HELDERSCHE COURANT No. 4687 DINSDAG 17 OCTOBER 1916 44e JAARGANG De ekeneemeeleprl/e tan de „Heiderede Courant" Ie Mm per kwerteel Ie de 'led 75 cent. Ireneo per poel II.—. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Spart. 2. Uit den omtrek. 3. Feuilleton, enz. LIJST van Ingekomen en vertrokken pereonen. Naam J. Wlgcerta, A. v. DJJk, INGEKOMEN. Woonplaats: L. Vlaaar, besteller, Spooreracht 48, C. T. H. Blalandar, scheepmaker, De Wetstraat 6, K. H. G. touwarae, sergeant-aehröver. Piet Heinatraat 07, mach. koopvaardij, ld. 48, bewaarder R.W., Slniadükatraat 21, VERTROKKEN. Woonplaats Koegraa 202a, ld. 219, Keizerstraat 02, Middenstraat 26, Wesbgracht 27, Koegras 30, VanGeloof Bemelnmerolde- phaert en Noordwoldo.Ger. vllaeingen. R.Cath. Nieow-Helvoet. Ned.-Herv. Veleen. Amsterdam. Geen. Naam Beroep J. L. Vissor, landbouwer, J.Paardekoopor-Bras, zonder beroep, H. B. Lenghauu, kleermaker, M, G. Bremor, bloemilt, C. Opmeer-Komen, zonder beroep, J. Dekker, arbeider, J. v. d. Einde, boerenknecht, H. Toering, zonder beroep, J. H. Bybau, griffier, 3. Visman, luit. ter zee 2e kl. W. A. Hartman, onderwiliorei, T. Detmera, zonder beroep, A. Kemp, stoker, J. J. T. Boon, gepenafonneerd, Wed. J. Schilder, zonder beroep, H. Kooperberg, coupeuse, H. J. Koena, gepenaionneerd, J. W. Meerman, leerling-machinist, Wed.D.J. v. Vloreen, gepenaionneerd, S. v. d. Linde, arbeider, Wed. K. Hagenaar, zonder beroep, A. C. Metiers, onderwijzeres, J. Nobbe, aergeant-torp., 61a, Van Galonatraat 84, Hoofdgracht 69, Stationsstraat 8, Buitenhaven 48, Hoofdgracht 18, Callforniestraat 82, Kanaalweg 47, Voaatraat 8, Van GalenBtraat 2, 2e Vroonatraat 49, le Wllhelm.dw.atr.2, Vijzelstraat 48, Weezenatraat 48, Zwaanetraat 6, Koegraa 61a, Paardenstraat 8, Laan 86, De' Ruijterstraat 86, Oollantaoog. Anna Paulowna, Hoogwoud. Haarlem. O. en W. Souburg. Barsingerhorn. Callantaoog. Zuid-Scharwoude. Roermond. Basaum. Texel. Amersfoort. Amsterdam. ld. Alkmaar. Den Haag. Naaiden. Schagen. Veleen. Dordrecht. Anna Paulowna. Amsterdam. Langbroek (tl.) Nieuwenhoorn. Ned.-Herv. Geen. Ned.-Herv. R.-Oatb. Ned.-Herv. Doopagez. Ned.-Herv. Doopsgez. Ned.-Herv. R.-Cath. Nedl-IsraSI. Ned.-Herv. R. Cath. Ned.-Herv. 9-uur sluiting. (Slot). Velen hebben een verkeerde op vatting van een wet op de winkel sluiting, het lijkt mij daarom prac- tisch een zoodanige hierbij weer te geven. Hier volgt een verordening door den Gemeenteraad van Amster dam in haar vergadering van 5 Mei 1915 vastgesteld: Artikel 1. Het is verboden, een winkel (in begrepen barbierswinkels en kappend salons) voor het publiek geopend te hebben 1®. vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 11 uiir, a. op Zaterdag; b. op den dag, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag; c. van 22 November tot en met 6 December en van 17 tot en 24 December; d. op 81 December; e. op de volgende, telken jare ten minste 14 dagen té voren door Burgemeester eu Wethouders bij openbare kennisgeving aan te wijzen dagen; den Donderdag, voorafgaande aan het Israelietisch Paaschfeest, indien dit feest op een Maandag aanvangt; den Maandag en den Dinsdag, voorafgaande aan het Israelietisch Paaschfeest, indien dit feest op een Woensdag aanvangt; don Woensdag en den Donder dag, voorafgaande aan het Israe lietisch Paaschfeest, indien dit feest op een Vrijdag of Zaterdag aanvangt; den dag waarop het Israelie tisch Paaschfeest eindigt; den dag, voorafgaande aan dien, waarop onderscheidenlijk het Israelietisch Nieuwjaarsfeest, het Loofhuttenfeest en het Israelie tisch Slotfeest aanvangt; 2U. op andere dagen vóór 's mor gens 5 uur en na 's avonds 9 uur. Art. 2. De bepalingen van Art. 1 zijn niQt van toepassing op: u. apotheken b. inrichtingen,- waarvoor in ol krachtens de Algemeene Politie verordening een sluitingsuur is bepaald c, winkels» in stations. Art. 3. Is op het uur, voor de winkel sluiting voorgeschreven, nog publiek in den winkel aanwezig, dan mag dit nog bediend worden, doch niet langer dan gedurende een half uur. Art. 4. Een winkel wordt ook als voor het publiek geopend beschouwd, zoo lang er publiek aanwezig is of er winkelbedienden aanwezig zijn. Art. 5. Het is verboden op de men, waarop het volgens art. 1 verboden is een winkel voor het publiek geopend te hebben a. in eene inrichting, als in art. 2, sub b, bedoeld, waren, welke uit die inlichting worden meegenomen, te verkoopen b. uit eene inrichting, als in art. 2, sub b, bedoeld, waren mede te nemen, welke aldaar op de uren, in den aanhef van dit artikel bedoeld, zijn gekocht. Hetzelfde geldt ten aanzien van apotheken, voor alle andere waren dan genees- en heelmiddelen en chirurgische instrumenten. Art. 6. Onverminderd de bepalingen op het venten, in de Algemeene Politie verordening opgenomen, is het venten op de openbare weg verboden, be halve met drukwerken en dranken, op de uren waarop hot volgens art.-1 verboden is, winkels voor het publiek geopend te hebben. Behalve des Zondags is het op dezelfde uren eveneens verboden met geringe eetwaren te venten. Art. 7. Burgemeester en "Wethouders zijn bevoegd, eene al dan niet voorwaar delijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer veror dening a. algemeen ten aanzien van alle winkels voor enkele, door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen b. ten aanzien van alle winkels op eene tentoonstelling, fancy-fair of andere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard, voor oen door Bur gemeester en Wethouders te bepalen tijdvak. Van de ontheffingen, sub a be doeld, wordt door B. en W. open bare kennisgeving gedaan. Art. 8. De opsporing van overtredingen dezer verordening wordt opgdragen aan de inspecteurs, brigadiers, sur numerairs en agenten der Gemeente politie. Strafbepaling. Art. 9. Overtreding van eene der bepa lingen dezer verordening wordt ge straft met hechtenis van tea hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Art. 10. Bij het in werking treden dezer verordening vervalt de Verordening op de Winkelsluiting, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Juni 1911. gunstige toestanden, welke nog in zijn bedrijf bestaan. Er heeft zich kort geleden een commissie gevormd van winkeliers, vertegenwoordigende nagenoeg alle categorien, die belang hebben bij de totstandkoming van een verordening op de winkelsluiting te Helder. Bij voorbaat spreek ik mijn ver trouwen uit in de wijze, waarop ons gemeentebestuur de belangen van den winkelstand in deze zal behartigen. Gewenscht is het echter, dat voor een aangelegenheid als de onderhavige, welke van zooveel beteekenis is voor den winkelier, uit den kring van de belanghebbenden een open oog worde gehouden over datgene wat in de naaste toekomst over hunne zaken zal worden besli3t. H. C. M. NYPELS.' DE OORLOG. Ik zal voorzichtig zijn en mij niet begeven op het terrein dat onze Gemeenteraad straks heeft te bewan delen, maar toch, bovenstaande ver ordening lijkt mij, behoudens enkele wijzigingen, in veel opzichten voor onze Gemeente aannemelijk. Het is aan B. -en W. en den Raad over gelaten, den winkeliers (gehoord de partijen) een regeling te geven, zoo als die voor den Helder het meest practisch is. Natuurlijk kan met alle belangen geen rekening worden gehouden, ieder zal iets hebben in te schikken. Bij het totstandkomen dor wet zal zakenman daar rekening moe hebben te houden. Iedere wet brengt moeilijkheden met zich, de wet op een 9-uur sluiting zal daarop geen uitzondering maken. In de navolgende gemeenten zijn reeds verordeningen vastgesteld: Amsterdam, Arnhem, Bennebrook, Boskoop, Culemborg, Dootinchem, Haarlem, Hattem, Helmond, Hilver sum, Leeuwarden,Leiden, Maastricht, Sassenheim, Schoten, Spaarndam, Utrecht, Veenendaal, Vianen, Wor- merveer, Zaandam en Zaandijk, terwijl in den Haag en Rotterdam een levendige actie ten voordeele der 9-uur sluiting gaande is en ook deze steden spoedig zullen volgen. Door het Nationaal Comité van vervroegde winkelsluiting is een onderzoek ingesteld bij de secreta rissen der gemeenten waar verorde ningen gedurende eenigen tijd in werking zijn. Het resultaat daarvan is, dat zij over 't algemeen zeer gunstig werken (circulaire 10 Oct. 1916). Zou dan in den Helder een wette lijke regeling onmogelijk zijn Zullen de Heldersche winkeliers zooveel schade ondervinden als die wettelijke verordening tot stand komt? Winkeliers I de hand ter verkrij ging van betere levensvoorwaarden wordt u toegestoken. Burgemeester en Wethouders hebben reeds toe zegging gedaan, er wordt aan een voor onze zaken aanpassende veror dening gewerkt. Grijpt deze gelegen heid aan, en ijvert allen voor de totstandkoming van een behoorlijke regeling, die uitsluitend beoogt betere levensvoorwaarden voor u en uw gezin. Zeker gij hebt als zakenman te letten op de billijke eischen van uw clienten, gij hebt vooral te zorgen dat deze geen aanstoot vinden in de wijze waarop gij uw zaken drijft, er mag worden verlangd van u dat gij op uw post zijt. Niemand zal u echter ten k\yade duiden, dat gij, naast de belangen van uw zaak, ook die van uw gezin zooveel mo gelijk tracht te verbeteren. De totstandkoming eener wette lijke verordening op de winkelsluiting beteekent voor den winkelier een zeer groote verbetering van de on De iegerberichten van 14 en 15 October. Van het Westelijk front. Aan de Somme duren de gevechten voort. Het Duitscbe legerbericht van den 14en maakt melding van ver schillende aanvallen der geallieerden, o.a. bij Guedecourt, ten Z. ,van Bouchavesnes en bij MorvaL Bij het Bosch St. Pierre Vaast, werden de Franschen uit de door hen veroverde loopgraven geworpen. 7 officieren en 227 man werden gevangen genomen, en verscheidene machinegeweren vermeesterd. In Ablaincourt hadden voor de Duitschers gunBtige gevechten plaats. Ten N. van Chaulnes veroverden zij de door de Franschen genomen stuk ken van het Ambos-bosch. 6 officieren en 400 man werden hier gevangen genomen. Het bericht van den I5en spreekt van krachtige artilleriegevechten ten N. en ten Z. van de Somme, die zich later tot over de Ancre naar het N. uitbreidden. Ten N. van Thiepval gingen de Engelschen tot den aanval over. Op één plaats wisten zij vasten voet te krijgen in de Duitscbe stelling. Overal elders, ook in de streek van Les Boeufs werden z(j teruggeslagen. Tusschen Barleus en Ablaincourt vielen de Franschen aan. In het dorp de suikerfabriek van Genermont kregen zij vasten voet. Het Z. deel van Ablaincourt is nog in handen der Duitschers. De Fransche berichten van den 14en meiden-dat vorderingen gemaakt werden in de richting van Malassise, ten N. van de Somme. Ten Z. van de rivier deden de Duitschers een tegenaanval in Ablaincourt. Zij slaag den er in een deel van het dorp en loopgraven ten N.O. daarvan te be zetten. Door tegenaanvallen der Fran schen werden zij evenwel onmiddellijk weder verdreven. Een ander bericht maakt melding van de vorderingen der Engelschen bij de verovering der heuvel* tusschen hun front en den weg van iume naar Peronne. Hierbij worden zij op hun rechtervleugel gesteund door de Franschen, die vooruitdringen in de richting van Sailly—Sailllsel. Aan het bericht wordt de mededeeling toegevoegd, dat deze operaties de voorbereidingen zijn van een nieuw offensief. De Duitschers zoo wordt gd die i de beteekenis van deze kleine gevechten kennen, toonen zich, zoowel ten N. alB ten Z. van de rivier, uiterst zenuwachtig. Het avondbericht van den 14en meldt twee schitterend geslaagde aan vallen der Franschen ten Z. van de Somme. De eérste had plaats ten W. van Belloy en Santerre, waarbij de voorsto Duitsche linie overeen breedte van 2 K.M. Werd genomen. De tweede werd 1200 M. ten N.O. van Ablain court ondernomen. Genermont en de nabijgelegen suikerraffinaderij werden vermeesterd. 800 Duitschers, w.o. 17 officieren, werden gevangen genomen. Het totaal aantal gevangenen op het front Ablaincourt-Belloy tijdens de gevechten op 14 October gemaakt, bedraagt 1100. Naar dd. 15 dezer wordt gemeld, hebben de Duitschers verschillende pogiDgen gedaan, om de verloren stellingen te hernemen. Alle aanval- n werden evenwel afgeslagen. De Engelsche mededeelingen van den 15en spreken van aanvallen bij de Stuff- en de Schwaben-schans. 2 officieren en 303 man werden ge vangen genomen. Ten N.O. Yan Gueudecourt brachten de Engelschen hunne linies eenigszinB vooruit. Er werden nog 2 officieren en 45 man gevangen genomen. Op verschillende punten van het .eer naar het N. gelegen front deden i Engelschen geslaagde overvallen in de vijandelijke loopgraven. Van het Oostelijk front. Van Russische zijde wordt dd. 13 Oct. gemeld, dat vijandelijke aanval len in de streek van Goldowtsji aan Narajofka, afgeslagen werden. Overi gens slechts^ de gevechten tusschen verkennersafdeelingen. In het bericht van den 15en wordt medegedeeld, dat de Duitschers bij Skiobof tot het offensief overgingen. Door een tegenaanval werden zij even wel teruggeworpen. Ten N. van Korytoitza maakten de Russen zich na verwoeden strijd meester van de vijandelijke loop graven. Twee machinegeweren wer den vermeesterd en gevangenen ge maakt. De vijand deed vijf maal een verwoeden aanval om de verloren stellingen te hernemen, doch werd evenveel keeren met zware verliezen teruggedreven. Eveneens mislukten de aanvallen bij Kirlibaba en Dorna Watra. De Duitsche en Oostenrijksche ba- richten maken melding van verhoogde gevechtswerkzaamheid bij de Russen ten W. van Luzk en op het geheele front in Wolhylniö. Bij den Stochod werden verscheidene vijandelijke aan vallen afgeslagen. In de Karpathen vermeesterden de Duitschers de hoog te Spotrec. De Oostenrijkers wonnen by een verrassonde overval ten O. van Lis boa eenig terrein. 8 officieren eD 443 man werden hier gevaDgen genomen. Z.O. van den rug van Pantey werd een vijandelijken aanval afgeslagen. In Wolhynie worden de stellingen der bondgenooten zwaar beschoten. Op enkele plaafsen kwam de Rus sische infanterie in actie, doch werd steeds teruggeslagen. Eveneens mis lukten de vijandelijke aanvallen op de Oostenrijksche stellingen bij Dorna Watra en Kirlibaba. Yan het Oostenryksch-Roe- meensche front. Van Duitsche zijde wordt medege deeld,' dat de vervolging van den viiand in Zevenbergen goede vorde ringen maakt. Aan den weg Csik Serede3-Cymes-pas moest de vijand wijken. Ook aan de grenspassen van het Burzenland wonen de Duitschers en Oostenrijkers terrein. Hier werden 8 officieren en 284 man gevaDgen genomen. 6 machinegeweren werden vermeesterd. Vijandelijke aanvallen ton W. van den Vulkan pas werden Blagen. Op een plaats wisten de Roemeniérs zich echter in de Kam- linie te nestelen. De berichten van den 15en geven in dat de toestand onveranderd is. Ter weerszijden van den Szurduk paB werden Roemeensche aanvallen afge slagen. Het Roemeensche communiqué van in IBen meldt dat de troepen in de Calimanbetgen op de grens terug trokken. In het Loituz-dal, het Buzen- dal, bjj Predeal, bij Rucar en in bet Olt-dal hebben gevechten plaats. In het Juil-dal veroverden de Roeme- niörs de top van den Negrie en den Zanoaga. ]j Orsowa en langs den geheelen Douau artilleriegevechten. Op enkele ilaataen nam ook infanterie deel aan iet gevecht. Overigens is de toestand onver anderd. In de Dobroedsja geen gebeur tenissen van belang. In Macedonië. Volgens een Fransch bericht van en 18en staan de Bulgaren thans aan het front SeresSavjacBarakli- Dzuma-Jenina. Links van den Tsjer- na rukken de Serviërs op. De spoor weg ten Z. van Seres is door Fransche cavalerie afgesneden. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat eenige vijandelijke aanvallen ten W. van den spoorweg Monastir-Florina tot mislukking gebracht werden. Pogingen van den vijand om ook ten O. van deze lijn tot den aanval over te gaan, werden reeds in den beginne verijdeld. De gevechten in de bocht van den Tsjerna houden aan. Zij brachten evenwel geen verandering in den toestand. Volgens een bericht uit Berleva3g (Noorwegen) is daar Zaterdag de be manning van een getorpedeerd Engelsch stoomschip aangekomen. Verder is Zaterdag in Vadsoe de de dertig man sterke bemanning van een ander stoomschip geland, dat door een Duitsche duikboot in den grond was geboord. In de Zwarte Zee. Petrograd, 15 Oct. Den 12den Octo ber maakte een Russische onderzeeër onder bevel van luitenant ter zee Kititzen zich na een ongelijken strijd gedurende een uur bij den Bosporus meester van het Turksche bewapende transportschip „Rodoslo" (6000 t.), dat gecommandeerd werd door Duit sche officieren. De Russische commandant bracht het schip op naar Sebastopol. Brlekenland. Uit Athene wordt d.d. 14 dezer gemeld, dat de bondgenooten de forten die 'de stad en Piraeus beheer- schen, hebben bezet, ten einde toezicht uit te oefenen op het havenverkeer. Verder zijn verschillende stations bezet om het vervoer van militairen tegen te gaan. Naar aan verschillende Engelsche bladen wordt gemeld, zou de Grieksche koning het plan hebben, zijn troepen concentreeren in Thersaliö, alwaar j, goed verschanst, zouden wachten tot het sterke Duitsche leger, dat aan het Macedonische front zou verschy- >n, er zal zijn. Het kroondomein Tatoi is hot krachtigst versterkt, loopgraven en prikkeldraadversperringen zijn aan gelegd. Indien de Entente Griekenland zou dwingen tot meevechten, of Venizelos aan den Koning zou willen opdringen, zou de laatste naar Tatoi de wyk nemeD. Volgens de „Morning Post", spreken i royalisten te Athene openlijk over dit plan. Of den Koning wat voor deze dwaze onderneming voelt, weet het blad evenwel niet te vertellen. Van het I'tal iaansch-Oosten- r ij k s c h front. Hot Italiaanscho communiqué van 13 dezer geeft aan dat de Oostenrijkers in het gebied van den Pasubio ver woede tegenaanvallen deden, die echter alle afgeslagen werden. Daarop gingen de Italianen tusschen de Sette Croci en de Boite tot den aanval over en slaagden erin vorderingen te maken. 82 man werden gevaDgen genomen. In de richting van Görz en tenZ. van Nova Villa werden herhaalde aanvallen der Oostenrijkers eveneens afgeslagen. In don middag, wonnen de Italianen, op hun beurt tot den aanval overgaande, terreiD. Zij be reikten de W. hellingen van de Pecinca en de eerste buizen Loquissa en Hudilog. Ongeveer 400 man werden gevangen genomen. Volgens het bericht van den 14en werd de terreinwinst ten O. van Görz nog uitgebreid. Overigens werd de tijd gebruikt om zich in het veroverde terrein te versterken. Een aanval op de Busa-Alta werd afgeslagen. Op verschillende punten van het front hevige artillerie-duels. Naar het communiqué van den 15en aangeeft werden aanvallen op de hellingen van den Pasubio en in het Poslna dal afgeslagen. In de zone van Cosmagon viel een bergbatter(j van 4 stukken in banden der Italianen. Naar van Oostenrijksche zijde wordt medegedeeld,, heerachte aan het kust- front rust. Een aanval der Italianen ten O. van Görz, bij Sober werd afge slagen. De duikboot- en mljnoorlog. Van Duitsche zijde wordt dd. 18 dezer gemeldEen van onze duik- booten heeft den 2en dezer in de Middellandsche Zee den als duikboot jager gebouwden Franschen kleinen kruiser „Figal" met twee torpedo- schoten in den grond geboordden 4en dezer den Franschen hulpkruiser „Gallia", door één torpedo3chot. Van do Servische en Fransche troepen aan boord van de .Gallia", die op weg naar Saloniki waren, zijn ongeveer duizend man omgekomen. Het schip zonk binnen vijftien minuten. Het voor Roemenie bestemde munitieschip „Bistritza" (3688 ton) op de vaart van Brest naar Archangel, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De bemanning is ge red. De lading van het schip was voor 25 millioen kronen verzekerd. Het Russische stoomschip .Merca tor (2827 ton) ia lot zinken gebracht. BINNENLAND. te trekken. Niet minder dan 400 per sonen werden op die manier aange houden en vervolgens in de revisiezaal aan het station opgesloten om later gezamenlijk over de grenB te worden getransporteerd. (L. Kr.). Ernstig mijnongeluk. Zaterdagmorgen had in de dominale mijn te Kerkrade een ernstig ongeluk plaats. Omstreeks 6 uur daalden 24 man in de kooi omlaag, toen plotseling door een tot nu toe onopgehelderd ongeval de lift naar beneden stortte. Er werden 16 man zwaar gewond en 5 bekwamen lichtere verwon dingen. Allen werden naar het hospitaal te Kerkrade overgebracht. Onder deze gewonden bevinden zich eenige buitenlanders. Tot dusver is de toe stand van geen der gewonden levens gevaarlijk. Het bedrijf, dat eenige vertraging ondervond, .werd later voortgezet. Drie arbeiders, die zich eveneens in de lift bevonden, kwamen met den schrik vrij. PLAATSELIJK NIEUWS. Djambl-Palembang. (Officieel.) By het departement van koloniën is van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-IndiO de. volgende mededeeling ontvaDgen: Volgens de laatste berichten zijn slechts drie margas in Palembang, n.1. Moeara Roepit, Soéka Pindah en Soeka Pindah Ilir (alle in de Rawas- districten) in verzet. Vijf brigades jewapende politie, uit Djambi naar Palembang gezonden, zijn door een gelijk aantal militairen van Java vervangen. De corresp. van de ,N. Rott. Ct." te Soerabaja seint Het „Soer. Hbld." verneemt, dat Palembang en omgeving rustig zyn. De bevolking van de Bovenlanden is zenuwachtig en ongerust. Uit Djambi zijn troepen aangekomen. De raderboot „Nederland" is door de opstandelingen aangevallen bij Moeara Roepit. Zij stalen levens middelen, niemand is gewond. Saroelangoen Rawas wordt bedreigd door de opstandelingen. Assistent- resident Wellan ia met troepen naar Saroelangoen vertrokken. De bevol king van Batanghari Leko (Ocloe?) is in het algemeen het eens met de opstandelingen. Het mijnengevaar. Uit Zierïkzee wordt dd. 15 dezer aan de „Tel." gemeld, dat bij een mijnontploffing tegen de zeewering van Schouwen bij Flauwere, in don zeedijk een gat werd geslagen van bij 6 M. en een diepte van IJ M. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, niettegenstaande vele menschen in de nabijheid waren. Bazaltsteenen kwamen aan de bin nenzijde van den dyk terecht, terwijl stukken metaal van de mijn 400 M. land inwaarts werden geslingerd. Vele mijnen dreven nog op de Schelde rond. Ook bij Brielle strandde een mijn. De malkquiestla te Zaandam. Naar aanleiding van het feit, dat de districtscommissie met algemeene stemmen besloten heeft den minister van landbouw te adviseeren met in gang van 1 November den toeslag aan de melkveehouders of, indien dit niet mogelijk is, den prijs voor de consumptiemelk te verhoogen, hebben de betrokken veehouders in een Zater dagmorgen druk bezochte vergadering te Zaandam met algemeene stemmen besloteD, met ingang van 15 October den melkstrijd op te heffen. Benzlna. In verband met de mededeelingen omtrent het ophanden zijn van de beëindiging van den benzine-nood kan nog worden gemeld, dat binnenkort ongeveer 2500 ton benzine zullen worden aangevoerd, waarvan een eerste bezending, groot ongeveer 800 a 900 ton, onderweg is. Bovendien werdeD de vorige week reeds 400 ton benzine, welke hier te lande reeds waren aangevoerd maar nog niet mochten worden afgeleverd, vrijge geven. Over de grens gekomen. Zaterdag -en J Zondag: zijn op verschillende punten van de grens 6 Duitsche deserteurs, en 2 Fransche en 11 Russische krijgsgevangen ons land binnengekomen. Aan de Zuid grens kwam het tot een gevecht tua schen Russische krijgsgevangenen en een Duitsche patrouille. Een der Rus sen werd gedood. De andere werden aangehouden. Massa-aanhouding. Donderdag hield de politie en rijks ambtenaren te Venlo een razzia op de Duitschers, die met honderden in de stad vertoefden om smokkelwaar te koopen en er mee over de grens By res. van den Min. van Kol. is ter beschikking gesteld van den G. G. van Ned.-Ind. A. J. Bruin, te Helderteneinde te worden benoemd tot adj. landmeter bij het Kadaster. Taptoo. Bij gunstig weder hedenavond taptoe, afmarcheeren Koningsplein. Salarisherziening der onderwijzers. (Slot). Gelijkstelling in begintel van alle scholen. Hieromtrent merken B. en "W. op In beginsel zijn wy van oordeel, dat het voor de regeling der jaar wedden geen onderscheid moet ma ken, aan welke school een onderwij zer verbonden is. Aktestudie met het doel om daardoor de inkomsten te vergrooten, moet daarom o. i. door de gemeente niet bevorderd worden. Een uitzondering op dit beginsel moet slechts gemaakt worden voor hoofdakte, waarvan de wet een afzonderlijke belooDing voorschrijft, en voor die akten, waarvan het bezit in het belang van het onderwijs aan bepaalde scholen noodzakelijk of in hooge mate wenschelljk moet worden geacht. Waar ons College niet, zooals In dertijd de Commissie voor het m.u.l.o. in haar rapport de aanvangswedden der onderwijzers aan de m.u.l.o.-school tot f700.— wenscht te verhoogen, meenen wij, dat in verband hiermede de belooning voor laatstbedoelde bij akten op f 150.— dient te worden gesteld. Voor eene middelbare be voegdheid achten wij toekenning van f50.— meer, dus f200.—, voldoende, terwijl wij, om zooveel mogelijk een vormigheid te behouden, ook de ver goeding voor het bezit der hoofdakte tot f150.— zouden willen verhoogen. Verhooging der vergoeding voor de z.g. verplichte hoofdakte boven het door de wet vereischt bedrag achten wij in geen enkel opzicht noodig. Het beginsel om de eenvormigheid der bezoldigingen niet meer dan nood zakelijk is op grond van toevallige formeele omstandigheden te verbre ken, leidt er toe om de belooning voor bijakten toe te kennen aan alle leerkrachten, die in het bezit daarvan zijn en zijn verbonden aan de school, waar in de betrokken vakken onder- 'ijs gegeven wordt. Een afwijking van den regel voor de scholen te Koegras. Voor de school ie Julianadorp en de te stichten school aan de Doggers vaart achten wij, niet in de eerste plaats om de belangen van het ge wone school-onderwijs, nog een af wijking van het aangegeven beginsel gewenscht. Wij geven in overweging aan het bezit van deze akten, doch uitsluitend voor de genoemde scholen, een wedde- verhoogiDg van f 100. te verbinden. Be wedden der hoofden van scholen. Waar het hoofd van school no. 8, later de hoofden van de scholen voor U.L.O. en M.U.L.O., door de regeling der belooning voor de bijakten toch een hoogere bezoldiging dan hun ambtgenooten zullen ontvaDgen, be staat er o.i. geen grond om, wat het hoofdbestanddeel der belooning aan gaat, het bestaande verschil te hand haven. Wanneer wij, afgezien van de ver goeding voor huishuur, de aanvangs wedden der schoolhoofden f100.— stellen boven bet maximum der overige onderwijzers, wat, met het oog op den leeftijd, waarop men in de meeste gevallen tot hoofd eener school benoemd wordt, nietoverdreven schijnt, komen wy tot de volgende regeling Minder dan 2 dienstjaren f1800.— voor 1917 en 1911, f 1400.— voor 1919 en 1920, f1500.- voor 1921 e. v.2-4 dienstjaren f1400.—, f1500.—, f1600.— 4—6 dienstjaren f 1500. f1600.-, f1700.-; 6-8 dienstjaren f1600.—, f1700.-, f1800.- 8-10 dienstjaren f1700.-, f 1800. -f 1900. 10 en meer dienst jaren f1800.-, f1900.-, f2000.-. Omtrent de belooning voor het bezit van byakten moet, meenen w(j, voor de hoofden van Bcholen hetzelfde gelden als voor de onderwijzers. Vrij wonen der schoolhoofdente gemoetkoming tn de huishuur. Tueschen het genot van vrij wonen - of de vergoeding voor het gemis daarvan der schoolhoofden en de tegemoetkoming voor huishuur, welke de overige onderwijzers ontvangen, bestaat een principieel verschil. Eeratgenoemde vergoeding moet krachtens wettelijk voorschrift inder daad „vergoeding" zijnlaatstbedoelde tegemoetkoming wordt krachtens de wet boven de wedde genoten, al leen door bepaalde onderwijzers, zij brengt dus in de regeliDg der jaar wedden een daaraan vreemd element het is om die reden inderdaad ge wenscht haar. slechts tot het wettelijk vereischt bedrag toe te kennen. Wel iswaar blijft daardoor een ongelijk heid bestaan, die zou zijn te onder vangen door alle onderwijzers in het genot te stellen van een vergoe ding voor woninghuur van eenzelfde bedrag, doch afgezien van de kosten van dien maatregel, waardoor be zuiniging in ander opzicht noodig zou zijn, bestaat daartegen het be zwaar, dat, in verband met het be paalde in art. 48, 2e lid", der lager onderwijswet, de onverplicht toege kende tegemoetkoming in do huishuur niet in den pensioengrondslag begre pen wordt. Nog geen regeling voor vakonder- wijzers voorgesteld. Ofschoon bij het meer-uitgebreld lager onderwijs de aanstelling van vakonderwijzers - voor teekenen, gymnastiek en fraaie handwerken noodzakelijk zal zijn, is in dit voor stel eene regeling hunner belooning nog niet opgenomen. Het komt ons beter voor, daarmede te wachten, tot althans eenige gegevens omtrent den vermoedelyken omvang hunner taak bekend zullen zijn. Kosten der nieuwe regeling. De totale meer-kosten der nieuwe regeling, bij behoud van het tegen woordige personeel, worden dooi ons voor 1917 op rond f 12.000.- gesteld. Na deze beschouwingen behoeft de ontworpen regeling weinig toelichting meer. B. en W. teekenen daarbij nog een en ander aan, en hebben gemeend een geheel nieuwe verordening te moeten ontwerpen. Aan het ontwerp verordening is o.a. een staat van de salari9regeliDg in een 10 tal plaatsen van dezelfde grootte als den Helder toegevoegd. Postdulven-Veroenlglng Holland's Noordpunt te Helder. Bovengenoemde vereeniging hield met hare leden onderstaande wed vluchten met oude en jonge duiven. Haarlem. Datum 17 Sept. Afstand 66 K.M. In concours 132 duiven. De prijzen werden behaald als volgt: W. Dienaar le, 3e, 4e, 6e, 19e, 20e prijsW. Tol 2eA. Felkers 5e, 9e, 148, 15e, 21eM. Bruin 7e, 8e, 18e F. Scholten 10e, 11e, 12e, 17e; J. Bakker 16e; H. L. Mulder 18e; Ch. A. Taylor 22e prijs. Gouda. Datum 24 Sept. Afstand 100 K.M. In concours 188 duiven. F. Scholten le,9e, 10e, 23e prijsA. Felkers 2e, 12e, 15e, 16e, 17e, 22e M. Bruin 8e, 6e, 11e, 19e, 20e; W. Dienaar 5e, 8e, 13e, 14e, 18e; H. L. Mulder 4e; R. J. Riemers 7e; B. Burgers 21e prys. Dordrecht. Datum 1 October. At- Btand 140 K.M. In concours 180duiven. A. FelkerB le, 2e, 10e, 19e prijs; M. Bruin 8e, 18eJ. Bakker 4e, 5e, 14eF. Scholten 6e, 7e, 9e, 16e, 22e W. Tol 8e, 11e, 17eW. Dienaar 12e, i, 21e; Ch. A. Taylor 18e; R. J. Riemers 15e prijs. Simpelveld. Datum 8 Oct. Afstand 250 K.M. In concours 108 duiven. A. Felkers le, 4e, 15e prijs; W. Tol 2e, 10e, 19eF. Scholten 3e, 7e, 10e, 18e, 14e, 18e, 20e, 21eM. Bruin 5e, 8e, 11eCh. A. Taylor 6eJ. Bakker 9e, 12e, 22eW. Dienaar 17e "ie, 24e, 25e; B. Burgers 26e prijs' Voor het kampioenschap der ver eeniging over het vliegseizoen 1916 werden de volgende punten door de leden behaald W. Dienaar 52 punt u. F. Scholten 46 A. Felkers 46 W. Tol 45 P. M. Heyltgenberg 18 M. Bruin 8 Joh. Brandt 8 Ch. A. Taylor 5 H. L. Mulder 8 J. Bakker 3 R. J. Riemers 2 Alzoo is de heer W. Dienaar win naar van den kampioensprys en voor 1916 kampioen der vereenigiDg. Ingezonden mededeeling. Zoo dikwijls to wijten aan zorgeloosheid. De meeste huidkwalen en de ver schillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en uitwendige aambeien) zijn gewoonlijk te wyten aan een verkeerde leefwijze en ver- waarloozing. Een te rijko voeding, onvoldoende lichaamsoefening, onregelmatige en opgehouden stoelgang, te weinig slaap en overwerking leiden tot bloedziek ten, verstopping en zenuwachtigheid drie gewone oorzaken van eczema, dauwworm, gordelroos, psoriasis, puisten en aambeien. Een eenvoudige, geregelde leef wy zo en de gezondheidsregels, die het ge zond verstand ons zegt, zijn de beste voorzorg. Tot bestrijding van het ongemak en tot genezing wordt Foster'8 Zalf aanbevolen. Deze bizondere zalf bevat alle noodige verzachtende, antiseptische en genezende eigenschappen. Z(j past de meest gevoelige of ontstoken huid, en geeft verzachting vanaf de eerste aanwending. Een voordeel is, dat de zalf niet te spoedig opdroogt en niet te ge makkelijk kan worden weggewreven. Bij het gebruik verdwijnen spoedig de ellendige prikkeling, Jeuk en ontsteking en Foster's Zalf bleek succesvol zelfs by hardnekkige ge vallen van inwendige, uitwendige en bloedende aambeien. Ook by winter handen en -voeten, huiduitslag en insectenbeten. Geen huis diende zoDder Foster's Zalf te zijn. Foster's Zalf (let op den Juisten naam) ia in den Helder verkrljgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. oen postwissel a fl.Th p. doos. (46) i

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1