COURANT r SCHOOLVOEDINS EN-KLEEDING, No. 46B2 DONDERDAG 27 JULI 1916 44e JAARGANG pfjp* De abonnementsprijs van de Helderseho Courant" Is thans per kwartaal in de stad 75 cent, franco per post f 1— Op pagina 4 van dit blad Is opgenoman 1. Uit de omtrek. 2. Feuilleton, enz. II. De belangstelling in het .Volks onderwijs" is de laatste jaren niet alleen in Nederland, maar overal, in de beschaafde wereld sterk gestegen in alle kringen der maatschappij. Dit is geen erkentenis in dien zin. dat de arbeiders dus blij moeten zijn, dat er zoo om hen gedacht wordt. De moderne maatschappij kan een min of meer geschoold proletariaat niet meer ontberen. De moderne in dustrie, de hoe langer hoe verder doorgevoerde arbeidsdeeling en spe cialiseering maakt noodig, dat ieder werkman tenminste eenige school kennis bezit, om zich, zooals het heet, naar logische orde en administratie te kunnen voegen. De Leerplicht is dus geen filantro pisch gewrocht van de een of andere goedwillige regeering, integendeel, het is een product, door de eischen van het kapitalisme zelf geschapen. Dat er toevallig iets goeds voor de arbeiders zelf ook in zit, doet aan die zaak zelf niets af. De Leerplichtwet is dus een sociale wet, maar waaraan van zekere zijde meer waarde wordt toegekend, dan óirbaar is. Zij bedoelt aan kl^e kinderen min stens Lager Onderwijs te geven en aan het schoolverzuim paal en perk te stellen. Met boete, eventueel gevangenis straf bedreigt de Wet de ouders, die hun kinderen niet naar school zenden. Uitzonderingen, è.1 te veel uitzonde ringen zelfs, b.v. voor den tuinbouw in zeker deel van 't jaar, zyn echter toegelaten en daarvan wordt nog steeds dankbaar gebruik gemaakt. Hier moest het belang van het onderwys dus wijken voor de be langen der werkgevers. Maar hoe staat de Wet tegenover hen, die uit armoede hun kroost thuis honden? Als antwoord op een in het Voor- loopig1 Verslag op genoemde Wet gedane vraag, antwoordde de Regee ring, dat, als armoede oorsaak van schoolverzuim is, die ouders niet ge dwongen zullen worden. Ziehier de leemte, eene leemte zoo groot, dat de sociaal democraten ten slotte tegen de Wet stemden. Want hier ontbrak het sociale ele ment, waaraan leerplicht zijn bestaan ontleent, ten eenen male. Men versta my welde sociaal democraten wilden deze armen niet dwingen, maar zij eischten, dat het hen mogelijk zou worden gemaakt, hun kinderen ter school te zendenen 't onderwijsbthoorVjh tot zich te nemen. Dit kon alleen, als de Leerplichtwet niet alleen dwang voorschreef, maar ook hulp verleende, waar onmacht en niet onwil 'was. Echter trots de pogingen, van s.-d. zijde aangewend, om de gemeenten te doen verplichten voor school- voeding en -kleeding te zorgen, is dit niet in de Wet gekomen en laat Art. 35 de gemeenten volkomen vrij om niets te doen. Zeker, meer en meer komen er/ die tocih, door den nood gedwongen, iets doen. Ook zyn er particuliere vereeuigingen, die met gemeente subsidie veel niet-onverdienstelljk werk doen. Maar wat een krachtsverspilling en ten Blotte welk een gepruts wordt het op deze wijze en wat zouden de gemeenten een en ander niet veel economischer kunnen inrichten. De verwachting, dat op deze wijze hot instituut schoolvoeding en -kleeding niet tót zijn recht zou komen, is bewaarheid. In 1901 is de Leerplichtwet aange nomen. En in 1911, dus 10 jaren na hare inwerkingtreding, waren er nog slechts 48 van de 1100 gemeenten, waarin rechtstreeks schoolvoeding en (of) kleeding door de gemeente werd verstrekt, en 39, waar iets, met of zonder gemeentelijke subsidie, door particulieren werd gedaan. Zoowaar een pover resultaat. Was nu in ander opzicht de zegen onzer leerplicht zoo enorm, als som migen ons willen doen gajooven-, we zouden nog kunnen meenen, dat schoolvoeding en -kleeding overbodig# weelde is Maar wie de cijfers ziet, kan ook hierover al niet uitbundig zyn. Aan de .Jaarcijfers voor Nederland" (1910) ontleenen wy (blz. 37), dat het aantal kinderen van 7 18 jaar per 10000, dat achtereenvolgens zonder Lager Onderwijs was, bedroeg in: 1902 532 1903 637 1904 543 1905 526 1906 562 1907 540 1908 536 1909 514 1910 503 Het aantal verzuimen van en met 1902 per 10000 schooltijden w;as 1902 geoorloofd 549, ongeoorloofd 113 1903 611, 1906 518, 110 1907 533, 96 1908 680, 90 1909 518, 84 1910 624, v Zoodat het totale verzuim, in 1902 682 zijnde, in 1910 was gedaald tot 607 per 10000. We willen de waarde van die daling niet ganschelijk ontkennen het zou er trouwens treurig uitzien, als de Wet piet wèt geholpen had, maar reusachtig is het uiet Het ongeoorloofde schoolverzuim heeft zy sterk beperkt, maar het geoorloofde, dat wil dus zeggen, het door armoede veroorzaakte, dit ver mag de Wet niet te bestrijden, omdat men de armoede en althans deluitin gen daarvan zelf niet voldoende be strijdt. Zelfs heeft de Wet nog kwaad gedaan, door sommige al te hanige gemeente besturen de gelegenheid te hebben gegeven het aantal kostélooze leerlingen te beperken. Uit een tabel over de Haagsche schoolbevolking blijkt b.v., dat in 1902 van de bevol king dier stad school ging 14.40%, waarvan 6.28 kosteloos en dat dit in 1911 resp. 13.83% en 2.75% was. De Leerplichtwet heeft hier dus niet meer leerlingen gebracht, integen deel, er is juist steeds daling na 1902, maar het aantal kostelooze leerlingen is sterk beperkt. Men kan ze nu immers dwingen De ge- heele uitvoering der Wet, evenals dit met de Woningwet het geval is, hangt af van de activiteit der Gemeen ten. Dat daaraan veel hapert, wij toonden het reeds eerder aan. En toch komt het niet, omdat het denk beeld zelf zoo nieuw is. Reeds in 1785, lezen wy in het Verslag over dit onderwerp, uitgege ven door het Congres voor Kinder bescherming 1913, dienden de direc teuren van de arme kinderschool te Enkhuizen een request in aan Bur- gemeestersen Vroedschappen der stad, strekkende om te verzoeken „eenig soulaes uit Stads oasse, ten einde in staet gestelt te icorden, de arme schoolkinderen van klee- ren te voorzien, opdat deze be hoorlijk gekleed ter school en ter kerke zouden kunnen komen." In 1870 omstreeks werd er in sommige geme^pten iets aan gedaan, echter niet van gemeentewege. Bekend is, dat die hulp in Win schoten b. v. bestond uit-een 9sneê roggebrood met smeer(een mengsel vah rundvet en raap-olie). In het jaar 1882 zond Domela Nieuwonhuis een adres aan den Haag- schen Raad, waarin hij in bedenkiDg gaf een post op de begrooting te zetten tot verstrekking van voedsel aan arme kinderen. De Haagsche Raad wees 't verzoek af. De Soc. Dem. Vereen, te Amsterdam had een zelfde resultaat. Dit waren de eerste pogingen voor rechtstreeksche gemeente-bemoeiing. In het tijdvak 1884—1892 werden in verschillende plaatsen z.è.n. com missies voor kindervoeding opgericht, zoodat in laatstgenoemd jaar in 52 gemeenten op deze wijze aan die zaak gedaan werd. Het waren de onderwijzers zelf, in hun vakvereeniging de Bond van Nederl. Onderwijzers, die de kwestie meer in den breede aanhangig maak ten door in December 1892 een voor stel aan te nemen, waarin 't hoofd bestuur werd opgedragen, zich tot de Regeering te wenden met ver zoek, dat van overheidswege, voeding, kleeding en schoeisel voor kinderen, die 't noodig hebben, zou worden verstrekt. Het werd tijd ook. Zelfs in sommi^p arbeiderskringen heersch- ten omtrent dit punt de meest dwaze denkbeelden. Met name het Alg. Ned. Werklie den Verbond, welk lichaam dit onder werp op een zijner jaarvergaderingen besprak en er zich tegen erklaafde, getuigde nog van weinig begrip in dit opzicht. Een der afgevaardigden wil liever de maatschappelijke toe standen verbeteren, en begrypt niet, hoe de socialisten zoo veel aan dat lapmiddel hechten. Maar een ander bestrijdt school voeding en kleeding juist, omdat het de eerste stap is naar het socialistisch of communistisch gevaar Ten slotte nam men een motie aan, waariD 't Verbond uitsprak, dat de voeding op scholen, uitgaande van liefdadigheid, eenig nut kan hebben, maar niet als een recht mag erkend worden. Wat voor de zooveelste maal 't bewijs was, dat het A.N.W.V. toch maar een raar stel arbeiders in zich Echter aan den stroom, die allen voortdrijft, ontkwam ook dit genoot schap niet. Tegenwoordig vindt men op punt 7 van zijn program: „Zorg van overheidswege voor hel nooddruftige schoolkind, zoo, dat het behoorlijk gekleed en gevoed ter school komt." In de programma's der S.D.A.P. en van den Vryz. Dem. Bond komt het punt reeds van hunne oprichting voor. Het N.O. G., het meer conservatieve deel der onderwijzers-vakorganisatie, moest óók al meè, hoewel tegenstrib belend, en verzocht in 1910 einde lijk aan de Koningin, aan de ge meenten de verplichting op te leggen, schoolvoeding en -kleeding te ver strekken aan schoolkinderen, die dit noodig hebben. Zoo is er dus langzamerhand Schot in gekomen en zelfs, waar overigens principieele bedenkingen worden ge opperd, heeft men de toestanden niet kunnen negeeren. In 1912 werd in een Haagsch blad bericht, dat de .Spljskokerij der Vin- centius-Vereeniging" verstrekte in den winter 1911 '12 op R.-K. scholen 84.082 porties eten aan arme kinderen. De kommissie', met dit werk belast, zegt in een oproep om steun, dat, „ofschoon het verlichten van de zorgen der ouders zoo gemakke lijk tot sociale ideeën voert, men wel verplicht »s door de noodzake lijkheid, om onze R.-K. kinderen op onze R.-K. scholen te behouden." Toch gaat 't met de verstrekking maar zeer langzaam. In 1903 werd er door de gemeenten in ons land in totaal f 14.066.90 uit gegeven voor schoolvoeding en -klee ding (rechtstreeks en als subsidie te zamen), in 1911 was dit f 116.507.81 Een vierde hiervan i9 slechts recht streeksche verstrekking en subsidie. Zoolang dit zoo is, beteekent dit, met alle respect voor de bemoeiingen van veel heeren en dames, die zich op dit gebied met sociaal werk on ledig houden, dat het prutswerk blijft Voor een groot deel. Het beste bewijs hiervoor is wel. dat reeds de heer Ketelaar, iemand met veel ervaring op dit gebied, in de Tweede Kamer tijdens do behande ling der Leerplichtwet sprak „Reeds tien jaren had ik mij met anderen aan verschillende scholen ingespannen, om de kin dervoeding, die in de meeste ge vallen onvoldoende wa3, door par ticuliere hulp te verbeteren. De kinderen kregen drie malen per week eten, en ik wilde trachten hun zes malen per week voedsel te verschaffen. Maar altijd is ge bleken, dat de particuliere lief dadigheid daarvoor te kort schoot." En deze zelfde ervaring beeft men met alle particuliere gedoe. Het schiet te kort, als het 't meest noodig is. Het kreupel-rljmpje waarmee ik mijn vorig artikel begon had nog een vervolg en luidde in zijn geheel: Jongens ga je mee naar school, Krijg J'e0n happie rooie kool, Rooie kool met krenten, Kost maar zeven centen. Dit gaf eenigszin8 weer, hoe er in de arbeiderskringen zelf over dat werk gedacht werd. Nöch over de kwanti teit, nóch over de kwaliteit der ver strekte voeding was men zelfs 26 jaar geleden al erg geestdriftig. „Vreeaelljk ondankbaar 1" zullen de philantropische menschen, die't toch zoo goed meenden, wel hebben ge roepen. „Ze krijgen 't toch voor niets?" Zeker, maar wie zich op pbilantro- pisch gebied waagt, oogst nooit anders dan ondankbaarheid. En dat is het beBte bewijs, dat philantropie uit den booze is, zoo gauw het de pretentie- heeft, massa,; armoede, massa-nood te kunnen leni gen. Maatschappelijke kwalen zyn met philantropie niet te genezen en zoo lang men de honger, het tekort niet in zijn geheel kan opheffen, kunnen de uitingen daarvan zeker niet door wat philantropisch gesukkel worden bedwongen. Flink ingrijpen van overheidswege, is het eenigate middel om te zorgen, dat 't gestelde doel wordt/bereikt. Zooals de instelling van gemeente lijke arbeidsbeurzen naast werkeloos* heidsfondsen ten doel heeft, de werke loosheid zooveel mogelijk te beperken en de productie te bevorderen, zoo dient schoolvoeding en -kleeding ten doel te hebben de schoolkinderen, die dit door ondervoeding en armoede niet zouden kunnen, het onderwijs behoorlijk te doen ontvangen. Dat hier een deel vam de gezins taak wordt overgenomen, kan voor sommigen een bezwaar zijn; zoolang zij geen kans zien de gezinnen zelf daartoe in staat te stellen, zullen wij dit kleine kwaad laten wijken voor het goede, dat in behoorlijk onderwijs gelegen is. In zoover verdient de jongste be slissing van onzen Raad dau ook toe juiching. Het is nog slechts een be gin van de groote sociale taak, die de gemeenten in den tegenwaprdigen tyd hebben en krijgen. Helder, 25 JuU 1916. DE OORLOG. De legerberlchten ven 24 en 25 Juli. Van het W e s t e 1 Ij k front. De gevechten aan weerszijden van i Somme worden met groote hevig heid voortgezet. Aan het Engelsche front woeden de gevechten wel het e aan de twee uiteinden van de linie. Volgens een bericht uit Parijs nemen de gevechten een loop, die duidelijk iu het voordeel der gealli eerden is. Deze ontwikkelen geduldig hun offensief. Uit het Engelsche communiqué van m 248ten blijkt wel, dat eenige vorderingen werden gemaakt. In het dorp Pozières werden na een verwoed gevecht eenige huizen genomen. Echter duren de gevechteanog.voort. 6 officieren en 145 man werden ge vangen geDomen. Een bericht van den 25sten deelt mede, dat ten N. van Pozières terrein gewonnen werd, niettegenstaande den verwoeden tegenstand der DuitscherB. Een aanval der Duitschers op den Engelschen rechtervleugel werd afge slagen. Ook in het centrum ondernam de vijand infanterieaanvallen, die evenwel zonder uitzondering werden afgeslagen. Op verschillende punten werden verwoede gevechten van man tegen man geleverd, waarby de Engelschen plaatselijke voordeelen wisten te be halen. Volgens het avondbericht van den zelfden datum mislukte een Duitscbe aanval bij Pozières. Ten Z. van de Somme houden de Franschen gevechten gaande. Ten Z. van het dorp Estrées vermeesterden zij een vijandelijke Latterij van zes stukken. Sedert 20 Juli namen zij meer dan 60 machinegeweren. Vlak ten W. van Thiaumont werd een Duitsche schans genomen. 40 man werden gevangen gemaakt en 5 machinegeweren vermeesterd. In 10 dagen namen de Franschen op dit gedeelte van het front by Verdun 800 man gevangen. Het Fransche communiqué van den 25sten deelt mede, dat ten Z. van Estrées een aantal geweldig versterkte huizen genomen werden. Ten N. van Vermandovillers werden eenige Duitsche loopgraven bezet Aanvallen der Duitschers op den linker Maasoever werden gestuit. Evenzoo mislukten de na een hevige beschieting ondernomen aanvallen op de Fransche stellingen ten N.W. van Altkircb. De Duitschers kregen vasten voet in eenige loopgraven, doch werden door tegenaanvallen weder verdreven. Het Duitsche legerbericht van 25 Juli maakt melding van een beslis seoden aanval, die door de Engel schen op het front Pozières—Maure- pas werd ondernomen. De aanval werd geheel afgeslagen. Tegelijkertijd ondernamen de Fran schen aanvallen op het front Estrées— Soyecourt, ten Z. van de Somme. Alleen ten Z. van Estrées wonnen de Franschen eenig terrein. Overigens werd de aanval afgeslagen. Op den rechter-Maasoever behaalden de Franschen by hun aanvallen op den weg van Froide Terre niet het minste succes. Van het Oostelijk front Zoowel de Duitsche als de Oosten- rijksche berichten geven aan dat de toestand onveranderd is. Van beide zijden wordt -gemeld dat aanvallen afgeslagen werden, o. m. ten Z. O. van Riga, ten Z. van Bereakezko, ten W. van Obertyn (Z. van den Düjestr) en ten Z.W. van Lubaczowka. De Russische communiqué's geven daarentegen aan dat de versperringen van de vijandelijke stelling aan de Slonowka doorbroken, werden, en het gevecht om de stelling voortduurt. Ten W. van Kimpolung (Boekowina) werd een vijandelijke aanval afge- Van het Itali aansch—Oos- tenrijksche front. Volgens het Ooatenrljksche com muniqué van 25 dezer, werden tal van aanvallen der Italianen afge slagen, o. m. ten Z. van het Suganadal, bij den Monte Zebio, by het Stilper Joch, ten Z.O. van Bergo en in de streek van den Ballo-pas. Op het Isonso front werd een vij andelijke aanval op den heuvelrug van Monfalcone gestuit. Van Italiaansche zijde wordt daaren tegen gemeld, dat de Monte Cismone, tusschen de Posina en Astico genomen werd. Op de hoogvlakte van Asiago werd een sterke uitgestrekte vijande lijke stelling bemachtigd, nadat een aanval op de Italiaansche stellingen Van het R u a s i s c h-T u r k s c h e front. Het Russische bericht van 24 Juli meldt dat op den weg naar Erzindzjan twee tegenaanvallen der Turken afge slagen werden. Ten O. van den weg werd de linie van de rivier Doerkoem Dapasi bezet. Cavalerie bereikte de linie Bor-Tapamertekh. 1 In een mededeeling van den 25sten wordt nog gemeld: Het Turksche leger trekt in wan orde terug onder den onweerstaan- baren druk onzer dappere troepen. Vèrscheidene onzer eenheden bevin den zich reeds op 15 werst van het centrum van Armenië, de stad Erzind zjan, waar blijkens rapporten onzer vliegers de Turken alle voorraden verbranden. Engelsch vliegtuig neergeschoten. Uit Berlyn wordt gemeld, dat Maandagmiddag door een Duitsche duikboot ten Z. van Zeebrugge een Engelsche tweedekker werd neerge schoten. Van het vliegtuig, dat op zee moest neerstiyken, zyn de in zittenden, twee officieren, door een onzer vliegtuigen gevangen genomen daarop met hun vliegtuig aan boord van een torpedoboot opgenomen en naar Zeebrugge gebracht. Turksche troepen naar Gallclë. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zullen eerlang Turksche troepen in gevechten tegen de Russen in Oaliciè optreden. Daaruit blykt de militaire slagvaardigheid der Turken en de eenheid van het front d^r middenrijken. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 25 Juli. Veertien man van de equipage van ,bet getorpedeerde stoomschip „Llongwen" zyn verdron ken tengevolge bet omslaan van een boot In de Oostzee. Aan de „Nationaltidende" wordt uit Malmö bericht, dat Maandag wederom 10 EDgelsche stoomschepen die van Rusland kwamen met een Zweedsche bemanning aan boord, dicht langs den wal voorbij de Zweed sche oostkust voeren. Duitsche tor pedobooten volgden hen buiten de Zweedsche wateren, tenéinde ze te nemen, wanneer zy genoodzaakt zul len zijn de Zweedsche wateren te verlaten. Ii\ de Adrlatische zee. De door de Britsche Admiraliteit als mljnenvegersgerequireerdeharing- drifters Astrum", „Spei", „Clavis", _,Frigate Bird" en „Ben Bui" zyn in de Adriatische Zee door een Oosten- rijkschen kruiset tot zinken gebracht, waarby vele opvarenden verdronken. BUITENLAND. Uit Engalaad. De terechtstelling van RogerCase ment zal plaats vinden op Donderdag 3 Augustus, in de Pentonville-gevan- genis, waarheen hy, sedert de bevesti ging, van zijn doodvonnis inhooger beroep de gevangenis meegedeeld dat de is overgebracht. Maandag is hem in procureur-generaal geen nader beroep op het Hoogerhuis heeft toegestaan. Hy was volgens de Daily Mail zeer getroffen door deze mededeeling. CaBement brengt het grootste deel van zyn tyd schrijvende door. Er zijn steeds twee bewakers bij hem en die zullen tot 't eind toe bij hem biyven Asquith ontvangt uit verschillende deelen van Ierland verzoekschriften om gratie voor Roger Casemeut. Zoo is er een ingekomen van kolonel Maurice Moore, welke petitie onder teekend is door zes Iersche bisschop pen, 26 parlementsleden en 42 ver tegenwoordigers van universiteiten of andere geleerde lichamen. Ook kardinaal Logue heeft de petitie mee-onderteekend „om redenen van vergeving en chariteit doch niet op grond van eenige sympathie met Casements daden". Uit Dultschland. Volgens de nieuwe, met 1 Aug. in Duitschland in werking tredende be palingen mag niet meer dan 50 gram toilet- of scheerzeep en 250 gram zeeppoeder per maand en per persoon verstrekt worden. De verstrekking geschiedt op een zeepkaart. Doctoren in ziekenhuizen kunnen vier, mijn werkers, vuurwerkers en schoorsteen vegers twee, kinderen beneden 18 maanden één toeslagkaart krygen. Toiletzeep ipag niet meer dan 20 pf. per 50 gram, zeeppoeder niet meer dan 30 pf. per 250 gram kosten. Ge durende Augustus mag inplaats van zeeppoeder nog zachte zeep verkocht- worden, daarna niet meer. Kattenbelasting in Duitschland. De stad Leer heeft besloten, een kattenbelasting in te voeren en wel van 3 M. per kat. Vrygesteld van belasting zyn de kattenhouders, die de dieren voor hun landbouw of hun bedryf noodig hebben. Een zakkenrolleraschool. De strafkamer te Keulen heeft den conllseur O. Tauwel tot 5 jaren tuchthuis en 10 jaren eerverlies ver oordeeld. Deze nobele heer bad een zakkenrollersschool ingericht, waar htj kinderen van 10 12 jaar tot misdadigers opleidde, waarna hij ze exploiteerde. De „Dautschland" en da „Breman". Kapitein Koning, van de vracht duikboot „Deutschland", heeft, vol gens den New-Yorkschen correspon dent der „Daily Mail", te kennen ge geven, dat Dinsdag de „Bremen", de tweede vrachtduikboot, in Amerika werd verwacht. Hy stelde zyn terug reis uit, had hy gezegd, tot de „Bre men" veilig en wel binnen was. Dezelfde correspondent beweert, dat men zich in Duitsche kringen te New-York ongerust maakt over de Bremen". Komt ze niet aan, dan zou de „Deutschland" maar liever in Amerika bUjven instede van met haar onverzekerde lading goud de terugreis te ondernemen. De „Basler Nachrichten" verneemt uit Londen, dat de tweede Duitsche handelsduikboot reeds in de Vereen. Staten is aangekomen, en wel in de haven van Bridgefort (Gonnectlcut). De Vereen. Staten koopen Deensch West-IndlB. Washington, 25 Juli. De Vereen. Staten hebben Deensch West-Indiè voor 5 millioen gekocht. BINNENLAND. Geen Belgische annexatie-begeerte. Een der correspondenten van „Het Volk" schrijft uit Parys: Uit regeeringskringen verneem ik, it de Belgische regeering eerstdaags den militairen attaché van Nederland eene nota zal overhandigen waarin zij verklaart, dat Belgiö geen annexatie plannen koestert ten nadeele van Nederland en los staat van iedere campagne die in tegenovergestelde richting wordt gedaan. Ik kan ook mededeelen, dat het annexionnistisch blad ,Le XXe Siècle" van hoogerhand een wenk heeft ge kregen om zy'ne campagne te staken. Maal. Van verschillende zyden wordt de klacht geuit, dat de meelfabrieken óf zeer traag bf in het geheel geen ge build meel afleveren. Naar het „Hbl." verneemt werd daarover Donderdagmiddag een con ferentie gehouden tusschen den Minis ter van Landbouw en den directeur yan het Graan bureau. Uit inlichtingen die het blad kreeg is gebleken, dat er vooralsnog geen gebrek is aan meel. Van een nieuwe bruinbrood-periode is dan ook voor- loopig niets bekend. Schepen met regeerlngsgraan aangehouden. Naar het „Hbl." meldt, worden thans weder 13 schepen geladen met graan en geconsigneerd aan de Neder- landsche regeering aangehouden. Van 3 schepen met een gezamenlij- ken tonneninhoud van ongeveer 50,000 ton liggen er acht te Kirk wall en de andere te Falmouth en in de Duins. De „Tubantla". De heer B. J. Gelder, hoofd-redac- teur van de „Visseherlj Courant", heeft naar aanleiding van de publicatie in het Oranjeboek van den briefden 9en Juni door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken aan den Nederlandschen gezant te Beriyn, be treffende het gebeurde met de „Tu- bantia", een adres gericht tot den minister van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. In den brief van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken wordt verklaard, dat in den nacht van den 15en op den 16en Maart 1916 zich geen enkele duikboot of ander Duitsch oorlogsvaartuig heeft bevon den binnen een rayon van 10 zee- myien van de plaats, waar de ramp heeft plaats gevonden. De heer Gelder deelt nu aan den minister mede, dat Woensdag 15 Maart des namiddags 3 uur een Duit sche duikboot den Goereeschen blazer G. O. 11 heeft aangevaren en wel op 6 myi noordwest van het vuurschip M3as. In het Hollandse!) werd ge vraagd waar men was. De maximum-groenteprijzen. De tuinders rondom Amsterdam hebben Dinsdag besloten een request te zenden aan den minister van landbouw, ny verheid en handel om opheffing te vragen van de maximum prijzen. Als op dit verzoek niet voor Vrijdag avond gunstig wordt beschikt, zullen de tuinders te beginnen met 81 dezer niets meer te Amsterdam aan de markt brengen. Tot zoolang biyven de tuïndera vr\j. Dinsdag waren reeds veel tuinders van de markt te Amsteidam weg gebleven, behalve enkele, die aan inrichtingen leveren. Van bloemkool en wortelen was de aanvoer dan ook gering, kropsla daarentegen was er genoeg. Te Rotterdam, waar de maximum prijzen geheel uitgeschakeld zyn, was de aanvoer ruim voldoende. Onder hands werd alles boven maximum- prys verkocht. Een tuinder die echter op de markt een party boonen tegen marktprys wilde verkoopen, zag zyn koopwaar in beslag genomen, waarna de boonen tegen maximum-prys werden ver kocht. Hoe het soms gesteld is met de klachten over onvoldoenden voorraad van aardappelen of groente, moge blijken uit onderstaand bericht, ont leend aan de „Tel.": Dezer dagen ging er van de Ver- eeniging van Leidsche Aardappelhan delaren een verzoek uit totderegee- ring om het quantum aardappelen voor binnenlandsch gebruik te ver- grooten. In Leiden zouden althans geen voldoende aardappelen zyn. Van de zyde der Tuinderspatroons- vereeniging aldaar werd echter mee gedeeld, dat onder deze handelaren worden aangetroffeo, die als ze de kans schoon zien van deze aardap pelen uitvoeren naar Duitschland. Zy zouden op deze wyze zelf er toe medewerken dat er voor het binnen land te weinig aardappelen overbly- ven. Vanwege het distriébutie-bureau in Leiden moet naar deze praktyken een onderzoek worden ingesteld. Ean adraa over de ragaarlnga- maatregelen. Door de Gemeentelijke Voedings commissie te Dordrecht werd Dinsdag op verschillende plaatsen in de ge meente een adres ter teekeuing gelegd, hetwelk aan de Tweede Kamer zal worden verzonden. In dit adres wordt geconstateerd dat de regeeringsmaatregelen ten eenen male onvoldoende zyn gebleken, terwyl de verwachting wordt uitge sproken, dat de wyze van levensmid delenvoorziening, die in het ingediende wetsontwerp (20 millioen) wordt voorgesteld, tot nog grooter ellende 1 leiden in den a. s. winter. Er wordt in het adres! op aange drongen dat de regeering het ver schaffen van levensmiddelen in handen zal houden, en dat al wat zou biyken vap de levensmiddelen voor blnneu- landscbe consumptie niet noodig te zyn, door de regeering zelve in handen werd gehouden, als ruilmiddel voor die artikelen van onze naburen, welke hier te lande niet verkrijgbaar en onmisbaar zyn. Aan het slot wordt opgemerkt, dat, mocht de minister echter blyken van andere meening te zyn en in dezelfde richting willen doorgaan, adressanten dan van meening zyn, dat het bevor deriyk zou zijn aan de belangen van de burgerbevolking indien Zyne Ex cellentie mocht kunnen besluiten de portefeuille ter beschikking te stellen. Ean paardendief. De rykspolitie heeft na een wilde jacht een jongeman gevangen ge nomen, die op de paardenmarkt te Hoofddorp (Haarlemmermeer) een door hem te Zandvoort gestolen paard trachtte te verkoopen. Een be zoeker, die toevallig het paard kende, stelde de politie op de hoogte. De dief nam de vlucht, doch werd in een korenveld gevat. Door aan dynamietpatroon gawond. Op de Kattenburgerkade te Amster dam vonden een paar kinderen een dynamietpatroon. Zy brachten voorwerp aan bun vader, wonende Kattenburgerkade 17, die de patroon onderzocht met het noodlottig gevolg, dat deze ontplofte. Een de* banden van den man werd verbrijzeld, de andere werd ernstig verbrand. De gewonde, Van Galen geheeten, is in het Binnengasthuis-opgenomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Opkoopingvan ontvreemde goederen, Voor de rechtbank te Alkmaar werd Dinsdag behandeld de zaak tegen den gedetineerden koopman J. de J. te Helder, die zich had te verantwoorden wegens hetopkoopen van ontvreemde metalen van ver schillende leerling-stokers aan boord van het instructiescbip „van Speyk". De eerste getuige, de leerling-stoker P. D. verklaarde door hot lezen der advertenties van bekl'. op het idéé te zyn gekomen, ook eens wat te ontvreemden en aan de J. te ver koopen. Verder deelde hy mede dat bekl. hem naar Banka tin gevraagd had. Dit werd evenwel door bekl. ontkend. Door den officier van Justitie werd nog opgemerkt dat het gekochte goed niet in een register werd genoteerd, en dat door bekl. niet naar de her komst der metalen was gevraagd omdat hy niet naar den bekenden weg wilde vragen. Beklaagde beweerde naar de her komst niet geïnformeerd te hebben, N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Mühlen. GOEDKOOP REIZEN. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP 's morg. 7 uur, 's avonds 11 uur, van AMSTERDAM 's morg. 0.15 uur, 's midd. 3.30 uur. om te voorkomen dat zyn cliënten zich beleedigd zouden gevoelen. Getuige J. F. S. verklaarde in over leg met den vorigen getuige het lood en koper ontvreemd te hebben en het, gekleed in burger, aan beklaagde verkocht te hebben. Beklaagde zei nog tegen getuige „Je hebt het goed opgeborgen", ge-* tuige zeide daarop „dat meetje wel." Van beklaagde ontving getuige daarvoor f2.60 en 10 ets. fooi. By het heengaan zelde beklaagde nog „al kbm je met een wagen vol, ik hou my aanbevolen." Beklaagde ontkende de woorden gesproken te hebben. De president meende, dat wanneer het er op aan kwam, het bij beklaagde niet waar was. Beklaagde zeide dagelyks van militairen van alle ran gen te koopen. Ook deze getuige zeide door de advertentie van beklaagde op het idee van het ontvreemden te zijn gekomen. De president constateerde de groote invloed van verderfelijke advertenties, die hieruit bleek eu zeide tot beklaagde, dat ze de jeugd tot stelen uitnooaig- den. Getuige v. d. B., eveneens leerling- stoker a. b. van de „Van Speyk", had ook ontvreemde metalen aan bekl. verkocht en daarvoor f 2.50 ontvan gen. Toen fle koop was gesloten en getuige wilde vertrekken, zeide bekl. „wacht even". Bekl. ging naar buiten, keek links en rechts van het huis en zeide toen „je kan gaan". De president constateerde dat bekl. )t type van een heler was, als het er op aankwam wist hy niets. Bekl. zeide naar buiten gekeken te hebben, omdat zyn concurrent tegen over hem woonde. De president meende, dat geen rechtschapen concurrent zou denken, dat matrozen-jongens rechtschapen klanten kunnen zyn. Spreker meende dat de couranten door dergelijke ad vertenties als van bekl. to weigeren, heel wat onheil konden voorkomen. Getuigen N. B. eu L. T., die als laatste leerlingen-stoker van de „van Speyk" werden gehoord, verklaarden eveneens ontvreemd metaal aan de J. te hebben verkocht. De president vroeg bekl. of hy het tenlaste gelegde niet wenschte te bekennen, er daarby op wyzende, dat er veel aanwyzingen tegen hem be stonden. Bekl. bleef ontkennen en verklaarde do volle waarheid gezegd te hebben. De officier van justitie zeide, dat door de verleidende advertentie van bekl. straks 5 flinke, marinejongens voor diefstal moeten terecht staan. Bekl. moest maar eens nadenken hoe hy daarby tegenover de maatschappij gehandeld heeft. Bekl. stond terecht voor 8 maal gepleegde heling. Deze staan vast, 'leen is er de vraag of de opzet bo ezen is. Opzet bjj heling beteekent „over tuiging dat iets door misdryf is ver kregen". Er zyn tal van aanwyzingen dht bekl. hiervan overtuigd moest zyn. Uitvoerig ging spr. de verklaringen en de aan het licht gekomen feiten na. De advertentie kan geen andere strekking hebben dan een uitnoodiging aan de jeugd om hem voorwerpen te verkoopen. Uit de omstandigheden moet wor in afgeleid, dat bekl. bet inzicht heeft gehad dat hy door bet koopeu zich aan heling schuldig maakte. In dit geval den heler erger oordee- lendedan den steler, eischte spreker mede om een voorbeeld te stellen één jaar gevangenisstraf. De verdediger-Tor. Prins wees er dat bekl. nog slechts 5 maanden in den Helder was. Het adverteeren zooals bekl. deed, die in zyn adver tenties n.1. de prijzen vermeldde, ge schiedde in den Helder reeds voor beklaagdes vestiging aldaar. Opzet van bekl. achtte pleiter niet bewezen. Spr. kon niet meegaan met de conclusie van den officier. Pleiter wees er verder op dat helers meestal ver beneden den prys be talen voor hun risico. Door bekl. werd echter den gebruikelyken vollen prys betaald. Dit is door deskundigen bewezen. Pleiter vroeg vryspraak subaidair een voorwaardelijke straf. De Officier had als grief tegen ver dediger dat deze de zaken uit zyn verband rukte en protesteerde er tegen, dat er termen zyn om dezen beklaagde voorwaardelijk te veroor- doelen. Spreker bleef by zijn eisch. Mr. Prins verheugde zich er over vernomen te hebben, wat er aan zyn pleidooi mankeert, dit verneemt men □iet al tyd. Pleiter ging uitvoerig na waarom hy de aanwyzingen niet uit elkander rukte en betoogde, dat in de adver tentie van beklaagde geen Vwo aanwyzing zat, dat beklaagde opzet had om gestolen goed te koopen. Dan publiceert men de prijzen niet. Waar beklaagde 10 minder dan de getaxeerde waarde besteedde, daar was spreker in tegenstelling met den Officier van meening, dat dit geen lage prys genoemd kon worden. De uitspraak werdjhierna bepaald op 31 Juli. Bedelarij. Tegen C. K. te den Helder werd Donderdag door den rechtbank te Alkmaar wegens bedelary 3 dagen hechtenis en 8 jaar opzending naar een Rykswerkinricbting geeiacht. Bekl. vreeg een opzending van 8

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1