ELDERSCHE COURANT HET GULDEN MYSTERIE. HOTEL „BELLEVUE", No. 4683 ZATERDAG 7 OCTOBER 1916 44e JAARGANG Dg abonntaentsprljs van de „Heldersche Courant" Is thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco per post fl Eerste Blad. Op- an ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Taxel). *- 3» 5ÏÏE Oct. op: ondei: op: oadar Tjn.iiun. Zondag 8 a. 8.67 m. 2.25 6.13 5.21 5.- B.60 Maandag 9 4,12 3.60 G.16 5.17 6.- 6.40 Dinsdag 10 4.27 6.12 6,18 6.14 6.46 7.26 Woensd. 11 4,46 6.86 6.20 6.12 7.80 8.6 Dondeid. 12 6.6 7.6S 6.22 6.9 8.10 8.40 Vi|jdag 18 651 9.16 6.24 6.7 8.60 9.20 Zaterdag 14 6.6 „1051 6.26 6.6 956 9.66 DE OORLOG. De legerberichten «an 4 en 5 October. Van het W e s t e 1 y k front. Het Duitsche legerbericht van 5 dezer geeft aanr dat de werkzaam heid der artillerie en der infanterie aan de Somme toenam. Op de meeste plaatsen echter verhinderde het vuur- d6r Duitsche artillerie de voorge nomen vijandelijke stormloopen. Een aanval der Engelachen tusschen den Mouquet-hoeve en Courcelette mis lukte volkomen. Tusschen Courcelette en Eaucourt PAbbye kwamen de Jingelschen in de Duitsche stellingen tot voorbij Le Sars. In het handge meen moesten de Engelschen het echter tegen de Duitschers afleggen. Ook een door de Franschen over de linie Raneourt—Bouchavernes onder nomen aanval werd afgeslagen. Daar entegen verloren de Duitschers Dins dag tusschen Frégicourt en Raneourt verschillende loopgraven. Op beide Maasoevers levendige werkzaamheid der artillerie. Ingezonden mededeellng. Het Zelfvertrouwen. De voornaamste voorwaarde om in de wereld te slagen is een juist gevoel van eigenwaarde. De mensch die weet, wat hij waard is en zich een bepaald doel stelt, moet in gewone omstandigheden in zijn ondernemin gen slagen. Nu is het vertrouwen in zichzelf voornamelijk een kwestie van gezondheid. Heel dikwijls kunnen tal van personen zonder beslist ziek te zijn toch geen profijt trekken van al hun hoedanigheden, omdat zij niet alleen geen sterke, dtfch zelfs geen normale gezondheid bezitten. Het volmaakte evenwicht der organen hangt af van de zuiverheid en den rijkdom van het bloed en den goeden toestand van hst zenuwstelsel. Om beide tegelijk te verkrijgen is het noodig het bloed met regelmatige tusschenpoozen te bevrijden van de schadelijke bestanddeelen die er zich langzamerhand in ophoopen en boven dien moet men bij de eerste teekenen van algemeene vermoeidheid, die kenbaar zijn aan een verslapping der werkkracht, het verlies der eetlust en gebrek aan slaap, de dreigende af matting der zenuwen, onmiddellijk Het is niet noodig U daarvoor een lastigen leefregel, die U verplicht Uwe gewoonten te wijzigen op te leggen. Eenige Pink Pillen per dag na iederen maaltijd zullen Uw verarmd bloed spoedig nieuwe kraeht hebben gege ven en Uw zenuwstelsel spoedig hebben versterkt. De Pink Pillen zijn inderdaad een merkwaardige versterker van het bloed en een krachtige opwekker dei- zenuwen, terwijl zij tevens een krach tig hulpmiddel zijn voor alle levens functies. HuDne uitwerking is zeker in gevallen van bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie, zenuwziekte, maagpijnen, rheumatiek en algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hootddepöt dor Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder cn Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANSte den ilurg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. DOOR C. N. en A. M. WILLIAMSON. Vertaald door W. J. en H. A. CORNELISSEN. 43.) Daar klonk plotseling een vreemde, wonderlijke muziek. Het was voor het eerst dat Victoria deze Afrikaan sche muziek hoorde, behalve een heel enkele maal in de verte, wanneer zy den nacht doorbrachten in de woning van een van Maieddine'a vrienden, en van verre zacht het geluid der tobols kwam uit een zwarte tent in de woestijnof de zwakke, zuivere tonen van de fluit van een jongen knaap die héél ver zijn geiten hoedde. Maar deze muziek was zoo dicht bij haar, dat het was of zij haar eigen hart voelde kloppen. Het was geen teere, reine zilverklank, maar een stem van hartstocht, hartstocht zoo oud en brandend als het woestijnzand buiten de helderlichte tent. En terwijl •Victoria ademloos toeluisterde, zag zij met haar geestesoog de klem- der muziekdiep rood, overgaand in scharlaken, bij het slaan der tom-tom, of verdiepend tot vurig purper. Het weeklagend geluid der raita mengde zich met het zware steunen der tom-tom en vervulde het hart van het meisje van een vaag voorgevoelen, van een hartstochtelijk begeeren naar bet Fransche communiqué van 5 dezer werden vorderingen ge maakt bij Morval. Dinsdag veroverden zij daar 9 kanonnen van 8.8 c.M. De Engelsche mededeelingen geven aan, dat aanvallen der Duitschers bij de Schwaben schans en ten O. van Sameloi afgeslagen werden. In de streek van Vimy onderna men de Eugelschen een goed ge slaagden overval. Van het Oostelijk front. De geweldige aanvallen der Russen in de richting van Wladimir Wol- hynsky en op tal van andere punten van het front houden aantot nog toe echter zonder dat eenig succes van beteekenis kon worden behaald. Naar het Duitsche legerbericht van 5 dezer m6ldt, mislukten verscheidene voorwaartsche bewegingen van zwak ke Russische afdeelingen aan het Stochodfiont. Ten W. van Luck her nieuwden de Russen steeds weer hun verwoéde aanvallen. Telkens werden door het vuur der Duitschers terug gedreven. Enkele afdeelingen, die ten N. van Zubilno in de Duitsche loop graven doordrongen, werden door tegenaanvallen weder teruggeworpen. Ook het Russische communiqué maakt melding van het voortduren der verbitterde gevechten op het front van Wladimir Wolhynsky en Boltsjak tot aan den Dnjestr. Er wordt echter bij gemeld, dat op tal van plaatsen stukken der vijandelijke linies ver meeBterd werden. Van het Italiaansch-Oojsten- r ij k s c h e front. Op de hoogvlakte van de Karist zoo meldt het Oostenrijksche leger bericht van 5 Oct. is de artillerie- strijd in vollen gang. Op verschillende punten van het front trachtte de Italiaansche infanterie tot den aanval over te gaan. Deze pogingen werden echter verijdeld. Op den Monte Cimone werden nog 35 Italianen, die door de mijnontplof- fing bedolven waren, te voorschijn gebracht. In totaal werden hier 482 man gevangen genomen, 6 machine geweren en 3 mijnwerpers veroverd. Het Italiaansche communiqué maakt melding van aanvallen der Oosten rijkers in het gebied van den Col Bricon. Deze aanvallen werden eenige malen herhaald, waarbij de Oosten rijkers er ten slotte in slaagden de door de Italianen kort te voren ver meesterde, vooruitgeschoven stelling op den kleinen Col Bricon te herne men. Overigens mislukten alle aan vallen met zware verliezen voorden vijand. Van het Oostenrijkseh-Roe- meensche front. Omtrent de krijgsverrichtingen op 4 October meldt het Roemeensche bericht, dat bij gevechten in de streek van .Odorkim de vijand werd terug- "agen. 14 offleieren en 1228 man werden gevangen genomen. Tusschen Fogaras en Sighiscara werden de Duitach-Oostenrijkache troepen teruggeslagen, waarbij 800 Duitschers werden gevangen geno- en en 6 machinegeweren veroverd. Ten W. van de Alt gingen de Roemeniörs vooruit. In het dal van de Jioel moesten zij daarentegen terugtrekken. Drie vijandelijke aanvallen in de streek van Orsowa werden afgeslagen. Echter wordt in het Oostenrijksche bericht van 5 Oct. medegedeeld, dat bij Fogaras de boudgenooten vooruit gingen. Zij zijn deze stad reeds voorbij getrokken. In overeenstemming met het Roemeensche bericht wordt ge meld, dat de vijand uit de streek van Petroseny in de richting van de grens terugtrekt. In het gebied van Orsowa moesten de centralen in W. richting wijken. Van Ouitïch-i jli «vjrJ; nog ge meld,, dat W. van Parajd herhaalde aanvallen van den vijand afgeslagen werden. Het 2e Roemeensche leger, dat op 2 Oct. in de streek van Bekokten tot den aanval overging, is in het van de Alt .tot wijken gebracht en bevindt zich, ook meer naar het N., in aftocht. iets, dat zij nog niet kende en dat zij niet begreep. Het duizelde Victoria en zy vroeg zich verwonderd af of het kwam door de muziek of dat de lagmi, waar van zij had geproefd, haar naar het hoofd steeg. Zij gevoelde een intens pby- sieke gevoeligheid over zich komen, die het haar moeilijk maakte luiste rend rustig te blijven zitten. Een sterk verlangen ontwaakte in haar om op te springen en te dansen op de maat van de muziek welke de negers op hun primitieve instrumen ten speelden. Zij gevoelde, dat zij moest dansen, een nieuwen, wonder lijken dans, waarvan het motief zich steeds^duidelijker aan haar geest op drong, tot het een obsessie werd. Zij zag zichzelf dien dans reeds danseD, zoo duidelijk alsof zij naar een schil derij staarde. Doch haar verstand zeide haar stil en rustig te blijven zitten, en om beter zichzelf te kunnen beheerschen sloot zij haar oogen; indien zij gekund had, zou zy het ook haar ooren hebben gedaan. Doch in deze bleef de muziek steeds luider klinken. Het was haar of ze den wilden, hartstocbtelijken liefde-roep van een woestijn vogel naar zijn ge zellin hoorde Zjj kon het niet langer uithouden. Zij sprong op met hoogroode wangen en schitterende oogen. Mag ik voor u op die muziek dansen, Lella Mes- souada?" zei ze tot de vrouw van den Agha. Lella Messaouda, die een oude vrouw was, en geen andere dansen kende Van het Roemeensch-Bul- gaarsche front. De aanval der Raemeniërs over den Donau heeft geen succes gehad. In tegendeel. Door de van twee zijden oprukkende Duitsche en Bulgaarsche troepen werden zij al spoedig tot den aftocht gedwougen. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat zij zich door de vlucht aan den strijd onttrokken, doch het Bulgaar sche bericht zegt, dat de le£ slaags taakten on de Roemeen 3che afdeelingen vernietigd werden. Voorai 'net optreden der Oosten rijksche Donau-flottille, hetgeen de vernieling van de pontonbrug tenge volge had, zou tot dit succes hebben bijgedragen. In de Dobroedsja werden Roemeensche aanvallen ten O. van den spoorweg Kora-Ormac-Cobadinu een Russisch bericht zetten de Russen en Roemoniers hun offen sief in de Dobroed9ja|voort. 13 kanon nen werden door hen verraeesterd. Van het Macedonische front. De Duitsche en Oostenrijksche be richten komen neer op het volgende: De hoogte van de JKedze Pianina wordt door de geallieerden bezet gehouden, het dorp Jenikeui op den linker Stroemaoever is voor de Duitschers verloren gegaan. Volgens het Bulgaarsche bericht werden den 4en de aanvallen der Engol'schen afgeslagen. Pogingen van den vijand om door te dringen op de linie Stroepino—Bahowo werden eveneons gestuit. Volgens het Engelsche bericht van den öen rukten de geallieerden den 39n dezer uit hunne stellingen bij Karojakeoi op. Een deel van het dorp Jenikeui werd bemachtigd. Twee vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. De strijd werd evenwel voortgezet. Ten slotte behielden de Engelschen de overhand. Het geheele dorp werd door hen genomen. De Fransche berichten deelen mede, dat over het geheele front de strijd een voor de geallieerden gunstig verloop heeft. De voorposten der ge allieerden zijn de overtocht van de Tsjerna begonuen in de streek van Ostroweni Brod. Op beide hellingen van den berg Baba gingen zij vooruit. Poefen Popli werden door hen bereikt. De Serviörs hebben thSns reeds 230 K.M.3 van hun gebied heroverd. Vai het RupsischTurksche front. Van Russische zijde wordt mede gedeeld, dat de Russen in de Kust streek onverwachts het offensief openden. Onder dekking van bet geschut vau de vloot rukten zij over een breed front op en bezetten een vijandelijke stelling aan de Karasoer- noesoe. Roemenië. Hervó waarschuwt in de (Fransche) Victoire tegen het optimisme, dat er in iegeeringskringen ten opzichte van Roemenie heerscht. Mijn hoofd er af schrijft hij al3 de Duit schers niet een millioen man naar 't Roemeensche front werpen. Hoe kan men er toch blind voor zijn dat onze vijanden, wanneer zij zich' aan het Engelsch-FranBche front, aan 't Italiaansche, aan 't front in Rusland en Polen en bij Saloniki defensief houden, dat alleen doen om, niettegen staande hun uitputting, eea geweldige krachtsinspanning aan 't Roemeen sche front te ondernemen, waar e6n nederlaag hun in één slag het verlies van Hongarije, Bulgarije en Turkije zou berokkenen. Onze dappere Russische boudgenooten behoorden daarom Roemenie niet met een expeditiekorps ter hulp te komen, doch met een machtig leger. Wat zou onzen boudgenooten de inneming van Lemberg baten, wanneer zy de Duitschers Boekarest lieten bereiken De houding van Griekenland. Uit Athene werd aan de Daily Telegraph geseind, dat 200 officieren en 2000 soldaten uit Piraeus naar Saloniki vertrokken. Het leger van de Nationale verdediging telt thans reeds 16.000 man. dan die der Almehs, welke zij schan delijk achtte, voelde zich geërgerd by de gedachte dat het jonge meisje uit eigen beweging voor mannen zou dansen. Zij hield zich dus doof, niet wetend hoe een antwoord te geven, dat haar gast niet zou beleedigen en tegelijk het Roumia meïsje zou vry waren voor iets, waarover zy later wellicht spijt zou hebben. De Agha echter, die de vraag ook had gehoord, was verrukt. H(j was nog altijd een man van de wereld en langen tyd in Parys en herhaaldelijk in Algiers geweest. Hij. wist dat Europeesche dames met hun vrienden en kennissen dansten en hij was be nieuwd te zien, wat hot schoone meisje zou doen. Hij wierp een ztjde- lingschen blik op Maieddine en zei tot zyn vrouw„Zeg aan de witte roos, dat z(j kan dansen, dat z|j er ons een genoegen mede doen zal." „Gij kunt dansen, op de wijze zoo als gij dat verkiest, m(jn dochter," was Lella Messouada thans wel ge dwongen te zeggen want het kwam zelfs niet in haar op, dat zy haar echtgenoot ongehoorzaam zou kunnen zyn. Victoria had vroeger Stephen ver teld van een Oosterschen dans, dien zij kende, maar de dans die zij nu wilde gaan geven, was een geheel andere, een, waartoe de wilde muziek haar drong. In den beginne wi9t zij eigenlijk ter nauwernood zelf, wat zij wilde uit drukken door haar gebaren en standen. Het was de woestijn-geest, die in haar zong, een zang van liefde, een zang HELDER. Telefoon lnterc.^49. Café Restaurant met tuin. Mooi gelegen in het centrum der stad. GOEQE CONSUMPTIE. - UITMUNTENDE IEUIEN. RESTAURANT DER'GEUEELEN DAG. Diners worden aan huis bezorgd. Wl LH E LM I NA-BI LLARD. Vergaderlokalen disponibel. Uit Dultschland. Het Duitsch9 dat onlangs een waarschuwing ont ving om zich gereed te houden, is thans tot den werkelijken militairen dienst opgeroepen. Elke spoorweg directie is aangewezen een bepaald aantal personen beschikbaar to stollen, welke door vrouwen moeten worden vervangen. Alleen do spoorwegdirectie Essen moet 15,000 weerbare mannen afstaan. Tegen den Rijkskanselier. Het „Berl. Tageblatt" maakt mel ding van een vertrouwelijk schrijven, aan een aantal conservatieven en nationaal-iiberaie afgevaardigden ge zonden, waarin zij het aftreden van den heer Von Bethmann-Hollweg eischen en zijn vervanging door den oud-minister von Tirpitz.Hetscbryven is onderteekend door graaf Hoens- broeck, Emil Kirdorf, admiaal von Knorr, geheimraad Körting en vele anderen, onder anderen ook Ernst Hackel uit Jena. De „Berl. Börsenztg." zegt naar aanleiding daarvan, dat het meer dan tijd wordt in den RljkBdag tot volledige klaarheid te komen en wenscht, dat een stemming over een motie van vertrouwen in den kanselier zal plaats hebben, waarop dan Von Bethmann- Hollweg kan steunen. Verschillende afgevaardigden schijnen bereid te zijn de zaak in den Rijksdag ter sprake te brengen. Da „Franconla" getorpedeerd. Londen, 5 Oct. Officieel wordt medegedeeld, dat de „Franconia", van de Cunard-lijn, gisteren door een vijandeiljken onderzeeër in de Mid- dellandsche Zee is getorpedeerd. Het schip had geen troepep aan boord. Twaalf man van de bemanning worden vermist, 302 zijn gered. (De „Franconia", die in 1911 was gebouwd, had een inhoud van ruim 18,000 ton). BINNENftND. Suiker. Naar het Hbl. verneemt, zullen de Westersuikerraffinaaery en de suiker raffinaderij v.h. Spakler en Tetterode te Arasterdam de volgende week hare werkzaamhedeu hervatten, waarna binnen enkele dagen met de aflevering van suiker kan worden begonnen. Hoewel de distributieregeling en alles wat daarmede samenhangt voor het volgende campagnejaar nog niet geheel gereed zyn, kan toch al reedB de geruststellende Verzekering worden gegeven, dat een tekort als zich dit jaar voordeed, niet herhaald zal worden. Het suikerdistributiekantoor hoeft aan alle kruideniers, fabrikanten enz. gevraagd hoeveel suiker zy het afgeioopen eampagncjaar hebben ver bruikt. Hec totaal van deze opgaven wordt nu gereserveerd voor het a.s. campagnejaar. Men rekent dan echter op eea zeer ruime toeneming van het verbruik. Bovendien zal dan nog voor allo eventualiteiten een groote reserve worden gehouden. Verder worden maatregelen ont worpen om te voorkomen dat do fabrieken die voor export werken haar benoodigde quantiteiten, zij het, ook tijdelijk, aan de binnenlandsche comsumptie onttrekken. Ontsnapt. Woensdag werd gemeld dat hek Engelsche stoomschip „Serula" 7 mijlen Westelijk van het vuurschip Noord Hinde: zou z(jn getorpedeerd. „De Maasbode", vernam dat het schip door Duitsche onderzeeërs en een Zeppelin weid achtervolgd. De „Serula", die evenals alle Engelsche zoo oud als het liefde-verhaal van Eva en ofschoon 'het mysterie van dien zang voor haar nog ra-zljn'ware diepte verborgen wis, moest,zij thans trachten het zelf uit te vinden, en het uit te beelden voor andereD, door haar dans. Altyd, waDneer Victoria vroeger danste, had zij zich het gelaat van haar zuster voor den geest geroepen, om het tor bet eind als een nimmer falende inspiratie voor oogen te hou den. Doch thans, nu zij zich boog als om het fluisteren van den woestijn geest op te vangen, zag zij het ge laat van een man. Stephen Knight scheen daar achter in de tent te staan, starend naar .haar met een wonderen weemoedigen en verlangen den blik. Een siddering beving haar toen zij dien blik op zich voelde ruston en het was of de woeatijDgeest hot haar ingaf haar gelaat er voor te verber gen, met den glanzend zijden doek, dien zü droeg. Een paar maten danste zy zoo achter dien gliDsterenden sluier - toen, op een plotselingen drang, door de muziek in haar ge wekt, wierp zfj den doek van zich, haar armen uitgestrekt, glimlachend in Stepben's oogen met een glimlach die voor haar toeschouwers in de tent mysterie was. En daarna begon zy te dansen een dans waarin met haar volle bewustheid Stephen smeekte haar te helpen, zooalB zij hem beloofd had hem te zullen roe- peD, wanneer zij ooit zijn hulp noo dig had; doch ditmaal Bmeektc z]j schepen sinds eenigen tijd draadlooze telegrafie aan boord heeft, seinde het noodsignaal, dat natuurlijk voor de Engelsche torpedojagers bestemd was, maar ook aan onze kust werd op gevangen. De kapitein van de „Serula", ka pitein Batcher, die tijdens dezen oorlog maanden lang in de Middel- Iand3Cha Zee voor het Engelsche leger voer, wilde zyn schip niet prijsgeven en heeft zoolang de achter volgende Duitsche strijdkrachten we ten te ontwijken, totdat Engelsche torpedojagers te hulp kwameD. Ge durende eenigen tijd was de „Serula" in groot, gevaar, dcch door handig manoevreeren wist de kapitein na een spannende jacht te ontkomen. Het laatste draadlooze bericht meldde dat het schip buiten gevaar was. Een „Vrijwilliger". Iemand heeft bij den Rotterdam- scben Gemeente-ont vanger een bedrag van f1600 gestort als vrijwillige verhcogiDg van zijn aanslag in de Gemeentelijke Inkomstenbelasting van 1916. Inbraak te Hilversum. Toen de tuinman Schuurman met zijn vrouw de tijdelijk onbewoonde villa „Boschrand" aan den Soestdyker- straatweg te Hilversum, Woensdag avond controleerde, bevond hij zich in de keuken plotseling tegenover een man; hy trok dadelijk zyn revolver, waarop de inbreker zijn handen omhoog hief. De vrouw snelde vervolgens" weg om by de buren te telephoneeren, doch werd in de gang door een tweeden persoon aan gevallen, die haar een'dolksteek in de zijde toebracht en vervolgens hard wegliep. Op haar geroep kwam haar man haar te hulp, waardoor de eerste inbreker eveneens gelegenheid had om te ontvluchten. Schuurman zond hem nog eenige schoten na, doch kon niet constateeren, dat hij iemand trof. De inbrekers, die door openschui ving van een raam naar binnen waren gekomen, hadden zich reeds aan een paar flesschen wijn te goed gedaan en een aantal voorwerpen uit de villa bljecugebracht om mede te nemen. Door hen werden een jas, een pet ende dolk waarmede de vrouw gestoken werd, achtergelaten. De toegebrachte wonde was niet van ernstigen aard. Een ontaarde moeder. Een weduwe te 's-Gravenhage wo nende, Westorbaenstraat, waar zij leeft met een steenhouwer, was Donderdag voor de Rechtbank te 'a-Gravenhage gedagvaard, ter zake van het onverzorgd achterlaten van haar 4 ki aderen. Uit het getuigen verhoor bleek, dat de vrouw 13 kinderen heeft gehad, van wie vijf nog in leven. ,In het gezin heerschte altijd oneenigheid en het ging er zeer ruw toe. Er werd voortdurend ge scholden en gevloekt. De kinderen werden verwaarloosd, werden niet verzorgd en slecht gevoed. Buren gaven meermalen den kinderen brood wanneer ze schreeuwden van den honger. De vrouw at en dronk er met den steenhouwer goed van. Het gebeurde zelfs, dat ze vlèesch braadde en daarvan zat te eten, terwijl de kinderen opgesloten werden, rammelden van den honger en niets van het eten kregen. Een vroegere buurman, die haar eenig huisraad bad geleend, ging op 23 Mei j.1. naar haar woning in de Westerbaenstraat om dat terug te haion. Hy vond van de geleende meubels niet veel meer. De kinderen liepen zonder kousen en zonder schoeisel in lompen gehuld door 't huis en vroegen om eten. De vrouw vroeg hem eenig geld te leen, omdat ze even na3r Rotterdam wilde. TevenB vroeg ze of getuige de kinderen mede naar huis wilde nemen tot half zes 's avonds, dan zou zo die te.rug halen. Ook verzocht ze hem een brief bij de politie to brengen en een bij iemand van den Voogdijraad. Medelijden hebbende met de kleinen, Dam de man de kinderen mede naar huis en voorzag hen van voedsel; hoewel met tegenzin, bezorgde hy ook de brieven. Op den bepaalden tijd kwam de vrouw de kinderen echter niet terughalen eu sedert heeft ze er niet meer naar omgekeken. Zelfs als ze de kleinen op straat tegenkomt, draait ze het hoofd om en wil z(j ze niet zien, Onderwijl leeft niet om zijn hulp by bet zoeken naar Saidee, haar zuster, doch om hulp voor haarzelf. Het mysterie der mu ziek, dat zy te vergeefs had trachten uit te vinden, was thans in haar oógen, en terwijl zij langzaam, al dansend, het leerde begrijpeD, maakte het haar schooner, vrouwelijker dan zooit was geweest. Maieddine staarde naar haar als een man, die droomt met open oogen. Wanneer hij alleen ware geweest, zou hij haar aldus uren hebben kun nen zien dansen en ge wenscht heb ben, dat zij nooit mocht ophouden. Maar nu er andere mannen in de tent waren, maakte zich een woeste be geerte van hem meester om haar in zijn armen te nemen, haar weg te voeren vau uit de oogen van allen die haar uu met zoo vurige blikken aanstaarden, ver weg, de woestijn in. Haar dausen sloeg hem met stomme verbazing. Hy begreep het nietwant zy had hem tot uu uog nimmer iets van haarzelf verteld, behalve het doel van haar reis in Arfika. Hij wel in Parys geweest doch de zaken waar voor hy daar vertoefde, en die voor zijn toekomstige carrière beslissend waren, hadden hem zoo in beslag genomen, dat hij nooit had gehoord van Victoria Ray, de danseres, noch ook haar naam ooit op de aanplak biljetten bad gezien. Het was hem, toen hy Victoria zag dansen, of zich een nieuwe ge zichtseinder aan hem vertoonde. Hy begreep haar minder dan hy tot nu meende gedaan te hebben, maar zy za er goed van. De Voogdijraad heeft zich het lot der kinderen aangetrok ken. De officier van justitie, de hande lingen van de vrouw toeschryvende aan haar slecht levensgedrag, vorderde veroordeeling tot 5 maanden gevan genisstraf. Uitspraak 12 October a.s. Voor f 12.965.58 opgelicht. Een 20-jarig kantoorbediende stond Donderdag voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht wegens diefstal, valachheid in ge schrifte en oplichting. De feiten komen in het kort neer op het volgende Beklaagde was in betrekking by de kooplieden de heeren K. en K. B. Nieuwkerk. Op 28 Maart scheurde hy', uit een chequeboekje der Amsterdam- sche Bank, aan zyn patroons toebe- hoorende, een gezegeld formulier voor een cheque. Op 31 Maart vulde hy het wegge nomen formulier te zijnen huize in tot een bedrag van f 12.965.58, terwyi hij van een weggeworpen brief, die vernietigd moest worden, de hand- teekening zynêr patroons B. J. Nieuwkerk natrok. Voorts voorzag hy de achterzijde van de cheque val- schelljk met den naam van J. C. de Haan. Verder begaf de beklaagde op 1 April zich naar de Amsterdamsche Bank, waar hij de cheque tot een bedrag van f 12.965.58 zich deed uitbetalen. De beklaagde had in het cheque boekje het uitgescheurde gedeelte dichtgeplakt, opdat niet gemerkt zou worden, dat er een formulier uit was. Eerst in den loop van het kwartaal kwamen de heeren Nieuwkerk er achter, dat het bedrag van hun saldo was opgenomen, zonder hun voor kennis. Zij vroegen inlichtingen en onmiddeliyk daarop kwam de fraude aan het licht. Beklaagde werd gearresteerd. Van het geld had hy kans gezien in den tyd van twee. maanden f8000 doör te brongen. Hy had er kleeren en sieraden voor gekocht, was van het geld hier en elders uitgegaan en ook had hij aan een paar personen bedragen van het geld ten geschenke gegeven. Beklaagde bekende. Hij deed bet voorkomen, alsof het hem niet dadefljk goed voor den geest heeft gestaan, dat hij door zijn handelingen iemand Zyn patroonB verklaarden, dat zy gedurende den korten tyd, dat be klaagde in hun dienst was, niet ontevreden over hem waren. Het was hun opgevallen, dat beklaagde zwaar moedig was. Er biykt nog geen regeling te zyn getroffen, wie de schade zal ïyden, de heeren Nieuwkerk dan wel de Amsterdamsche Bank. De heeren Nieuwkerk meenen, dat de Bank aansprakelyk is. Het O. M. eischte tegen beklaagde anderhalfjaargevangenisstraf, wegens diefstal, valschheid in geschrifte en oplichting. Uitspraak 19 Oct. Oneerlijke brievenbesteller. Door de politie te Groningen is aangehouden de 21 jarige hulpbrieven besteller R. P., verdacht van het openen van hem toevertrouwde post stukken en het ontvreemden daaruit van waardevolle papieren. PLAATSELIJK NIEUWS. Adjunet-Direeteur der bedrijven. Toen in de raadsvergadering van 29 Juni van dit jaar eene benoeming aan de orde kwam inzake de functie van adjunct directeur der bedryven, en B. en W. eene voordracht hadden opgemaakt, bestaande uit de heeren E. T. Leemans, scheikundig ingenieur, assistent bij den Gemeentelyken Keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rotterdam, en C. M. E. Schiethart, hoofdopzichter aan de Gemeente- Gasfabriek en Waterleiding te Apel doorn, werd op Yerzoek van den heer Michels deze voordracht in nadere overweging genomen en aangehouden. In de vergadering van 20 Juli kwamen B. en W. met eene nieuwe voordracht, bestaande uit de heeren G. Wieberdink, directeur der Gemeente bedrijven te Goor; E. Th. Leemans, scheikundig ingenieur, assistent aan den Gemeentelijken Keuringsdienst van voedingsmiddelen to Rotterdam; werd er hem te waardevoller door, duizendmaal waardevoller en begeer- ïyker. Sinds hun eerste ontmoeting op de boot had hij een groote be wondering gekoesterd voor het Ame- nkaansche meisje. Haar blankheid, haar goudglanzend haar, het heldere blauw van haar oogen hadden hem de volmaaktheid van alle vrouweiyk schoon zelve geschenen. En hy had begeerd, omdat zij de schoonste vrouw was, die hy ooit had gezien, omdat zy een Christen was en moeielyk te winnenen ook om de tegenstelling die er voor hem lag tusschen haar kinderlijkheid en moedige zelfstandig heid en zelfbewustheid. Doch behalve deze tegenstelling had hy maar weinig over haar aard en karakter nagedacht. Hy had haar niet anders beschouwd dan ais een schoone maagd, die nu eenmaal veroverd moest worden, om dat hy haar niet koopen kou. En nu openbaarde zy zich opeens aan hem als een zinnenbetooverende en be dwelmende Houri. Neen er was niets meer op deze wereld wat hem haar verlies zou kunnen vergoeden Er was niets meer, dat hy niet zou willen doen om haar tot de zijne te maken. Wanneer het moest, zou hij zelfs zijn belofte aan den Agha daartoe breken. HOOFDSTUK XXVHI. Terwyi Victoria den volgenden morgen heel in de vroegte buiten de tent stond te wachten tot de bewoners met hun morgengebed, El Fejur, ge reed waren, voerden negers twee en C. J. Snyders Jr., scheikundig ingenieur te 's Graven hage. Inmiddels bleek ter raadszitting, dat de heeren Wieberdink en Snijders hunne sollicitatiën hadden ingetrok ken, zoodat overbleef de hr. Leemans. Er ontstond thans discussie over de vraag of men de voordracht, die faitelfjk vervallen was, kon handhaven, en de Raad dus den heer Leemans moest benoemen, d3n wel een nieuwe voordracht moest opmaken. Sommige leden vreesden, niet ten onrechte, dat de heer Leemans, liever dan zich als speelbal te zien gebruiken door den Raad, zich eveneens terug zou trekken en dat men zoodoende do betrekking deprecieerde. Maar na een korte geheime zitting werd besloten tot eene nieuwe oproeping. Thans deelen B. en W., in een prae-advies aan den Raad, het vol gende hieromtrent mede: Als gevolg van het verhandelde in Uwe vergadering van 20 Juli j.1. is door ons nieuwe oproeping gedaan van sollicitanten naar de betrekking van adjunct-directeur der gemeente bedrijven. De uitslag daarvan is zoodanig geweest, dat zich geen sollicitanten hebben aangemeld in het bezit van een Nederlandsch ingenieursdiploma, die tevens over ervaring in het gasvak beschikken. Aangezien niettemin sommige leden van ons College het mede in ver band met de toekomstige oprichting van een gemeentelyk electriciteits- bedryf. voor de gemeente van rwegende beteekenis achten, dat aan hare bedryven iemand kan verbinden van de wetenschappelijke vorming, welke het bezit van een Delftsch ingenieursdiploma waar borgt, bestond omtrent de keuze der voor te dragen personen in ons College een principieel meeningsverschil. Door de beslissing omtrent de voor te dragen personen zou dit verschil weliswaar tot oplossing zijn-gebracht; uit den aard der zaak van te voren met genoegzame zekerheid bekende uitslag der stemming zou dan echter zoodanig zyn geweest, dat dit zuiver zakelijk verschil ten slotte door het lot beslist had moeten worden. Ons College heeft het beter geoor deeld de samenstelling van een zoo gewichtige voordracht niet van de kansen van het toeval te laten af hangen en daardoor mogelijk ook voor Uwe vergadering het doen van een keuze belangryk te verzwaren. Daarom wordt, zoowel van de inge nieurs als van hen, die zonder een diploma als ingenieur te bezitten op grond van hunne- antecedenten voor de door hen begeerde betrekking geschikt worden geacht, hieronder diegene aanbevolen, die, naarmate de Ingezonden Mededeellng. Vrouwen zijn vaak te Onzelfzuchtig. Vrouwen dienen meer aan haarzelf te denken'. Uit een gezondheidsoog punt is het onverstandig om eigen pynen en kwalen te verwaarloozen en elk ander in huis te bemoederen. Zoovelen maken deze fout. Rugpijn, onzüiver bloed, pyn in de lendenen en zyden, duizeligheid en zenuwachtigheid behooren tot de eor- ste kenteekenen van overspanning der nieren. Als deze verschynselen optreden, dient een vrouw haar ge zondheid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te genieten en meer ontspanning buitenshuis. Gebruik Foster's Rugpyn Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te versterken. Dit speciale nierge- neasmiddel reinigt de urine-organen. Thee, koffie, alcohol, zware maalty- den of te veel vleesch zyn schadelyk voor zwakke nieren. Het is gemakkelijker om water zucht,- blaaskwalen, rheumatiek en ernstige nieraandoenirgen te voor komen dan te genezen. Foster's Pillen slaagden in vele gevorderde gevallen, maar vroegtydige behandeling is altyd het best. Let op de eerste verschyn selen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk - de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn te den Helder verkriigb. by Alb. ten Klooster, Keizeratr. 93. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 p. doos of/'10.- p. zes doozen. (42) witte meharis voor, rykameelen, de aristocraten uit de kameelwereld. Op den rug van elk der beide dieren was een bassour aangebracht, behangen met rose en paarsgestreepte haoulis. Terwijl Victoria stond te kijken naar de dieren met bun 3lanke, lange pooten en lachte om de eigenwijze uitdrukking in hun oogen, kwam Maieddine van achter de groote tent te voorscbyn, geheel in het wit, ge zeten op een schimmel-hengst. Plotse ling hield hij El Biod 1d, en deed hem dansend op de achterste pooten staan. Vol bewondering keek Victoria naar ruiter en paarddoch Maieddine wist niet, dat deze meer nog den witten „drinker der lucht", het zadel van rood fluweel en goud bestikt leer, en het tuig, met zilver ingelegd, dan den ruiter zelf gold. „Dit is het paard, waar ik u over sprak," zei Maieddine. „Als veulen werd het gezegend toen by de eerste teug moedermelk de tooverwoorden „Bissem Allah" over hem werden uitgesproken. Maar gy zult het nieuwe zegeningen schenken, wanneer ge zijn voorhoofd aanraakt met uw hand. Wilt u dat doen, terwille van hem en my?" Victoria klopte zacht op de vleesch. kleurige plek op den witten kop vau den hengst, niet wetend, dat wanneer een meisje de vingers legt tusschen de oogen van het paard van een Aarabier, zy daarmede to kennen geeft, dat zy bereid is met hem te rijden tot het het einde der wereld. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1