LDERSCHE COURANT gratis. ALGEBRA en MEETKUNDE. No. 4675 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1916 44e JAARGANG Naam: J. Colien—Kan, A. Kleiu, H. Kok, M. Slerevogel, 11. C. Vinko, J. M. de Roods, J. J. Moot. M. H. Duim, W. J. Smit, II. J.Louweraa—Mikmak, zonder, A J. Gomes, P. J. van Hoek, A. J. Bongers, G. M. N. Pïera, K. Groet. Jlir. H. Rappard, M. C. de Jong, J. Bakker, LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. WoonplaatsVan v. Hogendorpatr. 39, Oldenzaal. 2e Vroonstraat 7, Willemstad. Molenstiaat 32, Tetorlngen. Zuidstraat 61, VlisBingen. Sluisdykstraat 146, Amsterdam. Bootsmanatoog 4, Wachtschip. Molengracht 20, Arnhem. Plantsoenstraat 11, 8oerabaja. PrinsHondriklaan?, den Haag. Kanaalwog 81/82, Amsterdam. Beroep zonder, adj.-ondorolllcler, matroos-kok, kotelmaker, werkman, sergeantkonstabel, stafmuzikant, luit. ter zee le kl., idem, scheepmaker, zonder, majoor-toep., arbeider, hoofdlng.v.d.Marine, Buitenhaven 6, luitenant t.z.2e kl., Weststraat 3-4, werkman, Janzenstraat 18, idem. Koningstraat 74, Djjkstraat 8, luew. Schagenstraat 118, den Haag. v. Hogondorpstr. 86, Vlissingen. BInnenh.,a.b.K.H" ■H.88, Barsingorhorn. Hellevoetsluls. „Neptunus". Bochum (D.). Naam 0. Goede, W. J. v. RooUen, T. Teensma, K. v. d. Meer, S. Muller, D. Schijff, W. P. Eiselln, A. G. Parmer, E. Timmerman, R. G. Bosch, P. F. L. Boogh, J. H. W. Geerts, Beroep banketbakker, onderwijzer, sergeant-majoor, letterzetter, VERTROKKEN. Woonplaats Middenstraat 24, boerenknecht, fotograaf, zonder beroep, huishoudster, bakker, Janzenstraat le Vroonstraat 41, Emmaatraat 4, Leliestraat 16, Koegras 119, Kanaal weg 2 a, Tuinstraat 22, Hoofdgracht 83 a, Basstraat 66, Breewaterstraat 21, Leiden. Haarlem. Het Blidt. Amsterdam. Ztjpe. Amsterdam. Stad Doetinchem. Wieringerwaaid. 's-Gravenhage. Geloof: Ned.-Isr. H.-Luth. R.-Cath. Ned,-Horv. Ev.-Luth. Ned.-Herv. Geen. VrjJ-Ger. Geen. Gereform. Ned.-Herv. Geloof Gereform. R.-Cath. Ned.-Herv. Gereform. Ned.-Herv. R.-Cath. Ned-Herv. Stationsdwarsstr. 3, Utrecht. De abonnementsprijs van de Heldersche Courant" Is thans per kwartaal In do stad 75 cent, franco por post ft.—. Aan oaze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 3de kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 October a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/» cent beplakt te worden. De prljB van het Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post, van de Held. Crt. 75 ets. voor de stad, f 1.— fr. p. post. pfZij die zich thans reeds met ingang van 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers DE OORLOG. hunne nieuwe stellingen versterkten. Tegenaanvallen der Duitschers ten O. van Clery en ten O. van Berny werden afgeslagen. Ten N. van Bouchavesnes en ten N.O. van Berny maakten zy opnieuw eenige vorderingen. Volgens de mededeeling van den 17en hadden geen belangrijke ge beurtenissen plaats. De artillerieriege- vechten werden voortgezet. De Duitschers erkennen hun tegen slag aan de Somme. In het leger- bericht van den 16en wordt medege deeld, dat aan'de Somme 20 Engel- sche en Fransche diviesies tot den aanval overgingen, op het front tus- scben Ancre en Somme. Nahevigen strijd werden de Duitschers door de dorpen Courcelette, Martinpuich en Fiers teruggedrongen. Combles werd tegen de krachtige Engelsche aan vallen - bezet gehouden. Verder naar het Z. tot aan de Somme werden alle aanvallen, ten deele eerst na een gevecht van man tegen man, af geslagen. Eveneens mislukten de aan vallen te Z. van de Somme. Het bericht maakt verder melding van bedrijvigheid op het front in den boog van Yperen. Ten O. van de Maas werden een tweetal kleine aan vallen der Franschen afgeslagen. Naar in het bericht van den 17en gemeld wordt, duurde de slag aan de Somme voort. Ten N. van de rivier werden de aanvallen afgeslagen. Op het Engelsche front duurt de strijd voort. N. van Ovillers behaalden de Duitschers eenige voordeelen. Da legerberichten van 15, 16 en 17 September. Het begint er langzamerhand op te «►gelijken, dat de voorspelling dat eens op alle fronten de strijd zal zijn ontbrand, waarheid belooft te worden. In Frankrijk een offensief der En- gelscbeh, de Franschen zetten hun beweging voort. De Italianen begin nen een hernieuwd offensief tegen het Karst-plateau. De verbonden troepen breiden den aanval bij Saloniki steeds verder uit, en in Roemenië zijn de Bulgaarsch-Duitsche troepen in het offensief. De Engelsche berichten, die door het afsluiten der havens en het stop zetten van het telegrafisch verkeer uitgebleven waren, geven aan wat er in dien tijd eigenlijk op het Wes- tel'ljk front is gebeurd. In een communiqué van 15 dezer meldt de Engelsche opperbevelhebber, dat na hevige gevechten zoo goed als al het hooge terrein tusschen Com bles en den weg van Pozières naar Bapaume door de Engelschen ver- meesterd werd. Het grootste deel van het bosch van Bouleaux, het hooge bosch van Fiers, Martinpuich en Courcelette zijn in handen der Engel schen. Er zijn 2300 gevangenen ge maakt, o. w. 63 officieren. Verder meldt het bericht dat, alleen op den 15en, 13 vijandelijke vlieg machines vernield en 9 beschadigd werden. Aan Engelsche zijde worden 4 machines vermist. Volgens het bericht van den 16en is de toestand onveranderd. De En gelschen namen nog 250 man gevan gen en vermeesterden 4 veldkanonnen. Twee plaatselijke tegenaanvallen der Duitschers werden afgeslagen. In een avondcommuniqué melden de Engelschen nieuwe voordeelen. Ten Z. van de Ancre gingen zij Zaterdag op een front van 6 mijl 1 u 2 myl vooruit. Het totaal aantal gevangenen gemaakt in de gevechten van Vrijdag en Zaterdag bedraagt meer dan 4000 man, w. o. 117 offi cieren. De buit bestond, voor zoover reeds bekend uit 6 kanonnen en meer dan 50 mitrailleurs. Ook in de streek van Courcelette werden de vorderingen uitgebreid. Eveneens was dit het geval op het front van Thiepval, waar een Duitsche loopgraaf ter lengte van 1 mijl geno men werd. Bij de Mouquet-hoeve werd een sterk veldwerk van den vijand vermeesterd. Het aantal gevangenen neemt nog steeds toe. Ook de Franschen maakten nieuwe vorderingen. Ten N. van de hoeve hebben zij opnieuw een reeks loop graven ter diepte van 500 M. ver meesterd, waardoor, aldus wordt in het communiqué van 15 dezer ge meld, een aanvang is gemaakt met de omsingeling van Combles. In verwoede gevechten werden Fransche stellingen ten O. van den weg naar Bethune eD bij Bouchaves nes verder uitgebreid. Ook ten Z. van de Somme bleven de Franschen in het voordeel. Bij Deniecourt en bij Berny werden een aantal Duitsche loopgraven genomen, waarbij de Duitschers 200 man, w.o. 5 officieren aan gevangenen en 10 machinegeweren verloren. Het communiqué van den 16en geeft aan dat de Franjjchen. zich in Van het O o s t e 1 Ij k front. Het Duitsche legerbericht van 16 dezer geeft aan dat het alleen in de Karpathen tot levendige gevechten kwam. Overigens is de toestand on veranderd. In Zevenbergen overschreden de Roemen iérs de Alt boven Fogaras. Vijandelijke afdeelingen dietenN.W. van deze plaats overgetrokken waren werden teruggeworpen. Op andere plaatsen werd de overtocht verijdeld. Z.O. van Hötzing werden eenige Roemeensche stellingen genomen en tegenaanvallen afgeslagen. Naar dd. 17 dezer uit Berlijn wordt gemeld, deden de Russen ten W. van Loezk wederom een poging om de Duitschers terug te werpen. Onder zware verliezen werden de Russen teruggeworpen. Ook tusschen de Se- reth en de Strypa mislukten de met sterke strijdkrachten ondernomen aan vallen der Russen. In de Karpathen werden de Oos tenrijkers aangevallen ten Z.W. van Dorna "Watra, ten N.W. van den Jablonica-pas, ten N. van Stanislau, en ten Z.O. van Brzezany. Ten N. van Stanislau slaagden de Russen erin het front over een geringe diepte terug te drukken. De overige aan vallen werden alle afgeslagen. Van het Italiaansch-Oosten- r ij k s c h e front. Berichten uit Weenen meldden dat de gevechten op de Karet-hoogvlakte met onverminderde hevigheid voort duurden. Gesteund door geweldig ar tillerievuur gingen de Italianen op het front tusschen de Wippach en de Zee wederom tot den aanval over. Op den N. vleugel slaagden zij erin eenig terrein te winnen. Overigens is het front onveranderd gebleven. 500 Italianen werden gevangen ge nomen en 3 machinegeweren ver meesterd. Ook ten N. van de Wip pach nemen de artillerie-gevechten in hevigheid toe. Een aanval ten O. van Görz wérd door artillerie-vuur verijdeld. In Tirol werd een aanval tegen den Fassaner-kam afgeslagen. Op den Cauriol daarentegen gelukte het Italiaansche afdeeling vasten voet te krijgen in een kloof te W. van den top. Volgens het Italiaansche commu niqué werden aanvallen der Oosten rijkers in het Sugana-dal en op den Punta Forame afgeslagen. Op de Karst maakte de Italiaansche linkervleugel zich meester van de hoogte San Grado. Meer naar het Z. werden uitgebreide Oostenrijksche stellingen bij Lequinza en ten O. van Oppachiasella stormenderhand geno men. 1077 Oostenrijkers, w.o. 20 officieren, werden gevangengenomen. Maar in het communiqué van den 17en wordt medegedeeld, dat de Oostenrijkers een hevigen aanval deden op de Italiaansche stellingen op den rechteroever van de Brenta, waarbij zij met zware verliezen teruggeworpen werden. Drie daarop volgende aanvallen op den linkeroever van de Maso mislukten eveneens. In het Fleims-dal gingen de Itali anen weder vooruit. 82 man werden gevangen genomen en 3 machine geweren en 2 bomwerpera buitge maakt. Op de Karet hebben de Italianen opnieuw een aanval gedaan. Na uiterst verwóede gevechten werden uitgebreide vijandelijke versterkingen genomen. 800 man, w.o. 20 officieren, werden gevangen genomeD. Van het Roemeensche front. (Zie ook O. front.) Een bericht uit Sofia, dd. 15 Sept., geeft aan, dat sinds den 12en Sept. hevige gevechten plaats hadden inde Dobroedsja, tusschen de Bulgaarsch- Duitsche en Roemeensch Russische troepen. In een groot gevecht op 14 Sept. werd de vijandelijke legermacht gedwongen terug te trekken, achter volgd door de Bulgaren. Omtrent de vermeestering v. Tutra- kan wordt medegedeeld, dat thans is vastgesteld, dat 25,000 soldaten 462 officieren gevangen genomen werden. De buit bestond uit 2 vaan- 100 kanonnen, 12 machine geweren en veel ander oorlogs materiaal. In de gevechten bij Kurd Bunar, Dobric en Silistrie worden nog 25 officieren en 3000 man ge vangen genomen en 30 kanonnen buitgemaakt. Het Roemeensche legerbericht geeft, aan, dat aan het N. en N.W. front felle gevechten plaats hadden in het Strein-dal en ten Z. van Hermann- stadt. Langs den Donau hadden slechts schermutselingen plaats. Volgens de mededeeling van den 17enizetten de Roemeenen in Zeven-, bergen hun opmarsch voort. Homerod- Almas, Köhalom en Fogaras werden genomen. 10 officieren én 900 man werden gevangen genomen en veel oorlogsmaterieel buitgemaakt. In het Strein-dal duren de hevige gevechten voort. De Bran-heuvel is na langen strijd ten slotte in Roe meensche handen gebleven. 76 man werden hier gevangen genomen. In de Dobroedsja hadden weder gevechten met vooruitgeschoven vij andelijke afdeelingen plaats. Van het front pp den Balkan. Van Duitsche zijde wordt d.d. 16 dezer gemeld, dat de Bulgaren, na het verlies van Malkanidze, een nieuwe verdedigingslinie innamen. Aanval len der Serviërs tegen het Moglena- front mislukten. De berichten der geallieerden geven evenwel aan, dat het offensief in kracht toeneemt.Berichten uitSaloniki maken melding van de opmarsch door het dorp Moetsjoekowo en het vermees teren van een deel der vijandelijke stelling ten N. van het dorp. Tegen aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Intusschen gaan ook de Serviërs voort, met hun offensief. De Bulgaren worden steeds genoodzaakt terug te trekken. VolgeDS de mededeeling van den L6en wordt vooral in het Moge- gebied hardnekkig gevochten, waar de Bulgaren zeer sterk zijn en op steile rotsmuren hun stellingen hebben. In de richting van Florina dringen de Serviërs vooruit. Er werden hier opnieuw kanonnen, mitrailleurs en munitie vermeesterd. Van het Russisch-Tu rksche front. Van Russische zyde wordt gemeld, dat een aanval der Turken ten W. van Kilkit werd afgeslagen. Ten W. van Moesj werden de Turken uit hunne stellingen verdreven en op de vlucht gejaagd. De duikboot- en mijnoorlog. De Noorsche stoomschepen „Ether _n „Elizabeth",t het Deensche stoom schip „Hans Taosen" en het stoom schip „Marcel" zijn in den grond geboord. De bemanningen werden gered. Berlijn, 17 September. Officieel. Ge durende de maand Augustus zijn 126 vijandelijke handelsvaartuigen te zamen 170,779 bruto reg. ton meten- door duikbooten van de centrale mogendheden in den grond geboord of op mijnen geloopen en gezonken. Voorts zijn 35 neutrale handelsvaar tuigen - van tezamen 38,568 br. reg. t. wegens het overbrengen van contrabande naar den vijand, in den grond geboord. BINNENLAND. Do „K I". Blijkens ontvangen telegrafisch bericht is de onderzeeboot „K I" 15 dezer te 2 uur namiddag Ouessant Schipbreukelingen. Het s.s. „Krakatau" van de Mij. Nederland, dat 12 dezer te Falmouth is aangekomen, heeft op de hoogte van Ouessant, de geheele bemanning van een Spaansch stoomschip gered. Mali voor Ned. Oost-lndlö. De directeur van het Postkantoor te Amsterdam brengt ter kennis, dat 20 Sept. brievenmalen zullen worden verzonden naar Ned. Oost-Indië en Port Said met het vrachtstoomschip „Kambangan" van de maatschappij „Nederland". In deze brievenmalen wordt uit sluitend opgenomen gewone, zoowel alB aangeteekende correspondentie, geen geldswaarden inhoudende, op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing tot verzending met genoemd stoomschip. Postpakketten worden met deze gelegenheid niet verzonden. Het zeeposttarief is alleen van toepassing op de stukken bestemd voor Ned. Oost-Indië. Da onrust in Djambi. Aan „De Telegraaf' werd dd. 16 Sept. uit Batavia bericht, dat de be volking van het Toengkal-gebied naar de streek van Rengat is getrokken, om er den aldaar wachtenden leider te halen en hem tot radja van ToeDg- kal temaken. De resident van Riouw heeft de overheid gewaarschuwd, dat hij vreest, dat de invloed van den sultan van Riouw, die thans te Singa pore vertoeft, in het spel is. Betooging voor algemeen Kiesrecht. Dit alle richtiDgen van het land waren Zaterdag de mannen en vrou wen naar Amsterdam gekomen om met de S.D.A.P. en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen te betoogen voor het algemeen kiesrecht. Op het groote terrein van de IJsclub waren groote muziektenten opgericht, en, verspreid op zes punt9n, kleine getimmerten vanwaar tweo maal zes sprekers, telkens zes tegelijk, de massa zouden toespreken. Over eenen, terwijl de betoogers nog steeds toestroomden opende de voorzitter van het partijbestuur met een rede, waarin bij het verschil der betoogingen van voor 20 jaar en nu constateerde. Aan het slot deelde spr. mede dat het aantal deelnemende organisaties, voor zoover reeds vastgesteld kon worden, bedroeg 1244, mot tegen de 140,000 leden en dat het aantal vaandels en banieren op het terrein bedroeg 737. Op andere plaatsen werd het woord gevoerd door de' heeren mr. P. J. Troelstra, F. van der Goes, N. van Hinte, J. H. Schaper en A, Dijkgraaf, en mejuffrouw S. Groeneweg. Eerstgenoemde om wiens spreek gestoelte zich begrijpelijkerwijze de meeste toehoorders zich verzameld - had een warme ovatie in ontvangst te nemen, nu hij weer voor her eerst in het openbaar in een groote bijeenkomst het woord zou voeren. Spr. had tot tekst van zijn rede- i jekozen hetgeen de heer de Vos van steenwljk indertijd in de Kamer had gezegd, "nl.„Wie taalt er nu naar grondwetsherziening, nu heel Europa vlammen staaf'. Spr. wijst er op dat juist deze oorlog een aanleiding te meer is om het A.K. door te voeren. Juist deze oorlog dwingt ons om zoo spoedig mogelijk het algemeen kiesrecht in de vuist te nemen, om aan de bezittende klasse het beheer van den Staat te ontnemen en dat te brengen in handen van de arbei dersklasse, welker wenschen zijn: werk, brood, vrede. Spr. merkt verder op dat al het mogelijke moet worden gedaan om te maken dat de toekomstige vrede een anti-militairistische vrede zij. Spreker wijst in dit verband op de onverstandige, domme vervolgingen tegen de voorstanders van dienst weigering. Ook herinnert spreker aan de aanslagen op de organisaties in de militaire wereld, in het bijzonder tegen den Bond -van Marinematrozen en den Bond van Zeemilliciens. Het A. K. moet ons helpen om dergelijke aanslagen op het organisatieleven der arbeiders tegen te gaan. Wat aangaat het vrouwenkiesrecht, het ontwerp doet den grendel weg van de deur, waardoor het vrouwen kiesrecht werd buitengesloten, en het geeft den arbeiders de gelegen-' heid om die deur open te drukken. Wij kunnen nu den strijd voeren zonder last te hebben van de'Grond- wet, wij hebben slechts te ageeren voor een gewone wet om het vrou wenkiesrecht te krijgen. Spreker wenscht met nadruk op deze licht zijde te wijzen, omdat er in de vrouwenbeweging enkele dwarze ele menten zijn, die het voorstellen alsof het ontwerp Cort van der Linden de grootste gemeenheid is ten aanzien van de vrouwen, welke men zich kan voorstellen. Deze rede van den heer Troelstra, die den indruk maakte weer veel krachtiger en levendiger te zijn dan voor zijn ziekte, en die sprak op de oude geestdriftige, pakkende wijze, werd luid en langdurig toegejuicht. Na afloop der meeting werd een optocht gehouden, gaande van het terrein, door de Jan Luyckenstraat langs Stadhouderskade Fred. Hendrik plantsoen Westerstraat naar de Noor- dermarkt, waar de aankomende groe pen geleidelijk werden ontbonden. Het was niet mogelijk om den op tocht, die uit 30 40 duizend per sonen bestond, aldaar bijeen te laten komen. Vermelden wij tenslotte dat onze stadgenoot, de heer Joh. Brands, de leiding had der zangnummers, die vöör en tijdens de meeting werden gezongen. Voorwaar geen geringe onderscheiding ,deze 500 zangers uit- verschillende zangvereenigen te mo gen leiden! De „Antwerpen". Volgens te Rotterdam ontvangen bericht is het tankstoomschip „Ant werpen," van de American Petroleum Comp., dat op reis was van New-York naar Londen met 10,822 ton petroleum als lading, tot zinken gebracht. De geheele bemanning is gered. De „Antwerpen," ongeveer 4000ton groot, was een nieuw schip, gebouwd te New Port News. Het maakte zijn eerste reis. Het schip was 31 Aug. van New-York vertrokken. Het casco van het schip is hier te lande gewoon verzekerd voor 4 mil- JioeB. De lading en vracht zijn te Londen verzekerd voor 2J millioen gulden. Het schip was voor eenige reizen gecharterd. Naar de gezagvoerder meldde werd het schip op 12 dezer des morgens 8 uur door een Duitsche onderzeeboot in den grond geboord. De bemanning werd te Plymouth aan land gebracht. Autobandieten. Een koopman uit de Pupillenstraat te Rotterdam bezocht Vrijdagavond op het Spuiwater aldaar een café, waar sommige bezoekers weldra wis ten, dat hij in het bezit was van een van bankpapier .wel voorziene porte feuille. Even nadat hij het café ver laten had, word hij op het Spuiwater aangerand door een van deze bezoe kers, die hem de portefeuille met bankpapier ontroofde en deze over gaf aan een ander, dié er Ijlings mede vandoor ging. De aanrander werd dadelijk ge grepen en naar het politiebureau in de Lange Torenstraat gebracht. Daar stelde de inspecteur terstond een onderzoek in, en werden maatregelen genomen ter opsporing van den ont vluchten man, van wien men te weten kwam, dat hij Oskar genoemd werd, en dat hij in een auto met het gestolen geld, ten bedrage van f 1500, naar Amsterdam was vertrok ken. Daar werd zijn arrestatie ver zocht. Een vrouw, met wie de aanrander in concubinaat leeft, werd als ver dacht van medeplichtigheid aange houden. De politie te Amsterdam heeft in verband hiermede drie mannen en eene vrouw gearresteerd in een café aan de Warmoesstraat. De auto was Zaterdagmorgen onbeheerd op den Dam gevonden. SPORT. Voetbal. H.B.S. I—H.F.C. I 0-2. Onder leiding van den heer J. Deerenberg vangt om 2 uur de wed strijd aan. H.B.S. speelt eerst tegen zon en wind in. In den beginne gaat het spel vrijwel gelijk tegen elkaar op. Spoedig krijgt H.F.C. eenig over wicht en krijgt Govers eenige schoten te verwerken, hetgeen hij naar be- hooren doet. H.F.C. weet haremeor- derheid tenminste niet in doelpunten uit te drukken. Wel staat het spel van H.B.S. technisch hooger, maar H.F.C. speelt met meer enthousiasme en met den vasten wil te overwinnen. Langzamerhand echter weet H.B.S. zich los te werken en dringt eenige malen gevaarlijk op, doch de schoten van Vos en Reljdon gaan öfwel naast, öf over de lat. Zoo treedt de rust in met blanco score. Na de rust denken wij dat H.B.S. beter zal aanpakken en is dan ook opvallend sterker. Herhaaldelijk komt haar voorhoede, steeds goed samen spelend, gevaarlijk opzetten, zoodat wij ieder oogenblik meenen, dat H.B.S. de leiding zal nemen. Twee maal schiet Reljdon, na de beide backs gepasseerd te zijn, over het doel heeD. De H.F.C.-voorhoede laat zich, daarbij flink gesteund door hare steeds zwoegende middenlinie, evenmin on betuigd en Govers moet meermalen handelend optreden om gevaarlijke schoten van Dito en v. d. Aardweg onschadelijk te maken. Langzamer hand echter verslapt H.B.S. nadat Landsman het veld voor een ongeval heeft moeten verlaten. Versluljs is echter gaan spelen, doch is niet zoo trapvast als Landsman. Na 5 minuten verschijnt Landsman weer in 't veld, doch is niet in staat achter te spelen en neemt nu de links-buiten plaats in. Weder komt H.F.C. opzetten, een voorzet van rechts belandt bij Dito, die een' tam schot lost, dat Versluljs mist en is Dito er als de kippen bij, om met -een schot in de linksbeneden hoek de stand op 1—0 te brengen. Nog 10 minuten zijn te spelen, doch de wedstrijd is reeds beslist, daar H.F.C. met steeds grooter enthousi asme gaat spelen, terwijl bij H.B.S. alle fut er uit Hjkt. Grootte profiteert hiervan, om als Hofman mist de voorsprong van zijn club te vergrooten. Zoodat deze wedstrijd tenslotte met 2-0 door H.F.C. wordt gewonnen. Het geheele H.F.C.-elftal heeft van den beginne af- flink aangepakt en vooral de voorhoede heeft hard ge werkt, door steeds de bal*te komen ophalen, waardoor geregeld verband in 't geheele elftal bleef. H.B.S. speelde met weinig vuur. Hofman was te kalm, terwijl v. d. Dussen in de middenlinie niet het spel gaf, wat hij geven kan. De Vos en ten Hacken hebben gewerkt, wat zij konden. In de voorhoede werkte de Waard hard, terwijl de andere 4 voorwaarts wel mooie staaljes voetbal te zien gaven, maar niet voldoende doorzetten. H.F.C. beeft door baar hard werken i overwinning wel verdiend. De wedstrijd had een zeer vriéndschappe- Ujk verloop, stond op zeer hoog peil en werd door den heer Deerenberg uit muntend geleid. Ingezonden Mededeeling. Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kon nis van bovengenoemde vakken zeer gewenscht, dikwijls broodnoodig. Wij vestigen daarom hun aandacht op het nieuwe weekblad voor Algebra en Meet kunde, Weekblad voor Zelfstudie, waarin beide vakken op eenvoudige practische wijze worden behandeld. Van de vele onderwerpen die daarin aan de orde komen, noemen wjj de tweede en derde machtsworteltrekking, quadraten, rechthoeken, driehoeken, trapeziums, cirkels, drie en meerzijdige prisma's, kegels, cylinder's, hoeken, enz. enz. Proefnummers worden g r a ti s en franco gezonden. Zij liggen ter verzending gereed. Bestudeert dus aandachtig No. 1, dat U als proefnummer wordt toegezonden en gij zult U spoedig als abonnó opgeven. Prijst 0.50 per maand. A. F. a. LEIDERITZ, HnBfdnndBrwilïBr8 de Wlthstraat 23, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, Amftirdam> Telefoon Zuid 4072. Gemeenteraad. De Raad vergadert Woensdag 20 dezer, hoofdzakelijk ter vaststelling eener verordening op het Beheer van het Levensmiddelenbedrljf. In bon toelichting zeggen B. en W. hier omtrent Het in werking treden der Distri- butiewet 1916 heeft de noodzakelijk heid doen geboren worden om aan de instelling, waarop in deze gemeente de facto de lasten der gemeentelijke zorg voor de verdeeling der door de regeering in het belang der volks voeding verkrijgbaar gesteldeartikelen in hoofdzaak rusten, een wettelljken .grondslag voor haar verderen arbeid te geven. Die noodzakelijkheid ligt eenerzljds in het feit, dat de wet voorschrijft, dat bepaalde uitgaven ten laste der gemeents blijven en als verplichte uitgaven op hare begrooting moeten worden gebracht, anderzijds in de omstandigheid, dat zjj nu eens Burgemeester en Wethouders, dan weder dan Burgemeester tot hare uitvoering roept. Is toch reeds de snelheid, waarmede in vele gevallen gehandeld moet worden, voor colle giale raadpleging een bezwaar; de kans, dat de in dit opzicht niet onbe rispelijke regeling tot moeilijkheden aanleiding zal geven, wordt bet best vermeden, wanneer eenzelfde instel ling het wettig orgaan wordt, waardoor zoowel Burgemeester en Wethouders als de Burgemeester handelen. Het is daarom gewenscht het be staande „Distributiebureau van levens middelen" in te richten als een gemeentebedrijf in den zin van artikel 1114 bis der Gemeentewet. Wordt dan de bestaande „distributie commissie", onder voorzitterschap van den Burgemeester, die ook thans aan haar hoofd staat, behouden als een CommiBsie van Bijstand overeen komstig artikel 54 der Gemeentewet, dan worden de grootste waarborgen verkregen, dat kan worden doorge werkt op de tot dusverre, gevolgde wijze, die in de praktijk gegroeid en deugdelijk gebleken is, terwjjl toch de invloed van het College van Burgemeester en Wethouders en, in zaken, die het budgetrecht raken, van den Raad, voldoende gewaarborgd is. Omtrent art. 1 merken B. en W. op, dat zij gaarne zagen, dat de beide leden der bestaande distributie-com missie als leden der in te stellen commissie van bijstand werden be noemd. Eventueel kan tot uitbreiding worden overgegaan. De artikelen 3-6 bepalen, dat het bedrijf onder dagelijksche leiding van een directeur staat, die op zijne beurt staat onder toezicht der Commissie van Bijstand en regelen het salaris. De overige artikelen regelen de comptabiliteit, de geldelijke verant woording, enz., terwijl de verordening 1 October 1916 in werking zal treden. Tevens komt in behandeling een voorstel tot verdere en onverminderde heffing van de belasting op het ge distilleerd na 1 Januari 1917. By de wet van 31 December 1915 (Staatsblad No. 557) werd bepaald, dat ten behoeve dezer gemeente, be houdens goedkeuring van Hare Ma jesteit de Koningin, tot 1 Januari 1917 kon worden geheven de belasting op het gedistilleerd tot een bedrag van ten hoogste flo.— per H.L. ad 50 pet. sterkte. In het vertrouwen, dat wederom een wet zal worden uitgevaardigd, die bedoelde heffing ook n& 1 Januari 1917 mogelijk maakt, bieden B. en W. een concept-besluit ter vaststelling aan. Waar door den Minister van Binnen- landsche Zaken tot heden, met het oog op de tydsomstandigheden, er in kon worden berust, d&t die heffing tot het onverminderde bedrag, hier boven genoemd, plaats had en die omstandigheden ook thans nog be staan, stellen B. en W. voor het thans bestaande hefflngsbedrag van f 15.— per H.L. te handhaven. Voorgesteld wordt goedkeuring te verleenen aan de rekening en ver antwoording van den Armenraad 1915, insgelijks om de belooning van den Vader* en de Moeder in het Armen huis te brengen op f350.— inclusief vrye woning, voeding, vuur, licht en water, ingaande 1 April 1916. Het verslag der Commissie voor de distributie der levensmiddelen. Bij de Ingekomen Stukken is het verslag van de werkzaamheden der Commissie voor de distributie van levensmiddelen, loopende over het tijdvak van den dag harer instelling tot 1 AuguBtus 1916. Wij ontleenen hieraan het volgende: Na eene uiteenzetting van deaan- vankeiyke distributie-regeling, die zich uitsluitend tot groenten beperkte, waaromtrent ten opzichte van opBlag en aanvoer op de werf door de mi litaire autoriteiten faciliteiten werden verleend, vermeldt het verslag de geleideiyke uitbreiding van de levens middelen distributie boter, melk, visch, peulvruchten, kaas, rnndvet enz. enz., totdat thans „gezegd kan worden, dat in deze gemeente alles, de levensmiddelen-distributie betref fende, over het Bureau loopt". Dat dit nogal van eenige beteeke- nis is, daarvan geeft het verdere ver slag voorbeelden. A. Stapelgroenten. Op een enkele uitzondering na kwamen de bestellingen vry geregeld in en is er aan deze voedingsmidde len gedurende den tyd der veretrek king geen gebrek geweest. Wel was er een merkbaar tekort te consta- teeren toen de gemeente, tengevolge van omstandigheden twee weken van groenten verstoken bleef. Toen in het voorjaar deze groenten schaarsch werden, kwam ook minder in, maar aan dit feit kon niets ver anderd worden. Yan de beschikbaar gestelde groen ten heeft onze gemeente ruimschoots haar deel gehad. Wel was er veel onderwicht te constateeren en moest in het laatst een belangrijke partij wortelen, als ondeugdelijk voor do consumptie, worden afgekeurd. Van deze stapelgroenten werd ont vangen 65660 K.G. roode Kool, 76655 savoye 35880 Peen (fijnere), 19740 (grovere), 119990 Uien, 50190 Friesche Rapen, 19000 gewone Rapen, 10000 Geldersche Rapen 1550 groote Bieten, 18850 kleine terwyl verder werd ontvangen: 19881 K.G. §nij boonen, 1800 enkele Spercieboonon. 6476 dubbele 1000 gesneden Andy vie. B. Peulvruchten. Ontvangen werden 35500 K.G. bruine boonen en 20000 K.G. groene erwtendat is 3500 K.G. meer bruine boonen dan door de gezamenlijke grossiers was opgegeven. c. r y s t. Van de gelegenheid omgoedkoope •rijst te betrekken, werd door het Bureau gebruik gemaakt en op 29 Juni werd dientengevolge 15000 K.G. ryst ontvangen, welke ook door do grossiers werd gedistribueerd. D. Aardappelen. Toen in de dagbladen bekend werd gemaakt, dat een zekere hoeveelheid aardappelen ter beschikking van de Regeering was gesteld, werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om voor onze gemeente 5Q.000 K.G. aan te vragen. Het gevolg was, dat op 1 Juni een schip met 715 H.L. aardappelen voor den wal kwam, die in de gemeente graag hun weg vonden. E. Rund vet. De verstrekking van rundvet had zeer ongeregeld plaats en de voor deze gemeente ter beschikking ge stelde hoeveelheid was onvoldoende om alle gemeentenaren in de ver strekking te doen deelen. Bovendien was er een voorschrift by de veretrekking gevoegd, waarin werd te kennen gegeven, dat het rundvet alleen werd verstrekt voor die gezinnen, waar in de allereerste plaats behoefte aan vet was. Er werd in het geheel 9500 K.G. van dit vet ontvangen en gedistri bueerd. F. Bokking. Door middel van het Centraal Bu reau voor den afzet van visscherij- producten te Amsterdam betrok hot Distributiebureau bakbokking en ge rookte bokking. W(j hadden daarby het geluk deze vischsoort te kunnen betrekken uit onze eigen stad, waar door de kwaliteit prima was. In totaal werd in deze gemeente van 26 April tot 10 Juni, dus in nog geen twee maanden tyds, 105118/ÏO tal bokking gedistribueerd, of wei 210380 stuks, waarvan 67117/ao tal bakbokking en 4801/» tal harde bok king of gemiddeld 6000 stuks per dag, dat is ruim 40% van de gansche geproduceerde hoeveelheid. G. Schelvisch. Deze vischsoort werd onder contróle van het Bureau gedistribueerd door L. C. Kraan en werd zeer onvoldoende ontvangen. Ter illustratie van de ongeregelde aanvoer moge worden vermeld, dat van af 22 November 1915 tot 19 April 1916 werd aange vraagd 51600 K.G. schelvisch en dat slechts 211121 K.G. werd ontvangen of 40 pet. H. Gerookte visch. Momenteel heeft het Bureau'maat regelen getroffen, om de gemeente- naren van hun gerookt viscbje te voorzien. De poon, hier byzonder ge zocht, wordt nu geflankeerd door de makreel en soms ook door den pietor- man, hier ter plaatse gerookt en tegen een voor dezen tyd uiterst billijken prys voor de gemeentonaren ter be schikking gesteld. Om deze visch, die alleen in ver- schen toestand verstrekt wordt, te ----- rooken, is een speciale ver gunning noodig geweest van de Rijks Commissie van Toezicht op de Zeo vischvereeniging. En een bewys, dat onze gemeente wel over vertrouwen beschikt, is gelegen in het feit, dat in deze ge meente de ter beschikking gestelde poon mag worden gerookt. Met deze vischsoort is ingevoerd de gemeentelijke verkoop, omdat ge zorgd diende te worden, dat de visch in alle stadsgedeelten verkrygbaar is. De visch wordt voor het Bureau gerookt door L. C. Kraan en door het Bureau zelf gediatribueerd. Van af 10 Juli werd 4500 pond poon, 2260 pond makreel en 950 pond pieterman onder de bevolking gebracht, of gemiddeld 850 pond per dag. Thans echter is dit reeds tot 1000 pond per dag gerezen. J. Pekelharing. Van deze vischsoort werden tot op 1 Augustus 13 tonnen ontvangen. Thans echter worden elke wook 12 tonnen ontvangen en verkrygbaar gesteld by daarvoor aangewezen per sonen en inrichtingen tegen de maxi- mum-pryzen. K. Ei.eren. Van dit voedingsmiddel werden gedurende 22 April-26 Juli niet minder dan 270000 stuks ontvangen, die geregeld goed weg gingen, iets wat van de laatste zendingen niet. kan worden gezegd. Een daling in den verkoop en het feit, dat er nogal slechte in werden aangetroffen, maak ten dat de ambitie minder word, zoo dat de handelaren nogal eens moes ten worden herinnerd aan de. bestel ling, welke zij hadden gedaan en er tegen enkelen hunner meer ernstige maatregelen noodig waren. L. Varkensvleesch. Hoewel dit niet rechtstreeks door het Distributiebureau geschiedt, kan een overzicht van de distributie van dit voedingsmiddel niet achterwege blijven. De Slagersvereeniging hier ter stede

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1