COURANT DONDERDAG 6 JULI 1816 44e JAARGANG De abonnementsprijs van de Heldersche Courant" Is thans per kwartaal In de stad 76 eent, trance per post DE WEEK. 4 Juli. W(j bevinden ons nu in een tijd perk van overgang. Waarin allerlei vragen opduiken. En ook de meest- scherpzinnigen, in politieke dingen helderst-zienden, weten er vooralsnog geen bevredigend antwoord op te doen volgendeinzen voor profetieën terug iets, waaraan zij zeer verstandig doen. De loyale samenwerking tusschen Parlement en Kabinet blijft voorals nog bestaan. Op 28 Juni j.1., voor dat de Tweede Kamer haar tweede miniatuur-recèsje, verloftijdje in zakformaat nam, werd een gansche reeks ontwerpen voetstootB keurd. Dat de Heffing H - komens voor extra-belasting treffend van f 1200.— af evenals ontwerp I zonder stemming zou worden aan genomen: slechts weinigen zullen 't vermoed hebben. Maar de grootste .surprise" was, dat ook het uitstel der invoering van de wet-Talma, de In validiteits-verzekering, er kwam, zonder dat de neuzen geteld waren IDit mag voorwaar een succès heeten voor dr. Lely. Want ook al vestigde de minister van Waterstaat de overtuiging, dat 't hem eerlijke en waarachtige ernst is met de voorbereiding der invoering van de lex-Talma: dat de vurig- en vin- nig-hartstochtelijke kampioen uit Hil versum, dat mr. Rutgers de ge legenheid zich liet ontglippen om al thans door zijn .tegen 1" te getuigen zijn afkeuring van het driejaren uit stellen in de „Handelingen" vast te leggenschier niemand had 't immers durven verwachten. Een der grootste vragen, tevens een der duisterste van het oogenblik is nu: wat zal de Eerste Kamer straks doen Met het ontwerp- Ouderdomsrentemet het uitstel wetje, en de gansche rest De vraag lykt - zoo op 't eerste gezicht wat naïef. En toch I De herstemmingen voor de Prov. Staten hebben weet men niet kunnen beletten, dat de Senaat in zijn politieke meerderheid de Recht- sche Coalitie getrouw zal blijven. Tot 1919 is daar geen verwrikken aan. Dat staat vast. Maar de herstemmingen hebben wèl tot de eindbecijfering gebracht, dat de anti revolutionairen en katho lieken beide vier zetels verloren; de liberalen vijftiende vrijz.-democraten acht. Winst was er slechts voor de chr.-historiichen, die met vier voor uit gingen, en bovenal voor de sociaal democraten, die met 27 vooruit sprongen De heer Kappeyne had in zijn te Rotterdam gehouden rede dus wel aanleiding om te beweren, dat de liberale partij allengs „tusschen zwart en rood" wordt doodgedrukt. Op nieuwe partijvorming wordt nu aangedrongen. Men wil den tijd doen herleven, terugkeeren, toen in het Parlement conservatief tegenover libe raal stond. Dr. Kuyper's antithese was toen nog niet geboren. Wanneer aldus redeneert men straks de Bevrediging in den schoolstrijd is ge komen Exc. Cort v. d. Linden's ide aal verwezenlijkt; als er geen school- fltrijd meer is: welnu, wat belet ons dan de kaarten dooreen te schudden af te schaffen de oude leuzenuit te wisschen de grenzenTegenover elka&r te staan als conservatief en liberaalZoodat vooruitstrevende én behoudlievende mannen uit alle politieke sferen - ongeacht religieuse belijdenis - zich bij elka&r kunnen Dat de drang tot nieuwe groepee ring „in de lucht zit", ik geloof *t gaarne. Maar nu reeds verluidt - weet men dat het verwezenlijken van mr. Cort v. d. Linden's pacificatie- ideaal op 't stuk van Onderwijs nog verre van zeker is Wat de „politieke toekomst-muziek" waarop ik zinspeelde, dus brengen zal: wij hebben 't rustigjes af te wachten. Een andere vraag is wederom^ wat na de herstemmingen voor de Prov. Staten de Eerste Kamer zal doen De oud-minister mr. Van Raalte heeft in „Thorbecke" herinnerd aan hetgeen men in Engeland deed, wanneer daar „de stem des volks" zich in bepaalde politieke richting deed kennen. Hoe het Huis der Lords aan die „vox populi" gehoorzaamde, ook al viel 't den heeren nog zoo zwaar. Zal ons „Huis der Lords" dat voorbeeld volgen en straks het ont werp Ouderdomsrente voor de Konink lijke bekrachtiging rijp maken? 'tls niet onmogelijk. Maar zeker evenmin. Bn vooralsnog acht ik de kans, dat de Senaat zal weigeren, 't aller grootst. De heer Van Raalte profeteert, dat ons Hoogerhuis, aldus handelend, zijn eigen doodvonnis opmaakt. Oo^ dit is mogelijk. Maar profetieën van allerlei soort - ook „in politlcis" - worden in dezen tijd zóó vaak gelogenstraft, dat eenige twijfel hier gerechtvaardigd is! De minister van Koloniën heeft zijn taak hervat en minister Posthuma zal - vernamen wij immers in elk geval half Juli op zijn post terug zijn. Van zessen klaar, naar we van harte hopen. Gereed, in staat, om het 20 millioen-ontwerp in het Parlement te verdedigen. Moge de „vaste hand" zich aan de Haagsche Princessegracht blijven doen geldenNaar „Het Volk" vernam, is een ontwerp in aantocht, vaste regelen stellend voor de levensmiddelen-voorziening. Al licht had praesea Borgeaius daarop het oog, toen hü den 28en Juni j.1. bij de „regeling van werkzaam heden" zinspeelde op een ontwerp, verband houdend met de levens middelen-distributie, dat in elk geval vóór het zomer recès moet afgedaaD. Wij hebben allen gelezen het lijstje van al wat het Parlement moet af werken vóórdat de vroede lands- vaderen eraan kunnen denken, tot Prinsjesdag uiteen te gaan. De heer Borgesius verklaarde, dat mits de Kamer zoo kranig en vlug voortwerkt als in de jongste dagen 't geval waB alles best, zonder twjjfel, vóór 1 Augustus kan worden afgedaan. En vervolgens kwam het officieuse „on dit", dat onB Lagerhuis op 15 Juli met recès wil gaan. 't Klinkt als een fabeltje. Maar - zegt de Pranschman 't minst waar- schijnlijk-lijkende is soms 't meest voor de hand liggende. En als vrucht mijner veeljarige ervaring durf ik toch wel té zeg_ dat dit woord op een Parlement, in „vacantie-stemming" verkeerend, vol komen van toepassing is Mr. Antonio. DE OORLOG. Da legerberlchten van 3 en 4 Juli. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Engelsch-Fransche offe duurt voort. In tegenstelling met de vroeger ondernomen voorwaartsche bewegingen, waarbij een snelle, krach tige stoot op een bepaald punt van het front werd toegebracht - waarbij meer direct een succes behaald werd, maar waardoor tevens de vijand in staat gesteld werd snel reserves aan le voeren - gaat het nu langzamer in zijn werk. De uitgestrektheid van het front waarop de verbondenen tot het offensief zijn overgegaan, - en naar het schijnt zal dit nog uitge breid worden - maakt het gevaarlijk voor de centralen. Het is thans niet mogelijk „spoorwegveldslagen" te leveren. De reserves kunnen slecht op andere deelen van het front ge mist worden, en van overbrengen van troepen van het O. naar het W. front is thans zoo goed als geen sprake. De langzame voortgang is ook een gevolg van de geweldige versterkingen die den opmarsch be lemmeren. De vernieling van het geduchte netwerk van loopgraven met de tallooze ingegraven kanonnen, onderaardsche versterkingen enz. eischt te groote inspanning, om in enkele dagen te kunnen afloopen. Het meest is men nog gevorderd op het front van Montauban tot Estrées. Over een lengte van 15 K.M. ia feite lijk de geheele tweede Duitsche linie in handen der geallieerden. Het aan tal gevangenen bedroeg 8100, 30 kanonnen, w.o. zes zware stukken zijn genomen. Volgens inlichtingen van de vliege niers, zou men nog „slechts" door 2of 3 achtereenvolgende linies moeten breken, alvorens „de slag in het open veld mogelijk zou zijn". Alle berichten en beschouwingen over het offensief wijzen er even wel op dat de verdere vooruitgang uiterst langzaam zal gaan, daar het een grooten, geregeld voorbereiden aanval geldt. Het Fransche communiqué van den Sen meldt, dat ten N. van de Somme de toestand niet noemenswaard ver anderd is. Ten Z. van de Somme echter hebben de Franschen hun succes uitgebreid. Het dorp Feuillères (ten N.O. van Frise) #n het dorp Assevillers (ten Z. van Feuillères) werden genomen. Ten Zuiden van Assevillers werd de tweede Duitsche stelling in de nabijheid van Estrées veroverd. In den namiddag werden Buscourt (ten Oosten van Feuillères) en Flau- court bezet. Hier heeft het gewonnen terrein een diepte van 5 kilometers bereikt. Versterkingen van den vijand zijn gemeld in de streek vanBellay- en-Santerre. Andere versterkingen, ten Oosten van Flaucourt, zijn door artillerie-vuur verstrooid. Het getal niet-gewonde gevange nen gaat de 8000 te boven. Totdus ver zijn onder het vermeesterde materiaal zeven batterijen, met inbegrip van drie zware; de machine-geweren en loopgraaf kanonneD, alsmede de bat- n, die in holen waren vastge legd, zijn nog niet geteld. Het communiqué van den éden zegt, dat de nacht, zoowel ten N. als ten Z. van de Somme, kalm voorbij ging. Behalve het in het bericht van den Sden genoemde aantal batterijen, werden er nog drie ver- meesterd. Twee daarvan bestaan uit zwaar geschut. Omtrent den strijd bjj Verdun, die nog steeds voortduurt, melden de Fransche berichten, dat een aanval der Duitschers op de Z. helling van den Mort Homme mislukte. Ten N.W. van het werk van Thi- aumont werden den geheelen nacht de gevechten met groote hardnekkig heid voortgezet. Zes aanvallen der Duitschers werden afgeslagen. De vijand leed zeer zware verliezen en slaagde er niet in ook maar een klein voordeel te behalen. Ten N.W. van de batterij van Damloup werd een stuk loopgraaf door de Franschen vermeesterd. De Engel8cbe berichten maken melding van een tegenaanval der Duitschers, gericht tegen Montauban. De Engelschen slaagden 6r evenwel in het steunpunt te behouden en de Duitschers terug te slaan. Intusschen hebben de Duitschers reeds verster kingen ontvangen. Hevige gevechten werden geleverd bij La Boiselle. De Duitschers veroverden een klein ge deelte van de stellingen ten Z. van het dorp. Meer naar het Z. wonnen de En gelschen eenig terrein. In de berichten wordt ook nog melding gemaakt van de gevangen neming van een Duitsch bataljon te Fricourt. Deze afdeeling was snel naar voren gebracht om de geleden verlie zen aan te vullen. De loopgraven boden echter slechts onvoldoende dekking tegen het Engelsche vuur. Na een kort schijngevecht gaven de Duitschers ten getale van 20 officieren en 820 man zich over. Het aantal door de Engelschen ge maakte gevangenen is reeds meer dan 4500. Het Duitsche legerbericht van den 4en meldt: Terwijl de vijand ten Noorden van de Ancre zijn aanvallen niet heeft herhaald, heeft hij sterke strijdkrachten in het vuur gebracht tusschen de Ancre en de Somme tegen het front Thiepval-Boiselle boschje van Mametz, alsmede ten Zuiden van de Somme tegen de linie Barleux Belloy en Santerre. De vijandelijke aanvallen zijn overal afgeslagen. Om het bezit van het dorp Hardecourt aux Bois wordt verbitterd gevochten. De Franschen, die daar binnen gedrongen waren, zijn er weer uit geworpen. Ten Noordoosten van Yperen, ten Westen van la Bassée en in de streek ten Zuidwesten van Lens werden plaatselijke vijandelijke aanvallen en ten Oosten van de Maas, krachtige aanvallen tegen de hoogte „batterij van Damloup" volkomen afgeslagen. Het Duitsche bericht noemt verder de Fransche mededeeling over de herovering van het werk Thiaumont en de batterij van Damloup, alsmede de opgave van het ten Z. van de Somme gemaakte aantal gevangenen, onjuist. Van het O o s t e 1 ij k front. Een bericht uit het Oostenrijksche oorlogsperskwartier geeft aan dat de moeras en zandvlakte aan de Ser- wetsj en de Sesjtsjara plotseling het terrein van bloedige gevechten is geworden. Reeds bij het begin van het tegenwoordige offensief hebben de Russen de stellingen, die gedeel telijk in moerassen en zand gebouwd zljD, door roffelvuur getracht aan het wankelen te brengen. Toen is de aanval totaal mislukt, ofschoon op enkele punten de veldversterkingen, die in het ongunstige terrein waren aangelegd, door het Russische vuur nagenoeg volkomen met den grond gemaakt waren. Thans hebben de Russen opnieuw de stellingen aangevallen en andermaal een ver schrikkelijke massa vuur afgegeven tegen de loopgraven en aarden bol werken. Wederom mislukte de eerste aanval, doch de strijd duurt nog voort. Het offlciéele Duitsche legerbericht van den 4en Juli meldt dat op het front der legergroep von Hindenburg de Russen na een hevige beschieting aanvallen deden ten O. van Wisjnef en aan beide zijden van Smorgon. Zij werden met zware verliezen terug- Ook het front van de legergroep Prins Leopold van Beieren werd krachtig aangevallen. Krachtige tegen aanvallen wierpen hen terug, ofschoon zij eerst eenig voordeel hadden be haald. 1883 man en 13 officieren werden gevangen genomen. De aanval der legers onder von Linaingen maakt goeden voortgang. Met behulp van krachtige verster kingen ondernomen aanvallen der Russen werden afgeslagen. Ten Z. O. van Flamacz (40 K.M. ten N. van Kolomea) werden de Rus sen door de legers van von Botbmer over een front van ruim 20 K.M., 10 K.M. teruggeslagen. Het Oostenrijksche communiqué van den 4en maakt nog melding van het voortduren der hevige gevechten bij Kolomea. Het Russische bericht van den Sen deelt het volgende mede In de streek van Smorgon en in het vak ten Noorden van Krewo heb ben wij gevangenen genomen en ma chinegeweren buit gemaakt. In de streek ten Noordoosten van Baranowitsj heeft zich na een hevig bombardement een gevecht ontwik keld, waarin tot nu toe 59 officieren en 1400 soldaten werden gevangen genomen en vier kanonnen ver meesterd werden. In de streek van de beneden-Lipa hebben onze troepen den tegenstand van den vijand gebroken en hem op nieuw in Westelijke richting terug gedrongen. In den loop van den nacht werden 11 officieren en 992 soldaten gevangen genomen en 5 machine geweren buit gemaakt. Volgens de mededeeling van den 4en duren de gevechten aan Styr en Stochod met verminderde hevig heid voort. Alle vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Op den rechter oever van den Dnjestr trachtten de Oostenrijkers tot driemaal toe tot het offensief over te gaan in de richting van het dorp Issakof, doch zij werden terug geslagen. In de richting van Kolomea is de vijand uit enkele stellingen geworpen en vervolgd. Het vlek Potak—Czarny werd ver meesterd. 4 kanonnen werden buit gemaakt en eenige honderden vijan- In een gevecht, dat nog voortduurt, ten Zuiden van Tsirine en ten Noord oosten van Baranowitsji, zijn wij door twee linies der vijandelijke verdedi gingswerken heengebroken. Het totaal der gevangenen en van de buit, Maan dag in deze streek gemaakt, beloopt 72 officieren en 2700 man, 11 kanon machinegeweren en bomwerp tuigen. Aan het meer Noordelijke front fel geschutvuur op verschillende plaat sen, dat een.uiterst hevig karakter aanneemt. Van bet ItaliaanschOos- tenryksche front. Van Oostenrijksche zijde wordt dd. 4 Juli medegedeeld: Ons front tus schen de zee en Monte Sei Busi is des avonds en gedürende den heelen nacht zeer zwaar gebombardeerd en het voorwerp geweest van onophou delijke aanvallen. De hevigste inspan ning van den vijand was ditmaal gericht tegen den rug ten Oosten van Monfalcone, welken onze troepen tegen zeven aanvallen volledig in bezit hielden. Voorwaartsche bewegingen van de Italianen tegen onze stellingen bij Bagni, aan den Monte Cosich en teD Oosten van Selz zijn eveneens afge slagen. Ten Noorden van het Suganadal en ten Noorden van het Posinadal hebben onze troepen verscheidene sterke voorwaartsche bewegingen van de Italianen teruggeslagen. Maandag werden 177 Italianen vangen genomen. Hetltaliaansche communiqué meldt daarentegen dat op de Kaut, na een verwoed gevecht in den sector van Monfalcone, opnieuw vijandelijke ver schansingen werden genomen gevangenen gemaakt werden. Op de N. hellingen van den Pas- subio werden aanvallen der Oosten rijkers afgeslagen. Tusschen Etsch en Brenta werden verwoede geschutgevechten geleverd, terwijl op verschillende punten plaat selijke infanteriegevechten plaats had den. In het Posina dal werd de be zetting van den Monte Galgari vol tooid. 132 man werden gevangen genomen en een groote hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt. Aan de N.zijde van de Valle d'Assa werd een vijandelijke aanval slagen. In de Valle Campelle werd de vijand teruggeworpen. Hij verloor daarbij 106 man aan Van het Russisch-Turksche front. Het Russische legerbericht van den 4den meldt het afslaan van Turksche aanvallen op verschillende punten van het front. In het gebied van den boven- Tsjorok maakten de Russen zich over een breed front van verscheidene i Turksche stellingen meestei veroverden zij kanonnen, machine geweren en bom werptuigen. Zij na men officieren en soldaten gevangen. Alle Turksche tegenaanvallen werden Aan het Kaukasische front maakt het offensief der Russen in de rich ting van Bagboert goede vorderingen. 2 kanonnen, 11 munitie-caissons, 2 mitrailleurs en 3 bommenwerpers werden buitgemaakt. Van Turksche zijde wordt gemeld, dat de troepen bezig zijn de ten N. van den Tsjoroch vermeesterde Rus sische stellingen te versterken. Verder wordt medegedeeld dat de Russen in het Z.O. Haroenabad, dat door de achterhoede bezet was, hebben moeten ontruimen. Een Zweedschs passagiersboot vermist. Volgens een bericht hetwelk „Na- tionaltidende"uit Stockhol m ontvangt, heeft men daar ter stede niets ver nomen van den Zweedschen atoomer „Stockholm", die den 20aten Juni j.1. met acht honderd passagiers aan boord koers zette naar New-York.j Het schip is van een installatie van draadlooze telegrafie voorzien. Uit Oultsohland. Wederom zijn in Duitschland alle zeventieojarïgen opgeroepen. Alle mannelijke 'personen, die voor het einde van Juni den 17-jarigen leeftyd bereikt, moeten zich binnen drie dagen voor den landstorm aan melden. Uit Engeland. Goorge von S., een Duitsche burger in Engelsche krijgsgevangenschap op Man trachtte in de cel, waarin hij wegens poging tot ontvluchting uit het gevangenkamp was opgesloten zelfmoord te plegen. Hij bond het eene eind van zijn bretel aan een tralie en het andere om zijn nek en sprong toen van de verhevenheid, waarop hij stond. Door de zwaarte van zijn lichaam brak de bretel, die „made in Germany" was, voegt de Times er in grimmigen spot bij. HÜ zal nu ook wegens poging tot zelfmoord te recht staan. BINNENLAND. Mail aangehouden. Het stoomschip „Rijndam", 17 Juni van New York naar Rotterdam ver trokken, heeft de post te Falmouth moeten lossen. De vuurtoren te Urk. Op den vuurtoren te Urk, welks draailicht nu bijna een jaar geleden door een stilstaand vervangen werd, brandde Maandagavond voor het eerst het nieuwe pharolinelicht, dat een sterkte heeft van 40,000 kaarsen, ruim twintigmaal zoo sterk als het vroegere, dat in tegenovergestelde richting draaide. Het is thans ken baar aan één schittering om de 5 seconden. Het zal voor de scheep vaart en de visscherij op de Zuiderzee een heele aanwinst zijn. Hot conflict bij da Nad. Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam. Dinsdagmorgen hielden de werklie denorganisaties die leiding hebben in het conflict, eene vergadering, naar aanleiding van het voorstel der direc tie om te onderhandelen met de R. K. en de Christelijke vereenigingen, be nevens „Eendracht" en „Kracht door Recht", met uitsluiting der federaties van metaalbewerkers en meubel makers1 De voorzitter van de landelijke federatie van metaalbewerkers wees erop, dat het doel der directie was de combinatie der werklieden vereeni gingen uiteen te rukken door den hier boven genoemden eisch te stellen. De voorzitter van de Scheepmakers- vereeniging, secretaris van de com binatie der werkliedenverenigingen, merkte op, dat er een kleine wrijving tusschen de besturen was ontstaan. De Katholieke en Christelijke bonden hebben zich reeds uit de combinatie teruggetrokken, omdat de jongens ondersteuning ontvingen, niettegen staande hun optreden werd afgekeurd. Door de gecombineerde besturen is een motie aangenomen, waarin wordt voorgesteld een commissie uit het personeel te benoemen, om te onder handelen. De voorzitter der Scheepmakers- vereeniging merkte hiertegenover op, dat het voorstel der directie beter ware, daar men hierdoor reeds de helft had gewonnen. Twee organisaties worden erkend, die samen op de werf 450 leden tellen, de federaties samen slechts 65. Bij stemming werd het voorstel der directie aangenomen met 285 tegen 118 stemmen en 12 blanco. Oude kunsttanden. Te Antwerpen worden door een kapper oude kunsttanden opgekocht, „hoe slechter hoe beter", zooals hy annonceert. Maar hy wil niet zeggen wat hij er mee doet, schrijft de Ant- werpsche corr. van de „Nieuwe Ct.", die 't merkwaardig vond en er op uitging om naar het „beroepsgeheim" van den man te visschen, doch er niet achter kwam. De red. van de „Nieuwe Ct." schrijft onder zijn brief: Het is toch niet zoo iets buiten- iwoons als hy denkt, wat-onze correspondent heeft waargenomen. Ook hier in Den Haag kan men in meer dan een winkel in de volks buurten geld voor oude tanden krijgen, vooral b(j kleine horlogemakers. Ook hier echter wil niemand hunner zeg gen wat ze er mee doen. De heer v. Kollem, tandtechnicus te Leeuwarden, wil het geheim wel verklappen. Het is, zegt hij, den opkoopers niet te doen om de oude tanden als zoo danig, doch om de twee platina stiftjes, die in iedere goede, oude kunsttand zitten. Nii is de platina in den laat sten tijd een artikel, waarmede enorm gespeculeerd wordt. Het werd, door tegen elkaar biedende opkoopers, op gedreven tot ver en ver over den gewonen koers. Het ging zoo erg, dat de soliede firma's geen platina meer kochten, zelfs nu nog niet, daar, bij een koers van ongeveer f 8.50 k f4 per gram, hetgeen al ontzettend hoog is, de opkoopers in het laatst tot f6.76 per gram betaalden! Dus is het uitsluitend bet platina, i, in mindere mate, het goud, waar van de haakjes gemaakt zijn, het welk de oude kunsttanden waarde verleent, en is meteen het raadsel opgelost, waarom zelfs gebroken tan den worden gekocht. Aanbouw voor da verdediging van Nederland8ch-lndië. de Tweede Kamer is thans in- i gediend een wetsontwerp tot ver- ïooging van het hoofdstuk marine der staatsbegrooting 1916 en tot wijzi ging en verhooging van het le hoofd stuk der begrooting van uitgaven van Nederlandsch-Indie voor 1916. De regeering betoogt de noodzake lijkheid van verdere stappen zonder uitstel tot versterking van de vloot in Indie, zoodat bij de thans aange boden ontwerpen geldon worden aan gevraagd voor het op stapel zetten van een derden snellen kruiser van hetzelfde type als de vroeger toege stane kruisers en van twee onderzee booten en wel, een som van 1 mil- lioen gulden voor den kruiser en 1 millioen voor de onderzeebooten, waar van men als ten vorigenjare de helft ten laste van de begrooting van Neder- landschlndiö wordt gebracht, in af wachting van nadere verrekening met het te stichten vlootfonds. Wanneer deze suppletoire aanvra gen worden goedgekeurd, zal dan in totaal voor nieuwen aanbouw voor de vloot in Indie een bedrag van 8 millioen gulden ten laste van het dienstjaar 1916 komen. Bij gereedheid van dat materieel zal dan in Indiè de beschikking worden verkregen over 8 kruisers en 10 onderzeebooten, zoodat bij eiken kruiser een 3-tal onderzeebooten kan worden ingedeeld, terwijl het mogelijk zal zijn door het naar Indiè zenden van de thans in aanbouw zijnde groole torpedobooten, aan eiken kruiser ook nog twee jagers en twee zeegaande torpedobooten toe te voegen. Hierdoor worden dan drie tactische eenheden gevormd, die een belangrijke aanwinst voor de vloot in Indiè zullen vormen. Deregeering vestigt verder nu reeds de aandacht op de noodzakelijkheid van den aanbouw van enkele depot schepen voor den onderzeedienst. Aangezien nog niet alle eischen, waaraan deze schepen moeten vol doen bekend zijn, waren nog geen gelden hiervoor aangevraagd. De aangevraagde kruiser zal gelijk worden aan de beide eerste. Bij de keuze van het type der onderzeebooten zal voor zoover het mogelijk blijkt betrouwbare gegevens daaromtrent te verkrijgen, getracht worden party te trekken van de onder vinding die met deze vaartuigen tijdens den tegenwoordigen oorlog is verkregen. Het is waarschyniyk dat de waterverplaatsing daardoor nog wat grooter zal worden d£& die der vorige booten, zoodat ook de kosten eene evenredige vermeerdering zullen ondergaan. Door prijsstijging der materialen zijn de bouwkosten der schepen sterk verhoogd. De geraamde prys van de kruisers steeg van 10 tot 12J millioen die van de onderzeebooten KIV—VH van f 1,750,000 tot ongeveer 2 mil lioen. Voor de nieuwero booten K VIHX zal de prys op 8 millioen per stuk worden geraamd. Gedeeltelijk is dit ook een gevolg van waterverplaatsing. Grondwetsherziening. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in het Ilde, lilde, IVde Hoofdstuk en in de Additioneele Artikelen der Grondwet, konden vele leden wat betreft urgentie en oppor tuniteit der Grondwetsherziening, niet goedkeuren, dat de Regeering is afge weken van de door haar na het uit breken van den oorlog aanvankelijk aangenomen houding, door voorstel len tot herziening der Grondwet aan hangig te maken, welke strekken om in de regeling van het kiesrecht diep ingrypende wyzigingen te bren gen. Urgent kan de invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en de opheffing van de grondwette- ïyke belemmeringen ten aanzien van het vrouwenkiesrecht, volgens deze leden, niet genoemd worden en het tegenwoordige oogenblik is voor eene Grondwetsherziening, naar zij meen den ongeschikt. Zeer vele leden konden zich met deze beschouwingen niet vereenigen. Dat de bestaande Grondwetteiyke regeling van het kiesrecht onhoudbaar is, wordt door alle politieke partijen erkend. Verscheiden leden bekennen dat de grondwetsherziening alleen het kies recht betrof en dat in de voorstellen niet een herziening van art. 192 was Door vele andere leden werd be toogd dat er geenerlei aanleiding is voor verwondering of bezwaar van de door de Regeering ten opzichte van het onderwijsvraagstuk; aaiw nomen houding. Wèl de herziening van het kiesrecht, maar niet die van art. 192 stond in haar programma. Tegen de toelichting van het voor stel tot invoering van algemeen mannenkiesrecht werd door leden bezwaar geopperd. Hun indruk hierover samenvattend, ver klaarden zy tot geen andere conclusie te kunnen komen, dan dat het alge meen kiesrecht den minister volkomen koud laat, en hy zyn voorstel alleen heeft gedaan omdat het naar zyn meening overeenstemt met den volks wil. Dit werd door verschillende leden bestreden. Tegenover deze beschouwingen achtten vele andere leden in het al gemeen de op de toelichting uitgeoe- critiek in menig opzicht onge grond en onbiliyk. Dat de toelichting biyk zou geven van gemis aan eigen overtuiging, werd ontkend. Sommige leden wenschen dat de regeering aan het voorstel tot invoe ring van het algemeen kiesrecht zou toevoegen eene bepaling tot toelating van de uitoefening van dat recht door gemachtigden. Tegenspraak vonden deze wenschen in de afdeelingen waar zy ter sprake kwamen niet. De toelichting by het voorstel be treffende Vrouwenkiesrecht werd door vele leden nog minder bevredigend geacht, dan die by het voorstel voor algemeen mannenkies recht. Men merkte op, dat er tegenover tien vrouwen, die het kiesrecht vra gen, zeker duizend zyn, wie de quaes- tie van hot kiesrecht onverschillig laat of die tegen toekenning daarvan gekant zyn. Zy die er naar verlangen maken veel geraas, doch hebben slechts een kleine minderheid achter zich. Men erkende dat er tal van vrou wen waren die voor de uitoefening van het kiesrecht do noodige geschikt heid bezitten. Maar het vrouwenkies recht wordt gevraagd ten einde tot volkomen gelijkstelling van de vrouw als zoodanig met den man te komen en die geiykstelling achten deze leden uit den booze. Dat de vrouw het kiesrecht nood ig heeft ter bescherming van hare spe cifieke belangen werd ontkend. De aandrang voor vrouwenkiesrecht werd als een opgeschroefde beweging beschouwd. Andere leden merkten hiertegen over op, dat bet alleen aankomt op de vraag of aan de vrouwen het kies recht behoort te worden toegekend. Dat deelneming aan de verkiezingen voor vrouwen een beletsel zou- zyn om zich aan bare zorg voor het gezin of aan anderen arbeid te wijden, kan moeiiyk beweerd worden. Voorts kwam men op tegen de wjjze, waarop over de vrouwenbeweging gesproken is. Dat al de belangen der vrouwen ondanks de onthouding van kiesrecht behoorlyk in de wetgeving worden behartigd, kon men geenszins toe geven. Het tegendeel blykt uit de wettelijke regoling van de burger rechtelijke positie der gehuwde vrouw en uit de arbeidswetgeving. Eenige leden hadden geen bezwaar tegen het wegnemen der grondwette- ïyke belemmeringen, doch wenBchten voorshands niet verder te gaan. Voorts werden nog verschillende meeningen geuit over het toekennen van beperkt kiesrecht, nopens uitslui ting van kiesrecht enz. Ook verschil den de gevoelens over het al of niet opnemen der uitsluitingen In de Grondwet. Verscheidene leden wenschten den minimum-leeftyd van het kiezerschap in de Grondwot op 25 jaar bepaald te zien. Andoren wenBchen dat dit verandore in 21 jaar. Velen konden zich ook met de bestaande bepaling van 23 jaren vereenigen. Zeer vele leden konden zich in begin sel met de invoering van even redig kiesrecht voor de verte genwoordigende lichamen vereenigen. Door enkele leden werden principieele bezwaren tegen het stelsel geopperd. Betoogd werd, dat de volksvertegen woordiging niet moet zyn een beeld van het volk. Het moet zyn een orgaan van het volk, samengesteld de grootere uit elementen, die de meeste geschikt heid bezitten voor het vervullen van hun taak. De methode werd overigens ver van eenvoudig en niet bevatteiyk genoemd, en niet geschikt geacht om door een natie gehanteerd te worden. Anderen waren echter juist van tegengestelde meening. zy betoogden, dat de volksvertegenwoordiging be hoorde te zijn een beeld van hot volk of van de maatschappij. De strekking van het algemeen kiesrecht is om elke 3tem waarde, en evenveel waarde toe te kennen, als haar naar evenredigheid toekomt. Al zyn by elk stelsel van e.v. on volkomenheden niet te vermyden, het komt alleen hierop aan/ of de voor gestelde regeling boven het meerder heidsstelsel de voorkeur verdient. Dezevraag behoort, naar uitvoerig, met tal van argumenten werd be toogd, in bevestigenden zin te worden beantwoord. Aangaande stemplicht ver klaarden verschillende leden, dat dit niet overeenkwam met de vrijheids zin van ons volk. In de tweede plaats toonen alleen zy, die vrywillig aan de verkiezingen deel nemen, de beteekenis van het kiesrecht te be seffen. Zeer velen achtten dadeiyk invoe ring van stemplicht gewenscht. Zy beriepen zich op de uitspraak dat publiek recht gelijk staat met publieken plicht. Anderen verdedigden den stemplicht vooral in verband met de invoeriug van het evenredig kiesrecht. Som mige leden wenschten meervoudig stemrecht. Enkelen wenschten gezins hoofden, anderen 40-jarige kiezers een Btem meer te geven. Door verschil lende leden werd dit echter niet wenscheiyk geacht. _aande de Eerste Kamer betreurden sommige leden, dat van de regeering geen voorstel tot afschaf fing daarvan was uitgegaan. Zy zagen echter in, dat dit onder de tegen woordige omstandigheden niet wel mogelijk was, doch h.i. kon tenminste in de wyze van samenstelling der Kamer verbetering worden gebracht, byv. door invoering van directe ver kiezing ook voor dit lichaam. Door andere leden werd dit bestreden op ;rond van het feit dat dan de Eerste lamer een kopie van de Tweede Kamer zal worden. Ter handhaving van de zelfstandigheid der Eerste Kamer moet de bestaande afstand tusschen kiezers en gekozenen be- wrard biyven. Het voorstel om de leden der Provinciale Staten geiyktydig te doen aftreden, vond bij eenige leden bestryding. Vele anderen merk ten hiertegenover op, dat geiyktydlg aftreding by invoering van evenredig kiesrecht gewenscht is. Er waren verder eenige leden die dadeiyk invoe ring van het evenredig kiesrecht voor Provinciale Staten en voor de Gemeenteraden niet wenschelyk ach ten. Verscheidene leden vreesden by invoering van algemeen kiesrecht voor de gemeenteraden voor een on- [unstigen invloed op het gemeente- >estuur. De invoering zou althans gepaard moeten gaan met beporking van de bevoegdheden van den ge meenteraad. Anderen waren van meening, dat de invoering van algemeen kiesrecht ten onzent geen bezwaar voor een minder behoorlyk gemeenteiyk be heer oplevert. Sommige leden wenschten het aan tal leden der Kamer uit te breiden, waardoor naar men meende de gang van zaken bespoedigd zou worden. Voorts gaven eenige leden als hun wensch te kennen,dat het lidmaatschap van den Kamer onvereenigbaarmethet ambt van minister zou worden ver klaard. Uit de Mali. Indlë en de oorlog. De „Sum. Post" ontleent aan het ,N. v. d, D. v. N.-L.", dat het s.s. van den Bosch" der Kon. Pak. My. in Straat Soenda, even na het vertrek van Telok Betong, door een Engelsche kruiser werd aangehouden. Zeven Duitsche en Oostenrykers en een Duitschers dame, die zich aan boord bevonden, werden naar den kruiser overgebracht. Omtrent het lot der dame werd draadloos overleg gepleegd, naar het gerucht wil met Singapore, waarna last werd ontvangen om de dame op vrye voeten te stellen. Ook Japansche oorlogschepen begonnen nu onze schepen aan te houden en te onderzoeken. Zoo was dit het geval met de „Schouten" ter hoogte van het eiland Karimon. Zelfs moet, naar de „Sum. Post" meldt, een vaartuig onzer gouver- nements-marine door een JapanBch oorlogsschip in den nacht zyn lastig gevallende Japansche officieren zagen hunne vergissing echter in en boden hun verontschuldigingen aan. 't Zou niet kwaad zyn, als de vaar tuigen onzer gouvernementsmarine ook des nachtB, door het voeren van een of ander byzonder licht, als zoo danig terstond herkenbaar waren. Het moet niet kunnen voorkomen dat die schepen zjj 't by vergissing - door schepen eener andere marine- op zee worden aangehouden, schreef de „Sum.-Post". TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag 4 Juli werd het wetsontwerp tot heffing van een statistiek-recht aangenomen. (Het recht zal worden geheven van goederen die worden ingevoerd voor binnenlandsch verbruik, en van Neder- landscho goederen die worden uitge voerd naar het buitenland. Het be draagt 1 ct. per f10.-. Men raamt de opbrengst op f 8.000.000 per jaar. De betaling geschiedt door middel van statistiek-zegels. Hierdoor zal

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1