ook de statistiek van in- en uitvoer nauwkeuriger worden). Verder werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de successie belasting. Het ontwerp komt neer op verhooging van een progressie, gelijkstelling van het middel van schenking met dat van erfrecht of legaat, en het breDgen onder de successie belasting van verkrijgingen uit Levens-verzekeringen. De beraadslagingen over dit ont werp, zijn nog niet geëindigd. Breek op Lnngedük, 4 Juli 1016. a f8 20, Bcboolmeestors f 1.16 a f 1.66, gladblaad- Si f2.06 af3.46, drlolingen f0.90afl.l6 per m" K.G. 170 bloemkool fp.90 a f 10.— per 100 stuks. AGENDA. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd- nnmmorHet geheim van don petroleum- koning. Ta. v.e.n.u.-Bioscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer; De katastrophe In het dok. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd- Kapitaal en arboid. Ri iZ 7o". Casino, 8 uur. 7 Juli. Alg. Nod.Timmerliodenbond,R.-K.Tim- merliedenbond en Centrale Bond van Bouwvakarbeiders, Grooto Openbare Vergadering voor alle Bouwvakarbei ders, 8 uur in Tivoli. 14 Juli, „Helder's Mannenkoor", Koorzang der Liedertafel in do Marine-Cantlne, 8 uur. MARINE EN LEGER. Kapt.-luit. ter zeo H. E. baron van Asbock. dienende b(j het eskader in Oost-I ndiS, wordt binnenkort hier te lande terugverwacht- Met hot oog op de overbrenging van de ge schutmakorU der Marine van A'dam naar 'a-RUks Werf te Willemsoord, wordt het hoold van die werkplaats, de Kapt. der Marinlors V. F. M. IJssol do Schepper, zoomede hetr tair personeel, met den lsten Aug. 1916, geplaatst naar Willemsoord. Bü beschikking van den Min. van Marine is met 16 dezer: Kapt. dor Mariniers C. R. van Bleijenburgb belast mot do', betrekking van le officier i~ J~ Marine-kazerne to A'dam, de lult. ter zee der 2e kl. H. van Eoghen, ondor eervolle ontheffing van het bevel over Hms. Wodan goplsatst in do Marine kazerne te A'dam, tevens toegevoegd. aBn don Commandant van ds Stelling van A'dam, on de luit. ter zeo der 2o kl. A. C. Wakerlin, ondor intrekking zijner detacheering De lult, tor zeo'Jokl. J. van dor Feer.dieneude bij het eskader in Ned.-Indlö, keorl binnenkort naar Nederland terug. Met den Sisten dezer zijn de navolgende offic. van gezondheid der 2e kl. overgeplaatst als: F. J. L, Woltring van Terschelling, gesteld ter beschikking, W.J.Bronsveld - hospitaal te Willemsoord p de Haven te Nleuwedlep. 1 Juli. Aangekomen van Harliogeu on vertrok ken naar Londen, Eng, s.s. Falcon. Idem van Holstad naar Harlingeni Zweodach s.s. Borgholmer, geladen met hout, Burgerlijke Stand van Helder, van 4 eu 5 Juli 1916. ONDERTROUWDJ. van Dok en A. F. RunnenburgB. Meijer en C. M. Klopper; H. Sons en J. W. Glad pootjes. GETROUWDA. Gouda en L. J. Orelio. BEVALLEN J. C. van der Kelen - Wlima, d.G. Bruin Grooff, z.G. Petterson-van Leidén, d.; F. Tinga- Mijdendorp, d.A. C. Wal - Hoep, d. K. Groenhard-Zonder van, d. OVERLEDENC. Trap, 76 jaar D. de Groot—de Zeeuw, 66 jaar. DE OORLOG. »t .MariL- Terachelling en dor Meer van het Willemsoord naar Hms. Zeehond. De machinisteu H. W, J. Maas eu A. J. van der Voer lebben met gunBtig gevolg te Dor drecht het examen voor den rang van officier- machinist 3e kl. bij den marina-stoomvaart- dlonst afgelegd. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Java, ultr., arriv. 8 J uli te Ktrk wall. Nlas, van New-York naar de Philippijnen, arriv. 4 Juli to Ilo Ito. Roegat, ultr., arriv. 4 Juli te öabanj n, uitr., arrl v. 3 Juli te Port- SU Prinses Juliana, uitr.,pass.8 JuliK.Bt. Vincent. Bands, tbuisr., vortr. 4 Juli van Falmoutb Boeroe, tbuisr, vortr. 4_Jullvan Falmoutb. Rotterdamsche Lloyd. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Gaastorland, uitr., pass. 8 Juli 8t. Vincent. Kennemerland, tbuisr., vertr.B Juli van Vlgo. Salland,thnlsrnvortr.2 Juli van Bahla. Duitland, ultr., vertr. 1 Juli van Bahla. Maasland, ultr.,arriv. 4 Juli te Montevideo. Zaanland, thulsr., arriv. 8 Juli te Bahla. Zeelandia, thulsr., arriv. 4 Juli te Santos. Kon. West-Indische Maildienst. A'dam, vertr. Java-Psciflc-Lijn. l'jisondari, arTtv. 2 Juli van Batavia te San Fran- cisco, Karlmoon, van Java naar San Franclsco, arriv. 8 JuUte Manilla. VISSCHERIJBERICHTEN. To Nieuwediep aangebracht 3 Juli. Door trekkers3 tal haring, per tal f6.26, 2 per 1000 4 juii.pppnii stuk f 1.26, 200 stuks middoltoDg, por stuk fboo a fO.66, 200 stuks kleine tong, per stuk f026, 16 mand kleine schol, per mand flO.— afl2.-, 8 mand schar, per mand 18.—. Door trekkers: 1 tal haring, per tal f6.60, 88 tal geep, per tal f8 a f9.—8000 ansjovis, por 1000 f 26.40 a f2720, 800 makreol, por 100 f7.60. 6 Juli. Door 85 kordera :6 tot 10 groote tongon, per atuk f 1.10 tot 80 middel tongen, per stuk 1 0 60 a fO—10 tot 100 kleine tongon,per stuk f0.20 a f 0.26,10 mand stortschol, por mand f 16.-- a f 17.—1 tot 2 mand kleino schol, per mand f 10,a f12.—1 tot 2 mand schar, per mand f7.- a f8.-. Door trekkers: 2 tal haring, por tal 16.—, 10 tal geep, pet tal f860, 2000 stuks ansjovis, per 1000 Btulcs f26.80, 1000 stuks makreel, 100 stuks f626. MARKTBERICHTEN. Punnerend, 4 Juli 1916. 29 stapels Fabrlekskaas per 60 K.G. f 66 60 83 Boerenkaas 60 f 69.- 1 Commissie 60 f 60.- 7 Middelbare 60 f 67.- 0 Goudscho kaas 60 f WC K.G. Boter per K.G. f 1.60 i f 708 Runderen: 000 votte per K.G. f 1.10 f 000 melke sn gilde f 0.— f Stieren f 0.- f 49 Paarden f 0.— f 78 vette Kalveren per K.G. f 1.10 f 262 nuchtere id. per stuk f 0.- Blachtkalveren f 14.— i so - Fokkalveren per stuk f 18.— f 88.- 281 vette VarkenB per K.G. f 0.97 f l.C 48 magiri ld. .per stuk f 82 - f 60. 190 Biggen per stuk f 12.- f 17.- 062 Schapen f 0.- f 0.- Ovsrnouders f 0.— f 0,- Lammeren f 0.— f 0.- Ganzen f 0.— f 0 - Kalkoenen f 0.— f 0.- Zwanen f 0.- f 0.- Kipeleren per 100 stuks f Eendeloren .100 I Kievitseieren per stuk f mand Appelen f mand Peren f Handel: matig. f 0.- f 0.- Schagen, 6 Juli 1916 2 Paarden Veulonn Oaaen 21 Stieren 24 Geldekoelen (magere 126 Geldekoelen (vette) 20 Kalfkoolin 18 Vaarzen - Pinken - Graskalveren 26 Nuchtere kalveren f 876.- k 625.- 8chapen (magere) 69 Schapon (vette) Overhouden 74 Lammeren Bokken en Geiten Varkens (mag.) 26 Varkens (vitte) p K.G 67 Biggen 16-Konijnen ':lïïr" 30000 Kipeieren p. 100 stuks 6.26 7.26 1098 Eendeieren p, 100 stuks 7.60 Handel mag. goldekoeien matig vette idem vlug; kalfkoelon matig. Hoorn, 6 Juli 191G. 24 stapels fabriokakaas f67.—. 80 stapels boeren kaas f69.—, 0 stapel fabrleks commlaBlekaas f—,106 1 - 00 stapels. tapel f —.—,106 atapols boeren commisstekaas f6o.— 00 stapels, mlddolbare kaas f00.— Totaal 209 stapels, wegende pl.m. 109.000 K.G Handel vlug. De algemeene toestand. Het voornaamste nieuws was tot gistermiddag Op alle fronten wordt verwoed ge vochten. Er is nu geen enkel front meer, waar de bondgenooten niet offensief zijn, daar de Russen hun aanvallen ook over de legergroep Hindenburg hebben uitgestrekt. Voor- deelen van beteekenis bevochten zij daar nog niet. Verder naar het Zuiden hebben zij voordeelen behaald. De centralen trachten door tegenaanval len het evenwicht te herstellen. Ten Westen van Luck is door het optre den van versche Russische strijd krachten de worsteling nog feller geworden. Ten Noorden van den Dnjestr hebben de centralen plotse ling terrein gewonnen. Bij Kolomea zijn nieuwe vinnige gevechten ont brand. Op het Italiaansch Oostenrijksche gevechtsterrein is, bü voortdurende hevige aanvallen der Italianen, de toestand onveranderd gebleven. Bij Verdun zijn de Duitschers in de sterkte van Thiaumont. Na vele tegenstrijdige berichten zijn de beide partijen het daarover eens. Aan do Somme zqn de Franschen nog ists verder vooruit gekomen. Zljontmoe ten nu bij Barleus krachtigen tegen stand. De Eugelschen maken geen voort gang meer. De toestand wordt met den dag spannender. De Russen hebben nu ook over een breed front den aanval op het Noordoostelijk front der cen tralen geopend, zoodat het offensief van de entente mogendheden met het volste recht algemeen en gelijktijdig mag genoemd worden. Uit het Parqsche bericht kan men opmaken, dat de Franschen de bocht, die zij in de, Duitsche linie hebben geslagen, zoowel naar het Zuiden als naar het Oosten hebben verwijd. Want in dat bericht wordt gemeld, dat er gevochten wordt in het dorp Estrées, dat Belloy en Santerre in Fransche handen is, en dat het bosch, dat aan den weg van Assevillers naar Barleus (ongeveer midden tusschen deze plaatsen in) ligt, mede door hen is veroverd. Men ziet, dat door dezen nieuwen vooruitgang de Franschen in de onmiddellijke nabijheid van Pé ronne zijn gekomen, welke plaats (waarschijnlijk is zij versterkt) voors hands hun oogmerk mag worden ge noemd. Evenwel vóór dien tijd zal hardnekkig worden gevochten. Ook herwaarts zullen de Duitschers wel versterken wat zij kunnen, gelijk zij reeds tegenover de Engelschen hebben gedaan. Volgens een Eogelsch corres pondent zlju die versterkingen aan het front in Champagne onttrokken. In het Zuiden van Galicié staat het nu alduswaar de vooruitgang van den Rus het verst naar het Westen en het gevaarlijkst is bij Kolomea, doen de centralen alles wat zij kunnen, om hem te beletten zijn voortgang voort te zetten. Intusschen hebben zij hem verder naar het Noorden, en wel ten Zuidoosten van Tlumacz (dus nog ten Zuiden van den Dnjestr) een forschen stoot gegeven. Kunnen zij hier hun voortgaDg voortzetten, dan moeten de Russen verder naar hot Zuiden weer teruggaan. Maar dat valt af te wachten. Verhooging -van de ge vechtswerk zaamheid in de bocht ten Westen van Luck door het optreden van Russische versterkingen, die echter nog niet veel hebben bereikt. Volgens Berlijn konden zij den opmarsch der centralen niet stuiten. Woedende gevechten in de moeras- /sige en zanderige streek van Barano- witsj, waar de Duitschers en Oosten rijkers krachtige tegenaanvallen doen. Hier staat namelijk een gemengd leger van de centralen. Op het front verder naar het Noor den melden de Duitschers over groote uitgestrektheid sterke aanvallen der Russen, die evenwel werden opmarsch vordert geregeld, terwijl Eogelsohe troepen, die in het geheel 5000 gevangenen hebben ge maakt, langzamer opschieten. De verbindingslijnen stellen den vijand in staat gemakkelijk versterkingen aan te voeren. De Franschen zijn nog maar 5 K.M. van Péronne af, nadat zij in 4 dagen 19 dorpen, 8000 gevangenen en 10 batterijen genomen hebben. De Parijsche correspondent van de Times" meldt, dat generaal Foch de aanvoerder is van de Fransche troepen, die aan het offensief in het Westen deelnemen. Londen, 4 Juli, Vandaag is de artillerie zeer bedrijvig geweest bij Loos en Hohenzollern: Een Duitsche overval, gisteravond ten Zuiden van Armentières onder is volkomen gebroken in ons geweer- eu maximvuur. De vijand leed aanzienHjke verliezen. Londen, 5 Juli. Gisteren gaf iude buurt Fricourt het overschot van een geheel Duitsch bataljon zich óver. In La Boisello hebben de zware gevechten, waarbij met handbommen wordt gestreden, de afgeloopen 24 uur voortgduurd. Die plaats is nu volkomen in onze macht. Berlijn, 5 Juli. Van de kust tot aan de Ancre beek, kleine verkennings- gevechten daargelaten, slechts leven dige werkzaamheid van de artillerie en mljnwerpers. Het aantal van de in de laatste dageu op den rechteroover van de Ancre ongekwetst gevangen genomen Engelschen bedraagt 48 officieren en 857 man. Aan het front aan weerszoden van de Somme zijn' sedert gisterenavond weer zware gevechten aan den gang. De vyand vermocht totnogtoe nergens ernstige voordeelen te behalen, Op den rechteroever van de Maas beproefden de Franschen opnieuw met. sterke strijdkrachten maar ver geefs tegen onze stellingen ten N.W. van het werk van Thiaumont vooruit te komen. Van het Oostelijk front. Berlijn, 5 Juli. Tegen het front van het leger van Hindenburg gerichte ondernemingen van den vijand zijn met name aan weerszijden van Snior- gon voortgezet. De Russen hebben de offensieve werkzaamheid op het front Zirin tot ten Z.O. van Bavanowitsje hervat. In soms zeer hardnekkige gevechten op korten afstand weidéh zij afgeslagen, of uit de plaatsen waar zjj binnen gedrongen waren, teruggeworpen. Zij leden zware verliezen. Aan weerskanten van Kostïoech- nowka (ten N.W. van Tsjartorysk) eu ten N.W. van Kolki zijn gevech ten aan den gang. Over de Styr, ten W. van Kolki, voortgerukte afdee lingen van de Russen worden aan gevallen. Op vele plaatsen ten N.W. en ten Z.W. van Luck tot in de streek Wer- ben (ton N.O. van Berestefsko) mis lukten alle met sterke strijdkrachten ondernomen pogingen van den vijand om ons de behaalde voordeelen te ontrukken. De Russen verloren aan gevangenen 11 officieren en 1189 man. Ten Z. van Barycsz had de vijand tijdelijk op een smal front in de eerste linie voet gekregen. Ons succes ten Z.'O. van Tlumacz is uitgebreid. St. Petersburg, 4 Juli. In het ge vecht, dat ton Noordoosten van Ba- ranowitsje voortduurt, biedt de vijand bardnekkigen tegenstand. Het dorp Ekimowitsj, ten Oosten van Barauo witsje, is verscheiden malenSan de eene hand in de andere overgegaan, en ten slotte in ons bezit gebleven. Ten Noordwesten van het station Tsartórisk, hebben wij stormender hand een krachtig verdedigd stuk van een vijandelijke stelling genomen, maakten hier gevangenen. Ten Wes ten van Kolki hebben onze troepen zich meester gemaakt van de eerste loopgraaflinie bij Stocbod. In Perzië. Konstantinopel, 4 Juli. Na een verbitterd gevecht op 30 Juni ten W. van Kermandzjah trokken de Russen terug. Zij konden zich in Kermandzjah niet staande houden, waarop de Turken 1 Juli de stad bezetten. »Men ziet de centralen hebben op het oogenblik werk genoeg. („N. Rott. Crt.") Van het Westelijk front. Parqs, 4 Juli. Hoewel het slechte weder de verrichtingen belemmerde, hebben de Franschen ten Zuiden van de Somme hun stellingen Zuid- en Oostwaarts uitgebreid. Z\j vermees terden de bosschen tusschen Asse villers en Barleux, het dorp Belloy- en-Santerre, zoomede Estrées, behalve een blok huizen, waar de Duitschers nog tegenstand bieden. Alleen te Estrées zijn 500 gevangenen gemaakt. Rechts van de Maas verdubbelden de Duitschers hun pogingen in de streek van Thiaumont, dat allerhe vigst werd gebombardeerd met zwaar geschut. Nadat verscheidene aanval len waren afgeslagen, vermeesterden de Duitschers met een groote troepen macht vanmiddag om 2 uur de sterkte Thiaumont voor de vierde maal. De Franschen bl\jven er in nauwe aan raking mee. Parijs, 5 Juli. De slag aan de Somme wordt met schitterend succes voor de Fransche wapenen voortgezet Onze BINNENLAND. - In de Oud-Katholi,eke kerk aan de Brouwersgracht te Amsterdam is tot bisschop van de oud-bisschoppe lijke clerezy te Haarlem met groote meerderheid gekozen, pastoor H. T. J. van Vlijmen te Egmond aan Zee. De gekozene heeft 14 dagen bedenktijd. Provinciale Staten. Noord-Holland. In de gistermorgen gehouden zit ting kwam aan de orde de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten. Gekozen werden de heeren Zijp (aftr.), A. H. Gerbard (in plaats van den heer van Hamel, die niet voor herbenoe ming in aaumerking weuschte te komen), Jhr. Boreel van Hogelanden (aftr.) en Jhr. Mr. Van Lennep (aftr.). Tot buitengewoon lid werd gekozen de heer H. J. Calkoen. Overijsel. Bij de verkiezing van Gedeputeer den in Overijsel is het merkwaardig toegegaan. Alle leden waren aanwe zig zoodat links in de meerderheid was met 1 stem. Een der linksche leden, de heer Bennink, vrije socialist gaf echter te kennen blanco te zullen stemmen, en welke moeite men ook deed, hij bleef bij zijn besluit. Het gevolg was dat de stemmingen steeds zonder resultaat bleven, (28 rechts, 23 links en 1 blanco) zoodat ten slotte bij loting geslist moest worden. Het resultaat was dat 2 aftredende libe ralen herkozen, en een liberaal ge kozen werd. Een der twee aftredende rechtsche leden werd eveneens bij loting herkozen. Tot buitengewoon lid werd bij loting een der rechtsche leden benoemd. Annexatie-plannen. Reuter seint uit Londen„Het Algemeen Handelsblad" maakte in zijn avondblad van 27 Juni melding van het bestaan van een propaganda gunste van do inlijving van Nedcrlandsch gebied bij Belgiö, die door de Belgische regeering zooal niet gesteund dan toch vrijelijk toe gelaten zou worden. „Reuters agentschap is officieel gemachtigd te verklaren, dat boven genoemde medodeeliDg totaal onge grond is. Noch de Belgische regeering, noch de Engelsche of Fransche regee ringen, ten behoeve van de Belgische, hebben ooit een propaganda of plannen om van Nederland een afstand van grondgebied te verlangen of af te dwingen gesteund of aangemoedigd." Dure groenten. Het Haagsche Correspondentie- bureau meldt: Naar aanleiding van tal van klach ten van huisvrouwen in den lande, dat or niettegenstaande .de door don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgestelde maximum prijzen voor jonge groenteD, waarvan de uitvoer nu immers verboden is, nl. bloemkool, bosjes peen, peulen, doperwten en vroege aardappelen veel te hooge prezen gevraagd wor den door groentehandelaren, houders van groentenwiukels, die echter tevens per groentenwagen de waar aan huis bezorgen, merkt men ons van alles zins bevoegde z(jde op, dat aan die klachten zeer spoedig een einde zou komen, indien de koopsters flinkweg weigerden aan die exorbitante eiscben van de bovenbedoelde categorie van groentenhandelaren te voldoen. Te veel toch blijkt uit het oog te worden verloren dat de vastgestelde maximumprijzen wel is waar gelden voor de groentenventers langs de straat, die er geen winkel op houdeu, doch dat evenzeer aan die prijzen gehouden zijn de winkeliers in groenteD, in wier winkels de groenten worden afgehaald, dus wat men noemt over de toonbank ver kocht worden. Nu wordt van regeeringswege wol de billijkheid erkend dat door de houders van winkels, die de groenten bij de klanten aan huis bezorgen, een zeer matige vorhoogiug van den prijs voor die moeite wordt in rekening gebracht, b.v. 1 a IJ cent hooger dan de maximumprijzen, doch nooit- mag daarvan het misbruik gemaakt worden waarover, naar wjj vernamen, ontelbare klachten liet Departement van Landbouw bereikten, nl. dat men bv. voor da bloemkool 20 cent en meer vraagt, terwijl de maximum prijs ;voor le soort 12 ets, bedraagt Meestal krijgen de huismoeders, die bij hun winkelhoudenden leverancier, als zij vau zÜ'J wagon koopen, tegen die prijzen begrijpelijker wijze op komen, dan te hooiendat de maxi mum prijzen, waarop do dames wijzen, niet gelden voor hèm, leveran cier, doch slechts voor de straatven ters dat zij betrekking hebben op inferieure waar, doch niet op de eerste kwaliteiten groenten die me vrouw van hem koopt en dergelijke onjuiste beweringen meer. Daarom worde or nog eens met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men beter doet zich de moeite te getroosten zelf de groenten in te slaan of dit door de dionstbode te laten doen in den winkel van zijn gewonen leverancier, dan zich het benoodigde aan te schaffen aan diens groentekar, waarmede hij aan huis komt- en dan voor de keuze te worden gesteld om bf de] boven bedoelde veel te hooge prijzen te betalen bf aan een weigering om te vqrkoopon bloot te staan. Ten overvloede worde nogmaals in herinnering gebracht, dat men voor de vastgestelde maximumprijzen al lereerste soort groenten kan krijgen, en dat de maximumprijzen zijnvoor bloemkool le: soort 12 ct., 2e soort 8 cent, uitschot 4 cent; voor bosjes peen le soort 6 cent (per bos van 25 wortelen), 2e soort (oveneens per bos van 25 wortelen) 4 cent; peulen le soort 18 cent, 2e soort 14 cent; dop erwten le soort 19 cent, 2e soort 15 cent; vroege aardappelen, ronde 10 cent per K.G., muizen 9 cent. Levensmiddelen-voorziening. Alkmaar, 5 Juli. De levensmiddelen commissie te Alkmaar besloot in haar laatst gehouden vergadering, om van Maandag a.s. af een der grootste par ticuliere vischwinkels ter plaatse als gemeentelijke vischwinbel te exploi- teeren, waar de visch tegen vaste prijzen beschikbaar zal worden gesteld. Averij van het s.s. „Banda". Londen, 5 Juli. Volgens een Lloyds- bericht passeerde hot s.s. Boeroe'' heden West-Browhead met het s.s. „Banda" op sleeptouw. Beide vrachtbooten, behoorende aan de Stoomvaart-Maatschappij Ne derland, op reis van Batavia naar Amsterdam, z(ju 4 Juli van FaJmouth vertrokken. Opgebracht. Verscheidene Viaardingsche logger- schepen zijn door Engelsche oorlogs schepen naar Kirkwall opgebracht. Beroepsgeheim. Een officier van gezondheid der le klasse bij de zeemacht, dienende a/b. van een oorlogsschip in Oost-Indie, is door zijn commandant gestraft mot zes dagen hutarrest, wegens het stellen van zijn ambtseed betreffende lieL medisch beroepsgeheim boven de reglementaire bepalingen, die hiervan schonding eischen. Alzoo dezelfde zaak waarvoor de off. v. gez. C. M. Beukers kort gele den heeft terecht gestaan, en waar voor deze door het Hoog Militair Gerechtshof is vrijgesproken. De Minister van Marine heeft nog steeds geen maatregelen genomen als gevolg op dit vrijsprekend von- 8. De thans gestrafte officier van gez. zal ook weder in hooger beroep gaan. Uitsluiting te Tilburg. De Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen heeft gisteren besloten het aangekondigde besluit der vereenigiDg te handhaven om op 13 Juli a.s. de uitsluiting voor geheel Tilburg te proclameeren we gens de nog voortdurende staking der draadmakers. Gisteravond werd bij het uitgaan der fabrieken aan de arbeiders het ontslagbriefje afgegeven. Indien zich de toestand vóór 18 Juli niet wijzigt, zullen dus op dien dag de fabrieken stop gezet worden, met uitzondering van eenige nicL bij de vereeniging Aangeslotenen. Rogeerlngsrijst. Aan de Nieuwe Ct. wordt gemeld Zaterdag j.1. kwam te Roermond regeeringsrijst aau. Maandag d.a.v. bracht een gemeente werkman hiervan achtereenvolgens: 50 K.G. bij den burgemeester 100 K.G. bij den wethouder...;, 50 K.G. bij den gemeente ontvanger 100 K.G. bij den wethouder Voorts kregen een controleur bü de gemeentebelasting. 100 K.G. de de gemeente-secretar is, een ambtenaar van den Burg. Stand en twee secre tarie-ambtenaren elk 50 K.G.do grossier 600 K.G. een coöpera tieve bakkerij 1800 K.ö. De winkeliers en de Coöp. Ver eeniging „Het Centrum" ontvingen niets. UITSLAG der stemming voor drie leden van den Gemeenteraad, gehouden op 5 Juli 1916. EERSTE KIESDISTRICT. Vacature A. BOMMEL, (Vrjjz.) Aftreding 1920 Aantal kiezers 1739. Uitgebracht 1028 geldige stemmen'. Uitgebracht op de Heeren W. POLL (Vrljz.)879 D. W. SPANGENBERG (S. D. A. P.)406 J. H. STAALMAN (Chr.-Dem.)238 Herstemming tusschen de Heeren W. POLL en D. W. SPANGENBERG. Vacature Th. TERRA (Kath.) Uitgebracht 1027 geldige stemmen. v Uitgebracht op de Heeren A. SMITS (Kath.) P. VERKADE (Vrljz.) B. ZONDERVAN (S. D. A. P.) Herstemming tusschen de Heeren P. VERKADE en B. ZONDERVAN. De eerste brievenbestelster. Te Leeuwarden was gisteren de eerste adspiraut-brievenbestelster on der leiding van een brievenbesteller in actie. De invloed van den zomertijd. De gemeentegasfabriek te Haarlem constateerde hij verleden jaar verge- geleken in de maand Mei wat het particuliere gasverbruik aaDgaat een achteruitgang van 51 en wat het gas voor de openbare bedrijven straat verlichting, enz. betreft, een achter uitgang in verbruik van 49%. Wjj zijn benieuwd naar de Heldcr- sche cijfers! De Engelsche censor I Een Nederlander in Ned.-Indié had een dochter gekregen en seiude dat aan zijn vader in ons land. Hij seinde „Julia Charlotta- bom all doi'ng well" (Julia Charlotta geboren allen nl. moeder en dochter welvarende), Het telegram, dat de vader kreeg luidde echter: „Twiugirls mother children splendid" (tweelingdochters moeder kinderen uitstekend). De vader maakte dan ook in een advertentie bokeud, dat zlju zoon en dochter een tweeling hadden gekregen. De Engelsche censor, vreezende dat er achter de opgegeven woorden een of andere geheime bedoeliDg zat, verving ze door woorden .van gelüke beteekenis en maakte van Julia Charlotta een tweeling. De opleiding der politie. Naar hot Hbl verneemt zullen een aantal onbewoonbaar verklaarde wo ningen te Amsterdam dienstbaar ge maakt worden aan de opleiding der politie. Het plan bestaat n.1. om in een complex van dergelijke woningen - gedacht is aan 'n blok op de eilanden verschillende misdrijven teensce- neeren. Daar zal bijv. een inbraak in elkaar worden gezet, met alle daarbij behoorende „sporen" of wel een moord- geval. Onder leiding van den heer Van Lodden Hulsebosch zullen de aanstaande speurders daar aaschou we- lyk onderricht ontvangen. Ook de viervoetige - speurders, de politiehon den, zullen hier „ODdcrricht" krijgen, Mijnongeluk. Kerkrade, 5 Juli.. Een Hollander en een geïnterneerde Belg, beide uit Spekholzerheide geraakten door explo siegassen bedwelmd. Met levensge vaar voor de redders werden zij uit' de gevaarlijke omgeving verwijderd, Alle pogingen echter om door kunst matige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, bleven zonder gevolg. Laatste berichten. Van het Westelijk front. Parijs, o Juli. De Franschen heb ben het offensief hervat en in den loop van den nacht een linie Duitsche loopgraven ten Oosten van Curlu genomen. In 't Zuiden zetten zij hun vorderingen naar den Somme-kant voort. Fransch voetvolk heeft de hoeve Sormont, op den linkeroever der rivior recht tegenover Cléry, vermeesterd. Het geheele gebied ten Zuiden van de Somme, begrepen tusschen deze hoeve en hoogte 63 aan den weg Flaucourt—Barleux, is in 't bezit der Franschen. Vannacht hebben de Duitschers, na een verwoede beschieting, Belloy- en-Santerre aangetast, waarvan zij een oogenblik het Oostelijke gedeelte konden bezetten, doch een tegenaan val der Fransche troepen stelde dezen weder in 't bezit van het heele dorp. De Duitschers handhaven zich nog steeds in een doel van Estrées, waar de strijd uiterst vinnig is geweest. Het totale getal der ongekwetste Duitsche krijgsgevangenen, door de Franschen gemaakt, oyertreft thans de 9000. Het julsto aantal buitge maakte kanonnen is nog niet bekend. Eén enkel der Fransche legerkorpsen, die aan den strijd ten Zuiden van de Somme deelnemen, stelt zijn buit op 60 kanonnen. Op den linker Maasoever is gisteren een Duitsche aanval op de sterkte Avocourt volkomen afgeslagen. Tus schen de streek van Avocourt en hoogte 304 hebben de Duitschers krachtigen aanval gedaan, die even eens mislukte. Londen, 5 Juli. Da felle strijd in de nabijheid van de Aucre en de Somme is den heelen nacht voort gezet. Wij hebben op zekere belangrijke punten nieuwe vorderingen gemaakt. Het Duitsche geschutvuur is in zekere sectoren in den omtrek van Thiepval hevig geweest. Twee aan vallen zijn afgeslagen. Van het Oostelijk front. Weenen, 5 Juli. Een Russische brigade, die gistermiddag ten Westen Kolomea aanviel, is door ons geschutvuur op de vlucht gedreven. Tegen den avond viel de vijand bü Sadzawka met sterke strüdkrachten in, doch is overal teruggeworpen. Bü Babysz, ten Westen van Boec- zacz, zijn de Russen tijdelük op enkele plaatsen ODze stellingen bin nengedrongen. Een tegenaanval leidde tot herstel van de oorspronkelüke linie. Bü de stellingen aan de Boven-Styr heeft een Oostönrijksch-Hongaarsche uitval 11 Russische officieren en 827 Aftreding 1917. 282 365 430 DERDE KIESDISTRIKT. Vacature A. G. A. VERSTEGEN (S.D.A.P.). Aftreding 1919. Aantal kiezers 1° Stemdist*. 1656. 2" Stemdistr. 196. Totaal 1852. Uitgebr. geldige stemmen le Stemdistr. 1016, 26 Stemdistr. 159, totaal 1176! Uitgebracht op de Heeren: J. BORKERT (S. D. A. P.) F. VAN DER PLOEG (Vrijz.) J. VAN DER VEER (Anti-Rev.) Herstemming tusschen de Heeren: J. BORKERT en J. VAN DER VEER. Fatale 1 Stemdislr. 1 Tweede i 8temdlKtr. (Koegraa TOTAAL. 466 44 1 510 279 31 1 310 271 84 355 man aan gevangenen opgeleverd, be nevens 5 machinegeweren. Ten Zuidwesten en ten Westen van Luck zijn opnieuw tal van vijande lijke aanvallen met zware verliezen voor den vijand mislukt. In het Styr-gebied, beneden Sokoel, tot voorbij Pafalovka, hebben de Russen hun aanval hervat. Ten Westen van Kolki heeft de vyaud met, geweldige krachtsinspan ning vasten voet trachten te ver krijgen op den Noordelijken oever. Op tal van andere plaatsen zijn Rus sische aanvallen afgeslagen. St. Petersburg, 5 Juli. In een zeer hardnekkig gevecht aan de Styr, ten Westen van Kolki, hebben wq den vijand overhoop geworpen en meer dan 8000 gevangenen gemaakt, waar onder 170 officieren, en buitgemaakt 3 kanonnon, meer dan 17 machine geweren, 2 zoeklichten en eenige duizenden geweren. In de streek ten N. van Zatoertzy en bij Woila Sadovska hebben onze troepen zich meester gemaakt van de voorste linie vijandelijke loopgraven. De vljaud, die de Styr was overge trokken bij het dorp Peremei, werd naar de rivier teruggedrongen. Wij maakten hier 7 officiereu en 257 man gevangen en namen 2 machinege weren. Aan den wog van Kolomea naar Delatyn hebben wij het dorp Sadravka met de bajonet genomen. Wü maakten 2 officieren, en omtrent 300 krijgs gevangen en namen 2 machinegewe ren. Van het Italtaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Weenen, 5 Juli. Aaavalspogingen der Italianen, gericht tegen onze stellingen ten Oosten van Monfalcone en Selz zijn gestuit. Aan het front tusschen de Brenta en de Etsch heeft de vüand vergeef sche aanvallen op onze stellingen* bij Boana gedaan. Het Italiaansche communiqué van 5 dezer meldt de verovering van den top van den Monte Corno, ten N.W. van Pasubio, en van den Monte Salug- g'10. De opmarsch langs de Rio Freddo en Astico wordt voortgezet. Aanvallen der Oostenrükers op de versterking van Malga-Zugna en op de Prima Lunetta werden afgeslagen. De duikboot- en mljnoorlog. Berlqu, 5 Juli. Op 4 Juli heeft een onzer duikbooten in het Zuidelük deel der Noordzee een vüandolijken duik bootjager in den grond geboord. De Vereenlgde Staten en Mexico. WashiDgton. 5 Juli. Vandaag is de nota van president Carranza aan mi nister Lansing ter hand gesteld. De. nota bevat geen bepaald ant woord op Lansing's vraag of Carranza er op staat aan Trevino opdracht te verstrekken tot het aanvallen van Amerikaansche troepen, die zich in andere dan Noordelijke richting be geven. Niettemin luidt het algemeene oordeel, dat de nota aannemelük is voor de Vereenigde Staten en dat het gevaar voor een oorlog voorloopig is bezworen. PLAATSELIJK NIEUWS. Ch. Van da Bilt. Wie de heer Ch. Van de Bilt is? O gü vreemdeling in Jeruzalem, die niet weet, dat de heer van de Bilt een van de populairste personen in onze gemeente is. Dieniet weet, dat hq in vele en velerlei commissies zit, dat h(j een vraagbaak en een raadsman van vele kleyne luyden is, dat hij onder de drankbestrüders hier tor stede een vooraanstaande plaats inneemt. Vraag het in het bondsgebouw van den R.-K. Volks bond, wie dc heer Van de Bilt is, en men zal U van zyn populairiteit ver tellen, vraag het aan iederen Katho liek, en hij zal U zün verdiensten roemen. Ons blad telt hem sedert vele jaren onder de getrouwe medewerkers, en in vredestijd schreef hü de buiten- landsche overzichten ervoor. Hetgoen de heer Van de Bilt deed en nog doet, niet het minst voor de drankbestrijding, wordt ook in hoo- gere kringen gewaardeerd. Hoe zou het anders mogelqk zqn, dat hem hedenochtend zulk een buitengewone onderscheiding te beurt viel? Te Haarlem vergadert hedenmor gen de Centrale Raad van den R.K. Volksbond. Op deze vergadering wordt den heer Van de Bilt namens Z. H. den Paus het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontiflce" een hooge pauselqke onderscheiding, uitgereikt wegens het feit, dat hü gedurende 25 jaar, namelük van den aanvang af, mede-redacteur is ge weest van het orgaan van den R. K. Volksbond „de Volksbauier." Sedert den dood van den hoofdredacteur, den heer Passtoors, is de heer Van de Bilt waarnemend hoofdredacteur van dit orgaan. Natuurlük dat dit jubileum ook onder de katholieken hier ter plaatse niet onopgemerkt zai blüven. Het plan bestaat den gehuldigde,die hoogstwaar- Bchljnllj k hedenavond met den trein van 10.40 alhier aankomt, feestelijk inte- halen. Daartoe zal behoudens door den Burgemeestc-r te vorleenen toestem ming, de muziek vereeniging „Win- nubst" zich aan het station opstellen, en zal eeno deputatie uit den Volks bond aan het station aanwezig zijn. Alsdan wordt de heer Van de Bilt naar het Bondsgebouw aan de Molec- gcacht begeleid, alwaar hü door den secretaris der afdeeling zal worden toegesproken. Pensioenen. Bij Kon. b?sluit van 4 dezer zün, ingevolge de Weduvvenwet voor de RIjksworklieden 1914, de volgende pensioenen verleend, als aan P. Rietveld, wed. K. G. S. Hemmes, stoker bij 's Rgkswerf te Willems oord, I 210Johanna Cornelia Hem mes, kind uit het huweffik van wylen den stoker bij 's Rijkswerf t.e Willems oord K. G. S. Hemmes, laatstelijk echtgenoot van P. Rietveld, met wijlen J. D. van der Hert, f70. - Bij paal 2 is Dinsdag een drij vende mqn tot zinken gebracht. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Gistureoa .'oud omstreeks 10 uur werden te Rilland Bath dood op hun post gevonden twee landstormers, beiden D. genaamd, eu ongeveer 22 jaar oud, de een afkomstig uit Streef kerk, de ander uit Leiden. Beiden waren door een kogel getroffen. Een onderzoek naar het gebeurde wordt ingesteld. UIT DEN OMTREK. Texel, 5 Juli. Al het voor het eiland Vlieland benoodigde hooi werd voorheen na genoeg in deze gemeente gekocht. Nu echter door de zorg van 't Staats- boschbeheer, ook op genoemd eiland groote duinvlakten in cultuur zün gebracht, teelt men daar thans heel wat hooi. Evenwel moet van elders nog veel voorraad worden bijgekocht. Anna Paulowna, Groenteveiling van Dinsdag 4 Juli. Aardappelen, groote f 2.25 f 3. p. z. Aardappelen, kleine f 1.25 f 2. p. z. Sla f 1.25 f - p. 100 krop. Uien f 5.— a f p. 100 bos. Rabarber f 4.25 a f p. 100 bos. Burgerl. Stand v.Anna Paulowna, van Juni 1916. GEBOREN Hendrik, z. v. Cornelis Borst en van Dieuwertje HoepAafjo, d- v. Jacob Wiggers en van Maart je Hoogland; Jobanna, d. v. Marcolis Weüers en van Cornelia van Emmerik Nelly, d. v. Arie Blaauboer en van Feitje AsjesJacob, z. v. Jacob Mole naar en van AnnaRegina Vriesman Leonardus Marinus, z. v. Pieter Jan Suijkerbruük en van Julia van Veld hoven Jacobus Petrus, z. v. Cornelis van Stralen en van Cornelia Portegüs Nan, z. v. Dirk Kos en van Maartje Tüsen. ONDERTROUWD Cornelis Ferdi- nand van der Goes en Klasina Wessel Jan Berkhout en Margaritha Pieter- nella Philipsen. GETROUWDArnoldus Wouterus SikkiDg en Anna Vlaar Klaas Visser en Trijntje JongejanCornelis Ferdi- nand van der Goes en Kla9ina Wessel. OVERLEDEN: Cornelis Wiggers, oud 68 jaren, weduwnaar van Elisa- beth Bras; Aaltje Poseh, oud 65 jaren, echtgen. van Pietor PrangerAgatha Wiering. oud 89 jaren, echtgen. van Pieter Strooper; Levenloos aangeg. e'jn kind van Cornelis Raap en van Trijntje Bood. Advertentiën. Ondertrouwd A. J. C. MOOY, J. B. MOLENAAR. Huwelüksvoltrekking 19 Juli a.s. Den Helder, 4 Juli 1916, Huwelüks-inzegening in de Nieuwe Kerk (Westatraat.) n.m. half twee. Getrouwd L. J. ORELIO, die tevens, mede namens wederzljd- sche familie, hun hartelljken dank be tuigen voor de vele bffiken van belang stelling, bü huwelijk ondervonden. Helder, 5 Juli 1916. De Heer en Mevrouw VAN HECK, Hoofdgracht 54, 2ullan a.s. Zondag gaarne bezoeken ontvangen.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2