wordt gevoerd, schynt toch wel een taak, alte zwaar en bedenke- ïyk voor iemand, die zich pas door rustkuur heeft weten te ontworstelen aan ernstige ongesteldheid 1 't Was nog met een klein „slin gertje om den arm", dat min. Bos boom op Vrydag 26 Mei j.1. te be grijpen, te vermoeden gaf, dat de „bykomstige straffen", opgelegd aan de gemobiliseerden, die op Paschen j.1. „drosten", zouden worden geschrapt. Maar men behoefde toch geen optimist te zyn om te gevoelen, dat „de groote spons" zoy worden gehanteerd. Aldus is geschiedop 1 Juni j.1. zyn de periodieke verloven weêr schier zonder uitzondering verleend. De lei is schoongemaakt. En dat heeft ont spanning gegeven. Ik heb in de jongste dagen meer dan één mopperaar ont moet, die nog zoo kort geleden dat „ervan doorgaan" heelemaal niet erg vond. Maar achteraf bezien, en nu ook de militaire autoriteiten biyk gaven van milde toenadering, erkenden deze pruttelaars toch dat zy „ver buiten hun boekje waren gegaan". De stemming in de gelederen - mag erkend en met vreugde aangeduid - is zéér beduidend „opgeklaard". En minister Bosboom's flksch-rondborstig woord by het jongste debat in ons Lager huis heeft daar ongetwyfeld 't zyne toe bygedragen. De mobilisatie, waarvan de 23ste maand nu in gang is, bracht en brengt voor velen groote, grauwe misère. Dat weten wy nu allen wel! Maar 't zou alweer in stryd zijn met de „nuchtere waarheid" om te be twisten, dat zy voor een aantal jon gelieden o.a. de by moeders pappot vertroetelden en nog een stuk of wat andere categorieën een zegen was. De geweldige tyd van den wereld brand, met al zyn jammer en mate loos wee, bevat ook de kiem van goede dingen. Voor ons land heeft hy gebracht eene opflikkering van geestkracht, durf, aanpakken, op menig gebied. Misschien is 't in wor ding zynd Internationaal Export syndicaat (wy wachten nog een be hoorlyken Nederlandachen naam er voor) daar een biyk van. De jaar markten, die men op touw wil zet ten, met VerkoopBpaleizen, die het geheele jaar open zullen zyn. De onderneming, die hare centra vinden zal te Amsterdam en voor de Koloniën te Soerabaja. Men zou willen zeggen dus eene soort van monster- of wereldkennis up to date, die vervangt de allengs wegstervende ouderwetsche kermisjes? Onze tijd brengt nu een maal met zich om alles „in't groot" te doenDe door het geheele land verspreide „Urgentie-raden voor Vrou wen arbeid tydens de mobilisatie" vormen ongetwyfeld een mooi bewys van zin tot wakkere medewerking by onze vrouwen, in wier kringen men trouwens tydens den duur der mobilisatie telkens zoo sympathieke biyken van kranig optreden mocht bewonderen. Doze „Urgentie raden" brengen U intusschen, evenals het „Export-syndicaat",zooeven genoemd, vanzelf de vraag op de'lippen, wan neer het' streven nog veel krachtiger zal worden om zooveel doenlijk vreemde, uitheemsche woorden .te vermyden Zoo ooit, dan is 't nu toch wel de tyd om door voortdu rende taal-zuiveriDg en -bescherming te toonen, hoezeer wy beseffen, dat de „schutsgeest van elke natie", Taal geheeten, in 't byzonder voor het kleine, gelukkig nog onafhankelyke Nederland, moet worden geëerbiedigd Uit de kringen onzer vrouwen van beschaving en ontwikkeling kan daar toe een zeer machtige invloed komen. Wy hebben op den Provincialen Landdag van den „Nederl. Bond voor Vrouwen-kiesrecht" in Den Haag ge houden, nog pas gehoord, met hoeveel gloed en kracht de Vrouw in ons land thans voor hare politieke rech ten opkomt. En dit viel ongeveer samen met de tyding, dat Nederland zyn eerste hoog-leerares zal krygen: mejuffrouw dr. J. Westendyk, die te Utrecht met de professorale toga zal worden getooid. Wy aanschouwen, beleven nu zeer vele goede en mooie dingen. Het besef trooste ons voor het vele treu rige en drukkende, dat wy te dragen hebben I Mb. Antonio. DE OORLOG. 0« legarberlchten vin 7 an 8 Juni. Van het W e s t e 1 y k front. De Duitsche mededeeliDg van den 8sten geeft aan dat de toestand aan de MnaB onveranderd is. De artillerie gevechten duren met onverminderde hevihbeid voort. Naar men weet gaf het Duitsche bericht van den 7en aan, dat het fort Vaux in handen der Duitschers was. In het Fransche. bericht van denzelfden datum werd dit bericht nog niet bevestigd. Wel werd hierin gemeld, dat het fort des morgens te 4 uur nog in Fransch bezit was, doch dat sedert dien tijd tengevolge van een hevig bombardement alle verbinding met het fort was ver broken. In het communiqué van den 8sten evenwel wordt het verlies van het fort erkend. Na 7 dagen van hard nekkige gevechten tegen de storm troepen, die onophoudeiyk hun aan vallen herhaalden, heeft de bezetting van het fort Vaux, aan 't eind van haar kracht gekomen, niet. kunnen verhinderen dat de Duitschers de sterkte, die door de woedende be schieting geheel in puin was ver keerd, te bezetten. De Fransche troe pen handhaven zich by de onmid- deliyke toegangen en in de loopgraven ter linker en ter rechter zijde van het fort, waar alle aanvallen der Duitschers in het Fransche vuur zyn gebroken. Volgens een Engelsch bericht zyn ae Duitschers er Dinsdag in geslaagd de voorste Engelsche loopgraven in de puinhoopen van het dorp Hooge te vermeesteren. Alle andere vyan- delyke aanvallen mislukten. Verder artillerie-gevechten. Ingezonden Mededeellng. Het adres voor Is bij C. KIESE WETTE R, KANAALWEQ 174. Van het Oostelyk front. Het Russische offensief duurt voort. Niet alleen zal dit op het Italiaansche front zyn invloed doen gevoelen, maar zelfs is het niet onwaarschynlyk, dat dit ook op het Westelijk front het geval zal zijn, het offensief vormt voor de Oostenrijkers een ernstige bedreiging, en uit de verschillende berichten is op te maken, dat zy het blijkbaar alléén niet houden kunnen. Er zal dus ondersteuning noodig zyn. Misschien in den vorm van zwaar geschut dat dus aan andere fronten zal moeten worden onttrokken, en het welk op het aanvalsfront der Russen zal worden ingezet, öf, en dit ia eveneens zeer goed mogeiyk, ter versterking der artillerie van de legers van von Hindenburg, die dan op het N. deel van het front een offensief zouden beginnen. Uit de totnogtoe ontvangen berich ten biykt wel dat de Oostenrykers het zwaar te verantwoorden hebben. In hun legerbericht van den 7en kwam dit reeds uit. Dit ia echter nog meer het geval in dat van den 8sten, waarin medegedeeld wordt, dat de troepen in Wolhyniê, onder het leveren van achterhoede-ge vechten hunne nieuwe stellingen hebben be reikt. Aan de Styr, aan de Ikwa en aan de Strypa vallen de Russen nog steeds aan. Alle aanvallen werden afgeslagen, doch de gevechten duren nog voort. De Russische berichten maken mel ding van belangrijke successen. In het communiqué van den 7en wordt legedeeld, dat de troepen onder generaal Broesllof over het geheele front de behaalde voordeelen uitbrei den. Tot Dinsdagmiddag namen zy 900 officieren en meer dan 40,000 soldaten gevaDgen77 kanonnen, 134 machinegeweren, 49 bommenwerpers een groote hoeveelheid ander oorlogstuig werd vermeesterd. Zelfs werden eenige batteryen in haar iheel, met de munitiecaisons, geno- en. In dit bericht werd nog geen nadere aanduiding gegeven van het gevechts terrein. Volgens het communiqué van den 83ten echter hebben de Russen, by ontwikkeling van hun offensief in de richting van Rowno-Kowel, de Oostenrykers op den voet achtervolgd en werd na oen gevecht in de streek Luck, de stad bezet. Op tal van punten werden de rivieren Ikwa en Styr bereikt en zelfs overschreden. In Galiciê vermeesterde de Russen sterke stellingen der Oostenrykers op het front aan de beneden Strypa. Woensdag namen zy daar 68 offi cieren en ongeveer 11.000 soldaten gevangen. Bovendien werd een aan- zieniyk aantal kanonnen en machine geweren vermeesterd. Het juiste getal is nog niet bekend. Verder wordt melding gemaakt van hevige beschieting van het front by Dunaburg, en van het afslaan van^ een aan val der Duitschers in de streef van Smorgon. Van het 11a 1 i aa nsch-Oosten- r y k s c h e front. Volgens het Oostenryksche com muniqué van den 8sten biyven de vorderingen der troepen op de hoog vlakte van Asi aanhouden .Ten Z.O. van Cesuna en Gallio werd terrein gewonnen. By eerstgenoemde plaats drongen zij voort tot voorby Ronchi. N. N. O. van Gallio werd den Monte Meletta genomen. Op het Dolomietenfront werd een Italiaansche aanval afgeslagen. Sedert het begin van Juni werden 12.400 Italianen w.o. 216 officieren gevangen genomen. Van het Russisch-Turksche front.' Van Russische zijde wordt gemeld, dat sterke stellingen der Turken by Hanekin, in de richting van Bagdad, genomen werden. Een Turksch bericht maakt melding van het afslaan van Russische aan vallen in het centrum van het front. De zeeslag bij Jutland. In een nadere mededeeling van Duitsche zyde, dd. 7 Juni, wordt ge zegd dat de Duitsche overwinning is behaald door bekwame leiding, door de uitwerking van het geschut en van het torpedowapen. Er volgt dan een op gave van de Duitsche verliezen zooals de Engelschen die aangeven. Hier tegenover werd eenige dagen geleden verwezen naar het bericht van den Duitschen Marinestaf, waarin z.g. alle Duitsche verliezen waren opgegeven. Thans evenwel biykt, dat dit toch niet het geval was. In het hierboven genoemde bericht van den 7en dezer wordto.m.medegedeeld: Om militaire redenen is tot dusver afgezien van het bekend maken van het ver lies van den linie-kruiser „Lützow" en den kleine kruiser „Rostock". Beide zwaar- beschadigde schepen zyn opweg naar de havens verloren gegaan. De be manningen van beide schepen, als mede de zwaargewonden, zyn gered. Het bericht voegt hieraan toe, dat thans' alle Duitsche verliezen bekend gemaakt zyn, „terwyi de Engelsche nog grooter zijn dan opgegeven werd". Behalve dat in Duitschland nog steeds den nadruk gelegd wordt op het verlies van de „Warspite" en de „Birmingham", hetgeen van En gelsche zyde wordt tegengesproken, en voor zoover het de „Birming ham" betreft door waarnemingen van neutralen als onjuist gekenmerkt wordt, geeft het bericht nu nog aan, dat ook de „Princees Royal" vernietigd, en de „Marlborough", op weg naar de haven, gezonken is. Het bericht besluit met de deeling De slag op de volle zee by het Skagerak was en blyft een Duitsche overwinning, wat alleen reeds biykt uit het feit, dat zelfs op grond van de in de officieele Engelsche berichten erkende verliezen aan schepen tegen over een verlies van 00,720 ton aan Duitsche oorlogsschepen een verlies staat van 117,750 ton aan Engelsche oorlogsschepen. De „Lützow", die thans ook op den bodem der zee ligt, was een der nieuwste Duitsche slagkruisers. Het schip was gebouwd in 1913 en had een water verplaatsing vaD 28.000 ton. De bemanning telde circa 1000 koppen, terwyi de bewapening bestond uit acht 80.5 c.M. kanonnen, twaalf 15 c.M. kanonnen, twaalf 24 ponders en vyf torpedo lanceerbuizen. De „Rostock" was een kleine pant serkruiser van 4900 ton. De beman ning telde 875 koppen en de bewape ning bestond uit twaalf 10.5 c.M. kanonnen en twee torpedo-lanceer- buizen. Het schip was in 1912 ge bouwd. Naar aanleiding--an dit bericht schrijft'de „N. Rott. Ct.": In onze eerste beschouwingen over den zeeslag hebben wy al opgemerkt, dat men, om de beteekenis van den zeeslag te kunnen beoordeelen, den juisten omvang van de verliezen aan weerskanten zou moeten kennen. Als men aanneemt, dat met de ver liezen aan gezonken schepen, die thans door de Duitsche en Engelsche admiraliteit officieel erkend zyn, de lyst gesloten is, zyn de verliezen aan tonnonmaat aan Engelschen kant absoluut, maar aan Duitschen kant betrekkeiyk (dat wil zeggen in ver houding tot de geheele tonnenmaat van de vloot) het zwaarst geweest. Dat de Duitsche Marinestaf zoo laat met de erkenning van belangrijke verliezen voor den dag is gekomen, zzil in Duitschland, waar de zeeslag algemeen als een overwinning gevierd is, een sterke ontnuchtering teweeg brengen en in neutrale landen den indruk versterken, dat aan de kust van Jutland een onbesliste zeeslag geleverd is, die alleen niet beslist kon worden, omdat de Duitsche vloot zich aan het gevecht met de groote EDgelsche vloot heeft onttrokken. Overlevenden van de „Hampshlre" aangespoeld. Londen, 8 Juni. De admiraliteit bericht, dat een onderofficier en elf man van de equipage van de „Hamp shlre" levend op een vlot aan de kust zyn aangespoeld. De algemeens toestand. Het Russische offensief tegenover het Oostenryksch-Hongaarsche front gaat krachtig voort. Het Oostenryk sche legerbericht had reeds erkend, dat de Oostenrykers waren terugge trokken voorby Olyka tot Luzkthans meldt het Russische bericht, dat de Russen de Oostenrykers terugdreven uit de streek van Rovno en Kowel en dat zy du vervolging tot nabij Luzk voortzetten. Na een hevigen stryd in de nabyheid dier stad werd deze zelf door de Russen bezet. Ook op andere punten van dit front, aan de Ikwa en de Strypa, werden de stellingen der Oostenrijkers ingeduwd. Het Russische legerbericht meldt, dat de Russische troepen zeer dicht de linie van de Strypa naderen, het Oostenrljkscbe zegt alleen, dat daar door overmachtige vyandeiyke af- deelingen aanvallen werden gedaan, doch dat het gevecht nog voortduurt. In verband met de berichten over de Russische operaties seint de „Ti mes" correspondent te PetrogradDe slag werd toegebracht op de meest kwetsbare plaats van het Oostenrijk- sche front; men mag derhalve ver wachten dat de vyand onmiddelyk krachtige maatregelen zal nemen voor een tegen aanval, om de doorbreking te beletten, die thans door den alge meenen terugtocht van vyf Oosten ryksche legerkorpsen dreigt De eerste versterkingen zullen wel ontleend worden aan het leger van prins Leo- pold van Beieren aan het front van Poljesji en van het Bessarabische front, waar de positie van de Oosten rykers onneembaar schynt. Maar volgenB de Russische beoor deelaars kan hiervan niet meer wor den verkregen dan vier of v(Jf diviBies. Derhalve zullen de Oostenrijkers de toevlucht moeten nemen tot het te rugroepen van troepen van het Ita liaansche front, om aan den wanho- pigen militairen toestand tegemoet te komen. Militaire schryvers betOo- gen, dat de vyand reeds maatregelen nam om de terugroeping voor te reiden, terwyi hy een voorbarig op timisme toont. Er is reden om aan te nemen, dat de vyf Oostenryksche legers op het punt zyn terug te trek ken en dat Lemberg reeds in een strategisch gevaar verkeert De leiding van de Russische legers in dit gebied is opgedragen aan den generaal der cavalerie Broessilof. voor ongeveer vyf weken het bevel van den door ziekte tot evacuatie genoodzaakten generaal Iwanof over nam. Broessilof, die thans ongeveer 68 jaar oud is, behoort tot de Russi sche generaals, wier roem door en in dezen oorlog is gegrondvest. De veldtocht in Galiciê, waarby Broessilof een legerkorps aanvoerde, deed zyn naam snel bekend en popu lair worden. Zyn benoeming tot opperbevelheb ber van het Russische Zuidleger werd in de Russische bladen met groote instemming ontvangen. Men verwacht van hem groote dingen, en roerat hem als dapper, volhardend en be kwaam. Het Fransche legerbericht heeft Donderdag de overgave van het totaal in puin geschoten fort Vaux mede gedeeld. Het is nu duideiyk gebleken, dat op 2 Juni Duitsche troepen in van het fort waren bin- Er is echter verschil in de mede deeling omtrent de bezetting van de by het fort aansluitende verdediging» werken. Het Duitsche bericht meldde, dat ook die werden bezet, de Fransche mededeeling, dat die nog steeds in handen der Franschen zyn. Feiteiyk doet dit er echter niet veel toe. Want hoewel het fort Vaux jenomen ia, werd daardoor toch geen jeslissing verkregen in eenige ricb- tingr Achter dit fort stuiten de Duit sche aanvallers weder op een nieuwe linie van verdedigingswerken en ligt een nieuwe forten-linie, die thans weder moet worden bestormd. („Handelsblad"). Lljoeanhoeng president van China. Peking, 8 Juni. De vice-president Lijoeanhoeng heeft hedenmorgen for meel het presidentschap aanvaard. Te Peking is alles rustigde opwinding is bedaard. Verbod van alcohol In Noorwegen. Christiania, 8 Juni. De verkoop en het schenken van brandewyn is in geheel Noorwegen verboden. Tevens werd de invoer van brandewyn, wyn, bier en alle andere alcoholhoudende dranken verboden. Het verbod treedt onmiddeliyk in werking. Splonnage. In Bologna is de vroegere onder* minister Cortese, die ais vry williger by de vestingartillerie van het Ita liaansche leger dient, gevangen geno men. Volgens de „Corriere della Sera" waren hem door het commando gewichtige bevoegdheden inzake den inlichtingsdienst gegeven, en heeft hy die misbruikt. Een eveneens gevangen genomen onderofficier heeft bekend, dat Cortese hem had bewogen belaDg- ryke bescheiden te verdonkeremanen. BINNENLAND. Da zeevaart. (Officieel). Het departement van marine deelt mede, dat de dienst van het reddingsschip „Atlas", welk schip sinds 27 Maart in de Noordzee in de nabyheid van het lichtschip „Noord Hinder" was gestationeerd, met den datum van 7 JuDi j.1. is ingetrokken in verband met de gewyzigde route der groote stoomvaartlijnen, waardoor de kans qp ongelukken zeer veel is verminderd. In dezen dienst zal worden voor zien door Hr. Ma. poiitiekruiser „Zee- houd", voor zoover dit met de overige diensten van dat schip overeenkomt. Dit schip zal geen byzoDdere ken- teekenen als reddingsschip voeren. Een Duitsche flottilje. Het in IJmuiden binnengekomen Nederlandsche stoomschip „Laura" zag Woensdagavond 0 uur op de hoogte van Terschelling eene groote flottilje Duitsche torpedojagers, welke met een dertig-myisvaart in N.W. rlchtig stoomde. Qehavande oorlogaaohapan. Een opvarende eener te IJmuiden aangekomen stoomtrawler deelt mede dat men een dag na den zeeslag een groote torpedoboot van onbekenden naam en nationaliteit zag, van welke de schoorsteen en beide maaten waren weggeschoten. Een andere trawler zag een krui ser, van welke eveneens de naam en nationaliteiten bekend bleef, geheel ontredderd ronddryven. Aardappelen. Door de Federatie Amsterdam der Soc. Dem. Arb. Party, werd Donderdag in verband met de buitengewone prys styging der aardappelen, tot Minister Cort v. d. Linden een telegram gericht, waarin hem verzocht werd by ontstentenis van den Min. van Land bouw direct de noodige maatrege len te willen nemen om verdere prijs- opdryving te voorkomen. Hiertoe werd door den Minister onmiddeliyk overgegaan. In Friesland werden 70 wagons onteigend. Men schatte de voorraad daar op 100 wagons (1 millioen K.G.) aardappelen. Te Rotterdam werden ladingen die reeds op stroom lagen, (100.000 Kilo) onteigend. In tal van gemeenten in Zuid-Holland ging het evenzoo. Alleen in de Hoeksche Waard was de voor raad 20.000 K.G. De vergoeding voor de onteigende aardappelon werd be paald op de gemiddolde marktwaarde in de laatste week van Mei, in jaren 1912, 1913 en 1914. Eon nieuwe vereenlglng voor Vrouwenkiesrecht. Nadat verschillende leden, uitge treden uit de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht, omdat deze in haar demonstratie de gelegenheid geeft te propageeren voor algemeen Mannen- en Vrouwenkiesrecht, reeds in prin cipe besloten hadden tot het oprich ten van een nieuwe vereeniging, heeft de constitueerende vergadering plaats gehad, waar Statuten en Huis houdelijk reglement zyn vastgesteld. De Vereeniging zal den naam dra gen van „De Neutrale", Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht en strikt on zijdig ten opzichte van politieke par tyen en godsdienstige stroomingen werken voor geiyk kiesrecht voor man en vrouw. De Vereeniging zal democratisch bestuurd worden. De leiding zal berusten bQ een Centraal Bestuur. In de Statuten is vastgelegd, dat zoowel mannen als vrouwen bestuurs functies kunnen bekleeden, maar dat enkel bestuurslid betzy centraal of locaal, lid mag zyn van een politieke party. Llovor een borral. Twee losse werklieden, een te 's Gravenhage en een te Ryswyk, waren door de rechtbank te 'sGraven- hage voorwaardelyk veroordeeld tot 1 maand resp. 4 maanden gevange nisstraf ter zake van diefstal van rytuigonderdeelen en zinken afvoer buizen te Ry'swyk. De laatste boven dien voorwaardelyk tot 2 maanden gevangenisstraf ter zake van heling. Beide bekl. gaven na hun veroor deeling te kennen, dat zoo'n voor- waardelyke veroordeeling hen niet beviel, voornameiyk omdat er de voorwaarde aan verbonden was, dat zy geen sterken drank mochten ge bruiken gedurende den proeftyd. Zy kwamen daarom in hooger beroep. De eerste bekl. was Woensdag voor het Haagsche Gerechtshof niet ver schenen. Den tweeden bekl. werd door president van het Hof gewezen op zyn hoogst ondankbare handel- wyze, om, waar hem liefderyk de helpende band geboden werd om een beter mensch te worden, deze smade- ïyk af te wyzen. Bekl. beweerde toch niet aan de voorwaarden te kunnen voldoen. De advocaat-generaal requireerde vernietiging van de vonnissen alleen voor wat aan de bekl. opgelegde straf betreft en veroordeeling van den eersten bekl. tot 2 maanden en van den tweeden bekl. tot 4 maanden en 2 maanden gevangenisstraf. Mr. E. Land deed nog een goed woord voor bekl. Uitspraak 14 dezer. Beroovlng 7 Door iemand, elders woonachtig, is by de politie te Amsterdam, aan gifte gedaan, dat hy, in een rytuig rondrijdende, in slaap is gevallenen dat by later, in de Plantage Midden laan loopende, tot de ontdekking kwam dat uit zijn portefeuille een bedrag van circa f 1500 was verdwenen. De koetsier en nog een jongeman, die in gezelschap van dezen was geweest, zyn in verband met dit feit door agenten van politie aangehouden en naar het bureau geleid. Ergerlijk. Dinsdagavond drong een twaalftal beschonken polderwerkers een café in de buurtschap Lindvelde, onder Eibergen binnen en eischten zonder betaling drank. De bewoner, die alleen thuis was, voldeed aan hun verlangen. Nauweiybs echter waren zy gezeten of erger tooneelen volgden. Zy gooiden met de glazen en sloegen alles kort en klein wat onder hun bereik kwam. Zelfs de kozijnen werden uit hun verband gerukt. Toen de gemeente veldwachter verscheen, dreigden de indringers met hun mesaen, zoodat de veldwachter zes revolverschoten loste, waarvan vyf doel troffen. De politie uit Groenlo bracht weldra hulp en zoo konden de woestelingen in arrest worden gesteld. Twee van hen moesten ter verpleging in het zieken huis worden opgenomen. Oplichter aangehouden. Woensdagnacht hebben rechercheurs op den Visschersdyk te Rotterdam den Haagschen kelner Ch. D. A. aan gehouden. Hy wordt verdacht aldaar ter stede verschillende notabelen te hebben opgelicht voor grootere en kleinere bedragen in geld, dien ten goede zouden moeten komen aan een tuberculose-lyder. Die notabelen wer den vooraf per telefoon opgebeld door die zich nu eens directeur van het armbestuur, dan weer hoofd ambtenaar op het stadhuis noemde en hun steun inriep voor dezen hulp behoevenden tuberculoseiyder. Later kwam dan de oplichter het geld, waarvoor hy toezegging kreeg, innen. Na de aanhouding bleek nog, dat zyn aanhouding was gelast door den rechtercommissaris te 's Gravenhage, mede als verdacht van oplichting. PLAATSELIJK NIEUWS. Hoefijzerverbond. Wy wekken onze lezers nogmaals op de gelegenheid niet te laten voor- bygaan om a.s. Maandag een hoef- yzertje te koopen. De opbrengst hier van komt het Centraal Genootschap voor Kinder Herstellings- en Vacantie- kolonies ten goede, en wordt gebruikt voor een nieuw gebouw. Niet alleen genezing, maar ook voorkoming van tuberculose is het doel van dit Genoot schap. Men geve dus veel en late de ge legenheid niet voorby gaan. Nationale Vereeniging voor den Volkszang. In een Donderdagmiddag gehouden algemeene vergadering van de afdee ling Helder van bovengenoemde ver- eenigiDg werd het reglement voor de afdeeling goedgekeurd. Het concept is ter goedkeuring opgezonden aan het Hoofdbestuur. Aan het afd. bestuur word opge dragen de zorg voor een bundeltje liedjes. De heer Joh. Brands, directeur der afdeeling, is bereids bezig een ontwerp samen te stellen, zoowel voor volwassenen alsook voor kinderen. De heer Jos. M. C. Haak, kapitein plaats, adjudant, lid van het bestuur, werd afgevaardigd naar de algemeene vergadering, die Woensdag 14 dezer te Rotterdam gehouden wordt. Hoe wel de beschrijvingsbrief geene aan leiding daartoe gaf, stelde het Hoofd bestuur er zeer veel prys op met de jonge afdeeliDg kennis te maken en voeling te krygen. Getracht zal wor den subsidie te krygen voor de lieder- bundeltjes. By de rondvraag vestigde de heer Lalau er de aandacht op, dat het wenschelijk is, dat ieder lid in eigen kring zooveel mogeiyk leden trachte te werven. Besloten is de medewerking der leden daartoe in te roepen. SPORT. Voetbal. Plnkaterwedatrljden H.F.C. Ie PinksterdagH. F. C. I - Schoten I. Ie Pinksterdag: H. F. C. I AJax-comb. (Beide 8-6 uur). HetJH.F.C.-beatuur is er|in geslaagd voor de a.s. feestdagen een aardig voetbalprogramma samen te stellen. Den len Pinksterdag komt de sterke 3e klasser Schoten op bezoek, een waardige tegenstander voor H.F.C., die al meermalen getoond heeft een goede party voetbal te kunnen spelen. Nog onlangs veroverde zij in de serie- wedstryden van W.F.C., te Wormer- meer, den len prfs In de hoogste afdeeling, waarin o.a. V.V.A. met 1-0 i jeklopt werd. O.i. is Schoten dan ook jest in staat van H.F.C. te winnen, als er niet buitengewoon goed door de rood witten wordt aangepakt. De achterhoede is dezen keer samen gesteld uit Dito en Hey'ting, wat ons wel een versterking toeschynt. De middellinie heeft de gewone samenstelling, Bak-Tiessen Kikkert, terwyi vóór Steur en Taylor weer eenB van de party zyn. 't Is te hopen dat Steur zich beter houdt dan tegen de Militairen, toen hy blijkbaar ver reisd op 't terrein verscheen. Rool- vink staat links van hem, terwijl Aardweg en Groote resp. rechts en linksbuiten spelen. Nogmaals z(i den binnenspelers aangeraden toch vooral de vleugelspelers niet te ver waar - loozen, daar die heel vaak beter in de gelegenheid zyn snel op te brengen en door to breken. Den 2en Pinksterdag belooft de wedstryd veel zwaarder te worden. In de Ajax-combinatie spelen o.a. de gebroeders Pelser mee, die beiden ge regeld voor Ajax I uitkomen. Daar kan Persoon nog plezier van beleven want de jongste Pelser hoeft een verbazend hard schot over zich. Bo vendien zyn de Aj&xieden vast van plan H.F.C. er zoo diep mogelijk onder te duwen, volgens schrijven van den aanvoerder, den populairen Joop Pelser. Dat wordt dus oppassen voor H.F.C. 't Is nu maar te wenschen, dat weer ons niet in den steek laat. Ongetwijfeld zullen dan velen den weg naar den Bolweg inslaan om onze rood-witten aan te moedigen in hun vriendschappelyken stryd. Overige wedBtryden: l8te Pinksterdag. H.F.C. II-Victori, 10 uur. H.F.C. Hl—Helder Vooruit, 12 uur. 2de Pinksterdag. H.F.C. III-Mobilia, 10 uur. H.F.C. U—H.B.S.-Comb., 12 uur. H.F.C. IV—Helder Vooruit, 5 uur. Ingezonden Mededeellng. Weest opgewekt en grijpt de oorzaak van uw kwaal aan. Leeft niet in voortdurende vrees voor ziekte. Angst werkt op de zenu wen en maakt kleine kwalen grooter. Als gy rugpijn hebt, weest dan niet onmiddeliyk bevreesd voor niergruis, waterzucht of Brigbt's ziekte. Als gij laBt van rheumatische pijnen hebt, wees dan niet dadelyk bezorgd voor chronische rheumatiek. Als gy binder hebt van watersfeoor- nissen, vreest dan niet onmiddeliyk blaasontsteking en niersteen. Zegt tot uzelf: Ik zal er dadeiyk voor zorgeD, dat myn nieren genezen en als ik dan verstandig leef, biyf ik gezond. Neemt voldoende lichaamsoefening om het bloed vtU te laten circuleeren door de nieren. Dat houdt het bloed zuiver. Als gy te veel eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen maakt en i;een behoorlijke nachtrust neemt, 1b iet gemakkeiyk genoeg om deze kwade gewoonten oen tijdje na te laten en de verzwakte nieren met Fo3ter'8 Rugpyn Nieren Pillen to ge- izen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn enkel voor de nieren en blaas, en by tydig gebruik zuiveren zy de urine wegen, wekken zy de nieren tot groo ter werkzaamheid op en bevryden zy het lichaam van de nadeelige stoffen, die zooveel kwaad kunnen veroorza ken. Tobt niet te veel, opgewektheid en Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn de twee beste geneesmiddelen. Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Elscht de echtu Foster's Rugpyn NierenPillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1