Linoleum, DE OORLOG. Laatste berichten. Advertentiën. EVANGELISATJE_FALMSTRAAT. Chr. Bewaar- en Fröbelschool, Openbare Verkooping Aardappelen. AGENDA. Soiste Halrierxclie Bioscoop. KauaalweR 112 Hoofdnummer De gostolen uitvin ding. Cinema falace. Binnenhaven 2 Hoofd nummer: Hel gevaarlijke vorgif T.a.v.o.u.u.-Biobcoop. 8poorgracni. Hoofd jofTorlng. nümméraTNa i< het werk. 10-17 Sept. Amusement Suisse, Sport- en sk baan, terrein einde van.Qalenstraal 17 £t*pt. Bal in Csejuo. MARINE EN LEGER. Door den Min. v. Marine ziin do navolgende mulatten gelast Kap-luit, t. z F. H. baron v. Dedoiu, le offlc v. Hr. Ms. „Holland" niet 30 Sopt. 19ili inconi- misele gesteld to 's Gravenhuge; luit. t. z. ie kl. A. oulspel 80 Sept. 191U eer vol ontheven van do betr. v. chef van het tor pedo-atelier to Willemsoord en geplaatst a. b. Hr. Ma. „Holland" als le offic,, lult. t. z. ie kl. C. J. E. Brutol de la Blvlure v. Hr.Ms. „Konin gin Emma" mot 30 Sopt. 1916 belast met do betr. v. chef van hot torpedo-ntolier to Wil lemeoord, luit. t. z. le kl. A. C. v. d.Dussou 21 Sept. 1916 overgeplaatst v. Hr. Ms. .Holland" naar Hr.Ms. „Koningin Emma"en gedetacheerd h|j den torpododlenst, lult. t. z. 2e kl. M. J- KruUt 21 Sept. 1916 overgeplaatst van Hr. Ma. „Koningin Emma" naar Hr. Ms. „Holland" en luit. t. z. 2o kl. J. II. Scholten 21 Se'pt. 1916 overgeplaatst van fort Kijkduin uaar Hr. Ms. „Koningin Emma" en gedetacheerd bij lorpedodienst. Lult. ter zee le kl. C. A. Brugman is overge plaatst naar Vlissingen en belast mot het be vel ovor Hr. Ms. pantBorboot „Krinto", ter ver vanging van lult. ter zee le kl. N. Maats, Jio belast is met het bevel ovor llr Ms. kanonneer boot „Tyn". Officier van gezondh- 2e kl. B. Bosch, va militair hospitaal le Willemsoord, is overge plaatst aan boord van Hr. Ms. „Zeehond", ter vervanging van officier van gezondh. 2e kl -M. van der Meer. die workzaam Is gesteld Vlissingen on aldaar belast met den buiten dienst-, De officieren-machinist 3o kl. D. W.Kwak er G. A. Vermoulon zijn overgeplaatst resp. aar boord van de pantserscliepon „Hollnnd" er „Gelderland". Op 11 Sopt. 1916 Dor particulier s.s. „Grotlus' uit Oost Indie in Noderland teruggekeerd Opper torpedom. F. du Koning, schipper A. F. van Manen, konel.-maj.L. A de Voogd, konst. P. M. de Kundor. raachlnodr.-m.ij. van dor Blom, sórgeanls-machinedr. J. Bolland en W. J. ter Vrugto, sergeants-torpodom. W. van dor Loos en H. Baronds, sorg. torpodist M. Dijkman, serg. d. raar. M.Strikkor, korp.-bottol. J. Mijndors, korp.-timm. P. A. Hllloistrom, ma trozen 2e kl. J. L. H. Mook on G. J. Boekman, matr. 8e kl. II. Vos. Op 11 Sopt. 1916 por particulier s.n. ,,K' der Noderlandon" uit Oost-Indib in Noderlanu aangekomen Torpedom.-roaJ. J. A. Zaal, kwp.-torpodist J. den Broeder, matrozen le kl. W. de Vries, C. Pieterse, A. Hocdeo, A. W. Voronden, R. H. Stüger on K. Prins, matr, 8o kl. I". H.v. Zeven- buijzen, mariniors le kl. J. P. Hendriks Komkommer. De zcemUloiou-inachlnedrijvor J. D. la Maire is mot ingang van 16 Sopt. 1916 bevorderd tot Jcortjoraa^oeraUicieiwn^^ STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Radja vertrok 12 dezer van New York naar Java. Rlouw,ultr.,arri v. 13 dozor te Siugaporo. Oranje, uitr.,arriv. 19dezer te Singapore. Bat jan, van R'doui naar Baltimoro, pass. 14 dezer Torschelllngerbank. Boeroe.uitr., vertrok 14 dezer van Suez. Pr. Jullana, th ulsr., vertrok 18 doaer v. Kaapstad, Rotterdamsche Lloyd. Kedirl,ultr.,arriv. 18dezer te Sabang. Ternate, thuisr., vertrok 12 dezer van Fort Said. Goentoor vertrok 13 dozer v. Batavia n. R'dam. Kawl, thuisr., pass. 14 dezer Finistorro. Samarlnda, ultrvertrok 13 dezer van Gibraltar. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Drechlerland vortiok 11 dezer van A'dam na: Buenos-Ayros. Maasland vertrok 13 dezer van A'dam naar Buenos-Ayros. Zeelsndla.ultr- vertrok 12dezor van Santos. VISSCHERIJBERICHTEN Te Niouwodiep aangebracht: 14 Sent. Door 20 korders: 6 tot 20stuks tong, per stuk f 1.26, 10 tot 100 stuks middeltong, per stuk 60 a 70 cl., 10 tot 60 stuks kleine long, per stuk 26 cl., 1 tot 4 mand stortschol, per mand 18.— a f 12.—, 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f3.60af6.—1 tot 2 mand schar, permandffi.— a f 0.-, 1 tot 6 Bluks rog, per stuk 76 ot., 2 stuks tarbot, per stuk f9.— a fOO— Door l motorbotter H.D. 160:340 stuks longen, tarbotjes, roggen, 6 mand stortschol, 16 mand kleine achol, 8 mand scharron. Besomming 15 Sept. Door 4 korders60 stuks tong, per rog, per stukOct., 20 mand stortschol, per mand f8.— uf-12.—10 mand kleine schol,,por mand f3 60 a f4. 2 mand xchar, per mand f6.—. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 16 Sept 1916. Hedon werden ter graanmarkt aangevoerd 391 .L. Tarwe f22.- a >24.—, rogge f af .jrst f 18.60 a f-.-,ldem chev. f -.-af laver f 12.60 a f 13.76. Bruine boonon f-. - n f—.-, witte boonen f—af .-, rood mosterdzaad f a f kaDarlezaad f .- a f -.-, blauw maandsaad g«> f dulvenboonen f-.- af -.-.geelmosterd zaad f1660 a f47.—i koolzaad fnieuwe haver f0.-. Erwten: groene f28.60a f36.-, grauwe f— a f-.-, vale f23 60 a 132.60, witte fa f-.- Broek op Langedljk, 16 Sopt. 1916. Bloemkool, binnenland le 8. f 10.60a f 13.80, bui tenland f-.—a fid. 2e soort f9.90 a f 11.70, roode kool. binnenland f3.70 a f8.20, buiten land f 10.10 a f24.-, gele kool, binnen land f8,- a f 12.20, buitenland f9.40 a f1430, witte kool, binnenland f8.—af 16.10, buitenland 1'9.— a f20.— por 100 stuks, wortelen fS.60 a f3.80 per 100 bos, idem f2.16 a f2,26, buitenland f8.66 a f4.20 per baal. Julia muizen, binnenl. f0.- a f0.-, buiten]. f0.— a f0.—sohoolmeesters binnenland f0.— a fO—idem buitenland f0 a f0.—gladblaad- jas 10.— afO.—drielingen f 1.16 a f136, eigen heimers f2.16 a f0.—roode f0.—volgel' fd.— a f0.-, graaQes f0.- afO.—.blauwe a f0.-, alles per 86 K.G., drielingen f3.40a f4.40, grove uien f4.40af 4.60, slaboonen f7.70a f18—, nep f—gele nep f 4 60a f630, wortelen, prijs binnenland fO a f0.—prijs buitenland fO a fO.—z 11 veringen fO alles per 50 K.' ramenas f 19.80 a (19.40 per 1000 stuks, witte kool per wagon f157—. Alkmaar, 16 Sept. 1916 FabrlekHkaas kleine f78,-, kleine boerenkaas f78,—, commissie fabriekskaas f—.-, commis- sie boerenkaas 176.—, middelbare boeronkaas f76 80. le soort Edam. fabr. f78.-. Aangevoerd 640 stapels wegende 206.000 K.G. Handel: (kleine) matig. Burgerlijke Stand v. Helder, van 14 en 16 Sept. '16. BEVALLEN: M. D. Hoogerwerf Kort, z., W. P. van der Metf Hubbeling, d., C. L. Prins—Fleischer, z., J. Wielenga Bot, z., G. Reus Bakker, z. OVERLEDEN: J. Koens Hemelrijk, 62 jaar, C. van Vliet, 66 jaar. In den Burgerlijken Stand van Dins dag 11. stond o.m. bevallen M. Fok- ke—geb. Gauw, dochter, dit moet zijn zoon. Van het Westelijk front. Parys, 14 September, 's avonds. Zeer levendige gedeeltelijke gevechten ten N. en ten Z. van Bouchavesnes. Wij behielden onze winst volkomen. Ten Z. van de Somme maakten wij in een gevecht, ten O. van Belloy- en-Santerre vorderingen. Van het overige front valt niets te melden. Van het Roemeensche front. Boekarest, 14 Sept. Noordelijk en Noordwestelijk front: By Neagra in het Marosdal hebben wij een munitie depot gGnomen. Onze troepen zijn in het gebied van den middenloop van de Alt vooruitgekomen en hebben Baraolt (Barot) en Bogata Oltoana (Olth Bogat) bezet. Ten Zuiden van Hermannstadt hebben wij een ge- pantserden trein vermoestord. Zuidelijk front: In de Dobroedzja hevige gevechten aan het geheele front. 0e duikboot- en mijnoorlog. Londen, 14 September. Lloyds meldt dat het ss. „Counsellor" (4968 ton) vau de Harrison-lljn, in den grond is geboord. Do geheele bemanning is gered. Ingezonden mededeeling. Mej. Henriëtte S. Polak Oanslaerares. Diplom British Associcition Teachers of Dancing, Londen. Casino-Gebouw, Kan aal weg 145 huis, Telof. 66, bericht U, dat zij hare Dans- en Maintienlesson medio October hoopt te hervatten. Dagelijks gelegenheid lot inschrij ving, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Besloten clubs. Privaatlessen. Vlieger-aanval op Parenzo. Rome, 15 Septenber. Elf Italiaan- sche watervliegtuigen, met één Fransch watervliegtuig en Fiansche andere vliegtuigen, hebben gisteren met succes bommeD geworpen op de batterijen en een vliegloods te Parenzo. 0e onzijdlgen en de oorlog. Kopenhagen, 14 Sept. De „Ber lingske Tidende" verneemt uit Stock holm: De „Social demokrat" bevat een hoofdartikel van baron Palm- stjema, lid van den Rijksdag, waarin hij zegt, dat de aanstaande vergade ring van ministers uit de drie Noord- sche Rijken te Kristiania ook de po sitie van de onzijdigen bij de vredes onderhandelingen behoort te behan delen. Het mag niet gebeuren, zegt bij, dat de eeue of andere groep van groote mogendheden hier alleen be slist. De onzijdigen moeten ook wor den gehoord. Waarschijnlijk zullen in deze kwestie niet alleen deSkan- dinavische Rijken samengaan, maar deze ook met Zwitserland en Ne derland. PLAATSELIJK NIEUWS. Het Bestuur der Algemeene Hel- dersclie Winkeliersvereniging heeft Lot leeraar aan de Handelsavond school benoemd de heer B. Th. Ave- narius, hoofd der M.U.L.O.-school alhier. Mej. A. van den Bos, loerares aan de Industrieschool te Rotterdam, heeft de benoeming tot directrice 7au de 1 November alhier te openen Industrie- en Huishoudschool aange nomen. De directeur van het postkan toor bericht aan belanghebbenden dat een brievenbus is geplaatst aan den Brakke veldweg bij het Tuindorp, welke vanaf 16 September op de aan gegeven tijdstippen wordt gelmht. Helders Harmoniekapel. Door „Helders Harmoniekapel"zal hedenavond, van 8| tot 10 uur, een concert worden gegeven op het Dijkje, bij het Westplein. Het programm; luidt als volgt: 1Vï V0 Les Basses, marche, L. Langlois 2. Sousl'Ombrage, ouverture, A. Torelli 3. Rendez Vous. Intermezzo Rococo A. Aletter 4. Kun je nog zingen, zing clan mee Potpourri over Hollandsche liederen G. H. J. v, d. Bogaerde 5. Granada, marche Espagnole José Garcia 6. Vendange et Moisson, ouvertureA. Tack 7. Venus, Steig hernieder, WalzerP. Lincke 8. Finale. „Het Nadirlandscfi Toonaai". Ter opening van het winterseizoen tevens ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan, trad gisterenavond de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Too neel" voor het voetlicht met hel blijspel „Peggy m'n Kind", „jeugd- spel" van J. Hartley Manners. Wat bedoelt de auteur, zouden wij willen vragen, met de toevoeging „jeugdspel" achter den titel Wil hij zeggen, dat het een tooneelstuk is uit zijn jeugd Het stuk draagt daar van wèl de sporen. Het gegeven - een „in 't vrye' opgevoed jong meisje, dat in een stljf-deftige familie komt om daar manieren te ieeren en opgevoed te worden, ofschoon in de tooneellite- ratuur niet nieuw, is geestig ver werkt „Peggy-m'n-Kind" compro mitteert behoorlijk de'i fijne familie, en weet op haar beurt de eer ervan te redden. Want vrij opgevoed, heeft zij van wereldsche conventies en wereldsch dat is uiterlijk - fat soen, geen idéé, daarentegen bezit zij de innerlijke beschaving, .kenmerk van den hoogeren mensch. En zij weet daardoor Alice terug te houden van haar dwazen eiap er met Christ. Brent vandoor te gaan. Als zede-schildering van onze dagen biedt het drie bedrijvige stuk aardige momenten. De stijve, koele en vor melijke familie, waar alles op uiter lijk fatsoen is ingericht, vormt een scherp contrast met de in vrijheid gedresseerde Peggy, die dit zooge naamd fatsoen aan haar laars lapt precies zegL wat zij meent. En als zoodanig hebben wij dit amusante stuk dan ook te aanvaarden. Het is diepzinnig noch banaal, het is in waarheid een stukje leven. De dialoog is levendig en vaak geestig, Peggy's entrée waarlijk humoristisch. Aardig was ook het ten tooneele voeren van de beide hondjesin het laatste drijf was Alice's hondje een beetje onrustig, tot grooten schrik van de speelster. De aankleeding van het Neder- landsch Too'neel is altijd superieur, ook met de primitieve hulpmiddelen, die een reizend gezelschap uitteraard ten dienste staan, wist men een aar dig effect te bereiken. Wat het spel betreft, - waar wij namen als Emma Morel, Rika Hop >er, Louis Gimberg on Charles Gil- ïuys op het programma vinden, kun- wlj verzekerd zijn vau een ar tistieke opvatting, een beheerscht, krachtig spel. Ons dunkt, met de opvatting, die Emma Morel gaf van de moeilijke rol van de hoofdpersoon van het stuk, kon de auteur, ware hti aanwezig goweesr, tevreden zijn. En mevrouw Rika Hopper was de 3talïge, ernstige, innerlijk dood ongelukkige" Alice, die, trots de smeekbeden van Peggy, het natuurkind, haar hooghartig zwijgen niet laat varen. Gimberg was een heerlijke fat; Thackeray beeft heui in zijn „Ploertenboek" een eereplaatsje iugernimd. De acteur, die voorJerry speelde, - wij vermoeden, dat het pro gramma dezen naara verkeerd aan wijst is wat erg nerveus, hetgeen hinderlijk is. Huvr. Schwab— Weiman bleef de deftige oude dame, onbe duidend en geesteloos, die niet uit de plooi raakt. Ten slotte, R&fael Bouw meester als Notaris Hawkes, Chriat. Brent [(Gilhuijs?) en de beide onder geschikte rollen van Jarvisen Bennet, de gedienstigen. Daar geen decor ver wisseliDg plaats had, kou een en ander vlot van stapel loopen, zoodat we vroegtijdig huis waarts gingen. De directie vau het Casino-gebouw heeft de zomermaanden besteed aan een restauratie. De muren wordeu opnieuw oeschilderd, waardoor de zaal een stemmiger voorkomen krijgt. De vorige week, toen Ter Hall er speelde, kregen we een vooi proefje van eeue eleetrische verlichting, die, hopen we, in den Helder niet lang op zich zal laten wachten en die mede de vroolijkheid van het geheel zal verhoogen. Cinema Palace. Op 7erzoek van de Directie brachten wij een bezoek aan d6 Cinema Palace aan de Binnenhaven. Zij heelt deze week iets nieuws ter afwisseling be dacht en laat den heer Charles Dumoht, bariton van de opera francais te Brussel .optreden met liederen uit „Paljas"* „Carmen", „Mig.non" e. a. Deze zanger heeft een mooi diep ge luid 1 en zingt met veel gevoel. Bij zonder beviel ons „Mijn eerste." Zacht en aandoenlijk is vooral het refroin. Het publiek beloonde-den zanger met een welverdiend applaus waaraan wij dapper mee deden. Een paar leuke moppen - als te doen gebruikelijk is gaan vooraf aan het eigenlijk programma. De oorlogs courant is bijzonder intorressant. Ver schillende momenten uit het optrek ken der Duitschers worden weerge geven. In dozen tijd zijn zulke num mers wel inteiessant, zij 't dan ook droef interessant. Was het niet Mul- tatuli die'schreef: „ik zie menseden en vea voorbij mijn venster trekken. Dat alles voert ter slachtbank" Mooi was ook een kiek ep het uitvaren van een Duitsch eskader. Grijs ge schilderde kruisers mèt reusachtige vuurmonden deinen op de golven, ooi straks dood en verderf te spuwen. Het hoofdnummer van den avond heet „Het gevaarlijk vergif", eonaan grijpend sociaal drama naar hel werk v.iD den ItaliaanachoD schrijver Mr. Gaggiano. Eén stuk in den geest van Zoia'o J'^.ssommoir" (De Kroeg) Er is niets in te zien wat er beter uitge laten ware, 't Ia een drama zoo uit het leven gegrepen, van een werkman die drinkt en zijn huisgezin onge lukkig maakt, 't Iszooals we schreven, een tondenz-stuk dat h6t kwaad dar uit h6t drinken voortvloeit, wei sterk naar voren brengt. De artistc-n die voor deze film opereerden, behoorden tot do bekten vsn de Iraliaansche acteurs. Dan te Festa heeft de hoofd rol van André, den drinkenden vader, die in een krankzinnigen gesticht terecht komt, den lijder aan delirium iremens, wiens mimiek Ijzingwekkend juist is. Wij gelooven dat van deze fllni een goede strekking uitgaat dat zij kan uitwerken wat de schrijver er in gelegd heeft, 't Moge hier er. daar wat schril gekleurd zijn, wellicht met eenige zuidelijke overdrijving, een waarschuwing tegeu den lokken- den vijand die iflkohol heet gaat er wel vau uit. Cinema Palace beschikt over een orgel-piano zoodat b.v. bij sommige scenes onverwacht orgelspel klinkt, Bij de kerkscene maakt dit wel in druk. Wie een paar uur in de Cinema gaat doorbrengen zal zich zijn avond niet beklagen meènen wij. Zondagsrust bij de Posterijen. Het was niet algemeen bekend, dat aan de postkantoren kleine etiketten verkrijgbaar zijn met het opschrift „Niet bestellen op Zondag". Deze etiketten de prijs bedroeg 60 stuks voor 1 cent op de Zaterdagsche poststukken geplakt, konden er na tuurlljk in belangrijke mate toe medewerken, de Zondagsrust aan de posterijen te bevorderen. Wij vernemen, dat deze etiketten thans gratis aan de postkantoren verkrijgbaar zijn, wat voor menigeen aanleiding zal wezen er gebruik van te maken ten einde daardoor de Zondagsrust in de hand te werken. BINNENLAND. Ingezonden mededeeling. C0LT0F, Kanaalweg 141. Kapokmatrassen, Springveermatrassen, Staaldraad Veeren-en kapokken Bed den, Ledikanten en Kinderwiegen. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroe pen tegen Dinsdag 19 September a.a. de3 namiddags te drie uur. Djambi. Men seint uit Soerabaja dd. 14 Sept. aan de „N. Rott. Crt." De toostand in Djambi is nog ernstig. Met verscheidene plaatsen is de telefonische geméenschap verbro ken. De toestand in Noord-Djambi is zeer ernstig. Een deel van de bevol king, die aan de Toengkal-rivier woont, en goed gewapend is, u in de richting van Rengat (Indragfri) vertrokken zijn. De Soengei Toengkal stroomt in het N.O. deel van Djambizij mondt bij Moeara Toengkal in zee uit. Aan den benedenloop schijnt deze rivier nogal sterk bevolkt te zijn. Reugat is de hoofdplaats van de afdeeling Indragiri der residentie Riouw en Onderhoorigheden. Zjj ligt op vrij groote afstand van het stroom gebied der Soengei Toengkal en is, voor zoover wij konden zien, niet langs bijzonder gemakkelijke wegen vandaar te bereiken. 0e aardbeving op Java. Men seint uit Soerabaja dd. 14 Sc-pt. aan de „N. Rott. Crt." De oorzaak van de aardbeving, die een deel van Java heeft geteisterd, moet waarschijnlijk gezocht worden in een zeebeving op 160 K.M. ten Zuiden van Java. Ingezonden mededeeling. COLTOF, Kanaalweg 141. Belegt Uw Salon, Woonkamer, Slaapkamer, Serre, Keuken, met geheel doorgedrukt 3.10 881 al, 200 cM. breed Een geslaagde vlucht in Indië, Men seint uit Soerabaja d.d. 14 September aan „N.Rott.Ot." De vlieger Hilgers heeft een vlucht vau veertig minuten volbracht en daarbij een hoogte van 1350 meter bereikt. Dit is do eerste goed geslaagde vlucht in Indië. Het toestel, waarmede zij volbracht werd, was juist uit Amerika aangekomen. Onze aardappelen-politiek. Het „Handelsblad" wijst op het gevaar van een herhaliug vau het aardappelengebruik, gelijk dat in Juni jl. hot geval was, en is van meening dat ingegrepen moet worden, teneinde te ontkomen aan het gevaar van of gebrandschat te worden door de speculanten, boeren zoowel als han delaars, öf wellicht in de laatste dagen van Mei reeds te komeu voor een tekort, dat alsdan op geen enkele wijze meer aangevuld zou kunnen worden. Het blad wijst er dan op dat regeeringsmaatregeleo noodig - zijn aangezien er moer land bebouwd is met Eabrioks- en export-aardappelen, dan me; consumptieaardappelen. Bovendi jü is dir, jaar de opbrengst van de in ons land gewonschte consumptie aardappel per H.A. minder daa in het vorig jaar. Ter geruststelling zij echter mede gedoeld, dat er reeds ernstige maat regelen in voorbereiding zijn om te zorgen, dat er geen gebrek komt aan het. voedsel dat het land zelf in zoo ruime mate opbrengt Van de consumptie- on van de andere aardappelen zal voorloopig geen uitvoer worden toegelaten. Men zal er bovendien naar streven om de z.g. geelvjeezige aardappeleri, die niet bewaard kunnen worden tot later dan Februari, reeds thans zooveel mogelijk ïn consumptie te brengen, opdat de aardappelen, die wel tot den nieuwen oogst* bewaard kunnen worden, zoo veel mogelijk gespaard blyvon. Het scbijet de bedoeüog te z\jn dezo geel- vleazige aardappelen tegen Zeer lagen prijs ter beschikking te atellen en daarmede dus tevens het dreigende tekort aan do meest gevraagde con- sumptiesoorten aao te vullen. Hot blad verwacht van deze maat regeling een geduchte prijsdaling der export- en fabrieksaardappelen, doch toont tevens aan, dat dc regeling voor een groot deel de prijszetting ia handen heeft. Over de grens gekomen. Op verscheidene plaatsen zijn gisteren in toteal drie Russische en 2 Fransche krijsgevangenen on een Duitsche deserteur over de grens gekomen. Havens van Engeland weder geopend. Naar wij even voor het 'af drukken uit alleszins vertrouw bare bron vernemen, zijn de havens van Engeland weder voor de scheep vaart. geopend. Van het Westelijk front. Parijs, 15 September. Ten Noorden van de Somme hebben de Franschen gisteravond in een vinnigen aanval stormenderhand alle Duitsche loop graven ten Zuiden van Ranoourt ge nomen en afdeelingen vooruitgescho ven tot aan den zoom van dit dorp. Vannacht hebben de Duitschers hun aanvallen op de streek ten Oos ten van Cléry hervat. De aanvallen weiden bloedig afgeslagen. Ten Zuiden van de Somme hebben de Franschen ten Noorden van Berny- enSanterro een aanval afgeslagen. Op den recbter-Maasoever hebben de Duitschers tót tweemaal toe een poging gedaan om de Fransche linies ten Westen van den weg naar het fort Vaux aan te tasten. Beide aan vallen mislukten. Eerlijn, 16 Sept. Een poging vau sterke Engelsche strijdkrachten om onze ten zuiden van Thiepval voor uitspringende linie door een omvat- tenden aanval te nemen is mislukt- Sterke Fransche in fan terieaan val len, die ten doel hadden tusschen Rancourt en de Somme een door braak te bewerken, zijn mislukt. De hoeve Le Priez, ten westen van Rancourt, is door den vijand bezet. Ten oosten van Belloy en ten zuiden van Soyecourt hebben wij plaatselijke aanvallen afgeslagen. Naar achteraf wordt gemeld, was op 18 Sept. ten westen van de Sou- villekloof een deel vau onze voorste linie verloren gegaan. In hevigen stryd is de ?tjand er weer uitgeworpen. Gisteravond is een Fransche aan val voor ons front Thiaumont - Fleur y gebroken. Van het Oostelijk front. Weenen, 16 September. In het Cibo-dal zijn de gevechten te onzen gunste beslist. Tusschen de Lipa en den spoorweg Kowel-Rowno is de artillerie-actie verlevendigd. Berlijn, 15 September. In de Kar- pathen zijn aan de Westelijke helling van do Cimbroslawa Wk in onze linie doorgedrongen Russen terugge worpen. Het gisteren ten Westen van den Capul in 's vjjands hand gevallen deel van onze stelling hebben wij heroverd. Van het Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Rome, 15 Sept. Tusschen den bovenloop van de Vanoi en het Fleimsdal maken onze aanvallen, beoogende ons bezit van den Noord- Oostelyken kam van den Cauriol uit j te breiden, gunstige vorderingen. I Aan hel. Giuüe front geduchte werkzaamheid vau ons ge&ohut tegen de vijandelijke linies ten Oosten van Gürz en op den Karst. Vanmiddag heeft ons voetvolk onder eeu stroo menden regen du vijandelijke stel lingen ten Oosten van de Vallone aangevallen en verscheidene linies schansen vermeestërd. Wij maakten 2117 gevangenen, waaronder 71 offi cieren en veroverden eenige machine geweren en bomwsrktuigeii. Van het Roemeensche front. Sofia, 14 September. In ae Do- broedzja zetten wij onzen opmarsch voort. De strijd, die op de linie Oltina meer, Parköui, Moessabey, Tsjifoetkeui, aan de .vroegere Roe meensche grens gaande is, ontwikkelt zich te onzen gunste. Wy hebber, totdusver 24 snelvuur kanonnen buitgemaakt. De vijand is teruggeworpen en leed zware verliezen. Beryn, 15 Sept. In Zevenburgen zijn Duitsche en O.-H. troepen ten zuidoosten van H&tszeg in een voor ons gunstig loopend gevecht gewik keld. Legergroep Mackensen. De verbon den troepen hebben door krachtige aanvallen den tegenstand van den vijand op verscheidene punten ge broken en hem op de linie Cuzgun (ten Oosten van Silistrië) - Cara Orman (ten noorden van Koustauza) teruggeworpen. Prins Friedrich Wilhelm van Hessen is bij Cara Orman gesneuveld. Hét aantal krijgsgevangen, gemaakt bij de inleidende gevechten en de bestorming van Tutrakan, bedraagt na telling rond 28.000 man. Weenen, 15 Sept. Ten oosten van Fogaras" zija de Roemeniërs den over tocht over de Alt begonnen. Boekarest, 15 September. Op het Noordelijk en N.W. front schermut selingen. Op het Zuidelijk front zeer hevige gevechten in de Dobroedzja. De Russische en Roemeensche troepen trekken in Noordelijke richting terug. Bommen op Sofia. Parijs, 15 September. Vier F.ansche vliegtuigen hebben een groot aantal bommen op Sofia geworpen. Eén hunn'er heefc'den' tocht voortgezet en is te Boekarest neergestreken. Sofia, 15 September. Twee uil het Zuiden komende vijandelijke vlieg tuigen verschenen gisterenochtend boven Sofia en wierpen negen bommen van klein kaliber. De aangerichte schade is gering. De vliegtuigen zijn in Noordelijke richting gevlucht. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Parijs, 15 Sept. In het gebied van de Beles-bergeu en op den linkeroever van de Wardar zijn de Engelsche troepen in hevig gevecht gewikkeld geweest met de Bulgaren. Het ge vecht eindigde in' het voordeel der Engelschen. Atsjikowo is stormender- .hfind genomen, zoomed9 twee stellin gen ten Noorden van deze plaats. Honderd gevangenen en tieu machine geweren zijn in banden van do Engelachen gebleven. Op den rechter Wardaroever heb- bon de Fransche troepen de vijande lijke loopgraven veroverd over een front vsn 1500 meter breedte en ongeveer 800 meter diepte. Ten Oosten van de Tsjorna zetten de Serviërs hun veroveringen voort in de richting van Wetrenik en den Kaimat Sjalan. Ten Westen van het Ostrowo-meer zijn (Je gevechten op een schitterend succes voor de Serviërs uitgeloopeu. Wernitsjewo is met de bajonet ge nomen, eveneens het grootste deel van den kam van de Malka Nidze. Servische ruiterij vervolgde de in wanorde vluchtende Bulgaren en heeft zich van het dorp Eksisoe meester gemaakt, waardoor ze den vijand tot een overhaasten aftocht dwong ovor een afstand van meer dan 15 K.M, In d6n loop dezer gevechten hebben de Serviërs 25 kanonnen buitgemaakt en een groot aantal gevangenen go- maakt. Op den linkervleugel der bondgo- nooten hebben Fransch Russische troepen de benden Buigaai sche koijh- tadji's, die tot Koyari waren door gedrongen in de streek ten Zuiden van het Ostrowomeer over eeu afstand van ongeveer 60 K.M. vol komen verdreven. Berlijn, 15 Sept. Na hevigen strijd hebben wij de Malka Nidze (ten oosten van Florina) aan den vijand verloren. In het Moglenagebied is een vijandelijke aanval afgeslagen. Ton oosten van de Wardar zhn EnpHsche afdeelingen, die zich in een vooruit geschoven ioopgraaf hadden geves tigd, er weer uitgeworpen, Hr. Ms. „Noord Brabant". Hr. Ms. „Noord Brabant is 14 dezer van St. Vincent vertrokken. Onderzeeboot „K I". ^Volgens ontvangen bericht, wordt vau do ondéizeoboot „K I" g<jm«IJ: Alles in orde. De Heer tui Mevrouw REUS Bakker geven hierbij kennis van da geboorte van hunDen Zoon JOHAN FER01NANT. Helder, 14 Sept. 1916. Hoogstraat 82. Getrouwd ANDRIES DE BOER, en JACOBTJE KRAMER, die, namens wederzijdsche familie hun hartalijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bjj hun huwelijk ondervonden. Helder. 14 September 1916. GeborenJASPER, zoon van WILLEM JAGOB OX en FRANCINA OX, geb. Baasdobp. Helder, 16 September. Krugerstraat 48. Heden overleed plotseling, in de.n leeftijd van bijna 63 jaar, onze geliefde Echtgenoote en Moeder, Mejuffrouw JANNETJE KOENS-HEMELRIJK. M. J. KÖENS. C. BLOM. J. KOENS en Echtgenoote. Helder, 14 Sept. 1916. De tor.aarde-bes telling zal plaats heb ben 18 Sept., n.m. 1 uur, van uit het sterfhuis 2de Vroonstraat 49. Ondertrouwd FREOERIKA JOHANNA MARIA KOKELAAR en ANTONIUS JOHANNES VAN BENTHEM Jr. 2£mir,! 16 S«Pl- 1916' Huwelijksvoltrekking - 4 Oct. a.s. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Zuster JANNETJE KOENS-HEMELRIJK. Namens de Familie H. HEMELRIJK. Helder, 14 Sopt. 1916. Hiermede vervullen wfj den treurigen plicht, U kennis te geveu, dat na een langdurig en smartelyk lijden is overleden, onze beminde Zoon en Broeder JAN DUIF, in den ouderdom van ruim 23 jaar. Helder, 14 Sept. 1916. 2e Vroonstraat 84. J. DUIF. A, DUIF Oostendobp. K. DUIF. P. DUIF - Swennen. Heden overleed te Zeist mijne geliefde Moeder, Mevr. de Wed. H. DAARNHOUWER-BORST, in den ouderdom van 84 jaar. Namens de Familie: Wed. A. BOMMEL- Daahnhouwer. 13 September 1916. Eenige plaatselijke kennisgeving. Dankbetuiging. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming betoond bij het overlijden van onze geliefde Vrouw en Moedfir Mej. 0. MOS-MOOIJMAN, betuigen wij onzen welgemaanden dank. Uit aller naam, D. M. MOS. Helder. 14 September 1916. Door dezen betuigen wijv onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling by het overlijden van onze geliefde Moeder ondervonden. Helder, 15 Sept. 1916. Uit aller naam K. HUBBELING. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank, voor de vele blijken van belangstelling op 10 September ondervonden. c. H. POULIE. J. POULIE-GEUS. Helder, 16 September 1916. X Onzen hartelijken dank aan allen, voor de vele blijken van belangstel ling bij ons huwelijk ondervonden; A. GOIJJER en Echtgenoote. Helder, 16 September 1916. Oallforniestraat 41 E. Hiermede betuigen wij onzen harte lijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij 25 jarige Echtvereeniging. J. PHEIFFER en Echtgenoote. Helder, 16 Sept. 1916. Zondag voorin. 10 uur: Da. T. A. VISSER, van Den Hoorn, 's Avonds half 6: Da. C. C. G. VISSER, Luth. Predikant te Helder. OPERETTE-CLUB. Olractaur: 8. H. J. VAN DEN B09AERDE. Maandag 18 Sept. REPETITIE, 8 uur, In „Tivoll". Hoogstraat 40. Gelegenheid tot aangifte van kin deren, 4 jaar en ouder zijnde, bestaat, tot een beperkt aantal, vanaf 18 tot en met 23 September a.s., gedurende de schooltijden tot 4 uur nam., bij de Directrice der Inrichting. Geboorte-en vaccinebewijzen behooren te worden medegraebt. HET BESTUUR. School met den Bijbel, Koningstraat. Aanneming van nieuwe leerlingen voor de gewone klassen. De nieuwe cursus begint 1 Oct. I9IB. Aangifte bij het hoofd der school na vieren aan de school. Fransch - Engelsch. Onderwijs in Fransch en Engelsch aan eerstboginnendenen meergevorderden Conversatie en Correspondentie. Gemakkelijkste en snelste methode. Franco brieven onder No. 142, aan het. Bureau van dit blad. Mevrouw VERFAILLE, Dijkstraat 31, vraagt eene Dienstbode voor dag en nacht. Gevraagd een flinke Dienstbode, loon f12.- per maand. Adies; Hotel „DEN BURG". Inschrijving Leerlingen. Burgemeester en Wethouders .van Helder maken bekend, dat cle inschrij ving van nieuwe leerlingeu óp do Gemeentescholen No. 3 (W. DE BOER) 4 (L. VAN DER PLOEG) 5 (A. KLERK) 6 (L. DE BRUIN) 7a (IJ. LUNSHOF) d geschieden op Woensdag 20 September a. s., des namiddags vau 1 tot 2 uur, en dat belangheb benden zich moeien aanmelden ouder overlegging van geboórte-en vaccine- bewijzen der kinderen, aan de school der wijk waartoe zij behooron. Helder, 15 September 1916. Burgeravondschool. Aan de Burgeravondschool te Helder wordt gevraagd een Leeraar in het Teekenen voor 10 lesuren per week, waarvan 2 tijdelijk. Vereischt wordt het bezit der akte M.O. Salaris /'35 per weke- lijksch lesuur. Duur van den cursus van 1 October tot 1 April. Inlichtingen worden verstrekt dooi den Directeur der School. Stukken (adres op zegel), waar onder bewys van goed gedrag over de laatste twee jaren, franco aan den Burgemeester vóór 25 Sept. 1916. Maatschappij lol Hat v. h. Algemeen. Het Bestuur van het Dep. Helder der Mij. tot Nut v.h. Algemeen roept de Aandeelhouders der Bad en Zwem-inrichting op tot bijwo ning eener vergadering op Woens dag 20 Sept. a.s., n.m. 8 uur, in de vestiaire van „Tivoli". Aan de orde zal worden gesteld het voorstel van voornoemd bestuur, om over le gaan tot liquidatie der inrichting. H.H. Aandeelhouders worden ver zocht hun bewijzen van aandeel mede te brengen. MARINE. Openbare Aanbesteding bij de Directie van 's Rijkswerf te WILLEMSOORD, op Vrijdag 29 September 1916, des voormiddags ten 11 en een half uur van PERCEEL 3. Hat verrichten van onder houdswerken aan dok-, sluis- en andare waterwerken, behoorende tot het Marine- etablissement Willemsoord, gedurende het jaar IStfi, De bestekken liggen ter lezing bfj het Departement van Marine te 's Gra- venhage, bij de Afdeeling Boekhouding der Directie van 's Rijkswerf te Willemsoord en te Hellevoetsluis en bij de Directie van het Marine- Etablissement te Amsterdam, alsmede bij de Provinciale Besturen en tej' Secretariën der Gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken te verkrijgen bij de Afdeeling Boekhouding van 's Rijks werf te Willemsoord a f 0.75 per exemplaar (buiten de gemeente per postwissel over te maken.) Op den 25sten September 1916, zul len de noodige aanwijzingen en in lichtingen gegeven worden aan hoi^ die zich op genoemden datum, des morgens ten tien ure vervoegen op het Bureau van den Hoofdingenieur der Marine, Chef der Afdeeling In dustriebij 's Rijkswerf te Willemsoord. De inschrijvingen, op gezegelde bil jetten, ingericht volgens artikel 5 der Algemeene Voorwaarden behoorende bij de bestekken voor de verschillende Ryks-Marinewerken, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de bus, geplaatst bij de Afdeeling Boekhouding op 's Rijkswerf te Willemsoord. in ééne zitting, op Woensdag110otober1916, voormiddags 10 uur, in to noemen perceel van Het van ouds zeer gunstig bekend staands en aan 's Rijksweg en Gr. N.-H. Kanaal gelegen café „De Blauwe Keet", waarin thans „vergunning" met winkelaffaire, boet en erf, in het Koegras, gem. Helder, met overhaal over het Kanaal. In twee peroeelen. a. Café met aan weerskanten 2 meter grond, groot 4.56 Aren, dadelijk te aanvaarden of later. b. Boet en bouwterrein daarnaast, groot 2.16 Aren. Te aanvaarden 1 Mei 1917. Ten verzoeke van den eigenaar, den heer D. MAREES. Breeder bij biljetten. Notaris VRIJBURG, ta Zljpe. De gemeente Anna Paulowna stelt voor .de ingezetenen Aardappelen» verkrijgbaar voor menschelyk voed en wel thuis bezorgd, per H.L. of 2 zak, hoogstens: Blauwe voor f 5.10, Bravo's voor 1 5.10, Eigenheimers voor f 4.10. j goede verzorging olijven Eigen heimers bruikbaar tot 1 Februari en Blauwe en Bravo's tot I Juni. Elk gezin kan de volle benoodigde hoeveelheid bekomen, waartoe spoedige schriftelijke aanvrage ter secretarie moet worden gedaan, met opgave van het aantal gezinsleden. De aflevering kan spoedig aanvangen. De betaling moet geschieden bij de aflevering. Anna Paulowna, 16 Sept. 1916. De Burgemeester, C. WIJDENKS SPAANS Ja.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2