AGENDA. Eerste Holderacho Bioscoop. Kanaal wog lil Hoofdnummer: Geweld togen genlo. Oinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: De roman van een scheeps jongen. T-a.ve.n.u.-Bloacoop. Bpoorgracht. Hoofd nummer: De waalerschllderea l?Juni.Qoochel.Vooratelling In de Marine Cao- ttne, van 8 tot 10 uur. MARINE EN LEGER. Te Loa Angelus (Mexico) la overleden de hoer H. Q. van Stcyn, bnltengewoon luit. ter zee der le kl. der Kon. Ned. marlne-reaerve. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". ÜKaU Uil I.. UI II. O UQ.DI W UlUgopv... Niaa, van Newyork naar de PhillpptJnen, vortrok 8 dezer van Port Louis (Muur.). Celebee vertrok 8 dezer van Cardl ff. Oranje, thulBrvertrok 8 dezer van Fslmouth. Rottardamsche Lloyd. Djocja, uitrpasB. 7 dozor Gibraltar. Beaookl, thufar., vertrok 7 dezer van Kirkwall. Jscatra arriv. 7 dezer van Nowyork te Saigon. Kedlrl, thular., pass. 7 dezer Perim. Malang, thuisr., pass. 7 dezer Crookhaven. Slndoro, uitr., vertrok 8 dozer van Kaapstad. Koninklijke Holiandsche Lloyd. Rijnland, thular., arriv.6 dezer te Bahta- Kon. Wost-lndlsche Maildienst Jan v. Nassau vertr.8 dozer v. RoBarlo n. A'da Nlclrorle vertrok 7 dezer v. Paramaribo n. A'dam. Pr. der Ned. vertr. 8 dezer v. N.-York n. W.-Indlö. Pr. Wil lem I vertr. 9 dezer v. A'dam n. Suriname. Haren te Nleuwedlep. 8 Juni. Aangokoraen van Huil en vertrokken naar Harlingen Ned. a.a. Min. Tak. 10 Juni. Aangek, van Londen en vertrokken naar Harllogun, Eng. s.s. Falcon. Aangek, van Harl. en vertrokken r Emden. Zweedach bh. Bergholme. VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nieuwediep aangebracht: ff. por stuk 26 ct., 0 tot 0 stuks rog, per atuk r0. 1 tot 2 mand atortachol, per mand f 10 a f 0.— 1 tot 6 mand kleine schol, per mand f6.— a f6 -, 1 tot 1 mand'schar, per mand f*.— 1000 stuks pioterman, per 100 stuks f8.—. Door trekkers: 6 tal baring, per taUU.90. 500 stuks ansjovis, per 1000 stuks f22.60, 100 tal geep, por tal f10. - a f2660. 9 Juni. Door 18 kordors:.6 tot 20 stuks tong, per stuk 126 ct, 10 tot 60stuka middel toog, per atuk 60 a 00 ct10 tol 30 stuks kleine tong, p-- stuk 20 ct, 0 tot 0 stuks rogge, per stuk I 0. 3 tarbotten, per stuk f 6. - a I 8. 1 tot2 mal stortschol. por mand fO.- aflO.-,l tot 6 mand kleine scnol, per mand f6 a f8— mand schar, per mand f4.— MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 9 Juni 1916. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 488 HL. Tarwe fl4 a 116—, rogge f—a f -. Eerst f-.— a f—idem chev. f 18.76a f 14. aver f8.40 a f 8.70. Bruine boonen f18.- a f88.-, witte boonen f84.- af-.—rood mosterdzaad f—af— kanarie zaad f - a t - blauw maandzaad f—.- a f0-, kar weizaad f- - af-.-,paai' boonen f—af-.-, citroonboonon f30.- f88 dulvenboonen f -.- a r geel mosterd zaad f a f Erwtengroene f a f82.-, vale f-.- Alkmaar, 9 Juni 1616. Fabriekskaas klelno f66.—kleine boerenkaas rt4 -, commissie fabriekskaas f6260, commis sie boerenkaas f68.60, middelbare boerenkaas f68,-. Aangevoord 660 stapels wegende 280000 K G. Handel (kleine) ving, Broek op LangedUk, 8 Juni 1916. 447 zak Schotsche muizon 16.40 a f7.80, P2zak drielingen f480af6.— per zak 36 K.G., 16800 bos wortolen f680 a f1070, 66 boa uien f660r 900 bos rabarber f6.- per 100bos. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendlngsweg. Datum der T ter poBt- li bezorging, a TUdst.der laat. busl. a/h Poatk, .ver Engeland (alleen op verl. der afzenders) I eiken Dtnsd.l 8.40 'a n Naar Guyana (Suriname) zeepost via Amsterdam onbekend O.-'sav. Naar Curagao, Bonaire en Aruba seepoet via Amsterdam onbekend I 0.—'fl ever Ingeland (alloen eiken Diosd op verl. der afzenders) en Vr(Jdsg 8.40 'i Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba zeopoat vla Amsterdam onbokend O.-'sa (alleen op verl. der aft.) over Engelandeiken Dlnsd. 8.40 'e Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 840 Burgerlijke Stand «en Helder, BEVALLEN A. de Boer—van der Laan, z.J. Laagland Winder Kooij, z.G. Adriaanse Veltman, z.A. Schippers van Verk, d.J. v. Dijk— van Gink, d. OVERLEDEN: J. Winter, 55jaar M. Brouwer—Roosendaal, 57 jaar. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 8 Juni. 5e Klasse. 16e Lijst. No. 7897 f 1000 met premie van f80.000, 2181 18849 en 17880 elk f1000. Nos. 9965 10578 en 19729 elk f400. Nos. 2147 3820 7400 en 12110 alk f200. Nos. 1288 1418 8064 3854 8668 6825 8556 10609 14027 15758 16972 en 17086 elk f 100. Trekking van Vrijdag 9 Juni. 5e Klasse. 17e Lijst. No. 7421 f8000. No. 20658 f 400. No. 9680 f100. DE OORLOG. De zeeslag bij Jutland. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Berljjn meldt dd. 8 Juni uit BerlijnVandaag heb ik een onder houd gehad met adelborst F., die als waarnemer in den grooten mars van de Ostfriesland, het vlaggeschip van het eerste eskader, den geheelen slag b|j het Skagarak heeft gadegeslagen. Do jonge zeeman heeft mij streng zakelijk, het volgende over den loop van den strijd meegedeeld, dat hij zelf heeft waargenomen Op 81 Mei waren wij 's ochtends gereed voor een aanval uitgeloopen zooals we vrij geregeld deden om de Eogelsche vloot te treffen. Wij koer aten Noordwaarts, daar wij hoopten dat de Eogelsche vloot van den kant der Orkney-eilanden zou komen. Eerst hielden wij tamelijk lang Noordwest, daarna Noord. Om 4 uur 's middags werd door kleine Kruisers de vijand gemeld. De eerste berichten luidden dat or kleine kruiser» in aantocht wareu, daarna slagkruisers. Lnter werd gemeld dat kleine kruisers Wiesbnden en Frankfurt zich in gevecht bevonden. Tegen 6 uur kwam bij ons het be vel af: klaar voor 't gevecht. De mannen waren kalmer dan men ge dacht zou hebbi n, en kleine verwar ringen, d;e andera zelfs bij oefeningen onvermijdelijk waren, bleven nu, merkwaardig genoeg, geheel uit. Ik was waarnemer in den grooten mast. Om 6.20 kon ik voor 't eerst een groote pantserkruiser zien vech ten. Het zicht was prachtig. Ik zag den vijand op 25 kilometer afstand. Om 6.40 vuurden wij het eerste schot af op 10.800 meter afstand. Dat was 't begin van 't gevecht, dat door de slagvloot vooitdureud over een af stand van 19 K.M., in een met de vijandelijke vloot evenwijdige vaart werd voortgezet. De kleine Engelscho kruisers ver dwenen spoedig uit 't gezicht. Ik zug 4 groote schepen, de „Marloorough", de „Iron Duke", do „Emperor" of India" eu do „Benbow, waarmoe ?y vochten. Binnen een half uur week de tweede in de linie der schepen, blijkbaar be schadigd, iets terug. Wij voeren, evenals de Eogeischen, met een vaart vau 22 mijl N.N.O. Veel later zwenkten de Engelschen naar 't Oosten, waardoor de afstand kleiner werd Wij hebben waarschijnlijk een loo pend gevecht over een afstand van 150 K.M. gevoerd. Om 7.80 zag ik overdwars van ons op 7 K.M. twee Engelscho torpedo jagers, die door de bemanning wérden verlaten. Wij vuurden op den eonon met artillerie van middelmatig kali ber. Ik las zeer duidelijk: G 31- Het verlateu schip yerdwetn spoedig, met de kiel naar boven, in de golven. Onze vter groote tegenstanders maakten óm 7.45 rechtsomkeert, doch keerden een half uur later met aan zienlijke versterking terug. Wij wer den nu veel heviger beschoten. Uren lang duurde hot gevecht voort. Om 11.30 was de afstand nog slechts 9.900 meter, daar de Eugo - schen, zooals gezegd, Oostelijk op ons aanhielden. Ik kon waarnemen hoe onze lagen troffen. Ik zag bramleu ontstaan, die spoedig weer werden gebluscht, doch ik zag ook een pantserkruiser-onge veer van 't BDefeccc" type iu de lucht vliegen. Wij kwamen nu steeds dichter bij elkaar. De Duitsche pantserkruisers, die zich Noordelper bevoDden, wer den nog feller beschoten dau wij, daar zü zich onder het vuur bevonden van de Engelsche hoofdmacht eu zich tegenover eon geweldige overmacht van het zwaarste geschut bevonden. Tal van ontzaglijke waterzuilen stegen ten hemel. Ik zag hoe de kleine kruiser „Wiesbaden" zwaar was be schadigd, doch nog dravende was. Ik heh tijdens het gevecht geen enkel van onze schepen zien zinken. In 't begin vau den slag was de wied voor ons gunstig, later draaide bij een weinig ten gunste van de Eogeischen. Dezen hadden het voordeel,, dat-de avondzon ons in het gezicht scheen. Ik zag nog den zonsondergang. Doch daarna begon bet te regenen. De nacht was zeer duister. De Engelschen schoten aanvankelijk niet goed, doch later zeer goed. Hun lagen vielen soms op 6, 10 of 20 M. van onze schepen. De „Ostfriesland" kreeg geen enkelen treffer. Om 11.30 was het zeer donker. De afstand was toen, zooals gezegd, on geveer 10 K.M. Wy begonnen een torpedoaanval, waardoor de vijande lijke hoofdmacht naar 't Noorden werd gedrongen. Wij voeren later, nadat wy de voeling met den vyand hadden ver loren, in Zutdwesteiyko richting. Alleen vijandeiyke torpedobooten en kleine kruisers volgden ons. Nog om 2.16 bescheen hot zoeklicht van onzen voorman een Engelschen pantsorkruiser, die ons waarschy'ulijk voor een vriend hield. Het was er waarschyniyk een van de Black Prince-klasse. Op nauwelyks 1200 M. werd hy onder vuur genomen en we waren dadeiyk met hem klaar. Het duurde niet langer dan 7 minuten of hij stond witgloeiend en de munitie aan boord ontplofte. Het was een ontzettende aanblik. 's Nachts by 't voorbijvaren schoten wy op brandende wrakken van ver scheidene kleine schopen, kleine kruisers of torpedojagers. Daarna hebben wy den vyand niet meer aangetroffen. Omtrent zijn ervaringen zeide adelborst, dat de werking van eigen artillerie het ergst was voor den waarnemer. Het gedonder was vreeselyk en hy kreeg voortdurend zijn oogen vol kruitdamp. Het was voor de bemanning een voordeel, dat voor den aanvang van 'tg6vechtom 6 uur 's middags nog avondbrood was rondgedeeld. Op 2 Juni moesten verscheidene adelborsten, die aan den slag hadden deelgenomen, het officiers-examen afleggen. Ook afijn zegsman slaagde. Ik heb ook gesproken met den ge- schutlelder der middelbaro artillerie op do Westfalen, die volgens het offi- cieele bericht 6 torpedobooten in den grond heeft geschoten. De Westfalen voer op den terugweg aan de spits van de hoofdmacht. Om 1.80 's nachts verscheen de eerste aanvaller van de Botha klasse, een geheel nieuwe groote torpedojager. Zoover mijn zegsman kon zien, droeg hij het nummer 60. Met twee salvo's op ongeveer 1600 meter vloog de brug van den torpedo jager over boord. Het dek was vol komen schoongeveegd. De jager voer nog een paar minuten automotisch met. dezelfde vaart voort en zonk toen, witgloeiend, in de golven weg, met den boeg naar beneden. De tor pedojager had by den aanval ook ge bruik gemaakt van zijn artillerie. Verscheidene zeelui hebben my ver klaard, dat de zwaar door granaten getroffen schepen er op een afstand onder het zoeklicht steeds witgloeiend uitzagen. Later kwam er ieder half uur een aanvaller. Men moest met de grootste snelheid varen om den aanvaller de gelegenheid te benemen een torpedo af te schieten. De tweede aanvaller was 45 seconden na zyn ontdekking in den grond geboord, de derde na 28 seconden. Met den vierden duurde het langer. Telkens werd dadelijk de brug weggeschoten. Op één der jagers schoot het geschut op den voorsteven tot oon granaat het met bediening al in de lucht deed vliegen. De waargenomen nummers dezer jagers zyn 93, 30 en 78. Om 3 uur 's nachts geraakte do Westfalen in een moeilijke positie, daar ze door twee booten werd aan gevallen. De commandat wilde de eene met de artillerie afmaken, de andere rammen. Het eerste geiukte, tweede aanvaller streek voor den boeg vau. de Westfalen langs, doch kwam daardoor aan den anderen kant, by door de artillerie werd ver nietigd. Londen, 9 Juui. Officieren, die uit den slag bij Jutland met verlof terug zijn gekomen, uiten hun verbazing over de bewering van de Duitschers, dat zy een overwinning behaald hob- ben. Zy zeggen, dat de aanvallen van de vyandelflke torpedojagers onnoe melijk zwak waren. Zij lijken niet by machte hun aanvallen door te zetten en trokken zich by do eerste aanwijzing dat de slag verloien was, teiug. Ofschoon d6 vijand in denbe- giune juist vuurde, werd het vuur, zcolra de schepen getroffen waren, zeur wild. Om 3 uur 20 's middags voeren vyl' Duitsche linie-schepen vooraan in de linie. Onder doze was de linie kruiser Lützow duidelijk te onderkennen. Om 6 uur 40 verdwenen vier van die schepen. Wat dp Lützow betreft, het tweede salvo van een vau de Engelsche schepen op 7200 M. vernielde al haar torens op een na, en daarop sloegen de vlammen uit het schip. gen officier zegt, dat de vijand twee schepen van de Kaiser klasse, twee linie kruisers, vier kruisers, 20 torpedojagers eu ineer aan waar schyniyk twee andere schepen van do Pommern-klaase verloor. Boven dien worden vyf Duitsche linie schepen zoo zwaar verhavend, dat zij voor vele maanden onbruikbaar zijn ge worden. Op een plaats stonden niet minder dan vijf groote Duitsche schepen tegeiyk in brand. Van het Westelijk front. Berlijn, 9 Jun'. Rechts van de Ma-is vordert de strijd voor ons gunstig. Vijandelijke, met Bterfce krachten on dernomen tegenaanvallen in het ge- hpcht Taiaumont en tusscbeu het Chapitre-bosoh en hot fort Vauxzak ten zonder uitzondering ineen, met zwaro verliezen voor den vijand. Ia duu ochtend vau 8 Juni vond vóór do kqSt van Vlaanderen eenar- tilleriegoveeht op grooten afstand plaats tusschea Duitsche voorpost, schepen er. monitors on torpe-ioboot- vernielers van den vyand. Na scheiden salvo's door ons g. schut ge lost, kon worden waargenomen, dat zij goed gericht waren. Daarop trok de vijand zich teiug in de richting van Duinkerken. De Duitschezeestrljflkracn'.i'ühebber.geen averij gekregen. Van het Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein Rome, 8 Juui. In bov- n-Valtellina hebben Alpentroept n onze stellingen op den Ortler gioep uitgebreid dooi de vermeestering vau den Gol Camosi, den Col Volonturi, den Ortler en den Hochjoch. Op de hoogvlakte van Öetto Com- muni woedt een slag op hot geheele front. Dinsdagavond beeft de vijand na voorboreiding door hevig geschut vuur verscheidene aanvallen gedaan tegen onze stellingen ten Z.W. en Zuiden van Asiago. De gevechten duurden den geheelen nacht door en eindigden Woensdagochtend meteen nederlaag der aanvallende kolonnes. Gistermiddag hervatte de vyand zyn verwoede pogingen tegen het contrum van den rechtervleugel van onze linies. Zij werden telkens met reus achtige verliozen teruggeslagen. Maatregelen tegen Griekenland Londen, 9 Juni. De „Daily Tole- graph" verneemt uit Saloniki, alle Grioksche stoomschepen, dio op weg naar Grieksche havens zyn, worden aangehouden en opgebracht naar Malta of Franscfee Middelland- sche Zee hdvons. Wat de geallieerden van Grieken land eischten, voor zij tot de handels blokkade overgingen, is niet officieel bekend. Slechts wordt op goede gronden verklaard, dat de onraiddeliyke bilisatie van het Grlcksche leger niet oen der eischen is. Athene, 9 Juni. Hoewel nog geen officieele mededeelingen zyn gedaan, meent men, dat de blokkade van de Grieksche handelsvloot sedert 7 Juni van kracht is geworden. In scheep vaartkringen vuu den Piraeus maakte het bericht een geweldlgèn indruk. In officieele kringen heersebfc groote activiteit. Er hadden tal van bijeen komsten van den ministerraad plaats. De premier heeft voortdurend bespre kingen met den Koning. De duikboot- en mljnoorlog. Weenen, 9 Juni. Officieel. In Mei zyn door O.-H. duikbooten en myuen 56 schepen der geallieerden, met een gezamenlljken bruto inhoud van 118.500 ton, in den grond geboord. Franscbe torpedoboot gezonken. De Franscbe torpedoboot „Fantas- sin" (407 ton, in 1909 van stapel loopen) is Maandag tengevolge van een aanvaring met oen andere Fran- sche torpedoboot, in de Middelland- sche Zee gezonken. Een Fransche avlateur verongelukt. Men meldt uit IJmuiden Door een voorgaats kruisende stoomloodsboot is opgevischt en hier aangebracht het ïyk van een vlieg- officier, dat reeds in staat van ontbin ding verkeerde en gekleed was met een jas, dragende op den kraag een ster met vliegwiel. Uit de papieren bleek dat hot een Fransche officier was. Da socialisten en da vrede. Now-York, 9 Juni. De socialistische partij iu de Vereenigde Staten heeft besloten zich van alle deelnoming, zoo direct als indirect, aan het op 26 dezer in Den Haag te houden socialistische congers voor den vrede te onthouden, omdat haar het oogen- blik om over den vrede te spreken nog niet gekomen ïykt. Llabknacht. Beriya, 9 Juni. Met stelligheid ver luidt thans, dat dr. Karl Liebknecht, afgevaardigde naar den Rijksdag en den Pruisischen Landdag, terecht zal staan op de beschuldiging van poging tot oorlogsverraad in oorlogstyd, op grond van art. 89 van het wetboek van strafrecht. De behandeling der zaak zal eerlang voor hot Komman- dantur-gcrichtte Beriyn plaats vinden. De macht van het Amerlkaansohe kapitaal. Aan do Duitsche pers wordt ge meld, dat, volgens een tc Rotterdam vertoevend Amerikaanschen bankier, door de toetreding der Morgan-groep tot de American Corporation een ge weldige uitbreiding der operaties van dit Ji haam is tc verwachten. Het departement van Handel te Washing ton ondersteunt de uitbreiding der corporation ten volle. De National City Bank verklaarde zich bereid be kwame vakkundigen ter beschikking to stollen. De onder leiding van Per- cival Rockefoller en andere groote banken opgerichte Interocean Subma rine Engineering Co. heeft zich met Pierpont Morgan Co. voreenigd, om door middel van de nieuwste techn: sche middelen op groote schaal g< zonken schepen te lichteD. Behalve eenige vóór den oorlog vergane Oceaanbooten, moeten 480 koopvaar dijschepen, die sedeit 1913 zijn ge zonken, gelicht, of indien zulks on mo gelijk is, „uitgeruimd" worden. Op de lijst komt ook de „Lusitania" voor. Dit schip heeft, volgens een bericht uit. New-York, voor één millioen aan goud, juweelon en koper aau boord, behalve voor vele millioecen aau waardepapieren. Het aandeden kapi taal d-jr Interocean Co. bedraagt thans 120 millioen dollar. BUITENLAND. De a.a. presidentsverkiezing In de Vereenigde Stateu. Chicage, 9 Juni. Senator Fall zal Roosevelt vanmiddag in de republi- keinscho conventie al» candidaat voor het presidentschap voorstellen. „Schelde" onder water medeslepend. Maar )'t ging goed, 'l ging prachtig, en langzaam stoomde men tot achter in de Buitenhaven waar zy. voor zoover mogelijk, op 't droge word gesleept. Aldaar zal men het gat dichten en bet schip leegpompen. „Oefening kweokt Kunst." Als gevolg van het welslagen der vorige keeren werd Zondag j.1. door de dames afdeeling van bovengenoem de vereenigiag de derde afstands- marsch gehouden. Du leiding berustte wederom bij den heer J. F. vauLoo. De weg giug van hier over 't Zand, en Stolpen naar Schager brug. De totale afstand bedroeg 21 K.M. en werd afgelegd in 4 uur, (rust inbegrepen.) De elf deelneemsters hebben alle den geheelen marsch medegemaakt en waren bij aankomst in goede con ditie. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Diusdag 13 Juni 1916, des avonds' ten 7 Vs uur- Ontworpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en medede lingen, 2. Duurtetoeslag. 3. Reclames. Bij het examen voor ondervs yzer te Haarlem slaagde de hoer L. N. ten Hacken, alhier. Bij kon. besluit van 5 dozer is, met ingang van de datum van hel besluit, bououmdtot lijdoiyk biologisch asaisetit bij het Rijksinstituut voor visscherijoudorzock in den Helder, H C. Funko, te Amatetdem. Hr. M8. „Noordbrabant". BlykenB een by het Departement van marine ingekomen bericht ia Hr. Ms. pautserdokschip „Noord- brabaut", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee J. W.F. J. de Wal, 8 dezer van Durban ver trokken. De directeur-generaal der en telegraphie maakt bekend, dat. aan Hr. Ms. pantserdekschip „Noord brabant", met den trein van 6.42a van Amsterdam naar Vlissingen, over Engeland, de volgende brievenmalen zullen worden verzonden: 13 Juni naar Port Louis (Mauritius) 22, 29 Juni en 6 Juli naar Durban 13 en 20 Juli naar Kaapstad. Indien belanghebbenden hun brieven en andere stukken in de aan genoemd schip te verzenden brievenmalen wenschen opgenomen te zien, worden zy uitgenoodigd ze voldoende te fran- keereu en te voorzien van twee elkander snydende ïynen over hot geheele adres, van den eenon hoek naar den anderen. Rijks Normaalschool. Van de elf leerlingen der Normaal school alhier, die dit jaar aan hot examen voor onderwy'zer hebben deelgenomen, slaagdén 10 caudidaten. Voor deze school valt dus ook voor dit jaar weder een mooi resultaat te boeken. Schietoefeningen. Den 20 Juni zal worden geschoten van Oost-batterij met kanonnen van 21 en 12 c.M. Aanvangende des v.ra. 10 uur in W. richting. Het lichten van de „Schelde". Nadat de eerste poging om de ge zonken „Schelde" te lichten, was miBlukt tengevolge van het afbreken der stalen trossen, waren opnieuw duikers aau het werk gegaan om kettingen ondor het vaartuig to bren gen. Reeds Woensdag werd ons mede gedeeld, dat raen aan het lichten begon, maar dit bleek weldra onjuist men moest, teneinde de kettingen ouder het schip te kunnen krygen, dit een weinig oplichten uit het bodemslik, waar het natuurlyk in weggezonken was. Maar het eigenlyke werk moest nog beginnen. Dit geschiedde Vrijdagmorgen. Toen alle voorbereidende werkzaamheden waren afgoloopen, haalde het lichter- vaartuig, de „Holland", met zijn ge weldigen bok, welks trossen stevig bevestigd, de „Schelde" omknelden, zijne ankers op. Het bergingsvaartuig van de marine hield het gezonken schip aan den anderen kantineven- wicht als het straks omhoog zou komen. Twee sleepbooten gingen vooruit op stoom liggen, om het gansohe gevaarte straks voort te slee- pen achteraan stoomde een derde bootje, om den heelen toestel in het goede spoor te houden. Te ongeveer kwart voor twaalf begonnen de takels te werken. In de 8tiakgeapann9n trossen kwam eenige trilling, eu zy, die het oog op een bepaald punt gevestigd hielden, zagen alras, dat de „Schelde" reeB. Het was een spaunend oogenblik, toen zich, uiterst langzaam en voorzichtig, als het ware voetje voor voetje, de vyf vaartuigen fu beweging zetten, de BINNENLAND. Dc Nederlandsch-lndische ieening. By do gisterun gehoudeniuschry viug op de 5°/0 Nederl. Indische leening 1916, groot 80 millioen, is hier te lande ingecbreven voor een bedrag van f 128,867,400, waarvan prefenreut voor oen bedrag van f94,704,000 rond. Naar wij verneraon, bedraagt de inscurijving op deopCt. Nederlandsch- lndische leening 1916 in Indie f 21.732,100 waar vau f 20,459,400 pre ferent, zoodat op deze leening in totaal is ingeschreven voor een be drag van f 145,599,500 waarvan f 115,163,400 preferent. Zeemiliciens naar Indlë. Naar wy reeds voor korten tyd mededeelden, heeft de heer De Meester eenige vragen ingezonden, betreffende de uitzending van zeemiliciens naar Indie. In het antwoord hierop zegt do minister, dat van het detachement 17 man het verzoek om uitzending deden dat door den min. is bepaald, dat 50 man van de lichting 1915, die te voren niet de reis naar W.-I. hebben medegemaakt, voor den dienst in O.-I. worden aangewezen; dat de aanleiding hiertoe te vinden is in de ongeregeldheden te Soerabaja, waar door 44 matrozen worden terug ge zonden. De min. deelt verder mode, dat deze protestbeweging het gevolg was van klachten over het hospitaal aldaar, en vervolgt dan Het blijkt mitsdien zelfs in de tegen woordige tijdsomstandigheden moge lijk, dat de matrozen-vrijwilliger in Indie, onder welken invloed dan ook, zich overgeven aan gezamenlijke demonstratieve betoogingen, gepaard met plichtsverzaking. Aangezien hierdoor de gevechts gereedheid van de vloot daar te lande niet verzekerd is en vooralsnog twijfel bestaat, of de vigeerende militaire Strafwet tegen een zoodig gezamen lijk optreden voorziet, acht de rogee- ring het haar plicht maatregelen te overwegen om de veehton van den dienst te doen eerbiedigen en in af wachting daarvan, onder de bestaande tijdsomstandigheden de uitzonding van matrozen-vrywilliger te staken voor zoovei' in hun dienst, door dienst plichtige kan worden voorzien. De gereedheid van ons leger. Waarschijnlijk naar aanleiding van de talrijke vragen, betroffende de ge reedheid vau ons leger, is thans een officieele mededeeling verschenen van de maatregelen, die genomen zijn om, in verband met de lepsen van den tegen woord igen oorlog, ons leger voor- zijn tiak berekend te doen zyn. In het uitvoerige stuk wordt een over zicht gegeven van de vorderingen der munitieaanmaak, de vervaardi ging van geweren, mitrailleurs, enz. Handgranaten zijn voldoende voor radig. Stalen helmen worden aan gemaakt. Gasmaskers en inrichtin gen voor gasaanvallen, loopgraaf- schilden met afsluitingen zyn opge legd. Een hoogspanningsafdeeling voor het langs electrischen weg op ruimen van de draadversperringen is opgericht. Het aantal vrachtauto's is uitgebreid. Het vliegtuigmaterieel ondergaat steeds verbeteringen. Da sigaren-prijzen worden weer verhoogd. In sigarenfabrikanten-kringen zijn besprekingen gaande, om de prijzen der sigaren opnieuw te verhoogen. Op de reeds geuite protesten der winkeliers organisaties kan geen acht worden geslagen, daar het bedryfop de bestaande .verkoopspryzen niet loonend kan worden doorgezet. De tabakken zyn daarvoor te duur en te schaarscb. Buitendien worden thans loontoeslagen betaald. De oude 2 cents sigaren zulieD thans voor de consumenten 4 ct. per stuk moeten kosten, torwyi by afloop van het contract met de werklieden bon den opnieuw verhoogingen zullen intreden. De thans voorgenomen prflsver- hoogingen zullen spoedig van kracht worden. („Tel."). Duurte-demonstratle. Voor het stadhuis te Dordrecht heeft Donderdagmiddag een spontane demonstratie plaats gehad tegen de duurte, speciaal tegen die van aard appelen. Duizende vrouwen hadden zich daar vereenigd nadat zij per omroe per daartoe waren opgeroepen en wachtten wat de deputatie, die om drie uur met don burgemeester zou gaan spreken, zou mededeelen. Op don vastgestelden tyd ging deputatie het Raadhuis binnen, waar zy door den burgemeester ontvangen werd. Gedurende de besprekingen wachtte de menigte rustig buiten, doch de Sociaal-dom ocratische 'V rou wonclub huurde inmiddels lokaal Van Dongen en nu stroomde de betoogstors daar binnon. Nadat eenige sprekers het woord gevoerd hadden verscheen de terug gekeerde deputatie op het podium. Zy werd met gejuich begroet. Mej. Kramer deelde de vergadering mede, dat aan den burgemeester gevraagd was of hy kon ingrijpen daar de nood nijpend is en or vorandering moet komen. De burgemeester antwoordde dat 30 Mei aardappelen zya besteld en dat Vrijdagochtend van gemeente wege aardappelen beschikbaar gesteld worden tegen oen verkooppry» van 10 cent per kilo. De deputatie had gevraagd deze tegen 5 ct. per kilo beschikbaar te stellen. Ook had de deputatie gewezen op den nood der zuigelingen en school gaande kinderen die veel leden door ondervoeding evenals de mannen. De burgemeester beloofde met de voedings commissie en regeeriug maat regelen te bespreken teneinde in alge- meenen zin zooveel mogelijk den nood te lenigen. Met deze toezeggingen was de deputatie vertrokken zeggende dat wanneer er binnen 8 dagen geen verandering gekomen was, alle vrou wen wederom zouden demonstreeren. Te Amsterdam heeft gistermiddag eveneens een betooging tegen de duurte plaats gehad, voornameiyk bestaande uit arbeidersvrouwen uit bet Haarlemmerpoort-kwartier. Een deputatie werd door den Burgemeester ontvangen. Hier deelde de woordvoerder der vrouwen mede, dat het slechts aan het tactvol optreden van eenige vrou wen te danken is, dat er geen onge regeldheden plaats vonden. Men wilde de winkels plunderen. Men was boven dien zeer verontwaardigd over de houding van eenige winkeliers, die alleen regeeringa aardappelen wilden verkoopon als men ook groente orby kocht. Door eenige vrouwen werd de nood toestand aan den Burgemeester uitge legd. Namens B. en W. werd geantwoord door den wethouder Wibaut. Deze gaf aan dat door de gemeente al het mogelijke gedaan wordt om tegemoetkoming te verleenen. Tegen onwillige winkeliers wordt krachtig opgetredbn. De burgemeester merkte nog op, dat men bij het gemeentebestuur niet aan het rechte kantoor was. Men moet met de klachten in den Haag zijn. Hij waarschuwde evenwel voor overdiijving, vooral ten opzichte van het bruinbrood. Er ontstond onder de aanwezige vrouwen by deze woordeii een merk bare wrevel, waarop de audifiotie w6rd opgeheven, nadat wethouder Wibaut nog had gezegd, dat de vrouwen toch niet moeten nalaten te klagen ter plaatse, waar zij daartoe terecht kun nen, als winkeliers onbehooiiyke e'.Echen stellen. Op het plein van het Binnenhof deden de afgevaardigde» vervolgens verslag van het onderhoud aan de wachtende vrouwen. Gistermiddag om 3 uur trokken te Groningen een paar honderd vrouwen uit de arbeidersklasse naar het stad huis, waar een drietal afgevaar digden een audiëntie zouden hebben by den burgemeester, teneinde aan dezen de bezwaren der betoogers over te brengen ten aanzien van deinde gemeente getroffen maatregelen in zake de distributie van regeeringa- le vensmiddelen. Het confllkt bij do Nederl. Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam By de Nedorlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmatrieel zyn tien werklieden ontslagen omdat zy geweigerd hebben werkzaamheden te verrichten aan hoord van hot in aan bouw zyndes.s. Borneo", op de werf der Nederlandsche Scbeepsbouwmaat- schappy. Volgens hen was het werk, waarmede, zy belast werden, „besmot werk", omdat daarby hulp was ver leend door bazen van „Werkspoor", die de plaats hebben ingenomen van werklieden der Scheepsbouwmaat- scbappy. Gistermiddag twaalf uur had burge meester Teilegen ten Stadhuize een onderhoud met de heeren Goedkoop Sr. en Jr., directeuren der Ned. Schees- bouwmaatschappij en Muysken, direc teur van „Werkspoor". Da heer Goedkoop Jr., die buiten woont, zag zich gistermorgen den uitgang van het Centraalstation door de werklieden der werf versperd. Politieassistentie werd ingeroepen en daarop kon de heer Goedkoop Jr. per atax de werf bereiken. Donderdagmorgen werd op de werf der Nederlandsche Scheepsbouwmaat- schappy een wagon met yzer gelost door een twintigtal bazen van de werf. Toen deze te 12 uur naar huis gingen werden zy opgewacht door een groote menigte. Onder politie- geleide werden zy h uis waarts gebracht. Des middags, by hun terugkeer naar de werf, werden do bazen we derom opgewacht en word er uit menigte met steenen n&3r hen gewor pen. Drie bazen boreikten de worf onder sterk politie-geleide gingen zy des middags zes uur huiswaarts. Voor den woning van den ingenieur der maatschappij, den heer Ponning, aan den Linnaeusparkweg te Water graafsmeer, die reeds meermalen over last van de werklieden had onder vonden, werd Donderdagavond door eenige honderden werklieden een b tooging gehouden. Amsterdamsche politiebeambten wegens splonnage ontslagen. Naar het „Hdbl." verneemt, zyn de rechercheurs van politie, verbondon aan het hoofdbureau te Amsterdam, Hoogeveon on Iaeger, door den burge meester ontslagen, omdat zy betrok ken waren by een spionnagedienst ten bate van Duitschland. Ds rechercheur Hoogeveen werd eenigou tyd geleden reeds ontslagen aanleiding ertoe gaf het feit, dat Dy een vreemdeling, als verdacht van spiounage gearresteerd, een aautee- kenboekje werd gevonden met den naam van den rechercheur erin een bedrag er achter. Het ontslag van den rechercheur teeger had dezer dagen plaats. Met een valschoiyk ingovulde reisorder was hy naar ec-n anilinefabriek in Bussum gegaan om te informeeren, of daar ook Duitschers werkten. Hij gaf zich uit voor beambte der Rot- terdamsche politie, doch doordat men het nummer van zyn ambtspenning had onthouden, kwam het uit, wie hij was. Naar het „Hbld." ter oore kwam, zouden de beide recherchours thans in vasten dienst zyn getre" van oon spionnagebureau ten dienste van Duitschland. De rechercheur Iseger moet zelfs in het bezit zyn gesteld van een kaart om het geheele land te kunnen bereizen en een «alaria van f 200 'e maand» genieten. Tegen hem wordt een strafvervol ging ingesteld wegens.valschheid in geschrifte (het gebruik maken van eon valsche reisorder). Hy moet de opdracht, om naar Bussum te gaan, indertijd van Hooge veen gekregen hebben. Ernstig soheepsongeluk op het IJ. Vrijdagavond, omstreeks negen uur, kantelde achter het etablissement vau de Holiandsche Stoomboot Maat- schappy, aan de Handelskade te Am sterdam een met ijzer beladen dek schuit om. Op het dek van het vaar tuig bevonden zich, volgens mede deelingen van ooggetuigen, een achttal werklieden, die de groote yzerlading, meest afval, aan de kettingen der lieren van het 8. s. „Waalstroom" sloegen. snsklaps kantelde de schuit en bleef met de kiel naar boven dry ven. Een der werklieden sprong, even voor de schuit omsloeg, te water en werd gered. Twee andere werkliedeu heb ben hun leven aan hun buitenge- .e tegenwoordigheid van geest te danken. Toen het ongeval plaats greep, kwamen beiden onder de schuil; te liggen. De 40 jarige G. Lautenbacb kwam in aanraking met het, luik van het ruim en slaagde er iu zich niettegenstaande zyn pijn, in het. hokje te werken. Hij wist toen zyn collega, die reeds bewusteloos was, eveneens in de ruimte onder water te trekken. Twee werklieden, waarvan de na en op 't oogenblik nog onbekend zijn, moeten, volgens ooggetuigen, t ua- scben de vallende massa yzer en den rand der schuit letterlyk in tweeën gesneden zyn. Tegen middernacht had men de twee vermoedelijke slachtoffers, die, volgens ooggetuigen gedood waren, nog niet met do dreg opgehaald. Qasverstlkking. Een stukadoor zou gistermorgen om zes uur, zooals hy gewoon is, den zetkastelein C. Beerend en diens vrouw J. Meyers, bewoners van de eerste verdieping' van pand No. 18 in de Korte Pannekoekatraat te Rot terdam wekken. Op zijn herhaald geklop kreeg hy ditmaal geen gehoor, Men maakte zich ongerust en waar schuwde de politie. De inspecteur het de woningdeur door een smid openen, waarna men Sn een achterkamer op de eerste verdieping een gaslamp brandende vond, terwijl een sterke gasiuebt overal waarneembaar was. In een bedstede vond men daar Beerend en op een veldbed, naby het raam geplaatst, zyn vrouw liggen. De zetkastelein was aan gasverstik- king overleden; by zijn echtgenoote slaagde men er in de levensgeesten weder op te wekken. Men vermoedt, dat het ongeluk veroorzaakt is door een defect aaD de gummislang van een gascomfoor. Alle andere gaskraantjes waren ge sloten, doch de hoofdkraan niet, omdat men een gaslamp had laten branden. Een oplichter. Een 19-jarige noodhulp-brievenbe steller te Haarlem heeft op 16 April te .Alkmaar een rijwiel gehuurd" en dit onder Beverwyk aan Zigeuners verkócht, WegenB verduistering elschte het O. M, by de Haatlemsche Rechtbank 9 maanden gevangenisstraf. Op verzoek van mr. P. Tideman werd de verdere behandeling der zaak uitgesteld. Daarna stond beklaagde terecht wegens oplichting. Hy heeft by een winkelier vyf heerencostuum3 op zicht gevraagd. Eén trok hij aaD, de overige verkocht hy in den Haag voor f 10. Een andere Haarlemsche winkelier is op dezelfde wyze opge licht voor 19 parapluies. De waarde der comatuums was f105, die der parapluies f90. Bekl. beweerde de parapluies voor 3 kwaitjes verkocht te hebben. Beklaagde liet de voorwerpen op zicht aan café's komen. Van betalen is nooit iets gekomen. Een rechercheur verklaarde dat bekl., een zoon is van fatsoeniyke ouders. Hy wil evenwel niet oppassen en pleegt verschillende oplichtingen. De president was het daarmee eens en noemde hem, „de grootste oplichter en flesschentrekker die er rondloopt." De beklaagde durfde zeggen, dat hy gunstig bekend staat. President: Vraag dat maar eens aan de'twee winkeliers! Het O. M. eischte ook in deze zaak tegen beklaagde 9 maanden gevange nisstraf. De moord te Roosendaal. Voor de rechtbank te Breda werd Donderdag voortgezet de zaak tegen den 31 jarigen harmonicaspeler Joban- nes Bogers uit Breda en den 21-jarigen Louis Allen uit Antwerpen, heiden beschuldigd In den avond van 9 April 1915 de siytery van Johannes Ver meulen te Roosendaal te zyn binnen gedrongen en aldaar de &0 jarige huishoudster Maria van Aglmaal te hebb9n geworgd, plus minus 1800 gulden ODtvreemd en den ruim 80 jarigen Vermeulen zwaar mishandeld te hebben. (Deze is kort daarna over leden.) Wegens diefstal vergezeld en ge- volgd door geweldpleging eichte het 0. M. tegen Bogers vyftien jaar ge vangenisstraf en tegen Alen wegens diefstal drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger van Bogers mr. W. A. Rassers acht het wettig bewys niet geleverd, en vraagt vryspraak. Mr. dr. M. Tydeman Mz;, de ver dediger van Alen, drong op groote clementie aan. Uitspraak 21 Juni. Laatste berichten. Van het Westelijk front. Parys, 9 Juni. Op den rechter Maasoever biyvon de Duitschers ver woede aanvallen doen over een front van ongeveer 2 kilometer ten Westen van de hoeve van Thiaumont. Tus- schen deze hoeve en het Caillette- bosch zijn de Duitschers een der Fransche loopgraven binnengedron gen. Alle naar 't WeBten gerichte aanvallen zyn met zwaro verliezon voor de Duitschera geetuit.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2