Laatste berichten. kind geboren. Later vertelde zij het geval aan juffr. Metzelaar. Deze sprak er weer over met Dr. Louwerse. Toen nu het verslag over de zaak Butjs verscheen in het „Dagblad" van 28 Aug. j.l.t sprak juffr. Metzelaar den volgenden dag Dr. Louwerse ten huize van een patiöut. Zti zei hem daar Punt 1, voorkomende over de zaak- BuIjb in de „Heldersche Courant" is 'niet juist. Juffr. Veentjer heeft mij niet gezegd, dat haar een lastige taak te wachten .stond, maar zij heeft mij het geval verteld node verlossing. Mejuffr. Veentje*. Gezien G. Louwebse. Gelezen J. Spkoit. AGENDA. E«r*t« Helderncha Bioscoop. Kanaal w«g 112. Hoofdnummer. „Maria Stuart". Cinema Paiace. Binnenhaven 2 Hoofd- nummer: „De gestreepte domino". T.a.V.e.n.u. Bioacoop. 8poorgracbt. Hoofd- nummers.Een verbond mot satan" en „Een misstap". 26-29 Aug. Witte Bioscoop Koningstraat, Hoofd nummer: „Ave Maria". 81 Aug. Bal in Oaslüo. 6 -I0»8ept. Henri ter Hall'* revue „Haltt. hier blijven CaBlno, 8 uur. MARINE EN LEQER. Kapitein ter zoo J. 3. A. Kroon wordt bin nenkort uit Oost-Indie terugverwacht. De kapitein luitenant tsr zee J. H. Zeeman wordt binnenkort uit Oost Indli terugverwacht. wordt in de directie der marine te Willems oord geplaatst aan boord van Hr. Ms. oplei dingsschip „Neptunus". Officier-machinist 2e klasse J. Smit wordt binnenkort uit Oost Indiö terugverwacht. Met ingang van den 26sten Augustus 1916 tUn de zeemiliciena .T. B. Llnd. 8. Visser en H. H. Pronczek bevorderd tot korporaal-- milicien- STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaattchappij „Nadsrland". Oranje, uitreis, veilrok 26 Aug. van Durbau. Hr. Jullnna, thuisreis,vertr. 26 Aug v PadaDg Rembrsndt vertrok 26 Aug.v Batavia u. A'dam. Tlmor, thuisreis, vertrok 26 Aug. van Kirltwall Banda, uitreis, arriveerde 26 Aug. te Calanla. Banka, uitreis,arriveerde 27 Aug. te Kirkwall Nlas,thuliretB,verU.26Aug. v. Padang via Suez. Rottardamacha Lloyd. Hindjanl, uitr., vertr.34 Aug. van Lbb PalmaB lioentoer arriv. 34 Aug van B'danj te Batavia. Kawi,thuisreis, vertrok 36 Aug. van Kaapstad. Malang, uitreis, vertrok 36 Aug. van Gibraltar Merauke vertr-26 Aug v. N York naar R'dam. Ophlr, thuisreis, wordt 29 Aug. nam. in den ff. Watoiweg verwacht. Koninklijks Hollandacha Lloyd. Zaanland, vertr. 36 Aug. van A'dam n B.-Ayrus. Zeelandls. uitr., vertr.36 Aug. van Falmoutb Salland, thuisreis, vertrok 37 Aug. v. Palmouth Frlsla vertr. 36 Aug. v. Buenos Ayres tl. A'dam Amstellsnd, thuisreis, vertrok 27 Aur. v. Dover, begeleid dcor de sleepboot „Roode Zee". Hollandla srrlv.28 Aug. v. B Ayres te A'dam. BAynflt Amstellsnd arriv.28 Aug. v Ie A'dam 27 Au Haven te Hleuwedlep. ig. Aangekomen van Stockholm en trokken naar Amsterdam over Zu zee Nederl. zeetj. „BIval", kapt. D. Voor do Wind. „Geertruida Mettlna", kapt. Oldenborg. Aangekomen van Harllngen en ver trokken naar New Oastle s s. „Gsaster- land". Aangekomen van Harllngen en trokken naar Huil s.s. „Min. Tak' Ten Zuidwesttfu van de boerderij Mouquet en tu het Delvilleboach wordt in kleine stukken loopgraaf nog door gevochten. Van hat Oostelijk front. Berlijn, 28 Augustus. Bij Lenne- waden leverden patrouilleaanvallen twee officieren en 37 man aan ge vangenen op. Ten N.O. van Swinicuky, in de bocht van Luck, zijn aanvallen van Russische afdeelingen afgeslagen. Ten N. van den Dnjester braken gisteravond sterke Russische strijd krachten tot een aanval los. Een be gin van succeB bjj Delejow werd door een nachtelljkeu tegenaanval geheel geneutraliseerd. In de Karpathen werden aanvallen der Russen tegen de hoogten op den kam ten Noordwesten van Kukulu en op den Stara Wiczyna afgeslagen Aan de grens van Zevenburgen zijn Roemeensche gevangenen inge leverd. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Berlijn, 28 Aug. Op het Moglena front hebben de Bulgaren zich in bet bezit gesteld van de hoogten ten Zuiden van Zborsko. Op den SeganakaPlanina mislukten vijandelijke tegenaanvallen. Saloniki, 27 Aug. De Bulgaren zijn den 25en dezer Kawalla binnenge trokken. Op een na alie forten zijn met. de bewapening en de munitie aan hen overgedragen, zulks krachtens bevelen, den 22en Augustus uit Athenb aan den bevelhebber verstrekt- De Engelsche oorlogsschepen, die utt de kust liggen, hebben onmiddellijk het vuur op de, door de Bulgaren bezette forten (van Kawalla) geopend. Er zijn nog geen bizonderheden ver nomen. Aangezien al de stellingen goed bekeud zijn, zullen de Eogolscbe kauonnen waarschijnlijk niet veel heel laten. Zeven Grieksehe officieren, in een boot uit Kawalla ontsnapt, z(jn te Thassos aangekomen en hebben zich aangesloten bij een bataljon vrijwil ligers, dat zich daar vormt tegen de Bulgaatsche invallers. Roemenië verklaart Oostenrljk- Hongarije den oorlog. Weenen, 28 Aug. Gisterenavond is dn Roemeensche gezant op het min. van buitenlandsche zaken verschenen om de nota te overhandigen, waarin staat, dat Roemenië zich, van den 27en Augustus 's avonds 9 uur af, rnet Oostenrijk-Hongarije in staat van oorlog beschouwt. VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nleuwedlep aangebracht 36 Augustus. Door 1 motorbotter „H. D. 160' 380 stuks groots-, middel- en kleine tongen, 6 mand stortschol, 30 mand kleine achol, 2 mand schar, tarbot en roode poonen. Besomming f400.-. Door 66 korders: 6 tot80stuks tong, per stuk 11.26, 10 tot 160 stuks middeltong, per stuk 60 a 70 ct., 10 tot 60 stuks klolne tong, p.at.20- 26 ct., 10 tarbotten, per stuk f9.— a fl8 1 tc 6 stuks rog, per stuk 90 ct., I tot 4 mand stort schol, per mand f8.- a f12.—, 1 tot 6 mand kleine achol, per mand .fS.— a f mand schar, per mand 16.—. 38 Aug Door 4 korders tezamen80 tongen, p. stuk 136 ct., 300 middeltongen, per stuk 66 ct., 8 mand st< 16 mand kis 2 mand schar, MARKTBERICHTEN. Anna Paulowna, 26 Aug. 1918. Groenteveiling. Aardappelen (groote) f 1.96 h f 2.86 per uk. idem (kleine) f 1.60 4 f 1.70 Slaboonen f16.76 a f19 - por 100 K.G. SnUboonen f2.16 a f2.90 per 1000 stuks. Alkmaar, 28 Aug. 1916. VEK. Aangevoerd: 9 koelen en ossen f830 f460, 31 vette kalveren f 70 a f 166.-, idem p.pond fl.— af 1.40, 87 nuchtere Idem f 80 a f80, 0 mag. schapen f a f-, 329 vette ld. f88 a f44 per stuk, 196 vette varkens 80 a 100 ct. p. A K.G Broek op LangedUk, 28 Aug. 1916. Bloemkool,binnenland le s. f'SOaf 1L—uui- Unlandf-.— af-.—id. 8e soort f8.80 a f8 60,- roode kool, binnenland f4.— a f6.-, buiten land f 18 a f 28.50, gele kool, binnen land f7.80 a 110.-. buitenland f16 90 a f3460. witte kool. binnenland f7.60 a f9.-, buitenland f21.— a f81— per 100 stuks, wortolen f3.80 f6.- per 100 bos. Julia muiten, blnnenl. f2.- a f0.-. buttenl. f0.— a f0- schoolmeesters binnenland f 2.06 a f8.10, Idem buitenland f0.- a f0.-, gladblaad Jee f0.— a f0.—drielingen f066 a f 1.30, eigen belmers f 1.96 a f8-, roode f0.-, volgelingen f0.- a fa-, graafjes f0.- afO.-,blauwe f2.16 h f160, alles per 36 K.Gdrlollngen f8 80af4.-, uien f 4.10 m f 4-60, slaboonen fO -afO.—zilver nep f—.-, gele nep f660af7.10, wortelen,prijs binnenland f0.— a f0.—prils buitenland f0.— a f 0.-, illveringen f6 20, alles per 60 K.G. Aanvoer 19000 bloemkool, 80.000 roode kool, "e kool, 8760 boa wor- t, 81 baal uien, 20 baal Purmsrend, 29 Aug. 1916. 87 stapels Fabrlekakaas per 60 K.G. f 61.— 79 Boerenkaas 60 f 68.- 8 Commissie „60 .f 67.— 5 Middelbare 60 f 68.60 Goudscbe kaas 60 f 1012 K.G. Boter per K.G. f l.«ö f 1' 874 Runderen: 408 vette per K.G. r 090 f IJ 471 melke en gelde f 1.30 f 4! 88 Stieren f 0.- f 0. 86 Baarden f 160 - f 500. 60 vette Kalveren per K.G. f 1.06 f IJ.. 308 nuchtere id. per atuk f 0.- f 0.- Slachtkal veren f 13. Fokkalveren per stuk f 18. 2» vette Varhens per K.G, f 0J.. 64 magero id. per stuk f 32 f 48.— 266 Biggen per stuk f 10.- f 17. - 1226 Schapen f 36.- f 41.f 622 Overhoudera f 0.16 f 0.23 Lammeren Kalkoenen Zwanen r Kipeloren per 100 stuks f Bendeleren 100 t Kievitseieren por Bluk f 870 zak Appelen f 188 uk Heren f Handel vette kalveren matig: vlug. f 0.- f 0- 0.- f 0.- Burgerlijke Stand v. Helder, van 26 tot en met 28 Aug. 1916. BEVALLENJ. H. P. van Hoorn- Zijlstra, d.J. Noorloos van Hol wegen, z.J. Walkeuter-Stins, z. A. Voerdig-ABjeB, d.J. M. E. van Leflen—Bomas, z.A. de Bunje- Brouwer, d. OVERLEDEN: M. Stins-Ambuul, 18 jaar; B. Rippens, 29 jaar. DE OORLOG. Vin hit Westelijk front. Berlijn, 28 Augustus. In het gebied van de Somme hebben gisteravond en vannacht onze tegenstanders zich ingespannen om onze linies ten Noor den van de rivier te doorbreken. Tegen de fronten Thiepval boer derij Mouquet en Delvillebosch-Gin- chy stormden de Engolacben meer malen tegen onze stellingen op. Tus- schen Maurepas en Cléry deden de Franschen hetzelfde. De aanvallen m Ml uk ten, deels na gevechten van xnan tegen man, deels door tegen aan vallen. PLAATSELIJK NIEUWS. Berlijn, 28 Aug. In tegenstelling met de Italiaansche oorlogsverklaring welke lang verwacht was en koel werd opgenomen, heeft de Roemeen sche oorlogsverklaring, welke eerst tegen twee uur 's nachts bekend werd en door de couranten derhalve niet meer kon worden besproken, in breoden kring het volk verrast, aan gezien men de ciisis overwonnen waande. In politieke kringen daar entegen was men wel bekend met den ernst van den toestand, ter wijl in militaire kringen men reeds lang op alles was voor bereid. In elk geval heeft thans het geheele Duitsche yojk eenzelfde ge dachte, namelijk dat de toestand niet meer in het onzekere verkeert, want dat Oostenrljk-Hongarije den nieuwen tegenstander niet alleen behoeft tegemoet te treden, begrijpt men in Duitschland vanzelf. De „Köln. Ztg." schrijft naar aan leiding van de oorlogsverklaring dooi Roemenië: Wij hebben een tegen stander meer, want het spreekt, vanzelf dat Roemenie met zijn oorlogsver klaring aan Oostenrijk-Hongarije ook onze vijand geworden is, gelijk die van al onze bondgenooten. De „Köln. Ztg." acht het waarschijnlijk, dat de viervoudige entente thans met de Roemeensche en de Italiaansche oorlogsverklaring zijn laatste troeven uitspeelt en in de benauwdheid van zijn offensief Roemenië eenvoudig voor een ultimatum heeft gesteld. Daar Roemenië voor zijn munitie op het buitenland is aangewezen, kon juist deze vraag voor Roemenië nood lottig zijn. Di Roemeensche weermacht. Naar de „Tel." mededeelt heeft Roemenie een flink leger, een uit stekenden generalen staf en een zeer goed gevormd officierscorps. Indien de oorlogstoestand intreedt, is het veldleger 7000 officieren en 382.000 man sterk, waarvan 32.000 artilleristen en 280.000 infanteristen. Roemenie bezit twaalfhonderd stuks geschut, waarvan 700 snelvuurkanon nen, verder 1000 mitrailleurs, gedeel telijk Franscb, gedeeltelijk Duitsch model. Indien algemeene mobilisatie wordt bevolen, kan Roemenië 632.000 man stellen, zonder de intendance, den gezondheidsdienst, enz. te rekenen. De vloot is van veel minder be- teekenis en bestaat uit een kleine kruiser, eenige monitors en een paar torpedobooten. De bemanniDg der geheele vloot bestaat uit 1600 koppen. Italië en Dultschlend. Berlijn, 28 Augustus. Over de nota, waarin Italië aan Duitschland den oorlog verklaart, schrijft de „Nord- deutsche Allgemeine Zeitung": De formeele oorlogsverklaring ver aDdert aan den toestand weinig. Toen Italië verleden jaar Oostenrijk den oorlog verklaarde, wees de koizer- ltjke (Duitsche) regèering, nog voor prins Bülow als gezant naar Rome ging, er de Italiaansche regeering op, dat overal Oostenrijksche legeraf- deelingen met Duitsche troepen ver mengd waren en een aanval op Oos tenrijksche troepen tegelijk op Duit sche troepen gericht zou zijn. De Italiaansche regeering is er dus van Duitsche zijde geen oogenblik over in twijfel gelaten, dat Duitsch land de militaire ondersteuning van den Oostenrijkschen bondgenoot tegen eiken tegenstander als plicht van het bondgenootschap beschouwt. -"Bij K. B. is voor het tijdvak 1 Sept. 1916 tot en met 31 Aug. 1917, benoemd tot leerares R. H. B. S. Helder, mej. M. van Leyden, Krommenie. Indisch* dienst. Voor den dienst in Ned.-Itidië is bestemd de heer G. C. Visarius, al hier, voor tijdelijk bouwkundig op ziehier, ter beschikking van den directeur dor B. O. W. Candldaat voor da Tweede Kamer. De Vonk meldt, -dat de jaarlijksche gedelegeerden-vergadering der afdee lingen van de S.D.A.P. in het district Helder den heer C. Thomassen met algemeene stemmen wederom candi- daat gesteld heeft voor de Tweede Kamer. Concart. Donderdagmorgen om 9 uur zal door de Marinekapel, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, tot halftien coucert gegeven worden op de campagne van het Wachtschipterwijl bij gunstig weer Donderdagmiddag van halfdrie tot vier uur concert zal worden gegeven op het Westplein. - Alhier is gisteren gearriveerd de sleepboot „Witte Zee". Zij is be- Bteuid om binneukort de onderzee boot K 1 naar Indië over te brengen. „Wlnnubst". Bij het. festival, gehouden op 27 Augustus to Heilo, uitgeschruven door de Noordhollandsche Bond van Harmonie- en Fanfare-kotpsen, ver kreeg ons plaatselijk muziekkorps „Winnubst" een zilveren medaille, aangeboden door de Vereeriiging voor Vreemdelingenverkeer te Heilo, voor m-tte en ordelijke wijze van marcheeieu. Aanbesteding. Gisteren werd door de Directie van '8 Rijkswerf alhier aanbesteed het inrichten van de eikenhoutloodsen tot magazijn van electriciteitsbehoefien, waarvoor werd ingeschreven als volgt C, Quak f 10780.-, P. Bos f9842.- Th. v. d. Sterre f9700. -, A. Krljnen f9481. Gebr. v. Pelt f9467.-, W. J. Braggaar f 9466. -H. Wijker f9375.-, J. Spruit f9369.-, J. de Vries f 9264. -Stat renburg en Boer dijk f91üO.«S K. Zeeman f8998.-. J. Steeman f 8992. J. Smit f8974 I. L. van Os f8897.1-, R. N. van Os f8885.-, H. Riemers f8692 -, allen alhier. Aan het groot militair muziek concours voor Mobilisatie Harmonie- en Fanfare-corpsen, uitgeschreven door het" JJtrtchtsche Plaatselijk* Comité voor .Ontspanning aart milt taiien op 81 Augustus a.s. to Utrecht, zullen o.a. deelnemenhot Fanfare gezelschap van H. M. Holland (Diri gent de heer Broekhuizen) en het Harmonie gezelschap van het Ille Bataljon v/h 21c Regimont Infanterie (Dirigent de de heer G. de Rie) beide uit den Helder. Juryleden bij dit eoncours zijn de heeren W. Hutscbenruyter, Dirigent van het Utrechtse!) Stedelijk Orkest, A. L. Huzebroek, Dirigent van het Stafmuziekcorps der Kon. tfed. Marine ^n W. van flrp, oud kapel meester Van do Stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie.' Dc „Daily Mail"'meldt, dat. Je Biitscliu icgeoring voor elke Ion van de 60% der Hoiiandsche haringen, die naar neutrale landen zullen ver kocht worden, aan de Nederlandsche eigenaars een toeslag van 30 shilling zal betalen. Een firmant van een Hoiiandsche reederi) zeide, dat de Hollandscne haringen als gewoonlijk op de open markt zullen verkocht worden. Als Duitschland 60 shilling per ton biedt en Amerika 40, zal Amerika de visch krijgen, omdat de 80-shilling der Britschfi regeering den prijs op 70 shilling zal brengen, maar als Döitscbland 75 shilling biedt en Amerika 40, zal Duitschland de visch krijgen, mits het niet reeds zijn 20% van de geheele vangst had. Het is mogelijk, dat door het aanbod van van de 80 schilling extra Duitschland niet eens zijn 20% zal krijgen. Amerika zal, naar de zegsman van de „Daily Mail" veronderstelde, het grootste deel van de 60% krijgen, dat naar neutrale landen gaat. Voorts is overeengekomen, dat de vastgehouden vaartuigen, zoo spoedig mogelijk zullen worden losgelaten en dat de Britscbe regeering aan de Hoiiandsche eigenaars volledige ver goeding zal geven voor het verlies van een de/el van het seizoen. Het bedrag zal worden berekend op den grondslag der ontvangsten van een gemiddeld seizoen. Ook zal de Britsche regeeriog iedere schade betalen aan de geïnterneerden overkomen. Es zijn dertig vastgehouden sche in, die niet aan de visscherijver êeniging toobehooren," en die niet zullen worden losgelaten. De andore zullen spoedig weer aan het visschen z|jn. Volgens de voorwaarden der over eenkomst zullen de 30 shilling per welke de Britsche regeering aan de Hoiiandsche eigenaars zal batalen. worden belegd in de oorlogsleening, ten bate van de eigenaars. Nadere berichten bevestigen dat de regeling werd getroffen. De schui ten van de niet leden zullen worden vastgehouden, indien de eigenaais zich niet bij de vereeniging aanslui ten. De overeenkomst zal duren tot het einde van het tegenwoordige visch- seizoen, einde Maart, en in Januari zullen opnieuw over een verdere regeling onderhandeling n worden begonnen. Helert heeft te 's Gravenhage een vergadering plaats van de reeders- vereeniging, ter bespreking van deze regeling- „Toonkunst". Door opze „Toonkunsf'-afdeeling wordt in studie genomen het Orato rium „de Jaargetijden" van Jos. Haydn, voor soli, koor en orkest,, alsmede de cantate welke cenige jaren geleden met zooveel succes ook door „Toon kunnt" is uitgevoerd, n.1.: „Michiol Adriaanzocu de Ruijter", voor soli, kinderkoor, geinengdfcoor, mannen koor eu groot orkest. Zjj, die »an een of aan beide werken wenschen mede te werken in 't koor of orkest, ver wijzen wij naar de betreffende ad ver tentie in dit blad. „Halt! Hlar blljyen". Blijkens achterstaande advertentie geeft het reveu-gezelachap van Henri ter Hall hier eenige voorstellingen van de revue „Halt! Hier blijven". Wij laten hieronder eenige perabe- oordeelingen volgen: „De Telegraaf" schreef: „Halt! Hier BlijvenI" is ongetwij feld de beste Henri ter Hall-revue, die ik nog gezien heb, en ik voorspel het in Amsterdam een groot succes. „Do Tijd" schreef: „Halt! Hier Blijven!". - Voor de genen,die lichter kost willen verduwen dan een tooneelwerk en gaarne eens een betere revue bijwoneD, is: „Halt, Hier Blijven!" door Henri ter Hall in Carré te noemen, Zaterdag ging hier de'eerste opvoering, „Theatergids 167" schreef over t Revue schitterend in één woord, leuk door het optreden daarin van Joh. Buzeau en de Nieuwenhu^zens. Ter Hall verstaat de kunst om de bezoe kers „Halt, hier blijven" toe te roepen. - Zondagmiddag te ongeveer half vier, raakte een jonge dame, die op de hoek van de Schoolstraat en de Smidstraat voor een klein kind wilde uitwijken, het stuur over haar fiets kwijt en reed pardoes tegen de huizen. Haar hand sloeg daarbij door een' der ruiten, met het gevolg dat zij vrij ernstig verwond werd. Na door buren te zijn geholpen en verbonden, kon zij baar* weg ver volgen. BINNENLAND. Oa regeling van de vlescherlj- quaaitia. Naar Reuter meldt, is volgens de Daily Mail" Zaterdag een regeling getroffen tusschen gedelegeerden vaD de Nederlandsche visscherijvereeni ging en de Britsche regeering" aan- ade den toekomstigen verkoop van de Nedeilandsche haringvang sten. De Nederlandsche booten, die in Schotland worden vastgehouden, zullen worden losgelaten op voor waarde, dat Duitschland slechts 20% ontvangt van de geheele seizoen vangstNederland behoudt 20% eu de overige 60% gaat naar neutrale landen. Voor oen Indisch parlemont. Uit Batavia wordt aan de „Tel.' geseind De Sarikat Islam heeft haar medewerking aan de meeting op Koninginnedag geweigerd, tenzij tevens een motie wordt ingediend, dat Indië een eigen parlement moet hebbon, Gearresteerd. Aan het station te Arnhem ia gis termiddag even voor het vertrek van trein 1 89 naar Elten door marechaus soes gearresteerd een Duitsch officier, in politiek, ontvlucht uit een inter neeringskamp. -Een collega, die oven eens was ontvlucht, was reeds met een vorigen trein naar Zevenaar ver trokken, naar men zegt als non ver kleed. Ook deze is te Zevenaar ge- gearresteerd. Over de grens gekomen. Zondagnacht is bij Asseneda (Bel gië), dicht bij Sas van Gent, weer een Duitsche deserteur in burger- kleeren over de grens gekomen. Het was een 20-Jarige Feldwebel, afkom stig van het front bü Verdun, die 18 maanden in dienBt was geweest, aan het. front. Hij is viermaal gewond en ontving het ijzeren kruis. E" hoorde tot het 195ste Beiersche regi gimsut en verhaalde,, dat er, toen hij is weggeloopen, van de 1200 man zijner compagnie, waarmede hij was uitgetrokken, slechts 25 meer over waren. Verder vertelde hij, dat twee soldaten, die in zijn gezelschap waren, door den electrischen draad zijn ge dood- Goedkoops eokes 7 Weesp, 28 Aug. Door de directie der gemeente-gasfabriek in deze gemeente, is eene kennisgeving gepubliceerd, waarin de vooi waarden en prijzen zijn vastgesteld tot het betrekken van gemeente cokes. De ingezetenen mogen voorloopig niet meer $au 5 H.L. per maand afhalen en betrekken. Werd in 1916 de cokes, afgehaald aan de fabriek, verkocht voor 61 ct. het mud, dit jaar is de prijs bepaald op 96 ct. de H.L., dus bijna 100% hooger en dat in dezen tyd. Os aangehouden brievenbestellers. Omtrent de aanhouding van twee brievenbestellers te Amsterdam, ver neemt het „H.bl." nog het volgende De eerste besteller werd aange houden, toen hij aan het hoofdpost kantoor brieven gesorteerd bad en In het bezit van eenige brieven werd gevonden. Tijdens zijn overbrenging trachtte hij die brioven ongemerkt aan een anderen besteller in handen te spelen. Dit werd evenwel door een rechercheur waargenomen en daarop werd ook de tweede besteller gearresteerd. Inbraak' met diefital. Zondagnacht had te Weesp een inbraak met diefstal plaats. Een winkelier wonende aan de Verlengde Nieuwstraat had zijn wekker op halfdrie gezet. Toen de mau opdien tijd wakker werd zag hij tot zijn schrik dat een persoon voor zijn bod stond bezig zijne kleeren te door zoeken, die op een stoel voor het bed lagen. Op het klingelen van den wekker maakte de inbreker zich onmiddellijk uit de voeten en wierp in zijn vlucht een deur achter zich in het slot waardoor het den winkelier onmogelijk was hem te achtervolgen, zoodat hij ontsnapte. In den vroegen morgen legde de politie de hand op eeu, bokond persoon. Een nader onderzoek zal echter nog moeten uitwijzen of deze de dader is. De winkelier vermist eenig geld en sleutels. Raadsvergadering. Iij de Dinsdagavond tu houden vergadering Van den Gemeenteraad komen o. in. aan de orde Vaststelliug Schoolgeld-verordening van de U.L.O.- en M.U.L.O.-scholen. In den toelichting zeggen B. en W. In verband met Uw besluit tot oprichting eeuer school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, hebben wij de eer U hieronder een ontwerp verordening aan te bieden tot rege ling der* heffing van schoolgeld op die school en op de school voor Uit gebreid Lager Onderwijs, als hoedanig de bestaande school no. 8 in stand blijft. Gelijk daaruit blijkt, hebben wij is een regeling gedacht, die voor beide scholen dezelfde is en werd daarvoor de door de commissie voor het M.U.L.O. in haar laatste rapport aangegeven tabel gevolgd. Wij hebben gemeend niet te mogen ingaan op het denkbeeld, aangegeven door den heer De Zwart, om de inkomens benedon f 600 vrij te stel len en voor de inkomens van f500 tot f599 het schoolgeld te bepalen op f4.— voor het eerste en f2.— voor elk volgend kind. Tegen dit voorstel bestaat o.i. het bezwaar, dat daardoor de schoolgeld regeling voor de scholen voor U.L.0. en M.U.L.O. ten deele gunstiger zou worden dan die voor de scholen voor gewoon lager onderwijs. Afgezien hiervan kunnen wij ons ook niet vereenigen met het denk beeld, om in du verordening vast te leggen een recht op kostelooze plaat sing voor alle kinderen, van wier ouders of verzorgers het inkomen heneden een bepaald bedrag blijft. Om praktische redenen moet o. i. worden vastgehouden aan den eisch, dat zij voor wie het laagste school geld niet voldaan kan worden, slechts dau tot de scholen voor U.L.0 M U.L.0 wordon toegulaien, wanneer hun aanleg eu gedrag althans cenigen grond opleveren om te vermoeden, dat zij in staat zullen zijn het daar gegeven onderwijs met goeden uit slag te volgen. Ai tikt I 4 der ontwerpregeling handhaafr dan ook dien eisch, maar houdt overigens goenerlei beperkende voorwaarden iu omtrent de toelating van onvermogenden. Omtrent de toelating yan minver mogenden daarentegen, zal men in de ontwei p-regeling tevergeefs een afzonderlijk voorschrift zoeken. Inder daad is bij een „evenredige" school geldheffing, als hoedanig, zij het wellicht met eenige beperking, de ntworpene beschouwd moet worden, voor een dergelijk voorschrift geen plaats. De progressieschaal moet in dat geval voor alle inkomens, van do grootste tot de kleinste, het ver schuldigde bedrag aangeven. De indee ling der belastingschuldigen in drie groepen (vol schoolgeld betalenden, minvermogenden^en onvermogendenj wordt dan vervangen door oen-indee liog in even zooveel afdeelingen als de progressietabel klassen tolt. Naast het voorschrift omtrent de toelating van hen, wier oudets of verzorgers in het geheel geen school geld kunnen betalen, bestaat dus alleen behoefte aan een regeling voor het geval, dat bolastiDgschuldigen door bijzondere omstandigheden niet in staat zijn het schoolgeld te beta len, dat zij in overeenstemming met de grootte van hun inkomen ver schuldigd zouden ziju, Deze regeling is iu het 2e en 8e lid van artikel vervat. Waar zij geldt voor kinderen, die tot de school zijn toegelaten, is er van afgezien ook hier bepaalde eisphen omtrent gedrag en aanleg op te nemen. Overigens hebben wij gemeend, dit voorschrift niet vrijgeviger te mogen formuleeren, om niet het karakter der heffing als „evenredig.schoolgeld' d.w.z. schoolgeld, waarbij het ver: schuldigde bedrag wordt afgeleid uit hot inkomen der belastingschuldigen, in gevaar te brengen. Het gevolg van het aanvaarden van een derge lijk stelsel la nu eenmaal, dat men van de vrijheid om met allerlei bijzon dere omstandighedeu der belasting schuldigen rekening te houden, geheel of grootendeels afstand doet. Voor het overige eischt de ont worpen regeling ovi. geen bijzondere toelichting. Slechts wenschen vyij er aan' te herinneren, dat door ons is toegezegd het vraagstuk der hef fing en invordering van het school geld in zijn vollen omvang in studie te nemen. Het feit, dat de tabel der commissie voor het M.U.L.O. door ons is aanvaard, sluit dus niet in zich, dat wij deze in alle opzichten de meest geslaagde achten. Wij wen schen ons daarom ook alle vrijheid voor te beboudeo, om bij gelegenheid van de algemeene herziening der sshoolgeldrogelingen ook voor de scholen voor U.L.0. en M.U.L.O. zoo danige regeling voor te stellen, als ons nader op grond van de te verza melen gegevens en in verband met de voor de overige scholen te ont werpen heffingen wenschelijk blijken zal. Voor eeri incidenteele en tijde lijke regeling achten wij echter de ontworpen tabel geschikt. Wij stollen er prijs op, dat het Uwe vergadering bekend zij, dat wü bij de beslissing, wie beschouwd moesten worden in los vasten dienst Le zijp, daaronder niet gebracht hebben die werklieden in tijdelijken dienst, van wie mag worden aangenomen dat zij eeu vaste aanstelling in het vooruitzicht hebben, ook niet in een enkel geval, waarin bleek, dat de tijdelijke dienst roods langer dan oen jaar had geduurd: Wij worden daarbij o m. geleid door de overwegiDg, dat door deze werklieden geen pensioen bedragen verschuldigd zijn, zoodat, wanneer hun daarenboven de duur- tetoeslag wordt toegekend, hun netto inkomen hoven dat der vaste werklieden stijgen zou, zonder dat daarvoor ^voldoende redenen konden worden aangevoerd. In de tweede plaats ia twijfel gerezen nopens de vraag, of de duurtetoeslag ook moet worden toe gekend aan die ambtenaren en werk lieden der gemeente, wier gemeente lijke betrekking in meerdere of mindere mate het karakter van een nevenbetrekking draagt. Ons College heeft deze vraag nog maals opzettelijk overwogen naar aan leiding van het gesprokene in Uw vergadering van 31 Juli j.1. Ook in dit opzicht zijn de woorden der regeling ruim en schijnen niet toe te laten dat onderscheid wordt :t. Ous College meent echter niet zonder U we vergadering te hebben geraadpleegd tot een toepassing overeenkomstig den strengen letter dor regeling te mogen overgaan, omdat het van oordeel is dat bepaalde onbillijkheden daarvan het gevolg kunuen zijn. In het verworpen voorstel Michela- de Zwart bestonden duze moeilijk heden niet, omdat daarin de toeslag bepaald werd op een zeker percentage van het loon en hij dus ook slechts weinig zou hebben bedragon voor hen, die in gemeentedienst niet meer dan een gering loon verdienen. Het aaDgenomon voorstel-Biorste ker is gebaseerd op de overwoging, dat „de werkgeefster een plicht heeft om in dezen abnormalen tijd te helpen voorzien in de behoeften van het gezin", in verband met welke grond stelling de voorsteller dan ook schreef, dat een duurtetoeslag niets te maken hoeft met dienatpraeBtatie. Zonder op deze stellingen dieper iu gaan, meenen wij te moeten op merken, dat toch haar volstrekte geldigheid in ieder geval slechts dim zal kunnen worden aangenomen, wanneer de werknemer in dienst van den werkgever zijn volle inkomen verdienen moet. Alle zoogenaamde bijbetrekkingen kunnen in geen geval volledig be- heerscht worden door de regelen, welke in het algemeen do verhouding tusschen werkgever en werkflemer bepalen. Dat bij het toekenneu van eeu duurtetoeslag geen onderscheid ge maakt wordt tusschen hen, die hun geheelen werktijd aan de gemeente wijden, sluit dus naar het ons voor komt, geenzin8 in, dat evenmin verschil mag gemaakt worden tus schen deze allen aan den-eeneu kant en daartegenover hen, die slechts een deel van hun werktijd, sojns slechts enkele uren per dag, in dienst der gemeente doorbrengen. Deze laat8ten staan zoo dicht bij de groote groep van belastingbetaler den, die in geen enkel opzicht aan de gemeente als werknemer verbonden zijn, dat de vraag rijst, of toekenning van een duurtetoeslag van fl.— per week ook aan hen, inderdaad wel te verdedigen is. Om deze redenen is ons College er voor teruggedeinsd om ook aan de brugwachters en de conciërges der scholen een duurtetoeslag toe te kennen. Wij meenen evenwel den Raad iu de gelegenheid te moeteu stellen zich nader te verklaren omtrent de juiste strekking van zijn besluit, Met het oog hierop stellen B. en W. voor te besluiten: le. dat in het Raadsbesluit van 13 Juni j.1. tot toekenning van een duurtetoeslag aan de ambtenaren on werklieden in dienst" 'der gemeente, in plaats van: „de in gemeentedienst werkzaam zijnde personen (uitge- zondeid zij, die in do Rijksregeling van don duurtetoeslag zijn opgenomen) die gehuwd of kostwinner zijn", wordt Bovoudien, alle kleine winkeliers leveren toch niet eu do gegadigden vormen slechts eeu kleine, willekeu rig gekozen kling. Da rest komt om allerlei redenen, los van het Gemeente belang, niet in aanmerking. Hut stelsel leidt dus juist tot groote onbillijkheden. Door enkele leden werd als een bezwaar tegen aanbesteding aange voerd, dat er kans is, dat buiten de gemeente wonende leveranciers met de leveranties gaan strijken. Dit werd echter door de voorstanders van aanbesteding weersproken. Men kan toch alleen plaatsgenooten toelaten tot de inschrijvingen. Het bezwaar deed zich hier overigens ook niet voor bij die leveranties, die al steeds bij aanbesteding geleverd worden. In antwoord hieropzeggen B.en W.: Ons college is gaarne bereid, de vraag, of op ruimer schaal, dan lot dusverre gebruikelijk is,-voor deleve- rantiën van allerlei artikelen voor de verschillende takken van dieDst van aanbesteding kan worden gebruik gemaakt, nader in overweging te In een mededeeling betreffende don Ouurtatoeslag, schrijven B. en W. Bij de uitvoering der gevallen be slissing i. z. het toekennen van een duurtetoeslag aan sommige ambtena ren én werklieden der gemeente, stuit ons College op eenige moeilijkheden. Volgens den letter der regeling zouden daaronder vallen „de in ge meentedienst werkzaam zijnde perso nen", geene uitgezonderd, die gehuwd of kostwinner zijn en wier zuiver inkomen minder dan f 18 per week bedraagt. Reeds uit het gesprokune in Uwe vergadering van 29 Juni j.1. is U bekend, dat ons Collego zich van den aanvang geplaatst heeft op het stand punt, dat liet, ongeacht de algemeen heid dier bewoordingen, nooit de be doeling geweest kon zijn ook aan de lom werklieden den duurtetoeslag toe te kennen. Echter is bij die gelegen heid gebleken, dat eene toepassing, waarbij ook aau het z.g. los-vaste personeel de toeslag werd verleend overeenkomstig de bedoeling van Uwe vergadering zou zijn. Zoolang echter de oorlogstoestand met zijn voortdurende wisseling van alle prijzen aauhoudt, kan van aan besteding geen of weinig voordeel worden verwacht. Inzake het verzoek van den heer W. P. D. Corporaal, oud lijd. kei aar aan de Zeevaartschool, om uitbetaling van salaris van 1 Januari jl. tot 22 Mei d.a.v. volgenB de nieuwe veror dening, adviseereu B. en W., adres sant alsnog uit te betalen een bedrag vau f 153.04, zijnde het bedrag, dat hy meer ontvangen zou hebben, wan neer zijn belooning met ingang van 1 Januari jl. was gebracht, in over eenstemming met.de aan vangswedde der vast-aangestelde leeraren. In hun toelichting zeggen B. en W. dat de heer Corporaal formeel op verhoogd salaris geen aanspraak kan maken, aangezien de nieuwe salaris regeling (met terugwerkende kracht tot 1 Jan. jl.) eerst in werking trad, nadat de heer Corporaal zijn lijde lijke betrekking had neet gelegd. Waar echt er de heer Corporaal, wat. zijn bezoldiging aangaat, met de minst gesalarieerde vast aangesteldeleeraron werd gelijk gesteld, is het niet on waarschijnlijk dat ook zijne wedde verhoogd zou zijn, waDneer de ver hoogingen der belooningen van het vaste personeel nog ten volle haar beslag had gekregen, terwy) hij aan de school werkzaam was. Billijkheids overwegingen pleiten derhalve wel voor iuwilliging van zijn verzoek. In verband mefc het verzoek van don heer Th. C. W. van Mierlo, om hem evenals het vórige jaar weder te willen toestaan, dat door hem naast zijn betrekking van Directeur der Zeevaartschool, gedurende hot cursusjaar 1916-1917 wordt waarge nomen de betrekking van Directeur der Handelsavondschool, stellen B. en W. voor adressant de gevraagde ver gunning te verleenen. Door het Bestuur der Algemuoue Heldersche Win keiiers- veree n i ging wordt, ten behoeve van de Handels avondschool, voor den cursus 191ö/'17 wederom de beschikking gevraagd over de benoodigde lokaliteit der Zeevaartschool. Evenals voorgaande, jaren stellen B. en W. ook thans voor het verzoek toe te staan, in dien zin, dat de noodige lokaliteit zoo noodig verlicht en ver warmd beschikbaar wordt, gesteld tegen eene vergoeding van f 200.— per jaar. de ambtenaren en werklieden dei- gemeente, die: a. in vasten dienst zijn of naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders ten deze met ambtenaren of werklieden in vasten dienst moeten worden gelijk gesteld; b. geen duurtetoeslag van het Rijk ontvangen c. naast hun gemeentelijke betrek king geen andere betrekking vervul len, of wier gemeentelijke betrekking als hun hoofdbetrekking moet worden beschouwd d. gehuwd of kostwinner zijn." Gemtante-Rtksnlng 1915. Bij het onderzoek der gemeente- rekening word door meerdere leden der 1ste aj"dee)ing de opmerking maakt, dat de leveranties aan de gemeente en hare instellingen zoo sterk verdeeld worden. Allerlei be hoeften worden te veel in 't klein ingekocht en al die kleine nc maken bet overzicht der rekening moeilijker. Bovendien kan dit systeem niet anders dan onvoordeelig voor de Gemeentekas zijn. In overweging werd gegeven al deze artikelen per jaar aan te besteden, terwijl de ge meente zelf dan de distributie daar van over hare verschillende instel lingen ban ter hand nemen. Van een lid in de eerste afdeeling kwam de opmerking dat juist bel bij kleine hoeveelheden inkoopen goedkoop werkt. Deze opmerking werd echter niet onderschreven, ook niet door leden, welke in aanbesteding niet alle heil zochten. Bij goede controle op den voorraad en zooveel mogelijk voorkomen van grooten opslag kan aanbesteding zeker goedkooper zijn. Het argument, dat enkele- kleine winkeliers dan uitge sloten zouden worden, mocht volgens de leden, het eerst aan het woord, geen aanleiding voor de gemeente zijn om niet zoo economisch te werken. Duitschland verklaart Roemenië den oorlog. Berlijn, 28 Aug. Nadat, gelijk reeds gemeld is, Roemenië, met smadelijken inbreuk op do mot Oostenrljk-Hon garije en Duitschland gesloten ver dragen, onzen bondgenoot gisteren den oorlog heeft verklaard, is den keizerlijken gezant in Roemenie op gedragen, zijn pas te vragen en aan de Roemeensche regoeriDg te verkla ren, dat Duitschland zich nu evenzeer beschouwt als in staat van oorlog met Roemenië te verkeer en. Van het Westelijk front. Parijs, 28 ^ug. Artillerioactie op hot front aan de Somme. Op den rechteroever van de Maas hebben de Duitscheis vruchtelooze aanvallen gedaan ten Oosten yan Fleury en onze schansen in het bosch van Vau Ohapitre beachoteij, Londen, 28 Aug. Ondanks 'het on- - gunstige weer, hebben onze troepen ten Oosten van Deville vorderingen gemaakt en bij de hoeve Mouquet geslaagde ondernemingen uitgevoerd. Van het Oostelijk front. Weenen, 28 Aug. In de Karpathen hebben wij ten N.W. van den berg Kukul een krachtigen aanval der Russen onder zwaro verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook ten Noorden van Mariampul is gisteravond een aanval der Russen volslagen mislukt. Zij zijn overal teruggeworpen en hebben veel gevan genen in onze banden gelaten. St. Peters burg, 28 Aug. Ten Noor den van Koldytsjef hebbon vijandelijke troepen eergister getracht op. te ruk ken, doch zijn teruggedreven. Aan de Sjtsjara, ten Zuiden van den spootweg Baranowitsji—Loeui- nets hebben de Duitschei s onze voor posten aangevallen, doch z\jn terug geslagen. Ten Noorden van Mariampol, in de streek van de Dujester hebben onz» troepen in een gevecht een boschje ten Oosten van het dorp Deleiow ge nomen en er zich versterkt. Z\j hebben 1^ officier -en 8? [soldaten gevangen genomen en twee machinegeweren vermeesterd. Van het Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Weenen, 18 Augustus. Op dou Cauriol (in de Fassanor Alpen) is weer hevig gevochten. Nadat een

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2