HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4647 ZATERDAG 15 JULI 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnl 65 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad „45 5tf„ „0.85 Modeblad 75 100 „1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 et Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlfin van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en cllohó's naar plaatsruimte. - Bewijs-exempiaar 2i cent Do abenngmentsprljs van de „Heldorscho Courant" is thans per kwartaal in de stad 75 cent, franco por post fl.—. Wij vermelden dit hier afzonderlijk, aangezien het op het oogenblik nog niet mogelijk is, dit in het hoofd van het blad te veranderen. Op- an ondergang van Zon en Mapn en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Zoo Hoog- Joll. op: ondez: op: onder: voa. Zondag 16 O. 9.64 p. 8.23 4.67 9.12 9.86 10.10 Maandag 17 „10.12 8 - 4.68 9.11 1030 11. Dinsdag 18 10.28 937 6.— 9.10 U.10 11.46 Woenad. 19 10.43 9X1 5.1 9.9 11.66 0X0 Honderd. 20 10.67 0.U 6.2 93 0.40 L- VrtJdag 21 1V14 131 6.4 9.7 IX 1.16 Zaterdag 22 „11-38 248 6X 9.6 1.66 15 DE OORLOG. De legerberlchten van 12 en 13 Juli. Van het W e S t e 1 y k front. Niettegenstaande de Duitsehers alle krachten moeten inspannen, om het Engelsch Fransche offensief tegen te houden, zetten zij toch met onver minderde kracht hun aanvallen tegen Verdun voort. Het Fransche avond communiqué van den 12den meldt althans, dat de vijand op dep rechter Maasoever een hevigen aanval deed op het fort Souville. 's Morgens te 10 uur rukten vanuit Fleury, Vaux en uit het Chapitre- bosch zes Duitsche regimenten tot den aanval op. Niettegenstaande hun geweldige stormloopen op een smal front, wonnen "zij slechts een weinig terrein en dat nog ten koste van zware verliezen. Zij slaagden erin zich te Ingezonden Mededeellng. Het is mijn schuld. „Het is mijn schuld," kunnen de meeste menschen wel zeggen die over hun gezondheidstoestand te klagen hebben. Zonder nog te zeggen dat de ziekte zeer dikwijls het gevolg is van een dwaling of van een misbruik, moeten wy bekennen dat ons arm lichaam waarvan wij zonder te reke nen alles vragen, nu en dan wel een kleine schoonmaak noodig heeft en weer opgelapt moet worden. Den huisbaas, die nooit de minste reparatie aan zijn huis uitgevoerd heeft en zich dan beklaagd dat het gaat in storten* zoudt gij voor krankzinnig verklaren. En toch zijn er veel men schen die handelen met hun gestel zooals deze huisbaas doet. Wie van ons kan er zich op beroemen dat hij een kalm en geregeld leven heeft. Wy worden allen min of meer ge slingerd naar gelang der gebeurtenis sen, der handelsbeslommeringen, der familieomstandigheden en ook door droefenis. Nu eens branden wij, om zoo te zeggen, de kaars aan beide einden en dan weer, integendeel, zijn wij te rustig en brandt dus de kaars niet genoeg. De wijze is hy die re kening houdt, evengoed met de schok- ken als met de rust, en die op het juiste oogenblik de slijtage kan her stellen of wel het gestel op nieuw in werking zet. Een kleine reparatie is gemakkelijk uit te voeren door den geen die de Pink Pillen kent. De Pink Pillen brengen het goede aan en verwijderen het kwade. Hun samen stelling ia zoo gelukkig begrepen dat zy lijk en zuiver bloed kunnen bren gen aan hem die te veel van zyn gestel gevergd en het daardoor ver sleten heeft. Dat nieuwe bloed ia een bron van kracht en versterkt de zenuwen. Tegolykertyd bevrijden zy, door een soort van ongemerkte rei niging, het gestel van alle onzuiver heden die de organen belemmeren, ontsteken en hunne goede werking verhinderen. Vele menschen die eenmaal gebruik gemaakt hebben van de Pink Pillen, bevonden zich daarby zoo wel, dat zy er trouw aan zyn gebleven en er altyd'een voorraad van in hun huis hebben. Bij het minste verschynsel van vermoeienis, van zwakte, by elke wisseling van jaargetyden nemen zy eenige Pink Pillen in. Dezen leggen dan om zoo te zeggen een klein huis bezoek af, maken een kleine inspectie, herstellen hier en daar het noodige en brengen alles op orde. Onze getrouwen kunnen ons dan schryven zooals de heer Radiguet, assurantie-agent, 6, rueErnest Renan, te Mamers (Frankrijk), dit deed: .Het is nu al meer dan tien jaren dat ik uwe-Pink Pillen gebruik. Er is niets beters voor mijne gezondheid." De Pink Pillen zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte, maagpynen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, plaatselijke pynen, neurasthenie en onregelmatig heden by de vrouwen. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar k f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacoetakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken by Alb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. RUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. nestelen op het kruispunt der naar Fleury en Vaux. De vyand onderhield een verwoede beschieting in de streek van Souville, Chenois en Laufée. ...Het Fransche bericht van den 13den goeft aan, dat aan de Somme de toestand onveranderd is. SEigKl f*tln Champagne ondertfamen do Franschen een overval, die goed slaagde. By de toegangen tot Fresnes drongen zij in een vooruitspringend deel der Duitsche stellingen, en maakten gevangenen. De Engelsche berichten geven aan dat op verschillende punten vorde ringen werden femaakt. Een hou witser met de daarbij behoorende munitie werd genomen. Den geheelen dag houden de.artilleriegevechten aan. Het Duitsche legerbericht van den 13en geeft toe dat de Engelschen erin slaagden zich in Contalmaison te nestelen. De aanvallen der Franschen ten Z. van de Somme, voornamelijk ter weerszyden van Barleux en ten W. van Estrées ondernomen, werden alle afgeslagen. De vyand had zware ver liezen. Bij de verovering van de Frau- sche stellingen ten O. van de Maas steeg het aantal gevangenen met 17 officieren en'243 man. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Van Engelsche zijde wordt nog eey en ander n(édegedeold over de her overing van het Tronc-bosch door de Duitsehers. Des morgens te 9 uur gingen de Engelschen tot den aanval over. In een verschrikkelijk gevecht werden de Duitsehers gedurende de eerste oogenblikken teruggedrongen. Zy ontvingen evenwel versterkingen en voerden een verwoeden tegenaan val uit. Met onbeschryfelijke felheid werd de slag den geheêlen dag voort gezet. Niet minder dan 8 divisies werden door de Duitsehers in het vuur gebracht. Pas tegen drie uur 's middags, na een onafgebroken gevecht van meer dan zes uur kregen de Britten de overhand. De Duitsehers moesten terug, om te vermijden totaal om 8ingeld te worden. Zjj lieten 500 ge vangenen ia de handen der; Engel schen; verder machinegeweren en kanonnen. Om zes uur 's avonds hadden de Duitsehers enkel nog maar het noorde- ïyke gedeelte van het bosch van Troncs, ten hoorden van het dorp Bazentin le Grand in bezit. Van het O o s t e 1 ij k front. Naar uit St. Petersburg aan de .Daily Tel." wordt gemeld, zyn de Russen door het .oversteken van de Stochod de laatste natuuriyke ver sperring tusschen hen en Kowel voorby. Men denkt, dat de Oosten- rykers en Duitsehers thans tot in de onmiddeliyke nabijheid van Kowel zullen moeten terugtrekken, voor zy opnieuw ernfctigen tegenstand kunnen bieden. De gevechtslinie loopt thans vrijwel evenwijdig met de spoorlijn Kowel Wladimir Wolinski en is er ongeveer 20 myi van verwyderd. Tydens de gevechten gedurende een week langs de twee spooriyuen naar Kowel hebben de Russen 22,000 gevangenen gemaakt en 55 kanonnen genomen. Het Russische legerbericht van den 13den maakt alleen melding van verbitterde gevechten in Galicie. Ten W. van de beneden-Strypa doet de vyand hardnekkige tegenaanvallen, die evenwel alle zonder resultaat biy ven. De RusBen namen 2000 man gevangen. Een kanon en eenige machinegeweren werden veroverd. De Duitsche mededeeling van den. 18den geeft aan, dat de troepen vau von Bothmon de by Olesza binnen- jedrongeu Russen teruggeworpen lebben. 400 man werden gevangen Het communiqué van Oostenrijk- sche zyde meldt, dat ten W. en N.W. van Buczacz de Russen opnieuw groote aanvallen ondernamen. Een afdeeling Russen wist in de stellingen der Oostenrykers door te dringen. Door een tegenaanval werden zij echter weder verdreven. Er werden veel gevangenen gemaakt. Verder geen gebeurtenissen van belang. Van het Italiaansch-Oohten- r y k s c h e front. Het Italiaansche communiqué van >n 12en meldt eenige vorderingen in het gebied van het Etsch dal en wel ten N. van Serravalle en bij de groota verschansing van Malgazugna. Op den N. helling van Pasubio werd weder een deel der op 10 Juli op den Monte Corno ontruimde stellingen genomen. Volgens de mededeeling van den 13en ondernamen de Oostenrijkers een hevigen aanval op de Italiaansche stellingen ten N. van Malgazugna, doch werden zy met zware verliezen terug geslagen. Naar van Oostenryksche zyde, dd. 13 dezer wordt gemeld, werd eën aanval der Italianen op den Pasubio afgeslagen. In het Posina dal werden een officier en 108 man gevangen genomen. Een hevige aanval op de Oosten- rljksche stellingen in het ivak Monte Rasto-Monte Interrotto werd onder zware verliezen voor den vijand af- Ook verder naar het N. bleven alle aanvallen der Italianen vruchteloos. De gevechten aen de Somme. «Uit verhalen door Engelsche gewon den uit den slag aan de Somme te Londen gedaan, lichten wjj het vol gende De kracht van het Duitsche defen- siof zit in de machinegeweren in. verband met hun stelsel van holen en tunnels. Een reeks tunnels, lood recht op de hoofdrichting van het front, stelde de Duitsehers in staat mot hun machinegeweren van bepaald punt de aanstormende En gelschen van voren te beschieten, vervolgens hetzelfde te doen van een daarachter gelegen punt, en daarna, door weer onder den grond door naar het eerste punt te duiken, in den rug. In het gevecht van man tegen man zijn' de Duitsehers niet veel waard, volgens deze verhalen. Zy tooneu niet veel lust in een bajonetgevecht. De helmgp bevallen in de praktyk den meesten soldaten goed. Nieuw Fransch zwaar geschut. Naar de mededeelingen van den senator Béranger, beschikt Frankryk thans over nieuw zwaar geschut van 80.5 34 en 37 c.M. Hieraan zouden dan sook de laatste successen zijn toe te schryven. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens Engelsche berichten wer den 4 visschersvaartuigen in den grond geboord. De bemanningen werden gered. De „U 35", de Duitsche duikboot die naar Carthagena is geweest, en waarvan de terugkeer van Duitsche zyde is gemeld, moet volgens den Mai seillaauschen correspondent der Daily Mail" zwaar beschadigd zyn. De „Alsace", van de Transports Maritimes, is in' dé Middellandsche Zee door da „U 35" nagezet en heeft, op de duikboot gevuurd. Het eerste het beste schot was raak. De „Alsace" zette' haar reis naar MarseiÜe voort en kwam daar behouden aan. Het Engelsche s. s. „Kara" (2338 ton) is op weg van Rouaan naar de ï'yne op een mijn geloopen en door de bemanning verlaten. Het schip is later op Holm Sands gestrand en zal vermoedelijk geheel verloren gaan. In de Zwarte zee. Door Russische torpedobooten werd Woensdag het Turksche stoomschip „Itajihad", geladen mot petroleum en gerst, genomen en naar een Rus sische haven opgebracht. Ten W. van Ergeli werden een ge laden stoomschip en twee aleepboo- ten vernield. De „Deutschland". Volgens een „Reuter"-bericht uit Washington hebben de diplomaten der geallieerde mogendheden mede deelingen ontvangen, die er op wijzen, dat de „Deutschland" van Bremen tot bijna aan Norfolk (Virginia) ge convooieerd is door neutrale koop- vaardyschepen, waatschynlljk Noor- sche, Zweedsche of Nederlandsche, die haar voor ontdekking vtywaarden, en ala voorraadschepen dienst deden. Gelijkluidende berichten hebben eveneens het ministerie van Buiten- landsche Zaken bereikt. Intusschen is er reeds 'een tele gram aan den Amerikaanschen con sul te Bremen gezonden, waarin hem gevraagd wordt, waarom bij Was hington niet vertrouweiyk in kennis heofc gesteld van het vertrek van de „Deutschland". Db Vereenlgde Staten en Turkije. De regeering der Vereenigde Staten heeft een krachtig protest tot Turkije gericht ter zake van het optreden van den gouverneur-generaal van Syrië, die de Engelsche en Fransche consulaten heeft laten openbreken en de archieven wegvoeren, nadat de Amerikaansche consul het zegel der Vereenigde Staten aan de «leuren had gehecht. Officieel is vernomen, dat tal van aanzienlijke Syriérs onlangs zyn terechtgesteld, omdat hun namen voorkwamen in registers der ge schonden consulaten. Het feit alleen, dat hun namen op lysten voorkwa men, zonder dat er eenig bewijs was voor hun anti-Turksche gezindheid, beteekende hun doodvonnis. De Vereenigde Staten en Mexico. De „Köln. Ztg." meldt dat het af treden van president Carranza groote ontgoocheling in de Vereenigde Staten hoeft teweeg gebracht. Reeds zou generaal Villa met een sterke afdeeling Mexicaansche troe pen naar de Amerikaansche grens oprukken. Indien de Amerikaansche troepen geen bevel ontvangen naar het N. terug te trekken is een groote slag onverniydeiyk. Uit Dultschland. Uit Marienbad, de bekende bad plaats in Bohemen voor lijders aan vetziekte, wordt aan de „Berliner Zeitung am Mittag" geschreven: De oorlog zet werkelijk allee op z'n kop. Vroeger ging men naar Marienbad om mager te worden en nu om dik te worden. De verzorging is in Marienbad even rjjk als in vredes tijd. Alle levensmiddelen zyn in onbe grensde hoeveelheid aanwezig en de pryzen "ziju werkeiyk matig. Een be perking in het verbruik door kaarten is alleen by het brood ingevoerd. 'Maar men krijgt zoogenaamd „Kur"; gebak uit het zuiverste tar wemeel. Alle andere levensmiddelen: eieren, vleesch, boter, melk, kau men koopen zooveel men wil. Voor de badgasten ztjn zelfs de vleeschlooze dagen af geschaft. En vetlooze dagen bestaan evenmin. Val pension kost zeven tot tien mark per dag. De spyskaarten van de groote restaurants noemen, naast andere gerechten, twintig ver schillende vleeschgerechten op. De schouwburg speelt eiken avond en de badkapel geeft Vier maal per dag concerten. Dt Paus en da oorlog. De Pau3 he6ft eenigen tijd geleden aan de oorlogvoerende partijen voor gesteld om hoofden van gezinnen, die langer dan li jaar in krygsge- vangenschap hebben doorgebracht en vader van drie of meer kinderen zyn, naar Zwitserland te brengen en daar te interneeren. De Zwitsersche regee ring heeft zich bereid verklaard daartoe mee te werken. Duitschland meldt de „Neue Züricher Nachrichtee" heeft het voorstel reeds aangenomen en de toestemming van Frankrijk is zeker. De andere staten hebben nog niet geantwoord. Kruitfabriek In do lucht govlogon. Volgens de Basler Nachrichten dezer dagen te Muggiano (bij Spezia) een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Van de 483 arbeiders zou geen enkele het leven er afgebracht en bovendien moeten in den omtrek nog een 300 menschen zyn gedood. Spoorwegstaking In SpaRja. MadridjlS Juli. Tengevolge van een staking dp de spoorwegen, heeft de regeering in de stad en de provincie Madrid den staat van beleg afge kondigd. BINNENLAND. C. A. dan Tox. t Te Amsterdam is Woensdag op 49- jarigen leeftijd na langdurige onge steldheid overleden de heer C. A. den Tex, oudste directeur van de Stoom vaart Maatschapy Nederland. De heer Den Tex was in handels kringen een zeer geziene persooniyk- heid. Buitangawoon oorlogscrodiat. By de Tweede Kamer is Donderdag n wetsontwerp ingediend; waarby bpnieuw ecu buitengewoon oorlogs- orediet wordt aangevraagd. Hetfstrekt tot het aanvragen van een bedrag van vijf-en-zeventig millioen gulden. Onbepaald varlof. (Officieel.) De dienstplichtige onder officieren, korporaals en manschappen van de lichting 1907 van de bereden wapens, de pantserfort-artillerie en de torpedisten, zullen op Vrijdag 28 Juli in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. De zaemllliclans naar IndilL Omtrent het vertrek der zeemili ciens deelt de „Tel." nog mede dat 's morgens te ongeveer 9 uur een gedeelte der miliciens uit Den Helder te Amsterdam aankwamen. Na aan komst in de kazerne op Kattenburg werden alle deuren gesloten en voor zien van een schildwacht om weg- loopen te voorkomen. Ongeveer kwart voor twaalf kwam hel tweede ge deelte uit Hellevoetslui», dat eveneens onder de strengste bewaking werd gesteld. Zelfs aan onderofficieren van het transport werd geweigerd zich buiten de kazernepoort te begeven. Van de 35 man hebben eenige nog getracht uit de kazerne te komen. Ze werden evenwel verhinderd dit plan te volvoeren. Onder geleide van eenige officieren on manschappen werden de miliciens ten slotte, zooals wy reeds meldden, in marinesloepen naar de Lombok" gebracht. Dultsch hout naar Nederland. Het „Hbld." meldt, dat binnenkort aan Duitsche houthandelaars toestem ming verleend zal worden tot hout- uitvoer naar Nederland, onder voor waarde echter, dat dubbel zooveel hout als mag worden uitgevoerd ter beschikking wordt gesteld van het legerbestuur. Naar men ons mede deelt betreft deze vergunning niet, zooals gemeld werd, in hoofdzaak eiken en meubelmakerahout, doch uitsluitend - het zoogenaamde „Weich- hout", without dat gebruikt wordt voor bouwwerken, kistenmakeryen, tz. Oe „Qasrtrulda." By navraag aan het ministerie van buitenlandsche zaken isgebleken, dat de regeering aan den gezant te Berlijn telegrafisch instructies heeft gezonden by de Duitsche regeering de ver- eischtestappen tedoen naar aanleiding van de vernieling van het stoomvis- schersvaartuig „Geertruida." gemerkt Sch 103. door een Duitsche duikboot. De gezant heeft reeds aan instructies gevolg gegeven. Een waardige moeder. By den manufacturier G. D. wonende op den hoek van de Willemstraat, te Groningen, is Donderdagnacht inge broken. Aan bankpapier en zilver werd ontvreemd een bedrag van f130. Verdacht van de inbraak en dief stal werd aangehouden de 15 jarige H. S., wonende in de Bank astraat. By onderzoek is gebleken, dat het jonge mensch de inbraak pleegde op aandringen van zyn moeder, bij wie de bestolene op bezoek was. Ook moeder ia aangehouden. aan de „Tel." geseind Heden kwam de commissie, of flcieeldoor de Philip- pijnsche regeering afgevaardigd, te Batavia aan. De commissie bestaat uit twee gouverneurs van provincies, vier hoofdofficieren en vier ambtena ren. De commissie zal een studie maken yan de ontwikkeling onzer koloniën op landbouwkundig en tech nisch gebied. Daar de commissie slechts tien dagen in Indie zal ver toeven, is het echter duideiyk, dat men hier te doen heeft met diplomatiek antwoord op het bes ODlangs door Japansche autoriteiten aan onze koloniën gebracht. Esn complot tegen Europeanen. Uit Weltevreden wordt aan de „Tel." geseind: De politie te Makassar koesterde reeds sinds eenigen tyd argwaan tegen de handelingen van een aantal in boorlingen, die verdaebt werden mis dadige plannen in bet schild te voeren tegen de daar wonende Europeanen. Nadat er voldoende gegevens waren verzameld, heeft de politie thans in den nacht de samenzweerders verrast. Zy vond 180 inboorlingen in een vergadering byeen en stelde vast, dat dezen een complot hadden gesmeed om alle Europeanen te Makassar te vermoorden. De samenzweerders wer den gevankeiyk weggevoerd. Zooals de ouden zongen Door Nohma. 'n Eoht Heldersche zomermiddag. Drie uur. Weinig of geen wande laars. 'n Dame in visitetoilet, een sergeant tusschen vrouw en kind in, een burgerjuffrouw beladen met pak jes, 'n paar soldaten achter een hand kar, een jong moedertje met een paar spruiten, de zandschopjes rinkelend achter hen aan, op weg naar Huis duinen, een dokterskoetsjeVogels rumoeren in zonvergulde boomen, in de verte zeurt het orgel van „meisje kijk toch uit", van een ande ren kant komt het getoeter van sol daten tot u,'k heb sokken verkocht, 'k heb sokken verkocht" Klompjesgeklots om den hoek. Twee kleine jongens draven naderby, werpen zich met een schreeuw op den kelder van een siytery neder. 'k Houd van kinderen, 'k Sla ze zoo graag in 't spel gadeDe grootste waarschyniyk een jaar of vyf, met manchesterpakje en hagelwitte klomp jes, een rond, blozend gezichtje en de andere, oud katoenen kieltje, akelige spillebeentjes, een bol, groot, bleek hoofd. Zoo klein als hy is, een misdadigerstype. Ze gaan spelen. De knappe, welgedane heeft een denk beeldig fieschje in zyn hand, waaruit hy telkens schenkt in de kromme, opgehouden handjes van den andere. Kastelein en klant. Of het spel zoo spreektde dikke, welvarende, de kroeghouder, het verloopen sujet, de klandisie. „Nog meer", ,'k wil nog meer 1" schreeuwt zonder ophouden het bleeke manneke en gooit zyn pet schuin achter op den grooten kop, „nog meer! een potje bier, nog eeu potje bier, een ouwe klare I nou weer een potje bier! méér!" Dan, met een yselijken schreeuw vliegt hij overeind. „*kBendronkel" brult hy met schorre stem, „oooo..., haaaa.... 'k ben dronkeen wagge lend en zwaaiend draaft hy met zyn magere beentjes van 't eene eind der straat naar 't andere, zoo vol maakt én door houding èn door ge schreeuw een dronken mensch imi teerend, dat het je wee om 't hart wordt. Arm, klein kereltje, zoo jong en al zóó de uiterlijke ellende van den drank kennend! Dat moet wel van héél dichtbij, van vader of grootvader zyn afgezien. Dan komt hy ineens schreeuwend terug op het dikke jongetje af. Deze is nu zeker van rol verwisseld, doet, of hy in een hoekje ijverig bezig is. Ze hebben zeker meermalen tezamen dat Bchoone spel gespeeld. „Vrete wil lk hebbe, allo, gauw, me vreteroept de bleeke dreigend, „gauw een beetje, of je krijgt op je lazerijS0®! me vrete»Ooooo haaa'k ben lekker dronke" 'k Kón het niet meer aanzien, 'k moet me er mee bemoeien en ik storm de trap af. Als ik de deur open, rydt juist een vrachtwagen voorbij. „He, Rood, mag 'k meeryje?" schreeuwen jongensstemmen en als de wind zoo vlug schieten de kleu ters me voorby, de klompjes in de band, het. voertuig na. Uit Oost-lndiö. Phlllppljnscha Missla ta Batavia. Uit Weltevreden wondt dd. 13 Juli TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag t3 iuli. Nadat de voorzitter der Kamer 6D de tyd. vou>rz. v. d. minister raad een woord hebben gewyd aan de nagedachtenis van den oud-minis ter Talma, is het wetsontwerp tot aanvulling van het Vide hoofdstuk der staatsbegrooüng voor 1916 (aapi- rantenschool voor de marine) aan de orde. De heer v. d. Voort v. Zyp (a.-r.) vraagt, of de zeeofficieren wel van een voldoende toekomst verzekerd kunnen zyn. Het wetsontwerp acht spr. weer een proefneming, en proef nemingen apht hy noodlottig voor de vloot. De heer B i c h o n v. IJ s s e 1- monde (c.-b.) is eveneens tegen stander van hot ontwerp. De opleiding acht spr. verkeerd. Het Engelsche systeem verdiont z.i. de voorkeur. De heer D u y s (s.d.a.p.) zal togen het ontwerp stemmen, als er stem ming wordt gevraagd. Spr. acht het verkeerd, dat de jongelui de loopbaan der marine zouden moeten kiezen op een tijdstip, waarop zy tot een keuze niet in staat zyn. Ookde heer Duymaer v. Twist (a.r.) acht het ontwerp eeD stap in de verkeerde richting. Noodig is z.i. een radicale verbetering in de positie van den zeeofficier. De minister van marine verdedigt het ontwerp; hy heeft de overtuiging, dat de opleiding zeer goed is. Spr. behandelt daarna de voor-opleiding en verwacht succes ook van de aspirantenschool. Na repliek van den heer d. Voort v. Zyp geeft de heer Jansen (u.-l.) den minister in over weging, de tractementen te verbete reu en de promotie te tfespoedigen. De proef met de voor-opleiding te Dordrecht acht spr. niet geslaagd. Als hy zich zou moeten verbinden aan de vestiging van een internaat te Dordrecht, zou hy zyn stem pan bet ontwerp niet kunnen geven. Na de regeling van werkzaamheden wordt het wetsontwerp in zake de aspirantschool' voor de marine te Dordrecht, by gemengde stemming, verworpen met 32 tegen 24 stemmen. Hierna komt in behandeling het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de wet tot regeling van de brievenpostery. De heer Boissevain (v.1.) heeft geen bezwaar tegen deze verhooging, omdat het geen drukkende last zal zyn. Spr. dringt aan op bezuiniging op de organisatie van den dienst. Ook geeft hy eenige middelen aan voor vermeerdering der inkomsten. Er zyn verschillende diensten, die de post voor handel en ny verheid zou kunnen doen en waarvoor deze goed zouden willen betalen. Ook zjjn t&lryke technische en administratieve hervormingen aan te brengen. Spr. bespreekt verder den onvoldoenden toestand van de telefonische commu nicatie tusschen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, en dringt aan op verbetering. De telefoon geeft een ontzaglyke arbeidsbesparing. Br moet veel meer reclame voor worden ge maakt. De heer Van Doorn (u.-l.) dringt eveneens aan op het maken van meer reclame. Het postbedrijf zou zich meer kunnen uitbreiden. Menschen die veel met de poBt te maken hebben, weten niet welke gemakken de post hup biedt. Spr. maakt verder eenige opmer kingen over het niet aan huis bezorgen van aangeteekende brieven. In zyn antwoord merkt de Min. van W a t e r s t aat op, dat wy weliswaar een van de weinige landen zyn waar de aangeteekende brieven niet thuis worden bezorgd,maar waar, als gevolg daarvan, ook geen aangeteekende brie ven zoek raken. De Min. zal gaarne medewerken tot het in het leven roepen van nieuwe diensten voer de post. Spr. heeft geen bezwaar om reclame te maken. Men heeft reeds den Post- gids, maar dien leest men niet. Br is een andere reden, waarom van allerlei nieuwigheden geen gebruik gemaakt wordt, n.1. dat er geen be hoefte aanis.Intusscbenzalspr.zooveel mogelijk aan het verlangen voldoen. Na repliek van den heer Boisevain i dupliek van den Min., wordt een aanvang gemaakt met de artikels- gewyze behandeling. Bij art. 1 licht de heer Bichon een amendement toe strekkende tot invoe ring te geraken van een Zondags zegel, waardoor voor het bestellen van een brief op Zondag b.v. 5 ct. meer port zou kunnen worden be taald. Verschillende sprekers achten het echter niet bevorderlijk voor de Zon dagsrust als de Staat belang zou krijgen by het bestellen op Zondag. Door intrekking van het amende ment zullen de voorstanders de Zon dagsrust beter dienen. De vergadering wordt hierna ver daagd tot Dinsdagochtend. BOEKBESPREKING. Nieuwe uitgavan. „Het Kind van de bergen,"door Nine Minnema. Uitgevers-bureau „Voorwaarts", (te 7) 1916. Wat ter wereld kan mej. Nine Minnema, de schryfster van een paar gunstig besproken romans, aanleiding gegeven hebben tot het schryven van dit boekje? Inspiratie? Het is een verhaal als een ander, niet beter maar wel slechter, het is slecht van styi, slordig van conceptie, van taal, van correctie, het is een vluchtig ge schreven novelle zonder karakter- teekenlng, doch met een opzet als van een roman in drie deelen door een soort inleiding, die met het ver haal niets, absoluut niets te maken heeft. Het verhaaltje zelf is dat van een meiBje, dat eenigen tyd met een componist heeft samengewoond en nu „in de bergen" een kind ter wereld brengt. Later krijgt zy heimwee naar Holland. (Daaruit volgt dus, dat zy een Hollandache was, hetgeen wy niet wisten) en verlaat haar kind. Moti veering biervoor ontbreekt, slechts wordt ons een soort visioen be schreven, eene geesteiyke samen spraak, waaruit blyken moet dat Rita's kind gedoemd is tot een schei ding van de moeder en als het „kind van de bergen" zal opgroeien, terwyi Rita weg zal gaan. Op bladz. 69 vernemen we, dat er een zekere „Yoe" bestaat. Op pag. 61 worden we gewaar dat het een „hy" is, op bladz. 62 eerst biykt dat „Yoe" de naam is van een huisknecht. En zoo is het altyd: in de „inleiding" niet als inleiding aangekondigd, maar gewoon als het begin van het verhaal - wordt gesproken over „ze", die zingend teruggingen, een regel verder wordt weer gesproken1 over ,,ze", maar daar zyn het anderen, ter wijl hier in 6 bladzyden een romau verteld wordt, die in niet het minste verband staat met het boek behalve dat de vrouweiyke helft van do tweede j»" op de 7e bladz. een oude vrouw is geworden, in wier huis het kind geboren wordt. Door al dit vage om van landen en plaatsen maar niet te spreken vermoeit het verhaaltje en leidt het de aandacht af: we moeten telkens de puzzle oplossen: irie of wat is dat nu weer? De taal is gemaniereerd en slordig wy noteerden in twaalf regels vijf maal het woordje „toen" (bl. 70/71), zinsvorm is gewrongen, hetgeen tot excessen leidt als op bladz. 83 ,nu had ze het ergste gezegd wat zeggen ze kon," er is rhetoriek in een zin als deze: „mét een ruk stond ze op, balde de vuisten." Het uitgeversbureau „Voorwaarts" waar is dat heeft dit boekje van nog geen honderd bladzyden op z. g. „opdikkend" papier uitgegeven, waardoor het nog wat ïykt. De prijs f 1.90 ing., f 2.50 geb.- ïykt echter naar niets. Nu het papier zoo duur is geworden, dat dit tot derge- iy ke buitenissigheden aanleidinggeeft, is deze uitgave, die in gewone om standigheden ons al niet gemotiveerd ïykt, absoluut onverdedigbaar. Wy kunnen onzen lezers dan ook tot ons leedwezen niet aanraden het boekje te keopener is voor dat geld vry wat beters te krygen, ook nu nog. Ba. 3a „Hollandache Lelie". Tan dit bekende damesblad zendt ons de uitgever het eerste nummer van den SOsten jaargang. Men we^, dat Anna de Savornin Lohman, nu ze getrouwd is, als redactrice is afge treden; in hare plaats treedt op mevr. M. C. Kooy—van Zeggelen. In een der laatste nummers van de „Hollandsche Revue" drukte Frans Xetscher zich ondeugend uit, dooi den wensch te kennen te geven, dat onder de nieuwe redactie dit blad genietbaarder zou worden dan het tot dusver was. In een voorwoord, geschreven dooi de waarn. redactrice, mevrouw Van Vliet-Van Dam (mevr. Kooij ia nog in Indiê), vinden we de toezegging van de vervuiling van dezen wensch. Mevrouw Van Vliet schrijft daar n.1. „De inhoud van het blad zal aan merkelijk gewyzigd worden. Het min of meer hateiyke zal verdwynen. Vele markante schrijvers en schrijf sters, ook wel bekenden van vorige aargangen, beloofden hun medewer- cing. De rubriek „Correspondentie" zal biy ven bestaan, al zal de inhoud wel heel wat verschillen van dien van voorheen. Honden- en katten- praatjes kannen alleen in de vragen- bus zakeiyk behandeld worden. Ook verhalen over eventueele ziekte of scrupules van de redactrice, over het al of niet van adel zyn van deze of gene, enz. zullen achterwege biy ven." Het nummer bevat verder bijdra gen van de redactrice, mevr. Van Itallie—Van Bmden, Jeanno Reyneke van Stuwe, MarieMetz-Koning, e.a. Wy wenachen het blad, nu de mopperige, nijdasserige, eigenwijze en bigotte freule haar biezen gepakt heeft, verder het .beste toe op zyn levenspad. Ba. Ingezonden mededeeling. Wat is de oorzaak? De meesten onzer houdeD van ver- poozing, maar offeren dikwyis hun geld, nachtrust, spysvertering en kracht eraan op. Het is niet altijd goed om medicijnen te gebruiken by het eerste teeken van kwalen. Een verkeerde gewoonte kan er de oorzaak van zyn. Houdt daar mede op en gy voorkomt dikwyis den oorsprong. Als uw maag, ingewanden, geest of zenuwen om rust vragen, geeft hun dan rust in plaats van médicynen. Maar alsgy u dof, slaperig en zenuw achtig blijft voelen, als gy ïydt aan hoofdpijn, duizeligheid, rugpyn en waterstoornissen, vragen uw nieren om hulp en dienen zy behandeld te worden met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Met behulp daarvan en een eenvoudig dieet, meer rust, slaap en voldoende lichaamsoefening, en door het vermijden van te veel inspanning, zorgen en buitensporigheden, kunt gy spoedig uw normale gezondheid her krijgen, en hebt gij minder behoefte aan medicijnen. Het is niet moeiiyk om zich aan eeu geneesmiddel te wennen, maar Foster's Pillen werken spoedig en het ia niet noodig oni haar altyd te biyven ge bruiken. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van poetwissel f 1.76 voor één, of f 10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (46)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1