Laatste berichten. AQENDA. Serato Heldarsche Bioscoop. Kafloalwog 112. Hoofdnummer: Geweld legen genlo Cinema Palaco, Binnenhaven 2. Hoofd nummer: De roman van een scheeps jongen. ïa.v.e.n.u. Bioscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer: De waaierschilderos. zijn verdragenen indien zij in staat z|jn hen er toe te ktJjgen bij lioopen in den dood te gaan, dan doen wij het doel te bestudeeren dan hun verliezen te schatten." MARINE EN LEGER. In de directie der marine te Hellevoetsluis is de gouden medaille voor SfrJsrigon dienst toegekend aan den bootsman H. C. HaaB den korporaal-konstabel M. Kommer. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Batjan, thuisr., pass. 7 Juni Crookbavou Grotius, ultr., rertr. 10 Juni van Durban. Kangean, ultr.,arriv.9 Juni te FalmouLh. t rakatau. uitr., pass. 8 Juni Kaap-Am bet. Rondo, ultr., arriv. 9 Juni te Sa bang. Koningin d. Nederl ,uitr., vertr. 9 Juni v. Durban. Java, arriv. 10 Juni van Batavia le R'dam. Sumatra.arrlv. 10 Juni van A'dam te Batavia. Banka, thuisr., vertr. 11 Juni van Sabang. Lombok, thuisr., vertr. 10 Juni van Falmouth. Roepat, uitr., vertr. 11 Juni van Genua. Rembrandt, vertr. 10 Juni van A'dam n. Batavia. Banda, thuisr.,arriv. 11 Juni te Suet. Rotterdamscho Lloyd. Besoeki, arriv. 10 Juni van Batavia teR'dam. Tabanan, thuisr., vertr. 8 Juni van Las Palmae, Soerakarta, vertr. 9 Juni van Norfolk naar Java. Bandoeng, uitr., pass. 9 Juni Polnt do Gslle. Rlndjani, thuisr., vertr. 11 Juni van Durban. Koninklijke Holiandsche Lloyd. Rijnland, thuisr., vertr.8 Juni van Bahla. Kernland, vertr. 10 Juni van A'dam n. B.-Ayrès. Del Hand, uitr., pass. 10 Juni Funcbal Gooiland, uitr.,arriv. 10 Juni te Kirkwall. Kon. West-Indische Maildienst. Atlas,arrlv.9 Juni van West lndié toNew-York. Oranje Nassau, arriv. SJuni van A'dam te Para maribo. Prins Willem I, van A'dam naar Paramaribo, pasB. 10 Juni'd. v,m. 4 u.80 do Terschellingorb. Java-Pacific-Lijn. Tjlsondarl, van Java naar San Francisco, vortr, 7 Juni van Manilla. Tjlkembang, van San Francisco naar Batavia, vertr.U Juni van Nagasakl. Haven te Nleuwedlep. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Veraendlngsweg. Datum der jTiJdst.der ter post- llaat^busl. Per: betorgtng. ïoepost vla Amsterdam zeepost via Rotterdam over Engeland (alleen verl. df~ 20 Julll 8.'s t 29 Juni 8,— 's t 8 40 op verl. Der afzenders) eiken Dlusd. Naar Guyana (Suriname) zeepost via Amsterdam onbekend Naar Curatjao, Bonaire en Aruba zeeiiost via Amsterdam onbekend] 0.—'sav. over Ingeland (alleen op verl. der afzenders) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: zwepoBt vla Amsterdam I onbekend (alleen op verl. der afe.) over Engeland eiken Dinsd. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 3.40 's n. Voor Hr. Ms. .Noord Brabant" naar Port Louis (Mauritius) 13 Juni, 3.40 'a nam. Durban 22, 29 Juni en 6 Juli, 3.40 'snam. Kaapstad 13 en 20 Juli, 3.40 's nam. VISSCHERIJ BERICHTEN. Te Niouwedlep aangebricht: 10 Juni. Door 66 korders6 tot 80 stuks tong, per stuk fl.—10 tot 160 stuks middeltong, per stuk 60 a 65 ct., 10 tot 60 stuks kleine tong, per stuk 20 ct., 1 tot 6 stuks rog, per stuk t0.26, 10 tarbotton, per stuk ffl.-af8.-, ltot4mand utortschol, per mand f9.-af 12.-, 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f6.— a f7.—, 1 tot i mand 14 60, ,nr' 0 stuks f 10.— MARKTBERICHTEN. Purmorend, 18 Juni 1916. 26 stapels Fabrlokskaas per 60 K.G. f 64, 70 Boerenkaas 60 f 66.- 6 Commissie 60 f 62.- 7 Middelbare 60 f 64,50 1 Goudsche kaaa 60 1280 K.G. Boter per K.G. f L80 626 Runderen: 268 vette per K.G. f 1.- 369 melke en gelde f 170.— 14 Stieren f 0.- 89 Paarden f 48 vette Kalveron per K.G. f 150 269 nuchtere ld. per stuk t Slachtkalveren f 80.— Fokkalvoron per stuk f 84.— 386 vette Varkens per K.G. f 0.92 60 magere ld. per stuk f 36.— f 46.- 189 Biggen uur stuk f 16.— f 22.- -346 Schapen f 31- f 82.- Overnouders f 0.— t 326 Lammeren f 16.— H f 1 Ganzen f 0.— f Kalkoenen f 0.— f Zwanon f 0,— f Kipoleren per 100 stuks f 6.76 f Eendeieren 100 1 7.— f Kiovitseieren per stuk f 0.- f .mand Appelen f 0.— f mand Peren f 0.— f Handel vett« varkens vlug, magere varkens vlug, biggen vlug. f 618.- f f 38.- f 42.- Hoe een beschadigd slagschip gerepareerd wordt. De „Daily Express" beschrijft hoe n in een zeeslag „gewond" slag schip hersteld wordt. Een modern beschadigd slagschip ziet er niet schilderachtig uit. Er zijn geen stukgeschoten masten, geen »aten in de verschansingen, geen blootgelegde ontverfde planken, dio laten zien wat de scheepstimmerman kan doen, geen knarsende pompen die kleine watervalleijes. over boord laten stroomen, geen verwarde take- lage, geen aan flarden gescheurde zeilen men kan zelfs ternauwernood 'sn dat het schip getroffen is geweest. Een pantserplaat, die door een 30 cM. projectiel stukgeslagen is ziet men dat zoo van buiten af niet aan; niets dan, een kuil met daaromheen een opgedrongen rand van versplin terd metaal. Aan de binnenzijde van do scheepshuid ziet het er. echter heel anders uit. De uitwerkiDg van bet schot maakt daar een ontzettenden indruk eii wordt verhoogd door do nauwe ruimtegeen man die daar in de buurt stond bomt er levend af. Eerst is er een vulkaan van ont ploffingsmiddelen eu versplinterd me- aal, die des te heviger uitwerking heeft omdat de zware pantsergordel een expansie naar alle zijden toe, on mogelijk maakt. De reparatiowc-rven kunnen de schade hersteilen, maar voor de bemanning die in de onmid dellijke nabijheid is, kan geen hulp meer baten. Een slecht geraakt torpedoschot is dikwijls zeer duidelijk van buiten af waaarneembaar, door een enorme scheur vóór of achter, inaar het schip blijft dan toch drijven, dank zij zijn waterdichte schotten. Een schip kan met onder de waterlinie gescheurde huid en verbogen spanten naar huis toe voortsukkelen, zonder dat or van de beschadiging iets te zien is. Dan moet het naar het droogdok, dat of óp land gebouwd is, of, naar het nieuwe type, dicht bij het land drijft. Een modern dr(jveDd droogdok is op zichzelf een complete reparatie- inrichting. Het is vau eigen kracht, installatie en van inachineriën voor allerlei soorten werk en heeft oen volledig technisch personeel aan boord. Het is een wonderbaarlijk gezicht die geweldige bak uit het water to zien oprijzen en een slagschip van 20.000 ton te zien oplichten, alsof het een stukje speelgoed ware. Een schip dat in handen van do reparateurs is, wordt ..aan allerlei martelingen onderworpen. Dit de ventilatoren stijgen allerlei soorten dampen en geuren, rookwolken van verschillende kleuren vreemde gelui- pen. Het geratel van de pneumatische hamers vormt soms een ontzettend koor wanneer de nieuws platen op hare plaats gedreven worden ,en als er hier, daar en oreral klinknagels geslagen worden. De presidenten-verkiezing in Amerika. Op het republikeinsche congres werd Hughes, rechter van het Hoog gerechtshof met algemeene stemmen candidaat gesteld. Hij heeft de can- didatuur aangenomen. Hughes verklaarde in zijn telegram, waarin hij de kandidatuur aanvaardde, aangaande Wiiscn's politiek: Ia den aanvang was het groote verantwoor delijke beleid in ons diplomatiek ver keer met buiteulandsche naties onder geschikt aan de opvatting van partij- eischen en daardoor boden wij de wereld het vernederende schouwspel van dwaasheid en te laat komend optreden, waardoor de zoo ongeluk kig geofferde invloed en het aanzien niet konden worden hersteld. Flinke woorden zijn van hun kracht beroofd door besluiteloosheid. Ik wil onze diplomatie hersteld zien en opgevoerd tot de grootst mogelijke hoogte. Of wij geboren Amerikaan of genatura liseerd zijn of van welk ras of geloof wij ook z(jn, wij hebben slechts één vaderland en wy dulden geeu oogen- blik eenige verdeeldheid in trouw aan het vaderland. Rooaevelt seinde aan de progres sieve conventie, dat hij van zijn can- didatuur afzag en senator Lodge als compromis-candidaat voorstelde. dagen geeu aardappelen to verkrijgen waren. De verwachte wagen voor on- en minvermogenden was niet aangekomen. Wij lezen voorts dat aan de bur gemeesters van ongeveer tien ge- meeuten in Friesland door den Minister van Lanbouw, Handel en Nijverheid ia verzocht, ten behoeve van do gemeente Amsterdam aard appelen iu beslag te nemen. Voor hedon was onderweg een schip aard appelen, 100.000 K.G., (circa 1400 mud), terwijl uit andere plaatsen reeds hoeveelheden van 700 eu 160 H.L. onderweg zijn. Tevens is bericht ontvangen, dat uit Friesland heden verzonden worden 50.000 K.G. aard appelen (700 mud) per spoor en 40.000 Burgarlljka Stand «an Kelder, van 9 Juni 1916. GETROUWD: G. J. Reerink en Ch. W. A. de Bos. BEVALLENB. G. M. Tapperwijn- Pasteuning, d., J. van D(jk—van Gink, d., A. Schippers-van Verk, d., G. Adriaanse—Veltman, z., M. C. Reu vers— Bonsée, z. OVERLEDEN: J. van WilligeD, 63 jaar, Kurt Faber, DE OORLOG. De verovering van fort Vaux. De „Times" van Zaterdag heeft een hoofdartikel over den toestand, waarin o.m. het volgende wordt opgemerkt over den val van Vaux „De vermeestering van de vernielde ruïnes van het fort Vaux heeft een onbetwistbaar gevolg, dat wij goed doen, openhartig te erkennen. Het brengt de Duitschers iets dichter by de stad Verdun dan zij er nog ooit zijn geweesten onze bewondering voor de roemrijke verdediging van het fort Vaux mag het feit niet verdoe zelen, dat de vijand eenigen vooruit gang heeft gemaakt. Ook behoeven wij niet al te veel gewicht te hebben aan den hoogen prijs dien zij ervoor hebbon betaald. Dat is hun eigen zaak en wij zyn geneigd te moenen, dat wellicht de pers van do geallieer den te veel den nadruk heeft gelegd op de Duitsche verliezen voor Verdun. Wy mogen ervan overtuigd zijn, dat te voren was berekend wat het zou kosten en dat- de groote stapels Duitsche dooden niet te verklaren zijn uit enkel krankzinnigheid. De Duit sche aanvoerders zijn goed op de hoogte van het verliezen-percentege, dat hun volgzame troepen iu staat De Levensmiddelen- quaestie. Regeeringsaardappelen- al zijn ze wat groot duren niet lang. - Vrijdag en Zaterdag waren althans hier niet meer te krijgen. Gelukkig dat. er nog andere waren, al zijn ze dan ook duur. Gelukkig, zeggen wij, want de vorige week is in meer dan één gemeente aardappelen- nood geweest.» In sommige gemeenten zagen we vrouwenoptochten naar 't stads bestuur Varkensvleesch was hier Zaterdagavond ook niet overal meor fe krijgen, wat met het oog op de beide Pinksterdagen niet zoo aan- aangenaam is. Worst en ham, die is geregeld en in overvloed te krijgen, wat wel licht toe te schrijven is aan de om standigheden dat ook de regeerings- varkens heel wat van die producten leverenDe hooge prijzen derzelve van worst en ham bedoelen wij zullen daartoe ook wel meewerken. Enkele groote winkeliers hadden ook geen Suiker-*- maar andere hadden 't wel, zoodatje het tenminste krijgen kunt. Gelukkig dat er nog andere aard appelen waren schreven we boven. Als we 't zoo nagaan in de bladen, is 't op menige plaats misère met de aar dappele n. Van Amsterdam weten we de geschiedenis Daar worden zo nu aan gevoerd - in beBlag genomene uit Rotterdam en Friesland. In Wijk bIj Duurstede was eind verleden week-geen enkele aard appel nieer te koop. Er zijn menschen, die in geen week een aardappel ge proefd hebben, De militaire autoriteiten hebben Zaterdag, en nu voor de tweede maal, bij alle aardappelhandelaren te L e i- d e n de aanwezige voorraden opge- vorderd, zoodat er voor de Pinkstor- K.G. per schip. Deze aardappelen zullen zoo spoedig mogelijk na aankomst verkocht wor den tegen 24 cents per 4 K.G. Winke liers in gemeente-aardappelen, die dezen prijs overschrijden, of voor- waardon aan dien verkoop verbinden, zulleu woruen uitgesloten van den verkoop. Do burgemeester van Amster dam heeft gisterenavond zeven met ardappelen geladen schapen, ggende by de Westermarkt, in be slag genomen. De heer Wibaut, wethouder van Amsterdam heeft Vrijdag ge zegd, dat de oorzaak van de groote schaar8chte aan .aardappelen in laatstee tijd* voornamelijk gezocht schijnt te moeten worden in drogen van aardappelen, wat op enorme schaal geschiedde, voor uit voer, gedeeltelijk in fabrieken voor geconserveerde levensmiddelen, doch vooral ook in brouwerijen en in nog andere fabrieksiurichtingen. Naar werd meegedeeld, is op dit oogenblik aan den uitvoer van aard appelen in dezen vorm, die zeer groote verhoudingen had aangenomen, paal en perk gesteld. Wat de vroege aardappelen betreft, omtrent het. opkoopen waarvan 't gerucht, liep dat dit geschiedde voor buitenlandsche rekening en als gevolg daarvan 't opdrijven van prijzen, kan worden medegedeeld, dat de uitvoer van dit artikel thaus geheel verboden is en slechts op een zoodanig t ijdstip eu onder zoodanige omstandighoden zal worden-toegestaan, dat de vroege aardappelen steeds tegen normale prijzen voor het binnenland beschik baar zijn. Voorts vernemen wij dat het Kamer lid, de heer De Jong; de volgende vragen tot den Ministor van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft gericht le. Kan de Minister mededeelen hoe groot de hoeveelheid aardappelen is welke zoolang de uitvoer in het najaar van 1915 en in het vooijaar van 1916 was toegestaan, is geëx porteerd 2e. Kan de Minister mededeelen welke hoeveelheid op 1 Juni nog beschikbaar was voor de binnen- landsche consumptie' 3e. Is het dan Minister bekend of zeer groóte hoeveelheden aardappelen door een syndicaat zijn opgekocht, teneinde de'ze te drogen? 4e. Welke maatregelen hoeft de Rogeciing genomen om den toestand van het oogenblik betreffende het aard- appelenvraagstuk meester te worden? 5e. Welke maatregelen denkt zy te nomen omtrenj, den oogst vroege aardappelen? 6e. Kan de Minister mededeelen of groote pai tijen oude aardappelen door de houders worden vastgehouden? 7e. Zoo ja, hoeft de Rtgeering daar tegen reeds maatregelen genomen? Het kamerlid Spiekman heeft aan den minister de volgende vragen gesteld le. Is het den minister bekend, dat er in de haven van Rotterdam nog voortdurend grooto hoeveelheden aardappelen, waaronder vele partijen, geschikt voor de consumptie, worden verladen naar het buitenland? 2e. ,18 de minister bereid, mede te deolen of het mogelijk is, deze ladingen aardappelen hier in het land te houden, teneinde in het nijpende gebrek van dit voedingemiddel te voorzien 3e. Is de minister in de gelegen heid inlichtingen te verstrekken over het feit, ijat er in de haven van Rot terdam drieën twintig schepen met consumptie aardappelen zoolang zijn blijven liggen, dat zij totaal zijn dorven en thans, terwijl er zulk nijpend gebrek is, als waardelooze ballust kunnen worden beschouwd" In Alkmaar heeft de burge meester laten bekend maken dat van Zaterdag 10 Juni af regeeringsaard- appelen by de verschillende groenten- handelaren 7 ct. per K.G. verkrijg baar Aan één gezin mag per dag niet moer dan hoogste JO K.G. verstrekt worden. Een zich in Leeuwarden bevindende waggon aardappelen van den groentehandelaar Hoogland Broek op Langendyk, die deze voor de levering van het garnizoen aldaar had aangekocht, was mede door de regeering in beslag genomen, Do groentehandelaar berichtte den commandant nu niet te kunnen levé ren, met het gevolg, dat de waggon heden alweder arriveerde en onder militair toezicht ten behoeve van het garnizoen werd gelost. Haarlem, krijgt deze week 100.000 H.L. Arnhem, dat ook in nood zat, had verleden Vrijdag al ruim voldoenden voorraad. Te Haarlem is een betooging; tegen de duurte en legen de mobili satie gehouden. „Het revolutionaire Comité" had een vergadering uitge schreven in het Brongebouw. De zaal was geheel bezet. Na afloop trokken een 300 bezoekers door de stad en langs do woning van den Commis saris der Koningin. Een paar cavaleristen, die voorbij gingen, werden lastig gevallen, waar op de politie, met getrokken sabel, de betoogers uiteen dreef. De directeur van het R. Centraal Adm. kantoor voor de distributie van levensmiddelen,' heeft aan de burge meesters van verschillende gemeenten de voigeude circulaire verzonden. „Ik heb de eer u mede te deelen, dat alsnog gelegenheid bestaat voor uwe gemeoute door bemiddeling van mijn kantoor aardappelen te betrek ken. _,De prys daarvan Ï3 gesteld op f 450 per 10,000 K.G., af plaatse van inlading (44 cent per kilol) .Zooveel mogelijk zal Roode Star van do klei worden geleverd. „Het is noodig, dat bij eene aan vrage om de beschikbaarstelling van aardappelen wordt overgelegd eene verklaring dat de voorraden aardap pelen in uwe gemeente, welke nor maal by handelaren in dit artikel aanwezig zijn, zijn uitgeput. „Alvorens dus tot aanvrage om beschikbaarstelling en gemeentelijke distributie over te gaan, verzoek ik u beleefd de aardappel voorraden binnen uwe gemeente te inventariseeren." We hopen dat onze gemeente zal profiteereu van dit aanbod als het (en 't zal wel) noodig is. De hooge prijzen der groente zullen de regeering aanleiding geven ook daarvoor maximumprijzen vast Le stellen. Maatregelen daartoe zijn reeds in voorbereiding. Als men vraagt: hoe komt dit of dat toch zoo duur, luidt het ant woord gewoonlijk„Ja dat komt door den uitvoer naar het buitenland". Dat antwoord geldt echter slechts voor enkele artikelen. De Minister zal weldra gelegenheid hebben zich. uit te spreken hoe 't met- dien uitvoer en beweerden uit- voor staat. Het Kamerlid Mr. Saunes heeft de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister van oordeel, dat uitvoer van eerste levensbehoef ten-slechts geoorloofd mag zijn, voor zoover zekerheid bestaat, dat voor de binnenlandsche behoeften vol doende voorraad, beschikbaar is en blijft Wil de Minister overwegen, of het, mede in het belang dier zeker heid, niet noodzakelijk is, ten spoe digste verdere organisatie en grooter centralisatie te brengen in de rege ling van onzen uitvoer, b.v. door in stelling van een Centraal Uitvoor- Bureau, hetwelk met inachtne ming van den sub 1 bedoelden regel het gausche vraagstuk van onzen export, adviseerend of reguleerend, zou hebben te behandelen? Hoe zit het met den uit voer van vee en de p r ij zen van het vleesch? De N. R. Ct. liet ongeveer die v stellen aan den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst dr. Rem- merts. Deze geloofde niet dat onder het uitgevoerde melk- en drachtig vee nog slachtvee was. Maar (zal men wellicht opmerken) er worden toch zelfs nu nog slacht- rundereri uitgevoerd. Stond niet uog in het Zaterdagochtendblad der N. R. Ct., te lezen, dat 168 stuks hiervan vau Rotterdam D. P. naar België zijn uitgevoerd? Inderdaad, hst valt niet te ontkennen, dat enkele honderden fjlachtmndereu het land uitgaan, maar deze uitvoer staat geheel op zichzelf, houdt'verband mót een vergunniug, onlangs aan de comniissie-Fleskens c.s. voor de noodiyder.de bevolking van België en Noord Fmnkiijk ver leend. .«.t. Eene der alsnog voor uitvoer stemde partijen, waarvan hei joDgste communiqué betreffende liet algeheel verbod van veeuitvoer gewaagde, wordt namelijk gevormd door 350 slachtrunderen en daarvan maken de bewuste 178 beesten deel uit. Overi gens echter gaat geen slachtkoe de grens over. Wel kwam uog een oud consent yan 445 dragende koeien voor uitvoering in aanmerking, terwijl in den loop der maand ook nog eenige honderden stuks drachtig vee naar Oostenryk zullen worden uitgevoerd. Overigens echter gaat er in beginsel géén drachtige koe of melkkoe laat staan slachtvee de grens over, al behoudt de regeering zich het recht voor, in'slands belang casu quo afzonderlijke partytjes uit te voeren. Zal het rundvee binnenkort goed- kooper worden? Dr. R6mmeltsmeent, dat hierop inderdaad mag gerekend worden. Immers, als een koe eeumaal ryp is voor de slachtbank, m o e t zy ook verkocht worden; daarna ver mindert zy in waarde. In Juli en begin Augustus nu worden vele koeien „rijp". En nu moge het waar zyn, dat de groote leveranties aan ons leger deze verwachte prysdaling aller minst bevorderen, daartegenover staat voor de betrokken veehouders de zekerheid, dat alle vasthouden van vee hun niet baten zal, dat alle mest- runderen in Nederland blijven tot de veelbelovende laatste ure toe, dat hun vleesch geen buitenlandschen ver bruikers ten goede zal komen. De omstandigheid, dat de levering van varkens voor binnenlandsch ver bruik zal worden uitgebreid en in eerstvolgende weken 25 pet, meer dan vóór dien zal worden gedistribu eord, kan wellicht ook eenigen in vloed ten goede oefenen. Voorts zou kunuen worden overwogen, of tegenzin van een deel van ons volk tegen het eteu van schapenvleesch niet kan worden overwonnen. In de stad Groningen eten tal van arbeiders, in Engeland eet schier ieder het gaarne. Schapen nu zyn er in over vloed; reeds thans dringen dan ook de schapenhouders op uitvoer aan. Maar ook hier te lande kunnen die overvloedige schapen (lammeren nog byna) geslacht en verorberd worden. Men zorge slechts voor een doeltref fende regeling, die levering van schapenvleesch tot lagen prijs ver zekert. Hooge huurprijzen, enz, De heeren Viiegen, Wibaut, Schaper en Spiekman zijn namens het bestuur der S. D. A. P. eu der S. D. Kamer fractie bij de ministers van Binnen landsche Zaken en van Justitie ont vangen om te spreken over maatre gelen van regeoringswege tegen de vooral in Rotterdam en Amstsrdam begonnen stygiDg der woninghuren, welke zich ook reeds in kleinere ste den en zelfs ten plattelande vertoont. Nadat do deputatie de zaak had uiteengezet en ook aangegeven in welke richting z(j zich die maatre gelen voorstelden, zegden de ministers ernstige overweging dezer aangele-. genheden toe. De permanente Commissie inzake crisis-maatregelen uit de R. K. Volks bonden, Werklieden- en Vakvereenl gingen en d6 Christelijke Werklieden- organisaties hebben zich lot de Re- geeriug gewend om inzake de opdrij ving der huishuren bij den minister van Justitie aan te dringen, dat spoe dig wordt ingediend en ingevoerd een wettelyke maatregel, gelijk de Deen- sche regeering bij het parlement aan hangig heeft gemaakt, waardoor plaatselijke commissies in het leven werden geroepen, bestaande uit ver tegenwoordigers der huurders, met een door dé wettelyke macht of door de gemeentebesturen te benoemen onpartljdigen voorzitter. Als taak dezer commissie vast te stellen, te onderzoeken, in hoeverre de gedurende den crisis toegepaste huishuurverhoogingen gewettigd zijn. daarbij bepalende, dat de huurders niet vervolgd zullen worden, wanneer zij in gebreke blijven een hoogere huur te betalen dan de commissie als gowettigden huurprijs vaststelt. Iu zake' de Belastingontwerpen meende genoemde commissie te kun nen vaststellen, dat de grondslag der thans in de afdeelingen der; Tweede Kamer onderzochte ontwerpen niet valt te veroordeelen. doch niettemin den minister van Financiën te ver- a. in het ontwerp Pensioen belasting zoodanige wijzigingen aau te brengen, dat de lage inkomens minder worden belast, en ook voor deze belasting het stelsel en den maatstaf van het ontwerpInkomstenbelasting toe te b. in het outwerp-Inkomstenbe lasting den aftrek voor noodzakeiyk levensonderhoud voor steden boven 100.000 inwoners op 1' 750 en voor die van tusschen 50.000 inwoners op f-700 te betalen; c. het outwerp-Dividendbelasling zoodanig te wijzigen, dat door de coöperaties te storten winsten in fondsen als overlijdeusfondsun, i derschapsfondsen, ziekenfondsen enz. niet worden belast. PLAATSELIJK NIEUWS. J. van Willigen, f Zaterdag j.1. is, in den ouderdom van 68 jaar, alhier overleden de heer J. van Willigen, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. In hem verliest de vereeuiging „Heldor's Belang" waarvan do overledene een der oprichters was een harer Ijverigste bestuursleden. Gedurende 21 jaar maakte hy deel uit van bovengenoemd bestuur, waar- by hij meermalen de leiding van verschillende feestelijkheden vooral van de kindeifeesten opziclmain. Gedurende de laatste 10 jaar bekleedde h(J de functie van penningmeester. De overledene was bovendiea com missaris der Middenstands-Crediet- bank. Hoefijzerverbond. De verkoop van de hoefijzertjes, op tweeden Pinksteidag, heeft f222,85 opgebracht. Het bestuur betuigt zijn harteiyken dank aan de jonge dames, die, oadank3 het zeer odgunstige wtêr, dit mooie resultaat wisten te bereiken. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, In de afgeloopen maand werden aangeschaft: Guerber: Mythen en legenden uit de middeleeuwen; Ds mythen van Griekenland en RomeNoorsche mythen uit de edda's en sagen. Ten geschenke ontvangen, voor eigen boekerij Dahn Odin's troostHacklander De laatste bombandiors; v. Hasselt Do strijd tegen het tandbederf en de de schooltandverzorging; Linnebank Vijf jaar Esperanto in- Nederland MosSterren en strepen en Kunnen wij den oorlog beëindigen door ge dachte, door een bestudeerder v. h. occultisme. Vau het orgaan La Ho- landa Pioniro der Ned. Esp. Vereen, ontvingen wy, evenals vele andere leeszalen, een gratis abonnement. Voor de Nuts-bibliotheek: Marlitt: Complete werken; Bos boom—Toussaint :(Graaf PepoliLau- rie: Do erfgenaam van Robinson. MaigadantMet de adelborsten aan boord van de „Aldebaren"'; Werur BüningOnze ouwe kokkert, Uit en thuis met de „Tromp", Verschillende ouwe heeren, Vrijaadje v. e. Gronin ger kofkapitein. Het aantal bezoekers bedroeg in Mei 1560, tegen 1688 in dezelfde maand van het vorige jaar. Het vrouwelijk contingent blijft nog steeds zeer in de minderheid. Uitgeleend werden 260 romans 135 tijdschriften en studiewerken uit de eigen bibliotheek, naast 1824 Nuts- boeken, waaronder 583 voor de jeugd. Om het lange wachten op een be paald boek te voorkomen besloot het bestuur over te gaan tót het reser veeren van werken voor de leden lezers, waarby deze tegen betaling van 2 ct. een berichtkaart ontvangen, bij thuiskomst van een door hen aan gevraagd boek, dat zij dan binnen 3 dagen kunnen afhalen. Verder werd besloten om militairen weer tot het lidmaatschap der O.L.B. toe te laten. Hiervan werd reeds door verscheidenen een dankbaar gebruik gemaakt. BINNENLAND. „Tubantla" en „Palembang". Een lezervan de „Nieuwe Ct.' heeft eukele weken geleden aan een met Duitsche regeeringskringeiit bekenden vriend te Berlijn een brief geschreven, waarin o. a. van teleur stelling getuigende woorden voor kwamen over de houding van Duitsch- land Lu zake de „Tubantia" en de „Palembang." Hy ontving daarop het volgende antwoord „Uw vriendelijk schrijven van den löen Mei heb ik heden ontvangen eu den inhoud daarvan, voor zoover die de schepen „Palembang" en „Tu bantia" betreft, terstond aan H.H. Exc. den heer enderstaatssecretaris Zimmermanu, ais ook den chef van den admiralen staf der Keizerlijke Marine, admiraal Von Holtzendorff mondeling voorgedragen. Op grond van de mij door deze beide heeren gegeven inlichtingen kan ik u het volgende mededeelen: lo. Duitschland heeft nooit toe gegeven, dat de torpedeering van de „Palem'oaag" of der „Tubantia" door een Duitsch schip geschied is. 2o. Geen van deze beide schepeu is door een Duitsch schip getorpe deerd. 3o. De „Palembang" is op een plaats verongelukt, waar zich te.dien tijde een Duitsch schip in het ge heel niet opgehouden heeft. 4o. De torpedo, waarvan destuk ken in het wrak van óe „Tubantia" gevonden zyn, ia een Duitsche. Dezo torpedo werd den 6en Maart van dit jaar, door een Duitsche duikboot op een Engelschen torpedojager afge vuurd, maar trof dezen niet. De Duitsche duikboot moest na dezen mislukten aanval zich ter wille vau haar veiligheid verwijderen; Tien dagen later werd de „Tubantia" door het ong6luk getroffen". Den Admiralen Staf ontbreekt elke verklaring op welke wijze de „Tubantia" met die misgegane torpedo in aanraking is gekomen. De Staf is alzoo buiten om het in de (Duitsche) pers geuite vermoeden, dat de torpedo door een Eugelsch schip of een door de Engelschen buitgemaakte Duitsche duikboot op de „Tubantia" is afge vuurd, met het hem (den Staf) ten dienste staande materiaal te bevesti gen of te logestraffen. Ik ben gemachtigd u te veroor loven van het voorgaande elk u dien stig voorkomend gebruik te maken. Het conflict bij de Ned. Scheeps- bouw-Mij. Men meldt vau officieele zijde Op uitnoodiging van B. en W. heeft de burgemeester vau Amsterdam zich laten voorlichten met betrekking tot het stop zetten van de werkzaam heden aan de werf der Nederlaudsche Scheepsbouw Maatschappy. Deze voor lichting werd verstrekt zoowel door de directie, als van de zijde der werk- lieden. Op grond van de verkregen inlich tingen kan als vaststaand worden aangenomen, dat van een aanbod om als bemiddelaar op te treden op dit oogeublik geen resultaat is te ver wachten. Uit de verschillende mededeelingen trokken B. en W. de conclusie dat het conflict voorkomen had kunnen worden, indien de „jongens" den Ssten Mei niet direct tot staking waren overgegaan, maar ook als de directie den werklieden meer tyd had gelaten, om te beslissen of zy hot werk der jongens zouden over nemen. De directie heeft zich echtef bereid verklaard de werkzaamheden te doen hervatten, zoodra 50 der werklie den verdeeld naar de eischen der werkzaamheden, zich bereid ver klaren het werk te hervatten, waarby de directie niet' zal letten op de dooi de betrokkenen tydens de stading aangenomen houding. In dit licht bezien, achten B. en W. zich niet gerechtigd tot het toestaan van het houden eener collecte ten bate der ontslagen werklieden. Os ontslagen rechercheurs. Wij kunnen nog het volgende mededeelen omtrent de aanleidiug tot het ontslag van den rechercheur van het hoofdbureau Den Iseger, welk onlsiag op 27 Mei door den burgemeester werd gegeven (de rechercheur Hoogeveen werft reeds eenige maanden geleden ontslagen) Te Delfzyl was een Duitscher uit Amsterdam op vermoeden van spion- nage gearresteerd. Hij had aan een auderen Duitscher, te Amsterdam woonachtig, eeu telegram gezonden, luidende: „Vader vertrokken". Ver moedende, dat met dien „vader" wel een3 byv. een schip kon bedoeld zyn, hadden de militaire autoriteiten te Delfzijl (deze gemeente verkeert in staat van beleg) den man aangehou den. Tan zijn arrestatie werd door deze autoriteiten telephonisch deeling gedaan aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam. De briga dier der recherche, dio de mede- deeling opnam, bracht haar over aan •eenige toen in het hoofdbureau aan wezige rechercheurs. Onder hen was ook Den Iseger; hij vroeg aan den brigadier even verlof een boodschap te gaan doen en haastte zich het nieuws der arrestatie te vertellen aan iemand, van wien het hem bekend was, dat hy, evenals Hoogeveen, als spion werkzaam was voor een vreemde mogendheid. (De te Delfzyl goanesteerde Duitscher was een der sujetten van Hoogeveen.) Het lekte uit, dat Den Iseger het nieuws der arrestatie op de boven omschreven wijze had overgebracht en dit geval, gevoegd by het reeds vermelde gebruikmaken van valache reisorder, werd aanleiding tot zijn ontslag. Den Iseger heeft vol ledig bekend. Zaterdag is het ontslag, dat aan vankelijk voor bet Amsterdamsche politiecorps was geheim gehouden, by dagorder ter kennis van het geheele personeel gebracht. („Hbl.") De dure zeevisch. In de Rjjkavisehhallen te IJmuiden is in de eerste vjjf maanden van dit jaar aangebracht voor een waarde van f8.721.000 tegen f4.586.116 in denzelfden tijd over het vorig jaar. Een toename dus van ruim vier millioen gulden 1 Duur zink. Te Bergen-op-Zoom is aan een firma in yzerwaren het zinken dak van bet concertgebouw „Thalia", dat 34 jaar oud is, verkocht voor f 600, op voor waarde dat deze daarvoor een geheel nieuw mastiek dak met toebehooreu kosteloos in de plaats levert. Een be wijs van dc groote waarde van zink in dezen tyd. Botsing tusschen tram en rijtuig. Zondagavond werd onder Bigge- korke een rytuig, een zoogenaamde janplezier, uit Vlissingen door des toom- tram aangereden. Een der inzittende mannen, die uit het rijtuig sprong, werd door de machine gegrepen. Hy overleed onmiddellijk. De anderen werden meer of minder ernstig ge wondde koetsier en de paarden be kwamen geen letsel. Het rijtuig werd zwaar beschadigd. De gewonden wer- don per tram naar Vlissingen ver voerd. Aanslag op ssn politieagent. Zondagavond omstreeks half negen heeft zich op het Kadijksplein te Amsterdam een voorval afgespeeld onder geheel dezelfde omstandig heden als dat, waarbij de politieagent Titseler als slachtoffer viel. De agent Homburg bevond zich op genoemd plein, toen plotseling een dronken man op hem af kwam en hem, zon der eenige aanleiding, met een mes een steek toebracht in de richting van de linkerlies. Het mes drong door uniformjas en broek heen, doch de agent werd niet getroffen. 'Poen de aanvaller zich gereed maakte, den agent een 'tweeden steek toe te bren gen, trok deze zijn sabel, waarop do dronken man aan deji haal ging. Do agent wist hem evenwel te grijpen, doch het publiek ontzette den man. Later werd hy in zijn woning ge arresteerd. De aangehoudene is een ongeveer 40-jarig ketelmaker. Hot mes had hij weggeworpen, doch werd op straat teruggevonden. Aan het feit, dat het wapen stomp was, heeft de agent het te danken, dat hij niet gewond werd. Inbraak. De inbrekers schynen den laataten tijd de gemeente Watergraafsmeer tot operatie-basis gekozen te hebben. Vrijdagnacht is in perceel Middenweg 103 een inbreker al op zeer brutale wyze te werk gegaan. Na het slot der voordeur geforceerd te hebben (de knippen waren nog niet op de deur, daar een der huisgenooten later zou thuiskomen) heeft de bezoeker uit de in de beneden-achterkamer staaude buffetkast alle zich daarin bevindende voorwerpen van waarde ontvreemd, waaronder gouden horloges, gouden ringen met diamantjes en diamanten oorknoppen, ter gezameniyke waarde van ruim f 300. Na de benedenkamers doorzocht te hebben, heeft de inbreker een bezoek gebracht aan de boven gelegon slaapkamers, waar hy van den stoel vóór hot bed van de be woners een gouden horloge heeft meegenomen en een portemonnaie met geld, die irr een broek geborgeu was. Eerst Zaterdagochtend werd de diefstal ontdekt. Een brutale Inbreker te Haarlem-. Maandagmorgen om 6 uur vond de heer Nobels, toen hfj in zijn bureau in de Spaarnwouderstraat kwam, een man op de binnenplaats van het perceel. Deze had een metalen buis en drie koperen lampen by zich. Toen de heer Nobels op hem toeging en hem de voorwerpen wilde ontnemen, trok de iDdringer een mes, waarna de heer Nobels het raadzaam achtte er .van door te gaan. Toen hy met de politie terugkwam was de inbreker natuurlijk verdwenen. Laat men ze ioopen Vyftien krijgsgevangen Russen zijn. Zondag in Limburg over de grens gekomen Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 12 Juni. Het blykt uit de ontvangen rapporten, dat het offensief van de troepen van generaal Broussilof ook gisteren voortduurde. Het totale aantal der tot dusverre gemaakte gevangenen is gestegen tot 1700 officieren en 113,000 soldaten. De volgende byzonderheden worden omtrent deze gevechten bekend. In den loop van den stryd by Rouistsjie, waarvan gisteren melding werd ge maakt, maakten wij 18 Duitsche officieren en 1185 Duitsche soldaten, benevens 26 Oostenryksche officieren en 742 Oostenryksche soldaten krygs- gevangen. Ten Zuiden vauLutsk, aan hot front bij de Ikwa, trekt de vyand in allerijl achteruit, terwyi onze troepen hem op de hielen zitten. In Galicië, in de streek van de dorpen Gliadki en Vorabiefka, ten Noorden van Tarnopol, viel de vyand woedend tot zes keer toe ouzo ver dedigingswerken aan, maar hy werd in den ochtend Yan II Juni terug geworpen. In de streek van Boboelintze, ten Noorden van Buczocz, boden de Oosten- rykers gesteund door Duitsche troepen, hardnekkig tegenstand. Een reeks vyandelijke tegenaanvallen, waarop onze troepen van hun kant weder met nieuwe aanvallen antwoordden, dwon gen onze soldaten,hier ter plaatse een weinig te wyken. De stryd duurt met steeds toenemende hevigheid voort. In de streek ten Zuiden van de DnjeBter leverden onze troepen bij het bruggehoofd van Zalestjiki reeds gisteren slag om de voorateden vau Tsernowitz. Men nam geweldige ont ploffingen waar. De vyand deed de brug by het dorp Makaly, ten Oosten van Tsernowitz, in de lucht vliegen. Op onzen rechtervleugel deden de Duitschers by Riga, ten N. van de Tiroelmoerassen, een aanval. Zy wer den teruggeslagen en onze afdeelingen rukten opnieuw voorwaarts. Over het geheele front by Jacob- stadt openden de Duitschers den llen 's morgens een geweldig artillerie- en geweervuur. Daarna rukten de vyande lijke stormcolonnes op, maar werden overal door ons vuur teruggedreven, 's Nachts vielen groote Duitsche troepenmachten, na een voorbereiding der artillerie, ten Z. vau het meer van Driswiaty, aan, maar door oma geconcentreerd geschutvuur moesten zij ook hier terugwyken. Iu de streek van Krewo belangryke aanvallen na voorbereid geschutvuur ten Z. van het dorp Kotsjany. Vyandelijke afdeelingen slaagden er in, iu het bosch ten W. van Kotsjaci door te dringen, maar moesten het grootste deel van het boach weder ontruimen. Berlyn, 12 Juni. De Duitsche en Oostenr ljksch Hongaarsche troepen van het leger van generaal graaf Von Bothmer, wierpen de Russische afdeelingen die ten Noord Westen van Buczacz (aan de Strypa) oprukten, weder terug. Meer dan 1300 Russen vielen als krijgsgevangenen in onze handen. Overigens is de toestand der Duitsche troepen onveranderd. Weenen, 12 Juni. In het noord oosten van de Boekowina maakten de OostenrykerB zich onder zware achterhoedegevechten los van den vijand. Op de hoogte ten oosten van Wisniowizy (Galicië ten noorden van

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2