Laatste berichten. AGENDA. Ëerats Holdersche Bioscoop. Kanaalwog HZ 2 Hoofdnummers: „De gevaren van den Oceaan" en „Z(Jn Eer gewroken". Cinema Palace. Binnenhaven 2 2 Hoofd nummers: „De roode Portefeuille" en „Het geheim van den Grafkelder" Tjs.v.e.n.u.-Bioacoop, Spoorgracht. Hoofd nummer „Ora een Vrouw" a 18 Aug. Twee schitterende Specialiteiten- Voorstellingen in „Casino". MARINE EN LEGER. De luit* t. z. 2e kl. Mar. Hes. N. S. Hartog tornt den ltden Aug. 1916 In werkeiyken dienst en wordt met dien datum geplaatst b(j den onderzoeklngsdienst te Willemsoord. BU IC. B lot luit. t. K B. M. van Straelon, W. Gauw, J. do Mob, D. C. M. HeUerschjj, H. ir. de Bruyne. W. A. dr- Te* Bondt, D W. Bouwmeester, W. van di^ Donker, A. M,E. van Dishoeck, G>W. Bruinsma, J. 0. Fanoy, J. J. B. de Jonge Oudraal, J. W. H. Hoffman, s. Woldringb J.Gzn P. J Hendrikae, C. W. Heringa, P. van Popta, B Valk, A. E. Ernste, J van Leeuwen, J. C. Cornelis, E. L. Martens, J. Varkevisser, H. C. Nleuwenhulaon, 0. A, WeemhoIT tot off. v. adm. 2e kl., de ld. 8a kl. J.M.Tinga, J. P. Kuysten, F. Lawerman, W. Baars. B(j Kon. besluit i» het korps matrozen met Jcort. dienstverband aangawezen als categorie van vrijwillig dienendon, aan wie terstond ont slag uit den dienst bi) de militie of bij de land weer wordt verleend, indien zij na het vol brengen van een dioustverhand van ton minste krilgen. voordat hun militie- c diensttijd is volbracht. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Bllllton, uitreis, vertrok 6 dezer KrakaUu, thuisreis, vertrok 6dezer v. Padang. Rlouw, uitreis,arrlv.7 dezer te Falmoutb. Humatra, thuisreis, vertrok 6 dezer v. Kaapstad. Baoda, uitreis.arrivoerdeS dezer te Genua. Ceiebes, uitreis, arrivoorde 9 dezer te Sabang. J avauitreis, arriveerde 9 dezer te Sabang. Koningin der Nederlanden, thuisreis, vertrok 8 dezer van DurbBn Boeroe vertrok 9 dezer van A'dam naar Java. Rotterdamsche Lloyd. Gorontalo, uitreis, arriveerde 8 dezer te Padang. Kediri, uitreis, vertrok 8 dezer van Falmouth. Menado, thuisreis,passeerde 9 dezer Llzard. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Hollandla, thuisr., vertr. 7 dezer v. Pernambuco. Frisia, ultr., paas.3dezer Fornando Noronha. Kon. West-Indische Maildienst. Prins der Nederlanden, uitreis, passeerde 8 dezer de Terschellingerbank. Haven te Nleuwediep. V Aug. Vertrokken van Nieuwediop naar Rot terdam Zwoodsch ss. „Blanda", id. Aaugokomen van Harlingen en vertrok ken naar Lyth Eng. s.s. „Amulet' 10 Aug. Aaugekoraen van Harlingen en trokken naar Goole Ned. a.a. -Noord- Holland". MARKTBERICHTEN. Anna Paulowna, 8 Aug. 1916. Groontoveillng. Aardappelen (groote) f 1.30 ii I 2.46 per idem (volgers) 1 1.2G a f 136 idem (kleine) f 1.05 k f LW Bloemkool f6.76 a f 13.25 per 100 stuks. Hlabooneu flR- a f20- per 100 KG r.roote boonen f2.20 a f2 40 per 100 K.G. Beverwijk, 9 Aug. 1916. Aardbeien f-.- af-.- per 100 K.G., aard beien f7.- a f8.- por 100 mandjes, bloemkool le eoort fll— a f.—dito 2o soort f6—afO.-, dito 3e soort (Z60 a f0.-, alles per 100 stuks, apucunera f4.— a f6.60, doppera (binnenland) f3.- a f6.-, groenyes(buitenl.)fö.60a f7.60,por 100 pond, komkommers le soort f6.— a fl0.~ dito 2e sóórt f8.— a f6.—, dito 3e soort fL- af2.60 per 100 atnks, kruisbessen fO.t fO.90 per alof, peterselie fl.— a f8.- per bos, postelljn f0.14 a f0.28 per bon, rabarber f6- a f 14.radijs f0.— a f0.- per 100 bos, raapers f6.— a f9.60 per 100 pond, selderij fl.— a f3,— per 100 bos, sla. binnenland fl.— a f0.-, ld. (buitoni.) f 1.60 a f2.— per lOOstuks, spinazie f0 a f0.— per klet, tuinboonen, bin- uonl. f K60 - f 4, id.(bult 1.) f7.76 a f 10,-p. 100 K." wortelen fl.- a f0.— per 100 boa, zuring 0 ct. per ben, raapstelen f0.—afO.— per 100 b andijvie fl.- a r3.- per 100 stuks, spersle boonen z.dr. f14-— a f16.— p. 100 K.G id dub hole f10.60 a f12.- p. 100 K.G. Behagen, 10 Aug. 1916 9 Paarden f 36 Veulens - Ossen 26 Stieren 17 30 Geldekoeian (magere) 26 142 Geldekoelen (vette) 19 46 Kalfkoolen 28 60 Pinkon 14 - Graskalveren 33 Nuchtere kalveren 1 Rammen 150 Schapen (magere) 160 Schepen (vette) - Overhoudere 28 Varkene (vettel p. K.G. 0.76 88 Biggen 14.—.. 68 KonUnen 0.40 861 Kippen 0.10 18 Eenden 1.26 Duiven 1— Ganzen 0.- Zwanen 0.— 874 K.G. Boter 1.46 30 - Kaas 0.60 23018 Kipeleren p. 100 stuks 6.60 Eendoleren p. 100 stuks 0. - Handel magere geldekoelen stug, idem vette vlug, kaifkoeien stug, pinken Idem. Hoorn, 10 Augustus 1916 21 stapels fab'riekekaaa f 67.—. 67 stapels boeren kaas i6L—0 stapel fabrleks commissiekaag f64 stapels boeren commissiekaas f66 00 stapels, middelbare kaka f00.— Totaal 145 stapels, wegende 160.000 KG. Handel vlug. VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nleuwediep aangebracht 8 August ub. Door 26 kordora100 middel tongen, per stuk 60 a 70 ct., 800 kleipe tongen, p. stuk 20 a 26 ct 10 mand kleine schol (6.- a f6 per mand, 20 mand schar f4.— af6.— p. mand. Van pietermanpenvlsschers600 pieterman nen. per 100 atukz f8.—. 9 Augustus. Door 16 korders60 middeltongen, per stuk 66 ct., 800 kleine tongen, per stuk 80 ct., 10 mand kleine schol f0 a f8.— p. mand, 6 mand schar f4.— per mand. 10 Augustus, v.m. 8 uur, niets. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 8 Augustus. 2e Klasse. 2e Lijst. No. 6866 f 2000. No. 10477 f 1600. No. 68 10061 10999 elk f 1000. No. 17653 f 400. No. 13755 18031 elk f 200. No. 4979 9450 12770 17688 20011 elk f 100. Trekking van Woensdag 9 Augustus. 2e Klasse. 3e Ljjst. No. 18872 f 5000. Nos. 10383 en 6798 elk f 1000. Nos. 8983 en 7956 elk f400. Nos. 17011 en 17402 elk f 200. Nos. 2848 6582 11777 en 18846 elk f 100. Burgerlijke Stand v. Helder, van 8 «b 9 Aug. '16. ONDERTROUWD: C. van Dalen eu E. M. Koster, O. de Bie en J. Dienaar, A. de Ridder en K. E. de Zeeuw. GETROUWD: H. P. A. Ernst en J. Brouwer. BEVALLEN: G. Stienstra-IJssel- stein, d., G. van der Meulen—de Leeuw, z., M. van Dok—Bijl, d., M. StinB-Ambuul, z., C. de Meijer— OVERLEDEN: J. Ph. van Os, 85 j., H. Slort, 84 j. DE OORLOG. De algemeens toestand. Zoolang er nog om bet bezit van Thiaumont wordt gevochten, zal er wel geen volkomen overeenstemming in de woderzydsche betichten over het lot van deze vesting mogelijk zjjn. Het Duitsche bericht van Maandag en het Fransche middagbericht van Dinsdag kwamen een heel eind bij elkaar. De Duitschers hadden Maandag dat en gevech.ten op den hoog terug van Thiaumont tot stilstand waren gekomen, zonder dat de vijand voordeelen had kunnen behalen. En Dinsdagmidd. meldden de Franschen, dat de Duitschers weer iu Thiaumont waren. Dat scheelt zooveel niet. Maar het Fransche avondbericht zegt weer', dat de Duitschers toch niet het ver loren terrein ten Zuiden en ten Noord westen van Thiaumont konden her winnen, en dat. de Franschen, na dit oogmerk van den vijand te hebben verijdeld, het offensief hervatten en weer in de sterkte van Thiaumont binnendrongen. Iu afwachting van hetgeen de Duitschers daarvan zullen hebben te zeggen (Dinsdag melden zij afgeslagen aanvallen der Fran schen) kan men constateeren, dat de gevechten bij Verdun hun oude carakter hebben behouden aan geen van beide kanten resultaten van be- teekenis, aan beide zijden groote ver hezen. Evenwel is het initiatief meer dan vroeger aan Fransche zijde. Op het Italiaansch Oo3tentljksche gevechtsterrein is nu de zesde slag aan de Isonzo aan den gang. Alle vijf vorige slagen zijn vrijwel op hetzelfde front, geleverd. Dat front volgde vau de Adriatische Zee af den krommen rand van de hoogvlakte van Dobeido. Voor Goerz lièp de Oostenrijksche verdedigingslinie even aan den Westelijken oever vau de Isonzo, Verder naar het Noorden volgde zij weer den Oostelijk oever. Wat nu gebeurd is, is cr; do Ita lianen hebben de Oost .r.: Ijkers ge dwongen het bruggehoofJ voor Goerz te ontruimon, hetgeen Weenen toe geeft. Voorts hebben zij een berg geoomen op bet Noordelijk gedeelte van de hoogvlakte van Doberdo, den Monte San Micbele. Ten slotte namen zij ook den Monte Sabotino, een Noordelijk steunpunt van de stellingen die ten Westen van do Isonzo dë stad Goerz moesten dekken. Afmge zien nu de Italianen reeds ongeveer een jaar lang op haast ongelooflijk korten afstand vau Goerz aan den overkant van de Isonzo hebben ge legen en, niettegenstaande vijf bloe dige veldslagen, maar steeds gaen stap vooruit konden komen, is het zeker een opmerkelijk feit, dat dit maal voor het eerst hun overmacht, groot genoeg was, oen een wezenlijk succes te verkrijgen, en het is zeer begrijpelijk, dat de vreugde in Italië uitbundig is. Evenwel moet men niet uit het oog verliezen, dat de stellingen die voor Goerz en ten Noorden daar van op den Westelijken oever van de Iaonzo lagen, uit het verdere verdedigingsfrout dor Oostenrijkers vooruitstaken, en dat door een terug neming van die stellingen op de heuvelen, die zich achter Goerz op den linkeroever verheffen, eix die aan beide zijden aansluiten bij de overige Oostenrijksche heuvelstollingen, du algemeene positie der Oostenrijkers niet verzwakt wordt. Of we hier doen hebben met een begin vaneen opmarsch der Italianen naar Triest, kan eerst daarna worden uitgemaakt. De inneming van Goerz is op zichzelf voor dezen Isonzoslag niet beslissend, Het verlies van den Sau Michele gaven de Oostenrijkers eergisteren niet toe. Op het Oostelijk gevechtsterrein hebben de. Russen een succes vochten. Gaat men de plaatsen, die in het Russische communiqué worden genoemd (en die op een rijtje naast elkander liggen) op een kaart op groote schaal na, daD ziet men, dat de Russen op een front van 25 kilo meter breed, tot een diepte van on geveer 10 kilometer zijn opgeschoten. Door dezen nieuwen vooruitgang is de bedreiging voor Stanlalau vergroot. Aan den anderen kant hangt het voor een goed deel van den uitslag dei- gevechten verder naar het Zuiden af, of hier veel verder kan worden op gerukt. De centralen zullen ongetwij feld van die zijde een flankbeweging trachten te ondernemen. („N.Rott. Crt.") Van het Westelijk front. Parys, 8 Aug. CommuniqUé van 's avonds. Aan don rechteroever van de Maas woedde de strijd hevig voort aan het front Thiaumont-Fleury. Met groote hardnekkigheid weerston den wij en sloegen wy den vyand af, die trachtte het terrein ten noord westen en ten zuiden van Thiaumont te hernemen. Daarop gingen wij tot den aanval over, Wij bezetten weder alle loopgraafdeelen, waarin de vijand voet had gekregen en kwamen het werk Thiaumont weer binnen. Wij vermeesterden twee liniön loopgraven aan het front Vaux—Cbapitre—Le Chenois en maakten 200 gevangenen. Wij breidden onze winsten ten noorden van de Somme uit, en ver meesterden een versterkt boscbje en een loopgrgaf ten noorden van bet Hem-boscb, waar we ons handhaafden. In twee dagen vermeesterden wij ten noorden van de Somme de heele linie van Duitsche loopgraven over -een front van zes kilometer en een diepte van 800 ii 600 meters. Sterke vijandelijke afdeelingen die ten noord westen van Tabure, in Champagne aanvielen, zijn door gfanaatvuur uit eengedreven. Peronne In vlammen. Berlijn, 9 Aug. Verschillende bladen bevatten berichten over de vernieling van Peronne door de Franschen. Peronne staat in lichtelaaie, in brand geschoten door de Fransche artillerie. Geheele w^ken zijn aan een zekere vernietiging prijsgegeven, zoo ook de kathedraal van den Heiligen Jobannes, een uit vijf dwarsschepen in rijken gothischen stijl opgetrokken gebouw. Of de beide met eenig mooi snijwerk voorziene houten huizen uit het einde van de 15e en bet begin van de 16e eeuw de vernietiging zullen overleven, schijnt twijfelachtig. Als geheel ver loren moeten reeds de bibliotheek en het museum worden beschouwd, waarvan de inhoud in de bovenver dieping van het oude stadhuis waren ondergebracht. De groote museum zaal bevat, behalve bekende werken van Salvator Rosa, een belangrijke verzameling Engelsche en Fransche werken, beelden en bekende schilde rijen van Frauschr meesters, uit de uegentieude eeuw. Van het Oostelijk front. Petrograd, 8 Aug. Ten zuiden van den Dujestr blijft het succes onzer troepen zich verder ontwikkelen. B\j vervolging van den v{jand namen onze dappere troepen in storm de stad Nynio f en de dorpen Bratysjoef, Palahitsji, Nadvroyna, Tsjarnalostje, Kryvotoelanove en het gehucht Oifcy- nia. Aldus naderen zy voor een deel aan den linkervleugel het gebied in richting van de Worono, waar Tysmenica is golegen. Voor don terugtocht van den vijand werden ontploffingen gehoord. Het schijnt, dat de vijand bruggen en depots heeft laten springen. Het aantal ge vangenen eu de buit zullen nader worden opgegeven. Het door ons ver overde gebied beslaat een oppervlakte van ongeveer 160 vierkante kilo meters. Oe successen der Russen. Naar aan de „Tel." wordt gemeld geeft de correspondent van de „Times" aan het Russische front de volgende opgave van de in de afgeloopen twee maanden behaalde resultaten. Hij acht het waarschijnlijk, dat met nog één goeden veog Oostenrijk zal ineenstorten, maat do Duitschers zijn daaraan nog niet toe, ofschoon de Duitsche meerderheid toch reeds tot het verleden behoort. De beide tegen standers vechten thans onder onge- 'eer gelijke omstandigheden. De Russen, wier vorderingen op sommige punten 55 mijlen bedragen, hebben 3 generaals, 7067 officieren 330.000 man krijgsgevangenen ge maakt en 504 kanonnen veroverd, waaronder vijftig zware, benevens 1200 mitrailleurs en eon ontelbare hoeveelheid buit van anderen aard- Met inbegrip van de andere ver liezen, verloor de vijand minstens drie kwart millioen mannen, terwijl hij thans de schaarsehte aan nien- schenmateriaal begint te gevoelen. Slechts de hevige regens en het onder)oopen van de Stochod moeras sen, hebben den Russen nog kunnen beletten, Kowel te nemen. Van het Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Loiltlou, 9 Augustus. De „Times" verneemt dd. 7 dezer uit het Italiaan- sche hoofdkwartier Van gistermorgen 7 uur tot 's mid dags half vier werden de Oosten rijksche posities van Monte San te tot Monfalcone aan oen zóó hevig bom bardement onderworpen als zelfs in deze gevechtszone nog niet had plaats gehad. Alle heuvels aan dezen kant van de Isonzo, die bedekt waren inet nieuwe battciycn, lieten een onafge broken hagel van projectielen neer komen op do verraste Oostenrijkers, die zich op de rotsen van Sabotino bevoDden, welks top Görz volkomen bebeerscht. Sedert 28 October was de Italiaan- sche linie op den Sabotino ongewij zigd gebleven. De noordelijke helling van den berg was doorgroefd met op groote schaal aangelegde holen, die in de vaste rots zyn uitgeboord. Kort tevoren was, zonder dat de Oostonrijkers er iets van hadden ge merkt een tunnel van 250 M. lengte geboord van welke het uiteinde op slechts 30 M. van de Oostenrijksche loopgraven was gelegen. In die tunnel hadden zich 800 man Italiaafiache troepon verzameld, die op een gegeven sein tot den aanval over gingen, daarbij gesteund door de troe pen in de Italiaansche eerste linie en talrijke reservetroepen. Tallooze kijkers op de andere bergen sloegen het verloop van don aanval Talrijke kreupelboscbjes werden door de Italianen in brand gestoken om te beletten, dat zy den Oostenrijkers dienden tot schuilplaats van waaruit zij - de Oostenrijkers een scherp schuttersvuur konden onderhouden. Die kreupelboschjes waren thans in laaghangende zwarte wolken verbor gen. Toen het sein werd gegeven kropen de Italianen met ongelooflijke snelheid tusschen die zwartwalmende plekken door. Zoo waren de eerste Oostenrijksche stellingen genomen, tegen den tijd dat de vijand zijn spervuur opende. De eerste, tweede en derde Oosten rijksche lino waren binnen 20. mi nuten genomen. Hierop openden de Oostenrijkers een vreeselyke beschie ting op hun oude stellingen. De re doute op den top viel binnen het uur en de vervolging werd langB den kam en de hellingen voortgezet tot aan de Isonzo. overa' maakten de achter volgers gevangenen. Om zes uuY was San Mauro genomen, waarna de ver sterking der nieuwe posities begon. Vele vijanden zochten schuiling in de bosschen aan de steile noordelijke helling tegenover Plawa, maar dat terrein werd door ons „schoonge maakt." Behalve de aanval op den San Sabotino werd nog een algemeene aanval ondernomen langs de geheele linie aan de beneden-Isonzo. De top? pen 188, 133 en Oslawia werden her overd en de posities om welker be zit het vorige jaar was gevochten, gingen in het bezit van de Italianen over. Op den top van de Podgora hielden de Oostenrijkers tot 's avonds stand toen legden zij het ook daar af. Troepen uit Lucinico legden door overdekte gaogen een afstand van verscheiden mijlen af naar de Isonzo. Maanden lang had men aan den bouw dier tunnelgangen gewerkt. De oogenschljnlijk onneembare stel ling op den Monte San Micbele op het Karst plateau met zijn vier drei gende, vreesaanjagende spitsen, van welke er drie verleden jaar waren genomen, gaf zich onvoorwaardelijk over. Luchtaanvallen cp Engeland. Londen, 9 Aug. Vijandelijke lucht schepen bezochten hedenmorgen vroeg de oostkust van Engeland en de zuid oostkust van Schotland. Zy drongen echter niet ver door; zy lieten een aantal bommen vallen. Van verschil lende plaatsen werden zy door afweer geschut bestookt. Voor zoover bekend is, werden drie vrouwen en een kind gedood, veertien personen gewond. Er werd geen bolaugryke militaire schade aangericht. Groote brand in België. Naar van de grens aan de „Tel." wordt gemeld, is iu de nabijheid van Aerschot een geweldige brar.ü uitge broken in eenige Duitsche magazijnen van oorlogsmaterieel. Groote voorra den zijn vorbraud. Nadere bijzonder heden ontbreken. Duitschlands oorlogsdoel. De Hansabund, het verbond van Duitsche groot industrieelön, heeft bij het aangaan van het derde oorlogs jaar een manifest aan zijn leden go- zonden, waarin uit een besluit van het bestuur van 15 September 1915 betreffende Duitschlands oorlogsdoel dit wordt uitgesproken De vryheid van de zee worde ver zekerd; de groote meerderheid van het Duitsche volk keurt gebiedsuit breiding goed, ycorzoover zij onbe denkelijk voor de nationale politiek naar buiten en naar binnen is en tevens strokt om een herhaling van een politiek van aanval op en om singeling van Duitscblaud te beletten do koloniën worden teruggegeven, Duit-schlaud krljge een behoorlijke schadevergoeding in gold, Duitschers in den vreemde wordek schadeloos gesteld. Dl toestand In China. Hoe ook de tegenwoordige Chinee- sche regeering zich beijvert, om aan de eiscben van de zuid-Cüineesche opstandelingen tegemoet te komen, de toestand blyft in zuid China nog steeds verre vau bevredigend. Zoo werd aan Parysche bladen uit Tiontsjin gemold, dat de stad Kanton door de troepen van generaal Sen Tajoeeu Taiuen wordt belegerd. De spoorwegverbinding tusschen Kowloon (tegenover Honkong aan kust gelegen) en Kanton is verbroken. Voortdurend komen te Hongkong verontrustende berichten in over do gevechten bij Kanton. Duizendeu vluchtelingen zijn op weg naar Hong kong. Ook te Hankau, aan de Yangtso, waar Japansche troepen zijn aange komen, heerscht opwindiDg. Zelfmoord. Iu den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft zich in een hotel te (tezer plaatse do sergeant-majoor derartil lerie B. van het leven beroofd. De man was Dinsdagavond laat iu het hotel gekomen. Woensdagmorgen kreeg de kellner op zijn herhaald kloppen geen gehoor, waarna hij den eigenaar van het hotel waarschuwde. Deze verschafte zich toegang tot de kamer, en kwam tot de ontstellende ontdekking dat de sergeant majoor een einde aan zijn leven gemaakt had. Door middel van een koord dat hij zich om de hals gewonden had en aan een knop van het ledikant was vastgemaakt had hij zich geworgd. Bij onderzoek door do politie bleek uit gevonden brieven dat de zelfmoord met voorbedachte rade heeft plaats ih&d. Omtrent de réden, die de man tot dezen wanhoopsdaad heeft gevoerd, tast men in het duister. B. was 48 jaar oud en ongehuwd. Diefstallen aan de Marinewerf. In verband met op de Rijkswerf alhier voorgekomen diefstallen, werd door een politie-ageut van hier, ten huize van 6en te Sneek woonachtig familielid van een der werklieden der werf, een onderzoek ingesteld. Hierbij kwamen allerlei voorwerpen te voor schijn, als touw, zeildoek, blokken,enz., hetgeen vermoedelijk door bedoelden werkman werd ontvreemd. PLAATSELIJK NIEUWS. -Hr.Ms., te Dthbnu U. iheden Nooju-Braoan;" ingekomen. Te 's Graven hage slaagden voor het machinisten-examen, diploma A, de heeren J. A. Cop en J. Duinker, alhier. Landdag „Onze Vloot". Het, bestuur van de afd. Helder van de Koninklijke Nedorlaudsche Veree- nlging „Onze Vloot" heeft stappen gedaan om een «xt.ra-trein te dom loopeiy: Helder—Bussum, ter gelegen heid van de algemeene openlucht- 'oljeeukomst op het landgoed „Oud Naarder»" aan de Zuiderzee, daartoe welwillend afv staan door de familie Van Wotnsel Kooy, op Zaterdag 26 Aug. dus Dam. ten 1 ure, opgeluisterd door het stafmuziekkorps der Kon. Marine. Indien de omstandigheden dit toe laten, zal in de onmiddellijke nabijheid eene oefening van watervliegtuigen plaats vinden. Als sprekers gullen optredenProf. Ds, P. J. Blok„Toen en nu" en luit. ter zee G. A. Waller„Vader landsliefde". Introductiekaarton voor niet-leden kunnen onder toezending van f 0.25 por peraooD, worden aangevraagd bij den voorzitter der afd. „Het Gooi", Parklaan 21, Bussuin. 's Avonds gemeenschappelijke maaltijd, concert in den tuin, concert op den Brink. Wanneer zich minsteDs 200 deel nemers opgeven voor den extra-trein, kan de afd. Helder daarVoor Instaan. Hoo meer deelnemers er zijn, hoe goedkooper de reis voor ieder zal worden. Men kan zich opgeven voor de 2o of 3e klasse. Natuurlijk kunnen ook niet-leden der Vereeniging van deze heid gebruik maken. Bijtijds gered. Dinsdagnamiddag had aan het strand alhier oen ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Eon soldaat, die zich by het zwemmen blijkbaar te ver had gewaagd, on met meer tegen den stroom-op kon, begon in zijn angst te roepen. Op zijn schreeuwen werd niet zoozeer gelet, omdat zoo dikwijls zwemmers hel doen voorkomen alsof zij in gevaar verkeeren te verdrinken, en dan in het water liggen te schreeuwen en met de armen zwaaien, enz. Deze meer dan onhebbelijke, voor anderen zelfs gevaarlijke manier van doon, was dan ook byoa de oorzaak geworden van het verdrinken van den soldaat. Een burger, op het strand gezeten, een flink zwemmer, die al meer menschen uit het water gehaald heeft beschouwde ook de bewegingen en het roepen van den zwemmer als een soort grappigheid, en had geen lust om zich, desnoods gekleed, te water to begeven, om dan tenslotte uitgelachen te worden. Twee geniesoldaten, die zich juist ontkleed hadden om te gaan zwem men, vonden het roepen evenwel verdacht en gingen er op af. Dichterbij gekomen bleek inderdaad hulp nood zakelijk. 0^ het laatste nippertje konden zy den drenkeling by de haren grijpen, en niet dan na groote moeite en inspanning hadden zij de voldoe ning den soldaat aan land te brengen. Hier werd de man volgens de regelen der kunst behandeld. Een juffrouw leende een pape voor de kou, en zoo was hij spoedig weer bij kennis. Het bleek dat de man waarschijnlijk door angst het bewustzijn was kwijt geraakt. Water bad hij niét binnen gekregen. Den geniesoldaten, J. Scholts en J. Sloots een woord van lof voor hun doortastend optreden. Het is nu eebtor te hopen, dat het gebeurde een les zal zyn voor de velen, die als zy zwemmen, het soms „uit de grap" doen voorkomen alsof zij gevaar loopen te verdrinken. Het eenlge wat zij er mee bereiken is, dat indien zij ooit werkelijk in gevaar verkeeren, hen misschien geen hulp verleend zal wordeD, zoodat zy door eigen schuld om het leven komen. Dat alle zwemmers dit nu eens ter dege mogen beseffen. BINNENLAND. Het opbrengen van vlsschersschepen. Waarschijnlijk zal in het begin van de volgende week de commissie uit de Reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisscherlj opnieuw naar Londen vertrekken om de onder handelingen met de Engelsche autori teiten voort te zetten en de belangen van de Nederlandsche visscherij te behartigen. Da Reedersvereeniging te Vlaar- dit'gen heeft bepaald.dat eon wekelijk sche uitkeering zal plaats hebben aan de familiebetrekkingen van de naar Britsche havens opgebrachte visschers, ingaande met den dag, dat ze werden opgebracht en eindigende op den dag van terugkomst in Neder land. Deze uitkeering is vastgesteld op f 14 voor een matroos, f 21 voor een schipper en voor de overige schepelingen naar verhouding. Vliegtuigen boven ons land. Woensdagmorgen passeerden over IJzendljke twee vliegtuigen van on bekende nationaliteit. Zij bewogen zich in Z.-O. richting. Vermoedelijk waren het een tweetal Engelsche machines die eon bezoek gingen bren gen aan Gent. Korten tijd daarna keerde zli langs denzelfden weg, doch op veel grooter hoogte, tarug. Duitsch vliegtuig geland. Nabij het station Vlodrop (L.) is gistermorgen de Duitsche tweedekker B 147 met een luitenant erin gedaald en door de' militairen geïnterneerd. Omtrent de landing wordt nog ge meld, dat de vliegmachine Woens dagmorgen reeds ten 8J uur werd gezien boven Hollandsch grondgebied in de onmiddellijke nabijheid der Duitsche grens, waar ze reeds eeni: gen tijd door de Hollandsche grens wacht werd beschoten. Ten ongeveer 9 uur daalde de machine op een kwart uur afstand van de Duitsche grens. De heer v. A. uit Roermond, daar ter plaatse met oen op verlof zijnden luitenant der Liröburgsche Jagers, op de eendenjacht, bemerkte de ma chine op het oogenblik, dat de be stuurder de motor reeds weer bad aangezet om op te stijgen. De luitenant sommeerde den vlieger door eenige schoten uit zijn revolver tot overgave, waartoe deze, na eenige schoten rakelings langs zijn hoofd gekregen te bebbeu, besloot. Luitenant B. giDg vervolgens over tot ontwa pening van den Duitscher, genaamd Grossmaun en bezitter van het IJzeren Kruis eerste klasse. Een groot dolkmes, dat luitenant B. overgaf aan don inmiddels gekomen on bezoldigden rijksveldwachter Waai en uit Herkenbosch, wist de Duitscher dezen te ontrukken, waarna hij poogde zich door een steek met dit wapen in de linkerzijde het leven te benemen. Door de dikte der kleeding mislukte die poging en bepaalde zich tot een lichte ,bloedende verwonding. Vervolgens verzocht hij op zeer hoffelijke wijze luitenant B. om diens revolver, wat deze natuurlijk geweigerd heeft. Na zijn eerewoord gegeven te hebben, dat hij niet zou ontvluchten, werd hij onder militair geleide met den trein naar Roermond gebracht en aldaar in verhoor genomen. De oorzaak der landing was defect aan den motor. Over de grens gekomen. Te Hengelo zijn Dinsdagavond drie Russische vluchtelingen aangekomen. Te Winterswijk zijn Dinsdag drie Belgische krijgsgevangen aange komen, die de recordhouders der ont vluchten zijn geworden. Op 14 'Juli waren ze bij Dixmuiden gevangen genomen, verbleven eerst 7 dagen op de Kommandatuur te Brussel, ver trokken van daar naar het kamp te Dulmar, waar ze op 24 Juli aan kwamen, en reeds in den nacht van 2 op 3 Augustus zagen ze de kans schoon te ontvluchten. Na vijf dagen kwamen ze op Hollandschen bodem. Brutale Inbraak. Dinsdagnacht bad een brutale in braak plaats in de woning van den officier van juBtitie te Haarlem. Het huis is van onderen tot boven doorzocht. Er is veel vernield. Antieke kasten zijn met gewold opengebroken. Veel oud-blauw is stuk gegooid, en gouden en zilveren voorwerpen zijn in slaap en toen hij wakker werd bemerkte hij dat do tasch, die hij bij zich had en waarin circa f 3500, ver dwenen wa:'. De politie iioeftonmid dellijk een uitgebreid onderzoek inge steld, doch het is haar tot heden nog niet mogen gelukken eenig licht iu deze zaak te brengen. Het toebrengen van bajonetsteken door een vader aan zijn kind. Voor het gerechtshof to 's Graven- hage werd behandeld de zaak tegen H. J. V., varensgezel te Delfshaven (Rotterdam), die zou hebben gepoogd, zijn twee jarig zoontje van het leven te borooven, door hot met een bajonet te steken, terwijl hij in dronkenschap verkeerde. Na ontslag uit het zieken huis is het jongentje overleden. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde hem deswege tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Door den advocaat-generaal, werd verzwaring van straf tot 2 jaar en maanden geéischt. De verdediger pleitte clementie. Brand. Dinsdagavond tegen 10 uur be merkten voorbijgangers dat uit het perceel Korte Nieuwendljk no. 40, waarin gevestigd „Leeuwin's Volks beddeDfabriek", rookwolken naar bui- j;en drongen. De brandweer werd ge waarschuwd en toen deze ter plaatse verscheen, bleek, dat het magazijn in het achterhuis reeds geheel in brand stond. Met een aantal slangen op de Vecbtwaterleiding was men het vuur spoedig meester. Het achterhuis was echter geheel uitgebrand een oogen blik waren de vlammen zelfs boven het dak uitgekomen. De winkel aan de voorzijde heeft vooral geleden door het water. By het uitbreken van den brand waren zoowel de winkelier als de be woner van het bovenhuis afwezig. deu, willen, nu we voor den laatsteii avond in deze stad zijn, ceu woord van horlelijken dank brengen aan onze Helde:sche vrienden. W(j danken hen allen voor de schitterende ont vangst, die zij ons bereidden. Wij kunffen deze plaats niet verlaten zonder uitdrukking te geven aar. deze onze gevoelens, ook voor de Belgische officieren, die ons dezen avond zoo vriendelijk hebben bezig gohoudun. Hartelijke groeten aan allen. E. H. BIDDING, Collingwood Batt., Interneeiingsk., Groningen. De familie was afwezig. Drie duizend gulden vermlet. Enkele dagen geleden, zoo meldt bet „N. v. Emmen", had de wissel- looper P. van Erica, die wissels inde voor. den heer Walburgh Schmidt alhier, zich aan den Odoornerweg neergelegd, naar hij zegt, omdat hij zich- niut wel gevoelde. Hij geraakte BOEKBESPREKINGEN. Engeland en het Oorlogsrecht ter zee. Naar het Duitsch van Dr. Ernst Schultze. Prijs 60 ct. Te Amsterdam by C. L. van Langenhuyzen. Voor bovengenoemd, voor korten tyd verschenen werkje, heeft Prof. Mr. S. R. Steinmetz, een der voor mannen der pro-Duitsche propaganda in ons land, een voorrede geschre ven. Hierin komt het doel van het boekje naar voren. Engeland is het land, dat de overheersching der zee als zijn goed recht beschouwd, het land, dat zich steeds en overal ver zette tegen een meer afdoende rege ling van het zeerecht. Hiertegenover wordt natuurlijk Duitschland gesteld, waar men strijdt voor de werkelijke „vrije zee". In antwoord op de opmerking van lord Cromer in het Engelsche Lager huis, dat Duitschland Engeland wil vervangen, zegt Prof. Steinmetz Neen, het wil eenvoudig die Britsche tyrannie breken, voor goed een'einde maken aan het brutale Britsche mo nopolie. Wie den tyran verjagen wil hoeft zelf geen tyran te zyD. Uit dit voorwoord blijkt reeds, dat de strekkiDg van dit boekje fel-anti- Engelsoh is. In verschillende hoofdstukken, o. „De Zeerooverlj in de geschiedenis van Engeland", en „Engeland in het zee oorlogsrecht", wordt aangetoond, hoe Engeland slechtsnoodgedwongen deel nam aan de beteugeling der zee rooverij, en later van de kaapvaart, en wel alleen omdat ten slotte de Engelsche handelsvloot zelf te veel van deze zeeschuimers te lyden had. De verhouding van Eageland tot de neutralen, de contrabande quaes- tie, het imsbruik van vreemde vlag gen door de Engelschen, en nog heel wat andere onderwerpen worden door den schrijver aangeroerd. Aan het slot van het werk, onder het hoofd stuk „De weerspanninge getemd", komt de auteur tot de conclusie dat Eageland door den duikbooton oorlog tot rede gebracht zal worden. Door alle voedingsmiddelen als on voorwaardelijke contrabande te behan delen, heeft Engeland den Duitschers een geweldig wapen in handen ge geven. Van Engeland, dat het grootste deel der benoodigde levensmiddelen over zee krijgt aangevoerd, was dit een groote domheid. Immers daardoor kunnen de Duitschers de scb met levensmiddelen in den grónd boren. En daarmede acht schrijver bet lot van Eageland bezegeld. „Af gezien van het feit, dat het den Duit schers al of niet zal gelukken den toevoer van levensmiddelen voor En geland af te snyden, het ontzettende gevaar bestaat en de meest verblinde EDgelschman ziet het." „Wat men den vyand wilde aandoen, moet men thans zelve vreezen." Zoo men ziet, is de schrijver ten opzichte van den duikbooten-oorlog erg optimistisch gestemd. Natuuriyk zien de verschillende zaken die de schryver behandeld er door den Duitschen bril bokeken dik wijls anders uit, dan wij, neutralen, ze. zien. Zoo isbyv. de opmerking dat de Duitschers steeds de neutrale vlag eerbiedigden, zeker niet onaanvecht baar. Echter zyn verschillende stukken, by v. die over contrabande en de blok kade, ondanks hun anti-Engelsche strekking, het lezen wel waard, en zullen zij ook den Entente-gezinde onder de neutralen, te denken geven. INGEZONDEN. Door bemiddeling van een plaats genoot ontvingen wij van een der Engelsche goInterneerden,die eenigen tyd hier ter stede vertoefde, het vol gende schrijven, met verzoek tot plaatsing. The last evening we are in this town, wo Englishmen so far from our families and friends, wisb to give a hearty note of thanks to all our friends in the Helder. Thanking them one and.all, for the splendid reception they have given us. We cannot leave this town without ex- pressing our thoughts; also to the Belgian Offlcers who so kindly enter- tained us thiB evening. Our best wishes to all. E. H. Ridding. (Vertaling). Wy EngelBcben, zoo ver van onze familieleden en vrien- Van het Westelijk front. Berlyn, 9 Aug. De gisteren gemelde aanvallen van de Engelschen en Fran schen ten Noorden van de Somme tegen het geheele front van het Fourreaux-bo3ch tot aan de Somme zyn gebroken. De Engelschen lieten 10 officieren en 374 man aan onge- wonde gevangenen in onze handen en verloren zes machinegeweren. ceDeens miBlukte vannacht een erke aanval yan de EDgelschen op i linie Ovillera—Bazentin-le-Petit. Rechts van de Maas vielen aan- zieniyke Fransche strijdkrachten iu het vak Thiaumont-Fleury, in Cha- pitre en het bergwoud meermalen aan. Met de zwaarste verliezen moest de tegenstander op verscheiden plaatsen wyken. Het aantal krijgsgevangenen, dat wy maakten, is tot ongeveer 360 man gestegen. Parys, 9 Augustus. Ten noorden van de Somme hebben de Duitschers vannacht hevige aanvallen gedaan tegen de stellingen, gisteren en eer gisteren door ons ten noorden van het bosch van Hem veroverd. Slechts op één punt zyn de Duitschers erin ;d een loopgraaf te hernemen, doch deze is kort daarna voor hot grootste deel hernomen. Op den rechteroever van de Maas is de strijd om het fort Thiaumont. voortgezet. De Duitschers hobben er opnieuw voet gekregen, nadat wij tal van aanvallen hadden afgeslagen. Wij bevinden ons in de onmiddellijke nabyhöid van het fort, dat onze ar tillerie krachtig beschiet. In het dorp Fleury hébben wij eenige vorderingen gemaakt. Een vljandeiyke aanval in het bosch van Yaux—Chapitre is afgeslagen. Vannacht heeft een Fransch vlieg tuig, bemand met een bestuurder «n een bomwerper, 150 K.G. ontplofbare projectielen op de kruitfabriek van Rothweil aan de Neckar geworpen. Twee groote branden en verscheidene ontploffingen zyn in de fabriekago bouwen waargenomen. Van hat Oostelijke gevaahte- terreln. St. Petersburg, 9 Aug. Ten oosten van Swinioechy hebben onze troepen zich meester gemaakt van een deel der vyandeiyke schansen 18 officie ren en ongeveer 600 soldaten ge van genen genomen Aan de Koropiec hebben wy den vyand uit een versterkt werk ver dreven en ons op den linkeroever van de rivier tot aan de samenvloeiing met den Dnjestr genesteld. Ten zuiden van den Dnjestr is do vervolging van den vijand voortge zet en zyn een reeks dorpen en hoogten bezet. Zy hebben de Tlumacz, een zyrivier van den Dnjestr bereikt. Gisteravond om 8 uur hebben onze troepen de stad Tysmenica bezet, de hoogten ten N.O. daarvan tot den rechter van den Dnjestr vermeesterd en den rechteroever van de Vorona, van ten zuiden van Tysmenica tot aan den oorsprong, bezet. Het geheele aantal gevangenen, door de troepen van generaal Letsjitsky gemaakt in de gevechten van 7 dezer, bedraagt: 88 officieren en 7400 soldaten, w. o. 8500 Duit schers. Zy hebben 5 kanonnen, w. o. drie zware, 60 machinegeweren, caissons en bom werpers buit gemaak t Berlijn, 9 Augustus. Pogingen van de Russen om ten Oosten vab Frie- drichstadt de rivier over te steken zyn verydeld. Aanvallen der Russen tegen Skrobowa zyn afgeslagen. In een zwaren stryd zyn onze troepen bij Koechary en Porskaja Wolka (ten N.O. van den spoorweg Kowel Luck) over win naars gebleven De gevechten ten westen van Luck zyn in ons voordeel beslist. De Oosten rijksche troepen hebben dooreen tegen aanval hunne stellingen ten Oosten van Scelwof geheel heroverd, 350 man gevangen genomen en verschei dene machinegeweren buit gemaakt. Front aartshertog Karei: Het aan tal bij Zalocze gemaakte gevangenen is tot 12 officieren en 966 man ge- Ten Zuiden van de Dnjestr zijn de verbonden troepen achter de linie Nisniow-Tysmenica-Ottynia terug getrokken. Weenen, 9 Aug. In Boekowina is de vyand in de streek van den Capul naar het Noorden teruggeworpen. Aan de boven-Pruth hebben onze troepen de hoogten ten Oosten van Worochta vermeesterd. Van het Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Rome, 9 Augustus. Onze troepen zyn vandaag Görz binnengetrokken. Reeds gisterochtend had onze infan terie de hoogten van Oslavia en Podgora g_eheel veroverd. Overal heeft de vijand wapenen, munitie en krijgs tuig in den steek gelaten. Gisteren tegen den avond staken afdeelingen op een doorwaadbare plaats de Isonzo over en versterkten zich op den linkeroever. Een kolonne ruiterij, bersaglieri en wielrijders werd onmiddeliyk over de rivier gezonden om den vyand te vervolgen. Op den Karst hebben wij gisteren opnieuw aanvallen van den vyand tegen de toppen van den San Michelo afgeslagen en stormenderhand nieuwe vyandelijke verschansingen in de nabijheid van het dorp San Martino genomen. Het tot dusver getelde aantal der door ons gemaakte gevangenen over treft de 10,000 en nieuwe blyven toestroomen. De gemaakte buit, die nog niet kon worden geteld, is reus achtig.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2