ELDERSCHE COURANT gratis. NO. 4079 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1918 44e JAARGANG fff* Dg abonnomaatsprljs van de „Holdorscbo Courant" la thans por kwartaal In do stad 75 cent, franco por post ft.—. Aan onzo abonnó's buiten de gemeente wordt beleefd .verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou ranti Zondagsblad en Modeblad 3de kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 Ootober a.s., zullende anders daarover met 5 centB verhoo ging por post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel yan 21/, cent beplakt te Worden. De prijs van het Nieuwe Modeblad is thans 76 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post, van de Held. Crt. 75 ets. voor de stad, fl.— fr. p. post. 0^*" ZIJ die zioh thans reeds met Ingang van 1 Ootober op ona blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum var- aohijnende nummers Op pagina 4 van ons blad zijn opgenomen 1. Plaatselijk Nieuws OndsrwIJzers-vorgadarlng. 2. Feuilleton, enz. DE WEEK. 26 September. Het parlementaire .pekelvat" is boordevol en wanneer ook hier op gaat het oude spreekwoord, dat wat in een goéd vat wordt bewaard, niet licht verzuurt, dan zal van het „ver teervermogen", de digestie om nu eens in culinaire of te wel koks- beeldspraak te blijven - in de eerst volgende maanden heel wat worden gevorderd!,.. Op het laatst dezer week als wanneer het Lagerhuis het ontwerp tot instelling van een Kolonialen Raad behandelt zal de „storm" woeden, thans onvermijde lijk te wachten van praeses Borgesius' voorstel om te beginnen met het OnderwiJs-artikel de ontwerpen tot wijziging der grondwetsherziening aan de orde te stellen na het sectie- onderzoek, dat op 3 October a.s. zal beginnen. Maar afgescheiden reeds van wat dit voorstel aan politieke passie op het Binnenhof zal ontketenen, dringt de vraag zich op den voorgrond, of de behandeling van het zoo belang rijke „Indische ontwerp" niet ala van zelf ertoe leiden zal om minister Pleyte uit z|jn tent te lokken, waar nu de gang van zaken in Insulinde tot zoo groote en alleszins begrijpe lijke bezorgdheid aanleiding geeft 't Zal niet vaak zijn yoorgekomen, dat een raadsman der Kroon z<56 weinig „in den pas" stond bij Senaat èn Parlement als met mr. Pleyte al sinds geruimen tijd het geval isl... De wijze, waarop de idealistisch-warm bloedige Riönzi, genaamd senator Van Kol, zich in de joDgste zitting van ons Hoogerhuis heeft uitgelaten over de houding des ministers van Koloniën inzake de naasting der Babat-Djombang-tram.: van zulk eene schier-minachtende heftigheid zal men in de annalen onzer Vertegen woordiging zeker niet licht een ante cedent vinden. En wét is van derge- lijken aard bij ontmoetingen tusschen een der Kamers en Exc. Pleyte daar aan niet voorafgegaan IOp hoè- ondubbelzinnige wijze heeft men aan beide zijden van het Binnenhof dezen bewindsman niet telkens en telkens weer getoond, dat er een tekort is aan vertrouwen en aan sympathie, waar 't zijn beleid geldt, 't Is deze minister, die onder de be staande omstandigheden een ontwerp als 't nu aan de orde komende, zal hebben te verdedigen. Inderdaad, men behoeft niet tot de vreesachtigen te behooren om hieraan denkend zijn hart vast te houden 1Iven- min als er profetische blik voor noodig is om te beseffen, dat ook voor andere leden van het in 1918 opgetreden Kabinet bange, zwnar-zwoele Parle- ments-ufen naderen. Zoo heeft minis ter Posthuma te waken, dat zijn pantser wel zeer deugdelijk in orde Is wanneer by straks in de Binnen hof-arena heeft te verschenen 't Sterkst; 't veiligst in vol ver trouwen by de Vertegenwoordiging blijft minister Loudon staan. Dat Duitschland zich bereid verklaarde om als de groote menschen-slach- ting achter den rug isl de „Tu- bantia"-zaak door eene internationale commissie te laten onderzoeken volgens sommigen heeft 't allicht iets van wat de Franschen „une chèque sur Téternité" (een wissel op de eeuwigheid) noemenZij, die de zaak kalm-onbevangen beoor- deelen, erkennen dat men binnen de grenzen van het momenteel- bereikbare - hier wel degelijk vóór zich heeft een succès voor ons buiten- landsch beleid. Daartegenover staan - in de jong ste dagen - weer dingen als het op- brongen (en daarna vrijlaten) van het s.8. „Prins Hendrik", en van de „Ba tavier II" door Duitsche onderzeeöra. Onze positie temidden van de elkaar op leven en dood bevechtendenin het ongelukkige, zich verscheurende Europa (zooals de jongste Troonrede 't uitdrukte) blijft in de hoogste mate netelig. Gelijk wat ons misschien aan oeco- nomischen nood in den komenden winter wacht, ernstiger is dan menige huismoeder, óók uit kring waar de stijging der prijzen niet tot zeer- boduidende inkrimping behoeft te leiden, bevroedt. Het oppotten van waren zonder aannemelijke reden, en waardoor slechts het algemeen belang geschaad wordt en de kleinere beurzen slechts in heviger nood ge raken, 't kan natuurlijk niet ge noeg worden afgekeurd. Maar wèlis 't zaak, nu, om naar ouderwetschen trant te zorgen dat „de provisie-kast" tegen het booze seizoen gevuld is voorzoover Bruintje 't kan trekken. Over enkele dagen is 'l met den zomertijd uit. Van 1 October af houden onze klokken en horloges weer gelijken tred met de zon. Minister Cort v. d. Linden heeft een onderzoek gelast naar de voor- en nadoelen, welke de op 1 Mei j.1. ingetreden zomertijd heeft opgeleverd. In afwachting van den uitslag daar van weten wij slechts met zekerheid, dat aan gas, aan petroleum, aan electrisch licht, aan brandstoffen, de „vollelaag" van een normalen „zonne dag" zal moeten worden betaald. Terwijl ik dit schrijf, straalt de zon in heerlijken zomerglansis 't een atmosfeer van begin September, zelfs van vroeger in bet nu haast-stervende seizoenwekt het schouwspel van de gelende, dorrende bladeren, waar van er al zóóvele van de takken gaan' neerdwarrelen, dubbelen weemoed in het hart des menschen. Wat zal „de wachter van den nacht" zeggen, wanneer over enkele maanden de natuur weer tot nieuw leven gaat ontwaken Uit de Financiëele Nota, door Minister Van Gijn b(j de ontwerpen der nieuwe Staatsbegrooting gevoegd, weten wij, dat het opleggen van nieuwe lasten tot stijving van 's Rijks middelen onvermijdelijk zal zijn. Zeker, het accrès blijft voort duren van vele Inkomsten. Dat in Augustus j.1. ter Rijkspostspaarbank twee miüioen en c.c. acht ton meer werd ingelegd dan terugbetaald, is ongetwijfeld een zeer gunstig en verblijdend teeken. Edoch: hoeveel is er niet nu, aan allerlei buiten gewone uitgaven, noodigAan hoevele onvermijdelijke dingen dreigt niet gebrek te komen, neemt men niet de grootste behoedzaamheid in acht 1Ik herinner nu slechts aan de mogelijkheid van het weldra stop zetten van het auto-verkeer in de hoofdstad, waar de benzine niet meer in voorraad is, welke factor i.c. van nog grooter beteekenis is dan het geschil met de chauffeurs. Wan neer de ellende, nu sinds zes-en- twintig maanden de aarde teisterend, eenmaal achter den rug zal zijn, zoo zullen zij, die thans tot de „voor trekkers", de leiders behooren, zich zelve verbazen over den schat van beleid, zelfbedwang, nu gevorderd. Maar op al grooter afstand bezien, zal het verduurde leed kleiner lijken dan 't in werkelijkheid was. Deze veerkracht, dat vermogen om zich te herstellen na geslagen ziele- en lichaamswonden, is eene der heerlijke eigenschappen, den mensch ingeboren. Gelijk op de met bloed gedrenkte slagvelden, op de terreinen van gruwelijke vernieling weer dra op bloeit het nieuwe, onverwoestbare leven Mb. Antonio. DE OORLOG. Da lagarberichtan «an 25 an 26 September. Van het W e s t e 1 ij k front. De zware artilleriegevechten ge durende de laatste dagen aan het Somme-front geleverd, zijn, zooals zich liet aanzien, het voorspel geweest van sterke infanterieaanvallen der geallieerden. De resultaten van die aanvallen zijn zoowel voor de Engelschen als voor de Franschen gunstig geweest. De Engelschen vielen aan op een front van ongeveer 10 K.M. lengte, loopende van een punt ten N. van Martinpuich tot ten N. van Gombles, en brachtén dit front ongeveer 1600 M. vooruit. Naar het Engelsche stafbericht van den 25sten mededeelt, werden de versterkte dorpen Les Boeufs en Morval (geweldig versterkte steun punten der Duitsche linie) genomen en bovendien verscbeideneloopgraven- stelsels vermeesterd. Het bezit van deze dorpen, en vooral van Morval, maakte de toestand voor de Duitschers te Combles bijzonder hachelijk. Morval toch ligt op de hoogten ten N. van Combles. Bovendien waren de Fran schen ten Z.O. en O. van Combles reeds eenige K.M. vooruitgegaan, zoodat deze plaats als het ware in een zak kwam te liggen, die elk oogenblik kon worden dichtgebonden. Zooals dan ook in het Engelsche bericht werd aangegeven waren de verbindingen der te Combles liggende Duitschers met de andere Duitsche troepen zoo goed als afgesneden. Naar van Fansche zijde gemeld wordt, waren de Duitschers ook reeds begonnen met het achteruitbrengen van het te Combles aanwezige geschut. Tijdens ds vermeestering der dorpen Les Boeufs en Morval namen de Engelschen een groot aantal Duitschers gevangen en werd een aanzienlijke hoeveelheid machinege weren en ander oorlogstuig buit gemaakt. Intusschen hebben de Engelschen noch de Franschen gewacht, tot de Duitschers Combles zouden ontruimen. Volgens het bericht van den 26aten drongen de Engelsche troepen van uit het Westen Combles binnen, waarbij de Duitschers zware verliezen leden. Bovendien vermeesterden de Engel schen ten N. van Les Boeufs nog een sterk Duitsch werk. Ruim 1500 ge vangenen werden reeds binnenge bracht, en neg steeds komen daar meer bij. Nog een andere slag werd Duitschers door de Engelschen gebracht. Volgens een stafbericht van den avond van 26dezer vermeester den de Engelschen thans ook bet zoolang door de Duitschers met succes verdedigde Thiepval. Daar bij drongen zij bovendien nog ten O. van dit dorp door en veroverden daar een hooge heuvelketen, en de Hohenzollern-redoute. Ook de Franschen maakten flinke vorderingen. Naar het communiqué van den 25sten meldt, vielen 3 des middags te 12 uur de Duitsche stellingen aan tusschen Combles en Rancourt en van Ran- court tot de Somrne. De Franschen brachten hun linies vooruit tot aan den Zuidelijken rand van het gehucht Frégicourt en ver meesterden al het versterkte terrein, tusschen Frégicourt en hoogte 148. Z(j namen het dol-p Rancourt en breidden hun stellingen ten Oosten van den weg Béthune 1 kilometer diep uit, van den weg naar Combles af tot aan Bouchavesnes. Voorts be stormden zy de hoogte ten N.O. van Bouchavesnes en bereikten zij hoogte 130. Meer naar het Zuiden vermeester den zij verscheidene loopgraafstelsels in de buurt van het Noorderkanaal, tusschen den weg van Béthune en de Somme. Naar het middagbericht van den 26sten mededeelt, vermeesterden de Franschen het gehucht Frégicourt. Vooruitgeschoven afdeelingen dron gen door tot op de begraafplaats van Combles, en tot aan den Zuidrand van dit dorp. Z.W. van Combles vermeesterden zij een vijandelijke loopgraaf en namen een compagnie Duitschers gevangen. In den loop van den 25sten steeg het aantal gevan genen tot meer dan 800. Volgens het avondcommuniqué werd geheel Combles door de geallieerden vermeesterd. Iet geheele dorp lag vol met lijken van Duitschers. 1200 ongewonde manschappen werden gevangen ge nomen en meer dan 80 machinege weren veroverd. Ten N. van Frégi court vermeesterden de Franschen een boscbje en het grootste gedeelte van het versterkt terrein tusschen dit boscbje en dat van St. Pierre Vasst, ten O. van den weg naar Bapaume. De berichten maken verder melding van groote actie van dé verschillende vliegtuigeskaders. Volgens het Duitsche legerbericht van den 26sten mislukte de aanval der Engelschen tusschen de Ancre en Eaucourt 1'Abbye (N.O. van Mar tinpuich). Ten Z.O. van deze plaats echter behaalden de Engelschen een succes door de inbezitneming van de in de linie Gueudebourg-Bouchavesnes liggende dorpen. Meer naar het Zuiden werden de stormloopen der Franschen afgeslagen, waarbij de aanvallers zware verliezen leden. Van het Ooste1 yk front. Van Russische zijde wordt gemeld, dat de verbondenen een hevigen aan val ondernamen tegen de Russische stellingen ten N. van het Koldichefski- meer. Zij werden met zware verliezen teruggeslagen. Het Duitsche legerbericht maakt melding van het afslaan van Russi sche aanvallen in het Ludowa-vak. Eveneens mislukte een zesmaal her haalde aan val der Russen by Maüajow. Overigens is de toestand onveranderd. Van het Oostenryksc h-R o e- meensche front. Naar een Duitsch bericht meldt, zyn de troepen in het vak van Her- maDnstadt tot den aanval overgegaan en hebben zij eenige voordeelen be haald. Aan weerszijden echter van de kam-linie Szurduk - Vulkan pas hebben de Roemeniörs eenige grens- hoogten genomen. De aanvallen op de passen zelve werden alle afge slagen. Echter zyn de afdeelingen, die deze passen verdedigden, op bevel teruggetrokken. In het Oostenryksche bericht wordt eveneens van deze gevechten melding gemaakt. Verder wordt nog gemeld, dat ten Z. van Szekely-Udvarhely eveneens kleine gevechten plaats hadden. De Roemeensche legerberichten geven aan dat de vorderingen in Zevenburgen voortduren, len derde deel van Zevenburgen is reeds in handen der Roemeniörs. Van het Roemeensch-Bul- gaarsche front. Volgens een Bulgaarsch bericht zyn de troepen op den Bulgaarachen rechtervleugel in de Dobroedsja met succes voortgerukt, en hebben zy de linie Amzartsj - Perweli bezet. De vyand trok in N. richting terug. Een mededeeling van Roemeensche zijde geeft nog aan dat de troepen machten aan de Zuidgrens, van Or- sowa tot aan de Zwarte Zee bestaan uit minder dan 150 bataljons Bul garen, 6 bataljons Duitschers en een 10-tal bataljons Turken, welke macht te zwak wordt geacht om de Donau te kunnen overtrekken. dat een poging der geallieerden om by Florina over het geheele front op te rukken, mislukte. Aan hetStroema- front mislukte een poging om ten O. van Orlick naar den linkeroever van de rivier over te Bteken. Engelsch munltle-depBt In d« lucht gevlogen? Beriyn, 26 Sept. De Norddeutsche Allgemeine Ztg. schrijft.Blijkens een draadloos bericht uit New York van den 5den dezer heeft de New York Times een bericht openbaar gemaakt, waarin op gezag van een brief van het Engelsche parlementslid -King werd megedeeld, dat kort voor den 16den Augustus de grootste ontplof fing, waarvan men ooit gehoord heeft, achter de Engelsche linies in Frankryk was voorgekomen. Het verlies aan munitie werd op 25 millioen dollar geschat. De Norddeutsche is van officieele zij in staat gesteld daarby de vol gende opheldering te gevenEen der grootste Engelsche opslagplaatsen van munitie 16 K.M. ten Z.O. van Caleia aangelegd. Dozijnen magazy nen, loodsen waren gebouwd. Onafgebroken kwamen munitietreinen aan om het reusachtige depót te vullen. Toen de gebouwen klaar en met munitie gevuld waren, hebben in den nacht van 20 op 21 Juli onze luchteskaders er een aanval op gedaan en wel met overweldigend succes. Het geheele munitiedepót is tot op de laatste loods in de lucht gevlogen, zoodat alleen een diep gat in den grond en een groote wrakhoop de plaats aanwees waar het gestaan had. Ver in den omtrek zyn de woonhuizen en de loodsen voor de munitiebooten ver brand. Goed gelukte fotografische opnemingen van onze vliegers op den dag voor en op den dag na den geslaagden aanval laten over den omvang en de beteekenis van dit verwoestingswerk geen twyfel. Da „Braman"? Uit Westerly in den staat Rhode Island (Vereenigde Staten) wordt gemeldDe kapitein van een sleep boot heeft bevel gekregen zyn boot gereed te houden om naar Moutauk Point te stoometf ten einde een handeladuikboot naar New Londen te sleepen. Naar verluidt wacht de Duitsche duikboot onder water de sleepboot af. Weer aan luchtaanval op Engeland. In den avond en den nacht van den 25sten hebben 7 Duitsche lucht schepen opnieuw een aanval gedaan op Engeland. Het voornaamste doel waren de industrie-centra in de N. Midlands. Schade aan fabrieken of militaire inrichtingen werd niet ge- '1. De Zeppelins deden geen po gingen om Londen te naderen. Het aantal slachtoffers van deze luchtaanval bedraagt 86 dooden on 27 gewonden. By den vorigenaaDval waren deze getallen resp. 88 en 125. Volgens het Duitsch bericht werden met goed gevolg bommen geworpen op Portsmoutb, op versterkte plaatsen aan de TheemsmondiDg en op fa brieken in midden Engeland. De luchtschepen zijn alle behouden teruggekeerd. Da vernielde Zeppelins. Sedert begin van den oorlog zijn er 16 zeppelins vernield, waarvan 9 in den loop van dit jaar. Althans van dit aantal staat het verlies vast. Of er nog meerdere verloren gegaan 'jn is niet bekend. Van de zeppelins die tijdens den oorlog aanvallen deden op Engeland, werden er 7 neergeschoten en 5 zoo zwaar beschadigd, dat men ze als verloren kon beschouwen. Pruisische verliezen. De Pruisische verliesiysten no's 630 t/m 639 vermelden de namen van 57,648 gèsneuvelden, gewonden en vermisten (vorig tiental ïyaten 54,117). De lijsten t/m 639 bevatten, 3,173,065 namen. Uit Griekenland. Wenizelos is op Kreta aangekomen. Naar de Daily News verneemt bracht het vertrek van Wenizelos in de Konings- en regeeringsgezinde krin gen te Athene groote verslagenheid teweeg. Uit verschillende garnizoensplaat sen kwamen berichten meldende dat de bezettingen zich bij de revolutio naire beweging hadden aangesloten. Op het Oostenryksch-Ita- liaansche front geen gebeurte nissen van belang. Italiaansche be richten maken melding van het af slaan van verschillende hevige tegen aanvallen der OostenrykerB, naby den top van den Monte Sief. Van het Macedonische front. Van Fransche zyde wordt mede gedeeld, dat in de streek van Florina zware gevechten werden geleverd. Ten O. van de stad werd een ver woede aanval der Bulgaren afge slagen. Ten W. van de plaats wer den 50 Bulgaren gevangen genomen en 4 machinegeweren vermeesterd. Op verschillende punten van het front vry hevige artilleriegevechten. Het Bulgaarscbe legerbericht meldt BINNENLAND. Ds onlusten In DJambl. (Officieel.) Op verzoek van kolonel Kroesen zyn nog twee compagnieën infanterie van Java naar Djambi ge zonden, ten einde over eene voldoende macht voor het patrouilleeren op het terrein van den opstand te kunnen beschikken. De correspondent van de „N.R.Ct." te Soerabaja seint d.d. 26 September De regeericg moet bericht hebben ontvangen, dat de opstand in Djambi te vroeg in Tembesi is uitgebroken; het schynt, dat een veel uitgebreider opstand was beraamd met vertakkin gen in de Lampongs, Palembang, Djambi, Benkoelen, de Westkust. Dit feit wordt bevestigd door brievenen beschikkingen op boden gevonden, die aan de grens ,van Djambi zijn gevangen genomen. Ér heerscht groote onrust. De garnizoenen in Korintji en Palembang zyn versterkt, heden zyn de manoeuvres op Java gestaakt. Vuige laster. Het „Handelsblad" schryft: In de „Franf. Zeitg." van 26 Sept. komt een van onwaarheden wemelend opstel van zekeren dr. Max Roloff (Bre3lau) over de onlusten in Djambi voor. Zoo heet 't, niettegenstaande den grooten economischen vooruitgang der inlandsche bevolking van Indië in de laatste jaren, dat de economi sche achteruitgang en de met wreede gestrengheid geïnde hooge belastingen welke der inlandsche bevolking zyn opgelegd oorzaak zouden zyn van de oprichting van de Sarikat Islam en van den opstand in Djambi. Dat is één leugen uit vele. Erger is het wanneer de schr. het heeft over onze aanrakingen met Djambi in de laatste jaren en beweert in 1901 met eigen oogen te hebben gezien, dat „de HollandBche soldaten de overlevende, niet in het gebergte gevluchte bewoners, mannen, vrou en kinderen, in kuilen dreven petro leum daarover goten en alles in brand staken." Een geliefkoosd pacificatie middel, voegt deze schrijver er aan toe. Wat deze over 't optreden onzer soldaten opmerkt, is natuurlijk ge logen. Wij maken daarvan dan ook slechts melding, opdat getuigen van onzen strijd in Djambi in genoemd ar een en ander kunnen rechtzetten. Maar dat zulk bedryf een gelief koosd pacificatie-middel voor ons Hollanders was, by onzen atryd met den inlaadschen vyand, dat is al vast vuige laster! Ds „Print Hendrik". Dinsdag om tien minuten voor twee kwam de „Prins Hendrik" te Yliasingen aan. De equipage had streng bevel ge- kregen-nieta uit te laten. Reizigers deelden echter eenige belangrijke nieuwe byzonderheden mede. Toen de zes Duitsche torpedo- booten de „Prins Hendrik" aanhiel den, kwamen drie Duitsche civiele personen met de marine officieren aan boord. Deze burgera wezen on- middeliyk de Engelsche en Belgische koeriers aan, om wie het in hoofdzaak te doen was. Zoo zeiden dezelfde reizigers, dat i Duitschers de Nederlandsche mail lieten aanwyzen en onmiddeliyk 'n zak, dien ze moesten hebben, openden en er eenige brieven uithaalden. De zakken der koeriers zyn ook in beslag genomen en een, die over boord was geworpen, werd opgevischt. (Tel.). Naar het schijnt is het verkeer op de Noordzee weder gestremd. Een mailboot die te VlissiDgen verwacht werd kwam niet aan, ook vertrok er geen naar Engeland. De' „Rirabrandt." Het passagiersstoomschip „Rem- brandt", van de stoomvaartmaat schappij Nederland te Amsterdam, van Batavianaar Amsterdam bestemd, is met gebroken lagendruk kruk-as Kaapstad aangekomen. Waar schijnlijk zal het oponthoud zeven dagen duren. Verzending van poetpaketten. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet van den 21sten Juni 1881 (Staatsblad no. 70) tot inrichting van een dienst ter verzending met de post van pakketten, een gewicht van 5 kilo gram niet te boven gaande. Toorgesteld wordt do bedragen van 15, 20 en 25 cents te verhoogen tot achtereenvolgens 20, 25 en 80 cents. Yoor pakketten met aangegeven waarde ia een opklimmend recht verschuldigd dat niet hooger wordt gesteld dan 2 J cent voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gulden aangegeven waarde, met een minimum van 12J cent voor elk pakket. Yoor invordering van gelden op pakketten ia verschuldigd een recht van 5 cent voor bedragen niet hooger dan f 17J cent voor bedragen tusschen fl—25 en 15 cent voor bedragen van f26 en hooger. In de eerste plaats meende de Minister van Waterstaat verhooging van het port der postpakketten te moeten voorstellen, omdat de dienst der pakketpost tot dusverre met groot verlies heeft gewerkt. De overigen b in de pakketpost noodig geachte herzieningen betreffen o.a. de verrekenpakketten, waaraan de regeling tot heden onvoldoende was. Invordering van gelden is thans slechts mogeiyk op pakketten met aangegeven waarde en tot het bedrag dier aangegeven waarde; met een maximum van f160. Het is wenscheiyk ter zake eene regeling in de wet zelf neer te leggen, waarby de gelegenheid wordt gegeven op elk pakket gelden te doen invorderen, onafhankelijk van de waarde daarvan. Daartoe wordt een nieuw artikel voorgesteld. Het maximum bedrag hetwelk kan worden ingevorderd wordt gesteld op f500 per pakket. Schipbreukelingen. Het Nederlandsche s.s. „Comme- wyne", van den Kon. West-Indischen Maildienst, Dinsdagmiddag van West- Indië te LJmuiden binnengekomen, heeft aldaar aan land gezet de vol ledige bemanning, zynde 9 menschen, van den Engelschen stoomtreiler „Cynthia Grimsby 346", welke treiler in den nacht van 24 op 26 September door de Duitsche duikboot „U 57" tot zinken Is gebracht. De bemanning had plaats genomen in de scheeps- boot, welke door de duikboot op sleep werd genomen, doch door te groote snelheid werd omgetrokken, zoodat twee der inzittenden te water ge raakten en de anderen zich aan de Bcheepsboot moesten vastklemmen. Allen werden daarop aan boord van de duikboot genomen en onder in het schip gebracht, totdat de „Comme- wijne" passeerde, die door een schot van de duikboot tot stoppen werd gedwongen en een scheepsboot moest uitzetten, om de Engelsche bemanning over te nemen. Te LJmuiden heeft Engelsche vice-consul de zorg voor de menschen overgonomen. Abnormale prijzen. De abnormale tijden geven abnor male prijzen in handelsartikelen en dikwyis ook in zeer eigenaardige verhoudingen. Op de weekmarkt te Apeldoorn bonden Dinsdag de varkensboeren hunne biggen voor f2 per stuk niet kwyt, terwijl opkoopers voor oude, taaie kippeh met genoegen dien prijs en zelfs nog meer per stuk betaalden. Ontaards ouder». Wegens bedelary werden Dinsdag door de politie te Utrecht aangehou den een 32-jarige man en een 32-jarige vrouw. Het medeiyden der voorby gangers en der menschen, by wie zy aanbelden, trachtten zy op te wekken door een luid huilend kind te vertoo- nen, dat de moeder in een doek op den arm droeg. Teneinde de kleine aan het schreeuwen te krygen, werd het zoo nu en dan eens geslagen en mishandeld. Op het politiebureau bleek het, dat vader en moeder onder den invloed van sterken drank ver keerden en nog van voldoende geld middelen voorzien waren. Hun intrek hadden zy genomen in een bedelaars logement. Eigenaardige toeitanden. Toen Maandagmiddag een bewoner van de buurt buiten de Muiderpoort te Amsterdam uit het achtergedeelte van zyn woning naar den achterkant van de huizen der Commelinatraat keek, zag hy tot zyn verbazing, dat uit een der vensters een kindje aan een touw naar beneden gelaten werd. Op een gegeven oogenblik brak het touw en viel de kleine. Doordat het op iemands hoofd terecht kwam, waardoor de val gebroken was, had het schaap, blijkens onderzoek in het O.L. Vrouwe gasthuiB ingesteld, geen letsel bekomen. By onderzoek der politie bleek dat het kind neergelaten was door een vrouw, teneinde het te doen terecht komen bij de verzorgster van de kleine, die haar woning niet kon verlaten, omdat zy daarin door een „vriend" was opgesloten. Opllshtlng. Op last van de justitie is in het huis van bewaring te 's-Gravenhage opgesloten, als verdacht van oplich ting, D. D., zich noemende directeur eener naamlooze vennootschap, wo nende Stadhouderslaan 3 te 'sGra- venhage. D. werd reeds geruimen tyd door politie en justitie in het oog gehou den, daar hy onder zeer sterke ver denking Btond, allerlei obscure zaakjes op financieel gebied aan de hand te hebben. Steeds wist D. den dans te ontspringen, tot onlangs, toen hy onder het hoofd Anglo-Merchant- Tradera Association te Londen, groote advertenties plaatste. Hierin werden groote ryzingen in Steels aangekon digd, waarmee groote sommen te verdienen zouden zyn. Tegen toezen ding van een bedrag van f5 bood hy de kans aan, in die winst te deelen. Tot dat doel moest men een onder de advertentie afgedrukten bon invullen en aan D.'s adres zenden. Tal van menschen zonden aan D. den ingevulden bon, met een bedrag van f5, maar hoorden later nooit meer iets van D. Kwamen zy te zijnen huize reclameeren of inlichtingen in winnen, dan kregen ze nimmer D. zelf te spreken, doch altyd diens se cretaris, zekeren heer I. H. B. De zaak kwam aan het rollen, door dat iemand, die ook f5 had gezon den, volgens D.'s advertentién f100 zou hebben gewonnen; doch noch dit bedrag, noch de f 6 kon hy terug krygen. Hierin vond de justitie aan leiding om in te grijpen en D. werd gearresteerd als verdacht van op lichting. D. D. is 48 jaar oud en geboren te Middelburg. Boefjes. Het dochtertje van zekeren Y. te Leerdam had uit een geldkistje van haar vader f 100 weggenomen. Een biljet van f 40 is terechtgekomen, doordat het meisje by een horloger een gouden horloge wilde koopen, die daarop den vader waarschuwde. De rest van het geld, een bankbiljet van f60, is door de politie opgespoord. Twee boefjes van 15 jaar hadden het verzilverd en 't geld begraven. Beiden hebben bekend en zyn geverbaliseerd. Een nader ingekomen, in hoofdzaak gelijkluidend, adres van J. J. Snor en A. Rozeveldt, onderofficieren by het bewakingsdetachement te Rottumer- oog, behelst hetzelfde verzoek. B. en W. merken hieronder het volgende aan den Raad op: Het is niet duideiyk, waarom adressanten dezen weg van inzending van een collectief adres hebben ge kozen in plaats van tegen een te hoog geoordeelden aanslag op de door de gemeentewet voorgeschreven wijze, individueel in verzet te komen. Indien toch slechts omtrent den aanslag vau een hunner een uitspraak in hoogste instantie was uitgelokt, zou deze uitspraak uit den aard der zaak voor taan voor alle overeenkomstige ge vallen tot leiddraad zyn genomen. Hetgeen wordt gevraagd Is feitelijk een uitspraak, welke noch de wet, die de procedure in belastingzaken in byzonderheden heeft geregeld, noch de belasting verordening kent, n.1., dat de Raad eene slechts hemzelf bindende verklaring, zonder onmiddellijk rechts gevolg, zal afleggen, nopens de wijze, waarop hy voortaan in bepaalde go- vallen de hefflngsverordening toepas sen zal. Ofschoon er dus aanleidiDg zou kunnen zyn, om het adres eenvoudig terzijde te leggen en adressanten te berichten dat zy, zoo zy zich met hun aanslag bezwaard achten, daar tegen op de door do wet bepaalde wijje en binnen den door de wet bepaalden tyd bezwaren kunnen in dienen, willen wy ods er toch niet aan onttrekken, omtrent hetgeen gevraagd wordt, ons gevoelen te zeggen. Wy wyzen er dan op, dat de eenige vraag, die metterdaad beoor deeling behoeft, deze is, of het be paalde onder 8e van artikel 8 der Verordening op de heffing der Plaat- seiyke Directe Belasting naar het inkomen by de regeling van bedoelde aanslagen tot dusverre al dan niet juist is toegepast. Het aangehaalde voorschrift luidt „By de toepassing der bepalingen van de artt. en 7 gelden de navol gende regelen: le 2e 8e. Yoordeelen, niet in geld genoten, alskost en inwoning, vrije woning, vrye voeding en dergeiyke, worden op hun geldeiyke waarde begroot." De vraag is dus niet, welke waarde door anderen met andere bedoelingen en op grond van andere voorschriften aan een bepaalde verstrekking wordt toegekend, maar hoeveel de werkeiyke geldswaarde van zulk een verstrek king geacht moet worden te bedragen. Indien de verstrekking, waarvan i. c. sprake ls, door het Ryk onjuist mocht worden gewaardeerd, kan dat voor belanghebbende onder bepaalde omstandigheden een voor- of een nadeel rijn, maar nooit mag dat voor den Raad een reden wezen om het Ryk op dien weg te volgen, hetgeen op een opzetteiyk onjuisto toepassing zijner eigen verordening neerkomen zou. Het komt ons voor, dat dit laatste inderdaad het geval zou zyn, wanneer op het verzoek van adressanten werd ingegaan. Met den gemeenteontvanger zijn wy van oordeel, dat, indien de gelds waarde van vrye voeding en vrye geneeskundige hulp, alsmede de z.g. afeltoelage, wordt begroot op totaal f 120 per jaar, deze begrooting niet overdreven is te achten.} Hetgeen het Rijk met andere be doelingen bepaalt, ontheft het Gemeen tebestuur niet, wy herhalen dit, van de verplichting, om zelfBtandig en naar eigen inzicht aan de eigen belasting-verordening uitvoering to geven. Op grond van deze overwegingen stellen wy U voor, ons op te dragen aan adressanten te berichten, dat in het door hen aangevoerde geen aan leiding wordt gevonden om een andere uitvoering van de verordening op de heffing der Plaatsoiyko Dirocto Belasting naar het Inkomen te be vorderen. Het advies van den gemeente ontvanger ligt ten Raadbuize ter inzage. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der Gemeente Helder, op Donderdag ,28 September 1916, des avonds ten 7J uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken en mededee deelingen. 2. Subsidie Handelsavondschool. 3. Voorschot Woningbouw aan den Brakkeveldweg. 4. Veratrekking cokes tegen vermin derden prijs. 5. Geldleening. 6. Regeling lesuren enz. Burgeravond school. Plaatselijks directs belasting By raadsbesluit van 20 Juli 1916 werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een adres van Yan Klaveren en 61 anderen, allen onder officieren aan boord van Hr. Me. „Koningin Emma", houdend het ver zoek, in het vervolg by de aanslas- regeling voor de Plaatselijke Inkom stenbelasting de geldeiyke waarde der door hen genoten vrije voeding niet meer te bepalen op f 120 per jaar, doch op 15 cent per dag of f 64.75 per jaar. Gemeenteraad. De Raad vergadert hedenavond ter behandeling van de hierboven afge drukte agenda. Inzake de Vereeni- ging voor Volkshuisvesting en de Handelsavondschool publiceerden wy de adviezen in ons no. van 23 Sep tember; dat van de Onderofficieren betreffende hun plaataeiyke belasting vindt de lezer in dit nummer. Verder is van Gedeputeerde Staten ingekomen mededeeling van de ver daging hunner beslissing op de raads besluiten tot wyziging van School 8 in een school voor u. 1. o., van de wyziging der verordening tot regeling van het openbaar lager onderwys, van de aanwyzing van de Nederd. Herv. Kerk te Koegraa als tydeiyk schoollokaal voor L.O. Door de afdeeling Helder R.-K. Volksbond van Personeel In dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven, is een verzoek aan den Raad gericht om aan alle gemeente-werklieden eene loonsverhooging toe te kennen van f8.— per week en daarnaast een algeheele herziening van do loonrege ling der werklieden en van het werk liedenreglement te willen ter hand nemen. Yan C. Kramer is een adres inge komen inzake het staan van privaat- emmers langs den weg. Ingekomen is een voorstel om met ingang van 1 October a.s. voor do gemeentenaren de cokes tegen f 0.60 per H.L. verkrygbaar te Btellen, ter wyl tenslotte de Raad, behalve over de toekenning van eenige gratificatiën en subiiidiën, zal hebben te beslissen over eene nadere regeling van jaar wedden en lesuren, alsmede tot be noeming van leeraren aan de Burger- Avondschool.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1