AM STE L B I E R E N Erdai HERMAN NYPELS HETGULDEN MYSTERIE. HELDER HOOFDGRACHT Verkooping van Visscherij-Artikelen HELDRIA". T. van Zuylen, INDISCHE UITRUSTINGEN P. GROEN ZOON. Incasseer ingen Piano- en Orgelhandel W. H. HELROOD, Weststraat 58. „Ons Belang". Hoofd-agent G. JOH. v. d. LEE, Spoorstraat toe. Bottelarij en Opslagplaats Prins Hendriklaan 5. Aardappelhandel „DE CONCURRENT". hoek Westplein, levert prima Aardappelen tegen concurreerenden prijs. Heden 8 cent per K.G. Beopand dagelijks n.m. 4V, tot 8l/s« Gesloten zijnde, wordt men verzocht de bestellingen in de aanwezige bus te doen. Beleefd aanbevelm d, T. KRIJT. D. ONDERWATER. Te koop 2 Huizon, naast alkander, aan da Hoofdgracht Nos. 57 en 58. komst Aanvragen bij Annnnmnr SPRUIT. wegens opheffing va-i bedrijf, op DINSDAG 29 AUGUSTUS 1916, 's morgens 10 uur, aan het Weatplein te HELDER, teil verzoeke van den Heer N. COSTER, van: een harlngvlet gemerkt H.D. 342 met zail en trijl en volledigen inven taris, diverse lappen ansjovis- en haring- want, een geepzegen, 5 hoozen, lijnen, zlmrnan, divers touwwerk, een partij blokken enz. enz. Te bezichtigen vóór de verkooping. Oeurw. W. BIERSTEKER. 91 HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen liet uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 50 oent. Alléén verkrijgbaar bij: Spoorstraat, Coiffeur. Wilt gij in slgk en vocht Uw schoeisel bewaren Moet gij vooral Geen Erdal sparen. zwart geel bruin. ERDAL-echoenerlme dankt hare goede reputatie, naait de uitstekinde kwaliteit, In de eerste plaats een haren aanganamen geur. Alom verkrijgbaar tegen 15 oents de groote SI doos en 10 ots. de dooe S60 FEUILLETON. d00b C. N. en A. M. WILLIAM80N. Vertaald door W. J. en H. A. C0RNELI8SEN. HOOFDSTUK XV. Noch bij de afvaar tplaats der booten, noch aan het station konden ze iets te weten komen omtrent Victoria. Stephen kon de gedachte maar niet van zich afzetten, dat de Arabier aan boord van de .Charles Quex" op de een of andere manier in verband stond met haar geheim zinnige verdwijning. En hl) had geen rust voor hij den naam van dezen man bad uitgevonden. Uit de passa gierslijst van de .Charles Quex" bleek dat by Sidi Maieddine ben el Hadj Méssaoud heetteen toen Jeanne Soubise gevraagd werd om inlichtingen omtrent hem, wist ze van haar Arabische kennissen te weten te komen, dat hij een jonge man van goeden huize was, de zoon van een Agha of woestijnstamhoofd, wiens douar ver in het Zuiden lag, in de nabijheid van El Aghouat. Hü stond by de Fransche autoriteiten zeer in aanzien, en de Gouverneur van Algiers schatte hem zeer hoog. HU stond bekend als eerzuchtig en hy deed al zijn best op goeden voet ZEPHIR PYAMAS 4.00 5.60 FLANEL PYAMAS 7.60 VRAAGT PRIJSCOURANT Interc. Tel. 222. binnen en buiten de gemeente, op alle plaatsen des Rijks. Directe uitbetaling »n marinewissels. Sluiten beleeningen, prolongatiën op ter beurze genoteerde fondsen. Ruime keuze, ook in gebruikte instrumenten, desgewenscht gemakkelijke betalingsconditiën. Speciaal ingericht tol hel doen ion allo raparatiên aan Piano's on Orgels, garantie. STEMMEN per keer en bij abonnement. Begraffenfs-Vereeniging Aansprekers: R. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. F. B. DISSEN, Gravenstraat 83. A. v. WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, late Vroonstraat 11. GEMEENTERAAD VAN HELDER, (vervolgd van pagina 1). Voorzitter deelt mede dat die f 500 besteed worden, alleen om project te maken. De bebossching zal zeer geleidelijk geschieden, alle jaren wat; het motorrijwiel kan versleten zijn als ze klaar is. Volgens inlichting kost een kilome ter 8 cent, alles in begrepen.'t Leek B. en W. goedkooper het wiel te koopen. Onbeschutte wegen, storm en verre afstanden rechtvaardigen den aankoop. De heer V e r f a i 11 e zegt dat de commissie van toezicht op de reini ging de aacBchaffiDg van een motor gerechtvaardigd acht op verschillende gronden. De heer Michels vraagt of leiding der bebossching niet goed kooper kan, b.v. door 't Staatsbosch- beheer. De Voorzitter antwoordt dat dit nog duurder uitkomt. te blijven met de regeerende macht door de losbandige, lichtzinnige jonge mannen van zijn stand en leeftijd werd hij beschouwd als een primus inter pareshet eenige wat zijn ras- genooten op hem aan te merken hadden was, dat hij dreigde te modern te worden, te veel Fransch in zijn politieke inzichtenzijn Fransche vrienden konden geen enkel gebrek in hem ontdekken. Het scbeen onmogelijk dat een zoo hooggeplaatst persoon zijn toekomst in de waagschaal zou durven stellen door een Europeesch meisje te scha ken, en Jeanne Soubise raadde dan ook Stephen aan, zijn verdenkingen in een andere richting te leiden. Toch was deze niet tevreden, voor hij een particulieren detectieve gevonden en in zijn dienst gènomen had, die vroe ger in Parijs aan een bureau werk zaam was geweest en nu in Algiers voor eigen rekening was begonnen. Wat deze echter te weten kwam, was ook maar bitter weinig. De Arabier bad, na een bezoek aan den gouver neur, Algiers onmiddellijk verlaten en was naar El Agbouat gegaan. HU had ten minsten den trein naar Bogbarie genomen terwijl men wist dat by gewichtige zaken te regelen had met zijn vader, den Agha, en de Fransche autoriteiten in het Zuiden. In het hotel de Ia Kasbah bad men hem nog nooit gezien. Stephen was door dit alles wel ge dwongen zlju ideè voorloopig te laten varen; hij drong er alleen by den detectieve, Adolphe Roslin, nog op De heer S p a n g e n b erg vreest dat als de opzichter gemeente reini ging een motorfiets krijgt, ook de directeur der waterleiding er wel een zal vragen. De Voorzitter zegt dat hij daar ook voor zou zijn, als de nood- zakeiybheid werd aangetoond. v Het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Winkelsluiting. Voorstel van D. H. Grunwald tot vaststelling eener Verordening tot regeling van de Winkelsluiting, met mededeeling van Burg. en Weths. (Opgenomen in de Heldersche Cou rant van 19 Aug. 1916). De heer Grunwald dankt B. en W. dat zij in dezen reeds diligent waren. De heer Van Breda verwondert zich, dat na het besluit van het vorig jaar, nu B. en W. komen met het voorstel. Zullen B. en W. nu belanghebben den hooren en een referendum houden vóór of tegen winkelsluiting, die hier cathegorisch maar vry willig zoo prach tig is gelukt? Buiten de winkels in genotmiddelen sluiten byna allen om 9 uur. Voor ontspanning moeten ge notmiddelen te verkrijgen biy ven. Hy meent overigens dat een besluit tot winkelsluiting met strafbepalingen hier niet noodig is. De vrijheid van den winkelier gaat hem bovenal, 't Is hier trouwens ook geen voorstel van belanghebbenden, want de heer Grun wald is geen winkelier, 't Verwondert aan, den koetsier op te sporen, die Victoria had weggebracht van haar hotel. Hy moest beginnen met den schelen koetsier uit te vindeD, die het jonge meisje naar Djenan el Djouad had gereden. Wellicht was dit een en dezelfde persoon. Het duurde geen uur of Roslin had den schelen koetsier gevonden, maar de oude Arabier kon bewyzen, dat hij iets anders gedaan bad dan Miss Ray te ryden op den avond, toen ze het hotel de la Kasbah had verlaten. Zijn zoon was ziek en de vader had er zyn werk aangegeven, om hem op te passen. Een dokter bevestigde dit verhaal. In die richting kwam men dus niets verder. Toen hernieuwde Nevill byna be scheiden zyn voorstel om naar Tlem- cen te gaan. Daar konden ze dat Kabylscbe meisje ondervragen. En als ze eenmaal wisten waar Victoria'a zuster was, zou dit even goed zyn, als wanneer ze wisten, waar ze Victoria zelfs moesten zoeken. Het laatste argument vooral maakte indruk op Stephen, en hy drong er nu zelf ook op aan hun geluk te gaan beproeven in Tlemcen. In den vroegen morgen van den tweeden dag na de komst van Victoria's brief, verlieten de beide mannen in Nèvill's gele auto Djena el Djouad. Een tooverachtige glans verguldde de heuvels van de Sahelverder weg lag de groote vlakte van deMetidja, een gouden schaal, tot aan den gol- venden rand van bergen gevuld met hem dat B. en W. nu als-belang hebbenden opkomen. Voor 't personeel is 't niet noodig laat men daarvoor den arbeidstyd regelen. Voorzitter zegt dat behande ling van het voorstel niet inhoudt dat men van opinie veranderd is in het college. De heer de Geus heeft de leiding dier zaak. Wethouder de Geus. Aan de ver- eenigde winkeliers zal gevraagd wor den naar bezwaren en voordeeleu. Ook niet georganiseerdeu zullen ge legen heid krijgen hunne bezwaren in te brengen. Er kan rekening gehouden worden met de practische bezwaren in andere plaatsen. Spr. zou er niet voor te vinden zyn iemand in zijn bedrijf te benadeelen, doch de om standigheden kunnen veranderd zyn. Dan kan de overheid optreden en zeggen't blijkt nu dat 't kanals 't noodig is treedt ze op; mogelijk' met uitzonderingen. Er zal to voren een uitvoerig rapport verschynen. De heer Van Breda is door het antwoord niet tevreden gesteld. Hij wil een referendum uitschryven, want op 't Raadhuis komen de on georganiseerden niet. Men moet vertrouwen stellen in den vrijen wil der winkeliersde categorische sluifccg gaat immers goei. Daar hoeft geen straf bij te komen. De Voorzitter meent dat er nog gelegenheid genoeg tot debat zal zijn. De heer Van Breda stelt voor een |referendum te honden onder de winkeliers. De Voorzitter meent dat dit voorstel eerst op de' volgende verga dering kan behandeld worden. De heer de Geus zegt dat een referendum niet de móening der meerderheid geeft, 't Ia aol? niet in den geest der wet. Vsn lieverlede is een andere toe stand gekomen, ook wat personeel betreft. Spr. meent dat de Raad niet bevoegd is den arbeidstijd te beperken, De heer Grunwald zal het voorstel van B. en W. afwachten, Aan de orde is thans Voorstel tot aauwljzing van de kerk der Ned. Hervormdo Gemeente te Julianadorp als de plaats, waar tijdelijk een schoollokaal voor gewoon lager onderwijs gevestigd zal zijn. Aangenomen. Vreemdelingenverkeer. Voorstel om de gemeente te doen toetreden als donatrice tot de Algem, Ned. Voreeniging voor Vreeradelin gen verkeer. Kosten f o. AangeDomeD. Tegemoetkoming schoonmaak- benoodlgheden. VooiBtel om aan den Conciërge van de Burgeravondschool eene tegemoet koming ad. flO.— te verleenen in de hoogere kosten van schoon maak- benoodigdheden. Aangenomen. Duurtetoaalag. Voorstel tot toekenning van een duurtetoeBlag aan hen, die op grond van een vroeger met deze gemeente bestaan hebbend dienstverband, thans in het genot zijn van pensioen. (Opgenomen in de Heldersche Courant van 19 Augustus. '16). Aangenomen. Arbeidsbeurs. Voorstel om de gemeente-Arbeids beurs te doen toetreden als lid van de Vereen, van Ned. Arbeidsbeurzen. Kosten f30 per jaar. Aangenomen. Ontheffing bouwverordening. Adres van J. van Os, verzoekende ontheffing van het bepaalde bij art. 16 der Bouwverordening, ten behoeve van den verbouw van perceel le Vroonstraat 80, met advies van Burg. en Weths. dat luidt: Naar aanleiding van de omtrent dit verzoek uitgebrachte advie van den Gemeente-Bouwmeester en de Gezondheidscommissie geven B. en W. in overweging de' gevraagde ontheffing te verleenen. Aangenomen. Ondtrwljs. Voorstel tot vaststellingen eener Verordening tot wyziging der Ver ordening tot regeling van het o.l.- onderwys. Het onderwijs in de u.l.o.-school wordt hierdoor uitgebreid en juist aangegeven. Aangenomen. de heeriykst6 vruchten van Algiers. De auto snelde door een wereld van bloesems, langs geurige open velden, overal omzoomd met een rand van wilde bloemen, blauw, goudgeel en roBe. Somtijds snelde er een andere auto voorbymaar de meeste voer tuigen, die ze passeerden, waren boerenkarren, wagens die getrokken worden door spannen muilen, en paarden met kleurige en rinkelende tuigen, vol franje, zooals de tuigen in Provence of aan de Spaansche grens. Een enkele maal kwamen zy een groote, twee verdiepingen hooge diligence tegen, getrokken door zes of acht zwarte muilen en overhuifd met zeildoek, waaronder Arabieren dicht opeengepakt zaten. Van af Oran hadden ze nog den zelfden nacht verder kunnen gaan om dan na een paar uur ryden het eind van hun reis te bereiken, maar Nevill zei, dat zulk een haaBt niets zou baten. Ze konden Mademoiselle Soubise toch eerst na negenen op zoeken, zoodat ze beter deden in Oran te slapen, om dan vroeg in den mor gen te vertrekkenze konden dan meteen wat meer van den weg zien, die zeer schilderachtig was. Stephen had geen bezwaren, of schoon by in een stemming was, om maar voort te gaan zonder ophouden, ook al was er geen enkele reden om haast te maken. Hy schaamde zich echter die onrust te laten blyken, en begreep nauwelijks wat ze te be duiden had, daar hy juist naar Algiers gekomen was om rust te vinden. En Aanneemsofn onderhoud kachels. Voorstel om aan H. Kiljan, aan nemer van het 3-jarïg onderhoud (1 Juli 1914-1 Juli 1917) van de kachels in de verschillende gemeente- gebouwen, een toeslag op zyn aan- neemsom te verleenen van 25 van f740.- of f185.-. Aangenomen. School voor meer uigsbreid lager onderwijs. Voorstel tot oprichting eener school voor m. u. 1. o. en om do beslaande school no. 8 te wyzigen in een school voor uitgebreid lager onderwijs. Dit voorstel heeft voor de leden ter lezing gelegen. Do districts schoolopziener is van oordeel, dat het besluit tot opi ichting eener school voor m. u. 1. o. de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeft. Iu hun prae-advies zeggen B. en W., dat zij in het midden laten of de opvatting juist is, maar toch voorstellen overeenkomstig het ad vies van den districts-schoolopziener te handelen en stellen zy den Raad yoor te besluiten: a. op te richten eene school voor m. u. 1. o., waarin onderwys zal ge geven worden in de vakken a q, s, t en u en deze school voorloopig te huis vesten in het gebouw school no. 8 b. de bestaande schooi no. 8 te wijzigen in eene voor u.l.o., waarin onderwys gegeven wordt in de vakken a—1 en o en p. Voorzitter zegt dat B. en W. willen wyken om de zaak te bespoe digen, hoewel zy 't niet eens zyu met de meening van den schoolopziener. Zonder hoofdelyke stemming aan- Benoemlng lid Burgerlijk Armbestuur. Het ter zake nader ingekomen schrijven van het Burg. Armbestuur is opgenomen in ons nommer van Dinsdag 22 Augustus. De voordracht, luidt: 1. J. K. Labout. 2. J. Abbenes. De heer Adriaanse is ietwat ont nuchterd door don brief van het Armbestuur. Hy gaat mee met wat het over de vrouwen zegt en hij heeft de overtuiging gekregen dat het Bestuur niet eenzijdig maar veel zijdig is. Echter zijn steeds enkele categorieën stelselmatig uitgesloten, De heeren zyn zelf verbaasd, ze zeg gen dat ze zelfs op 15 October wel eeDs een Gereformeerde candldaat hebben gesteld. Gerefolmeerder, wat zyn dat voor menschen? Weten die daar ook iets vanBetalen die ook bblasting I Verder dan candidaatstelling is men nooit gekomen, ondanks den vrien- delyken aandrang van onzen raad. Spr. zyn indertijd namen gevraagd en hy heeft er twee gegeven. Eén werd zelfs candidaat gesteld maar de raad benoemde hem na- tuurlyk niet. Vanavond komen we weer in hetzelfde zog. Laat men nu eens van de voordracht af wyken, 't wordt te bar. Ook in gerefor meerde en orthodoxe kringen heeft men van armenzorg wel verstand. Om de billijkheid wljke de raad af. De heer d e G e u s wil juist niet afwyken. Er wordt geen bepaalde gezindte uitgesloten. Maar er zyn er zooveel wel een 20 tal. Men moet ook rekening houden met de sterkte der groepen en dan zouden er zeker nog meer Ned. Herv. moe ten zyn. Wellicht is uitbreiding van het ledental mogelijk, maar goed is dat niet. De candidaten moeten ook op de hoogte van armenzorg zyn. Spr. raadt af buiten de voordracht te gaan. Wethouder Van Neck. Als door het Armbestuur niet goed ge handeld werd dan was er reden Qm de voordracht terug te zenden. De leden moeten het armen besturen goed uitvoeren, dat ze toevallig lid van een kerkgenootschap zijn is by zaak. 't Ib alleen de vraag: wordt er goed gehandeld. Spr. twyfelt of de kerkeiyken het beter kunnen. Die hebben soms eigenaardige be grippen daaromtrent. Als de bedee ier maar niet vraagt: „van welk kerkgenootschap ben je", en daarnaar de bedeeling regelt. Ook de niet aan geslotenen bij een kerkgenootschap zouden recht hebben op vertegen woordiging. Spr. vraagt daarom enkelwie doet het goed. nu was zyn Londensche lusteloosheid wel verdwenen, doch in de plaats daarvan was een ongewone ongedurig heid gekomen, die het hem onmoge- ïyk maakte zóó te genieten van de Oostersche natuur en het Oostersche leven om hem als hij zich had voor gesteld. Terwijl by dien nacht in het hotel te Oran wakker lag, ondervroeg Stephen zichzelf hierover, en hij moest toestemmen, dat het Oosterach schildery zyn gloed verloren had, omdat Victoiia er uit verdwenen was. Haar gestalte had op den voorgrond gestaan, toen hy voor het eerst het voor- bytrekkend panorama aanschouwd had, en al het overige was slechts een tooverachtige omiysting voor haar geweest. Het bekooriyke van haar stralende jeugd, en het roman tische van haar zwerftocht, die haar naar het Oosten voerde, juiBt nu hy er ook heen ging, hadden den glans tot een stralenden gloed verhoogd. Nu was ze verdwenen, en zqoals baar brief meldde, wellicht zou ze nooit terugkomen. En daarmede was zyn belangstelling verplaatst naar een hem onbekend oord, waar zij was heengegaan. 'En Stephen begon in te zien, dat zyn ongeduld om verder te gaan, niet alleen geboren werd uit den wenscb, haar veilig te weten, maar ook om haar weer te zien „Ik hoop toch in 's hemels naam maar, dat ik niet ga houden van dat meisje," zei hy hardop in het donker. Als er geen andere vrouw in zyn leven kwam, Zou hy het nog wel De heer Adriaanse zegt dat in de gemeenteiybe besturen zooveel mogelijk de beteekenende groepen van verschillende beginselen in de gemeente dienen benoemd te worden. Maar systematisch is steeds een man van gereformeerde beginselen geweerd. Spr. vindt het een schan daal dat de commissie schryft: zelfs is eens een gereformeerd candidaat gesteld. 't Vestigt den indruk alsof men zegtWat zyn dat voor menschen Spr. zou bet niet erg vinden van de voordracht af te wyken. De heer Spangenberg wyst er op dat het Armbestuur zegt dat er geen werkzaamheden zyn voor de vrouw by het huidig armbestuur. Spr. meent dat de vrouw met haar fijne tact daarin juist thuisbehoort. De voorzitter v.b. Armbestuurzegteens 2 man van de s.d.a.p. gevraagd te hebben. Hij moest weten dal de ar béiderspartij baar deel vraagt van de posten in de besturen. Hij wil de voordracht terugzenden. De heer Biersteker wijst er op dat de voordracht reeds terug is ge weest. De Raad kan ervan afwyken. Ook hem voldoet het schrijven van het .Armbestuur niet. Spr. is er voor dat er vrouwelyke leden in zyn. Hij vraagt tevens hoe 't is met de ver goeding voor den vader en moeder in de Tuinstraat en of B. en W. de kwestie geregeld hebben. De Voorzitter zegt dat om trent 't laatste weldra voorstellen den raad zullen bereiken. De heer Michels wil ook de voor dracht terugzenden met verzoek er candidaten uit de arbeidersklasse op te plaatsen. De heer Grunwald ziet het nut van terugzenden niet in. Laat heeren hier candidaten De heer Biersteker zegt dat men beter iD 't algemeen zegt, dat er personen van verschillende richting en kleur moeten gecandideerd worden. Speciaal een soe.-dem. arbeiderscan didaat te vragen gaat niet op. Er zijn anderen die dezelfde rechten hebben. De heer de Geus: Nooit is dui delijk gezegd wat de Raad wilalleen partieel is dat geschied. Er zitten nu al vier verschillende gezinBten in het armbestuur. Voorzitter stelt voor dediscus- sies te sluiten. Het voorstel Spangenberg, de voor dracht terug te zenden, met verzoek daarop een candidaat der soc.-dem. arbeiderspartij te plaatsen (de heer Michels Of een arbeiderscandidaat is ook al goed), wordt in stemming gebracht en verworpen. Vóór stemend de - heeren Michels, Spangenberg, Zondervan en Baak. Overgegaan wordt nu tot stemming. le stemmingJ. V. Labout 4, J. Abbenes 2, Jac. Bakker Dz. 7, Mevr. Grunwald-Poppers 8 en Spangen berg 8 stemmen. 2e stemmingJac. Bakker Dz. 7, Labout 6, Spangenberg 3, Mevrouw Grunwald—Poppers 3. Blanco 1 stem. Herstemming tusschen J. K. Labout en Jacob Bakker Dz. uitgebracht 20 stemmen blanco 3. Gekozen de heer Bakker met 9 stemmen, de heer Labout kreeg 8 Benoemingen. Dubbeltallen voor 8 leden van het College van Zetters: 1. W. J. van Neck, aftr. lid. E. J. Bok. 2. M. Hoogerduyn, aftr. lid. A. Krynen. 3. R. N. van Os, aftr. lid. D. H. Grunwald. Aldus vastgesteld. Onderwy'zeres School 8: 1. Mej. C. B. Oosterhout, onder wijzeres te Anna Paulowna. 2. Mej. J. M. G. Adriani, onderwyzeres te St. Maartenbrug. 3. MejR. J. Sch wanje, tyd. onderwyzeres te Helder. Benoemd mej. Oosterhout met algemeene stem men. Onderwyzeres School 7b. 1. Mej. J. M. C. Adriani, onderwyze res te St. Maartensbrug^. 2. Mej. C. B. Oosterhout, onderwyzeres te Anna Paulowna 3. Mej. E. de Vries, onder wyzeres te Wieringen. Benoemd mej. Adriani met algemeene «stemmen. kunnen schikken met Margot. Hy zou kunnen jagen en schieten, en andere dingen doen, waarmee mannen zich troosten, om het gemis van iets beters te vergeten. Maar als doch hij wist, dat hy het tot geen „als" mocht laten komen. Hy moest blijven denken aan Victoria Ray als aan een kind, een bekooriyk klein vriendin netje, dat hy graag zou willen helpen. Elke andere gedachte over haar zou zijn ondergang beteekenen. Nog voor dag en dauw werden ze gewekt en ze vertrokken terwijl de zon boven den horizont verscheen. Het land rondom Tlemcen, de „sleutel tot het Westen", de stad der prachtige Moskeeën, was een land van legenden en droomen. De bergen waren als honigraten doorgraven van onyxmynenuit de breede vlakten verrezen bouwvallige bruine vestin gen, waar., geesten spooktèn van Arabieren die reeds lang geleden gestorven waren, en groote schatten gelds begraven hadden op geheime bergplaatsen en gestorven waren vóór ze hun schatten weer konden opdelven. Graven van koningen en prinsen, van Koubbahs en beroemde Marabouts, Arabische heiligen, sche merden wit of geel als oud goud, onder het matte zilver van oude olyfboomeD, in velden die hel rood opblakerden van papavers. Boven de toppen van bloeiende hazelaars staken de minarets omhoog, schitterend en kleurig als pauwestaarten. (Wordt vervolgd). Lid. Commissie van Toezicht Mid delbaar. Onder wy 8. 1. E. P. Westerveld, Directeur van 'sRyks Werf. 2. G. A. Gall, Officier Machinist le kl. Benoemd de h?er Westerveld met 11 stemmen, 5 op den heer Do Silter ~l 8 blanco. 1 Lid Commissie Rechtspositie Werklieden. (Vacature VerBtegen). Benoemd bij 2e stemming de beer de Zwart. 1 Lid Commissie Gemeente- Reiniging. (Vacatura Terra). BeDoemd de heer Van der Veer met 14 stemmen, 3 op den heer Spangenberg, 1 op Zondervan 1 op Spruit. 2 Leden Commissie voor Gasfabriek en Waterleiding. (Vacatures Terra en Verstegen.) Benoemd de heeren Van Breda met 13 en Michels met 12 stemmen. De heer Spangenberg kreeg 6, Grunwald 8, Adriaanse 3, Zondervan 1 en Van der Veer 1 stem. Rendvraeg. De heer Spruit zegt: In het krantje van papa De Geus, dat ik hier voor my heb, komt een nieuwere, uitgebreide agefida voor van de Raadsvergadering. Daarin staat ook, dat in behandeling zullen komen de kanaalplannen. Daarvan weten de Raadsleden nog niets af. Hoe kan de redacteur- wethouder dat eer weten dan wy? De Voorzitter: Ja, dat kan ik ock niet mededeelen. De heer Spruit wil B. en W. aan de redactie laten schry ven, dat zij niet zulke voorbarige berichteu plaatst. Hy meent, dat de Voorzitter wel geen antwoord kan geven, maar waar de redacteur toch in het college van B. en W. zit, konden zy misschien hem een wenk geven. Een stem: Gy moet U tot de re dactie wenden. Voorzitter merkt op, dat het niet op den weg van het college van B. en W. ligt alles tegen te spreken wat soms te pas of te onpas in de pers bericht wordt. B. en W. hebben wel wat anders te doen. Dö heer Michels vraagt, of de cokesvoorraad aan de gem.gasfabriek voldoende is. Hy verwacht weer een voorstel tot het verstrekken van goedkoope cokes. Anders komt het wel van andere zijde. Spr. hoorde datzeJfsde 2000 H.L. die in voorraad moeten zyn wel eens aangesproken zyn. Is het B. en W. bekend dat het met dien voorraad ongunstig staat Voorzitter zegt dat hem daaromtrent niets bekend is. Er is echter weinig bergruimte. Met 4 h 5000 H.L. zit de gasfabriek vol. Hy meent dat telkens voldoende voorraad kan worden aangemaakt. Er kan niet zooveel in voorraad gemaakt worden, daar er gebrek aan plaatsruimte is. De heer Michels vraagt nog of op de ryksuitkeeringen voor gemo- biliBeerden, nu de mogeiykheid daartoe bestaat, 15 procent toeslag kan ge geven worden. Spr. kwam ten oore, dat iemand door het Steuncomité iB afgewezen met het oog daarop. Wethouder de Ven zegt dat het Steuncomité daarom niemand heeft afgewezen. De heer Zondervan vraagt, of geen voorstel omtrent benoeming leden van het Werkloozen fonds te wachten is van B. en W. 't Is nu reeds 8 maanden in werking met leden van den Raad. Hy verzoekt zoo spoedig mogelijk die voordracht te doen. Voorzitter zegt, dat het ge voelen van het Bestuur van bet Werk- loozenfonds daaromtrent afgewacht wordt. De heer Adriaanse verzoekt eenigen spoed te zetten achter do voorstellen betreffende Volkshuisves ting. Er is zoo'n grooten woningnood in de gemeente, die spoed noodig maakt. Voorzitter zal het gesprokene ad notem nemen. De heer Biersteker vraagt, of door Burgemeester wordt overwogen de verstrekking van goedkoope brand stof in de gemeente. De Burgemeester zegt toe, dit nader te zullen overwegen. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de Raad in comité ter behandeling van „reclames". UIT DEN OMTREK. By K. B. is aan J. Stammes, Alk maar, op verzoek, eervol ontslag verleend als dykgraaf van Anna Paulowna-polder. Texel, 23 Augustus. Maandag had de eerste betaling der door de regeering opgevorderde wol, ten raadhuize plaats. Men be rekent dat voor de hier opgevorderde wol, ruim f300,000 zal worden ont vangen. De hier vooradige zeegrint is byna geheel opgeruimd en nieuwe voorraad wordt er niet aangevoerd, doordien op de grintbank beoosten de haven dit jaar niet gewerkt is. Ook wordt verzekerd, dat er op die bank weinig voorraad meer aanwezig is. Dat het ook in dit jaar niet aan waterwild ontbreekt, ondervond dezer dagen een jachtgezelschap, dat in 'n paar dagen 170 eenden schoot.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4