LDERSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4667 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG Dg abonnementsprijs van de Heldersche Courant" Is thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco per post 11.—. OE OORLOG. Da legerberlchten «an 28 en 28 Augustus. Van het W e s t e 1 ij k front. Van Fransche zijde wordt dd. 29 dezer gemeld, dat in de streek van Thiaumont (rechter Maasoever) op nieuw terrein werd gewonnen en gevangenen werden gemaakt, tweetal aanvallen der Duitschers, blj- Fleury en in de streek van fort Vaux, werden met zware verliezen'voor den vijand afgeslagen. De EDgelsche berichten melden eveneens eenige terreinwinst, ten O. van Thiepval en tusschen het Delville- en Fourreaux bosch. Het weer dat erg slecht is belemmert evenwel de krijgsverrichtingen. Volgens de Duitsche mededeelingen echter, ondernamen de Engelschen ten N. van de Somme aanvallen met sterke troepenafdeelingen. Gedeel telijk kwam het tot gevechten van man tegen man, zooals bij Ovillers, m3ar overigens werd de aanval geheel afgeslagen. Ten N. van het dorp duren de gevechten evenwel nog voort. Evenzoo mislukten de aanvallen der Franschen op den rechter Maasoever. Van het O o s t e 1 y k front. Het Russische communiqué geeft den toestand als onveranderd aan. Van Duitsche en Oostenrijksche zijde wordt melding gemaakt van het af slaat van zwakke aanvallen der Russen, o.a. ten N. van den Dnjestr, waarbij 100 man gevangen genomen werden. Van het O o s t e n r y ksch-Itali- aansche front. Het Weeusche bericht van den 29sten meldt een toename der be drijvigheid op verschillende punten van het front. In de Fassaner alpen wordende stellingen der Oostenrijkers voortdurend onder sterk vuur gehou den. Niettemin werden vijandelijke aanvallen tegen den Gauriol kloof afgeslagen. De top van den Cauriol echter moesten de Oostenrijkers na hardnekkigen strijd opgeven. Deze is nu in Italiaansche banden. Pogingen der Italianen om op het front in de Kuststreek, alsmede op het front in de Dolomieten en in het vak van den Plöcken tot den aanval over te gaan, werden tot mislukking gebracht. Daarentegen geeft het Italiaansche communiqué aan, dat verschillende voordeelen werden behaald. In de streek van den Monte Majo werden vijandelijke afdeelingen teruggewor pen. Op den Monte Cimone werden de Oostenrijksche afdeelingen door artillerievuur gedwongen op meer naar het N. gelegen stellingen terug te trekken. In de Fassaner alpen werd de top van den Cauriol vermeesterd en ver sterkt. Hier werden 30man gevangen genomen. Van het Oostenrijksch—Roe- meensche front. Reeds enkele uren na de oorlogs verklaring, zoo wordt uit Weenen gemeld, kregen de vooruitgeschoven Oostenrijksche en Roemeensche af-1 deelingen voeling met elkander. Dit had plaats aan de zuidgrens van Zevenburgen, waar Roemeensche af deelingen door de passen trachten op te rukken. Overal boden de Oosten rijkers evenwel krachtigen tegen stand. In den Rooden Torenpas wer den twee Roemeensche bataljons teruggeworpen. Ook ten Z.W.enten Z. van Kroonstadt werden de vijan delijke aanvallen afgeslagen. Een Oostenrijksch bericht van den 29sten dezer meldt: Donau-monitor Alnos heeft met geschutvuur ver scheidene militaire inrichtingen bij Turnu Severin vernield. Bij alle passen van het 600 K.M. lange grensgebergte tusschen Hongarije en Roemenie zijn de grensbewakingstroepen in gevecht gekomen. De vijand heeft overal, waar hij op onze troepen etlet bloedig het hoofd gestooten, met name ten N.O. van Orsova, bij Petrosény, in het gebied van den Vöröstörony-(Rooden Toren) pas, op de hoogten ten zuiden van Brasso (Kroonstad), en in het Gyergyo gebergte. Slechts een verre omtrekkende be weging van sterke Roemeensche om- vattingskolonnes heeft onze vooruit geschoven afdeelingen er toe kunnen brengen achterwaarts aangelegde, hun volgens het plan aangewezen stellin gen te betrekken. Een later bericht meldt nog dat een petroleumrafflndderlj te Giurglu (ten Z. van Boekarest, aan een Donau), door een Oostenrjjkschen Monitor in brand geschoten werd. Qe duikboot- on mljnoorlog. Uit Berlijn wordt dd. 29 dezer ge meld, dat een Duitsche duikboot op 24 dezer een Engelsche hulpkruiser in de Noördzee heeft in den grond geboord. Waarschijnlijk was dit do „Duke of Albany", waarvan het vergaan-door de Engelsche admira liteit officieel werd medegedeeld. Het Noorsche stoomschip .Isdalen" (1422 ton) is volgens een Engelsch bericht in de Middellandsche zee in den grond geboord. De bemanning werd gered en te Toulon aan land gebracht. Hindenburg tot chat van dan generalen staf benoemd. Berlijn, 29 Augustus. De keizer heeft bij kabinetsorder van heden generaal von Falkenhayn, chef van den generalen staf van het leger te velde, van dezen post ontheven, tèn- einde van zijn diensten in een andere functie gebruik te maken. Tot chef van den generalen staf van het leger te velde heeft Z. M. generaal veldmaarschalk von Benec- kondorff und von Hindenburg benoemd en tot eersten kwartiermeester gene raal (sous chef van den generalen staf) den luitenant generaal Luden- dorff onder bevordering tot generaal der infanterie. De oorlogsverklaring van Roemenië. Naar de „Neue Freie Presse" ver neemt, heeft de Oostenrijksch-Hon- gaarache" regeering, de Nederlandsche regeering verzocht, de bescherming der O.-H. belangen in Roemenie op zich te nemen. Uit Kroonstad werd Maandag aan de „Vossische Ztg." geseindSedert gistermiddag komt hier een onafge broken stroom Duitsche en O.-H. vluchtelingen uit Roemenie aan. Zij. verzekeren allen dat de oorlogsver-1 klaring de geheele bevolking vol komen heeft verrast. Zelfs de Rus sisch gezinde politici hadden ze eerst veel later verwacht. Roemenie zal de verantwoordelijk heid van zijn politiek geheel op Rus land schuiven en ter verdediging van zijn optreden aanvoeren dat Rusland een sterk leger aan de Roemeensche grens had opgesteld, 't geen een be stendige bedreiging vormde. De in Roni (Besaarabiö) saamge trokken Russische legercorpsen zul len tegen Bulgarije worden gebezigd. Dat de oorlogsverklaring van Roe menie van groote beteekenis zal zijn voor het verder verloop der krijgs verrichtingen is buiten twijfel. Het feit dat de vijandelijkheden aan de Zevenburgsche grenzen reeds begon nen zijn, wijst erop, dat de Roemenen daar de concentratie hunner troepen reeds voltooid hadden. Maar ook in het Z. langs de Bulgaarsche grens zal een troepenmacht aanwezig zijn. Immers het is niet aan te nemen, dat de Bulgaren hun Noordgrens heb ben ontbloot. En wat meer zegt, met de Bulgaarsche voortvarendheid, zou een overtrekken van den Donau en het toebrengen van een stoot in de richting van Boëkarest, de hoofdstad van Roemenie, die geen 50 K.M. vatl de grens ligt, zeker niet tot de on mogelijkheden behooren. Hiertegenover staat, dat de oorlog nog niet aan Bulgarije is verklaard, en bovendien moet nog uitgemaakt worden, of het Bulgaarsche leger aan de N. grens sterk genoeg is voor een dergelijke offensieve be weging. Evenmin is bekend, waarvoor de te Reui geconcentreerde Russische troepen bestemd zijn, doch de ver onderstelling ligt voor de hand dat zij door de Dobroedsja zullen trekken, en zoo in Bulgarije zullen trachten door te dringen. Lukt dit, dan opent zich het/verschiet van een afsnijden der verbinding van de centralen met Turkije en van de verovering van Konstantinopel en de zeeöngten. De taak van de Roemeenen zal dan z(jn zich met kracht van eigen wapenen meester te maken van Zevenburgen. BUITENLAND. De dreigende spoorwegstaking in de Vereenlgde Staten. Washington, 29 Aug. Uit bevoegde bron verluidt, dat de vertegenwoor digers van de vereeniging van spoor- wogmannen, voor zij Zondag Wash ington verlieten, in de overweging, dat een bjjlegging van geschil door bemiddeling van president Wilson niet wel mogelijk was, aan alle vertegenwoordigers door het heele land hebben geseind, dat het bevel tot staking op den vierden September zou moeten worden uitgevoerd, tenzij voor dien de eischen van de mannen zouden zijn ingewilligd. Wilson hoopt desniettemin de staking nog te kunnen voorkomen. Zoowel de spoorwegdirecties als het spoorwegpersoneel z|jn geneigd, zich tegen Wilson's voorstellen te verzetten. BINNENLAND. Tweede Kamer. Te Oosterhout is bij enkele candi- daatstelling voor de Tweede Kamer gekozen mr. A. G. B. M. van Rijcke- vorsel. Zeppelins. Van de eilanden Terschelling en Ameland werd Dinsdagmiddag ge rapporteerd, dat men weder vijf Zeppelins zag passeeren, koersende om de West. Boterprijs. De maximumprijs van boter, ver kocht aan verbruikers, is voor de maand September vastgesteld op f 1.75 per K.G. De actie der matrozen. Gedurende twee dagen werd door den Bond van minder marine-personeel te Soerabaja een algêmeene leden vergadering gehouden, welke ver gadering door ongeveer 450 schepe lingen was bezocht. Door de afd. „Zeven Provinciën" was n.1. de volgende motie ingediend. „overwegende, dat de B. v. M. M. P. niet is aangesloten bij een politieke partij, overwegende dat in den laatsten tijd de positie steeds ongunstiger wordt, gezien de houding der autori teiten, overwegende, dat het resultaat der tot dusver gevoerde tactiek in verhouding tot het aantal gebrachte offers slechts pover is te noemen, van meening, dat van een krachtiger en scherper tactiek meer resultaat te verwachten is, besluit, dat de inhoud dezer motie zal worden be kend gemaakt op de eerstvolgende algemeene vergadering te Helder, volgend op -het binnenkomen der „Noord-Brabant" in Nederland." Het Hoofdafd.-bestuur kon zich met deze motie, welke ten doel had nieuwe, scherpere middelen dan de tot nu toe gebruikte toe te passen, niet vereenigen en wel voornamelijk om de daarbij gegeven toelichting. De heer Brandsteder, lid van het hoofdafd. bestuur, betoogde in zijn inleiding over: „Doel en middelen onzer organisatie", dat van nieuwe middelen moeilijk sprake kon zijn, daar men dan onvermijdelijk bij de onwettige middelen verzeild zou raken, daartegen moeten wij zoo lang mogelijk wakenook bij was niet geheel en al tevreden met de be haalde resultaten, onnoodig verkleinen moest men die echter niet. Veel werd in de laatste 20 jaar verbeterd en zoo het verkregene beneden de verwachtingen bleef, dan moet niet direct naar nieuwe mid delen gegrepen worden, maar er moet een krachtiger actie worden gevoerd met dezelfde tot nu toe gebruikte wettige middelen. Het te kort aan resultaat moet niet in de eerste plaats gezocht worden in het feit, dat onze organisatie altijd met wettige middelen heeft gowerkt, maar voornamelijk in het feit, dat die middelen nog niet algemeen en niet ten volle werden toegepast. Zoek de fout bij de menschen en niet bij de middelen. DAarna werd door het h. afd. be stuur de volgende motie tegenover die. van de afd. „Zeven Provinciën" gesteld le. constateerende, dat het de or ganisatie van het minder marine personeel steeds moeilijker wordt ge maakt hare voor dat personeel onmis- baren arbeid te verrichten; 2e. constateerende, dat daardoor het gevaar steeds grooter wordt, dat de bestaande ontevredenheid zich meer uit, geen anderen uitweg ziende, op oen voor de marine zoowel als voor het personeel schadelijke wijze (sabotage, leidelijk verzet); 3e. acht het desondanks nog steeds de taak dier organisatie er voor zorg te dragen dat de ontevredenheid over verschillende toestanden bij de marine, waarvan het tegenwerken der orga nisatie de meest onhoudbare is, zich uit op organisatorische, wettige wijze eh dat excessen als bovengenoemd tot het uiterste worden tegengaan; 4e. is van oordeel, dat het de plicht is van alle loden, de "werkkracht en bruikbaarheid der organisatie zoo lang mogelyk togen aanvallen van buiten te beschermen, door de volle en onafgebroken toepassing van alle wettige middelen, welke onder hun bereik vallen; 5e. wijst alle verantwoording voor de gevolgen van het eventueel niet in bruikbaren staat kunnen houden der organisatie zonder eenig voorbe houd af; 6e. on besluit deze motie benevens een verslag der vergadering aau alle afdeelingen, niet ter vergadering aan wezig, te doen toekomen, ter behan deling op hunne vergaderingen. De motie van de afd. „Zeven Pro vinciën" werd verworpen met 5 stem men voor, die der hoofdafdeeliogen aangenomen met 5 tegen 8 blanco. Uit onzs Oost. Blijkens een uit Nederlandsch Iudiö ontvangen lelegram zijn bij de onge regeldheden te Moearatembesi in Djambi, het personeel der aldaar gelegerde brigade gewapende politie (ongeveer twintig man), het districts hoofd, een Inlaudsch arts en het pasarhoofd gedood. Het postkantoor on het gevangenis- gebouw gingen in vlammen op. De opstandelingen hebben zich met de aan de gewapende politie ontnomen geweren en munitie genesteld in de woning van den contrölour, die on gedeerd is geblovon. De resident is met militair geleide per stoomschip Moeara Enim derwaarts vertrokken, terwijl uit Palembaug versterking gezonden wordt. Verduistering. De vacantiekamer der Rechtbank te Amsterdam heeft mr. D. A. Evertsz uit Hilversum schuldig verklaard aan vier verduisteringen van gelden, die hij als liquidateur der naamlooze vennootschap „Amstel Hypotheek bank" had ontvangen. Zij veroordeelde hem tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. Het O. M. had één jaar en negen maanden geöischt' De Rechtbank verwierp het ver weer van beklaagde's raadsman, dat hier geen strafbare verduistering zou zijn gepleegd, omdat beklaagde vol ledig in staat was de gelden by op vordering terug te betalen. Dit betoog ging volgens de Rechtbank daarom niet op, omdat naar de opgaaf van beklaagde het tekort der naamlooze vennootschap f 162,000 en het actief in zijn faillissement f 125,000 bedroeg. Effeetendlefstal. Te 'a Gravenhage is aangehouden en tor beschikking van de justitie gesteld een verpleger,, die zich onge veer oen jaar geleden schuldig had gemaakt aan diefstal van negen ef fecten, elk groot f 1000 nominaal. De diefstal kwam uit by de regeling van den boedel na het overlijden van de bestolen dame. Vijf der stukken waren reeds verzilverd, de vier ande ren werden in beslag-' genomen in een safe bij een bankiersfirma, aan welke de gearresteerde verpleger ze in bewaring had gegeven. Een oude rekening. Door de Haagsche recherche is onder Loosduinen aangehouden een Zigeuner, Duitsch onderdaau, die in 1912 te Fulda met twee zijner broe ders een bosch wachter had gedood en drie van diens knechts had gewond bij een poging om hem te arreateeren. Hij zal aan Duitaohland worden uit- leverd. Gesnapt. Een aanzienlijk bedrag, dat een jeugdig kantoorbediende bij een brand- stoffenhandelaar te Dordrechtr voor zijn patroon had geïnd, werd door den bediende aaugewend om een uit stapje naar de badplaats Schevonin- gen te doen, waartoe hij een zijner kameraden uitnoodigde hem te ver gezellen. De heeren reisden eerste klasse en lieten zich naar Schevenin- gen in een auto rijden. Op den strand- muur trok het zonderlinge doen door deze twee opgeschoten knapen de aandacht van den inspecteur van het politieposthuis aan de Go vers Deynoot- straat, den heer R. J. Stellinga. Zijn vermoeden werd verstrekt door het bedrag dat ze betaalden voor de auto en de fooi, welke zij gaven en voorts door verteringen, welke ze verder op den strandmuür deden, welke uit wezen dat ze met Kun geld als 't ware geen raad wisten. Steeds dooi den heer Stellinga in'toog gehouden, gingen ze naar !t strand om een bad te nemen. Nadere waarnemingen deden hem den tijd gekomen achten in te grijpen. In de badkoets hadden zij zich te verantwoorden omtrent de her komst van een groot bedrag dat op den bediende van den brandstoffen handelaar werd gevonden. Hun op gaven werden van buiten af per telefoon bevestigd en de bediende in voorloopige hechtenis gesteld. Het grootste deel der som is door het optreden van genoemden inspec teur behouden. gehouden op Dinsdag 29 Augustus 1916. Voorzitter: burgemeester W. Hou wing. Aanwezig alle leden. Het vaststellen der notulen van de vorige vergadering wordt aangehou den tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken en mededeelingen. 1. Dankbetuiging vau J. Stoll c.s., voor de hun verleende gratificatiën. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van de afd. Helder van het Nat. Verbond van Gemeente ambtenaren, houdende verzoek, aan de gemeenteambtenaren een ver vroegde periodieke salarisverhooging toe te kennen eu hun, die het maxi mum hebben bereikt, een verhoogiDg toe te kennen, gelijkstaande met een periodieke verhooging. In handen van B. en W. om prae- Ivies. 8. Adres van de afd. als voren, houdende verzoek, om aan onge huwde gemeente-ambtenaren, die als landstormplichtige onder de wapenen komen, 50 vaa hun salaris toe te kennen. In handen van B. ën W. ter af doening in verband met een vroeger door den Raad genomen beslissing in deze. 4. Adres van de wed. J. van Bredo- rode om toekenning, ook voor 1917, van de gewone gratificatie ad f100, met vrije bewoning van perceel Wachtstraat 41a. Toegestaan. 5. Adres van C. Rempt, te Oud- karspel, vertegenwoordiger van de Maatschappij „The Ocecn" te Amster dam, daarbij verzoekende het brand weerpersoneel bij die Maatschappij tegen ongevallen te doen verzekeren. Gesteld in handen van B. en W. om prao advies. Adres van de Vereeniging „Koe- grasser Belang", om voor Koegraa een vroedvrouw aan te stellen, en voor betere verlichling aldaar eenige lantaarns te doen bijplaatsen. In handen van B. en W/ om prae- advies. Jaarwedden Burgemeester en Secretaris. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland vra gende het advies van deu.Ttaad vóór 15 Sept. Ged. Staten zullep nL, rekeni ng houdend met de uitgebreidheid dei- gemeente, het bevolkingscijfer en bet werk, de jaarwedden opnieuw herzien en aau de goedkeuring vau de Konin gin onderwerpen. Zij willen de wedde vau den bui gen! cester nader bepalen van f3500 op f 8600, die van den secretaris van f3000 op f8300. Tevens gullen ze gaarne advies ontvangen of ook de jaarwedde van den ontvanger (f2200) moet worden verhoogd. B, en W. wljzeu er op dat de jaarwedde van den ontvanger is vastgesteld op f 2600, dochdat daarop van Ged. Staten nog geen goedkeuring is in gekomen. Burg. en Weth. stellen voor icon- form het voorstel te adviseeroni De heer Biersteker meent dat het overweging verdiént dat deïraad er eerst eens even over kan denlkéu. Voorzitter zegt toe het dan straks te zullen behandelen. Winkelsluiting. Ingekomen eeu voorstel van den heer Van Breda dat hIj reeds in de vorige zitting aankondigdede Raad1- benoemd een commissie van 3 leden, die bij referendum een onderzoek in stellen of wettelijke sluiting der win kels gewenscht is. B. en W. geven in overweging dat voorstel iu te trekken wijl B. en W. reeds doende zijn een onderzoek in te stellen. De heer Van'Breda geeft toe dat een onderzoek van B. en W. wel wat zal opleveren, dochücht een referendum beter wijl men daar alles, meerdere vragen, in beantwoord krijgt. B. en W. zullen met hun onderzoek niet bereiken wat zij wenschen, om dat verscheidene winkeliers niet ge organiseerd zijn. Van de georganiseer- den weten de beatuurderen ook niet alles. Bij referendum weet men hoe ieder winkelier er over denkt. Juist omdat hij wil meewerken aan een oplossing, meent hij, dat bet beter is te doen zooals hij wil, nl. bij refe rendum. Voorz. zegt dat B. eu W. ge dacht hadden dat de heer Van Breda zou wachten tot het onderzoek van B. en W. klaar is. Hij kan .dan de plannen zien. Hij stelt verwerping voor omdat het ingrijpen is tijdens een onderzoek waarmee B. en W. aan den gang zijn. De heer -Biersteker wijst ex- op dat het voorstel-Breda zou kun nen worden opgevat als bewijs dat niet vertrouwd wordt in 't geen B. en W. doen. Dat is de bedoeling van den heer Breda niet, die dén raad voor een moeilijk dilemna brengt. De stemming is niet zuiver. Hij wil den heer Van Breda aan het college B. en W. toevoegen voor dit onderzoek als gedelegeerd lid van den Raad. Laat men voorts afwachten wat B. en W. doen. Als 't niet voldoende is dan kan immers nog een raads commissie ingesteld worden om de gegevens nader te documenteeren. Do heer Adriaanse zegt dat het hem voorkomt dat do iieer Van Breda verrast Is door het aangekon digde onderzoek. Hij meent dat een referendum hier wel dienst kan doen. Hij wil dat B. en W. tot overeen stemming komen met den heer Van Bréda of dat deze, om onzuivere stemming te voorkomen, zijn voorstel intrekt. Wethouder de Geus zegt dat het onderzoek niet zal beperkt worden tot de georganiseerde winkeliers. Er bestaat volstrekt geen bezwaar om ook de andere te h'ooren en ze iu de gelegenheid te stellen hun bezwaren in te brengen. Wellicht kan later nog een referendum gehouden worden. Een raadscommissie nu zou een eigenaardigen indruk maken; Uit het preadvies op 't voorstel- Grunwald bleek toch duidelijk dat B. en W. al doende waren. De heer Van Breda wil niet 't vermoeden wokken dat aan eenzijdig heid gedacht wordt. Later zal blijken welke weg de juiste is. Hij trekt zijn voorstel in. DuurtetoBslag. Voorstel tot nadere verklariog om trent de juiste strekking van het Raadsbesluit van 13 Judï j.1., betref fende het verleenen van een duurte- toeslag aan gemeente-ambtenaron en werklieden. (Voor preadvies van B. en W. zie ons vorig nummer). De heer Baak begrijpt niet welke moeilijkheden B. en W. kunnen h6bfien. Zij do6n nu eigenlijk een voorstel om enkele menschen er buiten te doen vallen. Hij leest daartoe voor wat B. en W. over de brug wachters zeggen. Do hoogst aango- slagene verdient f 17.75 per week en die mag volgens B. on W. geen duurtotoeBlag hebben. Spr. gaat uit het boekje van don Hoofdelljkgn Omslag na dat de ande- minder inkomen hebben. En toch hebben zjj een vrij verbonden werk kring, zooals blijkt uit hunne veror dening. Dat ook de conciërge visch- afslag geen duurtetoeslag mag hebben begrijpt hjj niet. De los-vaste arbeiders mogen hem ook niet hebbeD, meenen B. en W., omdat ze niet betalen in 't pensioen fonds. Hij wil het voorstel van B. en W. amendeeren om demeuschen die tot f350.— belastbaar inkomen hebben het ook te geven. 'fcZal zoo veel niet kosten. De heer Michels kan zich niet vereenigen met de regeling nu voor gesteld door B. en W. Hij kreeg den indruk dat het College op deloyale wijze een vroeger genomen raadsbe sluit wil uitvoereu. De Raad verwachtte, dat royaal zou worden gehaudeld. Wie los vaste arbeiders zijn, wil hij niet door B. en W. laten beslissen. De toeslag is alleen niet voor men schen die maar oen paai- maanden in gemeentedienst werken maar wel voor hen die zoo goed als vast zijn. In de verordening op de rechtspositie worden de los-vasten ook als vast beschouwd, Laat meu daarvan uit gaan. Dan kan punt c. ook vervallen. De hier bedoelde personen staan met hoel hun persoon ten dienste der gomoente, al hebben ze ook blj- verdienston. Mon kan zoggen, het ge heele inkomen mag niet stijgen boven f18.— per week. Hij meent, dat de Raad dit inder- tijd ook bedoeld heeft. Voorzitter zegt, dat het Col lege niet wil ingaan tegen de genomen beslissingalleen wil het van den Raad een Dadere verklaring. Aan den heer Baak zegt hy, dat de beoor- deeling zoo gemakkelijk niet is. 't Gaat hier alleen om een juister interpretatie. Wethouder Van N e c k. Aange nomen is toeslag aan werklieden in dienst der gemeente. Daarbuiten val len zij die een gemeentebetrekking als bijbetrekking hebben. Voor brugwach ters kan een speciale regeliDg gemaakt wordenmaar dat moet dan ook. Er staat duidelijk: werklieden In De heer Biersteker. Onder de in dienst der gemeente zijnde werk lieden vallen ook do brugwachters. Z5: hebben als bijbetrekking b.v. schoenmaken, dus omgekeerd als do heer Van Neck meent. 't Standpunt van B. en W. komt hem juist "voor. Hij leest uit den betrokken passus, dat B. en W. zullen opnemen onder do werklieden hen, die in los-vasten dienst'zijn. B. en W. willen toch niot ontkorüen aan die uitspraak van den Raad. 'tLos-vast personeel krijgt dus den toeslag. De heèr Van Neck zegt, dat het Dag. Bestuur weten wil wat de Raad bedoelt, maar wil niet geven aan hen die de Raad niet bedoeld heeft, 't Gaat hier om te voorkomen dat het College van B. en W. later 't ver wijt zou krijgen dat het niet zoo be doeld was. De heer Michels en Baak re- pliceeren. Wethouder De Ven zegt, dat B. en. W. een uitspraak van den Raad verwachten of de los-vaste werklieden en de brugwachters er onder moeten valleD. De heer Biersteker wyst er. op, dat aangenomen isduurtetoeslag krijgt wie geen f18.- per week heeft; punt c. kan vervallen. Over 't amendement Michels wordt gestemd (ambtenaren en werklieden aldus beschouwd volgens de verorde ning op de rechtspositie). Aangenomen met algemeeneLstem men. (De 3 wethouders buiten stem ming). Punt c. vervalt; aangenomen. Voorstel B. en W. geamendeerd met voorstel Michels aangenomen. De heer Michels vraagt, hoe 't komt dat de reinigingsdienst en de politie nog geen toeslag kregen. De Voorzitter zegt, dat het nu in orde komt. Holdersche kanaal. Voorstel met betrekking tot de verbetering van het Heldersche ka naal. (Zie ons vorig nummer). Gezamenlijke kosten. f 151.587.95 Batenoverschot, terrein- waarde en bouwgrond f 62.905 Blijft kosten f 88.682.95 De heer Spruit zegt te zijn ge schrokken van de cijfers. Indertijd waren we ingenomen met het avant- project, zelfs in extase over dat ont werp. Nu het plan met de wijzigingen er echter is, is spr.'s temperatuur verschrikkelijk gedaald. De meeste posten zijn verdubbeld. Spr. noemt ten voorbeelde een zestal I Het geeft thans een verschil van f80000. Dan is het baggeren er nog niet eens bij. Moet dat op de gewone jaarlljksche uitgaven komen Wat grond exploi tatie betreft, hier is eene grondwaarde aangegeven van {-61000. Als spr. goed narekent, blijft er slechts 5000 M*. grond over. Het vorige jaar heeft spr. de plannen gezien en nu snapt bij niet, dat daarvoor f61000 zal terugkomen. Als er eventueel eene meerderheid mocht zijn, dan zou spr. het voorzichtig achten den bouw kundige garant te stollen. Spr. vraagt waarom in de uit monding verandering gebracht is. Is er wel genoegzaam met de men schen onderhandeld? Spr. kan niet begrijpen, dat de som zoo hoog ge worden is vergeleken met het eerste ontwerp. De heer Over de Linden zou it zeer nuttig vinden om de gronden aan te koopen en te zijner tijd dan het kanaal te graven. Nu de ge meente-rekening zulke barre uitkom sten geeft, levert het groot bezwaar op. Hij zou de uitvoering willen uit stellen. De heer De Zwart acht het ge wenscht, dat alle bezwaren eerst naar voren komen, dan kan de ontwerper straks makkelijker antwoorden. Spr. heeft vroeger reeds zijn bezwaren tegen de plannen ontwikkeld. Hjj wijst op het enorme verschil eerst en nu. Do prijs van het materieel is wel gestegen, maar niet zooveel als dit verschilt met het voor-ontwerp, waaraan de Raad in beginsel zijn geedkeuring hechtte. Spr. is huiverig voor die berekeningen, als hij de berekeningen van höt voor ontwerp er naast legt. Dat verschil geeft hem te denken. Iu principe was de Raad voor het plan. We worden nu echter gesteld voor de conclusies en die kan de Raad niet zonder moer accepteeren. Zoo b.v. de f 61000 voor bouwgrond. Dat grondbedrijf in uitzicht wordt gesteld, apprecieert spr., maar dit begin acht hy te duur. De omliggende Janden worden niet gekócht en daar zal-met don grond gespeculeerd wor den. We moeten eigenlijk 151000 gulden leenen en wat de grond, die overblijft, waard is bij boeking, be palen. Had de Raad geweten, dat het nieuwe plan f 150000 zou kosten in plaats van f 60000, zooals het eerste, dan had de Raad er wellicht niet zijn goedkeuring aan gehecht. De Voorzitter wijst er óp dat i cijfers hier ongunstig worden voorgesteld. Volgens spr.'s groepeering en ramiDg kost het slechts f 30,000 meer. Als de heer De Zwart zegt: die f 61,000 is voor deD grond te hoog, dan zegt spr. dat dit vooruitloopen is. De jirijs van den grond zal later moeten bepaald worden. Wat de per- ceelen betreft die men gepoogd heeft te krijgen, de heer Heyting deelde mede, dat hij alles (1600 M8) wilde verkoopen h f 3.75 de M. Die grond paste ons niet. We hadden slechts een klein stukje noodig. De andere eigenaar vroeg f 10 per Ms. We kunnen buiten beiden en zijn dus om hun grond heen gegaan. De heer Spruit betwijfelt of het wel goed is een bocht te brengen in het kanaal, f 10 is te veel. Wat echter onderhandelingen betreft, spr. heeft in de kanaalcommissie nooit iets gehoord. De grond van Heyting is niet te duur als hy noodig is. Grond koopen kan nooit kwaad. Wat de groepeering der cijfers betreft, spr. heeft de oude cyfers naast de nieuwe gelegd. De oorspronkelijke opzet is niet juist geweest. Zóóveel is de prijs van het materiaal niet gestegen. Als het nu in 3 h 4 maanden al zulk een verschil geeft, laat de ontwerper zich dan voor die bepaalde som stellen. N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Mühlen. Zondag 3 September KERMIS TE ALKMAAR OIDKOO.P REIZEN. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP 'tmorg. 7 uur, 't avonds 11 uur, van AMSTERDAM 't morg. 9.15 uur, 's mldd. 3.30 uur. men wist de condities van de eige naren van den grond nietook zijn de plannen gewijzigd, 't Gaat niet aan eerst groiAd te koopen en later te besluiten over de rest. De grond is aangeboden voor 't kanaal. Daar we alle aangeboden grond niet noodig hebben, mag de waarde van het over blijvende afgetrokken worden van de kosten. Ook is er rioleering aange bracht en die maakt dat de waarde van den grond als bouwgrond stijgt. Als het ernst is met de verbetering, dan beslisse men nu. Of't nu80,000 of 50,000 kost, dan scheelt zooveel niet. In de practyk kunnen de cijfers ook nog wel meevallen. 'tZal zeker een werk in 't belang der gemeente zijn. De heer A d r i a a n s e merkt op dat het eerste plan een voorloopig schema, een ruwe schets was, met cijfers die zeker waren voor dien tijd. Nu mon verbeteringen heeft aange bracht en de ongunstige-toestand van de materieelpryzen het zijne doet, moest de becijfering tegenvallen. Hij hoopt dat daarover het noodige licht zal opgaan. In beginsel is de zaak aangenomen, 'tls nu meer dan tijd om uit te voeren. Spr. miste een preadvies van B. en W. met een advies van den des kundige der gemeente. Moeten wynu zonder dat beBlissen. B. en W. zeggen dat zy tegen 't plan .geen bezwaar hebben. Hebben zij wel inlichtingen gevraagd. Waarom is in deze de Commissie van Publieke werken niet gehoord. Waren daar bijzondere re denen toe. Zeker, we moeten ver trouwen hebben, maar de raad kan nog wel eens voor verrassingen komen te staan. De toestand is echter on houdbaar en, we zijn nog wel niet aan 't graven, doch als we de zaak nu niet aanvatten, dan ziet spreker er in afzienbaren tijd niets meer van komen. Wat het verschil betreft, staat spr. aan den kant van B. en W. De eindcijfers Beschouwend wil hij gaar ne den heer Krljnen hooren. De heer Spruit had gaarne den heer de Geus met zijn berekeningen zien doorgaan, dan was er ten slotte nog winst uit gekomen, 't Schoeit maar een f 10.000, zegt de heer de Geus. Dit plan brengt trouwens geen afdoende verbeteriDg. Spr. begrijpt niet dat de heer de Geus den raad gebrek aan ernst verwijt. Hoe men de cijfers ook groepeert," spr. is niet bekeerd de taxatie der gronden is te hoog. De heer Over de Linden vraagt den grond te willen koopen en de rest uitstellen. Hij heeft bezwaar tegen, demping van het einde van het Kanaal. 'tZal daar een stofboel geven en voor de kermis is het ter rein ook niet meer noodig. Spr. acht die demping een nuttelooze uitgaaf. HU doet het voorstel: alleen aan- koopen van bet land. Wethouder de Ven wijst er op dat oorspronkelijk in andere richtipg geprojecteerd werdtoen werd echter een grondprijs gevraagd die te hoog was. Nu kan zonder schade voor ver- verBching dat terrein gemist worden en doet men dat dus. Spr. kreeg een boozen brief van den heer Heljtiog omdat een stukje grond, in huur ge geven aan de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose volgens dezen wellicht het bezwaar opleverde en daarom de grond niet gekocht werd. De huur werd thans opgezegd. Spr. wil. hier openlijk constateeren dat dat niet de reden voor het niet-koopen was. Geen ander lid van het Dag. Bestuur, geen raadslid wist wellicht dat die Vereeniging daar van den heer Heyting een stukje grond in huur had. Wethouder de Geus merkt op dat de Raad besloot hot werk aan den heer Krynen op te dragen. Dan is het niet gebruikelijk iemand naast hem te stellen om hem tebe- oordeelen. Vroeger geschiedde dat ook niet. Een andere deskundige? Is die dan wel bevoegd De technische zijde van het vraagstuk behoort by den heer Krynen. Spr. denkt heu3chniet licht over f 10,000, wel echter in betrekking tot dit plan en in 't belang der gemeente. Als andere dingen, b.v. duurtetoe slag, aan do orde zyn denken sommige heeren ook niet zoozeer aan de uitgaven. De heer Grunwald zal zich niet wagen aan een technische be oordeeling. Dat is voor hem wien dit opgedragen ia. Waarom zullen wij nog verder redeneeren en uitatellen. Als we den grond aankööpen en de plannen niet uitvoeren, moeten we dan weer wachten op andere plan nen Men koopt dien grond met een bepaald vooropgezet doelverbetering van het kanaal. We handelen niet reflel als we hem voor iets anders gebruiken. De kanaaltoestand kan niet langer duren. Aan den heer Krljnen is opgedragen plan en kostenberekening't kan tegenvallen, zooals uit de cijfers van de heeren Spruit en De Zwart blykt. Maar laat ons nu niet letten op do cyfera. Als er maar verbetering komt. Wethouder de Geus had geen discussie verwacht. Niemand kon toch verwachten dat de cijfers van het voorontwerp zouden biyven: (ZH

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1