LDERSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4876 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1916 44e JAARGANG Tweede blad. op Woensdagavond 20 September. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering (22 Aug.) worden, na eene opmerking yan den heei Spruit omtrent de door üem gebezigde uitlating t. o. van .het krantje van papa De Geus", die eenigszins meer parlementair in het verslag is weergegeven, goedgekeurd. Op 's heeren Spruit's vraag naar de redenen van deze verandering, zegt de secretaris, dat men om formeele redenen deze uitdrukking verwijderd had. Aan de orde is: Ingekomen stukken en mededselingen. Goedkeuriug van Gedeput. Staten op de schoolgeldkohieren nos. 6 en 7. Voor kennisgeving aangenomen. Kennisgeving van aanneming der benoeming van a. C. B. Oosterhout en J. M. C. Adriani, als onderwijzeressen, onder scheidenlijk aan scholen 8 en 7b. Als boven. b. J. Bakker Dz., als lid van het Burgerlijk Armbestuur. E. P. Westerveld, als lid dei Com missie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs. Als boven. Adres van J. Verfaille inzake de uitvoering van de aangenomen plan nen tot verbetering van het Helder- sche kanaal. Als boven. Bij de uitwerking der kanaalplau nen komt dit adres vanzelve weder ter sprake. De heer Spruit wil eens laten onderzoeken welke kosten er aan verbonden zijn. Adres van het Bestuur van het Heldersche Drankwcer-Comité, be treffende het niet verleenen van ver gunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein voor ge bruik ter plaatse vau verkoop in Tuindorp en in de nieuwe wijk achter de Gasfabriek. Gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Adres van het Bestuur van het Heldersche Drankweer-Comité, hou dende verzoek om toekenning van subsidie ad f 100.— Als boven. Adres van de Heldersche Yereeni- ging van Politiedienaren, houdende verzoek a. de pensioenbijdrage voor de na 1 October 1913 aangestelde politie dienaren te heffen van het jaarloon verminderd met f500.— b. tot verhooging van het uurloon voor overwerk en voor arbeid op hun vrijen dag van 25 tot 50 ets. c. tot verhooging van dejaarlijk sche toelage voor schoeisel, thans f 10. bedragende d. tot toekenning eenér geldelijke tegemoetkoming voor het dragen van burgerkleeding. Als boven. Adres van den Gemeente-Genees heer W. J. Bakker Jr. waarbij hij opkomt tegen de beslissing van den Raad van 29 Augustus jl. inzake de zaak Buijs. Voor kennisgeving aangenomen. D«n heer Spruit doet het ge noegen, dat een van de artsen al thans eenig teeken van leven heeft gegeven naar aanleiding van het rap port. Spr. is het overigens-eens met den heer Bakker, waar dea dat de Commissie zich onbevoegd had behoor'en te verklaren inzake het verdere onderzoek. Verslag van de werkzaamheden der Commissie voor de distributie van levensmiddelen, loopende over het tijdvak van den dag harer in stelling tot 1 Augustus 1916. Zie Held. Crt. 19 Sept. De heer Zonder van vindt het onder f Bokking vermeldde wel wat optimistisch. Het heeft zeer lang ge duurd vóór we hier eene behoorlijke distributie van bokking hadden. De Voorzitter zegt, dat aan vankelijk de bezwaren groot waren om voldoende bokking hier te krijgen. Men wilde ons afschepen met de hier niet gewenschte Zuiderzee-bokking. De heer Zonder van bedoelde meer het getal, 't Verslag spreekt van 40 °/0 van de gansche distributie, doch per hoofd omgeslagen, was dit nog lang niet voldoende. De heer Adriaanse zegt, dat het een buitengewoon laat -jaar was wat haring betreft. En de Centrale distributie plaatste den Helder in zeer gunstige conditie wat de toege meten portie betreft. Zelfs hebben we gedaan gekregen, dat de haring hier mocht worden gerookt, en daar door hebben we een gunstige repu tatie gekregen wegens de uitstekende kwaliteit bokking. De heer Biersteker vraagt, naar aanleiding van wat over het rundvet gezegd wordt, in het ver volg rekening te willen houden met alle vakvereenigingen. Het is spr. bekend, dat eene vakveieeniging eerst op aanvraag is geholpen. Ook is vet aan leden van voreenigingen verstrekt, op wie de gostelde norm niet van toepassing was. De Voorzitter zegt, dat de be doeling altijd is geweest alle vakver eenigingen in de distributie te be trekken. Het verslag wordt voor kennis geving aangenomen. Ontslag. Adressen houdende verzoek om eervol ontslag van: A. J. van der Veer als onderwijzeres aan school 6 met ingang van 1 October a.s. G. Masseus als onderwijzeres aan school 6 met ingang van 11 Octo ber a.s. W. J. Brandt als leeraar aan de Burgeravondschool met ingang van 1 October a.s. Eervol verleend. Verordening levensmlddeienbedrijf. Voorstel tot vaststelling eener Verordening op het beheer van 't Le vensmiddeleubedrijf. Zie „Held. Ct." 19 Sept. De Voorzitter geeft omtrent het ontstaan dezer verordening eenige toelichtingen. Hiervoor is de ver gadering van hedenavond belegd, daar B. en W. 9 Sept. eene circu laire ontvingen van den Minister van L. H. en N., waarin wordt gezegd, dat de gemeente de daarin genoemde levensmiddelen kan krijgen, indien zij vóór 24 Sept. opgeeft wat zij noodig denkt te hebben. De gemeente besturen moeten zorgdragen steeds voldoenden voorraad te hebben. Nu had de Voorzitter evenals den vori- gen keer wel op kunnen geven wat er noodig was, maar destijds wi3t de Burgemeester niet welke groote flnantieele verantwoordelijkheid hier aan vastzat. De Raad kan dat ook thans niet bepalen, en in zoover had de Burg. het zelf óók wel kunnen doen, maar het is toch beter, dat de Raad zich in pleno eens uitspreke. De heer Van Breda bespreekt de wenschelijkheid om pok den mid denstand in de commissie te ver tegenwoordigen. Den heer Adriaanse beschouwt spr. niet als een eigenlijk middenstander meer; deze heer is feitelijk een passepartout voor den middenstand. Op verschillend terrein is reeds voeling gehouden' met den middenstand, maar op ander gebied weer niet. O. a. niet bij de suiker, en er zijn bedrijven de banket bakkers bijv. - die in moeielijk heden geraken als niet in den sui kernood voorzien wórdt. De Voorzitter meent, dat de heer Van Breda zich te veel stoort aan den naam. Het is slechts een bureau, dat uitvoert hetgeen door eene regeling van hoogerhand be volen wordt. De Minister wenscht juist den middenstand in 't geheel niet uitteschakelen. Mocht iemand niettemin worden overgeslagen, dan kan hij zich bij den Burgemeester aanmelden. Hierover wordt nader van gedach ten gewisseld. De heer Grunwald zegt, dat de distributiewet in de toekomst fiasco zal blijken te maken. Er zijn zulke ontzettende bedragen noodig, voor zeep b.v., en men hangt 'daarbij steeds voor allerlei ingrediën ten af van het buitenland, dat er geert aankomen aan is. De Min. had gezegd er is suiker genoeg, er zal geen ge brek komen. Nu ziet men dat haast niet meer te krijgen is. Tarwemeel id. Men draagt aan de gemeentebe sturen de distributie op, maar spr. bekruipt de vrees, dat er niet genoeg zal zijn. Spr. wil daarom het bureau zien uitgebreid met deskundigen, die bekend zijn met distributie. Voor de gemeente is dit van groot belang, omdat de mini bepaald heeft, dat boven een zeker maximum de meente de kosten zelf moet dragen. De Voorzitter zegt, dat ook de heer Grunwald een verkeerd idéé heeft vair de distributie. Spr. is niet genoeg met den haftdel op de hoogte om te weten of de min. zijn .woord kan houden. Maar aan suiker is nog geen gebrek. En de distributiecom- missie heeft, waar noodig, steeds adviezen gevraagd en gekregen. Spr. geeft de voorkeur aan een kleine commiSBie. Bovendien, hoe groot zou die dan moeten worden? Vergeet niet, dat zij dagelijks moet kunnen worden geraadpleegd, en hoe grooter zij wordt, hoe moeielijker dat is. Bij alle bedrijven is advies te krijgen, en een groote commissie zou veel eerder meenen het wel zonder advies af te kunnen. De heer Adriaanse meent niet beter te weten of hij is nog altijd middenstander. Ja, zelfs is hij in bizonder gunstige conditie, doordat hij midden in den middenstand staat en een overzicht heeft over het ge heel Wat de heer Van Breda wenschte, heeft de commissie juist toegepast. Zij heeft personen uit verschillende takken van dienst bijeengeroepen om hen te raadplegen. Natuurlijk is de commissie door den minister ge bonden. Aan den anderen kant hèeft zij óók de middenstandsbelangen in 't oog te houden. De heer Van Breda make zich niet ongerust. Ook den heer Grunwald weerlegt spr. op de zelfde motieven als de Voorzitter. Zoodra er bewijzen zijn, dat de com missie tekort schiet in haar werk, kome men met een grootere. De Voorzitter merkt op, dat het publiek zich altijd zeer waar- deerend uitlaat over de commissie, in weerwil van het feit, dat deze uitteraard dikwijls ten nadeele van eene of andere partij beslissen moet. De heer De Geus vindt dat de kwestie, die aanvankelijk ontstaan was uit de omstandigheden, dat de distributie werd opgedragen aan den Burgemeester, die zich eenige leden toevoegde, thans in een ander stadium is gekomen. Aan de gemeente is eene taak opgelegd, die haar belangrijke offers kost en nu mag zij waarbor gen vragen, dat er zakenmenschen in komen te zitten. In ieder geval wil spr. de Co mm. uitbreiden. Als we van de theorie uitgaan hoe min der leden hoe beter, komen we bij een autocratisch bestuur terecht. Spr. bepleit geenszins eene uitbrei ding, doch wil, dat de Commissie leden zich onthouden van het be pleiten eener niet-uitbreiding. Daar door oefenen zij een soort möreele pressie op den Raad uit. De heer Grünwald repliceert. De suikerregeling is uitmuntend, zegt de Voorz. Maar we krijgen de suiker niet van den Minister, maar van de fabrikanten. De Min. is zijne belofte niet nagekomen; de groot handel is, met voorbijgaan vau mid denstand en klem-grossiers, grovelijk bevoordeeld. Hoe kleiner de Com missie, hoe gemakkelijker, zegt men. Maar dan kan de Burgem. het wel alleen af, die late dan telkens de verschillende lieden even roepen. Spr. bepleit verder eene uitbreiding der Commissie tot vijf personen. De Voorz. bestrijdt dit. De heer Bierstekerwil de Commissie, zooals ze thans is, hand haven. Krachtens de distributiewet moet zij toch in Dec. aftreden, welnu, men kan dan zien of zij heeft vol daan of niet. Het Bureau is nog niet eens geschoeid op de leest van de wet. Spr. heeft niet dan met lof van het werk dezer Commissie hoorei» jewagen. In tegenstelling met den ïeer Van Breda vindt spr. juist den heer Adriaanse bij uitstek geschikt in de Comm. als vertegenwoordiger van den middenstand. Wat hebben we aan de philippica van den heer Grünwald tegen den Min.? Laten we blij zijn, dat we kunnen krijgen wat we noodig hebben. De heer Zondervan bepleit ook uitbreiding, met minstens 1 lid. Er staan voor de Gemeente groote belangen op het spel. De heer Verfaille koint op tegen de redencering van den heer Grünwald. De distributie-commissie is het aangewezen lichaam om onder de menschen te brengen wat van regeeringswege verstrekt wordt. De gemeente heeft niet het recht noch de macht om zooveel te krijgen als ze hebben wil. Re- en dupliek van verschillende sprekers. De heer Grünwald merkt op, dat de belangen van den middenstand (wat hooger winst dan thans het geval is) slechts kunnen behartigd worden als er middenstan ders in de commissie zitten. De heer Van der Veer zegt, dat de commissie geregeld adviezen vraagt. De kranten hebben volgestaan van den melkoorlog; 't heeft hier nooit gehaperd. De handel heeft tot nog toe niet anders dan alles ver keerd gestuurd. De heer Baak merkt op, dat hy aanvankelijk ook in de commissie was met den heer Zander. Tweemaal heeft spr. eene vergadering meege maakt, nooit verder iets van de zaak gehoord. Waar zoo gesproken wordt over meerdere leden, meent spr. dat te moeten zeggen. De Voorzitter biedt den heer Baak excuses aan voor het gepleegd verzuim om hem niet even te schrijven en zegt, dat dit in het begin is ge schied, doch dat hot nooit debedoeliug is geweest de toen aangeschreven heeren tot leden der commissie te maken. Ten slotte wordt art. 1 zonder stemming aangenomen. Artt. 2 en 3 idem. Bij art. 4 merkt de heer G r n- w a 1 d óp, dat z.i. de directeur, die een hoofdambtenaar wordt, door den Raad dient te worden benoemd. Spr. wil dit aldus amendeeren. Desgelijks de heer'Z ondervan. De heer de Geus zegt, dat dit alleen geldt voor eene vaste betrek king. Hier is het een tijdelijk instituut. Uitvoerig wordt hierover van ge dachten gewisseld. De Voorzitter merkt op, dat deze regeling volgens het overal geldende model is inge richt, waarna de heer Grünwald zijn amendement intrekt. De heer Michels meent, dat rekening dient te worden gehouden >met de mogelijkheid, dat de directeur moet kunnen worden ontslagen en benoemd. Dit model is verkeerd; laten wij nu het voorbeeld eens geven en een goed maken. Tenslotte wordt, nadat hierover hoen en weer is gepraat, zonder dat men het eens kan worden, de concept verordening aangenomen, nadat ook. de heer Zondervan zijn amendement had ingetrokken. Artikel 4 is hiermede aangenomen. De heer De Zwart vraagt of het de bedoeling is ook het personeel te handhaven, hetgeen hem eene beris- piug van den heer Van N e c k op den hals haalt. Deze laatste protes teert tegen de veronderstelling als zouden B. en W. er zelfs maar aan denken dat personeel te ontslaan. Bij art. 6salarissen Directeur en personeel, wil de heer Zonder van het eerste door den Raad, het laatste door B. en W. bepaaldzien, en dan geen bedrag in de Verordening vastleggen, aangezien dat nooit geschiedt, doch dit laatste bjj instructie regelen. De heer De Geus is hier tegen. Juist om deze zaak geheel los te maken van andere, is de bepaling zóó gemaakt. De heer Michels merkt op, dat nu het salaris nooit gewijzigd kan worden zonder dat eene wijziging der Verordening noodig is en vindt dit nogal omslachtig. De heer Biersteker daaren- togen vindt het zoo erg niet. Iets anders is (zooals de heer De Zwart er- aan toe wilde voegen) er bij te zetten, dat alle kosten komen ten laste van het bedrijf. Dit spreekt overigens van zelf. Men kan ze ner gens anders opbrengen. Nadat de heer Biersteker nog heeft opgemerkt, dat, als het amende ment-Zondervan aangenomen wordt, er weer een voorstel moet komen om den Directeur salaris toe te kennen en dat kan dan niet op deze verga dering, trekt de heer Zondervan zijn amendement in, waarna het art. zonder verandering wordt aange nomen. Bij art. 7 (waarborgsom) wil de heer Grünwald die, in plaats van op f 1000, brengen op f 5000 wegens de groote geldelijke verantwoording, dia er aan vastzit. De heer Van N e c k stelt voor er f 2000 van te maken; de heer Adriaanse merkt óp, dat in verhouding tot de bedra gen, die den Directeur door de handen gaan f 5000 nog te weinig is, en dat de regeling van thans, in verband met het kasgeld, goed is. Het voor- stel-Grunwald komt in stemming en wordt verworpen met 2 stemmen vóór (de hh. Grunwald, Biersteker) en 1 blanco (De Geus). Bij 'art. 11 rnerkt de heer Bok omtrent de administratie op, dat de Directeur die onmogelijk nog zelf kan voeren en stelt voor een administra teur aan te stellen. De Voorzitter zegt, dat het in het voornemen lag dit t.z.t. te doen. Overgenomen wordt een amende- ment-Grunwald om den kassier bij wieu de gelden zijn te storten, te doen aanwijzen door B. en W. in- plaats van den Raad. De overige artt. en het geheele concept worden daarna aangenomen. Betasting gedistilleerd. Voorstel tot verdere en onvermin derde heffing van de belasting op het gedistilleerd na 1 Jan. 1917. (Zie Held. Crt. 19 Sept.). Bij acclamatie aangenomen. Rekening en verantwoording Armenraad over 1915. Rekening en Verantwoording van den Armenraad over Dienstjaar 1915. Voorgesteld wordt hieraan goed keuring te verleenen. De heer Spangenberg vraagt inlichtingen omtrent een zaklantaarn met 6- batterijen, de reparatie van een vulpen etc., die op de rekening voorkomen Waarvoor waren die noodig? Verder vijf stempels, een aantal wetten, enz. Spr. meende, dat de Armenraad bij zijne installatie wel alle wetten bezat, die hij noodig had. De Voorzitter zegt, den Raad hiernaar te zullen vragen. De heer Grünwald merkt op, dat de kosten van de vulpen voor den Raad komen als die pen door den Raad is aangeschaft. Natuurlijk zal de Armenraad niet anders ant woorden dan ja. De rekening wordt goedgekeurd en den heer Spangenberg de gevraagde toezegging gegeven. Belooning Vader on Moeder in het Armenhuis. Voorstel goed te keuren, dat de belooning van den Vader en de Moeder in het Armenhuis wordt gebracht op f 350.— met vrije woning, vuur, licht en water en zulks te rekenen van 1 April .1916 af. De heer Grünwald heeft met leedwezen gezien, dat de salarissen iets hooger zijn dan vroeger. Wat is echter de reden, vraagt spr., dat ze niet in overeenstemming zijn met die van den Vader'en de Moeder van het Weeshuis? Spr. wil de vaststel ling nog even aanhouden en infor- meeren naar de reden van deze regeling. De Voorzitter zegt, dat beide functies verschillen. Het is moeielijker de jeugd te leiden dan oude man nep en vrouwen. 1 De heer d e G e u s-merkt op, dat de regeling voor het Weeshuis ook van jongen datum is. De verhooging ondervond aanvankelijk veel-verzet. Het is thans gevaarlijk deze belooning als maatstaf te nemen. Een amende- ment-Grünwald zal de zaak verdagen. Laten we liever deze regeling eerst laten doorwerken. Hierover wordt nader vau ge dachten gewisseld. Het voorstel- Grunwald om de zaak te verdagen wordt verworpen met 18 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Harjer, Grunwald en Biersteker. Het voorstel B-. en W. wordt zon der hoofdei, stemming aangenomen, De V o o rjz i 11 e r deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van de heeren de Zwart c.s. om met ingang van 1 October cokes verkrijgbaar te stellen voor 50 cent per H.L. De Voorzitter merkt op dat destijds de toezegging is gedaan om met dit voorstel te komen en dat het in het voornemen lag het dezen avond te doen, doch dan tegen 60 cent, een prijs, nog ver boneden de audere gemeenten. De heer Over de Linden vindt 60 cent bezwarend voor tal van gemeentenaren. De heer Biersteker vraagt of het de bedoeling is dit punt meteen maar aan de orde te stellen? Spr. vindt het noodig dit eerst nog eens te onderzoeken. Binnenkort is toch weer een Raad noodig. Laat ons het nog even aanhouden. De Voorzitter heeft geen be zwaar daar tegen, doch meende, dat de Raad wel eene meening had over dit punt De heer Biersteker bedoelde alleen over den prys nog te discus- De heer de Zwart merkt op, dat de heer Biersteker inderdijd vroeg om de brandstoffen vanwege de distributie beschikbaar te stellen, en geen cokes. Toen werd door den heer Michels om cokes gevraagd. Daarop is nooit een antwoord van B. en W. gekomen, en wij zeiden toen zelve te zullen komen als B. en W. niet tijdig kwamen met een ant woord. Wij hebben gewacht tot de agenda verschenen was, en toen het er niet op stond, hebben wij ons voorstel ingediend. Vandaar dat het zoo laat is ingekomen. Wij kunnen deze last niet verhalen op het distri- butiebureaui Als er nu spoedig oen nieuwe raadsvergadering is, vindt spr. uitstel goed, anders niet. Voorzitter. Waarschijnlijk vol gende. week, omdat dit feitelijk eeu tusachenvergadering is. De heer De Geus houdt een, grootendeels onverstaanbaar betoog, strekkende te zeggen, dat de heeren de Zwart c. s. het voorstel B. en W.' niet hebben afgewacht. D*e heer de Zwart merkt op, dat dit voorstel niet zoo maar ter tafel wordt gebracht. Verleden jaar het al begin September aangeno men. Laat de heer de Geus eens naar den datum van ons schrijven ziendie is IS Sept., twee dagen na het verschijnen der agenda. De heer Over d Linden be pleit aanneming van dit voorstel. Wij hebben te zorgen voor tal van minderbedeelden, voor wie 60 ets. te veel is. De heer Biersteker zegt, dat het juist de bedoeling is aan alle gemeentenaren cokes te verstrekken tegen goédkoopen prijs. Wat de heer Over de Linden wil is philantropie, laat hij dan voorstellen de cokes gratis te geven aan de armen. De heer Over de Linden: Dat is vroeger al eenB geprobeerd, en toen hadden de menschen veel last met een bewys van onvermogen etc. De Voorzitter merkt op, dat we rekening hebben te houden met begrooting. 50 ets. is een zeer abnormale prijs, ver beneden den gewonen. En dit is eene distributie, waarvoor we niets vergoed krijgen. Het voorstel-Biersteker om de zaak uit te stellen wordt aangenomen. De heer Van Breda stemt voor op grond van consequentie, daar bij een "vorige gelegenheid gezegd is, dat men niet kan stemmen over een voorstel, dat den vorigen dag is ingekomen. Benoemingen. Dubbeltal voor de benoeming van een -Lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. (Vacature Bommel). 1. Mr. J. Sickinga. 2. Mr. J. H. Bybau. De heer De Zwart stelt voor deze voordr, terug te zenden aan de Commissie van Toezicht. Wij moeten voorzien in eene vacature van een raadslid-oud-onder wijzer. En thans komt men "met twee mrs. in de rechten. Spr. vindt dit niet de juiste wyze van behandeling. De heer Vau N e c k merkt op, dat de heer Bommel niet als raadslid is benoemd, wel als onderwijs-speci- aliteit. Maar waar zouden wij zoo'n tweede specialjteit vandaan halen? Het oedige is, dat men den weth. v. oud. benoemde. De Voorzitter zegt, dat er geen bezwaar is buiten de voordracht om te gaan. Zelfs zou de Raad om een andere voordracht kunnen vragen, omdat de heer Bybau weggaat. De héér Biersteker vindt het moeic- lyk de voordracht terug qe zenden met de opmerking van den heer Do Zwart. Iets anders is het voor vol gende gelegenheden dergelijke restric tie te maken. De heer De Zwart trekt nu zijn voorstel in. Benoemd wordt Mr. Sickinga. Onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de herhalingsschool ver bonden aan School 1 1. Mej. A. C. deVries, onderwijzeres School 1. 2. Mej. J. N. Bremer, zonder beroep. Na eene opmerking van den heer De Zwart wordt met 17 stemmen gekozen mej. A. C. de Vries. Mej. Bremer kreeg 4 stemmen. De heer Spruit vraagt voor hoelang die skibaan permissie heeft? Spr. meende eene week, doch de eigenaars van den grond schijnen goedgevonden te hebben, dit te ver lengen. Is dat door den Burgemeester goedgekeurd? vraagt spr. De Voorzitter zegt, dat de man de eerste week tegenslag had door ruw weer enz. en daarna verzocht heeft zijn verblijf een week te mogen verlengen.- De heer Michels merkt op, dat hier zoo'n schoone gelegenheid ge weest was de kermis, die nu al twee jaar niet gehouden is, te elimineereu. Spr. heeft nooit principieels bezwa ren gehad, hoopte dat zij nog wel eens haar eigen dood zou sterven, doch nu wordt zy zoo tusschentijds weer ingevoerd. We hadden zoo'n gemakkelijke manier gehad er af te komen. De Voorzitter antwoordt, dat het militair gezag thans toestemming heeft verleend. De heer Adriaanse vraagt of er voor de gemeente nog niet eepig voordeel uit te halen is? Ovérigens vindt spr. het gelukkig, dat zoovele stemmen zich tegen de kennis ver heffen. Men is nu genaderd tot de Rondvraag. De heer dé Zwart vraagt of B. en W. nopens de salarisregeling der- onderwijzers van plan zijn eerst te komen met een veranderde verorde ning of eerst een voorstel om salaris wijziging en daarna een voor wijziging? De Voorzitter zegt, dat de bedoeling is eerst de verordening te veranderen. De heer Zander merkt op, dat nu al wegens den oorlogstoestand in geen 2 jaar kermis is gehouden. Thans krijgen we ineens een kermis in 't klein, waar nu le. veel geld de gëmeente verlaat, waarvan niemand voordeel heeft, 2e. allerlei opstootjes uit voorkomen, tengevolge van het optreden van het rapaille, dat er werkt. Spr. heeft gehoord, dat er thans weer aanvragen zijn voor een circus en een stoomcaroussel en vraagt om rijpelijk te willen nadenken al vorens toestemming daarvoor t# verleenen. De Voorzitter neemt bij het verleenen van permissie steeds in aanmerking, dat hij niet als zede- meester moet. optreden. Alleen wat in strijd is met de goede zede dient geweerd te worden. Spr. kan moeilijk zeggen wat hij in dezen doen of laten zal, en wenscht te dezen opzichte onafhankelijk te blijven. •èDe heer (Spruit vraagt inlich tingen omtrent de rioleering Brou werstraat, de heer Biersteker omtrent de opening m.u.1.0. Den laatste antwoordt de V oorzitter, dat Ged. Staten die verdaagd heb ben wegens onvoldoende inlichtingen De heer -Baak bespreekt de op richting van een muziektent. Inder tijd is. een voorstel om prae-advies naar B. en W. gegaandaarvan heeft men nooit meer iets vernomen. Hoe ver is dat gevorderd? De Voorzitter zegt, dat in deze tijden zooveel dringender zaken voorziening eischen. Als de heer Baak straks de begrooting ziet, zal hij wel anders spreken. Op verzoek van den heer Bier steker gaat dc vergadering, na gesloten te zijn, in Comité-Generaal. PLAATSELIJK NIEUWS. 0« „KI". De onderzeeboot „K 1", gesleept door de sleepboot „Witte Zee", is den 18den dezer te Vigo aangekomen. 's Gravenhage, 20 Sept. Het voor nemen van den commandant dor onderzeeboot „K I", welk vaartuig den 18en dezer te Vigo is aangeko men, was om gisteren die plaats weder te verlaten ter voortzetting van de reis naar Indie. De „Noordbrabant". Blijkens by het Departement van Marine ingekomen bericht is Hr. Ms. „Noordbrabant" te Las Palmas aan gekomen. „Oefening kweekt Kunst," Zondag 17 September werden' (e Amsterdam door de Technische Com missie van het Nederlandsch Gymoa stieb verbond de proeven afgenomen ter bekoming van het vaardigheids, diploma, ingesteld door genoemden Bord. Door 6 leden van O. K. K. n. m.: de heeren W. B. Cruljff, C. C. Haringa, H. Schoon eveld. De l' Istelle, C. Bot, en G. Dunk werden de proeven voos de 2de graad met guusiig gevolg af gelegd eu behaalde daarmede het diploma benevens onderscheidiugs- teekon. Du proeven bestonden voor Gymnastiek uit een vrije oefening, een oefening aan elk der toestellen rek, harren, riogen, paard en bok. Vooi Atbletiek iu: .1 afstandmarscli van 35 K.M.,snelloop 100 M.,klimmen, gewichtheffen, speerwerpen, kogel stooten, ver en hoogapriogen met afzet links en rechts en polsstok vor en hoogspringen. ingang van 1 October de besteiliDg van postpakketten, met uitzondering van expresse-zendingen, des Zondags, wordt opgeheven. („St.-Ct.") Distributiewet. minister van landbouw heeft gisteren den gemeentebesturen mee- dat, de distributie der door hem kraebteus artikel 1 der Distri butiewet 1916 aangewezen artikelen, uitgezonderd ongebuild tarwemeel, rogge en varkensvleesch, waarvan de distributie reeds volgens de wet ge schiedt, zal aanvangen op 1 October. Zeamlllclens. Bij beschikking van den Minister van Marine is in verband met het op 26 October a.s. voor overgang naar vloot beschikbaar komen van de tusschen 6 eu 10 Augustus j.1. iu oefening genomen zeemiliciens van de 2e ploeg 1916 en landstorm- plichtigen der jaarklasse 1916, voor zoover zij tot de matrozen en stokers behooren, bepaald dat de zeemilicien b van alle kwaliteiten - uitgezonderd de kustwachters die in normaio omstandigheden op 1 Augustus 1916 recht op ontslag zouden hebben ge kregen, in hoofdzaak dus zij die behooren tot de lichting 1910, op 28 October a.s. in het genot van voorloopig klein verlof gesteld kunnen v/orden, voor zoover zij zulks zelf althans wenschen. De zeemiliciens der lichtingen 1911, 1912, 1913 en 1914, de lichtingen tot welker allossiub blijkens het mede gedeelde bfj de behandeling van hot wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm enz. 'het voor nemen bestaat, zullen, behoudens onvoorziene omstandigheden, ver moedelijk op de navolgende tijd stippen voor vertrek met klein verlof in aanmerking kunnen komen lich ting 1911 pl.m. 2 Februari 1917; lichting 1912 pl.m. 10 Mei 1917 lichting 1913 pl.m. 15 Augustus 1917; lichting 1914 pl.m. 23 November 1917. Voor do kustwachters zullen die tijdstippen ongeveer 3 a 31/" maand later vallen. Vlsch voor Engeland. Gisteren is in de Rljksvi?chha]!i.-u te IJmuiden de offlcieele iukoop van versche vlsch voor Engeland be gonnen. Er worden hooge prijzeu BINNENLAND. Ongaregoldheden onder het marine- pertoneel te Soerabaja. De Minister van Marine heeft aan de Tweede Kamer, uitsluitend ter kennisneming van de leden, doen toekomen een tiental exemplaren van. een relaas der feiten, welke zich bij de ongeregeldheden onder hot marinepersoneel te Soerabaja in Mei j.1. hebben voorgedaan, ey der maat regelen, welke te dezer zake door het marinebestuur zijn genomen. Djambi. (Officieel). Kolonol Kroesen kwam 16 dezer in Djambi aan, waar alles rustig was. Van de troepen vertrok een compagnie naar Moeara Tembesi, ton einde de telefoongeleiding te her stellen.- Majoor vau der Linde kwam te Saroelangoen-Djambi aan. Hij heeft rijst gezonden naar Bangko, waar gebrek aau dat voedingsmiddel heerschte.UitdeonderafdeelingRawas (Palembang) begint de uitgeweken bevolking naar Saroelangoen terug te keeren. Men seint uit Soerabaja aan de „N.Rott. Ct.": De stad Djambi is rustig, de be volking van Saroelangoen begint weer in haar huizen terug te keeren. Nabij Bangko hebben onze troepen een aanval afgeslagen van 1500 op standelingen, die 40 dooden en 60 gewonden kregen. (Dit telegram is haast geheel gelijk luidend met het eergisteren gepubli ceerde offlcieele bericht.) De Tel." verneemt nog uit Wel tevreden Majoor Van der Linden bereikte den 14den September Sarolangoen, dat geheel in vlammen opging. Kapi tein Brasser, naar Bangko opmarchee- rend, vond Ladangan djong lidoeng verlaten. Kolonel Van der Beeko, -van de Westkust komend, bereikte Moarabocgo. Verscheidene aanvoer ders onderwierpen zich vrijwillig. De bevolkiDg van Sarolangoen keert langzaam terug. Mails aangehouden. De stoomschepen „Ophir" en „Sindoro", onderscheidenlijk 29 Aug. en 17 Sept. te Rotterdam aangeko men, en de Koningin der Nederlanden, 12 dezer van Batavia te Amsterdam teruggekeerd, hebben op last van de Britsche autoriteiten de post te Falmouth moeten lossen. Voorzitter Tweade Kamer. Bfj Kon. besluit van 20 dezer is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, mr. H. Goeman Borgesius, lid van die Kamer. a.in poitpakkatbotilllng op2ondig. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat mot Weer vlotgekomon. De stoomkorder .„Zaanstrooin Twee", gistermorgen door liet zuster schip „Zaanstroom Drie" eu de marinesleepboot „Bilitoy" vlot ge bracht, moet eerst de opgevischto mijn afgeven alvorens to mogen binnenkomen. Ovarvloedlga vangsten. Zooals uit onze verschillende op gaven van de laatste dagen blijkt, komen meerdere loggers met buiten gewone haringvangsten te IJmuiden binnen. Van enkele waren de netten zoo vol dat ze te zwaar werden, zonken en verloren gingen. Eén dor vaartuigen gaf 10 last op een ander vaartuig over, omdat men ze öiet kon ver werken. Vette vondst. Aan den zeedijk bij Wissenkerke zijn 40 kisten margarine aangespoeld, gemerkt p't Haantje". Elke kist houdt ongeveer 25 pond in. De margarine is voor 60 ct. per K.G. voor de inwoners verkrijgbaar gesteld. De loodsboot bracht te Hoek vau Holland 350 in zee opgeviachte kisten boter aan. Een geneesheer gearresteerd. Dinsdagmiddag te 2 uur heeft du justitie een inval gedaan in de woning van dr. C. E. Fiedeldfj, arts, Heraouy- sfcraat 13, te Amsterdam, op ver moeden van overtreding van art. 251 bis van het, Wetboek van Strafrecht. De huiszoeking geschiedde tijdous het spreekuur; er worden eonige vrouwelijke patiënten aangetroffen, die in verhoor genomen werden. Het onderzoek duurde tot ruim vier uur, Als gsvolg dezer huiszoeking werd dr. Fiedeldij met de politiebreack,die o.m. voor het vervoer van verdachten dient, op last der justitie overgebracht naar hot intruc-tiegebouw aan de Leidschekade. Oldenzaal overstappen. Uit Oldenzaal schrijft men: Geen dag nagenoeg gaat er voorbij, of de douane aan het station alhior heeft allerlei eetwaren of andore artikelen, waarvan de uitvoer verbo den is, van passagiers naar Duitacb- land in beslag te nemen. Oadanka de vele inbeslagnemingen blijven dergelijke reizigers onverbeterlijke smpkkelaars. Op de geheimzinnigste en vaak meest zonderlinge wijze is de smokkelwaar in de coupé's of W. C.'s verborgen. Bij voorkeur wor den voor dit doel de rijtuigen le en 2e klasse geëxploiteerd. Geldt het een nog al belangrijke partij, dan is de eigenaar in den regel niet onder de passagiers te ontdekken. Om nu aan deze smokkelarij voor goed een einde te maken en-tevens om de langdurige, tfidroovende con- tróle te beperken, moeten alle passa giers, te Oldenzaal uit ons land aan komende en bestemd voor Duitscbland, in een aldaar gëreedstaanden trein der H.IJ.S.M. overstappen. Op deze wijze wordt de contrólê heel wat vergemakkelijkt. Een sobande. Ten gevolge van het feit, dat momenteel voor vuil vet, bestemd voor technische doeleinden, als kaar- senfabricatie etc., zulke ongehoorde prijzen worden besteed, laten verschil lende slagers schooD consumptievot van schapen en runderen eenvoudig bederven om vuil vet te kunnen leveren, dat niet geschikt is voor menschelijk yoedsel! Het gevolg: is dat er eene zoo groote schaarschte komt aan con3umptlevet, dat prijzen moeten worden besteed die hoogur

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5