HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. gratis. HOTEL „BELLEVUE", Café Restaurant No. 4677 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1916 44o JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ot., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 46 6tf-„ „0.85 Modeblad 75 tflO „1.1» Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ei Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbat.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden madedeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elko regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen piasteen worden 2S°/o hooger berekend. Broote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exsmplaar cent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Maan Zon Sept. op: ondu: op:ondar: Zondag 84 m 3.29 a. 6.37 6.49 6.6S 6.60 7.80 Maandag 86 Dinsdag 26 Woensd. 27 Dondord. 28 VH| dog 29 Zaterdag 30 - 7.8 6.60 6.61 6.61 7.86 8.10 65 6.68 6.49 8.10 8.46 6.17 6.65 647 8.46 9.20 6.88 867 6.46 9.20 9.60 6.62 6.69 6 42 9.66 1050 7.18 7.- 6.39 10.80 10.66 Ob abonnementsprijs van de „Heldersche Courant" la thans per kwartaal In de stad 75 ceet, franco per pest ft.—. Wy vermelden dit bier afzonderlijk, aangezien het op bet oogenblik nog niet mogelijk is, dit in het hoofd van het blad te veranderen. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 3de kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 October a.sM zullende andera daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/s cent beplakt te worden. De prjjp van het Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post, van de Held. Crt. 75 ets. voojr de stad, f 1. - fr. p. post. ZIJ die zloh thans reeds met Ingang van 1 Ootober op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers OE OORLOG. Da legerberichtan van 20 an 21 Saptambar. Van het W e s t él y k front. Aan de Somme hebben de Duit- schers de verklaring der FranscheD, dat zij niet tot tegenaanvallen in staat waren, gelogenstraft. Het Fran- sche communiqué van 20 Sept. meldt dat de Duitschers op een ffont van ongeveer 5 K.M. van de hoeve van Le Priez, die ten O. van Combles ligt, tot aan de hoeve van het bosch Ingezonden Mededeellng. Voor Uwolkindoron, olioroos rij twintii joor rijn. Het licht slechts aan U, Uwe kinde ren het noodzakelijkste te versohaffen voor een gelukkig bestaan. Indien het noodlg is hunne hoedanigheden te ontwikkelen, hun een vak te leeren, óm hen in alle omstandigheden te behoeden tegen gebrek, toch moet men hun vóór alles eene goede ge zondheid geven. Voor de gezonde jongelui liggen tal van betrekkingen open, die onbereikbaar zijn voor zieke- lljken en zwakken, welke bij gelijken veratandelljken aanleg ver achter blijven, omdat zy geen voldoende kracht kunnen ontwikkelen. De jonge meisjes van haar kant zullen mis schien geheel haar leven de gevolgen ondervinden der slechte omstandig heden, waarin zij hare groeijaren hebben doorgebracht. Op het tijdstip hunner vorming dus, moet gy bij zonder waken over de gezondheid Uwer kinderen, vooral van Uwe dochters; geheel het organisme is gedurende dien tijd verplicht een zwaren arbeid te verrichten. Om nu de opgelegde inspanning te verdragen is het van belang dat het bloed waar uit het weerstandsvermogen geput wordt zelf sterk genoeg is om de verbruikte krachten te kunnen ver nieuwen. De ouders zullen dus Wijs doen mét op dat tijdstip met regel matige tusschenpoozen gedurende den geheelen gevaarlijken tijd, hunne kinderen eene behandeling te doen ondergaan met de Pink Pillen, die het bloed rijk en zuiver maken; de versterkende hoedanigheden dezer pillen maken ze tot het uitnemende krachtmiddel voor den huwbaren leeftijd. De Pink Pillen zijn niet alleen de groote versterker van het bloed, maar bovendien de krachtigste opwekker der zenuwen. Lijders aan bloedar moede, verzwakten, overwerkten, lijders aan neurathenie, aan maag pijnen, hoofdpijnen en rheumatiek vinden er een boven alles uitstekend geneesmiddel in. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.76 per doos, en ffl.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat en H. W. ZES EL, Kanaalweg 68; te Schagen bü J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. van 1'Abbé, ten Z.O. vanBouchaves nes, verwoede pogingen hebben ge daan, om de Franschen uit de pas veroverde stellingen te werpen. De slag duurde den geheelen dag op een front van ongeveer 5 K.M., van de Priez-hoeve tot ten Z. van de hoeve van het Labé bosch voort. De aan vallende kolonnes liepen verscheidene "sn storm en aan hun aanvallen was een hevig artillerie vuur voor afgegaan. Ooze troepen boden aan alle aanvallen prachtig tegenstand, dreven den vijand in bet kruisvuur "van machinegeweren en kanonnen terug en behielden overal het geheele veroverde terrein. De strijd was bij zonder hevig in de buurt van de hoeve van Priez en van Boucbaves- Aan het front van de hoeve van Priez werden de aanvalsgolven in vuur verpletterd. Men zag den aanval breken en de Duitschers in wanorde terugstroomen achter de heuvelkling. Het veld was met hun dooden bedekt. Na verscheidene bloedige misluk kingen kregen de Duitschers vasten voet in het Noordoostelijke gedeelte van Bouchavesnes, waar zij echter door een onweerataanbaren tegenaan val met de bajonet weer uit verdre ven werden. Wij namen 60 gevan- in, onder wie verscheidene offi cieren. Het Duitsche legerbericht van 21 Sept. geeft het, na een verbitterd gevecht, weer verloren gaan van het gewonnen terrein in Bouchavesnes en bij Rancourt toe. In het Fransche legerbericht van 21 Sept. wordt verder omtrent de situatie op dit terrein gezegd, dat Duitschers hun aanvallen niet hebben hervat. Omtrent de gebeurtenissen op het overig deel van het Fransche front zegt dit bericht In Argonne is een Duitsche aanval op de Fransche stellingen vanFour- de-Paris, ondernomen na een mijn- ontploffing, door Fransch spervuur verijdeld. Op den rechter-Maasoever hebben de Fransche troepen gisteravond ten Zuiden van het Thiaumont-werk twee ondernemingen uitgevoerd, die bizonder goed zijn geslaagd. De Fran schen vermeesterden twee loopgraaf gedeelten, maakten een honderdtal gevangenen, waarónder twee officie ren, en veroverden een machinege weer. In het Oostelijk gedeelte van het Vaux Chapitrebosch hebben de Fran schen hun linién een honderd meter vooruitgebracht. Het Engelsche communiqué van 21 dezer zegt"Opnieuw hebben slag regens de operaties belemmerd. Ten zuiden van de Ancre hebben wij hevige tegenaanvallen van"den vijand afgeslagen met zware verliezen voor de Duitschers. In deze streek zijn wij vooruitgekomen en zijn op tal van punten de vijandelijke schan sen binnengedrongen. HELDER. Intarc. 49. aeSKBa mei tuin. Mooi gelegen In het centrum der «tad. GOEDE NNSBMPT1L - ÜDIIITEI1EIE1IEH RESTA1R4H! DEI tEIEElEl DIE. Diners worden aan huis bezorgd. WILHELMINA-BILLARD. Vergaderlokalen disponibel. Van den Balkan. De Roemeensche en Russische troepen hebben in de Dobrqedsya een belangrijk succes te boeken. Het leger-" bericht van 21 Sept. uit Boekarest meldt daaromtrent: In de Dobroedzja is de slag, den 16en dezer begonnen en tot den avond van den 19en in hevigheid toegenomen, Donderdag geëindigd met een nederlaag van den vijand, wiens troepen bestaan uit Duitschers, Bulgaren en Turken. De vijand is naar het Zuiden teruggetrokken. Op zijn terugtocht heeft hij dorpen in brand gestoken. Uit Berlijn werd 21 Sept. gemeld, dat de strijd in de Dabroedzja tot slaan gokomen is. In Macedonië zijn de Serviërs nu in het bezit van den belangrijken, berg Kajmaktsjalan gekomen. Het Bulgaarsche bericht over afgeslagen aanvallen van de Serviërs op een hoogte „bij den Kajmaktsjalan" is daar niet mede in tegenspraak. Florina is, nadat de plaats reeds de geallieerden bezet was, door de Bulgaren van een gunstige stelling ten W. van de stad af gebombardeerd. Er is daar nog verwoed gevochten, tot het zware geschut van de ge allieerden opgevoerd was, waarna, volgens hen, het Bulgaarsche geschut tot zwijgen iB gebracht. jlezter hebben te Campsbaai. Om lalfelf vertrokken drie met driekleu ren versierde groote tramwagens, zwaar beladen met vroolijke gasten. Ten slotte nog een woord van hulde voor het gedrag van Janmaat. Hoe gemakkelijk had het eens tot een botsing kunnen komen met de vele soldaten uit Australië, die, op reis naar Europa, een paar dagen alhier vertoeven. De vrede werd echter nooit verstoord. MOF I Het geval Gosch-ter Sp i 11. Het lid van de Tweede Kamer, mr. dr. J. H. W. Q. ter Spil, had eenlgen tijd geleden op een wandeling in den Haag onder don naam van een Duit- scher aan diens woning het woord wmof' geschreven en was door dezen gevolgd en ter verantwoording ge roepen. De heer ter Spil verzoekt nu aan de dagbladen het volgende op te BINNENLAND. Van het O o s t e 1 Ij k front. De Duitsche en Oostenrljksche richten van 21 Sept. meldenTen W. van Luck zetten de Russische garde, samen met andere sterke strydkrach ten, hare aanvallen tegen de troepen van generaal von Bernhardi voort. Bij Korydnieca is de strijd nog niet geéindigd. Voor het overige is op een 20 K.M. breed front de dikwijls her haalde stormloop met zware verliezen mislukt. De strijd aan de Narajofka wordt voorspoedig voortgezet. In de Karpathen herhaalde ook gisteren den vijand zijn hevige aan vallen. Plaatselijke voordeelen in de buurt van den Pantjrr-pas en in het Tatarca-vak ten N.O. van Kirli-Baba daargelaten, is hy overal met zware verliezen afgeslagen. B\j den Baba Ludowa stormde hij zeven maal tegen onze stelling. Jagers van verschillende Duitsche stammen onder leiding van generaal- majoor Boêfz hadden een voornaam aandeel aan het zegevierend verweer gehad. De op 19 Sept. in's vljands handen gevallen kop van de Smotrec ia in een stormloop heroverd. Het Russische legerbericht van 21 Sept. is zeer kort. Het spreekt van voortzetting van de aanvallen, en meldt het gevangennemen van ruim 40Q man in de Karpathen, ten Oosten van den berg Pantyr. Van het I taliaa nsch-OoBten- r U k s c h e front. Het Oostenrljksche bericht van 31 Sept. bevat niet anders dan de mede- deeling, dat er geen gevechten van beteekenis zijn geleverd. Het Italiaansche bericht van den- zelfden dag is iets uitvoeriger, doch bevat evenmin feiten van belang. Van het Roemeensche front. VolgenB berichten uit Berlijn en Weenen zyn de Roemeniörs in Zeven burgen weer op een punt naar bun land teruggedreven". Dat punt ligt bü Petroseny. De stad Petroseny, die op den derden dag van den oorlog door de Roemeniörs in bezit was genomen, ia nu weer in Oostenrljksche handen. In de passen van de Zevenbergsche Alpen zal nu wel verder gevochten worden. In heel Zevenbergen is het koud en in die bergen ls reeds veel sneeuw gevallen. Da „Noord-Brabant" in Kaapstad. Uit Kaapstad wordtt aan de „N. Ct." geschreven Donderdag j.1., den 16en, kwam de Noord-Brabant" binnen, terng van haar reis naar Indie, en thans met afgeloste bemanning op weg naar huis. Slechts de commandant v. d. Wal, de le officier Koops, de 24 adelborsten en 2 bootslui waren dezelfde als op de heenreis. Het verblijf in-onze stad is ditmaal kort, maar 6 dagen. Morgen vertrekt dit schip weer. Onnoodig te zeggen, dat vooral voor officieren en adelborsten het verblijf alhier weer zeer aangenaapi was. De laatsten haddén reeds op de heenreis vrienden gemaakt en voelden zich weer thuis. De officieren hadden een feestdiner in de City Club, als gasten van Sir Frederik de Waal, den administrateur der Kaapprovincie. En verder werd op al hun vrijen Hjd vrijwel beslag gelegd door auto tochten en bezoeken op aitnoodigin- gen van particulieren, enz. Zooals aangestipt, was gisteravond de helft der adelborsten bij president Reitz, de andere helft was bij de familie Bljleveld te Rondebosch. Matrozen en mariniers vermaakten zich intusschen op hun manier. Men kon het velen aanzien, dat ze zwaren Indischen dienst achter den rug had den enkelen zien er bleek uit. Echter - het Indische leven ge woon - wisten velen vriendaehap aan te knoopen met het vrouwelijk geslacht alhier kleur scheen geen bezwaartaai-moeilijkheden van Hooghollandsch of Afrikaansch be staan alleen by „geleerde" AfrikanerB ius wandelde Janmaat gezellig koutend in onze heerlijken winter zonneschijn. Zondag was er kerkparade, in zoo ver als een dertigtal manschappen in rij en gelid, ter kerk ging en na den dienst veel bekijks had om de Hollandsche commando's, ferm ge geven en flink uitgevoerd. Ook vele officieren en adelborsten woonden den dienst by. Zooals gewoonlijk, kerk vol; terwyi de mooiecostumes der dames en de talrijke hooge hoeden en lange manèls" der heeren aan dén morgendienst altyd zekeren luis ter geven. Gisteren hield de „Noord-Brabant' haar at home. Evenals de eerste maal was het er gezellig en hartelijk, De organisatie der üïtnoodigingen, die van het eerste zoowel als van ons tweede consulaat schenen uit te gaan, liet aanvankelijk te wenschen over, daar het de bedoeling scheen het getal bezoekers te beperken. Eerst op den morgen van de at home verscheen een kennisgeving in de bladen, dat niet leden van het A. N. V. op aanvraag aan het eerste consu laat een kaart konden krijgen. Aan vele leden van het A. N. V. was een kaart toegezonden. En, lest best, is beden het onthaal van de manschappen. Met grooten yver was de heer (eigeniyk baron) Van Zwieten bezig geweest gelden in te zamelen voor dit doel en dat niet alleen onder de burgers alhier, doch ook op de Nederlandsche sche pen, waar de passagiers, die ge durende een maaltijd te vangen waren, gaarne Iets bedroegen. Zoo is een aardige duit bijeengebracht en zal Janmaat vandaag in het prachtige weer ongetwijfeld onvergetelijk veel Da nlauwa Bisschop 0. K. Kerk. In de kerk der Oud Katholieke gemeente te Egmond aan Zee is Dinsdagmorgen pastoor H. T. J. van Vlijmen gewijd tot bisschop van Haarlem. Ein babbaltji vin Griat Optimist. VIII. Bijzondere redenen, welke in dit verband niet ter zake doen, noopten my tot nog toa over het bekende ge val te zwygen. Thans acht ik het jepast een opheldering te geven, wyi i meen bij alle weidenkenden er aan spraak op te mogen maken, dat de beteekenis dezer zaak niet buiten haar werkelijke afmetingen word uitge breid. Natuuriyk zal, tegenover het publiek, dit woord, mijn laatste woord zijn. Op een mooien zomeravond met myn gezin terugkomende van een wandeling, wordt plotseling in de Riouwstraat (niet in dat gedeelte waar Ik zelf woon) myn aandacht getroffen, doordat op een gesloten hoerenhuis, naast de deur, in reusachtige Duit sche (Gothische) letters de naam van den bewoner, Karl Gosch, staat. Een lachende uitroep: „zou dat een mof wezen een greep naar een potlood in myn vestzak, waarmede ik, op de geverfde pui, in kleine letters, over eenkomstig myn gewone handschrift „mof" (of „mof?") schryf. Ziedaar bet feit. By hetgeen gevolgd is, was myn weigering om aan den eisch des heeren Gosch tot het bekend maken van myn naam, te voldoen, een ge volg van diens toon en houding, niet het minst van zyn bedreiging myn vrouw en kinderen na te loopen; reden, waarom ik zelf een anderen weg insloeg. De bemiddeling van een jolitieagent, teneinde my van hinder- yk volgen te bevryden, ia door my ingeroepenaan dezen dienaar van het Nederlandsch gezag heb ik na tuuriyk zonder aarzelen ik meen zelfs ongevraagd myn naam en adres kenbaar gemaakt. Geen oogenblik heb ik by myn op schrift er aan gedacht iemand, wiens naam my zelfs tot dien tyd onbekend was, te beleedigen of onaangenaam te bejegenen. Dat opschrift of onder schrift was een plotselinge opwelling, als reactie op iets wat my als be- lacheiyk trof. Het weinig gepaste dezer reactie zal ik de eerste zyn om te erkennen, en zelden heb ik een oogenblikkeiyk gemis van zelfcontrole zóó sterk be treurd. Ik heb my dan ook bereid verklaard, den heer Gosch over het feit myn volledige verontschuldiging aan te biedeneen bereidverklaring, welke afgestuit is op de weigering van den heer Gosch, daarmede ge noegen te nemen, tenzy ik tevens verontschuldigingen aanbood voor andere uitingen, welk ik, volgens hem, in onze latere woordenwisseling zou hebben gedaan, doch waaraan ik stellig weet my niet te hebben schul dig gemaakt. Over ia grant gakonaa. In de buurtschap Woold (gem. Wlnterswyk) is een Duitsche deser teur aangekomen, die tegelijk zyn geheel huisgezin heeft meegenomen. De man, een 86 jarig landbouwer uit een der Duitsche grensplaatsen, had reeds twee jaar aan het front ge streden, was ook gewond geweest en verzocht nu om andere militaire diensten. Toen hem dit geweigerd werd, maakte hy van zyn verlof ge bruik, om naar ons land te gaan, waar hij vele verwanten heeft wonen. In een twygweerd by de bosachen van baron Stratenus onder Diepen veen is Woensdag door een tweetal jachtopzieners aangetroffen een uit Duitsche gevangenschap ontvlucht Russisch krijgsgevangene. De man was uit Minden gekomen en reeds 36 dagen onderweg. Den laatsten tyd had hy zich gevoed met paardeboonen. By zqn ontdekking meende hij eerst, nog in Duitschland te zyn. Na van nieuwe kleeding enz. te zyn voorzien, werd de man naar Rotterdam ge bracht. Donderdagmorgen is te Wlnters wyk een Fransche officier, een kapi- tein-leeraar van de militaire school te Saint Cyr, aangekomen, die 500 K.M. van zyn interneeringskamp had geloopen. Varzamallng Misdag. Men meldt aan het „Handelsblad" dat de particuliere kunstverzameling van wyien den kunstschilder H. W. Mesdag voor een zeer aanzienlek be drag is overgegaan in handen van een combinatie van koopera in Ame rika. In dit verband vernemen wy nog dat het bedrag van den aankoop, hooger is dan het bedrag waarvoor de verzameling indertijd het Ryk is aangeboden. Na de meeting in Augustus op Texel gehouden ('t is myn schuld niet, dat er van Griet niets over in de Heldersche Courant" heef t gestaan, want 'k heb er een artikeltje over geschreven, doch door de papier- schaarschte moest het ongedrukt blijven) zei Dr. Aletta Jacobs tot me by 't afscheidnemen„Dag Griet, b 1 y f zoo optimist, als je tot nu toe was I" Nu, dien wensch had ik j.1. Dins dag 19 Sept. wel noodig, want de heele betooging was feiteiyk één groote teleurstelling. Dat we dan ook 's avonds by 't naar huis gaan gedurende den ge heelen rit uit volle borat zaten te zingen mooie BchoolliedjeB zooals „Waar de blanke top der duinen", enz. (we schenen dien avond dan wel bijzonder blakend van vader landsliefde ondanks onze teleurstel ling) kwam dan ook wel, door dat er, behalve een Griet Optimist, by ons troepje nog was een Marie Op timiBt, een Truus Optimist, een Anna Optimist ja, dat het eigeniyk alle maal Optimisten waren, 't Was leuk - een paar marinemannen, die eens om 't hoekje kwamen kyken en eerst de kiesrechtvrouwen een beetje in 't ootje wilden nemen, zongen ten slotte luidkeels mee. Nu dan allereerst moet me van 'tbart, dat de troonrede ons een tegenvallertje was. We hadden zoo gehoopt en ook wel een beetje ver wacht, dat een koningin, die zooveel biyk geeft van zelfstandigheid en kordaatheid (denk maar eens aan die duikboot-geschiedenis van kort ge leden, hoeveel mannen hebben daar geen lef toe) dat zoo'n koningin wat meer haar aandacht zou hebben ge schonken aan den wensch van al die duizenden vrouwen in haar land, die ook toonen gevoel van eigen waarde te bezitten. En dan de onder- wyswet, die ook zoovelen nog aan 't harte ligt. Maar helaas, de ellendige oorlog met al zqn aanhangsels was weer het voornaamste punt. Sn was ons nu nog maar wat vryheid toegestaan in Den Haag, we waren toch heel ordeiyk en rustig, maar neen als een bende vee werd je opgejaagd van 't Binnenhof; dien ders te paard achter je vooruit vooruit je wist niet waar je biy vin zou Eindeiy k gelukte het dan nog ons hoofdbestuur om toegang te kra gen (de Koningin kreeg nog een mooi bloemstuk ook) en mét het hoofd bestuur eenige leden, waaronder ook een paar van onze afdeeling, maar, jammer, uw onderdanige dienares Griet behoorde niet tot de gelukkigen. Neen, dan hulde aan den Amster- damschen burgemeester, dat is een man, die rekening houdt met de ver langens en nooden van het volk. Daar in Amsterdam mag het wel, en zelfs die reuzenoptocht van de S.D. A.P. op Zondag 17 Sept., waar ónze in Juni nog niet by baalde, en d i e was al schitterend, ging ordeiyk zyn gang, ook toen geen wanklank. Waarom dan in Den Haag niet? Als we nu nog suffragettes waren, die met bommen en zweepen werkten, zooals in Engeland, maar wy, rustige Hollandsche vrouwen 1 Nee hoor, 'k biyf er bij, 't waa min, zoo'n behan deling, en je moest, zooals ik, eens even midden in 't -gedrang raken, om te hooren wat het Haagsche volk er van dacht. Even dacht ik zelfs: ,'t wordt een opstootje", want een kerel stond zóó te keer te gaan en een agent naderde reeds, toen pakten een paar vrouwen den man beet en poogden hem te kalmeeren: „Ben je bedonderd, Ko, wat wil je nou eigen iyk Hou je gemak, kaffer, daar komp een klabak, verrek vent, stil toch!" Toen we kwamen in 't Haagje - alles leek zoo meoi 't zonnetje brak door en een aantal Haagsche zuateren wachtten ons reeds. By groepjes van acht werden we inge deeld en ieder troepje kreeg een post. Wy tramden naar 't Voorhout met een leidster en begonnen daar pro- pagandalectuur uit te deelen. Op sommige plaatsen kon je aan de vele papiertjes in de modder zien, dat andere leden ons al vóór waren geweest. Typisch de houding van 't publiek tegenover ons, suffragettes. Sommi gen namen de biljetten vriendelijk aan, (een oude heer dopte er zelfs nog diep bij), anderen grepen haastig, on verschillfg naar zoo'n paar papiertjes en weer anderen liepen je met opge heven hoofd als de beleedigde onschuld voorby. Hoe durfden we het wagen, zég 11 Na eerst wat gebruikt te hebben, zochten we dan een plaatsje op in de rijen toeschouwers, die de koningin in haar galakoets hoopten te zien* Nu was dat voor my geen nieuwtje, dus zou ik onderwyi even een paar kennissen opzoeken en om half drie op 't Binnenhof present zyn. Echter, dit was in zekeren zin myn ongeluk, Toen ik op bepaalden tyd aanwezig was en ik tusachen den menschen- drom inraakte, was er van zoeken naar ons clubje geen sprake. Ik loer de en loerde - sprak met dit geel witte lint, en dan weet met dat, ook allemaal eenlingen, die verlaten ronddoolden en eindelijk gingen we met een troepje van ruim twintig naar Scheveningen, na herbaaldeiyk door „die Polizei" verdreven te zyn. Daar zouden wij immers na afloop komen. Maar ook hier geen Heldersche neus te zien. Toe^ dook er een zes tal Franekers op (er waren van de 80 Franeker leden, 24 naar Den Haag getrokken, een mooi percentage tochl) en zocht ik myn heil maar by de kloeke Friezinnen. Tezamen trokken we stadwaarts en gingen wat eten, doch de vegetarische kost smaakte ons „Fryske Selskip" niet en my evenmin, al was de omgeving er ook smaakvol en artistiek. Zoo Bloeg dan voor my dra hel uur van vertrek. De Friezinnetjes bleven overnachten en zouden de vergadering in den Dierentuin by- wonen, ik kon dat helaas niet. Op myn dooie gemak slenterde ik door de Wagenstraat op 't station aan en stond net een snoepje voor mijn Kees uit te zoeken, toen luide begroetingen me deden omzien. Waarempel, de Helderschen hadden hun verloren schaap weergevonden. Nu, de rest weet u, hè? Toen we dan zoo vol vuur zongen van,'k Heb mijn wagen volgeladen vol met ouwe wyven" en dan 't derde couplet: ,'k Heb myn wagen volgeladen vol met jonge meisjes", zullen de lui, die het hoorden niets anders gedacht hebben of laatstgenoemden waren aan 't woord en niet, dat er al zoo veel vrouwen by waren, die al nou ja - een tikjeNee hoor, 'k zeg niks meer. Ky ven deden we ab soluut niet en wie weet richten we nog geen zangkoor op. G'ndag van Griet. Ingexenden Mededeellng. Vadir an zoon. Vader was een mager mannetje, met een rood verschoten hanganorretje en een bleek, Ingevallen gezicht, maar bedaard, heel bedaard. Zyn kleeren deden een ydele poging om een andere man van hem te maken dan hy was. Want hy droeg een kort broeide en lange peper-en-zóut-kleurige kousen en klompen en een zuidwester. Maar 't ventje dat er inzat, hoorde niet by deze uitrusting van forsche, moedige mannen van de zee. Zyn beroep was achter een kar loopen met rommel, oudyzer, vodden, beenen, enz. enz. Dat ondekten we aan zijn stem, aan zyn gelaat en aan zyn zoon, die met zyn vroeg-oud hoofdje over den handel van den dag sprak en z'n vader allerlei goocheme ant woorden gaf en die af en toe van een augurk uit de pekel hapte. Beiden stonden op do trap van den "Zeedyk, tusschen de twee witte hekken, waar je eenigszins beschut was tegen den uitbarstenden wind, die met wild en woest geweld uit het Z.W. woei. De lucht was effen grys en soms kwam een zwarte schaduw en een gruwzaam buitje aan en staken de regendroppels als spelden. En de zee klaagde en toornde met diepen donder van bonzend water rommelend zwaar veraf maar dichtby zoo driftig, aanhoudend alsof de steenen weer eens ontzettende klappen moesten hebben. Doch vader en zoon bleven onder dat alles kalm, staardeD alleen maar nieuwsgierig □aar de kust waar een tumult van golven was en waarlangs de branding trok. Totdat hun aandacht werd ge vestigd op iets dat pyisnel naar het walletje kwam. Een oogenblik keken ze rond en toen stapten ze over de keien naar den kant van 'fc water. Voorzichtig liepen ze naar het hoofdje dat blank stond en waar het wit schuimende van golven. Met onbe dwingbare kracht werd daar aan stonds een groot, zwaar stuk hout over de paaltjes geslagen en vader en zoon waren er als de kippen by om het natte voorwerp met een Bteirk eind touw hoogerop te halen. Dat gelukte en toen ze het met veel moeite heelemaal op den dyk hadden, stond er een handwagen gereed waar het „brandje" op moest. Er was heel wat om te doen eer het zoover kwam. Twee sterke mannen hielpen voor een borrel ouwe klare. En toen ze met z'n vieren het zaakje goed voor elkaar hadden, bezweek het karretje aan één kant en smakte de vracht met veel lawaai op den grond. Vader was geheel verslagen en zyn zoon stond ouwemanachtig bezorgd te knikken, met kleine, wyze knikjes van teleurstelling. En achter hun rug trokken twee groote kerels spottende gezichten. Maar eindeiyk kwamen vader en zoon weer tot zichzelven en toen de wagen zoo goedmogeiyk was hersteld, verdwenen ze er mee in donker, richting ouwe Helder. der beweging, welker dienaresse zij, in alle bescheidenheid, al dien tyd geweeatis, vermeerderen ook de werk zaamheden en praeBtaties van dit orgaan. Het standpunt der vereeniging, het beoefenen der zangkunst, en dit aan te wenden voor propagandistische doeleinden voor en in de moderne arbeidersbeweging, waaronder wy verstaan de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en het Nederlandsch Vakverbond, moet een aansporing zyn voor de ons sympathieke lui, wan neer zy over eenig stemgeluid en tevens vrijen tyd beschikken, zich onverwyid aan dit verdlensteiyk instituut op te geven. Het bestuur stelt daartoe de gelegen held open tot 1 October a.s. op de repetltie's, die eiken Maandag- en Dinsdagavond te 8 uur in het Hel- dersch Marine-Gebouw gehouden wor den. Vooral mannen zijn het meeat noodlg, maar niettemin zyn ook vrouwen zeer welkom. De leeftydsgrens is voor mannen 18 jaar, voor vrouwen 16. In de zekere overtuiging dat onze oproep niet tevergeefs zal zyn gedaan, roepen wy allen, die met het boven omschreven doel sympathlseeron, vrijmoedig toe Kun je zingen? Zing dan mee I Namens het bestuur der Arb.-Zang- vereenlglng „Kunst aan 't Volk", J. Bomjuw,. Voorzitter. C. Tuuxjütb, Secretaresse. F. Voor hen die dit lezen en moehtea denken, dat dit stukje een noodkreet ls van een op sterven liggende vereeniging, zy gemeld, dat w^j op het oogenblik bezitten, 70 werkende en 110 kunstlievende leden, r dat wjj dit aantal ook langs dezen weg willen trachten te verdub Als boven. lui xaoi Een soldaat wilde op de markt te Wesel eenige eieren koopen, maar de boerin vroeg S.70 mark voor het dozy n, wat de man te duur vond. De koop vrouw antwoordde op zyn betoog't Is oorlog, men moet nemen wat men krijgen kan." De Boldaat vatte dit woordeiyk op, nam zes eieren uit de mand en ging er mee weg. Op den eisch tot betaling, gaf hy de vrouw met hare eigen woorden bescheid „Men moet nemen wat men krijgen kan." Daar zy een woekerprijs had gevraagd, durfde zy den man niet aanklagen. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Vergun ons eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen, bedoeld aan het adres van velen onzer vrienden en geestverwanten, trouwe lezers van uw blad. Het onderwerp is de Arbeiders- Zang vereeniging „Kunst aan 't Volk", onder leiding van den directeur Job. Brands, welke vereeniging zich mag verheugen in een goede reputatie gedurende meer dan zes jaar, van de Heldersche Ingezetenen, zoo ook daar buiten. Wat deze zangvereenlging gedu rende den tyd van haar bestaan op haar terrein reeds gepraesteerd heeft, mag voldoende bekend veron dersteld worden. Maar met het groeien liifl«Konden mededeellng. Waterzucht geen ziekte. Waterzucht dient niet beschouwd te worden al* een ziekte, maar alB een ziekteverschynsel. De ziekto zelf zetelt gewooniyk in de nieren. Trage nieren onttrekken nameiyk niet voldoende water-aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wyze. En de onnatuuriyke afscheiding tilt de bloedvaten leidt tot waterzuch tige zwellingen onder de oogen, in de ledematen en het lichaam. Eeh kenmerkend verschynBel van waterzucht is, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat men er met den vinger op gedrukt heeft. Als de nieren de oorzaak zijn, treden gewooniyk ook urine-stoornia- sen, rugpyn en bezinksel ln het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwijfeld het verschynsel, maar genezen het niet. Er ls geen betere behandeling in zulke gevallen dan met Foster'a Rugpyn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaamheid brengen, heelen en versterken, en het urinezuur en de andere belemme rende onzuiverheden uit de urineka- nalen verwyderen. Zy verschaffon een vrijen uitweg aan het opgehoopte water, en de waterzuchtige zwellingen verdwynen langzamerhand. Een ge regelde leefwyze, voldoende rust, warme baden en frissche lucht, alsook weinig gebruik van vleescb, theej koffie en alcohol zijnbevorderiyk voor uwe genezing. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voort- vloelende kwalen als waterzucht, nier- gruis, rheumatiek, rugpyn, Ischias, niersteen, spit enz., hoewel natuurlek de beste resultaten verkregen worden by tydige behandeling en gebruik by het optreden der eerste verschynselen van nieraandoening. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 9S. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel ik f 1.76 voor één, of f 10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster'e Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke dooadie niet voorzien is 'van nevenstaand delsmerk. (61)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1