HELDERSCHE COURANT Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4668 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG VOORHEEN GENAAMD T VLIEGEND BLAADJE Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 46 5if„ „0.05 Modeblad 75 100 1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiin op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters -en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2A cent. Do abonnementsprijs »an de Heldersche Courant" Is thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco per post ft.—. Wij vermelden dit hier afzonderlijk, aangezien het op het oogenblik nog niet mogeiyic is, dit in het hoofd van het blad te veranderen. DE WEEK. 8 Augustus. Er bestaat helaas nog weinig aanleiding om ons te verdiépen in de vraag, hoe 't er op aarde zal uit zien, wanneer aan het groote bloed bad, dat twee jaar geleden aanving, dan ten langen leste een eind zal z(jn gekomen. Wel beseffen w(j allen, dat er geweldige veranderingen in tal van toestanden en verhoudingen oen blijvend karakter zullen dragen. Het ingrijpen der Overheid in tal van dingen, welke sinds eeuwen bui ten de bemoeiing van Rijks- of Gem.- regeeriDg lagen: men raakt er aan gewend. Sterker nog: men beklaagt zich (en zeker niet altijd zonder grond!) dat de hand der Overheid niet forsch, niet stevig genoeg is. Wanneer een bakker in de Hofstad door gebrek aan bloem z(jn bedrijf moet stopzetten, terwijl voor ver- schillende patroons in zijn bedrijf - gelijk thans inderdaad het geval is - gelijk gevaar gaat dreigen, dan wordt een „telegrafische noodkreet" gericht tot minister Posthuma. Hij heelt te zorgen, dat aan den nood- stand een eind komt. En niemand zal een oogenblik betwisten, dat de patroons bakkers zich tot het juiste adres wendden. Zeker, de Regeering heeft hen, zoo mogelijk, te helpen. Minister Treub heeft 't begin Aug. 1914 in de Tweede Kamer gezegd, herinnert men zich: het uitbarsten van de wereldramp heeft de Regeering ongemeen zware plichten opgelegd en haar tevens tijdelijk rechten, machts uitbreiding, geschonken, waaraan zij vóór dat tijdstip „geen oogenblik zou gedacht hebben", zooals mr. Treub 'c letterlijk zei. Zeker, natuurlijk, als vanzelf sprekend't geldt hier tijde lijke bevoegdheid. Het voorschrijven van maximum prijzen, 't in bepaalde gevallen in beslag nemen van voor raden; 'c inperken, beknotten van eigendomsrecht en een reeks van inderdaad dictatoriale verdere maat regelen: ook de meest autoritair aan gelegde regent zou er vóór 1 Aug. 1914 zeer zeker niet aan gedacht hebben, tot zulke regeerings-daden zijn toevlucht te nemen. Mear de oude stelregel „nood breekt wetten" ging nu alles beheerschen. Wat vóór het uitbreken van den wereldbrand onduldbare tyranhie, althans in Nederland - zou zijn geacht en onmid dellijk verzet hebben doen uitbarsten, werd nu en is nog steeds volgens oas aller oordeel, zonder eenige uit zondering, dure plicht van de Over heid. De vraag is Blechtswat zal, is de vrede dan weer op aarde terug gekeerd, van dit alles blijken een blijvend karakter te hebben gekre gen Toen twee j lar geleden de Rogeering van hare dictatoriale be voegdheid ging gebruik maken, zullen er toch slechts weinigen zijn geweest, die vermoedden, dat men in Aug. '16 nog steeds vóór de onoplosbare vraag zou staanwanneer zal de oorlog eindigen?En het menschelijk aan passings-vermogen", ook wel „de gewoonte" genaamd, is zóó merk waardig-rekbaar, dat hetgeen in den aanvang fantastisch, schier-ongeloo- fel(jk lijkt, ten slotte ons voorkomt „doodgewoon" te wezen Gelijk ik straks zeiwe hebben, helaas, nog ruimschoots den tijd om over al deze dingen te bespiegelen. Toch is er onder deze gebeurte nissen, in en buiten den lande voor vallend, 't een en ander, geschikt om ons met bezorgdheid te vervullen. Aan den Chr. Zeemansbond, die zich tot de Koningin wendde in verband met het oppikken en vasthouden van onze visschoraschepen door den En- gelschman, is namens H. M. geant woord, dat men had kennis te nemen van minister Loudon's jongste, be kende rede, waarin aan het slot ver zekerd wordt, dat de aandacht der Regeering „bij voortduring en met den meesten ernst" op deze aange legenheid gericht is. Natuurlijk kon de constitutioneel regeeronde Vorstin niet anders dan verwijzen naar het woord van den volgens de Grondwet verantwoordelijken minister. Het vertrouwen in het kloek-stevige beleid van dr. Loudon is bij allen groot. Maar toch valt niet te betwisten en van verschillende kanten is daar de aandacht op gevestigd dat voor Nederland's onafhankelijkheid in oeconomischen zin de gebeurtenissen van den laatsten tijd van zéér grooten ernst moeten worden geacht. Zooals de heer Reventlow 't in de „Deutsche Tagesztg." uitdrukt: de Hollandache zorgen worden steeds grooter. Britsche willekeur, door haat tegen den Duitschen doodsvijand ge prikkeld, doet met Hollandsche sche pen handelen alsof de Nederlandsche driekleur geenerlei waarborg meer biedt. Voorraden graan, voor ons in den letterlijken zin brood-noodig, worden door mr. John Buil vastge houden. Met onze mail postbezendin- gen wordt omgesprongen als stonden wij reeds onder Britsche curateele. Zelfs zijn er geruchten, - voorhands al te fantastisch lijkend dat cou ranten, voor onzen minister van Koloniën bestemd, in Engeland aan het voor Z.Exc, bestemde pakket zouden zijn onttrokken. Aangenomen, dat dit laatste „on dit" mag worden gerekend tot de vele praatjes-voor de vaak, waarvan 't thans wemelt en krioalt, dan is de rest toch zeker erg en ernstig genoeg I Van Duitsche zijde gaat men door met de souvereiniteit van onze vlag, van ons grondgebied te minachten. In de meeste gevallen der vernieling van onze schepen bepaalde men zich te Berlijn althans tot eene hoffelijke verontschuldiging, met de raededee- ling dat „zeer strenge bevelen tegen herhaling" waren uitgevaardigd. Wat dergelijke diplomatieke boodschappen in de praktijk te beduiden hebben, zal nu wel ieder duidelijk zijn. Wat enkele gevallen bètreft, wacht men op het Haagsche Plein nog steeds op eene „boodschap uit Berlijn". En 't is de vraag, ten slotte, wat voor iemands zelfrespect onaangenamer is: geen antwoord te krijgen dan wel eer, waarvan men bij voorbaat zeker kan zijn, dat 't met de ver maarde „fopspeen" is te vergelijken, dienend om den kribbigen zuigeling zoet te houden Onze „Zeeland", van Schotland naar Frankrijk varend, is door een Duit sche duikboot op de brutaalste wijze getorpedeerd. Zeppelins zweven boven onzen grond. Do onschendbaarheid van ons territoir wordt schier eiken dag beleedigd. Bij het risico, dat aan de vaart nu reeds verbonden i3door het mijnen gevaar, dat ons reeds zoo- offers kostte, komt dit opzette lijk vernielen van Nederlandsche bodems; dit schenden, telkons en telkens weer, van onze zelfstandig heid als onafhankelijke Staat, 't Is zooals de „N. Rott. Ct." 'teen dezer dagen heeft gezegd: Wanneer wij ons alles laten welgevallen, dan is 't met de Hollandsche zelfstandigheid gedaan. Dan mogen wij in naam eene „souvereine positie" innemen onder de Staten van Europain werkelijk heid vindt dan die onafhankelijkheid haar grenB zoodra het belang, de gril, de willekeur van een der machtigen inbreuk er op doet plegen. En als dit, vorschijnsel dor periode van wereld brand blijft inkankerenzoodat wij het krenkende ervan al minder gaan gevoelen en de warme verontwaardi ging plaats maakt voor zekere onver schilligheid voor de malaise stem ming van den mensch, die zich schikt in 't toch onafwendbare: ja, dan zou 't kunnen zijn dat wij na den vrede tot het besef moesten ge raken, dat de Nederlandsche zelf standigheid van vóór Augustus 1914 voor-al t(jd tot de dingen van het ver leden is gaan behooren En niet slechts de Nederlandsche onafhanke lijkheid geldt 't hier. Neen, die van de kleinere, zwakkere Staten in Dat minister Loudon en met hem de geheele Regeering - hier voor een uitermate moeielljk, ernstig vraagstuk is geplaatst: wie zal 't ontkennen Intusschen verkeert men nu in Patria in de korte periode van va- cantie. De landelijke hö'.els en pen sions zijn prop- en eivol. De eige naars en exploitanten èrvan genieten op hun beurt van hier-wel verdiende „oorlogswinsten". Edoch, de echte zomerdagen zijn alweer voorbijde avonden beginnen reeds onrustbarend te lengen en reeds ls de tijding opgedoken, dat de ooievaars zich ge reed maken tot vertrekEen minia tuur-recè3je voor onze vroede lauds- vaderen. En de Senaat onderbreekt zelfs deze week zijn rust ter behande ling van de Distributie-wet. De premier geniet van een paar reken rust, die stellig niemand Z. Exc. Cort v. d. Linden zal misgunnen. De overgang van zomer- naar herfst seizoen is in deze extra-woelige tijden verrassend snel. Reeds komen be richten over het moderne ballet, in styi-Isadora Duncan in te richten, dat des heeren Koopman's nieuwe Nederlandsche Opera mede levens kracht en bekoring zal moeten schen ken. Maar genieten wij voor 't oogen blik van de laatste weken, waarin de natuur in volle schoonheid prykt. 't Uur van kwijnen en sterven komt zóó ras I Me. Antonio. DE OORLOG. De legerberlchten van 7 en 8 Augustus. Op alle fronten geweldige gevech ten. Overal zijn de geallieerden in het voordeel, met uitzondering van punt op het Westelijk front, bij Verdun, waar de ,Duitschers weer eenigszins vooruit wisten te komen. Aan de Som me blijven de gevechten onafgebroken voortduren. Naar het Duitsche bericht van dezer meldt, werden bij Bazentin-le- Petit, b\j Pozières en bij Maurepas, krachtige aanvallen der geallieerden, meerendeels na gevechten van man tegen man, afgeslagen. Bij Pozières en Hem werd nog geen beslissing verkregen. In de streek van Verdun werden de Franscfie aanvallen ten W. en Z.W. van het fort Thiaumont afge slagen. Verscheidene honderden Fran schen werden gevangen genomen. Volgens het Fransche middagbe- richt van 8 Augustus werd terrein gewonnen ten O. van heuvel 139 (ten N. van Hardecourt)40 Duitscbere werden gevangen genomen. Een tweetal aanvallen der Duitscheis tegen de hoeve Monacu werden afge slagen. Zondag namen deFranschen 230 man gevangen. Op den rechter Maasoever werden de geschutgevecht.en met. groote hevigheid hervat. Maandagmorgen te 5 uur begonnen de Duitschers een reeks hevige aanvallen op het front tusschen de sterkte van Thiaumont en Fleury. Ondertusscnen onderhiel den zjj een spervuur achter de Fran sche linies. Na verbitterde strijd, die nog steeds voortduurt, slaagden de Duitschers erin Thiaumont weder binnen te dringen. De aanvallen op Fleury werden alle afgeslagen. Van Engelsche zijde wordt mede gedeeld, dat sterke aanvallen der Duitschers tenN. en N.O. van Pozières afgeslagen werden. 5 maal werden de aanvallen herhaald, doch evenveel keer en afgeslagen. Maandagavond gingen de Eugelscben vooruit ten O. van hot Trones-bosch. Ten Z.W. van Guillemont brachten z(j hun linie 400 M. vooruit. N.W. van Pozières deden de Duit schers 4 tegenaanvallen. Bij den laat sten slaagden z(j er in 40 M. loop graaf te vermeesteren. Van het O o s t e 1 Ij k front. De veranderingen in het opperbevel aan het Oostelijk front, komen naar de „Voss. Ztg." van bevoegde zijde verneemt, op het volgende neer. Het front van Hindenburg strekt zich uit van de Oostzee tot ten Noor den van Tarnopol, waar het leger van Böhm-Ermolli z(jn Zuidelijken vleugel vormt. Daaraan grenst het front van aartshertog Karei, waartoe Duitsche Zuldleger, het leger van vou Koevess en de Oosteniijksch- Duitsche troepen in de Karpathen behooren. st Russische bericht van 7 dezer meldt, dat aan de Stochod, in de buurt van Zarecze, de Duitschers uit een deel hunner stellingen geworpen wer den. Z(j verloren hierbij 12 officieren en 200 man aan gevangenen. In de streek van de Sereth - zoo meldt het communiqué van 8 dezer breidden de Russen hun succes eveneens uit. Op 4 en 6 Aug. werden hier 166 officieren en 8426 man ge vangen genomen, 4 kanonnen, 19 machinegeweren en 11 bom werpers buitgemaakt. Op een front van 25 werst breed, in de richting van Tysmenicza, gin gen de Russen tot het offensief over. Zy drongen de vijandelijke stellingen binnen en wierpen den vijand op het geheele front terug. Zij hebben de stad Tlumacz genomen, alsmede de geheele streek ten Oosten dier' stad, tot aan de Dnjestr en bovendien een reeks hoogten ten Z.W. der stad tot aan den spoorweg Kolomea—Stanis- lau. De aanval was voorbereid door de artillerie, die gasprojectielen op de vijandelijke batterijen schoot. De vijandelijke kanonniers, overstept met gasgranaten, hielden op met vuren en lieten de kanonnen in den steek. Ruiterij vervolgt den vijand, die in wanorde terugtrekt. Een Russische divisie heeft ongeveer 2000 Duitschers gevangen genomen. Verscheidene zware kanonnen en veel machine geweren z(jn vermeesterd. De ge vangenen stroomen in menigte toe hun aantal is nog niet vastgesteld. In het OostenrDksche bericht van in 8sten wordt deze terugtocht er kend. Volgens deze mededeeling sloe gen de troepen van von Koevers ten Z.W. van Delatyn sterke Russische aanvallen af. Ten Oosten van Ottynia en Tlumacz viel de vijand Maandag ochtend in dichte drommen aan. Een zijner aanvalskolonnes drong ten Westen van Ottyaia tot voorbij de eerste linie door, doch zij werd ge heel teruggeworpen. Meer dan 1000 man werden gevangen genomen. Bij Tlumacz, waar de aanval door over machtige vijandelijke strjj dkrachtenge- schiedde, is de verdediging naar het vak ten Westen van Tlumacz ver legd. Ten Zuiden van Westelka hebben de Oostenrijkers den linkeroever van Sereth gezuiverd en meer dan 700 Russen gevangen genomen en 5 machinegeweren buitgemaakt. In de Karpathen wonnen de Oos ten rljksch Duitsche troepen terrein op de hoogten ten O. van Jablonica en bij Worochta. 1000 Russen werden gevangen genomen en 4 machinege weren buit gemaakt. Volgens het Duitsche leger bericht van den 8sten werden alle pogingen der Russen om in de streek van Zaresce terrein te winnen, verijdeld. Ten W. van Luck ontwikkelen zich opnieuw hevige gevechten. De troepen van von Bothmer houden in zware gevechten de opmarsch der Russen tegen. 9 officieren en 700 man en 6 machinegeweren vielen in I den der Duitschers. Ook op het Oostenrljksch— Italiaanscbe front hebben de Oostenrijkers zware tegenslag te boe ken. Het bruggehoofd van Görz reeds zoolang door de Italianen bedreigd, doch door dé Oostenrijkers geweldig versterkt en met groote hardnekkig heid succesvol verdedigd, is thans in handen der Italianen gevallen O /er de hier plaats hebbende ge vechten meldt bet Italiaansche com muniqué van den 8sten Aan de beneden-Isonzo blijft de strijd tegenover Görz voortdurend met verbittering woeden. Wij hebben den Monte San Michele en den Monte Sabotino, de spillen waarom do ver dediging van der. vijand draaide, ge heel genomen. Het bruggehoofd van Görz is in onze handen. Het geschut beschiet de stad om er den vijand die zich tusschen de huizen schuil houdt, uit te ver drijven. Zondag en Maandag hebben wy 8000 gevangenen gemaakt, o. w. meer dan 200, officieren en een 20 hoofdofficieren, o. a. een regiments commandant met zijn staf. De ge vangenen bleven toestroomen. W(j hebben 11 kanonnen, een honderdtal machine geweren, en een rijken buit aan wapenen, munitie en krijgstuig vermeesterd. Van het overig dèel van het front wordt gemeld, dat aanvallen by den Monte Zebio en op den Monte Sief, afgeslagen werden. Volgens het Oostenryksche bericht werden in de streek van Görz de hevige aanvallen der Italianen sedert Maandag bloedig afgeslagen. Deze verloren daarbij 2982 man, w. o. 72 officieren aan gevangenen. Ten slotte is de bezetting van het bruggehoofd op den O. oever van de Isonzo teruggetrokken, om zich voor groote verliezen te vrijwaren. Op de hoogvlakte van Doberdo zlja j don Monte San Michele en bij San Martino alle vijandelijke aanvallen onder de zwaarste verliezen mislukt. Verder naar het Zuiden zijn sterke aanvallen der Italianen eveneens in het vuur verstikt. Alle stellingen zijn hier in het bezit der Oostenrijkers gebleven. Naar de „Daily Telegraph" uit Rome verneemt, waren reeds ver scheidene weken de voorbereidingen voor het Italiaansche offensief aan de beneden-Isonzo aan den gang geweest. Donderdag waren zij met de samen trekking van reusachtige hoeveel heden troepen, kanonnen en machine geweren voltooid. Het offensief begon Vrijdagmorgen na een zeer hevig bombardement; Voor Görz en in het vak van Monfalcone is hevig gevoch ten. Een aantal Hoagaarsche en Kro atische troepen, die weigerden zich over te geven, waden in hun stel lingen omsingeld, "Eerwyl de Italiaan sche hoofdmacht haar opmarsch voort zette. Het offensief begon met een krach- tigen stoot, die voornamelijk gericht was tegen 2 punten van het front, nl. Ie. de Pietra Rossa, een rotsach tige hoogterug, die zich twee mijl ten Z.O. van Monfalcone van heuvel 85 tot heuvel 104 uitstrekt; 2e. de linie van den Monte Cosich tot de rotsachtige hoogten boven het dal van Selz. De Italiaansche batterijen openden Vrijdagmorgen een vreeselljk vuur langs de geheele linie. Bataljons bersaglieri en wielrijders kwamen snol vooruit langs de oevers van het meertje van Doberdo en vielen, van de wegen van Vallono, den vijand bijna in den rug aan. Terzelfder tijd werden de Oostenrijkers van uit zee bestookt door het vuur van torpedo agers, die de kust van Duino tot Hiramar beschoten. Van hetRussischTurksche front. Van Turksche zijde wordt gemeld dat het offensief tegen de ten O. van Kermandsjah samengetrokken Rus sische troepen met succes wordt voort gezet. Zondagavond werden zij in de richting van Hamadan teruggewor pen. Op het Kaukasische front ontwik kelt het offensief der Turken zich eveneens gunstig. Alle stellingen ten Z. van Bitlis vielen in hun handen. Een aanval op de bergketen op 8 K.M. ten Z. van Moesj slaagde gehéel en al. Ten O. van de stad rukken de troepen naar het N. op. Z.W. van Oknot werden 200 Russen gevangen genomen en 1 kanon me 4 kisten munitie buitgemaakt. De aanvallen der Russen ten W. van Ersindzjan werden afgeslagen en zijn aanmerkelijk verflauwd. In Egypte. Een Turkach bericht meldt thans, dat in de richting van Romanl oprukkende verkenningsafdeelingen, ondanks hevige beschieting, tot de vijandelijke stellingen doordrongen. Vervolgens keerden zij naar hunne stellingen bij Katia terug. Aanvallen der Engelschen werden met. zware verliezen afgeslagen. Na een gevecht van 8 uur werd een afdeeling vijandelijke ruiterij ten O. van Suez teruggeworpen. Naar men weet, hebben de Engel schen gemeld, dat de Turken ste.ken aanval deden, maar mot verlies van een groot aantal dooden en gevangenen werden teruggeslagen waarna zy achtervolgd werdeD. Thans wordt medegedeeld, dat de troepen opnieuw in coctact gekomen zijn met de vijandelijke achterhoede, en wel op 6 mijl ten O. van Katia. Da duikboot- en mijnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Trident" (8129 ton) en hot Grieksche stoom schip „Achileus" (843 ton) zijn in den grond geboord. In de Oostzee werd een Zweedsche brik door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Da gevechten aan da Somme. In de Nation haalt de Wayfarer het. volgende van uit den brief van een jong Engelsch officier, die aan de slagen aan de Somme deelneemt: „Gij spreekt heel opgewekt over wat ous leger hier uitrichtde meeste menschen in Engeland doen dat, vermoed ik. Maar ik wou, dat de menschen wat meer dachten aan de afschuwelijkheden vandezenopmarsch en aan de voor een mensch schier onduldbare beproeviogen, die van ons voetvolk worden gevergd. Van de twee jaar vechten die aan den len Juli voorafgingen, spreekt men nu als van den vredestijd". Niemand, die het niet heefc gezien of doorleefd, kan zich voorstellen, welk Hjden is noodig geweest om het eerste Duitsche linie stelsel te nemen. Eerst beschiet ons geschut dag en nacht een dorp eu maakt er een hel van, terwijl de Duitsche kanonniers op onze troepen weerwraak nemen. Dan, wanneer het dorp is verdwenen en al het leven er uitgebluscht lijkt, verlaten onze mannen bun stukgeschoten schansen en dringen vol vertrouwen vooruit, terwijl onze kanonnen de verdere linies van den vijand onder handen nemen. Maar zie, uit het ingewand der aarde, onder de rookende puin- hoopen van het dorp vandaan, heffen de vijandelijke machine-kanonniers hun doodelijke wapendh op en maaien onze aanrukkende mannen weg. Dan moeten wy terug of wij nemen het dorp met onweerstaanbare overmacht. Stel, de stelling is genomen. Het volgende etmaal overstelpen de Duit schers dau de groepen rottende dooden rillende levenden met gasbommen zware granaten. De vijand laat ook een hagel granaten op onze ver sterkingen on de aanbrengers van voedsel en water regenen. Jal Het gaat hier, vermoed ik, prachtig met ons Om di batterij van Damloup. Tot de meest schokkende episodes uit den strijd by Verdun behooren de gevechten, geleverd by de zoogenaam de batterij van Damloup, die sedert de Duitschers tot in het fort Vaux waren doorgedrongen, van hun zijde blootgesteld was aan een verschrik kelijk bombardement. Het „Petit Journal" bevat over,zulk een gevecht het volgende relaas: Des avonds werd een compagnie afgelost door een andere, en de offi cieren, in een niet al te veilige schuil plaats te saam gekomen, beraadslaag den onder elkaar, toen plotseling een bom losbarstte, waardoor een berg plaats van granaten in de lucht vloog. Twee officieren werden ernstig ge wond; ter zelfder tijd vielen de Duitschers ons aan. Wij verdedigden ons moedig, maar onder slechte omstandigheden. Duim voor duim vechtende om het terrein, moeten wij het grootste deel der batterij achterlaten. Dob morgens heeft kapitein nog een klein gedeelte der stelling in handenhij heeft zelfs een stukje terrein veroverd. Men moot hem versterkingen toezonden. De compagnie, welke den vorigen avond pas is afgelost, biedt zich ondanks haar verliezen aan. Maar het Duitsche vuur uit de groote stukken is zoo hevig dat de twee compagnieën elkander niet kunnen bereiken. De kapitein ziet zijn compagnie als het waro versmelten, hij heeft zich ten zuiden van zyn batterij terugge trokken, en na vijftien uren strijd verdedigt hij zich nog steeds met 50 manschappen. Bij het vallen van den nacht zijn, er nog slechts 20 over De kapitein van Lhoudt zich treed om aan den strijd deel te nemen. Hy trekt vooruit meteen groot verlies aan manschappen eindelijk bereikt hy de eerste groep en te samen hervatten zy de verde diging I Zij vechten man tegen man niet één verlaat hat gevecht. Gewonde afdeelingschefs weigeren hun post te verlaten. Een doodelijk gewond luite nant zegt, terwijl men hem weg voert „De batterijredt de batterij I" Een onderofficier bezet de batterij met 10 manschappen en weet stand te houden. Een luitenant komt hem te halp; bij heeft een mitrailleur op zijn rug meegevoerd, welke hij zelf bedient. De mannen houden zich prachtig Om twee uur des morgens is de kapitein Lmeester van de batterij 1 Dl luchtaanvallen op Engiland. De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Swinemürde, dat aldaar uit Noor wegen aangekomen reizigers beweren, dat aan Noorache schepen verboden is om Londen aan te doen, teneinde te verhinderen, dat de verwoestingen, aangericht door de laatste Duitsche vliegeraanvallen, gezien en bekend worden. Uit Amerika. Washington, 7 Aug. Het lid van het congres Gallivan, uit Massachu- eetts, heeft in het Representantenhuis een voorstel ingediend, waarby hy het afbreken eischt van de diploma tieke betrekkingen met Engeland, omdat Engeland weigert Thomas Hughes, Kelly en Joseph Smith, twee Amerikaansche burgers, aan wie ondersteuningsgelden voor nood lijdende Ieren zijn toevertrouwd, toe te laten. In het vopratel wordt ge zegd, dat met het oog op het feit, dat de mannen passen en een per soonlijk ichryven van minister Lan- sing bezaten, de houding van Enge land beleedigend is. Vleeschlooze dagen In Rusland, Volgens berichten aan Engelsche bladen is de wet, waarbij het vleesch- gebruik gedurende vier dagen per wordt verboden, Zaterdag ia Rusland in werking getreden. Een ontploffing. Te Koningsbergen heefc in het artilleriedepot Rothenstein een ont ploffing plaats gehad vau Russische munitie. Voorloopig kon worden vastgesteld, dat 30 arbeiders en 20 vrouwen werden gedood14 personen werden zwaar, 58 licht gekwetst. Een klompenmode. Op een dezer dagen te Frankfurt a/M. gehouden bijeenkomst van schoenmakerspatroons werd in den breede over de dure lederpryzen en de schaarschte van het materiaal gedelibereerd. Volgens het jongste distributie systeem kan elke schoenmaker op twee pond zooileder per week rekenen, hoeveelheid voldoende om er ongeveer vier paar laarzen mede te beslaan. Het spreekt van zelf, dat door dezen toestand de reparaties aan het schoeisel nog duurder zullen worden dan ze thans reeds zyn. Voor nieuwe zolen en hakken zal binnen kort 12 tot 16 Mark gerekend worden. Geen wonder dan ook, dat er in de vergadering stemmen opgingen voor houten schoeisel, alias klompen. Een wenhoopidaed. Te Berlijn heeft een zeventien-jarige gymnasiast, die zich al meermalen als vrijwilliger bij het leger had aan gegeven, maar telkens was afgewezen, opgehangen. Men weet zijn daad niet anders te verklaren, dan dat die her haalde afwijzing hem er toe heeft gebracht. Vlaipakhuizen in Zweden verbrand. Kopenhagen, 7 Aug. „Nationalti- mde" meldt uit Stockholm, dat gisteren onder een hevigen storm de in de nabijheid van de Forsasspinnerij gelegen groote vlaspakhuizen, die de voorraden van alle Zweedsche spin n'erljen bevatten, zijn afgebrand. De pakhuizen bevatten 110 ton waren, de waarde bedraagt meer dan twee millioen Kronen. Daar van Rusland geen vlas te krijgen is, is Zweden thans zonder vlas en vele spinnerijen het bedrijf alreeds gestaakt. BINNENLAND. Dultichland en Nederlend. Naar „De Tijd" „uit vertrouwbare bron" verneemt, bestaan er in in vloedrijke Duitsche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale bedoelingen van Nederland hebben ontveinsd, en daar ook op het oogenblik niet a3n twijfelen, ernstige grieven tegen de weinig afdoende papieren protesten, door de neutralen gericht tegen de willekeur der Entente en met name tegen de Engelsche maatregelen ter zee. Indien in het bijzonder de blok kade-politiek door neutrale staten, ook door Nederland, maar steeds lijd zaam wordt verdragen - eene lijd zaamheid, welke uit den aard der zaak ook de belangen der Europeesche middenrijken nog erger in bet gedrang brengt zou op den duur door be doelde rijken niet kunnen worden berust in een aldus ondragelijk geoor- deelden toestand. En zoo zou het gevaar, dat uit Oost en West vol gens den oud minister Colyn - ge durende dezen wereldoorlog in de verte blijft grommen, nog allesbe halve zijn afgedreven. De tebakaaanvoer In Dultsohland verboden. Het „Hbl." schryft Het Wolffoericht, meldende, dat van 7 Augustus af de invoer van ruwe tabair en tabaksfabrikaten in Duitschland varboden is, werd Dins dag door verschillende telegrammen, van particuliere zijde ontvangen, vestigd. Veel indruk heeft het echter in de tabaks wereld niet gemaakt. „De Sumatra oogst is op een twee tal inschrijvingen na geheel verkocht ook van de Java productie" aldus een tabaksman wien we naar de beteeken is van den maatregel vroegen „is zoo goed als niets meer over. De maatregel zal dus voornamelijk invloed hebben op den aanvoer van Amerikaansche tabakk< Maar die aanvoer werd toch al moei lijker door de hooge vrachten en herhaaldelijk req .lireeren van scheeps- ruimte door de Nederlandsche Re geering. Bovendien is het niet waarschijnlijk, dat het invoerverbod op den duur zal blijven gehandhaafd. Het wordt nu verdedigd met een beroep op de groote hoeveelheden welke in het Duitsche Rijk aanwezig zijn. Maar ik geloof, dat al zeer spoedig zal blijken, dat die voorraden niet zoo groot zijn anders waren de prijzen niet zoo op^ geloopen. Van veel invloed op de markt zal dus het invoerverbod wel niet zijn, te meer niet daar Oostenrijk- Hongarye, Denemarken, Zweden en Noorwegen kunnen blyven koopen." Het opbrengen van vleieherssehepen. Het orgaan van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders meldt over de onderhandelingen te Londen met de regeering gevoerd, dat na het eerste - verworpen - voorstel van Engeland, nader door de commissie uii de reeders onder handeld is en andere voorstellen go- N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Miihlen. GOEDKOOP REIZEN. [DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP 's morg. 7 uur, 's avonds 11 uur, van AMSTERDAM 'smorg. 9.16 uur, 'smldd. 3.30uur. daan zijn, die door de reeders in vertrouwelijke bijeenkomst zijn over wogen. Het orgaan vervolgt, dat wat hem bekend is van de Engelsche voorstel de zekerheid geeft, dat die belachelijk laag zyn, en dat die (by niet te hopen aanneming) beteekenen armoede voor duizenden werkers in het visscherij-bedrljf, een armoede, die tot het einde van den rampzaligen oorlog zal duren. Turf In botlsg genomen. De burgemeester van Winschoten nam vierhonderd dagwerken turf in beslag van de verveners Udes en Van der Veen te Zuiderveen, die f 46 in plaats vau f 25.50 per dagwerk Knoeierij met vleeschleverintlei. Aan het gemeentelijk abattoir te Amsterdam is een ernstige knoeierij met vleeschleveranties ontdekt. Deze knoeierij betrefr de leverantie van vleesch voor 't krankzinnigengesticht Meerenberg. „De Tel." meldt hierom trent de volgende byzonderheden „Tot goed begrip van de zaak diene het volgendehet vleesch, dat bestemd is voor de gemeentelijke gasthuizen en voor het krankzinnigengesticht moet naast het keuringsmerk nog een ander stempel dragen. Voor de gemeentel yke gasthuizen is dit een rood merk, het z g. gasthuismerk, voor het krankzinnigengesticht een langwerpig Btempel, vermeldende den naam „Meerenberg". Deze speciale stempels zyn naast het keuringsmerk atgedrukt op last van het Burgerlijk Armbestuur, dat meende, dat het vleesch, dat voor zieken bestemd is, niet alleen op het stedeiyk merk moest „dry ven". Aan deze voorschrif ten wordt streng de hand gehouden. JVrydag jJ. nu bemerkten twee keurmeesters, dat op 8 bouten vleesch, geleverd door de firma J. B. Zee handelaar en bestemd voor het Ryks- krankzlnnigengesticht „Meerenberg", vermoedelyk valsche stempels ston den naast de-gemeenteiyko merken. Wèl vermeldde het stempel den naam van de inrichting, maar er waren gronden om aan te nemen, dat deze stempels niet echt waren. „Het bleek, dat het vleesch niét voor het gesticht gekeurd was. En al heel spoedig kwam aan het dag licht, waaróm dat niet gebeurd was. Er was nameiyk stierenvleesch voor koevleesch en „gras"vlee8ch voor kalfsvleesch geleverd. „Naar aanleiding van deze feiten werd door de keurmeesters proces verbaal opgemaakt en het vleesch in beslag genomen. De directeur van „Meerenberg" deed hiervan aangifte by de justitie te Haarlem, die deze zaak verder zal onderzoeken." Met lucifers gespeeld. Een driejarig kindj-3 is overleden tengevolge van brandwonden, die het Maandag in de ouderlyke woning te Rotterdam heefc opgeloopen, toen het, tydens de afwezigheid van den vader en terwyi de moeder aan de deur boodschappen aannam, met een bran denden lucifer onder een bed zocht, waardoor de kleeren van het kina in brand geraakten. In het bed, dat eveneens vlam vatte, lagen een 2 jarig broertje en een zusje van 9 maanden, die mazelen hebben. Deze beide kinde ren kon men ongedeerd redden. („N. R. C."). Konijnen. Dat de duinen dit jaar overvloedig van konynen voorzien zijn, blijkt wel hieruit, dat tusschen Haarlem en Zandvoort de dieren by menigten over de tramrails loopen. Menigeen raapt des morgens by den eersten dienst naar Zandvoort der E. S. M. nog ai eens zoo'n langoortje op. Dat is beter dan het dure vleesch, zegt de „Opr. H. Ct." Een wenhoplge. Een vrouw, die by Sas van Gent dood aan den electrischen grens afsluiting werd gevonden, is, zooals nader blykt, niet het slachtoffer van een ongeluk. Zo pleegde zelfmoord. Toen ze by de doodelyke versperring stond, wuifde ze nog naar twee kennissen, dan raakte ze snel met den voet den draad aan en viel dood achterover. Ze woonde te Sas van Gent. Ongeluk. Toen Maandag zekere P. en K. uit Buchten, by Sittard, van een fiets tocht naar hun graanvelden terug keerden, hoorde de eerste, die een eind vooruit fietste, plotseling een luiden knal. Hy keek om en vond K. badend in zijn bloed van zyn fiets neergesmakt. Het lichaam was ont zettend verminkt, de handen waren afgerukt en het gezicht vreeseiyk geschonden. De ongelukkige werd naar het hospitaal te Heerlen ver voerd. De oorzaak van de ramp is onbe kend. Men vermoedt, dat K. over een dynamiet-patroon gefhtat is of er een bjj zich droeg, die door het schokken plotseling ontploft is.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1