HELDERSCHE COURANT HET GULDEN MYSTERIE. Hotel Bellevue. Diners. Soupers. I No. 4686 ZATERDAG 14 OCTOBER 1916 44e JAARGANG Eerste Blad. Do abonnementsprijs van de „Helderscbe Courant" Is thans per kwartaal In de stad 76 cent, franco per post f1.—. Op- en ondergang van Zon oti Maan an tijd van hoogaratar (Texel). maa- Oct. op: ondw: °p: onder: Zondag 15 a. 6.48m.lU7 6.27 5.4 10.10 10.80 Maandag 16 7.12 a. 0.81 6.28 5,2 10.60 11.— Dinsdag 17 8.44 1.18 6.80 5.- 11.25 11.86 Woonsd. 18 0.52 1.44 6,81 4.58 0.6 Donderd. 19 11.2 2.6 6.88 4,66 0.16 1.— Vrijdag 20 2.26 8.86 4.64 1.6 2.- Zatordag 21 m, 0.12 3.42 6,87 4.62 2.20 8.26 DE WEEK. 10 October. De voorzitter van ons Lagerhuis, de heer Goeman Borgesiu3, overdreef zeer stellig niet toen hij op Woens dag 4 October j.1. den heer De Savor- nin Lohman van antwoord dienend, verklaarde dat in de maanden, vol gend op 17 October a.s., „de uiterste krachtsinspanning" van ons Parle ment zal worden gevorderd. Zoo is't. Erkend mag worden, dat de heeren van het Haagsche Binnenhof, - al thans de honderd van de Tweede Kamer, thans overbluffend-verrassend „spoedwerk" leveren. Op Donderdag 5 October ving aan het afdeelings- onderzoek van de Staatsbegrooting- 1917, en den dag-erop waa eene der Parloments-afdeelingen reeds kant en klaar! Als iets een spiksplinter nieuw „novum" in de sferen der Binnenhofferij mag heeten, dan toch wel ditTrouwens; ook de nood zakelijkheid om in zes Parlements- dagen niet slechts al de ontwerpen- Staatsbegrooting, maar óók nog een berg andere wetsvoorstellen te „onder zoeken" is iets, waar men vóór Augustus 1914 niet van zou gedroomd hebben. Zeker, nu is 't voor 's lands Ingezonden mededeellng. Dos Él gsliik ie Struisvogel. Het is bekend, dat de struisvogel meent zich onzichtbaar te maken door zijn kop in het zand te ver bergen, wanneer er gevaar dreigt. In menig geval zijn verscheidene lieden even onnoozel als deze woes- tljnvógel. Als de ondergang voor de deur staat, gaan ze toch door, blin delings geld uit te geven, als hunne wankele gezondheid hen waarschuwt, dat de ziekte hen bespiedt, willen zij de waarheid niet zien en onder voorwendsel zich te verzetten, ver spillen zij hun laatste zenuwkrachten. Het is niet goed te veel op zichzelf te letten, maar men moet daarom toch ook zijn temperament en zijn organisme geen geweld aandoen. Men doet geheel verkeerd, wanneer men niet let op sommige storingen die op zich zelf niet ernstig zijn, maar die de ernstigste gevolgen kunnen hebben voor de gezondheid. Als gij aan maagpijnen lijdt, aan slapeloosheid, aan hartkloppingen, als gij sedert verscheidene dagen door e6ne afmatting bevangen gevoelt, die wanneer zij een paar dagen vermin- dort daarna des te sterker terugkeert, dan komt dat, omdat Uw bloed iets van zijn kracht en zuiverheid ver loren heeft, omdat üw zenuwstelsel verzwakt is, gij moet dus aan Uw bloed de grondstoffen terugbezorgen die zijn rijkdom uitmaken en aan de zenuwen hun weerstandsvermogen teruggeven. Daarvoor is de eenvou digste en tegelijkertijd de werkdadig- ste geneeswijze eene behandeling met de Pink Pillen. Deze Pillen hebben hoedanigheden die op het bloed en do zenuwen een versterkende en bij zon dor krachtig opwekkende uitwer king hebben. Zij versterken boven dien de eetlust op krachtige wijze en regelen de natuurlijke functies. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken b|jAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te der Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bli verschillende Apothekers en goede Drogisten. vroede vadereD periode van de „uiter ste krachtsinspanning", en niemand zal durven uitmaken, op wolke wijze onze Binnenhof hoogedelgestrengen dit „krachttoertje" zullen kunnen vol brengen. De Indische Begrooting bracht mr. Borgesius in herinnering zal eerst na Januari kunnen wor den behandeld trouwens, voor het sectie-onderzoek is nog geen tijd aan gewezen. En hoe uitermate gewich tig zijn juist nu tal van kwestiön, ook die de Djambi-perkara raken! by het Indisch Budget voor 1917 niet te ontwijken. Minister Van Gijn dringt aan op afdoening van de finantieele ontwerpen, voor de Schatkist onmis baar. Het vermoeden, dat ditmaal geen Algemeens Beschouwingen zullen worden gehouden is natuurlijk met de werkelijkheid der dingen onver - eenigbaar. De heer Troelstra, frisch- strljd vaardiger dan ooit, heeft zijne rede reeds ontworpen. Het groot politiek-tournooi,.dat van 17 October a.s. af over de ontwerpen tot het scheppen van een nieuw art. 80 en een nieuw art. 192 der Grondwet zal worden gehouden, zal niet beletten, dat men toch nog een Budget-bespie geling houdt. Al ware 't slechts over de vraag, die naar mr. Marchant's mededeeling in de afdeelingen werd aangeroerd inhoever ds onafhan kelijkheid van een Volksvertegen woordiger besnoeid wordt door het vervullen van „bijbaantjes", winst gevende, als het lidmaatschap van oene Distributie-commissie, e. d. De heer Teenstra heeft zich buiten de Kamer reeds met Groningsche goed ronde-openhartigheid over deze zaak uitgelaten, en voor de eer, het pres tige van onze Vertegenwoordiging is 't zeer zeker noodig, dat daaromtrent klaarheid wordt verkregen. Dat som migen 't betreuren, dat de heer Schim v. d. Loeff na een met f 760 per d bezoldigd „Distributie-ambt" te hebben aanvaard -zijn (door mr. De Kanter ingenomen) zetel voor Dordt eerst ontruimde, toen de premier dat onafwijsbaar had gemaakt't is stellig niet onbegrijpelijk. Gelukkig mag worden getuigd, dat er op Nederlandsche Volksvertegenwoordi gers van vroeger en later datum nooit eenige smet van omkoopbaarheid of wat daarmeê in onmiddellijk of zljde- lingsch verband verstaat, heeft gerust. Aldus dient 't te blijven Dag aan dag, hetzij ons Parle ment in zijne sectien werkt dan wel in het openbaar, staan de „suffra gettes" nu op haar post. De 4de Oct. 1916 was voor onze kiesrechtvrouwtjes een droeve datum. Met overgroote meerderheid weet men schrapte toen het Lagerhuis in het ontwerp, de nieuwe Indische Volksraad schep- )end, de mogelijkheid dat vrouwen n dat College, hetwelk eenmaal een Indisch Parlement moet worden zullen worden gekozen of benoemd. „De Linkschc concentratie ging hier vrijwel meê met de Coalitie, onder aanvoeriug van dr. Beumer, die bij het Volksraad ontwerp zlju eerste parlementaire lauweren oogstte. En van gansch onpartijdig stand punt moet men erkennen, dat deze uitslag voor een aanzienlijk deel het gevolg waB van de onstuimigheid, waarmée de leider der vrijz.-dem., de heer Marchant, hier onmiddellijk een principiéele uitspraak wilde uit lokken. Minister Pleyte had een „uitweg" willen laten, maar de oppositie tegen de benoembaarheid der vrouw voor den V. R. prikkelde mr. Marchant al te zeer. En vooral nadat de heer Fock op min-gelukkige wijze gewaagd had van de omkoopbaarheid der Indi sche kiezeressen (tegen welk kren kend woord onze vaderlandsche „suf fragettes" onmiddellijk schriftelijk protest indienden) wilde óe heer Mar chant van geen „schipperen" meer weten. Men stemme dan maar tegen I, riep hij uit, zijn amendement de „staart" afsnijdend, zoodat de Kamer zich nu vóór of tegen „de vrouw in den Volksraad" had te verklaren, zonder meer. Met den uitslag, dien men kent I In hoever in dit votum nu moet gezien worden een „toeken", aandui dend hoe 't ten opzichte van het vrouwen-kiesrecht e. a. bij art. 80 zal gaan: ik laat 't in het midden. Dit staat vaster zijn uitermate zwarte dagen op komst in de Binr en- hof-sferen. Liberale Unie zoowel als Vrijz. democratische Bond hebben zich, in meerderheid, uitgesproken vóór de FEUILLETON. Doos C. N. en L M. WILLIAMS0N. Vertaald door W. J. BN H. A. CORNELISSEN. 46.) „Vindt g(j dat wonderlijk Maar ik ben een man der woestijn. Ik bleef achter opdat gij alleen de stemmen der woestijn zoudt kunnen hooren, die u zouden leeren my en mijn volk te begrijpen. En ik wist ook, dat gij niet alleen waart, want dat uw eigen witte engel naast u zou gaan, zooals altijd." „Gij spreekt dichterlijk, Si Maied- dine." „Het is niet dichtelijk te spreken van uw witte engel. Wij gelooven, dat ieder van ons een witte engel aan zijn rechterzijde heeft, die al zijn goede daden opteekent. Doch gewone atervelingeb hebben ook hun zwarte engelen, ter linkerzijde, die al hun slechte gedachten en daden opteeke- non. Hebt gij nooit gezien, hoe de mannen naar hun linkerzijde spuw den om hun verachting te toonen voor hun zwarten engel? Doch om dat uw ziol nog nimmer is bezoedeld met zondige gedachten, hebt gij geen zwarte engel van noode gehad en heeft Allah haar reeds toen gij nog een kind waart, van u weggezonden." „Maar gij, Si Maieddine, gelooft gfj financieele gelijkstelling van openbaar en binder onderwijs; voor het nieuwe art. 192, door de Regeering ontworpen. De groep-Tydeman c. s. handhaaft, waet men, haar bezwaren, en reeds is de raad gegeveD om met die vrij-liberale bezwaren rekening te houden, opdat het streven uaar bevrediging, verzoening, pacificatie niet zal uitloopen op jammerlijke scheuring inde Vrijzinnige gelederen. Gezegd is, reeds, dat Cort v. d. Linden's Pacificatie de knuppel is, in het arme concentratie hoenderhoek ge worpen. Hopen wij van beter. Waar voor zitter Borgesius den 4en j.1. terecht gewaagde van „uiterste krachtsin spanning", daar bedoelde de „speaker" er ongetwijfeld ook mêe: zelfbedwang, zelfbeperking; het ten offer brengen van „desiderata", opdat een compromis bereikt worde. Hoé ons Parlement er van 17 Oc tober tot vroegzomer-1917 in slagen zal om de reuzentaak te volbrengen, die het beeft af te werkendat is vooralsnog een raadsel voor ieder. Maar dat de poging mislukken zal, op jammerlijke wijze, bijaldien de offers, die ik zooeven noemde, niet worden gebracht: hieraan mag nie mand twijfelen. En óók staat vast, dat zeer veel van wat nu in het „parlementair arsenaal" ligt opgetast, tot eene vol gende wetgevende periode zal blyven iggen. Daartoe behoort ook het nieuwe ontwerp, regelend de inrichting der Staatsbegrooticg en de Staatsrekening; de bereids aangekondigde Boschwet, en zooveel meer. Wat wy is dan eenmaal de vrede op aarde teruggekeerd in de nieuwe wereld, welke zich dan zal vormen, zullen aanschouwenwe kunnen 't slechts gissen. Wel worden wij telkens door „nova" verrast, en 't meest- karakteristieke is, dat deze splinter nieuwe dingen ons zoo weinig ver rassen. 't Is of wy, mensehen, sinds Augustus 1914, het zich-verbazen verleerd hebben 1 Ware 't anders, 't zou de moeite waard zijn om bijvoorbeeld even te wijzen op een zoo verrassend „novum" als het, te Amsterdam, in zwang gekomen overleg-plegen tusschen d6 hoofden der Gemeentelijke dienst vakken met afgevaardigden der orga nisatién van gemeente-werklieden. In normalen tijd zou over zoo iets heel wat kunnen „geboomd" worden. Nu heeft men zich slechts tot even- aanstippen te bepalen. Het verrijzen van de Haagsche Volksuniversiteit i3 mede een uitermate belangwekkend „teeken des tyds"het zelfgenoeg zaam exclusivismedo zin tot uitslui ten, zich binnen een „Chineeschen muur" van zelf bewoudering verschan sen door de mannen der Wetenschap raakt gelukkig uit de mode. De poorten worden wijd geopend voor allen, die vervuld zijn van waarachtig- ernstig streven naar het verrijken van den geest, het aanvullen der „intel- lect.ueole bagage". Dat is in hooge mate verblijdend. Naarmate de afstand tusschen Wetenschap en leeken, buitenstaanders, kleiner wordt, zal ook het vertrouwen iu die Wetenschap hechter worden. En tevens de ver eering van bet uitmiddelpuntige, „ongeziene", occulte, hoe men 't. noemen wil afuemen 1 Zoodat de kans voor kwakzalvers van allerlei soort al-moeielljker wordt Hier komt mij de vermakelijke historie van dr. Nio, den Haagschen „Brahmaan", vóór den geest. Maar ik onthoud mij van eenig oordeel daarover, in af wachting van het oogenblik, waarop de Nederlandsche rechter over het al dan niet „ras- en waschechte" van dien „ziener" zal hebben geoordeeld. Slechts wil ik nog even', in alle be scheidenheid, aanstippen, hoe naar mate de Wetenschap, thans al-gast vrijer wordend, zich ook tegenover „moderne wonderen" meer rustig- onderzoekend en minder bij voorbaat en smalend-spott< nd zal gaan betoe nen, de invloed van het „occulte", bovennatuurlijke, in allerlei zotheden en tastbaar-bedriegelljke vormen zich voordoend, zal verminderen. Intusschen, groot zijn de illusiön, die ik mij in deze maak, niet. Indt dagen, toen Breêroo zijn thans wèer tot „succès van den dag" geworden „Spaanschen Brabander" schiep, was 't aldus; nog is 't zoo, in de 27ste maand van wereldoorlog en ik vrees, dat 't aldus zal wezen wanneer de en-twintigste eeuw aanlicht 1 Mr. Antonio. ook werkelijk, dat ieder een zwarte engel aan z(jn linkerzijde heeft?" ,Ik vrees van ja." Maieddine wierp een steelschen blik ter linkerzijde, alsof hij daar een zwarte gestalte zag, lie op zijn lei iets opschreefIets van de plannen, die hij had met het jonge meisje naast hem ..Maar zoolang gy bij mij zijt," ver volgde hij, „blijft mijn zwarte engel achter mij, en wanneer gij altijd bij mij waart zou ik „Wel, dat kan nu eenmaal niet, en daarom moet gy maar goed uw best doen om haar altijd een goed eind achter u te houden," viel Vic toria hem luchtig in de rede. Doch Maieddine's eindelooze complimenten en hoffelijkheden begonnen haar on aangenaam aan te doen. Zij wilde, dat de Arabieren een eenvoudiger manier van spreken hadden. Boven dien gevoelde zij, dat er in Maieddine' optreden tegenover haar langzamer- hand een verandering begon te komen; en het was dit gevoel, dat haar een zekere onrust gaf en haar met ver haasten tred naar Lella M'Barka' tent terugvoerde. Dien avond zou M'Barka haar toe komst lezen uit het kostelijk zand van Mekka. Zij droeg het in een groen zijden doek bij zich, zooals de mannen, die Mekka hebben bezocht, voor hun turban gebruiken, gestreept met zeer oud Arabisch brokaat, purper en goud. Voorzichtig opende zij hefc kostbare zakje en legde het voor.zich neer op den grond. Eenige oogenblikken bleef zij als Helder. Telefoon Intero. 49. Partijen speciale condities. Vergadtrlokalen disponibel. WILHELMINA-BILLARD. Diners worden aan huis bezorgd. DE OORLOG. De legerberichten van 11 en 12 October. Van het W e s t e 1 y k front. Volgens het Franache avondcom muniqué ondernamen de Duitschers twee hevige tegenaanvallen op de door de Franschen vermeesterde stel lingen in het Chaulnes-bosch. Deze aanvallen mislukten evenals een aan den zoom van het bosch St. Pierre Vaast. Het totaal aantal gevangenen ge maakt in de gevechten van 10 October ten Z. van de Somme bedraagt 1702, '.o. 27 officieren. Het Engelsche bericht maakt even- ;ns melding van een Duitschen tegenaanval en wel by Courcelette. De aanval werd afgeslagen. Latere berichten maken melding van aanvallen der Duitschers bij Neuville St. Vaast en bijdenHohen- zollern redoute. Twee officieren en 46 man werden gevangen genomen. Volgens het Duitsche legerbericht van den 12en duurde de slag aan de Somme voort. Tusschen Ancre Somme ontwikkelde de vijande lijke artillerie groote kracht. Engel sche afdeelingen gingen ten N.O. van Thiepval en van de linie La Sars— Gueudecourt tot den aanval over. Des avonds volgen krachtige aan vallen van uit het front Morval Bouchavesnes. Bij Sailly werd de aanval 6 maal herhaald. AUe aanvallen werden afgeslagen. Ten Z. van de Somme, tusschen Genermont en Chaulnes werden aan vallen der Franschen tot mislukking gebracht. In het dorp Ablaincourt wordt gevochten. Van het Roemeenscho front. Van Duitsche zijde wordt dd. 12 dezer gemeld, dat de Roemeniórs in het Maros dal door een omvattenden aanval der Duitschers tot wyken ge dwongen werden. Eveneens was dit bet geval aan heemeer naar het Noorden gelegen front. Het tweede Roemeensche leger werd reeds op de grensstellingen teruggeworpen. Ge durende den 10an en Hen October werden in berggevechten 18 officieren en 639 man gevangon genomen en 1 kanon en 5 machinegeweren ver meesterd. Aanvallende bewegingen der Roe- meniers bij den Vulkau-paa werden afgeslagen. Het Roemeensche legerbericht van den Hen geeft aan, dat vijandelijke aanvallen bij TatraDg, ten Noordoos ten van Giuvala en op de hoogten ten Oosten en ten Westen van den Juil, afgeslagen werden. Ten Noorden van Predal wonnen zjj terrein. In du Dobroedsja is de toestand onveranderd. Een Engelsche beschou wing over de operaties op dit front geeft aaD, dat het Russische leger, dat hier met de Roemenen samen werkt, snelle vorderingen maakt. Tot nog toe vermeesterden de Russen een terrein van 13 tot 40 K.M. breedte. De linkervleueel van den vijand bij den Donau is nog slechts ongeveer 16 K.M. teruggedreven en houdt zich nog staande bij Rasova. Maar de rechtervleugel van den vijand is 40 K.M. of meer teruggetrokken en het centrum slechts heel weinig minder. De vijand heeft buiteugewoon zware verliezen geleden en, zooals te ver wachten was, zyn de Bulgaren, die de kastanjes voor de Duitschers uit het vuur moeten balen, bet zwaarst geteisterd. Nu het Duitsche centrum in de Dobroedzja met zeer zware ver liezen terug is geworpen, i3 men vol vertrouwen, dat zeer spoedig belang rijke uitkomsten zullen worden ver kregen. Mackenzen moet bf heelemaal uit de Dobroedzja terugtrekken óf ver- sche troepen vinden, om zijn zwich tende centrum te schragen. Het is hem niet gelukt de smalle strook ter breedte van nog geen 48 K.M. bezet te houden en is nu gedwongen met ernstig verzwakte troepen een steeds langer wordend front te bezetten, dat al meer dan 64 K.M. lang is. De Roemeniérs, bij wie ook kleine afdee lingen van de bewonderenswaardige Russische marine zyn, beheerschen den Donau volkomen en kunnen op' bijna alle punten troepen over die rivier zetten. Van het Macedonische front. Hoewel van Duitsche zijde ge meld wordt dat de toestand in Mace donië onveranderd ia, maken de Fransche berichten gewag van vor deringen der Bondgenooten. Woens dag ging het centrum tot een krach tig offensief over. Hierbij werd een loopgraven-stelling van den vijand ten W. van Gevgeli vermeesterd. Engelsche verkenningsafdeelingen zyn tot bij Serres voortgetrokken en berichten dat deze stad door de Bul garen sterk bezet wordt gehouden. Servische troepen hebben vasten voet gekregen in het dorp Brod. Van het Italiaansch-Oosten- r ij k s c h e front. Van Italiaansche zijde wordt me degedeeld, dat Woensdag het gevecht op den Pasubio voortduurde. Na ver bitterden strijd bleef het voordeel evenwel aan de Italianen. Des nachts werden hevig eaanvallen der Oosten rijkers afgeslagen. In den morgen evenwel hervatte de Italiaansche ar tillerie hare beschieting, waarna de infanterie in een stormaanval alle stellingen in de Cosmagon zone ver meesterde. Reeds werden 680; ge vangenen, waaronder 10 officieren binnengebracht. In het Travignola- dal werden de Oostenrijkers, die er aanvankelijk in geslaagd waren in eenige vooruitgeschoven stellingen door te dringen, door een togen- aanval weder verdreven. Op het Giula-front vermeesterden de Italianen tusschön Sober en Ver- toiba een deel der vijandelijke linie. 861 man, w. o. 25 officieren werden gevangen genomen en 8 mitrailleurs vermeesterd. Ook op het Kartsplateau gingen de Italianen tot den aanval over. Tus schen de Wippach èn heuvel 208 werd het geheel versterkte front der Oostenrijkers vermeesterd, benevens eenige krachtig versterkte heuvels. Voor zoover bekend werden 5043 man r.o. 164 officieren gevangen genomen en een rijken buit aan oorlogsmate riaal behaald. Het comrauüiqué van den 12en maakt melding van het afslaan van tegenaanvallen der Oostenrijkers op den Pasubio. Een kanon en veel wapens werden door de Italianon vermeesterd. Aan den boven Vanoi mislukte eveneens een aanval der Oostenrijkers. De nieuw vermeesterde linies op t Karst waren het doel van ver schillende krachtige tegenaanvallen der Oostenrijkers. Telkens werden zij met zware verliezen teruggedreven. Daarna gingen de Italianen weder tot aanval over en vergrootten hun terreinwinst. Opnieuw werden 1771 man, w.o. 35 officieren, gevangen genomen. Het totaal aantal gevangenen sedert 6 Aug. aau het Giulafront gemaakt bedraagt thans 80.881 w. o. 728 officieren. In tegenstelling methet Italiaansche communiqué wordt vanOostenrijkscho zijde gemeld, dat de aanvallen van vijand alle afgeslagen werden. Alleen wordt erkend, dat Novavos in handen der Italianen viel en dat zij ten O. en ten Z. van Oppachiasella terrein wonnen. Op andere punten drongen de Italianen wel in de Oostenrijksche stellingen door, doch werden door tegenaanvallen weder verdreven. Het aantal gevangenen steeg tot 2700. Wat de gevechten op de Pasubio aangaat wordt erkend, dat de Oosten rijkers op den Boite-rug moesten terugtrekken. iu heiligen eerbied op het hoopje zand staren, zacht haar lippen bewegend. In haar oogen scheen, bij hetdoovend houtvuur, het mysterie van alle eeuwen te lichten. „Neem een hand vol van dit zand," zei zy eindelijk plechtig tot Victoria. „Houd het tegen uw hart. En nu, doe uw wensch met al de kracht die in uw ziel is." Victoria wenschte dat zij Saidee behouden mocht weervinden en dat zij haar mocht kunnen helpen, indien zij hulp noodig had. Neem thans uw hand van uw hart weg en strooi het zand over het overige zand." M'Barka's oogen zagen droomerig in de verte, alsof zij een boodschap verwachtte, of een visioen zag. Plot seling schrok zij op en liet haar bruine vingers zacht over het zand glijden, nu en dan het even indruk kend, tot zij er drie kronkelende lijnen in had getrokken, met hier en daar de indruksels van haar vingers. „Leg nu den voorvinger van uw linkerhand op welken indruk gij maar wilt van een dezer drie lijnen," beval zij Victoria, die hoewel in het minst niet bijgeloovig, haar bewegingen met stijgenden belangstelling had ge volgd. „En nu op een anderen nu nog eens, voor de derde maal. Dat is alles wat gij hebt te doen." Weer staarde Lella M'Barka op het zand en bleef eenige oogenblikken in diep zwijgen verzonken. „Uw wensch ligt nog zeer verre van u", zei ze eindelijk. „Zeer ver I Gy zoudt hem uooit vervuld kuunen krijgen uit u zelf alleen nooit, al ging gy tot het eind der wereld. Ik zie u alleen, zeer hulpeloos. Gij bidt. Allah zendt u een man een sterke man, over wiens hoofd en hart en arm gij kunt beschikken. Allah is groot I" „Zeg haar hoe die man er uitziet, myno nicht," viel Maiddine haar hier snel in de redet, „HU is donker van uiterlijk en jong. Hij is niet uit uw land. Maar, o Roos van het Westen, vertrouw hem, ver laat u geheel op hem, of gij zljt ver loren. Ik zie in uw toekomst, juist daar waar gij hebt opgehouden alleen op hem te bouwen, moeieltjkheid en teleurstelling voor u, gevaren zelfs. Dat is de tijd, waarin gij meer nog dan ooit te voren u moet laten leiden door den man dien All3h tot uw gids u heeft gezonden. Hfj heeft tegen woordigheid van geest en moed. "Zijn liefde voor u is groot en wordt eiken dag nog grooter. Hij spreekt u vau zijn liefdeen gij gij ziet tusschen hem en u een hinderpaal, hoog en verschrikkelijk als een muur naet scherpe messen beplant. In uw oog is hij onoverkomelijk. Uw hart is treurig, maar met uw woorden door boort gij zijn hart en vervult gij zijn ziel met wanhoop. Maar dandenk nogmaals na. Wees getrouw aan u zelf en uw ster. Spreek een ander- woord on haal den hoogen mum- om ver. Alles zal afhangen van uw be slissing op dat oogenblik uw geheele toekomst, die van den, man, en van een vrouw, wier gelaat ik niet kan zien." M'Barka streek het zand weer ge lijk. „Hoe is er niets meer? vroeg Maieddine. „Neen, het is nu duister voor mijn oogen geworden. Het licht is van het zand geweken." „Ik dank u voor wat gy mij hebt gezegd, Lella M'Barka," zei Victoria. Zij verlangde niet nog meer te hooren. Wat 7,y had gehoord, was meer dan genoeg. Zij geloofde natuurlijk aller minst in M'Barka's profetische gave, en iedere toekomstvoorspeler had haar van een „donkeren man" kun nen spreken „die een groote rol in haar leven zou spelen." Maar de nadere aanwijzingen en toespelingen van Lella M'Barka waren zoo duide lijk geweest, dat Victoria haar vage onrust langzaam tot een gevoel van wanhoop en angst voeldo groeien. Maar het volgend oogenblik trachtte zij zichzelf moed in te spreken door zich het waardig en bescheiden op treden van Maieddine tegenover haar voor den geest te roepen, sinds hun eerste kennismaking. Hij was al te hoffelijk: dat was wellicht alles; en de verandering, die zij meende opge merkt te hebben, kwam misschien alleen hiervan, dat by haar thans zooveel beter had leeren kennen. „Herinner u alles, wat ik u gozegd heb, wanneer de tijd komt," waar schuwde M'Barka haar. "Ja - zeker - ik zal het mö her inneren." „Nu is het mijn beurt. Lees thans uit het zand voor mij',, zei Maieddine. BINNENLAND. DJambl. De correspondent van de N.RottCt. "te Soerabaja seint dd. 11 Oct. Kolonel Kroesen seinde, dat hij van Sarolan- goen Djambi bericht had ontvangen, dat drie brigades infanterie onder den le-luitenanl W. A. Grashuis naar de Ajer Itam zijn vertrokken. Nabij Mandiangin zyn 8 opstande lingen gedood. Palembang. De correspondent van de N.Rot.Ct. seint d.d. 11 Oct. (Officieel.) Hadji Lasim, oprichter van de Sarikat Abang, was door den controleur naar Ra was opgeroepen. Plotseling trok de hadji den klewang van een der wacht hebbende aodaten en trachtte amok te maken in het bivak. Een Amboneescb fuselier werd bij die gelegenheid gewondde hadji werd gedood. Opstandelingen rukken langs de rivier Rawas van Paoeh naar Soeroe- langoen op. Met Rawas ia de gemeenschap ver broken. Gisteren zyn drie brigades infanterie van Palembang naar Rawas vertrok ken. De opstand schijnt nu dus overge slagen te zijn naar het aan Djambi lenzend deel van de reaidèntie 'alembang. Het „Soer. Hbl." verneemt, dat er troote onrust heerscht te Batoe- loetjing iu de Moesi Moeloe, in de nabyheid van Moeara Rawas. Nieuwe troepen zijn aangekomen. Een compagnie infanterie is naar Palembang gezonden, waar moeilijk heden worden ondervonden by de inning der belastingen. Da „Blommeridljk". Men seint uit Berlijn aan de „N. Rott. Ct.": Van bevoegde marine-zijde ben ik gemachtigd te verklaren, dat de duikboot kapitein „nooit de bewuste mededeeling (dat alle schepen, die een Engelsche haven moesten aan doen, in den grond geboord zouden worden. - Red.) of een dergelijke mededeeling aan den kapitein van de „Blommersdljk" gedaan kan heb ben." Het blad teekent hierbij aan Deze tegenspraak gaat ln dezen vorm letterlijk genomen verder, dan bedoeld kan zijn, en, verantwoord worden kan. „Nooit de bewuste me dedeeling kan hebben gedaan." De mededeeling (een heden door de directie van de Holland—Amerika- van haar kantoor te New-York ontvangen telegram heeft het op nieuw bevestigd} is gedaan: „He said all ships sailing via England would be sunk" aldus luidt het in het telegram. De „bevoegde marine z(jde" zal dus met haar tegenspraak aau onzen correspondent bedoeld hebben, dat de kapitein van de U-boot met zijne mededeeling aan den kapitein van de „Blommersdljk" zijne instruc tie heeft overtreden, de me dedeeling duB niet overeen komstig syne instructie „kan hebben gedaan." Dit is trouwens ook het eenige, wat men op het oogenblik te Ber lijn met zekerheid kan weten. Intusschen, het dementi van de ^bevoegde marinezyde" heeft, al kan het in den vorm, waarin het gege ven is, niet letterlijk worden opge nomen, groote waarde, omdat eruit afgeleid worden mag, dat ook Ber lijn de torpedeering van een schip, uitsluitend op grond, dat het een Engelsche haven moet aandoen, niet rechtmatig acht, en daartoe dan ook geen instructies heeft gegeven. Uit Londen werd d.d. 11 dezer aan het blad geseind: De bemanning van de „Blommers dljk" is gisterenavond te New-York aangekomen en in het Zeemanshuis ondergebracht. Zy keert met de eerste scheepsgelegenheid naar Ne derland terug. Uit de verklaringen van getuigen bteek, dat do duikboot 's avonds om 5 uur een waarschuwingsschot op de „Blomn^ersdyk" losten. Enkele oogenblikken later ging de eerste- officier Johannes Klaaasen in een kleine boot van boord en roeide naar de duikboot toe. Hij liet alle pa ren vau het schip aan den comman dant van de duikboot zlon, «lie al leen maar zeide: „Wy zullen u in den grond boren. Wy geven u 25 minuten om de bemanning in de booten te brengen." Klaassen logde er tegenover den Duitschen com mandant nadruk op, dat do „Blom mersdyk" een onzydig schip waB, dat van een Amerikaansche haven Daar Nederlandsche haven bestemd was, met een lading, die het eigen dom was van en geconsigneerd was aan de Nederlandsche regeering. „Myn instructies zyn," antwoordde de Duitsche commandant, „om uw schip in den grond te boren." Er viel niet meer te praten. Klaassen keerde naar de „Blom mersdljk" terug en kort daarna werd de bemanning aan boord van den Amerikaanschen torpedojager „Bod ham" opgenomen. De Duitschers plaatsten twee bommen in bet voor- ruim van de „Blommersdijk", maar konden het schip niet tot zinken brengen. Om 8 uur torpedeerden zy het biykbaar, want men hoorde een luide ontploffing en enkele minuten later zonk het schip." SPORT. Voetbalprogramma. (Om uit te knippen). Ten gerieve van de vele voetbal liefhebbers publiceeren wy bier het programma voor de afdeeling waarin onze beide plaatselijke clubs spelen. Dit programma is ui et volledig, daar de wedstryden na 8 December nog niet zyn vastgesteld. 16 Oct. Purmersteijn-S.H.H.S. Hollandia—West-Frisia. Z.F.C.-Holland. 22 Oct. Helder—Hollandia. West-FrisiaZ.F.C. 29 Oct. Z.F.C.-Helder. S.H.B.S.- Holland. Purmerstey nWest-Frisia. 5 Nov. Selder - Purmersteyn. W eat-FrisiaS.H.B.S. Hollandia—Z.F.C. 12 Nov. Btldtr S.H.B.S. Hollandia—Purmorateyn. WeatFrlsia—Holland. 19 Nov. Holland-Helder. S.H.B.S.-Hollandia. Purmersteyn—Z.F.C. 26 Nov. Helder-West-Frisia. Z.F.C .-S&B.S. Hollandia—Holland. 8 Dec. S.B.B.S.—PurmerBteyn. West-FrisiaHollandia. Holland-Z.F.C. Ingezonden mededeellng. Ent zorgvuldige leefwijze en meer lichaamsoefening. Dat de vervaardigers van Foster's Rugpijn Nieren Pillen zooveel doen om een Betere Gezondheid Methode te verspreiden, wekt verwondering. Zy toonen aan, dat niemand volle gezondheid kan genieten, zelfs niet met behulp van Foster's Pillen, tenzy hy zelf medehelpt. Eu zelfs iemand met drukke bezigheden heeft tyd om de korte gezondheidsregels, die zy week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, lydt het geen twyfel of eeu der redenen van de toenemende po pulariteit van Foster's Pillen is te vinden in de omstandigheid, dat de vervaardigers laten zien HOE GE ZOND TE WORDEN, en wat even belangrijk is: HOE GEZOND TE BLIJVEN, zonder geneesmiddel. Foster's Rugpyn Nieren Pillen wer ken hoegenaamd niet op de maag of ingewanden. Zy dienen uitsluitend voor de nier- en urine-organen. Dit geneesmiddel is van de hoogste waar de by waterzucht, niergruis, rheu- matiek, steen eu alle ziekten uit nier- en blaaskwalen ontspruitend. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echt heid. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrygb. by AJb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel Ji f 1.76 p. doos of /"10.- p. zes doozen. (40) M'Barka maakte een beweging alsof zij het zand weder in haar doek wilde tóeknoopen en wegbergen. „Ik zal een ander maal uw toekomst beter kunnen lezen. Thans niet. Het zou niet verstandig zyn. Bovendien ik ben moede." „Ik smeek u, sla nog één blik ook in myn toekoemst. Ik gevoel, dat het mij geluk zal brengen, het zand aan te raken, dat door de hand van Ourieda is aangeraakt." Altyd wanneer hy van Victoria sprak, noemde hij haar de roos van Ourieda; doch daar M'Barka baar ook dien naam gaf, kon zy er moeilijk eenige aanmerking op maken. „Ik zeg u, dat het u integendeel ongeluk zal kunnen aanbrengen." „Geluk of ongeluk, ik wil nu myn toekomst kennen," hield Maieddine aan. „Het kome op uw hoofd, niet op het myne, neef! Neem een handvol zand, en doe uw wensch." Maieddine nam het daar, waar Victoria het zand met haar hand bad aangeraakt, en hy wenschte, dat zooals de korrels zich vermengden, zich ook hunne levens onafscheidelijk mochten vereenigen, het zyne en het hare. M'Barka trok weer haar drie lynen met mystieke indrukken en bleef als met verloren blik in de verte staren. Plotseling schrok zy op en bedekte haar gelaat met beide handen. „Wat is er?" vioeg Maieddine de wenkbrauwen fronseDd. „Ik zag u stil staan, en een goede gelegenheid ongebruikt laton voor bijgaan." „Dat zal ik niet doen 1" „Het zand heeft het gezegd. Zal ik ophouden of voortgaan?" „Ga voort." „Ik zie een andere kans, die u geboden wordt om uw wensch ver vuld te krygen. Ik zie u, hoe gy uw hand uitstrekt. Ik zie u, in een groot huis - het huis van een, dien gy kent, maar wiens naam ik niet mag zeggen. Gy strekt uw haud uit. De kans wordt u gegeven „Wat toen „Toen ik kan het u nlot zeggen. Vraag het my niet. Myn oogen zyn door slaap beneveld. Kom Ourieda, het is laat Laat ons naar onze teDt gaan." „Neen," zei Maieddine, „Ourieda kan gaan, maar gy niet." Victoria stond haastig op van den jakhalshuid en de Touarogkussens, die Maieddine voor haar als zetel had laten brengen. Zy wenschte hem goeden nacht, en met zyn gewone kalmte en hoffelijkheid kuste hy zyn eigen hand, nadat hy de hare bad gedrukt. Maar in zyn oogen zag zij een schittering van ongeduld of van toorn. Lella M'Barka bleef met Si Maieddine by het langzaam voortsmeulend vuur. „Zeg het my nu," zeide Maieddine. „Wat hebt gy gezien?" „Ik heb niets duideiyk gezien. Een ander maal, neef. Laat myn geest thans uitrusten." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1