HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. gratis. No. 4676 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 51\ „0.85 Modeblad 75 100 „1.15 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsan worden 25°/0 hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent Naam G. Kalf, O. F, GasainaD, J, v. Barkel, N. J. GraalT, F. Bfllard, LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. ingekomen. Beroep: Woonplaats: Van: Vijzelstraat 16 o, huishoudster, Huiedulnon 48, Harderwijk, ondorwllzorea, Spoorstraat 80, Naaldwijk, r. uuiaiu. marinier, Aohloratraat 67, Dordrecht. J. 0. Nicotni, sergeant der mariD., Wllliolminastrnat86, Vllssingen. -8, Zuldetbaan, naaister, Kelzorstraat 1. Idaarderadee). G. A. Daema, asslst. huishoudster, Binnenhaven 84, Utrecht. A. v, Urk-Bikker,. zonder beroep, AOhtor-Blnnenh. 41, Alkmaar H. H. E. Deelket, kapt. der Artillerie, DUkatraat 80, 'a-Gravenhage. A: G. Jongepier, leerares, Weatatraat 116, Mlddelbuffr VERTROKKEN. Naam: Beroep. Woonplaats: Naar: J. Krap, pianist, Molenstraat 95. j S. Drijver, commies H.IJ S.M., Koningstraat 64, Jhr. G. L. öchorer, luitenant t. z. lek!., Weststraat 20, B. H." Arntzonlus, 14 Hoofdgracht 84, M.H. Ferdlnandusse, opzichtor-teokenaar, Spoorstraat 88, J. W. H. PlokbooU, sergeant toipodial, De Wetstraat 18, G. 3. v. Raalte, korporaal t.lmmerra., Molenstraat 80, G. B. Zulderhoudt, bankotbakkor, Hulsduinen 26, H. Kraak -Augustln, zonder beroep, Geloof: Gerefora. Ned.-Horv, R.Oath. Ned.-Herv. D.-Gez. R.-Öath. Gereform. R.-Cath. Ned.-Herv. E Spigt, C. J. Troost, M. Brizee, J. Th. Hoole, H, van Dam, H. J. v. Horlk, B. Davidson, W. Burbach, A. Berends, D. Bodeaux, verpleegster, stuurman, electrlclen, marinier, korporaal-hofmeest schoenmaker, etaleur, stafmuzikant, Rijksklerk, oOlcier-machinist, Batavia. ld. Amsterdam- Geen. Vllssingen. Zeist. R.-Cath. Amsterdam. Ned.-Herv. Zaandam, Velsen. OudCatb. Watergraafsmeer. Ned.-Herv. Amsterdam. H.-Lnth. Dordreoht Ned.-Herv. Zeist. 2e Govorsdwarsstr. 8, Gorinchem. R.-Cath. v Galenstraat 2, Assen. Bed.-Isr. Oudekorkslraat 20, 's Gravenhage. iL-Cath. Koningdwarsstraat41, Emmen. Gereform. Binnenhaven 76, 's-Gravenhage. Schoolstraat 8, Loodsgracht 36 a, Stationsstraat 16, Gravenstraat lc, Hogendorpstr. 86. jUf^ De abonnementsprijs van de „Helderscha Courant" Is thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco per post ft.—. "Wij vermelden dit hier afzonderlijk, aangezien het op het oogenblik nog niet mogelijk is, dit jn het hoofd van het biad te veranderen. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 3ie kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór l'October a i., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2lfa cent beplakt te worden. De prijs van het Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post, van de Held. Crt. 75 ets: voor de stad, f 1. fr._ p. post. Zij die zioh thans reeds met ingang van 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers Op pagina 4 van ons blad zijn opgenomen 1. Wat velen niet weten. 2. Grondwetsherziening. Vrouwenkiesrecht. 3. Van de grens. 4. Feuilleton, enz. DE WEEK. 19 Septemb 't Is zeer zeker mogelijk, dat-de eerste zinnen van de Troonrede, door H. M. uitgesproken op Dinsdag 19 September 1916, ter opening van de laatste der vier zittingen van de wetgevende periode 1918—'17, in den lande bij sommigen zekere sensatie- stemming hebben teweeggebracht. Ik ben vastbesloten aldus het Hoofd van den Staat op dien 19en September onze onafhankelijkheid te verde digen en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven. Dat is een flksch, kordaat woord. Een dag tevoren was bekend ge worden, dat men in Engeland voor de zooveelste maal had goedgevonden, een onzer stoomschepen (de „Giotius") te noodzaken zijn post, t.e Falmouth, te lossen. Tal van daden van onge hoorde schending onzer rechten z(jn daaraan voorafgegaan. En wie kennis neemt van wat de heer Van Es in de „Toorts" schreef over dat, door het vrije Nederland, 't hoofd in den schoot leggen, - hij zal beseffeD, hoe kri tiek, gevaarlijk, dreigend de toestand voor Nederland bij voortduring is. Dit mag gezegd zonder dat men zich een oogenblik blootstelt aan het ge vaar van beschuldigd te mogen worden van zwartkijkerig pessimisme. Naast de nooden en zorgen van oeconomischen aard stapelen zich by voortduring de andere op, zoodat de ernstige toon, de Troonrede-1916 be- heerachend op somberen regendag van 19 September j.1., waarlijk niemand behoeft te verbazen. Evenmin als 't, zij 't dan ook nog slechts met vage bewoordingen aangeduid vooruitzicht van nog meerdere gelde lijke laBton, door den fiscus op te leggen eerlang, stof tot bevreemding kan geven 1 De gemeenten zuchten onder den druk van de Diatributie-wet. Minister Posthuma zal weldra eune lange reeks van vragen hebben te beantwoorden. De vaderlandsche, brave koeien bron gen dagelijks zoo om en bij 18 millioc-n liter melk per dag op, is voorgo rekond. Het dagelijksch verbruik be loopt 3 millioen.' DusEn toch De gemeente-kassen moeten ge holpen, o.a. vier opcenten op de be 1 -.itlng der naamlooze vennootschap pen. Marine heeft 8A millioen nieuw krediet gevraagd. Minister Van Gijn kondigde aan, dat de tweede 50 pCt. salaria-verhooging op de Staats- begrooting-1917 is gebracht. Blijvende verbetering dor honoraria volgt, wanneer de vrede op aarde zal zijn teruggekeerd eenmaal Inderdaad, de Koningin zei niet te veel, toen H. M. ïn de jongste Troonrede erkende,-dat in het komen de zittingjaar wederom veel van de toewijding der Volksvertegenwoordi gers zal worden gevergd. Vooral denkend aan de Koninklijke ver maning tot eensgezindheid van hun zelfbedwang bij het al-heftiger, vinniger worden van den politieken kamp. Het plan blijft om de maanden October en November in hoofdzaak to wijden aan de behandeling der ontwerpen-Grondwetsherziening. Zóó ernstig ia dit streven, uit de Linksche gelederen komend, dat de vrijz.-democratec er hunne vergade ring, aan de bespreking der zoo ge wichtige ontworpen gewijd, voor heb ben vervroegd. Met art. 192 het Onderwijs zal men aanvangen. Maar wie in de anti-revol. „Rotter dammer" leest het artikel, getiteld .Troebele horizont", en wat daar in betoogd wordt over de houding der vrjj liberalen (met uitzondering dan van mr. W. H. de Beaufort) ten opzichte van de pacificatie-voorstel- leif: hij zal beseffen, hoe dun „het zijden draadje" is, waar het lot van Exc. Cort v. d. Linden's Bevrediging nog steeds aan hangt Óm nu niot te spreken over art. 80, het Kiesrecht, in periode van al-heviger, al-wakkerder en -vuriger wordende progaganda van de kies recht dames en -vrouwen op Prinsjes dag èn in gowonen tijd l Hoe de loop van zaken zal zijn op het Binnenhof In de ruim zeven maanden arbeids, die de heeren voor de borst hebben nog't is en blijft een raadsel. De tijdingen uit de Djambi- streek luiden al-ernstiger, en het vooruitzicht, dat de behandeling der Indische Begrooting-1917 ditmaal tot zeer ernstige en langdurige gedach- tenwissellng (waarschijnlijk zelfs tot een comité-generaal) aanleiding zal geven't wordt eer grooter dan dat do mogelijkheid zich zou voordoen op een met den „Franschen slag" afdoen ook van het Indisch Budget,, jelljk sommigen in ernst gelooven. )e benoeming van kolonel Kroesen tot leider der Djambi-expeditie wordt algemeen gelukkig en geruststellend geroemd, evenals het roepen van schout-bij-nacht Bron tot het hooge ambt van vlootvoogd in Indiö. De „nieuwe koers", in Insulinde gevolgd, is een goede. Maar zóóvele „onweers wolken", waaronder zeer dreigende, zijn te ontwaren, dat niemand den moed bezit te voorspellen, wflór de uitbarsting zich zal vertoonen en van welke kracht die zal wezen. Slechts leeft in ons allen het besef, dat de explosie volgen zal, alsook dat wo ons bijtijds op duchtige wijze hebben te wapenen IOns niet latend ont moedigen door het troosteloos „te laatdat van sommige kanten weerklinkt. Wij zitten nu weer midden in het volle werk8eizoen,ende eerstvolgende maanden zullen een periode vormen, waarin van veel wat nu nog tot de mysteriön en geheimenissen behoort, de dichte sluier zal worden wegge trokken. 't Zeggen is o.a. dat het Parlement zich ditmaal, van „groot politiek debat" zal onthouden. Maar er tegenover staat de mededeeling, dat de als hetman der S.D. A. P.- Kamerfractie herkozen mr. Troelstra eerlang weer zijn „groote November- rede" zal houden, „'t Zeggen" is ook, dat er toch nog kans zou zijn op een soort van „compromis", waardoor het ontwerp Ouderdomsrente in ,het Hoogerhuis zal worden gered. Van fantastische geruchten blijft 't weme len En het laatstgenoemde rang- Bchik 'k nog steeds daarbij 1 Mr. Antonio. sche bericht van 18 dezer o. a. Het kenmerkende feit van de ge vechten in de twee laatste dagen is het geweldige verlies geweest, dat de vijand leed. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat de Duitscbe ver liezen zonder wedergade zijn voor een slag van dergelljken duur. De lijken van den vijand, die Vrijdag avond langs een breed front zijn waar genomen, bereikten een aantal van acht tegen een van onzen kant. Men vond geheelo loopgraven letterlijk met lijken van den vijand geplaveid. De radende forten hebben ongetwijfeld groot aandeel in den guuetigen uit slag gehad. De dapperheid van hun bemanning was opmerkelijk. Zij trokken in het gevecht onvervaard tegen stellingen op, die voor de in fanterie wanhopig moeilijk waren. Voortdurend spreekt men over groote diensten, die men gehad heeft van de „stalen monsters", waarover wij reeds het een en ander in ons vorig nummer hebben medegedeeld. Overigens hebben de Engelschen ten Zuiden van de Ancro nieuwe vorderingen gemaakt ten Oosten van Courcelette,- iu de richting van den weg naar Bapaume; daarna ook bij Combles, waar zü ten Zuidoosten van Ginchy een versterkt Duitsch werk hebben genomen. D8 Franschen maakten voortgang in de richting van Péronne door ver meestering van Duitsche loopgraven :erv Oosten van Cléry. De Duitsche inie van het riviertje JTortille ligt daar echter nog als een groote hin dernis ten Noordwesten van Péronne op hun weg. Ten Zuiden van de Somme hebben de Franschen hun succes van de bezetting van Berny en Vermandovillers, door de vermees tering van Deniécourt, voltooid. Bij Deniécourt, ten Zuiden van de Somme, zijn de Franschen na het dorp jnet de laatste verdedigers te hebben vermeesterd, een kilometer naar het Zuiden, in de richting van Ablancourt, vooruitgekomen. Bij gelijktijdige ondernemingen werd eon loopgraaf ten Westen van Horgny genomen, de vijand uit drleboscbjes ten Zuidoosten van Deniécourt ver dreven en verscheidene loopgraven ten Zuidwesten van het dorp genomen. Meer dan 1600 ongewonue gevan genen zijn tot dusver als resultaat van twee dagen vechten in dezen sector geteld daaronder 25 officieren. De Fransche on Eng. berichten van in 19en maken opnieuw melding van het slechte weer, waardoor de krijgs verrichtingen' werden belemmerd. In Champagne werden zeer hevige aan vallen der Duitschers afgeslagen. De algemeene toestand, zoo wordt in beide beriCb ten gezegd, is onveranderd. DE OORLOG. □e legerberichten van 1B en 19 September. Westelijk front. Na de hevige gevechten van ver leden week, is er door het slechte weer eepige stilstand ingetreden. De Eogelsche en Fransche communiquó'e behelzen dan ook in hoofdzaak be schouwingen over den uitslag dier gevechten. Zóo meldt het Londen Oostelijk front. Het Duitsche bericht van 18 Sept. meldt, dat de Oostenrijksche troepen van generaal v. Bernhardi het sterk verdedigde Russische bruggehoofd ten N. van Zaleszcze aan de Stochod be stormd h9bben en den vijand ver volgden tot op den Oosteliiken oever. 81 officieren, 2611 man en 17 machine geweren vielen in hun handen. Het leger van aartshertog Karei had nieuwe successen bij den tegen aanval aan de Narsjofka. Het aantal gevangenen, door dat leger gemaakt, dom tot 4200. Omtrent den slag aan de rivier Narajofka meldt het Russische bericht van 18 Sept., dat hij reeds drie dagen met onverminderde hevigheid voort duurde, en dat de aanvallen van den vijand aan het geheele front werden afgeslagen. Hetzelfde wordt gemeld in het bericht van den 19en. Het Aan de Narajofka zijn de ver bitterde gevechten voortgezet. Wij hebben met groote verliezen voor den vijand als diens aanvallen afge slagen. Eergisteren z\jn in dit vak de dappere regimentscommandant kolonel Goubin en de luitenant kolonel Slmitsjef gedood. In de Boekowina hebben de Russen, zoo wordt 19 dezer uit Weenen ge meld, hun aanvallen aan weerszijden van Dorna Watra, waar ook Roe- medüsche troepen meevochten, voort gezet. De O.-H. en Duitsche troepen lebben alle, hier en daar door buiten gewoon hevig geschutvuur ingeleide, atormloopen afgeslagen. Ten Z.O; van de Ludowa hebben de Russen een smal stuk van ons fronteenigs- zins naar het Westen teruggedrongen, Verder zegt dit bericht uit Weenen Bij Lipnica Dolna heeft de te_ aanval der Duitschers opnieuw terrein gewonnen. Bij de legergroep van generaal Fatb is het bruggehoofd van Zareeze (ten Zuiden van Stobychwa) stormender hand genomen. De O.-H. en Duitsche troepen van luitenant generaal Clau sius hebben vier achter elkaar gelegen vijandelijke linies bestormd en 31 Russische officieren, 2511 man en 17 machinegeweren ingeleverd. Rqemeensch front. HetRoemeensche communiqué van 19 Sept. meldt, dat de strijd in de Dobroedzji zich gunstig ontwikkelt en dat de Rumeensche troepen de dorpen Schiloel, Sjiol en Wassioel hebben bezet. Na een kort gevecht werd ook de stad Mangalia bezet. Het Ooatenrijksche legerbericht zegt, dat de Rumeiiiörs over Merisor, in de richting van Petroseny, zijn teruggeworpen. Het Bulgaaische legerbericht van 19 Sept. meldt gevechten op het ge heele Noordelijke en Noordwestelijke front, die echter geringe beteekeniB Van het front op den Balkan. Uit Sofia werd 18 Sept. gemeld: Aan het Macedonische front vielen de vereenigde Russische, Fransche en Servische troepen onze stellingen bij Florina vruchteloos aan. Alle aanvallen tegen de boogton van den Kaimatsjalan zijn afgeslagen. Een officieel bericht uit Parijs noemt de toestand aan de Stroema onver anderd, en het officieele bericht uit Weenen meldt, dat bij de Oost.-Hong. troepen op den Balkan niets van be lang is gebeurd. Uit Saloniki komt een bericht, waarin gezegd wordt, dat de Servi sche, Russische en Fransche troepen een groote omtrekkende beweging uitvoeren uit Westelijke richting naar het Noorden, met een zwenking naar Florina. Monastir bevindt zich aan den binnenkant van deze boog. Daar door is een tijdelijke stilstand in den Servischen opmarsch ingetreden. Van het Italiaansch-Oosten- ij k s c h e front. Het Oostenrljksche legerbericht van 19 Sept. meldt, dat het op de Karst- hoogvlakte vrij rustig is, aangezien de aanvalskracnt der hier strijdende Italiaansche troepen aanmerkelijk is verminderd. Op zich zelf staande aanvallen des.vijands zijn afgeslagen. Hot Italiaansche legerbericht van denzelfden dag meldt eveneens, dat krijgsverrichtingen hoofdzakelijk uit geschutgevechten hebben bestaan. In een artikel, dat wij op de tweede pagina van ons blad opnamen, geeft N. Rott. Ct." een beschouwing over het tegenwoordige krijgsplan der CentraleD, waardoor- ^men een goeden kijk krijgt op de gebeurte nissen aan de verschillende fronten, die men niet altijd kan krijgen door het lezen van de chaos van legerberichten, enz. De Duitsche kroonprins. Berlijn, 1'9 September. De Duitsche kroonprins heeft den 7den een leger order uitgevaardigd van den volgen den inhoud: _,Z. M. de Duitsche Keizer heeft mij heden het eikeblad van de orde Pour le Mérite geschonken. De waar deering, die uit deze hooge onder scheiding spreekt, geldt niet enkel mü, doch ook lederen soldaat van mijn dapper leger. Zij is de dank van Z.M. voor wat het leger heeft gepresteerd in den strijd voor Verdun. Thans, nu de veldtocht nog niet vol tooid is, kan de beteekenis van deze die sinds 21 Februari bijna onafgebroken hebben gewoed en hun invloed op den loop van den grooten oorlog, dien Dultschland gedwongen werd te voeren om zijn bestaan, nog met ten volle worden overzien. Vast staat echter, dat zelden in de oorlogsgeschiedenis van een leger onder groote moeilijkheden zoo enorm veel geéi9cht is, en dat het zooveel heeft volbracht aau dappere vermetel heid en aan fioodsverachtend weer standsvermogen. Kameraden, gij hebt u in staat ge toond, do groote taak, die u opgedragen was, te volbrengen. Gij zult te allen tijde zeker kunnen zijn van mijn onuitwischbare dankbaarheid. (w. g.) Opperbevelhebber Wilhelm, kroonprins van het Duitsche Rijk en van Pruisen." De nieuwe pentserauto's. Ineen interview zeide minister Lloyd George .omtrent de nieuwe oorlogstuigen aan het front, dat men niet te veel van deze moet verwach ten, al hebben ze dan nu ook goed werk gedaan. Hij voegde hieraan toe, dat de heer Winston Curchill voor dit nieuwe oorlogswapen meer dank verdient, dan iemand anders. Reeds lang geleden kwam hij op het denk beeld het te laten vervaardigen, waar- hij echter op veel moeilijkheden stiet. Hij wist mij, zeide Lloyd Geor- den minister van munitie van het nut er van te overtuigen. De admiraliteit gaf grooten steuD, door deskundige adviezen over de pant sering, majoor Stern van het minis terie van munitie construeerde ze en kolonel Swinton en anderen be wezen zeer belangrijke diensten hierbij. Grleksche troepen naar Dultschland. >fla, 19 Sépt. Het eerste trans port Grieksche troepen, bestaande uit een regimentscommandant, ruim 20 officieren met hunne gezinnen en ongeveer 400 manschappen, passeerde hedenvoormiddag Sofia. Tsaar Ferdi- nand zond te hunner begroeting genëraal-adjudant Sawof en hofmaar schalk Weicb. Aan de officiersgezinnen werden melk en koek verstrekt, de soldaten kregen van een Duitscbe verplegings- inrichting warm eten. Mond houden I Een Duitsche koopman is door den krijgsraad te Straatsburg tot straf veroordeeld, omdat hij in een spoor trein had verteld, dat ds onderzee- booten van het type Deutschland enkel gebouwd worden om den Duit- schen Keizer en den Kroonprins later in <le gelegeuheid te stellen naar do Vereenigde Staten te -vluchten. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 18 September. De Voorzitter (F. Lieftinck) opent i vergadering en heet de leden welkom. Wij slaan, zoo zegt bij, bij den aanvaDg vau een nieuw zitting jaar, dat een werkjaar zal zijn. Ik hoop, dat onze veelomvattende arbeid zal -kunnen geschieden in rust en tot zegen zal strekken van ons land. Door den Minister van Financiën weid vervolgens deStaatsbegrooting voor 1917 aangeboden. (Een uittreksel uit de Marine- en uit de Waterstaats- begrooting is op een andere plaats in dit blad opgenomen.) Daarna werd de voordracht opge maakt voor het voorzitterschap dei- Kamer. De heer Goeman Borgesius werd met 48 van de 79 stemmen als eerste, de heer Schaper met 48 van 80 als tweede, en de heer Ruys Beerenbrouck .met 58 van de 76 als derde candidaat op de nominatie geplaatst. Os tiende penning. Sedert het begin van den oorlog heeft de Noorsche handelsvloot 101 stoomschepen verloren met tezamen 161.443 bruto registerton, die vorzekerd waren voor 56,680.000 kronen. Hierbij komen nog 47 zeil schepen van tezamen 40.000 ton en een waarde van 8 millioen. Bij elkaar dus 148 schepen met 200.000 tonen een verzekeringaom van 61 millioen kronen. In ronde cijfers is ongeveer 10 percent van de tounemaat van Noorwegen's handelsvloot verloren gegaan. De Duitsche vloot heeft alzoo den tienden penning geheven van de Noorsche handelsvloot. Opening der Staten-Generaal. Op de gebruikelijke wijze en met het traditioneole ceremonieel, dat deze plechtigheid kenmerkt, is Dinsdag door H.M. de Koningin de zitting der Staten-Generaal geopend. De ver schillende uniformen en deschittering van goud .on galon, gaven al3 altijd, een schitterend gezicht. De plechtig heid was in eenige minuten afge- loopen. Op straat had zich reeds vroe^ een groote menigte verzameld, in het bizonder voor het Paleis in het Noord- ten einde den stoet te kunuen voorbijtrekken. Te 1 uur stapten da Koningin en de Prins in de gou den gala-koets. Ook op het Binnenhof was een groote menschenmenigte verzameld. Het Revol. Socialistisch Comité had tegen Dinsdagmiddag S uur, bij den aanvang van de zitting der Tweede Kamer, een manifestatie aangekon-1 digd tegen de duurte en het milita risme. Een groote menigte nieuws gierigen was op het Binnenhof samen gestroomd, dat ochter tegen 2 uur geheel deor de politie ontruimd werd. De menigte verplaatste zich Daar het -Buitenhof. Bedoeld Comité hield des middags eene vergadering, waarin de heeren Wijnkoop en De Visser spraken en waarin eene resolutie werd aange- genomeü, waarin de eischen van het comité waren geformuleerd. Op deze vergadering waren een 500-tal pcr- soneu aanwezig. Besloten word de resolutie aan to bieden aan den voor zitter van den Ministerraad. Na afloop der vergadering ging men in optocht naar het Binnenhof. Zij werden daar echter niet toegelaten wel werd een deputatie uit hun mid den, bestaande uit de heeren Wijn koop, da. Kruyt, Van Zelm, Scheuter, De Klerck en mevr. Koomans ver gunning verleend de resolutie te over handigen. Toen de betoogers, die zich nu ver wijderen, de Gevangenpoort doorwil den eu hen dit belet werd, ontstond door het opdriugen aan het publiek een relletje. De politie chargeerde, er werden klappen uitgedeeld, een be reden agent werd van zijn paard ge trokken. Op verzoek van de politie namen de betoogers toen den weg door de Papestraat. De door bedoeld Comifié aangenomen resolutie strekt om hun verontwaardi ging te kennen te gevem over de dien dag uitgesproken Troonrede. In tegen stelling tot. deze troorede, zijn de manifestanten niet vervuld van eenige zorg voor het vaderland, maar enkel voor de hoogste belangen van de internationale der arbeiders, zij ge looven niet in de poging der Regee- ring om den vrede te willen hand haven, maar zien er, integendeel, juist eene poging in ons land óók in den wereldstrijd, te betrekken zoodra de belangen van het kapitalisme dat meebrengt. - Daarom eischen zij vol strekte en onmiddellijke demobilisatie. Zij meenen, dat op economisch ge bied slechts één middel ons volk uit de ollende kan redden, nl, een scherp verbod van uitvoer van alles wat het volk behoeft. Zelfs meenén zij, dat een regeering, die op dit oogenblik an ders handelt, ouraiddellijk moet af treden en in staat van beschuldiging worden gesteld. Tenslotte dringt het aan op losmaking van Indiö en Neder land. Ook de Vereeninging voor vrouwen kiesrecht trachtte nog den Kamer leden een geschriftje aan te bieden, maar deze poging mistukte 'vrijwel, tijdsomstandigheden. In verband daar mede werd eene tijdelijke regeling in het leven geroepen voor vergoeding van verhuiskosten bij overplaatsing, ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren die in dezen tijd aan bet gezinsleven in den weg staan. 'De lange duur der mobilisatie gaf aanleiding tot herziening der toelagen, welke bij verblijf buiten dé standplaats worden toegekend. Voorschriften werden gemaakt strekkende om aan vrouwen en kinderen van onder officieren en manschappen bij over plaatsing van dezen reiskosten naar de nieuwe standplaats te kunnen vergoeden. Ter bevordering van de aanneming van matrozen K. D. werd, nadat deze categorie van vrijwilligers by Konink lijk besluit was aangewezen om na het volbrengen van een dienstverband van vijf jaren, bij ontslag uit den vrijwilligen dienst, mede uit den militie- of landweerdlenst te worden ontslagen, de mogelijkheid geopend om eene verbintenis te sluiten van 3£ jaar werkelijken en IJ jaar reserve- dienst. Van de aanwezigheid hier te lande van geïnterneerde vreemde militairen die op sport- en schermgebied uitmunj ten, wordt gebruik - gemaakt voor onderricht op dat gebied aan het personeel der zeemacht. Over't alge meen werd voortgegaan met het op krachtige wijze bevorderen van lichaamsoefening; de oprichting van eene gymnastiek en sportschool voor de marine te Willemsöord werkt mede die richting. Nieuwe aanbouw. Op deze begrooting worden fondsen uitgetrokken voorden bouw van een kruiser (2de termijn) 3 millioen, en van drie onderzeebooten (2de termijD) millioen, waarover handelt eene suppletoire marine-begrooting voor 1916den bouw van drie onderzee booten van Nederland (1ste termijn) f 600,000 en van een mijnenlegger (lste termijn) f 200,000. Voorts de voortzetting van den bouw van: twee kruisers (I eu II) (8de termijn) f 6,620,000; vier onder zeebooten (KIV t/m VII) (3de termijn) f 3,087,800vier torpedobooten (Z 1 t/m 4) (8de termijn) f 1,000,000; twee onderzeebooten (O 6 en 7) f 97,600; de voldoening van den gar antieter mijn twee torpedobooton (Z 5 en 6) lilt de Marlne-Begrootinn •oor 1917. In de toelichting op de Marine- Begrooting zegt de Minister van Marine o.a.: Personeel. De maatregelen welke in het belang van het personeel werden genomen, vonden voornamelijk hun grond in de voortduring van de buitengewone ad f 8200 en verstrekkingen f 8450; twee torpedobooten (Z 7 en 8) f 8250 en verstrekkingen f 8500; eindelijk voör een stel waarlooze motoren voor eene onderzeeboot (lste termijn f 1000, totaal f 17,623,250, waarvan uit de Indische begrooting aan de middelen an Nederland wordt uitgekeerd f 7,863,900, zoodat ten laste van de St3atsbegrooting blijft eon bedrag van 9,769,360. Ten behoeve van de vloot in Nederland wordt aangevraagd een bedrag van f800,000 alB lste termijn voor den aanbouw van 3 onderzee booten en 1 mijnenlegger. Waar uit den thans woedenden oorlog zoo duidelijk is gebleken, welk eon geducht wapen s de onderzeeboot is, vooral voor eene mogendheid met be- >erkte strijdkrachten ter zee, is de diniater van oordeel, dat niet ge wacht mag worden met versterking onzer ouderzeevloot. Dit klemt nog te meer, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat _K I", die tot dusverre in Neder land beschikbaar was, naar Oost-Indiö is vertrokken, terwijl onderzeeboot I ouderdomsgebreken begint te ver toonen. Do kosten worden in verband met i tegenwoordige omstandigheden geraamd op f 1,000,000 per stuk, waarvan als lste termijn voor elke boot een bedrag van f 200,000 wordt aangevraagd. Naast de onderzeeboot moet aan verdediging met behulp van mijnen groote waarde worden toegekend, zooals ook reeds duidelijk door oorlogspraktijk is uitgewezen., Reeds in tijd van vrede moet er een voldoende aantal mijnenleggers zijn om op het eerste bericht de noodige versperringen te kunnen leggen. Om aan dezen eisch te kunnen voldoen, is het noodig het aantal mijnenleggers uit te breiden, on is dientengevolge een lste termijn, groot f200,000, voor den bouw van een nieuwen mijnenlegger op deze begrooting gebracht. De totale kosten van dit vaartuig werden geraamd op f700,000. Het schip zal hoofdzakelijk worden ingericht als hot goed voldoende type Hydra. Ten aanzien vau den aanvraag ten behoeve van den bouw vaa de torpe dobooten Z 1—4 zijn het volgende medegedeeld Hoezeer in de Memorie van Toe lichting tot de Marinebegrooting voor 1,916 het uitzicht werd geopend, dat met het toeBtaan van een bedrag van f820,000 de bouw van de torpedo booten Z 1—4 beöinoigd zou z(jn, ii als gevolg van de bijzondere tijds omstandigheden de bouw der booten dusdanig vertraagd, dat de noodzake lijkheid bleek om voor 1917 een be drag uit te trekken van f 1,000,000, tor voldoening van de betalingster mijnen waarvoor op de begrooting van 1915 fondsen waren toegestaan. Van het daarbij toegestaan krediet van f900,000 is thans slechts een bedrag van f307,000 voldaan. Bedoelde vertragingen bes in het te laat opleveren der materialen door de Duitsche Staalwerken en de Gietataalfabriekenin de moeilijk heden, welko de bouwmeesters onder vonden bij het aanschaffen van ge reedschappen en werktuigen voor het precieze en lichte torpedobootwerk, waarop zij aanvankelijk niet waren ingericht, en om personeel te ver krijgen bekwaam voor dit werk en dit personeel zich to doen voegen naar de aanwijzingen van den Duit- schen opzichter van de Vulcan Werbe. Wat de turbines betreft, mocht het pas na langdurige onderhandelingen gelukken voor het noodige schoepen- materiaal contract af te sluiten in Eogeland en daarna liet de opleve ring zooveel te wenschen, dat thans wel eene belangrijke partij is aan gevoerd, doch, gezien het grootaau- tal verschillende profielen, niet be paald kan worden gezegd hoeveel complete stellen voorhanden zijn. Mitsdien kon ook door eene lang durige staking bij de Nederlandscho Scheepsbouw-MaatschappIj, welke 2 maanden vertraging veroorzaakte, de eerste boot niet vóór in het tweede kwartaal van 1917 gereed komen. De andere booten komen dus nog later. Het eindcijfer voor 1917 is te stellen op f85,725,791 togen f23,085,877 voor 1916, zijnde f12,640,414 meer. Loonsverhoogingen. In aansluiting aan hetgeen in 1915 en 1916 ter verbetering van de positie van het personeel beambten en werk lieden bij 's Rijks werven en mari tieme inrichtingen werd gedaan, wordt, thans voor dat doel zoodanig .bedrag aangevraagd, dat de loonen ongeveer 20 hooger zullen zijn dan ze vóór 1 Januari 1915 waren. Voor 1917 be draagt dit f65,700. Wanneer deze gelden worden toe gestaan zal uitvoering kunnen wordon gegeven aan het bepaalde in het IHde hoofdstuk der Verordeningen voor Rijks werven, dat beambten in den regel bij betoonden ijver en bekwaam heid elk jaar voor loonsverhoogiug kunnen worden voorgedragen en dat aan werklieden voöf meerderen Ijver en bekwaamheid door den directeur hoogere werkloonen, verband hou dende met de gemiddelde weekloonei* voor vaklieden A, B on G en voor niet-vaklieden, kunuen worden toe gekend. Zweminrichting tqr Willemsoord. De tegenwoordige oorlog beeft da noodzakelijkheid bewezen om elk zeeman volkomen vertrouwd met het water te maken en de zoo b'ij uitstek gezonde zwemsport gedufende het geheele jaar te kunnen dóen beoefe nen, in verband waarmoöo thans eeïi bedrag van fföOOO is uitgetrokken bedoeld als eerste terr&ljn voor den bouw van een overdekte zwem- en badinrichting waarvan de totaal- kosten met inbegrip' van een ver- bindingsbrug worden geraamd op f 150.000 op het terrein van 's Rijks werf aldaar. Met het gemeentebestuur van don Hplder en de Heldersche afdeeling vandeNoord-HollaudscheVereenigiug „Het Witte Kruis" zijn onderhande lingen gaande oin de badinrichting, welke zal worden ondergebracht iu dat gedeelte van het gebouw, dat door den eigena3rdigen bouw van zoodanige inrichting noodzakelijk zou overblijven, aan de gemeente in ex ploitatie te geven tegen een vergoe ding in don vorm van deels koste loos, deels tegen verminderden prijs leveren duinwater. Werkplaatsen torpedodienst te Willemsoord. De machinewerkplaatsen van den torpedodienst aan de z.g. Marnixkade voldoen nieb aau de zelfs zeer matige eischen, terwijl ze bovendien zeer bouwvallig zijn. Een en ander maakt vernieuwing met deze aan de eischou des tyds voldoende outillage dringend noodig. Een bedrag van f 28.500 wordt, dringend noodig geacht. Smederij, enz. te Willemsoord. Het wordt gewenscht geacht het geheele technische bedrijf van don onderzeedienst in één gebouw nabij de kazerne van dezen tak van diensL te yereenigen, waardoor het moge lijk wordt, zonder tusschenkomsl van de werf, de kleine herstellingen te doen verrichten, waardoor eene spoe dige behandeling verzekerd is. In dat gebouw zullen worden samengebracht eene kleine smederij, eene machine- werkplaats met eenvoudige draai bank, boormachine cn werkbanken, een montageplaats voor het opbergen van gedemonteerde machinedeelen eene timmermanswerkplaats. Daarin zullen de vereischte inrich tingen tot het vervoeren van zware machinedeelen worden aangebracht. Een bedrag van f 21.000 wordt daarvoor noodig geacht. Verbetering Marinekazerne te Amsterdam. Een bedrag van f 10.000 wordt aan gevraagd voor het uitvoeren van ver schillende dringende voorzieningen tot verhooging van de bewoonbaar heid, welke voorzieningen niet ge rekend kunnen wordon te behooreu tot het gewoon jaarlijksch onderhoud. De toestand, warrin de gelegen heid tot berging en onderhoud van bet betonningsmaterieel to Terschelling verkeert, eiacht voorziening. - Crisisuitgaven ten laste van den Staat van 30 Juli 1914 tot 31 Juli 1916. (Voorloopige berekening.) Offieiesl. De kas voorschotten aan de Koloniën builen rekening gelaten, en na aftrek van de loopende voorschot-

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1