Jaeger Ondergoederen Siroopvan 't Boertje PISUISSE- AVOND THEE E. Brandsma. Klierdruppels en Pillen HERMAN NYPELS, ZurMühlen&Co. „NEDERLAND" HOLLAND AMERIKALIJN GEPELDE GARNALEN DE HELDERSCHE BANK. EMAILLE DIRK KOPPEN, G. HET GÜLDEN MYSTERIE. JEAN-LOUIS PISUISSE, JAN HEMSING, F. MULDER, Weststraat 32. Verhuisd L. DEKKER, alle afval van visch, puf, krabben, zeesterren, uit- zeefsel van garnalen en garnalendoppen. NEELS' goedkoopst Heeren-Kleedingmagazijn is verplaatst van Zuidstraat naar KEIZERSTRAAT 62. Extra goedkoope aanbieding in KIHDER-1ILSTEBS en IEKKERS. HOEST, HEESCHHEID..KEELPIJN, DE BOERENPLAATS „ZELDENRUST", HELDER. in half en heel wol. Chr. Nat. Vakverbond in Nederland. Openbare Vergadering op Donderdag 26 October in het TEHUIS VOOR MILITAIREN, KANAALWEG 91-95. Als sprsker hoopt op te treden, de Heer KRUITHOF, Voorz. van het Chr. Nar. Vakverbond, met het onderwerp Chr. Organisatie voor Rijkswerklieden. ZU, die synipathiseeren met dit doel, worden dringend uitgenoodigd deze belaDgrfcke vergadering btj te wonen. Het Centrsal-Bestuur. op DONDERDAG 26 OCTOBER 1916, 8 uur, in „Casino". BEsn afwisselend, opwekkend en onderhoudend Intiem Kunstprogramma van Internationale Chansons, oude en nieuwe Volksliederen, Soldaten- en Glldeliedjes. s Voordrachten, Monologen. Chansonnier - Conférencier. Pianist en Zanger. Entrée fi. 1.00, fl. 0.60 en auteursrechten. Kaartverkoop en plaatsbespreking op den dag der voorstelling van 11 tot 2 uur. Passage-Agenten der Stoomvaart-Maatschappij en der VERTEGENWOORDIGER Correspondenten over passage aangelegenheden worden door boven staande Maatschappijen alleen ge voerd met de Passage-Agenten. Andere Agenten voor bovengenoemde Maatschappijen zijn er niet te Helder. Openbare van Breewaterstraat 26 Muziekonderwijzeres. In Pondszakken verpakt, groote kwantums te koop gevraagd. Holland8che correspondentie. A. ENGELSMAN, Bötzowstrasse 29, Berlln N. 0, Wij nemen gelden in déposito: met één lig opzegging tien dagen voor drie meenden vest zes maanden één jaar vast 3 V 3%°/. 3'/, <7, 4 4 v. De N.V. Heldersche Visch- en Krabbenmeelfabriek te Helder, wenscht te ontvangen: Zij die voor de levering daarvan in aanmerking wenschen te komen kunnen zich vervoegen bij de Directie VAN HOOGENDORPSTRAAT 51 of BIN NENHAVEN 30 a. Groote keuze. - Nieuwste modellen. NAAMPLAATJES voor Kerkbanken, leveren wij U voor slechts 35 cents. SPOORSTRAAT 43. je middel tegen In flacons van f 0.25, f 0.50, f 1.-. Verkrijgbaar bij te Koegras. De notarissen C. L. VAN DEN BER8H te Schagen en C. STAMMES, te Helder, zullen op Dofldsidagen 26 October 1916 bij inzet en 2 Kovember d.a.v. btj toeslag, telkens 's middags 12 uur, in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen, ten verzoeke van mej. de Wed. K. SLIKKER, publiek verkoopen aan de Callantsoogervaart nabij Westeinda te Koegras, gemeenten Helder en Callantsoog, bestaande uit: Huismanswooing met steenen boet, koeboet, ierkelder en mest- plaat van beton, werkmanswoning, tuinen, erven, uitmuntend wei-en bouwland, asperge veld en 3 water molens, samen groot 23.53.70 H.A. Te veilen in 12 perceelen en in Verhuurd aan don heer S. ERIKS, de gebouwen, erven en tuinen tot 1 Mei 1918 en de landerijen tot Kersttijd 1917. Betaaldag 14 Dep. a.s. Lasten vanaf 1 Januari 1917 voor rekening der koopers. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemde Notarissen. Wordt gedronken door menschen met smaak. van Dr. E. Hoekstra, in lever, geneesheer te Schagen, worden met succes tegen alle voorkomende KLIER- en BLOEDZIEK TEN gebruikt. Verkrijgbaar f 1.50 per flicon of doos bij J. H. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en tegen inzending van postwissel ad. f 1 50 door Apotheker HENRI SANDERS, Rokin S, A'dam. SOLIDE QUALITEITEN. BILLIJKE PRIJZEN. De overheid kan alleen zorgen voor een goede school, voor goed onderwijs. Die gedachte ligt in het nieuwe artikel. De school aan de overheid te onttrekken, zou een gevaarlijk denkbeeld zijn. Niet onwaarschijnlijk is het, dat vele openbare scholen moeten ver dwijnen. Maar dat beteekent niet, dat het onderwijs slechter zal worden. De heer De SavorninLohman (c.-h.) had over art. 192 hetzelfde willen zeggen als de heer Gerhard. De volkschool moet geregeerd worden door een constante macht, hetzij Kerk of staat. Door de overheid moet éón leidiDg voor alle scholen worden gegeven. Onttrok zij zich hiervan, dan zou het een chaos worden. Sprekende van den schoolstrijd zegt spr. dat de haat verminderde, naarmate de bevoorrechting van de eene school boven de andereminder werd. De school behoort aan dc ouders, z. dat de ouders hebben te zor gen, dat de kinderen blijven in hun eigen geloof. Zij gebruiken die school niet, om propaganda te maken onder de kinderen van anderen. Dat ge schiedt nu wel, nu de kinderen van protestantsche ouders kunstmatig naar de openbare school worden ge trokken. Het kan ons absoluut niet schelen hoeveel.openbare scholen er komen, mits er maar evenveel bij zondere scholen naast gezet kunnen worden. Daarom lijkt het spr. een vqlstrekt onverschillige kwestie om te spreken over voorwaarden. Wij zullen onzen best doen de scholen zoo goed mogelijk te maken. G e lij k e waarborgen te eisoben is naar spr.'s meening onzin. Spr. vraagt geen mindere waarborgen; gelijke te eischen zou echter over eenkomen met het vermoorden van de bijzondere school. Wy moeten eischen goed onderwijs en daartoe zal de gelijkstelling bij dragen. Het zal een voorrecht zijn voor ons, dit artikel aan te nemen de regeeriDg dank te zeggen, dat den moed had, dit artikel voor te dragen. j De heer v. d. Voort v. Z ij p (a.r.) zegt, dat zijn geestverwanten deze grondwetsherziening niet willen ver ijdelen. Een andere vraag is, of de regeering en de linkerzijde de mede werking der anti revolutionairen mogelijk maken. Art. 192 is in de kringen van spr.'s geestverwanten gunstig ont vangen, alleen werd kritiek geoefend op eenige onderdeden. Spr. wijst op de beweging, van links opgekomen tegen art. 192. Deze heeft in anti-rev. kringen onrust gewekt. Deze onrust wordt niet weg genomen door hetgeen in de linker zijde der Kamer werd gesproken. Spr. herinnert aan de woorden geschreven door minister Cort v. d. Linden in dieDS werk: Richting en beleid van liberale Staatkunde, welke aangeven dat de vrijheid der ouders om aan hun kinderen het onderwijs te geven, dat met hun godsdienstige overtuigingen overeenkomt, onaan tastbaar is. Maar als wij vragen, dit in de additioneele artikelen vast te leggen, antwoordt men, dat er geen tijd is. Maar is dit een argument? Erkend is, dat het op de uitwerking aan komt. Ook een bepaling betreffende den termijn, binnen welken de nieuwe onderwijswetten zullen moeten zijn ingediend, ontbreekt. Spr. vraagt, of de minister nög overtuigd is van wat hij in Memorie van Antwoord schreef: dat na aanneming van art. 192 de poli tieke schoolstrijd zal zijn beöindigd, ook na de beweging, die men in het land heeft ,zien ontstaan. Spr. verzoekt daarop zijn rede te mogen afbreken. De vergadering wordt daarop ver daagd tot Dinsdagochtend halftwaalf. Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN met piqué borst f 2.85, prima kwaliteit. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 20 October. Vervolg van het vorig nummer. De heer Gerhard (s.d.a.p.) be perkt zich tot art. 192 en zegt de flnancieele gelijkstelling om haar zelf te willen. Hij ziet er e6n phase van de ontwikkeliog van het schoolwezen in, welks geschiedenis hij van 1795 af schetst. Spr. betoogt, dat de neutraliteit praktisch een onmogelijkheid is ge bleken. De geloovige wenscht door het geloof doordrongen onderwijs en de openbare school voldoet alleen, den moderne. De neutraliteit heeft het oorspronkelijk negatief karakter ver loren en een zeer positief karakter gekregen. SPORT. Voetbal. H.F.C. Hollandia 3-1. Prachtig winterweer begunstigde deze ontmoeting, die door een groot getal bezoekers werd bijgewoond. De H.F.C.-ers geraakten na de rust in uitstekenden vorm met het gevolg, dat de 1 - 0 voorsprong, die Hollandia zich voor de rust verzekerd bad, in een 3—1 overwinning voor H.F.C. werd omgezet. Voor deze kranige prestatie verdient 't elftal alle hulde, die het dan ook door 't zeer geest driftige publiek ruimschoots gebracht werd. Het gejuich en geschreeuw is na 't eerBte doelpunt voor H.F.C. niet van de lucht geweest en 't was de bijzondere verdienste van den scheids rechter, den heer C. Keljzer, geweest, dat hij te midden van die opgebonden stemming zijn bedaardheid geen oogenblik verloor, maar de teugels stevig in handen hield, 't Ging er bij tijden vrij vinnig, maar meestal eerlijk naar toe. Wij moeten een uit zondering maken voor den Hoorn- schen linkshalf Bijl, die herhaaldelijk emeene manier zijn tegenstanders hun spel stoorde. Zeer terecht kreeg hl) dan ook van den scheids rechter daarover een ernstige waar schuwing. Hollandia begint met den toss te winnen, zoodat Roolvink aftrapt. De eerste aanval stuit op den massief spelenden midhalf, die naar rechts plaatst, waar 't leder in goede handen bl(jkt. Kikkert wordt gepasseerd en de volgende voorzet door den mid- voor opgevangen en rakelings over ge schoten. Het spel verplaatst zich weer naar de Hollandia-helft, waar Aard weg vergeefs probeert Bijl te ver schalken. In de H.F.C.-voorhoede wil 't nog niet recht vlotten. Telkens wordt bij 't overgeven te hard getrapt, zoodat de uitstekend spelende backs van Hollandia gelegenheid krijgen tot weg werken. De linkervleugel van de roodwitten breekt een paar malen uiterst gevaarlijk door, daartoe door Bak in staat gesteld die in deze periode nogal eens achter bleef. Tiessen brengt spoedig opluchting, door met zijn bekende kleine trapjes eerst een drietal tegenstanders te passeeren en dan den vrijstaanden Groote aan 't werk te zetten. Jantje maakt geen fout en wiskunstig zuiver plaatst hij voor' doel, waar Aardweg zich plotseling met de bal alleen tegenover den keeper bevindt. Een spannend oogenblik, waaraan Jacques een eind maakt door jam merlljk over te trappen. Vlak daarop een vliegensvlugge aanval der rood witten. Kikkert en Zalm worden 3erd 6n terwijl ieder denkt dat de bal al uit is, plaatst de rechts buiten een uiterst scborp en hard schot op doel. De keeper ziet geen gevaar en steekt geen hand uit, met het gevolg dat de bal onverwacht in den linker bovenhoek van 't net ver dwijnt. Groot gejuich der talrijke Hoornsche aanhangers begroet dit mooie door niemand verwachte doel punt, en met nieuwen moed werpen spelers zich in den strijd om verder onheil te voorkomen. H.F.C. is duidelijk in de minderheid en talrijk zijn de oogenblikken geweest dat een 2e doelpunt verwacht kon worden. Zoo memoreeren wij keihard schot van den linksbuiten tegen den paal, dat beter lot verdiend had. Dank zij taai verdedigen der blauwwitten blijft de stand tot rust 1-0 voor Hollandia. In de pauze natuurlijk overal be nauwde gezichten der H.F.C.-suppor- tera, die den wedstrijd al verloren wanen. Dito en zyn mannen denken er eehter anders over. Hoewel nu met de laagstaande zon in 't gezicht spelende, wordt er direct enthousiast aaDgepakt. Voortdurend verkeert 1 Hollandia-doel in gevaar. De kleine Henkie wringt zich overal tusschen door en eindelijk gebeurt 't lang verwachte, als Aardweg voorzet en, naar wij meenen Roolvink, van de volgende scrimmage profiteert door van dichtbij den gelijkmaker in 't net te jagen. Dat verhoogt de spanning enorm. Hollandia zet er nu alles op om den verloren voorsprong te herwinnen. De vroegere West Frisia back trekt mee naar voren en uiterst ge vaarlijke oogenblikken doorleeft 't Heldersche doel. 't Lijkt wel of H.F.C. eenigszins overrompeld wordt. Vooral de linksbuiten der Hoornaars zet telkens prachtig voor doel, doch jammer voor hem worden de mooie kansen herhaaldelijk over of naast geschoten. Met de grootste krachts inspanning gelukt het H.F.C. tenslotte zich te herstellen. Jacques ziet na mooi aangeven van Bak gelegenheid- Bijl te ontloopen en Bchiet op doel. Het schot gaat huizen hoog over. Tiessen, die wel overal schijnt te zijn, vangt den uittrap op, plaatst bij Dito, even een aarzelen, dan een schot en een donderend gejuich verkondigt dat H.F.C. de leiding heeft. Nog 26 mi nuten moet er gespeeld worden en Roolvink trekt naar achter om als 4e half de verdediging te versterken. Met den moed der wanhoop en de nederlaag in het verschiet tracht Hollandia de kans te doen keeren, 't is in deze periode dat Bijl zich herhaaldelijk vergat door Aardweg op minder nette manier in den weg te zitten. Dat was werkelijk jammer, want overigens speelde hij een uit stekende party voetbal. Al het zwoegen der roodwitten kan evenwel niet beletten dat H.F.C, meer en meer 't spel in handen neemt. J't Is nu de linkervleugel die zich begint te weren. Groote en Corthals begrijpen elkaar best en de laatste heeft werkelijk pech als hij nog geen meter van doel een pracht- voorzet van Aardweg niet alleen jammerlijk mist, maar tevens op zoo ongelukkige manier tegen een Hol- landia-man aanbotst, dat hij eenigen tijd buiten staat is te spelen. Weldra echter bewijst hij dat een zeeman wel tegen een stootje kan, want onder gejuich van 't publiek neemt hij zyn plaats weer in. Nog is de uitslag van den wedstrijd niet zeker. De linksbuiten der Hoornaars rent eens door alles heen, maar schiet er -t. Corthals doet 't hem direct op na, zet voor en Jan Groote kanjert keihard inde handen van keeper, die 't schot verwerkt, dat ieder reeds dacht te zitten. Weer en de blauwwitten terug en dezen keer is 't Dito, die geen fout maakt en onder geweldig gejuich ten derden male den keeper 't nakijken geeft. Hollandia trapt weer af, doch 't is duidelijk te zien dat de fut er bij hen uit is. Alleen de verdediging houdt kranig stand en aan haar is 't dan ook te danken, dat de score niet nog meer stijgt. Als de heer Keljzer, die uitstekend leidde, ten slotte 't einde fluit, heeft H.F.C. haar vierden com petitiewedstrijd gewonnen. Bij Hollandia waren de keeper en de backs in uitstekende conditie. Verder verdienen midhalfen midvoor een bijzondere vermelding. Bij H.F.C. was achter Van Arnhem de beste. De middenlinie heefc keurig gewerkt met TiesBen als de uitblinker. In de voorhoede noemen we Dito en Aardweg, en na rust den linkervleugel. Toch leek Groote ons minder op dreef dan gewoonlijk. Roolvink gebruikt nog te weinig zyn hoofd, in figuur lijken zin! En nu de volgende week de zwaarste strijd tegen Z.F.C. in Zaanaam! Speelt 't elftal zooals nu na de rust, dan zullen de Zaandam mers de overwinning niet cadeau krijgen. Een gelijk spel is al vol doende om onze H.F.C.-ers op de eerste plaats te houden. We zullen zien. Wie mee wil om getuige van dezen wedstryd te zijn, geve zich vóór a.s. Vrijdag op bij den heer Schoonhoven, coiffeur, Spoorstraat. De kosten be dragen dan slechts fl.80. Van 12-2 uur speelde H.F.C. III tegen Hollandia III. Eerst in de laatste 5 minuten slaagde Buyl er in 't eenige doelpunt van den wedstrijd te maken uit een zuiveren voorzet van Korver. Zoodoende moesten ook deze Hoornaars met een 0 lneder^ laag huiswaarts keeren. H.B.S. li—Alcmaria Vlfctrl* II 2-2. H.B.S. kwam uit met het Zaterdag gepubliceerde elftal, behalve Appel. Schut verving hem. Deze speler zal dit seizoen weer steeds voor H.B.S. uitkomen en bleek nog een goede kracht te zyn. Van 't begin af wegen partijen tegen elkaar op en tot op 't laatste oogenblik van den wedstrijd is de spanning er in gebleven. De eerste aanvallen zyn voor H.B.S., waar Kramer bijzonder op schot is en nog geen kwartier is er gespeeld of hij heeft reeds een 5-tal schoten inge zonden, waarvan er 4 door den doel man onschadelijk worden gemaakt en één van de bovenlat in 't veld terug springt. Ook Seeboldt moet steeds handelend optreden en wordt één maal door den rechtsbinnen van Alcmaria met een onhoudbaar schot gepasseerd. Kort daarop denken wjj Kramer te zien doelpunten, maar de bal gaat via de bovenlat uit. Een doelpunt kan evenwel Diet uitblijven en bij een aanval houdt Manheim goed af en geeft daardoor Hermans kans te doelpunten. Even voor de rust houdt Seeboldt een bal die uit zal gaan nog in, wil dien wegtrappen, maar schopt er overheen, waarvan de rechtsbinnen der tegenpartij gebruik maakt om den bal in 't leege doel te trappen. Na de rust- 't zelfde gelijk opgaande spel met H.B.S. iets in de meerder heid. De aanvallen van H.B.S. worden talrijker en gevaarlijker, een doelpunt kan niet uitblijven en na een gemeen schappelijk opbrengen doelpunt Stof fels. Beide partijen zwoegen om de leiding en beiden zien nog eenmaal kans te doelpunten, welke goals evenwel terecht wegens buitenspel geannuleerd worden en als het einde komt is het nog 2-2. Eene kleine H.B.S.-overwinning had de verhou ding beter weergegeven. Het Alcmaria-elftal speelde als ge heel niet onaardig, de voorhoede speelde goed samen en was uiterst snel. Ook H.B.S. liet goed spel zien, vooral de achterhoede was goed. De voorhoede deed bet niet onverdienste lijk. Hoewel Kramer schitterend schoot en hard werkte, had hij 't verder kunnen brengen door den vleugplman niet te veronachtzamen. FEUILLETON. Dook C. N. en A. M. WILLIAMSON. Vertaald doob W.J. EN H. A. CORNELISSEN' 49.) „Gy zult niet sterven voor gij uw zuster hebt gezien. Thans meer dan ooit zal ik my haasten u tot haar te voeren. Doch wel zult gij sterven zonder weer het gelaat te hebben gezien van den man, wiens naam gij mij niet noemen wilt. Nimmer zult gtj hem weer op aarde zien, en wan neer hij mijn weg mocht kruisen, zal ik hem dooden". Victoria drukte de handen voor haar oogen. Zij gevoelde zich wan hopig. Nu zou zij zeker nooit meer Stephen Knight te hulp durven roe pen. En toch - ongelukkig kon zij zich bij al haar wanhoop niet ge voelen was het niet heerlijk te weten wat liefde was? Ja, zij had Stephen Knight lief. Nu wist zij het. .Wilt gij mij terug laten keeren naar M'Barka?" vroeg zij Maieddine. .Gij kunt met mij terugkeeren," verbeterde hij. .Omdat ik uw belofte heb". HOOFDSTUK XXXIII. Op een plat wit dak, met hier en daar een ronden koepel, stond een vrouw, starend over eindeloozo golven geel zand, een grootsch gulden my sterie, grenzeloos aan het noorden, oosten, zuiden en westen. Geen sluier verborg haar gelaatvan haar hoofd viel bijna tot haar voeten in ruime plooien een gewaad van duDne don kerblauwe wollen stof, loshangend over een oranje-kleurig kleed, laag in den hals uitgesneden en met wijde mouwen, waarin de elbogen verborgen bleven. Zij staarde naar het westen, haar oogen overschaduwend met haar handen terwijl de zon laDgzaam ten ondergang neigde, stroomde er over haar gelaat en over heur haar een wonderschoone gouden glans. Zij stond op het platte dak der Zaouia moskee, met haar vele witte koepels, zich groepeerend om de minarets, zooala schooljongens zich verdringen om den taleb, hun onder wijzer. En om haar heen zag het oog het eene platte dak na het andere, met daar tusschen vierkante open hoven en lange overdekte en open gangen: het geweldig labyrinth van Zaouia, de heilige school van Oued Tolga. Van uit de diepte stegen tot de Btarende vrouw de geuren op van haar eigen ommuurden tuin en het gemurmel van de stemmen der leer lingen. Doch de geur was haar niet zoet, want zy had nooit haar bloemen leeren liefhebben en het geluid der stemmen prikkelde haar, omdat zij ze reeds zoo vaak en zoo lang had gehoord, zonder ooit te weten, wat daar beneden werd geleerd, omdat de altijd weer half luid herhaalde lessen uit den Koran ook na zooveel jaren voor haar een mysterie waren gebleven. Beneden haar werden mannen, die hadden geslapen op banken en nissen van den muur wakker in den hof en dronken water uit groote zakken van geitenhuid; pelgrims waschten hun voeten in het zwart marmeren bassin van de fontein: want weldra zou het tijd zijn voor Monghreb, het avondgebed. Heel in de verte zag de starende vrouw de twintigduizend koepels van Oued Tolga, de woestijn- stad. En daarachter schemerde in don zonsondergang de vallei-oase van de Zuidwoestijn, El Souf. Weer dichter bij, meer ter linkerzijde van den Zaouiaheuvel, lag een andere oase, en de vrouw op het platte dak kon in haar groene diepte zien, hoe de mannen van den Marabout daar de instortende zandmuren herstelden met stammen van palmboomen. Het was de particuliere oase van den Marabout, die hem jaarlijks een goede opbrengst gaf. Doch alles rondom de vrouw op het dak was eigenlijk van den Marabout. En zy was ziek ten doode toe van al zijn rijkdommen, zijn eerbewijzen, zijn macht. Want zij was de vrouw van den Marabout. Doch in deze dagen had zij hem even weinig lief als den tuin van oranje- boomen, dien hij haar had ge schonken, en minder dau alles wat hij haar nog bovendien had ge geven. Geen geluid steeg thans meer tot haar op uit den hof van haar eigen vertrekken of uit die van de gasten van den Marabout, of van zijn diena rengeen geluid kwam ook uit het verder afgelegen deel van de Zaouia, waar de studenten hun verblijf had den en waar de armen onderdak en voedsel kregen om liefdadigheidswil. In het dorp, aan gene zyde van de smalle rivier in haar breede bedding, was het geruiscbvolle leven onge twijfeld in zijn vollen gangdoch slechts zelden drong van daar eenig geluid door tot de sombere stilte van het groote Zaouia. De vrouw zag naar het westen, over het schamele dorp met zijn daken van palmbladeren heeD, naar de witte koepelstad en naar de groe nende oase en de goud-gele duinen daarachter. Dan wendde zij zich naar het oosten, naar de groote woeste meren, of chotts, het eene van blauw water, het andere van salpeter, blauwer dan het water, en met witte oevers, die op het zand waren als een rand van sneeuw op een gouden vlak. Lang bleef zy staren over deze meren. Blijkbaar wachtte zij op iets, dat door de lucht van uit de verte tot haar komen moest Beneden haar, in de rivier-bedding, baadden de vrouwen en de jonge meisjes en haar luid gelach drong door tot de eenzame vrouw op het dak. Zij vroeg zich af hoe vele jaren het geleden was, dat ook zij had gelachenen ze zei tot zichzelf dat over haar lippen zeker nooit meer een lach zou komen. En toch ze nog zoo jongnog slechts even acht en twintig jaar. Zy was nu de vrouw van den grooten Marabout, en daarom was zij een Marabouti, een heilige vrouw al die meisjes en vrouwen die daar beneden thans zoo vrooiyk lachten, zagen tegen haar op met diepe ver eering, als tot een wezen van boven- aardsche hoogheid en van boven- aardsch geluk ookZij lachte heel even, maar bitter, bij de gedachte hoe die eenvoudige meisjes en vrou wen zich haar geluk voorstelden. Soms ging zij ze voorbij, doch dan bedekte een dichte sluier haar gelaat, en ze werd bewaakt door gesluierde negerinnen en eunuchen, zoodat nie mand haar gelaat kon zien. Doch zij zelf zag wel met welk pen eerbied vrouwen en meisjes naar haar keken. Naar haar, Ouled Nail, tot wie de groote Marabout was neergedaald om haar wijd befaamde schoonheid, haar wondere liefelijkheid en bekoorlijk heid die haar tot een gezellin maak ten, zelfs een heilige als den Mara bout waardig. Nog altyd staarde de vrouw op het platte dak der moskee naar het Oosten. Daar riep op eens de luide stem van den muezzin de geloovigen op tot het avondgebed. En in breede scharen klommen de mannen en de jongelingen van Zaouia de trappen op naar de andere daken der moskee, waar zij in hun witte burnoes en turban 8 zich voorover wierpen om Allah te aanbidden. En de duiven van het minaret - imans genoemd omdat z(j nooit de moskee verlaten en altyd, als in voortdurende aan bidding van Allah, vliegen met het hoofd naar beneden gebogen gonnen om het hoofd der eenzame vrouw te fladderen, onder een klagend, roepend gekir. Zou zij eindelijk komen, de bood schap, waarop zy wachtte Vóór haar voeten stond een klein mandje, daaruit zij een handvol graan korrels nam. En terwyl de imans in alleronheiligsten wedijver elkaar de korrels betwisten, kwam opeens, recht uit de verte op het platte dak aanvliegend, een vreemde, geheel witte duif zich bij haar voegen. De bleeke kleur op het gelaat der vrouw week voor een gloeiend rood, toen de witte duif zich neerzette op den rand van haar mandje. Voor zichtig maakte zy een zy'den koord, bevestigd aan een veder onder een der beide vleugels van den vogel, los. Tegelijk viel er een klein stukje papier, zeer fyn opgevouwen, in de mand. Hetzelfde oogenblik had de vrouw het met haar hand bedekt. Toen zag zy voorzichtig in het rond Neen, er was niemand, die haar had gezien. Niemand was er ook, die haar zien kön.want haar dak was hooger dan alle andere daken. Alleen het eigen dak van den Marabout was nog hooger; doch die was vertrokken, en in zyn afwezigheid was het niemand geoor loofd zyn dak te betreden. Voorzichtig rolde zy het stukje papier open, niet meer dan twee vier kante duim groot en bedekt met microscopisch klein schrift. Het briefje was in het Fransch geschreven, doch er was geen naam in, noch aan 't begin, noch aan het eind Wees dapper, myn schoone, en heb den moed te doen, wat uw hart u ingeeft. Bedenk, dat ik u liefheb. Van het wondere oogenblik af, waarop de wind den sluier van uw gelaat dreef, is de geheele wereld voor my ver anderd. Ik zou duizend dooden willen sterven om u uit uw gevangenis te bevryden. Doch ik wil niet sterven; wil leven om u te redden en u zoo gelukkig te maken, dat gy al uw ongeluk uit het verleden zult ver geten. Een nieuw leven zal dan voor ons beiden aanbreken, wanneer gy my slechts wilt vertrouwen en de gemoedsbezwaren, die gy koestert, terzyde kunt stellen - gemoedsbe zwaren, die gy niet behoeft te hebben. Hoe kunt gij gelooven, dat gij aan dezen man door eenige wet van God of menschen gebonden zyt, wanneer gy weet, dat hy nog een vrouw in leven had, toen hy u trouwde, en dat hy ook daarna nog een ander heeft genomen Laat my u verlossen van dezen draak, zooals in oude tyden de prinsen prinsessen bevryd- den. Wanneer ik maar eenige oogen blikken met u zou kunnen spreken, en u zeggen wat zich eiken dag weer aan myn geest opdringt, zoudt gy niet kunnen weigeren. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4