Laatste berichten. AGENDA. Kerst» Heldersche Bioscoop. Kanaal weg 112. Hoofdmimmer: Opnieuw geboren. Cinema Palace. Binnenhaven 2. 2 Hoofd nummers: 1. De valsche voogd en 2. De statlonschof van Hugaon. Tjl.v.o.q.u. Bioscoop. Spoorgracbt. Hoofd nummer De worgers van Parijs. 3 Aug. Kod. Middernacht-Zendlngvereeniglng, Groots Openbare Vergadering, in de Gerei. Kort, Spoorstraat, 8 uur. MARINE EN LEGER. B(j Kon. besluit vau 31 Juli ls met 16dexer. lo. de viceadmüaal G. P. van Hecking Ooien- brander eervol ontheven van de betrektlng van lummandaut der marine te Hellevo6tsluis, tevens commandant der Stelling van de Hon den der Maas en van het Haringvliet; So. aan den vice admiraal G. 1*. van Hecking Colenbrander op z|jn verzoek wegens langdu- rigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst vorleend onder toekenning van pensioen, en met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen 3o. het bedrag van het pensioen bepaald op f4060 'ejaare; 4o. de betrekking van commandant van de Stelïing van de Honden der Maas en der Schelde, tevene commandant der marine te Hellevoet- sluis, opgedragen aan den schout-bij-nacht W. C. J. Smit. zulks onder eervolle ontheffing van do betrekking van chef van den marinestaf en van de afdeeling defensie aan tiet departe ment van marine; 6o. den kapitein ter zee W. J. G. Umbgrove opgedragen de betrekking van chef van den marinestaf en van de afdeeling dofensle aan het departement van marine «So. zfin met denzelfden datum bevorderd tot schout bij-nacht de kapitein ter zee J. A. M. Bron t kspiu i ter zee de kapitein-luitenant ter zee J. H. Zeeman tot kapitein-luitenant tor zee de luitenant ter zee der 1ste kl. E. H. Friderichs, en tot luitenant ter zee der lste kl. do luitenant ter zee der2dekl. D. van Nijmegen Schonegevel. Bü Kon. beslnit van 2H Juli is aan den luite nant ter zee der 2de kl. G. C. J. Wijnmalen wegens ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken met 1 September eervol ontslag nlt den zeedienst verleend onder toe kenning van een pensioen van f 1000 'sjaais. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nadarland". Kambaugan, thuisr., pass. 31 Jnli Per lm Bands, ultr., vertr. 81 Jol! van Falmoath. Rlouw, ultr., pass. 1 Aug. hel Tersch.b. vuurach. Oranje, ultr., pass. 1 Aug. Flnisterre. Prinses Jullana, air.31 Juli v. A'dam te Batavia. Timor, thuisr., arrl v. 1 Aug. U Suez. Sumatralthulsr.,vertr.l Aug. v.LorenzoKarquez. Rotterdamscho Lloyd. Gorontalo, uitr., vertr. 31J uil van Colombo. Goentoer, uitr., vertr. 80 Juli van Kaapstad .--iv. 30 Juli van Norfolk te Batavia. ,rtr - lm van Klrkwall. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Drechterland. thuisr., arrlv. 81 Juli te Bahla Eemland, vertr. 28 Juil van B.-Ayree naar A'dam. Hollandla, thuisr., vertr. 30 Juli van Montevideo. Kennemerland, ultr., pass SI Juli de Kaap Verd. Eilanden. Rijnland, ultr., pass. 30 Juli Teneriffe Kalland, thuisr., vortr.2 Aug. van Falmoutb. /.aanland, thuisr., vertr. 1 Aug. van de Downs. Kon. West-Indischs Maildienst. Prins der Nederlanden, arriv.1 Aug. van Params- riboto A'dam. Commewyne,vertr.30 Juli v. N. York n.W.-lndie. iava Bengalen-Lijn. Java-Pacific-Lijn. Haven te Niauwadiap. 3 Aug. Aangekomen van Southshlelds en trokken naar Harlingen, Ned. s.e. Hoog land. MARKTBERICHTEN. Pnrmsrend, 1 Aug. 1916. 318 stapels Fabrlokakaas per 60 K.G. f 67.— 38 Boerenkaas 60 f 81.- 8 OommlssU 60 f 66.60 4 Middelbare 60 f 66.60 1 Goudsche kaas 60 f 66. 1142 K.G. Boter per K.G. f 1.66 4 f 1.7 676 Runderen: - vette per K.G. I Ju- f 1.« - melke en gelde f 2.90 f 4i 96 Stieren t a- f a- Paarden f 0.- f 0.- 81 vette Kalveren per K.O. t 1.- f li 398 nuchtere ld. per Btuk f 0.- f 0.- Slachtkalvoren f 12.- f 98.- Fokkalveren per stuk f 16.- f 82- 819 vette Varkens per K.G. f 0.94 f 1.04 91 magere ld. per Btuk f 80.- 286 Biggen per atuk f 1L- f 18.- 489 Schapen t 30.- f 42 - Overhouden f 0.- f 0.- 040 Lammoren f 17.— f 96. Ganzen f 0.— f 0.- Kalkoenen f 0.— f 0.- Zwanen f 0. - f 0.- Klpeleron per 100 stuke f &86 f R26 Eendeieren 100 f A Kieviteeieren per stuk f 16 zak Appelen t 4.60 f 6.— 46 zak Peren Bandul: lammeren stug, r 3.60 f 6.60 .ette varkens vlug magere varkens matig. (Reeds in een gedeelte van ons vorig No. opgenomen). Anna Paulowna, 1 Aug. 1916 Groenteveiling. Klauwden (groolo) f 1.66 a f 2.60 per zal (kleine) f 0.60 f 1.90 Peulen f8.60 per 100 pond. Witte kool f6.26 por 100 stu Ito ode bessen f936 a f10 98 per 100 pond Burgerlijke Stand v. Helder, Van 1 tot 2 Augustus. ONDERTROUWD B. Heringa en J. Vavier. J. C. Deelder en C. M. Tichelaar. H. van Urk en A. Bakkor. K. G. J. Slooff en J. J. Pijl. GETROUWD: R. Meerens en J. E. van Harte. BEVALLENA. Letter geb. Duin dam, d. M. Wieringa geb. Visser, z. E. Albers geb. Molenaar, z. A. Abbe- nes geb. van de Graaff, z. DE OORLOG. VISSCHERUBERICHTEN. Te Nieuwediep aangebracht 1 Aug. Door 14 korders: 40 groote tongen, per stuk f 1.10, 100 mlddoltongen, per atuk rOAO a f030, 200 kleine tongen, per stuk 10.90, 20 mand kleine schol, per mand f6 - a f H.—16 mand schar, per mand f6.—, 1 tarbot, f7.-. t Aug. Door 14 korders 6 tot SO stuks tong, per stuk f 1.16,10 tot 80 stuks middeltong, -luk 66 a 66ct., 10 tot60 stuks kleine tong, atuk 16 a 90 ct., 8 stukR tarbot, per stuk f 6 - a r&-, 1 tot 6 stuks rog, per stuk 10.76, l tot 8 mand stortschol, per mand f7.— a 110.-, 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f4,- a f8.- 1 tot 2 mand schar, por m»nd f 6.— Door 1 motorbotter „H D. 10" :280 stuks groote, middel en kleine tong, 2 tarbotten, 8 mand stortschol, 8 mand kleine schol. 8 mand schar ren en mand ponen. Besomming f276.— Door 1 motorbotter „H. D. 160s: 16C stuks groote-. middel- en kleine tarbotten, 4 mand stortsonol, 8 mand kleine schol, 6 mand schar ren en 2 mand ponen. Besomming f166.—. Door pietermanvlssobers1000 pietermannen, per 100 T8.- a f8 60. Zwarte bessen f 16.76 a f17 96 per 100 pond. Dien f6.96 per 100 bos. Brook op hangedUk, 9 Aug. 1916 4640 bloemkolen, binnenland f 18.40 a f 16.70, bui tenland f26 - af 86.—ld. 3e soort f630 a f6.80, 26800 roode kooien, binnenland f6.80 n f8.60, buitenland f 18.70 a f 18.60,16T6 gele kooien, bin nenland f 16. - a 116.40, buitenland f 18af32.— 166 witte koelen, binnenland f16.—.buitenland fttlO, per 100 stuks. 4000 bos wortelen, prijs binnenland f 6.80 f780, prijs buitenland f 1680 a f 19.30 per 100 bos. 3681 aak aardappelen. Schotsohe muizen, prijs binnenland 1.60 a f 1.80, prijs buitenland J 0.— schoolmeesters binnenland 11,60 a 12.40, Idem buitenland f0.— a 10.—gladblaad- Si f246 afO.—drielingen f0.60af0.90 per sak K.G. Diverse muizen binnenland rO.— a fO.- idem buitenland f0.— a f0.—rondefLSO a f 1.60, volgelingen f0.90 a f 1.90,'graafjes f248 a f0.—blauwe fl.10 a f226. - S 600.- a- o.- a- o - 166- 960.- 240.- 970.- 39 Geldekoelen (magere) 140 Qeldekoelan (vette) 36 Kalfkoolen - Vaarzen 19 Pinken Graskalveren 47 Nuchter» kalveren 106 Schapen (magere) 64 Schapen (vette) - Overhouden 186 Lammeren 6 Bokken en Gelten 389 Kippen 97 Benden - Dolven 280.- 470.- 0 - 0.- 166.- 190.- 0.- 0.- 14 - 94.- a- a- 98.- 34.- sa- 48.- ais ft40 a- o— 9M96 Kipeleren p. 100 stuke 6.98 7J50 1000 Seadelereo p. 100 stuks 7.60 Handel stieren, magere en vette geldekoeien en kalfkoeien matig. Hoorn, 3 Augustus 1918. 96 stapels fabrlekskaas f 67.—, 70 stapels boeren kaas 161.-, 0 stapel fabriek» commissiekam» f 70 aUpels boeren commissiekaas f67.— Zeegevecht op de Noordzee. Het atoomschip „Zeelandia" had Zaterdagavond bij aankomst te IJmui- den bericht, dat spoedig te verwachten waren de stoomschepen „Niobe" en Eendracht" van Londen, die gelijk met de „Zeelandia" van Doal ver trokken waren. De „Niobe" en de „Eendracht" kwamen echter eerst Dinsdag te IJmuiden binnen. Naar men meldt, werd de thuisreis vertraagd doordat zij Zondagmorgen voor anker zijn gegaan, omdat zij midden in een zeegevecht waren ge wikkeld. Aan het gevecht werd deelgenomen door Engelsche en Duitsche torpedo jagers, torpedobooten en onderzeeërs, docb niet door kruisers of slagschepen. Links en rechts vlogen de kogels over de schepen heen, zoodat de be manning genoodzaakt was zich plat op het dek te werpen om niet ge troffen te worden. De „Niobe" zag Vlak voor zijn boeg tjjdens het gevecht een groote Duit sche onderzeeër boven water komen. Nauwelijks had deze het zoeklicht op de „Niobe" gericht, of de onder zeeboot werd zwaar beschoten en verdween in de diepte. Voorts werd vau de „Niobe" gezien, dat oen torpedojager getroffen weid, in brand vloog en spoedig uit het oog verdwenen was. Van welke tionaliteit die boot was, kon men niet onderscheiden. Tjjdens den strijd weiden ook Zeppe lins boven het terrein van 't gevecht waargenomen. Het treffen" had plaats op den weg naar het lichtschip „Noord-Hinder" Van het Westelijk front. Parijs, 1 Augustus. Ten Zuiden van.de Somme hebben w\| een Duitsche loopgraaf genomen tusschen Est ré es en Belloy. Op den rechter Maasoever hebben de Duitschers ten Westen en ten Zuiden van de Tbiaumont-schans aanvallen gedaan. Alle pogingen mis lukten. Enkele vijandelijke afdeelin- gen bereikten onze loopgraven, doch werden onmiddellijk weder aange ▼allen en verjaagd. Door een handgranaat-aanval kon den de Franschen ten Zuiden van Thiaumont vooruitkomen. Tegelijker tijd vielen de Duitschers aan op het front Vaux-Chapitre-Le Chenois. Zij kregen vasten voet in Ls Chenois, doch werden er terstond weer uit geworpen Overal elders zijn de Duitsche aan vallen met de grootste verliezen afge slagen. Van hei Oostelijk front. Berlijn, 2 Aug. Ten Z.W. van Pinsk herhaalden zich de ondernemingen der Russen aan weerskanten van het Nobel-meer met versterkte strijd krachten. Zij breidden zich ook uit tot de streek van Loebieszow, Stochod. Zij werden glad afgeweerd. Verscheidene aanvallen in de Stoc- hod-bocht (ten N.O. van den spoorweg Kowel-Rowno) zjjn reeds in het afsluitingsvuur gebroken. Steeds opnieuw liep de vijand storm, zonder zicb te bekommeren om groote verliezen aan menschen tegen Witiniez en-Turya-stellingen. Al zijn inspanningen bleven vergeefsch. Bij het Bothmer-leger mislukten gedeeltelijke aanvallen van den vijand tegen Wisniowzyk (aan de Strypa) en bjj WeleBniow (aan de Koropiec). St. Petersburg, 1 Aug. In de buurt van de dorpen Stobyof en Smoliary heelt de Duitsche infanterie onze afdeelingen op den linkeroever stuimig aangevallen. Z(j werd door onze düappere regimenten met groote verliezen teruggeslagen. De strijd duurt voort Dl „Diutichland". Baltimore, 1 Aug. De handelsonder- eer „Deutscbland" is Dinsdagmid dag vertrokken. De Kölnische Ztg. ontleent aan de New-York Herald van 26 Juli het bericht, dat den 28sten Juli een klein Engelsch stoomschip Baltimore binnenliep en dicht bij de „Deutscbland" voor anker ging. Den liet het stoomschip de anker ketting slippen en zou met volle kracht tegen de „Deutschland" zijn aangevaren, als niet de sleepboot „Thomas Tlmmins" er tusschen was gekomen en het Engelsche stoom schip op zijde had aangevaren. Kapitein Fryatt. De j, Daily Mail" bevat eenekarak- teischets van den ongelukkigen ge zagvoerder van de „Brussels", kapi tein Fryatt. „Kapitein Fryatt was een man, die weinig sprak en veel deed. Hij was minst spraakzame van al de Noord Zee-schippers, die de Duitsche mijnen en onderzeeërs trotseerden. Een man, die geen vrees kende en de meest schokkende avonturen doorleefde met dezelfde gemoedsrust als waarmede hy zijn maaltijd athet behoorde er nu eenmaal zoo by. Hy was klein, maar breed en krach tig gebouwd en liep eenigszins mank tengevolge van een op zee opgedane verwonding. Hij was op en top zee man. De zee glansde in zijne heldere, rustige oogeh, haar kracht sprak uit zjjn vastberaden, gladgeschoren ge zicht vol zelfvertrouwen en klonk in zijn stem als hij zijne bevelen van brug van zijn schip bulderde. De Duitschers baatten hem omdat hij om hunne onderzeeërs lachte. Z\jne schepelingen vertellen verhalen omtrent zijne wijze van spreken als hij het Noord Hinder lichtschip, de streek waar de onderzeoörs op de loei lagen, naderde. Dan keek hij de zee eons rond en als er geen peris cope boven water stak, klaagde hij over de saaiheid van de reis. Een dor directeuren vau de Great Eastern spoorwegmaatschappij te Rot terdam verklaarde eens„Wij kunnen hem gerust iedere reis laten onder nemen. Hij is niet alleen zeer dapper, maar hij houdt in moeilijke gevallen altijd een kalm hoofd. Hij-gaat lang zaam, maar zeker. De eerste keer toen hy door een onderzeeer nagezet werd zond hyde geheele bemanning naar beneden om de stokers te helpen en bleef alleen op dek aan bet stuurrad. De vlammen blakerden de verf vandeschoorsteenen van de „Brussels" en het schip trilde en steunde onder den boogen druk, maar kapitein Fryatt rookte kalm zyn pyp en stuurde zijn schip veilig naar de Nederlandsche wateren. „Goed, jongens"! was al wat hy zeide, toen de opgewonden en afge matte mannen aan dek kwamen. Z\jne schepelingen vertrouwden en vreesden hem. „Als de oude aan boord is kan er niets gebeuren", zeiden zij vaak. Hij wantrouwde alle vreemdelingen en als hy te Rotter dam was, zat hy in den regel 's avonds in een café zyn pypje te rooken en naar de muziek te luisteren. Bezield door vaderlandslievendheid stelde hij de plicht jegens zyn land boven alles. Hy behoorde tot dat krachtige ras: de schippers van de Engelsche handelsvloot". Engiland in Noorwigin. Kristiania, 2 Aug. Aftenposten schrijft: „Engeland heeft thans alle invoer van vetwaren, graan en meel in Noorwegen stop gezet. Er zijn twee stoomschepen met groote la dingen meel aangekomen, van welke de aflevering door Engeland is ver boden. Onder die omstandigheden heeft de Noorsche regeering moeten ingrypen. Er worden op het oogenblik onder handelingen gevoerd tusschen Noor wegen en de Engelsche regeering. Op enkele punten is nog geen over eenstemming verkregen. Het-is niet mogelijk, er zekerheid over te erlangen, waariu de verschil punten bestaan, doch het is niet onwaarschijnlijk, dat Engeland zijn macht over den invoer in Noorwegen wil gebruiken, om aan Noorwegen voorwaarden voor te schrijven, ter zake van zyn (Noorwegen's) uitvoer, b.v. voor haring. Uit Ooitenrijk-Hongarija. Parys, 2 Augustus. Naar luidt van ingekomen berichten heerscht sinds .eenige weken in Bobemeu een waar schrikbewind. Dagelijks vellen krjjgs- iaden veroordeelonde vonnissen. Lie den worden in de gevangenis gestopt en hun goederen verbeurd verklaard. De journalist Spatay, de leider der Boheemsche socialistische party Svo- boda, de inspecteur generaal van de spoorwegen, te Praag, zyn op beschul diging van hoogverraad in de gevan genis geworpen. De Oostenrijksche regeering' treedt vooral met kracht op tegen Tjechi sche onderwijs vereenigingen en coö peratieve vereenigingen, welke bijna alle ontbonden zijn verklaard. Da verzorging van Polen. Washington, 2 Aug. Een Duitsche nota verwerpt het aanbod van Enge: land, om den doortocht van Ameri- kaansche levensmiddelen naar Polen toe te staan en verklaart, dat d stelde voorwaarden onuitvoeriyk zyn. Zy negeert Wilsou's persooniyk be roep en zegt dat verdere onderhande lingen doelloos zyn. De hulpverleening is wegens de gunstige vooruitzichten van den oogst vermoedelijk ook onnoodig. Tién menschen verbrand. In het dorp Trzepowo, by Plozk, is eenige dagen geleden des midder- nachts in een boerderij brand uitge broken. Toen de bewoners naar buiten wilden vluchten, bleek, dat de deuren vastgespijkerd waren, zoodat twee vrouwen', zes kindoren en twee dienst meisjes in de vlammen omkwamen. Men meent met een wraakneming te doen te hebben. Dan smaak te pakkan. Een der bestuurders van den „Zen- tralverband Deutscher Industriellen' de staathuishoudkundige Steimann Bucher, heeft onlangs eeue brochure uitgegeven, waarin o.a. deze zin voor komt: „Het vreedzame Duitsche volk, dat veertig jaren lang geen oorlog heeft gevoerd en zich al dien tijd met den rustigen, geduldeischenden vr< arbeid heeft tevreden gesteld, heeft nu, dat kunnen de vijandelijke vol keren zich voor gezegd houden, om zoo te zeggen de braadlucht geroken en den smaak van den oorlog te pakken en het zou zeer goed kunnen z]jn, dat het voortaan geneigd was, zich meer dan tot dusverre in het oorlogsband werk te oefenen of zelfs voorloopig naar de eene of andere zyde, byv. tegen den „beheerscher der zeeén", een voortdurenden oorlog te voeren." Oorlogswaanzin? PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma. „Noord-Brabant". Hr. Ms. „Noord-Brabant" is 31 Juli jl, te Port-Louis aangekomen. Eindaxaman H. B. 3., 5-J. c. Te Haarlem slaagde voor het eindexamen H. B. S. de heer J. A. Francken, alhier. - Te Amsterdam slaagde voor het teekenacte-examen M. O. acte Md., de heer J. op 't Land, alhier. Te 's-Gravenhago slaagden voor het voorloopig machinistendiploma, heeren M. J. Valkhoff en S. Bakker, alhier. - Bij Kon. Besl. is aan A. G. Koe koek, wed. van H. de Boer, inleven kommies le kl. by 'sRyks belastin- tingen, een pensioen verleend van f 831.- 'sjaars. Zappallna. Gisterenmiddag werd van den Vuur toren een zeppelin gesignaleerd, die in N.W. richting koerste. Heden morgen te kwart voor 6 werd weder om een zeppelin waargenomen, ko mende uit hel Z.W. 0e prijs dar ham. Ham 16 cent per ons. Zoo heette het deze week. 't Lukte echter niet zoo gemakkelijk ze te krygen. Een ander had er echter weer geen moeite mee. Hoe dat zoo kwam? Wel, een slager verzekerde ons dat hy zou verkoopen „zoo lang de voorraad strekte" maar dan, hola, geen ham meer verkoopen. „Is die ham dan tegoedkoop?" „Wel, wi3 en drie!" „Magere lappen verkoopen we voor 65 cent dat is 13 ct. per ons. Als we het vleesch daarvoor zouten, koken en uitsnyden, moeten moet het minstens 20 cent per ons kosten, dat kan een kind uitrekenen". „Is die pry's dan „van over heidswege" bepaald, zonder de slagers te hooren?" „Ja, zoo is het. Eu zoo winst gevend is de hamverkoop in 't alge meen niet. Anders zouden ze niet maar door enkele slagers verkocht worden." „En de overige pryzen tegen woordig?" „Och, vetpot is het niet met die regeeringsvarkens, maar 't gakt. Spek en vleesch ls goedkoop, best, dan kan ieder er van proflteeren, 't magere, dus 't fijnere vleesch, wat duurder, zoo gaat het 't eene wat minder, 't andere wat meer, dan kan het wel." Maar die hamneen, daar was de slager niet over te spreken hoor Door de neutrale mobilisatie club alhier is aan de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij een schrüven verzonden, waarin aangedrongen wordt op een beteren uitgang van het station alhier. Adressanten leggen er vooral den nadruk op dat bij aankomst der laatste treinen, die veel militairen vervoert, de contróle der aankomende reizigers niet vlug genoeg plaats vindt, waar door men dikwijls langen tyd moet wachten aleer men het station kan verlaten. Verder wordt opgemerkt, dat de doorgang te nauw is, zoodat het meermalen voorkomt dat men, door de opèenhooping der vele reizi gers, in onzachte aanraking komt met de palen of het hekwerk van den uitgang. Ook de bagage die men by zich heefr komt dikwyis gehavend te voorschijn. Om bovengenoemde redenen verzoekt het bestuur van bovengenoemde club een einde te maken aan dezen toestand. BINNENLAND. S.s. Zeeland in den grond geboord. Uit Londen werd gisteren gemeld De hemauning van het Nederland sche stoomschip „Zeeland" is te South Shields geland en meldde dat het s.s. „Zeeland" gisteravond door kanoo- vuur van een Duitsche duikboot in de Noordzee tot zinken gebracht is. De „Zeeland" was 1 Augustus van Methil naar Rouaan vertrokken. Het s.s. „Zeeland", groot 1293 ton, behoorde aan de Scheepvaart- en Steen kolenmaatschappij te Rotterdam. De „Zeeland" is de 5a boot varende onder het beheer van bovengenoemde maatschappij, welke gedurende den oorlog vatoren is gegaan. De „Olahda" liep 18 April 1915 op een myn de „Duiveland" onderging op 27 April j.1. hetzelfde lotde „Nieuwland" stootte 8 October 1914 op een mijn en zonk; de „Schieland" is 2 April 1915 op een rnjn geloopen. Volgens de „South Shields Gazette' deed een Duitsche duikboot gister avond het s.s. „Zeeland" in de Noord zee stoppen, terwyi het onderweg was van een Schotsche naar een Fransche haven. De duikboot-commandant nam de scheepspapieren en beval den voerder van de „Zeeland" met de bemanning het schip te verlaten Hierna werd de „Zeeland" door kanon vuur en bommen tot zinken gebracht. De „Tel." verneemt, dat de land" mat steenkolen onderweg" was van Schotland naar Frankrijk. Kapitein was de heer Piscaer. Kamerverklezlng-Almelo. De uitslag van de Dinsdag gehouden stemming voor het lidmaatschap van Tweede Kamer (vacaturemr. Aal- berse) is als volgt: Aantal kiezers 10753. Uitgebracht 5371 geldige stem men. Hiervan verkregen de heer A. H. J. Engels (r.k.) 4810 stemmen en de heer M. Wibaut (a.d.a.p.) 1061 stemmen. Gekozen de heer ÉDgels. Schorsing van groantanvelllngan Te Arnhem en te Nijmegen zyn de veilingen voor vroege aardappelen geschorst in verband met zonderlinge praktijken van verkoopers. Het is namelijk gebleken, dat dezelfde par tyen meer dan eensin veiling kwamen. Eerst werden b.v. partyen aardappelen en bloemkool te Arnhem geveild, waarby het percentage voor het buiten-* landsch verbruik werd vastgesteld. Dezelfde party ging dan naar de, veiling te Nymegen en werd daar weder voor binnen- en buitenland geveild. Daar- kwamen de groenten te Arnhem in veiling met het resultaat dat ten slotte alles voor uitvoer bestemd kon worden. Een later bericht meldde dat de veilingen weer opengesteld waren, aangezien gebleken was dat de vei- lingsbesturen te goeder trouw han delden. Intarnatlonalo Soalailatlieba conferentie. Op de Internationale Socialistische Conferentie, die te den Haag wordt gehouden, en waarop afgevaardigden van verschillende neutrale landen aanwezig zyn, werd gisteren door don heer Wibaut een resolutie toe gelicht, waarin by het proletariaat aangedrongen wordt om zich te ver zetten tegen het drijven naar den economiscben oorlog nk den militairen oorlog, aangezien dit een duurzamen vrede in den weg zou staan. De resolutie werd met algemeene stem men aangenomen. De haer Troelstra kreeg hierop het woord voor het toelichten der politieke resolutie. In deze resolutie wordt verklaard, dat voor den wereldoorlog in do eerste plaats verantwoordeiyk is het economische en politieke stelBel van bonden militarisme zich ontwikkeld hebben. Hieruit leidt de .conferentie de noodzakeiykheid af voor het socia listische proletariaat om zynstryd tegen het kapitalisme en voor de verovering van de politieke macht met vermeerderde inspanning voort te zetten. Geconstateerd wordt dat wel ont zaggelijke ellende moreels en mate- rieele door den oorlog veroorzaakt werd, maar dat geen beslissing aan de een of andere zyde werd behaald. Ondanks de oorlogskaart van thans schynt de aanval op de landen, die zich tot hunne venlediging hebben moeten toerusten, niet geslaagd en daar elke verandering in den toestand slechts bereikt kan worden met op offering van duizenden menschen- levens, dringt de vraag naar voren, of deze stand van zaken niet een uitgangspunt biedt voor een spoedige opening van de vredesonderhande lingen. De resolutie wyst voorts op de eischen van het Internationaal Con gres, nl. verplichte scheidsgerechten in het kader van een internationale rechtsorde, algemeene vermindering der bewapening, afschaffing van de geheime diplomatie, toezicht van de parlementen op de buitenlandsche politiek en erkenning van het recht der volkeren, om over zich zeiven te beschikken. Wat de nationale vraagstukken aangaat, streeft dë conferentie naar het herstel van Belgie als zelfstan digen staat als een van zelf sprekende voorwaarde voor elke onderhandeling over den vrede, gelyk zij ook in het kryt treedt voor hot herstel van Serviö en voor een zelf besturend Polen, zy spreekt de verwachting uit, dat de Duitsche sociaal democratische party bereid zal zyn- over het ElzasLotha- ringsche vraagstuk met de Fransche party te onderhandelen. In de resolutie wordt verder de noodzakelijkheid uitgesproken van directe deelname der soc.-dem. par tyen aan de vredesonderhandelingen. Ook de neutrale staten moeten daar aan deelnemen. Ten slotte zegt de conferentie het inzicht van het Internationale bureau te deelen, om geen algemeene ver gadering van het Internationaal bu reau bijeen te roepen zoolang de socialistische partyen in een deel der oorlogvoerende landen weigeren er aan deel te nemen. Ook deze resolutie werd met alge meene stommen aangenomen. In een resolutie werd voorts nog geprotesteerd tegen de ter dood bren ging van Cesare Battisti, den Oosten ryksche Italiaan, die bij de Italiaansche troepen streed, en na gevangen ge nomen te zijn werd dood geschoten. Battiste was lid van de internationale socialitische parlementaire commissie. Ook werd een resolutie aangenomen zich uitsprekende tegen de veroor deeling van Liebknecht, Höglund Hesen en Olgelund. (De drie laatstgenoemden waren wegens hun actie tegen een politiek die Zweden in den oorlog moest be trekken gevangen genomen). Met een slotwoord van den heer Vliegen en een woord van dank van' den Zweedschen afgevaardigde Bran- ting, voor de ontvangst, werd conferentie gesloten. Crisis In dan A. N. D. B. Het bestuur van den A. N. D. B. en den Bondsraad hebben collectief ontslag genomen, omdat bij referen dum eeu voorstel betreffende de rechtspositie der bestuurders met on geveer 500 Stemmen meerderheid is verworpen. Ter herinnering deelt het ,Hbi.' mede, dat ook twee jaar geleden de bestuursleden bedankten omdat een voorstel van gelijke strekking verworpon. De Bondsraad wist toen echter de crisis te bezweren door de toezegging dat door hem nieuwe voorstellen ontworpen zouden wor den, welke aan de bezwaren van enkele leden zouden te gemoet komen en düs geacht konden worden aannemelyk te zyn. Na deze toezegging kwam het be stuur op zijn ontslagaanvrage terug. Het biykt thans, dat ook de nieuwe voorstellen van den Bondsraad zijn verworpen, waardoor het bestuur thans opnieuw heeft bedankt en ook de Bondsraad zelf in het conflict betrokken geworden. Em zeegevecht? Te Hoek van Holland werd gister avond acht uur hevig kanongedonder waargenomen uit N.W.-richting. Ook te IJmuiden werd gedurende ruim een uur zeer hevig kanonge bulder geboord, De Vlschomzet te IJmuiden. De vischomzet in de Ryksvisch hallen te IJmuiden bedroeg in de af- gelctopen maand f 2,562,997 tegen f1,007,634 in Juli van het vorige jaar en f 555,847 in dezelfde maand van 1914. Vanaf 1 Januari bedroeg de omzet f 4,162,118 in 1914, tegen f 6,276,178 in het vorige jaar en f 14,153,125 f het zelfde tydperk van dit jaar. Krijgsraad ta 'a-Sravanhaga. De waarn. auditeur-militair heeft gisteren geéischt tegen D. H. milicien der vesting-artillerie, afkomstig uit den Helder, ter zake van 2°desertie, gevolgd door arrestatie te Amsterdam, 3 maanden militaire gevangenisstraf, in te gaan 10 Juni. A. W. H., milicien hospitaalsoldaat afkomstig uit den Helder, ter zake van 2i desertie, 3 maanden militaire detentie met aftrek preventief van 29 April tot 8 Mei en van 18 Mei tot 2 Augustus. Esn luchtsskadsr. IJzendijke, 2 Aug. Heden kwart voor twee passeerden hier een 15 tal vliegmachines, koersende in Zuid oostelijke richting. Zy zweefden zoo hoog, dat het onmogelijk was hun nationaliteit vast te stellen. Om half drie passeerden alle 16 vliegmachines ongedeerd over deze gemeente uit Zuid-Westelyke richting naar West Noord-Westeiyke richting, zeer hoog. Daarna hoorde men een hevig geschutvuur uit Westelijke richting. Doodgaaohotan. Door de Hollandsche commiezen is het kapitalisme, op welks bodem het Dinsdagmorgen onder Bergh imperialisme en het daaraan ver-116-jarige jongen uit Ethen (Duitach land), die aan het. bevel tot haltbouden geen gehoor gaf, doodgeschoten. Ooor da hltta bevangen. Waspik, 1 Aug. Een soldaat is al hier, onder het marcheeren door de hitte bevangen, plotseling waanzinnig geworden. Hy loste enkele schoten, gelukkig zonder iemand te raken. Nadat de man was overmand, is hij naar het hospitaal overgebracht. Boed afgaloopan. Te Tilburg zyn gistermiddag twee militairen, bestuurders van een met twee paarden bespannen wagen, aan een groot gevaar ontsnapt. Toen zy over den overweg S.S. op den Bos- schenweg reden, kwam eensklaps een personentrein aanstoomen. De wagen werd nog door de machine aan het achtergedeelte gegrepen en verbry- zeld. Door den schok werden de militairen van den bok geslingerd, terwyl de paarden mede op den grond sloegen. Een der militairen bleef be wusteloos liggen. Er was verzuimd den overweg voor den in aantocht zynden trein te sluiten. Een verglftlgingtgeval te IJmvIden Omtrent het vermoedeiyke vergif- tigingsgeval te IJmuiden verneemt het Hbl. nog de volgende byzonder- heden Reeds van Zaterdag op Zondag ge voelde de heer J. Kapteyn zich on wel en had hy onophoudeiyk neigin gen tot braken. Zondagavond kreeg hy hevige aanvallen en werd een dokter ontboden. Niet lang nadat hij door den dokter was onderzocht, over leed hy. De blauwe vlekken op zijn lichaam deden het sterk vermoeden rijzen, dat zich hier een vergifciginga- geval had voorgedaan. Op last van de Justitie is het lijk naar Haarlem overgebracht voor een gerechtelijk onderzoek. Vsrvalschta an vergiftig# watch mlddalan. De vervalschingen en bedriegerijen betreffende zulke belangrijke huis houdelijke artikelen als waschmid- delen, schryft dr. Van Hamel Roos in het „Maandblad tegen de Verval schingen", zijn in den laatsten tyd zoodanig toegenomen, dat een justitieel ingrijpen meer dan ooit een dringend volksbelang is te noemen. Wy hadden gelegenheid dezer dagen de volgende grove vervalschingen op voornoemd gebied te constateeren lo. „Soda-extract", bestaande uit het voor de wasschery geheel onbruik bare en voor de weefsels schadeiyke glauberzout (zwavelzure soda), waar by een weinig kalk en een enkel kristal koolzure soda gevoegd was. Er staat op de etiket bij „wacht u voor namaak"! en „kan met succes (voor den verkoopar n.1.) in ieder huisgezin gebruikt worden". 2o. „Extract van Soda", bestaande uitgeen spoor van soda, doch slechts uit gepoederd glauberzout. 3o. „Zeeppoeder". Dit bevatte slechtsS pet. vetzuren van zeep af kom- stig, doch daarentegen 61.25 pet. glauberzout. 4o. „Gloor(!)water" hetwelk een gehalte van 0.22 pc-t. aan actief chloor btoek te bevatten en een waarde van nog geen cent bezit, terwijl hot tegen 10 cent per flescbje grif verkocht wordt. De fabrikant zet op de etiket „geheel onschadelyk, beschadigt het goed niet", van deze zelfde reclame kan de Gemeenteiyke Waterleiding zich (evenwel met meer recht) be dienen. 6o. „Eureka wit Gloor-Extract' van een „Caem. Fabriek „Chloor- Eureka". Dit „Extract" bestaat uit water, waarbij eenige druppels chloor- water gevoegd zyn en hetwelk ge wordt (volgens de etiket) te zijn „beter dan het beste bleekposder". Prys f 0.10, waarde pl.m. nihil. Hoe wel er in dat „extract" zeer weinig actief chloor zit (0.08 pet.) is de aan wending van chloor-water, zy het ook zeer verdund, ten eenenmale af te keuren, en hoogst schadeiyk voor weefsels en huid, en vergiftig werkend by inademing der dampen. Van hal Wettelijk front. Parys, 2 Augustus. Ten Noorden van de Somme hebben de Franschen een door de Duitschers geweldig ver sterkt werk genomen tusschen het bosch van Hem en de hoeve Monacu, Ten Zuiden van de rivier is het den Franschen by een aanval in de streek van Estrées gelukt, een Duit sche loopgraaf ten Noordwesten van Deniecourt te bezetten en gevangenen te maken. Op den rechter Maasoever ls de stryd vannacht aan het front Vaux— Chapitre—Chenois met woede voort gezet en heeft zich Oostwaarts uit gebreid tot vlak by de streek van Damloup. De Duitschers hebben na een reeks vruchtelooze aanvallen, een weinig terrein gewonnen in de bos- schen van Vaux, Chapitre en Chenois. Elders zyn alle aanvallen door het Fransche vuur tot staan gebracht. De Franschen hebben by deze ge vechten een honderdtal gevangenen gemaakt, waaronder 8 officieren. Aan bet Somme-front hebben de Fransche vliegerjagers groote bedrij vigheid aan den dag gelegd. Er zyn luchtgevechten door Fransche vliegers tegen Duitsche geleverd bo ven de Duitsche linies. Een Duitsch vliegtuig, door twee Newports aan gevallen, heeft men in vlammen zien neerstorten; 14 andere Duitsche toe stellen zyn ernstig geraakt en ge noodzaakt halsoverkop binnen de Duitsche linies te dalen. Londen, 2 Augustus. Wy zyn ver- ir opgeschoten ten Oosten van Pozières. De vyandelijke artillerie is bij het Troonbosch in actie geweest; ove rigens is de dag betrekkeiyk rustig Voorbij gegaan. Berlyn, 2 Aug. Ten N. van de Somme viel de vijand 's avonds met zeer sterke strydmachten, maar ver geefs, in het vak Maurepas tot aan de Somme aan, nadat hy reeds 's middags bij gedeelteiyke ondernemin gen tegen de hoeve van Monacu door een snellen tegenuitval van drie Duit sche bataljons een bloedigen tegenslag had gehad. Aan den weg Maricourt— Clery drong hy door tot aan onze volkomen platgeschoten loopgraven. Ten Z. van de Somme speelden zich by Belloy en Estrées gevechten af. Rechts van de Maas maakten wy ten W. en ten N.W. van het werk Thiaumont vorderingen. Wij namen het vooruitspringende gedeelte van den berg ten N.O. van het fort Souville en duwden den vyand aanmerkelijk terug iu het bergwoud en in het boschje van Lauffóe. Aan ongekwetste gevangenen zijn 19 officieren en 923 man binnengebracht 14 machinege weren zyn geborgen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 2 Aug. De toestand is onveranderd. In Oost-Galiciö zyn ten Z.W. van Buczacz, by Wisniowczyk en ten Zuiden, Z.W. en Westen van Brody verscheidene aanvallen der Russen verydeld. Alle pogingen van den vyand, om tusschen de boven-Turya en den spoorweg Kowel-Rowno het front der verbonden troepen te doorbreken, zyn eveneens mislukt. Datzelfde lot hebben ten slotte verscheidene krach tige voorwaartsche bewegingen van den vyand in de knieboebt van de Stochod, bij Koszowka, ondergaan. Berlyn, 2 Aug. Tijdens het verbiyf van den Duitschen keizer op het ocslc lyk front is - in overleg m9t den keizer van Oostenryk - een nieuwe regeling getroffen voor de bevelvoo ring, die rekening houdt met den door het algemeene offensief der Russen geschapen toestand. Op grond eener overeenkomst tusschen de beide oppei - ste legerbesturen zyn verschillende legergroepen der centralen ter ver krygiDg van eenheid in leiding en gebruik onder opperbevel van maar schalk von Hindenburg geplaatst. Var hat Italiaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Weenen, 2 Augustus. In de Dolo mieten hebben wij ten Oosten van den Sief-zadel een aanval Yan twee vijandelijke compagnieën afgeslagen. Rome, 2 Aug. Aanvallen van den vyand tusschen het Torro- en Asso- dal en op den Monte Cimone werden afgeslagen. Ook mislukten de aan vallen in het Tofana-gebied. De duikboot- on mljnoorlog. Berlyn, 2 Aug. Op 28 Juli wei den aan de Engelsche Oostkust door eeu van onze duikbooten acht Engelsche motorzeilschepsn en een Engelsche stoomtrawler in den grond geboord. Een Italiaansche duikboot vermeesterd. Weenen, 2 Augustus. De Italiaan sche duikboot Giacinto Pullino ia in het Noorden van do Adriatische Zee in onze handen gevallen en bijna onbeschadigd naar Pola gesleept. De geheele bemanning, 3 officieren en 18 man, is ongewond gevangen ge nomen. Beschieting van ltallë's Oostkust. Rome, 2 Augustus. Vanochtend hebben 2 vyandeiyke torpedojagers kanonschoten gelost op Beceglie (Oost kust van Italië, ten Noorden van Molfetta), dat onversterkt is en waar hoegenaamd geen militair doel kan worden getroffen. Zes inwoners zyn gewond, 2 vrouwen ernstig. De stof felijke schade is zeer gering. De Zeppellnaanval op Engeland. Kristiania, 2 Augustus. Reizigets uit Engeland melden, dat door den Zeppelin-aanval in den nacht van 28/29 Juli zeer groote schade is aan gericht en vele menschen gedood en gewond zijn. Luchtaanvallen op Flume. Rome, 2 Augustus. Gisteren heeft een sterk smaldeel Italiaansche vlieg tuigen aan de golf van Fiume de Whitehead-fabriek van torpedo's eu duikbooten 8 K.M. ten Westen van Fiume gelegen gebombardeerd. Hoewel hevig beschotendoor afweet geschut en aangevallen door tal van vijandelyke vliegtuigen, hebben onze dappere vliegers 4 ton sterk ontplof bare bommen op het doel geworpen en een groote vernieling en talrijke branden veroorzaakt. Bij de gevechten in de lucht is een vyandeiyk vlieg tuig neergeschoten. Van onze vlieg tuigen heeft men een by Voloscu zien landende andere zijn ongedeerd teruggekomen. Weenen, 2 Aug. Gisterochtend om half acht toog een smaldeel van 14 groote Italiaansche vechtvliegtuigon over Pirano naar Istrié. De luitenant ter zee Banfzel steeg te Triest met een zeevliegtuig op en vervolgde het smaldeel over geheel Istrie, totdat hy de hoofdmacht, bestaande uit ze ven Caproni's, boven Fiume inhaalde. Op een hoogte van 2700 M. schoot Banf zei een vy'andelijk vliegtuig neer, waarvan de bestuurder den dood vond terwijl de twee waarnemers gevangen z(jn genomen. Banfzel en zijn vlieg tuig zyn ongedeerd gebleven. Aanval uit de lucht op Durazzo. Rome, 2 Augustus. Vanochtend tbben 9 vliegtuigen Durazzo zeer doeltreffend gebombardeerd. Zy heb ben jveéi bommen geworpon, op het vliegtuigstation, dat herhaaldelijk ia getroffen. Een vliegtuig moest op vijandelijk gebied landen. H«t „Barllnar Tagablatt" gaaehorat. Het „Berliner Tageblalt" van gister ochtend bestaat uit één enkele blad zijde, waarop het hoofd en de woor den: „Op bevel van den opperbevel hebber in de Marken mag het „Ber liner Tageblatt" niet verschijnen." De reden voor dezen maatregel is nog niet officieel bekend, maar naar het Hbl. uit vertrouwbare bron verneemt, is het artikel van Theodor Wolff over de wenschelijkbeid van controle op de buitenlandsche politiok der regec ring daaraan niet vreemd. D« nood In Dultiohland an Ooatanrljk. I/onden, 2 Aug. Van goed ingelichte en bevoegde zyde wordt een overzicht

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2