COURANT 1 No. 4684 DINSDAG 10 OCTOBER 1916 44e JAARGANG Naam J. Smits, J. Wendel, W de Boer, L. P. J. Maxairac, LIJST van Ingekomen an vertrokken personen. INGEKOMEN. BeroepW oonplaats korporaal mariniers, Gaestraat 28, korporaal torp., Trompstraat 2a, arbeider, Koegras 80, Binnenhaven 10 B.'nnenliaven 69 2e Vroonstraat i Be Wetstraat 6, visschor, torp. majoor, v. d.Heldo-v d. Sluis, zonder beroep, J. J. Louwringer, werkman, J. G. Kwakernaat, korporaal mach c C. H. 1. v. d. Laar, klerk ELIJ.8 loegsl T. Kramer. Bergt, geschutmaker, Paul K Van: Hellevoetsluis. Amsterdam. Anna Faulowna. ,t 120, Niouwenhorn. Gelsenkirchen. Amsterdam- Alkmaar. er, sergt. geschutmaker, Paul Krngerstraat 20, Amsterdam- Klashorst, werkman, Onrust ld, Amsterdam. A. IJ. KaOper, loodaleerling, "Vachtstraat lb, Volsen. Geloof: Ned.-Herv. R.'Catb. Ned.-Herv. Rem. B.-Cath. Ned.-Herv. Doopsgez MJni T. Scheffer-Klavor, H. Janssen, H.Schenk, B. B. Tlugt, T. A. de Boer, L. J. Buljk, H. C. Ahnls, P. Roos, C. G. v. Os, G. Westsrweele, T. J. Adan, A. v. Pelt, C. J. Weers, W. Los, S-jHK! Beroep: zonder beroep, gepensioneerd, stoker le kl., glasetser, postbeambte, onderwtjzoros, kwartiermeester, bootsman, korporaal tlmmerm., Vijzelstraat 81, arbeider, Koegras 172, werkman, Hoogstraat 87b, zonder beroep, Keizerstraat 9, fotograaf, "Weezenstraat 6, bakker, Koegras 1C2, bakker, Koegr Timmers, aonder beroep, Acht korporaal tlmmerm., Vlamingstraat TROKKEN. Woonplaats: Naar: lorenstraat 22, Amsterdam. Hoogdwarsstraat 7, Middelburg. Stationsdwarsstraat 8, Dtrocht- Schagenatraat 44, Amsterdam. Ankerpark 11, Amsterdam. Vijzelstraat 14, Zwijndrecht. SiEramadwarsatraatS.O, en W. 8ouburg. Paul Krugerstraat 80, Amsterdam. Zeist. ia Paulowna. Amsterdam. Rotterdam. Maastricht. Valkenburg. Valkenburg. Haarlem. Arnhem. Geloof: Ned.-Herv. R.-Cath. Ned.-Herv. R.-Cath. Gereform. Ned.-Herv. R.-0'atb. Ned.-Herv. R Cath. Geen. R.-Cath. Gereform. R.-Cath. De abonnementsprijs van de „Hetdersche Courant" la thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco per post ft.—. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Spert. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De legorberichten van 6, 7 en 8 October. Van het Westelijk front. Het Duitsche legerbericht van 7 dezer meldt het voortduren van den slag aan de Somme, die zich even eens uitbreide ten N. van de Ancre en ten Z. van de Somme, voorname lijk ter weerszijden van Vermando- villers. Tusschen Ancre en Somme werden de vijandelijke aanvallen zoo goed als alle verhinderd door het vuur der Duitache artillerie. De aan vallen op de andere punten werden alle afgeslagen, deels na gevechten op korten afstand. De EngelBche en Franache middag- berichten van di,en datum maken geen melding van deze aanvallen. Van Engelache ztjde wordt gemeld, dat een voorwaartsche beweging der Duitachers tegen Eaucourt 1'Abbye tot mislukking gebracht werd. Echter geeft het avondbericht van denzelfden datum aan, dat de Engel- schen op hun rechtervleugel, in samen werking met de Franachen, wederom tot den aanval overgingen. Het aan valsfront strekte zich uit van den weg Albert-Baupaume tot aan Lesboeufs. Het resultaat was, dat de linie tus schen Gueudecourt en Lesboeufs 600— 1000 yards vooruit gebracht kon wor den. Het dorp Le Sars werd vermees- terd. Aan weerszoden van het dorp maakten de Engelschen vorderingen. Volgens het Engelsche communiqué van den 8sten ging by een tegenaan val, der Duitschers een klein stuk van de veroverde stellingen weder voor de Engelschen verloren. Ten N. en ten N.W. van Courcelette gingen de Engelschen aanmerkelijk vooruit. Reeds werden meer dan 500 gevange nen binnengebracht. Ook de Franschen maakten weder vorderingen. Op het front Morval— Bouchavesnes gingen zij tot de aan val over en bereikten alle gestelde oogmerken. Ten N.O. van Morval werd de linie 1200 M. vooruitgebracht. Totdusver werden 400 man gevangen genomen, w.o. 10 officieren, en 15 machinegeweren vermeesterd. De linie liep nu over de W. hel lingen van den heuvelrug Sailly- Sallisel, langB den geheelen weg van Bapaume tot 200 M. van Sailly en langB de W. en Z.W. uitloopers van het bosch St. Pierre Vaast. Ten Z. van de Somme en op de Maasoevers werden geschutgevechten geleverd. In een beschouwing over dit nieuwe succes der Franschen wordt mede gedeeld, dat de thans behaalde terrein winst van groot belang is. Een deel der derde Duitsche linie is vermees terd, terwijl het bezit van heuvel 130 de Franschen in staat stelt het dorp Allaines en Mout St. Quentin (ten N. van Peronne) te beheerschen. Boven dien vergemakkelijken de vorderingen der Franschen de operaties der Engelschen tegen het dorp Le Transloy. Volgens de „Matin" zijn deze ge vechten weer het voorspel van groote actie. Het doel was thans het nemen van enkele in de nabijheid gelegen punten, om later in grooter omvang te kunnen aanvallen. Meerdere Fran- sche bladen voorzien spoedige verdere uitbreiding van het nu behaalde succes. Volgens het Duitsche legerbericht van den 8sten hadden de Engelschen en Franschen veel grootschere plan nen, dan alleen de vermeestering van eenige dichtbijgelegen punten. Immers wordt in dit bericht ge sproken van een nieuwe poging tot doorbraak der Duitsche linieB, die werd afgeslagen. Er wordt evenwel toegegeven, dat de vijand op enkele punten in de Duitsche stellingen wist door te dringen, o.a. in le Sars, ten N. van Lesboeufs en tusschen Morval en het bosch van St. Pierre Vaast. Aanvallen der Franschen ten Z. van de Somme, aan beide zijden van Vermandovillers, mislukten. Volgens de Fransche berichten echter werd ten Z.van de Somme geen aanval gedaan. Van het Oostelijk front. De Russen zetten hunne aanvallen voort en bestoken de Duitschers zonder ophouden. Echter zijn de resultaten van bun aanvallen zeer klein. Volgens het Duitsche leger bericht van den 7en werden aan beide zijden van de Zlota Lipa verscheidene aanvallen van den vijand wederom bloedig afgeslagen. Een kleine vooruit geschoven stelling werd evenwel op gegeven. Een hoogte ten Zuiden V3n Brzezany, die op 30 September door de Russen was genomen, werd her overd. Het aantal Russen dat bij Batkow aan de Seroth gevangen genomen werd is tot meer dan 500 gestegen. Volgens de Russische berichten werden aan de Zlota Lipa herhaaldelijk tegenaanvallen der Duitschers afge slagen. Eveneens mislukte een poging der Duitschers om een bij Swinionski door de Russen veroverde loopgraaf Van het front in Zevenbergen. Na bun aanvankelijke successen krijgen de Roemeniörs thans geweldig klop. De van meer dan een zijde geopperde veronderstelling, dat de Duitschers aan dit front groote kracht zouden ontwikkelen, schijnt bewaar heid te worden. Naar dd. dezer uit Berlijn werd gemeld, maakten de verbonden troepen overal vorderingen. De achterhoeden van hetRoemeensche leger werden bij het Geestenbosch teruggeslagen. Aanvallen der Roe- meniërs bij den Rooden Torenpas werden afgeslagen. 2 officieren en 183 man werden gevangeu genomen. Ten Zuiden van Hötzing namen de Duitschers de grenshoogte Sigleu. Ook bjj Orsowa gingen de Centralen vooruit. Het bericht van 8dezer geeft aan dat de toestand voor de Roemeniers nog slechter geworden is. Over het geheele front trekken zij terug. Het dal vau de Alt werd bereikt. Oder- hellen werd door de Oostenrijkers bezet. Te zamen met Duitsche troepen werd Kroonstadt weder hernomen. Do vervolging wordt voortgezet. In een Roemeensch communiqué van 6 dezer werd reeds melding gemaakt van aanvallen van over machtige vijandelijke troepenafdeelin- gen, waardoor de Roemeniers bij Fogaras genoodzaakt waren terug te trekken. Een later bericht meldde evenwel dat zij weder tot het offensief waren overgegaan. In de Dobroedsja. Het Bulgaarache legerbericht van 6 Oct. meldt, dat verscheidene aan vallen der Roemeniers op de linie Karabadza—Anatsja—Perveli afgesla gen werden. De Bulgaren ondernamen tegenaanvallen. 60 Russen werden gevangen .genomen. Volgens de mede- deeling van den 7en werden de aanvallen herhaald, doch bleven zij ook nu zonder resultaat. Het Russische communiqué noemt de toestand onveranderd, terwijl een Roemeensch bericht van den 6en sprak van vorderingen derverbonde nen in het centrum en op den rechtervleugel. Vau het Macedonische front. De Duitsche berichten van 7 dezer gaven aan, dat een aanval van den vijand ten W. van den spoorweg Monastir—Florina door de Bulgaren werd afgeslagen. Deze aanvallen werden later herhaald, doch de vijand slaagde er niet in terrein te winnen. Op verschillende punten van het front levendige geschutgevechten. Het Fransche communiqué van 7 dezer meldt een hervatting van het offensief aan het Stroema-front door de Bulgaren. Het werd evenwel on middellijk gestuit door d6 Engelschen die eveneens tot den aanval over gingen en Nevoljen bezetten. Jn de streek van het Boetkowa-meer gingen de Italianen tot den aanval over. Het ofTensief der Serviërs ontwikkelt; zich op de heuvels van Wetreniken Sokol. Het Belawodadal werd reeds door de vooruitgeschoven troepenafdeelingen bereikt. De Franschen bezetten Ger- man, aan den oever van het Presba- meer. Een later bericht meldt dat alle gevechten in het voordeel der gealli eerden verliepen. Overal werd de terreinwinst uitgebreid. Dè Bulgaren trekken steeds terug zonder zich zelfs tijd te gunnen hun materieel mede te voeren. De opmarsch der Engel schen in de richting van Serres maakt goede vorderingen. .De achtervolging der Bulgaren wordt met kracht voortgezet. Een bericht uit Saloniki, d.d. 7 dezer, meldt nog dat de Engelschen, nabij Orljak de Stroem te zijn over gestoken en verschillende dorpen, waaronder Jenikeui, bezet te hebben, verschillende tegenaanvallen der Bul garen afsloegen. 250 man werden gevangen genomen. Het aantal doo den van den v|jand bedroeg minstens 1500. Een later bericht maakt melding van de forceering van de stelling ten N. van Pojar door de Serviërs. De stelling was door zijn ligging reeds bijna onneembaar en door de Bulgaren nog geducht versterkt. De Serviërs namen een groot aantal Bulgaren gevangen en veroverden een aanzienlijken buit. Zy zetten hun opmarsch voort. Van het Italiaansch-0osten- r fl k 8 c h e front Naar van Oostenrijkschs zijde wordt gemeld, is het geschutvuur op het Karst plateau eenigszins verminderd. De infanterie kwam niet in actie. Herhaalde aanvallen der Italianen op den Gardinal, den Busa Alta en de Cima di Cece werden afgeslagen. Ten N. van het Pelegrino dal onder namen de Italianen een algemeenen aanval op de stellingen van de Costa Bella tot aan den Marmolata. Tegen 10 uur in den a?ond was deze bloedig Volgens het Italiaansche commu niqué van den 7en werd een belang rijke top van den Busa-Alta genomen. De bezetting werd grootendeelB ge dood. Het bericht van den 8sten geeft aan dat de Oostenrijkers verschillende tegenaanvallen ondernamen, die alle afgeslagen werden. Op het R u s s i s c h-T u r k s c h e front hebben de Russen in het kust gebied Fronte Petrakali en inPerziö Kasjan bezet. Do duikboot- en mljnoorlog. De Noorsche stoomschepen „Mallin" en „Risholm" en het Engelsche stoomschip „Lantern" zijn tot zinken gebracht. Van de opvarenden van beide eerstgenoemde schepen wordt gemeld, dat zij aan land gebracht zijn. Een Duitsche onderzeeër In de Vereenlgde Staten. Uit Newport (Rhode Island) wordt dd. 8 dezer gemeld, dat de Duitsche onderzeeër U 53 uit Wilhelmshaven aldaar is aangekomen. Door de Ameri- kaansche duikboot D 2 werd het vaar tuig de haven binnengebracht. De Duitsche onderzeeër voerde 2 kanonnen, 8 lanceerbuizen en was voorzien van een installatie voor draadlooze telegrafie. De commandant bracht een bezoek aan den rear-admiral Knight, den commandant van het marine station en deelde dezen mede, dat hy reeds weder maatregelen had getroffen om 's avonds te vertrekken. De admiraal beantwoordde dit bezoek. Twee uren na zijn aankomst ver liet de U 53 de baven weder, met onbekende bestemming. Volgens een Èngelsch bericht had i duikboot berichten voor den gezant Bernstorff medegebracht. Uit Washington wordt nog gemeld, dat de Engelsche gezant een bezoek bracht op het departement van buiten- landsche zaken en daar protesteerde tegen het binnenkomen van een onder- 5r in een Amerikaansche haven. De vijfde Duitsche oorlogleeelng. Op de vijfde Duitscheoorlogsleening is ingeteekend voor 10,59 milliard mark. Voor de eerste, tweede, derde en vierde werd resp. ingeschreven voor 4,45,9,06,12,10 en 10,71 milliard mark. In totaal werd dus met de vijfde mee reeds voor 46.92 milliard ingeteekend. In verband met den guustigen uitslag van de vijfde leenine schreef Duitsche keizer aan den Rijks kanselier „Het resultaat is bereikt gedurende den sterkste van alle aanvallen, tot nog toe tegen ons front ondernomen. Het moet beschouwd worden als de uitdrukking van het onwrikbare ver trouwen van de natie in zich zelf en hare toekomst. Spoorwegongeluk. Op het traject Schneidemühl— Berlijn reed Vrijdagnacht te vier urn- de D-trein 24 tegen een stilstaanden trein. Elf reizigers van den D-trein werden gedood, vijftien gejond, van wie vier ernstig. Een goederenwagen en verscheiden personenwagens werden verbrijzeld. In den stilstaanden trein werd niémand gekwetsti Oe Kabinetscrisis In Briekenlend. Uit Athene wordt dd. 8 dezer ge meld, dat professor Lambros zich definitief met de vorming van een nieuw Kabinet heeft belast. Naar de „Daily Telegraph" ver neemt, is professor Lambros een van de eerste philosophen en archaeologen van Griekenland. Hij heeft nog nooit tevoren een rol in de politiek gespeeld. Hij heeft den naam pro-Duitsche sympathieën te koesteren, gemengd met Italiaansche neigingen. De tegenwoordige machthebbers in Griekenland zijn blijkbaar er op uit om t|jd te winnen, in de hoop, dat de verwachte Duitsche versterkingen op den Balkan zullen verschijnen en den toestand zullen veranderen, waar op de Koning en de pro-Duitschers zullen kunnen verklaren, dat de politiek van noninterventie nog altijd de wijste is. BINNENLAND. Da onrust In Ojambl. De correspondent van het Hbl. te Soerabaja seint „De correspondent van de Locomo tief in Djambi beschouwt den resident van Djambi, H. E. C. Quast en luitenant-kolonel Gerlach als twee zondebokken. De resident zou ver antwoordelijk zijn voor het uitbreken van den opstand en de luitenant kolonel voor de uitbreiding daarvan. „Veertien dagen vóór het uitbreken van den opstand ontvangen waar schuwingen van aanhangers van het bestuur te Moearo Tembesi werden in den wind geslagen. „Controleur Walter had ook den resident gewaarschuwd. „De Locomotief, die der Sarikat Islam veeleer goedgezind is, zegt dat bet volmaakt zeker is, dat de Sarikat Islam oorzaak was van den opstand." Het Hbl. teekent hierbij aan, dat het zooken van zondebokken een in Indië veel voorkomend verschijnsel is. Het blad vertrouwt, dat de verant woordelijke leiding in Djambi aan die Indische neiging weerstand zal weten te bieden, om de volle aandacht te schenken aan een zoo spoedig mogelijk breken van het verzet. Naar aan de Tel. wordt geseind ia luit. kol. W. C. Gerlach van zjjn poBt ontheven. Mali in beslag genomen. Het stoomschip „Ophir", 22 Sept. van Rotterdam naar Batavia vertrok ken, heeft op last van de Britsche autoriteiten de post te Kirkwall moeten lossen. Da „Beertrulda". Naar de „Tel." meldt, hebben de besprekingen betreffende de schade loosstelling, uit te keeren aan de reoderij „Den Duik" te Scheveningen, voor de door een Duitschen onder zeeër op 5 Juli in den grond geboorde stoomdrifter „Geertruida Sch. 103", niet tot een schikking geleid. De reederij heeft van haar Duitschen advocaat vernomen, dat de zaak binnen zeer korten voor het Prijzenhof te Hamburg dienen zal. De uitspraak kan binnen twee maanden tegemoet worden gezien. Op een mijn geloopen. Het Wolff bureau seint uit Malmö De Nederlandsche scbosner „Egber- dina", van Groningen, op reis van Amsterdam naar Hernösand in ballast, zonder loods zeilend, stiet voor Falsterbö op een mijn in het oude Duitsche mijnenveld. De bemanning is bij Falsterbö geland. Het mijnengevaar. De kapitein van de motorboot op Vlieland rapporteerde Zondagmorgen in hot Schuitengat, op 30 meter af stand, twee groote rood geschilderde mijnen gepasseerd te zijn. Aan het strand te Scheveningen spoelden, tengevolge van den sterken Zuidwesten wind, gedurende de laatste dagen, een menigte ijzeren drijvers en glazen ballenjaau, welke bevestigd z|jn aan de uiteinden van vangnetten. Aan het Wassenaarsche Slag spoelde een Engelsche mijn aan en een eind verder bij strandpaal 89 een lijk, vermoedelijk van een vlieger. Op het Hjk werden Duitsche palieren en Duitsch geld gevonden. De „Commewyne". Het Nederlandsche stoomschip „Commewyne", van den Kon. West- Indischen Maildienst, Vrijdagnacht tegen vier uur van IJmuiden naar Paramaribo vertrokken, is Zaterdag namiddag te halfzes uit zee te IJmuiden teruggekeerd. Het stoom schip was lek gestooten en maakte in het grootruim veel water, dat met alle inspanning kon worden bijge houden met de pompen. De „Commewyne" had Vrijdag middag in het buitentoeleidingssanaal naar de sluizen te IJmuiden vastge maakt. Of bij het verlaten van den lager wal het stoomschip een lek bekomen heeft, weet men niet, doch 3r is, dat het schip bij het vertrek Is eenige slagzljdo over stuurboord had. B|j de terugkomst had het stoomschip bakboords slagzijde. In ruim 2, met rijst en papier geladen, stond ongeveer 2 meter water, dat met eigen pompen kon worden bijgehouden. Omtrent de oorzaak kon men niets met zekerheid zeggen. Geen enkel ongeval heeft het schip getroffen Een pompboot van Amsterdam werd gerequireerd om te adsisteeren én het schip bij het opstoomen naar Amsterdam te geleiden. Daar zoude beschadigde lading uit ruim 2 gelost worden en het schip een onderzoek in het dok ondergaan. Klelaardappelen. De Minister van Landbouw heeft, izien art. 8 der Distributiewet 1916, goedgevondenvoor kleiaardappelen vau de soort Borgers of Eigenheimers, op de gebruikelijke manier voor de consumptie gesorteerd, als maximum prijs voor den groothandel (afgeleverd den verbouwer) vast te stellen f4 per H.L. en voor den kleinhandel f 0.07J per K.G. Da melkstrijd te Zaandam De boeren hebben besloten den strijd voort te zetten. Een voorstel van een der veehouders om het ver zet op te geven kon op een vergade ring van ongeveer 100 belangstellen- slechts een paar stemmen verwerven. Belgisch vanljn. De N. CL schrijft. De Telegraaf heeft een aantal min of meer (vooral min) bekende vreem delingendie hier vertoeven of vertoefd hebben gevraagdWat treft u het meest in Holland? en publiceert nu de antwoorden. Ziehier een stukje van het antwoord van een Belgischen „collega", die hier te lande sinds het uitbreken van den oorlog vertoeft, den advocaat Wappers, hoofdredacteur van het te Rotterdam verschijnend blaadje „La Belgigue". Men houdt hier te lande niet van hardop spreken, zegt Wappers, dat is niet „netjes". Vandaar dat men slechts de Duitscbgezinden alhier, hoewel ook hen tersluiks, hooit prediken Verontwaardigd zou de oppervlakkige beschouwer kunnen z(jn die de meerderheid der groote Nederlandsche persorganen zich ertoe ziet verlagen belangen te verdedigen welke tot niets anders dan de ver nedering van Nederland kunnen leiden. Maar: Gelukkig heeft de wélingelichte beschouwer sedert langen tyd be grepen, dat in geen land ter wereld de pers minder getrouwelijk de gevoelens der openbare meening weergeeft dan in Nederland. De Ne derlandsche pers uit de meening harer voortdurende of oogenblikkeiyke aan deelhouders. En daarom —zooals ge bemerkt zult hebben nemen de geallieerden niet al te zeer aanstoot aan hetgeen die pers zegt. Zy weten, dat, als zij willen betalen, zij haar zouden hebben, zooala de Boches haar gehad hebben voor de vier stuivers van den verkoop in bezette streken, waar men dat blad tegelijkertijd koopt en miDacht. „Maar de geallieerden willen die nuttelooze onkosten niet maken. Wat de kranten zeggen, is hun onver schillig. Op den dag der „Europeesche Liquidatie" zal iedereen krijgen wat hem toekomt, niet meer en niet mindor." Wat te zeggen van zulke vlegels, die na een tweejarig verbluf in ons land hun denken nog niet aan de sfeer van corruptie hebben kunnen onttrokken waarin zjj in hun dage- lijksch leven tehuis blijkbaar ver- beeren. Natuurlijk verdedigd zich de Nederlandsche pers niet tegen zulke knipoogen van „diefje en diefjesmaat", maar toch vertegenwoordigen de Wappersen hier te lande een stukje Belgische openbare meening En ze vinden voor hun vuilen laster plaats in een Nederlandsch blad in een afzonderlijke rubriek, door een vreemdeling geredigeerd, waarin niets te anti Nederlan^ch schijnt om te worden geweerde Loonaotie bij da vlaacharlj. De ZeemansvereeDiging „Volhar ding" te IJmuiden heeft aan het be stuur der Vereeniging van reeders van Visschersvaartuigen aldaar een schrijven gericht, waarin zij zegt dat door de hooge besommingen, welke in deze buitengewone tijdsomstandig heden wórden gemaakt, ten opzichte van het loon van verschillende schip pers, varende op onderscheidene traw lers, eene onbillijkheid is ontstaan. Zulks vindt voornamelijk zijn oorzaak hierin, dat in de loonregeling geen uniformiteit bestaat. De loonen der schippers bestaan in enkele gevallen uit 7 en 6 °/0, in meer gevallen uit 5 of 4 der be aomming, terwijl er ook schippers varen voor f 80 gage per maand plus 2 de besomming. Indien nu eene gemiddelde be somming van f30,000 per maand aangenomen wordt, wat zeker niet te boog is, zijn er schippers, die op 6 varen, welke f 1500 loon ont vangen, terwijl hun andere collega's voor denzelfden arbeid f680 betaald krijgen. De vereeniging meent, dat hier ne groote onbillijkheid is en ver zoekt der Reedersveroeniging daarom een maatregel te willon treffen, waar door de billijkheid meer wordt be tracht. Oorlogtellanda. Een verslaggever van De Maasbode, die Zaterdag te Hoek van Holland vertoefde in de loods derN.A. S. M., deelt het volgende mede Onder klemmende stilte belang stelling was er wel, doch de Neder landsche militairen hadden de om geving der loods op grooten afstand afgezet arriveerde de Duitsche lazaret-trein, die Vrijdagavond teon- jer 8 uur uit Aken vertrokken was en via België naar Holland kwam, te ongeveer kwart voor drie aan de groote loods der N. A. S. M. De Rotterdamsche transportcolonne onder directe leiding van den heer v. d. Pol, begon dadelijk met haar droeve werkzaamhedenhet uitladen der gewonden. De trein, die onder leiding stond van ObersanitStstat dr. Eberhardt, had 57 voor den dienst ongeschikte Engelschen. meegebracht. De meesten hadden arm of been ver loren, sommigen zelfs arm en been, anderen waren blind, vier krankzinnig. De Rotterdamsche transportcollonne een kranig korps - had binnen eenige oogenblikken de ongelukkige vrachten naar de loods overgebracht, waar een zestigtal bedden gereed stonden en voor de loopende gewon den tafeltjes, versierd met bloemen, een vroolyken aanblik gaven. Wat ons daar trof was het liefderijk werk van het Rotterdamsche damescomité het Roode Kruis, die den ge wonden koffie en thee schonken, hun heerlijke broodjes gereed maakten en hen in alles als broeders verzorgden Wat flonkerden die Engelsche oogen vol dankbaarheid voor de liefde waar mee zij in Holland ontvangen werden Zq vergaten hun ongelukkigen toe stand en op hun gezicht lag een lach van louter geluk. Alleen't gelaat van een drietal Gurki's die zwaar èewond wareD, bleef even droef en donker. Zij gebruikten niets dan wat melk en druiven. Wij trachtten hen aan het praten te krijgen, doch zij waren slechts enkele Engelsche woorden machtig en lieten ons op alle vragen hun mooie tanden zien... Een der gewonden viel op door zijn robuste gestalte, zijn gezond-roodo wangen. John Grant heette hij. Hij was afkomstig uit Londen, waar zijn vrouw hem wachtte. Als hij sprak van zijn „home" dan zoog hy vol welbehagen aan zijn sigaret en lachte. Zijn oorlogsgeschiedenis was in het kort de volgende: Toen de „war" uitbrak was hij in Canada. Ondanks z(jn 40 jarigen leef tijd teekende hij als vrijwilliger bij de Canadeezen. Dat was me een korps! Grant nam deel aan het offenBiefby Tperen, waar de Canadeezen zich zeer onderscheiden. Hü werd zwaar aan het been gewond en door de Duitschers gevangen genomen. De Duitsche officieren waren gentlemen en Grant was vol lof over de be handeling in het hospitaal te Manheim. Naast hem lag er een, een bleek, Ingezonden Mededeeling. HET ZAL NIET LANG MEER DUREN dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelach te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijn geldelijke om standigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0.50 per maand ontvangt U wekelijks een blad, dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat U in staat zljt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Proefnum mers worden gratis en franco toegezonden. Deze gelegenheid moogt U niet laten passeeren. Vraagt proefnummers. A. F. 8. LEIDERITZ, u Witte de Wlthstraat 23, 0. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, Amsl9rdam. jaiefoon Zuid 4072. mager, tubercuiosegezicht, dat hoestte, maar lachte. H(j had een been en een arm verloren en toch glanste op zijn gezicht het geluk van weer naar huis te gaan, zijn moeder in Londen weer te zien. Iets verder zat een slanke man, dik met het hoofd in de doeken. Hij was een der drie blinden, die naar huis toe mochten. Naar huis toe 1 Als wij daarover spraken, dan werd de onge lukkige stil. Hij was Australiër, en had geen tehuis, geen moeder en geen vader. Hy bad nog een oom, en hoopte daarheeD geleid te kun nen worden Verder om een tafoltje met potten bier zat een kransje jongelui. Burger- schooljongens, die een pretje hadden, zou m6n zeggen. Zij praatten en had den een leut en toch was er van die vier geen enkele, die niet een arm of been miste, die zich niet met krukken moest behelpen. Eenervan, met een jolig jongensgezicht John Cambell uit Belfast die nog maar nauwelijks 18 jaar was, vertelde ons, hoe hjj uit Ierland was vertrokken en verscheidene maanden aan het front had gediend. Het ging alles goed, tot bij Thiepval een stuk granaat zijn arm wegDam. „Doch het geeft niets," zei h(j gekscherend. „Als de oorlog nog lang duurt, zal een man met één arm minstens nog zooveel waard zijn, als vóór den oorlog een man met twee" Het droefst waren de vier geestes- kranken. Zij dwaasden, lachten, beten en sloegenhoorden het kanonge donder en begrepen nietwisten niet waar zjj heengingen Na lang wachten kwam eindelijk omstreeks half vijf het Engelsch hospitaalschip met de Duitsche ge wonden aan boord, in zicht. De _,St. De Nijs" die een stormachtige reis achter den rug had, kwam statig en trotsch den Maasmond binnen. De Roode Kruis-vlag woei in top en daarnaast uit respect voor den Neder- landschen bodem, de Nederlandsche driekleur. Spoedig lag de „St De Nys" aan de loods der N. A. S. M., en de Rotterdamsche Transportcolonne, als mede heL dames-comité, toog weer aan hen werk. Het hospitaalschip had35geampu- teerden, een paar blinden, vier krank zinnigen, 21 doctoren en Roode KruiB- personeel, en verder een twintigtal loopende gewondeD, totaal 87 die spoedig, in den Duitschen ambulance- trein waren overgebracht. Evenals de Engelschen van Engelsche officieels zijde versnaperingen, bloe men en prentkaarten enz. werden aangeboden, zoo werden thans de Duitschers door het Duitsche hulp comité te Rotterdam bedacht. De Duitsche gewonden zagen er over het algemeen goed uit, toch was 't hun wel aan te zien, dat de zware zeereis hun geen goed had gedaan. Een wiens beide beenen waren afge zet, klaagde, dat hy thans ging sterven. Onder de gewonden bevond zich een matroos van de „Embden", die een arm had verloren. Voor de rest viel op, dat de meesten nog pas by het offensief aan de Somme in hun ongelukkigen toestand waren ge bracht. Ook de 21 Duitsche genees- heeren werden by de Somme ge vangen genomenzij hoopten spoedig weer aan het front te komen, want het zou wel noodig zijn, meenden ze. Treffend vooral was het weerzien tusschen den leider van den Duit schen lazaret-trein en een der uitge wisselde doctoren, dien men in Duitsch land reeds verloren waande. De Duitsche gewonden, die tevreden waren over de behandeling, gingen dadelijk te bed in den trein, welke gistermorgen te 8 uur via België naar Duitschland vertrok. De Engelsche gewonden, voor wie bet transport der Duitsche verborgen was gehouden, werden daarop aan boord van de „St. De Nus" gebracht, die gistermorgen naar Engeland ver trok. Sommigen dansten als het ware op hun krukken. Omstreeks 7 uur was de uitwisse ling afgeloopen. Smokkelen. Zaterdagmiddag hebben kommiezen een mooie vangst gedaan. Op het erf van eene boerenwoning te Beek (Geld.) ontdekten' zy twee volgeladen mest wagens, welke groote hoeveelheden leder, zeep, spek en olie bevatten. Voor ten minste drie mille werd ge- confiskeerd. Inbraak. Te Ryswyk is een belangryke in braak gepleegd op de buitenplaats van den heer Labouchere, aan den Vredenburgweg. O.a. is al het tafel zilver ontvreemd. Aangezien defamilie afwezig en de villa dus tydeiyk on bewoond is, viel er dadeiyk nog niet by benadering te zeggen, wat er nog meer is weggeplunderd. Van boven tot onder, in alle kamera zjjn kasten enz. opengebroken en is alles overhoop gehaald't is eenvou dig een ruïne. Biykbaar zyn de in brekers aan de aebterzyde van de villa door de keuken binnengedrongen. De inbraak werd Zaterdag ontdekt door de vrouw van den chauffeur van den heer Labouchere, toen zy de voi kwam voeren. I Door de Ryswijksche politie werd aanstonds een onderzoek ingesteld. Reeds zyn twee verdachten aange houden, die men in de nabyheid van de buitenplaats heeft gezien. Zy waren in gezelschap van nog twee personen, maar deze wisten nog te ontvluchten. Een kerkdievegge. De dienstbode vau Mgr. Deken Menten, werd in den nacht van Donderdag op Vrydag door de politio op heeterdaad betrapt, toen zy bezig was de offerbussen in de St. Mathias- kerk te Maastricht van hun inhoud te ontlasten. Reeds eenigen tyd werd geregeld geld vermist, maar op de dienstbode viel geen verdenking. Zy genoot in de pastorie het volste vertrouwen en telkens ais in den laatsten tyd de diefstallen ter sprake kwamen, hielp zy y verig mede in het bedenken, wie dat toch gedaan kon hebben. Hoewel de aangehoudene ontkende werd toch in haar koffer een bedrag van pl.m. 700 gulden gevonden vau allerlei muntstukken, vooral centen; ook eenige muntstukken, ryksdaalders en guldens, die door een kapelaan waren gemerkt, want tijdens de Heiligdomsvaart, als er werd gecol lecteerd met open schalen, vloeiden de gaven mild. Die schaal met geld werd dan even in de Bacristy neer gezet en altyd waren de grootste muntstukken verdwenen. Er wordt vermoedt dat zy al do jaren, dat zy by Mgr. Menten, in dienst was, gestolen heeft. Eenige jaren geleden werden offerblokken met Lips-sluiting aangeschaft en een kromme gleuf. Nu verstopte zy de sleuven met dunne, kleverige stukjes hout, en haalde dan 's nachts met een yzerdraadje de centen er uit. Hoewel zy zelve onbemiddeld was, heeft men nu reeds voor een f 12.000 aan eigendommen gevonden en nog is het onderzoek niet afgeloopen. Men schat het in al die jaren ge- atolene wel op een f16.000 h f20.000. BOEKBESPREKINGEN. Nieuws uitgeven. Wy ontvangen ter aankondiging het eerste nummer van „Do Huis viyt", Halfmaandblad voor Huisvlijt, Handenarbeid en Volkskunst, onder Redactie van de heeren J. Stam te Amsterdam en ds. Drijver te Naar- den. (Uitg. fa. Joh. J. C. van der Burgh te Deventer). Prijs per jaar f 1.60. In een „woord vooraf' geeft de redactie in 't kort het verschil aan tusschen handenarbeid en huisvlyt. Deze laatste omvat heel wat meer dan handenarbeid. Het blad wil, liever dan afbrekende critiek op het velo dilettantenwerk te ge ven, leiding geven aan hen die huisvlyt beoefenen. Wy zullen door aanschouwelyk- heid, nauwkeurige beschryvlng en vooral door goede gravures trachten te verkrygen, dat het bewustzyn ont staat by vele beoefenaars van de huis vlyt, dat alles, wat men voortbrengt den stempel moet dragen van goeden smaak.Zoo bevorderen wy onwille keurig de beoefening ook der Volks kunst. Het nummer bevat voorts een ar tikel over „Handenarbeid onder Ge- mobiliseerden", door den hoofdleider van den cursus res. le luit. Grena diers J. M. Sweep, c. i., een artikel „Huisvlyt en papieren dokens" door M. Vrq (met illustraties), over bet gebruik van waterverf enz. Ingezonden mededeeling. Schade kan worden veroorzaakt door gebrék aan nadenken. Hebt gy er ooit aan gedacht, dat uw pyniyke rug, uw zenuwachtig heid en waterstoornissen te wijten kunnen zyn aan wat gy eet en drinkt, en aan uw leefwijze? Te veel eten en het voordurend gebruik van alcoholische dranken, gepaard gaande met te weinig li chaamsoefening in de buitenlucht, rust en slaap, zal ongetwyfeld metter- tyd de nieren verzwakken. En dan komt de last. Rugpyn, zenuwkwalen, waterstoor n issenhoofdpy nniergruis, duizeligheid en waterzuchtige zwel lingen zyn kenteekenen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor niereteen en ongenees lijke nierziekten. Matig eerst alle slechte gewoonten. Help dan de verzwakte nieren door een degelijke kuur met FoBter's Rug pyn Nieren PllleD. Foster's Pillen heelen en verzachten de nieren, de urinewegen en blaaa. De onzuivere vloeistoffen worden uit het lichaam afgevoerd en de afzettin gen van urinezuur verwyderd. De biyvende verlichting en baat, die dit speciale geneesmiddel aan nierlijders brengt, is over de geheele wereld bekend. Foster's Pillen maken u niet alleen gezond, maar houden Let er evenwel op dat gy de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen krygt, voorzien van de bandteekening van James Foeter op de verpakking. To den Helder verkrygb. bij Alb. ton Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel h f 1.76 doos of f 10.— p. zes doozen (46)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1