HELDERSCHE COURANT f VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna EerstBlad. sss grzs. DE OGLOG. No. 4638 ZATERDAG 24 JUNI 1916 44e JAARGANG |bonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 ^..[Mnp^ipim^ondageblad 45 „0.85 P^RiiDdeblad 75 100 „1.25 h8t Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar Ih cent. Op- en ondergann Zon en Maan en tijd van hirater (Texel). (Zoiiijd). Juni. op: ojop. onder: v.m.m.rn. Zondag 2S m, 1.8 a.439 935 430 4.45 Maandag 28 1.29 4.40 9.24 5.86 5.60 Dinsdag 27 1.56 4.41 9.24 6.35 6,60 Woansd. 28 233 4.42 9.24 7.80 7.46 Dondard. 29 8.19 a 4.48 934 8.10 8.85 VrUdag 80 4.16 4,44 9.24 8.65 9.16 Juli. Zaterdag 1 6.21 1.44 934 9.30 9.65 Aainze abonné's buitegemeente wordt verzocb verschuldigde abonnemeutsgeldldersche Cou ranti Zondagsb eu Modeblad 2de kwartaal 19.e willeu over maken per postel of aan post zegels vóór 1 a.s., zullende anders daarover 5 cents verhoo ging per post wu beschikt. Postwissels vont doel behoeven slechts met een J van 2'/j cent beplakt te worde! De prijs van hieuwe Modeblad is thans 75 ets.' kwartaal voor de stad, 85 ets. fer post. Zij dzich thans reeds, metigang van 1 Juli op oiblad abon- neeren, ontigen de tot dien datumirschijnen- de nummer Ds legsrbtiten van 21 en Juni. Var. het W es Ijk front: Het Frausche cauniqué van den 21sten meldt, dien aanval der Duitschers op deiker Maasoever, gericht tegen der de Franschen genomen loopgraop de 2 hellin- .gen van den Momme, volkomen werd gestuit. Na een bombar,ent dat den ge- beelen dag duurdin de Duitschers op den rechter Mever teu Z. van fort Vaux tot denval overgegaan. De tweemaal herfle aanval werd ook hier afgeslagc Het middag conniqué van den 22sten zegt: Op de beide Mavers hebben de Duitschers vannana een gewel dige beschieting, reeks aanvallen Fransche loopgraven aan op de Zuide lijke hellingeD van den Morthomme. Ia een vinnig handgranaatgevecht sloegen de Franschen de Duitschers volkomen terug en behielden al hun stellingen. Op den rechter oever werd de strijd verwoed voortgezet in de streek ten Westen en ten Zuiden van het fort Vaux. Gisteren zijn de Duitschers er laat op den avond door een machtigen aanval in geslaagd een boschje ten Zuidoosten van het Fumin-bosch binnon te dringen. Door een Franschen tegenaanval zijn zij er tegen midder nacht weer uit verjaagd. Een nieuw offensief,' op de Fransche stellingen van het Fumin-boBch af tot Oostelijk van Chenois ondernomen, is met bloedige verliezen afgeslagen. Tusschen de bosschen van Furcin en Chenois is het den Duitschers gelukt vasten voet te krijgen in enkele vooruitgeschoven stukkgn Fransche loopgraaf. Het Duitsche legerbericht van den isten geeft aan, dat ten W. van fort Vaux eenige voordeelen werdm Overigens geen gebeurtenissen vai belang. Van het O o s t e 1 y k front. Volgens het Duitsche legerberichi van den 22sten werden voorwaartschc bewegingen der Russen tegen de kanaalstelling v ten Z.W. van Logis- zin tot mislukking gebracht, evenals herhaalde aanvallen ten W. van Kolki. Tusschen Sakoel en Liniewka Wer den de Russische stellingen genomen, waarin de Duitschers zich ondanks krachtige Russische tegenaanvallen handhaafden. De voortgezette aanvallen der Rus sen ten W. van Luzk mislukten alle. Aan weerszijden van de Toerja werden de Russen verder terugge drongen. Ten N. van Prozwlowka werden vele krachtige aanvallen op het leger van van Bothmer afgeslagen. Het Oostenrijksche communiqué van den 22sten deelt mede dat bij Goera Holmora de aanvallen der Rus sen afgeslagen werden. Verder hadden ten Z. van den Dnjestr geen gebeurtenissen van be lang plaats. Ten W. van Nisniowczyk en bij Boerkanof werden eveneens alle Rus sische aanvallen afgeslagen. In Wolhynië werden nieuwe voor- Op den linker e vielen z(j de III—m*—mm Ingezonden ledeellng. Afgeweerdeanvallen. Mevrouw Sagliffligenares van het hotel Saint-Vi» 8, rue Linné, Parijs, leed aan de pijnlijke ziekte die men maagcrimoemt en ge kenmerkt is doom gevoel van branding in de h van de maag, vergezeld van heviprst, van kram pen, van walgingem schele hoofd pijnen, en gevolgdr brakingen die zoo pijnlijk zijn ds zieke er uren lang machteloos. is. Deze ge voeligheid der maieeft, negen op de tien malen, torzaak een toe stand van bloedaBde, van slapte van het bloed, in bijzonder wer kend op de orgatder maag, die, in dit geval, het ikke punt van het lichaam is'geden. Men ziet dan ook dat zulk tnaagcrisi3 zeer goed bestreden w door een be handeling geduror enkele weken met de Pink PilleWy vinden, in het geval dat wijlen vermelden, een nieuw voorbe<?an de snelheid waarmee de Pink sn kracht bren gen naar de kleinèoekjes van het lichaam, wat zij iiken door rijk ,en zuiver bloed metere pil te geven. „Ten gevolge vmyn bevalling, schrijft mevr. Sagliien ik tot zware bloedarmoede vervn. Ik ben niet hersteld, ondankslle zorgen, en bovendien heb ik »rt dien tijd te lijden gehad van aallen van maag crisis. Men heeft geraden de Pink Pillen te nemen, it ik te liever deed, daar ik reedieerdere malen veel goeds er ovead hooren zeg gen. De Pink Pillesbben mij inder daad zeer goed vanljn maagcrisis genezen en een i gemaakt aan mijn toestand van Jdarmoede. Mijn zuster, mevr. Coist, wier gezond heidstoestand zee/ankelbaar was, heeft, bij het zieler goede resul taten welke ik «regen had, ook een proef met uw)ede geneesmid del willen nemertk weet dat zij daarover zeer tevien is geweest." De Pink Pillenjn onovertroffen tegen: bloedarmoti bleekzucht, al- gemeene zwakte, lagpynen, schele hoofdpijnen, zenmflnen, plaatselijke pijnen, neurastheu De Pink Pilletfiju verkrijgbaar k f 1175 per doos,in f9.— per zes doozen by het Hfddepót der Pink Pillen, Dacostakac 15, Amsterdam; voor Helder en CBtreken btjAlb. TEN KLOOSTEP Keizerstraat 93, en H. W. ZEGE Kanaalweg te Schagen by J.OTGANS; te den Burg (Texel) bij 'RUIS, en verder by verschillende iothekers en goede Drogisten. Het Russische legerbericht van den maakt melding van hevig artillerievuur op het front bij Duna- burg. "Woensdagnacht zyn de Duitschers na voorbereiding door de artillerie, tot den aanval op het front der stel lingen van Dunaburg overgegaan, langs den spoorweg die naar 't Noord westen loopt naar Poniewiesj, doch werden overal teruggeslagen. In de streek van Doebatowka, 12 werst ten Zuiden van het Wisjnewska- meer, zyn de Duitschers na een hevige artilleristische voorbereiding, tot het offensief overgegaan en hebben zich van een deel der Russische loop graven meester gemaakt, doch toe gesnelde versterkingen hebben do Duitschers in hun eigen stellingen teruggeworpen. Ten Z. van Krewo trokken de Duitschers over de Krewlianka, doch werden teruggeworpen op den Wes telijken oever. In de streek van Groeziatyn is de vijand in dichte gelederen tot den aanval overgegaan, doch hij werd verstrooid en nam de vlucht met achterlating van tal van gesneuvel den en gewonden. In de streek ten Westen van Sokoel, aan de Styr, werd het Duitsche of- "jeslagen, omtrent 600 krijgs gevangenen gemaakt en eenige ma chinegeweren veroverd. De uiterst verwoede gevechten in de streek van Raymiesto, aan de Stochod, ten Westen ,van het dorp Awidniki en ten Oosteu van Woroet sjin worden voortgezet. De Russen namen 4 officieren en 214 man ge vangen. Aan de Strypa, ten Westen van Haiworonka, werden eenige gedeelten van vyandelyke loopgraven veroverd. Aan den uitersten linkervleugel zetten de Russen de achtervolging van den vijand voort. De stad Radautz werd bezet. By de vervolging werden 22 offi cieren en een duizendtal soldaten i genomen, 3 machinegewe ren en 27 kisten machinegeweer munitie buitgemaakt. op de Italiaansche stellingen op de Z. hellingen van den Monte Sperone afgeslagen. Op de hoogvlakte van Asiago hebben de Oostenrykers zich bepaald tot pogingen om den voort gang der Italianen te stuiten. [•ï.Overigens ge6n gebeurtenissen van belang. In de Zwarte Zee. In de Zwarte Zee hebben Russische torpedobooten 5 groote beladen zeil schepen en eenige kleine barken in den grond geboord en gevangenen gemaakt. Het passagiersschip Mercure, dat op een vijandelijke mijnisgestooten, zonk. De meeste passagiers zijn gered, Een Duitsche duikboot In Spanje. De Duitsche onderzeeër „U 35" is Woensdagavond te Carthagena aan gekomen om te dokken en gerepareerd te worden. De kapitein deelde mede, dat hij belast was met het overbrengen van een eigenhandigen blief van den keizer aan koning Alfons van Spanje, waarin hij dezen dankt voor de zorg, die de Spaansche koning betoond heeft voor de behandeling der Duitsche geïnter neerden van Kameroen. De duikboot verliet Donderdagoch tend de haventorpedobooten, buiten de haven liggende, volgden de bewe gingen van de duikboot. Griekenland en de Entente. Een bericht uit Athene aan de „Times", dd. 21 Juni, maakte melding van het overhandigen van een nota der geallieerden aan de Grieksche regeering. Volgens een bericht uit 3t. Petersburg werd hierin geëischt .e. Demobilisatie2e. Vorming van «n kabinet, dat waarborg biedt voor Têlwillende onzijdigheid en overeen- lomatig de wenschen der Kamer lindelt; 3e. Vervanging van de plitio, die onder buitenlandschen iivloed staat, door politie, die in ojerleg met de ententp-mogendheden vordt aangesteld. In een afzonderlijke nota der Itali- ansche rëgeering wordt verklaard, dit Italië, bezorgd over den militairen tostand, zich aansluit by de eiscben vin zijn bondgenooten tot werkelijke er. algeheels demobilisatie van het Gieksche leger, dat binnen den kortst mgelijken termijn op vredeavoet met worden gebracht. Deze maat- regl geldt zoowel voor het grond gebed van het koninkryk Griekenland zoals dat door traktaten is erkend, als voor het deel van Zuidelijk Al- bans, dat thans tijdelijk door Grieken- landis bezet. Z&nis heeft aan de gezanten van Frarrrljk, Engeland, Italië en Rusland rneegdeeld, dat hy, ingevolge het aftreen van het kabinet-Skoeloedis, het wzitterschap heeft aanvaard en vckomen meegaat met de nota's der vir verbonden mogendheden. De Veeenlgde Staten en Mexico. TusShen Mexicanen en do Ameri- kaansco troepen is het eindelijk tot een géecht gekomen. By Carrizal had ha treffen plaats, waarbij de Amerikhen 20 man aan dooden en 17 aan gevangenen verloren. De Mexicana verloten ongeveer 40 man, w. o. genraal Gomez. Een Mxicaansche kapitein deelde mede, datwee Amerikaansche bur gers en Gmez wilden onderhandelen en mot ea witte vlag vooruit traden, doch dat e Amerikanen zich daarop in gevecteordo schaarden. Gomez, die een aaval vreesde, gaf een sein aan zijn oepen, om zich in het kreupel houte verbergen. De machine geweren Mrden afgeschoten, waar door zwart verliezen werden toege bracht aan Amerikaansche ruiterij, die bij een barge Gomez doodde. Het gevent duurde een uur. Een berici uit Washington meldt, dat de Mexi«ansche gezant minister Lansing be&bt heeft en klaagde over het feitdat generaal Pershing Casas Grandi had bezet. Hij ver klaarde dat ilk een handeling op openlijke vijaischap wees. Te Washin;on heerschte groote ongerustheid, tfen twijfelt er niet aan of Wilsoizal, indien een aan val volgt op vrranza's ultimatum, dit beschouwerals een oorlogsdaad. Een particulr bericht van de ,,Köln. Zeitung meldt nog dat in heel Mexico groe verbittering tegen Amerika heersct De meeste con suls hebben hetmd reeds verlaten. Van het Italiaansch-Oosten- r y k s c h e front. Volgens het Oostenrljksche com muniqué van den 22sten is de toestand onveranderd. Van Italiaansche zyde wordt d.d. 21 dezer medegedeeld dat de alpen jagers een sterke stelling der Oosten rykers ten Z.W. van den Moflte Truche vermeesterden. Ten Z.W. van Asiago deden de Oostenrykers in den nacht van 19 op 20 Juni tot driemaal toe een aan val op den Monte Magni Boschi. Steeds werden zy met zware verlie zen teruggeslagen. Ten N. van het Frenzeladal blyven de Italianen voor uitgaan. Volgens het communiqué van den 22sten werd een vyandelyke aanval ren en 1400 man gevangen genomen, 6 kanonnen buit gemaakt. Medina is, volgens ds jongste be richten nauw ingesloten, en alle ver bindingen met de Hedjaz zyn in han den van den Sjerif. Het feit, dat Jedda in het bezit van deD Sjerif is, maakt het mogelijk dat de verbindingen ter ze6 worden hersteld en de handel met de havens van de Hedjaz wordt hervat. Men vertrouwt daarom, dat de jaar- lijksche bedevaart naar de heilige plaatsen, die twee jaren lang door den oorlog werd bemoeilijkt, thans weer zal kunnen worden hervat. BINNEHLAND. Opstand van Abieren tegen de Tiren. Een Reuterberht uit Caïro, dd. 21 Juni, meldt daaldaar van gezag hebbende zijde beiht is ontvangen, dat de Groot Sjer van Mekka, ge steund door de Abiache stammen van West- en Cenial-Arabië, de on afhankelijkheid va Arabië jegens Turkije heeft afgebidigd, nadat het onder het wanbeheein de futloosheid der Turken zoo lanhad geleden. De beweging, omi-eeks 9 Juni be gonnen, heeft geleidot een belang- ryk succes voor de -iepen van den Sjerif. Mekka, Djedda en Ti zyn genomen de garnizoenen gaveizich over, be halve die van twee kjne forten by Taif, die nog tegensta moeten bie den. Het aantal troepi dat zich te Mekka en, Taif overg, is nog niet bekend, te Djedda wenn 45 officie P. J. Kaleer j. Te Nymegen overleed de heer P. J. Kaiser, gep. adviseur-verificateur van Rykszeeinstrumenten. De „Otls Tarda". Volgens by de retdery ontvangen bericht van den kapitein van de „Otis Tarda", is het schip op een myn geloopen. De bemanning is gered door het stoomschip „Gelderland". Ds „Noordhinder". (Officieel.) Het departement van marine deelt mede dat de juiste plaats van het lichtschip „Noordhinder" is 52 gr. 5 min. 12 sec. N.B. en' 2 gr. 39 min. 54 sec. O.L. van Greenwich. Motie Hugenholtz. De motie Hugenholtz, inhoudende het verzoek aan den Minister van Marine om af te zieL van uitzending zeemiliciens naar Ned. Indië, werd verworpen met 50 tegen 18 stemmen. (Reeds in etn gedeelte van ons vorig Raadslid-Land itormer. Ged. Staten van Gelderland, be slissende op het hooger beroep van den heer G. Wolzak, te Oosterbeek, tegen het besluit van den raad der gemeente Renkum, waarbij op voor stel van B. en W. dezer gemeente werd verklaard, dat cie heer Wolzak heeft opgehouden lid van den raad te zijn, wegens zijn vrijwillige ver bintenis by den landstorm, hebben het bestreden raadsbesluit goedge keurd. Hierdoor hebben dus ook Ged. Staten uitgesproken, dat hot lidmaat schap van den raad onvereenigbaar is met het deelnemen aan den vry- willigen landstorm. Slaapziekte. Te Valthermond (Dr.) doet zich by een 7 jarig kind van de wed. H.eon ge?al van slaapziekte voor. Het kind slaapt reeds drie dagen. Deserteurs. By Vonlo zijn twee Duitsche deser teurs (onderofficieren) over do grens Ontvluchte krijgsgevangenen. Te Maastricht zijn Woensdagmid dag wederom 7 uit Duitsche krijgs-i gevangenschap ontvluchte Russen aangekomen. Donderdagmorgen zijn te Zutphen drie Russen aangekomen, die ont vlucht waren uit het gevangenkamp te Saltau (Hannover). Von Batocki en de aardappelnood. Het „Hbl." achryft: De heer Von Batocki, de Duitsche levensmiddelen-dictator, moge een knap eu 'krachtig man zijn hy ziet er biykbaar niet tegen op om een goedkoop succesje te behalen, door over dingen te spreken, waarvan hij volstrekt niets afweet. Ziehier wat by over de oorzaken van den aardap pelnood in West-Duit3chland zegt „Met de aardappelen staat het niet zoo gunstig. Voor het Westen is vooral van beteekenis, dat Holland, tengevolge van waarschyniyk met Engelsch geld aangestookte ongere geldheden, zijn grenzen sluit. Wan neer die grens weer geopend zal worden, weet men niet." De heer Von Batocki vindt het misschien aangenaam van alles wat in Duitschland minder prettig is zoo direct mogeiyk de schuld aan Engeland te geven. Doch eer zulk een hooggeplaatst Duitsch dictator onze regeering be schuldigt onze oostelijke grenzen ten gevolge van Engelsche machinaties te sluiten, had hij beter gedaan den uitnemenden Duitschen inlichtingen dienst in Nederland te raadplegen, van welken hij dadelyk had kunnen vernemen, dat toch wel de voor naamste oorzaak van de aardappelen- optochten was, dat de aardappelen hier schaarsch en onbereikbaar duur waren. Al hadden die brave juffrouw Van Zelm en de heer Speekhoudt (op den voorgrond tredende personen by de betoogingen te Amsterdam) Engelsch geld gekregen haasten wij ons er by te voegen, dat wy het geen oogenblik gelooven en het denk beeld belacheiyk achten dan nog hadden zij niets kunnen doen, indien de toestanden niet zóó waren, dat een uitvoerverbod strikt en volstrekt noodzakelijk was. Smokkekn. Te 's-Hertogenbosch is Donderdag morgen door den commissaris van politie beslag gelegd op de sleepkraan „?ax", eigenaar de heer J. Moerman, Rotterdam. Het schip werd bevracht door zekeren Valkenburg te Rotter dam en had een inhoud van 400,000 K.G» ryst en 30 kisten' cacao. Te Rotterdam was deze geheele voorraad, op 50,000 K.G. rijst na, ingeladen onder toezicht van een ambtenaar der Noord Brabantsch-Duitsche Spoorweg Mij. en voor de kantoren der Maat schappij. De resteerende 50,000 K.G. waren per spoor uit Rotterdam naar 's Hertogenbosch aangevoerd en per vrachtwagens overgebracht naar het schip. Ondertusschen had een tot nog toe onbekende Duitscher in een hotel, waar hy meermalen met den heer Valkenburg samenkwam, uitlatingen gedaan omtrent zijn smokkelonder- neming. Eenige personen, die hierbij aanwezig waren, hebben de betrokken autoriteiten van een en ander kennis gesteld. Het gevolg was, dat de politie goruimen tyd het schip in het oog hield en er sinds 2 dagen een politiepost by plaatste en na onderzoek de commissaris van politie Donder dagmorgen beslag legde. De geheele lading heeft een waarde van f 170,000. De schipper, Joh. Kooimans, had de sleepkraan „Pax" voor f 18,500 ver kocht aan den bevrachter. De rijksambtenaren aan het station Gennep hebben Dinsdagavond vier handkoffertjes in beslag genomen, die als bagage van Nymegen naar Gennep waren verzonden en 70 K.G. rubber, ter waarde van ongeveer f 2000, inhielden. De eigenaar kwam niet opdagen. Moord ts Rozendaal. De rechtbank te Breda veroordeelde tot 12 jaar gevangenisstaf den 31- jarigen harmonicaspeler Joh. Bogers uit Breda, beschuldigd van geweld pleging, gevolgd door diefstal op Maria van Agtmaal uit Rozendaal, en den 21-jarigen L. Alen uit Ant werpen tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief wegens medeplichtigheid. De eisch was respectievelijk 15 jaar en 3 jaar gevangenisstraf. Doodslag. In de met gesloten deuren behan delde zaajr tegen den letterkundige, die terechtgestaan heeft wegens dood slag van zijn echtgenoote (subs. was hem ten laste gelegd, dat die dood op eigen verzoek zou zyn ge schied) heeft de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de voorloopige hechtenis, geëischt. Na het pleidooi van mr. Kappeyne van de Coppello, die tot ontslag van rechtsvervolging conclu deerde, werd de uitspraak bepaald op 30 dezer. Doodgereden. Donderdagmiddag is een 76 jarig man te 'S-Hertogenbosch, die lijdende is aan doofheid en plotseling van achter een boom te voorschyn kwam, door de Meierysche stoomtram aan de Zuid-Willemsvaart aldaargegrepen en zoo ernstig verminkt, dat hy eenige oogenblikken na het ongeval ain de bekomen verwondingen is bezweken. Een babbeltje tan Griet Optimist. VIL Och menschen, dien Zondag ver geet ik nooit. Wat een succes, wat een reuzensucces voor onze vereeni- ging- U begrijpt zeker allen wel, wat ik bedoel18 Juni, thans een historische dag voor Vrouwenkiesrecht. En of alle3 op wieletjes liep, zoo ordelijk en geregeld ging alles zijn gang. Het paste als een bus, overal was aan gedacht en 't allermooiste in dezen regenmoesson droog wds het en droog blééf het den heelen dag. Ja, zelfs, als een glimlach uit den hooge, veegde even een streep zonlicht over het grootsch geheel. Een belofte voor de toekomst, mia-' schien? Maar laat ik nu alles eens geregeld vertellen, 'k Heb lang ge zwegen, hè en U dacht zeker wel Griet is bang geworden voor Jaap en Tijs, of: Griet heeft geen stof meer, ofja, wie weet, wat U dacht. Nee, we hebben het druk ge had. Eerst natuuriyk die akelige schoonmaak met als toegiftje een week ziek. Hoe kan 't ook anders met die kou? En toen moesten we voor onze vereeniging aan 't werk. Allemaal er op uit en je best gedaan, zóó wordt het je niet in den schoot geworpen. We moeten er nog hard voor strijden. Manifesten, strooibil jetten, aanplakbiljetten, met alles moesten we de straat op. Toen kre- we nog een leuk theeavondje met voordrachten en zoo op 14 Juni, dat is voor onze vereeniging de jaar- lijkache herdenkingsdag en toen... ja, toen naderde ook de dag der dagen, 18 Juni. U behoeft niet te vragen of Griet van de party was. We gingen met ruim twintig van hier, allemaal geel witte strikken op en ons vaandel mee. Zoo trokken er met ons uit alle deelen des lands onze medestryd- sters en -strijders op naar Amsterdam. Och menschen, wat een gezelligheid daar op het museum-terrein, wat hadden we een schik onder elkaar, wat waren we dadeiyk vertrouwelijk met elkander. Van allerlei kleeder drachten uit de verschillende provin cies, dan lieve jonge dames in 't wit, bejaarde vrouweD, sommige al krom en moeilyk .ter been, vrouwen van middelbaren leeftyd, deze laatsten het meest. Dat spreekt van zelf. heeren, dat er warennou, niet ge ring boor en allen ook getooid met de geel-witte strikken. Je zag er typen ook. Een zoo'n ontzettend dikke dame, gekleed in een opzichtig, nieuw modisch wyd kostuum en als je het terrein rondwandelde, zoo gek kon het niet loopen of je zag haar aan een of andér tentje staan zich te verkwikken met roombroodjes, melk of fosco, of wat ook. Dan een heel oud moedertje, die in haar eentje op een kist zat te mummelen. Ja, er was van alles. Och, och, en wat heb ik geboft U moet weten, 'k was den laatsten tijd niet al te bast in orde. Myn Jan had er dan ook een zwaar hoofd in, dat ik den heelen optocht te voet mee moest maken, eerst al dat reizen en trekken. Maar het zorgzame hoofd bestuur had verder gezien, rytuigen beschikbaar gesteld en waarempel, Griet wist zich ook een plaatsje in een rijtuig te verzekeren. Toen dan de stoet geregeld zou worden, zocht ik met een andere gemakzuchtige ons rytuig op, en na lang wachten (doch eigenlijk viel het wachten niet lang, want in 't rytuig zaten reeda een dame en een heer, met wie we dadelyk een gezellig praatje begonnen) zagen we van verre op het terrein de stoet zich in beweging zetten. Muziek klonk nader en eindelyk, daar begon alles langs ons henen te trekken. Voorop twe6 dames in't wit en een heer in 't midden, alle drie te paard, met zich voerende een schild, waarop stondVrouwenkiesrecht en maar hoe dat alles samen gesteld was en hoe schitterend alles gde, hebt u wel reeds uit ver schillende couranten gelezen. Ik wil eigenlijk liever nog het een en ander vertellen, wat n i e t in de kranten staat, da's leifker, hè Nu dan, toen het hoofdbestuur langs ons heen trok en onze eminente voorzitster dr. Aletta Jacobs, op zy, de kiesrechtvlag in de hand, naar ons opzag, kregen we allen een minzaam groetje en salueerend met haar vlag, schreed ze verder. En dan die Marytje en Teun in hun oud-Hollandsche kleederdracht, en hoog op de sjees! Marytje, onze volijverige propagandiste, die altyd ,die leuke stukken uit Broek in Waterland schrijft en naast haar haar eendaagachen echtgenoot, Teun. Ik zal niet verraden, wie het was, maar een boer is hy niet. En hij moest zoo dikwyis zyn roodzijden zakdoek gebruiken, 'k weet het niet, 'k geloof vast, dat hy er grootsch op was. Wat kwamen z(jn lange blonde haren leuk onder die hooge zyden pet vandaan, zeker ter eere van de groote gebeurtenis den laat sten tyd niet gesnoeid. En toen dan alles gepasseerd was, alles, ook de groote menschensliert van de S.D.A.P., met hun vurig rood overal en hun internationale, kwam er in onze rytuigenrist ook zoetjes aan beweging. Anderhalf uur hadden we kunnen genieten, eer alles ons voorbij was. Wat een optocht, hè? anderhalf uur. Nou, 'twerd tyd niet temin, hoe mooi we 't ook vonden, verkleumde gewoonweg. (We schreven 18 Juni en in Amster dam lagen tusschen witte zomer hoeden overal lekkere warme bonten achter do winkelruiten te lokken). Eu, och menschen, wat kregen we toen een bekyk en wat moesten we veel hooren! Soms, als die heele haag van men schen rustig naar je opzag, had je zoo'n beetje verwaand gevoel, maar, och hemel, daar hoorde je ineens weer: „weer een wage met kreupele" of „weer een zooitje lamme". Soms maakten ze 't wat beter. „Nou, da's nog al een fersoendeiyk troepieDan vonden' ze weer, dat die mijnheer bij ons (n. b. een van de oprichters nog wel) op een zen deling leelf en omdat ons geel nog al hooggeel was (we konden hier in Den Helder geen geschikter kleur krijgen) hoorde je nog al eens: „kaik, beter, oraüjebove 1" „Juffrau, kraige wal dat flaggetje vau je?" en dan ineens, op den arm van een moedertje, zelf getooid met onze kiesrechtkleuren een schattig klein meiske in 't wit, dat vriendelijk naar ons wuifde. „Twee en dertig" - dat hoorde je ook nog al etteiyke malen het nummer van ons rytuig. „Dat binne der zeker van de kemissie, hebbe een rytuig met gummibanden I" Ja, toen zwol mijn hart tot in myn tule ruche, van de commissie, verbeeld je! Langzaam ging het verder, soms even in flinken draf, dan weer halt voor een poosje. De trams zaten ons leelijk in den weg. En als je dat overkwam zoo in een volksbuurt als de Rozengracht b.v. kon je in die vyf minuten soms heel wat hooren. Zoo stond er dan in de opeengepakte menschenmassa een schooierig ge kleed individu, met slap, bleek ge zicht en waterige oogen,' die uit den scheef hangenden kop loerden naar myn vlaggetje op myn mantel, „frau- wekiesrecht" spelde de sjap ten laat sten. „Ja, frauvrekieBrecht", beaamde een jonge, knappe vrouw met een paar kleine peuters diebt tegen zich aan, „maar jou kieze ze niet, ouwe! van zoo'n smerige zuiper motte niks hebbe. Geef Kever je vrouw i cente, die arreme bliksem heb w> geen ete in huia, lileke vuillakWeet je, waar jy an gelooft? Jou God iB je kastelain, da's jou gelóóf, vuile zuiper 1" „Nou, nou"hoorden we hem nog brabbelen, toen zette het paardje 't weer op een loopen. Van uit de verte zagen we een paar maal een klein opstootje, agenten die een man op- I brachten, onder een geweldige belang stelling natuurlijk. „Kijk eens", zei de dame by ons in 't rytuig, „daar laten ze nu den heelen mooien optocht voor in den steek". Later hoorden we, dat het wat ontevredenen waren geweest, die 't vooral op de talryke boerinnetjes in den stoet hadden ge munt. „Die loopen met goud, de boerinnen weten van geen slechten tyd" riepen ze, en wy hebben geen eten". Ze moeten ook nog een doek of zoo meegedragen hebben, waarop stond„geef ons eten". Toch eigeniyk echt tragisch hè? Om half zes ongeveer waren we weer op het terrein en begonnen aan vier hoeken de redenaars het volk toe te spreken. Allemaal hooren, ging natuuriyk niet, wy luisterden eerst naar het Kamerlid 4e Jong (jongens, wat zette die een stem op en wat was die vol vuur), toen naar Kete laar, dien je ook al van verre hoorde, later naar freule Wichers, die tot slot de motie voorlas, welke u zeker ook al in de couranten zult hebben ge lezen en die toen op het terrein werd uitgedeeld. Wat stopten ze je toch van alles in je handen, soms voor één cent, soms voor niets. Toen ik dat centsding thuis eens inzag, was ik maar biy, dat we niet in Rusland woonden. Ze hadden mo vast naar Siberië gestuurd, als ze dat artikeltje bij me hadden gevonden, 't Droeg tot opschrift: „De drie verderfeiyke K's de kerk, de kroeg en de kazerne". Vraag nou verder maar niets. En toen dan alles ten einde liep, begon onze maag eens een hartig woordje te spreken. Hè menschen, wat knapte je in „De Poort van Kleef" heerlyk op by de gebakken aardappeltjes met biefstuk en sla. Wy waren meer voldaan, dan een dame uit Bussum, die we aan het station ontmoetten. Die dame had aan het diner van een rijksdaalder deelgenomen en of ze nu een flinke buizer was, wat ik wel veronderstel, in elk geval, ze klaagde steen en been, dat er zoo'n beetje was geweest. Ge lukkig had ze haar meid gezegd voor een goed avondmaal te zorgen en daar zat ze zich nu, een uur na het feestdiner, al. op te verheugen. „En dat voor drie gulden vyftig" zuchtte Zeker ook nog een half flescbje wijn ter eere van de feesteiykheid er bygenomen. Nee hoor, dan deden wy het een voudiger, maar allemaal vonden we het smakelyk en voldoende en zoo aanvaardden we in prettige stemming 5 terugreis. De arme stakkers, die den heelen middag geloopen hadden, waren natuuriyk bek af, maar niet temin, de opgewekte geest bleef. De paar afgevaardigden van .de I.D.A.P. waren ook in onzen coupé, e rood* linten nog dwars over de borst. O, Jaap en Tya, ik weet me geen raad, ik kon het heusch niet holpen, we hebben toch allemaal zoo'n pret onder elkaar gehad en een van die roole dames presenteerde roode frambozenbonbonnetjes en ik heb er ook van gesnoept. Maar, tot uw ge ruststelling Griet bleef neutraal en gaf in ruil een wit, onschuldig pepermuntje. Ik merk daar tot mijn Bchrik, dat myn babbeltje weer aardig van elastiek is geweest en gedachtig aan een paar uitroepen van j.1. Zondag in Amster dam: „stop maar liever je kauael" en 'k heb een volle mand kapotte kousen, eindig ik daarom gauw*. Adjuuijes dan maar weer hè? Grist. Ingezonden mededeellng. lis gij neerslachtig wordt, vind. dan uit waarom. Neerslachtigheid komt gewoouiyk voort uit eeü slechten toestand van het gestel, en indien gy er niet iu slagen kunt om uw zwartgalligheid te ver dry ven door te letten op wat gy eet en drinkt, door voldoende te slapen, voldoende lichaamsoefening en frisache lucht, bestaat er aanlei ding om aan overtollig urinezuur in het bloed te denken. Gewoonlijk wordt gy hiervoor ge waarschuwd door pyn in deD rug, duizeligheid, hoofdpyn en waterstoor nissen. Bekamp dit urinezuur door licht verteerbaar voedsel te gebruiken, vol doende nachtrust en lichaamsbewe ging te nemen, door u niet op te winden en door de nieren op te wek ken tot grooter werkzaamheid en het beter flltreeren van het bloed. Er be staat hiervoor een veilig geneesmid del: Fóster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen zyn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om overtollig urinezuur eu andere vergiften, die nierkwalen veroorzaken, uit het bloed te flltreeren. Ongetwy- feld verdienen zy geprobeerd te wor den, want zy hebben tal van personen in gevallen van niergruis, niersteeD, waterzucht en andere nierkwalen geholpen. Een verstandig mensch zal door een eenvoudige, zorgzame leef- wyze zyn genezing bespoedigen. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.-. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke dooBdio niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (50)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1