Laatste berichten. AQENDA. KeiHte Helderschs Bioscoop. Kanml weg 112. 2 Hoofdnummers.De gevaren van den Oceaan» en „Z(jn Eer gewroken". Cinema Falace. Binnenhaven 2. 2 Hoofd nummers: „De roode Portefeuille" en ,,Het geheim van den Grafkelder". Woensdagmiddag vacantle-voorstelllng. T-a.v.e.n.u. Bioscoop. Spoorgracht. Hoofd- ,Om e i Vrouw". MARINE EN LEGER. De luit. t. z. 2e kl. J. van Reode wordt ge- rokend van 4 Aug. 1918 af te g0n herplaatst bij den dienst der onderzeebooton te Willemsoord. De onlangs uit Oost-Indie teruggekeerde lult. t. z. Ie kl. R. H. Haantjes wordt 16 dezer in de directto der marine te Hellevoetsluis geplaatst aan boord van Hr. Me. „Schorpioen". Luit. t. z. Ie kL H. A. Homswlnckel wordt met Hr. Ms. pantserdekschip „Noordbrabant" uit Ned.-IndIS terugverwacht. Bü beschikking van den minister v. msrine la, met Ingang van 15 dezer, aan den Sde-llcht- wachteraan boord v.,sR|Jk«licht8chip„Haaks" C. van de Voordo, op z\|n verzoek, eervol ont slag uit zijne betrekking verleend. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Ambon arrlv. 4 dezer van A'dam te Batavia Celebes, uitreis, pass. 6 dezer Polnt de Galle. Rondo vertrok 4 dezer van Padang n. New-York. Banda, uitreis, vertrok 4 dezer van Gibraltar. Oranje, uitreis, vertrok 6 dezer van Las Palmas. Boeton arnv. 6 dezer van A'dam te Batavia. Java,uitreis, pass. 5 dezer Point de Galle. Lombok, uitreis, vertrok 6 dezer van Suez. Kt-inbrandt arriv. 5 dezer v. A'dam te Batavia. Kambangan, tbuiar., vertr. 6 dezer v. Port-Ssid. Kon. d. NederL, thulsr.,arriv. 7 dezer te Durban. -irotius, thuisreis, arriveerde 6 dezer ts Durban. Rotterdamsche Lloyd. tfalang, uitreis, arriveerde 4 dezer to Londen. Kawi, thuisreis, vertrok 4 dezer van Padang. Madloenv. N.-York nJa va.vert r.5 dcs.v.Durban. Deli, v. New-York n. Java,veitr.6 doz.v.Nagasaki Goentoer, uitr., vertr. 6 dezer v.Lorenzo Harrjuez Uenado, thuisreis, arrlv. 6 dezer te Falmouth Besoeki, uitreis, passeerde 6 dezer Ferim. Koninklijke Hollandseho Lloyd. Hollandia, thuiar.,vertr. S dezer v. Rlo de Janelro. Maasland, thuisreis, vertr. 4 dezer v. St.Ylncent. Kon. W8st-lndische Maildienst. Pr. Fred. Hendr.,thulsr.,arriv. 4 dez. te Falmouth. Prins dor Nederlanden vertrok 7 dezer van Am sterdam naar Weat-Indlè. Java Bengalen-Lijn. Birma vertrok 6 dezer van Calcutta naar Java. iava-Pacific-Lijn. Karimoen arrlv. 8 dezer v. Java te San Francisco. TJIkembang, van Batavia naar San Francisco, vertrok 4 dezer van Manilla. Haven te Nieuwedlep. 5 Aug. Aangekomen van Rotterdam Ned.eleepb. „Pooizeo" met stoomzuigeropsleeptouw. ken naar Soutlishields Ned. land". 6 Aug. Aangekomen van Lytb en vertrokken trokken naarHarlingen Ned. Holland". 8 Aug. Aangekomen van Methyl en vertrokken naar Harlingen Ned. m. „Schokland". VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nieuwedlep aangebracht 5 Augustus. Door 1 motorbotter H.D. 160 80 stuks tong, 80 stuks middeltong, 80 stuks kleine tong, 6 mand stortscbol, 8 mand kleine schol, 4 mand schar, 1 mand rooie poon, 1 mand poon pieterman. Besomming fit».—. stuk 16 ct. a 20 ct7 tarbotten, per stnk a f 9.—, 0 tot 60 stuks rogge, per stuk 60 <- 1 tot 4 mand stortachol, per mand f 8 a f12.- 1 tot 6 mand klolne schol, per mand f2.- a f8.—, 1 tot 4 mand scharren, per mand fï.— - f8.-. 7 Augustus. Niets binnen. MARKTBERICHTEN. Anna Paulowna, 4 Aug. 1916. Groenteveiling. Aardappelen (groote) f 1.80 it I 2.06 per zak. idem (kleine) f 0.96 a f ijk Slaboonen fl.30 a fl.60 per 1000 etuks. Komkommers f7.26 per 100 stnka. Bloemkool f6.76 a f 10.60 per 100 stuks. Roode bessen f1026 per 100 pond. Peulen f660 per 100 pond. Doppers f4.90 per 100 pond. Groote boenen fO.48 a f0.70 per 1000 stuks. Alkmaar, 7 Aug. 1916 VEE. Aangevoerd16 koeien en ossen f260 f 600, 47 vette kalveren f 70 a f 186.—, idem p. K.(_ fl.—af 1.40, 68 nuchtere Idemfl6af28, 0 mag. schapen f a f 29 vette ld. f80 a f44_per stuk, 886 vette varkens 80 a 102 ct. p. K.G. Beverwijk, 7 Aug. 1916. Aardbeien f26.- a f8i- per 100 £.0., aard beien f7.— a f8.— per 100 mandjos, bloemkool le soort risla f.-, dito 2e soort f6.-af0.-, dito 8e soort f2.60 a f0.-, alles per 100 stuks, capucijners f4.— a 16.— doppers en groentjes r2.60 a f6.60, binnenland f8 a 17, export pei 100 pond, komkommers le soort f6 a f8—, dito Se soort f8.— a f6 dito 8e soort fl.— a f260 per 100 stuks, kruisbessen f0.70 - per slof, peterselie fl a f8 postelijn fC.16 a f080 per ben, i f6.- a f 14,—radjjs 10 a f0.- per 100 bos, ruspers fS a f9.60 por 100 pond, solderü fl.— a f8.— per 100 bos, sla, binnenland fl.— a f0.-, export fl.60 a f2.20 per 100 etuks, spinazie f0.— a f0.— per kist, tuin boon en, bln- nenl. f2.60-f4,export f7.60 a f9.- per 100 K.G wortelen f 4.— a f 0.— per 100 bos, zuring 2 a Broek op LangedUk, 7 Aug. 1916. Bloemkool, binnenland f1260 a f 1680, bi tenland f2880af89.60, id. Se soort f7.- a 19 roode kooi, binnenland 16.80 a f6.99, buiten land f 1870 a f 17 99, gele kool, binnen land f18 40 a 116.90, buitenland flT - a 118 40, witte kooi, binnenland f980af 14,60, buitenland fSOa f2810, per 100 stuks. Muizen, pr.binnenl. 1186a 1216,pr.buitonl. 12.60 n f2.60, schoolmeesters binnenland f216 a f260, idem buitenland f260 a f260, gtadbiaad Ss f2.45 afO.—drielingen f0.88af0.96 por sak K.G. Diverse muizen binnenland fQ.— a f0.-, Idem buitenland fa— a f0.—ronde f186 a f L66, volgelingen fl.06 a f280, graatjes f246 a fa-, blauwe 18.80 a 18.40, bosuien 14 af4." per 10 bos. Purmerend, 8 Aug. 1916. 26 stapels Fabrieksbaas per 60 K.G. f 68. 86 Boerenkaas 60 f 6L 8 Commissie 60 f 66 11 Middelbare 60 f 66. Goudscbe kaas 60 f 1261 K.ö. Boter per K.G. f 1.60 i f 1.70 886 Runderen: 358 vette per K.G. f LlO f «98 melke en gelde f 2 f 44 Stieren f 0.- f 38 Paarden f 160,- f 61 74 vette Kalveren per K.G. f 1.- f 290 nuchtere id. per stnk f 18.- f 1 Siachtkalvoren f 0.- f Fokkaiveren per atuk f 16,— f 226 vatte Varkens per K.G. f 0.94 f 60 magere ld. per stuk f 26.— f I 208 Biggen per atuk f 12.- f 1 1124 Schapen f 36.- f Overnouders f 0.- f 843 Lammeren f 16.- f 1 Ganzen f 0.— f Kalkoenen f 0.— f Zwanen f 0.— f Kipeleren per 100 stuks f 7.— f Kendeieren .100 f a— f Kievitseleron per stuk f 0.- f 26 zak Appelen f 6.— f 200 zak Peren f 4.- f 1 Handel- melke- en geldekoeien stug; kalveren matig. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 7 Augustus, 2e klasse, le lijst. 8945 f 20,000. 10294 f1500. 1858, 5805 elk f400. 3607, 4643, 12463, 15027„ 11 elk f100. DE OORLOG. Burgerlijke Stand v. Helder, van 5 tot 7 Augustus 1916. BEVALLENJ. S. Prins—van Otteren z., T. E. Wiessner-Kuiper z., M. SmitLugtig z., H. W. Obdeijn - IJaseldIJk z., J. Smits-Schild d., M. do Zee-Sloet z.,G. Stienstra-IJssel- stein d., G. v. d. Meulen-de Leeuw z. OVERLEDENJ. van Zanten, 36 jaar, P. Verkade 50 jaar. De algemeene toestand. Zaterdag stond het voor Verdun aldus:. Het dorp Fleury hadden de Fran- schen weer moeten prijsgeven, maar, volgens han bericht van Vrijdagavond, hadden zij de sterkte van Thiaumont kunnen vermeesteren. In de twuo daaropvolgende Duitsche berichten, wordt het verlies van Tiiiaumont niet erkend en ook niet uitdrukkelijk tegengesproken. „In de streek van Thiaumont", zoo üeePle hot Zaterdag in het BerUJneche bericht, „hebben zich opnieuw gevechten ontwikkeld." En gisteren vernamen wij uit dezelfde bron, dat er nog verbitterde gevech ten gaande waren, „om het voor malige fort Thiaumont." In verband met het Fransche be richt maken deze mededeelingen den indruk, dat de Dultschers niet in het verlies van hel fort wilden berusten, dat er tegenaanvallen aan den gang waren en de legerleiding den uitalag van deze tegenaaD vallen wilde af wachten, alvorens nader te berichten. In de latere Fransche berichten leest men dan ook inderdaad van menigvuldige pogingen van de Duit- schers, om de Franschen uit de door hen veroverde sterkte te verdrijven, welke pogingen echter geen uitwer king hadden. Integendeel maakten de Franschen ten Noordwesten van Thiaumont nog eenigen vooruitgang. Op grond van een en ander moeten wij het voor waarschijnlijk houden, dat op het moment het fort of het voormalige fort van Thiaumont in Fransche banden is. Evenmin als de Duitschers konden berusten in het verlies van Thiaumont, evenmin koïid6n de Franschen het doen in het verlies van Fleury. Tegenaanvallen zijn gevolgd en heb ben den Franschen het „heele" Zui delijke gedeelte van dat dorp terug bezorgd Zoo zegt althans het Fransche bericht. De Duitschers weten daar niets van. Evenmin viudt men van de voor- deelen, die de Engelschen teil Noorden van de Somme melden, veel in de Duitsche berichten terug, al wordt daarin te kennen gegeven, dat er big Pozières hard gevochten wordt. Wel behaalden de Engelschen een terreinwinst (van 600 tot 600 meter) ten Noorden en ten Westen van Po zières, maar het gedeelte daarvau ten Noordwesten van Pozières ging in een tegenaanval weer verloren. Een nieuwe aanval bracht deyer loren loopgraaf weer in Engeisch bezit, op een atuk vau 40 meter na. Hoe groot de heele loopgraaf was, wordt er niet bij gemeld. Ook ten Oosten van Pozières konden de En gelschen eenigen vooruitgang boeken. In de het Oosten hebben de Russen zich bij Zalosce (aan de Noordoost grens, bij Nowo Alexinets) op deD linkeroever van de Sereth weten te nestelen, hetgeen een bedreiging vormt voor de stellingen der centralen ten Westen van Tarnopol en den op marsch van de Russische afdeellngen die Brody hebben bezet, steun zal kunnen verleenen. In Karpathen heeft de tegenbewe ging der Oosten rijksch-Dultsche troe pen wel nog oenig terrein gewonnen maar zij ontmoet tocb krachtigen te genstand der Russen. N. R. Ct. Van het Wastelijk front. Londen, 6 Aug. Er zyo verdere vorderingen gemaakt in het Foureaux- bosch. Ten oosten van Pozières gingen we vooruit in de richtiDg van Mar- tinpuich. De vijand deed tweemalen een aanval op het terrein dat we ten noordwesten van Pozières vyonnen. Bij een aanval, waarbij de vijand vloeiend vuur gebruikte, werden we tijdelijk uit een veroverde loopgraaf verdreven. Maar later herwonnen we alles, behalve een stuk loopgraaf van veertig meter. De tweede aanval werd afgeslagen met groote vijande lljke verliezen. Berlijn, 7 Augustus. Bij Pozières zijn den Engelschen loopgraafgedeel ten, die zij tijdelijk gewonnen had den, in een tegenaanval weqr ontrukt. Sedert gisteren zijn nieuwe gevech ten tusschen Thiepval en Bazentin le Petit aan den gaüg. Ten Noorden van de hoeve Monacu zijn 's avonds zwakke en vanochtend zeer sterke aanvallen der Franschen volkomen afgeslagen. De gevechten op den rug van Thiaumont zijn, zonder dat de vijand succes heeft kunnen behalen, tot staan gekomen. Aan den Oostrand van het berg woud sloegen wij oen aanval dor Franschen af. Van hit Oostelijk front. Berlijn, 7 Aug. Vgandeiyko afdee- lingen, die ten Z. van Zal veso Opruk ten werden teruggeslagen. Ook ten N. en N.W. van het dorp bleven de Russische aanvallen zonder succes. Op den rechter Sereth oever wordt nog gevochten. Bij de Karpathen wonnen de Duit schers de hoogten van Plik en Derf kowata bij Czeremor. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. Van Turksche zijde wordt bericht, dat de berg Nebat, 6 K.M. ten Z, van Bitlis door de Turken gi werd. Een aanval op den berg Koltik. ten Z.O. van Bitlis wordt met succes voortgezet. 20 K. M. ten Z.O. van Moesj werd de berg Kozma genomen en zijn de Russen in wanorde op de vlucht gejaagd. 16 K. M. ten W. van de stad namen deTurken het dorp Kizilagatsj 1 officier en 200 man werden gevan gen genomen. 7 kanonnen w. o. 2 15 c.M. houwitsers en 6 machine geweren werden veroverd. Mesopotamlë. Konstantinopol, 7 Aug. De Engel schen melden, dat zy bij Koet el Amara in totaal 8970 man, o. w. 600 officie ren, aan gevangenen hebben verloren. In tegenspraak met die bewering is het Agentschap Milli tot de bewering gemachtigd, dat het aantal door de Turken bij Koet-el-Amara gemaakte gevangenen 12,597 bedraagt, o. w. 616 officieren. Da duikboot- en mljnoorlog. Londen, 7 Aug. Lloyds maakt bo keud, dat het Britsche a.s. .Mount Conistou" (3018 ton) in den grond is geboord. 0« opstand In Arabië. Londen, 7 Aug. De „Times" ver neemt uit Kaïro, dat de Sjerif van Mekka last gaf Medina aan te vallen, en dat die aanval krachtig wordt ondernomen en voortgezet. Volgens van daar ontvangen berichten werd de aanval door de Arabieren ge steund. De Turken hebben eeu deel van het garnizoen van Medina ver wijderd, öf omdat het, naar men meent, uit Arabieren bestaat, Of om dat de gebeurtenissen in Syriè ver sterking van de garnizoenen der kustplaatsen noodzakelijk maken. Do ontruiming dor bezette gebieden. Parijn, 7 Aug. De „Matin" ver neemt uit Rome, dat de Paus protes teerde b|j den keizer, tegeu het wegvoeren van de bevolking in het bezette Fransche gebied, en vroeg dat tenminste de vrouwen en jonge meisjes dadelijk zullen worden terug gezonden naar de woonplaatsen. Men verzekert in het Vaticaan, dat zoo deze daden niet ophouden, de Paus openlijk zijn afkeuring zal uitspreken. Tlbakeinvoer in Ouitschland varboden. Berlijn, 7 Augustus. Met het oog op de in het binnenland voorhanden zijnde groote hooveelheden tabak en ten einde manipulaties tegen te gaan, heeft de Rijkskanselier den invoer van ruwe tabak en tabaksfabrikaten verboden, met uitzondering van siga- rettentabak, waarvoor, zooals bekend een bijzondere regeling getroffen is. Het vorbod treedt van 7 Augustus af in werking. Verduistering. De administrateur 'Walfisch van de sociaal-democratische Dresdener Volkszeitung werd wegens het ver duisteren van 98,000 Mark tot 2j jaar gevangenisstraf veroordeeld. PLAATSELIJK NIEUWS. P. Verkede. t Gisteren is alhier in den ouderdom van 50 jaar plotseling overleden de heer P. Verkade, Commissaris der loodsen. Hij was sinds Mei 1915 als zoodanig alhier in functie. Tram Heldar—Huisduinen. De tram vervoerde van 24 tot en met 30 Juli 5129 en van 31 Juli tot en m6t 6 Augustus 5297 personen naar en van Huisduinen. RAPPORT van da Commissie in de zaak Buijs, benoamd In den Gemeenteraad van 21 Maart 1916. Eonige dagen geleden deelden v mede, dat, het rapport in bovenge noemde zaak verschenen wae. Wij deelen hieronder het voornaamste er uit mede. In uwe vergadering van 21 Maart 1916 werd aan ondorgeteekenden, in Commissie vereenigd, opgedragen „een zoo volledig mogelijk onder zoek in t.e stellen, of de gedane mededoelingen inzake het in den nacht van 7 op 8 Maart 1916 ge beurde met mej. Butjs, Vischstraat 68, op waarheid berusten en of onze gemeente artsen in dat geval al dan niet te kort zijn geschoten in het verleenen van geneeskundige hulp, zooals men die redelijkerwijze van hen mocht verwachten." (Stenografisch Raadsverslag 1916, bladz. 164.) Wat die gedane mededeelingen be treft zij kortheidshalve verwezen naar een uit het Dagblad „Het Volk" door de „Heldersche Courant" van 21 Maart 1916 overgenomen artikel en de door den heer Michels in de zitting van 21 Maart omtrent die zaak gestelde vragen, met de daarop door den Voor zitter van uwen Raad gegeven ant woorden (Sten. Raadsverslag 1916, hlz. 163), benevens het daarop sprokene, vermeld op bladz. 164 en 165 van gemeld verslag. Uwe Commissie vergaderde voor het haar opgedragen onderzoek zeven maal en wel, op een enkele uitzc ring na, steeds geheel voltallig. Op de eerste vergadering werd de regeling der werkzaamheden vast gesteld, op de twee laatste vergade ringen werden de conclusies en het rapport behandeld en ten slotte vast gesteld. Op de overige vergaderingen wor den de navolgende getuigen in deze zaak gehoord Mej. H. Veentjer, verloskundige, G. Buijs, echtgenoot der overleden [kraamvrouw, Dr. G. A. Stutterheim, gemei [apotheker, Dr. G. F. Louwerae, gemeente arts, Dr. W. J. Bakker, id. Wed. Roelofs, i Familie- Mej. Karemaker-de Moei, J leden van Mej. A. Buijs—Niele, G. Buijs. De verklaringen dezer getuigen zijn, door hen zelf onderteekend, als t lagen aan dit rapport toegevoegd. Hiernaast werden nog enkele per sonen door leden onzer Commissie verhoord, welke verhooren eveneens in de verslagen der vergaderingen der Commissie zijn aan te treffen. Uit deze stukken nu heeft uwe Commissie do overtuiging geput, dat de gedane mededeelingen inderdaad in hoofdzaak juist zijn en dus waar heid bevatten. Overigens behoefde de Commissie zich slechts bezig te houden met het laatste gedeelte der opdracht, n.1. te onderzoeken, in hoever in deze zaak onze beide gemeente-artsen zijp te laken, en of met andere woorden dit geval, aanleiding geeft tot ernstigen twijfel, of de geneeskundige behande ling onzer armenpatiènten door de tegenwoordige titularissen wel zoo danig wordt behartigd, als men dit redelijkerwijze van geneesheeren mag verwachten. Bij dit onderzoek traden al direct twee vragen op den voorgrond en wel le. Was de vrouw van G. Buijs, Vischstraat 68, oen armen patiënt 2e. Zoo neen, was in dit geval art. 5 der Verordening opdekoste- looze geneesheel- en verlos kundige hulp van toepassing? Beide vragen meende uwe Com- missio eenparig in ontkennenden zin te moeten beantwoorden. Uit de verklaringen blijkt duidelijk, dat G. Buijs de verloskundige hulp van .mej. Veentjer tegen het gewone tarief had aangenomen en ook, dat hij den heer dr. v. d. Lee, arts al hier, als zijn huisdokter beschouwde, wiens laatste hulp dan ook door G. Buijs blijkt te zijn betaald. Art. 5 van de reods genoemde ver ordening, beschouwd 'in verband met art. 3 oier verdrdeniug, legt aan de gemeente geneesheeren alleen dan een ■wettelijke plicht op, om op aanvraag van een vroedvrouw tot assistentie, te komen, indien de patiënt behoort tot de armenpraktijk, o. m. blijkende uit het feit, dat ook de vroedvrouw is een der aan de gemeente voor die praktijk verboudeu verloskundige. Nóch vsd het een, nbch van het ander was in het onderhavige geval sprake. Met de béantwoording dezer vragen was echter geenszins aan de geheele opdracht voldaan, omdat nu slechts vast stoud, dat geenerlei wettelijke plicht, voor de beide gemeentegenees- heeren bestond, om in het geval Buijs de gevraagde assistentie te verleenen, maar niet of en in hoever zij te kort zijn geschoten in het verleenen van geneeskundige hulp, zooals dit rede lijkerwijze van hen ihocht worden verwacht. -De vraag mag dus allereerst gesteld worden, waar toch in de kringen, waartoe het, gezin van G. Buijs ge rekend mag worden, nooit vaststaat, tot welke categorie van patiènten iemand behoort, als hoedanig be schouwden de beide gemeente genees heeren zelf deze patiënten? Het rapport komt, na breedvoerige motiveeringen, tot de conclusie, dat de beide geneesheeren niet anders dan in de meening hebben verkeord, dat patiënte tot de armen-praktljk behoorde. Yan meer belang 6chter is een vierde vraag, welker beantwoording de Commissie bezig hield, omdat die onafhankelijk van alle vorige vragen gesteld mag worden, n.1.: koe was in dit geval de houding door onze gemeente artsen tegenover deze patiënt ingenomen? Op den voorgrond stellende, dat bij een meer beslist optreden van G. Buijs zelf, en indien deze zelf zich beter rekenschap had gegeven van hetgeen gebeuren moest en kon, veel van het gebeurde misschien was voorkomeD, meent de Commiaeie het volgende te mogen constateeren Ia de eerste plaats, dat dr. Bakker tot tweemaal toe geweigerd heeft mot G. Buijs mede te gaan, ten einde zijn vrouw te helpen. Io de tweede plaats, dat dr. Lou- werso porsé een rijtuig eischte tot tweemaal toe, waaraan mede is toe te schrijven, dat hij de patiënt ein delijk zeer laat hielp. Welke z\jn de redenen voor zulk een houding en hoe is ten slotte vorenbedoelde behandeling geweest De reden, welke dr. Bakker aan leiding gaf beslist te weigeren mede te gaan is geen andere, dan dat hy een andere patiënte dos avonds beloofd zou hebben," dien nacht voor haar beschikbaar te blijven. Uit de verklaring van deze patiënte, mej. Kiljan, wonende Middenstraat alhier, blijkt, van een dergelijke stel Iige belofte niets, maar al ware het zoo, dan nog is de vraag gewettigd, mag een dergelijke belofte afgelegd voor een normaal geval van verlos sing, een geneesheer weerhouden daarheen te gaan, waar, zooals hier, een menschenleven op het spel stond En dat dit laatste zoo was, geef( dr. Bakker in zijn verlaring zelf toe. De Commissie aarzelt dan ook niet, om de reden, voor de weigering van dr. Bakker om mede te gaan, onvol doende te noemen. Indien toch deze bijzondere opvat ting door alle doktoren zou worden gehuldigd, zou het er voor despoed- eischende gevallen inderdaad beden kelijk beginnen uit te zien. Het was der Commiesie dan ook aangenaam van dr. Louwerse een andere opvatting te vernemen, die zeker wel door de meesten zijner collega's zal worden gedeeld. De reden, dat dr. Louwerse tot het laatst toe een rijtuig oischte was, dat bij zelf ongesteld was, welke ongesteldheid der Commissie bij onder zoek ook inderdaad is gebleken. Evenzoo blykt deze geneesheer zelf telefonisch getracht te hebben bij een stalhouder een rijtuig te be stellen, hetgeen echter niet is gelukt. Is op 'zich zelf de eisch van een rijtuig van iemand, die zelf ongesteld is, vooral in het ruwe weder in dien bewusten nacht, niet onredelijk, ook hier vindt de Commissie tóch geen voldoende verklaring voor het feit, dat een geneesheer eenige uren wer keloos blijft in een zoo ernstig geval. Ook dr. Louwerse verklaart, dat hij zich bewust was, dat er een men schenleven op het spel stond. Hij moet althans de tweede keer, dat Buijs tot hem kwam, geweten hebben dat dr. Bakker thuis was, omdat Buijs hem meldde, dat deze laatste door de spreekbuis had ge- roepon, dat hij niet mééging en Buys maar een rijtuig voor dr. Louwerse moest halen. In zulk een ernstig geval komt het der Commissie voor, dat, waar telefonische aansluing niet te krijgen was, dr. Louwerse zeker persoonlijk oen poging had moeten doen, om dr. Bakker te bewegen heen te gaan, temeer waar deze dicht bjj hem woonde en zijn ongesteldheid zeker niet van dien aard was, dat dit als iets onmogelijks beschouwd kon wor: den. De behandeling van mej. Buijs go- tuigt ten overvloede evenmin van die zorg, welke in zoo ernstige ge vallen mag worden verwacht. Nadat dr. Louwerse de patiënte geholpen had, hetgeen 's morgens tusschen 5.80 ure en 6 ure geschiedde, is geen der geneesheeren dien dag nog terug geweest, niettegenstaande dr. Louwerse beloofd zou hebben terug te komen, volgens de verklaringen van de wed. Roelofs en mej. Kare- maker. Dr. Lou werso verklaart zelf, dat hg in de meening is geweest, dat er iemand terug zou komen. Hg deed daartoe echter geen enkele, poging. Het motief door hem aangevoerd, op Zat. 2 en 9, of Woensdag 6 en 18 Sep. Daarna zal de k i n d e r-uit- ook eiken werkdag, behalve des Zaterdags en Maandagsmorgena geopend zgn, en wel 10-12$, en 2$ 7 uur. dat het geval niet hgzonder genoog was, om zijn collega te verwittigen, en ook, dat hij ua de behandeling meende, dut de patiënte weder zou ophalen, klinkt ietwat zonderling, waar hij zelf, toen G. Buijs de eerste keer tot hem kwam, reeds overtuigd was dat het geval hopeloos stond. Het medenemen van G. Bu(js in zijn rijtuig heel naar de Kerkgracht om een recept te halen, waar groote haast bij was, als het dan niet juist om de gemeente apotheek is tte doen geweest, getuigt ook niet van een uist besef van het gevaar, waarin patiènte verkeerde, waar veel dichterbij meer dau óén apotheek bereikbaar ware geweest. En ten slotte blijkt dit ook uit het niet tijdig zorgen, dat een geestelijke werd geroepen. Op een vraag van mej. Veentjer, die hem op de hoogte stelde, dat de vrouw Katholiek was, achtte hij een geestelijke noodig, maar verzuimde een schriftelijk bewgs daarvoor af te geven, zonder 't welk een geeste lijke niet tot bediening overgaat, zooals uit de inlichtingen van den kapelaan Berchemeijer blijkt, het be wijs n.1., dat hier levensgevaar aan wezig was. Beide omstandigheden, het zonder waarschuwing van een collega achter laten van een in levensgevaar ver- keerendo patiènte, zonder die ook zelf gedurende een geheelen dag te be en het niet zorgen, dat op tgd een geestelijke aanwezig kon zgn, wijzen op een zoo ernstig geval van nonchalance, dat verdediging of ver goelijking eenvoudig is uitgesloten. Resumeerende, heeft de Commissie eer: A. Den Raad de volgende conclusièn aan te bieden: le. Door don gemeente geneesheer Dr. W. J. Bakker zijn voor de weige ring om mede te gaan naar een pa tiént, die in levensgevaar verkeerde, geen voldoende motieven aangevoerd; 2e. Uit de verklaringen van den gemeente geneesheer Dr. G. F. Lou werse blijkt evenmin oene voldoende motiveering voor de van weinig zorg getuigende wijze, waarop hij ten slotte een dergelijke patiënt heeft behandeld; 3e. Hieruit volgt, dat, afgescheiden van de vraag of deze patiënt al of niet tot de gemeentelijke armenprak tijk behoorde en afgescheiden van de vraag, of de beide genoemde gemeente- geneesheeren haar als zoodanig be schouwden, de vrees, dat aan armen patiènten niet op de meeste volkomen wijze tijdige en goede geneeskundige hulp bij de tegenwoordige titularissen is gewaarborgd, niet geheel onge grond is. B, Den Raad voor te stellen, B. en W. uit te noodigen, de beide gemeente-geneesheeron met deze con clusièn in kennis te stellen. De Commissie: W. Houwing, Voorzitter. A. W. Michels, Secretaris. C. Adriaanse, i W. Biersteker, Leden. W. C. van Breda, Openbare Leeszaal. In de maand Juli mocht de leeszaal zich nog verheugen in het bezoek van 1258 mannen en 40 vrouwen. De uitleen bedroeg zelfs in dezen slappen tijd voor een bibliolheek meer dan in de vorige maand, n.1. 296 romans, 21 tydschrifrjiargaugen en 112 studiewerken uit de leeszaal naast 1173 romans en 435 kiuder- boeken van de nutsbibliotheek. Deze bedragen baliepen in Juni resp. 276, 15, 118, 1117 en 447. De afdeeling techniek werd ditmaal aanzienlijk uitgebreid door aanschaf fing van Ahrend's bibliotheek, uos. 1, 2, 8 en 7Apeldoorn, Leerboek gasmo toren; Bosch, Ten, Hoofdbegrippen over electriciteitHarterink en v. d. Steen, De W6rkteekeningMetsch, Werktuigkundige SchoolPannekoek, Wonderbouw der wereldScholten, Werktuigkunde voor ambachtslieden Togt, v. d., Materialen kennisVelzen, v., De voornaamste vliegmachines en hare motorenWeten en kunnen, nos. 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24. Bovendien werd de bibliotheek ver meerderd met: Mevr.Kaptéyn-Muij3- ken, Levensrichting van dezen tijd 1' Honoré Naber, Op expeditie met de Franschen; de Leeuw, Brazilië, een land der toekomst; v. Suttner, De wapens neer, en de geschenkenten BriDk, Romantische werken v. Mau- rik, Amsterdam by dag en nacht; BurgerluidjesKratos; Op reis en thuis; Oude kennissen; Stille men- schen en Van allerlei slag. Ten slotte werd de Nutsbibliotheek nog aangevuld met de volgende wer ken voor de kinderen Been, Baasje en WitkopSpekkie, de pijper der zeesleepers; Bles, De bruiloft vanRozemarljntjeElie, tante, Twee dikke vrienden; Farrar, St. WimfriedEen schooljongen Hich- tum, v., Een kaffersche heldin Holst, Magnus Barvoet; Hojiig, Het huisje aan het wilgenpad; Hulst, v. de, Niek van den bovenmeester; Kooy v. Zegelen, Jong Java's lief en leed en Van kleine meisjes; Kraft, Van Deensche buurtjes; Liefde, De, Een zomer aan zee; Lohman, Hoe klein Knoelie bij de menschen kwamMar- ryat, Het spookschip, de vliegende HollanderNellie, Der bloemen sprook jeswereld en Van blond en bruin; Osselen v. Delden, v., Hansje Rozen- gaarde Snellen, Klaproosje en Koren- bloempjo; Stamperius, De reis van schipper Bontekoe; Trelker, Sprookje v. d. Tuuk, De vriend van denpost- opzichterde Vletter, Paljas en De zusjes van Paljas. Voor volwassenen Brouwer Ancher, De Gilden; Kiel- land, Anne-Marie; Scholander, Haar woord getrouwStilgebauer, Zonlooze levensStratz, De eeuwige burcht Swarth, Thea LelieWahlenborg, Twee vrouwen Wells, De oorlog in de lucht. Van Maandag 14 Aug. Zaterdag 16 Sept. zullon geen Nutsbooken wor den uitgegeven, met het oog op de reparatie der boeken en de bewer king van een nieuwen katalogus van de Nutsbibliotheek. De kinderboeken moeten uiterlijk worden teruggebracht op Zat. 12 en Woensdag 16 Augustus. Kinderen, die na de vacantio weer geregeld boeken willen komen leenen, kunnen zich hiertoe in laten schrijven BINNENLAND. Groot Militair Muziok-Concours. Het Utrechtsch Plaatselijk Comité voor Ontspanning aan Militairen heeft een concours georganiseerd voor Har monie- en Fanfare corpsen, uitsluitend bestaande uit dilettanten op 31 Au gustus a.s. De inschrijving tot deel name sluit 12 Augustus. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris van het Comité J. Zwart, le Luitenant der Genie, Prinsenstr. 76, Utrecht. gebluft, dat hy er f80 aan verdiend had, dus alleen maar had zitten op snijden. De vader stond verslagen. Die op snijderij van zoonlief kostte hem f25 plus de advertentiekosten en had den zoon zelf den naam van smokkelaar („Tijd.") In de maand Juli 7.yn op onze kust aangespoeld 68 mijnen, en wel 39 Engelsche, 1 Fransche, 7 Duitsche en 21 vau onbekenden ocfl-sprong. In het geheel ztjn sedert den aan vang van den oorlog op onze kust 1217 mynen aangespoeld, te weten 656 Engelsche, 62 Fransche, 219 Duitsche en 280 van onbekenden oorsprong. Uitwlssaling van gewonden. Gisteren heeft te Hoek van Hol land de uitwisseling plaats gehad van zwaargewonde krijgsgevangenen. Een Duitsche hospitaaltrein van 22 wagens, met operatie- en keuken wagens, vervoorde 30 zwaar gewonde en 6 geestes-zieke Engelschen. Heden zou de trein teruggaan met 80 zwaar gewonde Duitschers. Uit Oost-lndlë. (Officieel). Bij het Depart. van Koloniën is het navolgende bericht ontvangen De Indische regeeriog houdt zich bezig met de vraag, welke maat regelen behooren te worden genomen tegen den inlandschen arts Tjipto Mabgoenkoesomo, die te Semarang in een rode, voor de veroeniging „Insulinde" gehouden, waartoe sedert eenigen tijd verschillende Vreemde lingen zijn toegetreden, tot omver werping van het gezag zou hebben opgezet. Ook de dagbladschrijver Razonx Kuhr te Bandoeng tracht haat te zaaien tusschen. de verschil lende groepen der bevolking. Men vermoedt dat hier vreemde invloeden in het spel zijn. Het herstel en de verzwaring der zeedijken. Naar we vernemen, wordt door de ingenieurs van den Provincialen Wa terstaat het bedrag, "dat voor de her stelling en de verzwaring van den zeedijk in deze provincie noodig zal zijn, geschat op twaalf en een. half miliioen gulden. Van Den Helder tot voorby Mui- derberg zal nu overal, waar geen vóór- land aaowezig is, de weg naar den binnenberm worden verlegd. Waar vele dorpen langs den dijk zgn gebouwd, levert dit groote be zwaren op. Zoo moeten tusschen Eakhuizen en Medemblik meer dan honderd woningen worden gesloopt. (Tel.) Terecht. Té Vlissingen maakte men zich ongerust over het uitbiyven vaneen visschersvaartuig, de „Vlissingen 15". Er werd nu evenwel bericht, ontvau- gen dat het vaartuig te Duinkerken was binnéngeloopen. Thans blijkt dat het schip daar toen vermoedeiyk door een Fransche duikboot, werd opge bracht. De moord op sleger Schut. Ingevolge art. 70 W. v. S., volgens hetwelk een misdrijf waarop levens lange gevangenisstraf staat, na 18 jaar is verjaard, i3 de man die zich heeft aangemeld by de politie te Utrecht als te zgn degeen die in 1894 den slager Schut heeft vermoord, opvry'e voeten gesteld. DoodgitchoUn. Zondagmiddag isinde Waalkazerne te Nijmegen een soldaat, afkomstig uit Roosteren (Limburg) door een sergeant doodgeschoten. Hij werd in de slaap getroffen en was onmidde- lljk dood. De soldaat was gehuwd en vader van eenige kinderen. Nader wordt gemeld, dat de sol daat Zondagmiddag te laat op de zaal kwam voor het middagmaal. De dienstdoende sergeant verlangde toen, dat S. zijn eten zelf uit de keuken ging halen. Deze weigerde, waarop een vry hoogloopende woordenwisse ling ontstond, waarbij S. den sergeant een slag tegen het hoofd gaf. De sergeant loste daarop een revolver schot. Het was blykbaar de bedoeling van .den sergeant den onwilligen sol daat te dwingen zijn bevel op te volgen en niet op den soldaat zelf, maar in de lucht te schieten. De sergeant bevindt zich thans in de ziekenzaal, daar hij zeer onder den indruk van het gebeurde is. Etn lastergeschiedanls. Te Hulst ging het gerucht, dat een zoon van een daar gevestigden bak ker, die veel brood naar Belgiè ver zend, gesmokkeld had. Do vader, die overtuigd was, dat het niet waar was, gevoelde zich over dien laster beleedlgd en beloofde per advertentie f25 aan hem, die kon aanwijzen den eersten verspreider van het lastergerucht, dat zyn zoon ge smokkeld had. Al spoedig meldde zich iemand aan de eigenaar van een café uit Nieuw Namen, een Belgisch grensplaatsje, met twee getuigen, o. w. een soldaat commies, en beloofde, op voorwaarde dat hij 'de f25 kreeg, den eersten verspreider van het lastergerucht te zullon aanwijzen. Overeengekomen werd, dat dit zou geschieden tegen over den commandant van den mare chaussee, naar wiens bureau het ge zeischap zich toen begaf. In diens tegenwoordigheid werd nu als eerste verspreider van het laster gerucht aangewezen - de zoon zelf! Tableau. Wat~toch was het geval? In het café had de zoon n.1. in tegenwoor digheid van verschillende personen verteld, dat hy dien dag het grootst bedrag van hen allen met het smok kelen van peper had verdiend. Terwgl de een beweerde er f40 aan verdiend te hebben, een ander f60, had hy Ven het Westelijk front. Parijs, 7 Augustus. Ten noorden van de Somme en in de geüoele streek van Chaulnes wisseling van hevig geschutvuur. Op den rechteroever der Maas heb ben de Duitschers na voorbereiding door geschutvuur een mislukten aar- val gedaan op het fort Thiaumont. In het bosch van Vaux-Chapitre is de aanval, die na het hevige bom bardement kon worden verwacht, tegen half acht gisteravond gekomer. Hij is volslagen mislukt. Parijs, 7 Aug. Communiqué van 's avonds. In den middag vermeen terden wij op schitterende 'wijze eer. linie van Duitsche loopgraven by het Hem bosch, ten oosten van dehcevo Monacu. Wij namen 120 man ge vangen en maakten een dozgn mi trailleurs buit. W|j maakten verdere vorderingen tenzuiden vauThiaumont en veroverden mitrailleurs. Vele doo- den werden in de Duitsche loopgra ven gevonden. Wy vermeesterden weer huiz-su in het westeiyk deel van Fleury. Van hei Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 7 Augustus. In de Oost Galicische Karpathen hebben wij gie ter de Russische bergstelliugcn bg Jablonica, Worochta (ten N.N.W. van Jablonica) en ten westen van Tatarow veroverd. In het vak aan weerszydon van Delatyh zyn talrijke krachtige aan vallen afgeslagen. Ook op den uooi- deiyken vleugel van het leger van generaal Bothmer zijn op zichzelf staande vijandelgkeaanvallen misluk;. Front-HindenburgBij Wertelka en Zalosce wordt om elke voets grond verbitterd gevochten. In de verwoede gevechten om de ten westen van Zalosce liggende hoeve Troscianiec, die sedert gisterpiiddag weer in ons bezit is, hebben de Russen tal van gevangenen in onze handen gelaten. Ten zuiden van Stobychwa aan de Stochod hebben wij een poging van de Russen om de rivier over te steken, verydeld. St. Petersburg, 7 Aug. Onze voor uitgang in het gebied van do Gra- bierka de Sereth houdt aan. Onze troepen hebben zich meester gemaak t van een machtig georganiseerd vijan delijke stelling in de streek van de dorpen Zwisjin, Trostjanets en Reniow. Aan de Koropiec heeft de vijand in de streek van Welesniow verscheidene aanvallen gedaan, aie wij allen met groote verliezen voor den tegenstander hebbsn afgeslagen. Aan de Czarny Czeremosz, ten'Zurdeu van Worochta heeft de vijand onzo bereden voorhoede eenigermato te ruggedreven. Van hat Itallaansch-Oosten- rijksche gevechtsterrein. Weenen, 7 Aug. Na een uiterst felle beschieting zijn de Italianen gistermiddag tegen 4 uur op tal van punten vau het bruggehoofd vau Gö:z en van de hoogvlakte van Doberdo tot den aanval overgegaan. Zoo ont wikkelden zich by den Monte San Michele verbitterde gevechten, die den geheelen dag hebben geduurd en nog niet geöindigd zyn. Tegen aanvallen onzer troepen hebber, hel. grootste deel onzer door den vijand in den eersten stormloop genomen, geheel in elkaar geschoten, voorste stollingen weer in ons bezit gebracht. Om enkele schansen wordt nog ver woed gevochten. Tot dusver hebben wy 32 officieren en 1200 man ge vangen genomen. Op het Oostelgk doel van het Tiroolsche front zyn herhaalde aan vallen der Italianen tegen de hoogte- stellingen ten N. van Paneveggio mislukt. Rome, 7 Augustus. Op de hoog vlakte van Asiago heeft de vyand door myn-ontplofflngen een onzer loopgraven op de hellingen van den Monto Zebio vernietigd. Vervolgens deed hij een aanval, die werd afge slagen. In het Tofana-gebied hebben onze troepen zich meester gemaakt van een sterke stelling, die de verbinding tusschen het Travenanzo dal en Rio Sare (Garder-dal) beheerscht. Aan de beneden-Isonzo hebben onzo troepen een aanval gedaan op sterke stellingen van den vgand, terwyi in het vak van Monfalcone het krachtige offensief, dat den 4en dezer begonnen is, in de richting van de hoogten 85 en 3 21 is voortgezet. Na voorbereiding door geschutvuur, werden stormenderhand verscheidene achter elkaar gelegen verschanste linies vermeesterd. In de streek van Monfalcone werd bijna de geheele heuvel 85 be machtigd en ondanks verscheideue tegenaanvallen behouden. Wy hobbeu ongeveer 3600 gevangenen gemaakt en een honderdtal officieren o.w. ten kolonel en een kapitein van den staf. Wij hebben ook rykenbuitgemaakt, o.a. een batterg vau drie stukken, enkele tientallen machinegeweren, een groot aantal geweren, veel mu nitie en ander krijgstuig. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 7 Aug. Ia de streek van Kiarkit, Tsjiftlik en Erzind^jan zijn onze troepen nog eenige worsten vooruitgekomen. In de streek van Moesj hebben de Turken ons gedwon gen eenigszina naar het Noorden terug te trekken. In de steek van Bitlis ia oen groote Turksche troepenmacht, tot een krachtig offensief overgegaan, dat wy met succes hebben afgeslagen. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 7 Augustus. Het Noorsche stoomschip Aranda (1792 ton) en het Engelsche stoomschip Spiral zyn in den grond geboord.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2