Laatste berichten. AGENDA. Beisle UcldeiRclie Bioscoop. Kauaalweg 112. Hoofdnummer: „Do roos van hot Koorden". T.i.v.e.n.u.-Uioacoop. Bpoorgracht. Hoold- nummer„De Droomvrouw". Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummers: „De Opiumkit", Allco de Kel nerin" en „Voor Eeuwig". Cinema Palace. Binnenhaven 2 Hoofd nummers: „Folai" en „Een romantisch geneesmiddel". 6-10 Sept. Henri lor Hali's revue „Halt!! hier blijven I" Casino, 8 uur. 10—17 Sept. Amusument Suisse, Sport- en Ski baan, terrein olndo van Qalenstraat. MARINE EN LEGER. De luit. ter zeo dor lo kl. H. A. Bomawinckel van Hr. Ms. Noordbrabant en de luit. ter zeo der 2e kl. G. W. Stdve van Hr. Ms. Koningin Emma zyn bestemd om op S/1 Oct. 1916 per part. s.s. Slndoro van de Rotterdamscho Lloyd naar Oost indiè te vertrekken. Luitenants tor zee 2de kl. G. van Hetoron en L. J. van Rossem wordon binnenkort uit Oost-IndiO torugvorwacht. In Den Haag ls gisteren, zoo moldt do „Nieu we Ct.", telegrafisch bericht uit Indlb ontvan- fen, dat lult. Dorrou, wiens overlijden door den ndlschen correspondent-van de „Tel." gemeld werd, niet dood is, doch aan een zware hersen- aandoening lijdt. Officier-machinist le kl- D. Boiloaux wordt binnenkort uit Oost-Indiö torugvorwacht. Burgerlijke Stand v. Helder, van 6 tot ou met 6 September 1916. ONDERTROUWD C. de Schot en A. DeeR. de Vries en E. Snel. BEVALLENH. van den Heuvel de Vries, z.M. Stark—Korstanje, d.A. Foeckert-van Leeuwen, d. A. H. van der Veer van Beesten, z.M. Bedorf— Kwinkelenberg, d. C. do Jong-Walboom, z. DE OORLOG. Bij beschikking van den minister van marine zijn de adelb. le kl. bjj de Kon. Marine-reserve A. Bommel en A. Karadorp, met 16 dezer over geplaatst in de rol van Hr. Ms. Wachtschip respectievelijk.lo Hellovoetsluie en Willems oord. („Stct. STOOMVAARTBERICHTEN, Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Banka, uitr., vertr. 4 Sept. van Gibraltar. Boeroe, ultr„vertr. 4 Sept. van Gibraltar. Koningin der Noderlanden, thuisr., arriv. 4 Sept. te Falmouth. Bat-jan, arrtv. 5 Sept. van New-York le R'dam. Orotius.tltiuisr., arriv. 4 Sept. to Falmouth, Krakatau, tliuisr., vertr. 4 Sopt van Napels. Karimata. van N. York naar Java, arnv. 4 Sept. tePadang. Vondel,ultr., vertr. 4 Sept. van Kirkwall. Rottordamscha Lloyd. Samariuda.ultr., vertr. 8 Sept. van Kirkwall. Wilis,ultr., arriv. 6Sept. te Padanc. DJebres, thuisr., arriv. 6 Sopt. te Falmouth. J n ca tra, thuisr., pass. 5 Sept. Perim. Monado, vertr. 6 Sept. van R'dam naar Java vla Londen en was te 9 u.86 voorm. in zee. Bandoeng, thuisr., vertr. 6 Sopt. van Falmouth en pass. denzelfden dag Lizard. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Zaanland, ultr., vertr. i Sejpt. van Falmouth. Gooiland, thuisr., arriv.6Sopt. te Falmouth. Rijnland, arriv. 3 Sept. van A'dam to B -AyreB. Java-Pacific-Lijn. Tjikembang, arriv. 3 Sept. van Batavia te San Franclsco. Haven te Nleuwedlep. 6 Sept. Aangekomen van Londen en vertrok ken naar Harlingen, Eng. s.s. Tem. 6 Idem van Harlingen naar de Tyne.Ked. s.s. Gaasterland. B Idem van Harlingen naar Lyth, Eng. s.8. Amulot. B Idem van Harlingen naar Huil, Ned. s.8. Min. Tak. Hospitaalschip. De Loodsschooner die klaar gemaakt als hospltaalscbip te varen naar Doggersbank, is Woensdag van hier vertrokken. VISSCHERUIBERICHTEN. Te Nlouwediep aangebracht 6 Sept. Door 10 kordera:20middc-ltougen,pe «tuk 70 ct., 60 kleine tongen, per stuk 26 ct 4 mand stortschol, per mand f JB.10 man kleine schol, por mand f«,- scharren,jper mand f6.— harren, per mand f6.— 7 Sept. VoorralddagB 8 uur, niets. MARKTBERICHTEN. Anna Paulowna, 6 Sept. 1916. Groenteveiling. Aardappelen (groole) f L70 a f 2.40 per zak. idem (kloino) ft- i f 1.86 Snljboonen f8.40 a fS.60 per 1000 stuks. Slaboonen f 17.60 a f26 60 per 100 K.G. Koode kool f6.76 per 100 «tuks. Witte kool f6 Gele kool f9.26 Broek op Langedijk, 6 Sept. 1916. Bloemkool,biunoDland lee f 18.— af 16.90,bui tenland f-.—a fid. 2e soort f8.10 a f6.20, roode kool, binnenland f3 70 a f6.60, buiten land f8.- af 16.-, gele kool, binnen land f9.70 a f 1220, buitenland f 10.60 a f 14.30, witte kool, binnenland f6.60afl0.~, buitenland r 18.60 a f80.— per 100 stuks, wortelen f4.- a f6.40 por 100 bos. Julia muizen, binnen), f 1.40 a orieungou iu»o a i i.iu, eigeu- a f0.—roode f0.—volgelingen graaf)ea f0.- afO.-, blauwe f220 per 36 K.G., drielingen f 4 80 a f 4.40, helmets f2.05 f 1.20 a f 1-26, graai a f2.46, alles per 3 uien f4B0af4.90, slaboonen f7.80a f8.80, zilver nep f—.-, gele nep f 7.10a f820, wortelen,prijs binnenland fl.70 a f0.—prijs buitonland (8.10 a f 0.-, zllveringon f0.-, allos per 60 K G., rammenas f-.- per 1000- Aanvoer 4200 bloemkool, 71200 roode kool, 14000 witte kool, 19100 gele kool, 8260 bos wor- Beverwijk, 6 Sopt. 1916. Bloemkool lo soort f0.— afO.—,2esoort (0.- 3e soort f0.— a f0 alles per 100 stuks, i f4.- a f8. J -.groontj» 100 pond, komkommers le dito 2e soort fé.— a f6.—, dito 3o soort f2.- a f3,60 per 100 stuks, groeno kool fl.60 fS.60 por 100, peteraolie f 1.— a f3.— per 100 bos, postel ij 10.18 a f0.36 per ben, rabarber fl.— a f8.-, radijs tl.— a f2. per 100 bos, raspers f6.— a f 10.per 100 pond, selderij fl.— f3 per 100 bos, sla, binnenland f020 a f 1.80, ld. (buitenl.) f0.- a f0.- por 100 stuks, spinazie f0.— a f0.— per kist, tuinboonen, bln- nenl. f 1.6013.60 p. 1000 stid,(buitenl.) f0 a f 0.-, wortelen f6.- a f 16-pot 100 bos, zuringOaO ct. per ben, raapstelen f 1.— a f 2.— per 100 bos. andijvie fl.- a f8,— per 100 stuks, spersle boonon tros f26 60 a f26 76, z.dr. f26.-af26.-. in. dr. f20.60 a f2160, dubbele f 17.- a f20.60 per 100K.G., snijboonon (22.50a f23.50 p.l00K.G.,id f2.76 a f3.60 per 1000 st., pruimen f 0.60 a 11.20 per slof. Behagen, 7 Sept. 1916. 6 Veulens Ossen 14 Stieren 46 Qeldekoeien (magere 180 Qeldekoeien (vette) 60 Kalfkooien 26 Finken Graskal veren 27 Nuchtere kalveren Rammen 165 Schapen (mager 460 Schapen (vette) Overhouden! [era) 200.- 300.- 240.- 320.- 220.- 640.- 0 70 OS6 16 Varkens (v 101 Biggen 26 Konijnen 664 Kippen Duiven Hoorn, 7 September 1916. 88 stapels fabriekskaas f 62.—, 66 stapels boeren kaas f 66.60, 0 stapel fabrleks commissiekaas STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 5 September. 4e klasse. 2e lijst. No. 20228 f 6000. Nos. 16206 16493 f1000. Nos. 8171 10226 f 400. No. 7036 f 200. Nos. 928 4329 9838 18687 f100. Trekking van Woensdag 6 Sept. 4e Klasse. 3e lijst. No. 14781 f1600. No. 11784 f 1000. No. 19291 f 400. No. 9106 f 200. NOB. 5616 6886 7694 11826 12434 18820 f 100. Van het Westelijk front. Parijs, 6 September. De opmarsch aan de Somme is voortgezet waarbij belangrijke voordeelen behaald zijn. De stellingen ten Noorden van de rivier zijn door de vermeestering van Omiecourt (ten Z.O. van Cléry) nu mot elkaar verbonden. Talrijke tegen aanvallen van de Duitsehers tan Zuiden van de Somme zijn bloedig afgeslagen. Sedert 3 September zijn aan de Somme 6550 gevangenen en 36 kanonnen, onder welke 28 zware, genomen. Ten Noorden van de Somme zijn de Franschen na een reeks van schitterende gevechten ten O. van Le Forest vooruitgerukt en hebben den Westelijken rand van het bosch van Auderlu bereikt. Zij namen stormenderhand de Hopital-hoeve, het bosch van Rainette en een ge- van het bosch van Marrière en bezetten ten N.O. van Cléry het uiteinde van den rug, waarover weg van Bouchavosnes naar Cléry loopt. Berlijn, 6 September. De slag aan de Somme wordt met onverminderde hevigheid voortgezet. 28 Engelsche en Fransche divisies vallen aan. Ten N. van de Somme zijn hun nieuwe aanvallen bloedig afgeslagen. Op kleine plaatsen won de vijand terrein. Cléry is in zijn handen. Ten Z. van de rivier is in don heen en weer golvendon infanterie- strijd _de eerste stelling tegen een nieuwen stormloop van de Franschen op het front Barleux—ten Z. van Chilly behouden. Alleen daar waar de voorste loopgraven geheel plat geschoten waren, zfjn zij ontruimd. Latere aanvallen zijn alle met zware verliezen afgeslagen. Tot's avonds waren aan gevangenen uit den tweedaagschen strijd ten Z. van de Somme 31 officieren en 1437 man van 10 Fransche divisies en aan buit 23 machine-geweren binnen gebracht. Van het Oostelijk front. Berlijn, 6 Sept. Aanvallen van de Russen mislukten ten N. van den spoorweg Zloczow-Tarnopol. Tusschen Zlota Lipa en Djnestr hervatten de Russen hun aanvallen. Na vergeefsche stormloopen drukten zij ten slotte het midden van het front terug. Ia de Karpathen won de vijand in de gemelde gevechten ten Z.W. van Zabie-en Schipot kleine voordeelen. Op vele andere plaatsen viel hij gisteren vergeefs aan. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Berlijn, 6 Sept. Zeven werken van Turtukai, waaronder ook gepantserde batterijen, zijn bestormd. Ten N. van Dobric zijn vrij sterke Roemeensehe en Russische strijd krachten door de Bulgaren terugge worpen. Boekarest, 4 Sept. Aan het noorde lijke front kleine ontmoetingen. Wij namen 7 officieren, 620 man, 500 wagens met levensmiddelen en geheel uitgerust veldhospitaal. Aan het zuidelijk front heeft een overmacht van den vijand tien maal het bruggehoofd van Toertoekai aangevallen, maar is teruggeslagen. De Zeppellne In Engeland. Londen, 6 September. De „Daily Mail" bevat een relaas over het ge vocht van luitenant Robinson met den Zeppelin. Het is onmogelijk om na te gaan in hoever het betrouw baar is. Het blad geeft, zonder dit rechtstreeks te Eeggen, te verstaan, dat het het verhaal van een oogge tuige heeft. De vlieger kreeg den Zeppelin voor het eerst te zien op een hoogte, die geschat wordt op 10.000 tot 12.000 voet. Op dit oogenblik was de vlie ger op 8000 voet. Hij klom zoo snel, dat zijn' vliegtuig „bijna op zijn staart stond". Blijkbaar had het luchtschip hem nog niet gezien. Het manoeu vreerde snel on veranderde telkens van hoogte, om de projectielen, die van den beganen grdnd op den Zep- pelin^ifgevunrd werden, te ontwijken. De vlieger verkeerde zelf in groot gevaar, om door die projectielen ge troffen te worden. Om 2 uur 10 's ochtends ontdekte het luchtschip het vliegtuig en'zwenk- te plotseling naar stuurboord, toen het aangevallen word. De horzel liet het nijlpaard geen rust èn spoedig stond het groote beest van achteren in brand en geraakte het achterste schuitje onklaar. De verdedigings- kanonnen op den beganen grond schoten maar voort en hun projec tielen sprongen in het rond. De vleu gels van het vliegtuig werden door boord en verdraaid. Toen bij aldus schijnbaar in wilde, maar in werke lijkheid goed overdachte bewegingen in de lucht danste en huppelde, en zijn prooi goed te pakken had, achtte de vlieger het oogenblik gekomen om naar de aarde te seinen„Ik heb hem te pakkenwoes zoo goed, mij dit karweitje verder alleen te laten opknappen." Toen de boodschap beneden ont vangen en dadelijk begrepen werd, hield het vuren op. Zij die den strijd van beneden af gade sloegen, zullen zich de ademlooze pauze van vól komen stilte herinneren die volgde. Plotseling zag men hoog in de lucht een verblindend licht. Het lucht schip maakte bewegingen ais van een beschonkene. Op een oogenblik ont dekte het luchtschip bfj het schijnsel van een der Engelsche zoeklichten den Engelschen vlieger en bestookte hem zoo hevig met het kanon op het achterschip dat de vlieger weer in de sehaduw moest verdwijnen. Maar spoedig koerde hij terug. Het lucht schip stond nu in lichte laaie. Zijn eigen benzine en houtwerk had vlam gevat. Toch trachttodo Duitsche stuur man het roor nog te bodienen. Bij zijn laatsten aanval kwam de vlieger zoo dicht bij don Zeppelin dat. zijn leeron wambuis zengde. Toen begfeap de vlieger dat hij zijn prooi verder aan haar eigen lot kon overlaten. En terwijl de Zeppelin in vuur en vlam op de aarde neerplofte, zocht bij koelere luchtlagen in de hoogte op, om daarna in bevallige spiraallijnen op de aarde neer te dalen. Een nieuwe Zeppelin. Londen, 6 §ept. Uit Lauzaune wordt aan de „Times" gemeld, dat een super-Zeppelin van een nieuw type, met vier gondels en metend 790 voet, een proeftocht deed boven het meer van Konstanz. Een Engelsche persstem. De Londeusche correspondent van i „N. R. Ct." seint: Het weekblad Jobn Buil schrijft in een artikel, dat in heel Londen door aanplakbiljetten werd aangekondigd: „Klare taal tot NederlandNeder land moet meedoen. Zeg aan Neder land, dat het ophoudt met het voeden van de Duitsehers en dat hot ronduit zegt aan welae kant nel staat". Ik meld dit terwiile van de vol ledigheid en niet omdat er eeuige waarde aan valt te hechten of door andere dan slecht ingelichtemenschen aan gehecht wordt. De houding van Griekenland. Berlijn, 6 Sept. Uit Boedapest wordt aan den „Lokal Anzeiger" geseind, dat héden, 6 Septembeides voormidd. te Athene een kroonraad wordt ge houden onder voorzitterschap van den koning, die de laatste beslissing zal moeten .nemenaan den kroonraad zullen de vertegenwoordigers dei- entente deelnemen, Veoizelos echter niet. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Noord-Brabant". Hr. Ms. „Noord-Brabant" is 4 dezer van St. Helena vertrokken. - Onze plaatsgenoot, de heer H. K. Boon is benoemd tot leeraar i. d. eleetrotechniek, aan de Am ba' school te Delft. Afloop aanbesteding. Haarlem, 7 Svp:. Dóór den Rijks waterstaat is aanbesteed het herstel len van de töeleidingsbuis van den zelfregistreerenden getijdemeter den ijelder en bijzondere werken. Raming f12000. Laagste inschrijver J. de Vries, te den Helder f 12940.-. Aan de R. K. Militaire Vereeni ging „St. Micaael" is namens Hare Majesteit dank betuigd voorde geluk- wenschen ter gelegenheid van hoogst- derzelver. verjaardag aangeboden. Ook een groot aantal militairen, op 31 Augustus in feestelijke bijeen komst in het Tehuis voor Militairen vergaderd, ontving op hun telegia- fischen gelukweusch een dergelijke dankbetuiging. Koninklijk bezoek aan den Heider. Zooals wij reeds mededeelden, zou Hare Majesteit Woensdag een bezoek brengen aan de stelling van den Helder ter bijwoning o. a. van een troepen défilé en ter bezichtiging van verschillende oorlogsschepen. Dank zij het zeldzaam-mooie weer, de tal- looze vlaggen en het oranje, dat veler borst sierde, had de stad reeds vroeg een feestelijk aanzien, en tegen het uur, dat de sneltrein van 9.23 binnen moest komen, stond het g(' Stationsplein zwart van de menschen. Door politie en militairen was een groot vlak vóór den ingang afgezet, waar de koninklijke-en andere auto' stonden te wachten. Te 9.26 reed de trein, ondfer het gejuich der menigte, binnen. Aange zien wij geen toegang konden krijgen tot het station, kunnen wij ov^r de ontvangst van Hare Majesteit niets vermelden. Wij zagen bij den ingang van bet station de verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten, en te half tien begaven zich de auto' nadat H. M. begeleid door eene hof dame, een ordonnans officier twee luitenants ter zee, had plaats genomen, op weg naar fort „Erf prins". Ook hier was ons ae toegang ontzegd, zoodat wij alleen kunnen vermelden, dat H. M. hier verschil lende schietoefeningen met scherp, van het Kustfront bijwoonde, en zicb te half elf ongeveer langs Hoofdgracht naar 's Rijkswerf begaf. De verschillende, in de stelling aanwezige troepen hadden zich in middels langs Weststraat en Hoofd grachten haie geschaard, en langzaam reden de auto's hier langs. Voor eiken officier boog Hare Majesteit. Langs de Buitenhaven begaf het hooge ge zelscnap zich door de poort op Werf en ongeveer half twaalf mar cheerden ook de troepen op. Op de Werf woonde H. M. aller eerst een los bij van de marine gym nastiek, welke 20 minuten duurde. H. M. werd voorgesteld aan verschil lende instructeurs der gymnastiek- school, o. a. aan den hier geïnterneer den Belgischen luitenant Hanlet, en woonde daarna het défilé bij der troepen, die thans de Werf opmar cheerden. (Daar ook op de Werf de pers geen toegang had, moet ons verslag hiervan uitteraard zeer on volledig zijn. Wij zagen wèl een pérs photograaf in een militaire auto rondrijden, aan de plaatselijke pers echter waren geen toegangsbewijzen verstrekt. De ons verstrekte gegevens danken wij aan de bereidwilligheid van een der heeren officieren, die bij het défilé aanwezig was). Aller eerst kwamen de adelborsten met het vaandel, en H. M. onderhield zich geruimen tijd met den kolonel Oude- mana, commandant van het Instituut, die de vorstin wees op de praestrtties, door het corps bejiaald in de rond vaart door Nederland, uitgeschreven door het Comité voor Wherry-wed strijden. Dit comité schreef eene rondvaart uit met de bedoeling om te water zooveel mogelijk vastgestelde trajecten af te leggen. Na het afleggen van een traject wordt aan het vaar tuig een wimpel uitgereikt. Het maximum aantal te behalen wimpels vijftien, en de adelborsten, die met ploegen aan deze rondvaart deol- amen, haddeu het succes, dat de fantasiesloep van het. Instituut,, voor deze gelegenheid „Korsi Kerosi" ge doopt, eu bemand door de adelborsten Kooreman (schipper), Ten Houte, de Lange, Roynierse en Mahns er in slaagde in 14 dagën alle 15 wimpels zeilende te bemachtigen. De andere ploegen, zijnde eenB4, „Annie" gedoopt, bemand door de adelborsten Gauw (schipper), Merkus en Vau Eek Duymaer vanTwist.de jol „de Bruljne" der „Adelborsten Roei- en Zoilvereeniging", bemaud door de adelborsten Suermondt (schip per), de Ruyter de Wildt, Van dei- Fel tz en Hofftnann, de wherry „Cu pido" der zelfde vereeniging, bemaud door de adelborsten Bron (schipper), Albarda en Bonneman, de jol „Leyth", bemand door de adelborsten Bennik (schipper), Lacomblé en Van Hiiten, en het ABC jacht „Anuio" van G. ii.- Broek d'Obrenan en Taets van Amerongen behaalden successievelijk 10, 10, 7 en 6 wimpels. Zoo slaagden de adelborsten er in om gedurende hun verlof de vlag hunner roeivereeniging te toonen op <Je Neder- landsche binnenwateren, wat uit den aard der zaak slechts zelden kan ge schieden. De fantasiesloep en het ABC-jacht staken bovendien de Zuider zee over en de couranttin roemden de zeemanschap, die door deze toe komstige zee-officieren aan den dag werd gelegd. Een en ander gaf Hare Majesteit aanleiding den wensch uit te drukken met deze jongelui eens persoonlijk kennis te maken, en toon dan ook, r.a afloop van Let défilé, en nadat- H. M. in haar restauratie-rijtuig de lunch gebruikt had, de hooge bezoek ster zich te half twee naar de onder zee-boot „O 3" begaf, om aan boord daarvan eenigo oefeningen mee te maken, stonden de deelnemers aan rondvaart kaarsrecht cn onbe weeglijk, in afwachting van de komst hunner gebiedster. Precies half twee arriveerde de koninklijke auto en alvorens zich aan boord van de „O. 3" te be- gev6iL onderhield H. M. zich ge- ruimen lijd met den schipper der fantasiesloep, dén adelborst Koore- mau. H. M. zeide het zeer te appre cieeren, dat zij zich in bun vrijen tijd zooveel moeite hadden gegeven om den goeden naam van onze marine hoog to houden en bekendheid te geven, proes de ambitie, die zij toond haddon in deze aangelegenheid. En de h§er Kooreman vertelde op ver zoek van H.M., van hun tocht, hoe bijna het gebeele traject gezeild werd in weerwil van de dikwijls groote moeie- lljkbeden, verbonden aan den tociit. Vooral de groote diepgang bracht, in het bijzonder in de Friesche wa teren, speciale moeilijkheden mede. Ook naar de route informeerde H. M. cn de heer Kooremans haalde daarvan. De tocht over de Zuiderzee was niet zonder avonturen. Door de on diepte van het vaarwater moest her haaldelijk van koers veranderd wor den, mot het gevolg, dat men midden in don pikdonkeren nacht in Blokzijl aankwam. Naar dit relaas luisterde H. M. met groote belangstelling, en informeerdo ook naar de wijze, waarop de andere sloepen hunne wimpels verkregen hadden. Hierop betrad H. M. het plankier dat naar het dek van den'onderzecér leidde, en moedig betrad de Konin gin het kleine vaartuigje, dat, nauwe lijks buiten de haven gekomen, onder dook on manoeuvreerde, weer omhoog kwam, weer dook en langzaam, tusschen de „Holland" on de „Korte- naer" in, opvoer, om even later den steven te wenden en zijn kostbaren last aan wal te zetten, 't Was een aardig gezicht, deze vlootrevue: op den voorgrond de beide kruisers, en daarachter, manoeuvreerend en in sierlijken zwaai rondvarend, een zes tal torpedobooten. Tijdens het manoeuvreeren van de duikboot waren de verschillende oorlogsbodems naai-buiten gestoomd en keerden na eenigen tijd weder op de reede terug tot het houden van eenige manoeuvres. O.a. werden, naar wij vernameD, torpedo's gelanceerd op.een der oorlogsschepen, en zou de „Holland" eene voorstelling geven van het-loopen op een mijn. Nadat H. M. van het bezoek aan den onderzeeér was teruggekeerd, begaf zij zich te voet naar de torpedo boot G 18 om een tochtje te maken en de manoeuvres der oorlogsbodems gade te slaan. Met de „Hydrograaf" is H. M. vervolgens naar Terschelling vertrokken, en keert heden vandaar weer terug om te 7 uur per trein te vertrekken. komen was. Nu we dc revue gezieu hebben, begrijpen wo dal. Luidruchtig feestvieren past niet in onzen tijd, maar. eens flink door lachen, dal; is goed voor 't gestel. En gelacheu dat we hebben. Niet maar zoo'n beetje. De lachsalvo's zijn niet van de lucht af. En als'daarbij komt een verlusti ging der oogen en der ooren, zooals hior, dan zal men toegeven dat zoo'n avond geld waard is. Hoewel het tooneel van „Casino" iets te klein is om de schittering ten volle te ontplooien, moeten wij toch dat met costumes en elec- trisch licht effecten worden verkregen die aan 't ongeloovelljke grenzen. Zoo b.v. da kathedraal van Reirns en de kersenboomgaard uit de Betuwe. Daar zijn ook roerende oogenblikken in de revue. Bertha vora Süttner b.v. met haar pleidooi uit „Die Waffen nieder". En als Michiel AdriaanszJ naar beneden treedt en een vadorlands- lievenden speech houdt. Zacht zweeft dan het Wilhelmus doof de zaal en doet gevoelen, diep gevoelen, wat Bostevaer zegt. Zijn de liedjes over 't algemeen zeer leuk, de koren zijn eenig mooi. De persiflage op de sensatiefilms in de bioscopen was uitstekend, Zoo'n critiek werkt uitstekend. Bespottelijk maken schijnt ons het eenige middel om het groote publiek van die sensatiefilm-ziekte te genezen, De uitbeelding van de bekende schilderij „Hun laatste stuk goed" was flink. Mevr. Bouber—ten Hoope bleek hier en op de andere plaatsen eene diseuse die gevoel weet te leggen in hare verzen. Het dansen, nee maar, dat is de moeite waard. De Spaansche dans van mej. Nette Meilis verdient eene afzonderlijke vermolding. Wie naar Tor Hall gaat,, zal zich zijn avond niet beklagon. Zorgvuldig is gewaakt tegen allen aanstoot. Ook dat is een verdienste. Ook de tweede avond ging do revue voor een volle zaal en was het suceos enorm. Genoten, maar vooral gelachen dat er is. Het einde vau de tweede acte bracht een aardige verinssing voor den heer Ter Hall. Bekend is zijn liefde tot de zee. Zijn oude Öelder kan hij niet ver geten, en nu bekend werd, dat de heer Ter Hall te Bergen aan Zee een villa laat bouwen, achtte onze plaatsgenoot Jaarsma het een ge schikte gelegenheid den heer Ter Hall te huldigen voor het vele schoons dat hij in den loop der tijden ook het Heldersche publiek had doen ge nieten. Bij monde van den heer Polak werd den heer Ter Hall een keurig schilderij, zeegezicht, aangeboden en door den heer Ter Hall in dank aanvaard. In welgekozen woorden werd daar bij door htm tevens herdacht het feit, wat ook hij dien middag van af den Havendijk had aauschouwd, n,1 dat H. M. de Koningin, na eerst een tocht onder water met een duikboot meegemaakt te hebben, vervolgens overging op een torpedoboot om daar mee naar zee te gaan. De heer Ter Hall sprak zijn bewondering uit voor den moed van onze eerste "Lands vrouwe. Het publiek toonde hierbij door luid gejuich zijn instemming met het gesprokene. den als van die tc Katwijk zlju giste ren. de eerste der vrijgelaten loggers te IJmuidon binuengekomen, nog in het bezit van de vangst, die zij bij het opbrengen aan boord hadden. Z roemen over het algemeen de onder vonden behandeling en verklaren, dat zij tegen zeer bilHjko prijzen allo gevraagde levens- en genotmiddelen tonden bekomen. De „Rievaulx Abbey" gezonken. Naar aanleiding van het zinken van de „Rievaulx Abbey" bericht de .Maasbode", dat dit ss. tegelijk met de ss. „Mascotte" en „Grenadier", Zaterdagavond van Hoek van Holland naar Engeland was vertrokken. De Mascotte" is ook gezouken en men vreest dat de „Grenadier" een zelfde lot heeft getroffen. Tot aan de Engelsche kust zijn de schepen geconvoyeerd door Engelsche oorlogsschepen. Toen deze het con vooi verlaten hadden, schijnt van Duilsche oorlogsschepen de aanval te zijn be- Rechtbank te Alkmaar. Dé rechtbank te Alkmaar eischle tegen M. M., huishoudster te Helder, 1 week gevangenisstraf wegens het op 15 Mei wc-gnemon van een zinken waschteil van het erf van O. P. alhier. BINNENLAND. 'a Avonds te £,30 uur arriveerde H. M. met het ss. „Hydograaf', be geleid door eenige torpedobooten te Terschelling. Handels-avondschool. Voor toelating tot de Handels avondschool hebben zich aangemeld 54 candidaten. Hiervan voldoen 49 aan de eischen van toelating. Er zijn 29 beschikbare plaatsen, zoodat het Bestuur zich tot zijn spijt genood zaakt ziet 20 leerlingen af te wijzen, Tijdens de groote drukte, die ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin op het Havenplein heerschte, geraakte een jongen onder een vrachtwagen. Bij een der bewo ners ingedragen, werd het kind, dat aan de beenon gekwetst was, nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, naar het Marine hospitaal en vandaar naar de ouderlijke woning vervoerd. Revue-Ter Hall. Henri Ter Hall heeft in ons land haast het monopolio der revue's. Als hij het eene jaar is geweest, denk je zoo bij jezelven „wat voor gegeven zal hl) nu 't volgend jaar weer kunnon vinden Maar altijd is hij klaar. En goed ook. Ter Hall is een scherp opmerker. Hij maakt gebruik van veel wat hij zag, hoorde en las. En de wijze waarop hij het te pas weet te brengen, is eenig en getuigt van zijn talent in deze. Zijn revue „Haltl hier blijven" is weer, evenals de vorige, machtig in geslagen. Wij hoorden van AlbmaaT- ders, dat daar in de laatste dagen niet gemakkelijk aan een plaats te Sluiting Staten-Generaal. Bij Kou. Besl. van 5 September is bepaald De' tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden ge aioten op Zaterdag 16 September 1916, te 3 uur n.m. („St. Ct.") Voorzitter Eerste Kamer. Benoemd in tot voorzitter dei- Eerste Kamer gedurende de zitting aanvangende den derden Dinsdag in September 1916, J, J. G. Baron van Voorts tot Voorst, lid dier Kamer. Onlusten In Djambl. (Officieel). Van dea Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indiö werd een telegramontvangen, inhou dende dat de resident van Djambi hem bericht heeft, dat Moeara Tam- besi op twee dezer na een hevig ge vecht werd bezet. Vermoed wordt dat de familie van den vorigen Sultan de band in de onlusten heeft. De correspondent van het Hbld. te Soerabaja seint, dat de toestand in Djambi nog bedenkelijk is. De con troleur van Saraloengeen en zijn inlanösche ambtenaren en de contro leur te Moearo Tambesi zijn ver moord. Uit Weltevroden wordt aan de Telegr. geseind De opstand breidt zich uit. De con troleur te Bangko heeft het volgende telegram naar Batavia gezonden „Alle maatregelen ter verdediging zijn genomen. Alles is hier nog rustig, Ik vraag versterking aan voor Ke- rintje." Men vreest, dat er een nachtelijke aanval op Moearaboengo zal worden gedaan. Na een hevig gevecht werd Moeara Tembesie door de onzen heroverd, Do vijand liet vijftig dooden achter. Noorsch schip gezonken. Het Noorscbe .stoomschip „Hilda", gistermorgen van Rotterdam ver trokken met bestemming Londen, is ■nabij den „Noordhinder" door "een Duitsche duikboot' tqt zinken gebracht. De bemanning is gered door de „Batavier III", die gisteravond te Maassluis is binnengekomen. Oe vastgehouden graanschepen. Volgens d8 N. Ct. begroot de Neder- landscbe Reeders vereeniging de schade door het vasthouden der graanschepen in - Engeland geleden, op een half millioen. De Reedersvereeniging heejt aan de regeering een vergooding tot dat bedrag verzocht. Vrijgelaten haringschepen. Zoowel vart do haringvloot teIJmui- De lading van de „Rievaulx Abbey" bestond voornamelijk uit margarine verder waren geladen aan bederf onderhevige artikelen en stukgoede ren. De waarde van de „Mascotte." eu „Rievaulx Abbey", inclusief die der ladingen, wordt geschat op 3 k 4 millioen gulden. Het grootste gedeelte daarvan is in Engeland gedekt. Aan de „Tel." wordt uit Rotterdam gemeld, dat volgens verklariDg vau opvarenden der „Mascotte", dit stoom schip nie| getorpedeerd, doch op een mijn geloopen is. Alle opvarenden, behalve de donkeyman, werden gered. De sulkernood. Gouda, 6 Sept. Door de Coöp. bakkerij en verbruiksvereeniging „Ons Voordeel", is heden telegrafisch aan minister Posthuma voorziening in den suikernood verzocht. Deze coöperatie is reeds vier weken zonder suiker voor hare loden, bestaande uit 2000 gezinnen. Over de grens gekomen. To Almelo zijn Dinsdagavond twee Fransche krijgsgevangenen aangeko men die uit het gevangenkamp nabij Munster waren ontvlucht. Zij waren acht dagen onderweg geweest. Te Maastricht zijn Woensdagmorgen 8 uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte. Russen aangekomen. Zij gaven te kennen niet naar Rusland terug, te willeu en zullen trachten hier in het land werk te vinden. Overreden. Te Loosduinen is Dinsdagavond een tot nog tóe onbekend, ongeveer 20 jarig jongmensch door de West- landsche Stoomtram overreden. Eqp melkslljter zag nog hoe bij eerst naast de tram reed, zich daaraan vasthoudende eu vervolgens zich op do rails begaf. Hij werd toen door een volgmaehine gegrepen en geheel verpletterd. Uit de papieren zakken, waarin boodschappen waren verpakt, zou men opmaken dat het een.' steller was van de winkelvereeniging „Eigen Hulp" in Den Haag. .De over blijfselen zijn door soldaten naar het llikenhuisje gebracht. Dinsdagavond waren op den Waal- dorperweg bij Den Haag twee land- stor mmanneu, afkomstig uit Limburg, over een afsluitboom van den Zuidh. Electr. spoor, daar ter plaatse ge klommen. Zij lieten een aankomende trein passeeren en worden daarop toen zij de spoorbaan overliepen, door een uit tegengestelde richting den trein gegrepen. Een der beide militairen, zekere G. H., werd in zorgwekkenden toestand naar het Militair Hospitaal vervoerd, alwaar hij is overleden. Zijn kameraad, zekere H. M. bekwam bij het ongeluk beenbreuk. Ook hij werd in het Mili tair Hospitaal opgenomeu. Da moord to Bailoo. Aau de militaire autoriteiten te Assen is overgeleverd Albert K., 20 jaar, milicien bij het 5e reg. inf., arbeider te Odoornerveen, vermoede lijko dader van den Zondagnacht te Bailoo gepleegden moord op Hendrik O., aldaar. Poging tot moord. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Dinsdag terecht de kantoor bediende A. J. J. H. en de 19-jarige koopman A. H. W. Z., beiden uit Rotterdam, ter zake van het p" vau een moordaanslag op makelaar J. A. J. Mastink te Gouda. Uit het verhoor bleek dat zij de plaunen van te voren in elkaar gezet hadden. De een had een revolver en een dolk, de ander een dolk en een touw meegenomen. Beide beklaagden bekènde ten volle het ten laste gelegde. Het O.M., eischte tegen ieder dei- beklaagden een gevangenisstraf van 8 jaar. De verdediger van den. eersten bekl. pleitte voorwaardelijke ver- oordeeling, subsidiair het opleggen van een lichtere straf. Voor den tweeden beklaagde merkte diens verdediger op dat alleen veroordeeling wegens medeplichtigheid van poging tot moord kon plaats hebben, ook voor dezen beklaagde werd voor waardelijke veroordeeling gevraagd. Uitspraak later,' eu den vijver van dien naam duurt de strijd voort. Parijs, 6 Sept. In don namiddag hervatten de Franschen met goed gevolg hun offensief ten Zuiden van deSommeen veroverden verscheidene Duitsche loopgraven ten Zuidoosten van Belloy, maakten zich jvan het grootste deel van Berny (en Santerre, ten Zuiden van Villers en Barleux) meester en drongen tot voorbij dit dorp door. Tusschen Vermandovillers en Chilly (ten Zuiden van Chaulnes en boven genoemd gedeelte van het front) wordt verwoed gestreden. De Franschen veroverden het Noordelijk gedeelte van Vermand tot aan den weg naar Estrées en nog meer Duitsche loop graven tusschen Chaulnes eu Chilly, waardoor zij de buitenwijken van Chaulnes bereikten. Een vrij groot aantal. Duitsehers werden gevangen genomen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 6 Septembei-. Op het front in de Karpathen heeft de. vijand gisteren zijn hevige aanvallen her haald. Afgezien van kloine voor deelen zijn allo pogingen der Russen om terrein te winnen mislukt. Ook in het vak ten oosten van Halicz is met de grootste verbittering ;evochten. Na verscheidene vruehte- ooze stormloopen is het den vijand ten slotte gelukt dit front een eind achteruit te dringen. Ten oosten van Zloczow zijn uiterst hevige vijandelijke aanvallen afge slagen. St. Petersburg, 6 September. In de richting van Halicz hebben onze troe pen in de streek van de beneden- Gorodenka. (een linker zijrivier van de Dnjestr) versterkte vijandelijke stellingen genomen en den vijand naar het N.W. teruggedreven. Het aantal der tot dusver getelde in deze streek gemaakte gevangenen, is 4500, o. w. 2000 Duitsehers. In de Bosch-Karpathen zetten wij onzen opmarsch voort. Onze troepen hebben een reeks hoogten genomen daarop verscheidene tegenaan vallen van den vijand afgeslagen. Van het Russlsch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 6 Sept. In de «truck van Ognot dringen onze troepen voor waarts, den' vijand zware verliezen toebrengend. Ten Westen van het Wan-nteer hebben gepantserde Engelsche auto's de Turken uit dorpen in de streek van de rivier Tsjoesjoer Nasjen ver dreven. Venetië gebombardeerd. Weenen, 6 Sept. Eergisteravond heeft een onzer zeevliegtuig-smaldee- len de militaire inrichtingen van V6nctié en Grado" doeltreffend met bommen bestookt. Een vliegtuig is niet teruggekeerd. Van het Westelijk front. Parijs, 6 Sept. Ten Noorden van de Somme hebben de Duitsehers geen enkele tegenbeweging onder nomen. Ten Zuiden van de Somme hebben de Duitsehers herhaalde malen de nieuwe Fransche stellingen ten Zui den van Deniécourt en de toegangen tot Berny-on-Santerre aangetast. Alle aanvallen zijn gebroken. Op den rechter Maasoever wilden de Duitschera gisteravond tegen 8 uur na een verwoede beschieting tot den aanval op het dorp Fleury over gaan. Onder het hevige Fransche machine-geweervuur konden zij echter niet uit hun loopgraven komen. Londen, 6 Sept. Vannacht hebben wij het geheele Lenze-bosch in bezit gekregen. Tusschen het bosch en Combles en tusschen het dorp Ginchy UIT DEN OMTREK. Texel, 6 September. Door het 'gemeentebestuur werd gisteren aanbesteed het aanleggen en behoudeb van een nieuwen weg, i.or lengte van 2512 M. afgebakend tus schen het café Burgzicht en de havon. Er waren 13 inschrijvers, t. w. J. C. Kooijman, te Vlieland voor f58782, H. Wijker, te Helder voor f 58500, P. Bos, te Helder, voor f58156, Gebrs. van Pelt, te Helder voor f 54820, J. Wittebrood, te Beem ster, voor 54400, I. de Vries, te Pur- merend, voor f53980, A. Krljnen^ iu Helder, voor f52480, J. de Vries, ta Helder, voor f50960, K. Zeeman, to Helder, voor f 50690, Jb. Wajer ou J. Schuurman, te Amstorüam, voor f50550, A. v. d. Wouw, te Helder, voor f47891, fa. Jaarsveld de Weegh, te Oldenzaal, voor f46800, Jb. L. Kros, te Utrecht, voor f40980, De gunning is aangehouden en aai later bekend worden gemaakt. Advertentiën. Den lOen September hopen fi onze geliefde ouders JOHAN PHEIFFEK en TRIJNTJE SMIT hun 25-jarige echt vereeniging to herdenken. Dat G\od hen nog lang mogen sparen Is de wensch van hun liefhebbende kinderen J. PHEIFFER en Verloofde. J. HART—PHBIFFER. H. HART. JACOMI NA. PHEIFFER. Receptie Zondag 10 Sept., van 12 tot 2 uur. Helder, 7 September 1916. Weststraal 21. Geboren: AALTJE, dochter van G. BEDORF en M. BËDORF— £.WJNKELENBERQ. Helder, 5 Sen*eember 1916. Ondertrouwd ELISABETH SNEL en RENS OE VRIES. Helder, Tjilgtjap, 6 September 1916. Den 26sten Augustus overleed te Amsterdam, na een laDgdurig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn geweest van de H. H. Sacramenten der 'Stervenden, onze geliefde Dochter en Zuster T. SLOT-DE BEURS, in den ouderdom van 44 jaar. Namens haar Ouders, Broeders en Zusters. Wegens omstandigheden eerst Bq deze betuigen wij onzen har telijker) dank voor de veie blijken van belangstelling den 8en Septem ber ondervonden. T. TIELEMANS en Echtgenoote. Mijn hartelijken dank aan de- leden en den boekhouder van ds Coöp. Ijsfabriek „Het Noorden" voos het prachtige cadeau en de hartelijke toespraak van den president op 28 Augustus j.1. Nogmaalsp_ KROON.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2