De duurte. Laatste berichten. Uitslag der Stemming ter benoeming van twee leden voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, in het Kleadistrlot HELDER, gehouden op Maandag 10 Juni 1816. ONDERDISTRICTEN. Aantal kiezers. Uitge Uitgebracht op de Heeren: brachte geldige stern oten. C. ADRI- AANSE. A.-R. E. J. BOK. Vrijz. J.B. BOMANS. Kath. 8. J.0.0. DIKKERS. Vrljz. A. W. MICHELS. S. D.A. P. A. B. A. VER- STEBEN. S.D. A.P Helder 1 1767 1057 262 364 229 312 453 417 1247 822 278 261 244 219 320 269 „III 1689 1030 303 278 245 213 477 437 IV (Koegras) 202 115 30 42 26 43 39 36 Texel 1 (Den Burg) 674 441 151 213 148 251 43 54 II (De Cocksdorp) 92 38 24 III (Den Hoorn) 147 101 57 37 45 49 6 4 IV (Oosterend) 260 180 99 70 95 78 7 9 V (Oudeschild) 199 127 21 56 21 59 44 48 Vlieland 166 97 4 36 2 33 60 59 Tersohelling 1 (W.-Terschelling) 369 210 35 75 31 81 92 95 II (Midsland). 206 87 24 52 19 50 10 15 III (Hoorn) 177 69 22 31 18 35 16 15 TOTAAL 7288 4428 1324 1539 1162 1457 1583 1483 Volstrekte meerderheid 2215- Herstemming (op 27 Juni a.s.) tusschen de Hoeren E. J. Bok, G. J. O. D. Dikkers, A. W. Michels en A. G. A. Verstegen. Bij de vorige stemming was het aantal kiezers 6533 en werden uitgebraoht 4783 stemmen. Daarvan bekwaman de vrijzinnigen (Grunwald) 1734, de S.D.A.P. (Thomassen) 1375, de anti-re»! (Hartendorf) 718, en de Katholieken (Wijs) 956 stemmen. Schagen. Aantal kiezers 10261, uitgebracht geldige steramen 7486, volstrekte meerderheid 3748. K. Bree baart (lib.) aftr. 3971, A. Dorbeck (R.-K.) 2607, A. W. Michels (S. D. A. P.) 876, P. Verburg (A.-R.) 2580, A .G. A. Verstegen (8. D. A. P.) 982, J. Z(jp (lib.) aftr. 3846 stemmen. Gekozen Breebaart (lib.) en Zijp (lib.). De uitslag te Amsterdam. In Amsterdam is nimmer zoo slecht geBtemd als dezen keer. Overigens is.. het resultaat het gunstigst voor de S. D. A. P., die zeer goede kans heeft bij de herstemmingen drie zetelB te winnen (twee in district II en een in district VIII). Merkwaardig is hot, dat zij in haar vaste districten (III en IX) weder achteruit gaan. De vrqz.-democraten verloren twee zetelséén in district II en één in district Vin. De uitslag In Noord-Holland. De totaal uitslag van de Staten verkiezingen in Noord-Holland is dat na de eerste stemming z(jn gekozen 8 leden van rechts en 6 van links. In 't geheel traden af 14 van rechts en 26 van links, zoodat herstemming moet plaats hebben voor 26 zotels. Hiervoor komen in herstemming 17 rechtsche en 36 linksche candidaten. De oude stand in de Staten was 23-54 voor links. De voorloopige stand na de eerste stemming is nu 17 rechts tegen 84 links. DE OORLOG. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 18 Juni. Het stra tegische resultaat van twee weken vechtens ia, dat de Russen een ongeveer rechte linie Luck, Buczacz, Czerno- witz bezet houden. Militaire deskun digen w(jzen er erop, dat de bezetting van Radziwilof door de Russen, die gevolgd zal worden door de verdrij ving van den vijand in de richting van Brodyen, naar alle waarschijnlijkheid, in die van Lemberg, haast onver mijdelijk den terugtocht van het Oostenrljksche centrum uit de streek van Tarnopol zal tengevolge hebben. De Russen, voortmarcheerend over de grens tusschen Wolhynie en Galicié, zijn volgens do laatste telegrammen minder dan 60 mijlen van Lemberg. Het feit, dat de Russische cavalerie in staat, is geweest Radziwilof te be zetten, bewast, dat de Oostenrijkers de vruchteloosheid inzien van een ernstige poging den Russen het over schrijden van de grens te betwisten. Van hat Itallaansch-Oosten- rljksche gevechtsterrein. Weenen, 19 Juni. Gisteravoud is het uiterst hevige vuur der Italianen togen onze stellingen tusschen de zee en Conto dei sei Busi hervat. Een vijandelijke aanvalspoging bij Selz is verijdeld. Aan het Dolomieten-front is een nachtelijke aanval bij Raffreddo mis lukt. Aan het front tusschen de Brenta en de Astico hebben onze troepen opnieuw talrijke aanvallen der Italia nen, o.a. een krachtige aanval ten Noorden van den Monte Meletta, af geslagen. Ten zuiden van Buslbollo is de eerste bergrug veroverd. Drie vijan delijke tegenaanvallen mislukten. In deze gevechten zijn meer dan 700 Italianen, waaronder 25 officieren, gevangen genomen en 7 machine geweren en een mljnwerptuig buit gemaakt. Oe duikboot- en mljnoorlog. Londen, 19 Juni. Blijkens een mededeeling van Llo'yds is het Spaan- sche s.8. „Mendibel Mendi" 4601 ton in den grond geboord. De bemanning, sterk 82 koppen, is aan wal gebracht. lilt Dultichland. Te Berlijn is bekend gemaakt, dat j jongelieden, die het, 17de levensjaar voltooid hebben, verplicht zijn, zich 1 voor den landstorm aan te melden. De wekelljksche vleeschportie, die te Berlijn eenmaal van 800 op 880 gram en in afgeloopen week op 360 gram per hoofd verhoogd kon worden, is voor de wöek van 19 tot 25 Juni weer tot 800 gram verminderd. In do vorige week was trouwens ge bleken, dat menig bezitter van een vleeschkaart de hem toekomende por tie niet bij zijn slager had kunnen krijgen. Te Berlijn is verder bepaald, dat er in plaats van de 6 pond aard appelen, waarop men wekelijks recht hoeft een extra hoeveelheid brood van 350 gram verkrijgbaar zal zijn. Op die wijze zal men dus zoolang de aardappelen schaarsch zijn in staat zijn, de aardappelen, die men niet kan krijgen, door ander voedsel te vervangen. De Rijkskanselier heeft, toen bij in den Rijksdag de schrijvers van geheime schotschriften op den kaak stelde, met name genoemd den „Ge- nerallandachafts di rector" Kapp. Deze heeft Von Belhmann Hollweg des wege tot een tweegevecht met pistool uitgedaagd. De .Kölnische Zeitung" sluit zich aan bij een inzender, die zich in zeer afkeurenden zin over de uitdaging uitlaat, en zegt: Ook wij hopen dat de poging van den heer Kapp om datgene, wat ons op politiek gebied gescheiden houdt, met het pistool uic te vochten en het vaderlandsche duel weder bij ons in te voeren, op de gerechte verontwaardiging der openbare meening zal afstuiten. De Rijkskanselier heeft bet duel geweigerd, op grond dat hij in het belang van den lande togen een aan val op zijn politiek is opgekomen. Kapp verklaart nu dat hij zich ge noegdoening zal zien te verschaffen „op een oogenblik waarop den Rijks kanselier niet meer de dekmantel van den oorlog, zijn positie ei kneveliug van de pers ten dienste staan." De Varaenigde Staten en Mexico. Londen, 19 Juni. Naar luid van telegrammen uit El Paso is een Mexicaansche legermacht van onge veer 50.000 man bezig de omsingeling te voltooien van de Amerikaaosche strijdmacht van generaal Pershing, die circa 15.000 man telt, Washington, 19 Juni. President Wilson heeft de staatsmilitie van alle staten onder de wapenen geroepen voor den dienst aan de Mexicaansche grens. De minister van oorlog, Baker, heeft bekend gemaakt dat zooveel troepen naar de grens zullen worden gezonden als noodig is. Het voor nemen bestaat niet nieuwe troepen op Mexicaansch gebied te sturen, be halve voor de achtervolging van bandieten, die mochten beproeven misdaden te plegen op Amerikaan- schen bodem. Tegelijkertijd is vanwege het depar tement van marine last gegeven, om nog meer oorlogsschepen Daar de beide Mexicaansche kustgebieden te zenden, ter bescherming van de Amerikaan- ache burgers. Japan en China. Londen, 19 Juni. Naar Reutor's Agentschap verneemt is de verster king der garnizoenen in Noord-China oen voorzorgsmaatregel, genomen in verband met den dood van Joeansjikai, en ten doel hebbend de Japansche kolonies en de andere buitenlanders te beschermen. De nieuw aangekomen troepen tel len ongeveer 600 man en zijn bestemd voor Peking en Tientain. Het zenden van versterkingen was door Japan ondernomen, op instigatie van enkele gezanten van de geallieer den te Peking. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer G. Rljkeboer, ambtenaar ter Secretarie alhier, is benoemd tot adjunct-commies le klasse ter Secre tarie der gemeente Velsen. Bij het te Rotterdam gehouden examen- voor verloskundige slaagde onze plaatsgenoote Mej. A. Klerk, leerlinge der rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. In aansluiting op ons bericht van jj. Zaterdag, aangaande het 40 jarig ambtsjubileum van den WelEerw. Heer Db. J. Meijer, pred. bij deOud- Geref. Gemeente alhier, kuDnèn wij nog het volgende melden: Onder plechtig koraalspel van het orgel van den 150en Psalm betrad de grijze leeraar j.1. Zondagmorgen den kanselna de gewone kerkelijke plechtigheden tot opening van den eeredienst hield Z.W.E.W. eene ge dachtenisrede naar aanleiding van Psalm 71, vers 15 t/m 18. Na afloop van den dienst werd den geachten jubilaris namens de gemeente door den ouderling Doef op hartelijke wijze met dezen heugolljken dag ge- lukgewenscht, waarop de gemeente haren leeraar toezong Psalm 1348. Hierna had de aanbieding plaats van een keurig huldeblijk, bestaande in een zeer fraai portret van Z.W.E.W. in olieverf (vervaardigd door den heer Boelsums alhier) en eene. enveloppe met bedrag. Met een plecbtigen lofzang door de gemeente was hiermede deze spon tane huldebetuiging afgeloopen. Zichtbaar aangedaan dankte ds. Meijer zijne gemeente voor deze zeer hartelijke toegenegenheid en waar deering. Moge ds. Meijer nog jaren voor zijn gemeente gespaard blijven was vooral zijn wensch en die der ge- heele gemeente. Des avonds hield ds. Meijer dankstonde) naar aanleiding van Han delingen 8, vers 89, het laatste ge deelte, en wel deze woorden: „Hij reisde zijn weg'met blijdschap". Gedeputeerde Staten van Noord- Holland stellen vooraan de Algemeone Holdersche Winkeliers- vereeniging, ten behoeve van de Handelsavond school een subsidie te verleenen van f196.-. Door de heoren F. Damen en A. Kramer, alhier, is gisteren bij paal 1 een adder gevangen. Het bijzonder fraaie exemplaar had een lengte van ongeveer 50 cM. Hr. Ms. „Noord-Brabant". Hr. Ma. „Noord-Brabant" is 18 dezer van Port Louis vertrokken Optredan van lult. Slkkana in da Marlne-cantlna. Voller dan vol kan nu eenmaal een zaal niet zqn, andera zouden we dat bijvoeglik naamwoord kunnen gebruiken om den toestand van de Marine cantine op Zaterdagavond aan te geven. Voor die groote toeloop was dan ook alle reden, want reserve le luitenant der artillerie Sikkens had zich welwillend beschik baar gesteld, om de aanwezigen wat vóór te goochelen. Er gebeuren nu eenmaal geen won deren, dus weet men dat het op voor den gek-houderq uitloopt, en toch is het gewoonweg ongeloofel|jk wat de heer Sikkens doet. Hij staat voor je met eene vogel kooi, waarin een heusch „pietje" zit te zingen en „roef!" weg zyn Hij heeft een roode zakdoek in zijne band, strijkt er over en blauw is de doek. Het schijnt wel dat hij alles kan, want ook als moppen- verteller en teekenaar was hij aller aardigst. Vooral in deze tijden van gebrek aan levensmiddelen is de man onbe taalbaar, hq haalt eieren uit een leege zak, verdubbelt zoo maar eene hoe veelheid rijst, hij teekent een vat tapt er dadelijk bier uit, en een koe en pompt er melk uit, door den staart op en neer te bewegen. Me dunkt hij zou een goede helper zijn voor den Minister van Landbouw. Eenige muzikanten van de marine kapel zorgden voor vroolljke muziek. De heer Sikkens kan overtuigd zijn, dat hij alle aanwezigen een buitengewoon prettigen avond heeft bezofgd en toen op voorstel van heer Braam een driewerf hoera werd gegeven, was het één breed gejuich dat tot weeraens beteekende. Int. Cabaret-Ensemble. Omtrent het Int. Cabaret-Ensemble, dat a.s. Donderdag alhier in Casino optroedt, schrijft de Prov. Ntjmeegsche CourantDe zes artisten, die het ge zelschap vormeq, slaagden er in met een afwisselend programma de aan wezigen ten einde toe te blijven boeien.- De beste van allen vonden wij mej. Stella Fontain, die én als liedjes- zangeres èn als imitatrice keurig werk verrichtte. Zq gaf vóór do pauze verschillende nummers van Kees Witte, Dumas en anderen, waarbij haar levendige dictie, goede mimiek duidelijke voordracht terecht warm applaus verwektou. Max Dlvert, op het programma vermeld als „comique chanteur de Montmartre" is een clown waarop elke circus directeur trotsch zou zijn. Het trekken van de onmogelijkste, gezichten is wel zqn fort en hij heeft daarmede, alsmede met de dolle buite lingen en sprongen die den ras acro baat verrieden, het publiek doen scha teren van het lachen. Mlle Yvorrae Bonsang, chanteuse de 1'Opóra de Bruxelles, heeft vóór pauze het air „Connalstu" uit Mignon en een Fransch lied keurig gezongen. Dan was er nog de Deensche tra- vestl-soubrette Kamma Wessel, die vooral als straatjongen aardig acteerde en Alfred Warrie, die aan de piano lietijeB zong en als artistiek leider de optredende personen met een kwink slag aan de aanwezigen voorstelde. De moppen die hij vertelde deden het 'm wel. Ten slotte een woord van lof aan in accompagnateur Maurice Agste- ribbe. Een welgeslaagde voorstelling, waarvan ook de hartelijke toejuichin gen herhaaldelijk getuigden. Wij kun nen een ieder aanraden de tweede voorstelling van hedenavond bij te wonen. Schakan. In plaats van den wedstrijd tus schen de Heldersche Schaak vereeni ging „Morphy" en de combinatie Beverwijk - Zaandam Krommenie, welke door de tijdsomstandigheden moest vervallen, had het bestuur van de N.-Hollandschon Schaakbond een revanche match voorgesteld tusschen Morphy" en hot 2e tiental der Am- sterdamsche Schaakclub. Deze wed strijd is nu 1.1. Zondag gehoudon. Door verhindering van een paar der sterkere spelers was „Morphy" ver plicht al zijn beschikbare reserve spelers mede naar A'dam te sturen, maar had toch de voldoening een volledig tiental in 't veld te kunnen brengen. Do Amsterdammers waren natuurlijk ook compleet. De uitslag mag voor de H.S.V. be vredigend genoemd worden. „Mor phy" leed de nederlaag, doch deze was zoo klein mogelijk. Van de 10 partijen werden 3 gewonnen, 8 werden remise en 4 gingen verloren. „Mor phy" had wit aan de oneven borden, De volledige uitslag luidt aldus: -Morpliy": „A.8.C.U": 1. Dr, J.Chr. Roeden \4 B. J. vTrot Ren burg U 2. K. Geus l H. G. Reeders 0 5. C J. Poortman 0 P. B. Tulp 1 i. K. Zeeel 0 J. H. Hetlolingh l 6. J. v. Eek Ji Max Eu we 6. A-H. de Carpecüer l Th. M. y. d. Loos 7. A A. Rueck U D. H. Dijkman B. J. Reldama 1 W. Euwe 10. J. J v 'l'rotsenburgÓ L. Totaal 1)4 Totaal 6j^ De wedstrijd had een merkwaardig slot. Het langst duurde de partij aan het 4e bord. In den stand wit (Hette- lingb): Ka 6, Td7, pionnen a 7 en b6zwart (Zegel) Ka8, Tb8 over zag de heer Zegel de remise-variant Tb6: -f, speelde Tb7 in de ver wachting dat wit zou spelen T b 7 waarop zwart pat is. Wit speelde echter T d 8 -j- en zette daarna op b 8smat. Doordat de 10-wedstrijd door „Morphy" gewonnen is met den uit slag 6} tegen 3} is de eindstand in het voordeel der H.S.V. n.1.11 tegen 9. „Morphy" is dus winnaar geworden van den prijs, uitgeloofd door den N.H.S.B. n.1. een bord met b(jbe- hooreude Stauntonstukken. BINNENLAND. Ds post nasr Indlë per „Prinses Jullana". De verzending van brieven en andere stukken naar Ned. Oost-Indié, welke 20 dezer zoude geschieden met het se. „Prinses Julinua" van de „Noder- land" is nader vastgesteld op 21 Juni e.k. Uitvoerverbod ven Zeevlsch. (Officieel.) In verband met het voor nemen om uiterlijk met ingang van 1 Juli a.s. een Dieuwe regeling te treffen voor (^beschikbaarstelling en distributio van'zeoyisch, met inbegrip van Noordzeeharing, kan zeer spoedig een uitvoerverbod voor zeevisch wor- ken verwacht. De „Schouwenbenk". Ten vervolge op het bericht van 17 Juni deelt het Departement van Marine mede, dat het lichtschip „Schouwenbank" is verlegd naar een plaats gelegen op 61 graden, 41 mi nuten, 61 seconden N.B. en 3 graden, 17 minuten, 21 seconden O.L. van Greenwich. Aan aan gavaar ontanapt. Toen de bemanuing van den schok ker V E14", een uit Veere afkomstig visschersscbip, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op het Steen- diep, gelegen 4 mijl Z.Z.O. van Westkapelle, waar het water een diepte heeft van 17 vaam, na een sleep van 2 uur het net ophaalde, bleek dat daarin in plaats van visch een mijn was. Deze mijn kwam tot ontploffing, maar gelukkig onder water, anders was het schip zeker verloren geweest. Thans was de schok ODtzettend en spatte het water huizen hoog, waardoor het schip ernBtig be schadigd werd en lek sloeg. Het is den visschers gelukt het vaartuig toch in de haven van Veere terug te brengen. Te zes uur in den morgen werd de haven bereikt, maar men kwam binnen met verlies van het nieuw aangeschafte net ter waurde van ongeveer f200. Smokkelen. Men schijft aan het „Hbl." Te Venlo gaat de politie nog door met het houden van klopjachten op de Duitschers. Uit alle hoeken en gaten worden ze voor deq dag ge haald on voorlóopig opgeborgen op het politiebureau. Zijn er een voldoend aantal bijeengebracht - Vrijdagavond had men er over de twee honderd dan wordt het geheele gezelschap op transport gesteld naar de grens onder geleide van marechaussee en politie. Den maatregelen past men uiteraard slechts toe op hen, die zich zonder geldige reden in de stad ophouden. Op het politiebureau visiteert men dan ook ieder aan den lijve en neemt er alle ten uitvoer verboden goed, dat men daarbij aantreft, in beslag. De bedoeling van den maatregel is tevens om een einde te maken aan den wantoestand, dat de burgerB waren op hun eigeD naam koopen en deze met woekerwinst binnenshuis of op de straathoeken weer aan de Duitschers van de band doen. Een toestand tevens die ten gevolge heeft, dat van sommige winkelwaren voor de burgers geen voldoende hoeveel heden voorradig zijn, of wel dat deze waren met opzet worden achter ge houden. De laatste menschentransporton, welke door hun zeer groot aantal vooral de aandacht trokken, werden begeleid door tal van ingezetenen uit de stad. Maar de Duitschers toonden zich bru taal genoeg, om hun volksliederen en vooral het „Deutschiand über Alles" te zingen. Het slot was dan ook, dat de Hollanders zich geprikkeld gevoelden met hun nationale liederen tegen- betoogingen hielden. Aan de grens binden de Duitocben» zich gewoonlijk wel in. Tegenover Duitscbe glimmende knoopen permit teert men zich niet zooveel vrijmoe digheid. En bovendien hier wacht hun de verrassing. De geheele bezen ding wordt namelijk overgeleverd in len van de Duitsche militairen, die verplicht zyn iedereen die zonder behoorlijk paspoort de grens passeert op te brengen tot het betalen van boete of het ondergaan van gevange nisstraf Intusscben blijft het een allertreurig ste toestand, dat in ons land ten aanzien van de grensfraude niet een eenvoudig kort recht bestaat. De Staat laat zijn ambtenaren werken met stapels papier, paspoorten, inslag vergunningen, proccessen-verbaal tot in het oneindige, onttrekt de politie macht aan haar gewone werkzaam heden, alles met het doel om de grensfraude te weren en laat zich ten slotte door de zingende vreemde lastposten nog uitlachen op den koop toe over zijn lankmoedigheid. Men meldt uit Waubach aan de L. Kr." Een troep Duitsche smokkelaars, naar schatting 14 k 15 man, waarbij velo kinderen, poogde een massa eet waren naar Duitschland te brengen. Eenige hulpkommiezen kregen con tact met de bende. Er werden tal van schoten door de soldaten in de lucht gelost om de smokkelaars tot staan te brengen; er wordt halt ge roepen. De bende vlucht, kruipt en rent door de roggevelden. Weerklin ken waarschuwingsschoten; het wordt, voor de Duitschers een sauve qui peut. Een der meisjes, van een jaar of 18, 14, wordt doodelljk getroffen, en een knaap krijgt twee schooten in het lichaam, een in den schouder, een in de knie. De Duitschers moeten het lijk en de verwonde mee hebben genomen, De sneltrein, welke om 1 u. 89 uit Arnhen rechtstreeksnaar Duitschland vertrekt en waar van de visitatie aldaar plaats vindt, moest Zaterdagmiddag op last der douane te Zevenaar stoppen. In een 3e klasse rijtuig werd op een privaat een zak inhoudende K.G. vet gevonden, terwijl nog een zak met 93 stuks rijwielbanden werd in beslag genomen. Smokkelaars batrapt. Vier Duitschers, kooplieden uit Es sen en Keulen, vertooveude te Rotter dam, zijn aangehouden in een pakhuis aan den Fèljenoorddijk, waar zij bezig waren tlesschen roet slaolie, stukken spek, kazen en zeep te verpakken in manden, welke verder met kropsla werden aangevuldmet het doel, gelijk zij bekend hebben, een en ander naar Duitschland uit te voeren. Zij waren voornemens deze manden te laden in een spoorwagen, die op hun bestelling geplaatst was op Persoonsdam, voor het gebouw van de groenteveiling. („N.R. Ct.") Da staking dar groantanhandalaars te Amsterdam. In verband met de door de groen- tenhandelaars aangekondigde, een daagsche staking van den groenten- verkoop, hadden de autoriteiten alle mogelijke maatregelen genomen. Reeds om 2 uur Zondagnacht da markt begint 's zomers te 4 uur was er een ongewone drukte. Niet van handelaars en koopers, maar van militairen ongeveer 750 man en een sterke politiemacht. Voor het geval dat voerlieden zouden weigeren de groenten te vervoeren, was gezorgd voor een aantal vrachtauto's o. m. die van de brandweer, van de tram en een aantal van het depot van het leger te Delft. Niet minder dan 100 handkarren stonden klaar, om de groenten die aangevoerd zouden wor den te distribuoeren. Indien do gewone handelaars niet kwamen, zouden op twintig plaatBen in de stad winkels worden geïmpro viseerd, bestaande uit den inventaris van 5 bandkarren. Twee ongewapende militairen zouden zorgen voor den verkoop, terwijl op ieder punt van verkoop een gewapende patrouille van 12 man aanwezig zou z(jn. De aanvoer begon eerst laat althans later dan gewoonlijk. Het vermoeden dat de tuinders buiten de stad en bruggen door de groenten- handelaars zouden worden opgehou den bleek ongegrond, daar alle wallen, bruggen en sluizen aan de ingangen van de stad bezet waren en de schuiten op hun weg naar de markt door politie begeleid werden. Omstreeks half 5 in den morgen waren ongeveer 50 tuinders met bun schuiten in aantocht. In gewone tijden komen er plus minus 150. Blijkbaar had men dus gev&arschiiwd niet te komen. Te kwart voor 6 gingen reeds eenige karren met groenten de stad in. Som mige met, andore zonder politiegeleide. Volgens mededeeling van „het Marktwezen" zou de aanvoer bestaan uit 2500 H.L. nieuwe aardappelen, eenige duizenden bloemkoolen, eenige duizenden bossen wortelen, meer dan 1000 zak peulen, en andere groenten. Ongeveer 1200 H.L. nog aanwezige oude aardappelen zouden eveneenB onder de bevolking worden gebracht. Eerst indien zou blijken dat de gewone handel niet slaagde, zou de verkoop van gemeentewege ter hand worden genomen. De samenwerking der gemeente de Vereeniging van Groentenhande- n had tengevolge dat de volgende inkoopprijzen voor grossiers waren vastgesteldBloemkool 12 cent per stuk, peen (Loosdrecbtsche) 8 cent per bos, gestoken komkommer 4 cent per stuk, stek f 1 per mand, andijvie f0.76 per mand, peulen zak van 20 pond f 1.60, doperwten f 1.35 per zak, capucljners f 1.36 per zak, Langedijker wortelen f 2.60 per 100 bos. Inkoopsprijs voor wi nkelieraBloem kool 14 cent per stuk, peen (Loos- drechtsche) 10 cent per bos, gestoken komkommer 6 cent per stuk, stek f 1.25 per mand, andijvie f 1 per mand, peulen zak van 20 pond f 1.75 per zak, dorperwten f 1.60 per zak, capucljners f 1.60 per zak, Langedijker wortelen f 3 per 100 bos. Indien gemeentelijke verkoop plaats h&d, zouden de prijzen zijn als volgt Bloemkool 16 cent per stuk, peen (Loosdrecbtsche) 10 cent per bos, ge stoken komkommer 6 cent per stuk, stek 4 stuks voor 10 cent, andijvie 3 ,cent per stuk, peulen zak van 20 pond 10 cent per pond, doperwten 10 cent per pond, capucljners 10 cent per pond, Langedijker.wortelen 8 cent per bos. Indien het de bedoeling geweest is van de groentenhandelaren om de geheele markt stil te leggen is die toeleg vrijwel mislukt. De aanvoer bestond nl. uit 4400 stuks bloemkool, 10,000 bossen wortelen, 2969 kom kommers, 1139 zak peulen enz. Dit scheelt natuurlijk geweldig bij den gewonen aanvoer. Echter moet men in aanmerking nemen, dat de van de zijde der groentehandelaren gewaar schuwde kweekers eerst laat het be richt kregen dat de markt w e 1 zou doorgaan. Zoo kwamen van de groote motorbooten er slechts drie ter markt, ~\o. een van Langendijk. Ondanks alle maatregelen van de zijde der groentenhandelaarsgenomen, was om 7 uur reeds meer dan de helft van de aangevoerde hoeveelheid verkocht. Druppelsgewijs ging de handel voort, zoodat men om 8 uur kon besluiten, dat de aangekondigde verkoop van gemeentewege met militaire hulp niet zou doorgaan. De geheele aardappel-handel had ook op de groenten markt plaats. De geheele aanvoer bedroeg bijna 6000 zak, d.w.z. 2500 H.L. (De consump tie te A'dam bedraagt 2800 H.L.). Z(j werden verkocht tegen f4 per zak. Toen de verkoop door de militairen niet door zou gaan, rukte een deel van hen in. E9n groot deel bleef echter achter om de afzottingen te regelen en toezicht te houden bij de uitgifte der aardappelen. Yoor de coöperatie „de Dageraad" stonden aan de markt 5 sleeperswa gens gereed voor het aardappelen ver voer. Toen deze echter opgeladen waren, weigerden de voerlieden te vertrekken. Daarop besloot men de militaire vrachtauto's te gebruiken, ten einde althans een begin te maken met de distributie. Zoo geschiedde het in den vroegen morgen van den 191en Juni A. D., dat de socialistische arbeiderscoöperatie „De Dageraad" haar aardappelen aangevoerd kreeg per militaire vrachtwagon, bestuurd door militairen I Bovendien namen op iederen wagen twee soldaten plaats, bajonet op het geweer, om eventueele aanvallen bloedig af te slaan. Zoover is bet echter gelukkig niet gekomen. Nadat do eerste karren vertrokken waren kwamen ook de particuliere handelaars met hun karretjes. Later in den ochtend gaf de aard appelverkoop op het Dapperplein on de aangrenzende straten, aanleiding tot min of meer ernstige ongeregeld heden. Men had het hier gemunt op den winkel van „De Dageraad" en op dien van den aardappelbandel van Den Hoed. Personen die daar aard appelen kochten werden gemolesteerd, en meermalen, werden hen de aard appelen afgenomen, die dan gebruikt werden om de winkels te bombar de eren. Soms kreeg de politie het zoo be nauwd, dat zij van wapenstok en sabel gebruik moest maken, en een enkele maal was het zelfs noodig, het dreigend geknal van de revolver te doen hooren. De aardappelhandelaar Den Hoed heeft ten slotte, nadat de ruit van zijn winkeldeur was ingegooid, zqn zaak gesloten. „De Dageraad'' bleef echter open, en daardoor blijft de drukte in de buurt nog steeds zeer groot. In de Joden Breestraat was het, onder politiebescherming, gelukt, eenige handelaren van groenten te voorzien. En er waren ook koopers genoeg. Het publiek nam echter zulk een dreigende houding aan, dat de winkeliers ten slotte moesten sluiten. De Dageraad-winkel in de Joden Breestraat, waar „zoover de voorraad strekte aan iedereen aardappelen wer den verkocht", mocht zich eveneens in de algemeene belangstelling ver heugen, zoowel in de zaak zolve als daarbuiten. Politiebewaking bleek ook hier noodzakelijk, omdat af en toe ge tracht werd den verkoop onmogelijk te maken. Door de grossiers was des morgens een vergadering gehouden, waarin bleek dat de maatregelen van bet gemeentebestuur algemeen instem ming vonden. Vooral de tegemoet komende houding ter zake van onverkochte groenten deze zou den volgenden dag aan de markt worden gebracht, waarbij het verschil tus schen den prijs en die waarvoor werd ingekocht, door de Gemeente zou worden bijgepast vond algemeen waardeering. Er werd echter op aan gedrongen zooveel mogelijk te trach ten er zonder den steun van de Ge meente te komen. Met een woord van opwekking aan allen om het bedrijf voort te zetten werd de vergadering gesloten. 's Morgens bielden de stakende groentenhandelaren een demonstratie. Vooraf werden zij toegesproken door den voorzitter van hun vereeniging die er op wees hoe Maandag voor zeer lagen prijs werd verkocht. Hq raadde aan alle krachten in te span nen om de prijzen te tomperen, door niet te spoedig te koopen. Voorts deelde spr. mede, dat alle groentehandelaren heden Dinsdag weder ter markt zouden gaan. Daarna werd een rondgang door de stad gehouden. Door de gemeente Amsterdam is in afwachting van de aankomst der regeerings rjjst reeds begonnen met distributie van rijst, die door de gemeente was aangekocht. Deze werd afgegeven aan winkeliers, die ook regeeringa-peulvruchten verkochten, ongeveer een 500-tal met 600 winkels. Per winkel werd één baal van 100 K.G. verstrekt, tegen een prijs van f 17.60. De eigenlijke prijs is f18.-, doch de gemeente vergoedt voor vervoerkosten f0.60. Deze rijst moet voor f0.10 per K.G. worden verkocht. Verdere betoogingen verboden. Door de politie te Amsterdam iB bekend gemaakt, dat, met het oog op de kans van rustverstoringen en nu alle verschillende groepen van belanghebbenden de gelegenheid heb ben gehad, zelfs langs den luidrucb- tigen weg van straat-demonstraties, hun wenschen en grieven te uiten, van heden, 20 Juni 1916, af, geun demonstraties of manifestaties op den openbaren weg meer worden toege laten. Maandagmiddag was op de groen- tenmarkt te Amsterdam van betoo- gers geen spoor meer te vinden. Alles ging kalm zijn gang. Den ge- heelen ochtend werden aardappelen gelost. In den loop van .den ochtend waren reeds 1200 H.L. oude en eenige honderden H.L. nieuwe aardappelen in omloop gebracht. Indien de lossors doorwerkten, zou 3000 tot 3500 H.L. kunnen worden gedistribueerd. De herrie op het Dapperplein en in de lete Van Swindenstraat nam na den middag eer toe dan af. En het was letterlijk een schande zooals hier huis gehouden werd. Ieder die het waagde met een vrachtje aardappelen uit den winkel van „De Dageraad" te komen, werd formeel aangevallen en wie weigerde de aardappelen direct prijs te geven, liep klappen op, meest van uiterst felle vrouwen, waarbij zich aangesloten had een geweldige bende van niet veel meer dan zooals men jongens met natte neuzen wel noemt. De geheele buurt werd feitelijk door deze bende geterroriseerd. Zelfs tien-, twaalfjarige kinderen, die door hun moeder onschuldig» waren uitge stuurd om aardappelen te halen, werden mishandeld. De buitgemaakte aardappelen wer den eenvoudig op den grond uitge stort en voor zoover zij niet eerst als projectielen dienden, tot moes getrapt door de wilde horde. De straten lagen hier en daar bezaaid met fljngetiapte aardappelenwaaraan nood gele den wordt. De politie kon weinig doen dan af en toe de relletjes en oploopjes uit eendrijven, die zich dan verplaatsten, of hoogstens zich even verspreidden om direct daarop weer opnieuw saam te rotten. De belaagde en mishandelde slachtoffers ontzetten kon zij niet. Een meisje met een mandje aard appelen vluchtte van de eene deur in de andere, werd telkens door de bewoners weer op straat gezet, omdat de bende de deuren ramde en. de ruiten dreigde in te gooien met steenen en aardappelen. Het slot was, dat zij bijna van elkaar werd getrokken en de pogingen om haar aardappelen in veiligheid te brengen moest op geven. Later luwde het gelukkig een weinig, doordat een betooging op touw gezet werd. '8 Avonds was het in verschillende buurten wij wel rumoerig, maar tot ongeregeldheden kwam het niet. Op een viertal plaatsen in de stad werden gistermiddag speciaal voor vrouwen belegde vergaderingen ge houden om te protesteeren tegen de duurte. Alle vergaderingen waren dicht bezet. Vrouwen die niet meer toegelaten konden worden formeerden al spoedig een optocht. Voorop een groot wit doek met de woorden„De straat op tegen honger en duurte. Op voor uw kinderen I" Toen de vergadering in „d'Geel- vinck" geëindigd was, sloten de hier vandaan komende vrouwen zich bij den stoet aan. Vele vrouwen waren gewapend met opschriften als„een vrouw die hare kinderen laat hongeren, is geen moe der", „weg met de broodwoekeraars" enz. Maar, hoe zonderling het hD deze demonstratie tegen de duurte ook moge klinken, een opwekking was er, die het meeste succes haddie was vóór de duurte, en bevatte het korte vertoog: „Sla de bitter op". Op de vergadering in „d'Geelvinok" was het besluit genomen een adres te zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan den Raad van Amsterdam, in welk adres aangedrongen wordt op onverwijlde maatregelen, welke zullen leiden tot de „ophefflog van deze onmensche- lijke toestanden". Een deputatie, bestaande uit drie vrouwen en een man, overhandigde het adres aan den Raad, dat dooi den portier van het stadhuis werd in ontvangst genomen. Van het Oostelijk front. Berlijn, 19 Juni. Bq de legergroep van Linsingen zqn Russische aan vallen aan de Styr ten Westen van Kolki en aan de Stochod in do nabijheid der spoorlijn Kowel-Rovno ten deele door geslaagde tegenaan vallen teruggeslagen. Ten Zuidwesten van Luckdoen.de Russen aanvallen in de richting van Gorochow. Weenen, 19 Juni. Ten N.O. van Lopuzna (ruim 50 K.M. ten Z.W. van Czerno witz) werd een sterke aanval der Russen afgeslagen. EeD nachte lijke aanval mislukte eveneens. Bq Gorochow en Lokatsji hebben wq krachtige Russische tegenaan vallen afgeslagen. Aan de boven-Stochod is terrein gewonnen. St. Petersburg, 19 Juni. Aan het front der legers onder generaal Broessilof tracht de vqand door tegen aanvallen onzen opmarscb in de rich ting van Lemberg te stuiten. Ten Zuidoosten van het dorp LokatBji, 6 wersten ten Zuiden van den grooten weg Luck Wladlmir Wolynsk, hebben de Oostenrijkers met een sterke macht onze afdeelin- gen aangevallen en b|j het binnen dringen in een van onze stellingen 3 kanonnen genomen. Toegesnelde versterkingen hebben den vijand in zQn opmarech gestuit, hem een der kanonnen weder ontrukt, 300 krijgs gevangenen gemaakt en 2 machine-

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2