HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4673 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franao per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 6ff,, „0.85 Modeblad 75 1DG „1.28 Voor het Buitenland lij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertontlën van 1 tot 4 regels (hij voorultbet.) 30 cqnt. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededsellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertantiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o haoger berekend. Broote letters en oilché's near plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2>. cent Be abceneaeatsprljs tan do „Heldofseio Courant" la thans per kwartaal In de stad 75 cent, tranen per post tl. Wij vermelden dit hier afzonderlijk, aangezien het op het oogenblik nog niet mogelijk ig, dit in het hoofd van het blad te veranderen. Op pagina 4 van ons blad zijn opgenomen 1. Uit dan omtrek. 2. IndIK en de oorlog. 3. Feuilleton enz. DE WEEK. 12 September. De stapel wetsontwerpen, ter Griffie van het Lagerhuis berustend en wachtend op 't oogenblik, dat ze gaandeweg voor het Staatsblad rijp /.uilen worden gemaakt of wel opge borgen in de archieven, waar zoo onpeilbaar-rijke schatten aan wet- gevenden arbeid den „eeuwigen sluimer" genieten, die qtapel is al-weer grooter geworden. Ingekomen is het ontwerp tot gedeeltelijke af sluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Men kent de hoofdlijnen van het jongste planeen afsluitdijk van de Noord-Hollandsche kust door het Amsteldiep naar Wieringen de Friesche kust bij Piaam. De Staat zal veertien jaar lang ruim IJ millioen bijdragende afsluiting zou volgens dit ontwerp 66 millioen kosten, de droogmaking 44, behalve de kosten, die berokkend zullen worden door de eischen, die het Dep. van Oorlog zou stellen 1 En de gansche, grootsche onderneming kan in vijftien jaren worden volbracht. Dat deze Zuiderzee- ontwerpen vallen buiten de bemoeiing van het in 1918 tot 1917 gekozen Parlement: ook degeen, die in zaken dor politiekerlj een le6k is, zal 't begrijpen Zal dit ontwerp-Lely werkelijk het Staatsblad bereiken? Ik herinner mij nog zeer duidelijk den tijd, toen de jeugdige, talentvolle ingenieur C. Lely adviseur was van de Zuiderzee vereeniging, uit welken werkkring de heer Van Tienhoven, in 1891 door de Koningin-Regentes tot Kabinets-formateur aangewezen na het aftreden van het ministerie- Mackay, den heer Lely aan de groene tafel riep. 't Was in de dagen, toen wijlen Bunia in het Parlement de zaak der Zuiderzee-demping vaak bepleitte. Telkens dook zÖ op, ver scheen zelfs op het Regeerings-werk- program, dook dan weer een pookje onder, werd uit 't gezicht verloren. Nu, in tijdperk van zich frisch-open* barende geestkracht, is zij weer op den voorgrond geschoven. Misschien voor-goed thans Dit is zeker: voor het oogenblik hebben Kamer en Kabinet gansch andere dingen met elkaar tebediste len. De Unie-liberalen blijven met alle kracht aandringen op het in publieke zitting behandelen der voor stellen tot Grondwetsherziening in de nu-komende maanden October en November. Men zou de Staats-begroo- ting dan vliegens vlug ditmaal afdoen en de zoo laat ingekomen Indische Begrooting-1917 begin 1917. Zooals men weet kan het Parlement op z'n laatst nu tot eind April, begin-Mei bijeen blijven. Daarna is immers tot midden-Juli '17 Keizer Kiezer „aan 't woord". En wie bijvoorbeeld de jongBte rede van prof. Eerdmans over de wijziging van het Onderwijs artikel, te Arnhem gehouden, met eenige aandacht gevolgd heeft, zal wel dunkt me zoo tot het besluit zijn gekomen, dat althans wat art. 192 betreft nu juist niet „in een vloek en een zucht" zal passeeren I Bovendien, - de Indische Begroo ting-1917 is (er werd reeds in de pers met nadruk op gewezen) thans van zeer-buitengewoon gewicht ter be spreking in de Vertegenwoordiging. De jongste gebeurtenissen in Djambi wijzen immers op ons bedreigende gevaren, op daar-ginds rondsluipende, doorwroetende „stille krachten" van allerlei aard, die den nieuwen land voogd reeds dadelijk voor eene uiter mate zware taak stellen. Gelukkig Is nu reeds in Patria de eisch ge poneerd, dat in de zaken van Djambi het recht richtsnoer zal zijn, óók wanneer fouten, van onze zijde be gaan, daarbij ia 't spel blijken te wezen. Hoe 't zij, de zeven maanden, welke het Parlement nu voor de borst nog heeft, zullen een tijdvak vormen van buitengewone inspanning. En de groote vraag is nu ook, wat het Hoogerhuis zal doen. De Ouderdoms rente, gelijk die door LinkB in het Parlement is geformuleerd, verwer pen? Het tegendeel schijnt bijna uitgesloten. Toch bepleit mr. Mar- chant, de leider der vrijz.-democraten, in het orgaan van zijn partij, het sluiten van een compromis, Rechts vóór oogen stellend, dat de Linksche meerderheid in het Lagerhuis anders van de macht, die zij nu nog in handen heeft, zal gebruik maken om „als contrabeleefdheid" zegt de heer Marchant, en 't is voor wie hem kennen, alsof men 't den heer M. met een „sneer", 'n schamper lachje hoort zeggen de In validiteits-ver zeker ing- Talma „te laten liggen". Zeker, dan „gebeurt er nietsmoeten de arbei ders en de ouden wachten totdat de zaak bij de verkiezingen zal zijn uitgevochten", 't Heeft er allen schijn van, intuaschen, of 't dien kaut uit gaat Op Zaterdag 16 September zou mr. Cort v. d. Linden de „gewone zitting der Staten-Generaal", krach tens Koninklijke machtiging, sluiten. Wie zal de Staatsman zijn, die deze taak zal vervullen in September 1917, als wanneer de groote verkiezingen achter den rug liggen, als gevolg van de Grondwettelijke bepaling, den duur van een Parlements-mandaat aangevend; misschien tevens van den wensch, door de Staten-Generaal uitgesproken tot wijziging der Consti tutie?... Vóórdat'!, zóóver is gekomen, zullen wij nog heel wat doorleefd hebben! Dan hebben wij den winter 1916— '17 achter den rug. Bij de zware lasten, die de Staat nu te dragen heeft door de buitengewone tijds omstandigheden, is nu laatstelijk nog gekomen de noodzakelijkheid ter voorziening in verband met de jongste overstroomiDgen. En de uitvoering der Distributie-wet, '/io der kosten op de kas der gemeenten leggend, beeft noodkreten uit allerlei deelen des lands tot de Haagscbe Princesse- gracht doen opgaan. Dat bij dergelijke „kreten" ook wel eens overdrijving wordt gevonden we weten 't immers allen wel. Een staaltje 7an zulk gedoê gaf de noodzakelijkheid der vermaning om toch niet nu, in tijd van schaarsch- te, suiker „op te potten", terwijl er op 1 October a.s. weer suiker-over vloed zal zijn. Maar dat het Vio. door de Distributie-wet aan de gemeenten overgelaten, voor sommige ervan niets minder dan ondragelijk is: we behoeven er niet aan te twijfelen. Reeds verluidde, dat minister Van Gijn zit te „broeden", 't zy met allen eerbied voor Z. Exc. ge zogd op „bronnen van nieuwe in komsten voor de Schatkist". En op zülk moment dook het gerucht op, dat de Oorlogswinst-belasting even tjes 400 millioen zou blijken op te brengen. Dat minister Van Gijn er boos over was: 't is immers vol komen begrijpelijk. Zeker voor den geen, die beseft, hoeveel moeite een minister van Financiën heeft om de benoodigde millioentjes van de Bin- nenhofsche heeren „los te krijgen", óók soms zelfs in dezen tijd. De zaak bleek hierop neer te komen, hoe, wat de opbrengst der O.W.B. betreft, men slechts kan gissen dat de land bouw een 160 millioen „belastbaar" zal stellen, waarvan de fiscus dan op z'n hoogst tien pCt. zou krfigen. De rest was verklaarde Exc. Van Gijn „pure fantasie"We loven bij voortduring nu eenmaal in periode van geruchten. Dat betreffende eene op handen zijnde „proef mobilisatie", die de met verlof huis-toe gezon denen weer plotseling voor een dag of wat onder de wapenen zou roepen 't bracht tal van Nederlandsche ge zinnen in rep en roer. Gelukkig bleek er op het Haagsche Plein „niets van bekend" te zijn. Wat er van aan is van de booze ge ruchten betreffende de nachtmanoeu vres in West-Brabant, waarbij twee manschappen bet leven lieten, alsook van meerdere staaltjes van wat „mili taire machts-waanzin" ia genoemd: 't moet blijken. Herhaaldelijk hebben wij ervaren, hoe men dergelijke geruchten onderzoekend tot het besluit moet komep, dat overdrijving, of ook wel erger, in 't spel was. Maar op volle klaarheid en opening van zaken heeft het Nederlandsche volk recht. En waar werkelijk van machtsmisbruik, vaD onderschatting der kostbare levens, thans aan het leger toevertrouwd, sprake mocht zijn daar zou het legerbestuur zeker eene zéér zware verantwoordelijkheid op zich laden door te bemantelen of te vergoflltjken. Onze „Niobe" ia door Duitsche oor logsschepen opgebracht, onder ver denking van contrabande naar Bor deaux te vervoeren. De ladingen van onze „Banka", „Djember" en „N. Amsterdam" werden in Engeland in beslag genomen. De Vlaardingsche „I. 65" liep op een mijn. Van Engel- sche zijde werden faciliteiten voor allerlei, naar Nederland in te voeren waren opgeheven. Het Duitsche gezantschap kwam ongegrond verklaren de mededeeling, dat men te Berlijn berustte in onze met Engeland getroffen regeling ten opzichte van de haringvisscherij. Ik doe nu een greep in de jongste tij dingen betreffende onze internationale positie in periode van wereldbrand. Allerlei gevolgtrekkingen worden telkens door de stuurlui, die aan wal staan, gemaakt over hetgeen ons te wachten staat. Ik heb 't meermalen opgemerkt: optimisme en pessimisme wisselen elkaar voortdurend en met verras sende snelheid op in het gemoed van voor-indrukken zóó ontvankelijken hoer Jan Publiek. Slechts de mannen van het Torentje, het Plein enz., die het arme schip van Staat door de branding moeten helpen, dienen te midden van de zich steeds uitbreiden de moeieiykhedeD van binnen- en van buitenlandschen aard toonbeelden te zijn van kalme koelbloedigheid „rustig temidden van de kokende golven", zooals het oude woord luidt, thans wéér zoo ten volle van toepas sing gewordenMe. Antonio. erkend dat het dorp Ginchy Maan dagochtend in handen der Engelschen viel. Het leger bericht waarin dit wordt medegedeeld, maakt verder melding van het verijdelen van po gingen der geallieerden om aan te vallen. Het hevige vuur der Duitsche artillerie belette den vijand uit de loopgraven te komen. Aanvallen der Engelschen bij het Fourreaux- en Leuze-bosch werden gemakkelijk af- DE OORLOG. Da legerbericiitsn van 12 Saptembar. Van het Westelijk front. Van Duitsche zijde wordt thans Op het geheele front worden de artillerie-gevechten met kracht voort gezet. Ook de Fransche en Engelsche be richten maken in hoofdzaak melding van den aan het front woedenden ge- schutstrijd. Een kleine aanval der Duitschers bij Belloy-en-Santene werd afgeslagen. Daarentegen slaagden de Franschen erin ten Z. van het kerk hof van Berny een kleine schans der Duitschers te vermeesteren. Van het Oostelijk front. De aanvallen die de Russen in de laatste dagen zonder ophouden voort zetten, hebben hen nog niet veelre sultaat opgeleverd. Ook thans geeft het Duitsche legerbericbt aan dat de aanvallen der Russen aan den be- neden-Stochod, die met sterke strijd krachten werden ondernomen, vruch teloos bleveD. Met zware verliezen werd de aanvaller naar zijn stellingen teruggedreven. Ook in de Karpathen maakten de Russen niet den minsten voortgang. Alle aanvallen zoowel in het dal van de boven-Czeremosz als bij de Gouden Bistrica werden afgeslagen. De Russen weten het ons echter anders te vertellen. In de streek van de rivier Bialy Czeremosz zoo meldt het communiqué van 13 dezer werden door de Russen verscheidene hoogten bezet. Pogingen der Oostenrijkers om ze te heroveren zijn totaal mislukt. Ook in de Bosch-Karpathen gingen de Russen vooruit. Den geheelen berg keten ten N. van den Capul, en ook de Capul zelf, werden door de Russen genomen. 13 officieren en 900 man werden gevangen genomen. Boven dien werden 7 machinegeweren, 3 bom werpers en eeh zoeklicht door de Russen buitgemaakt. Van het Roemeensche front. Volgens Duitsche berichten hebben de Duitsch-Bulgaarache troepen, die onder opperbevel van Mackensen ope reeren, hun opmarsch in de'Dobroed- sja voortgezet. Hoever die opmarsch wel gaat, wordt er niet bij gemold. Het Oostenrijksche communiqué geeft den toestand in Zevenburgen als onveranderd aan. Daarentegen wordt van Roemeen sche zijde gemeld, dat de Oostenrij kers in de dalen vau de boven-Maros en de boven-Alt blijven terugtrekken. Volgens een Engelsch bericht over de vermeestering van Turakan be stond de legermacht van de aanval lers uit 25.000 Duitschers, 40.000 Bqlgaren en 10.000 Turken, in totaal dus uit 75.000 man. Oe Roemeensche legermacht die de versterkte stad verdedigde bestond slechts uit 25.000 man. Roemeensche berichten geven nog eenige bijzonderheden over de ver meestering van Silistria. Volgens deze mededeelingen werden de vesting werken door een groot aantal 30 en 42 c.M. kanonnen beschoten, waar door dé forten binnen enkele uren in puinhoopen veranderd waren. Het garnizoen trok in goede orde terug. Van Duitsche zijde is tot nog'toe geen enkele bijzonderheid gemeld omtrent deze veroveriDg, ook niet betreffende het aantal gevangenen en het buitgemaakte oorlogsmateriaal. Italiaansche bladen bevatten nog bet bericht dat de Zwarte zeehaven Warna door de Bulgaren zou zijn ontruimd. Dit zou geschied zijn in verband met den opmarsch'der Russen langs de kust van de Dobroedsja. Be vestigd is dit bericht echter nog niet. Van het Macedonische front. Volgens de Duitsche berichten hadden in het Wardar gebied leven dige artilleriegevechten plaats. Voorts ontwikkelden zich aan de Stroema gevechten die voor de Bulgaren gunstig verliepen. Dit is in tegenspraak met de mede deelingen der geallieerden. Zoo meldt het Fransche communiqué van 12 dezer, dat de Engelschen op het Stroema front vinnige gevechten leverden, waarbij zij het dorp NevoJjen stormenderhand vermeesterden. Ten W. van den Wardar leverde het offensief der bondgenooten even eens goede resultaten op. Over een front ter breedte van 8 K.M. en ter diepte van 800 M. werden alle Bul- gaarsche loopgraven bezet. Vele ge vangenen vielen in handen der geallieerden. Volgens een Engelsche mededeeling werd door een met Engelschen opereerende Fransche afdeeling op het Stroema front nog het dorp Yenemah bezet. De Bulgaren deden verschillende tegenaanvallen, doch werden steeds met zware verliezen teruggeworpen. Luchtaanvallen. Een bericht uit Weenen meldt dd. 12 Sept., dat in den nacht van Maan dag op Dinsdag een smaldeel zeevlieg tuigen bommen hebben geworpen op da luchtschiploods te Gosi, de stations gebouwen van Tolconara en de afweerbatterijen van AncoDa. De luchtschiploods is verscheidene malen vol getroffen. De vliegtuigen zijn door afweerbatterijen beschoten, doch alle onbeschadigd teruggekeerd. het Italiaansche bericht, werd slechts weinig schade aange richt en vielen er geen menschen- levens te betreuren. De duikboot- on mljnoorlog. De Noorsche schepen „Furu"(2029 ton), „Fredavorè" (1576 ton), „Poly- nesia" (4064 toD) en „Lyderhorn" zijn in den grond geboord. Van de opvarenden der „Polynesia' worden er 4 vermist. Von Pflanzer Baltin van zijn beval ontheven. Op zijn verzoek is de Oostenrijksche generaal Freiherr von Pflanzer Baltin wegens gezondheidsredenen van het legercommando o-itheven. In een eigenhandig schrijven dankte keizer Franz Jozef hem voor hetgeen hij voor zijn land gedaan bad. 600.000.000 francs door de Dultsohers in beslag genomen. De „Echo Beige" verneemt uit Brussel, dat de Duitschers beslag heb ben gelegd op de fondsen van de Banque Nationale de Belgique ten bedrage van 600000.000 francs. Dit bedrag zou twee jaar na het sluiten van den vrede terugbetaald worden plus een rente van 4 Ministerieels crisis In Griekenland. Athene, 12 September. Minister- President Zaimis is afgetreden. Het ongeluk aan iU brug te Quebec. Omtrent het ongeluk, dat bij don bouw van de brug te Quebec is voorgekomen, seinr de correspondent van de „Times" caar ter stede aan zyn blad: „De middelste ligger van de brug te Quebec over de St. Laurens, 640 voet lang en 10.000.000 Eng. ponden wegend, werd in positie geheschon. Daarmede zou deze groote Cana- deescbe ingenieursarbeid voltooid zijn. Duizenden toeschouwers waren aan wezig en de welge&'aagde neerleg ging van den werd begroot met het gegil der stoomfluiten en geestdriftig gejuich. De meeste leden van het Canadeesche Kabinet en vele parlementsleden, alsook een aantal voorname AmerikaaDsche ingenieurs waren aanwezig. Tot de toeschouwers boboorden ook de leden der „Au stralische Kamer vanafgevaardigden", die 'a ochtends te Quebec aangekomen waren. „De ligger was by hoog getij des morgens om vijf uur op pramen vak Quebec, waar hij gebouwd was, door sieepbooten naar de brug gesleept. Hier werden de pramen voor anker gelegd en nadat het gevaarte losge maakt was, werd het langzaam om hoog geheschen. Het weder was bijzonder gunstig voor de werkzaam heden. Kort nadat de ligger op zijn plaats was gelegd, begon een der pijlers zich te begeven en stortte het gewel dige stuk werk in de rivier. „De brug te Quebec is de grootste cantilever-brug ter wereld. In 1905 werd met den bouw begonneu. In 1907 stortte het zuidelijk deel iu, welk ongeluk aan zeventig menschen het leven kostte. „De middelste spanning is bijna 1800 voet lang. De cantilever-armen meten elk 562J voet". De scheepvaart op de St. Laurens is voor onbepaalden tijd geschorst wegens de instorting der brug te Quebec. BINNENLAND. Do „Zeemeeuw" opgebracht. Het Nederlandsche motorschip „Zeemeeuw", van de firma Vermeer en Van den Arend te Rotterdam, dat Zaterdagnacht in geregelden dienBt van de Batavier-lijn van daar naar Londen is vertrokken met ongeveer 350 ton levensmiddelen, hoofdzakelijk boter en zijden spek, was nauwelijks een paar uren in zee, toen het van een Duitsche duikboot bevel kreeg tot stoppen en vervolgens order de lichten te dooven en de duikboot naar Zeebrugge te volgen, onder bedrei ging, dat bij de eerste poging tot ontvluchten bet motorschip in den grond zou geboord worden. Zondagmorgen omstreeks 11 uur kwam men te Zeebrugge aan. De gebeele bemanning kreeg bevel naar beneden te gaan, behalve kapitein J. Mulder, die met een roerganger aan het dek moest blijven om de „Zee meeuw" naar de haven van Brugge te brengen. In die haven aangekomen, zag men daar naast elkaar liggen de opge brachte stoomschepen „"Brussels", „Niobe", „Zaanstroom" en nog een Liverpoolboot. In de haven van Brugge, waar men 's namiddags tegen 3 uur ligplaats nam, mocht de bemanning weer aan het dek komen, doch bet schip niet verlaten. Maandagmorgen zijn de Duitschers dadelijk met behulp van kranen, met de lossing van do „Zeemeeuw" be gonnen, en nadat aan kapitein Mulder een schriftelijke verklaring werd uit gereikt, dat zijn schip was aangehou den en opgebracht, kon de gebeele bemanning, sterk 12 man, per auto naar het station te Brugge gaan, van waar men toen per trein naar Rotter dam is teruggokeerd. Maandagnacht 12 uur is ze aldaar aangekomen De „Zeemeeuw" is tegen molest verzekerd. Onlusten In Djambi. (Officieel.) Blijkens een van den gouvern. generaal van Nederlandsch- Indiö ontvangen telegram is de kolonel J. Kroesen te Batavia aangewezen om de leiding der militaire actie in Djambi op zich te nemen. Heden vertrekt nog een compagnie infanterie en een sectie genietroepen derwaarts, de laatste tot herstel van telefoon- en telegraafverbindingen. Tevens is van Palembang mededeeling ontvangen, dat de controleur Walter 2 dezer te Saroelangan is vermoord. Aardbeving in Banjoemas. De bijzondere berichtgever van het Hbl." seint uit Soerabaja: Hevige aardbevingen zijn Dinsdag en ook Woensdag waargenomen Iu Soerabaja zijn geen ongelukken voorgekomen. Ernstige schade is echter aangericht in de residentie Banjoemas, voornamelijk te Maos, Keboemen en te Banjoemas. Te Maos werden negen hevige schokken ge voeld; met groot geraas vielen alle huizen in. De brug over de rivier de Serajoe is beschadigd. De rails van den spoorweg werden ontzet, zoodat de spoorwegdienst gedesorganiseerd Te Maos kampeeren duizenden vluchtelingen in de open lucht. De meening, dat de Slamat in werking trad is nog niet bevestigd. Aan de „Tel." worden nog de volgende bijzonderheden geseind: Op midden Java is een hevige janiek veroorzaakt door vier zeer irachtige aardschokken ten Zuiden van Banjoemas, die in den nacht van Zatardag op Zondag plaats gropen en veroorzaakt werdeu door onder- zeesche uitbarstingen in den Indischen Oceaan. Alle steenen gebouwen te Maos hebben meer of minder schade gekregen. De bevolking van Tjilatjap is ge vlucht, evenals die van Djamboe en Karangkemiri. Tal van huizen zijn verwoest. Er is meer paniek, dan het gevaar rechtvaardigen zou. Van geen plaats komen berichten van dooden of gewonden. De bevolking vreest her haling en brengt den nacht in de open lucht door. Het In gevaar^ brengen van onze neutraliteit. Naar de „Telegraaf" meldt, zullen de bekende strafzaken tegen den heer J. C. Schröder, gewezen hoofd redacteur vau dat blad, Maandag 25 September, voor den Hoogen Raad dienen. Als verdedigers zullen optreden mrs. Kappeyne van de Coppello en Van Gigh Jr. Hollandsche arbeidersgezinnen uit Duitschland. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct." Het is opmerkelijk, dat juist den- laatsten tijd, terwijl toch volgens vele mededeelingen van Duitsche zijdede voedingstoe3tanden thans gunstiger zouden zijn dan b.v. een jaar geleden, zooveel Hollandsche arbeidersgezin nen uit Duitscbland terugkeoren, zoo dat het Koninklijk Nationaal Steun comité zich herhaaldelijk genood zaakt ziet, aan deze gezinnen hulp te verschaffen totdat zü in ons land weder een bestaan gevonden hebben. Ter beoordeeling van den econo- mischen toestand in West-Duitsch- land is het volgende wellicht de ver melding waard. r dagen meldde zich alhier iemand om ondersteuning aan, wien deze dan ook versterkt is geworden, die 12 jaar lang als stoker op een mijn is werkzaam geweest. Hij wsb zoo deelden hij en zijn vrouw, die beiden een gunstigen en betrouwbaren indruk maakten gedurende al dien tijd tegen een goed loon by dezelfde mijn gebleven, en zijn gezin met 5 kinderen, waarvan de oudste, een zoon, thans voor den landstormdienst in aanmerking komt, had zich reeds geheel aan de nieuwe omgeving ge wend. Zijn loon bedroeg in den laatsten tijd 5 mark 80 per dag, hetwelk men voor zijn werk, wijl hy steeds boven- grondsch werkte, een goed loon kon noemeu, hetwelk nog werd aangevuld door verdiensten van de kinderen. Maar, zoo verzekerden ons beideD, langzamerhand is het er onmogelyk meer uit te houden. De man, die vroeger flink en gezond was en er blozend uitzag, is nu geheel inge vallen en verzwakt, zoodat zijn fa milie, die hem sinds enkele jaren niet had gezien, er van was geschrok ken. De vrouw vertelde ons: „Ik heb er reeds heel lang op aangedrongen om maar weer naar Holland terug te keeren maar m'n man wilde niet. Hij zei telkens: waar moet ik in Holland met m'n groot gezin heen, ik heb hier nu eenmaal werk, laat ons nog maar wachten." Maar meermalen is hy huilende naar zijn werk gegaan, als hjj zag dat ik mijn portie, brood en een deel van dat der kindereu ook nog aan hem gegeven had, omdat hij bij zijn zware werkzaamheden het anders niet kon uithouden. Want dan wist hij wel dat wij geen brood zouden krygen, en ik honger leed. Maar h|j moest zwaar werken en hU kon bet toch niet zonder eten doen. Ingezonden Mededeeling. HET IS VOLSTREKT NIET NOODIG dat ge levenslang de gevolgen ondervindt van een onvoldoende opleiding in U w jeugd. Het is niet noodig, dat ge in brieven, nota's en rekeningen groote taal fouten maakt en dat ge bij eenigszins lastige berekeningen met de banden iu het haar zit. Een prachtige aanvulling voor te weinig genoten schoolonderwijs, een grondige herhaling van het in Uwe jeugd geleerde vindt ge in „Oe Herhalings school", weekblad voor Taal eü Rekenen. Vraag van dit blad, dat slechts f 0.50 per maand kost, eens proefnummer bij ondergeteekenden. In dat proefnummer komt een afdeeling Ned. Taal en een afdeeling Rekenen voor, evenals in de vol gende nummers. Proefnummers gratis en franco. Verzending dadelijk. A. F. 0. LEIOERITZ, f Hnn4Hnnrfowll,.ro Witte de Wlthatraat 23, D. H. SCHENK, f Hoofdonderwijzers, Amst8rdam> TB|afoon Zilid 4072, „Maar het werd ten slotte ondrage lijk om te Jeven, doordien wy alreeds in maanden tyds geen vet of spek konden bekomen. Stel u toch voor: éénmaal .per week kregen we een half pond vleesch, en eenmaal per week 75 gram boter. En dat voor zeven menschen 1 Vet konden we in 't geheel niet bekomen, melk om den anderen dag een halve liter. Hoe kan een vrouw dan huishouding doen Eiken dag hoorde ik de kinderen weer: „moe, ik heb honger," en wanneer een moedor daaraan niet voldoen kan, is dat op den duur óm krankzinnig te worden." „Maar," zoo vroeg ik, „hoe redden zich dan de Duitsche gezinnen?" „Ze moeten wel," zegt de vrouw, „en ze hebben zóóveel over voor 't vaderland, dat ze alles wel willen lijden, als er maar volgehouden wordt in den oorlog. Er waren bij ons in de buurt gezinnen, waarin twee of drie zonen verminkt en ongelukkig uit den oorlog waren teruggekomen, maar wanneer er dan slechts één by was met het „ijzeren kxuiB", dan be- teekende al het andere nieta." „Kunnen die mannen dan wel het werken volhouden?" De man antwoordt: „De besten gaan naar het front, en de anderen zijn ouderen van dagen en geïnter neerden, en die wisselen ook zóó dik wijls, dat men dehkt„menigeen houdt het niet vol." „Maar," zoo voegde de vrouw er by, „voor ons was het niet meer om uit te houden. Wanneer men van week tot week z'n kinderen en z'n man ziet achteruitgaan, zonder uit zicht dat het anders zal worden, ja, terwijl het zelfs voortdurend erger en erger wordt. De meesten uit Holland die in Ruhrort woonden, zijn nu weer naar ons land terugge keerd. We weten zelf niet, hoe het nu met ons gaan zal, maar nu wij hier zijn by onze familie, die het ook maar niet voor 't opscheppen heb- beD, zeggen we toch tegen elkaar: „Wat zyn we blij, dat we hier zijn l 't Is hier, in vergelijking met ginds, nog een land van belofte." „En wat zegt men ginds over dit vertrek der Hollanders?" ,Men is daarovei; niet erg te eken," zeide de vrouw, „want vooral in den laatsten tyd was men zeer gebeten op de Hollanders. Maar we hebben nog van 21 Augustus tot 8 September op onze passen moeten wachten. Toen we over de grens gingen, zeiden de militairen: „Dat is zeker wegens de voedingsmidde len, niet?" Zij weten zeer wel, hoe nijpend het in Duitschland gesteld is." Provinciale Broodcommissie Noord-Holland. Door de provinciale Broodcominie- sie in Noord-Holland is een circulaire tot de Burgemeesters gericht, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld 1. Betaling. De rogge wordt in-alle Gemeenten aan bakkers geleverd, a. indien roggebrood volksvoedsel is en dus uitsluitend op broodkaarten mag worden geleverd, voor den prys van f 6.30 de 70 K.g., vermeerderd met noodzakelijke onkosten, b. indien roggebrood geen volks voedsel is en dus zonder broodkaar ten mag worden verstrekt, voorden prys van f 11.— de 70 K.g., vermeer derd met noodzakelijke onkosten. Van het verschil van den inkoops prijs ad f9.10 en den verkoopsprijs ad f 6.30 komt Vio of f 0.28 ten laste van de Gemeentekas (die dit niet op den prijs mag leggen) en zal »/io of f 2.62 door het Rijk worden gedragen. Dit bedrag zal door de Provinciale Broodcommissie worden vergoed. Hieruit vloeien de volgende regelin gen voort: A1. Gemeenten die uit verbouw op dit oogenblik (afgezien van de vraag hoelang dit duurt) voldoende rogge hebben en waar roggebrood volks- De Gemeente ontvangt f6.30 van den bakker, benevens f2.62 van de Provinciale Broodcommissie, als Rijks bijdrage, bovenvermeld, f0.28 moet uit de Gemeentekas worden bijge dragen. Het aldus verkregen bedrag ad f9.10 wordt aan den verkooper der roggo betaald. De onkosten der Commissie, op f 0.70 per H.L. bepaald, zullen op de bijdrage ad f2.52 in mindering worden gebracht. Deze on kosten mogen op den bakker worden verhaald. A*. Gemeenten die uit verbouw voldoende rogge hebben en waar rog gebrood geen volksvoedsel is De Gemeente ontvangt f 11.— per HJL. van den bakker en betaalt f 9.10 aan den verkooper der rogge. Het verschil ad f 1.90 per H.L. draagt zy af aan de Provinciale Broodcommis sie, benevens f 0.70 onkosten voor do Commissie. Deze onkosten mogen den bakker worden verhaald. B1. Gemeenten waarin geen rogge u verbouwd en waar roggebrood volks De Provinciale Broodcommissie /.al de benoodigde rogge zenden voor don prijs vau f6.30 plus f0.28 (als Vio der bydrago door de Gemeenten) plus f0.70 (als bydrage in de onkosten der Commissie welke op de bakkers mag worden verhaald) en dus f7.28 per H.L. van de Gemeenten ontvangen Bs. Gemeenten waarin geen rogge is verbouwd en waar roggebrood geen volksvoedsel is. De Provinciale Broodcommissie zal de benoodigde rogge zenden voor den pr^js van f 11.plus f 0.70 onkosten en dus f 11.70 per H.L. van de Ge meenten ontvangen. 2. Veevoeder. Als veevoeder mag door de land bouwers, die vee hebben, voor de maanden September 1916 tot en met April 1917 worden gehouden: voor ien paard op lichte gronden 1000 K.g. zware 1400 in bijzondere gevallen (voor zware werkpaarden) 1600 een stuk hoornvee 1000 varken720 schaap, geit enz. 200 tien kippen240 groot en klein door elkandor gerekend. De soort van graan V voor het ve« mag niet afwijken van hetfloortdat in normale jaren voor veevoeder word gebruikt. De beoordeeling hiervan ie overgelaten aan de Burgemeesters, desgewenscht met advies van de Provinciale Contróleurs. S. Zaairogge. Als zaairogge mag worden gehou den 3 H.L. per H.A. 4. Vrijdom von port. Voor correspondentie met de Pro vinciale Broodcommissie is vrijdom van port toegestaan, mits op de eu- veloppe wordt vermeld: „distributie van graan en meel". i) Tarwe, garat an haver. Over de grens gekomen. Dinsdag zijn weder 2 Russen en 8 Duitsche deserteurs over de gren3 gekomen. Een van deze laatsten was een man van 45 jaar, wiens vier broeders aan bet front hun leven in. Hij zou thans ook hebben moeten vertrekken, doch verkoos Nederland boven een tocht naar bet front. Overreden en gedood. Dinsdagmiddag is op de De Ruytor- kade te Amsterdam een jongen, die aan den verkeerden kant op een motor wagen van "lijn 2 gesprongen was er af gevallen en door den bijwagen overreden. Hij was onmiddellijk dood. SPORT. H.B.S. I H.F.C. I. Zondag a.s. de eerste plaateelijko ontmoeting. De Helderscbe voetbal liefhebbers verlangen reeds naar dien dag. Hoe zullen de elftallen der beide clubs er uit zien? Nu reeds met zekerheid te zeggen hoe ze zullen zijn samengesteld ïsniet mogelijk. Daarom lijkt het 't beste eens na te gaan hoe ze er waarschynlyk zullen uitzien. Bij H.F.C. Balk in het doel; Van der Poll achter met Van Arnhem ofschoon deze niet direct beter is dan Zalm, lijkt hy toch de aangewezen persoon, omdat hü vlugger is. De middenlinie zal zijn Bak, Tiessen en Kikkert. Maar wie voor? De beste opstelling lykt Van den Aardweg, Roolvink, Dito, Steur en Corthals. Ook zal Dito op den vleugel gebruikt kunnen worden, en dan kan de op stelling zijn Dito, Van den Aardweg, Steur, Roolvink en Corthals. Bij H.B.S. zal G. of Damme in 't doel staan; voor de elftalcommissie geen gemakkelijke keus. Achter Hofman en Costermans. MiddenTen Hacken, Van der Dussen en De Vos; toch is Landsman beter dan De Vosf omdat bij beter plaatst en de bal krijgen kan daar waar bij hem wil hebben, zelfs naar den uitersien linkervleugel. Voor zullen zyn Ver- sluys, Reijdon, Vos en De Waard. Maar wie moet er in als vijfde mai>? Kramer speelt niet voldoende op don buitenman en dan heeft men aan do snelheid van Versluis heel weinig daarbij komt dat Kramer niet zoo vlug en handig meer is als vroeger. Stoffels kan met Vos beter opschieten en houdt van doorzetten. Toch blijft de keus altijd moeilijk. Het H.B.S.-terrein is uitsluitend te bereiken langs Brakkeveldweg en Tuinstraat. Beleefd wordt verzocht niet langs de linie te gaan en vooral niet over de landerijen van anderen heen. Willen de toeschouwere Zondag a.s. vlug geholpen worden, dan doen zij het beste met gepast geld te be talen. Gereserveerde plaatsen 20 cent - ook toegankelijk voor seizoenkaart houders gewone plaatsen 10 cent, kinderen 6 cent.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1