HELDER8CHE COURANT CQLTOF, KANAALWEG, COLÏOF, KANAALWEG. COLTOF, KANAALWEG. Jongens Capes. Jekkers. Paletots. Covercoats. NO. 4681 DINSDAG 3 OCTOBER 1916 44e JAARGANG LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. W. F. RiB, J. Jauson—Bah leer, A. Brouwer, P. C. Bakker, P. G. de Boer, opzlchtor R.W timmerman, banketbakker, INGEKOMEN. Woonplaats rer, Kooistoeg 1, 9P, Achtergr. W.-Z. 22, W, Koogras (paal 4), Rotterdam. Riouw-Helvoet. ZUpe. Am6terdnm. id. H.Th. Schut- J.T. Rodenburg—Berg, C. d. Weele, J. Gestel, M. v. Tiel—de Leeuw, M. ScUuuring Rafter, A. Hofkamp, aorp.-iwi G. Kipperman, werktul C.H.Holenaar-HoogendUk, M. de Haas, leeraar, P.C Noorlander-VermaaB, P. M. Vorhage, Blij ter, D. O. FejJ, L. P. v. d. Kuilt, J.E.T.Wolferen Wagemaker, zonder beroep, N. Bouwer, VERTROKKEN. Woonplaats Ze Dijkweg 7, oep, Kroonstraat 8, Klaas Duifstraat 3, Siulsdijkstraat SI, ld. korp.-torpediBt. Aonterer. W.Z.64, officier-machinist, Binnenhaven 104, zonder beroep, Bloomstraat 21, Kroonstraat 9, adom., Spoorgracht 86, nr., Weesenstraat 66a, schilder, H. Fillppo, W. CornellBBen, B. Venema, H. J. J. Kessenicb, J. F. Haaijen, P. Schrlaten, torp.majoor, le luitenant Int, gepensionneerd, Koegraa 29, Jonkerstraat 30, Parallelweg 76, gepeasiouaaoEQ, IU. u». sergeant-macb.dr., Molenstraat 180, sergeant dor mar., 2e Vroonstraat 60, gouT. secretarlB, Binnenhaven 42, arbeider, Koegras 168, Naar: Haarlem. Nlou w-Hel voet. Amsterdam. 'a-Gravenhage. Vllsslngen. Soerabala. ld. Winkel. O. en W. Souburg. Amsterdam. Hengelo. 's-Qravonhage. Borgen op Zoom. Hellevootsluis. Haarlom. O. en W. Souburg. Anna Panlowna. id. Schoorl. Arnhem. Amsterdam. Groningen. AmBterdam. Den Haag. Heer-Hugowaard. Geloof: R.-Cath. Ned.-Herv. Oereform. Geen. Gereform. Ned.-Horv. R.-Cath. Ned.-Horv. R.Oath. Ned.-Herv. Gereform- Ned.-Herv. Gereform. Geen. De abonnementsprijs van de „Heldorscha Courant" Is thans por kwartaal In do stad 75 cent, franco por post ft.—. Op pagina 4 van ons blad zijn opgenomen Jj',1. Sport 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De legerberichten van 29 en 30 Sept. en 1 Oct. Van het Westelijk front. De berichten van dec 29sten geven aau dat slecht weer en zware regens de operaties belemmerden, zoodat aan de Somme de dag betrekkelijk rustig verliep. Echter hebben deEn- gelschen toch nog nog eenige voor- deelen behaald. In de streek van Les Boeufs maakten zij zich meester van eenige stukken loopgraaf, ter lengte van ongeveer 500 M. Bij de „Stuff redoute" werden hardnekkige gevecb ten geleverd. Van een vijandelijke versterking, de z.g. Heasische schans, werd een belangrijk stuk door de Engelachen vermeesterd. Door een tegenaanval werden zij weliswaar verdreven, doch later slaagden zij er weder in de Duitschers terug te werpen. In den nacht van den 28sten en op 29 September namen de Engelschen 8 officieren en 521 man gevangen. Het Engelsche bericht van den 30sten meldt een hevige beschieting van het front aan de Ancre. Ten Z.W. van Lesars werd het veroverde terrein versterkt. De stellingen der Engelschen bij Thiepval werden ver beterd. Duitsche tegenaanvallen in de streek van de „Stuff-redoute" en bij de Hessische schans werden afgesla gen. Ten Z. van Eaucourt-l'Abbaye brachten de Engelschen hunne linies eenigszins vooruit. Volgens het communiqué van 1 October gingen de Engelschen tus- schen Lesars en Fiers vooruit. Het geheele terrein dat de Duitschers bij de „Stuff-redoute" bezet hielden, werd gezuiverd. Bijna de geheele Schwaben- schans werd vermeesterd. Op het front tusscben Nieuw- Kapelle enYperen werden niet minder dan 16 overrompelingen uitgevoerd, waarbij een aantal Duitschers gevan gen genomen werden. De artillerie zette het bombardement voort. Volgens de Parljsche communiqué'a maakten de Franschen eenige vorde ringen bij Rancourt, ten Z.O. van Morval, langs de Somme en ten Z.O. van Cléry. Overigens geen bijzonder heden van belang. Ingezonden Mededeellngen. Da Oplossing van Iwea Moeilijkheden voor de Vrouw. Terecht beschouwt de vrouw de friscbheid van kleur en de helderheid der oogen als twee noodzakelijke voor waarden der schoonheid. Hoe zuiver hare trekken ook zfin, een vrouw is slechts schoon als haar gezicht blaakt van gezondheid. Vandaar alle kunst middelen om zich kleur te geven en de oogen schitterend te maken. Maar do kostbaarste zalven, de uitgezocht- ste extracten zullen nooit iets anders geven dan een voorbljgaanden schijn, wat nog zalf nog extract kan ooit de zuiverheid en den rijkdom van het bloed geven, waarvan alleen de frissche kleur en heldere blik afhan gen. Om het bloed zuiver en rijk te houden of te maken ia het noodig de Pink Pillen te gebruiken, die het bloed van zijn onzuiverheden bevrij den en het rijk maken aan roode bolletjes. De Pink Pillen zijn overigens om meerdere redenen onontbeerlijk voor de vrouwen. Deze pillen zyn niet uitsluttend de groote opwekker van het bloed, zij zijn ook een krachtig versterkingsmiddel "der zenuwen en een krachtdaig hulpmiddel voor alle levensfuncties. De Pink Pillen z|jn het machtigste middel tegen de ongemakken en de ongeregelheden, die maar al te dik wijls het deel zijn van het zwakke geslachtbloedarmoede, bleekzucht bij jonge meisjes, leucorrhee, uit putting der zenuwen, maagpijnen, verlies van eetlust, neurasthenie, leef tijdsverwisseling. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bü het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en. Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bü T. RUIS, en verder b(j verschillende Apothekers en goede •rogisten. Het Duitsche legorbericht van den 30sten geeft aan dat de Engelschen tusschen Courcelette en de Ancre hunne aanvallen voortzetten, doch na gevechten van man tegen man, afgeslagen werden. Naar dd. 1 October gemeld wordt, nam het artillerievuur aan de Somme in hevigheid toe. Ten O. van Thiepval gingen de Engelschen daarop tot den aanval over, die echter werd afgeslagen. Eveneens mislukten de aanvallen der Franschen van uit Rancourt, Courcelette, Morval en N.W. van Hurlu. Van het Oostelijk front. Opnieuw zijn de Russen hunne aanvallen begonnen. Het Duitsche legerbericht van den 30sten geeft aan dat ten Z.W. van Wytoniec vijan delijke aanvallen afgeslagen werden. Ten N. van Zborof zijn Duitsche tegenaanvallen volkomen geslaagd. 70 man werden gevangen genomen. In het Ludowa-gebied ten Z. van Klauzwa en bij den Corman slaagden de tegenaanvallen der Duitschers 6 veneens. 4 officieren en 532 man werden gevangen genomen en 8 machinegeweren vermeesterd. In het vak van Kirlibaba werd een aanval afgeslagen. In het bericht van 1 Oct. wordt melding gemaakt van het feit dat ten W. van Luck het artillerievuur der Russen in hevigheid toenam. Ook verder naar hot Z. was dit het geval. Aanvallen der Russen, die op som mige plaatsen 7 maal hérhaald wer den, zijn alle tot mislukking gebracht. Op den Z.-vleugel kregen de Russen evenwel vasten voet in de Duitsche stellingen. Meer naar het W. wierpen Turk- sche troepen de Russen die in hunne stellingen binnengedrongen waren, door een tegenaanval terug. Zij namen hierbq 230 man gevangen. In de Kar- phaten heerschte rust. Het aantal gevangenen dat de Duitschers bij Str. Klauzwa gemaakt hebben is tot ruim 600 gestegen. Van Russische zjjde wordt d.d. lOct. medegedeeld, dat de gevechten in het gebied van den spoorweg Brody- Krasne en ten Z. daarvan voortdu ren. Niettegenstaande de hardnekkige tegenstand van den vijand gaan de Russen al vechtend vooruit. Tot dus ver werden hier 59 officieren en 1928 man gevangen genomen. Ten Z. van Brzezany, aan de Tse- riowka en op den rechteroever van de Zlota Lipa werden gevechten ge leverd die een voor de Russen gunstig verloop hadden. Ten Z. van Bozlzany vermeesterden de Russen in een on- stuimigen aanval een deel der vijan delijke stellingen en namen hierbij 112 officieren en 2268 man gevangen. Bovendien werden verscheidene ma chinegeweren buitgemaakt. Allo vijan delijke tegenaanvallen werden afge slagen. Van het Ital iaansch-Ooaten- r ij k s c h o front. De Italiaansche zoowel als de Oos- tenrljksche berichten maken slechts melding van artilleriegevechten. Af gezien van kleine ondernemingen, had geen actie der infanterie plaats. Ingezonden mededeeling. de hoogten ten Westen van Cainini gerichte vrij krachtige aanvallen van de Roemenlérs afgeslagen. Bij de Haarbeek, ten Z. van Hegen (Henudorf), werd een Roemeensche colonne door de Duitschers terugge worpen. Hierbij werden 11 officieren ou 591 man gevangen genomen, en 8 kanonnen en 3 machinegeweren veroverd. Aanvallen der Roemeniers in het Marosdal werden afgeslagen. Het Roemeensche Noorderleger, en het leger in het Görgeny gebergte zijn tot den aanval overgegaan. In het gebergte werden de Roemeniers eerst teruggeslagen. Later moesten de Duitschers hier en meer naar het Zuiden voor de Roemeensche aanval len wijken, of zooals het Duitsche legerbericht zegt, zü onttrokkeu zich aan den stoot. Ook in het gebergte van Hatzeg, ten N.W. van Petroseny vielen de Roemeniers aan, doch werden terug geworpen. Naar uit Berlijn wordt gemeld hecht men aldaar te bevoegder plaatse groote beteekenis aan de op de Roe- meniörs behaalde overwinning. Men verwacht dat deze slag hoogst be langrijke gevolgen zal hebben, en aan den oorlog met Roemeniö een heel ander karakter zal geven. In het bizonder is men benieuwd naar de houding die Rusland tegenover den nieuwen bondgenoot zal aannemen, wanneer deze geducht in het nauw zal worden gedreven. Men acht dit een der belangwekkendste kwesties der naaste toekomst. Op het Roemeensche-Bul- gaarsche front hadden geen in fanterie gevechten plaats. Op 29 September heeft een Oostenrüksch- Hongaarsche Donau-flottielje den toe gang tot de haven van Corabia ge forceerd, negen schepen vernietigd en zeven ten deele geladen buit ge maakt. Boekarest werd door eenige vlieg tuigen gebombardeerd. Yan het Oostenrijkseh-Roe- meensche front. De Roemeniörs hebben in Zeven burgen weer een flinken klap ge kregen. Naar van Duitsche zijde wordt gemeld, werd de 26 Sept. begonnen omsingelingsslag schitterend gewon nen. Onder opperbevel van generaal von Falkenhayn hebben de Duitsche en Oostenrljksch-Hongaarsche troepen sterke afde6lingen van het eerste Roemeensche legor na hardnekkige gevechten vernietigend verslagen. Na zware, bloedige verliezen te hebben geleden, is het overschot der vijandelijke troepen in wanorde ge vlucht in het onherbergzame bergland aan weerszijden van den door ons na koenen bergtocht reeds op 26 September '3 morgens in den rug van den tegenstander bezetten Rooden- Toren-pas, 15 mijl ten Z. van Hermann- stadt. Hier zijn de Roemeniörs door het vernietigend vuur der Beiersche troepen ontvangen. Het afleidende offensief van het tweede Roemeensche leger is te laat In het legerbericht van 1 Oct. wordt medegedeeld, dat uit den slag bü Hermannstadt reeds ruim 3000 gevangenen en 13 kanonnen werden binnengebracht. Verder zyn buitge maakt een vliegtuigloods, twee vlieg tuigen, tien locomotieven, driehonderd wagons met munitie, ruim 200 ge vulde bagage wagens, 70 auto's en een ambulancetrein. Ander materieel zal pas langzamerhand uit de bos- schen binnengehaald worden. De pa3 van den Rooden Toren is gevuld met stukgeschoten voertuigen. Ten Zuiden van den pas z|jn tegen Van het Macedonische front. Van Duitsch—Bulgaarsche zijde wordt medegedeeld, dat op het front tusschen het Presba-meer en den War- dar levendige vuurgevechten plaats hadden. Door een krachtigen aanval slaagden de geallieerden erin deó top van den Kaimaktsjalan op de Bul garen te veroveren. Uit Saloniki wordt gemeld, dat aan het Stroema-front een voorste linie der Bulgaren werd genomen. Na een hardnekkig gevecht en een geweldige artillerievoorbereiding breidden de ge allieerden hun terreinwinst 'a avonds nog verder uit. Een 100 tal gevange nen werd reeds binnengebracht. Zes tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. De strijd duurt nog voort. Uit Duitsch Oost-A frl ka. Naar men weet, nemen ook Bel gische koloniale troepen deel aan den strijd in Duitsch Oost-Afrifea. De Belgische bevelhebbsr, generaal Tom- beur, meldt thans, dat de vijand een wanhopigen tegenstand heeft geboden aan de Belgische troepen, die Tabora hebben ingenomen en dat h|j zware verliezen heeft geleden. Op het slag veld lagen 50 gesneuvelden Europee- sche en ongeveer 300 zwatte soldaten. Een honderdtal Europeesche officieren en onderofficieren en een groot aantal war te troepen z(jn gevangen genomen en 4 kanonnen, waaronder 2 van 105 m.M., buitgemaakt. Bij hun in tocht in Tabora hebben do Belgen 189 Europeesche onderdanen van de ententomogendheden, die krijgsge vangen of geïnterneerd waren, w.o.' 103 Engelschen en 10 Belgen, in vrijheid gesteld. De duikboot- on mljnoorlog. De Engelsche schoeners „William George" en „Pearl," het Engelsche s.s. „Maywood" (1108 ton), de Noorsche schoener „Emanuel", het Noorsche s.s. „Rolf Jarl (1265 ton) en do Rus sische schoener „Emma" zijn in den grond geboord. □s „Bramen". Portland (Maine), 30 September. Er is een reddinggordel, gemerkt: Bremen Schutzmarke 2 Epplnghoven Wilhelmshaven, aan het strand b|j Kaap Elizabeth gevonden. De gordel was nieuw, niet lang in het water geweest en had olievlekken. Men heeft niets anders ontdekt. Porsstamman ovar da reda van den Rijkskanselier. De (Engelsche) Manchester Guardian zegt in een hoofdartikel: Van Duitsch land, dat twaalf maanden lang den vrede heeft aangeboden op voorwaar den van verovering en inljjving, wordt nu beweerd, dat het van den beginne af am heeft gevochten voor niets anders dan voor de verdediging van zijn recht op bestaan en vrijheid. De kanselier geeft dan een karikatuur van wat Engeland wil: een militair weeri loos en een economisch verpletterd en door de wereld geboycott Duitsch- land. Dat is het Duitschland dat Engeland, volgens den kanselier, aan z|jn voeten wil zien. De rijkskanselier moet echter even goed als iemand anders weten, dat die woorden alleen gerechtvaardigd zouden kunnen worden door de uitin gen van fanatici en extremisten aan te halen, waartegen men even of nog meer overdreven ontboezemingen van Duitschen kant over Engeland zou kunnen stellen. Het is uu t(jd, dat mannen als de rijkskanselier tot de werkelijkheid komen en trachten te begrijpen, wat Engeland en zijn bondgenooten met terdaad willen en of datgene wat zij willen, onvereenigbaar is met de veiligheid en vrijheid van Duitschland, als dit goedvindt van het militairisme af te zien en zijn territoriale eerzucht op te geven. Het artikel betoogt dan verder, dat Hollweg de verklaring over het oor logsdoel van Briand aauvaardt, waar mee Engelsche staatslieden instem ,en. Het zou stellig van goed staats mansinzicht getuigen, om die voor waarden in den eenvoudigsten vor n met de minst mogelijke overdrij ving mee te deelen. De Fransche bladen verwachten een hervatting va- den genadeloozen duik bootoorlog. Do Matin ziet in het drei gement een poging tot afpersing van Wilson's bemiddeliug op 'toogenbl k dat Duitschland de meerderheid der bondgenooten aan den lijve gevoelt. De Petit Parisien gelooft, dat de Duitsche regeering in 't besef van Duitschland's nederlaag, er in Amerika een nieuwen vijand bij zoekt om iets van de hardheid der vernedering af te doen. Uit Duitschland. Korte en bondige taal bezigt de leider van het stedelijke aardappel- distributiebureau te Hagen in een kennisgeving aan de burgerij. Hij noodigt n.1. ieder, die van plan is nu of latör iets omtrent de aard appel verzorging door de stad als inge zonden stuk te publice6ren, vooraf op zijn bureau inlichtingen te komen inwinnen, „opdat zij geen onzin zullen schrijven. Vriendelijke ontvangst wordt gewaarborgd en er wordt ook plat gesproken, maar wie kletst (quatscht) zonder zich tevoren op de hoogte to stellen, krijgt geen ant woord." Hindenburg. Hindenburg werd gisteren 69 jaar. Moltke, zijn grooten voorganger, was 70, toen hij de leiding van den veld tocht tegen Frankrftk op zich nam. Geaneuvelda Duitsche onderwijzers. flgens de laatste telling zijn reeds 7749 onderwijzers uit Pruisen gesneu veld, waarvan 1228 den rang van officier of dienstdoend officier, 1647 van onderofficier en 918 van gefreite bekleedden. 328 hunner hadden het ijzeren kruis verworven. Een kindermoordenares vrijgesproken. De „Berl. Lokal-Anz." deelt mede, dat de Opper Beiersche rechtbank van gezworenen te MQnchen eene moeder, haar achtjarig kind, een idioot meisje, het laatste wat haar nog overbleef, door eon geweerschot het leven benam, heeft vrijgesproken. De moeder had het kind, dat herhaaldelijk in een krankzinnigengesticht was verpieegd, steeds liefderijk behandeld en voordat z|j het doodde nog gekust met wijwater besprenkeld. Slechts om aan de ellende van het kind een einde te maken had zij het gedood. De geneesheeren, als getuigen ge hoord, verklaarden, dat ook de moeder zenuwziek is, doch over de vraag of zij als ontoerekenbaar moest worden beschouwd liepen de meeningen uiteen. De jury sprak de moeder vrij van de beschuldiging van doodslag. Kapok Voeren Kapok Spring Staaldraad Bedden. Matrassen Hutmatrassen. Prima Heeren-Jekkers, ^Heeren-Paletots, groote keuze, 'ZZZZL f 14.50. S De Negus van Abessinlfi afgezet. Rome, 30 Sept. Ds negus van Abessiniö is afgezet. (Lidzj Jeassoe, een kleinzoon van Menelik (zoon van diens dochter Sjoagasj en van Ras Micbaïl Wallo) in 1896 geboren en volgde zyn groot vader in Dec. 1913 op. Waarom en door wie hij is afgezet vermelde het lakonieke telegram niet. Intusschen bleek uit een bericht in de Corriere della Sera dat er een staatsgreep in Abessiniö heeft plaats gevonden. Lidzj Jeas3oe is officieel om redenen van godsdienstigon aard onttroond. Zeoditoes, de veertigjarige dochter van Menelik, is nu tot„keizerin van Aethiopie" gekroond. Volgens hot Italiaansche blad zou Jeassoe zijn afzetting hebben te wijten aan zijn eigen zwakheid als heerscher, waarvan Duitsche en Turkscbe agenten mis bruiken maakten. Zeoditoes is entente- gezind. De staatsgreep werd al lang voorzien, verzekert de Corriere. Een nader bericht meldt, dat de metropoliet Abuno Matb&os in een plechtige vergadering, die in het paleis to Addis Abeba werd gehouden en bijgewoond werd door alle in de hoofdstad aanwezige Abessynische grooten, het volk en de groóten heeft ontslagen van den eed van trouw aan Lidzj Jeassu. In de Abessynische hoofdstad is het rustig. Welke houding Ras Mikael, de vader van Lidzj Jeassu, zai aannemen is niet bekend. Hü vertoeft op het oogenblik te Haarar. BINNENLAND. Griekenland. Nog steeds gaan verscbilledde eilan den en provincies naar de revolutio nairen over. Ook het leger moet voort durend officieren afstaan. Zoo groot is het aantal meerderen dat zich bij de revolutionairen aansluit, dat de ministers van oorlog en marine om strenge maatregelen vroegen om deze beweging tegen te gaan. Drie kapi teins ter zee zjjn iu hechtenis ge nomen. Uit Athene wordt gemeld, dat de reservistenbonden opnieuw roerig zijn en anti-wenizelistische opstootjes te Nauplia en elders veroorzaakt hebben. Zij besloten in geval van mobilisatie weigeren om op te komen. Een personago uit de omgeving van den koniDg heeft tegen een cor respondent van Reuter gezegdAls Griekenland met de Entente zal samenwerken, moet men het tijd laten, opdat de indruk van dwang, die door de komst van de vloot van de geallieerden enz. gewekt is, wordt uitgewischt. AnderB zouden deserties muiterijen op de oorlogsverklaring volgen- De Deensohe Antillen. Zoowel het Folketing als het Landsting hebben het voorstel tot vorming eener parlementaire com missie van 15 leden uit elke kamer, om de overeenkomst tot afstand van de Deensche Antillen na te gaan, aangenomen. De commissie zal haar onderzoek binnen zes W6ken voltooien Indien zy haar instemming betuigt met de overeen komst, dan zal daarover een volksstemming wordc-n gehouden, waaraan alle kiesgerechtigden - ook Vrouwen volgens de nieuwe grond wet zullen deelnemen. Tenzij meer dan de helft der kiezers tegen de overeenkomst stemt in welk geval zij vervalt - zal de Rijksdag de beslissing nemen. De onrust op Djambl. Officieel. Volgens den te Djambi aangekomen controleur van Moearo Tebo was de toestand bovenstrooms van die afdeelingsplaats bevredigend. Het meerendeel der hoofden meldde zich bij het bestuur. Sommige Doe- soens in do nabijheid van Moearo Tebo waren nog verlaten. Beneden- strooma was de bevolking nog on willig. Drie brigades infanterie deden op 25 September bij Semaboe een aanval op de opstandelingen, wier verliezen onbekend zijn. Volgens berichten zou de bevolking van verschillende doesoens beneden strooms van Moearo Tebo naar de Tabir-streek zyn gevlucht. In ver schillende andere doesons hielden de bewoners zich met veldarbeid bezig. Het trok de aandacht, dat rystzaal- lingen in prauwen werden overge bracht. In Korintji heerscht volmaakte rust. Een Indische deputatie naar Nederland. Aan de „Telegraaf" werd uit Batavia bericht, dat een deputatie van het comité „Indiö Weerbaar" in Januari a.s. de reis naar Nederland zal aanvaarden. Een nieuwe Duitsche gezant te Den Haag. Naar Wolff uit Berlijn meldt, zal waarschijnlijk de heer von Kühlmann als diplomatiek vertegenwoordiger van Duitschland in Den Haag worden opgevolgd door dr. F. Ro3en, thans gezant in Lissabon. Over den nieuwen Duitschen ge zant te 'sGravenhage dr. Rosen schrijft het Berl. Tageblatt, dat hü in de politieke geschiedenis der laatste 15 jaren herhaaldelijk een gewichtige rol heeft gespeeld. Hij stamt uiteen familie, waaruit tal van uitblinkende in zijn gesproten. Hjj is inde Örient geboren, waar zijn vader, Georg Rosen, Duitsch consul was. In 1905 ging hij als buitengewoon ge zant naar Abessyniö bij koning Menelik, daarna was hij gezant in Tanger en in de maanden vóör de Algeciras-conferentie werd hij naar Parijs gezonden om met den gewezen Franschen gouverneur generaal van Algiers Reboil, bij zeer moeilijke onderhandelingen de grondstellingen Yoor de conferentie te leggen. In 1908 werd hij gezant in Teberan, in 1910 gezant te Boekarest en twee jaar later te Lissabon. Toen Portugal openlijk de zijde der entente koos, verliet dr. Rosen met zijn echtgenoóto deze s kwam over Marseille, Noord-Italiö on Zwitserland te Berlijn aan, waar bij zich ter beschikking stelde van het ministerie van buitenlandsche zaken. Dr. Rosen bezit nevens nauwkeurige kennis yan de Oostersche talen en van het land ook rijke ervaring op verschillend politiek gebied. Hij is een boeiend spreker, die de beschikking heeft over een buitengewoon grooten schat van wetenschap en herinne ringen. Vuige laster. Onze lezers zullen zich herinneren hoe wij in een der vorige nummers een artikeltje opnamen, ontleend aan het „H.bl.", waarin dit blad krachtig protesteerde tegen de uitlatingen van zekeren dr. Mas Hermann Roloff in de „Frankf. Zeitung". Hierin werden onze Indische soldaten van allerlei wreedheden in het Djambische be schuldigd en tavens op het regeerings- beloid in O.I. allerlei ongegronde en onzinnige aanmerkingen gemaakt. Over dr. Max Hermann Roloff weet de „Nieuwe Crt." het volgende te vertellen Dr. Roloff is 25 November 1869 te Liegnitz geboren, diende van 189193 bij de tweede matrozen-divisie te Wilhelmshaven, daarna twee jaren het vreemdelingenlegioen in Al giers. Het jaar 1895 vond hem in Indiö bü ons koloniale leger, waar Roloff het tot onderofficier heeft ge bracht. In 1903 heeft hij het examen gedaan voor ambtenaar in de Indische talen. Vóór de Korintji-expeditie was hij er belast met onderzoekingen in Korintji en in het Djambische, waar toe zljo kennis van bet Arabisch hem bijzonder geschikt maakte. In 1905 kwam hij voor den krijgs raad wegens nabootsing van de band- teekening van een der toenmalige directeuren van de Escompte-Mlj., den heer Zeilinga. Bij de instructie van deze zaak, of vroeger reeds, kreeg men gegronde vermoedens, dat Roloff voor Engelsche rekening spionneerde op Sumatra en er hadjis opzette tegen het Nederlandsch gezag. Toen bij gevat werd, stond hij op het punt naar Singapore te gaan. Deze vermoedens zullen wel oorzaak zijn geweest, dat het vonnis door den krijgsraad uitgesproken zoo zwaar was2 jaar en 90 dagen. Nu had men gelegenheid om hem uit Indiö te doen verdwijnen en in ons land, wij meenen in de strafgevangenis te Leeuwarden, zat Roloff zyn straf uit. Hier te lande wilde hij eerst door gaan voor een FranSchman, wat zijn mitengewone talenkennis vergemak kelijkte, maar hü werd ontmaskerd. Spionnage te Rotterdam. De inspecteur der rivierpolitie, de heer J. Riedijk, heeft met een agent majoor aangehouden en naar het bureau der rivierpolitie overgebracht, heer E. P. V., een gewezen gezag voerder van de Hamburg-Amerika-lijn, thans redacteur van het „Hamburger Fremdenblatt", en diens bediende K. P. E. F., beiden Duitscher en woon achtig in de Claes de Vrieselaan te Rotterdam. Zij worden verdacht van spionnage en het in gevaar brengen van de onzüdigbeid van ons land. Verder zijn aangehouden de gebroe ders H. van A. en C. J. van A., op den Schiedamschendük en in de Schoonderloostraat woonachtig, H. E. B., uit de Baan, en H. W. A. van den B, van den Schiedamschendük, als verdacht van medeplichtigheid. Dit in scheepvaarlkringen bekende viertal bracht geregeld berichten om trent door neutrale, ook Nederland- sche schepen ingenomen en voor Engeland bestemde lading, alBmede berichten omtrent beweging en han delingen van oorlogsschepen van Duitschland's vijanden aan het adres van de beide Duitschers in de Claes de Vrieselaan. Nadat do aandacht der rivierpolitie op dit adres gevestigd was, werd avond op avond de om geving daar afgezet en zün de han delingen der verdachten nagegaan. Ten huize van den gewezen gezag voerder E. P. V. zijn bij huiszoeking verschillende bescheiden gevonden, waaruit zijn schuld en die van zyn bediende blyken. De aangehoudenen werden ter beschikking van de justitie 'eld en naar het huis van bewa ring overgebracht. Duitsche en Oostenrljksche schepen. Van de sedert het begin van den oorlog in de Rotterdamscüe havens opgelegde Duitsche en Oostenrüksche atoomschepen zijn er sedert 3 Maart jl. 33 Duitsche schepen naar zee vertrokken, waarvan in September 15. Thans liggen er nog 12 Duitsche en 3 Oostenryksche stoomschepen in de havens, behalve de geïnterneerde Duitsche schepen „Cailiope", „Bel- lona", „Hermes" en „Delia". Zaterdagochtend passeerden te IJmuiden dicht onder de kust twee Duitsche vrachtschepen waarvan men de masten gekapt bad. Op eenigen afstand buiten de territoriale wateren wa3 een oorlogsschip zichtbaar, waar van de nationaliteit niet te onder- Er in geloopen. Donderdag werd een 18jarige jongen te Middelburg door een mans persoon aaDgesproken, die hem vroeg of hü veel geld wilde verdienen. Op het toestemmend antwoord noodigdo de man den jongen uit mede te gaan naar den Kouden kerkschen weg en wees de man hem daar een boeren woning aan, waarvan de eigenaar volgens zijn zeggen onder de wapenen iB. De vrouw zou pas een koe hebban verkocht en nu zou er een bedrag van f1000 in de bovenste lade van een kast liggen; de jongen moest nu Vrüdagmiddag om 4 uur als de vrouw was gaan melken, door het open schuiven van een raam naar binnen gaan en met een beitel de kast openbreken en het geld wegnemen. Als de vrouw hem soms in den weg kwam „moest hij haar de hersens maar iD slaan". Het geld moest do jongen des avonds aan den Water- toren, te Middelburg brengen en dan zou men deelen en de jongèn nog f5 krügen voor zijn moeite. Da jongen durfde niet te weigeren, maar begaf zich naar de politie. Hü haalde het geld niet en toen hij des avonds de man bü den watertoren ontmoette, werd deze door twee agenten in burger gearresteerd. Het bleek, dat het een oude bekende der politie was, zekere J. L. uit Vlissingen, die reeds meermalen wegens diefstal veroordeeld werd. De gegevens door den man verstrekt bleken juist te Prijsgemaakte trawler. In den nacht van 28 op 29 Sept. werd de aandacht, der kustwacht van Terschelling getrokken door een licht vlak onder de kust, waardoor men vermoedde, dat er een boot gestrand was. Ongeveer middernacht stoomde de motorreddingboot „Brandaris" de haven uit. Na eenige uren stoomens ondekte' de wakkere bemanning der reddingboot vlak onder de kust van Terschelling een Engelschen trawler, welke aldaar voor anker lag. Groot was echter de verbazing der bemanning van de „Brandaris", toen ze tot de ontdekking kwamen, dat er Duitsche marinematrozen aan boord waren. De trawler was n.1. buitgemaakt door een Duitschen onderzeeör, welke er' een drietal van de bemanning had overgebracht en door wie het commando was overgenomen, terwijl de Engelsche équipage op het voor schip zat. De Duitschers waren in de veronderstelling, dat ze voor Schier monnikoog ter anker lagen. Een conflict aan de Nederlandsehe Fabriek. Zaterdagmorgen is aan de Neder landsehe Fabriek van werktuigenen spoorwegmateriaal een conflict uitge broken, waardoor thans 150 jongens staken. Van arbeidorszüde wordt als oorzaak van het conflict het volgende medegedeeld: Toegezegd was dat in September een loonsverhooging zou worden gegeven. Daar die loonsver hooging tot nog toe niet was gegeven, wachtten de jongens Zaterdagmorgens voor het aangaan van de fabriek eenige der chefs op om hem te vragen hoer 't ermee stond. De chefs meen den echter, dat z|j niet met de jongens konden onder bandelen, waarop deze laatsten weigerden aan het werk te gaan. Dit was een wending welke van de zijde der jODgens bedoeld noch gewenscht was. Nu het eehter een maal zoo staat, weigeren zij aan bet werk te gaan voordat de toegezegde loonsverhooging is verkregen. INGEZONDEN. Helder, 30 Sept. 1916. Inzake plaatselijke directe belasting. Geachte Redactie. Uw Raadao7erzicht-schrü"ver laat mü bij de behandeling van het adres der Onderofficieren inzake de bereke ning van hun belastbaar iD komen zeggen, dat de berekening die het Ryk toepast ad 15 ct. per dag ver ouderd is. Dit heb ik echter niet gezegd, en dat is zü ook niet, integendeel. De vroegere regeling onder Minister Wentholt, toen de voeding aan wie aan den wal wou eten, vergoed werd, gaf juist veel grootere bedragen. Ter voorkoming van misverstand wüs ik er nog eens speciaal op, dat ik tegenover het adres zelf niet on sympathiek stondmaar dat, indien kosten van voeding in geld moeten worden gewaardeerd, men voor een categorie niet kan afwijken. De ver goeding, die 't Rük nu geeft, is be- spottelük laag. Indien echter een onderofficier in dat geval verkeert, wordt hem ook niet meer dan dat bedrag berekend voor de belasting, maar als regel is do gelegenheid, de voeding aan boord te gebruiken, regel. In dat geval nu acht ik dit met f120.- per jaar nietonbillük geschat. Mag ik misschien tot elot er nog op wijzen, dat voor e9n andere cato gorie van militairen, de gedwongen militairen n.1., wier gezinnen met een schamele Rüksverg06ding moeteu zien rond te komen, de kosten, die het gezin uitspaart, doordat de man er uit is, op heel wat hoog er worden geschat En ook bij hen 2ijn er heel wat, die elke dag, die zü in hun ge zin kunnen doorbrengen, ook in dat gezin meê eten. Het Rijk houdt daar geen rekening mede by de bepaling der Rüksvergoeding. Daar waar "t nog minder aanleiding heeft, n.1. ter be paling van de gemeentelüke'aanslag. Ujkt het mij evenmin gewenscht daar rekening mede te houden. Wij voelen alles voor een billyker belasting, maai' dat zal langs anderen weg dienen te geschieden. Udankend voorde ruimte, teeken ik, hoogachtend, A. W. Michbls. Ingezonden mededeeling. Verandering in oude gewoonten maakt u gezond. Als GIJ verschijnselen van nier zwakte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek, ischias, spit, niergruis of -steen, rugpyn of onnatuurlijke vermoeidheid, beproef dan de nieuwa Foster's methode: Geef rust aan uw gestel door minder vleesch, thee, koffie of opwekkende middelen van welken aard ook te ge bruiken, en drink meer water en meer melk. Vermüd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer friaehe lucht, slaap en lichaamsoefening in de but tenlucht. Breek onmiddellük met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet verwachten, dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwijnt. Zieke nieren verelschen behalve zorg een Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, herinner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Foster's Betere Gezondheid methode passen allen mannen en vrouweD, oud en joDg die reden hebben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doo3 draagt de handteekeniDg vau James Foster. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zün te den Heldor verkrijgb. bü Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco naontv. v. postwissel f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. (42)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1