COURANT HET GULDEN MYSTERIE. No. 4666 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG De abonnementsprijs *an üe Helderscbe Courant" Is thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco per post ff.—. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel), (Zomertijd). Mhab Zon Aug. op: onder: op: ondor: Zondag 6 3.10a. 10.89 'b.28 8.42 1.- 1.6 Maandag 7 8 83 .11.11 6.80 8 40 1.86 LBO Dinsdag 8 4.60 11.66 6.81 8.88 280 8.- Woenad. 9 6.67 m,l.- S.88 8.86 8.40 4.16 Dondèrd. 10 6,60 1.9 6.35 8.84 6 6 6.60 Vrfidag 11 7.28 2.81 6.87 8 32 6.30 7.10 Zaterdag 12 7.64 8.60 6.89 8.80 7.40 8.16 DE OORLOG. De lagerberlchten van 3 Augustus. Van het W e a t e 1 lj k front. Naar het Fransche communiqué van 8 dezer meldt, hebben de Fran- schen ten N. van Somme de krach tige tegenaanvallen der Duitschers tegen de hoeve Monacu enhetbosch van Hem, afgeslagen. Ten Z. van Estréea (ten Z. van de Somme) mis lukten eveneens alle aanvallen der Duitschers. Bij Verdun wisten de Franschen weder eenige voordeelen te behalen terwijl de aanvallen der Duitschers, o. m. op den rechter Maasoever, onder zware verliezen voor' den vijand afge slagen werden. Aanmerkelijke vorderingen maak ten de Franschen ten Z. van Fleury. Zij gingen bier vooruit tot vlak de ingangen van hetdorp en drongen reeds voorbij het station. Donderdag namen de Franschen hier meer dan 700 man gevangen. In totaal bedraagt het aantal sedert 1 Aug. gevangen genomen Duitschers 11.00. Volgens het Duitsche legerbericht van 3 dezer werd na een hevige beschieting, een krachtige aanval op de Duitsche stellingen ten N. van de Somme ondernomen. Ten gevolge van hst afsluitingsvuur der Duitschers kwam het slecht* tot beperkte ge vechten, die echter uiterst zwaar waren. Ter weerszijden van den weg Bapaume Albert, en ten O. van het Ingezonden mededeellng. Vele Verschijnselen Eén zelfde ziekte Eén enkel middel. De bloedarmoede is de arglistigste ziekte. Zij doet zich op zeer onder scheiden wijze voor als zij zich in u genesteld heeft en hare herkenning moeielijk is. Zonder de bleekheid der kleur zou men zich zeer dikwijls ver gissen. Kloppingen, benauwdheid, duizelingen, hoofdpijnen, moeielijke spijsvertering, hardnekkige verstop ping, zijn de teekenen die zich bij sommigen voordoen. Bij anderen zijn het neusbloedingen, bloedspuwingen ook komen zeer dikwijls slaaploos heid voor, warme opstijgingen kleuren plotseling de wangen rood enz. Al deze verschijnselen hebben een zelfde oorsprongde verslapping van het bloed door verschillende invloeden te voorschijn geroepenbuitensporig heden, overdadige arbeid, ontberingen, verdriet, zorgen. Zij bezitten hun zeker tegengif in de Pink Pillen, waaraan de hardnekkigste bloedar moede geen weerstand biedt. De tal rijke genezingen, dagelijks verkregen in de ernstigste gevallen van bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, bewijzen de voor treffelijk herstellende en versterken de deugden van deze pillen, die de krachtigste en de langdurigste werking op het bloeden op de zenuwen hebben. Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.76 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hootddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel), bij T. RUIS, en verder b(j verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. Deen C. N. en A. M. WILLIAMSON. Ykbtaald door W. J. m H. A. CORNEUB3EN. 16.) De tuin scheen een sprookjesachtige mengeling van witte en purperen seringen, afhangende trossen gouden regen, acacia's met guirlandes van parels, rozen, die zich slingerenden van oranjeboomen naar mimosa's, en honderden prachtige tropische bloe men als geschilderde vogels en vlin ders. In beschaduwde hoekjes onder donkere cypressen, schemerden arum- lelies, glinsterend van waterdroppels, die rondspatten uit gebeeldhouwde mameren fonteinen, eeuwen ouden onder magnoliaboomen en priéeleD van wisteria stonden lage banken van marmer mozalk. Reusachtige cypressen, hoog en somber als een leger van Oostersche geesteD, schaar den zich in een dubbele rij aan beide zijden der laan, die nu eens recht, dan weer kronkelend naar het huis voerde. In de verte schitterde eindelijk blank het oude Arabische paleis met een breeden voorgevelde hoofdgevel was glad als een muur, behalve een paar kleine, geheimzinnige raampjes, waarvoor ijzeren traliewerk was aan gebracht, dat groon zag van ouderdom Trones-bo3ch werden alle aanvallen der Engelschen gebroken. Tusschen Maurepas en de Somme stormden de "Franschen zeven maal vooruit. Alleen in de hoeve Monacu en in een loopgraaf ten N. daarvan drong de vijand door. Een aanval ten Z. van de Somme, bij Estrées werd afgeslagen. Omtrent de gevechten b(j de Maas meldt het Duitsche bericht, dat Franschen over een breed front van het werk van Thiaumont tot ten N. van het werk van Lauffée tot den aanval op de Cote de Poivre overgingen. Op het W. gedeelte van do hoogte en in de voorste stellingen der Duitschers bij Fleury, kregen de Franschen vasten voet. Bovendien hernamen zij de loopgraven die in het bosch van Lauffée verloren waren gegaan. Bij Thiaumont en ten Z.O. van Fleury werden de Franschen terug geslagen. Van het Oostelijk front. De hardnekkige gevechten op het Oostelijk front duren onafgebroken voort. Naar de correspondent van de „Times" uit het Russische hoofd kwartier van het Stochod-front meldt, zijn op alle deelen van dit front ge vechten van hoogst verwoeden aard aan den gang. De Duitschers, door de verliezen aan kanonnen en manschappen tot wanhoop gedreven, werpen zich in bijna onafgebroken tegenaanvallen op Maandag en Dinsdag stormden nieu we divisies aan, die rechtstreeks van den trein naar het slagveld kwamen. Zij weiden door het vuur der Rus sen met groote verliezen neergemaaid. Alle aanvallen werden afgeslagen. Dag en nacht houdt het geschutvuur aan en bereikt van t(jd tot tijd zulk een hevigheid, dat het onmogelijk is de afzonderlijke geluiden te onder scheiden; het is eenvoudig een aan houdend gebrul als de donder. De stad (welke wordt in het midden ge laten) is met Oostenrijksche en Duit- i gewonden gevuld. Dagelijks en de aanwijzingen toe, dat de Duitschers de Stochodlinie zoolang mogelijk zullen vasthouden. Van Duitsche zijde wordt dd. 3 dezer gemeld dat krachtige aanvallen der Russen ter weerszijden van het Nobel-meer en ten Z. van Lubiezow mislukten. Optrekkende vijandelijke afdeelingen bij den spoorweg Kowel—Sarny wer den verstrooid. In het bosch bij Os- trow werden 100 man gevangen ge nomen. Het Oostenrljkschë communiqué maakt melding van het afslaan van Russische aanvallen ten Z.W.enten W. van Brody. Bij Weleszniow wer den de Russen die in de voorste loop graven waren doorgedrongen, weder teruggeworpen. In het Russische légerbericht van 3 Aug. wordt alleen gemeld, dat een aanval der Duitschers bij Smorgon, die door een gasaanval voorafgegaan werd, totaal mislukte. Van het Oosten rij ksch-Itali- aansche front. Het Oostenrijksche communiqué maakt melding van geslaagde onder ingen in het gebied van den Borcola-pas, waarbij 140 Italianen-, w. o. 2 officieren, gevangen genomen werden en 2 machine geweren werden buitgemaakt. Op de hoogten ten Z.W. van Pane- veggio werd een aanval der Italianen jnet zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Naar het Italiaansche bericht meldt, werd een aanval der Oostenrijkers in de streek van de boven-Posina afgeslagen. In het Travignolo-dal blijven de Italianen vooruitgaan, niettegen staande den hardnekkigen tegenstand der Oostenrijkers, Van het Ruasisch-Turksche front. Van Russische zijde wordt gemeld, dat in de richtiDg van Karpoet vor deringen gemaakt werden, nadat de Turken uit een versterkte stelling aan den rechteroever van de Euphraat verdreven waren. De duikboot- en mijnoorlog. Door Duitsche duikbooten zijn de Engelsche stoomschepen „Brittannic" (2240 Iod) en „Heightington" (2800 ton), het Engelsche zeilschip „Mar- garet Sutton" en 2 Engelsche traw lers in den grond geboord-. Verder werden eveneens door Duit sche duikbooten vernietigdhet Itali aansche stoomschip „Letimbro"(2210 toD), het zeilschip „Rosarina" en twee Noorsche 'trawlers. Een 0.-H. torpodoboot getorpedeerd. i, 3 Aug. Gisterochtend is onze torpedoboot „Magnet" door een vijandelijke duikboot met een torpedo schot getroffen en beschadigd. Hierbij zijn 2 man gedood en 4 gewond; 7 worden vermist. Do „Magnet" is de haven binnen gebracht. Beschieting van de Italiaansche kust. Uit Weenen wordt dd. 3 dezer gemeldt, dat een groep torpedovaar tuigen Woensdag de mijitaire inrich tingen te Molfetta heeft beschoten. Een vliegtuigloods is verwoest, een fabriek in brand geschoten, een andere beschadigd. Op hun terugweg hebben de torpedo vaartuigen, waarbij zich toen de „Aspera" had gevoegd, een kort vuur gevecht geleverd tegen een vijandelijk smaldeel, bestaande uit een kruiser in de kleinere voorgevels aan beide zijden bevonden zich zonderlinge inspringende balkons, met een be schuttend dak er boven, en gedragen door balken van cederhout. Toen zij door een eikenhouten deur het paleis waren ingetreden, kwamen zij eerst in een groote vestibule met een zoldering van gebeeldhouwd en beschilderd cederhout, gedragen door marmeren pilaren van bizonder lich ten en sierlijken bouw. Recht voor hen was deze vestibule open en gaf uitzicht op een binnentuin met een fontein, van wonderlijk schoonen vorm. De drie muren van de vestibule waren geheel ingelegd met antieke tegels en in de lengte stonden daar langs lage banken, waar in oude tijden de slaven zaten te wachten pp de bevelen van hun meester. Uit deze vestibule kwamen ze door een soort kloostergang in den bin nentuin, dien zij in de verte hadden gezien en daarna weer in het huis. Toen kwamen zij in een tweeden binnentuin, nog veel grooter dan de vorigeen deze was in oude tijden de tuin van de vrouwen van het paleis geweest, vertelde Nevill. Drie muren van dezen tuin prijkten met de grootste rozen, die Stephen ooit gezien had; de zijde werd gevormd door 6en reusachtige loggia, met een troonhemel op den achtergrond en aan beide zijden een daarop uitkomen de kamer. De muren en de vloeren van deze loggia waren geheel van kostbare tegels; een der kleine open kamers was behangen met Perzische Nadat de vijandelijke schepen door treffers waren geraakt, verdwenen zij in Zuidelijke richting. Zeppelins boven Engeland. Kort achter elkander volgen de zep pelin-aanvallen op Engeland.Van Duit sche zijde wordt nu gemeld, dat in den nacht van 2 op 3 Augustus, een groot aantal luchtschepen der Marine een aanval deden op de Oostelijke graafschappen van Engeland, op Lon den en op Harwich. Op de spoorwegen en nijverheidsinrichtingen van Nor folk werden ontploffende en brand- verwekkende bommen geworpen. Niettegenstaande de hevige beschie ting keerden alle luchtvaartuigen be houden terug. Volgens het Engelsche bericht over deze aanvallen, drong slechts een dei- luchtschepen tot ver in het binnen land door. De anderen hielden zich meer aan de kust op. In het geheel werden 80 bommen geworpen, waarvan een groot aantal in zee terecht kwamen. Da aange richte schade is zeer gering. In Engeland weet men niet wat men eigenlijk van de Duitsche be richten over deze aanvallen moet deDken. Ook nu weer wordt gezegd, dat de zeppelins bovqn Londen ge weest zijn. Evenals de vorige maal, wordt echter uit Londen gemeld, dat binnen mijlen afstands van Londen geen zeppelin is te zien geweest. Volgens een bericht in de „Daily Tel." werd bij den luchtaanval in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus, gebruik gemaakt van luchttorpedo's. Drie werden er duidelijk waarge nomen. Een ervan ontplofte kort boven de oppervlakte der zee. Luchtaanvallen. Naar uit Boedapest wordt bericht, zijn bij het bombardement van Fiume en Abazzia bommen neergekomen op fabrieksgebouwen 6 op het spoorwegslation te Fiume. Nergens werd echter groote schade aangericht. In Fiume werd maar één huis beschadigd. Het Oostenrijksche communiqué over den vliegeraanval opDurazzo meldt dat een Italiaansch vliegtuig eenige mijlen ten Z. van de stad werd neergeschoten, en bijna onbe schadigd buitgemaakt. In het Duitsche legerbericht van 3 Aug. wordt nog melding gemaakt van een aanval van een luchteskader der geallieerden op verschillende Bel gische plaatsen, o.a. op Merrelbeke, ten Z. van Gent. 60 menschen, w.o. 9 vrouwen en kinderen werden ge dood of zwaar gewond. Woensdag hebben Duitsche vliegers het Russische vliegstation Arena- burg met bommen bestookt. bidkleedener hingen oude, wonder lijke, vergulde teekeningen, die de echte Mohammedanen zoo mooi vin den Borak, h6t rijdier van den profeet, half paard, half vrouw met vleugelsde oom van den profeet in een hevig gevechtde geliefde dochter van den profeet, Fatma-Zoro, etend van haar geheiligd ontbijt. De andere kamer aan het andere einde van de met tegels iDgelegde loggia was op zijn Moorsch ingericht voor koffie zetten op verscheidene planken langs de wanden stonden ontelbare kleine koffiekopjes in zilveren standaards, met geel- en roodkoperen werktuigen van alle denkbare soorten en in een vergulde nis een wonderlijk aparaat om water te kooken. Nevill Caird toonde zijn schatten met ongekunsteldén trots, verheugd over elk woord van waardeering, dat Stephen liet hooren. „Ik heb me nooit kunnen voor stellen, dat er zoo iets fantastisch bestond," zei Stephen. „Je moet wel gelukkig zijn, al zou je ook nooit buiten je eigen huis eu tuinen komen. Het is een paleis uit de Arabische Nachten." „In de Arabische Nachten was een paleis, zooals je je misschien herin neren zult," zei Nevill, „waar alles volmaakt was, op één ding na. De eigenaar van het paleis was diep ongelukkig omdat h|j dat ééne ding niet krijgen kon." „Het ei van den vogel Roe, van het paleis van Aladdin, herinnerde Setphen zich. „Heb je misschien 10.000 vermisten doodver klaard. Door de Engelsche regeering is in antwoord op een vraag van een der leden van het Lagerhuis medegedeeld, dat het aantal gevangenen in handen der Turken thans 19 -officieren en 359 manschappen bedraagt. Het aan tal vermisten is, met aftrek van de later als gesneuveld vermelden, 290 officieren en 9700 man. De „Army Council"'is van oordeel, dat er geen .reden is om te hopeD, dat er nog gevangenen zijn, welker namen niet aan den Amerikaanscben ambassadeur zijn verstrekt, zoodat officieel moet worden aangenomen, dat al deze vermisten dood zijn. Casement terechtgesteld. ïonden, 3 Aug. Casement is van ochtend om 9 uur terechtgesteld. De Daily News, die verwachtte, dat aan Casement geen gratie ver leend zou worden, zegt in een kort artikel, overtuigd te zijn, dat de regeering in deze aangelegenheid on verstandig heeft gehandeld. De Duitsche oorlogsbedoellngon. Gr&af Reventlow schrijft in de „Deutsche Tageszeitung" naar aan leiding van een polemiek van het „Berl. Tagebl." over een uitlating van Fürst Salm „Da oorlog is ver loren, als Duitschland Belgis niet aDHijI0Mgt': „Hot gaat feitelijk b(j Fürst Salm om de overtuiging en bewering, dat de behoersching van de Vlaamsche kust door Duitschland een van de door den Rijkskanselier aangeduide reéele waarborgen is voor de veiligheid en bewegingsvrijheid naar het Westen en voor een Duitscho vrijheid der zeeén. Daar nu deze reSle waarborg naast andere een levensnoodzaak voor het Duitsche Rijk en volk is, zoo is de consequentie onvermijdelijk, dat bij het niet ver vullen van zulk een levensnoodzaak de Oorlog voor Duitschland een ver loren oorlog zou zijn, ondanks allen heldenmoed en alle volharding, on danks alle successen en o verwinn ingen van deze legers. Een politiek, zooala het „Berl. Tagebl." bepleit en ook prof. Delbrück en anderen, zou den oorlog als geheel beschouwd tot een verloren oorlog maken Eveneens is het wel wat onvoorzichtig, dat het „Berl. Tagebl." de gedachte aan een Duitsche be heersching van de Vlaamsche kust als een annexatiedroom" kenmerkt De opvatting van Fürst Salm is geen „droom", ook geen „annexatie- droom", maar de nuchtere formulee ring van een der reéele waarborgen, die Duitscblandd onvoorwaardelijk behoeft als de oorlog voor dit land niet verloren zal zijn. Hoe in andere kringen dan in die van graaf Reventlow wordt gedacht, blijkt uit een rede van den centrums afgevaardigde Giesbera te Essen, waarover de „Essener Volkszeitung" bericht. Giesbers meent dat men zich niet mag vergenoegen, met hetgeen men voor den oorlog bezat. „Wij moeten ons die steunpunten verzeke ren, die ons voor allljd tegen een overval, als de tegenwoordige, be- sbhermnn. Wij zullen België niet weer oen bolwerk van Engeland laten worden. De Balkanstaten moeten van den Engelschen geldbuidel en van gewetenlooze koningen- en grootvor sten worden bevrijd. Op weg naar het front. Een medewerker van de „Daily Express" geeft eene beschrijving van de inscheping van soldaten in Enge land en het vertrek der troepen uit het vaderland Langzaam rijden de militaire treinen de werf op en stoppen met een gegrom en gestoot van wagons naast het grijze transportschip. Langs den geheelen trein gaan de deuren open en een eindelodze stroom Tom mies met helmen op, komt daaruit. Dan klinkt een fluit, de verwarde en chaotische massa vormt twee ge lederen gedisciplineerde soldaten een bataillon, dat gereed staat om ingescheept te worden. Aan het achtereinde van den trein een groep arbeiders onder leiding van een jongen onderofficier bezig de kloine houten, ihet handvatten van touw voorziene munitiedoozen uitte laden. Ook de regiments sergeant behoefte aan een ei van Roe?" „Iets dergelijks," zei Nevill. „Het eenige wat ik mij wensch en niet schijn te krijgen, ofschoon ik nog niet alle hoop heb opgegeven. Het is vrouw. Maar ze wil mij niet en mij, noch mijn paleis. Ik je er wel eens van vertellen wellicht al spoedig. En misschien zul je haar zien. Maar denk nu maar niet om mijn zorgen. Ik kan ze met het zelfde gemak van mij afzetten, door het genoegeD, jou hier welkom te heeten. Laten we nu naar binnen gaan. Je hebt er nog geen idee van hoe het huis er uitziet." HOOFDSTUK IX. Djenan el Djouad was een labyrinth. Stephen Knight liet alle poging om den weg er in te onthouden reeds varen nog vóór hij het salon had bereikt. Nevill leidde hem daarheen door tal van steenen gangen, verlicht door Arabische lampen, hangend van cederhouten plafonds vol arabeskon. Zij gingen marmeren trappen op en af, door wonderlijke kleine gewelfde kamertjes met geen andere meubelen dan divans en lage tafeltjes en kleine kleederkastjes, ingelegd met parel moer, door kamers waarvan de muren waren behangen met Arabisch bro kaat en bedekt met Arabische muziek instrumenten van allerlei soort en vorm, of langloopige Moorsche ge weren, met een menigte figuren in zilver, ivoor en koraal In den kolf. „Hier zijn wij eindelijk aan het kwartiermeester staat daarbij met een blocnote en potlood in de hand, om de lading, die uit de goederen wagens komt, te noteeren. Een scherp kommando en de lange rijen in khaki gaan over vier loopbruggen aan boord. Het groote grijze schip met twee schoorsteenen ligt op stroomop het boot- en promenadedek staan de sol daten in rijen geschaard. De semaphore geeft het signaal „Readyl", uit de vooiste schoorsteen stijgt een dun rookspiraaltje op, de schroeven slaan het water tot schuim -1 het groote avontuur is begonnen. Hot transportschip is nu ia volle zeede kust is nog maar een flauw lijntje ver achter het schip. De con- voveerende torpedojagers loopen met volle snelheid en terwijl zij steeds voor den boeg van het groote schip heen en weer blijven kruisen, stijgen dikke rookwolken uit hunne schoor- op. Op het transportschip wordt de wacht opgesteldtwintig man onder de brug, gewapend en iu volle uit rusting, allen op den uitkijk naar onderzeeërs. Beneden houdt een offi cier -er het oog op, dat de manschap pen aan tafel goed verzorgd worden. Uit de rooksalon, die midscheeps gelegen is, klinkt de muziek van een pianoals de zon ondergaat wordt bries op dek wat sterker voelbaar, de wacht tuurt over de verschansing om in de schemering nog een. laatste blik op de verdwijnende kust te werpen, maar .zij kunnen niets anders meer zien, dan het kielwater van het schip en de rookwolk die daaroverheen hangt. De duisternis valt in en van den voorop varenden torpedojager, die nog slechts als een zwarte massa vooruit te zien is, stijgt een-vuurpijl op, ten teeken, dat het schip zijn vaart moet versnellen. Den geheelen eersten en tweeden wacht door stoomt nu het transport schip met zijn geleide door het Kanaal. Op het groote schip is het nu vol komen rustig en stil; de manschap pen in hunne kooien en de officieren, met hun drieén of vieren in een hut, slapen vast. In het duister, ver voor uit blinkt flauwtjes een geel licht. Van de top van de mast van een der torpedojagers schittert een klein wit lichtje en wenkt in den nacht. Het escorte heeft zijn werk gedaan en moet nu terugkeeren om morgen weer hetzelfde werk te doen. Op de brug van het transportschip staat een aignaalman, die met de hand op zijn nachtlicht-seintoestel de woorden ontcijfert„Vaarwel en veel geluk 1" De torpedojagers zwenken naar bij zijden af en keeren om en verdwijnen spoedig daarna uit het gezicht, terwijl een wolk van roode vonken hun weg naar huis afteekent. In do duisternis vaart het grijze transportschip voort BINNENLAND. Klein verlof. De dienstplichtige onderofficieren, korporaals en minderen van d9 land weerlichting 1916 a (voormalige mili tie-lichting 1906) worden 18 dezer in het genot van onbepaald klein verlof gesteld. (Reeds In een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen.) Vrij vervoer. Omtrent vrij vervoer voor militairen is bq ministerieele beschikking be- "3, dat het vervoer kon worden toegestaan: a. aan gezinshoofden of in over eenkomstige verhouding tegenover eenig gezin verkeerende militairen, alsook aan hoofden van zaken, onder nemingen of bedrijven, tweemaal in i maand; b. aan de overige militairen één maal in de maand; aan militairen van beide cate gorieën telkenmale wanneer hun een uitzonderingsverlof als bedoeld in punt der Legerorder 1916, B 131 wordt verleend. Een Engelsche vlieger opgepikt. Het Donderdag in den Waterweg binnengekomen Belgische stoomschip „Anvers" had Woensdagavond half tien, ter hoogte van den Noord-Hinder, aan boord genomen een Engelschen vlieger, (niet-militair), die met zijn machine in de Noordzee was gedaald salon," zei Nevill, „en hier is mijn tante." „Als je het tenminste een salon kunt noemen," wierp een zacht klagende stem tegen. „Een achteraf- i, waar de geesten van vermoorde slaven komen spoken en jammeren, wanneer je thee drinkt. Hoe maakt u het, meneer Knight?" Stephen drukte de hand van een kleine dame. Z(j had een fljnbesneden gelaat, als van een lief kind, dat had opgehouden met groeien. Het haar, van een rossig geel, was tot een gelig wit verkleurd, doch zou met eenige verbeeldingskracht bij zekere licht effecten ongetwijfeld nog wel voor goudkleurig kunnen gelden. Haar oogen waren groot en rond en donker blauw haar wenkbrauwen waren zóó gewolfd, dat zij aan het gelaat een uitdrukking van onafgebroken verbazing gavenhaai- voorhoofd hoog, baar wangen- uitstekend en lichtrood. Wanneer haar gelaat niet geheel overdekt was geweest met een kantwerk van de allerfijnste rimpeltjes, zou zij er uit hebben ge zien als een klein meisje dat zich als oude dame verkleed bad. In 't geheel maakte zij echter een prettigen, aangenamen indruken Stephen gevoelde dat hq van Nevill's tante Caroline, Lady MacGregor, zou gaan houden. „Ik wilde dat u er wat meer dan een monster uitzag, dan u doet," zei ze, „omdat u dan de spoken zoudt kunnen afschrikken. Wij ,woraen er door opgegeten, zooala in sommige ea zich op een der vleugels wist te "redden. Do vlieger, genaamd Freeman, is door de Anvers" Donderdagmorgen aan de loodsboot overgegeven en te Hoek van Holland geland waar hij voor den commandant van het fort werd gebracht. De machine bevond zich nog aan boord van de stoomboot „Anvers", die opstoomde naar Rot terdam. Volgens een ander bericht werd alleen de moter van het vliegtuig aan boord genomen, en daarna het toestel tot zinken gebracht. Zeppelins boven ons land. Donderdagmorgen zijn op tal van plaatsen in ons land Zeppelins waargenomon, waarbij zich het geval voordeed dat op verschillende punten, deze luchtgevaarten zich boven Nedcr- landsch gebied bewogen. 's Morgens te half zes verscheen een Z9ppelin boven Terschelling, die het geheele eiland in de lengte over stak. Boven het eiland Vlieland wer- er twee waargenomen. Op beide eilanden werden de luchtvaartuigen beschoten. Te IJmuiden verscheen te 4 uur morgens een Zeppelin die in N.O. richting voortging over de territoriale watereu. Te ongeveer halfvijfkwam zeer langzaam uit het Zuidwesten een tweede Zeppelin aangevaren, blijk baar beschadigd, want men hoorde de motoreu slecht werken en het luchtschip nam soms vréemde stan den in. Van verschillende kustposten is op de Zeppelin die gemerkt was L 11, geschoten en men heeft tus schen IJmuiden en Egmond treffers waargenomon. Met zware slagzijde vloog de Zeppelin bq Egmond in oostelijke richting over ons land. Het luchtschip passeerde over Alk maar, Hoorn, Zwolle en Almelo. Ook te Zwolle werd het luchtschip beschoten. Donderdagnacht heeft ook een Zep pelin in de omgeving van Zandvoort gekruist. Uit Egmond aan Zee Bchrijffc men aan het Handelsblad: Werd ik Dinsdagmorgen 5 uur wak ker door een donderend geraas, dat later bleek van een thuisvarenden Zeppelin geweest te zijn, Donderdag morgen was het dezelfde geschiede- was ik opnieuw in eens klaar wakker. Weer een Zeppelin gepas seerd? Misschien zitten er nog wel meer in de lucht op terugtocht v^n een nieuwen raid op de Engelsche kust! Vlug er uit dus 1 Jo weet, waar je kijken moot om dezen tijd van den dag en jawel I daar stond er waar-, achtig nog oenl Dwars voor het Z.W. boven de zee teekende zich tegen de optrekkende nevels de langgestrekte figuur uit, behalve het type sigaar ook die meer overeenkomstig zijn aard die van snoek of haai vertoonende op dezen afstand. Dat was geboft! Hallo! Er uit! ZeppelinHet werkte op alle slapers als een tooverwoord. Het ding stond bewegingloos met den kop naar het N.W. en koerste met bijna onmerkbare beweging, nu eens den neus opstekende, dan weer wat duikende, langzaam, heel lang zaam in de richting van het dorp, tot hetx pal voor de werf „stond", als een vlieger van ODderen glinste rende in het doorbrekende zonlicht. Minstens 10 minuten bleef de Zeppe lin zoo als op den uitkijk staan. Wachtte hij ergens op? Moesten er nog meer komen? Was het onveilig voor hem om de Noord? En was hij misschien Engelsche vliegtuigen ontloopen Aarzelde bq welken weg in te slaan, de strandfijn of brutaal weg over neutraal Holland? Was hij misschien aangeschoten, vleugellam. Nam men daarboven op zijn gemak de noodige foto's? Pang! klonk het op den Van Speykstoren. Pang 1 PangDan, met kop wat omhoog, vlug stijgende, draaide hij en daar kwam hq over, langzaam, niet heel hoog, alsof hij wilde te kennen geven, dat hij maling had aan de aanmaning om zee te Sneller, driDgender, klonken de schoten van de wacht op den toren, toen hq kalmpjes de lqn van de Voorstraat volgde en den straat weg naar Alkmaar, afgeteekend voor hem liggende. Boven „Dén Hoef" verdween hij in de morgennevels. „Het was de L 2", vertelde een oude huizen de menschen door de ratten. Bovendien zijn het allemaal slaven, zoodat het vreeselljk eentoonig is; alleen zijn er enkele vrouwen onder. Ik heb u de kamer met de aardigste spoken gegeven, maar als u niet de zevende zoon van een nden zoon is, zult u er wel geen van zien of hooren." Nadat Nevill zijn tante wat had geplaagd met haar spoken en Stephen zooveel mogelijk belangstelling in haar spookverhalen had getoond, stelde Nevill voor aan Knight zijn logies te laten zien. „Mooi of leelljk," zei Nevill, „van spoken zal hij er geen last hebben. En wanneer wij daarmede klaar zqn, zullen we aan de lunch gaan, waar Knight hard naar verlangt." Stephen's logies bestond in éen slaapkamer (gemeubileerd in Tune- sischen stijl, met een indrukwekkend reuzen-ledikant van groen en goud, versierd met een vergulde, heilige koe onder een kroon) en een zitkamer, die er allervrooiykst en gezellig uit zag door tal van gekleurde snuiste rijen en versieringen uit Marokko. Onder de lunch, in een eetzaal, die uitzag op een wit-ommuurde tuin, waar niets dan leliën in allerlei kleuren en variëteiten bloeide, stonden er, tot-Stephen's groote'verbazing, twee Hooglanders in hun nationale dracht, met den korten rok, achter den stoel van zijn gastvrouw. Zij waren jong, geleken precies op elkaar, en waren van dezelfde grootte, zea voet op zqn minst. „Neen, het is geen droom, N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Mühlen. GOEDKOOP REIZEN. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP 's morg. 7 uur, 's avonds 11 uur, van AMSTERDAM 'amorg. 9.15 uur, 'amldd. 3.30uur. buurman die hem door den kijker had opgenomen. Wat in profond negligé hem had zien passeeren, ging weer uaar bed, of zich aankleeaen. Vliegtuigen boven ons land. In ons vorig nummer deelden wij mede dat boven eenige plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen een eskader vliegtuigen werd waargenomon. Het blijkt thans dat dit vliegtuigen der geallieerden zijn geweest, die o.a. op Gent bommen hebben geworpen. Bij den terugtocht vlogen sommige vliegtuigen over Hollandsch gebied. De Duitschers bleven evenwel ook deze vliegtuigen beschieten. Naar uit Cadzand aan de „Tel." wordt gemeld, werden aldaar tenminste granaat scherven gevonden. Over de grens gekomen. Te Echt zijn Donderdag drie uit Duitsche krijgsgevangenschap ont vluchte Russen over do grens ge komen; te Reuver een. Donderdag is bq Gennep een Duit- sche deserteur van de grenswacht te Hommersum in uniform doch onge wapend over de grens gekomen. Hoe wel eerst 19 jaar oud, was hy reeds eenige malen aan het front en twee maal gewond geweest, en zou nu op nieuw naar het front gezonden worden. Ingezonden Medeellngen. Een kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Hoe kou te voorkomen en de kwade gevolgen te vermijden. Houd uw lichaam in goede conditie en g(j vat geen kou. Een geregelde leefwijze, frissche lucht, zonneschijn, lichaamsoefening, licht dieet en vol doende slaap zijn de beste voorbehoed middelen. Het is van belang om bq het her stellen van een kou de nieren bij to staan. Het ia dan namelijk mogelijk, dat de ingewanden en huid niet bij machte zijn om de opgehoopte onzui verheden te verwijderen. De nieren, verzwakt door de ongewone inspan- ning by het filtreeren van het met meer onzuiverheden beladen bloed, roepen om hulp en dit is oorzaak, dat rugpijn en waterstoornissen zoo dikwijls op een kou volgen. Tast iedere kou uw rug aan en ge schiedt de waterloozing te veelvuldig? Zljt gij rheumatisch iD de spieren en jewrichten? Hebt gq pafier ïge zwei- ingen onder de oogen of in de enkels? Als gij u ellendig en terneergesla gen, zwak, zenuwachtig en vermoeid gevoelt, last hebt van hoofdpijn, dui zeligheid, en rheumatische pijnen, is het waarschijnlijk dat uw nieren niet behoorlijk werken en bestaat er gevaar voor ernstiger kwalen, zooals water zucht, niersteen en nierontsteking. Foster'a Rugpijn Nieren Pillon ver sterken zwakke nieren en houden de urinewegen werkzaam, zoodat de nier onzuiverheden afgevoerd worden, voordat zij groote schade kunnen aan richten. Maar de lijder moet het zijne tot genezing bijdragen door verstan dig te leven door het vermijden van alle buitensporigheden, niet te zwaar en niet te veel voedsel te ge bruiken, behoorlijk rust en slaap te n door voldoende water en melk te drinken. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, offlO.— voor ze3 doozen. Eischt de ochte Foster's Rugpqn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (68) mljnheeer Knight," zei Lady Mac Gregor, blijkbaar zeer in haar schik met de blik van verrassing eu be wondering, dien h(j op de beide Hooglanders liet rusten. „En uw veronderstelling is volkomen juist. Het zijn tweelingen. En ik kan het u nu even goed vertellen als ik het Nevill moest doen, toen die mij uil- noodigde om naar Algiers te komen om voor zqn huishouden te zorgen: ze zijn Ruth en ik ben Boas, waarheen ik ga, daar gaan zij ook zelfs tot de deur van de badkamer, waar zq mijn handdoeken heenbren gen, want ik heb geen andere dienst maagd dan hen beiden." Stephen kon niet nalaten oven een blik te werpen op de beide reuzen, verwachtend, dat een onwillekeurig knippen der oogen of een licht trillen der wimpers de automatische reactie op deze rondborstige openbaring van hun functie zou aangeven maar hun gelaat bleef even uitdrukkingloos alsof het uit marmer was gehouwen. Lady MacGregor nam niets aan van Mohammed en den anderen Kabyl, die als dienaren achter de stoelen van Nevill en Stephen stonden Alles werd haar overhandigd door een der beide Hooglanders, die haar met onverbrekelljken ernst de schotels voorhielden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1