HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4640 DONDERDAG 26 JUNI 1616 44»JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 Stf„ „0.85 Modeblad 75 180 „1.88 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 rogels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2} cent. Bericht. In verband met den oorlogstoestand en de daaruit voortvloeiende enorme stijging van alle grondstoffen, in de eerste plaats van papier tot 150 procent bovenden normalen prijs,alsmede door de noodzakelijk geworden verhooging der arbeidsloonen z|jn wij tegelijk met andere bladen, die een oplaag van aanigo boteakenis hebben ge noodzaakt met ingang van 1 Juli 1916 de abonnementsprijs van ons blad met 10 cents per kwartaal te verhoogen en alzoo te brengen op 75 cents per drie maanden in de stad en f 1. franco per post, terwijl de prijs der haudelaadvertentiön met een halven cent per regel zal worden verhoogd. Het doet ons leed tot deze maat regelen te moeten overgaan, die wij trots de groote stijging van onkosteh, sinds het uitbreken van den oorlog, niet hebbeD toegepast. Thans nu da papiarprljzan alleen ai een meerdere uitgave vorderen van ongeveer 40 ct. per kwartaal per geabonneerde, zijn w\j wel gedwongen deze geringe ver hooging (die dus slechts een vierde bedraagt van die meerdere kosten), toe te passen. Op pagina 4 van dit blad Is opganoman 1. Ingazondan. 2. Uit dan omtrak. 3. Feuilleton, anz. <r- DE WEEK. 27 Juni. Men zou een onverbeterlijke Nurks moeten zijn om te durven .betwisten, dat in 'den laatsten tjjb het contact, de samenwerking tusschen Parlement en ministers tot eenig vruchtbaar resultaat heeft geleid. Zeker, de heer Hugenholtz had met» v zijn motie, strekkend om minister Rambonnet terug te brengen vanf, het plan tot uitzending van 33 zeemiliciens - die zich daartoe niet hadden aangemeld, naar Indie, geen succes. Slechts de vrijz. democraten voegden zich bij hunne soc.-democratische collega's in eene zitting, waar met moeite 68 leden waren bijeengekregen. De laatste maand van het tweede oorlogsjaar breekt weldra aan en zoodra wij Juli schrijven, begint de „vacantie-stem- ming" zich te doen gelden. Zooals men weet, is 't zeggen, dat de Tweede Kamer op 28 Juli a.s. met zomer - recèa zal gaan. Maar wie nagaat, wat er nog „in petto" ligt, vóór het scheiden tot Prinsjesdag in elk geval moet afgedaan, hij vraagt zich af, hoe 't mogelijk zal wezen in 1916 „groot recès" te houden. Daarbij komt, dat de Senaat op de kentering van Juli en Augustus bijeen komt o. a. tot behandeling van het ontwerp- Ouderdomsrente. Uren van hevige spanning, waarbij „het oog des lands" op het HoogerhuiB zal gericht zijn, zullen aanbreken in een tijd, waarop anders ononderbroken rust op het Haagsche Binnenhof heerscht 't Zal een in zijn politieke meer derheid Rechtsche Senaat zijn, die over de Ouderdomsrente zal hebben te vonnissen. Staat de verwerping nog steeds vast De herstem mingen van 23 Juni, den dag, toen er eene Senegambische temperatuur heerschte, zoodat zelfs de taaiste oud-Indisch-gasten liepen te puffen de 23ste Juni heeft gelijk ieder kon verwachten de geestdrift, in de Rechtsche gelederen na „het eer ste treffen" gewekt, wat getemperd. Concentratie en S.D.A.P. sloegen wederom de handen ineen, en ook in de Staten van Zuid-Holland daalde het cijfer der Rechtsche meerderheid. En de Overijaelsche Staten zijn „om". Links is daar weer troef geworden. Het gevolg van een en ander zal wezen, dat de katholieke heer v. d. Lande zijn Overljselsche Senators- mandaat niet zal hernieuwd zien. Overigens blijft ons Hoogerhuis zoo als 't in politieke samenstelling is. Zal de uitspraak der stembus van 23 Juni j.1. het hooge college wat milder, wat zachter en meer toege vend stemmen tegenover het ontwerp- Ouderdomrente De meesten achten de veronderstelling kinderlljk-naief. Anderen, ook behoorend tot hen, die „de kaart des lands" kennen, houden 't niet voor onmogelijk. De eerste week van Augustus zal aantoonen, wie in deze het scherpst zagen I Er was zei ik in den jongsten tijd vruchtbare samenwerking tus- schen Kamer en Kabinet. Bij het debat over de verhooging der ver goedingen, aan kostwinners-gemobili- seerden uit te keeren, is 't gebleken. Minister Bosboom houdt zeer zeker rekening met de wenschen, uit de Vertegenwoordiging tot hem komend. Dat aan den schromelijken misstand der vermindering van de toelage der onderofficieren met niet minder dan vijf gulden per week een einde is gemaakt, - zoodat 't nu niet meer dan c.c. f 3.— bedraagt, valt te prijzen. Maar dat de kritiek van Kamerleden in de openbare zitting noodig is om in zulke dingen verandering te brengen 't toont toch wel zeer duidelijk, dat de bezem nog heel wat schoon te vegen heeft in den militairen stall Minister Van Gijn, - die met eene vaardigheid en gemak zijn ontwerpen verdedigt alsof hij tot de veteranen in de sferen deB Parlements behoort, Z. Exc. van Financiën is toonbeeld van zin tot tegemoet-komen. In eene Nota van Wijziging heeft hij niet slechts aanvaard het, denkbeeld De Geer om voor de heffing der extra belastingen tot het dekken van de crisis-uitgaven rekening te houden met „ebbe en vloed" van vermogen en inkomen over drie jaren, maar de schalen in zijn ontwerpen zijn der mate beduidend gewijzigd, dat de ont werpen vijftien millioen meer zullen opbrengen dan de oorspronkelijke raming aangaf. De grootere vermo gens zullen veel sterker worden ge troffen, en daarmee heeft de minister eene belangrijke schrede gedaan in de richting der wenschen, zoowel van vrijz.-democratische zijde als van den kant der Unie liberalen tot de „Groene tafel" gekomen. Malcontenten, onbe- vredigden, zullen er toch blijven. Noch de heer Van den Tempel, de bekwame finantieele specialiteit der soc.-de cratische Kamer-club,nochde vrtj-libe- rale prof. Visser van Yzendoorn zal te vreden zijn. Voor den een gaat mr. Anton van Gijn niet ver genoeg; de vrlj-liberale hoogleeraar wenschte daarentegen geen stapje verder te gaan dan de „zeer zware heffing" van het oorspronkelijke voorstel. Mi nister Van Gijn trooste zich met het bekende, veelmaals aangehaalde woord der oude Romeinen, dat, zelfs Jupiter, de vader der goden, 't niet ieder naar den zin vermocht te maken 1 Vast staat, dat voor ieder een tijd aanbreekt, die „in het teeken der bezuiniging" mr. De Geer noemt 't „versobering" - staat. En dat is goed, mits niet het stelpen van waarachtigen nood er onder lijdt, en ook niet zeker soort van averechtsche bezuiniging, toegepast door kapi taalkrachtigen of gelukkige bezitters van forsche inkomens de nijverheid doet kwijnen 1 Op 1 Juli zal minister Posthuma zijn zware taak aan de Haagsche Princessegracht hervattenbinnen enkele dagen (deed de premier den heer Knobel op diens vraag weten) is ook mr. Pleyte op zijn postterDg. Dan is het ministeriöele negental dus we6r na vrij geruimen tijd kompleet. Tijdens het niet officiëele interimaat aan Landbouw, Nijverheid en Handel heeft men de „vaste hand" van een waakzaam bestuurder gevoeld. De jongste maatregel, voorschrijvend dat de geheele rogge-oogst aan de burge meesters moet worden verkocht, zal in breeden kring instemming hebben gewekt. De gouddorst, den mensch nu eenmaal ingeschapen, maakt zelfs in deze tijden al-scherper maatregelen noodig. De wenk, door minister Ort gegeven om met „waakzame streng heid" op te treden tegen vervalsching van levensmiddelen, was zeer zeker niet overbodig. Had al veel eerder van Justitie moeten uitgaan. De organisatie der centrale brood commissie (onder leiding van het pas-gekozen Kamer lid Van Beresteyn), alsmede van de Nederlandsche haring-contr öle-Mplj toont, dat er nu een krachtig, practisch streven gaande is om te doen wat tegen het monster der ondervoeding, als gevolg van allerlei misbruiken, waarvan ten slotte grauwe baatzucht de bron mag worden genoemd behoort te wordenondernomen. Want niemand vermag thans op nigen goeden grond te voorspellen, hoe lang het wereld-bloedbad nog duren zal. Aan optimistische ontboe zemingen, telkens opduikend, is ove rigens geen gebrek. Het optreden van Moekhtar-bey als Turksch gezant by ons Hof gaf den Balkan correspon dent van de „N.R.Ct." aanleiding om te beweren, dat deze benoeming van een der kopstukken van de Jong- Turksche partij eene aanwijzing is, dat men op onze Koningin het oog gericht, houdt als de Vredestichtster als de Vorstin, die eerlang het sein geven tot het aanknoopen van onderhandelingen tusschen de oorlog voerenden. In hoever deze bespiege ling met de „nuchtere feiten" reke ning houdt, de buitenstaander kan 't niet beoordeelen. Wij, in Nederland, mogen ons er in verheugen dat het vaderlandsche erf tot nu toe buiten den grooten brand is gebleven; wij hebben te zorgen, dat onze kracht ongeschokt blijft, óók met het oog op de moeielijke en verwarde tijden, die zullen volgen, wanneer dan een maal de Vrede op aarde zal zijn teruggekeerd. Ons krediet is nog steeds even sterk en geëerbiedigddat Mei 1916 vier millioen en c.c. drie ton meer in het Rjjkslaadje bracht dan de raming was, 't behoort zeer zeker tot de heldere en ver blijdende „lichtpunten", waar ik steeds zoo gaarne op wijs. Eene blijmoedig opgewekte stemming maakt het torsen der zware materiéele offers ongetwijfeld lichter. Mits wfj tegelijk naar het oud-vaderlandsche recept er voor zorgen, „ons kruit droog te houden"! Mr. Antonio. DE OORLOG. De legerberlchten van 26 en 27 Juni. Van het W e s t e i ij k front. Na de hevige aanvallen der Duit- schers bij Vaux is thans bij Verdun een nieuwe periode van rust inge treden. Voor het eerst sedert weken, aldus zegt het Fransche communiqué van den 26sten, is het artillerie-vuur op de Maasoever een weinig vermin derd. Behalve by hoogte 304 had geen infanterie gevecht plaats. Volgens bet middagbericht van dén 27sten mislukte een zwakke aanval der Duitschers bij hoogte 304. Op den rechteroever van de Maas breidden de Franschen hun terreinwinst bij het werk van Thiaumont verder uit. De verbitterde gevechten in het dorp Fleury duren voort. Hier is de toestand onveranderd. Op het Engelsche front toont de strijd ook aanmerkelijke verlevendi ging. De actie der artillerie neemt toe. Van Engelsche zijde wordt d.d. 26 dezer gemeld, dat op een 10 tal plaatsen Engelsche afdeelingen in Duitsche loopgraven doordrongen, waarbij zij gevangenen maakten en den Duitschers zware verliezen toe brachten. Het Duitsche legerbericht maakt eveneens melding van patrouille ge vechten en artillerie-strijd. Verder wordt medegedeeld dat de aanvallen der Franschen ten N.W. en ten W. van het pantser werk van Thiaumont en ten Z. van fort Vaux, zonder re sultaat bleven. Van het Oostelijk front. Volgens het Duitsche legerbericht van den 27Bten zijn de Duitschers ten Z. van Kekkau erin geslaagd in de Russische stellingen door te dringen. Zij maakten daarbij 1 machine-geweer en een mijnwerper buit en namen 26 man gevangen. Ten W. van het Madziol meer veroverden zij bij een uitval 6 machine-geweren en 4 mijn- werpers, en namen z\j 1 officier en 188 man gevangen. Op het front van de legergroep von Linsingen werden ten.Z.W. van Sokoel de Russische stellingen be stormd, waarbij verscheidene honder den gevangenen werden gemaakt. De tegenaanvallen der Russen hadden geen resultaat. Het Oostenrljksche commu niqué van den 27sten meldt het af slaan van Russische aanvallen bU Jacobeny (Z.W. van de Boekowina), ten noorden van Koety (Z.O. van Galicié, ten zuiden van Kolomea.) en ten westen van Nowo Poczajew. Bij Sokoel (aan de Styr, ten noor den van Loeszk) duurt de strijd voort. Overigens is de toestand onveran derd. Ook de Russische mededeeling geeft ten gebeurtenissen van belang. En kele vijandelijke aanvallen, o.m. by Ikskul en ten N. van het Swenten- ir werden afgeslagen. Eveneens was dit het geval meteen aanval by het Madziolmeer. Van het Italiaansch-Oosten- r lj k s c h e front. De Oostenrijkers zetten hun „vrij willige" ontruiming van de stellingen voort, ten einde meer vrijheid van handelen te krijgen. Dit nu is iets waar de Oostenrijkers den laatsten tijd blijkbaar groote behoefte aan hebben. Immers een bericht uit Weenen komt ons nu vertellen, dat de Boekowina eveneens „vrijwillig, zonder druk van den vijand en vol komen zonder-strijd ten uitvoer ge bracht is". Dit alles neemt evenwel niet weg dat - de Italianen een succes behaald hebben, en thans trachten het zoover mogelijk uit te breiden. Zoo meldt het Italiaansche commu niqué van den 26sten de bezetting van de hoogvlakte Sette Oommuni, en verschillende aangrenzende stel lingen. Een groote hoeveelheid munitie en achtergelaten wapens werd buit gemaakt. In Karinthié en aan de Izonzo wor den verwoede gevechten geleverd. In het Oostenrljksche legerbericht van den 27sten wordt gezegd, dat de ontruiming der stellingen door de Italianen niet werd bemerkt. Eerst na een hevige beschieting der verlaten versterkingen gingen zij langzaam vooruit, totdat zij ontdekten, dat de Oostenrijkers teruggegaan waren. Een bevestiging van dezen loop der gebeurtenissen vindt men in het feit, dat de Italianen geen gevangenen hebben gemaakt en geen enkel kanon of een mitrailleur hebben vermeesterd. De opmarsch der Italianen ie thans gestuit. Zij vallen nu de nieuwe, stel lingen der Oostenrijkers aano. m. op den Monte Festo, waar zij terug geslagen werden. Op het kustfront mislukten de vijandelijke aanvallen op den Km en den Mrzli Vrh. Daarentegen wordt van Italiaansche zijde dd. 27 dezer medegedeeld, dat de opmarsch der troepen voortduurt. Verschillende borgstellingen werden genomen. Posina en Arsiero werden weder door de Italianen bezet. Dl Vereenlgde Staten •n Mexico. Veel kans op het behoud van den vrede schijnt er niet te zijn. Een be richt uit New-York, dd. 27 Juni meldt dat vluchtelingen uit Torreon bericht hebben gebracht, dat het Amerikaan- sche consulaat door de bevolking, onder aanvoering van den burge meester, werd vernield. Naar de „Times" uit New-York verneemt heeft Carranza geweigerd de aanval op de Amerikanen te wraken. Dit heeft de toestand ten zeerste verergerd. Een bericht uit Washington aan de Parljsche editie van de „New-York Herald", meldt, dat generaal Villa de door Carranza verleende amnestie heeft aangenomen en zich met z!)n strijdkrachten bij den president heeft aangesloten. De Amerikaansche kolonie heeft de stad Mexico verlaten. Vertegenwoordigers der entente- mogendheden trachten bij Carranza invloed te oefenen om een oorlog te voorkomen, meldt de „Associated Press". Uit China. Sjanghai, 27 Juni. Litingscbin, de opperbevelhebber van de Chineesche vloot seinde aan den presiden t, namens zichzelf en den geheelen staf, dat h\j herstel vraagt van de voorloopige constitutie, van de conventie en hef oude parlement, benevens optreden van een nieuw kabinet. Zoo deze eischen niet worden ingewilligd zal de marine zich onafhankelijk ver klaren. Vier kruisers en vier andere schepen liggen hier onder bevel van Litingachin, elders zijn nog 18 schepen, over wier houding niets bekend is. BINNENLAND. Baan verklezlngin In 1917 7 Het „Hbl." verneemt dat onder de politieke partijen het voornemen be staat, het daarheen te leiden, dat er in 1917, voor zooveel het van die partijen afhangt, feitelijk geen perio dieke Kamerverkiezingen zullen wor den gehouden, omdat er dan toch, althans wanneer de Grondwetsherzie ning haar beslag krijgt, verkiezingen moeten volgen na de ontbinding. Met het oog daarop zou men, om dubbele moeite en kosten te sparen, by de periodieke verkiezingen elkanders candidaten niet willen bestrijden. De onderhandelingen tusschen de partij besturen zouden reeds gaande zijn. De hoefijzer corresp. van het blad be vestigt dit bericht in hoofdzaak, althans in dien zin, dat onder eenige politieke partijen ernstig over zulk een overeen komst wordt gedacht. Hij betwijfelt echter of de zaak reeds in het stadium van officieele onderhandeling is. De vlaaeherlj-quaastle ta IJmuldan. Maandagnacht zijn de havenarbeid ders toch begonDen met het lossen van de visch uit de in de haven liggende stoomtrawlers. De visch werd in de hallen ondergebracht. Het lossen en het sq. toeren der visch had een kalm verkop. Alleen de verkoop vlot niet erg. Doordat er weinig animo was, ging de visch spotgoedkoop weg en bleef een groot gedeelte onverkocht. In verband hier mede hielden de reeders een vergade ring, waarin werd besloten de aange voerde en reeds in de hallen opge slagen viBCh voor eigen rekening aan te koopen en naar Duitschland te verzenden, zoodat nu door de reeders zelf de f3.— per 50 K.G. wordt be taald. Met den meesten spoed en met vele handen is begon men de visch te bereiden, in manden te pakken en in de wagons te laden. Het daarvoor benoodigde Ijs kon bijna niet aangevoerd worden. Dinsdagmiddag zijn nog een vijftal stoomtrawlers met groote vangsten aan de markt gekomen. Een er van kreeg, vóór hij in de haven kwam, order van de reederij om naar een vreemde haven, vermoedelijk een EDgelsche, door te stoomen om daar te markten. Andere trawlers ver trokken naar Rotterdam, om daar de vangst aan de markt te brengen. De „Hollandla". Het stoomschip „Hollandia" van de Kon. Holl. Lloyd, op weg van Amsterdam naar Buenos-Ayres, is volgens een bericht van den gezag voerder ter reede van Kirkwall aan den grond gevaren. Het schip maakt water. Sleepbooten waren aan wezig voor adsistentie. Door lossing van bunkerkolen hoop te men het schip' voldoende te kun nen lichten om het bij hoog water vlot te krijgen. Da „Waalatroom" gezenkan. Men meldt aan de ,N. Rott. Ct.": Het stoomschip „NoordwlJk" pas seerde Dinsdagavond 6J uur het vuur schip „de Gabbert" en seinde draad loos, dat het op grooten afstand het stoomschip „Waalstroom" zag met het voorschip getroffen en gezonken. De bemanning is door torpedobooten gered. Het stoomschip „Moerdijk" passeer de tegelijkertijd. (De „Waalstroom", van de Holland- sche Stoomboot-Maatschappij te Am sterdam, groot 1421 ton bruto en 869 ton netto, was in 1913 gebouwd. Het stoomschip was 24 dezer van Swansea naar Amsterdam vertrokken.) Staking van tulndara. Naar de Tel. verneemt hebben de ireenigde tuinders in Noord Holland isloten, indien er door den Minister vóór Maandag a.s. geen consenten voor uitvoer van vroege aardappelen verleend wordt, tot staken over te gaan, zoodat het binnenland van dit noodzakelijk volksvoedBel verstoken zal zijn, indien op geen andere wijze in den aanvoer op de binnenlandsche markten zal worden voorzien. Ean malaja doodgestoken. De dader van éet misdrijf op het Thorbeckeplein te Amsterdam, is Dinsdagmorgen ter beschikking der justitie gesteld. Zyn slachtoffer woonde met hem samen in de Ruysdaelstraat, doch had in den laatsten tijd de voorkeur aan een ander gegeven. Dit was aan den dader Maandag overtuigend gebleken. Uitslag der Herstemming ter benoeming van twee leden voor de Provinciale Staten van Noord-Holland in het Kiesdistrict HELDER, gehouden op Dinsdag 27 Juni 1016. ONDERDISTRICTEN. Aantal kiezers. Uitge brachte geldige stem men. Uitgebracht op da Heeren: E. J. BOK. Vrljz. Q. J.O.D. DIKKERS. Vrijz. a. w. MICHELS. S. O.A. P. a. a. a. VER STEGEN. S. D.A.P. 1757 1010 471 438 542 493 1247 720 331 305 406 352 1689 977 376 321 613 573 IV (Koagras) 202 126 72 71 50 50 Texel 1 (Dan Burg) 674 318 201 256 76 73 II (Da Cocksdorp) 216 98 53 62 35 38 III (Dan Hoorn) 147 67 51 58 14 7 IV (Oostarond) 250 86 66 77 10 8 V (Oudeaohlld) 199 125 58 63 64 58 Vlieland 155 93 36 34 59 57 Terashelllng 1 (W.-Tarschalling) 369 211 101 103 105 109 II (Mldsland). 206 69 45 42 26 24 III (Hoorn). 177 56 37 37 18 20 TOTAAL 7288 3966 1898 1867 2018 1862 Gekozen de Hoeren: E. BOK en Aè W. MICHELS. Bij de stemming op 19 Juni l.l. waren uitgebracht 4428 stemmen en verkregen de Heeren: G. J. 0. D. DIKKERS 1459 stommen A. W. MICHELS. 1583 A. G. A. VERSTEGEN 1438 C. ADRIAANSE1324 stemmen E. J. BOK1539 J. B. BOMANS1162 Doodslag 7 Met een levensgevaarlijke wonde aan den hals, hem in een hevige vechtpartij toegebracht, is Dinsdag avond de bijna 70-jarige marktkoop man Fles, wonende in de Rapenbur gerstraat te Amsterdam, naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel op den verslagene zelf weinig te zeggen valt, staat het gezin zeer ongunstig bekend. De vrouw is, volgens de eenparige getuigenis van de omwonenden, zeer kijflustig en de zoons zijn eerste vech tersbazen. J.1. Vrijdag had juffrouw Fles het nog aan den stok met haar boven buren, een bejaarde vrouw en twee alleen wonende meisjes. Bij die ge legenheid hielpen de zoons van juffrouw Fles hun moeder en mishan delden op ernstige wijze een van de meisjes. Een aanklacht b{j de politie was daarvan het gevolg. De familie Fles was daarover weinig gesticht en, nadat juffrouw Fles ter verantwoor ding op het politiebureau was geroe pen, werden voortdurend bedreigingen geuit tegen de bovenburen. Tegen 9 uur keerden de verloofden van de Bjes, de een wonende in hetzelfde huis, de andere aan de overzijde van de straat, rustig huiswaarts. Zij wer den opgewacht door de zoons van juffrouw Fles, die, gewapend met een mes, op hen afkwamen en een broertje van een der genoemde mannen, die inmiddels naderbij was gekomen, een steek in den schouder toebrachten. Inmiddels deed de oude Fles zijn best om zijn zoons terug te houden. Wat er toen precies gebeurd ia, valt nog moeilijk te zeggen. Volgens sommige buren zou een van de zoonB, steeds met zijn mes zwaaiende, per ongeluk zijn vader geraakt hebben. Anderen echter beweerden gezien te hebben, dat de verwonde Michael Swulf op zijn beurt een mes trok en daarmede den ouden Fles te lijf ging. Zeker is, dat op een gegeven oogenblik de bejaarde marktkoopman neerviel, badende in zijn bloed. De commissaris van politie was tot diep in den nacht bezig met het verhooren van de getuigen. Michael Swulf werd voorloopig in bewaring gehouden. De toestand van den getroffene is zorgwekkend. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dlnadag 27 Juni. De beraadslagingen over de wets ontwerpen tot heffing van buiten gewone belastingen ter gedeeltelijke bestrljdingen van de kosten van den oorlogstoestand en over het wets voorstel-Bos c.s. worden voortgezet. De heer Marchant (v.-d.) bepleit de prioriteit van het voorstel-Bos c.s. Het voorstel wordt ondersteund door den heer van den Tempel (s.d.a.p.). Het voorstel wordt daarop z. h. s. aangenomen, waarna art. 1 van het wetsvoorstel-Bos c.s. met 88 tegen 21 stemmen wordt verworpen. De heer Marchant neemt thans het voorstel terug. Alsnu komt aan de orde de artikels- gewijze behandeling van het wets ontwerp verdedigingsbelasting I. De artt. 1—5 worden z.h.s. aange nomen. B\j art. 6 komt aan de orde een amendement-K oolen-deMonté VerLoren om te bepalen, dat hij, die het vruchtgebruik van vermogen heeft, belastingplichtig is, als ware hy voor */i eigenaar van het vermo gen. De minister van financién bestrydt het amendement, o. a. op grond, dat het tot groote onbillijk heden zou kunnen leiden. De heer deMeeater (u.-l.) vreest evenals de minister voor onbiliyk- heden. Het amendement wordt verworpen met 48 tegen 18 stemmen. Het art. wordt z.h.s. aangenomen, evenals art. 7, waarop het op dit art. ingediende amendement-Kool en-de Monté VerLoren wordt ingetrokken. Art. 8 wordt aangehouden, art. 9 z.h.s. aangenomen. Byart. 10 licht de heer van den Tempel (s.d.a.p.) het amendement der aoc.-dem. toe. Hij schat de op brengst daarvan op 260 a 270 mil lioen. De heer de Monté Ver Loren licht een amendement toe dat de lasten z.i. billijker verdeelt. De minister van financiën wyst het amendement der sociaal democraten met beslistheid af. Zulk een hooge heffing zal niet te betalen zyn uit het inkomen of uit de extra- besparing en onvermydeiyk tot kapi taalvernietiging leiden. Spr. geeft voorts de voorkeur aan zyn eigen regeling boven het amen dement-de Monté Verloren. Beide amendementen worden ver worpen. De heer Kooien licht zyn amen dement toe om de waarde van het onroerend goed niet te schatten naar de verkoopwaarde, welk amendement het ontwerp voor hem en anderen aannemeiyk moet maken. De minister van financién dankt den heer Kooien voor diens tegemoetkomende houding. Spr. heeft echter ernstige bezwaren tegen dit amendement. De heeren de Wykerslooth en de Monté Ver Loren ver dedigen het amendement. Na dupliek van den minister wordt het amendement verworpen met 88 De volgende artikelen en wetsont werp 1 worden daarna z. h.s. aan genomen, waarop de vergadering wordt verdaagd tot Woensdagochtend elf uur. (Zie verder pagina 2.) Uitslag Staten-verkiazlngnn. Noord-Hol land. Amsterdam I. Aantal kiezers 5882. Uitgebrachte stemmen 2804. Verkre gen hebben dr. H. F. R. Hubrecht (u.-l., aftf.) 1765, mr. Th. Stuart (v.-l., aftr.) 1675, mr. J. Verdam (a.-r.) 975, F. J. A. M. Wierdels (r.-k.) 991. Gekozen dr. H. F. R. Hubrecht (u.-l., aftr.) en mr. Th. Stuart (v.-l., aftr.). Amsterdam II. Aantal kiezers 5488. Uitgebrachte stemmen 2746. Verkre gen hebben J. Douwes (a.-r., aftr.) 1239, Job. Loopuit (s.d.a.p.) 1354, J. van den Tempel (s.d.a.p.) 1441 en F. J. M. Wilking (r.-k.) 1164. Gekozen Jos. Loopuit (s.d.a.p.) en J. van den Tempel (s.d.a.p.). Amsterdam III. Aantal kiezers 18.841. Uitgebrachte stemmen 9293. Verkregen hebben mr. H. Byieveld Jr. (a.-r.) 2882 en dr. Th. van der Waerden (s.d.a.p., aftr.) 6411. Gekozen dr. Th. van der Waerden (s.d.a.p., aftr.). Amsterdam IV. Aantal kiezers 4810. Uitgebrachte stemmen 2516. Verkre gen hebben H. Barnatein (v.-d., aftr.) 1494 en 8. de Wolff (s.d.a.p.) 1022. Gekozen H. Barnatein (v. d., aftr.). Amsterdam V. Aantal kiezers 19.394. Uitgebrachte stemmen 11.425. Ver kregen hebben prof. mr. P. A. Diepen horst (a.-r.) 8813, W. M. van Diesen (v.-d., aftr.) 4434, C. G. Vattier Kraane (v.-l.) 3769 en Ed. Polak (s.d.a.p.) 4286. Gekozen W. M. van Diesen (v.-d., aftr.) en, Ed. Polak (s.d.a.p.). Amsterdam VI. Aantal kiezers 6567. Uitgebrachte stemmen 8918. Verkre gen hebben J. N. Hendrix (r.-k., aftr.) 1869, J. B. A. Jonckheer (u.-l., aftr.) 1967, mr. Aug. Philip (v.-l.) 1858 en mr. dr. C. F. Schoch (c.-h.) 1794. Gekozen J. N. Hendrix (r.-k., aftr.) en J. B. A. Jonckheer (u.-l., aftr.), Amsterdam VII. Aantal kiezers5650. Uitgebrachte stemmen 8392. Verkre gen hebben mr. E. P. A. F. van den Bogaert (r.-k., aftr.) 1598, dr. J. H. Gunning Wzn. (u.-l.) 1661, J. ter Haar Jr. (c.-h., aftr.) 1664 en dr. J. F. HoekBtra (v.-d.) 1636: Gekozen dr. J. H. Gunning Wzn. (u.-l.) en J. ter Haar (c.-h., aftr.), Amsterdam Vin. Aantal kiezers6966. Uitgebrachte stemmen 4075. Verkre gen hebben J. J. de Roode (s.d.a.p.) 1306, W. de Vlugt (a.-r.) 1868, KI. de Vries Szn. (v.-d., aftr.) 1145 en L. van der Wal (s.d.a.p.) 1267. Gekozen J. J. de Roode (s.d.a.p.) en W. de Vlugt (a.-r.). Amsterdam IX. Aantal kiezers 25.907. Uitgebrachte stemmen 15.397. Verkregen hebben J. van Elzen ga (s.d.a.p.) 6269, J. G. van Kuykhof (s.d.a.p., aftr.) 6768, P. Nolting (v.-d.) 5197 en Th. Ruys Gzn. (a.-r., aftr.) 5781. Gekozen J. G. van Kuykhof (s.d.a.p., aftr.) en Th. Ruys Gzn. (a.-r., aftr.). Haarlem. Aantal kiezers 11758. Uitgebracht geldige stemmen 8250. Mr. J. B. Bomans (r.-k.) 8604jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden (v.-l., aftr.) 4250jhr. mr. D. E. van Lennep (c.-h.., aftr.) 4156; mr. J. H. Monnik (a.-r.) 8582L. J. C. Poppe (s.d.a.p.) 3885mr. J. H. Thiel (v.-d.) 3 heeren Boreel van Hogelanden, Van Lennep en Thiel. Hoorn. Aantal kiezers 5519. Uitge bracht geldige stemmen 4188. A. Commandeur (r.-k.) 1807; J. Winkel (11b., aftr.) 2381. Gekozen de heer Winkel. Purmerend. Aantal kiezers 6809. Uitgebrachte geldige stemmen 4022. J. Koopman (lib., aftr.) 1829C. No- let (r.-k.) 1127; Jacob de VrieB Jzn. (s.d.a.p.) 1346 en J. Wildschut (11b., aftr.) 1722 stemmen. Gekozen de heeren Koopman en Wildschut. Zaandam. Aantal kiezers 11644. Uitgebrachte geldige stemmen 6791. B. W. Binnendyk (s.d.a.p., aftr.) 8915 J. W. Dekker (lib.) 2667J. E. W. Duüb (B.d.a.p., aftr.) 4074P. van Mever (v.-d.) 2658. Gekozen de heeren Binnendijk en Duys. De Staten van Noord-Holland telden tot nu toe 54 leden links (26 libe ralen, 12 vryz.-democraten en 16 sociaal democraten) en 23 leden rechts (9 anti-revolutionairen, 6 christeiyk- historischen en 8 roomsch-katho- lieken). De liberalen hebben één zetel ge wonnen in Amsterdam VII, één ver loren in Den Helder, in Amsterdam V en in Haarlem. De vryzinnig- democraten hebben één zetel gewon nen in Haarlem, één verloren in Amsterdam II en twee in Amster dam Vin. De B.D.A.P. won vyf zetels, één in Den Helder, twee in Amster dam II, één in Amsterdam V en één in Amsterdam Vin. De anti-revolu tionairen verloren één zetel in Am sterdam U en wonnen er één In VIII, deRoomsch-Kathoüeken verloren bun zetel in VH. De samenstelling van de Staten zal dus voortaan zijn 55 links (24 liberalen, 10 vryzinDig-democraten) en 21 sociaal-democraten) en 22 rechts (9 anti-revolutionairen, 6 christeiyk- historischen en 7 Roomsch-Katho- lieken). De sociaal-democratische Staten leden moeten, naar verluidt, voor nemens zyn in het college van Ge deputeerden een zetel op te eischen en daarvoor den heer A. H. Gerhard

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1