HELDERSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4M4 DONDERDAG 15 JUNI 1916 44e JAARGANG Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou- rant, Zondagsblad en Modeblad 2de kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór I Juli a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2lj, cent beplakt te worden. De pr\js van het Nieuwe Modeblad is thans 76 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post. Zi] die zich thans reeds, met ingang van 1 Juli op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen' de nummers gratis. DE OORLOG. Oa lagerberlchten «an 12 an 13 iunl. Op het W e s t e 1 ij k front had den geen gebeurtenissen van belang plaats, noch bij Verdun, noch bij Yperen. Het Pransche bericht van den 13en deelt medeOp den rechter Maasoever hebben de Duitschers Maandagavond laat hun aanvallen op alle vakken ten Westen van de hoeve van Thiau- mont hernieuwd en zijn enkele der voorste loopgraafstukken van de Pransche linie3 op de Oostelijke hel ling van hoogte 321 binnengedrongen. Overal elders zyn hun aanvallen door het vuur der Franschen gestuit. Op den linker Maasoever beschie ting van de streek van Chattancourt. Volgens het avondbericht van Dins dag hebben de Duitschers den gehee- len dag hunne aanvallen, voorafge gaan door hevig artillerievuur, voort gezet, zonder er in te slagen eenig succes te behalen. Het bombardement had plaats over de geheele streek ten Z. en ten W. van fort Vaux. Het Duitsche legerberlcht van den 13en maakt melding van aanvallen der Eogelachen op de door de Duit schers veroverde stellingen. Ter weerszijde van fort Douaumont maakten deDuitschers wederom eenige vorderingen. Op het Oostelijk front blijven de Oostenrijkers-in het nadeel. Gelijk zij de Italianen, worden zy op hun beurt door de Russen onthaald. Of echter de Russen een strategisch succes zullen behalen, is nog niet uit te maken. Yan «en doorbreking van het Ooatenrljkache front is nog geen sprake, wel zijn er reeds groote deuken in geBlagen. In de Boekowina gaan de Oosten rijkers blijkbaar met snelheid achter uit. Reeds langen tijd stonden de Russen tot dicht bij Czernowitz, en naar het zich laat aanzien, zullen zij er wel in slagen deze stad weder te bezetten. Wat een groot succes zou zijn, vooral in verband met de houding van Roemenië. Het Russische bericht van den 18en luidt: Doordat de Ooatenrijksch Hongaar- sche on Ooatenrijksch Duitsche troe pen op tal van plaatsen het aanvals- gebied onzer zuidelijke legers hebben ontruimd, is het aantal gevangenen nist zeer toegenomen. Het totaal is thans omtrent 1700 officieren en 114,000 manschappen. Het is gebleken, dat de troepen onder generaal Letqitsky van 't begin van de krijgsverrichtingen af hebben gevangen genomen: 8 regiments commandanten, 754 officieren en 37,832 manschappen, en buitgemaakt 120'machinegeweren, 49 kanonnen, 21 bomwerptuigen en 11 mijnwerp tuigen. Ten noordwesten van Gojlstsje naderen onze troepen, na de Duit schers te hebben verdreven, de Stokhod. Ten westen van Luck hebben onze troepen Torczyn bezet en blijven zij den vijand terugdrijven. Aan bet front der Strypa duurt de hardnekkige strijd ten noorden van het dorp Boboelintsje voort. Het dorp Zarvanitza, dat verwoed werd ver dedigd, is door ons genomen. In het vak van den Dojestr en meer naar 't zuiden hebben onze troepen, na de rivier te zijn overge trokken, zich aan de overzijde van tal van versterkte punten meester gemaakt. Ook bij Zalezcziki houdt de vooruitgang aan. Het dorp Horodenka, ten N.W. van Zalezcziki, bevindt zich in onze handen. Het Oostenrljksche communiqué van den 18en meldt het afslaan van Russische aanvallen ten Z. van Bojan, aan de Pruth, bij Boerkanof (aan de Strypa), bij Sapanof, bij Sokoel (aan de Styr) en bij Kolki. Bij laatstge noemde plaats trachtten de Russen de Styr over te trekken, doch werden steeds teruggeworpen. Het aantal gevangen genomen Russen steeg hier tot 2000. Ten Z.W. van Dubno werden af- deelingen vijandelijke ruiterij terug gedreven. Zadagora, Sniatyn en Horodenka werden door Russische bereden troe pen bezet. In Wolhynie bereikten de Russen het gebied van Torczyn. De gevechten ten N.W. van Tarnopol duren onafgebroken voort. Tan het Italiaansch-Oosten- rijksehe front. Het schijnt dat het Russische offensief zijn doel niet heeft gemist, en dat de Oostenrijkers troepen van het Italiaan sche front moesten ont} trekken. Hieruit ia dan Ie verklareD dat het offensief in Tirol blijkbaar zeer verslapt is. Yan deze gelegen heid maken de Italianen gretig ge bruik om te trachten weder vooruit te komen, en op verschillende punten is dit ook werkelijk het geval. Tegenover het Oosteurijksche1 be richt van den 13en, dat alleen mel ding maakt van vruchtelooze aan vallen der Italianen, staan uitvoerige berichten van Italiaausche zijde. In het communiqué van den 13en wordt medegedeeld, dat, niettegen staande de hardnekkigen tegenstand, de Italianen op het front tusschen Etsch en Brenta hun offensieve wegiDg voortzetten. De krachtig ver sterkte linie van de hoogte Parmesan werd stormenderhand genomen. Alle tegenaanvallen van de Oostenrijkers werden afgeslagen. Langs het front van de Astico en Posina, hevige artilleriegevechten, Vijandelijke troepen die Molisini binnengedrongen waren werden weder verdreven. In het Suganadal werden vijande lijke aanvallen afgeslagen. Da duikboot- en mljnoorlog. Het Zweedsche stoomschip „Emmy" is 12 Juni bij Palsterbro in het mijnen- geraakt en in de lucht gevlogen. Een man werd gedood, 4 opvarenden verdronken. De kapitein en de overige 4 opvarenden werden gered. Torpodoaanval op Parenzo. Maandagochtend zijn drie Jtaliaan- sche torpedobooten de haven Parenzo (aan de Westkust van Istriöj binnen gedrongen en door afweerbatterijen en vliegtuigen verdreven. Het geschut vuur der schepen is zonder uitwer king gebleven. Alleen een muur en een dak zijn licht beschadigd. Niemand is gewond. Batterijen en vliegers hebben treffers gemaakt. Da oproeping van alle Belgen voor den dienst. Uit Havre wordt aan de „N. Rott. Crt." gemeld, dat het besluit, om alle Belgen gehu wd of ongehuwd voor den dienst op te roepen, door hot Kabinet met algemeene stemmen genomen ia. Er is oen commissie gevormd om den vorm van het besluit vast te stellen. Dat besluit zal aanstonds in werking treden. B\j deze oproeping, die aanstonds bij wetsbesluit zal geschieden, zal op de volgende lichting vooruit worden jeloopeu in zooverre, dat ook de ongelieden van 18 jaar van het con tingent deel zullen uitmaken, terwijl tot nog toe eerst die van 19 jaar werden opgeroepen. Het onder de wapenen brengen van alle weerbare mannen is een hulde, die Belgiö wil brengen aan de aan zienlijke inspanning van Frankrijk en Engeland. Naar het „Petit Journal" meldt, zullen van de opgeroepen Belgen de gehuwden tot 40 jaar .voor den dienst achter het front worden gebruikt. Ze zullen n.1. de ongehuwden in de munitiefabrieken, in de hulpdiensten en bij de militaire administratie ver vangen, opdat deze naar het front kunnen gaan. De ongehuwden van 36 tot 40 jaar zullen ook slechts voor hulpdiensten worden gebruikt BINNENLAND. De zeeslag. Een matroos van een toIJmuiden binnengekomen stoomtreilor vertelt, dat de bemanning enkele dagen na den zeeslag bij Jutland, op grooten afstand van de plaats waar de slag j heeft plaats gehad, in het net heeft opgevischt twee blauwe Duitsche marinepetten, beide voorzien van lint, gemerkt 3. M. 8; Thüringen. De Tbftrlngen is een groot slagschip en een zusterschip van de Ostfriealand. Het vinden van deze petten zou er dus op wijzen, dat ook het slagschip Thüringen aan den zeeslag heeft deel genomen. Ds havsn van Yarmouth gastoten. De Minister van Landbouw brengt ter kennis, dat de Britsche Regeering sedert 1 Juni de haven van Yarmouth heeft gesloten verklaard voor neutrale schepen. Gezagvoerders die op dezen maatregel inbreuk plegen, worden met zware gevangenisstraf en boete bedreigd, terwijl de betrokken Bchepen kunnen worden aangehouden. Ean misdadig plan. De Rotterdamsche politie heeft naar „HetVad." mededeelt dezer dagen een onderzoek ingesteld naar de handelingen van een jeugdig, te Antwerpen geboren, Duitscher, te Rotterdam woonachtig, die verdacht werd een plan beraamd te hebben, om een der booten van de Harwich- Hjn op zeein de lucht te doen springen. Het zou in zijn bedoeling gelegen hebben, door bemiddeling van een. Rotterdamsch koopman een party aniline naar Engeland te zenden in kisten, waarvan Bommigen bommen in een dubbelen bodem zouden be vatten. Bij die bommen zouden ge voegd worden uurwerken, welke, wanneer het schip in volle zee was, de bommen tot ontploffing zouden brengen. De verdachte zou erkend hebben nadat ontkenning niet meer kon baten, doordat een gesprek hierover, tusschen hem en bedoelden koopman, door de politie was afgeluisterd dit plan te hebben beraamd, doch weder in vrijheid gesteld zijn, uit overweging, dat een „begin van uit voering", vereischt door artikel 45 Wetboek van Strafrecht voor het vaststellen van strafbare poging, zich niet zou hebben geopenbaard. Het blad vernam nog, dat het dos sier in deze zaak thans in handen is van den Minister van Justitie. De jongeman moet reeds in ver schillende smokkelarij zaken betrokken zijn geweest en zelfs daarvoor ge vangenisstraf ondergaan hebben. Doodslag. Dinsdagavond kreeg de vleesch- houwer G. R., in zijn huis op den Bergweg te Rotterdam, twist met zijn 19-jarigen zoon M. J. R., hetgeen meermalen is voorgevallen. In zijn drift heeft toen de vader een vleesch- houwersmes gegrepen en dit den zoon ter hoogte van de hartstreek in de borst gestoken. De jongeman zakte ineen en werd zoodra mogelijk naar het giekenhuis gebracht, doch was bij aaDkomst aldaar reeds overleden. De vader heeft zich na het toe brengen van den steek op het politie bureau in de Vinkenstraat gemeld en daar medegedeeld, wat bijgedaan heeft. Daar heeft hij ook aan den com missaris van politie, weldra met den inspecteur ter plaatse, een volledige bekentenis afgelegd, waarop zijn arres tatie volgde. Het mes, waarmede de steek werd toegebracht is in beslag genomen. Ontvluchte krijgsgevangenen. Te Maastricht zijn Dinsdag 5 uit Duitsche krijgsgevangenschap ont vluchte Russen binnengebracht, die in de buurt van Heerlen over do grens waren gekomen. In de gemeente Bergen (L.) Maandag drie uit Duitschland ont snapte Pransche krijgsgevangenen over de grens gekomen. Zij waren bij Maubeuge gevangen genomen en hadden den laatsten tijd teBüdericb gewerkt. De iBvansmiddelBn-quaastia. Aardappel en. Naar wij reeds Dinsdag mededeel- m werden Maandag en Dinsdag niet minder dan 7 3chepen met aardap pelen door den burgemeester van Amsterdam in beslag genomen, in totaal 300 H.L. Maandagavond te half negen ging de directeur van het marktwezen met eenige ambtenaren op de politie- boot en legde achtereenvolgens be- op de verschillende schepen, óók op die, welke nog in de grachten onderweg waren. Eén schipper was onwillig en weigerde de mast te stryken. Zyn schip werd onder politie toezicht geplaatst. Alle aardappelen werden uitgege ven a f3.12 per H.L. en moesten door de winkeliers a 24 ct. per 4 K. G. worden verkocht. Dinsdag werden verschillende voor raden aardappelen te Dordrecht nog by sommige handelaren aanwe zig en waarvan tegen enorme prij zen als 18 ets. per K.G. werd ver kocht, nadat door de vereeniging van aardappel- en fruithandelaars een inventarisatie was opgemaakt, door den burgemeester genaast, en door de eigenaars tegen een uniformen prys ter groentenveiling afgeleverd. Groenten. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel beeft met ingang van li dezer bepaald, dat de tydeiyke vrije uitvoer van bloemkool en bosjes peen niet langer zal zyn toegestaan. Betoogingen. Te Amsterdam. Dinsdagmiddag hebben een groot aantal vrouwen uit den Jordaan te Amsterdam wederom een betooging gehouden. Op een vooraf gehouden vergadering bleek een vry verbitterde stemming tegen de autoriteiten te bestaan. Na dfloop van deze vergade ring trokken pl.m. 300 vrouwen naar het stadhuis, waar eenige afgevaar digden werden ontvangen door den burgemeester en wethouder Wibaut. Aan het hoofd 'van den stoet liepen vrouwen met groote borden, met opschriften, opwekkende tot het vol houden met protesteeren. Boven de borden waren eenige plakken bruin- brood en «en bos raapstelen vastge maakt. Tegenover B. en W. werd allereerst door den heer Spanjer met klem aangedrongen op verandering in den toestand. Den vorigen koer werd gezegd, dat de gemeente voor aard appelen zou zorgen er z (j n aard appelen gekomen, maar deze zyn zóó slecht, dat ze oneetbaar zyn. De toestanden op de markt zyn bovendien van dien aard, dat de woeker, die daar heerscht, moet worden tegen gegaan op veel strenger manier dan dit thans geschiedt. Het gemeente bestuur is derhalve niet zyn gedane beloften nagekomen. De regeering noemde hy „moordenaars van vrou wen en kinderen", en om dit te bewijzen, had hy een vrouw meege bracht met een kindje van 3 maanden, die een toonbeeld war.en van ellende. De aanblik van moeder en kind was inderdaad erbarmeiykde burge meester had haar reeds onmiddellijk op een stoel doen plaats nemen. De echtgenoot van deze vrouw, zoo zeide de spreker, was gemobiliseerd en nu moest zy met haar kiDdje leven van de ondersteuning tot een bedrag van fl.30 in de week. Als het zoo door gaat, dan kon er nog wel eens een hongeroproer van komen. Nog drie vrouwen voerden het woord, om te klagen over onbillijke eischen van winkeliers, de onmogelijk heid om zoo kleine hoeveelheid vet in de winkels te bekomen als zy slechts betalen konden, de slechte waschmiddelen, enz. De burgemeester noteerde het adres van een winkelier, die volgens een der vrouwen het leveren van groente als voorwaarde voor het leveren van gemeente-aardappelen had gesteld. Door den heer Wibaut werd daarop geantwoord dat al het mogelyke ge daan wordt. Toen by het lossen der aardappelen bleek dat zich onderin slechte bevonden, werd de lossing onmiddeliyk gestaakt. In den loop van deze week worden nog 9 a 10,000 HJL te Amsterdam verwacht. Naar aanleiding van een opmerking over dure groenten en gebrek van vet en vleesch, antwoordde de wethou der „Het is volkomen juist, de prijzen zyn buitensporig, maar de gemeente kan dit niet veranderen. De regeering moet ingrijpen. Ik kom zoo juist uit Den Haag en kan u mededeelen dat de zaak in behandeling is." Burgemeester Tellegen noemde wat de heer Spanjer tot hem had gezegd e8n krasse beschuldiging, die het gemeentebestuur van Amsterdam niet heeft verdiend. Voortdurend is het bezig, te trachten in den toestand verandering te brengen. Wie zoo spreekt zou oorzaak kunnen zijn dat de burgemeester van Amsterdam noch in zijn eigen kamer, noch in de raads zaal hem en wie hem vergezellen meer wil ontvangen. Voorts wilde de burgemeester er op wijzen, dat men het gemeentebestuur niet met noodelooze bezoeken moet lastig vallen. Een moeder met een kind van drie maanden had men beter thuis kunnen laten dan haar in op tocht door de stad te sleepen. Haar zaak behoort trouwens niet hier thuis, doch by de afdeeling militaire zaken. Het gaat voorts niet aan te komen met bedreigingen over het ingooien van ruiten eflzoovoorts. Daarmede bereikt men niets anders dan dat spreker den hoofdcommissaris van politie, en den commandant der stel ling Amsterdam zal verzoeken een oog in het zeil te houden. Om wat te bereiken is samenwer king noodig en geen bedreiging. Na nog eenige opmerkingen over het bruinbrood en de melkdistrlbutie te hebben gemaakt, zegt de burge- meèster dat het niet aangaat iederen dag dergeiyke conferenties op het stadhuis te komen houden. Hier doet men wat men kan. Hy raad de be- toogers aan een goed gesteld reque3t naar den Haag te zenden; daar zit de macht. De burgemeester wenschte daarop niet verder te confereeren. Eén der afgevaardigden„De klaagsters staan buiten." De burgemeester: Dat is geen manier van d06n. Wie klachten heeft kan ze,opschrijven en ter bevoegder plaatse deponeeren, Niemand kan verwachten dat ik myn bodes de binnenplaats afstuur om daar klach ten in ontvangst te nemen. De afgevaardigde ging door over „de smerige zwendelpolitiek". Burgemeester Tellegen: „Dergeiyke dikke woorden wensch ik hier niet te hooren. Dat zijn praatjes, daar krijgen wy geen aardappelen en geen groenten mede". Afgevaardigde drong er op aan, dat het gemeentebestuur zich tot de regeeriDg zou wenden. Burgemeester Tellegen: „Wat het gemeentebestuur te doen staat weten wy zelf, dat behoéït u ons niet te zeggen. Wil de burgerij zelf de zaak mede ter hand nemen, laat men dan een adres tot de regeering richten en hiermede verklaar ik deze byeen- komst voor afgeloopen". Nadat de afgevaardigden het Stad huis verlaten hadden, deelden zy de betoogsters op binnenplaats het resultaat van hun onderhoud mede. Te Rotterdam. De federatie Rotterdam der S. D. A. P. en de Rotterdamsche BestuurdersbondhebbenDinsdagavond op het exprcitieterrein aan de Linker Rottekade aldaar een betooging gehou den tegen de duurte. By deze betoo- giog, hebben de heeren H. Spiekman en A. B. de Zeeuw de menigte, ten getale van duizenden opgekomen, toegesproken en onmiddeliyke en afdoende maatregelen van de regee ring tegen de duurte geéischt. De betoogers zelf prykten met ver schillende eischen op hoed en pet als: wy eischen goedkoops levens middelen weg met duurte en honger dorst naar winst bezorgt ons honger vrije uitvoer bezorgt volle beurzen, maar leege magen; telkens beloofd, nimmer gekregen. Op deze betooging volgde eenstraat- betooging, waaraan ettelijke duizen den mannen en vrouwen deelnamen. By het stadhuis aangekomeh over handigden een drietal afgevaardigden het volgend adres aan Burg. en Weth.: De Rotterdamsche arbeidersklasse, op 13 Juni botoogende tegen de duurte en schaarschte van de levensmiddelen overtuigd, dat door den Nederland- schen landbouw en veeteelt voldoende vleesch, vet, melk, kaas, groente en aardappelen worden voortgebracht it echter door de maatregelen van de regeering wel gebaat worden producenten en handelaren, maar de bevolking van de groote steden op den rand van den hongerdood ge bracht wordt en de prijzen der levens middelen schandeiyk worden opge dreven wen8cht onder de aandacht van uw college te brengen, dat de nood zeer hoog geklommen is; dat in het belang van de arbeidersklasse en van het geheele Nederlandsche volk maat regelen genomen worden, die vol doende levensmiddelen tegen matige pryzen aan de groote massa van het volk verzekert; en verwacht, dat het college den eisch van de Rotterdamsche arbeiders aan de regeering zal overbrengen, dat aan haar verkeerde en in zyn gevolgen haast misdadige levensmid- delenpolitiek een einde zal komen; dat zy -nu spoedig, goede en werke- ïyk gecontroleerde maatregelen tref fen zal. Terwijl de afgevaardigden het adres overhandigden, werd de menigte ru moerig en wilde men zich eveneens naar het stadhuis begeven. Een der leiders sprak de menigte toe en ver klaarde de stoet voor ontbonden. Echter bleef de menigte opdringen en ten slotte kwam het tot hand tastelijkheden. De politie voerde her baaldelyk charges uit met de blanke sabels, waarbij menigeen onder den voet raakte ef slagen opliep. Een man, die in het gedrang was geraakt en het bewustzyn verloor, werd binnen het stadhuis gedragen, waar hij spoe dig weder by kennis kwam. Vrouwen en kinderen zochten eén goed heen komen en werden hier en daar hoen gedreven. Byna een uur lang trokken de duizenden, die de stoet met haar aanhang formeerden, voorby, af en toe de Internationale aanheffende. Omstreeks elf uur was de over- groote menigte in de omgeving van het stadhuis afgezakt. Tijdens de relletjes daar waren al twee groote spiegelruiten stuk geslagen in den winkel van de firma H. Mertens en Co. op den hoek van de Kipstraat en Korte Pannekoekstraat. Maar toen do menigte vandaar verdreven was, zyn er troepen de stad ingetrokken en werden er tusschen tien uur en half twaalf van wel 11 winkels groote spiegelruiten ingeslagen. Toen de relletjes in de omgeving van het stadhuis hun hoogtepunt bereikten, waren eenige raadsleden, die toevallig het stadhuis verlieten, daarvan getuigen. Des middags had de vrouwen-ver- eeniging „Ons Belang" eveneens een adres ten stadhuize overhandigd. Terwyi de deputatie in het stadhuis was, zong de dichtopeeqgepakte menigte de Internationale. gehouden op Dinsdag 13 Juni 1916. Aanwezig alle leden. 3 vacatures. De notulen der vorige zitting waren nog niet gereed. Ingekomen stukkan en mededeelingen. Kennisgeving van aanneming der benoeming van N. 7an Engel als onderwijzer aan school 4; G. van Hoek als onder wy'zer aan school 6; A. Treffers als onder wyzer aan school 7a en R. B. Davidsón als onderwyzeres aan school 7a. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op: 1. 'het kohier der Plaatseiyke Di recte Belasting naar het inkomen, dionst 1916. 2. het kohier van Schoolgeld voor de scholen 1 tot en met 7b, dienst 1916. Adres van H. J. de Ruiter, hou dende verzoek om benoemd te worden tot le Gemeentebode. In banden ge steld van B. en W. ter afdoening. VoorBtel van de heeren Michela en De Zwart om het minimum jaarver bruik voor muntgaaverbruikers vast te stellen op 200 M'. Als boven. De Yoorzitter deelt mede, dat by B. en W. hiertegen geen bezwaar bestaat. Schr'yven van de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder", dat het gevraagde voorschot, naar1 aanleiding van een gehouden bespreking met den Inspecteur voor de Volksgezond heid, voorloopig wordt ingetrokken. Voorstel van de h.h. Michels en De Zwart Inzake kinder- en school- voeding. Zal in een der volgende vergaderingen worden behandeld. Verzoek van de Held. Winkeliers- vereeniging om een subsidie van f 1000.— ten behoeve der H. Avond school. öerenvoyeerd naar B. en W. om prae advies. Vergoeding eonelerges scholen. Voorstel om aan de conciërges dei- scholen 3 tot en met 8 en der Nor maalschool een tegemoetkoming te verleenen in de hoogere kosten dor achoonmaakbenoodigdheden. B. en W. stellen voor aan de con ciërges der scholen 7a en b en 8 ieder f 40.—, aan die van de Nor maalschool f 10.-, aan die van scho len 8, 4, 6 en 6 ieder f25.— te ver goeden. By acclamatie aangenomen. Bijdrage A.N. Veresnlglng „het Groens Krols". Schry ven van de A.N. Vereeniging „het Groene Kruis" houdende ver zoek om toekenning van een jaar- lijksch subsidie ad f5.— ten be hoeve van de instandhouding b&ror inrichting voor het ontsmetten van boeken, met voorstel van Burge meester en Wethouders. B. en W. stellen voor als jaar- ïyksche bydrage f6.- te verleenen. Aangenomen, Gratificatie. Voorstel tot toekenning eener gra tificatie ad f 208.— aan den Inspec teur van Politie, wegens tijdelijke waarneming van het Commissariaat van Politie. Aangenomen. Duurtetoeslag. Voorstel van de heeren Michels en De Zwart betreffende het ver leenen van een duurtetoeslag met advies van Burgemeester en Wet houders. Ter zake zijn ingekomen en by- gevoegd adressen van de afd. Helder van den N. R. K. Bond voor Perso neel in dienst van Openbare Licha men en Bedryven, van de Dienaren van Politie en van de afd. Helder van den Nederl. Bond van Werklie den in Openbare Diensten en Be dryven. Voorts een desbetreffend voorstel van den heer W. Biersteker. In ons nummer van 27 Mei druk ten wy het prae advies van B. en W. in hoofdzaak af. Voor het voor- stel-Biersteker zie „Held. Ct." van Dinsdag j.L De Voorzitter deelt mede, dat nog is ingekomen een verzoek van den Bond van Vakver- eenigingen om geen duurte-toealag te geven, maar op salaris-verhooging aan te sturen, ingevolge de resolutie, in „Parkzicht" aangenomen. De heer De Zwart merkt op, dat van dit laatste schryven de be doeling is een salaris-verhooging voor 1917 te verkrygen. Het moet dus van het andere gescheiden worden. Het heeft spr. bevreemd, dat voor de onderwijzers geen salaris-herziening is voorgesteld. In het voorstel van de s.-d. zyn de onderVyzers niet be grepen. In het sectie-onderzoek der begrooting is toezegging hieromtrent gedaan, ook tydens de begrootinga- debatten zelve. De heer D e V e n deelt mede, dat naar aanleiding van een adres van den Bond v. Ned. Onderwijzers eeDe conferentie heeft plaats gehad, en het plan is een bedrag op de begroo ting te brengen. Welk bedrag is echter nog niet vastgesteld. De heer De Zwart zegt, dat toezegging gedaan is, „in den loop van 1916 met een voorstel te zullen komen". Daarom heeft spr. geen voor stel gedaan. Thans blykt, dat niet in 1916, maar pas in 1917 van salaris herziening sprake zal zyn. Deze mede- deeling komt onverwacht en wy behouden ons voor er op terug te komen. De heer D e V e n merkt nog op, dat het bestuur van de .afd. van den Bond zelf met geen woord blijk gaf te zijn teleurgesteld. De heer Baak gaat mee met wat de heer De Zwart zeide inzake de resolutie van het N.V.V. Spr. vraagt echterwaar halen B. en W. den moed vandaan om te spreken, dat ze Yan de noodzakeUjkheid van een duurte-toeslag nog niet overtuigd zyn. Men zou, dit prae-advies lezende, denken,, dat het hier een dorado was. Spr. vindt het integendeel onbegry- peiyk, hoe de arbeiders met het tegenwoordige loon kunnen rondko men, en geeft eenige voorbeelden. En nog zeggen B. en W. den nood der tyden nog niet in te zien. Spr. is geen voorstander van een duurte toeslag, maar is verplicht vóór het voorstel te stemmen, omdat B. en W. niets willen voelen, noch voor een toeslag, noch voor een kindertoeslag. B. en W. hebben in hun advie3 'verschillende plaatsen genoemd. Doch die hebben alle een duurte-toeslag en wat Zaandam betreft, dit is al heel ongelukkig gekozen, want dat kan niet worden vergeleken met den Helder. Ook vele particulieren hebben een duurte-toeslag gegeven. Spr. noemt eenige cyfers, waaruit blykt, dat wat men vóór den oorlog met f 16.74 kon betalen, thans f21.— kost. De gemeente moet op het standpunt staan, dat z(j een voorbeeld moet wezen voor anderen, en het tegen deel is hier het geval. De heer Michels heeft aan dit betoog niet veel toetevoegen. Spr. wenscht evenwel eenige opmerkingen In het prae-advies van B. en W. te weerleggen. B. en W. zeggen „In de eerste plaats schynt het ons toe, dat de voorstellers ten onrechte aan nemen, dat het voorbeeld van het Ryk op zichzelf reeds het bewys zou opleveren, dat ook voor de gemeenten tot het verleenen van een duurte toeslag aanleiding moet bestaan." Spr. vraagt: alsj het Rykhet,nood g acht in deze gemeente deloonen van zUn personeel te verhoogen, bestaat dan die noodzakelijkheid voor B. en W. niet Zy zouden dan moeten aan- toonen, dat de Minister een te royale bui bad. Uit hetgeen de Regeering doet, blykt, dat zy den Helder be schouwt als een vty dure plaats en de Minister heeft dan ook het mini mum voor den Helder op f 1000.— gesteld. De loonen der gemeente werklieden zQn op eenige uitzonde- na, ver beneden de flOOO. Wat B. en W. dus bedoelen met de opmerking, dat oen duurte-toeslag niet noodig is, is een raadsel. Verder zeggen B. en W. „Inderdaad kan worden toegegeven, dat de ge meente onder alleomstandigheden haar plichten als werkgeefster zoo veel mogelyk moet vervullen, doch de vraag is juist, waar de plicht eindigt en de vry willige daad begint". Spr. kan hier niet anders uit lezen, dan dit, dat de gemeente, zoolang ze voor de loonen, die ze geeft werk lieden kan krygen, ze niet meer be hoeft te geven. Afgescheiden nog van het feit, dat men thans reeds gedwon gen is dure losse krachten te nemen, zooals aan de Gasfabriek geschiedt, Is dit geen standpunt. Zooals de heer opmerkt, moet de gemeente in alles vooraan staan en een voorbeeld zyn. „Dat by het trekken van deze grens groote behoedzaamheid moet worden betracht", waar het de financiën betreft, spr. is het daar mee eenB. Maar wanneer die behoed zaamheid zoover zou gaan, dat de gemeente-werklieden er onder zouden lijden, dan is my die behoedzaamheid niets waard. We zouden er immers niet aan denken het onderhoud van bruggen, enz., van de begrooting af te voeren, enkel omdat het wat veel kost. WelDu, zoo zyn ook de loonen van de werklieden voor spr. posten, die niet gemist kunnen worden. Het is het ergste wat men kan doen, knibbelen aan de loonen. Belasting- "verhooging acht ik niet erg, als we daarmede kunnen voorkomen, dat gemeente-werklieden, zooals thans geschiedt, eten moeten halen van een oorlogsschip. B. en W. leggen een staat over van verschillende gemeenten, doch zeggen zelf al, dat die niet alles zegt. Spr. zou zeggen die staat zegt niets, er staan weliswaar minimum- en maximum-loonen op, maar wat er op het oogenblik betaald wordt, kan men er niet uit zien. En een onderzoek naar de loonen in die plaateen heeft spr. aangetoond, dat die nu niet zoo schitterend zyn. Zoo hebben b.v. Amersfoort en Alkmaar gemiddelde loonen van f 13.- en f 13.60, terwyi het hier f 14.- 1«. Aan de Gasfabriek is den Helder in het nadeel; de verhouding is f 15.80, f 14.80 en f 14.50. De reiniging Is hier ook slechter. Hoewel de staat niet zoo erg gunstig is, geeft men toch, zelfs daar waar men dat wel zou kunnen zeggen, een duurte toeslag. Ook de periodieke verhooging van Januari moet dienen als argument togen een duurtetoeslag. Maar op dien gulden hebbon de werklieden een jaar gewacht, en hy was het resultaat van een rapport dat voor gewone tyden gold. En nu i3 de levensstandaard gestegen met 40 dus was die gulden een druppel óp een gloeiende plaat. Men zal vragen: en andore werk lieden dan? In de eerste plaats heb ben wy over particuliere werklieden niets te zeggeD. Maar ook in de par ticuliere nijverheid zyn de loonen in doorsnee hooger dan bij de gemeente. Spr. geeft daarvan voorbeelden. Tenslotte het voorstel-Biersteker. Daarover heeft spr. versteld gestaan. De heeren kunnen ons zoo aardig ver wy ten, dat we verkiezingamato- riaal leveren, dat we, om het plat uit te drukken, yveren voor eigen standje. Zy komon thans aan den vooravond van een verkiezing met een voorstel betreffende een duurte toeslag, waarvan zy den vorigen keer de urgentie hebben ontkend. In de vergadering van 25 Nov. 1915 ver klaarde de heer Biersteker zich er tegen; niet uit gebrek aan liefde voor de arbeidersklasse, maar alleen omdat ingaande 1 Juli 1914 de trak tementen verhoogd waren en dut ze met Januari 1916 weer verhoogd zouden wurden, omdat zij in guna'ti ger conditie verkeerden dan ooit het geval was. Intusschen verheugt spr. zich be keerlingen gemaakt te hebben. Als de arbeiders nu maar inzien, dat wij het zyn, die drang uitoefenen op hen, die anders denken, en dat zo dus ons moeten steunen, zyn wy tevreden. 25 November sprak de heer Biersteker, die thans de duurte zoo verschrikkelijk vindt, dat er iets ge daan moet worden, dat de tijdsom standigheden niet alleen voor de ar beiders moeielijk waren, maar ook voor alle anderen. Is dat argument er thans niet meer? De heer Bier steker moet niet vergeten, dat, als we thans een duurtetoeslag geven, diezelfde argumenten nog gelden. Wy sympathiseeren in principe met het voorstel-Biersteker, maar missen er te veel in om te kunnen meegaan. Ten opzichte van één ding zyn we het een a: een toeslag van 10 schept onbillijkheden en een kinder toeslag is billyker. Daarom wenscht spr. zyn voorstel aan te vullen met een kindertoeslag. De fl.- voor elke loongroep, als de heer Biersteker wilde, kan ons heelemaal niet vol doen. Niet voor elk iDkomen ib een gulden gelijk, daarom namen wij een percentage. De grens f18.— beteekent niets. Het verschil is maar zeer gering voor loonen van f 18. - of van f20. - Ook kunnen wy niet meegaan met den datum van Juni. Reeds by de begrooting meenden wy, dat een duurtetoeslag noodig was. De onge huwden liet de heer Biersteker eruit. Wij konden ze niet missenook voor hen is alles duurder geworden, hun kosthuis, kleeding, schoeisel, etc. Ten slotte de leeftydsgrens der kindereu. De beste grens is 16 jaar, beter dan 14, zóoals de heer Biersteker deed. Spr. handhaaft dus zijn voorstel geheel, slechts aangevuld met een toeslag van 25 ct. voor elk kind. De Voorzitter doelt mede, dat ds kosten dezer voorstellen zullen bedragen voor wat dat van den heer Biersteker betreft f7345. en dat van den heer Michels f 11810.58, beide voor 1916 zonder kindertoeslag. De heer Biersteke'r repliceert. Zyn voorstel is 6 Juni gedateerd, er was dus ruimschoots gelegenheid hot te bestudeeren. Do heer Michels merkte schamper op, dat het te elfder ure zou zyn ingediend, maar dat gaat niet op. Op de opmerkingen van dien heer inzake de verkiezingen gaat spr. niet io. De pot verwyt den ketel, dat hy zwart is. Wel wil spr. zeggen, dat hy by het indienen ervan niet aan de verkiezingen gedacht heeft, doch alleen deze vraag heeft over wogen hoe kan op de meest billijke wyze een duurtetoeslag worden ver leend Uit de sobere toelichting blykt hoe ik er toe gekomen ben. Er wordt door den heer Michels geciteerd uit hetgeen ik Nov. 1915 gesproken heb. Er wordt echter verkeerd geciteerd. Ik heb niet gezegd niets voor een duurtetoeslag te voelen, maar wol niet voor dezen specialen, omdat in Jan. pas de periodieke verhoogingèn ingegaan waren. Sinds Jaüuari zyn de gem. werklieden in staat geweest aan de prijsstijging tegomoettekomen. Doch nu die stijging doorgaat, is ook voor spr. het oogenblik gekomen een duurtetoeslag te geven. Overigens doet het spr. genoegen, te hooren, dat in het „verkiezingavoorstel" wel iets goeds is. Eigenaardig, dat de heer Michels juist het esaentieele deel er van overneemt. Spr. handhaaft zyn ge heele voorstel. Voor een percentage voelt spr. niets, omdat voor elk de prijsstijging gelijk is. De heer Van N e c k verdedigt het prae-advies van B. en W. Indertyd is het voorstel niet aangenomen, omdat er pas een verhooging tot stand gekomen was. By hot drukkender worden ter tyden, kwamen B. en W. hierdoor tegemoet aau de duurte. Iedereen gaat er onder gebukt, wij kunnen dien druk niet wegnemen. Maar waar is het, dat in den zomer die druk minder gevoold wordt dan in don winter. By particulieren is de toestand soms beter, maarerkau een tyd komen, dat hy minder goed wordt. Een duurtetoeslag moet zyn een noodmiddel, en de tyden zyn er niet naar om een noodmiddel te kunnen toepassen. Men moet het later weer kunnen afschaffen. Waar de werklieden den'winter zyn doorge komen, en den zomer ook wel docr zullen komen, daar verdient het aan beveling om tot den a.s. winter te wachten. De beer Baak merkt op, dat de loonsverhooglng het recht van de ar beider» was. Zy hadden, toen zy die kregen, al een achterstand in te halen.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1