HELDERSCHE COURANT HET GULDEN MYSTERIE. No. 4663 ZATERDAG 29 JULI 1916 44e JAARGANG PT* Dg abonnementsprijs van de „Heldarsche Courant" Is thans per kwartaal in da stad 75 cent, franco per post ft. Op- en ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Ku. Juli. oponderopondervjn.n.i Zondag 10 m. 6.82 a. 8.64 6.19 8.64 9.10 9.10 Maandag 81 8.44 9.8 651.8£2 9.46 Aug. Dinsdag 1 7.66 9.21 6JB 8.60 10.16 10.60 Woenad. 2 9.6 9.38 55i 6.48 10.46 11.16 Donderd. 3 10.18 9.46 6.26 8.48 1L90 1L60 Vrijdag 4 11.32 10.— 6J27 8.44 11.60 050 Zaterdag 6 a. 0.60 „10.17 658 8.48 056 086 DE WEEK. 't Is de heer Knobel, de afgevaar digde voor Zwolle, geweest, die op Donderdag 20 Juli j.1. ons Lagerhuis nog eens gedwongen heeft te toonen, welke verderfelijke, voor zijn gezag fnuikende ge volgen hetabsenteïsme", - 't spijbelen, heeft, dat noch met harde noch met zachte middelen kan wor den bestreden. Nadat 't onmogelijk was gebleken, op Woensdag 19 Juli een-en-vljftig Parlements-leden bijeen te krijgenhet plan om toen zitting te houden moest worden opgegeven, lukte 't den dag-erna, maar op 't kantje af. Hooger dan 52 wees, Ingezonden mededeeling. Dl Pmk Pillm latin niit wachten Snilli gimzing nnir dactjlognfisti. Na een behandeling van eenige dagen met de Pink Pillen, heefteen jongè dactylograflste zich verlost ge zien van een bloedarmoede die haai sedert vele maanden ondermijnde. Met de Pink Pillen wacht men niet. „Ik, verheug my er over de Pink Pillen te hebben genomen. Zonder deze pillen ben ik zeker dat ik niet verlost zou zijn van den toestand van bloedarmoede waarin ik meerdere maanden verkeerde. Ik was in de hoogste mate verzwakt. Ik was zeer vermagerd en kon bijna niets meer eten. Bovendien leed ik voortdurend aan benauwdheid, hartkloppingen en schele hoofdpijnen. Ik had geen kleur meer. Toen ik zag, dat ik, ondanks versterkende en opwekkende midde len, meer en meer verzwakte en ge noodzaakt zou z(jn mijn werk te staken, heb ik een laatste proef willen nemen met uwe Pink Pillen. De Pink Pillen hebben mij niet lang doen wachten. Zoodra toen ik de eerste pillen genomen had, voelde ik ver betering. Het zou mij moeielyk zijn met juistheid op te geven hoe zich die verbetering voordeed, want ik ondervond een algemeen welzijn. Ik at met eetlust, m(jn spijsvertering was goed, ik gevoelde mij sterker, ik was warmer, ik werkte zonder zoo gauw moe te zijn. Ik ging er niet alleen beter uitzien, maar bovendien nam mijn gewicht snel toe. Ik ben inderdaad van 45 kilos, die ik in het begin van de behandeling woog, ge klommen tot 52 kilos, die ik nu weeg. Sedert meerdere maanden ben ik met het gebruik der Pink Pillen opgehour den en toch heeft hun goede invloed voortgeduurd, daar ik altijd even ge zond ben." Mej. Marie-Louise Pommier, die dezen brief schreef, is dactylograflste aan de fabriek Alfred Chancerelle, Concarneau (Finistère Frankrijk). De bloedarmé die de Pink Pillen neemt, wacht niet lang op zijn ge nezing. Het ontbreekt hem aan blöed. Ea nu geven de Pink Pillen rijk en zuiver bloed met iedere pil. De Pink Pillen genezen de bloedarmoede zoo als het brood den honger geneest. Z15 zijn onovertroffen in alle ziekten die slapte van het bloed of zwakte der zenuwen tot oorzaak hebben: bleekzucht der jonge meisjes, alge- meene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen) hartkloppingen, onregel matigheden, zenuwuitputting. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.76 per dooB, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RÜIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. DOOB C. N. en A. M. WILLIAMSON. Vertaald doob W. J. en H. A. CORNEIiSSEN. 18.) Vele dingen, die ze in de kerken geboord bad, kwamen het meisje on waarschijnlijk voormaar ze geloofde, dat de groote Macht, die het Heelal bestuurt, evengoed haar zaken regelde, als die der sterren, en met dezelfde belangstelling. Ze meende, dat haar ziel een vonk was, haar gegeven door die Macht, en dat dat goddelijke in haar slechts had te roepen om die almacht van God, om antwoord te krijgen. Ze had geroepen, en ge vraagd, Saidee te mogen vinden, en nu ging ze haar vindenhoe wist ze nog niet preciesmaar ze twij felde er byna niet aan, dat Stephen Knight in betrekking stond met den weg, dien ze te volgen had. Waarom was hij anders zoo goed voor haar? Het zou nooit in Victoria Ray zijn opgekomen, om hem, zelfs ook maar in gedachten, haar „witte ridder" te noemen, zooals Margot Lorenzihem hardnekkig bleef betitelen, en zooals zij hem ook in het beruchte inter view genoemd had. Maar van het eerste oogenblik af, dat ze zijn naam hoorde, trof het haar, dat die naam1) bij hem paste, alsof het een wapen- 1) Kalgt-xlddar. nadat de wijziging der wet op Post-tarieven was goedgekeurd de „Parlements- thermometer" niet. President Borgesius verkeerde voort durend in alleszins-begrijpelijke be zorgdheid en de volijverige Kamer bewaarder, de heer Van Bljlevelt, was gesta&g aan 't tellen der hoeden, 't Ging, dien dag, dan ook slechts om een bedragje van vier miUioen acht ton, dat de Schatkist uit den verviervoudigden bier-accijns zal trachten te halen. Ook dit heeft mi nister Van Gijn weten te kragen ook nu heeft hy de amendementen onder gelukkig trefschot genomen en slechts toegegeven, dat men voor het kiezen van terrein voor bierbrouwerij geen ministeriëele goedkeuring zal noodig hebben vertrouwend, dat de brouwers zich niet zullen spiegelen aan het voorbeeld van den Limburg- schen collega, die een jongen in de dakgoot zette om uit te kijken, of ,de kommiezen" bijgeval naderden Toen de 4 mlllioen 8 ton binnen waren gehaald, was 't op dien 20en Juli 1916 met het „quorum" gedaan. Toch volhardde de heer Knobel weet men bij zijn eisch om te laten stemmen over zijn voor stel om vóór het recès ook nog het ontwerp tot instelling van een Kolonialen Raad te behandelen. Alsof de Kamer niet totaal afgewerkt is 1Alsof er nog werkkracht en •lust ware, op de kentering van Juli op Augustus, voor zulk een arbeid. Niemand zal betwisten, dat het ont werp, door den heer Knobel bedoeld, van groote urgeDtie is. Zeker: hier is „periculum in mora", gevaar bij langer talmen, in den vollen zin des woords. Maar naast den eisch der urgentie, van den spoed by 't werken, staat nog een ander, even groot be lang dat namelijk 's lands zaken op behoorlijke wijze worden afgedaan door menschen met' helder hoofd en met lust tot den gewichtigen arbeid, dien zij te verrichten hebben. Die eisch is op 20 Juli j.1. door den heer Knobel over 't hoofd gezien, en 't was van dien afgevaardigde een zeer ernstige fout, eene gansch-onver- klaarbare bovendien dat hü het Parlementwaar nog slechts 49 leden tegenwoordig bleken te zijn, een bespottelijk figuur liet maken voor gansch het volk, terwijl hij (een man als prof. Heeres trachtte 't hem te verduidelijkenkon beseffen, dat voor zijn denkbeeld toch geen meerderheid was te vinden en hij bovendien zoo wel het prestige der Kamer als de Ive, waarvoor de heer Knobel in het krijt trad, had kunnen dienen door goed te vinden (wat de praeses hem afsmeekte te doen 1) dat over voorstel na enkele dagen, als de Kamer weer zou bijeenkomen, zou gestemd worden. Voor dergelijke on verzettelijkheid don juisten term te vinden is inderdaad Diet gemakkelijk. Vermoedelijk op 27 Juli zal het Parlement nu bijeenkomen, wederom ter behandeling van de levensmidde len-voorziening. Minister Posthuma - op zijn departement teruggekeerd - heeft het voorbeeld der heeren'ge volgd en de schriftelijke gedachten wisseling over de Distributie-wet met schier-electrischen spoed behandeld. Aan inschikkelijkheid ontbreekt *t Z.Exc. niet. De taak, die aan de ge meenten zou worden opgelegd, zal aan het Rijk komen. De gQedkoope levensmiddelen en brandstoffen zullen niet slechts voor de kleine beurzen worden beschikbaar gesteld. Van de 25 pCt., die de gemeenten zouden bijdragen, zal ongetwijfeld een niet te versmaden brokje afgaan. Men is geneigd uit te roepen „Mein Liebchen Was willst du noch mehr Op deze wijze is 't mogelijk, denk baar, dat de Tweede Kamer zich in een paar dagen door het ontwerp heen-werkt. Om dan, te langen leste, met zomer reces, tot Prinsjesdag in Septem ber, uiteen te gaan De lijst der schriftelijke vragen heeft zich in de jongste dagen op bedenkelijke wijze uitgebreid. De heer Lohman is gekomen met zijne, minister Posthuma ver zoekend het Huis in te lichten of er iets waar is van de geruchten, dat Volksvertegenwoordigers zich onledig hebben gehouden met smokkelen en ander geknoei met koper, koeien, consenten, etc. De minister ant woordde, dat er hem niets van be kend is. Zal men wanneer de Kamer weêr bijeen is een rusting was. Ze hield ervan,eenbe- teekenis te zoeken in namen, en soms, wanneer ze wat vermoeid of ontmoe digd was, herhaalde ze voor zichzelf eenige malen hardop haar eigen naam „Victoria, Victoria, ik ben Victoria," tot ze zich weer sterk gevoelde, om elke moeilijkheid te overwinnen. En wat z(jn uiterlijk betreft, ze had zeker vaak mooier mannen gezien Arabier aan boord was beslist knapper; maar, dacht ze, wanneer ze een generaal was, die een man noodig had voor een uiterst gevaar lijken post, waarmee zoo goed als zeker de dood gemoeid zou zijn, dan zou ze iemand ais Stephen kiezen. En die zou, daar was ze van over tuigd, niet aarzelen zyn plicht te doen. En zoo ging ze ten slotte slapen, denkend aan Stephen. „Eindelijk Afrika 1" zei Victoria den volgenden morgen terwijl ze naast Stephen tegen de verschansing ge leund stond, en Algiers reeds einde lijk met het bloote oog zichtbaar was. Ze sprak tot zich zelf, de woorden half fluisterend, zich nauwelijks be wust, dat ze ze uitsprakmaar Stephen hoorde het. „Ib het, zooals u ver wacht had?" vroeg hij. „Ja," zei ze, „het is precies zoo, om dat ik er een menigte photographieèn van heb. Eh ik heb elk boek er over dat ik maar kragen kon, gelezen, oud of nieuw, in het Fransch zoowel als bet Engelsch. Ik heb altijd mijn Fransch bijgehouden, ziet u, om de zelfde reden als waarom ik Arabisch „weerklank" van die vragen te hooren krijgen? Onmogelijk lijkt 't me niet. Er zyn de met rood paspoort weg gejaagde matrozen, die in Indie relle tjes maakten en te Hellevoetsluis uit 's lands dienst werden gestuurd. De heer Hugenholtz ia er de man niet □aar om zulke dingen „stilzwijgend te laten passeeren". Inderdaad, - de heer Schaper had geen ongelijk, toen hij, op 20 Juli j.1., beweerde, dat er „urgente dingen by bosjes zijn"! Het jongste Oranje-boek is den 28en Juli verschenen, en zeker heeft het den indruk gewekt, dat minister Loudon op flksche wijze voor de eer des lands weet op te komen. Den heer Nierstrasz is nog pas geant woord door den minister van Buiten- landsche Zaken, dat de „Tubantia' zaak volstrekt niet wordt geacht in de doofpot te zyn gestopt. Onze Regeering blijft by de meening, dat een torpedo het schip beeft vernield. Dat is Óen flkscb woord tegenover de pogingen om het geval te „ver donkeremanen", schoon niemand zal verlangen, dat men verder ga, op het Haagsche Plein, dan 't erkennen van ongelijk en het aanbieden van schadevergoeding. Er Is de spanning tusschen de eischen van Engelsche zijde en onze economische zelfstandigheid. Waar de premier by het Landstorm-ontwerp in het Lagerhuis verontrustende woorden sprak, daar zal mr. Cort v. d. Linden ongetwijfeld allereerst aan deze dingen hebben gedacht. Het opbrengen van Nederlandsche visscher8vaartuigen voor het Londen- sche Prijzenhof, lokte begrijpelijk protest uit van de „Volharding" en andere zeemana-kongsi's. Dat Engelsche gezant bij ons Hof, aan wiens adres het protest werd ge zonden, opkwam tegen de voor zyn regeering kwetsende bewoordingen, waarin 't was vervat: men kan 't hem niet euvel duiden. Waar is ook, dat onze visschers, tegen de waar schuwing onzer Regeering in, op verboden terrein hebben gevischt. Er is bier schuld aau beide kanten. Van Engelsche zijde wordt schadevergoe ding aangeboden. Laten wy vertrou wen, dat ook deze „perkara" zal eindigen, opgelost worden, zonder dat de wereldbrand op het vader- landsche erf overslaat. De wereld ramp heeft ons al zeer pyniyke wonden, behalve dan van economisch ïyden, berokkend. Daar is nu laatste lijk weèr bygekomen de ramp van de „Maas", bezuiden het lichtschip „Noordhinder" op een myn gestooten, en die aan tien jonge levens een eind maakte. Vóórdat de vreeseiyke crisis tot oplossing zal zyn gebracht, zullen wy moet men zich voor stellen nog wel meer rouw over Nederlandsche gezinnen gespreid zien. De Anti-Oorlogsraad zal op I Augustus a.s. een vredesBpeld doen verkoopen, voorstellend een duif, met oiyftakje in den snavel. Mooi symbool Biyk, inderdaad, van onverwoest baar optimisme. Men moet bewondering gevoelen voor de geestkracht, de blymoedig- heid van hen, die aldus den wereld vrede welhaast wachten. Maar wil ik wel erkennen 't kost toch vaak groote Inspanning om zich aan te sluiten by dat zonnig optimisme. Zeker, de „lichtpunten" zyn er nog steeds. Maar toch Wanneer straks de Senaat over het ontwerp-Ouderdomsrente zal heb ben te oordeelen, te beslissen, zal men dan aanschouwen een feest van verbroedering? Van besef, dat zeker in deze dagen partijtwisten, politiek gekrakeel moet worden achtergesteld by den groofen, boogen eisch van krachtige samenwerking? Of zal de duivel van partypassie het onzalig vuur weêr aanblazen Helaas, hier is bange twyfel maar al te zeer gerechtvaardigd. Moge de uitkomst dit myn pessimis tisch vreezen te schande maken I Mb. Antonio. DE OORLOG. Di birlehtin «an 26 en 27 Juli. Van het W e s t e 1 y k front. Het Fr&nsche comminiqué van den 26sten meldt de verovering van een versterkt huis ten Z.O. van Estrées, studeerde. Ik geloof, dat ik nu al de namen kan noemen van enkele ge bouwen, zonder my te vergissen. Maar ik heb me nooit zulk een hemel kunnen voorstellen. Ik wist niet, dat de hemel zulk een kleur hebben kon. Het is, alsof er een zwak vuur brandt achter een dunnen blauwen sluier." Het was zooals ze zeide. Stephen had de Riviera prachtig getinte luchten gezien, maar daar was het blauw mindór doorschijnend, meer als het blauw van een turkoois. Hier waa het etherisch en trillend, als de vio lette gloed, die uitstraalt boven groote houtvuren. Hy waa verheugd, dat de hemel van Afrika anders was dan andere luchten, die hy gezien bad. -Het verhoogde het gevoel van be- toovering, dat zich van hem meester maakte. Het leek hem toe, dat het iemand mogeiyk zou zyn, dingen uit zyu leven te vergeten, in een land, waar zelfs de hemel van een andere kleur blauw was. Wanneer Stephen wel eens in reis- beschavingen of in romans gelezen bad van „Het Mysterie van het Ooeten," had hy een weinig minach tend geglimlacht. Waarom zou het Oosten geheimzinniger zyn dan het Westen of Noorden of Zuiden, be halve dat de vrouwen in harems wer den opgesloten en sluiers droegen als ze zich op straat bewogen Zulke ge woonten konden toch niet een heel land iets mysterieus geven Maar of schoon hy nog niet eens aan land was, voelde hy zich nu reeds gedwon gen, bet beBtaan te bekennen van Van het O o s t e 1 y k front. Dultsche berichten maken melding van het afslaan der vyandeUjke aan vallen aan de Sjtsjara en ten W. van Bereczeszka. Overigens geen gebeur tenissen van belang. Ook de Oosten- ryksche mededeelingen geven aan dat aanvallen afgeslagen werden. Dit was het geval tusschen Radziwilow en de Styr, en aan weerszyden van den weg naar Leszniow (hier werden 1000 man gevangen genomen). Ten N. van den Prislop-zadel gingen de Oostenrykers vooruit. Zy trokken over de Crasny Czereinosz en namen de hoogten aan de overzijde van de rivier. Tegenaanvallen van de Russen hadden geen succes. Van Russische zyde wordt gemeld dat in -de Btreek van de rivier Sloniowka, aan de Soldoerowka ge vechten werden geleverd by de rivier overgangen. Op v^^ punten gingen Kussen vooruit, flet aantal krijga- gevangenen gemaakt in de gevechten van 26 Juli bedraagt 128 officieren en 6250 man. Verder vermeesterdon de Russen 5 kanonnen en 22 machine geweren. Voorts wordt in het bericht van den 27sten melding gemaakt van bet afslaan van aanvallen ten N. van het Madziol-meer, en in de streek van waarb(j een aantal Duitschers ge vangen genomen werden. Volgens een mededeeling van den 27sten gingen de Franschen ook ten O. van het dorp vooruit. Het bericht meldt verder eenige krachtige aanvallen der Duitschers o.m. ten N. van de Aisne en in Champagne, waar de Duitschers in de voorste loopgraven doordrongen, doch waaruit zij door tegenaanvallen weder werden verdreven. By Verdun nemen de geschut- gevechten weer in hevigheid toe. Ten W. van de schans van Thiau- mont maakten de Franschen eenige vorderingen. De Engelsche berichten geven be schouwingen over de bezetting van het dorp Pozières, dat een der ge weldigste bolwerken der Duitschers was tegenover La Boisselle. Engelsche bladen ontvingen berichten uit het hoofdkwartier, waarin de veronder stelling wordt uitgesproken, dat zich nog Bterkere Duitsche stellingen be vinden bij den molen ten N. van Pozières. Het feit, dat de Engelschen zich hebben kunnen vestigen in de linie Pozières—Bosch van Foureaux— Deville-bosch—Waterlot- hoeve Guil- lemont, wordt beschouwd als het einde van de tweede faze in slag aan de Somme. Volgens het Duitsche bericht van den 27sten was er tot in den nacht krachtige artillerie-actie aan zyden van de Somme. Ten W. van Pozières werden de aanvallen der Engelschen, ten O. van Barleux die der Franschen afgeslagen. In de streek van de Froide Terre en byFleury mislukten eenige aan vallen der Franschen. Op sommige punten duren de gevechten nog voort. Verder kleine gevechten tusschen patroullle-afdeelingen. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Van het Italiaansch-Oosten- yksche front. Steeds zetten de Italianen hunne aanvallen op de Oostenryksche stel lingen voort. Zoo vmeldt het Oos tenryksche bericht het afslaan van een driemaal herhaalde ItaliaanBche aanval by Paneveggio. Daarop werden geschutgevechten met groote hevigheid voortgezet. In het ItaliaanBche communiqué wordt medegedeeld dat aanvallen der Oostenrykers op den top van den Monte Cimone afgeslagen werden. VaDdaar uit trachten de Italianen de Oostenrykers te verdryven van het plateau van Toneza, waar zy zich sterk verschanst hebben. Ondanks den hardnekklgen tegenstand, maak ten de Italianen eenige vorderingen. Van het RussischTurkache front. Volgens het Russische legerbericht van 27 dezer wordt de achtervolging van het terugtrekkende Turksche leger voortgezet. In Erzindzjan werd een opslagplaats van munitie door de Russen buitgemaakt. dat onverklaarbare mysterie, waarmee hy gespot had. Hy verbeeldde zich, nu reeds een vagen invloed te gevoelen als de aanraking van een geest. Zy was in het trillend blauw van de lucht, in de woeste vormen van het Atlasgebergte, in de ver- wyderde toppen van de Kabyle-bergen in de ijle verte, en in het ivoor-wit van de lage daken, die glinsterden tegen het helle groen van den heuvel van Sahel, als de parels op den boe zem eener gesluierde vrouw. Terwyi bet schip de kust meer en naderde, werd droomige schoonheid van de witte stad óp de groene heuvel helling tot iets wezenlijks, dat een teleurstellenden indruk gegeven zou hebben van iets moderns en Fransch, wanneer niet overal torentjes ver rezen waren, wijzende vingers van groen brons, en hier en daar groepen oude Arabische huizen hadden gestaan Ginds by de kade waarop de boot aanstuurde als een vogel, die haar zyn nest vliegt, stonden een paar van deze huizen bijeen, oude gebouwen in handels-kantoren herschapen. Ze zagen er vervallen uit, doch maakten niettemin den indruk van een zeer eigenaardige schoonheid zooals uit geteerde vrouweiyke slaven nog kun nen doen denken aan haar grootheid en schoonheid in een verwyderd land. De „Charles Quex", verminderde haar snelheid, toen ze de haven na derde. De uitgebreide armen van de pie ren waren tot een breede omhelzing in zee uitgebouwd; de rook der booten doorkliefde in donkere, golvende stre- In de Zwarte Zee. St. Petersburg, 26 Juli. Een Rus sisch smaldeel heeft den kruiser „Breslau", op weg naar Novo Rossiysk ontmoet, en hem tot het vallen van den nacht vervolgd. De „Deutsehlend". Nog steeds is geen bericht ontvan gen van het arriveeren van de tweede handelsduikboot de „Bremen", in Amerika. Korten tyd geleden werd gemeld dat de „Deutschland" niet zou vertrekken vóór de „Bremen", was aangekomen. Berichten uit Ame rika dd. 28 Juli wyzen er thans op, dat de „Deutschland" spoedig zal ver trekken. De uitklaringsstukken zijn reeds ontvangen en een groote voor raad drinkwater werd ingenomen. De sleepboot, die het schip bewaakt lag onder stoom gereed. De Amerikaansohe kruiser „North Caroliua" en twee torpedojagers ver trokken reeds om buiten de kapeu van Virglnia te waken voor schending der neutraliteit. BINNENLAND. Hat opbrengen van vltacharatohapan. De stoomloggers VI. 3 en VI. 50, en de zeilloggers Nora en Olga (IJmui- den) zijn door Engelsche oorlogs schepen opgebracht. Een Reuter bericht uit Londen meldt, dat vele det beschouwingen in i bladen onjuist zyn. Het denkbeeld is niet geopperd, dat i geheele Nederlandsche visschers- vloot zou worden opgelegd of dat eenige beperking is overwogen van de hoeveelheden visch voor verbruik in Nederland. Meer dan eene oplossing te dezer zake is te Londen besproken met vertegenwoordigers van de Neder landsche haring visschery. Hoewel nog geen overeenkomst is bereikt, is er reden, te hopen, dat de zaak spoedig geregeld zal zyii. Donderdagavond werd te Scheve- ningen een drukbezochte vergadering gehouden, belegd door den Nederl. Zeemansbond en den Nederl. Bond v. Transportarbeiders. Men betoogde dat niet moest wor den gerust alvorens de vrije uitoefening van de zeevisschery was herkregen. Inbetlagnamlng van tarwa, garat an havar. Door den Minister van Landbouw is ter kennis van de burgemeesters jebracht, dat de noodzakelykheid ge ileken is, dat het rijk ook de beschik king krijgt over de in ons land ge teelde larwe, gerst en haver. Daarom worden de burgemeesters uilgenoo- digd over te gaau tot aankoop van alle in hunne gemeente verbouwde tarwe, gerst - en haver, met uitzon dering van hetbenoodigdezaaikoren. Aan landoouwers aie dit verlangen, zal bovendien worden toegestaan de beschikking te houden over een deel der graansoorten benoodigd voor de veevoedering gedurende de eerste 8 maanden. De distributie van veevoeder zal van regeeringswege ter hand worden genomen. De te betalen pryzen zijn vastge steld als volgt: tarwe per 100 K.G. f15 bij een natura-gewicht tot en met 76 K.G. per H.L., daarboven f 15.25, gerst f 14 per 100 K.G., haver f18 per 100 K.G., alles mits goede qualiteit en met de gebruikelijke kor ting te leveren daar, waar zulks door de provinciale Broodcommissie wordt verlangd. D« maximum grosntaprljzan. Door den burgemeester van Amster dam werd Woensdag aan den Minister van Landbouw een telegram gezonden, waarin werd aangedrongen op het vaststellen van een max imum veilings- prljs, aangezien de grossiers niet be neden de voor hen vastgestelde max. pryzen konden koopen. Door den Minister werd hierop ge antwoord, dat dit z. i. de zaken nog verder in de war zoustureD. Als alle burgemeesters de max. prijzen zouden handhaven en anders de groenten in i namen, en daarnaast de in- makeryen aan banden gelegd werden, moest, meende de minister, de groente voorziening in orde komen. In deze richting werden reeds stap pen ondernomen. Ontavrtdtn tuinders. Op een te Naaldwijk gehouden ver gadering van tuinders uit het „West and" is besloten de veilingen van aardappelen voor bet buitenland te pen de zuivere, heldere lucht; de kaden lagen opgestapeld met koop waar, een deel er van in balen, alsof het door karavanen van uit de woestyn was aangebracht. Daar klonk het ge raas van in werking gebrachte kranen, het gerammel van kettingen, het klappen van zeilen, en nog zoo vele andere geluidenhet ruwe lied van een zeehaven. En onder het zingen van dit lied keerde het schip lang zaam en legde adn naast een dry vende brug. De reiB was voorby voor Stephen Knight en Victoria Ray.' HOOFDSTUK VH. Een eerste blik deed eiken vreemde ling reeds zien, dat hij zich hier be vond tegenover twee verschillende beschavingen, beide van taaie vol harding. Recht voor hem, langs de kust. ver hief zich in stoere fórschbeid de mas sale rij gebouwen, verscheidene ver diepingen hoog, groote kubussen van balksteen en zandsteen, met fyn-be- werkte balkonB, die de dicht-opeenge- bouwde kantoren met de donkere, gapende kelders daaronder, overscha duwden. Langs de breede, geplaveide straat klingelden electriscbe trams. Witte gestalten in mantels eu hoofd doeken gehuld, of in onoogelijke lom pen, bewogen zich tusschen dragers van Westersche kleedy. Lage huisjes met platte daken of miniatuurkoepel tjes, loerende oogen, en vooroverhel lende boven verdiepingen, geschraagd staken. In hoofdzaak is de reden van dit besluit gelegen in den verplichten uitvoer naar Engeland. De groote hoeveelheden aardappelen, die daar heen in consignatie worden gezonden, brengen lang niet genoeg op, terwyi de winst, behaald op de kleine party die naar Duitschland gaat, totaal on voldoende is om het verlies te dekken. Ook werd geklaagd over de gestelde maximum pryzen. Mali voor Ntd. Ooat-lndlë. De directeur van het postkantoor te Amsterdam brengt ter kennis, dat brievenmalen zullen worden verzon- wordt, want'om het alle partijen en personen naar den zin te maken, is niet wol mogelijk. Maar dan kunt U ook verstaan, boe pyniyk het aandoet, wanneer men wordt voorgesteld als hardvoch tig en liefdeloos tegenover de in armoe verkeerende medeburgers, ter wyi men juist het tegenovergestelde standpunt wil innemen. Wy beiden, U en ondergeteekende willen verzachting en verlichting brengen aan de in armoe verkeeren den, maar de wyze, waarop wij dat in praktyk willen brengen, verschilt. 31 U wilt de gelegenheid te baat den naar Nederl. O.-Indiè, Port-Said nemen, door den wetgever openge- Singapore met het vrachtstoom schip „Riouw" van de S.M. „Neder land". Met deze gelegenheid wordt ver zonden de gewone, zoowel als aangeteekende correspondentie, geen geldswaarde bevattende, op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanduiding tot verzending met ge noemd stoomschip. De laatste buslichting ten hoofd- postkantore te Amsterdam is bepaald op 31 Juli 12 uur 's middags. Het zeeposttarief ia uitsluitend van toe passing op de stukken besterad voor Nederl. O.-Indiè. Postpaketten worden met deze gelegenheid niet verzonden. BevaarlIJks plaats. Dinsdagavond zat een man op den buffer van een sneltrein, die te onge veer 10 uur Hugowaard passeert om naar Den Helder te gaan. De chef te Hugowaard, van uit Alkmaar tele-, graphiach gewaarschuwd, deed vóór het station den trein stoppen en liet den man afstappen. Zy'nerzijds protes teerde hy nog al. Z|jn pet hadhyop de reis verloren, zyn bagage zorg vuldig bewaard. Toen de chef hem vroeg, waarom hy die gevaariyke plek uitgekozen bad, antwoordde hy „in den wagen was geen plaats meer". Proces-verbaal volgde natuuriyk. Met een volgenden trein mocht by zyn reis vervolgen. Uitgeleverd. De Woensdag uitgeleverde Duitsche onderofficier Hausknecht werd Don derdagochtend van Elten uit, waar by Woensdagnacht was opgesloten geweest, begeleid door een gendarme, .geboeid naar de strafgevangenis te Wesel overgebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Kallanbaoh'a paedagoglsch poppenspel. Onder leiding van bet Int. Concert en Theaterbureau de Haan Co. uit den Haag, komt de heer Kellenbach op Dinsdag 1 Augustus in „Casino" een voorstelling geven van zijn bekend, wy zouden wel haast mogen zeggen beroemd poppenspel. Wy laten hier eenige persbeoor- deelingen volgen: Dr. J. H. Gunning sehryft in „Het Kind"Daaraan (de gecivilizeerde poppenkast) heeft de heer Kellenbach zich gewijd, gedreven door even juist inzicht als groote echte kinderliefde. Ida Heyermaus schreef in de Groene Amsterdammer"Ik zag schitterende oogen en open mondjes, een zich verkneuteren en volkomen opgaan in hetgeen zy zagen. Zóó meelevend, zóo opgaand in het vertoonde heb ik nooit kinderen zien kyken. „Schoonheid en Opvoeding" schreef a.Wat hebben hier wederom oud eu jong genoten en wat is K. toch een artiest in dit hoogst eenvoudige maar toch zoo moeiiyk werk. Hy kent ze hoor, zyn kleuters, en hy weet ze precies te pakken. Haagsche Vrouwenkroniek" sehryft a.De kinderen genoten met volle teugen van dit op echt paedagogiscbe wyze vertoonde spel en op de vragen, door de poppen tot hen gericht, volgde onmiddeliyk bet juiste antwoord, waaruit voldoende de groote attentio der kinderen by deze voor hen by uitstek geschikte vertooningen bleek. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur, Als Uw raadsoverzichtschryver zegt, pyniyk te zijn getroffen by onze beschuldiging van eenzydigheid, dan kan ik my heel goed indenken, dat zulk een klacht zijn pen ontvloeit. Gaarne erken ik de moeilyke en zware taak, welke van hem verwacht door balken van zacht bruin hout, dat een hoogen ouderdom verried. Minareta verhieven zich overal in zwygend protest tegen het ongeloof, als ameekend ten hemel. Alles, wat overgebleven was van het oude Al giers, scheen- in gedwoDgen stilzwij gendheid te getuigen van vergane beerlykheid, van de schoonheden, die de trotscbe stad der zeeroovers be zeten moeten hebben, vóór de Fran schen er waren gekomen. Daar stond nu zwygend en trotsch, als een droevig bewijs van verval, achter brutale Fransche gebouwen, leelijke vierkante steenblokken, opzichtig, zooals zooveel gebouwen iu de Rue de Rivoli of Boulevard Haucamann. In die laag-gedakte woningen, die dep heuvel bedekten met een email- mozaik van groen en parelwit, om hoog tot aan het oude vestingkasteel, de Kasbab, verborg zich het echte leven van Afrikaansch Algiers. Het moderne Fransche front langs de straat was slechts een vrooiyk uiter- ïyk vertoon, dat de werkeiykheid ver borg, een ulteriyke beschaving, die een ongelooflijk oude, onzegbaar ver schillende en voor eeuwig onverander lijke kuituur bedekte. Stephen begon reeds duideiyker iets te gevoelen, al begreep hy haar ook nog niet volkomen, van de toover- kracht van het Oosten. Want deze stad, ofschoon niet het Oosten, vol-, i ;ens de geografen, bezat de geest van het Oosten - waa in wezen waariyk het Oosten. (Wordt vervolgd.) stéW, om voedsel en kleeding te ver strekken van overheidswege, direct aan de kinderen, dus niet aan het gezin. Wij willen dat gezin steunen, dus de kinderen in het gezinsver band helpen. Ziedaar het verschil. Wy vinden die overheidsbemoeiing verkeerd, omdat zy het werk aan de ouders ontneemt, en wy staan op het christoiyk standpunt, -dat het liefdewerk om armen en hulpbe hoevenden op te heffen, honderdmaal beter kan gedaan worden door kerk en particuliere weldadigheid, dan door den staat. Nu zegt U, dat ous standpunt on zuiver is, en laat dan volgen „Liever denken wy ons eene samenleving zonder armoe, althans zonder paupe risme; wy viuden die meer naar Gods ordinantiön dan die van den heer Adriaanse." (daar zou weer heel wat van te zeggen zyn!) Geachte raadsoverzichtschryver, wie zou dat niet willen? Maar mag ik U eens herinneren, hoeveel van chris- teiyke zyde en particuliere weldadig heid als om stryd wordt gedaan, om den toestand (die nu eenmaal bestaat) te verbeteren? Zie eens op de vele inrichtingen, die door het christeiyke deel van ons volk zyn tot stand gebracht om leed te verzachten en armen te steunen 1 Zie, hoe nog dageiyks menig gèzin gesteund en getroost wordt. (Natuur iyk prutswerk, volgens den heer M. in Uw courant van 27 Juli j.1.)! Het is zoo gemakkciyk af te breken, vooral als men aan den bouw, niet meedoet. Maar ik geloof, dat de over- zichtschryver, indien hij in aanmer king neemt, op welke wyze christe lijke hulpverstrekking geschiedt, en van naby kent de werken van wel dadigheid, zal moeten erkennen, dat de harde en koude behandeling, die men kan waarnemen by overheids besturen, pyniyk aandoet, ja afschrikt. Nu zal ik thans niet meer van uwe ruimte vragen. Uwe beantwoording noodzaakte my, dit korte besluit aau het vorige schryven toe te voegen, met de verzekering, dat ik uwe mee ning waardeer en uwe critiek niet miBkeu. Mijn dank voor uwe Opname. Hoogachtend G. Adbiaanbk. De heer Adriaanse wyat ons op het vele, dat door kerkelijke en par ticuliere liefdadigheid gedaan wordt om den toestand (dt'e nu eenmaal be staat) te verbeteren. Wij weten dit en waardeeren het. Maar wy zouden er dit van willen zeggen Eene samenleving met armoede is eene gebrekkige samenleving. De heer Adriaanse erkent dit zelf ook, waar hy zegt: wie zou dat niet willen? (nl. eene samenleving zonder armoe de). Armenzorg, d. i. dus het middel, om de in die gebrekkige samenleving heerachende armoede te verzachten, is dus persé een lapmiddel, geboden door den nood. Nu betoogden wy, dat de gemeen schap als geheel, die de schuld is van de ontstane armoede, ook de taak heeft die armoede te lenigen. Aangezien de heer Adriaanse dit niet heeft weerlegd, kunnen wy hem veilig het laatste woord over deze kwestie laten. ingezonden Medeellngen. Waterstoornissen. Waarom wordt het water zoo nauw keurig onderzocht* by ieder genees kundig onderzoek? Omdat de urine aantoont of .de nieren verzwakt of ziek zyn. Als het water dik en bewolkt ia, sterk verkleurd, van een scherpen, doordringenden reuk of branderig, is dit een zeker toeken van nieraan- doenicg. Sommige patiënten moeten 's nachts dlkwyis opstaan om het water te loozen - dit kan wyzen op niergruis, blaassteen of gevorderde nierkwaal. In normalen toestand worden om streeks l1/* liter urine per dag ge loosd, maar onder enkele vormen van nieraandoening is deze hoeveelheid veel grootor. Daarentegen kan de hoeveelheid ook beperkt zyn en het water branderige pyn veroorzaken. Anderen kunnen het water niet op houden en het komt ook voor, dat de urineloozing verstopt raakt. Al deze verschijnselen zyn ernstig, niet alleen door den last dien zij ver oorzaken, maar ook doordat zij dui- deiyk ernstige kwalen aanduiden. Foster's Rugpyn Nieren Pillen wer ken rechtstreeks op de nieren en blaas, en - geven spoedig baat in de meeste gevallen van waterstoornis sen, doordat zy de natuuriyke wer king der nieren en blaas herstellen. Vele moeders spraken ook hare te vredenheid uit over de werking van ditgeneésmiddel ingevallen van blaas- zwakte by kinderen (bedwateren). Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (62)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1