COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna gratis. De Duurte. No. 4636 DINSDAG 20 JUNI 1916 44e JAARGANG t Abonnement per 3 mnd. 86 ct., franeo per post 80 ot., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52$ „0.85 Modeblad 75 100 „1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 60 AdvertentlOn van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regelslö cent Elke regel meer 15 cent AdvertentlOn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend, Qroote letters en olichó's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2£ cent. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 2(lo kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 Juli a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/B cent beplakt te worden. De prijs van het Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor de stad, cfca fr- Per Post- PP Zij die zich thans reeds, met ingang van 1 Juli op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen de nummers OE OORLOG. De legarberlchten van 16, 17 en 18 Juni. Van het Westelijk front. De Fransehen hebben bij Verdun weer oenig voordeel behaald. In het avond communiqué van den 16sn wordt medegedeeld dat de Franschen bij den aanval op de Z. hellingen van den Morthomme de Duitsche loopgra ven over een front,breedte van 1 K.M. hebben genomen. Zij namen 206 Duit schers gevangen. Alle tegenaanvallen mislukten. Het middag-oommuniqué van den 17on meldt dat links van de Maas de aanvallen van den vijand tegen de redoute van Avocourt en op de Franache posten ten W. van heuvel 304, alle mislukten. Verder op verschillende punton van het front 'artilleriegevechten. Naar het bericht van den 188n meldt hebben de Duitschers hunne aanvallen op den rechter Maasoever herhaald. Het liep voor hen ook thans weder op een bloedige mislukking uit. Iu de Vogezen werd een vyande- lijken aanval afgeslagen. Verder maken de berichten melding van een groot aantal luchtaanvallen op stations en plaatsen achter het Duitsche front. Naar het Duitsche bericht van den 17on mededeelt nam het artillerie vuur in het Maasgebied in hevigheid toe. Ten W. van Sennheim, in de Vo gezen slaagden de Franschen er tijde lijk in de voorste Duitsche loopgraven te bezetten, doch werden door een tegenaanval weder verdreven. Volgons het legerbericht van 18 dezer werden links van de Maas nachtelijke gevechten geleverd, om vooruit geschoven stukken loopgraaf op den Z. helling van deu Mort homme. Een aanval op de Duitsche stellingen in bet hosch van Thiau- inont mislukte. Een door de Franschen genomen loopgraaf word des nachts, heroverd. Verder luchtgavechtan. Van het O o s t e 1 Ij k front. In het Duitsche legerbericht van 17 o'ezer werd gemeld, dat bij de legergroep van von Linsirigen, in bet vak aan Stochod en Styr, zich de nieuwe gevechten ontwikkelden. Ook ten ff. van Przelowka waren nieuwe gevechten ontbrand. Volgens de mededeeling van 18 dezer werden alle aanvallen ter weer zijden van Kolki afgeslagen. Bü den weg van Kowol Daar Luzk namen, de Duitschers elf officieren en 3446 man gevangen. Een kanon on 10 ma chinegeweren werden buitgemaakt. Het Ooatenrijkscne communiqué van den 17en meldt: Aan de Pruth geen bizondere gebeurtenissen. Ten Noorden van Niozwiska is een poging van de Russen om over den Drtjestr te komen, verijdeld. De aanvallen des vijands tegen onze stellingen ten W. van Wisniowczyk worden met onverminderde hevigheid voortgezet. In Wolhynié' wordt aan de Li pain het vak van Lokatschi en tusschen de Stochod en de Styr wederom met verbittering gèstreden. De tijdelijke periode van rust aan bet front bij Czernowitz, schijnt door de Russen gebruikt te zijn om op nieuw krachten te verzamelen voor een aanval op de stad. Het Oostenrijksche bericht van den 18en meldt dat Zaterdag het garni zoen van het bruggehoofd van Czer nowitz,' wegens het concentrische ar tillerie vuur van de Russen en de groote overmacht, moest worden teruggetrok ken. Desnachts forceerden de Russen op verscheidene punteti de Pruthover- gangen en drongen de stad binnen. Be stad werd door de Oostenrijksche troepen ontruimd. Aan de Strypa werden Russische aanvallen afgeslagen. Ten N. van de Lipa en Dokaczy werd terrein ge wonnen. Tegenaanvallen der Russen bleven zonder resultaat. Zij verloren 905 man en 3 machinegeweren. In het Russische communiqué van den 17en wordt medegedeeld, dat de Oostenrijkers, door Duitsche troepen versterkt, woedende tegenaanvallen doen om de opmavsch der Russen naar Lemberg, te stuiten. Ten W. van Kolki drongen de Russen, na een aanval Van den vijand te hebben afgeslagen, in do Oostenrijksche stel lingen op den N. oever van de Styr, en namen meer dan 15 officieren en 800 man gevangen. Ten Z. van de Stochod werd in een heet gevecht, het dorp Svidniki genomen en wer den 4 officieren en 800 man gevan gen gemaakt. Vrijdagmiddag bezette de cavalerie Radziwilow (aan den weg naar Brody). Oud- en Nieuw-Potzjajef werden van vijanden gezuiverd. In de streek van Haiworonka en Kurdwaronky wordt hevig gevochtende Oostenrijkera deden hier razende tegenaanvallen. Op den weg tusschen Sniatyn eu Kolo- mea- werd de vijand over da Tsernaja geworpen. Het Russische legerbericht van den lSen meldtAan het front van het leger van generaal Broesilof heeft dé vijand bij het bieden van tegenstand herhaaldelijk tegenaanvallen onder nomen, die onze troepen alle met goed gevolg hebben afgeslagen. Zaterdagmiddag om 4 uur hebben de troepen van generaal Letsjisky het bruggehoofd van de stad Czernowitz op den linkeroever van den Proeth stormenderhand genomen. Na een verwoeden strijd aan de overgaugen over den Proeth, waar de vijand de bruggen had laten springen, hebben wij de stad Czernowits bezet. Onze troepen vervolgen, den vijaud, die terugtrekt naar de KarpatheDpas- seu.' Bij de vermeestering van het bruggehoofd van Czernowitz hebben wij meer dan 1000 gevangen en de kanonneü in de stad genomen. De volgende bijzonderheden zijn over de gevechten op hetoverige front ontvangen: De troepen van generaal Kaledin slaan verwoede tegenaanvallen van den vijand af. In de buurt van het dorp Hado- mieze, ten N.O. van Sokoel aan de Styr, wordt een warme strijd geleverd. Tot dusver zijn 70 officieren en 2000 soldaten gevangen genomen en 8 machine-geweren veroverd. De Duitschers hebben een verwoe den aanval gedaan op het dorp Svidniki aan den noordelijken oever van de Stochod, dat wij hun hadden afgenomen. Wij sloegen den aanval af. Sommige van ODZe kozakken-regi menten voerden tweemaal onder be vel van hun chef Smirnof een charge in de flaDk van den vijand, die tot den aanval was overgegaan, uit. Zij namen 2 officieren en tal van Duitsche soldaten gevangen en vermeesterden 5 machine-geweren. Voorts sabelden zij een groot aantal Duitschers neer. De anderen vluchtten in wanorde. VolgeDs nadere gegevens over de gevechten van 5 tot 17 Juni hebben de troepen van generaal Kaledin 1809 officieren en 70.000 soldaten gevangen en 83 kanonnen, 236 machinegeweren en een ontzaglijke hoeveelheid oor- logsmaterieel buit gemaakt. In het gebied ,van den rechter oever van d'e Strypa, ten N. van Buczacz, ging de vijand tot den aanval over. Hli werd echter teruggeslagen. In het boschgebied aan het noor delijke front en aan het Düna-front herig artillerievuur inverschillende vakken. Van het I t.a 1 i a a n s c h O o s t e n- r ij k s c h e front. In het Oostenrijksche bericht d.d. 17 dezer wordt melding gemaakt van den aanvang van een hevig bombarde ment op het Isonzofront. Een aanval der Italianen bü Bagni werd afge slagen. Eveneens was dit het geval met de aanvallen op den Mrzli Vrh en de stellingen der Oostenrijkers in de Dolomieten. Ook in Tirol werden de aanvallen der Italianen afgeslagen, o. m. bij Primolano, bij de Monte Meletta en op de hoogvlakte van Asiago. Op laatstgenoemd front werden 13 officieren en 854 man gevaDgen ge nomen en werden 5 machine-geweren vermeesterd. Volgens het communiqué van den 18en zetten de Italianen huune aan vallen op het Isonzofront met kracht voort, o. m. tegen den Monte San Michele en het bruggehoofd van Tol- mein. Ook op het front in Tirol zetten zij bun aanvallende beweging door, doch werden overal tegengehouden. Van Italiaansche zijde komen be richten die melding maken van kleine voordeelen. Zoo wordt in het bericht van den 17en medegedeeld, dat hard nekkige gevechten op het plateau Sette Coniuni eindigden met een over winning der Italianen. Aanvallen der Oostenrijkers op den Monte Lemerle werden afgeslagen. Een oogenblik slaagden zy erin de stellingen te be reiken, doch door tegenaanvallen werden zij weer verdreven.; Ten N.O. van Asiago zijn de Italianen een krachtige voor waar tsche beweging begonnen tusschen het Frenzeldal en Marcesinabekken. Eeni- hoogten werden reeds bezet. Op den rechtervleugel werden een twee tal sterke stellingen vermeesterd. Hierbij verloren de Oostenrijkers 306 man aan gevangenen, een heele batterij van 6 kanonnen, 2 mitrail leurs en een grooten voorraad wapens en munitie. Het bericht maakt verder melding van luchtgevechten en luchtaanvallen. In. het bericht van den 18en wordt gezegd dat de Oostenrijkers met kracht hunne aanvallen op da Italiaan sche stellingen aan den Z. rand van het plateau van Asiago voortzetten. Tot dusver hebben zij aan dit front geen troepen onttrokken, en in de toekomst zullen ztj dat niet kunnen doen wegens het krachtige tegen offensief der Italianen, dat aan den gang is. In het Suganadal werden nieuwe- vorderingen ge-maakt op den linkeroever van de Masobeek. De duikboot- on mljnoorlog. Londen, 18 Juni. Lloyds meldt, dat bet Engelsche stoomschip „Gafsa" in den grond is geboord. Marsefile, 18 Juni. Het kleine En gelsche stoomschip „Sardinia" is in den grond geboord. Twintig leden van de bemanning werden gered. Torpedojager gezonken. De Engelsche torpedojager „Eden" is Vrijdagnacht tengevolge van een botsing in het Kanaal gezonken. Er zjjn 31 personeD gered, de kapitein en twee andere officieren worden vermist. De „Eden" was een torpedojager van 600 ton, bewapend met 1 kanon van 7.6 c.M., 5 kanonnen van 5.7 c.M. en 2 lanceerbuizen. Snelheid 26 mijl. De bemanning bestond üit 63 koppen. Duitsche verliezen. Tot 25 Mei jl. zijn volgens het ministerie van justitie 2440 Duitsche juristen gesneuveld, waarvan 1574 uit het Koninkrijk Pruisen. Generaal v. Moltke f. Berlijn, 18 Juni. General Oberst von Moltke, plaatsvervangend chef van den Generalen Staf van het leger, is hedenmiddag te één .uur 30, tijdens de in den Rijksdag gehouden rouw- plechtigheid voor veldmaarschalk v. d. Goltz, aan een beroerte overleden. Paplernood In Duitschland. In Duitschland zal met 1 Juli de prijs van het krantenpapier opnieuw worden verhoogd. De Duitsche regee- zal echter, naar de Frankfurter Zeitung meldt, maatregelen nemen dat de dagbladpers het papier tegen den thans geldenden prijs kan blijven ontvangen. Zij acht het in dezen oorlogstijd van groot openbaar belang dat het verschijnen van de bladen gewaarborgd is. Gevolgen van den oorlog. Het resultaat van den grooten achteruitgaug van het aantal gehoor ton te Berliju, sedert Mei 1915 is nu over twaalf maanden te overzien. In de hoofdstad werden van begin Mei 1916 tot eind April 1916 slechts 27,891 geboorten aangegeven, togen ,578 van begin Mei 1914 tot eind April 1915, een achteruitgaug dus met 10,696 of 28 procent. BINNENLAND. Lichtschip „Noordhlndar" en „Schouwenbank".j Het departement vaa Marine deelt mode, dat het lichtschip „Noordhinder" Zaterdag is verlegd naar eene plaats gelegen op ongeveer 52°4'N.B. en 2°4Ö'O.L. van Greenwich. In verband met de uitbreiding van het mijnenveld zal ook het lichtschip „Schouwenbank" worden verlegd. De ligplaats zal komon op ongeveer 51° 41 Vs' N.Br. en 3° 18' O.L. van van Greenwich. Van juiste lengte en breedte der ligplaatsen der schepen zal nader mededeeling wórden gedaan. Betooging voor Vrouwenkiesrecht. Achttienduizend mannen en vrou wen, maar voor het overgroote deel vrouwen, hebben Zondag in Amster dam -gedemonstreerd voor vrouwen kiesrecht en hun- betooging was, volgens de verslagen, een groot succes. Des morgens kwamen op het ter rein dor Amsterdamsche IJsclub de demonstranten bijeen en schaarden zich achter en bij hun bordjes, zoo dat de opstelling, omstreeks één uur begonnen, vlug van stapel liep en tegen tweeön de bereden politie, het muziekcorps en de cavalcade van drie personen, dragende het schild van vrouwenkiesrecht, het terrein konden verlaten, gevolgd door den schier eindeloozen stoet. Allereerst kwamen de groepen, voorstellende de landen waar al vrou wenkiesrecht was. Dan die waar ge deeltelijk kiesrecht voor de vrouw is, waarna de Nederlandsche Maagd kwam, omstuwd door de elf provin ciën en fndié, in het groen der hope gekleed. De afdeelingen (waarbij ge- costumeerde vertegenwoordigsters) volgdenMarijtje van Broek in Water land was, met haar Teun, op een hooge Noord-Hollandsche sjees, even zeer aanwezig. Op de afdeelingen volgden o.a. depu taties van den Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht, het hoofdbestuur van Nosokomos, de Nederlandsche Bond van Rijkstelefonisten, het hoofd bestuur van den Vrijzinnig-democra tischeu Bond met afdeelingen, de Bond van Nederlandsche Onderwij zers, de Bond van jonge Democraten, het hoofdbestuur der S.D.A.P., en de leden van de Soc.-dem. Vrouwenclubs uit verschillende plaatsen, allen met vaandels en doeken, die in frissche rood-witte kleuren afstaken tegen de lucht. Na een rondgang van een drietal I uren zijn op het inmiddels weer be reikte ijsclubterrein door een twaalf tal spreeksters redevoeringen gehou den, waarna eene motie werd voor gelezen en aangenomen, strekkende de regeering te dosn weten, dat de vrouwen van Nederland geen genoe gen nemen met de voorstellen tot grondwetsherziening, zooals die door de Regeeriug bij de Tweede Kamer zijn ingediend, waarin het algem mannenkiesrecht in de Grondwet verzekerd zal worden en voor de vrouwen alleen de belemmeringen ter verkrijging van kiesrecht uit de Grondwet verwijderd zullen worden. Ten slotte werd te zes uur in Krasnapolsky door een honderdtal betoogsters gedineerd,waar o.a. de heer Th. M. Ketelaar dronken uitbracht op de uitnemende regeling. Een goede vanst. De politie te Amsterdam heeft Zon dagavond een goede vangst gedaan. Omstreeks 11 uur bemerkten de om wonende dat van de verlaten smederij op den hoek van de Govert Flinck- straat en Ruysdaelkade een ruit was ingedrukt. De politie werd gewaar schuwd, die zich voor het perceel posteerde. Op een gegeven oogenblik kwamen twee mannen naar buiten gesneld, de een gewapend met een grooten Engelsche sleutel. Daarmede trachte hij zich de menschen van het lijf te houden. Tevergeefs echter. Onder de omstanders bevond zich een pootige matroos, die op een gegeven oogenblik beide kerels in den kraag had en ze vasthield tot er meerdere hulp kwam opdagen. Het bleken een paar oude bekenden van de Justitie te zijn de een genaamd Roos, een van de ge broeders van het bewuste trio, de andere Rubeek, die ook al meermalen met de Justitie in aanraking was. Ontvluchte krijgsgevangenen. Zaterdag zijn op verschillende plaatsen weder een aantal ontsnapte krijgsgevangenen over de grens ge komen. In totaal 2 Franschen en 6 Russen. Koperdiefstal ten nadeele van het Rijk. In de Rijkscentrale te IJmuiden werden drie rollen koperdraad en eenige koperen platen met bijhoorende bouten vermist. Door de recherche werd het ge- stolene bij een opkoopetin Amster dam in beslag genomen en een sedert jaren bij deze Centrale werkende electricien in verband met dezen dief stal gearresteerd. Verduistering. De malversatiën aan het gemeente- slachthuis te Arnhem betreffen o.a. verduistering van gelden, ontvangen voor v. rekening van de regeering ver richte werkzaamheden. De boekhouder G. v. d. B. werd aangehouden op een stembureau, waar hij zitting had als lid van dat bureau bij de Statenver kiezingen op j.1. Woensdag. Omtrent den omvang van de ge pleegde malversatiën wenschen de autoriteiten zich niet uit te laten. Te Amsterdam. Al» protest tegen den tegenwoor- digen toestand in hun bedrijf hebben de Amsterdamsche winkeliers in groenten en aardappelen Zaterdag j.1. besloten 's Maandags geen inkoopen te doen en hun winkels te sluiten. Dit besluit werd genomen op een bijeenkomst van groentenhandelaren, welke op de groentenmarkt werd gehouden. Door het „Handelsbl." werd bij ver schillende groentenbandelaars geïnfor meerd naar de reden van de staking. Daarover hoorde men verschillende jneeningeri. De een zeide, dat men lang genoeg had geprotesteerd en dat het niets had geholpen. Een ander had het speciaal togen de winkels van de coöperatie „de Dageraad", die door het gemeentebestuur zou worden bevoordeeld. De derde wilde verande ring hebben in de wijze van distri butie. „Uren en uren hebben wij midden in den nacht moeten wach ten." Inzake de kwestie met de socialistische coöperatie „de Dage raad" werd besloten niet toe te staan dat deze vereeniging aardappelen in ontvangst zou nemen. De werklieden die de aardappelen losfaen deden toe zegging, dat geen aardappel meer voor ,de Dageraad" zou worden gelost. Het „Handelsblad" heeft ook nog geïnformeerd naar de plotselinge stijging der prijzen van aardappelen en groenten. Een groothandelaar ant woordde, dat aan de hooge prijzen op het oogenblik niets te doen was. Dit ligt aan de natuur, aan het weer. Als we drie dagen warmen zonne schijn met een enkel malsch regen buitje hadden, zouden we stikken in de groenten. Want, dat staat vast, de boel mag er niet uit. De prijzen zouden bij guldens omlaag gaan. Maar wat anders in één week rijpt, heeft nu drie weken noodig. Een leder die van het vak op de hoogte is weet dat. De hooge prijzen der aardappelen zijn een gevolg van de groote vraag naar nieuwe aardappelen. Groote ge stichten kunnen geen gemeenteaar- dappelen krijgen en nemen dus hun toevlucht tot de nieuwe aardappelen. Ook de militairen hadden geen oude meer en moesten dus nieuwe aardap pelen koopen. Vandaar de sterk ver hoogde prijzen. Zaterdagmorgen, terwijl men aan de groentemarkt te Amsterdam aan het aardappelen lossen was, verspreid de zich het bericht, dat aan den Gruquiusweg aardappelen gelost wer den voor de „Dageraad". Onmiddellijk trok een groot aantal handelaren daarheen. Door het optreden van de politie kon echter een wagen met aardappelen vertrekken. Natuurlijk was direct een groote menigte men schen verzameld. Niettegenstaande alle maatregelen die genomen waren, slaagden ten slotte de groentenhandelaren erin zich door de afzetting te dringen en nabij de losplaats te komen. Onmiddellijk werd aangepakt. Het aardappelschip werd bezet en de mannen op de wal haalden de zakken die op de tweede kar waren geladen er weer af en stortten ze weder in het schip uit. Juist toen men klaar was kwam ver sterking voor de politie. Toen kon men opnieuw lossen. Nu wilden de voerlieden echter niet meer rijden. Door het bootje van de havenpolitie werd daarop de schuit naar de groen tenmarkt gesleept. Zaterdagnacht heeft men tenslotte de winkels van de „Dageraad" van aardappelen voorzien. Er was een zeer sterke politiemacht op de been, die iedere tusschenkomst van het publiek onmogelijk maakte. Iedere wagen vertrok met zes politie agenten naar de winkels. De eerste wagenvracht, die weg had kunnen komen, was bestemd voor den winkel op het van Limburg- Styrumplein. In het begin ging de wagen vrijwel onopgemerkt langs den weg. De voer man was echfer zoo onverstandig om langs de groentenmarkt te rijden. Toen begon het lieve leven. De groen- tenhandelaars trokken achter de kar met aardappelen aan. Een hittenkar reed een stuk om, en men legde het zoo aan, dat deze ten slotte dwars voor de wagen met aardappelen kwam te staan. Te midden van een grooten drom van menschen bleef de kar staan. Onder oorverdoovend gejoel beduidden de groentenbandelaars den wagenvoerder, dat hij zjjn kar in den steek moest laten. De voerman werd ten slotte, door de politie ontzet, doch niet dan nadat hy verklaard had, slechts tot aan het politiebureau te rijden, alwaar men verder zou kunnen zien. Voor het politiebureau drong de menigte zoodanig op dat de politie van wapenstok en sabel gebruik moest maken. Enkele der vooraanstaanden erden daarby' nogal geraakt. Door telkens gedeelten van den weg af te zetteD, slaagde men er ten Blotte in de plaats van bestemming te bereiken. Toen moesten de aard appelen evenwel nog gelost worden. Terwijl dit gebeurde werd met stee- nen gegooid waardoor eenige ruiten vernield werden. Den geheelen avond bleef het op het plein uiterst rumoerig. In verband met de door de groenten- handelaars te nemen maatregelen heeft de Burgemeester van Amster dam bekend gemaakt, dat de aard appelhandelaren hun winkels niet zouden sluiten. Mochten de winkeliers en ventens niet geneigd zfin de aard appelen te verkoopen, dan zou van gemeentewege worden ingegrepen, om de aardappelen in het bereik van de verbruikers te brengen. Behalve van nieuwe aardappelen verwachtte men te Amsterdam nog aanvoer van 2000 H.L. en 8 wagens oude. Van gemeentewege zou men In staat gesteld worden om tenminste op 20 verschillende plaatsen van de stad groenten enz. te kunnen koopen. Verder deelde de Burgemeester mede, dat door de Regeering binnen enkele dagen zou worden overgegaan tot beschikbaarstelling van rijst tegen lagen prijs door bemiddeling van de gemeente. De prijs zal zijn 10 cent per half kilogram, in den winkel afgehaald. De regeeringsmaatregel zal een voorloopig karakter hebben en beperkt blijven tot den tijd dat de prijs van de nieuwe aardappelen nog te hoog is om binnen het bereik van een belangrijk deel der bevol king te zijn. Zoolang de nieuwe aardappelen te hoog in prijs bleven, zouden boven dien nog bruine boonen beschikbaar worden gesteld. Op twee plaatsen in de stad werden Zondag vergaderingen der groenten- handelaars gehouden. Hierop werd besloten het voornemen om Maandag te sluiten, te handhaven. Er werd echter bij gezegd, dat dit slechts één dag zou duren, bij wijze van protest. Op de groentenmarkt had daarna nog een vergadering plaats van een 400 ft 600 menschen. De voorzitter wekte allen op zich Maandag kalm te houden en geen opstootjes te veroorzaken. Naar aanleiding van de verbitterde stemming die bij de groentenhande laren bleek te bestaan tegen de „Dageraad", heeft een verslaggever van het „Hbl." een onderhoud gehad met den Amsterdamschen wethouder Wibaut. Hieruit bleek dat van een bevoordeeling van de coöperatie „de Dageraad" door het gemeentebestuur, geen sprake was - gelijk te begrijpen Is. Waarschijnlijk komt de tegenstand der groentenhandelaren voort uit het feit, dat de „Dageraad" zich steeds het eerst bereid verklaarde tot den verkoop van regeeringsaardappelen enz., iets wat de anderen in den beginne niet wildon doen. Te Rotterdam behooren relletjes blijkbaar tot het verleden. Door het krachtdadig optreden der politie, die onmiddellijk ingreep als niet aan het bevel om door te loopen werd voldaan, bleef Rotterdam voor opstootjes bewaard. Te Utrecht werd Zaterdagmor gen vanuit het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen rijst en vet ge distribueerd. De voorraden aardappe len in de winkels werden onteigend. Sommige handelaars hielden hun winkels gesloten, doch de toegang werd dan door de politie geforceerd. ,n de handelaars, gaan thans ook protesten op van de groentenkweekers. In een druk bezochte vergadering van de tuinbouw-vereeniging Katwijk en omstreken is, zoo lezen we in het „Leidsch Dgbl", een langdurige dis cussie gevoerd over het verbod van uitvoer van vroege aardappelen. Algemeen was men van oordeel, dat,indien dit verbod niet binnen enkele dagen, wanneer de massa- aanvoer komt, wordt ingetrokken, dit ten gevolge van de zeer hooge cultuurkosten, voor de teelders ont zaglijke schade zou veroorzaken. Indien alle vroege aardappelen in Nederland moeten blijven, zal, zoo werd opgemerkt, de prijs zóó dalen, dat het bedrijf niet alleen niet-loonend, doch beslist verlies-gevend zal zijn. De geruchten liepen, dat de grenzen eerst 16 Juli zouden worden openge steld, wat de vergadering veel te laat achtte met het oog op het planten van narruchten, als kool, enz. Aardappelen rooien aldus werd er gezegd - voor een prijs, dieniet loont, doet men ook niet zoo spoedig men wacht dan het uiterste af, wat echter ten gevolge zal hebben, dat de teelt van de navruchten zeer inkrimpt. Tijdens deze gedachtenwisseling werden de gemoederen steeds op roerigermen meende, dat waar men onder de consumenten thans ging schreeuwen, de tuinders dit voorbeeld maar eens moesten volgen. De voorzitter gaande* de leden tot kalmte aan. Voor het oogenblik zag hij er niets onbillijks in, dat de grens was gesloten. Beschikbaarstelling zaavlaah. Do Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft de volgende circulaire, betreffende beschikbaar stelling van zeevisch, aan de burge meesters gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat uiterlijk met ingang van 1 Juli a.s. eene nieuwe regeling zal worden getroffen voor de beschikbaarstelling en de distributie van zeevisch, met Inbegrip van Noordzeeharing. Deze visch zal voortaan uitsluitend beschikbaar worden gesteld voor ge meentebesturen, en betrokken kunnen worden door bemiddeling van het Centraal Bureau voor den afzet van visscherljproducten te Amsterdam, of, wat de versche visch betrefr, van door de Zeevlschvereeniging in over leg met de Rijkscommissie van Toezicht op die vereeniging daartoe aan te wyzen groothandelaren, onder de navolgende voorwaarden: lo. De gemeentebesturen verbin- in zich de geleverde visch zelf te distribueeren of onder hunne verant woordelijkheid te doen distribueeren onder de consumenten hunner ge meenten tegen den kostenden prijs, vermeerderd met het zuivere bedrag van de onkosten, verbonden aan den plaatselijken verkoop. Zjj waken er tegen, dat uitvoer uit hun gemeente van de beschikbaar istelde visch plaats vindt, of dat ize andermaal verhandeld wordt. Volgt een opsomming van verschil lende stelsels van distributie. De prijzen waartegen de levering aan de gemeenten zal geschieden zullen telkens uiterlijk op den 25sten van elke maand voor de volgends maand worden vastgesteld. PLAATSELIJK NIEUWS. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland stellen voor aan de Am bachtschool alhier een subsidie te verleenen van f8000.-, indien het rijk f 10,000 en de gemeente f 4200. - bijdraagt. Door ambtenaren der plaatselijke belastingen is tegen een landbouwer te Koegraa procesverbaal opgemaakt, omdat hij frauduleus sterken drank ln zijn woning aanwezig had. Pensioenen. Bij het K.B. is pensioen verleend aanM. P. D. J. van de Putte, wed. van H. C. C. Berends, bootsmanf 279 ;P. Tljse. wed. W. H. Jorwerda, marinier le kl., f 176A. Jansen, wed. ff. J. Daalder, serg.-machinedrtjver, f 141 W. C. Herber, wed. J. Havers, korp.- machinedrljver 2e kl., f 108A. v. d. Meyde, zoon van wijlen J. v. d. Meyde en van N. Klok, serp.-torpedist, f72. Jongelieden Geh.-Onth. Bond. Duizend weken en daar beneden is de ouderdom van het idealisme; de leeftijd, dat de wereldhervorming Spielerei is, een kwestie van wat doorzetting en wat werken, de tijd van het wereld- bestormend enthousiasme. Als de haren nog langs.de schouders hangen de baard nog geen aanspraken maakt op een wekelljksch scheergeld van twintig cents, de rokken nog kort en de idealen nog lang zyn, dan is het het festijn voor den Jongelieden Geheel-Onthouders Bond. Nietwaar, wat is er nu eigenlijk aan om de wereld naar je hand en hart te zettenom bet verrukkelijke, hooge, ideale, reine, dat in je eigen boezem zetelt, over te planten in de maatschappij, zoo dat daar uit het zaadje hooge slanke bloemen opgroeienvlekkelooze lelies van altruisme, van geloof in het goede, van hoop op het allerhoogste, van liefde tot mensch en maatschappij. Wat kan het kosten? Levensmoedis aanwezig, in groote dosis; idea lisme groeit met den dag; strijdlust blaakt en blaaBt van geweldeen beetje volharding, een weinig door zettingsvermogen, veel liefde voilft! Helaas: La vie est brève, Un peu d'amour, Un peu de röve; Et puis - bonjour Zoodat lk, om niet al te ontnuch terend te werken op de jongelui, die het sympathieke clubje van de af- deeling Helder van den J. G. O. B. vormen, maar niet op dit bespiege lende thema door zal gaan en liever constateeren, dat er opgewektheid was op dit jaarfeBtyn der Heldersche afdeeling. Opgewektheid en feest vreugde waren me daar niet al die meisjes en jongens in feestgewaad, met de sierlijke band om den arm van het ceremonie-meesterschap Was daar niet, met Ijver en lust, gewerkt voor deze uitvoering, dat zij klinken zou als een klok? En heeft zjj niet geklonken, dat het daverde door de zaal Spreek het eens tegen, wereldwijze cynicus, als gy durft I Allereerst was daar de opening. We zouden die kunnen noemen proeve van een openings-speech zooals een kok een tulband probeert te bakken, zoo probeerde de leider een openings speech te houden. Wel levende menschen zwijgen over 's koks misbaksels, en genieten alleen van het goede, dat uit zijn handen komt. Zoo ook wijwij constateerden, dat er een redenaar zou geweest zyn, indien het niet geschied was, dat hy er niet geweest ware, en dat daarom een ander, die er toch óók geweest zou zijn, thans de redenaar zou zyn dat er hard gewerkt was om dezen avond in elkaar te zetten, en dat men geen entrée's had geheven, om het ledereen mogelijk te maken te komen. In toen de feestavond dan geopend was, na het zingen van het bonds lied, toen trad al dadelijk de zang vereniging „Ons Doel" op, (dir. de heer C. W. Rusting) die, met haar beschaafd en geschoold koortje, dade lijk vooraan zit als er wat goedB te doen ia, En wfi genoten zichtbaar en onhoorbaar van de beide eerste nummers van Galesloot en Caro, zeer mooie, zeer melodieuse, zeer goed voorgedragene nummers. Daarna kwam „die Kaiserparade" van Rich. Eilenberg. Wat dat is? Vraag hst Nella Dunk, die het op de piano vertolkte met eene muzika liteit, een bravour, een aanslag, eu •en élan, die voor de toekomst won deren belooft. En „Pamina" van Hess was een niet minder dankbaar num mertje. Guin, Geertje en Barend hadden een voordracht, „Geheel-onthouding ja of neen?" en hoewel een van de G.'s het heele zaakje netjes had opge schreven en af en toe smokkelde door op het papier te kijken, liep het prachtig af en eindigde met het zingen van het Friesche volkslied (de melodie alleen, wel te verstaan), 't Was een ding, dat wel insloeg en bracht eene aangename afwisseling. Daarna herhaling van het pro gramma, totdat, als slotstuk voor de pauze, de redenaar optrad. Zjjn doel was het streven van den J.G.O.B. uiteen te zetten, teneinde, kon het zijn, meerderen op te wekken tot toetreding. De oprichters voelden, dat ze tegenover het groote drank kwaad, dat de maatschappij beheerscht, ook iets doen moesten: ze wilden getuigen door hun voorbeeld, dat een drankvrije maatschappij mogelijk is, noodig is om de samenleving tot hooger peil op te voeren. En ze orga niseerden zich. Wel keken de ouderen wat boosgfl zyt nog te Jong om u zelf te heipen, gij moet by ons komen, riepen ze. Maar de jongeren wilden zich met hen, die van gelijken leef tijd waren, vereenigen, liever dan met anderen, daarom riepen ze elkan der samen, stichtten hun bond en kloppen nu aan om steun. Moreele steun van jongens en meisjes, die toe moeten treden, flnantieele van de anderen. Zelf hebben ze aoh arme I een mager zakgeldje van vader of moeder. Kort zijn de dagen onzer jeugd 1 riep de feestredenaar, de heer David- son uit, lang zullen die van onzen Bond zijn l En alweer, durf eens te zeggen, gy cynische wereldling, die zelf der dagen en der levensgeneuch- ten zat zyt, dat dit niet schoon en sympathiek gezegd ial En gezellig en vlot, vrooiyk en geestig, rolden de uren van den feest avond voort. Er was nog een zeer groot programma af te werken, en dat zal wel geschied zijn ook, al r hebben wy zelf het niet meer beleefd. Moge dan de feestavond van dit eerste jaar een onverwoestbare her innering achterlaten in de jonge hoofden en harten der J.G,O.B.-era i

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1