CABABET-AVOHD MET NA-DANSEN Laatste berichten. Lawn Tennisclub „ANIMO". AGENDA. Ksrelo Haldarscbe Bioscoop. Kanaal weg 112. HoofdnummerEen Hoogere Macht. Cinema Palace. Binnenhaven 2 Hoofd- nummor: Een kreet in den nacht. Ta,v.e.n.u-Bioscoop 8poorgrachl. Hoofd- Het SmokkelBcnlp. 1B Oct, Schitterende voorstelling van .Hadt.te me maar", Casino, 8 uur. 22 Oct. Schitterende Specialiteiten-vodrstelling In Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. De adelborst dor le kl. Kon. murine-reserve J. H, Nagtegaal wordt den 20en dezer overge plaatst van Hr. Ms. Zeehond naar Rottnmmer- oog, onder introkking van zyn plaatsing in de Marinekazerne te Amsterdam. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Borneo, van A'dam naar New-Orloana, arriv. 18 dezer te Kirkwail- Grotlus, uitr-, vort rok 16 dezer van Falmoulh. Tlmor.uitr., vertrok 16 dezer van Gibraltar. Banka, uitr., pass. 14 dezer Point de Galle. Billiton, thnlsr., pass. 14 dezer Kaap Bon, Kambangau,uitr.,arriv. 16 dezer te Port Said. Krakatau, uitr., pass. 16 dezer Ouessant. Rotterdamsche Lloyd. Gorontalo, thuisr.,pass. 16 dezer Sagres. Kodiri. thuiBr., vottrok 16 dezer van Padang. Samarinda, uitr., arrlv. 16 dezer te Padang. Soerakarta, thuisr., vertrok 16 dezer v. Port-Said. Bandoeng, uitr., vertrok 16dezervan Gibraltar. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Eomland, uitr., pass. 16 dezer Fernando Norontia. Rijnland, thuisr., vertrok 16 dezer v. Las Palmas. Zeelandia, thuis»arriv. 16 dezer te Falmouth, FrlBla.ultr., vertrok 16 dezor van Kirk «rail. Hollandla arriv. 16 dezer van A'dam te B.-Ayree. Kennemorland vertrok 16 dezer van A'dsm naar Buenos-Ayres. Kon. West-Indischs Maildienst. f Commewyne, uitr,,vertrok 16dezer v. Kirkwail. Java-Pacitlc-Lijn. Karimoen, van Batavia naar San Franclsco, arri veerde 15 dezer te Sberabaja. Haven te Nleuwedlep. 17 Oct,' De Vlaardlneor logger 82 is naar do 'vlascherU in de Noordzee vertrokken. 18 Oct. Aangekomen van Hnll en vertrokken naar Hariingen het Nod. s.s. Min. Tak. Aangekomen van Hariingen en vertrok ken naar Uoole het Ned. as. Friesland. VISSCHERIJBERICHTEN Te Nieuwodiep aangebracht: 18 October. Door l motorbotter „H.D. 10": 10 f2.-, 10 middeltongen, per stuk f 1.26, 20mand kleine schol, per mand i 13 10 mand schar, por mand f4.- a f6.—. MARKTBERICHTEN. Broek op Langedük, 18 Oct. 1916. Bloemkool, blnn.l. le soort f 6.— a f 0.60, bullen). f8.90afl8.70, ld. inmaak 2esoort f 10.40 af 18.10, roode kool, binnenland f880 a f 18.—buiten land f a f gele kool, binnen land f890 a fl7.6U, buitenland f0.- a f-.-, witte kool, binnenland f 11.— a f 8160, buitenland f a f per 100 stuks, wortolen f2.20 a f0.- per 100 bos, idem binnenland f0.- afO.— buitoni. f0 - a fO.- per baal,uien fd.- a f6.90, drielingen f 6.20 a f 0.slaboonen f6.60 a f 11.80, nop f-.-, gele nop (6 a f680, wortelen,prl)s binnenland f0.90 a f 1.06, prijs buitenland fS.46 a f8.66, zilveriDgen f0. alles per 60 K.G., 0- rammenas f-,- a f0.— per 1000 stnka, bleten f24 80 a f0.- per 1000 stuks, witte kool f8»t a f410, roode kool f626, gele kool f608 per wagon van 10.000 K.G. Schagon, 19 Oct. 1916. 4 Paarden f 240 - k 660. Veulens 0.— 0,— Ossen 0.— 0.— 12 Stieren 180.- 200.- S88 Geldekoelen (magere) 240.— 360.- 110 Geldekoelen (vette) 220.- 640.- 180 Kalf koelen 900.- 4W.~ 67 Vaarzen 140.- 320.- Pinken 0.- 0.- 60 Graskalveren 80.— 130. 26 Nuchtere kalveren 10.- 24 Kammen 0.- 0.— 40 Schapen (magere) 16 26 766 Schapen (vette) 82.- 60 - 190 Overhouden 16 - 96 Lammeren 0.- 0.- 8 Bokken en Gelten 8.— IS,- Varkens (mag.) 0.- 0.- 4 Varkens (vettel p K.G. 0.94 1.- 147 Biggen 8.- 14.- 22 Konijnen 0.60 2.60 646 Kippen 1.60 X- Eenden 0.— 0.- Dolven 0.— 0.- Ganzen 0.— 0.— Zwanen 0.— 0.- 388 K.G. Boter 1.90 3. Kaas 0.— 0.- 6097 Kipeleren p. 100 stuks 10.60 11.60 600 Eendoleren p. 100 stuks 10.60 0. - Handel -. magere- en vette geldekoelen, kali koeten matig. Hoorn, 19 October 1916. 10 stapels fabrieksknas f 76,—, 42 stapols boeren kaas f76.-, 0 stapel fabrleks commlsslekaas f 29 stapels boeren commissiekaas f77.—, 00 stapels middelbare kaas fOO— Totaal 89 stapels, wegende 80.000 K.G. Handel vlug. Burgerlijke Stand v. Helder. van 17 en 18 Oct. 1916. ONDERTROUWDJ. Blokker en N. BijlJ. P. Sturk en M. Groen J. C. A. Fluiter en A. M. D. Sturk A. Schrier en E. SperlingM. H. Smelt en M. J. v. d. Vet. BEVALLEN: P. Boele-de Groot, z.J. S. de Barbanson Hackenifcz, d.A. A. Boach Klein, z.H. v. d. Berg—Schermer, z.H. M. C. Steur - Hin, z.E. M. Luyckx Riemerts, DE OORLOG. Van het Westelijk front. Berlyn 18 Oct. Dé artilleriestrljd bereikte vooral ten N. van de Somme in breede vakken een groote kracht. Tuaechen Le Sars en Gueudecourt vielen de Engelschen aan en van Le Boeufs tot Rancourtde Franschen. OnB vuur bracht den aanval aan weers kanten van Eaucourtl'Abbaye tot mis lukking. Bij Gueudecourt. kwam het tot hevige gevechten op korten af stand, waarin onze stellingen ten volle behouden zijn. Uit de buurt van Morval-Rancourt oprukkende Franschen zijn na een harden strijd afgeslagen. In Sailly is de vijand binnei drongen. De strjjd is daar nog aan den gang. Ter zijde van de plaatsen van den hoofdaanval bij Thiepval, Courcelette, BouchaveBnes, brachten voorwaart sehe bewegingen den vijand geenerlei succes. Van het Oostelijke front. Berlijn, 18 Oct. Tegen de Oosten- rljksch Hongaarsche stellingen by Zwycyn, ten N.W. van Zalosze, aan vallende infanterie ia met groote verliezen teruggedreven. Op den westelijken oever van de Narajofka ten Z.W. van Herbutofbe stormden, na krachtige voorbereiding door de artillerie, Beiersche bataljons een Russisch steunpunt en brachten 2 officieren en 250 man en 12 machinegeweren binnen. Aan de Bristrica en de Solotwinska mislukte een aanval tegen onze vooruitgeschoven stellingen. In de Karpathen zijn in het vak van Kirli Baba voortwaartsche be wegingen afgeslagen. Vin het gevechtsterrein op den Balkan. Berlijn, 18 Oct. Krachtiger gewor den artillerie-vuur leidde ten W. van den spoorweg Bitoli (M'onastir)—Flo rina en ten W. en ten N.O. van de Nidze Planina gedeeltelijke aanvallen van den vyand in, die mislukten. Een voorwaartsche beweging van de Bulgaren zu.verde een door de Ser viërs bezet punt op den Noordelijken oever van de Tserna. 0e U 35. Naar een officier van den Ameri- kaanschen torpedojager Benham mee deelt, is de U 35, die korten tijd geleden op de Amerikaansche kust ageerde, ter nauwernood een aan varing met den jager ontkomen. De Benham «toomde, toen het hulpsein van de Stephano - een der ge torpedeerde schepen weidt ver nomen, onmiddellijk met volle kracht van Newport naar de in het noodsein aangegeven plaats. Op het oogenblik dat de Benham daar was aangekomen, was de duikboot juist bezig, zich klaar te maken voor het torpedeeren de Blommersdyk. De Duitsche gezagvoerder verzocht aan de Ben- bam, uit den weg te gaan, om hem de ruimte te geven voor het. af schieten van de torpedo. HetAmeri kaansche schip deed dit, en de Blommersdyk ging met een groot gat in den zywand de diepte in. De n stoomde naderbij om hulp te verleenen aan de Stephano, die het volgende slachtoffer was, toen de duikboot plotseling alle lichten doofde en verdween. De Benham stoomde met een snelheid van 25 knoop door, toen de duikboot plotseling weer de lichten ontstak. Het scheelde toen maar een paar meter, of de duik boot was door de Benham overvaren. De duikboot loste 27 schoten op de Stephano, maar er werd weinig schade toe.ebracht. Ten slotte leek het, of de Duitschers zich schaamden over het weinige succes van hun werk. Zjj stoomde tot vlak by de Stephano en zonden er een torpedo op af, die het schip in tweeen deed breken. Een mislukte Inbezitneming. Kopenhagen, 18 Oct. De Deeusche driemast schoener „Jenny" is bier aangekomen, met een lading hout uit Cuba. Aan boord bevond zich de Engelsche prljsbemanning, bestaande uit een officier en twee matrozen, die in den Atlantiscben Oceaan aan boord van het schip gekomen wareD, om het naar Kirkwail te brengen. Tengevolge van den orkaan werd het schip naar de Noorsche kust gevoerd, waarna de kapitein het naar Kopen hagen bracht. De Engelschen werden aan een verhoor onderworpen en zullen waar- schynlyk vergunning krygen naar Engeland terug te keeren. De toestand In Griekenland. Naar dd. 17 dezer uit Athene wordt gemeld, had in den nacht van 17 Oct. een druk verkeer plaats tusschen Athene en het koninkiyk verblijf Tatoi. Alle leden der hofhouding wer den ten paleize ontboden. De Grieksche oorlogsschepen Awe rof„Kilkltj" en „Lemnos" zyn door de geallieerden in bezit genomen. De bemanningen eerden naar Athene gezonden. Londen, 18 Oct. De „Daily Mail" verneemt uit AtheneHet lot van den Koning en van de regeering hangt aan een draad. Gisteren toen de eerste-minister Lambrosden Koning mededeelde, dat admiraal Fournet geweigerd had, de nieuwe eischen van de geallieerden te matigen, kwam het tot hooge woorden, waarbij de Koning tegen Lambros zeide, dat alleen een bondgenoot van den admi raal het wagen zou by zyn Koning met zulk een nota aan te komen. Lambros ging heen en begaf zich naar het ministerie van buitenland- sche zaken, waar hij verklaarde van zins te zyn om af te treden en tegen ziin vrienden zeide, dat hij inzag dat het land een autocratie was geworden. Later besloot hy echter om niet op zijn ontslag aan te driDgen. Later op den avond, toen de Fransche matrozen ontscheept werden, begaf Lambros zich ijlings naar den Koning en vond zijn omgeving in toorn en opgewon denheid. De Koning zeide: „Er schiet voor mij niets anders over dan met myn familie naar Larissa te gaan." De eerste minister, die niet by machte was, den Koning van zijn besluit af te brengeD, ging yiings naar Athene terug en sprak met Skoeloedis, Goenaris en Dragoemis Jr., die zich vervolgens naar Tatoi begaven en den Koning smeekten, geen stap te doen die onherstelbaar zou zyn. Onder den invloed van hun argumenten, stemde de Koning daarop erin toe, zijn vertrek uit te stellen. Middelerwijl zyn er steeds meer be wijzen dat hij van plan is de verde diging van Larissa te organiseeren. Ik verneem, zegt de correspondent, dat te Orfanon, een station van groote, eenzame verbindingsiyn naar den spoorweg naar Larissa, 16,000 granaten, byna 30,000 kisten patronen en 40 veldstukken zyn. Op twee andere stations liggen duizenden geweren. Londen, 18 Oct. De Daily News verneemt d.d. 17 Ocit. uit Athene De Fransche afdeeling heeft den schouwburg verlaten en haar kamp opgeslagen in het Zappaleonpark naby het Koninkiyk paleis. Terwijl zij door de voornaamste straten der stad marcheerden, bleef het stil behalve dat er van tijd tot tyd werd geroepen „Leve Duitsch- land". Een half uur later stelde zich een afdeeling Grieksche infanterie voor het paleis op. lilt Duitschiand. De rijkskanselier heeft tengevolge van den ongunstigen uitslag der schatting van den aardappelen voor raad verboden aardappelen of produc- daarvan aan het vee te voederen en in pooters te handelen. Voor het geheelo ryk is de hoeveelheid per dag en per hoofd van IJ op 1 pond verminderd, behalve voor hen die zeer zwaar werk verrichten. Rochette ontdekt. Het „Hbl." verneemt dd. 18 Oct. uit Parijs, dat de beruchte bankier Rochette, die door allerlei oplichteryen indertyd van de Fransche spaarders een paar honderd millioen francs wist te krygen en die na tal van juridische en politieke incidenten te hebben uitgelokt, de vlucht wist. te nemen, nu ontdekt is. Rochette was tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld, maar verdween spoorloos. Thans is hy teruggevonden en 'gearresteerd. Sedert Augustus 1914 deed hy onder een valsehen naam dienst als motor rijder aan het front. PLAATSELIJK NIEUWS. De WelEerw. heer G. Molenaar voorganger by de Cbr. Geref. Ge meente alhier, is, na door de Classis Amsterdam tot de bediening des Woords en der Heilige Sacrementen te zyn toegelaten, door zyne gemeente alhier, tot Herder en Leeraar beroepen - Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. L. G. Rosier, sedert 1 Sept. 1809 leeraar in de gymnastiek aan de R. H. B. S. te Steenwijk, is in gelyke betrekking benoemd aan het Gymnasium, de H. B. S. en Openbare L. S. te Maastricht. By het gisteren te 's Graven- hage gehouden examen slaagden voor derden stuurman groote stoomvaart de heeren W. Boom en W. E. F. Berkhout alhier. De Kamerleden Jansen (Den Haag), Bichon van IJsselmonde, Van de Veldé en Nierstrasz brachten gisteren in hunne hoedanigheid van leden der Commissie van Rappor teurs over de marine-begrooting 1917 een bezoek aan Den Helder. De Commissie was vergezeld van mr. W. G. A. van Sonsbeeck, com mies-griffier der Tweede Kamer. Pisuisse. Naar wij vernemen, zal de bekende chansonnier-conférencier Pisuisse, in samenwerking met den pianist en zaDger Jan Hemsing, Donderdag 26 October een afwisselend, opwekkend en onderhoudend intiem kunstpro gramma in Casino geven. Da „Titan". De sleepboot „Titan", van den Sleepdienst Zur. Mühlen, wordt, thans te-IJmujden gedeeltelyk verbouwd, teneinde als stoomkorder in de va'art te worden gebracht. Mot zyne 1000 P.K. zal dit* vaar tuig zeker wel de sterkste korder zijD, welke op de Noordzee gaat viSBchen. Nieuwe posttarieven voor brlefkaartan. In herinnering wordtgebracht.dat briefkaarten, die van 27a cents fran keerzegels voorzien zijn na 16 October belast worden niet 3 cent strafport; op stadsbrief kaarten met zegelopdruk van li/8 cent wordt strafport van 2 cent geheven. Men denke er dus aan het port op de oude briefkaarten met een halve cents frankeerzegel aan te vullen en voorzoover het officieele formulieren betreft, deze kosteloos aan het po-tkantoor in te ruï)en tegen de nieuwe aoorf. Afloop dar openbare verkooplng, gehouden op Woensdag 18 October 1916, ten overstaan van den Notaris C. Stammes. 1-3. Het Luthersche kerkgebouw metconsistoriekamer, pastorie,schuur, stegen en erven aan de Middenstraat, en een perceel bouwterrein daarnaast aan de Middenstraatkooper de heer C. van Dyk, voor f3962.-. 4-6. Drie perceelen bouwterrein aan de Langestraat, achter gemeld kerkgebouw; kooper de heer J. Die naar, voor f1701. 7. Het huis en erf aan de Oost- slootstraat no. 44; kooper Se heer W. J. Aggenbach, voor flllo.-. 8. Het huis en erf aan de Vlaming straat no. 65; kooper de heer J. Snoer- wang qq., voor f1045. 9. Het huis en erf aan de Vlaming straat no. 67koop6r de heer G. J, Dilg, voor f 1070.-. 10. Het huis en erf aan de Vlaming straat no. 69; kooper de heer H. Zegel qq.," voor f1075. 11 12. Twee huizen en erven aan de Schagenstraat nos. 21 en 23koo per de heer H. Zegel qq., voor f2179. 11. Het woon- en winkelhuis en twee woonhuizen aan den Kanaalweg nos. 2, 2a en 3, en en' met pakhuis en werkplaats daarachter aan den Dykweg nos. 2a en 8; kooper de heer K. Hoogerduyn qq., voor f7100.-. 19-20. Het huis met schuur en erf en het buis en erf aan de le Wilhelminadwarsstraat nos. 2 en 2a. kooper de heer J. Graafl qq,, voor f3570-. 22. Het woon- en winkelhuis erf aan de Dykstraat no. 22, boek Smidstraat, met pakhuis daarachter aan de Smidstraat; kooper de heer R. N. van Os qq., voor f4150.-. 23. Het woon- en winkelhuis erf aan de 2e Vroonstraat no. 49; kooper de heer G. J. Walboom, voor f1465.-. 24. Het huis en erf aan de Loods- gracht no. 24kooper de heer S. Scheljinger qq., voor f2790. BINNENLAND. Djambl-Palembang. (Officieel.) By het Departement van koloniën is het volgende bericht ontvangen van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indié Luitenant de Quant, die met zyn patrouille op den 18den te Soeroe- langoen-Rawas aankwam, rapporteer de, dat het daar rustig is. Een ge regelde patrouillegang in de residentie Palembang is georganiseerd. In de Ogan Ilir-streek vonden in de laatste dagen byeenkomsten van de Sarikat Islam plaats. De leiders zyn gevangen genomen. Bedoelde streek wordt afgepatrouilleerd. In Sekapoe aan de Moessi sloten zich velen by de Sarikat Islam aan. In de Batang Hari Leko-streek ten Oosten van Soeroelangoen Rawas ontstond eenige onrust op het bericht, dat eenige Djambiers daar waren aangekomen. Een militaire patrouille is derwaarts gezonden. De resident van Palembang seinde, dat er overigens rust heerscht. (Officieel.) By het departement van koloniön is ontvangen hei volgende telegrafische bericht van den gouver neur-generaal van Nederl.-Indiö De controleur van Rawas bericht dat de Depati van Binginteloek, een der verzetleiders, zich heeft aange meld. Een tweede hoofd van het verzet te Penggawa Abdullah, be nevens eenige opstandelingen, zijn ge vangen genomen. De controleur ver trekt naar Paoe om beslag te leggen op het door den depati gestolen geld. Prov. Staten van Noord-Holland. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, daartoe gemachtigd by het Koninklijk besluit van 9 October 1916, heeft de leden der Provinciale Staten van .Noord- Holland byeeu geroepen in buiten gewone zitting op Dinsdag 24 October a.s., des voormiddags te 11J uur, ten einde alsdan aan de orde te stellen de voorstellen van Gedeputeerde Staten, verband houdende met den watersnood en in zake de electriciteits- voorziening. Nadarland en Duitachland. De „Kölnische Zeitung" bevat een artikeltje onder dezen titel, waarin het blad op de Nederlandsche pers commentaren over den verminderden uitvoer van staal en yzer uit Duitach land naar Nederland wyst. Het blad vindt het aangenaam, dat deze com mentaren in zoo kalmen toon zyn gehouden en dat eruit blykt, hoezeer Nederland van den invoer van yzer uit Duitschiand afhankeiyk is. Duitschlhnd wil gaarne zooveel aan Nederland afstaan als het missen kan, maar dan moet Nederland ook niet toegeven aan den dwang van Engeland, om den uitvoer naar Duitsch iand steeds geringer te maken. Nederland kan volgens het blad niet verwachten, dat Duitschiand het dat door aan het leger onttrok ken arbeiders geproduceerd wordt, aan Nederland wordt, afgestaan, als het daarvoor niet zyn eigen produc ten in ruil aanbiedt. Varkans naar Duitschiand. Zevenaar, 18 Oct. De export naar Duitschiand van geslachte varkens is hier wederom in vollen gang. Deze week zijn in het gemeentelijk abattoir honderden krulstaarten ge slacht om de grenB over te gaan. (Tel.) IJmuldansche etoomtrellervloot stilgelegd. Volgens ambtelyke mededeelingen zyn ook de stoomtreilers „Hercules" IJM. 196 en „Oceanic" IJM. 258 door Engelsche oorlogsschepen opgebracht naar Dundee in Schotland. Omtrent de reden wordt niets vermeld. Gistermorgen hebben de zeelieden te IJmuiden vergaderd ter bespreking van de vraag, of zij al dan niet zou den uitvaren en onder welke voor waarden. Wegens het om onbekende rede nen opbrengen naar Dundee van de stoomtreilers en de vrees, dat stoom treilers, die Engelsche steenkolen ge bruiken, naar Duitsche havens zullen worden opgebracht, hebben de zee lieden besloten niet uit te varen, al vorens nadere informaties omtrent de aanhouding der treilers zyn inge komen. Men meldt uit IJmuiden aan de „N. Rott. CL": De atoomtreiler „Anna Josina" IJM. 169 rapporteerde by aankomst, dat hy op zee werd aangehouden door een Duitsche onderzeeboot, waar van de commandant een onderzoek aan boord instelde naar de herkomst der steenkoletf. Toen bleek, dat de „ADna Josina" Duitsche briketten gebruikte, kon de atoomtreiler onge hinderd de visschery voortzetten. Logger opgebracht. De schipper P. van Hoek, van den te Vlaardingen binnengekomen log ger VL. 108, rapporteert, gezien te hebben, dat de stoomlogger VL. 112, van de firma IJzermans Co., door Engelsche oorlogsschepen werd opge bracht. Opgebrachte stoomkorder. Pernis, 18 Oct. Heden kreeg ?de echtgenoote van C. Herdyfe alhier, wier man als zeevisscher voer op den IJmuider stoomkorder „Hércules", uit IJmuiden bericht, dat deze met de andere bemanning door Engelschen torpedojager was opge bracht en naar Engeland was geleid, Dit oogenschijniyk onaangename bericht was toch nog een blyde tyding, daar men dezen stoomkorder, die ver over tyd was, reeds verloren waande. De „IJmuiden 290". De lading van den by Vlieland ge stranden hariDgvischlogger „IJmuider 290" is gelost. Het afbrengen van het vaartuig is aan de firma L.Smit van Rotterdam opgedragen. Het schip is oogenschynlijk onbeschadigd. Een schenking. Wylenmejuffrouw H.F. Sluy terman van Loo te Heemstede, onlangs over leden, heeft inbaar testament bepaald, dat op haar buitengoed „Akerendam" te Beverwijk gevestigd zal worden de stichting „Sluyterman van Loo" ten doel hebbende de huisvesting en verzorging van Protestantsche ongehuwde dames, die een werkzaam leven hebben geleid in eene of andere betrekking als verpleegster, gouver nante enz. De inboedel van het huis der overledene in Heemstede zal althans voor het grootste gedeelte naar Akerendam worden o vergebracht. Akerendam, sedert vele jaren onbe woond, zal voor de huisvesting in orde worden gebracht. Wegens noodige reparaties zal bet echter nog geruimen tyd duren voordat de stich ting Sluyterman van Loo in werking kan treden. („H. D") „Gekheid" met geweren. Het 14-jarig zoontje van E. Veenstra te Emmer Erfscheiden veen, in dienst by den bakker Winters te Emmer Cómpascuum, maakte gekheid met eenige grenewachtsoldaten. Een dezer, afkomstig uit Rotterdam, legde schertsend het geweer op den knaap aan, het schot ging af en trof don knaap in de keel, die onmiddeliyk overleed. Treinongeluk mat doodelljkan afloop. Gistermorgen reden ter hoogte van de halte „de Krommert,", aan den Admiraal de Ruyterwog te Amster dam, vlak achter elkaar een trein der E. S. M. uit Haarlem en de sneldienst dier maatschappij van 7.55 uit Zand- voort. De 17jarige rij wiel reparateur D. Brouwer, die de spoorbaan op zyn rywiel wilde oversteken, heeft waar schijnlijk den sneldienst niet of te laat zien aankomen. Hij slipte op de natgeregende straatateenen en werd door den voorsten motorwagen van den sneltrein gegrepen. Hoewel de snelheid met het oog op de bocht in de lyn daar ter plaatse reeds belang ryk verminderd was en de wagen voerder, wien niets te verwijten valt, alles in het werk stelde met luchtrem en zandstrooier, wat, in zijn macht was, werd de ongelukkige jongen een veertigtal meters voortgesleept. Toen de wagen tot stilstand was gebracht, vond men het lichaam tusschen het achterste onderstel liggen. Er werden toen nog eenige teekenen van leven waargenomen, maar men mag aan nemen, dat de ontzettende verwon dingen reeds een minuut later den dood ten gevolge hebben gehad. TWEEDE KAMER. (Vervolg van pag. 4). Zitting van Woensdag 18 Oct. De algemeene beschouwingen over do Qrondwetsherzianing worden voortgezet. De heer De Savornin Lo fa- man (c.h.) acht het verstandig van den minister dat hij ook art. 192 heeft gevoegd bij de herziening. De chr. historischen achten deze herziening nog. urgenter dan die van art. 80. Wat de Kiesrechtquaestie aangaat, spr. is van meening dat dit eenmaal tot een oplossing moet komen. Daarom zyn deze vooratellen niet alleen een noodzakeiyke politiek, maar ook een politieke noodzakelijk heid. Ofschoon het eens zynde met de motieven in de rede van den heer Van Idsinga, meent spr. met meesten zyner politieke vrienden tot een omgekeerde conclusie te moeteu komen. Spr. is van meening, dat men met de uitbreiding van het kiesrecht voor zichtig te werk moet gaan, anders vervalt uien in een chaos. Echter kan niet ontkend worden, dat ons volk meer en meer belang stelt in staatsrechteiyke vraagstukken en meer in partijverband is georgani seerd. En komt daarbij straks dan nog evenredige vertegenwoordiging en stemplicht, dan gaat het niet meer aan van chaos en bende te spreken. Wat het Vrouwkiesrecht betreft, spr. ziet geen reden om onder scheid te maken tusschen i vrouw. Voor de wet staan man en vrouw ook over het geheel geiyk. Het Cbristeiyk oogpunt heeft geen reden om bezwaar te maken tegen het kiesrecht van de vrouw voor politiekrechtelijke lichamen. Reeds nu heeft de medewerking van de vrouw op menig gebied groote beteekeriis gekregen. Spr. heeft echter wel overwegend bezwaar tegen het kiesrecht voor de gehuwde vrouw. Geen bezwaar staat echter in den weg aan-de toekenning van het kies recht aan de ongehuwde vrouwen, die geheel zelfstandig wonen. Bij deze grondwetsherziening kun nen echter de chr. bistorischen niet verder gaan, dan de geheele materie overlaten aan den gewonen wetgever. Ten aanzien van de evenredige vertegenwoordiging meent spr.. dat men het beste doet, zich te houden aan het voorstel der betreffende staatscommissie. Ook voor stemplicht is spr. Intus schen wil spr. alleen stemdwang toepassen op hen, die er in hadden toegestemd, dat hun naam op d( kiezerslijst, werd geplaatst. Over art. 192 zal spr. later spreken De heer De Beaufort (v.-l.) is van meening, dat de overgroote meer derheid de voorstellen zal aannemen. Gaarne bad spr. gezien dat ook de troonsopvolging was herzien. Onder de ernstige bezwaren tegen het Algemeen Kiesrecht rekent spr. het gevaar van omkoopbaarheid. Spr. wil daarom het kiesrecht ont zeggen aan wanbetalers van belas tingen. De afwijzing van de invoering van Algemeen Vrouwenkiesrecht in de Grondwet, acht spr. door den Minister goed gemotiveerd. Niet alle vrouwen wenschen het kiesrecht, en een dergelyke vermeerdering van het aantal kiezers zou de jammeriykste gevolgen hebben. Wat de wijziging van art. 192 aan gaat, spr. gelooft niet dat het onder wys door de financieele geiykstelling zal worden verzwakt. De heer Troélstra (s.d.a.p merkt op dat het thans een groot historisch moment is. Spr. schetst dan de beteekenis der beide voor stellen. Het geldt twee zakeD, rijp, overryp om tot een beslissing te worden ge bracht. Een groot vredeswerk kan worden volbracht. Het betoekent niet, dat de politieke stryd zal vervallen, maar de stryd zal voortaan voor zaken van meer direct belang voor het volk kunnen worden gevoerd. Spr. bepleit dan de urgentie van de ingediende voorstellen. Spr. gaat vervolgens na hoe gedu rende 20 jaar de stryd voor algemeen kiesrecht werd gevoerd. De agitatie voor het algemeen kiesrecht is nog verflauwd. Wy hebben hier niet te doen met den wil van het volk maar met een wil in het volk. Het zou hoogst onverstandig zijn aan dezen wil niet te voldoen. Spr. acht het van grooter belang dat het volk en vooral de gemobi- liseerden, w.o. er duizenden zfln die aan den kiesrechtstryd hebben deel genomen, en die met vol vertrouwen deze regeering achter de groene tafel hebben zien plaats nemen het vertrouwen biyft koesteren en in de stemming biyft, noodig om dezen moeiiyken tyd door ie komen, dan dat de godsvrede tusschen links en rechts gehandhaafd blyft. Trouwens gebleken is, dat het verschil tusschen links en rechts ten aanzien van het kiesrecht niet zoo groot is. By dat groote belang verzinkt het groote verschil tusschen links en rechts in het niet Spr. wil niet dat by de groote economische nadeelen, die de arbei dersklasse thans reeds ondervindt, ook nog een groot politiek verlies komt. Wy willen de gedane belofte ingelost zien. Spr. had voorts gaarne gezien, dat in de herziening nog waren opge nomen automatische ontbinding van Provinciale Staten by ontbinding van de Eerste Kamer, en een art., be treffende de rechtspraak in sociale Den wensch naar additioneele ar tikelen by art. 192 acht spr. van verderfelijke strekking. Hij zou eerder zyn voor beperking van de additio neele artikelen bij art. 80. De tyd dringt, en wij zullen matiging moeten betrachten. Spr. komt op tegen de meening van den heer Lohman, dat hy in deze zaak een ruilhandel zou zien. Voorts zegt spr. vertrouwen te hebben in de staatsmanswysheid der verschillende partijen, en aangezien er vele staa'slieden in de Kamer zijn, is hy vol optimisme over den uitslag. Spr. verzoekt hier zijn rede te mogen afbreken. De vergadering wordt hierop ver daagd tot Donderdagochtend. Van hal Westelijk tront. Parijs, 18 Oct. Ten Noorden van Somme hebben de Duitschers gisteravond op de Fransche stellingen van Sailly-Saillisel drie aanvallen ondernomen, die alle afgeslagen werden. Ten zuiden van de Somme vielen de Duitschers vanmorgen een Fran sche loopgraaf ten Oosten van Bernv- en Santerre aanook deze aanval mislukte. Parys, 18 Oct. Ten noorden van de Somme brachten de Franschen verovering van het dorp Sailly Sallisel ten einde. De vyand werd verdreven van de heuvels ten noorden en ten noordwesten van het dorp. Ten zuiden van de Somme werd de eerste Duitsche linie genomen van het front tusschen Maisonette en Biaches. Iu deze twee acties werden 250 Duitschers gevangen genomen en verscheiden mitrailleurs buitgemaakt. Londen, 18 Oct. Op verscheidene punten tusschen den weg Albert— Bapaume' en Lesboeufa hebben wy vorderingen gemaakt en eenige ge vangenen genomen. Londen, 18 Oct. Door den aanval van hedenochtend werd het front ten noorden Gueudecourt uitgebreid in de richting van de Butte de Warlen court. Gisteren werden meer dan 150 gevangenen gemaakt. Vliegers deden gisteren drie aan vallen en beschadigden spoorweg materiaal en gebouwen en veroor zaakten een ontsporing. Vier vfl'an- deiyke machines werden in luchtge vechten vernieldvier Engelsche machines zyn niet teruggekeerd. Van het Roemeinsche front. Boekarest, 18 Oct. Noordeiyk en Noordwesteiyk frontTen Westen van Folges en Bicazzijnde vyandeiyke aanvallen afgeslagen. Wij hebben 90 gevangenen gemaakt. Bij de veldwacht te Bolovanis hebben wij 2 officieren en 65 soldaten gevangen genomen. In het Trotus dal is de stryd gaande. Totdusver namen wij 1 officier en 100 soldaten gevangen. In bet Uzul dal zyn alle vijandeiyke aanvallen bloedig teruggeslagen tot aan gene zyde van de grens. In het Oituzdal duren aanvallen en tegenaanvallen met even groote hevigheid voort. Wij hebben den vyand zware verliezen toegebracht. Door ons werden 3 officieren en 100 soldaten gevangen genomen. In het Buzcu dal heeft ons geschut vuur de meeste vyandelyke linies gedwongen een K.M. in noordeiyke richting terug te trekken. Op den Mateas verwoede gevechten wij hebben 4 machinegeweren geno men en gevangenen gemaakt. In het Olt-dal hebben wy een vyandelijken aanval afgeslagenop den berg Robul hebben wy tal van gevangenen ge maakt en 2 machinegeweren ver- meesterd. Van hal Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Weenon, 18 Oct. Gisteravond heb ben aanzieniyke Italiaansche stryd- krachton onze stellingen by den Monte Testo, den Boitebergrug en ten noorden van den Pasubio-top aangevallen. De vyand is terugge slagen. Rome, 18 October. Op den Pasubio hebben onze troepen, na den laatsten tegenstand des vljands in de streek tusschen Cosmagnon en Boite te hebben gebroken, gisteren de vljande ïyke linies ten noorden van den top aangevallen. Een sterke redoute, door den vyand gebouwd *is door onze troepen in een krachtigen stormloop genomen. Wy hebben 75 gevangenen gemaakt en wapenen en munitie ver- meesterd. Twee vyandelyke kolonnes, die voor een tegenaanval aanrukten, zijn byna vernietigd, 's Nachts heeft de vyand opnieuw aan vallen'beproefd, maar hy is telkens met zware ver liezen teruggeslagen. Griekenland. Athene, 17 Oct. De geallieerden hebben den minister van verkeer verzocht, op den spoorweg naar Larissa 200 wagons beschikbaar te stellen voor den aanvoer van be- noodigdheden der geallieerden in Mace donië. De minister heeft toegestemd. De sleepboot „Maassluis" is al hier aangekomen met de logger Katwyk no. 4 op sleeptouw, komende uit de Elerlandiche gronden, en bin nendoor naar Amsterdam vertrokken. UIT DEN OMTREK. Breezand. De heer B. H. de Vries, tydeiyk onderwyzer aan de school te Breezand, is benoemd tot onderwyzer te Wassenaar. Anna Paulowna. Ds. D. E. Boeke te Schagen heeft met eenige andere heeren het initiatief genomen om, ter voorziening in de geosteiyke behoeften van de vele jolderwer kers, werkzaamaan de dyken n Noord-Holland, een Evangelisatie tent op te richten te Ewycksluls. Texel, 18 Oct. ,t Zal zeer zeker zelden voorkomen dat in dezen tyd des jaars no^ aaid- beiden kunnen geplukt worden in gewone particuliere tuinen. Dit. geschiedde hier echter toch in de vorige week. Iemand die in den zomer een ryken oogst van aard beiden in zijn tuin had gehad, .kon dezer dagen van dezelfde struiken op nieuw rype vruchten plukken. Met de verscheping van suiker bieten uit de polders is men aan alle losplaatsen thans druk bezig. Het ver voer is zeer aanzieniyk en geeft heel wat bedrijvigheid. De grootste hoe veelheden worden ingeladen aan de Roggesloot te de Cocksdorp en aan de los- en laadplaats bjj 't Noorden. Aan het Westerstrand zijn weer drie mynen aangespoeld, vermoedelijk van Engelsche afkomst. Ook spoelde er eenig nieuw hout aan, bestasride uit platen en schrooten, die geploegd en geschaafd waron en voorzien van merken C. A. P. Ook dreef er eenig wrakhout op 't strand. Advertentiën. Zondag 29 October hopen myu 6 geliefde Oom en Tante W. H. DONKERSLOOT en H. DONKERSLOOT-FORMER hun 25-jarigs Echtvereanlging tel herdenken. Dat zij nog lang ge-1 spaard mogen biy ven is de wensch j? van hun liefhebbende Neefje DIKKIE VOS.I Parallelweg 61. Den leu November a.s. hopen onze geliefde Ouders JOHANNES AMELSBEEK en WIJNTJE KOORN I hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang ge spaard mogen blijven isde wensch van hunne dankbare Kindereu. Helder, 19 October 1916. Op den 2den November a.s. hopen onze geliefde Ouders en Grootouders C. J. BUT en M. BUT FEIJERABEND hun 40-jarige Echtveraanlging to herdenken. Uit naam van hun daukbare Kinderen en Kleinkinderen E. SMIT—Buit J. SMIT Gz. DINA SMIT. MAARTJE SMIT. IEFJE SMIT. Ondertrouwd ALBERTUS DE WIJN W0B8I8JE PLANTE8A. Helder, Amsterdam, 17 O0'»1™ 1916. WageoaaiBlraat 93, Getrouwd NICOLAAS SMITS en GRIETJE W. J. EVERAARTS. Helder, Groningen, j 16 October 19l6. Geboren: ENBELBERT FRANCISCUS, Zoon van R. Th. Luijckx en E. M. Luijckx Riemerts. Helder, 17 October 1916. De Heer en Mevrouw REUVERS Maters, zeggen mede namens hunne familie hartelijk dank, voor de belang stelling by hun huwelijk op 4 October ondervonden. Nijmegen. 16 October 1916 [eD, die nog jets te vorderen mochten hebben van Mevrouw BYBAU, Hoofdgracht 69, wordt ver zocht daarvan opgave te doen vóór 24 October e.k. Zaterdag 21 October ten 8 uur 's avonds in de Marine-Club. Toegankelijk voor leden. Het Bestuur maakt bekend dat de banen met ingang van 19 October geslotenjizijn. De Secr. Pennlngm. DE BOOY. Oe Haar en Mevrouw J. C. QUISE LULOFS, verzoeken inzending van Re keningen vdór 23 October a.s. Da Haar en Mevrouw SMIT, Prins Hendriklaan 7, zullen gaarne Zondag 22 en 29 October ontvangen van drie tot half vijf. VERLOREN, eenige dagen geleden, een Vulpen, eenigszins beschadigd. Tegen belooning terug te bezorgen, Zuidstraat 13. 3 meisjes wenschen 'a avonds van half 8 tot half 10 grondig onder richt te ontvangen in het Llngerlevak. Brieven no. 254, bureau v. d. blad. Gevraagd een nette Dienstbode, v. g. g. v- Adres: Hoofdgracht 88. Gevraagd een nette Dienstbode, voor dag en nacht. Adres: Parallelweg 75. -

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2