IK Laatste berichten. AGENDA. Eerste Holdorseho Bioscuop. Kanaal weg 112. Hoofdnummers„Het was een droom" en „De gebraden Haas". Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: „Diana". Ta.v.o.n.u-Bioacoop. Spooreracht. Hoofd nummer: „Miskend" of „vrouwenleed". 21—24 Juli. Witto Bioscoop. Koningstr. Hoofd nummer: „Het laatste oordeel". MARINE EN LEGER. De op non activiteilstolllne van denlultenant STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Celobos, ultr,, vertr. 17 dozor van Malta- Lombok, uitr., vertr. 16 dezer van Klrkwall. Prinses J uliana, ultr., pass. 16 dezer Perlm. Banka, thulsr., pass. 19 dozer St. Kilda. Rotterdamsche Lloyd. Madloen, van N. York naar Java, pass, 17 dezer Fernande Noronha. Besoekl, ultr., vertr. 18 dezer van-Falmoutb. "Wllls, ultr„arrlv. 18 dezer te Klrkwall. Koninklijke Hollandsehe Lloyd. Konuomerland, vertr. 18 dezer'van A'dam naar B.-Ayrea. A instel landthulsr., vertr. 18dezer v. Ct. V Incent Salland, thuiBr., vertr. 18 dezer van 8L Vincent Frlsla, vertr. 19 dezer van A'dam naar B.-Ayres.l Java-Bengalen-Lijn. Calcutta, arriv. 16 dezer van Java te Calcutta. Ceylon, vertr. 16 dézer van Rangoon naar Java. Java-Paeific-Lijn. Tjipanas, vertr. 16 dezer vanSbanghai naar Java. Haven te Nleuwediep. 18 JUli. Aangekomen van Harllngen en VISSCHERIJBERICHTEN. Te Hleuwodlep aangebracht 18 Juli. Door 17 korders: 40 stuks tong, per stuk 86 cent., 149 stuks middoltong. per stuk 40 cent a -, 800 stuks kleine tong, pst, a 16 ct., 8 tarbotten, p. st.f 6.-a f 8 Otot 16 stuks rogge, per stuk fO.öÖ, 0 tot 2 mand stortschol, per mand f0.- a f 18.—10 mand kleine schol, per mand f6 - a f8—, lOmand schar, per mand f6 -. Door 1 trekker: 269 stuks makreel f 0.- af 6 - per 100 stuks. 19 Juli. Door 16 korders6 tot 90 groote tongen, per stak ft.—, 10 tot 60 middeltongen, per stuk 1 0.66 l'0.06, 10 tot 40 kleine tongen, per stuk f020 a fa-, S stuks tarbotten, per stuk 17.50 r od aiortschol, per raandfO.- ind kleine schol, per man>_ t 2 mand schar, per mand MARKTBERICHTEN. Anna Pauiowna, 18 Juli 1916. Groenteveiling. Aardappelen (groote) f 1.70 k I 2J30 por zi id. (kleine) f 1.- a f 1,65 Wortelen 10.— per 100 bos. Uien f876 per 100 bos. (•roote boonen f126 a f 1.46 per 1000 sla f 1.— per 100 krop. Zwarte besBen f10.76 a f 11.76 per 100 pond. Broek op Langedilk, 18 Juli 1916. 16900 bos wortelen, prijs binnenland f2.61. f370,prils buitenland f 910 a f1631 per 100 boa. 11140 sak aardappelen. Bobotsche muizen, prils binnenland 1126 a f829 prijs bnltonland f 289 a f2.90, schoolmeesters binnenland 11.30 a f870. Idem buitenland f2.80 a ia99, sladblaad jos f8.66 afO—drielingen fO.46af0.6O po - 36 K.G. Gowone muizen binnenland 11 f226, Idem buitenland f2 80 a f290, ronde f0.- a f0 volgelingen fl.06 a f2.80, graafjes f0. 9884bloemkool f690 a f8 40 lOOst.,buitenland f80.- a f29-, 3960 roode kool binnenland f 14. a 1'16,80, buitenland f 14.a f2l.80 per 100 stuks. Bobagen, 20 Juli 1916. 8 Paarden f 200.— 4 - Veulens 0.— - Ossen 0 - 26 Stieren 170— 16 Geldekoeien (magere) 270.— 126 Geldekoeien (vette) 900.— 30 Kalfkoelen 306 - - Vaarten 0.- 8 Pinken 146.— - Graskalveren 0.— 26 Nuchtere kalveren 10.— 14.- Jt-: 20 Schapen (magere) 86 Schapen (vette) - Overhoudera 34 Lammeren Bokken, en Gelten 14 Varkené (mag.) 34 Varkens (vette) p 129 Biggen 90 Konijnen opmarsch 34 Turkscho officieren en 608 Askarfs gevangen genomen, met, 2 machinegeweren. Dultsche vliegeraanval op Reval. Berlijn, 19 Juli. Op den ochtend van 18 Juli hebben Duitsche zeevlieg tuigen een in de oorlogshaven van Reval liggende vijandelijken kruiser, torpedo booteD, duikbooten en mili taire inrichtingen met bommen be- stookt. :Tal van treffers werden op de strijdkrachten van den vijand ver kregen, o.a. op een duikboot alleen 4. Op de, werven werden groote bran den gesticht. Ondanks hevige beschie ting, zijn alle vliegtuigen behouden teruggekeerd. Een Zeppelin boven Denemarken. Keulen, 19 Juli. Naaf do Köln Ztg. eedeeld werd in het Zuiden van Noorwegen duidelijk een krachtige kanonnade gehoord, van welke de schoten elk afzonderlijk vielen waar te nemen. en Zeppelin vloog langzaam langs kust in de richting van de .Ulv- sond (tusscben de Deensche eilanden Zeeland en Moen.) Omstreeks 12 uur verdween het luchtschip over de zee. De duikboot- en mljnoorlog. Nyborg (Funen), 18 Juli. Het Zweeds :he stoomschip „Onsala" heeft gisteren de bemanning van den Zweed- schen schoener „Bertha" mi van het Nederlandsche ijzeren schip „Benula" geland, die door een Duitsche duik boot in den grond zijn geboord. Opgebrachte schepBn. Kopenhagen, 18 Juli. Twee Deen sche stoomschepen, die met papier pulp van Zweden naar Frankrijk op weg waren, zijn vaudaag door Duit sche vrachtschepen ten Z. van Drog- den aangehouden en naar Swine- münae opgebracht. Nood in Dultschiand. In Dultschiand wordt op het plat teland alom inzamelingen van vleoscb en vet waarvoor 2 mark per pond vergoed wordt gehouden ton be hoeve der noodlijdende bevolking der groote steden. Den landbewoneis wordt verzocht, al hebben ze zelf niet veel van dit weinige toch iets voor hunne minderbedeelde even naasten af té sta&r, Zil de oorlog spoedig eindigen De Amsterdamsche correspondent der „Vossische Ztg." heeft van zijn berichtgever te Londen tijding ont vangen over uitingen van Engolsche politici en parlementsleden, waaruit hij opmaakt, dat Engeland in de eerstvolgende twee maanden een be slissing verwacht er. wol in dien zin, dat óf Duitschland'a tegoustand wordt gebroken óf de oorlog onbeslist blijft. Binnen die twee maanden zal ook blaken of Duitscbland zich econo misch staande kan houden. Als Duitschland, waar sedert het begin van den oorlog alle.voorraden zijn opgeteerd, maar waar nochtans nie mand den hongerdood gestorven is, binnen vier weken zya oogst binnen heeft, zou men moeten toegeven, dat de blokkade, wier druk thans het sterkst is, den tegenstander er niet onder heeft gebracht. Na twee maanden zou men zich derhalve ernstig en nuchter moeten afvragen, of er aan den oorlog een eind moet komen. Vrouwtn in dan Rijksdag. Petrograd, 19 Juli. In den nieuw geconstitueerden Finschen rijksdag hebben 24 vroüwen zitting, welk getal 12 pCt. vau het totaal der afgevaardigden vertegenwoordigt. 40 Kaas 0.eu 28066 KI poleren p. 100 stuks 6.26 1000 Eendeleren p. 100 stuks 7.60 Handel magere en vette geldekoeien en koelen matig. Hoorn, 20 Juli 1916. 26 stapels fabrlekskaas f 68.60, 70 stapels boeren kaas 161.60, 0 stapel fabrleks commlsaiokauu f 70 stapels ooeren commissiekaas f60.60 00 stapels, middelbare kaas f00.— Totaal 166 stapels, wegende 140.000 K.G. Handol vlug. Burgerlijke Stand v. Helder, van 18 tot 19 Juli '16. ONDERTROUWD: H. van Haaien en M. Krijgsman; P. J. Eist en M. C'. Willemse. GETROUWDC. J. Böhm en E. M. HoltzA. J. C. Mooy en J. B. Molenaar. BEVALLEN M. W. Jonker-Mul der, d.J. Hofman—Dledenhóven, d. T. Dijkshoorn Bot, d.G. H. C. J. Battaerd-van der Speek Obreen, d. DE OORLOG. Vin het Westelijk front. p Londen, 18 Juli. OfficieelDe Duit- schers ziju vanavond, .na een be schieting met traanverwekkeude granaten, een aanval begonnen tegen onze stellingen in de nabijheid van Longueval en het Delville-bosch. De hevige gevechten duren nog voort. Berlijn, 19 Juli. In het Somme- gebied zijn gisterenavond het dorp Longueval eu de ten O. daarvan aan sluitende boerderij Delville in een hard gevecht aan de Engelschen weer afgenomen, die naast bloedige ver liezen 8 officieren en 280 man aan gevangenen verloren en een aanmer kelijk aantal machinegeweren in onze handen lieten. Aanvallen tegen onze stellingen ten N. van Ovillers en tegen den zuidelijken rand van Po- zières werden gestuit. Ten Z. van de Somme mislukton gedeeltelijke aanvallen van de Fran- schen ten N. van Barleux en bij Belloy. Vin hit Oostelijk front. Berlijn, 19 Juli. HindenburgTen Z. eh ten Z.O. vau Riga werden herhaaldelijk met. versterkte strijdkrachten ondernomen aanvallen van de Russen afgeslagen. Vin hit Russlsch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 18 Juli. Onze Kozak ken hebben aan het Kaukaaische front bij Plastoeny bij hun onstulmigon stuur der Posteryen en Telegrafie te Gravenhage vóór 1 Augustus 1916. Toelichtingen zijn to verkrijgen bij den directeur van het Telegraafkan toor te dezer plaatse. Van da groentanvalling. lederen morgen biedt een gedeelte1 van het Koningsplein een recht leven dig schouwspel aan. Wanneer de zon nauwelijks aan den hemel is, komen van alle kanten de tuinders opzetten hun karren vormen wéldra een lange reeks van rijen waardoormen zich soms met moeite een weg kan banen. De verschillende vrachten worden door mannen en jongens spoedig afgeladen en netjes op straat uitgestald en het is dikwijls oen be koorfijk gezicht om dan langs de houten schutting de heerlijke, frissche producten uit onze gemeente en haar omgeving te zien. Mooi gesorteerd, aantrekkelijk neergelegd vindt ge er in dezen schoonen tijd van 't jaar jonge worteltjes, bloemkool, kropsla, tuinboonen, doperwten, uien, andijvie, bij groote partijen aard appelen. Natuurlijk trekt het eeu eD „ander altijd belangstelling en vele ochtendwandelaars gaan er heen om pp deze Heldersche markt een kijkje te nemen. Mannen eu vrouwen en kinderen heele troepjes, waarover vaak nog een waas van slaperigheid, van iodderigheid hangt, krioelen hier tusschen het legertje van Nieuwe- dieper groentenhandelaren, die zich op deze plaats los en vrijmoedig be wegen, die meestal goedig eD lollig van aard zijn en als 't er op aan komt veel praatjes hebben, liefst op tamelijk best verstaanbaron toon, uit gewoonte van hard schreeuwen langs den openbaren weg. Woensdagmorgen was 't er weer' eens bar druk. Geen bijzonder groote voorraad aardappelen en groenten en verscheidene tuinders waren thuis gebleven. Maar er waren koopers ge noeg en veel publiek ter opluistering, of betermenschen belust op schan daaltjes, op eventueele botsingen, enz., want men had iu bot vorige nummer van de „Heldersche Courant" gelezen dat de politie zelfs te pas was ge komen om een oogje in 't zeil te houden en dat het misschien nu wel eens zou spannen in zake de vast gestelde maximumprijzen en dat er wellicht gevochten zou worden onder de belanghebbende lui, tuinders3 en koopers, die wel is waar elkander de tanden laten zien omdat de regeeriug hen aan banden legtldie danig knel len on omdat beide partyen in werke lljkheid een benardeu toestand be levcd maar die toch nog zoo heel kwaad niet zjjn als 't wel lijkt. Er gebeurden geen ernstige dingen. Ge lukkig niet. Terwyi de musschen in de boomoi; tjilpend naar beneden keken op al het gedoe van die dood eenvoudige wezens en zy een plechtig loflied aanhieven ter eere van het magnifieke weer op dezen dag, hoorde je de stem van den afslager, die in een wijden kring stond, met een agent van politie vlak achter zich. Ver scheidone artikelen wei dm „opge houden" en bleven ia 'I bezit van de tuinders en dit gaf herhaaldelijk aan leiding tot twist, tot berrie, tot luid rucbtige gesprekken over en weer. Eenige tuinders zouden hun waai- zelf uitventen of verkochten ondershands en het slot was dat vele handelaren weer zonder negotie stonden. Af en toe werd een tuinder uitgejouwd, doch overigens ging allos kalm uit een on hot was de afslager die aan het einde den diender op geestige wijze dankte voor diens tegenwoor digheid waardoor in de eerste plaats zyn persoon ongeschonden uit den strijd kwam. AFLOOP der putylieke verkooping van huizen en, erven, gehouden op Woensdag 19 Juli 1916, ten overstaan van den Notaris Stammes. 1. Het huis en orfaande Vlaming straat no. 86; kooper de heer R. J. Riemors qq., voor f1205,-. 2. Het huis en erf aan de Zwaan- straat no. 11kooper de heor D. S. ik qq., voor f640.-. -4. Twee huizen en erven met tuiu aan do Walvischatraat nos. 8 en 6kooper de heer C. Taylor qq., voor f8200.-. -8. Vier huizen eu erven aan dq Smiddwaisstraat no3. .11, 9, 7 en 5; kooper de hoor J. Kiljan, voor 1890. 10. Drie woningen en orven onder één dak met boet eu erf aan de Bree straat nos. 3, 5 en 5akooper de heer H. S. Jacobs qq.. voor f1000.-. 11. Het huis on erf aan de Lauge- straat no.. 109kooper de heer J. Ma kelaar qq., voor f600. 12. Het huis on erf aan de Diaconie- straat no 10; kooper de heer G. Bakker qq., voor f 1110.-. 13. Het buis en erf aan de Diaconie straat no. 8kooper de beer R. Ran, voor f1105. 14. Het huis en erf aan de Diaconie straat no. 6kooper de heer P. Duin- ker qq., voor f1120.— 15—16. Twee buizen en erven aan de Jan in 't Veltstraat nos. 128 130kooper de heer H. van Pelt qq., voor f3191. PLAATSELIJK NIEUWS. - De heer W. Aggenbacb alhier, lid van den hoofdaktecursus, verwierf te Haarlem de akte als hoofdonder wijzer. - Tegen 1 Sept. a.s. heeft Mej. G. Klots ontslag aangevraagd als onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de Rijksnormaallessen alhier. - Op de voordracht voor leeiaar in de Nederlandsche taai- en letter kunde aan de Gooische H. B.S. te Bussum komt voor als no. 1, de heer A. L. Saalbo*-»). litt. doets., tijdelijk leeraar aan do Ryks li. B. S. alhier. Eindixamins H. B. S. Gisteren z(ju te Haarlem geslaagd voor het eindexamen 6-j. c. de heeren J. Kipper man; J. Salm en G. Slikte -, leerlingen van de R. H. B. S. alhier. Huwelijksinzegening A. J. C. Mooij. Woensdagmiddag had in de Nieuwe Kerk onder zeer groote belangstelling de huwelijksinzegening plaats van den heer A. J. C. Moolj, Directeur der plaatselijke afdeeling van „Toonkunst" met mejuffrouw J. B. Molenaar, leerares aan de muziekschool dier afdeeling. Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellenden toen de predi kant, ds. G. G. J. Bleekor van Uithuizer- meedeD, prov. Groningen, den kansel betrad en een toespraak hield naar aanleiding van Ps. 65 2. Na' het jroorlezen van het huwelijksformulier on de zegening; was het een plechtig oogenblik, toen het koor der afdeeling, onder leidiDg van den voorzitter, den heer Delgorge, en met begeleiding van het orkest en het orgel der kerk, den jonggetrouwden een „Bruidszang" toezong, die zuiver en fraai ingezet, niet naliet indruk te maken 'op de aanwezigen. De orgelbegeleiding, ook voor de door de gemeente gezongen gezangen, was van den heer C. Pameljer, hoofd leeraar aan het Conservatorium eii Organist der Oude Kerk te Amster dam. Adsplrant-slectroteehnlsch ambts naar dar Talagrafie. In Augustus 1916 zal een verge lijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adspiraut- electrotcchnisch ambtenaar der Tele grafie, waarvoor 2 h 3 plaatsen worden opengesteld. Aanmelding be hoort te geschieden bij het Hoofdbe Gisteravond vergaderde het bestuur van 't distributiebureau in het Raad huis on werden nieuwe grenzen voor maximumprijzen vastgesteld. Ook kwamen degroentenhandelaren in 't café van den heer P. de Koning bijeen om den toestand te bespreken. De vereeniging, die vroeger uit ver schillende zaken menschen was samen gesteld en die o.a. ten doel had om elkaar te begraven en te herdenken hy eeu zilveren of gouden huwelijks feest, werd thans alleen gevormd uit groentenhandelaren met het doel om gezamenlijk de belangen hier te be hartigen Er werd veel gepraat en veel voorgesteld, b.v. om een depu tatie te zenden aaD den burgemeester. Er moest verandering komen inden toestand, die werkelijk geheel abnor maal is. Hoofdoorzaak van alles is dat er veel en veelte weinig aardappelen en groenten op de Heldersche veiling komen. Met 't oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden in de prijzen g^an de handelaren liever niet naar buiten. Maar hier wordt laDg niet voldoende gemarkt, in aanmerking genomen dat zooveel duizenden in woners bediend moeten worden. Vanmorgen trokken de groenten handelaren vóór de veiling naar het ruime pakhuis van den heer Luidinga, waar de heer Verstegen het oen en ander vertelde van de gehouden ver gadering door 't distributiebureau, inzake de prijzen. Na afloop van deze vroege en eigen aardige bijeenkomst ging men naar 't Koningsplein en werd met het veilen begonnen. Door de vastgestelde maxi mum prijzen ging het nu wat beter. Er werd, volgens besluit, niet onder hands verkocht. Te Bussum heeft gisteren de burge meester op de veiling van de Vei> eeniging „Nieuw Leven" allegroen ten, waarvoor maximumprijzen zijn vastgesteld, persoonlijk in beslag ge nomen. Dit geschiedde nadat gebleken was, dat boven den gestelden prijs gemijnd werd. De tuinders waren met deze han delwijze allesbehalve ingenomen. Daar do kooplui het bij de verdeeling niet eens konden worden, boslootde burgemeester tot verkoop aan parti culieren van gemeentewege. - Door den drang der tijdsom standigheden is alhier gisteravond opgericht de vereeniging van aard appel-, groenten- en fruithandelaren „On? Belang" met als (w. n.) Voor zitter de heer A. Postma en (w. n.) Secretaris C. Bakker Sluisdykstraat No. 47. BINNENLAND. Kiellegging kruller. Op den 15-dii dezer werd op de werf der Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam de kiel gelegd voor den beschermden kruiser, in aanbouw voor het depar tement van mariue. Door het stil liggen der werkzaamheden aan ge noemde maatschappij kon deze kiel- .legging, welke anders in Mei geschied zou zijn, niet eerder plaats vinden, Opgebrachte schepen. Volgens te R'dam ontvangen be richt, zijn ongeveer 150 Nederland sche visschersschepen naar Engeland opgebracht. De VI. 60 Henny, vau de reedery Warneke, is va\i Kiikwall naar Londen gebracht.' Voor het prljsgarecht gedaagd. Volgens de „Zeepost" zullen alle door de Eogelschen opgebrachte Ne derlandsche visschersvaartuigen met hui.ne ladingen voor een Prize Court gebracht worden. (Het bericht, dat alle schepen reeds zouden prijs ver klaard zijn, zou dan opeen misver stand berusten». Op een uitnoodiging vau het Brit- sche Gouvernement is een deputatie van de Nederlandsche haringreeders naar Eogeland onderweg om deze zaak te behandelen. De Rijksmiddelen. Bij voortduring blijft de opbrengst der Rijksmiddelen gunstig. Iu Juni is f 19.19 millioen ontvangen tegen f 17.79 millioen in Juni 1915. In Juni 1914, de vredesmaand, bedroegen de inkomsten f 18.99 millioen. Hierbij was nog de opbrengst van post en telegraaf ad f 2,09 millioen, die thans afzonderlijk wordt verantwoord. Bovendien dient men bij de opbrengst in Juni feitelijk nog de &|ton leenings- opcenten op suiker op te tellen, waar door de vooruitgang tegenover Juni 1914 (een recordjaar) f2.75 millioen bedraagt. Met uitzondering van successie rechten, het personeel, het gedistll leerd, de wijn-accijns en de loodsgelden hebben alle middelen in de vermeer dering bijgedragen. De loodsgelden blyven wederom achter by 1915. De opbrengst is thans f68.500 tegeo f82.400 iu 1915 f305.000 in 1914. Van de directe belastingen bracht de nieuwe inkomstenbelasting f2.08 millioen op tegen f4.327 in 1915. Voor de eerste 6 maanden 1916 en de laatste 6 van 1915 zyn de opbrengsten resp. f 19.16 millioen en 9.66 millioen. In de 12 maanden dus 28.82 millioen. De suikeracórjns bracht fl.53 mil lioen meer op dan in Juni 1915. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat veel suiker in het vrije verkeer is ge bracht om speculatieve redenen. Daze hooge opbrengst zal zich dus later wreken. De zoutaccyns gaf f18 000 meer, de accijns op het geslacht bracht niet minder dan 777.700 op, tegen 670.500 verleden jaar en 465.000 in 1914. De hooge veeprijzeD en het groote verbruik voor het leger zijn aan deze hooge opbrengst niet vreemd. De mindere opbrengst Yau gedis tilleerd bedraagt 2 ton. Voor de schat kist heeft dus de verhoogde accijus een verkeerde uitwerking gehad. Van een algemeen standpunt bezien kan men zich daarover echter slechts ver heugen, aangezien het ook wijst op verminderd alcoholgebruik. De belasting op gouden en zilveren voorwerpen geeft nog steeds record cijfers. De opbrengst hiervan bedroeg f48.880 of 12.600 meer dan in 1915. De registratierechten brachten f277.800 meer op, de zegelrechten f211.000 meer en de hypotheek rechten f87.100 meer. In de eerste helft van het jaar is f 18.81 millioen meer ontvangen dan in de overeenkomstige periode van 1915, 'en f 5.76 millioen meer dan de raming. Gewoonlijk blijft de opbrengst der middelen in het eerste halfjaar sterk bij de raming ten achter en wordt dit verschil eerst in de laatste maanden ingehaald. Dat de raming voor het gehoele jaar aanzienlijk door de inkomsten zal worden overschre den, is derhalve reeds thans waar schijnlijk. Echter moet men rekening houden met het leit dat van deze meerdere opbrengst 7.59 millioen af komstig zijn van het verschil tusschen de baten uit de nieuwe inkomsten belasting en dio van de bedrljfs- en verlaagde inkomstenbelasting in 1915. Verder komt de vooruitgang voor het eerste halfjaar voort uit de zegel-, registratie-en hypotheekrechten, deac- cljns op bet geslacht, en de domeinen. Loodsgelden en successierechten brachten minder op. Met inbegrip van de leeningsopeenten kwam uit de ge wone middelen in totaal f 27.29 mil lioen meer binnen dan in de overeen- periodo van het vorig jaar. Post, telegraaf on telefoon brachten 2.19 millioen meer op, zoodat de totale vermeerdering f 29.88 millioen be draagt. In verband met de hoogere eischen die tegenwoordig aan de schatkist worden gesteld, blijft versterking der rijksmiddelen' echter zeer noodig. Tegen de hooge huishuren. Het volgende telegram is gisteren namens het vrouwencomité tegen de duurte te Amsterdam aan den minister van Binnenlandsche Zaken gestuurd Excellentie, In een onderhoud met de Deputatie uit duizenden Amsterdamsche vrou wen, beloofde Uw Ex. maatregelen te zullen treffen tegen het opdrijven van do huishuur. Heden maken verschillende huis eigenaren van den grooten nood aan arbeiderswoningen gebruik, om de huren met 30 tot 90 cent op te slaan. De bewoners worden door den kanton rechter gesommeerd do woning te ontruimen. De vrouwen vragen, of UwEx.de belofte, aan haar gedaan, nakomt, en verzoeken, dat door den minister van Justitie aan de kantonrechters worde opgedragen, dat er geen vonnissen tot ontruiming gewezen kunnen worden, waarvau als oorzaak is, direct of indirect, huuropdrljving, tot de regeeriug de noodige beloofde maatregelen heeft getroffen. Hot VrouweA-Comité tegen de duurte'. De ontvluchte avlateur. Dinsdagmorgen is op Urk uit Zwolle gevankelijk aangevoerd en geleid voor den commandant van het intornee- ringskamp, Willem Split, machinist te Zwartsluis, laatst gevaren hebbende op de postboot „Havelaar", verdacht van' medeplichtigheid in het doen ont vluchten van den Franschen officier CoutissoD. De viucht moet volgens inlichtingen van den stoker van do „Havelaar" fnet die boot geschied zijn. Do verblijfplaats van den vluchte ling is nog onbekend. („N. Gr. Ct.") Ontvluchte krijgsgevangenen. Gisteren zijn op verschillende plaat sen over de grens gekomen zes Fran- sche en tien Russisohe krijgsgevange nen, bénevens een Duitsehe deserteur. Voorts kwam een gezelschap van veertig Duitsche manr.en en vrouwen uit Brussel te Roosendaal aan, óm zich in den Haag te vestigen. Niet anti-militaristisch genoeg. Onder de kiezers der S.D.A.P. in het kiesdistrict Weststellingwerf wor den pogingen aangewend bij de a. s. Kamerverkiezing een candidaat te stellen, die meer anti-militaristisqh gezind is, dan het huidige Kamerlid, de heer Hugenholtz. Er is reeds eene bijeenkomst gehouden, waarin dit besluit genomen is; er wordt daar voor verder propaganda gemaakt. Een grootere vergadering zal dan later volgen. Naar men wil houdt eon eh ander verband met de actie van de zijde van voorstanders van hot dienstweigeringsmaDifast. Smokkelen. Men schrijft uit Venlo aan de „Tel. Nu het toezicht op den smokkelhan del voor volwaasenen steeds strenger wordt, schijnt men steeds meer kinde ren voor dit werk te gaan gebruiken. Nauwelijks schoolplichtige psuterijes worden op het smokkelbedrijf afge richt en sluipen dan net als katten door bosschen en velden, beladen met allerlei waren, in de richting van de grens. Daar in Duitschland de school tijden zeer beperkt zijn, hebben ze dus gelegenheid en tijd genoeg, .om eens naar Nederland te wandeleu. Zoo werd een dezer dagen te Venlo een halve school van deze jeugdige smokkelaars over de grens gebracht. Massa's goederen werden de laatste dagen aangehouden. Geregeld ziet mén soldaten, rijks ambtenaren en politie agenten met zakken en pakken sjou wen. Mijnramp. Gisterennacht is op de Staatsmijn „Emma" te Hoensbroeck eeu ernstig ongeluk gebeurd bij het springen van steen. Er zijn drie arbeiders gedood, terwijl twee Zwaar gewond zijn. Nader wordt vernomen, dat by de ontploffing in de Emmamljn te Hoens broeck tweepersonen werden gedood, drie ernstig en een lichtgewond. De getroffenen waren in dienst vaneen Duitsche aannemersfirma. Het onge val geschiedde bij het aanleggen van een steengang, doordat de daarvoor gereed liggende springstoffen, waar- schljniyk door onvoorzichtigheid van de arbeiders, ontploften. Gedood wer den de opzichter over de arbeiders- ploeg, de Duitscher Venn uit Brunsen en de Nederlandsche arbeider Lausen uit Echt, Oneerlijke concurrentie. De rechtbank te 's-Gravenbage ver oordeelde J. Wals, koopman in boter en eieren te. 's-Gravenhage tor zake van oneerlijke mededinging tot f 100 boete of 40 dagen hechtenis met openbaarmaking van het vonnis in de „Avondpost". Bckl. had kaarten verspreid met het hoofd „Boerdery Ruimzicht", zuivelinrichting „Auro ra" te Landsmeer, op welke kaarten hy boter te koop aanbood, die afkom stig zou zyn van bovengenoemde boerdery, terwyi noch boerdery noch zuivelinrichting bestonden, en by be stelling leverde hy margarine in plaats van boter. De eisch van het O. M. luidde maanden gevangenisstraf. Diefstal In een vliegkamp. Men meldt aan het „U. D.", dat men in het vliegkamp te Booster berg Maandag tot de ontdekking kwam, dat uit daar aanwezige auto's mag neten waren gestolen ter waarde van ongeveer f2000. Van het Westelijk front. Londen, 19 Juli. Na zeer hevige aanvallen, door den vyand gisteravond om half zes begonnen tegen onze stellingen ten Oosten van Bozentin, is het vechten den geheelen nacht voortgezet. Na zeer zware te hebben geledon is de vijand, die aanzienlijke versterkingen heeft ont vangen en in dichte gelederen aanviel, er in geslaagd, gedeelten van het. Delville bosch te hernemen en hij heeft ook voet gekregen in de Noor delijke buitenwijken van Longueval. Do stryd woedt in deze vakken nog hevig voort. Elders zijn vyandoiyke aanvallen, o. a. drie afzonderlijke stormloopen tegen de Waterlot hoove, volkomen in ons vuur gesmoord. Londen, 19 Juli. Avondbericht. Ten Noorden van de Somme zyn de hevige gevechten bij Longueval en in het Delville-bosch nog gaande. Op beide plaatsen hebben wij het grootste deel van het vannacht verloren terrein reeds hernomen. Parijs, 19 Juli. Ten Zuiden van de Somme heeft een klein opgezette operatie ten Zuiden van Estrées er geleid, dat wij enkele loopgraven vermeesterden en gevangenen maak- Van hst Oostelijk front. 7eenen, 19 Juli. De algemeene toestand is onveranderd. Ten Z.W. van de Moldawa zijn eenige Russische aanvallen afgeslagen. Ten Z.W. van Delatyn hebben onze troepen Russische afdeëlingen, die op den Westeiyken oever vandeProeth waren doorgedrongen, over de rivier teruggedreven, 300 gevangenen ge maakt en 2 machinegeweren veroverd. St. Petersburg, 19 Juli. De Russen hébben, naden vijand over de beneden- Li pa te hebben gedreven, op eeu 10 mijl breed front sterke stellingen bezet, van de uitmonding der Lipa in de Styr in Westeiyke richting. Her, verlies dezer stellingen is onheilspel lend voor den linkervleugel van het leger van generaal BöhmErmolli, dat' de toegangen tot Lemberg, via Brody,. verdedigt. De vyandj houdt zich oif den Noordeiyken oever van de raidden Lipa nog staande. De strijd aan de Karpathen. Het „Berl. Tageblatt" verneemt van het Oo3tenrljksche oorlogspers kwartier „Sedert eenige dagen doen de Russen hernieuwde aanvalspogin- gen in het gebied van Kirlibaba, blijkbaar met de bedoeling, om de Boekowinasche Karpathen te for- ceeren. Alle pogingen mislukteu echter door den tegenstand van de Oostenrljksche landweertroepen. Op 17 Juli vielen twee Russische regi menten den bergtop Capup aan de hoofdstoot waa tegen Luczyna gericht. Vijfmaal deden de Russen een storm- loqp tegen de Oostenrljksche stellin gen, doch telkenmale werd de storm loop afgeslagen mot voor hen zware verliezen. De Russen lieten meer dan 400 dooden voor de Oostenryksche stel lingen achter, terwijl een groot aan tal dooden en gewonden meegevoerd werd. Talryke gevangenen en afge- dwaalden worden binnengebracht. De omtrekkingspoging der Russen, ten noorden van Kirlibaba van twee Russische colonnes, die tegon het Tartatsjdal opgerukt waren en zich zouden vereenigen, werd door de Oostenrljksche artillerie geheel ver ijdeld. Eon halve compagnie sloeg de Russen op de vlucht. Ten slotte werd een derde aanval op denzelfden dag, ten noorden van den Priscop zadel, door de Oosten rljksche artillerie tot staan gebracht. Ook daar leden do Russen bloedige verliezenmeer dan 200 dooden wer den achtergelaten. De strijd neemt daar een heftiger karakter aan. De Oostenryksche aanval in het dal van de Moldawa had een gunstig resul taat, en het doel van de operaties werd daarmede volkomen bereikt. De Russen brachten daar ontelbare formaties tegen de Oostenrykers in het veld, dieechter volkomen gt decimeerd werdeD." Van het lUllaanich-Oostan- rljksche gevechtsterrein. Weenen, 19 Juli. Na voorbereiding door hevig geschutvqur, hebben de Italianen opnieuw onze stellingen ten Z.O. van den Borcola-pas driemaal aangevallen. Zy zyn teruggeslagen. Een nachteiyke aanval in het gebied van den Mittagskofel mislukte. Rome, 19 Juli. Sterke vyandelljbe afdeelingen deden gisternacht een aanval op-den Pasubio. Zy werden teruggeslagen. Op de hellingen van den Gorno del Coston (in de streek van de boven-Posina) werden vyande- ïyke stellingen vermeesterd. Van da Turksche frontan. Berichten uitKonstantinopel maken melding van met succes bekroondo krygBverrlchtifagen in Tripolis en in het W. van Egypte. In het laatste gevecht met de Italia nen in de omgeving van Misrata, verloren deze 200 officieren en 6000 man aan gevangenen eh werden 24 kanonnen veroverd. Over de gevechten in Egypte wer den nog geen byzonderheden ont vangen. In Dultseh Oost-Afrika'. Londen, 19 Juli. Generaal Smuts meldt dat de vyandelyke strijdkrach ten, die zyn verbindingen ten Noorden van Handeni en elderB bedreigden, de Pangani-rivier afgedreven werden. Een Britsche strijdmacht landde in KoDgoro aan de Zuideiyke kust van het Victoria meer en bezette Muanza, vanwaar de vyand na een korten tegenstand vèrdreven werd. Vele ge weren, alsmede een gedeelte van den voorraad en de kanonnen van de Koenigsberg, vielen in handen der Engelschen. Da duikboot- en mljnoorlog. Londen, 19 Juli. Naar Lloyd meldt, vermoedt men, dat het Qriekecbe stoomschip „Evangelistria" (2212 ton) in den grond is geboord. De Italiaanscbe stoom r „ADgelo" (8609 ton) is door een duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Een Engelsch schip bultgemeakt. Kristiaustad, 19 Juli. De dagbladen melden, dat de Britsche stoomboot „Adam", die komende van Finland, gistermiddag ter hoogte van Ahus door een Duitschen torpedojager weid buitgemaakt, zuidwaarts gebracht is. Wat de overwinning kost. Een gewonde Engelsche soldaat schrijft aan de „Manchester Guardian": „Ik heb den landgenooten in Enge land alleen dit te zeggen„telkens als gy uw inaaltyd eet, of een pijp rookt, of een courant loost, of naar een hioscope gaat, sterven er een aantal van uwe landgenooten dooi de Duitsche kogels of granaten. Er is voor u niet de minste reden om u daardoor t.e laten neerdrukken. Gaat gerust eten, rookt uw pyp, bezoekt de bioscope en doet alles evenals vroeger. Wy geven dit jaar geen droppel bloed van een Engelsch man cadeau. Het wordt tegen goeden prys, zelfs een uitmuntenden prijs, verkocht, zooals aan zakenmenschen betaamt. De prijs is zelf hoogc-r dan het Ryk ooit te voren heeft gemaakt. Maakt u om ons dus niet bezorgd. Onze bevelhebbers weten wat zij doen en de Duitschers zullen versla' gen worden en dat weten zij en wij allen evengoed. En wy doen allen ons best. Naar de hoeveelheden kanonnen eu munitie, die gy uit zendt, kunt gij de hoeveelheid bloed berekeneD, dio vloeien zal. Hoe meer ge zendt, hoe minder wy zullen moeten betalen. Stuurt dus in overvloed." Afloop aanbesteding. Haarlem, 20 Juli. Heden wc:d alhier aanbesteed het leveren eu ver werken van stortsteen tot bestortii-.g van het onderzeesche beloop van de Heldersche zeewering, behoorende tot de zee werk en in Noord-Holland. Raming f 25600.—. Laagste inschrij ver J. de Vries, Helder f34200.-. Tevens werd aanbesteed het maken v&n een hpofd aan het Noorderfront op het eiland Vlieland, en herstellmg vau stormschade op het eiland. Ra ming f 65700. laagste inschrijver J. C. Kooiman, Vlieland, f 80920 - Zuiderzesvlsscherljraad. De Raad'vergaderde op 14 eu 16 Juli j.l. te Enkhuizen onder voorzitter schap van den heer W. J. Jaossens, inspecteur der visscheryen in het 2e en 3e district. De Raad besloot o. m. om aan de regeering* te verzoeken ton behoeve van de aalfuiken visschers van het Noordeiyk deel van Noord Holland, "Wieringen en Texel natum cachou beschikbaar te stollen, omdat in verband met het zeer groote aantal fuiken, waarmede gevischt moet wor den om de visscherij looneud te doen zyn, het - tanep met schors zeer be zwaariyk is voor deze visschers en cachou op het oogenblik zoo goed als niet te verkrijgen is. De Raad advi seerde het districtshoofd om te be vorderen, dat de voorschrifteu betref fende de maat op de kuilen zullen worden opgeschort tot drie maanden na !het tijdstip waarop er voldoende katoen van goede qualiteit verkrijg baar zal zyn gesteld tegen redeiyken prijs. Besloten werd den heer Jao. de Veen voor herbenoeming tot secretaris van den Raad voor te dragen. Met het oog op het veelvuldig voorkomen van vernieling van in het Zuidelijk deel van de Waddenzee uitstaand want door Zeeuwsche inosselvisschei s, die in de Waddenzee op mosselen gaan visschen en op weg daarheen met de onder hunne vaartuigen uit stekende roeren achter de netten blyven haken en die beschadigen, besloot de Raad er te bestemder plaatse op aan te dringen, dat deze visschers vaartuigen tijdens hunne vaart over de Zuiderzee en Waddenzee een ge spannen staaldraad zullen moeten voeren, loopende van den voorsteven laDgs de kiel naar den onderkant voorzyde van het roer. Thans voeren sommige van die vaartuigen reeds een dergelijben draad, vele ziju daar echter niet van voorzien en de schip pers kunnen thans niet gedwongen worden de bedoelde inrichting aan te brengen. Bij de rondvraag werd o. a. aange drongen op verscherping van het politietoezicht op den aanvoer van ondermaatsche bot en aal in,de haven van de Lemmer en werd de wensche ïykheid betoogd van het verstrekken van afbeeldingen van zoetwater- visschen, die in de Zuiderzee voor komen en waarop een maat is gesteld. Prov. Staten van Noord-Holland. In de Dinsdag eu Woensdag jJ. gehouden Zomerzitting der Prov. Staten werden o. m. de volgepde subsidies toegekend; f2025.— aan de Zeevaartschool té Helder, f 122.50 aan de Handeldry- vende en Industrieele middenstands- vereeniging te Anna Pauiowna voor haar cursus voor handelsonderwys, aan Vlieland en Terschelling voor do Zeevaartscholen aldaar, en aan Volks- onderwys" te West-Terschelling voor een handelscursus. Afgewezen werd voor de tweede maal een verzoek van het gem.- bestuur vap Texel om een subsidie voor deD aanleg van een korteren verbindingsweg tusschen den Burg en de haven nabij het Oude Schild. Aangenomen werd het voorstel van Ged. Staten inzake de voorziening in de behoefte aan crediet voor hen, die tengevolge van den watersnood ver liezen hebben geleden. In de ver liezen, geleden op de verleende cre- dieten, zal de provincie ten hoogste 35 pet. bydragen, onder voorwaarde, dat in de verliezen 65 pet. door hét Rijk en 10 pet. door anderen zal worden by'gedragen. Da begrooting voor 1917, bedra gende f6.502.190 vodr uitgaven en inkomsten, werd goedgekeurd en de heffiDg der opcenten vastgesteld als volgt: 22 opcenten op de hoofdBom der belasting op gebouwde eigendom men en 22 op ongebouwde eigen dommen en bovendien 18 opcenten op de hoofdsom der peraoneele be lasting. Ten slotte werd nog mach tiging verleend tot het aangaan van een leening van f 67.000 ter voldoe ning in de kosten vau buitengewone werken voor verdediging der kuBt tegen de Noordzee.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2