HELDERSCHE COURANT No. 4064 DINSDAG I AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG H. J. Sclireudu, f». Morst, K. P. v. d. Horst, M. J. Stolte, Wed. J. Dbas, LIJST van Ingakoman sn vtrtrokken VERTROKKEN. BeroepWoonplaAte Weststraat SS, Bloemstraat 16, Slulsdjj ka trant 72a, gepensioneerd, korporaal-stoker, b, zonder, W. A. v. Rosmalen, korporaal-seiner, Wed. W. Ballast, J. W. Etteger, Wed. J. F. Kueterman, z P. Goudswaard, hoofdwerktulgk., H. M. Bels, teekenaar, H v. Groningen, stoker le kl., J. Bedelaar, schilder, C. B. Blgters, kwartlermeest* A v. Voet-Bulten post, zomder, W. J. witters, X. Verrasat-Bosch, J. A. y. Beek, A. W. Spplnga. P. J. Smit, H. B. Reuvers, K. Klelmeer, J. B. Kroon vai J. W. Haak. B. Korenberg, J. Janna, J. J. E. Blk-Knififf, H. K. v. d.-Veen, B. y. d. Sloot, W. J. Kolvers, Smidstraat 28, Kol perstraat 18, Blomsteeg 6, Achtergracht W.z. 81 Ede. Amsterdam. Zand voort. Westgracht 64, Jonkerstraat 68, Plantsoenstraat 1, Schagenatraat 71, Huisduinen 36, Molenstraat 106, Weststraat 36, Gasstraat 44c, zonder, if" kapitein artillerie, lading-controleur, korporaal-machlnedr., Go versstraat 82, sergeant-konstabel, De Wetstraat 6, sergeant-machlnadr., Piet HdiostraaL 18,. Dioat, timmerman, Emmastxaat 06. betonwerker, Binnenhaven 82, Bonselaarsweg 6, Brouwerstraat 17, Hoofdgracht 10a, Artllleriestraat 12, Amsterdam, VUsslngeo. Amsterdam. Brlelle. Leeuwarden Amsterdam. 1 Haarlem. 1 O. en W. Souburg. Sneek. Anna Panlowaa, Anna Paul owna. Gortnchem. RC. K.H. K*H.' korporaal bottelier, zender, BljkiveldwachUr, Kampen. O. enW. Sonbnrg. Hilversum. Anna Paulowna. Amsterdam. Hellevoetsluls. Bi ibonngmtntsprljt tin di „Hglderschi Coumnt" thini per kwtrlppl In dl ittd 75 ctnl, frinco pir put ft—. DE OORLOG. Di legerberlchten van 28, 29 en 30 Juli. Van het Westelijk front. Aan de Soinme is de strijd wat minder hevig geworden. Het is alsof men rust neemt om kracht te ver zamelen voor den nieuwen aanval.. Op andere punten van het front," o.a. bü Verdun, blijven de gevechten gaande. Naar het Fransche communiqué van den 28sten meldt, werd eenige vooruitgang gemaakt ten W. van het Thiaumont-werk. Een tweetal aanvallen der Duit- schers in de Vogezen werden afge slagen. Volgens het bericht van den 29sten werden Duitsche afdeelingen die ten W. van Vermandovillers, aan het Somme-front, in de Fransche stellin gen trachtten door te dringen terug geslagen. Aanvallen der, Duitschers op de beide Maasoevers, bij de heuvel 304 en ten Z. van Fleury, werden door het Fransche vuur gebroken. In de buurt van het werk Thiau- mont veroverden de Franschen bij een tegenaanval eenige stukken loopgraaf. Naar dd. 80 Juli, gemeld werd, mislukte een aanval op de Fransche stellingen ten Z, van Fleury. Het bombardement wordt voortgezet. De Engelsche berichten maken melding van voortdurende pogingen der Duitschers om het verloren terrein te herwinnen. De Engelschen maken evenwel nog steeds kleine vorderin gen. Naar het communiqué van den 28sten mededeelt zijn de laatste ver sterkingen der Duitschers te Longue- val genomen. Bij Pozières werden den geheelen dag gevechten van man tegen man geleverd. v Het bericht van den 29sten maakt melding van twee mislukte pogingen, der Duitschers om het Deville-bosch te hernemen. In de vakken ten N. en N.O. van Pozières duurt de strijd onafgebroken voort. Op verschillende punten gingen de Engelschen vooruit. Het bericht van den SOsten meldt dat de dag kalm voorbijging. Bijzon dere gebeurtenissen vonden niet plaats. In het Duitsche leger bericht van den 29sten maakt men melding van het afslaan der vijandelijke aanvallen bij Pozières on vlak ten N. van. de Somme. Naar dd. 30 dezer wordt medege deeld hebben de geallieerden tusschen Ancreen Somme opnieuw een ver woed bombardement geopend. Bij Pozières en Longueval werden de aanvallen der Engelschen afgeslagen. Ten Z. van de Somme nam de artillerie actie eveneens toe. Van het Oostelijk front. De Duitschers hebben weer een flinke klap te pakken. Niettegenstaan de hun geweldige-aanvallen geduren de den laateten tijd, waarbij de-ver liezen zeer groot moeten zijn, houden de Russen hardnekkig vol. In het Duitsche legerbericht van: 29 dezer wordt het Russische bericht omtrent het succes bij Luck bevestigd:. Van de legergroep yoü Linaingen wordi tenminste gemeld, dat de Rus sen den 28sten hun aanvallen uit breidden tot gedeelten van het Stochod- vak ten N.W. van Luck. Een aanval ondernomen ten N.W. van Sokoel werd afgeslagen. Ten N.W. van Luck gelukte het den Russen, na verscheidene ver- geefache aanloopen, in de Duitsche linie in de streek van Trysten bin nen te dringen en de bezetting te nopen de hier totnogtoe voor de Stochod bezet gehouden stellingen op te geven.- Ten W. van Luck is een aanval van de Russen door een tegenaanval tot staan gebracht. Bjj Swiniaczy is de vijand geheel afgeslagen. In de streek ten N.O. en Z.O. van Monaater Zyska werden alle Russi sche aanvallen afgeslagen. Het legerbericht van 80 Juli zegt dat een aanval der Russen ten Z. van Skoslowa totaal gefnuikt werd. Van de legergroep-von Linsingen wordt gemeld, dat de aanvallen der Russen nog meer" in' kracht toena men. Voor het meerendeel mislukten zij echter. Op enkele plaatsen dron gen zij in de Duitsche stellingen door, doch werden spoedig weder verdreven of tot staan gebracht, Des nachts werden de Duitsche troepen uit de naar het O. vooruit springende bocht van de Stochod terug genomen. Aanvallen der Russen ten N.W. en W. van Buczacz hadden geen resultaat. De Oostenrijksche berichten, komen voor zoover het de krijgsverrichtin gen in N.O. Galicie en ten N. daar van betreft, vrijwel met de Duitsche overeen. Verder wordt hierin nog medege deeld, dat ten Z. van den Dnjestr een aanval der Russen ten O. van Tlumacz afgeslagen werd. Het Russische legerbericht van den 28aten, hetwelk wij nog gedeeltelijk in ons vorig nr. konden opnemen, luidde: In de richting ten W. van Luck hebben onze tot het offensief overgegane troepen het geheele vijan delijke front doorbroken en zetten, na den vijand te hebben verslagen, hun opmarsch voort. Onze ruiterij vervolgt den in wanorde terugtrek- kenden vijand. In deze streek hebben wij 46 kanonnen buit gemaakt, waar onder 6 mortieren, verder 6 machi negeweren. Wij hebben ongeveer 50 officieren, o.w. 2 generaals en 2 regi mentscommandanten, en meer dan 9000 soldaten gevangen genomen. In de dalen der rivieren Sloniowka en Boldoerowka hebben onze troepen den vijand op de geheele linie uit zijn stellingen geworpen en hem in de richting van Brody vervolgd. In Brody kon men ontploffingen hooren en branden waarnemen. Bovendien zag men onafgebroken treinkolonnes op den aftocht. 's Avonds te half zeven hebben wü Brody bezet. In het bericht van den 29sten wordt bovendien nog gemeld, dat de vijand in de richting van Stanislau werd teruggeslagen. -Jezerzany, aan den weg naar Tlu macz werd door de Russen bezet. Volgens het avondcommuniqué van 29 Juli trokken de Russen in de buurt van Goeiewitsje over den 'Stochod. -Langs den spoorweg van Kowel naar Rodzjistsjie wordt de opmarsch voortgezet. De vijand trekt terug. Ten Z. van den Dnjestr gingen 3 Oostenrijkers op een vooraf in gereedheid gebrachte stelling in de richting van Stanislau terug. Tot dusver is vastgesteld, dat de troepen onder opperbevel van gene raal Broesilof den 28sten Juli en gedurende een gedeelte van den 29sten twee generaals, 651 onder officieren en 32,000 soldaten, waar onder een groot aantal Duitschers, gevangen genomen en 91 of 114 kanonnen, waaronder 29 zware, buit gemaakt hebben. Van dit aantal namen de troepen van generaal Letsjitsky 21 zwarte Duitsche stukken en 85 mitrailleurs. Tot het geheele aantal gevangenen behooren ook die, welke de troepen van generaal Saharof maakten in de gevechten gedurende drie dagen bij Brody, n.1. 216 officieren en 13,569 manschappen, terwijl zij. bovendien 9 kanonnen, 40 mitrailleurs en 15,000 geweren buit maakten. In het geheel maakten de troepen van generaal Saharof van 16 tot 28 Juli 940 officieren, 39,152 soldaten, 49 kanonnen, waaronder 17 zware, 100 mitrailleurs, 85 bommen- en mljnenwerpers met 80 bommen- caissons, 76 artillerie caissons, 56 mitrailleurwagens1-en-6 depots met artillerie- en geniemateriaal buit. Naar in het communiqué van den 80sten wordt gemeld versterkten de Russchen zich in. hunne stellingen op den linkeroever van den Stochod, en zetten zij hun opmarsch in de richting van Kowël, bij Brody en ten Z. van den Dnjestr voort. Van het Italiaansch-Oosten- rjjksche front. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld, dat aanvallen der Oostenrij kers op den Monte Cimone en op den Col Bricon afgeslagen werden. Op de hellingen van den Col Bricon en in de richting van het kleine Ceramana- dal gingen de Italianen: vooruit. Volgens het communiqué van..30 Juli werden op de hoogvlakte van Toneza de vijandelijke stellingen ten N. van den Monte Cimone aange vallen. Niettegenstaande den hevigen tegenstand der Oostenrijkere maak ten de Italianen eenige vorderingen. In het Tofana gebied werd het bosch van Forcelia genomen en de vijand achtervolgd. Het Oostenrijksche bericht meldt niets andere dan het afslaan van een aanval der Italianen bij Panevegglo. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Volgens een Bulgaarsch bericht worden langahetgeheeleMacedonische front kleine gevechten geleverd. Een eenigszins grootere aanval op het front Bahowo-Sboreko werd afgeslagen. Op 26 en 27 Juli vielen Servische afdeelingen de hoogten ten N. van het dorp Pozar (25 K.M. ten N. van Wodena) aan, en slaagden erin zich daar te nestelen. Door tegenaanvallen werden zij evenwel weder verdreven. Van het Russisch-Turksche front. Eindelijk komt van Turksche zijde het bericht waarin de tegenslagen in Armenie erkend worden. Tengevolge van de aanvallen der Russen zoo wordt gezegd moesten de troepen op achter elkander liggende stellingen terugtrekken. De terugtocht werd in alle orde volbracht. Als gevolg hier van vielen de steden ErzindsjaD, Bai- burt en Gumuajkame in handen der Russen. B\j Bitlis is de toestand onver anderd. In de streek van Rewandoes zijn de Russen teruggeslagen. Het slot van het Turksche com muniqué ziet er uit alsof men mins tens plannen heeft om de Russen totaal te verslaan. Het luidt: Op het oogenblik is van de drie legers, die zich aan de Oostgrens be vinden, de linkervleugel teruggebogen. Het centrum houdt stand, de rechter vleugel dringt voortdurend verder voorwaarts, de operaties, die spoedig zullen beginnen, zullen bewijzen hoe voorbarig de Russen met hun be richten over groote voordeelen zijn geweest en hoe zij zich hebben vergist. Het Russische legerbericht van 29 Juli deelt mede dat de opmarsch in richting van Sinos en Karpoet voort duurt. In de richting van Moasoel werd een verwoede aanval der Turken af geslagen. Zeppelins boven Engeland. Berlijn, 29 Juli. In den nacht van 28 op 29 Juli heeft een eskader van verscheiden marine-luchtschepen een aanval gedaan op het middengedeelte van de Oostkust van Engeland. Daarbij zijn de spoorwegwerken van Lincoln, nijverhetdsterreinen bij Norwich, de vlootsteunpunten Grimsby en Im- mingham en ook voorpoatschepen voor de Humber met bommen be strooid. Een vuurtoren aan de Hum- ber-monding is vernield. Niettegenstaande het feit, dat de luchtschepen met brand verwekkende kogels waren beschoten, zijn zij alle •zonder averij in hun haven terugge keerd. Londen, 29 Juli. Tusschen twaalf uur en half twee in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, hebben drie Zeppelins, die deelnamen aan den luchtaanval ter oostkust vanEngeland, bommen laten vallen, zonder eenige materieele schade aan te richten: Er werd niemand gedood of gewond. Het heet dat verscheiden bommen in zee zijn gevallen. Luohtaanvallen In Italië. Donderdag hebben Oostenrijksche vliegtuigen bommen geworpen op Bari, Mola di IjSari, Molfetta en Otranto. Te Bari zijn twee menschen gewond, te Molfetta 5. gedood en 20 gewond. Te Otranto is niemand gedeerd en geen schade aangericht. Te Mola di Bari is lichte schade aan gebouwen gedaan en er zijn eenige lichtgewon den. Getallen vin den oorlog. De oorlogskosten. De „Neue Freie Presse" heeft een becijfering opgeteld van wat de oorlog aan directe kosten gedurende de afge- loopen 2 jaar heeft geöischt. Het blad komt tot het resultaat, dat deze voor 'alle oorlogvoerende landen te zaraen 225 milliard kronen beloopen. Om zich een voorstelling van dit bedrag te vormen, geeft het blad een aardige vergelijking. Uit tabellen werd de goud en zilverproductie der wereld berekend sinds de ontdekking van Amerika in 1492, tot 1915. De totale productie bedroeg 156 milliard kronen. Als men nu eenvoudig maar aan neemt, dat de productie van edele metalen vóór 1492 een derde deel bedroeg van de productie er na (een schatting, zonder eenig verder ge geven, doch eerder te hoog dan te laag), dan blijkt dus dat de geheele productie aan goud en zilver sinds de vroegste, tijden nog niet voldoende is om deze twee jaar van moderne oorlogvoering te bekostigen. 1000 schepen in den grond geboord. Naar men aan de „N. Rott. Crt." schrijft, zijn, sinds Dultschland op 18 Februri 1916 den duikbootenoorlog begon, door de Duitsche en Oosten rijksche duikbooten 1000 schepen in den grond geboord. Hiertoe behooren 620 Engelsche (569 handelsschepen en 51 oorlogeschepen), 74 Fransche (15 oorlogsschepen), 41 Russische (12 behoorende tot de oorlogsvloot), 69 Italiaansche (12 oorlogsschepen), 7 Belgische, 80 Noorsche, 22 Deensche, 20 Zweedsche, 7 Grieksche, 8 Spaan- sche, 1 Portugeesche, 5 Japansche, 10 Nederlandsche, 1 Amerikaansch en 1 Braziliaan sch. Zoo liggen dus 1000 schepen binnen anderhalf jaar tijd op den bodem der zee. 't Werk van tientallen jaren, vervaardigd door tienduizenden ar beiders, ingenieurs, teekenaars en klinkers I En de schepen geladen met kostbare zaken of met niet minder kostbare levensmiddelen. Wanneer zal aan dezen tijd met zijn vreese- lijke vernielzucht een einde komen? De tot dusver berelkteQ resultaten. Een Duitsch bericht geeft een overzicht van de resultaten van 2 jaar oorlogvoering. Het in Europa door de centralen bezette vijandelijk gebied heeft een oppervlakte van 481,000 KM4, waar van 280,000 KM4, in Rusland. Het door de Entente bezette Duit sche en Oostenrijksche gebied beslaat 22,000 KM4. Het aantal krijgsgevangenen in Oostenrijk en Duitschland, Bulgarije en Turkije, bedraagt 2,568,288, waar van 1,202,872 Russen. Aan oorlogsbuit bevindt zich in Buitachland: 11,086 kanonnen en 4,748,088 projectielen; 1,566,182 ge weren, 4460 revolvers en pistolen, 3450 machinegeweren. Hierbij dienen nog geteld de wapens, die direct weder tegen den vijand werden ge bruikt. Het bericht geeft verder een over zicht van het percentage gewonden, welke weer voor den dienst geschikt werd bevonden, afgekeurd werd, enz. Da kapitaln van da ^Brussels" doodgeschoten. Begrijpelijkerwijze heeft de terdood brenging van den kapitein van de „Brussels" overal afschuw gewekt. Vooral is dit natuurlijk het geval in Engeland, en de bladen laten zich dan ook niet onbetuigd. Zoo zegt de „Times": „De Duitsche regeering heeft weer een van die wreede daden begaan, ïie het hart toeknijpen en die gren- zenlooze verontwaardiging bij alle beschaafden wekken. De terdoodbren ging van Fryatt is, evenals die van Edith Caveli, onder wettelijke vormen beraamd. Dit vermeerdert slechts de snoodheid van de daad. De misdaad waaraan een krijgsraad van Duitsche zee officieren hem schuldig verklaarde, was de misdaad van zelfverweer. Zij deelden hem de bestraffing toe, die de wet van de zee aan zeeroovera toekent. Zelfs de Duitschers kunnen nauwelijks zoo brutaal zijn, om vol te houden, dat, terwijl een koopvaar dijschip, wettig, op een duikboot mag vuren, het misdadig is, haar te dwin gen om te duiken. De terechtstelling van Fryatt zal naar het oordeel van het Engelsche volk en zijn bondgenooten, en naar wij gelooven naar dat van alle eerlijk denkende onzijdigen, niets anders dan een gemeene gerechtelijke moord blijven. De „Daily Mail" zegt„De moord is de schandelijkste wandaad, die in dezen oorlog begaan is. Zij gaat in naakten afschuw het in den grond boren van de „Lusitania" en de terechtstelling van zuster Cavell te boven. In de zaak van Fryatt was er geen beschuldiging, welke ook, die zelfs tegenover den Duitschen code stand kon houden. Hij is ver moord met duiveische koelbloedig heid, met willekeurige overschrijding van den tekst en de letter van het Duitsche zeerecht. De „Daily Chronicle" schrijft: „In dien het doel van de Duitsche regee ring ware, de stemming van het Britsche volk volstrekt onverzoenlijk jegens Duitschland te maken, de laatste onverschilligen onder ons volk iif bittere vijanden te verkeeren, uit onzen geest eiken Bprank van spórtbewondering, die de tegenstand der Duitschers anders zou inboeze- uit te roeien en den Duitschen naam onder ons voor een menschen- leeftljd met laagheid gelijkluidend te maken, had men nauwelijks een rechter weg daarheen kunnen be wandelen dan de moord op kapitein Fryatt." Door de Engelsche regeering iB nog i hulp van den Amerikaanschen gezant te Berlijn ingeroepen, om de terechtstelling te voorkomen. Deze "le daarop pogingen in het werk om de beschuldigde door een ver dediger te doen bijBtaan. De Duitsche regeering antwoordde, dat uitstel onmogelijk was, aangezien de be manning van de door de „Brussels" geramde duikboot, die in de zaak moest getuigen, niet langer gemist kon worden. Kapitein Fryatt, aldus de „Daily Chronicle", woonde eveóals de meeste leden der bemanning van de „Brus sels" te Harwich. De talrijke avon turen met Duitsche duikbobten, die hij op zijn reizen naar en van Rotter dam had beleefd, bezorgden hem onder vrienden en collega's den bij naam van „Pirate dodger" (zeeroover- verechalker). Herhaaldelijk reeds werd de „Brussels" aangevallen, doch dank zij de knappe navigatie van den' ge zagvoerder, wist de boot haar ver volgers steeds te ontkomen. Het feit der terechtstelling heeft te Harwich in breeden kring verontwaardiging over het gebeurde en afschuw voor de bedrijvers gewekt. Kapitein Fryatt laat een vrouw en zeven kinderen na. Van zijn zes meisjes en één jongen is de oudste 8, de jongste nog geen 3 jaar oud. BUITENLAND. D« Versanigdt Staten en Mexico. Washington, 29 Juli. De Mexiaan- sehe gezant heeft bekend gemaakt, dat een bevredigende oplossing ia tot stand gekomen van de moeilijkheden tusschen Mexico en de Vereenigde Staten. D. „Appim". Norfolk, 29 Juli. Het Bondsgerechts- hof heeft beslist, dat de „Appam" aan de Britsche eigenaars zal worden teruggegeven. Het Hof overwoog, dat een prijsgemaakt schip niet zonder te zijn geconvooieerd, naar neutrale wateren kan worden gebracht. De manier, waarop de „Appam" was binnengebracht, was een schending van de Amerikaansche neutraliteit. Men verwacht dat tengevolge van de beslissingen van het bondsgerechts- hof, de Duitsche prijsbemanning van de „Appam" geïnterneerd zal worden. De ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken hebben onderehands medegedeeld, dat de prijs bemanning vermoedelijk gemeen schappelijk geïnterneerd zou worden met bemanningen van de Duitsche hulpkruisers „Prins Eitel Friedrich" en Kronprinz Wilhelm" op de marine werf te Nortolk. (De „Appam" is het schip dat door het Duitsche schip „Möwe" in Januari 1916 was buitgemaakt en met een prijsbemanning aan boord naar de Yer. Staten was gestuurd.) Ontploffing. New-York, 80 Juli. Honderd wagon ladingen en verscheiden schuiten ammunitie zijn in de „National Storage Company Works" bij Com- munipar Newjersey ontploft. Geheel New-York trilde van den schok. Er zjjn een groot aantal menschen om het leven gekomen en er i3 veel schade aangericht door de ontploffing van dynamiet en munitie, opgeslagen op een klein eiland in de baai van New-York. Men hoopt, dat er ten gevolge van het vroege uur slechts weinig werk lieden slachtoffers van de ontploffing zijn geworden, er zijn echter reeds 75 personen naar het ziekenhuis gebracht. Naar men zegt, was er een brand uitgebroken in het munitie-magazijn, en toen overgeslagen naar een lichter, die met bommen geladen was. Op het eiland zijn groote verwoes tingen aangericht. Oc Koning vanticnemarken In gavaar. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Koning Christiaan, die in deze dagen met de koninklijke famili9 op* het zomerverblijf kasteel Marselisborg bij Aarhuus vertoeft, geraakte Vrijdag middag op oen zeilpartij, die hij al leen in een klein bootje had onder nomen, in de Baai van Aarhuus in het grootste levensgevaar.* De boot sloeg, toen zij op ongeveer 1000 M. uit de kust was, door een hevigen windstoot om. De Koning kon zich vastgrijpen aan de boot, die met de kiel naar boven dreef; hij verkeerde bijna een uur in dien toestand, steeds tot den hals in het water liggend. IntusBchen was het ongeval van den oever opgemerkt. De apothekersbediende Madsen, uit Kopenhagen, zwom naar de plaats van het ongeval, waar, spoedig daar op, ook een kleine boot aankwam. De menBchen in 't kleine bootje slaag den er, door Madsen geholpen, in, de omgeslagen boot met den Koning aan wal te brengen. De Koning was dermate uitgeput, dat hij aan den kant een kwartier lang moest uit rusten by kwam echter spoedig weer bij krachten en dankte zijn redders op de hartelijkste manier en maakte een schertsende opmerking over den gevaarlijken toestand, waarin hij zich zoo juist had bevonden. Aan boord van de inmiddels ont boden koninklijke motorsloep kleedde de Koning zich uit, wikkelde zich in wollen dekens en-liet zich naar Marselisborg terugbrengen. 's Avonds was de Koning weer go- heel wel. BINNENLAND. Nad. mail aangehouden. Het s.s. „Andijk", 24 dezer uit J New-York te Rotterdam aangekomen, heeft de post te Kirkwall moeten 3sen. De zeemlllciens naar Indlë. Vrijdag hebben per s.b. „Kediri" van den „Rotterdamschen Lloyd"de 14, zeemiliciens, die ter aanvulling dienen van het per s.s. „Lombok" reeds vertrokken aantal, de reiB naar Nederlandsch-lndié aanvaard. Verdronken. Zondagnamiddag teongeveerzesuur waren drie landweersergeants van Zutphen in do Berkel onder Warns- veld aan het zwemmen, toen plotseling twee hunner in de diepte verdwenen en verdronken. De verdronkenen stonden bekend als beste zwemmers. Een tweede von MOnchhausan. Men meldt uit Wijk bij Duurstede De heer S. Werkhoven uit Cothen, die hier aan het jagen was, schoot een eend, welke echter in een poel stortte, bekend door zijn paliugrijk dom en waar reeds menig stuk wild door de visschen is verschalkt. Toen de hond de eend uit het water op den wal bracht, bleek, dat reeds een aal den kop van de eend had ingeslikt, zoodat de vangst zich nu uitstrekte tot een tweetal dieren. Marinewerven te Soerabaja. De „N. Soer. Courant" verneemt, dat in 1917 begonnen wordt met de verbreeding van den toegang tot het marinebassin. De torpedobaven zal belangrijk vergroot worden. Verder zul- len er werkplaatsen en een laadstation ten behoeve van de onderzeeers inge richt worden en nieuwe kazernes in paviljoenssysteem worden gebouwd. De vereenlglRg „Insullnde". Uit Soerabaja wordt aan de „N. Rott. Crt." gemeld, dat de resident van Semarang de regeering zal voor stellen Tjipto Mangoenkoesomo te verbannen op grond van zijn verkla ring, dat de vereeniging „Insülinde" tot doel heeft de Nederlanders uit Indie te jagen. Van Huisduinen. O Het moet de sympathie wek ken van allen, die het goed meenen met Huisduinen, dat dit eenvoudige rustige oord aan zee in den zomer zooveel publiek trekt. Zie maar weer eens op den jongsten Zondag. De tram had het bar druk. Op den Zeedijk krioelde het van wandelaars. En langs den weg binnendoor was het vol van zwervende menschen die aan 't groote water wilden ge nieten. Jong "en oud, lui van allerlei slag kuierden door 't kleine dorpje naar het strand en tegen de schuinte bij het badhuis was het een gedrang van belang. Dat op dit pad geen armen of beenen gebroken worden, het is een wonder. Zondag telden we zeven vrouwen, drie mannen en negen kinderen die daar strui kelden, ja, languit tegen den grond smakten. Het moet nu maar eens flink gezegd worden't is een schande dat men hier op dit punt zoo'n armoedige, zoo'n miserabele toestand treft. Deze weg, mijne Nieuwediepers, is een weg met hindernissen. Wie uwer heeft er al eens per ongeluk gelegen Groote klinkers en keien en brokken steenen maakten reeds veel ellende, vele onaangename din gen. Je moet maar eens zien hoe moeders met kinderwagens martelen om er door te komen. Je moet gade slaan hoe bejaarde menschen voor zichtig doen om hier niet te vallen. Nee, het is bedroevend. Moet zoo'n akelige, ellendige weg ni6t noodig ver beterd worden Zoolang de toestand van het dorpje naar het strand aldus blijft bestaan, geeft deze stellig her haaldelijk volop stof tot kritiek. Laat de gemeente er een degelijk pad maken, sterk en breed, opdat voetgangers en wielrijders en kinderwagens, enz. enz., er behoorlijk kunnen gaan. Het wordt hoog tijd. Eu zoo een kleinig heid is heusch in 't belang van ons badplaatsje, van edn ieder die het gaarne bezoekt. SPORT. N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Miihlen. GOEDKOOP REIZEN. DAG ELIJ KS: van NIEUWEDIEP 'smorg. 7 uur, 's avonds 11 uur, van AMSTERDAM 'smorg.9.15 uur, 'smldd.3.30uur. Da padvlndars naar Friesland. Gisteren (Maandag)morgen zijn een twaalftal van onze padvinders onder leiding van een hopman en een vaan drig, per kanonneerboot „Los", die daartoe welwillend door Z. E. den vice-admiraal beschikbaar was gesteld, naar Stavoren overgebracht. Vandaar gingen ze per fiets of per kar met al hun hebben en houden (tenten, persoonlijke kampeeruitrusting en levensmiddelen) naar Oude-Mirdum, in het hartje van Gaasterland, waar ze te midden der heerlijke natuur, een gedeelte van hun vacantie gaan doorbrengen op echte padvinders manier. Het is daar een prachtstreek voor spoorzoeken in de bosschen, voor wandelingen en fietstochtjes naar en door de 'oude Friesche dof pen en stadjes, waar zooveel historische belangwekkendheden te vinden zijn, voor zeilen en roeien op de Friesche meren, voor plantenstudie, voor sluip- oefeningen, voor zeebaden, in éen woord voor ongerept natuurschoon en voor gezondheid en jolijt. Na een dag of tien hopen de kampeerdere weer op dezelfde wJjze terug te keeren, verfrischt naar lichaam en geest, ver rijkt met nieuwe indrukken van ons land, dat toch zuike prachtige streken bezit, nog te weinig gewaardeerd door tal van Nederlanders. Voetbal. H. F.6.-Trekvogels 4-2. Begunstigd door prachtig zomer weer en bijgewoond door een vrij talrijk publiek, is ook deze wedstrijd in een overwinning der H.F.C.-ers geöindigd. De Trekvogels hielden anders kranig vol. Tot eenige minuten voor 't eind stond 't nog 2—2 en scheen de uitslag twijfelachtig. Van een verslapping der Amsterdammers profiteerden toen de gastheeren door kort achter elkaar tweemaal te doel punten. i 't Begin is voor de gasten, die wind en zon met zich hebben en dadelijk Pelser een bezoek brengen. De aanval wordt echter door Arnhem onder schept en op_Lun beurt ondernemen de roodwitten een gevaarlijken storm loop op 't andere doel. De, trainer plaatst mooi voor doel, waar Roolvink met een vinnig schot voor verdere doorzending van 't leder zorgt. De paal brengt echter hulp en de kans is verkeken. Al heel gauw komen de H.F.C.-ers weer Qpzetten. Het goede werk van Roolvink valt op en keer op keer geeft bü Houcke gelegenheid tot voorzetten. Jammer dat Dito zoo hopeloos uit vorm was; resultaat bleef zoodoende voorloopig uit.-- De trainer zag natuurlijk direct waar de zwakke plek in de voorhoede zat, wat tengevolge had, dat Steur meer werk kreeg dan ooit. Dit werd hem echter niet weinig vergemakkelijkt door de keurige manier, waarop hij de ballen kreeg aangegeven. Nu volgde ook spoedig succes, alB Hans op een hem voor de voeten gespeelden bal inloopt en dezen on houdbaar In 't net deponeert. Wel vallen de Amsterdammers na de hervatting moedig aan, doch hun voorhoede, waarin Steur Jr. en de linksbuiten de besten waren, kon de hechte verdediging Bak-Tiessen- Kikkert niet overrompelen. Heel spoedig volgt dan ook 't 2e succes van H.F.C.'s voorhoede en 't was al weer trainer Reijnolz, die daarin 't grootste aandeel had. Na tot groot vermaak van 't publiek eenige tegenstanders op handige wijze te zijn gepasseerd, ziet hij Roolvink vrij ataan. Een keurige voorzot komt vlak bij dezen terecht en de „kleine" aarzelt geen oogenblik den bal via den doelpaal in 't net te trappen. Geenszins terneergeslagen door den achterstand vallen de Trekkers op nieuw aan en werkelijk gelukt het hun de half-linie te passeeren, waarna op vrij grooten afstand een hard schot op doel volgt. Arnhem, Zalm en Pelser komen toeloopeii om 't vrij ongevaarlijk schot te verwerken, doch op onbegrijpelijke wijze missen alle drie spelers en de bal rolt kalm in 't verlaten doel. Zoodoende is de stand 2-1 als de rust ingaat. Daarna zijn de gasten een groot deel van den tijd in de meerderheid geweest hoofdzakelijk door de nu werkelijk goed spelende voorhoede, waarvan Steur Jr. de ziel was. Boven dien begon H.F.C.'s achterhoede zeer onzeker te trappen, terwijl ook de keeper oon paar keeren tamelijk onhandig optrad. Bij een mooi opge- zetten aanval der Amsterdammers komt de links-binnen vrij voor doel te staan en met een prachtig schot geeft hij Pelser 't nakijken. Werke lijk had 't toen weinig gescheeld of de gasten hadden nog met de over winning gaan strijken. Wel brengt H.F.C.'b linkervleugel goed gevoed door Kikkert, verdienstelijk op, doch I Roolvink schiét niet al te zuiver, terwijl bovendien de keeper, die voor de rust geen erg betrouwbaren indruk maakte, daarna in prachtige stijl zijn doel heeft verdedigd. Harde schoten van Dito en Steur en zuivere corners van den trainer werden op zékere wijze door hem onschadelijk gemaakt, totdat ten laatste Steur aan de onze kerheid een einde maakt door ton derde male den keeper te laten vis schen. Vlak voor het eind komt nog een 4e doelpunt, waarna de heer v. d. Poll, die uitnemend arbitreerde, inrukken blaast. Van de bezoekers noemen we in de voorhoede Steur Jr. en den links buiten. De linkshalf Ferwerda was niet kwaad; hij moet zich echter wachten voor ruw spel. De spil waa hier de beste speler, terwijl de rechts back ons achter 't meest beviel. De keeper vermeldden wij reeds. Bij H.F.C. was Zalm in uitsteken den vorm, Bteeds kalm en met een goeden kijk op 't spel. Zelden plaatet hij een bal verkeerd. In de midden linie was Tiessen di man, die week aan week vooruit gaat en al heel wat van den trainer heeft afgekeken. Dito had geen gelukkigen dag. Wat doorzetten aangaat, moet bij eens een lesje aan zijn linker buurmao Roolvink nemen, die een heel goeden wedstrijd speelde, al was hij met schieten niet fortuinlijk. De rechter vleugel Steur-Reijnolz leverde na tuurlijk het beste werk. 't Spel van den laatste alleen was een gang naar 't H.F.C.-terreln ten volle waard. len beoordeeling daarvan laten we aan meer bevoegden over. De invaller Houcke moet zich wat meer op voorzetten toeleggen. Ongetwijfeld wordt hfl dan een heel goede links buiten. Handigheid en vlugheid bezit h(j genoeg. Hardloopen. Zaterdagavond hield de Amster- damsche Athletlek-vereeniglng te Alp- sterdam een internationale marathon loop, over een afstand van 16 K.M. 18 deelnemers startten in het Stadion. De baan liep van het Stadion af, waar eenige ronden werden gelobpen langB den Amstelveen- schen weg, Kalfleslaan naar't Kalfje en terug naar het Stadion. Eerstaankomonde was de heer Huizinga, die de afstand in 52 min. 50 V» sec. aflegde, aldus het Neder- landsch record (dat op zijn naam stond) van 56 min. |16 sec., verbe terend. In den wedstrijd van 5000 M. hard loopen, waartUj het ging om het kampioenschap) van Nederland, kwam de heer Huizinga weder als no. 1 aan. Naar het „Hbld." schrijft, liep h(j dezen baan in zijn bekenden stijl, met groot gemak, zijn tegenstanders steeds maar geheele banen achter zich latend. Zijn tijd was 16 min. 29 V» sec., nog 19 seconden boven het record van Jac. Keyser. Verschillende records zijn Zondag in het Stadion verbeterd. De 100 M. werd door J. Grijseels afgelegd in 10»/» »ec.de 4 X100 M. Estafette in 44 4/10 sec. door de Hollandschc ploeg. INGEZONDEN. Willemsoord, 28 Juli 1916. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u, zoo mogelijk het navolgende stukje, in uw blad als ingezonden op te willen nemen. Bij voorbaat dank. Sedert eenige dagen worden de wegen van ons goede den Helder onveilig gemaakt, door wagens dio bazaltblokken rijden. Oorzaak hiervau is, dat genoemde wagens geen noe menswaardige verhooging aan achter- of zijkant hebben, zoodat'bij 't op rijden met eenige vaart, b.v. van bruggen, steenen er af glijden. Per soonlijk was ik tweemaal getuige ervan, dat zulks gebeurde, bij de Keizere- en Ankerparkbrug. Dat voetgangers die direct achter een dergelijke wagen aankomen vrij veel gebaar loopen een bonkje op de voeten te krijgen, is duidelijk. Nu ik 't toch over steenen heb nog 't volgende. De straatjeugd hier, schijnt als sport te beoefenentiet gooien met miniatuur- bazaltateenen. Een aardig vermaak op zich zelf, maar voor wandelaars die b.v. een school passeeren tegen schooltijd, waarbij een onuitputtelijke voorraad munitie ligt, is 't minder aangenaam. Er wordt gewoon niet aan gedacht om het trommelvuur te staken. Men mag al dankbaar zijn, als men zelf niet als vijandelijke macht beschouwd wordt en dus alleen kans heeft op een verdwaald projectiel. Onwillekeurig kijkt men dan eens rechts en links, of er niet iemand is die daar eens nota van neemt. Maar dergelijke personen ziet men weinig, ik zou haast zeggen te weinig. Een beetje meer toezicht kon wel. Nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte. B. BarlQntrs aan het front Iu een artikel over de voorziening der bevolking van Berlijn met nieuwe aardappelen zegt de „Voss. Zeit.", dat tot de 1,800,000 inwoners van Berlijn ongeveer 800 tot 400,000 soldaten vrouwen behooren. Rekent men daarbij de soldaten, die geen vrouw achter gelaten hebben, dan valt daaruit op to maken, dat ongeveer een half millioen Beriynera aan bet front staan.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1