KELDERSCHECOURANT Corsetten „De Ster" GEMEENTERAAD VAN HELDER, V No. 4664 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG (3^** De abonnementsprijs van de „Heldersche Courant" Is thans por kwartaal In do stad 75 cent, franco por post ft.—. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Vervolg Gemeenteraad. 2. Feuilleton enz. DE OORLOG. De legerberlchten «en 20 en 21 Augustus. Van het W e s t e 1U k front. De bedrijvigheid ten N. van de Somme houdt aan, zoo meldt het Fransche communiqué van den 22aten. En er wordt aan toegevoegd, dat in de streek van Cléry opnieuw vorde ringen werden gemaakt. De veroverde buit is nog met 2 77 mM. kanonnen vermeederd, waardoor het aantal tot 8 steeg. De laatste twee werden buit gemaakt in het Zondag door de Fran- schen veroverde bosch ten Z. van Guillemont. Ten Z. van de rivier werden ver scheidene kleine stukken loopgraaf genomen, en gevangenen gemaakt. Op andere deelen van het front heerschte kalmte. Het EngelBche bericht van den 21sten meldt eveneens dat de dag kalm voorbij ging. Een kleine aanval der Duitschers bij de hoeve Möuquót werd afgeslagen. Volgens het bericht van den 22sten echter werd een aan val ondernomen bij Pozières en bij Thiepval, waarbij de Engelschen erin slaagden hun linie bij het eerstge noemde dorp een halve mijl vooruit te brengen, terwijl zij bij Thiepval, voornamelijk bij de Leipzig redoute, hun stellingen tot op 1000 M. van Thiepval vooruitschoten. Zij namen hierbij meer dan 100 mau gevangen. Berlijn meldt dd. 22 dezer, dat de gevechten ten N. van de Somme weder grootere uitbreiding kregen. Aanvallen der Engelschen tussehen Thiepval en Pozières werden afge slagen. Alleen een vooruitspringende hoek der Duitsche stellingen ging verloren. N.O. van Pozières zakten de aanvallen onder het vuur der Duit schers uiteen. In bet dorp Guillemont wisten de aanvallers tijdelijk door te dringen. Er werden daar verbitterde gevechten geleverd, met het gevolg, dat de aan vallers terug moesten, en het dorp zich weer vast in handen der Duit schers bevindt. Plaatselijke aanvallen der Franschen, zöbwel ten N. als ten Z. van de 8omme werden afgeslagen. Eenige stukken loopgraaf die ten Z. van de rivier verloren waren gegaan, werden in een tegenaanval waarbij 80 man gevangen genomen werden, hernomen. Van het O o s t e 1 ij k front. Volgens het Russische legerbericht van den 21sten, bleef de vooruitgang der Russen in de streek van Toboly in de streek van Rudka Czerwiszscze aanhouden. Tijdens de gevechten op 18 en 19 dezer namen de Russen hier 16 officieren en 1850 man gevangen. Verder veroverden zij een kanon, 18 machinegeweren, 4 bommenwerpers en verder oorlogsmateriaal. Ten W. van Nadworna rukten de troepen met' succes op en werden een reeks hoog ten bezet. Ook in de richting van Kuty werden vorderingen gemaakt. Aan vallen van den vijand tegen de hoogte Tommatik werden verijdeld. De latere Russische berichten mel den dat de toestand onveranderd is. Volgens de Duitsche mededeelingen zetten de Russen hunne aanvallen in de streek van Rudka Czerwiszsze met groote hardnekkigheid voort, zonder nochthans eenig voordeel te behalen. 2 officieren en 240 man werden ge vangen genomen. Van Oostenrljksche zijde wordt medegedeeld dat verschillende aan vallen der Russen, o.a. bij Zabie, in de streek van den-Tartarenpas, en ten W. van Zalosce afgeslagen werden. Ten W. van Zielone werden 200 Russen gevangen genomen en 2 machinegeweren vermeesterd. Aan den spoorweg Kowel-Sarny moesten de Russen eenige vooruitgeschoven schansen ontruimen, waarbij 2 ma chinegeweren in handen der Oosten rijkers vielen. Van het Italiaansch-Oosten- rijksche front. Geen gebeurtenissen van belang. De artilleriegevechten houden aan. dorp Gornitsjewo werd door de Bul garen bezet. Wat men aan do zijde der Entente van plan- is, werd nog niet bekend. Eenige dagen geleden werd medege deeld, dat men op de aankomst dei- Italianen wachtte, volgens andere berichten was het wachten op de toestemming van Roemenie om den Russen doortocht door de Dobroedsji (Sï.'deel van Roemenie) teverleenen. Hoe het zij, de verbondenen hebben te Saloniki versterkingen ontvangen vau Russische en Italiaansche troepen. Do eerste coutingenten van beide nationaliteiten werden reeds geland. Zoodat het spel ook daar spoedig in al zijn bloedigheid zal worden ge speeld. Van het Russisch-Turksche front. Naar van Russische zijde gemeld wordt, raken de Turken weder in het nadeel. De gevechten in de rich ting van Diabekr verloopen in het voordeel der Russen. Ten W. van hetWan meer werd terrein gewonnen. Een heele compagDie werd hier ge vangen genomen. Ten W. van den O. Euphraat werden 10 officieren en 215 man gevangen genomen, eh 3 lichte kanonnen en 4 machinege weren buitgemaakt. In Perziö werden afdeelingen van den vijand verstrooid. BU Kalamosovfa werden de Turken een weinig teruggedreven. Een later bericht meldt, dat in de richting van Diabekr een krachtig versterkte hoogte door de Russen werd vermeesterd, waarbij een groot aantal Turken gevangen genomen werden. Overigens is de toestand onver anderd. Oa Jongste slag In dejloordzee. Berlijn, 22 Aug. In verband met de door onze onderzeeërs behaalde successen worden naar aanleiding van een ambtelijke Engelsche publicatie de volgende bijzonderheden opgrond van intusschen ontvangen rapporten bekend gemaakt. Den löden Augustus des middags tegen vijf uur kreeg één van onze onderzeeërs vijf kleine Engelsche kruisers iD zicht, die door twee tor- pedojagers-flottilles vergezeld werden en in Z.O. richting koersten. Achter deze booten stonden zes slagkruisers met een sterke beveili ging van torpedojagers. Het gelukte den onderzeeör op een van die torpe dojagers, die vier sclioorsteenen had en oogenschljnlljk tot het Mohawk- type behoorde, aan schot te komen. Kort daarna zonk de torpedojager, terwijl zijn achtersteven hoog boven het water uitstak. Toen spoedig daarna af de Engel sche schepen rechtsomkeerd maakten, viel de onderzeeör een zich op dat oogenblik in de achterhoede bevinden den 25 zeemijlen loopenden kleinen kruiser van het type der Chattam klasse aan. Men observeerde, dat de boot twee keer getrc ffen werd en wel één maal in de bak en éénmaal in 'de machinekamer. Het schip maakte dadelyk veel slagzij en bleef liggen. Door de sterke beveiliging der vijandelijke booten gelukte het den onderzeeör pas 2l/g uur later opnieuw een aanval op den kruiser te doen, die intusschen op sleeptouw genomen was. Kort voor de onderzeeër zijn schot loste, observeerde men, dat een tor pedojager, die op 800 M. schuinsaf lag, full speed op den onderzeeör af- stoomde en trachtte hem te rammen., De onderzeeër dook onmiddellijk en vernam dadelijk daarop een sterke detonatie aan de oppervlakte. De vijandelijke torpedojagers achtervolg den den onderzeeör totdat de duister nis inviel. öze is intusschen behouden terug gekeerd. De zwaarbeschadigde kleine kruiser werd later door een anderen Duitschen onderzeeör verwoest. Oultsoh slagschip gezonken. Londen, 22 Aug. De Admiraliteit bericht: De onderzeeör „E 23", die uit de Noordzee is teruggekeerd, rap porteert, dat hij in den ochtend van 19 dezer met succes een aanval heeft gedaan op een Duitsch slagschip van i Nassauklasse. De commandant van den onder zeeör deelt mede, dat hij, toen het schip door vijf torpedojagers terug naar de haven werd begeleid, het op nieuw aanviel en het trof met een tweeden torpedo. Hij gelooft dat het gezonken is. Onnoodig te verklaren, dat het officieels Duitsche bericht, dat een Engelsche torpedojager iu den grond geboord en een Engelsch slagschip beschadigd zouden zljo, totaal uit de lucht is gegrepen. Magazijn HELDER, KROMMENIE, UITGEEST. BINNENLAND. Van het front op den Balkan, Het offensief der Bulgaren wordt voortgezet. Naar van Duitsche zyde wordt medegeeld werden alle stellin gen der Serviërs op den Malka Midze Planina genomen, en werd de aanval voortgezet. Verscheiden tegenaanval len van den vijand hadden geen re sultaat. Tussehen het Boedkowa en Tacby- nomeer werden de Franschen over de Stroema teruggeworpen. Verder naar het O. werd de kam van de Smynica Planina genomen. Het -Bulgaarsche bericht van den 21sten meldt, dat den 20sten verder in het Stroemadal werd opgerukt. De vijand werd naar den rechteroever van de rivier teruggeworpen. Op den linkeroever werden verschillende dor pen bezet. Er werden 40 Franschen gevangen genomen. In de streek van Florina en bij het Ostrowo-meer wonnen de Bulgaren terrein. De Servische stellingen op den Nice Planina, die door twoe regimenten van de Servische Donau-divisie wer den verdedigd, zijn genomen. De Yljand trok naar het O. terug. Het Landstorm. De minister van oorlog brengt ter algemeene kennis, dat nog niet-kan worden bepaald, wanneer de in 1889 geboren personen, die tot den land storm behooren of daartoe op of na 1 September 1916 komen te behooren, in werkelijken dienst zullen gesteld. Behoudens onvoorziene qmstaudig- hedèn zal hun opkomst in geen geval eerder moeten plaats hebben dan in de tweede helft van December a.s. Vermoedelijk echter zullen de meeaten hunner eerst in 1917 behoeven op te komen. Zoodra do tijd van indienststelling zal zijn bepaald, zal nadere bekend making volgen. Het opbrengen der Nederlandsche vlsschersschepen. De deputatie uit IJmuiden, uit Lon den teruggekeerd, heeftin een Dinsdag gehouden vergadering de voorwaarden der Engelsche regeering medegedeeld, waarop de trawlers vrij zouden kunnen komen en de geheele trawlvisscherlj onbelemmerd zal kunnen worden uit gevoerd. Deze voorwaarden komen daarop neer, dat m het vervolg ook Engeland een gedeelte der te IJmuiden aan gevoerde visch in de open markt zal kunuen koopen. Nadere inlichtingen konden over deze belangrijke kwestie nog' niet worden gegeven. Engeland zal nu gaan doen wat het steeds had kunnen doen, namelijk in de publieke markt alhier de visch opkoopen. De quaestie over het viljlaten der opgebrachte korders is nog niet ge heel opgelost, doch men hoopt hierin ook wel een volledig resultaat to be reiken. De commissie uit de reederljen zal opnieuw eene conferentie met den minister en daarna met den Brit- schen gezant hébben. Aardappelen. Zooals bekend is, werd de vorige week de grens gesloten voor den uitvoer van aardappelen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling deze voorloopig niet te heropenen eu het ia zelfs onwaarschijnlijk, dat de geheele oogst verder in het land moet blijven. Dezer dagen worden aan het Departement de oogatberich- tcn ingewacht en op grond daarvan zal dan een definitieve beslissing worden genomen. Het is echter nu reeds van algemeene bekendheid, dat de gemiddelde opbrengst per H.A. ver blijft beneden die van het vorige jaar, terwijl bovendien enkele duizen den H.A. minder met aardappelen bebouwd zijn. Een en ander heeft reeds een aanzienlijke prijsstijging ten gevolge gehad. Wel bestaat de ver-, wachting dat, naar mate do land bouwers zekerheid zullen krijgen, dat geen uitvoer meer zal worden toe gestaan óok niet voor aardappelen die voor export zijn verbouwd de prijzen weder iets zullen teruggaan, maar deze zullen toch in ieder geval boven het middelmatige blijven, omdat anders ook het gevaar be staat, dat de aardappelen aan het vee zullen gevoerd worden tenzij van regeeringswege intijds maatregelen worden genomen om dat tegen te gaan. De aardappelmeelfabrieken zullen slechts in beperkte mate mogen pro- duceeren. (Hbl.) Aankoop van Inlandsche rogge, v tarwe, gerst en haver. Door de Provinciale Broodcoramis- sie voor Noord Holland zijn de vol gende mededeelingen inzake den aan koop en het in ontvangst nemen van rogge, tarwe, gerst on haver gezonden aan de Burgemeesters in de provincie Noord-Holland. 1°. Tijdstip van in ontvangst nemen. Het ligt niet in de bedoeling, dat de landbouwers den oogst zoo spoedig mogelijk zullen leveren; integendeel is het gewenscht, dat de oogst zoo veel mogelijk bij de landbouwers in het stroo wordt bewaard en succes sievelijk in den loop van najaar en winter wordt gedorscht. Ten einde dit te bevorderen, ligt het in de be doeling, aan de landbouwers een billijk geachte vergoeding toe te kennen voor latere leveriDg dan 1 October in den loop van het najaar en in den winter. Door den Minister zal dezer dagen die vergoeding, die waarschijn lijk uitgedrukt zal worden per week, worden vastgesteld. U ontvangt dan daarvan bericht. Intusschen is, waar plaatselijke omstandigheden .hét noo dig maken, levering terstond na den oogst niet uitgesloten, doch in dat geval gelden de prijzen, door den Minister vastgesteld. 2°. Plaats van levering. Het ligt in de bedoeling, bij het voorschrijven van de plaats, waar door de landbouwers moet worden geleverd, zich zooveel mogelijk aan te sluiten aan de plaatselijk bestaan de gebruiken. In een streek, waar de landbouwers gewoon zijn, hun pro ducten naar een markplaats te bren gen, gelden de door den Minister vastgestelde prijzen voor levering op de marktplaats. In streken, waar de landbouwers gewoon zijn te leveren bij het schip, hetwelk door de koop lieden bestemd is voor het vervoer en dat eene bepaalde ligplaats heeft, moet de levering als gewoonlijk op deze bepaalde plaats geschieden en gelden de vastgestelde prijzen voor levering, aldaar. 3°. Lavering van zakken. Ook in dit opzicht ligt het in de bedoeling, zich geheel aan te sluiten bij de bestaande gebruiken. In streken, waar het gewoonte was dat de zak ken door de handelaren werden ge leverd, moeten ook thanB de zakken ter beschikking van de landbouwers worden gesteld. Het ligt in de be voegdheid der Burgemeesters om, waar noodig, voor het gebruik dezer zakken en voor het ontvangen der granen de tussehen komst van hande laren in te roepen en hun voor hunne bemoeiing eene redelijke vergoeding toe te kennen, een en ander in over leg met den voorzitter der Commissie. 4°. Qualiteit der te leveren granen. Behalve, zooals reeds in de circu laire van den Minister is aangegeven, ten opzichte van het gewicht, moet ook rekening gehoudun worden met de qualiteit der te 16veren granen. De prijzen, aangegeven in de circu laire van den Minister van Landbouw, gelden, zooals daar gezegd Is, voor goede, qualiteit. 5°. Gebruikelijke kortingen. Met dezen term worden bedoeld de kortingen, zooals die plaatselijk in den handel gebruikelijk zijn. 6°. Zaaigranen. Het ligt in de bedoeling, de legenheid te openen voor de levering van zaaigranen door andere land bouwers en uit andere streken. 7°. Hoeveelheden voor veevoeder bestemd. Dezer dagen kan worden verwacht de vaststelling van de hoeveelheid granen, die den landbouwer voor vee voeder kan worden gelaten. 8°. Reeds verkochte partijen. De mogelijkheid doet zich voor, dat in sommige gevallen de oogst door den landbouwer te Yelde zal zijn ver kocht. In dat geval moet het contract voor de levering van den oogst ge sloten worden met den kooper. 9°. Kleine hoeveelheden. De mogelijkheid bestaat, om zeer kleine hoeveelheden, waarvan voor den Burgemeester vaststaat, dat zij voor persoonlijk gebruik zijn bestemd, door het gezin van den landbouwer of door zijn personeel te worden ge geten, vrij te laten. Daarbij moet als maatstaf worden aangenomen een maximum van 90 K.G. per persoon, kinderen bereden 2 jaar niet mede- gerekend. 10°. Granen getooid In andore gemsenten. Granen, geteeld in een andere ge meente dan die, waar de verbouwer woont, behooren in laatstbedoelde ge meente, waar door den verbouwer het graan zal worden geborgen, te worden aangekocht. 11°. Weigering om contracten te sluiten.. Indien het mocht voorkomen, dat landbouwers weigeren hun oogst op de door den Minister aangegeven wijze te verkoopen, worden de Burge meesters hiermede uitgenoodigd, daar van terstond bericht te doen aan den Voorzitter der Provinciale Broodcom missie voor Noord-Holland. Een verdacht geval? Uit Weltevreden wordt aan de Telegr. geseind, dat luitenant Dorren, die tegen den wil harer familie een Indische princes trouwde, plotseling overleden is. OmkooperlJ. De Venlosche gemeentepolitie heeft naar de gevangenis te Roermond overgebracht den kommies der be lastingen, W. St., die zich door Duit sche smokkelaars had laten omkoopon. Smokkelen. Aan de grens te Beek bij Nijmegen hebben de rijksambtenaren Dinsdag- jen in een wagen van S. te Nijme gen, waarmede e&s- verhuisboedel uit Duitschland zou worden gehaald, een dubbelen bodem en dubbele wanden ontdekt, die opgevuld waren met 555 pond leer en een groote hoeveelheid margarine, vet, olie, meel, enz. Alleen het leer had een waarde van ruim f 1000. Alles werd in beslag genomen gen den vervoerder is proces-ver baal opgemaakt. Over de grens gekomen. Dinsdagmorgen ia te Valkenswaard in Duitsche deserteur aangekomen. Volgens zijn verklaring was hij van de wacht Neerpelt (Belgiö). Hij moest op post aan de grens en daar hij wist, dat hij vandaag naar het front moest, was hij over een muur van de wacht geklommen, alzoo den elec- trischen draad mijdende. Hij had een een hoed op en eon burgerjas aan. Zijn uniformjas (tuniek) is later aan de grens, waar hij zo verborgen had, jgehaald. Zijn wapens had hij aan de wacht gelaten. Straatroof. In den avond van 18 Juni, om streeks elf uur, stond iemand uit de )rovincie op den O. Z. Voorburgwal >ij de Armsteeg te Amsterdam te prateu met een bewoonster der St. Olofsteeg. Plotseling greep de vrouw naar de linkerbinnenzak van 'a mans jas en haalde daaruit een portefeuille, waarmede zij hard wegliep, om ten slotte in haar woning te verdwijnen. De beroofde zag haar de woning binnen gaan en waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde en de jortefeuille, inhoudende acht bank- nljetten van f10, spoedig in de dakgoot verborgen vond. Dinsdag stond de vrouw voor de vacaotiekamer der Rechtbank aldaar terecht. Zij heeft aan de Rechtbank een brief geschreven, dat ze een -ander leven zal gaan leiden. De politiebeambte, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat de beklaagde een acht h tien jarou de St. Olofsteeg bewoont en op het politiebureau een slechte reputatio heeftverschillende klachten van berooving zijn tegen haar ingekomen, doch tot dusver heeft men nooit het bewijs tegen haar geleverd kunnen krijgen. Het O. M., mr. Cluysenaar, eiachte zes maanden gevangenisstraf. Mr. A. Zeldenrust.dleals verdediger was toegevoegd, verzocht de beklaagde voorwaardelijk te straffen. Uitspraak 5 September a.s. gehouden op Dinsdag 22 Augustus 1916, 's avonds tan 8 uur. Voorzitter de heer Houwing, burge meester. Aanwezig alle leden, behalve de heer De Zwait, die verhinderd was wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld, nadat de Voor zitter den heerenGrunwald en Spruit eene rectificatie van enkele woorden, die zij verzochten aan te brengen, heeft toegezegd. Ingekomen stukken en mededeelingen. 1. Goedkeuring van: a. de verordemug-op de heffing van opcenten op de hoofdsom der perso- neelo belasting; b. 2e kohier der Plaatselijke belas ting naar het Inkomen 'en 5e school geldkohier, beide dienst 1916. 2. Besluit der Staten van Noord Holland van 18 Juli 1916, No. VII, waarbij ten behoeve der Zeevaart school, met ingang van 1916 tot wederopzegging, een bijdrage is leend van ten hoogste f2050.— ptr jaar, als Rijk en Gemeente jaarlijks onderscheidenlijk tenminste f9700.- f6850.ten behoeve der school beechikbaar stellen. 2 voor kennisgeving aange nomen. 8. Adres van C. D. Colpa, houdende verzoek om overplaatsing als hoofd van school 7b naar de op te richten uJ.o.-schooI. Voorzitter deelt mee, dat de districts schoolopziener eerst de goed keuring en nadere regeling omtrent de voorgestelde schoolplannen wil afwachten alvorens eon voorstel te ■en. De heer G r u n w a 1 d heeft gezien dat er verschil van meenifig is tus sehen den schoolopziener en B. en W. Hij hoopt, dat het m.u.l.o.-onderwijs voor 1 Sept. klaar zal komen. Voorzitter zegt, dat hij daar aan twijfelt; het College zal echter doen wat het kan. Aan de hoofden van scholen is echter geschreven de leerlingen die naar u.l.o. en m.u.l.o. zouden overgaan, voorloopig te hou den. De heer G r u n w a 1 d meent, ge zien de stukken, dat B. en W. sterker staan dan den schoolopziener, maar hoopt zeker dat met 1 Oct. de zaak haar beslag heeft. Voorzitter zegt, dat B. en W. het zekere voor het onzekere bobben genomen en hier deu kortsten weg maar hebben gezocht door toegeven. De heer M i c h e 1 a vraagt, of de kinderen die anders op de u.l.o.-school zouden zijn gekomen, nu moeten wachten. Wethouder De Ven antwoordt, dat het gewone examen doorgaat, alleen de kinderen der andere scholen zullen daar voorloopig moeten blijven. 4. Adres van het Ned. Verbond voor Vakvereenigingen, houdende verzoek ten spoedigste de herziening der loonen van het lagere ambte naren-, bedienden en werklieden- personeel ter hand te nemen. Gesteld in handen van B. en W. om prae-advles. 5. Adres van den brugwachter J. Dekker, daarby verbetering verzoe kend van zijn ambtswoning. Voorzitter stelt voor, dit aan te houden tot bij de begrooting. De heer Örunwald heeft daar- gen bezwaar. Hy meent, dat spoe dige verbetering hier noodig is. Voorzitter meent, dat hier toch wel een dag en uur kan gewacht worden. De heer M i c h e 1 s merkt op, dat de woning allang op de nominatie stond voor verbetering. Hij heeft er vroeger al eens naar gevraagd want de toestand is onhoudbaar. Voorzitter zegt zoo spoedig doenlijk verbetering toe. De heer G r u n w a 1 d wilde het adres naar B. en W. zenden om prae- advies. Voorzitter merkt op, datB.enW. al overladen zijn inet werk. Volgen de week zal de Raad alweer in ver- jaderiDg bijeengeroepen worden. Hij jeveelt aan behandeling bij de be grooting. Aangenomen. 6. Voorstel van D. H. Gruuwald tot vaststelling eener verordening tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen. (Zie „Heldersche Courant" van Zaterdag 19 Aug. j.1.). De heer Van Breda merkt op, it in de artikelen alleen sprake is van straf op verkoop. Hij meent, dat ook het rooken door kinderen moet verboden worden. De Voorzitter Btelt voor, het voorstel in handen van B. en W. te stellen om prae-advles qn dit af te wachten. Aldus besloten. 7. Adres van J. van Roon daarbij eervol ontslag verzoekend als leeraar aan de Zeevaartschool en aan do Vis schermschool met ingang van 1 Oc tober 1916. Eervol verleend onder dankbetui ging. Gratificatiën. Voorstel om voor 1917 toe te ken nen de gewone jaarlyksche gratifl catiën aan 1. wed. A. Kruk f 50.— 2. Wed. J. Roosloot, wed. D. Visser eu wed. A. J. de Graaf ieder f 100. Aangenomen. Belastingkohieren. Ter vaststelling worden aangeboden het 6e en 7e kohier van schoolgeld heffing, dienBt 1916, onderscheidenlijk tot f71.— en f 112.58. Aangenomen. Rapport der Raadscommissie betreffende de zaak Buljs. (Reeds in zijn geheel opgenomen in de „Heldersche Courant" van Dins dag 8 Aug. 1916). De heer Spruit zegt, met belang stelling te hebben kennis genomen van het rapport. Hy is er echter niet tevreden mee. Men ia een andere kant uitgezeild dan verwacht was. Mej. Veentjer wist het moeilijke van het geval en had een dokter moeten waarschuwen. Dr. Van der Lee gaat niet vrij uit hij kende de patiënte, wist dus tneer omtrent haar in zulk "eeu ge val, bU verwees naar dokter Bakker die weigerde omdat hij op een andere bevalling wachtte. Dr. Louwerse, zelf ziek, verlaDgde een rijtuig,- de telefoon waa uitge schakeld en Buijs had intusschen dokters afgeloopon. Da vrouw lag te wachteu of haar gewone geneesbee zou komen. Dr. Louwerso viel iu en vond het geval na onderzoek niet hopeloos. Het meerijden van Buys is ook op andere wyze geschied dan vermeld ia. Dr. Louwerse had nog eens gehoord moeten worden. Over het roepen van een geestelijke is niet gesproken, maar Dr. Louwerse wist niet dat de patiënte R.-K. was. Spr. zou willen terugnemen het laatste verwijt aan Dr. Louwerse. Wat de Voorzitter eens zei in een vergadering, nl. dat de dokters de niet- armen patiënten wel zouden helpen uit menschlievendheid is geblekeu niet op -te gaaD. Spr. uit nog zijn verwondering dat het rapport is gepubliceerd in de krant vóór de raadsleden en de betrokken personen het kenden. De Voorzitter merkt op dat de raadsleden met de verklaring van mej. Veentjer niets te maken hadden. Dr. Louwerse had te kennen gegeven dat Buljs kon mederijden. Alles was van dringenden aard. Dr. Louwerse had moeten aandringen dat Buljs bij den naastbyzijnden apotheker om het voorgeschreven recept was gegaan. Uit de getuigenverklaringen is ge bleken dat Dr. Louwerse bekend kon zijn met de godsdienstige gezindte der patiënte. Wat de publicatie der stukken betreft, deze is tegelijkertijd geschied met het ter kennis brengen aan de raadsleden zooala steeds geschied, en niet eer. Het rapport ia na rijn beraad op gemaakt on van de conclusies kan de commissie niets terugnemen. Ook Voorzitter had met den mantel der liefde wille'n bedekken, doch de com missie had tot .taak een oordeel te vellen. De commissie neemt niets terug. De Raad kan met dat rapport doen wat hij wil. De heer örunwald is ook niet tevreden met het rapport. De draad die er (door loopt Is niet juist. De patiënte, geen armen-patiënte, stuurt naar den dokter en deze wil niet ko men. 't Is wel gemakkelijk als mtn zijn deur niet uitgaat. De gemeente- doktoren dragen de verantwoording niet, Dr. van der Lee bad dat moeten doen. Was het geen armen patiënte, dan had ook naar de handelingen van de gemeente artsen goen onderzoek dienen ingesteld te worden. In de eindconclusie staat een be schuldiging aan de gemeente dokters die volgens spreker niet bewezen is. Dr. Bakker heeft geen voldoende motieven voor zijn niet-meegaan aan gegeven, zegt de commissie. Spr. zegtdat kunnen leeken niet beoor- deelen. Hij meende dat hy moest wachten op een andere patiënte. De eindconclusie gaat over Dr. van der Lee h6en. En 't was toch een patiënte van Dr. van der Lee. De heer Bok: Niet waar De heer G r u n w a 1 dAan Dr. van der Lee was toch de laatste rekening betaald. De eindconclusie ten opzichte der gemeeDte-geneesheereu kan spr. niet onderschrijven. De Voorzitter herinnert er aan, dat de vraag was of de behandeling der armen-patiënten by de tegenwoordige functionnarissen wel in goede handen was en veilig. De commissie heeft uit gesproken dat, gezien de behandeling er niet armen-patiënte, die der andere patiënten dus zonder meer ook niet zonder gevaren was. Voorzitter zou wel eens willen zien wat de heer Grunwald doen. zou als zijn vrouw in doodsnood was en geen dokter kon krygen. De heer Grunwald: „Maar Dr. van der Lee had Buys weggestuurd". De Voorzitter vervolgt, dat de commissie met Dr. van der Lee nietè te maken heeftdie is geen gemeente geneesheer. De commissie heeft con clusies getrokken uit het-geval en voorzitter meent dat de doktoren alle patiënten moeten helpen. Dr. van der Lee beeft ze beschouwd als ar men-patiënte. De heer Spruit wil het onder zoek nog voortzetten en Dr. Louwerse nog eens hooren, die, zelf ziek, toch geholpen heeft. Voorzitter zegt, dat Dr. Lou werse behoorlijk is gehoordhij acht verder onderzoek niet noodig. De raad kan het rapport aannemen, verwer pen, verwijderen wat te scberp is; 'tzal hem genoegen doen voor do doktoren. De heer Grunwald leest uit het rapport dat Dr. van der Lee de vrouw niet beschouwde als armen patiënte dat heeft ook Buys zelf gezegd. De heer Van N e c k zegt dat 'uit het rapport eu het verhoor blijkt dat vrouw Buys door allen beschouwd is als armen-patiënte. Buys had moe ten zeggen Ik betaal en gij zult my helpen. Het ergste vindt hij dat den volgenden dag door niemand naar die vrouw is omgekeken. Dat vindt hij bet ernstigste in dit gevai. De dokter die haar verlost heeft had moeten zorgen, dat een der dokters naar het mensch was toegegaan. De zaak beeft Iets te wenBchen ovorge laten, dat is de conclusie van het rapport. De heer Bok wil iets recht zetten, Dr. van der Lee heeft hem persoon lijk gezegd dat hij gezegd heeft: „ik ben geen armen dokter, je moet by mij niet zijn". En tegelijkertijd heeft bij de armen dokters genoemd. De heer Grunwald: „Ik werp geen blaam op Dr. van der Lee". De heer Bok: „Dat doet u wel. Dr. van der Lee kan zich niet ver antwoorden". De heer Grunwald: „Ik ga af op het rapport". N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Mühlen. GOEDKOOP REIZEN. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP 's morg. 7 uur, 's avonds 11 uur, van AMSTERDAM 'smorg. 9.15 uur, 'smldd.3.30uur. De heer Michels: Het rapport zooals het daar ligt is door do com missie onpartijdig samengésteld. De commissie treft geen blaam te scherp te zijn. Aan hen die over Dr. van der Lee spreken zegt hij: 't Rapport, houdt in eene veroordoellng van alle geneesh6eren. Wat Dr. Bakker verweten wordt treft ook Dr. van dor Lee. Die konden wij niet hooren. Met de veroordeeheg der 2 geneesheeren zijn ook de andere veroordeeld. Wij hadden te maken met de armen-doktoren. De commissie meent dat de armen-practljk niet iu veilige handen is. Als men tweemaal bij twee doktoren komt in zoo'n eru- stig geval en zy weigeren, dan zegt spr. kan de vrees ontstaan en is zij niet geheel ODgegrond dat de behan deling der armer, patiënten niet ge heel in veilige handen is. De com missie kan niets terug nemen. De heer Grunwald had over de conclusies de doktoren willen hooren en kan zich niet vereenigen met de scherpeconclusie. De com- lie kan niet beoordeelen of Dr. Bakker noodig was bij de patiënte waarop hij wachtte. De heer Michels: „De heeren hebben zeker de stukken niet gelezen? Voorzitter: De bijlagen niet. Die zijn en waren echter ook ter In zage voor de leden. De heer Biersteker vraagt of de heer Grunwald het rapport wel gelezen heeft. HU citeert verschillende gedeelten van het rapport en meent dat het daar afdoende staat en juist gezegd is door de commissie. Uit de feiten bleek duidelijk dat Dr. Bakker geen voldoende motieven voor zijn weigering had. Als een dokter een kraamvrouw wachtend is zou hij niet uit kunnen dien heelen tydDe dok toren laten dan thuis een boodschap achter, „daar kun je my vinden" dat had hier ook kunnen geschieden. Wat de tweede conclusie betreft: uit de verklaring dèlir blijkt dat Dr. Louwerse nog eenigen lof wordt ge bracht maar ook wordt gewezen op de weinige zorg daarna aan patiën te gewijd. Dr. Louwerse had zijn collega Dr. Bakker moeten waarschu wen. De vrouw lag nu zonder verdere hulp van 7 tot 4 uur. Dat de vrouw R.K. was zegt Dr. Louwerse niet te hebbön .geweten. Tegengestelde vor- klaringen van de familie staan daar tegenover. Zijne behandeling getuigde dus van weinig zorg. Spr. releveerde ten slotte dat de totaal indruk was, dat alle doktoren meenden, dat de patiënte van de ar- men-practljk was. Later ontdekte men dat 't geen geval van armen prac tljk was. De 8e conclusie: de vrees is niet ongegrond dat geen vgldoende halp is gewaarborgd voor onze armen- patiönten. Als dit geen armen-practyk was, wat zal dan gebouren als dit wel het geval is? Als men dus bandelt met het groene hout wat zal dan met het dorre ge schieden De commissie kan daarom geen letter terugnemen, 't Rapport is met de noodige zorg samengesteld en spr. is overtuigd dat de raad het zal aan- De heer Grunwald betreurt dat de belagen niet ter inzage hebben gelegen. HU zou ze alsnog willen iu- zien waartegen de voorzitter geen bezwaren heeft. Over de conclusiën wórdt in zijn gehéel mondeling gestemd. Zij worden aangenomen met op 2 na algo- stemmen. De heer Spruit stemde tegen, de heer Grunwald blanco. Aan de orde is thans: Beplanting „Donkere duinen". VoorBtel om goed te keuren, dat de leiding der werkzaamheden tot ge leidelijke beplanting der z.g. „donkere duinen" wordt opgedragen aan den Directeur der gemeente-roinlging en machtiging te verleenen tot aankoop van een motorrijwiel voor den Direc teur der Reiniging. De heer Baak is niet persé tegen het aanschaften van een motorrUwiel door een ambtenaar der gemeente, maar vraagt: Komt de sop niet. duurder dan de kool Zal het bedrUf er niet onder lyden als die Directeur die beplanting moet gaan inspectee- ren? De Voorzitter vindt dat geen bezwaar. HU zal eon keer per dag gaan kijken, denkt by. De heer Michels zegt dat de aanleiding tot het aanschaffen voor het motorrijwiel blijkens destukken, ligt in de bebosschiDg der „donkere duinen". Zonder die bebossching was het misschien niet noodig, de belt is toch telefonisch aangesloten. In an dere gemeenten is de afstand even groot. Spr. had gehoord dat voor den directeur een rUtuig met paard zou worden beschikbaar gesteld. Misschien wel een paard alleen. HU vraagt voorts: Kunnen we niet zoo'n motor huren? Er zal zooveel werk aan die bebos sching niet zijner is slechts f 500 per jaar voor uitgetrokken. De exploitatiekosten van een rUwiel als dit van f 850, bedragefi f 300 tot f 825 per jaar. Dat is nog al veel. Do huurprijs was hier wat duur opge geven. Spr. meent dat men voor f 200 wel klaar komt. (21a vorder vlordo pagina).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1