HELDERSCHE COURANT CORSETTEN MMUZUMESTEir HOTEL „BELLEVUE", Café Restaurant No. 4666 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG Do abonnementsprijs van de Heldersche Courant" Is thans per kwartaal In do stad 75 cent, franco per post fl.—. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Hoog- onder: op: onder: vjn.m.ta. J2a. 7.17 0.3 7.88 8.10 816 11 7.81 6.1 7.66 8.15 9.15 66 7.48 6.6 7.61 B.30 9,60 S 7.66 6,8 7.62 9.60 10.20 22 8.9 8.10 7,60 10.20 10.60 Aug. Zondag 37 li Haandag 28 Dinsdag 29 Woenad, 80 Donderd. 81 Sopt. Vrijdag l 10.88,, 8 28 6.12 7.18 10.66 11.20 Zaterdag 2 11.67 8.16 6.18 7.11 11:80 11.66 DE WEEK. 22 Augustus. Minister Van" G(jn heeft bij de be handeling der z.g. Oorlogs belastingen in den Senaat, op 17 Augustus j.L, de verwachting uitgesproken, dat tal van meuschen, wanneer z(j maar een maal hun „extra-gepeperd" nieuw belasting biljet in handen kr(jgeo, wel wat meer aan zuinigheid zullon gaan doen dan totdusvei: 't geval was. 't Is eene psychologische waarheid, dat „de eerste schrik" soms wonder baarlijke uitwerking heeft, terwijl gaandeweg de indrukken verflaüwen. Men heeft dat nu in den loop der t wee oorlogsjaren genoegzaam kun nen opmerken Het agglomeraat, genaamd Publiek, is uitermate im- pressionabel, voor indrukken vatbaar. De angst Btemming, 't „in den piepzak zitten", zooals men 't ook wel noemt, heeft zal men zich herinneren van 1 Augustus '14 af niet zoo heel laDg geduurd. Wel dra volgde eene wonderlijke zorgo- loosheid zelfs. En dan kreeg men vleugjes van weer benauwd-worden, telkens wanneer geruchten, op waarheid gegronde of wel uit de lucht gegrepen sensatie-praatjes werden rondgestrooid. De door Engeland op gebrachte visschersschepon berokken den laatstelijk wederom ontsteltenis, en natuurlijk hieven de jammerende, bibberende ongeluks profeten hun weeklacht aan, dat onze botsing met de Entente „eene kwestio van dageD, van uren misschien" was Ook in deze stemming is thans kalmte gekomen, zonder dat iemand zal weten te zeggen, waarop de dolle angst van straks of ook de groote gerustheid van nu gegrond was en is I Dat van Duitsche zijde de torpe deering van de „Rijndijk" erkend werd, terwijl Berlijn tevens schade vergoeding aanbiedt, was voor Jan Publiek's licht-bewegelijk en opper vlakkig gemoed reden-temeer om voor de verandering onze toekomst met groote kalmte te bekijken. Meermalen is gewezen op de uiter mate zware taak, niet 't minst wat zolfbedwang entegenwoordigheid van geest betreft, sinds ruim twee jaren rustend op de maunen van 'slands bestier. Zek6r, fouten (zelfs ernsti ge) zijn begaan. Minister Posthuma heeft dat op 18 Augustus j.1., toen het Hoogerhuis de Distributie-wetten afdeed, rondweg erkend, Bchoon hü erbij voegde, dat van veel, dat nu tot de rubriek der fouten en mis slagen wordt gerekend, z.i. achteraf zal blijken, dat 't een „ander, beter karakter draagt". We hebben 't af te wachten. Senaat en' Parlement hebben eene buitengewone macht den Minister vau Landbouw, Nijverheid en Hhndel toevertrouwd, en de Kroon zal dat bezegelen. Aan Exc. Posthuma nu om het bewijs te leveren, dat hij zulk schier-onbegrensd vertrouwen verdient. Dat men dezen bowindsman in de Eerste Kamer op vriendelijke, zelfs huldigende wijze ontving't was sympathiek. Ongetwijfeld moet óók in dezen tijd de Regeering de contróle der openbare meening gedoogen. Maar kritiek is nog iets anders dan bij voorbaat verdacht makenhet ver trouwen verzwakkendaardoor de geestkracht van hen, die nu aan het -ruer van Staat zijn geplaatst, bedrei gend Er is nu heel wat, dat Jan Publiek niet ziet en de bestierders van het Staatsschip met zorg zal vervullen. Het „gouverner c'est pré- voir" (regeeien is vooruitzien) geldt thans wel in zéér hooge mate. De gevaren voor Nederland houden zeer stellig niet op met den wereld-oor log. Het besef der dringende nood zakelijkheid om onze positie als kolo niale mogeudheid te beveiligenIr- sulinde verdedigbaar le maken, uit zich thans - zoowel in het moeder land als in de Oost op piactischer wijze dan door woorden en artikeleD. En elke dag verduidelijkt ons scher per, hoe daar ginds eene „stille kracht" wróet en werkt, en rond sluipt, 't erop toeleggend om ons ge zag te ondermijnen. Hier heeft men zeker niet mot hersenschimmen te doen, en wie hier van „het gele gevaar" gewaagt, maakt zich aan geenerlei overdrijving schuldig. Slechts versterking van den band tuaschen bestuurder en bestuurde kan de verdere maatregelen tot ver dediging van Indié, welke men nu beraamt, doeltreffend maken, wan neer het uur van optreden tegen den thans nog gemaskerden vijand zal slaan. Voor Nederland is -t, ook wat zhn positie als koloniale mogendheid betreft, nu een tijd van overgang. Groot, tactvol -beleid en krachtige samenwerking van allèn, die 'tgoed met het oude vaderland me6nen, worden thans geboden. En dit sluit vanzelf in zich het op logische wijze steunen van 's lands bestuurders, wat zeer wel kan samengaan met de waakzaamheid en het recht op kritiek, de Vertegenwoordiging - en de open bare meening in den modernen Staat toekomend. Meermalen is erop gewezeu, hoe 't de „tijd der scherpe contrasten" is. De opdrijving der prijzen voor allerlei ('t papier wordt schier „on betaalbaar" in den letterlijken zin des woords, en 't duurder-worden van de sigaren is reeds aangekon digd 1) zo wekt groote, pijnigende zorgen in meDigen kring. En daar naast toch een accrès der Rijks middelen over de eerste maanden van 1916 met niet minder dan 21 millioen 258.000 gulden, vergeleken bij dezelfde periode van .1915. De voorspelling, dat de nieuwe Inkom sten-belasting eventjes 100 millioen meer aan belastbaar inkomen zal toonen, dan men geraamd had. Na tuurlijk heeft men hier te doen met een van de ontelbare „fantastische praatjes". De waarheid wordt van betrouwbare zijde voorgerekend zal wel hierop neerkomen, dat de fiscus met een 25 millioen meer zal m „af te rekenen", wat voor de Rijkskas een profijtje van tien ton beduidt. Schoon men allengs gewoon is geraakt op een „armzalig milli oentjo" neer te kijken met de klein- achting van een Ametikaanschen milliardair, die eoD collega-koopman, over niet meer dan 'n millioen be schikkend, als een soort van minimum lijder beschouwtOndanks het caramboleeren m6t de tientallen millioonen, dat de wereldcrisis „in de mode" bracht, zal 't voor minister Van Gijn - durf ik wedden - to6h een „meevallertje" mogen genoemd worden. Scherpe contrasten overal. Hier een besnoeiing op het noodzakelijke, onder voeding en andere fnisère mot zich brengend, ginds tooneelen van walgelijke brooddronkenheid, waarbij kerels, die al-smokkelend schatten wisten te verdienen, hun pijp aan steken mot zilverbons ('t gebeurt in de Limburgsche buuit) en bij hunne slemppartijen 't kostelijke geld moed willig vernielend. Naarmate - gelijk thans 't geval is de maatregelen^ tegen het smokkelen strenger, straffer zijn, wordt het zaakje meer „loonend'T En wordt ook het bedrijf meer-prik kelend door de gevaren; eraan ver knocht. De strijd van de overheid 1 de vljandon van wet en orde is een eindelooze, en wat de wereld oorlog op aarde ook mag wijzigen (en dat zal héél wat blijken tewezen - wat dit betreft zal 't - kan men zeker zijn - „het oude liedje blijven". Mr. Antonio. Ingezonden mededeellng. Aan de twijfelaars. Indien gij geen \erlichting hebt gevonden bij een der behandelingen, die gij hebt gevolgd, gelooft daarom niet, dat er geen behandeling bestaat, die u verlichting brengt. Kent gij zelfB wel de juiste oorzaak van uwe ongemakken? Gij voelt u afgemat, gij slaapt weinig en dan gejaagd, gij verteert uw spijzen slecht, de functieB van uw lichaam zijn onregel matig. Gij zijt ontevreden over alles, over iedereen en over uzelf. Al die storingen duiden eenvoudig aan, dat uw bloed is verarmd, dat uw zenuw stelsel van streek is, dat heel uw gestel ongeregeld is. Het is niet noodig het middel daartegen ver te gaan zoeken. Het is bij de hand in den vorm van de Pink Pillen, die het bloed zuiveren en er zijn kracht aan weergeven, die de zenuwen ver sterken en het gestel verkwikken. Do Pink Pillen bezorgen alle dagen do gezondheid aan hen, die er niet meer op hooptenzij geven kracht weer aaD de zwakken, bedrijvigheid aan de overwerkten. Pink Pillen De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii f 1.76 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder ea Omstreken bi.' TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. HELDER. Telefoon Interc. 49. met tuin. Mooi gelegen in het centrum der stad. GOEDE COHSUMPTIE. UITMUNTENDE lEUIEN. RESTAURANT DEN EENEELEN DAE. Diners worden san huis bezorgd. WILHELMINA-BILLARD. Vergaderlokalen disponibel. DE OORLOG. De legerberlchten van 23 en 24 Augustus. Van het W e s t e 1 ij k front. De actie op het front aan de Somme houdt aan, zij het dan ook in minder sterke mate. Volgens het Pransche communiqué van den 28sten werden de geBchut- gevechten onafgebroken voortgezet. Echter kwam het dien dag niet tot infanterieaan vallen. Dit was wel het geval op den rechteroever, waar de Fransehen tusschen het fort Thiaumont en het dorp Fleury aanmerkelijk vooruit kwamen, bij welke gelegenheid zij DuitBchers gevangen namen. In een aanvullende beschouwing over dit gevecht wordt gemeld, dat de Fran-, schen tot 100 M. over den weg Fleury-Thiaumont vorderden. In de mededeeling van den24sten wordt gezegd, dat de Duitschers de door de Franschen veroverde stelling hevig beschoten. Van tegenaanvallen wordt niet gesproken. Ten Z.O. van de Somme daarentegen vielen de DuitBchers aan. Zij werden evenwel met groote verliezen terug geworpen. Evenals de Franschen bij Verdun, maken de Engelschen in de streek van Thiepval kleine doch regelmatige vorderingen. Ten Z. van het dorp veroverde zy thans weder 200 M. loopgraaf, waarin zy zich versterkten. De vijandelijke artillerie, die een hevig vuur onderhield, werd op verschillende plaatBen tot zwijgen gebracht. Het Engelsche bericht van den 24sten maakt melding van hevige tegenaanvallen der Duitschers in de streek van Guillemont. Na hevige beschieting ging de vijand tot den aanval over, waarbij h(j tot aan de Engelsche stellingen doordrong, zon der er nochtbans in te slagen er vasten voet te krijgen. Na scherpe gevechten werd do aanval op alle punten volkomon afgeslagen, waarop de beschieting der stellingen weder een aanvang nam. De iDfanterie- aanvallen werden echter niet herhaald. Bij de Hohonzoilern redoute werd een overval der DuitBchers verijdeld. In de Duitsche legerbericht wordt evenwel medegedeeld, dat ten N. van de Somme do aanvallen der verbon denen tot mislukking gebracht werden. Bij vooruitspringende bocht in de streek van Thiepval en.bij Guillemont werden zij na ernstige gevechten teruggeslagen. Ten O. van de Maas mislukten verscheidene aanvallen der Franschen in de streek van Thiaumont. Van het O o s t e 1 ij k front. De Duitsche zoowel als doOosten- ryksche berichteu geven aan dat de toestand onveranderd is. Van Russische zijde wordt gemeld, dat de vijand do stellingen op den W. oever van den Stochod, in de streek van Toboly, na een hevige beschieting aanviel. Met groote ver liezen werd hy teruggeslagen. Uit ontvangen berichten bleek dat dat aan de Zlota Lipa Turksche troe pen aan het gevecht deelnamen. Van het Italiaansche-Oos- tenrijksche front. Het Oostenrijksche communiqué van den 28sten meldt het afslaan van verschillende aanvallen der Italianen tegen hot front Goitern- Cimadi Cece. Overigens geen gebeur tenissen van belang. Volgens het Italiaansche bericht echter werd bij deze aanvallen de stellingen in het gebied van de Fassaner Alpen veroverd, en de top van.den Cima di Cece vermeeesterd. Oostenrijkers slaagden er bij een verwoeden tegenaanval in de Italianen van den top te verdrijven. Korten tijd daarna werden zij evenwel weder teruggeworpen. Ook aan den kop yan het Ciadal werden eenige stellingen van den vijand genomen. Op den Balkan. Van Duitsche zijde wordt, dd. 24 dezer gemeldOp' de hoogten ten Noordwesten van Ostrowo hebben do Serviörs den aanval der Bulgaren kraehtigen tegenstand geboden. Hun tegenaanvallen tegen Dzjemat Jeri mislukteD. -Alle berichten Uit het vijandelijke kamp over succes van ServiAs, Franschen of Engelschen, zoowel hier als aan de Warnar en de Stroema, zijn verzinsels. Het officieele Bulgaarsche legerbe- 'icht van den 23sten geeft aan, dal. de troepen, die in de richting van Lerina voortrukteu, de stad Kaatoria hebben bezet. De Serviërs, in hoofd zaak vrijwilligers, trekken naar het Z. terug. De troepen, die opereerden iu de richting Lerina, Bauitsja, Komitsjewo en Ostrowossa, trokken, nadat zij den 21sten de sterkhevestigde stelling van den vijand op den berg Ham Malka- nits haddon veroverd, verder. Den 22sten vielen zij de Serviörs in hun nieuwe stellingen bij het klooster van den Heiligen Spiridion, op de hoogte 207 vau den Tesjganska Planiua aan. Tot nog toe weiden 7 officieren en 200 man gevangen genomen. De buit is vijf geheel nieuwe Fransche snel vuurkanonnon, negen munitiewagens, zes machinegeweren, een Bomwerper, veel geweren. De Bulgaarsche troopen nestelden zich op de hoogte Dzemaat Jeri, ten N. van Ostrowossa en in het Moglenitsa dal. Aanvallen der érs, met aanzienlijke strijd krachten ondernomen, mislukten. Aan het front ten Zuidwesten van het Doiran meer trachtte de vijand tegen 10 uur 's avonds onze vooruit geschoven stelling aan te grijpen. Hij werd echter afgeslagen. Bij het voortdriDgen ten Z. van Drama bezetten de Bulgareu het station Angista. Het stuk spoorweg Oktsjilar - Bolk - Drama - Angista Seres-Demir Hissar is thans in hun handen. Van het Russisch-Turksche front. Volgens de Russische berichten maakt het offensief in de streek van het Wan meer goede vorderingen. Bij een iaval in de stad Moêsj werden gevangenen gemaakt. Tijdens gevechten in den streek van Rajat word een deel der Turksche 4e divisie omsingeld. Het elfde regi ment van dio divisie, bestaande uit den bevelhebber, 50 officieren en 1600 man, benevens het overschot van het 10e regiment, bestaande uit ver scheidene officieren en 650 man, ge vangen genomen. Bovendien werden nog 3 kanonnen en 3 machinegeweren vermeesterd. wateren bevond,.molden, dat bet schip twoe myl binnen <le grenadier wato ren lag, en dat de Russische duikboot de Zweedscho vlag voerde. Luchtaanval op Engeland. Londen, 24 Augustus. Een vijaude lijk luchtschip is kort voor midder nacht ov6r de Oostkust komen vliegen en heeft een aantal brandbommen in het open veld laten vallen. Er is geen schade aangericht ec er zijn geon -raenschen getroffen. Het lucht schip ging vóór eenen naar zee terug. De verkoop der Deensche Antillen. Kopenhagen, 24 Aug. Het in comité- generaal bijeengekomen „Landsting" verwierp met 89 stemmen het voor stel tot verkoop van d6 Deensche Antillen in overeenstemming met de door J. 8. Christensen in het „Fol- keting" voorgestelde motie. In het „Folketing" was deze motie verworpen. Zeven leden stemden voor den verkoop, drie onthielden zich van stemming en dertien waren afwezig. Vrijdag a.s. houdt het „Landsting" een openbare zitting. BINNENLAND. K. H. Boers Te 's-Gravenhage is overleden de heer K. H. Boers, oud secretaris van het Departement van Marine in Ned.Indié. Da onderzeeboot „K I". De onderzeeboot „K I", bestemd voor den dienst in Oost-Indiö, zal binnenkort derwaarts worden over gevoerd, gesleept door de „Witte Zee" van de L. Smit Co.'s sleep dienst. Opzienbarende arrestaties. Weltevreden, 24 Aug. De president en de secretaris van den Matrozen- bond te Soerabaja, zyn gearresteerd omdat de wijze, waarop bet bestuur van dien bond weigert deel te nemen aan do vergadering voor de Indische defensie op Koninginnedag, beleedi- gend geacht wordt. (Tel.) Bond van zesmllicians. Aan „Het Volk" wordt uit Den Helder gemeld, dat de opperbevel hebber van land- en zeemacht onder staande circulaire aan de militaire autoriteiten heeft verzonden: „Het is mij gebleken, dat het Hoofd bestuur van den Bond van Zeemili c-iens, in overleg en samen met den Bond van Minder Marinepersoneel, geschriften aan boord verspreidt, waarvan de inhoud afbreuk doet aan de handhaving eener goede krijgs tucht, terwijl het meer in het bij zonder eenige malen mijn aandacht heeft getrokken, dat uit het Corres pondentieblad van genoemden Bond een hoogst oumilitaire geest sprak. Is zulks onder gewone omstandig heden reeds ontoelaatbaar, in nog meerdere mate is dit het geval in de tegenwoordige ernstige tijdon, waarin onvoorwaardelijk op ieders medewerking gerekend moet kunnen worden. Door mij wordt in verband met het vorenstaande verboden om schrifturen en periodieken van den Bond van Zeemiiiciens in het bezit te hebben, te lezen en te verspreiden aan boord van Hr. Ms. schepen en bij inrich tingen of ondetdeelen van de Marine aan den wal. Uitingen van het veieenigingsleven zullen onder geonerlei voorwaarden aan boord en bij inrichtingeh of onderdeelen van de -Marine aan den .wal mogen worden geduld. Mitsdien wordt U uitgenoodigd, Uwe toestemming te onthouden aan elke handeliag, die van den Bond vau Zeemiiiciens uitgaat." De duikboot- en mljnoorlog. De Italiaausche schoener „Elios" (190 ton) is in den grond geboord, Nadere berichten van Zweedsche zijde) omtrent het opbrengen van het Duitsche stoomschip „Desterro", dat zich in de Zweedsche territoriale HELDER, KROMMENIE, UITBEEST. medegedeeld, dat binnenkort meerdere fabrieken den arbeid zullefi moeten staken, omdat Engeland geen cacao naar Nederland doorlaat. (H.bl.) In Duitsche gevangenschap. De heer J. L. Gelder uit Arnhem, die nu reeds bijna tien maanden in Duitsche gevangenschap verkeerd, werd 2 Augustus overgebracht naar het gevangenkamp te Havelberg. Hy vertoeft daar te midden van Russi sche krijgsgevangen over wier netheid hy zich ernstig beklaagt. Het „kosjere" eten is, naar hij aan zyn familie schrijft, niet te gebruiken. Noodlottig achot. Eenige dagen geleden was de land bouwer R. te Holthemerbroek, ge meente Gramsbergen, bezig was plaggen te steken, toen de in de nabijheid staande Duitsche wachtpost werd afgelost. De afgeloste Duitschers liep met het geweer onder den arm de aflossing tegemoet, toen dooreen nog onverklaarde oorzaak 't geweer afging en R. in 't hoofd werd getroffen. Hy bleef op de plaats dood. De ongelukkige laat een vrouw met vier kinderen achter. Getorpedeerd. Het Woensdagnacht van Rotterdam naar Londen verLrokkon Noorsche stoomschip „Velox" is Donderdag morgen te vijf uur op .tien mijl noordelijk van het Lichtschip „Maas" getor pedeerd. De geneele bemanniDg, bestaande uit elf personen, is gered door de blazerschuiten OD 9 en GO 10 en te Hoek van Holland geland. Van andere zyde meldt men, dat het schip door een Duitsche duikboo't in den grond is geschoten. De „Velox" was geladen met Btuk goed en bestemd naar Londen. De opgebrachte vlescherschepen. Naar de „Nieuwe HaagscheCourant" verneemt ontving de burgermeester van een der visschersplaatsen Woens dagavond het volgend regeeriugs- telegram „De Minister van Buitenlandsche Zaken verwacht een beslissing over de visscherijquaestie binnen een week. Als de beslissing oDgunstig uitvalt zal do regeering tusschenbeide komen om den terugkeer der visschers te bewerken." Tot goed begrip van de visscherij kwestie dione, dat het vrij laten van het Engelsche pryshof gebrachte stoomtreilers, na aauneming door de reeders van door Engeland -gestelde voorwaarden, alleen betreft dezeven op IJsland varende stoomtreilers, die by terugkomst vau de visscherij werden opgebracht on niets uitstaande heeft met het groote aantal opge brachte stoom- en zeilloggers, voor welker belangeu een deputatie uit de haringreederyen naar Engeland is, thans reeds voor de tweede maal. Onze graanschepen. In zake de graanquaestie verneemt het Haagsche Correspondentiebureau, dat te 's Gravenhage bericht is inge komen, dat Vrijdagmorgen instructies gegeven zyn om de graanschepen los te laten. De caoao-industrle. In verband met een bericht, dat de Cacao- en Chocoladefabriek van de Ervqn Caspar Flick is stopgezet moeten worden, vanwege gebrek aan grondstoffen, wordt van bevoegde zyde SPORT. Voetbal. H.F.C. I R.O.H. I (Haarlem). 3—5 uur. Na de wekenlange rust, die de voetballers genoten, eindelijk weer eens een partytje, dat de moeite van 't aanzien dubbel waard belooft te worden. Nog ligt ons de herinnering aan don bekerwedstryd voor de 4e ronde versch in 't geheugen, toen dezelfde tegenstanders elkaar zoo vinnig bekampten. Reeds waande R.C.H. zich door een 3 -1 voorsprong zeker van de overwinning, toen H.F.C. tegen het eind geweldig kwam op zetten en vlak achtereen 3 keer wist te doelpunten. Vooral Dito speelde toen een uit stekenden wedstryd. Zelden zagen wy i spanning en geestdrift bij de toeschouwers. Men kan er dan ook verzekerd van zijn, dat de Haarlem mers er dezen keer alles op zullen zetten teneinde revanche te nemen over den toen geledon nederlaag, zoodat de wedstryd ook dezen keer voor 't publiek zeer interessant be looft te worden. De bezoekers stellen zich als volgt op: W.J. v.KoSsel. W". Hnzavool- L-'.Nleuwenliu'ija. -.d. Potte. J-T. d. Laan. L.Touw. Roeleeina. S.v. D*n>. C- v.d.Laan N. Koning. P. Lusting. Hiertegenover plaatst H.F.C. zich met Ooedknocht. Van Arnhem. Van de Poll. Bak. Tleesen. Kikkert. Rooi vink. Steur. v.d.Zalm. v. d. Aardweg. - Corthals, INGEZONDEN. armur.-patiënt zijnde, hulp behoefde, hij kende die vrouw en moet dan ook geweten hebben dat vrouw Buys steeds veel bloed verloor bij eene bevalling, en zooals u zelf, M. d. V., reeds in een vorige vergadering, toen ik over „armendokter" in het algemeen sprak, mij mededeelde, dat een medicus, zooals iu dit geval, Diet kan worden verplicht zijn onmisbare diensten te bewijzen, toch zal gaan uit menschelijk gevoel om te h'elpeD, komt niet uit. Dr. van der Lee wei gerde en zond Buijs weg, hem ver wijzende naar dr. Bakkor, die zich verschool achter een elders op handen zynde bevalling. Dr. Louwerse, zelf ongesteld zynde, wordt opgeklopt, zegt te zullen ko- doch verlangt een rijtuigeven wel onze telefoondienst is uitgescha keld, en wie is hiervan de schuld Hy doet zelf alle pogingen om aan sluiting te' krijgen en heeft IJ uur gekleed op een rijtuig moeten wach ten, waarmede Buys eipdelyk aan kwam, want ïd plaats van vooreen rijtuig te zorgen, was hy alle andere dokters,, v. d. Lee, Grunwald en Bakker, nog eens afgeloopen, die allen weigerden. IntusBChon lag nu een vrouw aau de genade overgeleverd of haar eigen dokter, de heer Van der Lee, wil komen of een ander noodgedwongen al komen. Eindeiyk is er hulp en invallende behandelende genees heer doet zyn best, de behandeliDg kon hij niet beter doen, zelf met een koorts van 39 gr. kon hy zyn collega Bakker niet bereiken, doch ging in gevolge het briefje dat hy ontvangen rad, zoodat dr. Louwerse niet anders kon denken dan dat vrouw Buijs een cliénte van dr. Bakker was en dit na die eerste behandeling ook bleef. Na het onderzoek bleek het geval niet hopeloos, doch zeker had dr. L. verwacht, dat vrouw Buys dpor haar gen geneesheer verder werd bezocht. Het meenemen van Buys in zyn rytuig is op andere wyzee geschied dan de Commissie dit ons mededeelt en, het is zeer jammer, dat dr. Lou werse nog niet eens gehoord is ge worden, dan zouden scheve voor stellingen niet plaats gehad hebben. Buijs is op het rytuig meegegaan zonder weten van dr. L. die hem had gezegd, spoedig naar een apotheek te gaan om de medicyn te halen. Omtrent het roepen van een geeste lijke is niet gesproken, ook Diet door de verloskundige en op dat oogenblik was er geen reden toe, bovendien wist dr. Louwerse niet dat vrouw Buys Katholiek was. Een en ander geeft my de vryheid te verzoeken, hetgeen van dr. L. in punt 2 van uw conclusiön wordt ge- Bgd terug te nemen en hem ank te betuigen voor zyne menschlievendheid, om,waar alle andere geneesheeren weigerden ook dr. Grunwald zyne hulp te verleenen, niettegenstaande hy zelf ernstig ongesteld was. We zion uit een en ander, dat uwe meening, dat elke geneesheer uit menschiievend gevoele zijn patiënten onmiddeliyk bezoekt, niet doorgaat, want indien dr. Van der Lee in dit onderhavige geval bij zyn patilnt, die hem bekend was, beter ware opgotreden, deze zaak zou niet zyn overgebracht naar de armendokters, die met het geval niets te maken hadden, want vrouw Buijs was geen armenpa- t i e n t. Aan de Redactie der Heldersche Courant. In „Waakt en Werkt" van 19 Augustus redactie P. de Geus, lezen we omtrent het beleedigend stukje „loodon pypen" iu „W. en W." van 17 Juli 1915 aan het. adres van don heer J. Spruit alhier het volgende „Uit een bij onze Redactie inge komen schryven is ons gebleken, dat in een brief van den medewerker K. van Verre, in ons blad van 17 Juli 1915, eenige uitdrukkingen voor kwamen, waardoor de heer J. Spruit alhier zich.beleedigd acht; wy ver klaren by dezen, dat wij in genoemden brief geen beleediging van den heer Spruit hebbsn gezien en onze mede werker daarmede ook geen beleediging bodoelde «n dat het., nu de heer Spruit sommige passages daarvan als een persoonlijke beleediging heeft opge nomen, ons spijt dat de bedoelde brief daartoe aanleiding is geweest." Ditgevalis hierraededus afgeloopen terwijl de heer P. de Geus, de schrijver van het gewraakte artikel, wel geleerd zal hebben voortaan voorzichtig te zyn met zijn litteraire producten. J. Spruit. Redactie „Helderscne Courant". M. H. Uw beknopt verslag van het door my gesprokene in de Raadszitting van Dinsdag 11., geeft mij, ter wille vau de betrokkenen, aanleiding, U te verzoeken, het ditmaal in extenso op to nemen. U verplicht daarmede Uw dw. J. Spboit. Met belangstelling nam ik kennis van het japport vau de Commissie zaak-Buys, doch ik kan my er niet tevreden mee stellen, we zyn een heel anderen kant uitgezeild dau was te denken. Wat toch is het geval Le. De verloskundige mej. Veentjer wist dat haar een zeer lastige taak te wachten stonddeze mededeeling had ze gedaan aan haar collega Met- zelaar vóór de bevalling, zoodat ze reeds een geneesheer had dienen te nemen. 2e. Door het weigeren van dr. Van der Lee om hulp te verleenen, kan niet worden geacht, dat deze medicus vry uitgaat. Volgens mededeeling wist bij dat vrouw Buys, niet een N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Mühlen. GOEDKOOP REIZEN. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP 's morg. 7 uur, 't avonds 11 uur, van AMSTERDAM 's morg. 0.15 uur, 's mldd. 3.30 uur. gemeente zullen worden beheerd, om dat het slechts daardoor te allen tyde zonder veel moeite mogelijk zal zyn, de netto-uitgaven, te bepalen waarop de aanleg van het kanaal met bybo- hoorende werken de gemeente te staan gekomen zal zijn. Mede met het oog daarop stellen wij ons voor, de vraag, of tot oprich ting van een z.g. grondbedryf aan leiding kan bestaan, in onderzoek te nemen. De uitkomsten van dat onderzoek zullen u, c.q. van de noodige voor stellen vergezeld, te zijner tijd worden In de derde plaats moet, daar de belangrijkste aanbieding slechts tot 1 September a.s. geldig is, beslist worden omtrent de vdrwerving voor de gemeente van de voor uitvoering der kanaalplannen benoodigde gron den. Met ver wy zing naar de overgelegde bescheiden stellen wy U voor, daartoe de volgende besluiten te nemen: Besluit I. aan te koopen van den Polder Helder en Huisduinen de perceelen grond, kadastraal bekend, gemeente Helder, sectie E nos. 7 en 21 en sectie D nos. 992, 990, 951, 993, 991, 939 en 3458, te zamen groot ongeveer 3 H.A., 79 A., 38 c.A., voor den prys f 0.75 ger c.A. II. aan te koopen van P. Groen te Helder, van het perceel, kadastraal bekend, gemeente Helder, sectio E no. 6, in totaal groot ongeveer 1 H.A., 80 A., 30 c.A., het gedeelte, dat daar van hem toebehoort, voor den prijs van f 0.76 per c.A. III. met de Erven A. Bonselaar te Helder aan te gaan een overeenkomst van ruiliDg, waarbij aan de Gemeente wordt overgedragen het Zuid6iyk ge deelte, groot ongeveer 44 A., 60 c.A., van het perceel, kadastraal bekend, gemeente Helder, sectie D no. 8422, zooala dat op het terrein is uitge bakend, tegen afstand van het ten Noorden van het ontworpen kanaal en gronddepót gelegen gedeelte, groot ongeveer 68 A., 85 c.A., van het perceel, kadastraal bekend, gemeente Helder, sectie E no. 6, terwyi boven dien de Gemeente zal betalen 1487.— voor het verplaatsen van de varkensstal, thans staande op het perceel sectie D no. 3422, naar het perceel, sectie E no. 6; b. f450.— voor het tydsiyk onder dak brengen der varkens tijdens de verplaatsing der stal. IV. met W. Hendrikse te Helder aan te gaan een overeenkomst van rui ling, waarby aan de Gemeente wordt overgedragen van het perceel, kadas traal bekend, gemeente Helder, sectie D no. 2655 het gedeelte, groot onge veer 1 A., 17 c.A., dat benoodigd zal voor het verbinden yan de Bree straat met het verlengde van de Middenstraat, ter breedte van 10 M' langs den Noordkant van het ont worpen kanaal, tegen afstand van het gedeelte der perceelen, ka dastraal bekend, gemeente Helder, sectie D no. 993 en 990 onderschei deniyk groot ongeveer 1 A. en 1 A., 8 c.A., ten Oosten van het verlengde der Middenstraat, terwyi voorts: a. de Gemeente zich verbindt de Breestraat tot aan de Middenstraat geheel te bestraten en te iioleeren b. Hendrikse zich verbindt aan de Gemeente te betalen bet even redig deel der kosten van rioleering der Breestraat vanaf de meest noor deiyk geplaatste piketpaal van do. aan de gemeente over te dragen torrein8trook tot de aansluiting met de bestaande bestrating en rioleering in de Breestraat. Omtrent een met diakenen der Raadsvergadering. In de op Dinsdag 29 dezer te houden vergadering van den Gemeenteraad komen de definitieve kanaal plannen ter tafel. In een aau den Raad gericht schry ven zeggen B. en W. Door den hfeer S. Krynen, wien krachtens uw besluit van 25 Februari jl. werd opgedragen het maken van de noodige bestekken on kostenbe rekeningen voor de eventueele uit voering van het aangenomen spuiïagB- plan tot verbetering van het Helder sche kanaal en het houden van tos- zicht op-die uitvoering, werden aan on3 College ingezonden: a. de noodige teekeningen van het te graven kanaal met de daarin te maken kunstwerken en oen uitge werkte kostenberekening; b. een tweetal teekeningen, aan gevend de gronden, waarvan de ge meento ten behoeve van den aanleg van het kanaal den eigendom moet verworven, met verschillende verkla ringen der tegenwoordige eigenaren. Bedoelde stukken zijn voor U ter inzage nedergelegd. Uit de onder a bedoelde begrooting bl(jkt, dat de uitvoering van het ge- heele werk een uitgaaf zal vorderen, die wordt begroot op f 161687,93, waarvan f 1000.— door derden worden terugbetaald, terwyi de waar de der aan te koopen, doch niet voor den kanaalaanleg benoodigde, dus overbiyvende, gronden wordt geschat op f61905.-. De zuivere kosten van den' aanleg van het verbindingskanaal naar de fortgrachten, daaronder be grepen die van een 18 meter breeden straatweg van de Kerkgracht tot aap. den Huisduinerweg, worden defhaïi op f 88082.93 geraamd. Deze raming is van dien aard, dat zy o.i. geen aanleiding mag geven om de uitvoering van het w<n-k na te laten of op te schorten, waarom overtollig water, dat waterzucht wy U in overweging geven ons Col- veroorzaakt. Zy kunnen zonder ge- lege thans te machtigen de voor a*| vaar door iedereen, mannen, vrouwen uitvoering benoodige vergunningen -rrys33rds en kinderen gebruikt definitief aan te vragen en op den *»•-->— grondslag van de overgelegde stukken de voorwaarden van aanbesteding vast te stellen. Wat de overblijvende gronden aan gaat: het is thans nog niet de tyd om ten aanzien van hunne bestem ming eenige bindende beslissing te Ingezonden mededeellng. Eij kunt et door rijn aangetast tonder het te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zy kunnen jaren beataaD, zonder dat de patiént zich ervan bewust is en plotseling onder gevaariyke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms een waarschuwing. Daarom zyn rugpijn (zelfs licht en voorbygaand), troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofdpijn, duizeligheid, moeite by bukken, opzwelling der voeten en eenalgemeenonwelzyn verschijnselen, die men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. VerwaarloozSng dezer verschynselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht, nier- of blaasontstekins.w a -TW. Ruröö" NtareaPÜleo stellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen on verdrijven het urinezuur - de groote oorzaak van rheumatlek, jicht, ischias, niersteen enz. en eveneens, het Wel achten wy het echter ge- wenscht, dat van den beginne af vaststa, dat deze gronden afgeschei den van de overige bezittingen der P0D Heider verkrijgbaar by a„VrlnKl008ter' Keizerstraat 98. EÏchr\.dooz®?- Foster's - Rög^.0 Nieren Pillen; wei gert elke dooBdie niet voorzien is 'van nevenstaand handelsmerk. (48)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1