COURANT - Tweede blad. Laatste berichten. ■1HBÜ p p No. 4647 ZATERDAG 15 JULI 1916 44* JAARGANG LIJST van Ingakoman an vartrokken paraonen. Naam B. Kl6tlenbarg, M. K. A-T.Oterf— C. C. Voorbij, A.K C.Slobosma, F. Wuite. S. F. Loots, r. t. Kultenburg B. B.A. J. Vlugt, J. H. Bax, Naam E, U. Baljck, I N GE KOMEN. Woonplaats Woezenstraat 6, le kl., gopensloneord, Korporaal-mannier, ^0. Dltostrnat 27, laniboower, Onrust 9, Slasetser, Schajenstraat 66, tuitanant t.zee2ek!., Dükatraat 36, Almelo, Haarlem, LeideD, Nei-Herv D.-Ger. EL. Irugerstraat 66, Watergraafsmeer, ""1Amatordam, Anna Paulowno, Amsterdam, 's-Hage, A. M. de Ronde, Wed. F. Beerman, E. Jansen, A. Zwart, gepensioneerd, bootsman, modiste, kommieB R B., luitenant t.zee zonder, opperscbipper, H. P. Prlllevits, Wed. J. de Boer, O. Hpllander, A. C. Zonderwijk, H. de Boer, Wed. AfL, Rosmalon, zonder, W. Roozeboom, cbauffour, J. P. A. Meijer, püper, Wed. W. J. Daalder, zonder, T. LootJaard, bootsman, J. H. B. Buffer. leeraar, Wed. J. Mooi), huishoudster, 3. Treost, schriJyer, C. Planken, sergeant-seiner, VERTROKKEN. Woonplaats: Naar: Kanaalwog 6.' 's-Hage, Hoogstraat 42, Rotterdam, Woststraafc 120, Enschede, Janzondwarsslraat 6, Amsterdam, Hogendorpstraat 1#, Nieuw-Helvoet, aan boord Zeemeeuw, Horwen en Aardt, lekl., Binnenhaven 18, Hoomstede, Oosts loot» trant 6' Haarlem, Callantsoog, s-Hage, Jutphaas, Arnhem, Loosdrecht, Amsterdam, Blomsteeg 6, Loodsgraoht 8, Achterstraat 68B, Blnnenh. 20 boven, P. Krugerstraat 46a, Niéuw-Hoorn, P. Krugerstraat 66, Bel ft, •ravenstraat 66, Schagon, Kerk gracht 48, Amsterdam, Wachtstraat 29, 7BL-C. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Londen, 14 Juli. Onze troepen hebben vanochtend bij het aanbreken van don dag het tweede verdedigings stelsel van den vijand aangevallen. Zij zijn op een front van 6400 M. in de vijandelijke stelling doorgedrongen en hebb6n verscheidene sterk ver dedigde plaatsen genomen. De strijd duurt met hevigheid voort. Berliju, 14 Juli. Aan: weerskanten van de Somme is een nieuwe, hevige strijd ontbrand. De Engelseheu vielen vanochtend iiï hét vak van het bosch Mametz—Longueval aan en herhaal den hun inspanningen bij het Troncs- boschje, waar zü gisterenavond reeds door een snellen aanval van onze reserves gevoelig getroffen waren. De Franscneu voerden gisteren een vergeefschen aanval uit tegen Barleux eu ten W. van Estrées. Van haf Russlseh-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 13 Juli. Na gevech- van man tegen man zijn de zal de strijd eerst een economisch aanzien hebben, niet door hooge ten MMWRWUMIMMM Turken door onze troepen van hoogten ton Oosten van Baiboert geworpen en zijn zij den terugtocht begonnen. Het offensief van onze troepen ten Westen van Mamahatoen woidt roet succes voortgezet. Na een hardnekkig nachtgevecht hebben wy een reeks hoogten bezet. Ten Zuid oosten van Mamahatoen trachtten de Turken tot het offensief over te gaan maar zij werden teruggeworpen. De vijand verldbr daarbij do dorpen Dzjelakeni en Almaly. Na den zeeslag. Londen, 14 Juli. Uit Kopenhagen wordt aan de "„Times" geseind In den loop van de maand Juni zijn 100 lijken uit den slag by het Skagerak op de Deensche kust aan gespoeld, 107 op de Noorsche en 150 op de Zweedscbe. Engelsche dulkbooten In het Kattegat. In het Kattegat zijn, volgens be richten uit Kopenhagen, een groot aantal Engelsche duikbooten gezien. De tweede Dultsche Duikboot np weg naar Amerika. Hot blad „Rua" te Rio Janeiro deelt mede: De .staatskanselier heeft bericht ontvangen, dat een zuster schip van de „Duitschland" binnen tien dageE te Rio Janeiro zal aan komen. Het schip zou „Bremen" heeten. De positie van Japan. Aan een particulieren brief van Mei van dit jaar uit Kobé (Japan) ontleeneu wij het volgende: „Het deed me genoegen, dat men, naar uw meening, na den oorlog met Japansche artikelen goede zaken zal kunnen doen. Ik hoop, dat dit werkelijk zal gebeuren. Eén ding is zekerdat Engeland twee van zijn machtige mededingers op handels gebied, Japan en Amerika, versterkt heeft. In de plaats van Duitschland zal het voortaan drie mededingers hebben en ih het gunstigste geval in een veel nadeeliger positie clan vporheen verkoeren, aangezien de Engelsche financiën zich in een even slechten of nog slechteren toostand zullen bevinden als die van al de andere oorlogvoerenden. Is het denk baar, dat Rusland en Frankrijk of Servië of Montenegro in staat zullen zijn hiin schulden aan Engeland met goud te kwijten? Zij betalen wel licht met bloed, maar op geld is naar alle waarschijnlijkheid onder de gunstigste omstandigheden voor vele jaren niet te hopen. Als de oorlog er een van uitputting wordt, zal Europa spoedig failliet zijn, en alleen de onzljdigen zullen geld en jonge mannen hebben. De openbare meening in Japan wordt onder dezen oorlog meer en meer pro-Duitsch. Hoewel graaf Okoema (de minister-president) geen gelegenheid verzuimt om de Engel schen eu het verbond tusschen Eoge- land en Japan als de grondslag van de politiek in het Verre Oosten te prezen, leest men in de bladen vrij onhartelijke artikelen tegen de Engel- schen in het algemeen en de Engel seheu in het Verre Oosten in. het bijzonder. Daar de Japansche regee ring dit toelaat zij Zou het door den aut.oei atischen vorm der regeering hier te lande onmiddellijk kunnen verhmderenmoet men wel ver- inbedeD, dat er methode is in deze onaangename bejegeningen. Ik. voor inil ben van oordeel, dat de regeering op deze wijze den Engelsehen vrees denkt in te boezemen, om hon met het ui g op China meer handelbaar le maken, d.w.z., om Japan in staat te stelleD, van China te nemen, wat het wenscht en op de wijze zooals het dat wenscht. En het schijnt, dat Engeland in deze werkelijk zijn toe stemming heeft gegeven. Dit is mis schien de grootste fout, welke de Engelschen gedurende den oorlog gemaakt hebben. Het zou hun een veel grooter voor deel opleveren, hun kleine geschillen met Duitschland uit den weg te rui men, zelfs op dit oogenblik en zelfs op minder voordeelige voorwaarden dan China aan Japan eu Rusland ov6r te leveren. Is dit het begin van de worsteling om de suprematie 'in het Verre Oosten tusschen het gele en het blanke ras? Ik ben geneigd het te gelooven, en indien het zoo is, dan zullen wij allen het. begin daarvan nog beleven. Wij leven snel iu deze tijden. Kunnen de menschen in Europa dit vraagstuk niet omvatten en moeten zij hun aandacht maar steeds gericht houden, de eene op de Noordzee, de anderen op de Vogezen of Konstan- tinopel? Wat zal de Noordzee, wat zal Konstantinopel waard zijn, indien deze groote worsteling tusschen het gele en het blanke ras aanvangt? En wat zullen de verschrikkingen van dezen oorlog beteekenon bij wat In dien strijd te wachten staat? Wellicht rieven of economische verbondenf maar door het bloote gewicht van massale Voorraden en lage loonen. „Korea wordt reeds in het belang van Japan hervormd. Weldra zullen er 20 millioen bruikbare, ruwe men- sehelijke wezens zijn, die overal kunnen worden heengeleid. Als China ontwaakt, zullen er honderd millioen zijn, en met deugdelijker voorzienin gen in het belang van de volksge zondheid, met betere wetten en ver keerswegen, rivierverbetering enz. enz. zullen er binnen zeer korten tijd weer honderd millioen bij komeD. Wat kan het oude Europa daar tegen over stellen Dit zijn kwesties, waar voor deze heillooze oorlog de failliete volken naar alle waarschijnlijkheid zal plaatsen, als zij ten slotte besloten hebben, een eindo aan bun strijd te maken. En zij zullen zich vermoedelijk snel moeten vereenigingen en aan geheel andere, veel omvangrijkere vraagstukken moeten wijden, als zij door den gelen vloed niet eerst eco nomisch, daarna op militair gebied wenschen te worden overstelpt. Ik vrees, dat wij het begin daarvan nog zullen meemaken, maar zeker zuÜ6D onze kinderen er voor te vechten hebben.Tenzij Europade handen ineen slaat en tracht, de kleine geschilpun ten in de Noordzee en in de andere grensgebieden bi] te leggen. Deze ge schilpunten lijken bun, die willen zien, klein toe." („N. Rott. Ort."} Vredesgeruehten. Londen, 14 Juli. De „Morning Post" verneemt uit Petrograd Het vertrek van den ministerraad naar het hoofd kwartier wordt druk besproken. Men meent algemeen in invloedrijke krin gen dat, zoo Oostenrijk opnieuw stap- doet voor een afzonderlijken vrede, deze door de geallieerden zouden worden begroet, en- dat de t|jd geko men is, waarop de geallieerden tot overeenstemming moeten komen over de aanstaande vredesvoorwaarden. Aan het rapport van den directeur over de maand Juni is het volgende ontleend: Er meldden zich 61 werklieden aan de Beurs om werk. Geplaatst werden door bemiddeling van de Beurs: 1 metselaar, 1 arbeider aan de reiniging, 1 stoker, 1 arbeider aan de gasfabriek, 1 sjouwerman. Van verschillende patroons kwamen aanvragen in voor de hierboven ge- plaatsten, benevens voor typografen en scheepstimmerlieden, waarvoorde aanvragen werden doorgezonden naar de Districts-Arbeidsbeurs te Amster dam. De Arbeidsbeurs belast zich ook mét het plaatsen van huispersoneel, als dienstboden, werkvrouwen, e. d., en verleent bij voortduring gratis bemiddeling aan allo werkzoekenden, benevens aan ieder die werkkrachten noodig heeft. Patroons en werklieden worden derhalve nogmaals opmerkzaam ge maakt op deze ko3telooze gelegenheid om aan volk of aan arbeid te komen. Alle ingekomen aanvragen worden onmiddellijk in behandeling genomen en zoo de arbeidsbemiddeling hier ter stede uiet kan worden tot atand gebracht, dan wordt de aanvrage direct doorgezonden naar de Districts- beurs, die vpor verdere publicatie zorg draagt. De Gemeente-Arbeidsbeurs is dage lijks geopend van ,10 tot 1 en van 3 tot 7 uur. Maximum-prijzen van |roant«n. Door den burgemeester onzer ge meente is aan de groentehandelaren het volgende schrijven, gedateerd 14 Juli, verzonden: Bij dezen heb ik de eer, het vol gende onder Uwe aandacht te .bren gen. Door my werd op 3Julij.l.met eeuigen Uwer overleg gepleegd om trent de nakoming der bij Min. Reso lutie d.d. 27 Juni j.1.vastgestelde maximum prijzen van eenige groen ten. Daarbij werd overeengekomen, dat voor bloemkool, wortelen aardappelen die vastgestelde prijzen zouden worden gehandhaafd, terwijl door my machtiging zou worden ge vraagd aan Zijne Excellentie den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel om voor peulen en erwten hoógere prijzen te mogen vaststellen wel 24 ets. per K.G. voor dop erwten en peulen le soort en 20 ets. per K.G. 2e soort. Zondereenigen wensch hieromtrent :ian mij kenbaar te maken worden in de laatste dagen door alle groente handelaren bijna alle vastgestelde maximum prijzen verre overschreden, zelfs de. in uitzicht gestelde voor orwten en peulen. Ten einde hieraan paal en perk te stellen is thans door mij aan Zijne Excellentie den Minister voornoemd machtiging vèrzocht, den maatregel inbeslagneming der groenten, waarvan de maximum prijzen worden verschreden, te mogen toepassen. en „Plutos", van IJsland op reis naar huis, naar Lerwïck opgebracht. By de reederlj N. Parlevliet te Kat wijk aan Zee is bericht ontvangen, dat naar Lerwick is opgebracht haar logger KW 131, Johanna Maria, schipper Maarten van der Niet. Ovtrsshrijding maximumprijzen groenten. De heer E. Poiak, voorzitter vau de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. heeft aan minister Cort v. d. Linden heden het volgende telegram gezon den „Bij deze bericht ik Uwe Excellentie, dat thans in heel Amsterdam de door de regeering vastgestelde maxi mum-prijzen voor groenten belang rijk worden overschreden. „De kleinhandelaren beweren, dat z(j zich aan de maximum-prijzen niet kunnen houden, omdat zij zelf tegen hoogeren prijs moeten inkoopen. Ik heb er mij door een uitgebreid onder zoek van overtuigd dat dit juist is. Zoowel op de markt als bij de gros siers moeten de kleinhandelaren meer besteden dan de maximum-prijzen luiden. „Weigering om te koopen door kleinhandelaren of publiek alleen zou tot gevolg hebben, dat de burgerij vau groenten verstoken bleef. De producenten kunnen immers hun waren elders ter markt brengen, „Het eenige middel om de reeds ingetreden prijsstijging te niet te doen, is vaststelling van de maximum prijzen ook voor den groothandel." Te Helder is, zooals wij van verschillende zijden vernemen, de toestand hetzelfde'. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. H. Oostendorp, leer ling van den heer A. C. v. d. Mey, verwierf te Amsterdam het volledig Mercurius-diploma voor boekhouden, handolsrekenefi, handelsrecht en sta tistiek. - Onze plaatsgenoot, de heer A. Jongkees, gemobiliseerd te Dordrecht, slaagde op 23, 24 en 25 Mei voor het diploma Boekhouden „Vereeniging van Handel sleeraren" en ver wierf op 14 en 15 Juli het dipl. Boekhouden „Mercurius" beidemalen te Rotterdam. Uitslag van het toelatingsexamen voor de R.H.B. School. GeslaagdF. W. Badart, G. H. R. Bakker, H. M. Bakker, M. A. E. Van Bergen v/d. Grijp, M. Boon, J. Bouma, J. Bregman. E. Buiskool. P. C. BremB, J. Collet, A. M. Ellemers, N. Gal, M. R. Gal, J. van de Graaff, C. J. C. de Haes, J. F. Harders, C. H. Hoon- hout, J. Janse, T. P. Katoen, B. G. A. Mahieu, J. D. Mahieu, M. A. Nittel, F. S. Philipse. P. Redeke, A. F. Rusting, J. H. Rljkes, H. Schol, J. Sevenhuysen, J. M. van derSterr.P. 'Stol, F. de Vries, D. J. A. Westerveld. Herexamen 4, niet geslaagd 5. Concert „Heider's HarmonTekapel". Naar wy vernemen, zal bovenge noemde vereeniging hedenavond van 8V4 tot 10 uur een Confcert geven op de Vischmarkt.. De Gent. Arbeidsbeurs. Op Donderdag 18 dezer vergaderde ton Raadhuize het bestuur van de Gem. Arbeidsbeurs. Esn bsdhuls. „De Vonk" verneemt uit zeer be trouwbaren bron, dat er onderhande lingen gaaDde zijn tusschen het Gemeentebestuur en de Marine Autoriteiten over de stichting van een badhuis met overdekte zwem inrichting op 's Rijks Marinewerf alhier, ook ten gebruike voor de burgerij. Hiermede zou inderdaad aan deze kwestie eeu beste oplossing zijn gegeven on wij hopen vurig, dat deze onderhandelingen tot een goed einde komen. Concert „Helders Mannenkoor". Gisteravond gaf de bekende zang- vereeniging „Helders Mannenkoor" een concert in de Marine Gantine. De overvolle zaal genoot zeer van de keurig-uitgevoerde zangnummers. Wij weten, wat het Mauneukoor presteerd en zoo behoeft het niette verwonderen, dat het uitgebreide programma in den smaak viel. Goede wijn behoeft geen kraDs, en ook uit de samen stelling van hot programma bleek de goede smaak van dit koor. Lö3er en Perosi, Wierfcs en Abt. Kreutzer, en nog vele anderen waren de con- tribuanters aan dit concert, dat een aangename en dankbare herinnering nalaat bij do aanwezigen. Nisuws telefoon-aansluitingen. 274 Dornickx L. J. J., secr. Amb. Sch., Havenplein. 231* Kruijt M. J., luitenant ter zee, Havenplein. 221 Meijer Bernh., manufacturen, Middenstraat. 254 Reiniging Beltterrein aan het Kanaal. BINNENLAND. Bsgrafenis lult. ter zee Van Steyn. Naar men uit Den Haag meldt, wordt het stoffelijk overschot van döD luitenant ter zee Van Steyn, die te Los Angelos is overleden, haar het vaderland overgebracht. De ter-aarde;bestolling zal plaats vinden op Nieuw-Eyk-en-DuIjneü den 15 Juli. Het stoomschip „Noordam" met het stoffelijk hulsel aan boord werd heden te Rotterdam verwacht. Het opbrengen van schapen. Donderdagmiddag heeft te Den Haag een spoedeischonde algemeone reedemvergadering plaats gehad, naar aanleiding van hel aanhouden en opbrengen van zeevisschers vaartuigen door Engelsche oorlogsschepen. Er is een commissie van 3 leden benoemd, die naar Engeland zal gaan om met de Engelsche autoriteiten hierover te confereeren. Gistornamiddag heeft de vereeni- ging van reeders te IJmuiden ver gaderd, ter bespreking van le treffen maatregelen in verband met het op brengen van een groot aantal Neder- landsche stoom- en zeil-visschers- vaartuigen naar Eogelsche havens. Volgens nader ontvangen berichten zijn ook de stoom treilera „Camelia" De vereeniging van groentehaude laren „Ons Belang", te Zaandam, heeft besloten den burgemeester te verzoe ken zich in verbinding te willen stel len met zijn ambtgenooten te Amster dam, Purmerend, Rotterdam, Bever wijk, Loosduinen, Broek op Langen- dljk, Voorburg, Leidschendam en Veur, allen plaatsen, waar belangrijke veilingen van groenten en aardappe len worden gehouden, om te verkrij gen, dat alle artikelen, die boven de maximumprijzen worden gekocht, in beslag zullen genomen worden en tevens gemaakt zal worden, dat de inmaak-fabriaken niet haar goederen zullen betrekken van de 50 pet., die voor het binnenland bestemd zijn, doch zooals dit door den Minister van Landbouw wordt gewenscht, van het deel, hetwelk voor uitvoer is aan gewezen. Ook werd 'er op aangedrongen, dat op de veilingen niet gekocht zal wor den onder gefingeerde namen: De opdrijving ven de huurprijzen. In heti weekblad „Ons Eigendom" adviseort het bestuu: van de vereeni giug „Het Eigendomsrecht" aan de de huren van bewoonde wonin gen in dezen tijd niet te verhoogen. De huiseigenaar dient als verplichting te gevoelen, dat de gevolgen van dezen gestoorden tijd mede door hem moeten worden gedragen. Dat leeg gekomen woningen op hooger prijs niveau aan de markt gebracht worden, zal bet bestuur in vele gevallen kun nen billijken. Als het weer vrede is, algeheele herziening van de huren, ook van bewoonde huizen, aan de orde moeten komen, maar tot zoo lang zal huuropdrljving niet worden goedgekeurd. Het confllkt aan de Scheepsbouwmaatschappij beëindigd. De arbeiders van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij zijn gister morgen, althans voor het allergrootste gedeelte, weder aan het werk gegaan. Een aantal van ben ontbrak nog, namelijk z(j die tijdelijk elders, werk hadden gevonden, maar dat is toch niet meer dan tien procent van het gehcele personeel, en zij ook zullen dezer dagen weder te werk komeD. Zooals meD in de personeelvdrgade- ring van Woensdag "had afgesproken, hebben ook de Frederatieleden zich bij het genomen besluit neergelegd, en zijn dus mede gister aan den arbeid gegaan. Misleiding. Men schrijft uit Winterswijk De vorige week werd medegedeeld, hoe drie ontvluchte krijgsgevangenen, die zich reeds goed en wel op Hol landsoh grondgebied bevonden op misleidende wijze door eenen Duit- schen apoorbeamto weer naar Duitsch land werden gebracht. Het bleek, dat deze daad verricht werd door zekeren Bernard Leijting uit Burlo, een klein Duitsch grensplaatsje, doch werkzaam aan Blok Holland, een wachtpost tusschen Winterswijk en de Duitsche grens. Thans is L. Donderdagmiddag op last van hét militair g6zag door de marechaussees meegenomen. Een Duitsch deserteur doodgeschoten. Twee Duitsche deserteurs trachtten teGlanerbrug over de grens te komen; een kwam erover, de andere werd even op Duitsch gebied door de Duitsche grenswacht neergeschoten. Ontvlucht. Een Fransch officier aviateur is gistermiddag uit het kamp dor geïn terneerden te Urk ontvlucht. De ongeregeldheden te Soerabaja. Gistermorgen te 6 uur, arriveerde te Hook van Holland het stoomschip „Rindjani", vau den Rotterdamschen Lloyd, met aan bóord de 47 matrozeD, die in verband met de matrozen- relletjes te Soerabaja ter beschikking van den minister van Marine worden gesteld. De loodsboot kwam langszij van do „Rindjani" en nam de mannen over. Per loodsboot zijn zij Daar Hellevoetsluis gebracht. De begeleiders der matrozen, te weten de luitenant ter zee 1ste kl. Haantjes, één sergeant majoor der marine, één sergeant torpedist en vier korporaals, stoomden mee tot Rotterdam, alwaar de „Rindjani" tu 10 uur in den morgen aankwam. De „Tel." vernam na aankomst van het schip nog de volgende bij zonderheden. Het voorspel der on geregeldheden had eigenlijk plaats te Batavia, waar de matrozen op den vooravond van een zeilwedstrijd der officieren de sloepen lieten zinken. Te Soerabaja heerschte reeds lang ontevredenheid over den toestand der militaire hospitalen. Het eten was er zeer slecht, de ligging liet alles te wenschen over en klagen hielp niet. Daarom besloot men een demonstratie op touw te zetten. Op den 7eh Mei had te Soerabaja de bekende optocht plaats, waaraan 400 k 500 matrozen deelnamen. In den stoet droeg men vaandels mee met opschriften, zooals „Wij willen zindelijk eten", „od naar het hospitaal'" Do rest van de geschiedenis is be kend. De politie trachtte den stoet tegen te houden, waarop een hand gemeen volgde. Een aantal matro zen bleef weg van boord, doch pa- trouilleerende politie slaagde er in de achterblijvers te arresteeren.'Als eerste gevolg der relletjes werden 14 matrozen gearresteerd en opgesloten in de gevangenis. Van de verschillende oorlogsschepen zooals: „De Zeven Provinciën", „De Tromp" en de „Koningin Regentes," haalde men de matrozen.van boord, die er van verdacht werden, dat zij de demonstratie op touw hadden ge zet. Ook de bestuursleden van den Bond van Minder Marinepersoneel, de matrozen Van Nus, Van der Aar en Luca, haalde men van boord. Ten waren er zeven-en-veertig ma trozen bijeen, die de marineautori teiten voor de aanstokers hielden. Zij werden op 16 Mei opgesloten in de marinekazerne te Soerabaja en tot 14 dagen provoost veroordeeld. Reeds den volgenden dag werden zij aan boord van de „Rindjani" gebracht waar men hun mededeelde, dat zy naar Holland terug, werden gebracht om ter beschikking van den minister van Marine te worden gestold. Alle onderscheidingen, zooals certificaten van goed gedrag en anderen, werden hun afgenomen. Hun ontslag is in uitzicht gesteld. Aan boord was het gewone matrozen- ruim, dat steeds voor troepenvervoer wordt gebezigd, voor hen in gereed heid gebracht. Hun leven aan boord was drageiyk. Zij hadden dezelfde vrijheid van bewegen, die andere re patrieerende militairen werden toege staan. Alleen was het hun verboden van boord te gaaD, wanneer de „Rind jani" in een havenplaats kwam. Herhaaldelijk hebben de mannen aan boord onder leiding van de be stuursleden van hun bond vergade ringen belegd, om te bespreken wat men na aankomst in Nederland zou doen. In de aan boord gehouden bijeenkomsten werd vaak besproken hoe men protesteeren kon tegen het feit, dat men zonder middel van be staan hals over kop uit den dienst gejaagd zou worden. Gisteravond werd met algenieene stemmen besloten te Amsterdam of Rotterdam een protestmeeting op touw te zetten, waarin de klachten van marinepersoneel in 't publiek behandeld zullen worden. Tevens werden strooibiljetten opgesteld, waarin geprotesteerd werd tegen het plotselinge ontslag, dat vermoedelijk wel volgen zal. Het overgaan op de loodsboot had kalm eu zonder inci denten plaats. In het heden verschenen „Anker", weekblad gewijd aan de belangen van het mindere marinepersoneel, is de inhoud geheel gewijd aan de ongeregeldheden, voorgevallen naar aanleiding van de hospitaal-toestanden te Soerabaja. Het bevat een rapport van het Hoofdafdeelings-bestuur te Soerabaja waarvan wy in ons no. van Dinsdag 1.1. een uittreksel op namen -de verslagen uit de Soerabajasche couranten en een rap port over het militair-hospitaal aldaar. Het rapport beBluit met de volgende conclusie ,Wat hiei in de allereerste plaats noodig is, is een maneen genees heer, met durf, met doorzicht en or ganisatievermogen. Een die zich ern stig voorneemt in den korst moge- lijken tyd aan die schandelijke toe standen een eind te maken, die een onderhoudsbrigade organiseert welke den stryd aanbindt tegen vuil, vet en wandluizen, die de voedingsverstrek king grondig herziet voor wat kwali teit en kwantiteit betreft, die een goede bereiding van al het etea gelast en daartoe de keuken behoorlijk in richt en het noodige bekwaam Euro- peesch personeel aanstelt, dat zorgt dat de dienstdoende geneesheeren hun plicht doen. In één woord, die er voor waakt dat het geld door den Neder- landschen Staat aan die inrichting ongetwyfeld besteed, doelmatig wordt aangewend. D. i. zóó, dat daar ook aan de mindere militairen by ziekte een behandeling kan worden gegeven als voor een spoedige genezing wordt geéischt. Er wordt door sommigen gesproken van een afzonderiykmarine-hospitaal; toegevende dat dat zeer zeker voor marineschepelingen een groote ver betering zou betoekenen, moeten wy niet vergeten dat daarmee de toe- standon in het hospitaal te Soerabaja absoluut niet zouden verbeteren. In tegendeel juist hot feit, dat er Marineschopelingen worden verpleegd heeft deze opbouwende actie tenge volge gehad. De fuseliers zijn nog alt(jd niet zoo ver BUITENLAND. Zware brand bij Athana. Athene, 14 Juli. Nadat gedurende verscheinen uren brand gewoed had in het Tatoi-woud, tastte het vuur in den avond ook het koninklijk kasteel aan, dat met de belendende barakken een prooi der vlammen werd. Vei schillende leden van het personeel kwamen om. De koning, de koningin en de overige leden der vorstelijke familie namen de wyk naar Kaphissia, alwaar prins Nicolaas resideert. De staking In Spanje. De staking in Spanje neemt volgens de Temps groote afmetingen aan en is allerminst beperkt tot het spoor wegpersoneel. In Barcelona is het tot relletjes tusschen stakers en werk willigen gekomen. De garnizoenen vat) verscheidene steden zyn versterkt. Honderden spoorwegbeambten zyn in hechtenis genomen. Naar het heet ondervindt dö dienst op de spoorwegen wel vertraging, doch is de overheid er in geslaagd hem gaande te houden. Nog meer eorleg UitGenève wordt aan de Vossische Ztg." gemeld, dat Cipriano Castro, de vroegere president van Venezuela, naar New-York is vértrokken. Zyn reis moet in verband staan met oor logsgevaar tusschen Venezuela en Peru eenerzyds, Columbia en Ecuador anderzijds. De spanning tusschen de twee groepen is ontstaan over grens kwesties. De „Kölnische Zeitung" brengt in herinnering dat het hier gaat om een rubbergebied. Volgens een telegram aan dit blad uit Genève zouden Peru en Venezuela een geheim verdrag hebben gesloten om dat land onder ling te verdoelen, waartegen Colum bia en Ecuador in opstand komen. Van hat Westelijk front. Parijs, 14 Juli. Bericht van heden middag Ten Noorden van de Aisne, in de streek ten Zuiden van Ville au Roi^ en op de hoogvlakte van Vauclerc, zyn twee Duitsche aanvallen terstond door Fransch machinegeweervuur gestuit. Op den rechter Maasoever biyftde geschutstrijd uiierst levendig in den sector van Seuville. Geen enkel feit Van belang aan het overig front. Londen, 14 Juli. Den beelen dag wordt de verwoede stryd yoortgezet. Wy vermeerderden gestadig onze winsten en bezetten thans de tweede linie van den vijand van Bazentin Petit tot Longueval, met inbegrip van bet heele Tronca bosch. Twee vast beraden tegenaanvallen zijn volkomen gebroken. De Duitechers hebben Ba- zentin-Petit daarna heroverd, doch zyn er onmiddellijk weer uitgeworpen. Londen, 14 Juli. Reuters bericht gever aan het Engelsche front seint leden: Latere berichten bevestigen de eerste mededeelingon over het welslagen vau den aantal der Engel schen. Vanochtend is de tweede Duitsche linie, met geringe verliezen aan onzen kant, vermeesterd. Vele gevangenen hebben zich vrywillig overgegeven; een Duitsch regiments commandant met zijn staf, drie artillerieofficieren en ongeveer 150 infanterie-offleieren en manschappen waren tot vanochtend 9 uur in één der kampen aangekomen. Behalve de reeds genoemde dorpen is ook Bazentin le Petit (ten noorden van Bazentin le Grand) stormender hand genomen. Rond Ovillera wordt ook hevig ge vochten; nagenoeg het geheele dorp is in onze handen. Verscheidene tegenaanvallen der Duitechers tegen de pas gewonnen stellingen zyn afgeslagen. Onze troe pen versterken thans het gewonnen terrein. Van het Oostelijk front. Weenen, 14 Juli. In Boekowina staan onze troepen weer in hun stellingen op de hoogten ten westen van de boven-Moldawa. Ten westen en N.W. van Buczacz hebben de Russen gisteren hun aan vallen voortgezet, 's Namiddags zyn twee aanvallen afgeslagen. Tegeu den avond gelukte het den vyand, in een derden stormloop ten N.W. van Buczacz in onze linies binnen te jenj doch is in verbitterde nachteiyke gevechten door de Duit sche en O. H. troepen er weer uit verdreven. Ten noorden van den spoorweg Sarny-Kowel hadden Russische af deelingen zich op den linkeroever van de Stochod genesteld. Zy zyn gisteravond door onze troepen over vallen en verdreven. Daarbij zijn 160 gevangenen en 2 machinegeweren in onze handen gevallen. St. Petersburg, 14 Juli. Aan de Stochod heeft de vyand aanvallen gedaan op onze troepen, diè naar den linkeroever waren over gestoken. In de streek ten Noorden van de beneden-Lipa heeft de vyandeiyke artillerie een hevig vuur onderhouden. Ten Westen van de Strypa doen de Duitechers en Oostenrijkers ver woede tegenaanvallen. Het aantal gevangenen, dat w(j hier hebben ge maakt, is tot 8200 Duitsche en Oosten rijksche soldaten gestegen; de buit bedraagt 2 Kanonnen en 19 machine geweren en bom werpers. Van hat Itallaansch- Ooatanrljkicha gavechtsterraln. Weenen, 14 Juli. Na voorbereiding met geschutvuur hebben op verschei dene punten van ons verdedigingafront tusschen de Cima Dieci en den Monte Rasta sterke Italiaansche strijdkrach ten aangevallen. Buitengewoon hard nekkig is de stryd ten N.O. van den Monte RaBta geweest, waar de vyand tienmaal heeft stormgeloopen. Allo aanvallen zyn afgeslagen. Op den Paaubio hebben wy e«n nachtelijken aanval afgeslagen. Het Italiaansche legerb«richt van den Hen meldt de verovering van den top der Castelletto. Vu hnt Russlich-Tiirkschi givachtsterraln. St. Petersburg, 14 Juli. Ten Westen van den meridiaan van Erzeroem vordert ons offensief goedeen reeks versterkte Turkscbe stellingen is reeds in ons bezit. In verscheidene vakken trekken sterke vyandelljke kolonnes in westeiyke richting terug. Een Italiaansche torpedojager In den grond geboord. Weenen, 14 Juli. Een onzer duik booten heeft in den namiddag van den lOen dezer in de Straat van Otranto een Italiaanschen torpedo jager van het type Indomito in den grond geboord. In de Noordzee. Berlijn, 14 Juli. Den llen dezer heeft een onzer duikbooten. in du Noordzee een Engelschen hulpkruiser van ongeveer 7000 ton vernietigd. Denzelfden dag zyn door aanvallen van duikbooten drie gewapende Engel sche bewakingsvaartuigen in .den grond geboord; de bemanningen'zijn 'gevangen genomen «n een kanon is buitgemaakt. UIT DEN OMTREK. Irtazané. Donderdag is op de gecombineerde vergadering der besturen van de kaas- fabriek „Nooit Gedacht" in rundvee- fokvereaniging besloten, dat voortaau de melk op vetgehalte zal geleverd wordan. Een oproeping zal geplaatst worden ter verkrijging van één melk- controleur voor beide vereenigingen. Anna Panlewna. Woensdag' 12 Juli heeft de „Ver eeniging tot Bevordering van getrouw Schoolbezoek" het jaariyksche school feest gevierd. Scheen het eerst moei lijkheid op] te leveren de noodige inanclfin te verkrygen, door de milde bijdrage van enkelen - van een in U bijzonder - werd dit bezwaar uit den weg geruimd, 's Morgens met den «eraten trein vertrokken 50 kin deren met 6 geleiders naar Zaandam. Vandaar werd per boot de tocht voortgezet naar Amsterdam, waar 't Panopticum en Artis met aquarium werden bezichtigd. Volop is hier dooi de kinderen genoten. By „Kras" werd 't middagmaal jebruikt. In de groote bazar op den tfieuwendyk werden de kinderen in de gelegenheid gesteld voor de thuis- biy venden cadeautjes te koopen. In zeer opgewekte siemmingarriveerde men met den trein van 6 uur 47 weder te Anna Paulowna. Dé overige schoolkinderen onge veer 860 maakten per boot een tochtj» van West-Einde tot Koedijk, per extra tram naar Bergen aan Zee en per zelfde reisgelegenheid weder terug ovor Bergen. Hier werden enkele uren doorgebracht in den speel tuin van „Duinvermaak" en in de duinen. Was het aan 't Btraud wel eenigszins koel, in de* speeltuin en in de duinen was hiervan geen sprake. Kostelyk hebben de kinderen zich dus bier vermaakt. Het feest is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Een woord van huid# aan de commis sie en het muziekgezelschap uit Auna Paulowna, dat/den geheelen dag hot feest op zoo uitnemende wijze heeft opgelulststerd. Allen hadden eene niet gemakkelijke teak. Tsxel, 14 Juli. Naby den Zeedijk werden gisteren avond groote scholen makreel waar genomen. De Gebrs. S. waren zoo gelukkig 1800 stuks dezer vlugge vischjes te bemachtigen. Uit de rekeniDg van het Comité der Fancy-Fair, ten bate der bewaar school te Oudeschild gehouden, biykt dat een zuivere winst van f 484.86 ia. behaald. Over het succes, dank zy de flinke medewerking der ingezete nen verkregen, is men zeer tevreden. Tsxel, 14 Juli. Wegens gebrek aan hulpkrachten in deze gemeente, zyn ook personen van Vlieland en Terschelling naar bier gekomen om hun arbeid beschik baar te stellen. Deze eilanders werken hoofdzakelijk aan den zeedyk van den Prins Hendrik-polder. In dea loop dezer week zijn van hier uitgevoerd 027 lammeren, 4 koeieD, 10 kalveren, 2 paarden, 1 veulen en 19 .varkens. Aan onze gemeente wordt in don laatsten tyd nog al eens hoog bezoek gebracht. Nadat de opperbevelhebber» van land- en zeemacht er geweest waren, kwam de Commissaris der Koningin in deze Provincie hier zyn opwachting maken. Woensdag 11. bracht de Dir. Ge*i. der PoBteryen en Telegrafie een be zoek aan verschillende dorpen op 't eiland, waar hy op de hulpkantoren een poos vertoefde. 't Loopt den hooibouwers wel tegen. Slechte een enkele dag heeft men goed weer, en dan werkt het natte klimaat weder Btorend. Dat de kwa liteit hierdoor niet beter wordt, spreekt wel vanzelf. De heer L. J. Daalder, van hier, is benoemd tot klerk aan de Gem.- «ecretarie te Helder. Reeds geruimen tyd was hy daar als tijdelijk ambte naar werkzaam.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5