Hotel Bellevue. Diners. Soupers. Advertentiën. EVANGELISAT|E_PALMSmAAT. „De wonderen van het ongeloof". Uitvoering Verhuisd [tijdelijk] naar Loodsgracht 39, L. DEKKER, De Franschen overvallen thaus hot bosch van Sair.r. Pierre Vaast, dat reed3 in het Westen en het Zuideü omsingeld is. De Duitschers, die het gevaar voelen aankomen, brengen thans de talr^ke artillerie, die er stond opgesteld, naar het bosch van Vaux en naar de linie van la Tortillo tusschen Moy.slaios en Manancourt over. Van Eogelsche zijde wordt dd. 18 dezer gemeld dat een aauval werd gedaan op het front van Gueudecourt tot. de hoogte van Warlencourt. Meer dan 150 Duitschers werden gevangen genomen Volgens het bericht van den 19en werden de stellingen bij laatstgenoemde hoogte nog eenigszins vooruitgebracht. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Het Duitsche legerbericht van den 19en spreekt van voorspoedige ge vechten ten N. van de Somme. Een met sterke strijdkrachten ondernomen aanval der Engelschen tusschen Mor- val en I,e Sars, met het doel Duitsche front te doorbreken, werd afgeslagen. Weliswaar behaalden de Engelschen eenige terreinwinst, doch deze stond niet in verhouding tot hunne zware verliezen. Dat de Franschen bij Biacbes voor uitkwamen, wordt oveneens erkend, doch ook deze vorderingen worden onbeteekenend genoemd. Van het Oostenrljkach-Ita- 1 i a a n a c h e front. Op. den Pasubio duren de gevech ten voort. Nadat de Italianen orin geslaagd waren, de geweldig ver sterkte Pasubio tand een groote rots ter hoogte van 2200 M. veroveren, deden de Oostenrijkers herhaaldelijk tegenaan vallen, o sterke stelling te hernemen. Naar van Italiaanache zijde, dd. 19 Oct. wordt gemeld, slaagden de Oosten rijkers erin zich voor korten tijd weder in hun vroegere versterkiug te nestelen. Na een gevecht van man tegen man, dat met groote verbitte ring werd gevoeld, slaagden de Ita lianen er echter weder in den vijand te verdrijven. Een honderdtal Oosten rijkers, w.o. 9 offlciereD, vielen in banden der Italianen. Bovendien ver meesterden deze een kanon en een houwitser van 10.5 c.M. Op de Karst hadden slechts kleine gevechten plaats. Enkele gevaDgenen werden gemaakt en een machine geweer vermeestert!. Op het overige front artillerie gevechten. Volgens de Oostenrljksche berichten van den 19sn vielen de Italianen den bergtop aan, en slaagden zij erin de voorste stellingen binnen te duogen. Door tegenaanvallen werden echter alle stellingen hernomen waarbij 11 officieren en 153 man, benevens 2 machinegeweren in handen der Oosten rijkers vielen. Daarna werd een nieuwe aanval der Italianen afgeslagen. (Vol gens de Italiaaüsehe mededeeling werd de top hernomen). Van het Oostelijk front. Het Duitsche legerbericht van 19 Oct. meldt, dat bij Siniawkade vijande lijke loopgraven op den W. oever van den Stochad genomen werden. Aan vallen der Russen bij Bubnow werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Het Russische communiqué van den 18en geeft aan, dat vijandelijke aanvallen ten Z.O. van Czeriany afgeslagen werden. Noordelijk van Korytnica duren de verbitterde ge vechten voort. Alle tegenaanvallen van den vijand werden tot mislukking gebracht. Verder gingen de Centralen bij Bolzowce, Dorna Watra en Körös- mezö tot den aanval over, doch ook hier behaalden zij niet het geringste succes. Naar d.d. 19 dezer wordt medege deeld, werd ten N. van het dorp Ki8ielln een vijandelijke aanval af geslagen. Bij Swiniuchy duren de verwoede gevechten voort. Ook hier werden de aanvallers steeds terug geworpen. Naar uit St. Petersburg d.d. 18 Oct. aan de Daily Tel. wordt geseind, is er, volgens inlichtingen uit goed op de hoogte zijnde kringen, „iets als een algemeene aanval van Broessilof's strijdkrachten gaande". De hierbij in hoofdzaak betrokken troepen zijn de legers van Kaledin, wier offensief gericht is tegen Wladimir Wolynski en Sokal, van Sakarof, die in de richting van Lemberg opereeren, on van Sjerbatsjef in de richting van Halicz. Er zijn op het oogenblik geen gegevens over den vermoedel(jken afloop .van den strijd. Van het Ze ven bergs che front. Van Duitsch Oostenrijksche zijde wordt gemeld, dat aan de grens van Zevenbergen voorspoedige gevechten plaats hadden. Nadere bijzonderheden worden echter niet medegedeeld. Volgens het Roemeensche leger bericht van den 19en werd de vijand in het Trotus-dal bij Agas overvallen. 12 kanonnen en wagens werden ver- Dield en 600 man gevangen genomen. Een andere afdeeliug verraste den vijand in het Troes-dal, veroverde eenige machinegeweren en nam 300 inan gevangen. Ia het Luzul en Loituz dal duren ds gevechten voort. De vijandelijke aanvallen werden hier alle afgeslagen. Overigens is de toestand onver anderd. Van het Macedonische front. Het Bulgaarsche legerbericht van 18 dezer maakt melding van ver schillende aanvallen der geallieerden, o.a. bij Negotsjeni, Slivnitza, bij de Dobropolje-hoogte, ten Z. van het Doiran meer en aan het Stroema-front. Alle aanvallen werden afgeslagen. Ia de mededeeliDg van den 19en wordt gesproken van het voortduren der hevige gevechten in de bocht van de Tsjerna en van een zwakken vijandelijken aanval tegen Larnowa. Resultaten van deze gevechten wor den evenwel niet gemeld. Daarentegen wordtin hetFranBcho bericht van den 18en gemeld, dat op dan rechter Wardar-oe ver de vijande lijke loopgraven ter diepte van 400 M. Ingezonden Mededeeling. wordt door 21OOO «Hsen erkend ■I* hot beste «-ereterklngemlddel Zenuwen en Ucheem vermeesterd werden. Op de hellingen ten N.W. van Dobropolje zf n de Ser viérs in gevecht en maken zij eoede vorderiDgen, niettegenstaande den hoftigen tegeastaDd der Bulgaren. Verder geeft het communiqué van den 19en nog aan, dat de Serviérs op den linker Tsjerna oevor na een hevig gevecht het gebeele dorp Brod veroverden. 50 man werden gevangen genomen. In den nacht van 17 op 18 0etober ondernamen de Bulgaren een>anval op de stellingen der geallieerden bij Dodjeli. Zij werden met zware ver liezen teruggeworpen. Van Engelsche zijde wordt nog molding gemaakt van oen aanval op de Engelsche stellingen in het Doiran vak. Ook hier werd de vijand terug geworpen. De duikboot- en mljnoorlog. Aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken is oen vei' slag toegezonden aangaande het in den grond boren van de „Stephano". De kapitein van bet schip verklaart hierin dat vele passagiers Amerikanen waren. Het eerste schot, dat op het schip gelost is, was een scherp schot en werd zonder voorafgaande waar schuwing gelost. Het trof het voor schip. De officieren van den Amerikaan- scben torpedojager Benham", die het meerendeel der passagiers redde, verklaarden dat er een hooge zee stond en dat, indien de torpedo-flotieljo niet bijtijds aangekomen was, er vermoedelijk een groot aar.tal slacht offers geweest zouden zijn. Het Engelsche stoomschip „Alan- nia" (13,405 ton), behoorende aaD de Cunard-lfn te Liverpool, is in den grond geboord. De kapitein en 163 leden dor bemanning z{jn gered. De passagiers, ongeveer 180 in getal, o. w. een aantal vrouvtfeu en kindereö, waren "reeds vóór de be manning geland. Het Noórsche stoomschip „Sten", met een lading nikkelerts onderweg van Skiën naar Grimsby, is Dinsdag ochteDd door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Een Zweedsch atoom schip heeft de bemanning, die uit 16 koppen bestond, te Kristiansand aan wal gezet. De Zweedsche bark „Gretha", uit Stockholm, met mijnbout van Goten- burg naar Sunderland onderweg, is door een Duitscbe duikboot m brand geschoten. De bemanning van acht tien koppen kreeg 10 minuten tijd om het schip te verlaten en werd door een Noorschen poolvaarder op gepikt en te Frederikshaven geland. Van Duitsche zijde wordt medege deeld, dat in de Middellandsche Zee de volgende schepen in den grond werden geboordOp 4 October het leege Engelsche troepentransportschip „Franconia" (18,150 ton); op 11 Oct. het gewapende Engelsche transport schip „Crosshill" (5Ó02 ton) met paarden en Servische geleiders; 12 October het gewapende Engelscho diep geladen troepeutransportschip „Sebek" (4600 tOD). De .Crosshill" en de „Sebek' waren op weg naar Saloniki. Os „Bremen". Washington, 19 Oct. Heden werd door voorname Duitsche diplomaten, die met de bewegingen van de .Bremen" op de hoogte waren, erkend, dat het schip verloren is gegaan. BINNENLAND Marlnebegrootlng 1917. Marine-attachés. Voorgesteld wordt tusschen de ar tikelen 30 en 31 der begrooting in te voegen een nieuw artikel' 30a: verblljfstoelagen voor marine attaché? in het buitenland, na aftrek van de bijdrage van het Departement van Buitenlandsche Zaken, tot een bedrag van f4500. Ter toelichting wijst de Minister van Marine er op, dat reeds meerdere malen het groote nadeel werd ge voeld, dat door het ontbreken van attachè's inlichtingen omtrent onder werpen, die van belang zijn voor de organisatie en technische uitrusting onzer weermiddelen ter zee, niet of slechts gebrekkig konden worden verkregen. Ook van de lessen van den hul digen oorlog zal weer en eerder voordeel kunnen worden getrokken, indien door den attaché de verbin ding is gevormd, waarlangs betrouw bare gegevens kunnen worden ont vangen. Ook wanneer in Europa weder nor male verhoudingen zijn ingetreden, zal het instituut der attachés ge handhaafd moeten blijven. Door de militaire attachés te Parijs on te Berlijn in verband met wier plaatsing bij de gezantschappen al daar gelden zijn aangevraagd op de oorlogsbegrootingl917 zullen voor loopig ook de marinebelangen wor den behartigd. Te Londen, waar de te verkrijgen inlichtingen in meerdere mate op krijgskundig maritiem gebied thuis bebooren, wordt het wenschelyk ge acht thans een officier der zeemacht bjj het gezantschap te plaatsen. Daarom worden bij deze Nota gelden aangevraagd voor het plaatsen van een vasten mariDe attaché aldaar. De kosten worden deels ten laste van het Departement van Buitenlandsche 'Zaken, deels ten laste van de Marine begrooting gebracht. De geldelijke positie zal zoodanig worden geregeld, dat de inkomsten nagenoeg gelijk zijn aan die, welke de marine-attachés van de meeste der andere niet groote mogendheden ter plaatse genieten. DJambi-Palembang. Men seint uit Soerabaja, aan de N. Rott. Ct. d.d. 16 dezer: Het Soerab. Hdbl. verneemt, dat te Palembang het gerucht loopt, dat bij huiszoeking aldaar correspondeni ie is gevonden tusschen de Sarikat Islam te Palembaog en het bestuur van de Centaal Sarikat Islam op Java, betreffende den opstaud in Palembang en Djambi. Raden Nangling, een afstammeling van de sultansfamilie en hoofdleider van de Sarikat Islam te Palembang, is spoorloos verdwenen. Kooplieden van* Palembang, die te Moeara Roepit waren gevestigd, zijn gevluchtalle goederen zijn verwoest en de dieren gedood. Zij waren gedwongen zich aan te sluiten bij den opstand, maar wisten te outkomeD. De opstand in Rawas begon 12 October om 12 uur. De opstandelingen, ten getale van dertig man, vereenig ien zich onder een leider met een roode slendang. Vandaag zijn te Palembang drie honderd marechaussees aangekomen. De door kolonel Kroesen gevraagde mitrailleurs zyn geweigerd. Aan de Tel. wordt d.d. 18 dezer uit Weltevreden geseindDe opstand in Palembang breidt zich langs de Rawas-rivier uit. De colonne Grashuis is bij Paoeh waarschijnlijk met de rebellen slaags geraakt. De bevolking van Pemangoeng keert terug. Bij Ajes Itan, in het Tabir-gebipd, hadden kleine gevechten plaats, waarbij 15 opstandelingen werden gedood en evenveel gevangengenomen. De Controleur van Tambesi heeft f 18.000 aan belastinggelden gestolen, waarvan f8.000 teruggevonden is. Bij het departement van koloniën is nog het volgende telegraphiscbe bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indié ontvangen De controleur van Rawas bezocht alle benedenstrooms gelegen rawas- doesoens, waarbij 8 opstand., lingen werden gevaügen genomen. In de Rawas is het nu rustig. De patrouille van den kapitein Fraukamp kwam via Moeara Klingi, Moeara Bliti en Trawas te-Moeara Roepit aan. Het Vlmherijbedrijf te Uitluiden. Donderdagmorgen ontstond stag natie in den vischverkoopinderijks- vischhallen te A'dam, met het gevolg, dat de publieke afslag, die anders te zeven uur begint, thans eerst te 10 uur kon beginnen. De oorzaak was een bezwaar van de commissie uit de reedersvereeni ging, die de overeenkomst tusschen de reedersvereeniging en de Eogelsche regeering heeft na te leven, om visch in voldoende .toate beschikbaar t,o stellen als regéeringsvisch voor ons land. Er waren nameljjk slechts zes stoomtrawlers aan de markt, die to zamen ongeveer 700 kisten visch bad den aangevoerd van de soort, waar over voor ons land beschikt mag worden. De zeeviscbvereeDÏging had 2400 kisten regeerings visch noo lig, eischte dus de 700 aangevoerde kisten voor zich op. Bovengenoemde com missie uit de reeders die zich aan haar overeenkomst wildo houden, om 35°/0 der aangevoerde visch voor Enge land te doen koopen, maakte nu be zwaren de 700 kisten af te staan, waarop de verkoop van visch werd opgeschort en do regeering met her. feit in kennis werd gesteld en machti ging tot inbeslagneming werd ge vraagd door tu9scbenkomst vaD den burgemeester. Voor daartoe werd overgegaan, gaven de reeders toe en werden de 700 kisten visch ter be schikking van de zeevischvereeniging gesteld. Fiuancieele schade hebben de eige naars van de visch daar niet van, daar onze regeeringsprljzer. thans hooger zijn dan de gereduc erde Eogelsche prijzen. Er gaan te IJmuiden geruchten, dat behalve de drie genoemde trawlers nog een groot aantal andeie schepen zou zijn opgebracht, naar Eogelsche havens en dat dit opbrengen te wijten zou zijn aan de omstandigheid, dat de reedersvereeniging tot hedeu niet de volle 35 procent der aangevoerde visch voor Engeland heeft doen lcoo pen, doch we hebben daaromtrent nog geen offlcieele bevastigingkunnen verkrijgen. Omtrent de reden voor het op brengen der reeds genoemde schepen verkeert men nog steeds in het duister. Inmiddels worden de binnen gekomen stoomtrawlers voorloopig opgelegd. (Tel.) Da zaak Ter Spill. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft bet Tweede Kamerlid mr. Ter Spill, wegens beleediging van Carl Gosch, door onder dieDs naambord tegen de pui van diens woning het wQord „mof?" te schrijven, veroordeeld tot f100 boete of 6 dagen hechtenis. Ovar da grana gekomen. Te Winterswijk kwam Woensdag een krijgsgevangene over de grens, die gelijk met twee aldaar aangekomen Franschen op transport naar Rotter dam werd gesteld. Daar aangekomen ontpopte bjj zich echter als Duitsch deserteur, die aldus op goedkoope wijze te Rotterdam was beland. Te Well kwamen Woensdagavond twee Duitschors over de grens. Een van hen werd, terwijl by zich reeds op Nederlandsch gebied bevond, door de Duitsche grenswacht doodge schoten. Een avontuurlijke tocht van een krijgsgevangene. Een Russisch krijgsgevangene, die uit het kamp bU Langensalzer in Thurlngen wist te ontsnappen, heeft na een langen zwerftocht Nederland bereikt en meldde zich gisteren op het hoofdbureau van politie te Arnhem aan. De man maakte deel uit van een brigade die door de Duitschers bij Lodz in Janyari 1915 was omsingeld en die zich in haar geheel het waren 9000 man overgaf. Na een verblyf verschillende kampen o.a. te Hasselberg, waar hij ontvluchtte doch weer gearresteerd werd, hetgeen hem twee maanden gevangenisstraf kostte, kwam hij in Langensalzer. De Rus, een electro monteur, die in Duitschland goede kennissen had en vlot Duitsch spreekt, wist voor geld burgerkleederen in zijn bezit te krij gen en op een goeden avond door de draadversperring door te knippen te ontvluchten. Hij ging 's nachts nog naar Gotha, met den trein naar Leipzig en vervolgens naar Berlijn. Helder. Telefoon Interc. 49. Partijen speciale condities. Vergaderlokalen disponibel. WILHELMINA-BILLARD. Diners worden aan huls berorgd. Daar bleef bij 20 dagendoor be middeling van een consul kreeg hij geld en kon toen verder reizen, eerst naar Hannover en daarna naar Dortmund. Zijn vlucht was tot dusver voorspoedig geweest, maar dicht bij de Nedorlandsche grens was hij byna gearresteerd. Hy had deD raad gekregen over Oberbausen naar Nederland te gaan. Tusschen Emmerik en Elt.en werd de trein op de spoorbrug door de mili taire posten gevisiteerd. Men kreeg verdenking tegen den Rus en verbood hem verder te reizen. Hy wist even wel uit den trein te komen en van de spoorbrug te springeD. Onder de brug hield hy zich eenigen tijd schuil, zwom de rivier over en meende nu in Holland te zijn. Smokkelaars licht ten hem evenwel in, dat hij er nog niet was. Hij gaf hun 20 Mark en sloot zich bij hen aan. Zoo kou bij onopgemerkt over de grens komen, na drie grensposten zijn gepasseerd. Na een kort verblijf begaf hij zich naar Arnhem met het voornemen via Rotterdam verder te reizen. Duitsche versterkingen bij de Nederlandsche grens. Van de grens wordt aan de „Tel." gemeld: Op verschillonde plaatsen langs de Oostgrens worden door de Duitschers thans loopgraven gemaakt en hier en daar kanonnen geplaatst. In Tüd'dern, naby de gemeente Broek-Sittard, zijn een paar honderd Duitsche soldaten gearriveerd en al daar ingekwartierd. Dicht by de Nederlandsche grens zijn zy bezig met het aanleggen van loopgraven. Smokkelaar-Raadslid. Woensdagnacht zijn door de kom miezen onder de gemeente Bergh 37 koeieD in beslag genomen. Tusschen smokkelaars eu ambtenaren werden meer dan honderd schoten gewisseld. Op een der gearresteerde smokkelaars, een Raadslid, werden scherpe patro non gevouden. Smokkelen. Een correspondeut aan d6 Oost grens schrijft in, het „Handelsblad" Ondanks de herhaalde bekeuringen en de verbanning u.t het in staat van beleg verklaarde gebied, blijven de smokkelaars nog maar steeds er hun „hebben en houden" aan wagen, om een amokkelwinstje te bemachtigen. En tochvrachten in beslag genomen smokkelwaar liggen hier en daar en elders opgestapeld. „Wat geeft bet, of de kommiezen me al een enkelen keer snappen", redeneert de smokke laar. „Eén vrachtje naar de overzijde en de Bchade van een paar inbe slagnemingen is al lang hersteld". En dat is zoo; plantenvet, margarine, buk, die de smokkelaar hier graag kan koopen voor 45 - 55 ct. per pond. kan hij, eenmaal aan de andere zijde der landspalen, gemakkelijk aau den man brengen voor 10 15 mark per pond. Een liter bakolie van 50 tot 80 cent wordt er gaarne betaald met 15 mark ey meer. Meelsoorten breDgen den smokkelaar 1000 en meer procent winst. Dan spreken we nog niet eens van rubber, elastiek, koper, enz., waarop de winst nog veel hooger is. En dat is het juist, wat den smokke laar, ondanks vele vergeefscbe po gingen en herhaalde teleurstellingen, op den „ingeslagen weg" doet voort gaan. Smakelijk eten. In het huis van den hondenkoop man C. L. W. K. aan den Nieuw Terbergschenweg te Rotterdam waar op al eenigen tijd de aandacht gevestigd, hebben een inspecteur en een hoofdagent van politie een inval gedaan en in beslag genomen 131 kilogram vleesch afkomstig van honden en katten, welke dieren daar geslacht gebracht werden. Dit vleesch, gedeeltelijk tot zult verwerkt, werd op het abattoir voor de consumptie afgekeurd. In hetzelfde huis oefende de elders woonachtige spekslager H. J. F. zijn bedrijf hit en is er ook een zultkokery en een rookinrichting gevestigd. De spekslager markte al over het jaar op de weekmarkt aan den Goudscben Singel en verkocht er zijn worst en zultwaren tegen scherp concurree- rende prijzen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dondardag 19 October. Na aanneming van een wetsont werp tot nadere wijziging van art. 9 der wet van den 27sten April 1904, houdende nadere bepalingen betrel' fende mljnontginning, worden de alge meene beraadslagingen over de wots ontwerpen betreffend de Grondwetsherziening voortgezet De heer Troelstra (s.d.a.p.)zet zijn Woensdag afgebroken rede voort. Spr. herinnert aan het socialistische volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht, waarop 325 000 handteeke- ningen voorkwamen, w.o. deel van vrouwen. De groei van het aan tal stemmen der S.D.A.P. was de thermometer van de stijgende belang stelling voor het algemeen kiesrecht. In 1913 werden op de S.D.A.P. 145 000 stemmen uitgebracht, in 1900 ver klaarden de anti-revolutionnaire ar beiders zich voor een kiesrecht, dat feitelijk op algemeen kiesrecht neer kwam. Ook de Katholieke arbeiders in notoir voor algemeen kiesrecht. Het zou getuigen van een hooge mate van politieke kortzichtigheid te beweren, dat niet de volkswil zich voor algemeen kiesrecht heeft uitge sproken. Spreker meent, dat de Eerste Kamer van een en ander wel ernstig nota mag nemen. Spr. betoogt vervolgens dat de Minister allo argumenten, ontltor-d aan individueels geschiktheid, terzijde stelt met het oog op het massaal karakLer van het algemeen kiesrecht. Spr. kan zich hiermede vereeuigen, maar toch bevredigt 's Ministers argumentatie hem niet geheel. Zij is hem te vaag. Spr. is van oordeel, dat gelijk op het feodale tijdperk is gevolgd het kapitalistische, daarop zal volgen het socialistische tijdperk, waarin do arbeidersklasse overheerschend zal zijn. Werd aan de arbeiders thatis'het algem. kiesrecht niet gegeven, dan zou hun ontwikkeling zich voltrekken op een wijze, die door ons niet zou worden gebillijkt. Het vrouwenkies recht is voor ons niet allereerst een sexezaak, zij is voor de socialisten allereerst een arbeiderszaak, en eerst daarna vrouwenzaak, want de vrouw ondervindt allereerst 5e bardheden der economische uitbuiting van het kapitalisme. Spr. wijst er verder op dat men een idealistische voorstelling kan geven vau het huis gezin, maar hot kapitalisme gevoelt daar niets voor, en rukt met het industrialisme, het fabriekswezen, het gezin uiteen. Wij kunnen daaraan zelfs niet ontkomen voor do gehuwde vrouw, en van het huisvrouw zijn wordt daarbij nog vaak misbruik gemaakt, om haar lager loon te betalen. De vrouw is in de eerste plaats arbeidster. De leuze „algemeen kiesrecht voor mannon en vrouwen" is derhalve de eenige consequente toepassing der beginselen vau de Sociaal democratie. Al bevinden zich onder de arbeiders nog politiek niet volwaardige elemen ten, dan is dat geen reden om de eenheid der arbeidersklasse te breken, dat is dan ook geen reden om de vrouwen uit te sluiten, die thaus wel stemmen mogen winnen, en daarvoor trap op trap af loopen, on kiezers paar de stembus mogon bren gen, doch niet. mogen meestemmen. Spr. zegt. dat deze grondwetsher ziening- voor de vrouwen feitelijk belangrijker is dan voor de mannen. De vermeerdering van het aantal manlijke kiezers zal ongeveer zijn 30 °/0 van 1 Va millioen mannen. Bij de vrouwen echter is het 100 °/t van l'/s millioen vrouwen. Verder herinnert de spr. eraan, dat de minister heeft toegegeven, dat het aandeel der vrouw in den maatschappelljken arbeid toenemen de is. Men staat, dit toegevende, zwak als men in de Grondwet de vrouw niet op precies dezelfde wijze wil behandelen als de man. Er is echter in deze materie, een dogmi- tisch-utopistische en een practische strooraing. Hoezeer spreker de quae stie van het vrouwenkiesrecht thans finaal zou willen regelen, hij waarschuwt die utopistisch aange legde vrouwen voor oveidrljving. Hf zou ze willen toeroepen„acht hetgeen de Minister tbans voorstelt niet gering!" De verwezenlijking van de eischen der vrouw zal thans bf de gewone wet kunnen plaats hebben. Spreker acht het standpunt, dat de Minister ten deze inneemt, zwak, en het esmg argument daarvoor is, dat de rech terzijde anders tot deze voorstellen niet medewerkt. Spr. bestrijdt vervolgens de op vattingen van de heeren van Idsinga en Lohman. Er moet geen uil slui ting zfn van de gehuwde vrouw. Wij hebben voor hot kiesrecht noodig de normale vrouw, die weet wat er omgaat in de ziel van het opgroeiend geslacht, niet de vrouw, die op kamers woont., maar de vrouw, getrokken uit het gezin. De vrouw kan do groote vraagstukken behan delen, de vrouw, het kind, het gezin betreffende, het militarisme, enz. Spr. betoogt verder dat het argu ment. dat de vrouwen geen tfd meer zullen overhouden voor hun gezin, overdreven is. De mannen houden toch ook tijd over voor hun werkzaam heden. Spr. verwacht, dat als dit voorstel wordt aangenomen, spoedig het algemeen vrouwenkiesrecht zal volgen, want dat is een politieke noodzakelijkheid. Spr. verklaart voorstander te zfn van evenredige vertegenwoordiging. De invoering van de stemplicht daarentegen acht spr. vooral mot het oog op de invoering van het vrouwen kiesrecht zeer ongewenscht. Spr. komt vervolgens tot het onder wijs. In het artikel van de bevredi gingscommissie lezen wf nu priori teit van het openbaar onderwijs. Er zal overal gelegenheid worden go- geven openbaar onderwijs te ont vangen. Zeker kan daarin een gevaar schuilen. Het amendement-Van Raai te kan dit gevaar ondervangen, en indien men dit wenscbelijk acht, zal spr. daartoe gaarne medewerken. In elk geval zal de openbare school alfcfd de standaardschool blijven. Spr. gelooft niet, dat deze to goeder trouw tot stand gekomen regeling zal worden misbruikt. Spr. protesteert tegen de voorstel ling als zouden de soc.-dem. de open bare school hebben verraden. Er is een leemte in het artikel betreffende de waarborgen. De quin- tessence van deGroninger schoolmotie is: „Wf willen allerwegen voldoend lager onderwijs". Noode missen wy daarom in het artikel de uitdrukke lijke verklaring, dat men werkelijk wil een gelijk peil van technische kennis op beide sooiten van lagere scholen. Met genoegen las spreker in „De Tijd" een voorstel van oplossing, dat wellicht tot overeenstemming kan leiden tusschen rechts en links: de technische eischen van deugdelijkheid voor het volksonderwijs wordep by de wet geregeld, met behoud, voor zoover het bijzonder onder wys betreft, van de vrijheid van richting. Ten slotte constateert spr. dat er voor de soc. dem. aanleiding bestaat met volle ambitie voor de totstand koming van art. 192 mede te werken, naar spr. hoopt, gewijzigd in den aangegeven geest. De heer De Meester (u.-l.)acht het oogenblik voor Grondwetsberzie ning bf uitstek geschikt. Als de vrede er zal zfn, zal heel ander werk ge daan moeten worden, en dienen de dingen aan kant te zfn die zoolang ons politieke leven bebeerschten. Spr. komt op tegen de redeneering van den heer Troeistra. Deze heeft over het algemeen kiesrecht het licht wat eenzijdig laten scbfneD. Van vrfzinnige zyde is steed3 op verrui ming van het kiesrecht aangestuurd. Wat thans wordt voorgesteld, zal de eindbeslissing zfn inzake het mannenkiesrecht. Het geeft blijk van groot vertrouwen in het gezond ver stard van het Nederlandsche volk. Bezaten wij dat vertrouwen niet, dan zouden wy na de rede van den heer Troelstra eenigszins huiverig worden om hiertoe over te gaan. Want de socialistische voortbren gingswijze, die de heer Troelstra ver- laDgt, wenschen wf niet. Tegenover diens historisch materialisme stelt spreker, dat de taak vau de wetgeving is om den zwakke te helpen en te schragen. Spreker zou gaarne zfn stem geven aan het algemeen vrouwenkiesrecht, waardoor werkelijk het geheele volk tot de stembus zou worden geroe pen, en het sentiment zich ook in de wetgeving zou kunnen doen gelden. Waar echter de Grondwets herziening erdoor in gevaar zou wor den gebracht, zal geen enkel lid van spreker's fractie er toe medeworken om het algemeen manneckiesrecht. in gevaar te brengen. Bovendien, in dien de tfd voor algemeen viou wenkiesrecht rfp is, dan zal de ge wone wetgever dit ongetwijfeld wel dra aan de vrouw verleenen. Wat de uitsluitingen van bet kies recht aangaat, is spr. van meening dat de Minister ten onrechte de uit sluiting van bedeelden liet vervallen. Bedeeling schijnt een afhankelijkheid, die neerdrukt. Spreker erkent echter, dat de toepassing"van de [uitsluiting der bedeelden zeer moeilijk is. Het beginsel der evenredige ver tegenwoordiging juicht spr. ten zeorste toe; daardoor zullen party coalities overbodig worden. De Stemplicht acht spr. een com plement van de evenredige vertegen woordiging, maar als het kiezers corps door toetreding der viouwen wordt verdubbeld acht spr. met den heer Troelstra een andere regeling noodig. Noode gaat spr. met de regeering mede, waar deze de Provinciale Staten als kiescollege voor de Eerste Kamer behoudt. Komende tot de wijziging van art. 192, zegt spr. dat er iDderdaad een gevaar bestaat, dat het peil; van het onderwijs zou dalen, als niet de con currentie tusschon openbaar en zonder onderwijs bleef bestaan. Hf is het echter in hoofdzaak eens met de beschouwingen en hoopt dat bf de behandeling een] verzoenenden geest zal beerscben. De heer Tydeman (v.1.), is van meening dat [de belangstelling van bet volk in deze Grondwetsherziening wel eenigszins ontbreekt. Spr. had een meer generale her zienin; gewild. Talrfke wenschen hierover geuit, zfn waard overwogen te worden. Met den inhoud van art. 192, zooals het thans is geformul-erd kon spr. zich niet goed vereenigen. Spr. gaat dan na de wf ze waarop de herziening van dit artikel aan de orde is gesteld. De heer Tydeman breekt hierna zfn rede af, waarna de vergadering wordt verdaagd tot Vrijdagmorgen. (Zie verder Tweede Blad). Den 29sn October hopen onze geliefde Broeder en Zuster, Oom en Tante, W. H. DONKERSLOOT en H. FORMER, Parallelweg No. 01, den Helder, j hunne 25-Jarige Echtvereenigfng te herdenken. J. FORMER, Echtgenoote en Kinderen, il, Texel, 21 October 1916. Donderdag 2 Nov. a.s. bopen I onze geliefde Ouders en Groot- ouders, PIETER OE JONG en MARIA KATHARIHA DE BOER hunne 45-Jarfge Echtvereeniging te I berdenken. Namens hun dankbare Kinde- ren, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 21 October 1916. Middenstraat 60. Uit aller naam A. J. DE JONG. Heden overleed na een kort stondige ongesteldheid, in den ouderdom van 47 jaar, onze lieve Man en Vader, de HoogEdelGe strenge Heer MATTHIJS SCHOO, Kapt.-Luit. ter zee. M. L SCHOO—KROL. MATTHIJS SCHOO. LOUISE SCHOO. Rfswijk (Z, H.), 19 October 1916 Regontesselaan 14. Geen bloemen. Bezoeken kannen niet worden afgewacht. Volstrekt eenige kennisgeving. M. J. VALKHOFF, Ass. Mach. K. P. M. p. p. c. a/b. s.s. „Mooltan". C. OE BOER, Ass.-Mach. K. P. M. p. p. c. a/b. 8.8. „Mooltan". Hierdoor betuigen wf onzen wel- gsmesndan dank voor de vele blfken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onze Dochter. W. H. STOKER. M. H. J. STOKER -HELL Helder, 21 October 1916. Polderweg No. 60. Oa Heei en Mevrouw ALBARDA - LOOI JEN zullen gaarne ontvangen Zondag 22 an Zondag 29 October a.s. ZONDAG voorm. half 11 uur; Ds. C. J. WARNERS, in de Westerkerk. 's Avonds 7 uur Ds. C. J. WARNERS, in de Nieuwe kerk. TEHUISvoor MILITAIREN Aid. Helder ven den Hederl. Mil. Bond, Kanaalweg 91-95. Woensdagavond 25 October 1916 hoopt voor de Militairen op te treden de WelEerw. Heer Ds. C. C. G. VISSER, Pred. bf de Luth. Gom. alhier, met het onderwerp: Alle Militairen van Land- en Zeemacht zijn welkom. HET BESTUUR. Gymn.en Ex.-Vereeniging „Pro Patria". Opgericht 1 October 1884. op 28 October a.s., In „Casino". Zaalopening 7Vs uur. Aanvang 8 uur precies. De Secretaris, M. R. LEEFSMA, Kana:ilw«g 54. N.B. Introducties tot uiterlijk Donder dag a.s. 'smidd. 12 uur. van Breewaterstraat 26 Muzlekonderwfjzeres. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uur ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur van de Coöperatieve Ijsfabriek „Het Noorden", om vergunning tot, uit breiding van de Ijsfabriek „Het Noorden" op het perceel kadastraal bekend in Sectie C no. 6704, door oprichting van een smederij; dat op Vrijdag, den 8 November 1916, des namiddags ten 2 uur, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om daartegen bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, dat., zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evenge noemd tijdstjp, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen, en dat, volgens de bestaande jurispru dentie, niet tot beroep ingevolge de hinderwet gerechtigd zijn, zy, die niet overeenkomstig artikel 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Helder, 20 October 1916. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente van des voormiddag» 9 tot des namid- daga 2 uur ter inzage ligt een ver zoek met bf lagen van G. DE BEURS, om vergunning tot oprichting van een slachterij met rookerf in het perceel aan de Bassingiacht no. 3, kadastraal bekend in Sectie C no. 4685 dat op Vrf dag den 8 November 1916, des namiddags ten 2 uur, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven om daartegen bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, dat, zoowel de verzoeker als zy, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóó. evenge noemd tfdstip, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake iDgekomen schrifturen kunnen kennis nomen, en dat, volgens de bestaande jurispru dentie, niet tot beroep ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn, zy, die niet overeenkomstig artikel 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of één of meer zfner leden zfn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Helder, 20 October 1916. Gevraagdeen JUFFROUW, boven 30 jaar voor ds Kiosk station Heldor. Kleine borgstelling vereischt. Br. No. 249, Kiosk-onderneming, Amsterdam. Mevrouw HAGETHORN, Buiten haven 24, vraagt met 1 November een flinke nette Dienstbode. BANKETBAKKERIJ. Wordt gevraagd een nette Jongen voor loop- en bakkerijwerk, loor: f2,25. Adres: VIS, Kanaalweg 87 Gevraagd een Handelsman en een stoker, voor een heimachine. AdresFirma Starren burg Boerdf k. Aannemers. Te koop 5 zoo goed als nieuwe Woonhuizen, waarvan 3 staande In den Helder en 2 in de Bothostraat. AdresBRAGGAAR, Schagen- straat 50. Te koop voor spotprijs, een prach tige lange Damesbont: zoo goed als nieuw. Te bevragen Koningstraat 112a. Te koop 2 Burgerwoonhuizen 1 Winkelhuls, OP GOEDEN STAND, waarop hypotheek gedeel telfk gevestigd kan blfven. Brieven onder No. 268, Bureau van dit blad.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2