DE OORLOG. Laatste berichten. Advertentiën. Gewapenden Dienst in de Nederlanden, van af 30 JUNI tot nadar order Regeerings rijst lO cent per pond. Bekendmaking. te bestemmen. Bovendien wenschen zij ook een van de drie Eerste Kamer zetels te bezetten, waarvoor de heer W. H. Vliegen, oud-lid der Tweede Kamer en wethouder van Amsterdam hun candidaat zal zyn. Dit jaar treden voor Noord-Holland af de heeren J. A. Laan, J. T. Cremer en H. L, Drucker. Utrecht. De Staten van Utrecht, thans 30 rechts en 11 links, zullen voortaan 32 rechtsche en 9 linksche leden tol let), doordat de rechtsche partijen in Utrecht I den zetel van don heer inr. Boers eu in Utrecht II dien van den heer Kol van Ouwerkerk hebben veroverd. Friesland. In Franeker traden 2 liberalen en 2 rechtschen af. Daar zijn 3 liberalen en 2 sociaaldemocraten gekozen. In Schoterland zijn de vijf liberalen door vijf sociaal-democraten vervangeD. In Leeuwarden is de verhouding dezelfde gebleven. De Staten bestonden tot nog toe uit 14 vrijzinnigen, 13 socialisten en 23 leden van rechts. Voortaan is die verhouding 30 licks (10 vrijzinnigen en 20 socialisten) en 20 rechts. Groningen. In Bedum hebben de Roomsch- -Katholieken huu ééuigë Statenzetel in deze provincie aan de liberalen verloren. In Groningen (stad) verloren de liberalen één zetel aan de sociaal democraten, in Oude Pekela eveneens. In Appingedam gingen vier vrijzin nige zetels verloren, twee aan de sociaal democraten, twee aan rechts. De verhouding was tot nu toe 36 vrijziunigen, 5 soc. dern. en 3 rechts. In de nieuwe samenstelling31 vrij zinniger), 10 soc.democraten en 4 rechts. Zeeland. Deze Staten waren voor de ver kiezingen 20 links tegen 22 rechts. Doordat de zetel van den heer Kake- beeke in Goes aan de antirevolution- riairen verloren ging is het voortaan 19 links, 23 rechts. Broek op Langodljlc, 27 J uni 191». r.ak aardappelen. Schotscho muizen f 1.60a f260, schoolmeesters 1.45 a fl.80, gladblaadjos f200 a f 390,gladblaadjos f0.- a fO.-, drielingen f 1.30af 1.65, per zak 36 K.G. 63100 boB r - f2.30a f360 porVOOboa, 000 bosuien fO.- )er 100 bos, 600 K.G. rabarber f7.10 a fu.- p .00 K.G 176 bloemkool f8.20 a f8.80 per 100. AGENDA. Eerste Heldersche Bioscoop. Kanaal weg 113. Hoofdnummer' De onderzeeboot- smokkelaar. Cinema Palace. Binnenhaven 2. nummer: Heldenscbool. Tj-v.en.u,-Bioscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer: "Vera. 29 Juni. Openbare Protest Vergadering van „De Dageraad" in Casino, 8 uur. 29 Juni. Centrale Bond van Transpoit- en Haven arbeidere. Qrooto openbare vergadering In Tlvoli, 8 uur. L. Oroote Oponluch naast het Marine gebouw, 4 MARINE EN LEGER. De luitenant tor zee dor 2e ki.raarine-reB-. J. Hamersma wordt 3 Juli 1916 gedotachoord aan boord Hr. Ms. Volharding, ter vervanging van den luitenant ter zee der 2e kl. marine- reserve A. Dnbois, die met 80 Juni 1916 wordt ontheven van den werkelijken dienst en ter beschikking gesteld van de Eotterdamsche Lloyd, terwijl do luitenant ter zoo der 2e kl. aorine^oserve A. D Verschuur met 30Juni •ord. Bij beschikking van den Minister van Marine Is met ingang van 1 Juli benoemd tot le stoker aan boord stoomgastransportvaartuig In het 8e dlBtrlct, de 2o stokor A. Moree. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Bauda, thuisr., vertrok 26 dozer van Gibraltar Bawean, van New-York naar Java, vortr.27 dezer van Lorenzo-Marquez. Boeroe, thuisr., vertrok 26 dezer van Gibraltar. Krakatau arriv. 26 dezer van A'dam te Batavia. BUliton, uitr., vertrok 27 dozer van Durban. Kangean. uitr., arriv. 27 dezer te Port-Sald. Kon. der Ned., nitr., arriv. 27 dezer te 8ingapore Vondel, thuisr., arriv. 27 dezer te Falmoutb. Grotlus, uitr., arriv. 28 dozor to Singapore. Rotterdamsche Lloyd. Medan, van Java naar Newyork, vertrok 27 dozer van Kaapstad. Menado vertrok 27 dezer van Batavia naar R'dam. Gorontalo, uitr., arriv. 27 dezer te KirkwaU. Samarinda vertr. 27 dezer v. Baltimore n. R'dam. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Zaanland vertrok 28 dozer v. B.-Ayres n. A'dam. Zeolandia arriv. 23 dezer v. A'dam te B -Ayrea. DrechtorlaDd, uitr., vertrok 26 dezer v. R. Janoiro. Hollandia, uitr., vertrok 27 dezer van Kirkwall. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem I, uitr., vertrok 26 dezer v. Funchal Nickerie,thuisr., vertrok 27 dezer van Falmouth. Java -Bengalen-Lijn. Ceram, van Calcuttó naar Java, arriv. 26 dezer te Singapore. Haven te Nleuwedlep. MARKTBERICHTEN. Purmorend, 27 Juni 1916. 9- Middelbare 60 0 Goudsche kaaa 60 B07 K.Ó. Boter per K.G. f 1.60 k 608 Runderen: 000 vetto per K.G, f 1.- 000 melko en galde f 0.— Stioren t 0.- 46 Paaiden t 0.- 66 vette Kalveren per K.G. f 0.90 319 nuchtere ld. per stuk f 0.- aiachtkalvoren f IA— Fokkalveron per stuk I 18.— 876 vette Varkens per K.G. f 0.90 47 magore id. per stuk f 48.— 208 Biggen por stuk f IS.- 276 Schapen f 0.- Overhoudors f o.- Lammeren f 0 Ganzen 0.- Kalkoenen f O,- Zwanen 0 Kipeleren por 100 atuks f Eendoieren 100 t 0 Kiovitseieren per Btuk f 0.- mand Appelen f o.— mand Peren f 0.- Behagen, 29 Juni 1916. 10 Paarden f 300.- 4 760.— Veulens 0.- 0.- Ossen 0.— 0.— 6 Stioren - 800.- 600.- Goldokoeien (magore) 0.- 0.- 101 Geldokoefen (vette) 280.- 510.- 17 Kal/koeien 800.— 426.- Vaarzen 0.— 0.- 18 Pinken HO-- 180.- Graskalveren 0.— O.- 61 Nuchtere kalveren 10— 24.- Rammen Schapen (magoro) 86 Schapen (vette) Overhouden •- 11 Lammeren 16— 18.- Bokken en Geiten Varkens (mag.) 0— 21 Varkens (vette) p. K.G. 0.92 172 Biggen g— 1«;-W 10 Konijnen 190 Kippen Duiven Ganzen Zwanen MO K-G. Boter 60 Kaas 060 O80 38189 ilpeleren p. 100 atuks 6.K 726 2000 Eendoieren p. 100 stnks 7.60 Handol vette geldekoelen vlug on kalfkoeien stug. Hoorn, 29 Juni 1916. 26 stapels fhbriekskaas f68.60, 88 stapels boeren kaas fflO.—0 stapel fAbrieks commissiekaas f9 stapels boeren oommlsaiekaas (67.— 0— 0.- 0.- 8L- 0— 0.- 0.60 0.80 OLSO 1.76 0— 0— 0— 0— a f 0— VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nleuwedlep aangebracht 3# Juni. Door35kordors: 1 tot 6 groot» tongen, ler stuk f 1.6 tot 20 middeltongon, por stuk 0.60 a f 0.60, 10 tot 40 kleine longen, per stuk 020. 1 tot 2 mand slortschol, per mand f10— - f12.—, I tot 4 mand kleine schol, per mand f6.- a f8—, l tot 2 mand scharren, por mand f4.-. welke male het zal worden toege past, ovc-xbodig is hul dan niet, want deze rapporten moeten als toelichting van een oventueele post op de be- grooting dienen, en de Raad heeft de voorlichting, die hij in deze be langrijke aanguegenhoid behoeft, om een oordeel te kunnen vormen. mand slortschol, 8 mand kleine schol, ggon. Besomming f160.—. Door trekkers :6 lal haring, per tal f 6— a f 0.—, lal geep, per tal f6.— a f8—, 1000 stuks an sjovls, per 1000 stuks f26.60. 28 Juni. Door trekkers: 16 tal goop, per tal f6.60 a f780. Door 40 korders10 tot 40 stuks groote tongen, er stuk 130 et, 10 tot 120 middeltongen, per stuk u 70 ct., 10 tot 60 kleine tongen, per stuk 25 80 ct., 8 tarbotten, por stuk f6.— a f8.60, 2 tot 10 roggen, per stuk f 1.26, 1 tot 3 mand stort- schol, per mand f9— a f12-, 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f 4. - a f 6. -l tot 2 mand schar, per mand 16.—, 1000 stuks pieter- 100 stuks f8.-. tn. 8 uur. Niets binnen. Burgerlijke Stand van Helder, van 27 en 28 Juni 1916. ONDERTROUWD: C. B. Zuijder- boudt en L. J. Wiedenhoff. Cnr. v. Gangelen en N. Kruk. P. A. de Meijer en M. E. Eist. GETROUWDJ. Mulder eu J. C. Paschedag. L. G. Barentsen on E. A. Klopper. BEVALLEN: L. Ch. van Poeije- Hansen, a. G. Bakker-Paster kamp, d. G. Schilder—Bruin, d. M. Post— Boon, d. OVERLEDENM. J. Schouten, 63 j. Van het Westelijk front. Parijs, 27 Juni. Op beide Maas oevers is de artillerie tamelijk bedrijvig geweest. Vanmiddag om twee uur hebben de Duitschers een aan val ge daan op het door ons bezette gedeelte van Fleury, doch werden volkomen teruggeslagen. Van het Oostelijk front. Petrograd, 27 Juni. Dè vijand, die bij de boerderij ten Zuidwesten van Lipsk, het offensief hervatte, wist op den door ons bezetten oever van de Sjara door te dringen, maar werd weder verdreven. Op het front bij Kolki, Bogoesjifka en aan den Stochod blijft de vijand onze stellingen met zwaar geschut beschieten. Aau den Midden Strypa heeft de vijand op verschillende punten vuur uit ztju "zware kanonnen ontwikkeld. In de richting van Grenowitz heb ben onze troepen den vijand over de Doedowetz, een zijrivier van de Zui delijke Pruth, die zich bij Zablotoef met de Pruth vereenigt, geworpen. Volgens het laatste rapport van het leger van generaal Broessilof is het aantal gevangenen tot 4031 offi eieren, onder wie generaals en officie ren van gezondheid, en 194.041 sol daten eu de buit tot 219 kanonnen, 644 mitrailleurs, 196 bommenwerpers, 146 artillerie-munitiewagens en .3" zoeklichten gestegen. Lord Kitchener's opvolger. Hét wordt in parlementaire kringe: in Engeland thans zeker geacht, dat Lloyd George de opvolger van lorü Kitchener zal worden. Officieel zal deze benoeming eorst over eenige dagen bekend gemaakt worden, om dat het wijzigingen in het Kabinet noodzakelijk maakt. Liebknecht tot tuchthuisstraf vsroordoold. BerlijD, 28 Juni. Het vonnis in het proces Liebknecht luidttwee jaar, zes maanden en drie dagen tucht huisstraf verwijdering uit het leger wegens poging tot verraad in oorlogs tijd, ongehoorzaamheid onder verzwa rende omstaudigheden, verzet tegen het staatsgezag. Het met redenen omkleede vonnis werd, na opheffing 'van de zitting met gesloten deuren, tegen vier uur hedenmiddag bekend gemaakt. Bij bepaiing van de straf is de krijgsraad van bet standpunt uitge gaan, dat Liebknecht niet heeft ge handeld met eerlooze bedoelingen, maar dat politiek fanatisme de drijf veer is geweest, bij zijn misslagen. Daarom werd de laagste straf, die mogelijk is, gegeven en werd ook afgezien van ontzetting uit burger lijke rechten. Liebknecht kan in hooger beroep gaan. Opstootjes to Berlijn. Te Berlijn hebben Dinsdagavond bij gelegenheid eener betooging ten gunste van Liebknecht, ongeregeld heden plaats gehad. Op den Potsdamor Platz was een groote menschen me nigte bijeen gekomen. Er worden 20 personen gevangen genomen. PLAATSELIJK NIEUWS. - Wij vestigen de attentie op de in dit nummer voorkomende bekend making betreffende de vaststelling van de prijzen van de in den klein handel verkrijgbaar gestelde groenten en aardappelen. Ons feuilleton. In ons volgend nummer zullen wij een aanvang maken met een roman van de bekende Engelsche schrijveis C. N. en M. A. Williamson, getiteld „Het Gulden Mysterie". De romans van deze schrijvers zijn zeer in trek wegens hun aantrekkelljben, boeien- den inhoud, en de levendige wijze, waarop ze allerlei intrigues schetsen. Raadsvergadering. In de raadsvergadering van heden avond komt nog ter tafel eene motie van de heeren D. C. A. de Zwart en A. W. Michels betreffende het instel len van een onderzoek naar het ver strekken van kindervoeding en (of) -kleeding. Het voorstel bedoelt eene principieels uitspraak van den Raad hierover te verkrijgen. Zoo do meer derheid van den Raad dit afwijst, is een onderzoek, als iu dit voorstel bedoeld, overbodig. Wordt het principe echter aan vaard, dan kan uit het rapport blij ken of de noodzakelijkheid vau school voeding in deze gemeente zich voor doet. Hoewel die noodzakelijkheid dan nog door verschillende leden of kan worden beaamd öf kan worden ont kend en tevens kan worden en W. deelen aan den Raad mede, dit zij zich kunnen vereenigen inet de voorstellen der Commissie van het M.U.L.O., gelijk die zijn neer gelegd in haar laatste rapport., en dat zii bereid zijn de opdracht te aanvaarden, om tijdig vóór 1 Sept. Ï917 aan den Raad rapport uit te brengen nopens het vraagstuk der heffing en invordering van het school geld op de openbare lagere scholen in zijn vollen omvang. (Zie Held. Crt. 24 Juni). Nog is ingekomen een schrijven van het Bestuur der afd. N.-Holland van d8n Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren inzake het vraagstuk dér regeling van jaarwed den dor Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers, Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, Ambtenaren ter Secretarie en ten kantore vau den Gemeenteontvanger. Adrepsant meent, dat een verbe tering hiervan een onafwijsbare eisch is van billijkheid en recht, en verzoekt aan den Raad het initiatief te willen nemen tot. verbetering der jaarwed den van Burgemeester, Secretaris, Ontvanger en Ambtenaren B. St., en de jaarwedden der overige ambtena ren belangrijk te verbeteren. Schapenvleesch. 't Ging van een leien dakje, neen, 't liep storm in den slagerswinkel waar het schapenvleesch verkrijgbaar was gèsteld tegen den civïelën prijs van 46 cent het pond. De aankondiging in de nieuws kolommen van dit blad heeft gewerkt als een electrische vonk 1 Woensdag waron twee beestjes g6slacht en Doude:d3gmorgen was 't geheele geval uitverkocht. Meer dan een teleurgestelde las het. noodlottige briefje voor do groote ruit „Schapen rieesch uitverkocht". 'L Waren ook een paar beste beestjes verzekerde ons de slager als goed handelsman. Enfin, si' komt meer. Wij vernamen dat léger, heden een achttal schapen besteld waren. 't Schijnt een uitkomst, Want er was nog wel een slagerij, waar vroeger on nu nog 'sZater^igs schapenvleesch was en is, - doch 't liep toen waar schijnlijk niet zoo in 'toog als nu die officieel© aankondiging. We eten dus schapenvleesch, ge heel volgens de aanwijzing van onzen minister, die h"t bejammerde dat w; 't niet alen. Helder hoeft hom ii 't gelijk gesteld - ais alle voorlee- kenen ons niet bedriegen. 't Viel ook op een gansje. Paarden vleesch doorgaans niet te krijgen, rundvlecsch duur, de verwachte af slag tot hiertoe uitgebleven, varkens vleesch ook al een paar dagen van de week mondjesmaat—omdat Helder wekelijks over 2 maal 22 regeeriDg; varkens k.an beschikken maar ook geen eentje meerl Onze varkens- slagers hebben moeite genoeg godaan om er meer te krijgen 't ia hun nog niet gelukt. En een 70 per week zouden we hier wel aankunnen, ver zekerde men ons. Enfin, als 't bevalt uit welke overweging dan ook dan zijn we weer een eind uit den brand, 't Is eigenlijk ook wel gek dat de Neder lander veel schapen teelt en weinig eet, terwijl Engeland zoo vee! schapen vleesch consumeert. Wellicht leeren we het eten al is het ook een beetje „machtig". Wü deelen hieronder een tweetal recepten mede voor de bereiding van Schapon vleesch. Het vleesch één nacht zetten in water en azijn, (van ieder de helft) een paar laurierbladen, peperkorrels en kruidnagelen. Den volgenden dag braden met vet. of plantenboter (Planta of Klappa), 20 minuten braden op 1 pond. Vóór het braden het vleesch met zout en peper inwrijven. Het vocht waar het vleesch een nacht in stond, kan voor het opmaken van de saus gebruikt worden. Schapec-c oteletten. Eerst de coteletten in meel of beschuitkruimels wentelen, braden met vet of Plantenboter, aan beide zijden lichtbruin, met een fijn gesuip perd uitje er bij. Daarna wat water aan de jus toevoegen en een paar uren in die jus zachtjes laten stoven. AFLOOP der laatste veiling van .huizen, be hoorende tot den boedel van wijlen den heer C. Mulders, te Helder houden op- 28 Juni, ten overstaan van den Notaris Stammes. 1. Het huis en erf aan de Vlaming straat no. 4; kooper de heer R. J. Riemers qq., voor f1085. 2. Het huis en erf aan de 2e Vroon- straat no. 28kooper de heer C. Kos qq., voor f1440. 3—4. Twee huizen en erven aan Laan nos. 38 en 40; koopers de heeren Gebroeders J. en J. Smit qq., voor f2205.-. 5—6. Het woon- en winkelhuis en erf eu het huis on erf aan de Kerk- gracht nos. 48 eu 44; koopers de heeren Gebroeders J. en J. Smit qq. voor f4201.—. 7. Het hoerenhuis en erf aan de Loodsgracht no. 61kooper de heer M. Ph.'Polak qq., voor f4330. 8. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Laugestraat no. 76kooper de heer H- Riemers qq., voor f f 9—11. Drie huizen en erven aan de Laugestraat nos. 78, 80 en kooper do heer R. N. van Os qq, voor f3645. 12-14. Drie huizen en erven aau de Wachtstraat nos. 45, 47 en 49 kooper de heer W. C. van Breda voor f 3800. 15-16. Het huis en erf aan Middenstraat no. 45 en het woon winkelhuis met boet en erf aau de Middenstraat no. 47kooper de heer M. Blom voor f 8750. Antiek-koopman. D; de V., tegen wien dq vorige week door de rechtbank te Alkmaar 3 maanden gevangenisstraf was ge eischt wegens het ontvreemden van 2 antieke kopjes te den Helder, werd Dinsdag veroordeeld tot f 60. boete of een maand gevangenisstraf. Ook werd teruggave der getuigenstukken bevolen. Mishandeling. Voor de rechtbank te Alkmaar werd Dinsdag behandeld de zaak tegen L. V., onderwijzer te Helder, die zich had te verantwoorden wegens mishandeling. Beklaagde was niet verschenen. Mej. A. K., huisvrouw van den heer C. A. L., had gezien dat beklaagde op 27 April des avonds 7 uur een jongen in de Wilhelminastraat een 'schop gaf, die ernstig aankwam. De jongen die den schop ontving had nog wel een gebroken arm. Een tweede getuige, J. B., verklaarde elijkluidend. De eisch was f 5 of 5 dagen hech tenis. Zware mishandeling. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren onder vernietiging van het vonnis der Alkmaarsche rechtbank van 1.6 Mei j.L, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf den broodbakkers- knecht, die in dén nacht van 6 op 7 Febr. j.L, nadat hij te Anna Paulovvna uit deu trein was gezet, wijl hij schonken was en herrie had gemaakt, op het perron aldaar deu conducteur een messteek in den buik had toe gebracht, zoodat deze gedurende zes weken zijn beroepsbezigheden niet kon verrichten. De Alk maai sche rechtbank had hem 4 jaar gevangenisstraf opgelegd, terwijl het O.M. 2 jaar had geöisCht. Aanbesteding. Door den architect G. de Beurs Gz. werd Dinsdagmorgen aan de Blauwe Keet te Koegras..publiek aanbesteed: Het bouwen van een malerij met aanlegsteiger nabij de Spoorbrug te Koegras. Ingeschreven werd door de heeren M. Smit, Koegras f 12,175 G. Hoornsman, Koegras 12,455 Gebr. Boekei, Oude Niedorp 13,920 H. Riemers, Helder 13,985 C. de Graaf, Moerbeek r. J. Spruit, Helder 14,780 J. Schenk, Barsingerhoru 14,800 J. Kossen, Koegras 15,200 J. van Tongerlo, Koegras 15,365 A. Krijnen, Helder 15,580 C.N. Smiera, Anna Paulowna 16,000 K. Zeeman, Helder 16,316 Het werk werd aau den laagsten inschrijver gegund. BINNENLAND. Minister Posthuma. Hoewel de doktoren over den gezondheidstoestand van minister Pos- thuma zeer tevreden zijn, is er omtrent het tijdstip van terugkeer van den minister in de residentie nog niets vastgesteld. Het-verlof van den heer Posthuma loopt tot 15 Juli a.s. Weer aardappel-export. In de vergaderingen van de Tuin bouw vereeniyingen „De West" te Koedijk en „De Toekomst" te Zuid- achai woude weiden de besturen machtigd om, indien noodig tot het sluiten der veilingen over te Mode werd besloten, om indien b(j het openstellen-»..van de grenzen dó Zentrale Éinkaufatelle de marktprijzen te veel zal drukken de producten op te houden. Nog werd medegedeeld, dat de re- gearing de toezegging heeft gedaan, om Donderdag 29 dezer de grenzen open te stellen voor den uitvoer vaD Schotsche aardappelen, grooter dan 40 mM. en wel voor 50% van den aanvoer. De overige 50% van deze soort zullen het binnenlandsch ver bruik beschikbaar moeten blijven. Van een staking van het aanvoeren der producten op de tuinbouwveilin gen zal dus wel niets komen. Naar het Hdbl. verneemt zal binnen enkele dagen de uitvoer van nieuwe aardappelen worden toegestaan, echter onder zeer beperkende bepalingen. Aardappelen beneden een zekere groot te zullen in geen geval ten uitvoer worden toegelaten. Vaq de grootere soorten zal indien de verstrekte inlichtingen juist zijn voor de helft uitvoerconsent worden verleend, ech ter alleen voor die aardappelen welke op de groote veilingen worden aan gevoerd. Op deze wijze hoopt men een streep te halen door de rekening van hen die, met het oog op den export, de nog niet gerooide aardap pelen reeds opkochten. Wanneer mocht blijken, dat ten gevolge van den beperkten uitvoer de marktprijs voor het binnenlandsch verbruik stijgt, zal de grens onmid- delljk weder worden gesloten. De „Telegraaf schrijft: „In hun verwachting zijn de niet teleurgesteld". Maar wèl een teleurstelling is deze zwenking der regeering voor de duizenden in den lande, die op de straat hun honger gedemonstreerd hebben en tenslotte de regeering hebben weten te over tuigen van het nijpend gebrek aan liet voornaamste volksvoedsel aardappel. De regeering zag het in de regeering sloot de grenzen de regeering beloofde voorziening in den heerschenden nood om op het eerste dreigement van de boeren „We laten de aardappelen in den grond zitten" onmiddellijk te zwichten en de deur weer open te zetten. Tot binnen afzienbaren tijd de historie weer van voren af aau beginnen kan, met wie weet welke gevolgen. Het argument van de boeren, dat zij geen voldoende prijzen kunnen behalen bij een grenssluiting mag op zekere hoogte voor hen waarde heb ben - het is duidelijk, dat daardoor de volksvoeding niet in een nieuw gevaar gebracht mag.,worden. Een niet weifelende regeering zou hare maatregelen zoodanig kunnen nemen, dat aan bet bezwaar der tuinders tegemoet gekomen werd, door beslag te laten leggen op de voorraden en dat tegen een billijke vergoeding. Thans is men weer „met man en macht bezig de aardappelen te rooien", om ze straks naar Duitech- land te verzenden. Stijging der aardappelprijzen. Op het bericht, dat de regeering binnenkort de grenzen weer open zal stellen voor uitvoer van aard appelen, stegen de marktpryzen te Warmenhuizen aanstonds van fl.60 op f3.80 de halve hectoliter. De vischkwestle te Umuldan. Het blijven weigeren der bande laren om de visch te koopen heeft bij de reeders ontstemming doen ontstaan. vMaandag bestond er solidariteit tusschen da reeders en de kooplieden, doch nu zijn bij een deel der reeders ernstige plannen gerezen tot oprich ting van een centraal bureau voor den verkoop. De kooplieden verwachten een min nelijke schikking met de reeders. Hun voornaamste grief is dö vrees, dat zij schade zullen lijden door het oponthoud bij de aanvraag der con senten. Voor het binnenlandsch verbruik is de afzet veel grooter geworden. Na de aanschrijvingen der burge meesters komen van alle kanten groote bestellingen in. Ook moet men van plan zijn kleine schelvisch te rooken en van gemeente wege beschikbaar te stellen. Woensdagmorgen was onder de niet bij de stakenden aangesloten visch- handelaren meerdere kooplust te be speuren. Evenals Dinsdag werd ook thans door het Centraal Bureau een kwantum visch voor binnenlandsch gebruik gekocht. De verkoop dor aan gevoerde visch gaat sedert Woensdag morgen vroeg met eenige tusschen- poozenvrijwel geregeld door. Ver schillende niet aangesloten handelaren kochten een belangrijke partij viscb. De prijzen waren dan ook, bij Woens dag vergeleken, tamelijk hoog, doch niet zoo abnormaal hoog als verleden week, toen alles nog zijn ouden gang ging. De 'overgebleven partij visch wordt voor eigen rekening door de vereenigde reeders naar het buiten land verzonden. Woensdagmiddag vergaderden de reeders opnieuw om den huidigen toestand te bespreken. Besloten werd een coöperatieve vereeniging op te richten, welke zich zal belasten met den aankoop van de aangevoerde visch en de verzending daarvan in consig natie naar het buitenland. Dit besluit is genomen omdat men de visch niet kan laten liggen, en de expeditie van elk der reeders op zich zelf, te hooge kosten meebrengt. Het is echter ggenzlns de bedoeling' met de handelaren te concurreeren. De omzet bedroeg Woensdag on geveer f 200.000 waarvan alleen door het Centraal Bureau ongeveer f35.000 en door verschillende handelaren f40.000 werd besteed. Dinsdag zijn vjjftien stoomtrawlers en een harlngloggef naar de visseherlj vertrokken. Een tra wier ging markten te R'dam, een tweede te Amsterdam. Nu de reeders zelf de visch verhandelpn, is het beoommiugscljfer, waarvan de be bemanningen der trawlers hun deel krijgen, niet direct vast te stellen. Reeds werden door het bestuur der vereeniging „de Volharding", betref fende de contróle der opbrengsten van de iu consignatie gezonden vang sten besprekingen met de reeders vereeniging gehouden. Met het bestuur van den algemeenen Nederlandschen zeemansbond werd besloten voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. De „Hollandia". Volgens van Lloyd's ontvaugen telegram is het stpomschip „Hollan dia" oogenschijnlijk zonder schade vlot gekomen. tingen ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van den oorlogstoestand. Artt. 1 2 worden aangenomen z. h. 8. Bij de behandeling van art. 3 ver dedigt de lieer van den Tempel (s.d.a.p.) het amendement der soc.- om de groep met een inkomen van minder dan f 2000 vrij te stellen. In twee jaar maakt dat voor de schatkist een verschil van 2 millioen op een totaal van 100 millioen. De heeren Marchant (v.d.) en A1 b a r d a (s.d.a.p.) ondersteunen het amendement. De Minister van financien zegt, dat ieder die maar eenigszins kan, in de crisis-uitgaven moet bij dragen. Spr. wil echter gaarne tege moetkoming betoonen en f 1200 als grens nemen in plaats van f 800. De heer H e e r e s (u.-l.) dacht aanvankelijk de grens op f 1600. Na het gesprokene door den min. dient spr. een amendement in om de grens op f 1200 te stellen. Het amendement van den Tempel wordt verworpen. Dat van den heer Heeres wordt door den minister overgenomen. De overige artikelen in het wets ontwerp worden daarop z. h. s. aange nomen. Verder werden nog aangenomen de volgende wetsontwerpen Wljzi- giüg van art. 411 der Invaliditeitswet, Aanvulling en verhooging van hoofd stuk 6 der Staatsbegrooting, Buiten gewoon krediet voor de Marine, Lan ger in dienst houden van ingelüfden bij de militie, en verlenging van den duur van den dienstplicht by dienst plichtigen bij de landweer. De vergadering wordt hierna ver daagd tot Dinsdag. Van het Westelijk front. Parij3, 28 Juni. Op den rechter Maasoever is een Duitsche tegenaan val, tegen de Fransche stellingen ten Noordoosten van hoogte 321 gericht, afgeslagen. Een tegenaanval, onder nomen tusschen het dorp Fleury en den Oostelijken zoom der bosschen van Vaux en Chapitre, is gestuit. Bij de toegangen tot de schans van Thiaum'ont ia vannacht vinnig ge vochten. De toestand is er onver anderd. Van het Oostelijk front, Weenen, 28 Juni. Aanvallen der Russen bij Kuty, Nowo Pacz8jew en ten W. yan Torczyn werden afge slagen. Ten W. van Sokoel werd het ge hucht Linienska stormenderhand door de Duitschers genomen. Volgens een Russisch bericht wordt Kowel in sterken staat van verdedi ging gebracht. Meer dan 100.000 man imeerendeels krijgsgevangenen) zlja er aan het werk. Van het Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Rome, 28 Juni. Van de Etscb tot de Brenta neemt de tegenstand van den vijand in felheid en taaiheid toe. Niettemin hebben onze troepen ook gisteren aanmerkelijke vorderingen ge maakt. Langs het Posina- en Asticofront hebben onze troepen vijandelijke stel lingen genomen. Op de hoogvlakte van Asiago hebben wij den Zuidelijken zoom van het Assa-dal bezet. Meer naar het Noorden zijn onze troepen, na stormenderhand de stel ling op de Monte Colombara te hebben genomen, het kleine dal van Galgarara genaderd. In Karinthié zijn stormenderhand de vijandelijke sterkten en verschan singen in het gebied van den Frei- kofel (aan de Boven-But) genomen. Aan de Isonzo werkzaamheden der artillerie en overvallen van onze af- deelingen. Wij hebben op den vijand 353 krijgsgevangenen gemaakt, waar onder 7 officieren, en wij hebben 2 machinegeweren buitgemaakt. Oa duikboot- an mljnoorlog. Londen, 28 Juni. Lloyd's verneemt, dat bet Japansche stoomschip Dai- getsu Maru, het Italiaansche zeilschip Aventino en het Italiaansche stoom schip Clara (5503 ton) in den grond z(jn geboord. Volgens Duitsche berichten is het Fransche stoomschip Cournel, (4743 ton,) in de Middellandsche Zee in den grond geboord. De bemanning is gered. Voor de veelvuldige blijken van belangstelling ons betoond op 18 en 19 dezer, zoowel buiten als binnen de gemeente, betuigen wij onzen har- telljken dank. Helder C' KLKRK- Helder I W; KLERR PowfBB A'dam i M®j' A' KLERK' A aam Verloskundige. Juni 1916. Algemeene Vergadering van het Ziekenfonds „HELPT ELKANDER", op Zaterdag 1 Juli 1916, des avonds 8% uur, in het lokaal „TIVOLI". Namens het Bestuur, de Secretaris, H. BOMHOFF. CORRESPONDENTIE. Tj. S., Usquert. U zond voor 3e kw. f0.65, het bedrag is echter fl.— Zoodat U nog f 0.35 gelieve bij te betalen. Adm. Held. Crt. Wegens plaatsgebrek moest het verslag wandeltocht „Pro Patria" tot het volgend nummer blijven liggen. Den 9en Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders J. SWART en T. SWART-WAQEMAKER den dag te herdenken dat zij vóór 25 jaar in den Echt werden verbonden. Dat God hen nog vele jaren mag sparen is de wenscb van bun liefhebbende Kinderen en Kleinkind: M. v. RIJN SWABT. G. J. v. RIJN. C. C. SMIT-Swabt. W. P. H. SMIT. ANNA SMIT. Helder, 29 Juni 1916. Wagenstraat 31. Getrouwd F. H. TER POORTEN, Arts. Off. v. Gei. le kl. K. M. en L. J. BUIJCK. Den Haag, 27 Juni 1916. Getrouwd L. 0. BARENTSEN en E. A. KLOPPER, die mede namens wederzijdsche fa milie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 28 Juli 1916. Getrouwd M. J. MIKMAK en 8. F. LOUWERSE, Arts, die, mede namens hun familie, dank botulgen voor de bewijzen van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 29 Juni 1916. TWEEDE KAMER. Vergadering van Wosnsdag 26 Juni. Aan de orde Is het wetsontwerp 2 tot heffing van buitengewone belas Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, den Wel- Edelen Heer MICHAEL JACOBUS SCHOUTEN, na meermalen voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, op den leeftijd van bijna 64 jaar. Helder, 27 Juni 1916. Spoorstraat 1. Helder Mé vr. de wed. M.C. SCHOUTEN- schmbddbs. M. D. .J. N YPELS - Schouten. H. C. M. NYPELS, en Kinderen. C. A. SCHOUTEN. Ashford J. F. HENDRICHS - Schouten. J. L F. M. HENDRICHS. Helder W. v. MIERLO-Schouten. Th. C. W. v. MIERLO, en Kinderen. Soerabaija A. A. M. SCHOUTEN. M. SCHOUTENGieli^g Helder W. J. M. SCHOUTEN. F. J. G. SCHOUTEN. D. J. M. SCHOUTEN. A. W. W. SCHOUTEN. De Uitvaart aal plaats hebben Zatordag 1 Juli, doB morgens 8 uur, ln de Paroclile- kork van de h.h. Petrus eu Paulus. Be ter-aaide-bestelUng to 11 uur. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond, te blijven. Dankbetuiging. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij de herdenking van den dag waarop wij vóór 50 jaren in den echt werden verbonden, betui gen wij onzen oprechtsn dank. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, H. DE QRAAF. E. J. DE GRAAF-VAN HABBN. DE PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN HET FONDS TER AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DEN daartoe aangewezen door den Heer Burgemeester alhier, maakt bekend, dat te beginnen op Maandag 3 Juli 1916, ta HELDER, HUISDUINEN en KOEGRAS de gewone Jaarlljksche Collecte zal worden gehouden, die zij in de welwillende liefdadigheid der inge zetenen bijzonder aanbeveelt. De Commissie voornoemd C. J. VERHEIJ, Voorzitter. J. A. LIJ DSM AN. P. KORFF. PH. VRIESLANDER. L. RUMPFF, Secretaris. Helder, 30 Juni 1916. De Burgemeester van HELDER, Gelezen het hem telegrafisch me degedeeld besluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 27 Juni j.1. Gezien de Wet van 3 Augustus 1914 (Stbl. No. 351); Neemt in bezit alle suiker in deze gemeente aanwezig bij fabrieken van suikerhoudende goederen, bij grossiers en bij winkeliers, die als grossiers optreden e. d. Schort die inbezitneming op en laat de suiker in bezit van den tegen- woordigen - houder, wanneer hij zich verbindt, niet meer te verwerken dan zijn regelmatig verbruik, indien hij industrieel is, en door te gaan met zijn regelmatige aflevering, indien hij grossier is, en zich voorts verplicht, van zijn verbruik, respectievelijk af leveringen, wekelijks mededeeling te doen aan de Commissie van advies in zake de suiker, adres: den Heer VAN MARLE, Vijgendam 2 te Amsterdam Vestigt er uitdrukkelijk de aan dacht op dat het hier slechts geldt een voor- loopige maatregel om tot een regel matige distributie van de aanwezige suiker te komen en geenszins een uitvloeisel van do vrees, dat er in het land te weinig suiker zou zijn dat de overtuiging bestaat, dat bij doelmatige distributie de voorraad in de tweede band met dien van de eerste hand meer dan voldoende zal zijn dat vasthouding van suiker of op hooping van grootere voorraden dan noodig zijn, volkomen overbodig is en in elk geval voor dengene, die daartoe overgaat, zeer nadeelige ge volgen zal hebben, daar alle vast houding zal worden tegengegaan. Helder, 28 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, W. HOUWING. Bekendmaking. De Burgemeester van HELDER brengt ter kennis van belanghebbenden, dal van de landstormjaarklasse 1916 ver moedelijk 180 man bij de Marine en 700 man by de Veld-Artillerie zullen worden ingedeeld. De opgave daar voor kan geschieden ter Gemeente- Secretarie tot uiterlijk 5 Juli a.s., tus schen des voormiddags 9en des na middags 1 uur; de aanmelding op zich zelf brengt evenwel niet mede, dat aan den wensch van den land- stormplichtige zal worden voldaan. Voor de toewyzing komen in de eerste plaats in aanmerking zy, die voor den dienst daarbij het meest geschikt worden geacht. Voor de Veld Artil lerie zullen bij voorkeur worden ge kozen dienstplichtigen, die met paar den kunnen omgaan en vertrouwd of althaDS bekend zyn met hun ver zorging; zy moeten tenminste 1.62 M. lang zijn. Helder, 27 Juni 1916. De Heer en Mevrouw KILJAN— de Wijn hebben de eer U kennis te geven van de geboorte van hun Dochter BARBERA MARBARETHA. Da Burgemeester van HELDER brengt ter kennis, dat bij de gewone Winkeliers zal verkrijgbaar zijn zoogenaamde waarvan de prijs is vastgesteld op De Burgemeester, W. HOUWING. Ondergeteekende bericht zyne ge achte begunstigers, dat vanaf I JULI a.s.het reparatiewerk zal geschieden voor rekening van zyn Meesterknecht J. VAN OS. J. DUINKER, Schoenwinkel, KEIZERSTRAAT 108. My aanbevelend voor bovengenoemd werk. J. VAN OS, KLAAS DUIT8TRAAT SB). (Werkplaats Keizerstraat 108).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2