HELDERSCHE COURANT Anna Paulowna No. 4657 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 Stf„ „0.85 Modeblad 75 LOO „1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers dsr Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 AdvertentiSn van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiin op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2\ cent. LIJ8T vin Ingikomin en vertrokken perionen. N»am B. van Apeldoorn, H. J. fingel, I>. Jonger' Beroep timmerman, sergeant-schril' gepensioneerd, INGEKOMEN. Woonplaats Sluisdijkatrost 146, Van: C. Ruitenberg, sergeant-torpedlst, A.Bouwman-Fropstra, zonder, - ,_n Kuyk, J. v. d. Barg, A. A. Seemann, G. de Jong, J. Lever, G. van Vliet, C. Bruntink, K. Mulder, W. M. Langerhorst, G. Dekker, H Steenman, H. Kooperberg, P. v. d. Ende, Naam R, van Keimpema, J, H. Hoogland, A. P. Broerse Ktuk. A, F. Moll, P. van Scbflndei, A. J. C. Bouff, H. Denkor, J. M. Koning, C. T. Leeger, J. v. d Ham, C. J. Smit, T. Koolman, A. loeier, i, zuuuer, suppoost, oiuiauoaetriufti. ivo, Voorst. Breewatorstraat 18, Amsterdam. Langestraat 118, Rotterdam, van Galenstraat 68, Dordrecht. Brakkeveldweg 16, Ermelo. Weeshuis, Haarlem; korp. machlnedrilvor, Kanaalweg 23, Baarn. kommies RB., IeWilh.dw.straat2, Dldam. zonder, Vijzelstraat 6d, Amsterdam, kantoorbediende, 2e Goversdwarsstr. 4, Antwerpen, maj oor machined r., van Hogendorpstr. 49, Batavia, machinist, Breewaterstraat 84, 8ingapore. stoker le kl-. AchtergrachtW/z.66, Dordrecht, sergeant-mach inedr., van Hogendorpstr 16, VÜBsingen stoker le kl., Emmastraat 4, Amsterdam, bakker, Californiestraat 41 g, Utrecht, coupeuse, van Galenstraat 2, 's-Hage. marinier le kl., Bloemstraat 14, Rotterdam. VERTROKKEN. Woonplaats: Naar: Dijkweg 47, Haarlem. Wllhelmlnastraat66, Rotterdam. Keizerstraat 84 a, Amsterdam. Janzenstraat 26, Koningdwarastr.62, Texel. klerk H.IJ.8., Hoogstraat 82, Alkmaar, onderwijzer, Weststraat 106, Batavia, zonder, Keizerstraat 91, Leusden. stoker, Rozenstraat 6, Anna Paulowna. matroos-kok, Achtergracht W/z. 27, Hilievoetaluls. schoenmaker, Molenstraat 174, Oudkarspel. loods, Weststraat 61, Velsen. tremmer H.IJ.SBonselaarswog 6, Amsterdam, Geloof: Ned.-Herv. It.-C. Ned.-Herv- Beroep gepensioneerd, sergeant-botte kleermaker, E.-L. Ned.-Herv. D.-Gez. Ned.-Herv. D.-Gez Ned.-Herv. R.c" Ned.-Herv. D.-Gez. pSjp1 De abonnementsprijs van de „Heldersche Courant" Is thans per kwartaal in de stad 75 cent, franco per post ft. Wij vermelden dit hier afzonderlijk, aangezien het op het oogenblib nog niet mogeiyk ia, dit in het hoofd van het blad te veranderen. Op pagina 4 van ons blad zijn opgenomen 1. Uit dan omtrak. 2. Feuilleton, enz. Onze economische zelfstandig heid. Onze graanschepen worden aan de Engelsche kust aangehouden en ge- ruimen tijd opgehouden, omdat de Acaerikaansche aflader van het graan door de Engelsche regeering op de „zwarte Hjst" is geplaatst. Dit schijnt voor Nederlanders een belet sel te moeten zijn, om met dien man handel te drijven, merkt de N.Rott.Ct. op: Het blad vervolgt dan: Een abonné vau het Bataviaasch Handelsblad schrijft ons, dat, terwijl de andere Indische bladen geregeld hier te lande worden ontvangen, sedert half Mei het Bat. Hbl. wordt gemist. By on derzoek is hem gebleken, dat ook het Ministerie van Koloniën geen Bataviaasch Hbl. meer ontvangt. „Is het niet ontvangen vraagt hy soms een gevolg van het feit, dat genoemd blad is geplaatst op de En gelsche zwarte lijst? Beoordeelt de Engelsche censor dus, of een Holland- sche courant, bestemd voor den mi nister, al of niet zal worden door gelaten De aangelegenheid lijkt ons een onderzoek waard. De beide door ons genoemde pun ten zijn van het hoogste belang, om dat zij geen van twee direct verband houden met den oorlog, doch vallen in het kader van den oeconomischen strijd, die voor na den oorlog in En geland voorbereid wordt. Er is mits dien geen de minste zekerheid, dat wanneer de vrede den oeconomischen oorlog met frissche woede zal doen ontbranden, de hierboven aangeduide wapenen zullen worden nedergelegd. Wij meenen, dat zelfs in oorlogs tijd de NederlaDdscbe Regeering ge- rechtigd is ter markt te gaan waar en bij wien haar goeddunkt, en zich aan Engelsche zwarte lijsten niet be hoeft gelegen te laten liggen. Wy meenen dat wij hier in Holland de Hollandsch-Indische bladen mogen lezen, die wij verlangen, ook al staat aan de Engelsche regeering de inhoud niet aan. Er moet aan gehecht worden, dat zich niet, zij het in oorlogstijd, on rechtmatige gebruiken gaan vestigen, waardoor ons onze vrijheid ontnomen wordt. Dat is voor onze oeconomische toekomst van overheerschend belang. Wordt de Engelsche inmenging in onze zaken inmenging die niets meer te maken heelt mot de oorlog voering en dus niet meer daaruit valt te verklaren, laat staan te ver ontschuldigen zonder protest of ver zet geduld, dan is het na den oorlog met onze zelfstandigheid gedaan. Oorlogshandelingen houden vanzelf met den vrede op de oeconomische dwangmaatregelen, waartoe de Engel sche regeering zich bevoegd acht, zullen na den oorlog eerst recht gaan beginnen. Daarom zijn deze maatre gelen op het oogenblik voor onze toekomst dubbel zoo gevaarlijk nog als die, waartoe in het belang van de oorlogvoering wordt overgegaaD, en welke mitsdien van voorbijgaan- den aaid zijn. DE OORLOG. De legerberlchten van 4, 5 en 6 Augustus. Op het Westelijk front wordt de strijd met groote hevigheid voort- gezdt. Niet alleen aan weerszijden van de Somme, doch ook in de streek van Verdun. De laatste dagen wordt verwoed gestreden in de streek van bet dorp Fleury en bij de ten N. daarvan gelegen versterking Thiau- mont. Het dorp Fleury, dat de Franachen langen tijd tegen de Duitsche aan vallen wisten te behouden, moesten zjj ten slotte weder geheel ontruimen. Een tegenaanval bracht hen echter opnieuw aan den rand van het dorp, waar door de Duitschers krachtig tegenstand werd geboden. Daarbij werden 400 man gevangen genomen. Verder wordt in het (avond) bericht van 4 Aug. nog gemeld, dat de aan vallen der Duitschers ten N.W. en ten Z. van het Thiaumont-werk vruchteloos bleven. Daarentegen slaag den de Franschen er in het werk voor de tweede maal .te hernemen en de tegenvallen van den vijand af te slaan. Dat de Duitschers met alle kracht probeeren deze winst aan de Franschen te ontnemen laat zich begrijpen. Naar het Fransche communiqué van 5 dezer mededeelt ondernamen de Duit schers vanaf Vrijdagavond 9 uur tot Zaterdagmorgen toe een reeks „ra zende" tegenaanvallen om de Fran schen weder uit Thiaumont te ver drijven. De artillerie onderhield een hevige beschieting. De vijand be haalde evenwel geen enkel succes. Even verwoed waren de gevechten in de streek van Fieury. Hier trad (Vrijdag) geen wijziging van beteeke- □is in. Het communiqué maakt verder nog melding van het afslaan van een aanval der Duitschers in de streek van Pont a Mousson. Inde mededeeling van 6 Aug. wordt gezegd dat het Z. deel van Fleury zich mede in handen der Franschen bevindt. Ten N.W. van de versterking Thiaumont werden aanmerkelijke vor deringen gemaakt. Alle Duitsche tegenaanvallen bleven vruchteloos. Ten Z. van de Somme drongen kleine Fransche afdeelingen tot in de Duitsche loopgraven. Verder groote actie van vliegtuigen. Naar het avondbericht meldt, staan de vakken van Thiaumont, Fleury, Chapitre en Chenois onder fel geschut vuur. De infanterie kwam echter nog niet in actie. Vrijdagavond behaalden de Engel- schen ten N. van de Somme een nieuw succes. Ten N. van Pozières werd de geheele tweede Duitsche linie over een breedte van 2000 M. genomen. In de laatste dagen gingen de Engel8chen in totaal op een front breedte van 8 K.M., 400 k 600 M. vooruit. De tegenaanvallen der Duitschers werden alle afgeslagen. 400 man den door de Engelschen gevangen genomen. In het Hooge-bosch gingen de Engelschen eveneens vooruit. Zy zyn nu reeds gevorderd tot aan het station van Guillemont. Een bericht uit Parys zegt: In de streek om Verdun blyft het Fransche front intact. Deze woorden van het communiqué toonen ruimschoots aan, dat de toestand meer dan bevredigend is. De Britsche bondgenooten behaalden eveneens een belangrijke overwinning aan het ime front. Zij beheerschen thans alle dorpen op de verschillende ge deelten van het plateau, dat naar kant van Bapaume afloopt. Daar het bombardement op die dorpen be gonnen is, staan weldra belangwek kende gebeurtenissen te wachten. Het Duitsche legerbericht van 5 zer meldt, dat de Engelschen ten N. van de Somme met sterke stryd- kraebten een aanval ondernamen. Op het front ten N. van O villera tot aan het Fourreaux bosch werden de aan vallers teruggeslagen. Nieuwe gevechten ontwikkelden zich by Pozières. Ten Z. van Maurepas werd een aan val der Franschen tot mislukking gebracht. In de tegenaanvallen by Fleury namen de Duitschers 468 man ge vangen. By Thiaumont duurden de gevech ten voort. Volgens de mededeeling van 6 dezer, kwamen de gevechten by Pozières nog niet tot staan. Plaatselijke aanvallen, vlak ten N. van de Somme zyn mislukt. Om het „voormalige" fort Thiau mont zyn infanterie gevechten gaande, die met groote verbittering gevoerd worden. Een beslisaing is hier nog niet verkregen. In de streek van Fleury steeg het aantal gevangenen tot 16 offleieren en 676 man. In het Chapitre boBch gingen de Duitschers vooruit, 3 offleieren en 227 man werden hier gevangen ge nomen. Verder bevat het bericht eenige mededeelingen over luchtgevechten. Van het O o s t e 1 y k front. De Duitsche berichten maken mel ding van het afslaan van verschillende aanvallen der RusseD, o.a. by Dweton (aan de Duna), op verschillende pun ten aan de Seretb en in de Karpathen, Het aantal gevangenen uit de gevech ten by Rudka Milinskaja steeg tot 661. In de Karpathen namen de Oostenrijkers 325 man gevangen en veroverden zy 2 kanonnen. Volgens het bericht van 6 d werden de Russen van een hoogte by de Stochod verdreveD. 4 offleieren en 300 man werden gevangen ge nomen en 6 machinegeweren buit gemaakt. By en ten N.W. van Zalocze zijn de Russen er in geslaagd den W. oever van de Sereth te bezetten. Over deze gevechten aan de Sereth gaf reeds het Oostenryksche com muniqué van 5 dezer eenige inlich tingen. Hierin werd medegedeeld, dat de Russen op den Z. vleugel van het front „von Hindenburg" er in slaagden de Sereth over te trekken. Zij werden teruggeslagen behalve op een plaats waar de tegenaanvallen der verbondenen pas begonnen waren. Volgens het communiqué van 6 dezer duurden de gevechten by Zalocze, op de helliDgen van het Sereth-dal met groote hevigheid voort. Ten Z. van Jablonica en Tatarow gingen de verbonden troepen vooruit, ondanks den hevigen tegenstand der Russen. In de gevechten by Zaricze wer den 4 officieren en 300 man gevan gen genomen en 5 machine-geweren veroverd. Het Russische middagbericht van 5 Augustus geeft aan dat ten Z. van Brody, aan de Sereth, door de ver bondenen herhaaldelijk tegenaanval len werden ondernomen, die steeds werden afgeslagen. De Russen hiel den stand op het door hen ten W. van de Seieth gewonnen terrein. Ten Z. W. van Kuty werden de Russen eenigszins teruggedrongen. In een bericht van 6 dezer wordt medegedeeld dat het aantal in de gevechten van 4 en 5 Aug. gemaakte gevangenen 140 offleieren en 6500 man bedraagt. Dit aantal neemt nog steeds toe. Een ander bericht meldt nog dat gevechten aan de Sereth zonder ophouden voortduren. De Duitschers en Oostenrijkers bieden hardnekkigen tegenstand en ondernemen aanhou dend tegenaanvallen. De Russen zet ten evenwel hun offensief voort. De dorpen Zoighin, Ratistoke, Czistopady, Mendzigoery, Gnidawa en Zalocze, benevens de geheele er tusschen lig gende heuvelreeks werden bezet. Een kozakken-regiment heeft tegen .vyandelyke infanterie en artillerie gechargeerd en ze in Z.W. richting teruggedreven. Tydens deze gevechten werden 95 offleieren en meer dan 3000 soldaten gevangen genomen. In de streek van Dora Jaremtsje en Jablonica, ten zuiden van Delatyn aan de Proeth, is de vyand tot het offensief overgegaan, dat echter spoe dig werd gestuit. Van het ItaliaanschOosten- rijk sche front. Het Oostenryksche zoowel als het Italiaansche communiqué maakt mel ding van aanvallen op de Oostenryk sche stellingen op het front Monfal- cone-Moüte Sei Busi. In den beginne slaagden de Italianen erin de stel lingen te nemen, doch zy werden door een tegenaanval weder achter- uitgeworpen. 230 man werden door Oostenrykers gevangen genomen. De Italianen melden dat zij 4 offi cieren en 131 man gevangen namen. VolgenB het Oostenryksche com muniqné van 6 dezer mislukten ook de Italiaansche aanvallen op den Ploecken en by Paneveggio. Ook het bericht van 6 dezer spreekt van het afslaan van op zichzelf staande aanvallen der Italianen. Görz werd weder hevig beschoten, waardoor de stad zeer te lyden had. In het Italiaansche bericht wordt melding gemaakt van het afslaan van een driemaal herhaalde storm loop der Oostenrijkers tegen de stel lingen op den Monte Sief. Overigens artillerie-gevechten. Van het Russisch-Turksche front. Volgens het Turksche bericht wer den de Russen die in de streek van Bitlis zich op een reeks versterkte heuvels genesteld hadden, aangevallen en uit hun eerste linie verdreven. Ten Z. van Moesj werden de Rus sen naar het N. teruggedrongen. 2 offleieren en 40 man werden gevan gen genomen. Aanvallen der Russen ten W. van Erzindsjan werden tegengehouden. Een later bericht meldt dat de Russen hun aanvallen ten W. van Kilkit voortzetten en de Turksche loopgraven vermeesterdenDoor tegen aanvallen werden zy hieruit gedeel- teiyk weder verdreven. De Russische berichten geven aan, dat in het dal van de Kialkitsjai de versterkte stellingen der Turken genomen werden. 7 officieren en 108 man, 4 machine-geweren en veel wapens vielen in handen der Russen. Ten W. van ErzindBjan werden twee loopgraaflinies vermeesterd. Hier werden 2 offleieren en 50 man ge vangen genomen en 2 mitrailleurs veroverd. Ingezonden Mededeeling. wprdl door 21.000 arlaen erkend alt het Baste versterkingen*"113"1 voor Zenuwen en Lichaam In de streek van Moesj en Bitlis gingen de Turken tot het offensief over, dat echter door de Russen wordt gestuit. In Egypte. Na langen tyd heeft in Egypte ook weder een treffen tusschen vry groote troepenmachten plaats gevonden. Een Engelsch bericht meldt, dat in den nacht tusschen 3 en 4 Augus tus, de Turken ter sterkte van 14.000 man de Engelsche stellingen by Ro- mani (ten O. van Port-Said) aanvielen. De Turken konden de Engelsche stel lingen niet indrukken. De bereden troepen trokken langzaam terug tot de Turken zich in de zandduinen genesteld hadden. Hierna werd een tegenaanval ondernomen, die vol komen slaagde. De terugtrekkende vijand wordt achtervolgd. Reeds v meer dan 2500 Turken gevaDgen genomen. 4 bergkanonnen en een aantal machinegeweren werden ver overd. De Engelsche operaties werden krachtig ondersteund door het vuur van monitors uit den Tina-baai. Torpedojager getorpedeerd. Rome, 5 Aug. In den ochtend van 2 Augustus torpedeerde een Itali aansche onderzeeër in het Noorden van de Adriatische Zee een Oosten- rljkschen torpedojager. De duikboot- en mljnoorleg. Uit Londen wordt gemeld, dat de Engelsche stoomschepen „Tottenham" en „Savonian", het Italiaansche stoom schip „Sienna", het Griekscbe stoom schip „Tricoutis" en het Deensche stoomschip „Jaegersborg" (1797 ton) in den grond geboord zyn. Van de Engelsche trawler „Egyptian Prince", die door een duikboot tot zinken werd gebrachf_. werden 9 man gered. De Eng. hulpmynenveger „Clacton" is in het O. van de Middellandsche Zee den 3en dezer getorpedeerd. Twee officieren-machinisten, 1 machinist, 1 stoker en 1 matroos worden ver mist. De assistent-purser en 4 stokers zyn licht gewond. Italiaansch luchtschip vernield. Uit Weenen wordt d.d. 6 Aug. gemeld, dat Zaterdag een uit het Z. W. komend Italiaansch luchtschip werd waargenomen, dat zich op groote hoogte in de richting van het eiland Lissa bewoog. Bij het eiland viel het brandend in zee en zonk. Een torpedo flottielje, die dadelyk ter plaatse was, kon nog slechts enkele overblyfselen, waaronder ge ":en van het hulsel en oen red- dingszak, bergen. Ofschoon men lang heeft gezocht, is van de bemanning niemand gevonden. De luehtisnvilien op Engelind. In het Engelsche Lagerhuis is dezer dagen gesproken over de Zeppelin- aanvallen en mogelijke represailles. Voor de Eng. regeering sprak majoor ird, die o.a. te kennen gaf „dat er voor Duitschland wel eens verbazing wekkende dingen in het vet konden zyn, maar dat het niet heel verstan dig zou zyn, deze van te voren mee te deelen. De Beriynsche correspondent van de New-Yorksche „World" heeft aan zyn blad geseind, dat aan den aanval uit de lucht op de Engelsche Oostkust van verleden Woensdagnacht, twee Zeppelins van het nieuwste type heb- deelgenomen. Het zyn luchtkrui- sers van enormen inhoud en groot draagvermogen. Zy kunnen een zeer hooge snelheid ontwikkelen en hebben by v. op hun laatste reis 880 K.M. in twee uur afgelegd. Graaf Zeppelin hoopt met dit type een geregelden dienst op Amerika te kunnen in stellen, ter aanvulling van dien der handelsduikbooten Di brindm In Cinidi. Volgens de laatste schattingen zijn er by de boschbranden in het Noorden van Ontario 500 menschen omge komen, maar vele afgelegen neder zettingen hebben nog geen bericht gezonden. De verliezen aan eigendommen be dragen ettelijke millioenen dollars. Storm op de Deensche kust. De vorige week heeft er op de Deensche kust een hevige storm ge woed. Een militaire kabelballon werd losgerukt en stortte in de Bond neer. De beide luebtvaarders, een luitenant en een onderofficier, zijn verdronken. Hondirdzivintlg mllloin broodkurtin. Bij het begin van de 75ste brood kaar ten week werd te Berlyn de honderdzeventig millioenste kaart uit gegeven. De stad Berlijn heeft, naar de „Voss. Zeit." berekent, hiervoor ongeveer een derde vierkante kilo meter' karton gebruikt. BINNENLAND. Aangehouden mail. De volgende stoomschepen hebben do post in Engeland moeten lossen lo. „Oranje", 21 Juli van Amsterdam naar Batavia vertrokken 2o „Nieuw Amsterdam", 29 Juli uit New-York te Rotterdam aangekomen 3o. „Zee- landia", 30 Juli uit Zuid Amerika te Amsterdam aangekomen. Mali voor Nad.-lndltf. De Directeur van het Postkantoor te Amsterdam brengt ter kennis, dat brievenmalen zullen worden verzon den naar Ned. Oost-Indiö en Port Said met hot vrachtstoomschip Boeroe van de S. M. „Nederland". De buslichting ten Hoofdpostkan- tore te Amsterdam is vastgesteld op 9 Augustus a.s. te 12 uur 'smiddags, terwijl aangeteekende stukken kunnen worden aangeboden tot 10.80 uur 'smorgens. Da Maatschappij „Zeeland". De Maatschappy „Zeeland" over weegt her plan om een zeesleepboot aan te schaffen voor den postdienst en het passagiersvervoer te staken. (Hbl.) Da maximum groentenprljzen. 't Is Zaterdag te Amsterdam zoo ver gekomen, dat op de groente markt aldaar geen enkele bloemkool geen boschje wortelen was aan gevoerd. Dank zy de taaie hardnekkigheid schryft het „Hbl." waarmede de heeren in Den Haag maar biyven vasthouden aan de gemaakte fout, dat bloemkool, die op de veilingen wordt verkocht voor f13 f20 per 100 stuks, door de grossiers te Am sterdam best kan worden verkocht voor 12 cent per stuk, is de hoofd stad des lands nu in het hartje van zomer verstoken van de groenten, die het meest gevraagd worden en door het land volop werden voortge bracht. Alleen de aardappelwinkeliers heb ben een hoeveelheid bloemkool doen aankomen, naar wy vernamen 460 stuks. De grossiers in groenten hebben het Gemeentebestuur van den toestand op de hoogte gesteld. Over de grana gekomen. Geregeld komen de uit krygsgevan- genschap ontvluchte soldaten en Duit sche deserteurs over de grens, niet tegenstaande het verscherpte toezicht van Duitsche zyde. In het totaal bedroeg het aantal Zaterdag over de grens gekomen gevangenen 17, en wel 15 Russen en 2 Belgen. Bij Dinx- perloo werd een Rus door de Duitsche grenswacht doodgeschoten. Met z'n tweeén hadden zy het van Friedrichs- feld tot aan de prikkeldraadversper ring van de grens gebracht. Ze waren aan het scharrelen om een kleine opening te vinden. Maar een Duit- scher, die op Hollandsch gebied woonde, had dat zoeken gezien en ras de Duitsche wacht op de hoogte gesteld. Een aantal schoten knalden en een der ongelukkigen was onmid dellijk dood. De ander had nog juist den Hollandschen bodem bereikt. Zaterdag jl. passeerden te Zeve naar vyf internationale militairen, nameiyk een Engelschman, een Franschman, een Rus, een Pool en Duitscher, die gezameiyk ons land bereikten in vriendschappelyken om- PLAATSELIJK NIEUWS. Zaakrljgsraad ta Willamaoord. Voor den Zeekrygsraad te Willems oord stonden terecht drie leerling- stokers, oud 18 en 19 jaar, beschul- dat zij in den nacht van 18 op 19 Juni 1916 aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk" te Willemsoord hebben ingebroken in de scheepstoko (cantine) met het doel geld te stelen en daar toe een luik, dat toegang gaf tot die toko, hebben vernield, daarna in de toko aanwezige bier- en melkflesschen, sigaretten, pakjes tabak, enz. hebben vernield en beschadigd, openlijk ge weld hebben gepleegd tegen personen door met al de vorengenoemde voor werpen naar de personen die hen wilden arresteeren, te gooien; een hunner bovendien mishandeling en een ander beleediging van een meer dere. Beklaagden bekennen. Uit de ver klaringen biykt, dat de beklaagden hadden afgesproken in de toko in te breken ten einde geld te stelen. Na dat een hunner de lantaarn, die den omtrek verlichtte, buiten boord had geworpen, zoodat het ter plaatse donker was, hebben zij, nadat de deur van de toko met valsche sleutels niet te openen bleek, met een voorhamer en een bank het luik waardoorheen de consumptie afgeleverd wordt, Btuk gerammeld. Eenmaal binnen, konden zij het geld niet vinden, hebben toen ieder een paar flescbjes bier gedron ken en sigaretten weggenomen en zyn begonnen alles kort en klein te slaan, naar hun opgeven louter uit baldadigheid. Toen verschillende per sonen op het lawaai aankwamen, hebben ze alle voorwerpen onder hun bereik, zooals 36 flesschen, 6000 (vyf- duizend) sigaretten, pakjeB tabak, flescbjes inkt, enz., als projectielen gebruikt en door het luik in het don ker naar de menschen gegooid van wie zy er onder meer twee meteen bierfleschje hebben geraakt. Al die voorwerpen zyn daardoor beschadigd en onbruikbaar gemaakt. Om het luik, dat door de projectielen van voren niet te bereiken was, te kunnen ver sperren, heeft men er zijwaarts ban ken en kooien voor gegooid en is toen de deur binnen gegaan, waar men de drie beklaagden to midden der ravage aantrof. Na de arrestatie heeft toen een der beklaagden een marinier" bloedend geslagen en een ander een korporaal uitgescholden. Een der beklaagden verklaart nog dat hy had meegedaan omdat by daar door niet bevorderd zou worden tot stoker 2e klasse, waarvoor hy niets voelde omdat hy dan naar een varend schip zou gaan; hy is reeds twee jaar in opleiding, Gedurende het ge beurde was een der beklaagden als schildwacht speciaal belast met het toezicht in dat gedeelte van het schip waar zich de toko bevindt. De ticaal wyst er op dat er aan boord van de „Van Speyk" een onge zonde atmoBfeer heerscht die Z.E. hoopt dat na de strafrechteriyke ver volging van de 6 koperdioven van vorige week en van deze 3 be klaagden zal zyn opgeklaard. Hy acht het ten laste gelegde be wezen en eischt tegen twee der be klaagden zes maanden gevangenis straf en een maand militaire gevan genisstraf, bovendien voor twee der beklaagden ontzegging van het recht om by de gewapende macht te dienen voor drie jaar. Verder stond terecht een matroos 3e klasse, oud 26 jaar, beschuldigd dat hy in den middag van een dag in het eind van Januari 1916 te Helle- voetsluis van het erf van het café Tivoli" twee fietsen heeft gestolen. Bekl. bekent; hy heeft eerst een iets weggenomen met de bedoeling er een eindje op te ryden. Toen de ketting er af liep, heeft hy de flets achter een haag neergezet zonder er "er naar om te zien, is terugge gaan en heeft de andere flets geno men, waarmede by later is aange houden. Uit het onderzoek is gebleken dat beklaagde te voren nog zeven andere fietsen op dezelfde wyze heeft weg genomen en ze na een poosje ergens heeft neergezet, een paar er van in het Voornsche Kanaal heeft gewor pen en van een de banden heeft stuk jesneden. Met het oog op deze dwaze tandelwyze en ook op beklaagdes peraoonlykheid is een phychiatrisch onderzoek ingesteld met dat gevolg dat de deskundige bekl. ontoereke ningsvatbaar verklaart. De flskaal wil zelfs verder gaan en acht in deze het oogmerk van wederrechteiyke toeéigening niet be wezen, waarom Z.E. op dien grond vryspraak vraagt. De krijgsraad gelastte beklaagdes onmiddellijk onslag uit arrest. LANGS DE STRAAT. Da „Heldersche Courant" sn hat hondje. A Wy spreken niet gaarne over onBzelf. Maar waar wy, door een toeval lige samenvoeging van omstandighe den, totde onschuldige oorzaak werden van eene ramp, moeten wy, noodge drongen, onszelf wel opwerpen tot den held van dit verhaal. O, het was geenszins een wereldramp, waarin ons blad zyn rol vervulde; het was slechtseen klein, onbeteekenend feitje. Maar wie bepaalt de beteekenis van de gebeurtenióBen in den wereldkos- mos Wie zal zeggen wat belangryk is en wat futiel? Dé eigenlijke oorzaak van hetrampje was intusschen niet de „Heldersche Courant". Zeggen wy, dat dit veel gelezen orgaan de indirecte oorzaak was. Een bespiegeling over het feit of bet ongeluk niet zou hebben plaats gehad, indien de „Heldersche Courant" als zoodanig niet bestaan had, moge verleidelijk zyn,- zy heeft nochtans geen doelwy voor ons geloovén, dat zelfs zonder medewerking van dit blad bedoeld ongelukje zou hebben plaats gehad. Wy zeggen dit intus schen niet om ons blad van de indirecte medewerking schoon te wasschen. De eigeniyke held van ons verhaal, de hoofdheld, was een heldineen glunder kindermeisje met een hemels blauw japonnetje, een blank, gevuld halsje en een lieven, ach zoo inne- menden glimlach. Men zegge nu niet, dat wy dit kindermeisje uit onzen duim zuigen, alleen omdat wy haar in een hemelsblauw japonnetje klee- den ;-zou een kindermeisje, o gy bet weter, geen hemelsblauw japonnetje mogen dragen, enkel omdat het niet naar uwen smaak is? Of nu het kindermeisje tengevolge van het fraaie zomerweer zoo opgeruimd van harte was, dat zy de wereld haar liefste lachje toezond, dan wel of zy op ons bureau in het aanwezige personeel allerlei eigenschappen ontdekte, die de oorzaak waren van haar lach, feit is het, dat zy, onder het neerleg gen van de verschuldigde gelden voor een nummer van ons blad, ons tegen lachte. Zy lachte - groote goden, welk een lachl Zoo moet, by het aanschouwen van Leander, de lieftallige Hero ge glimlacht hebben. Zoo moet, in het paradys der zaligen, de verheeriykte den godvruchtige tegenlonken, die zich opmaakt tot de reize derwaarts. Zoo lachte de goddeiyke Tenus, toen zy uit het schuim der baren omhoog rees. Zjj lachte, en het was of de hemel in vuur stondpurperen zonne brand rees aan den horizont en zette in gouden gloed de zee en de wolken N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Miihlen. GOEDKOOP REIZEN. (DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP 'a morg. 7 uur, 'a avonds 11 uur, van ARASTERDAM 'amorg. 9.15 uur, 'smldd. 3.30 uur. en de luchten. Zy lachte, en het was de hemel, die openging I En zy verdween. Als een wervel wind stormde ze binnen, als de zoele avondwind verdween zy, een geur van purperen avondrood achter zich latend. Maar nu kwam do Heldersche Courant in actie. Want de inhoud van dit nummer was van dien aard, dat het kindermeisje, op straat gekomen, den aan haar zorgen toevertrouwden kinderwagen met inhoud vergat om haastigiyk de kolommen van ons blad door te vliegen vanwege de dienstjes, die er in staan. En het was slechts aan den vasten slaap van 'het kind in den wagen te danken, dat de ramp, die aanstaande was, niet nog grootere afmetingen aannam. Zy las en las, verslond met haar gierige blikken de krant. Zy zag niets en hoorde niets en merkte niets. Tot dat plotseling het onheil geschied was. Op dit kritieke oogenblik aarzelt onze pen een weinig. Wij hebben tot dusver, door waarheidsliefde en dich- teriyke inspiratie geleid, verteld hoe de situatie was. Wy komen nu aan het geval, en het geval ishoe zullen wy dat uitdrukken? Min of meer onkiesch. Ziet-u, er was een hondje aan go- komen en dat had tegen het he melsblauwe japonnetje van het kin dermeisje gesnuffeldu weet wel hondjes doen dat wel meeren het meisjehad niets gemerkt en toen ze opkeekwas een zeker gedeelte van haar japonnetjeniet hemelsblauw meeren het hondje was wegZiet-u, ik weot niet of u my begrypt, maar duideiyker kan ik het niet uitdrukken. Het kindermeisje, wel verre van bedroefd 'te kyken, vond het geval vermakeiyk. Booze tongen zouden hieruit kunnen concludeeren, dat he,t meisje vét-kwistend en slordig was, en niet maalde om een bedorven japonnetje. Wy voor ons, die gaarne de lichtende zyden in 'a menschen karakter opzoeken, willen haar lach liever toeschrijven aan haaroptimis- tischen aard, die haar niet deed ach ten op de kleine inconveniönten van het dagelyksch leven. Niettemin is er voor ons iets droe vigs in de geschiedenis van deae be zoedeling. Is niet dit hemelsblauwe japonnetje het symbool van ons leven, en worden niet onze eigen hemels blauwe idealen bezoedeld door banale en brutale hondjes?En zeg nu niet, dat men met benzine de vlek er wel weer uilkrygtbenzine is tegenwoor dig duur en gevaariyk en haar sporen laat zy altyd na. Houd daarom, o jongeling, uw ide aal intact, en als gy lezende kinder meisjes met hemelsche glimlachen ziet, waarschuwt ze, waarschuwt ze. Want de hondjes zyn overal. Varontralnlglng van boateban, atc. Ergerlijk is het vaak te zien, hoe het publiek, door de welwillendheid van de eigenaars in staat gesteld van een of anderen fraaien wandelweg te proflteereD, dezen verontreinigt door er allerlei doozen, papieren, om hulsels etc. van verorberde versnape ringen neer te werpen. Geen wonder is het waarlyk, dat meer ep meer zulke terreinen gesloten worden. De „AlgemeeneNederlandsche Wiel- rydersbond", steeds op de bres waar het de belangen geldt der wiel- of wandelsport (heeft zy niet in een paar jaar tyds drie fraaie wandel wegen, dwars door ons land, ontwor pen?) heefteen groote plaat, in veer tien kleuren gedrukt, doen vervaar digen, die bestemd is om in stations en in het algemeen op door het pu bliek veel bezochte plaatsen te wor den opgehangen. De plaat brengt op plastische wijzo i verontreiniging van een boschter rein in beeld. Op den achtergrond ziet men de sportmenschen, die komen uitrusten, terwyi de geheele voor grond bezaaid is met papieren,'doozen, omslagen, flesscbeD, enz. De plaat, door den Bond „fraai" genoemd, is het echter allesbehalve de poppetjes op den achtergrond zyn styf en houterigde papieren, flesschen etc. op den voorgrond veel te duideiyk om artistiek waar te kunnen zyn. Het maakt sterk den indruk alsof van de verschillende firma's die er op voorkwamen, deze reclame is uit gegaan en de Wielrydersbond tur wille van het goede doel zyn naam er toe geleend heeft. De plaat, waarvan het landschap op een afstand wel aardig doet, is overigens te mat van tint om als reclame op te vallen. Het onderschrift luidt Laat niet, als dank, voor 't aange naam verpoozen Den eigenaar van 't bosch de (schillen en de doozen.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1